CConstaterende datDe Ronde Venen
Koppel je AI →
Document · PDF

Bijlage 11 Bijlage 8 AERIUS-berekening NIEUWE Nummering

Gemeenteraad 20 april 2023, gemeente De Ronde VenenBij agendapunt: Raadsvoorstel vaststelling bestemmingsplan brandweerkazerne - AKKOORDSTUK2.794 woorden

Open het PDF bij iBabs ↗Naar de vergadering →

Tekst van het document

Uit het bestand gehaald, zonder opmaak, tabellen en afbeeldingen

bestemmingsplan Brandweerkazerne Abcoude

Bijlage 8 AERIUS-berekening Brandweerkazerne Abcoude

253

Ber e ken in g s t i ks t of d ep os i ti e Bran d w eer k a z ern e A b cou d e

D EF IN I TI EF

Ber e ken in g s t i ks t of d ep os i ti e Bran d w eer k a z ern e A b cou d e

D EF IN I TI EF

Inhoud

Rapport en bijlagen

1 maart 2023 Projectnummer P001092

Inhoudsopgave 1

Inleiding

3

2

Wettelijk kader

4

3

Ligging plangebied

5

4

Invoergegevens AERIUS

6

4.1

Emissie mobiele werktuigen op de locatie (bron 1)

6

4.2

Werkverkeer en verkeersgeneratie brandweerkazerne (bron 2)

7

4.3

Totale emissie

8

5

Model

9

6

Rekenresultaten en conclusie

10

1 maart 2023

1

Inleiding In het kader van het bestemmingsplan brandweerkazerne Abcoude is de depositie van stikstof ten gevolge van de aanleg en het gebruik van de nieuwe brandweerkazerne aan de Burgemeester des Tombeweg in Abcoude in de gemeente De Ronde Venen berekend. Het plan maakt de bouw en het gebruik van een brandweerkazerne mogelijk op een locatie in het weinig stedelijk milieu. De omvang van het plan is op de onderstaande afbeelding weergegeven. De depositie van stikstof in stikstofgevoelige Natura 2000-gebieden ten gevolge van de emissie van NOx en NH3 van deze ontwikkeling is berekend met het programmapakket AERIUS (1 maart 2023). Dit rapport vormt een toelichting op de berekening.

Afbeelding 1 – Omvang plangebied (bron: pdokviewerpdok.nl, d.d. 15-04-2020)

Leeswijzer In het volgende hoofdstuk wordt ingegaan op het wettelijk kader van de Wet natuurbescherming bij vergunningaanvragen of bestemmingsplanprocedures. Vervolgens komt in hoofdstuk 3 de ligging van het plangebied ten opzichte van de meest nabijgelegen Nature 2000-gebieden aan bod. Hoofdstuk 4 is gewijd aan de invoergegevens van het programmapakket AERIUS en hoofdstuk 5 geeft het model weer. In het laatste hoofdstuk worden de rekenresultaten en conclusies besproken.

1 maart 2023

3

2

Wettelijk kader De Wet natuurbescherming regelt de bescherming van Natura 2000-gebieden, bossen en specifieke dier- en plantsoorten. De bescherming van de Natura 2000-gebieden is verankerd in het onderdeel gebiedsbescherming. Plannen en projecten met negatieve effecten op deze gebieden zijn vergunningsplichtig. Relevant daarbij is dat de Wnb een externe werking kent. Van externe werking is sprake als activiteiten buiten een Natura 2000-gebied van invloed zijn op de natuurwaarden in een Natura 2000-gebied. In Nederland zijn 161 Natura 2000-gebieden gelegen. In 130 van deze gebieden komen stikstofgevoelige habitats of leefgebieden van soorten voor. Dit betekent dat een verdere toename van stikstofdepositie tot een negatief effect kan leiden. Derhalve dient bij een nieuwe ruimtelijke ontwikkeling onderzocht te worden of er stikstofdepositie in stikstofgevoelige Natura 2000-gebieden plaatsvindt. Dit geldt voor een activiteit waar een omgevingsvergunning voor noodzakelijk is, maar ook voor een bestemmingsplan. Voor een bestemmingsplan is het namelijk noodzakelijk om de uitvoerbaarheid van het plan op voorhand aan te tonen. Hiernaast geldt op grond van artikel 2.7 Wnb in samenhang met artikel 2.8 Wnb een onderzoeksplicht voor bestemmingsplannen.

Een te hoge stikstofdepositie kan tot een negatief effect leiden, waardoor het bestemmingsplan onder dezelfde omstandigheden niet kan worden vastgesteld. Saldering Om een ruimtelijke ontwikkeling of bestemmingsplan waarbij sprake is van meer stikstofdepositie op een stikstofgevoelig Natura 2000-gebied mogelijk te maken, kan gebruik worden gemaakt van internof extern salderen. Door middel van salderen zorgt de initiatiefnemer er voor dat de netto stikstofemissie niet toe neemt. Dit kan door middel van het staken van stikstof emitterende activiteiten op de locatie zelf (intern salderen) of het staken van stikstof emitterende activiteiten op een locatie buiten het plangebied van de ruimtelijke ontwikkeling of het bestemmingsplan (extern salderen). Om intern te kunnen salderen moet er sprake zijn van één project of één plan of één locatie. Intern salderen kan gaan om het treffen van maatregelen aan een bestaand project of kan worden toegepast op nieuwe projecten op de locatie van een bestaand project. Bij extern salderen gaat het om verschillende projecten of plannen. Extern salderen wordt aangemerkt als een mitigerende of beschermende maatregel in de zin van artikel 6, lid 3 Habitatrichtlijn en moet dus plaatsvinden in het kader van een passende beoordeling.

1 maart 2023

4

3

Ligging plangebied Zoals in de inleiding is aangegeven ligt het plangebied aan de Burgemeester Des Tombeweg in Abcoude. Op de onderstaande afbeelding is de ligging van het plangebied ten opzichte van de meest nabij gelegen Natura 2000-gebieden weergegeven.

Afbeelding 2 – Ligging plangebied ten opzichte van de meest nabij gelegen Natura 2000-gebieden

De meest nabij gelegen Natura 2000-gebieden zijn: -

Botshol, gelegen op een afstand van circa 2,0 km;

-

Oostelijke Vechtplassen, gelegen op een afstand van circa 5,7 km;

-

Naardermeer, gelegen op een afstand van circa 8,6 km.

1 maart 2023

5

4

Invoergegevens AERIUS In AERIUS zijn standaard emissie-kengetallen opgenomen op basis waarvan de emissies van NOx en NH3 worden bepaald. Naast de bronnen van de gebouwen en mobiele werktuigen dienen ook de verkeersbewegingen op en van en naar het terrein in de berekeningen meegenomen te worden. Conform het handboek “Werken met AERIUS Calculator” dient de verkeersgeneratie beschouwd te worden. Uit jurisprudentie blijkt dat de gevolgen voor het milieu van het af- en aanrijdend verkeer niet meer aan de ruimtelijke ontwikkeling toegerekend worden wanneer dit verkeer kan worden geacht te zijn opgenomen in het heersende verkeersbeeld. Dit is het geval wanneer het aan- en afrijdende verkeer zich door zijn snelheid en rij- en stopgedrag nog niet, dan wel niet meer onderscheidt van het overige verkeer dat zich op de betrokken weg bevindt. De berekening heeft dienovereenkomstig plaatsgevonden. Door de opdrachtgever is aangegeven dat het gebouw gasloos wordt uitgevoerd. Dit betekent dat er geen rekening behoeft te worden gehouden met een emissie van NOx ten behoeve van de verwarming. Dit is geborgd in de ruimtelijke procedure. Ten behoeve van de aanleg en de verkeersgeneratie van de brandweerkazerne zijn de volgende invoergegevens in AERIUS gebruikt (afbeelding 3).

4.1

Emissie mobiele werktuigen op de locatie (bron 1)

In de navolgende tabel zijn de invoergegevens van de mobiele werktuigen op de bouwlocatie weergegeven. Voor de berekening is uitgegaan van gemiddelden, gebaseerd op het bronbestand van 1

BügelHajema Adviseurs . Hierbij is uitgegaan van het worst-case scenario, waarbij is gerekend met de grootste oppervlaktes aan bedrijfsbebouwing en verharding uit de verschillende ontwerpen die zijn aangeleverd door de opdrachtgever. Met betrekking tot het verbruik van het aantal liters brandstof en het percentage AdBlue is aangesloten bij het onderzoek van TNO (AUB (AdBlue verbruik, Uren, en Brandstofverbruik): een robuuste schatting van NOx en NH3 uitstoot van mobiele werktuigen, TNO 2021 R12305). Op basis van dit onderzoek is voor stage IV mobiele werktuigen uitgegaan van 6% AdBlue ten opzichte van het aantal liters verbruikte brandstof.

1

Voor de invoergegevens van mobiele werktuigen op de locatie is gebruik gemaakt van aannames afkomstig uit een door

BügelHajema Adviseurs bijgehouden bronbestand. Dit bronbestand bevat gemiddelde cijfers over de inzet van mobiele werktuigen op de locatie en zijn verkregen door jarenlange ervaring met stikstofberekeningen.

1 maart 2023

6

Tabel 1. Emissie mobiele werktuigen op de bouwlocatie Functie

Aantal

404

Werktuig

4.2

m

2

graafmachine kraan heistelling betonstorter 2 Verharding 750 m graafmachine wals trilplaat Totale emissie in kg NOx /jaar Bedrijfsbebouwing

kW

Stage

Eenheid

200 200 200 200 100 100 10

Stage IV Stage IV Stage IV Stage IV Stage IV Stage IV Stage IV

10 10 5 5 4 2 2

u/ u/ u/ u/ u/ u/ u/

2

100 m 100 m2 2 100 m 2 100 m 2 50 m 2 50 m 50 m2

Draaiuren

Verbruik liters /uur

Totaal verbruik liters

Emissie NOx

41 uur 41 uur 20 uur 20 uur 60 uur 30 uur 30 uur

19,81 19,81 19,81 19,81 10,18 10,18 2,5

801 801 401 401 611 306 75

4,6 4,6 2,3 2,3 3,4 7,9 0,3 25,4

kg kg kg kg kg kg kg kg

Werkverkeer en verkeersgeneratie brandweerkazerne (bron 2)

Wat betreft het werkverkeer is rekening gehouden met de volgende ritten per jaar. Voor de berekening is uitgegaan van gemiddelden, gebaseerd op het bronbestand van BügelHajema Adviseurs. Voor de realisatie van de bedrijfsbebouwing wordt rekening gehouden met 100 ritten licht verkeer, 2

20 ritten middelzwaar vrachtverkeer en 4 ritten zwaar vrachtverkeer per jaar per 100 m . Dit leidt tot een totaal van 404 ritten licht, 81 ritten middelzwaar en 17 ritten zwaar (vracht)verkeer voor de aanleg van de bedrijfsbebouwing, waarbij naar boven is afgerond. Voor de aanleg van de verharding op het terrein wordt gerekend met 40 ritten licht en 40 ritten zwaar 2

(vracht)verkeer per 100 m per jaar. Hiervoor wordt dan ook gerekend met 300 ritten licht en 300 ritten zwaar (vracht)verkeer. Dit leidt tot het volgende aantal ritten werkverkeer in de aanlegfase: -

licht verkeer 704 ritten/jaar;

-

middelzwaar vrachtverkeer 81 ritten/jaar;

-

zwaar vrachtverkeer 317 ritten/jaar.

Er zijn geen specifieke kengetallen voor verkeersgeneraties van brandweerkazernes in de gebruiksfase. Om deze reden is er gekeken naar de daadwerkelijke situatie. Op een normale dag zijn er zeer weinig mensen aanwezig. De post is doorgaans onbemand. Er zijn hooguit twee vrijwilligers aanwezig op een dag die worst case beide met de auto komen. Er worden maximaal twee keer per week pakketten bezorgd door koeriersdiensten, wat zich vertaalt in 104 ritten middelzwaar vrachtverkeer per jaar. Vanaf de brandweerpost vinden op jaarbasis 100 uitrukken plaats wat leidt tot 100 ritten zwaar vrachtverkeer per jaar. Bij een uitruk komen er maximaal 6 mensen naar de kazerne, aangezien er 6 mensen op de brandweerauto kunnen. Bovenstaande leidt totaal tot een verkeersgeneratie van 2.660 ritten licht, 208 ritten middelzwaar en 200 ritten zwaar (vracht)verkeer per jaar in de gebruiksfase. Het totale aantal ritten in de aanleg- en gebruiksfase komt dan ook op het volgende neer: -

licht verkeer 3.364 ritten/jaar;

-

middelzwaar vrachtverkeer 289 ritten/jaar;

-

zwaar vrachtverkeer 517 ritten/jaar.

1 maart 2023

7

Bij de indeling van verkeer in licht, middelzwaar en zwaar (vracht)verkeer is uitgegaan van de voertuigcategorieën van InfoMil (tabel 2). Tabel 2. Bepaling voertuigcategorieën (InfoMil) Categorie Alledaagse omschrijving Lichte motorvoertuigen

- alle personenauto’s - de meeste bestelauto’s - vrachtwagens met 4 wielen

Middelzware motorvoertuigen

- alle autobussen - vrachtwagens met 2 assen en 4 achterwielen

Zware motorvoertuigen

-vrachtwagens met 3 of meer assen - vrachtwagens met aanhanger - trekkers met oplegger

De totale emissie van de (werk)verkeersgeneratie van de brandweerkazerne in de aanleg- en gebruiksfase bedraagt in totaal 1,1 kg NOx/jr.

4.3

Totale emissie

De totale emissie van het plan bedraagt 26,5 kg NOx/jr en 0,9 kg NH3/jr.

1 maart 2023

8

5

Model De emissie en depositie van het plan zijn bepaald met behulp van het AERIUS pakket (1 maart 2023). In de berekening is uitgegaan van het rekenjaar 2023. Indien het plan later wordt uitgevoerd, kan deze berekening als worst-case worden beschouwd. In latere rekenjaren zal de emissiefactor van onder andere verkeersbewegingen namelijk afnemen. Navolgend is van het model een afbeelding opgenomen.

Afbeelding 3 - AERIUS model

1 maart 2023

9

6

Rekenresultaten en conclusie De berekening met AERIUS genereert een rekenresultaat en een pdf bestand waarin wordt geconstateerd dat er geen stikstofgevoelige Natura 2000-gebieden zijn met een overschrijding van een planbijdrage van meer dan 0,00 mol N/ha/jaar. Dit pdf bestand is als bijlage opgenomen en seperaat toegevoegd.

Afbeelding 4 - Rekenresultaat

Er treedt door de stikstofdepositie geen negatief effect op in het kader van de Wet natuurbescherming (Wnb) beschermde Natura 2000-gebieden. Het aspect stikstof staat nadere besluitvorming niet in de weg.

1 maart 2023

10

Colofon Rapport BügelHajema Adviseurs

BügelHajema Adviseurs bv Bureau voor Ruimtelijke Ordening en Milieu BNSP Utrechtseweg 7 3811NA Amersfoort T 033 465 65 45 E info@bugelhajema.nl W www.bugelhajema.nl Vestigingen te Assen, Leeuwarden en Amersfoort

Projectberekening Dit document geeft een overzicht van de invoer en rekenresultaten van een Projectberekening met AERIUS Calculator. De berekening is uitgevoerd binnen stikstofgevoelige Natura 2000-gebieden, op rekenpunten die overlappen met habitattypen en/of leefgebieden die aangewezen zijn in het kader van de Wet natuurbescherming, gekoppeld aan een aangewezen soort, of nog onbekend maar mogelijk wel relevant, en waar tevens sprake is van een overbelaste of bijna overbelaste situatie voor stikstof.

Overzicht Samenvatting situaties Resultaten Detailgegevens per emissiebron Deze PDF is een digitaal bestand dat weer in te lezen is in AERIUS. Meer toelichting over deze PDF kunt u vinden in een bijbehorende leeswijzer. Deze leeswijzer en overige documentatie is te raadplegen via:

www.aerius.nl/handleidingen-en-leeswijzers

Projectberekening

Contactgegevens Rechtspersoon Inrichtingslocatie

Activiteit

Omschrijving Toelichting

Berekening

AERIUS kenmerk Datum berekening Rekenconfiguratie

Totale emissie

Situatie 1 - Beoogd

Resultaten

Situatie 1 - Beoogd Gekarteerd oppervlak met toename (ha) Gekarteerd oppervlak met afname (ha) Grootste toename van depositie Grootste afname van depositie

RbTyzdZt83cP (02 maart 2023)

Gemeente De Ronde Venen Burgemeester des Trombesweg, -/- Abcoude Brandweerkazerne Abcoude Aanleg en gebruik nieuwe brandweerkazerne RbTyzdZt83cP 02 maart 2023, 13:27 Wnb-rekengrid Rekenjaar

Emissie NH₃

Emissie NOₓ

Hoogste bijdrage

Hexagon

Gebied

2023 -

0,9 kg/j

26,5 kg/j

2/7

Projectberekening

Situatie 1 (Beoogd), rekenjaar 2023 Emissiebronnen 1 Mobiele werktuigen | Bouw, Industrie en Delfstoffenwinning | Mobiele werktuigen  Verkeersnetwerk

RbTyzdZt83cP (02 maart 2023)

Emissie NH₃

Emissie NOₓ

0,8 kg/j 54,7 g/j

25,4 kg/j 1,1 kg/j

3/7

Projectberekening

Hoogste af- en toename op (bijna) overbelaste stikstofgevoelige Natura 2000 gebieden.

500 m Habitatrichtlijn Vogelrichtlijn Vogelrichtlijn, Habitatrichtlijn Niet bepaald

Grootste afname van depositie Grootste toename van depositie Hoogste totale depositie

De bronnen op de kaart horen bij de Beoogde situatie.

RbTyzdZt83cP (02 maart 2023)

4/7

Projectberekening

Resultaten stikstofgevoelige Natura 2000 gebieden situatie "Situatie 1" (Beoogd) incl. saldering e/o referentie Berekend (ha gekarteerd)

Totaal

RbTyzdZt83cP (02 maart 2023)

-

Hoogste totale Met toename Grootste depositie (mol (ha gekarteerd) toename (mol N/ha/jr) N/ha/jr)

-

-

-

Met afname (ha Grootste gekarteerd) afname (mol N/ha/jr)

-

-

5/7

Projectberekening

Situatie 1, Rekenjaar 2023 1

Mobiele werktuigen | Bouw, Industrie en Delfstoffenwinning

Naam Locatie Oppervlakte Naam

Graafmachine Kraan

Mobiele werktuigen X:126129,54 Y:475548,39 0,24 ha

NOₓ NH₃

Stageklasse

Stage-IV, 2014-2018, 75-560 kW, diesel, SCR: ja

Brandstofverbruik Draaiuren AdBlue verbruik

801 l/j 801 l/j

Stage-IV, 2014-2018, 75-560 kW, diesel, SCR: ja

401 l/j

Stage-IV, 2014-2018, 75-560 kW, diesel, SCR: ja

401 l/j

Graafmachine verharding

Stage-IV, 2014-2018, 75-560 kW, diesel, SCR: ja

611 l/j

Wals verharding

Stage-IV, 2014-2018, 75-560 kW, diesel, SCR: ja

306 l/j

Trilplaat verharding alle werktuigen op benzine, 2takt

75 l/j

Betonstorter

41 u/j

48 l/j

Stof Emissie

NOₓ NH₃

Stage-IV, 2014-2018, 75-560 kW, diesel, SCR: ja

Heistelling

25,4 kg/j 0,8 kg/j

41 u/j

48 l/j

NOₓ NH₃

21 u/j

24 l/j

NOₓ NH₃

21 u/j

24 l/j

NOₓ NH₃

60 u/j

37 l/j

NOₓ NH₃

30 u/j

5 l/j

NOₓ NH₃ NOₓ NH₃

2

Wegverkeer | Weg

Naam Locatie Lengte Wegtype Rijrichting Tunnelfactor Type hoogteligging Weghoogte Verkeer

Verkeersgeneratie X:126150,76 Y:475522,56 395,11 m Buitenweg Beide richtingen 1 Normaal 0m

Licht verkeer Middelzwaar vrachtverkeer Zwaar vrachtverkeer Busverkeer

RbTyzdZt83cP (02 maart 2023)

Max. snelheid

Type scherm Hoogte Afstand tot de weg

Voorgeschreven factoren Voorgeschreven factoren Voorgeschreven factoren Voorgeschreven factoren

Links Rechts NOₓ - NO₂ - NH₃

-

-

Aantal voertuigen

3364 p/jaar 289 p/jaar 517 p/jaar 0 p/jaar

4,6 kg/j 0,2 kg/j 4,6 kg/j 0,2 kg/j 2,3 kg/j 96,2 g/j 2,3 kg/j 96,2 g/j 3,4 kg/j 0,1 kg/j 7,9 kg/j 73,4 g/j 0,3 kg/j 0,0 kg/j 1,1 kg/j 0,3 kg/j 54,7 g/j

In file

0,0 % 0,0 % 0,0 % 0,0 %

6/7

Projectberekening

Disclaimer Hoewel verstrekte gegevens kunnen dienen ter onderbouwing van een vergunningaanvraag, kunnen er geen rechten aan worden ontleend. De eigenaar van AERIUS aanvaardt geen aansprakelijkheid voor de inhoud van de door de gebruiker aangeboden informatie. Bovenstaande gegevens zijn enkel bruikbaar tot er een nieuwe versie van AERIUS beschikbaar is. AERIUS is een geregistreerd handelsmerk in Europa. Alle rechten die niet expliciet worden verleend, zijn voorbehouden. Rekenbasis Deze berekening is tot stand gekomen op basis van AERIUS versie 2022_20230221_e1cb893112 Database versie 2022_e1cb893112 Voor meer informatie over de gebruikte methodiek en data zie: https://www.aerius.nl/

RbTyzdZt83cP (02 maart 2023)

7/7

De tekst is automatisch uit het bestand gehaald en kan afwijken van het origineel (kolommen, tabellen en koppen lopen door elkaar). Het officiële stuk bij iBabs is leidend. Bron: https://api.notubiz.nl/document/12643093/1