CConstaterende datDe Ronde Venen
Koppel je AI →
Document · PDF

Bijlage 1. Programmabegroting 2023 - 2026

Gemeenteraad 3 november 2022, gemeente De Ronde VenenBij agendapunt: Programmabegroting 2023-202621.999 woorden

Open het PDF bij iBabs ↗Naar de vergadering →

Tekst van het document

Uit het bestand gehaald, zonder opmaak, tabellen en afbeeldingen · deel 3 van 3

Gemeenschappelijke regeling Afvalverwijdering Utrecht (AVU)

Vestigingsplaats

Soest Namens de gemeenten voert de gemeenschappelijke regeling AVU de regie op de overslag, het transport, de bewerking en de verwerking van het door de

Openbaar

inwoners van de provincie Utrecht aangeboden huishoudelijk afval. Daarnaast is

belang

in 1995 een NV opgericht waarvan de gemeenschappelijk regeling AVU de enige aandeelhouder is. De N.V. AVU biedt de mogelijkheid tot maatwerkcontracten waaraan niet alle gemeenten hoeven deel te nemen.

Programma

1

Deelnemers

De provincie Utrecht en de 26 gemeenten binnen de provincie Utrecht

(Financiële) risico's

Gemeenschappelijke regeling Veiligheidsregio Utrecht

Vestigingsplaats

Utrecht De VRU behartigt de belangen van de gemeenten op de brandweerzorg, de organisatie van de Geneeskundige Hulpverlening Organisatie in de Regio

Openbaar belang

(GHOR), de rampenbestrijding, crisisbeheersing en de meldkamer. Daarnaast heeft de VRU de zorg voor een adequate samenwerking met politie en de regionale ambulancevervoersvoorziening ten aanzien van onder meer de gemeenschappelijke meldkamer; een gecoördineerde en multidisciplinaire voorbereiding op de rampenbestrijding en crisisbeheersing

Programma

3

Deelnemers

De 26 gemeenten binnen de provincie Utrecht

(Financiële) risico's

pagina 82 van 168

Gemeenschappelijke regeling Regionaal Historisch Centrum Vecht en Venen

Vestigingsplaats

Breukelen Het gezamenlijk uitvoeren van de Archiefwet en het stimuleren van de lokale en

Openbaar

regionale geschiedbeoefening en het daartoe aanleggen, beheren en bewaren

belang

van een zo compleet mogelijke collectie bronnenmateriaal op het gebied van de lokale en regionale geschiedenis.

Programma

4

Deelnemers

De gemeenten Stichtse Vecht, De Bilt, Weesp en De Ronde Venen

(Financiële) risico's

-

Amstelland Meerlanden overleg

Vestigingsplaats

Haarlemmermeer Het Amstelland-Meerlandenoverleg (AM) fungeert als platform, waardoor de zeven deelnemende gemeenten elkaar op diverse terreinen snel en effectief

Openbaar

kunnen vinden wanneer dat nodig is. Het gebied van AM vormt de zuidflank van

belang

de Metropoolregio Amsterdam (MRA) en is aangewezen als deelregio binnen MRA. Het platform wordt benut om de gezamenlijke belangen van het AMgebied te behartigen in de MRA en in de vervoersregio Amsterdam.

Programma

Deelnemers

4 De gemeenten Amstelveen, Diemen, Ouder-Amstel, Uithoorn, De Ronde Venen, Aalsmeer en Haarlemmermeer

(Financiële) risico's

pagina 83 van 168

Gemeentebelastingen Amstelland

Vestigingsplaats

Amstelveen Het vormen van een gemeenschappelijke ambtelijke belastingorganisatie die belast is met de heffing en invordering van gemeentelijke belastingen alsmede

Openbaar

de uitvoering van de Wet waardering onroerende zaken. Door de samenwerking

belang

is een belastingorganisatie ontstaan met voldoende kennis, kunde en personele capaciteit om de belastingwetten en -regels te kunnen uitvoeren. Elke gemeenteraad blijft het eigen belastingbeleid en de belastingtarieven bepalen.

Programma

4 De gemeenten Amstelveen, Diemen, Ouder-Amstel, Uithoorn en De Ronde

Deelnemers

Venen. De gemeente Aalsmeer is daarnaast een rechtstreekse deelnemer van de gemeenschappelijke regeling Gemeentebelastingen Amstelland.

(Financiële)

De deelnemende gemeenten dragen gezamenlijk de kosten van de

risico's

gemeenschappelijke regeling.

pagina 84 van 168

Financiële gegevens van de gemeenschappelijke regelingen (x € 1.000 )

2021 Naam

2023

Financieel

Eigen

Vreemd

Bijdrage

Bijdrage

resultaat

vermogen

vermogen

gemeente

gemeente

565

4.113

49.258

1.601

1.781

3.102

23.237

62.708

2.597

2.697

Recreatieschap Stichtse Groenlanden (RSGL)

522

3.545

7.659

489

514

Afvalverwijdering Utrecht (AVU)

125

820

21.640

2.078

2.085

Omgevingsdienst regio Utrecht (ODrU)

770

1.708

3.334

2.711

2.798

onbekend

onbekend

onbekend

305

385

Amstelland Meerlanden overleg

n.v.t.

n.v.t.

n.v.t.

4

4

Gemeentebelastingen Amstelland

n.v.t.

n.v.t.

n.v.t.

986

997

Gemeenschappelijke gezondheidsdienst Regio Utrecht (GGDrU) Veiligheidsregio Utrecht (VRU)

Regionaal Historisch Centrum Vecht en Venen (RHC)

pagina 85 van 168

Deelnemingen Naast de gemeenschappelijke regelingen zijn er twee deelnemingen: 1. De gemeente bezit 37.323 aandelen BNG Bank. In 2023 is rekening gehouden met een nog te ontvangen dividend van € 70.000 over 2022. 2. De gemeente bezit 40.426 aandelen Vitens. Voor de jaren 2021 - 2023 ontvangen we geen dividend om om daarmee de kosten van verouderde waterleidingen te kunnen opvangen en het verbeteren van de financiële positie van Vitens.

Overige deelnemingen Naast de gemeenschappelijke regelingen en deelnemingen werken we samen met overige verbonden partijen: •

Kansis (Stichting Beschut Werk)

•

Kansis Groen (Stichting Groenwerk)

•

Mooisticht

•

Marickenland

•

Gebiedsprogramma Utrecht-West

•

Het Zorg- en Veiligheidshuis Regio Utrecht (ZVHRU)

•

Stichting Beveiliging Bedrijventerrein De Ronde Venen (SBB)

•

Stichting Regionaal Inkoopbureau IJmond & Kennemerland (RIJK)

•

Vereniging van Nederlandse Gemeenten (VNG)

Hun bijdragen aan onze doelstellingen zijn toegelicht bij de programma's.

pagina 86 van 168

Grondbeleid Samenvatting •

De drie grondexploitaties zijn in de afrondende fasen. Alle gronden zijn verkocht, waardoor de financiële risico's beperkt zijn. De resterende werkzaamheden richten zich met name op het woonrijp maken van gronden.

•

Voor De Maricken betreffen de resterende werkzaamheden het woonrijp maken van Deelplan 5 en planvorming en realisatie van het park.

•

Voor Land van Winkel moeten de delen van het openbaar gebied waar de woningen nog in

•

De gronden van de Stationslocatie zijn verkocht. De ontwikkelaar maakt de gronden bouw- en

aanbouw zijn, woonrijp worden gemaakt. woonrijp. De gemeente verzorgt de goede ontsluiting van het gebied aan de Rondweg en aansluitende wandelpaden. •

Voor de grondexploitaties zijn nog plankosten te maken.

•

De verwachting is dat de grondexploitaties eind 2022 kunnen worden afgesloten.

Bouwgronden in exploitatie | Algemeen Jaarlijks vindt de actualisatie van de grondexploitaties plaats. Uitgangspunt voor de actualisatie zijn de door de raad vastgestelde grondexploitaties, vastgestelde plannen en woningbouwprogramma's. De grondexploitaties zijn een financiële weergave van eerder genomen besluiten, waarbij de voortgang van de projecten is verwerkt en de onderliggende aannames van kosten, opbrengsten en parameters zijn geactualiseerd. Risicoanalyses worden binnen de projecten op een gestructureerde manier aangepakt. Risico's worden geïnventariseerd en waar mogelijk voorzien van een beheermaatregel. Niet alle risico's vertalen zich in directe tegenvallers. Bij winstgevende grondexploitaties gaan de risico's in eerste instantie ten koste van de winst. Bij een verliesgevende exploitatie is een buffer nodig binnen het weerstandsvermogen van de gemeente. Momenteel heeft de gemeente nog drie lopende grondexploitaties te weten De Maricken, Land van Winkel en Stationslocatie Mijdrecht. Deze zijn alle drie in de afrondende fase. Alle gronden zijn verkocht en daarmee zijn de risico's beperkt.

Bouwgronden in exploitatie | Beleidskader Allerlei ontwikkelingen op maatschappelijk, economisch en ruimtelijk gebied hebben invloed op het grondbeleid van de gemeente. De woningmarkt heeft de afgelopen periode veel beweging gekend. De nota grondbeleid 2018 - 2021, vastgesteld op 22 februari 2018, bevat de beleidslijn van het gemeentelijk grondbeleid. Uitgangspunt van het beleid is een regisserende houding binnen het faciliterende grondbeleid. Hierop kan een uitzondering worden gemaakt als aankoop of het dragen van kosten noodzakelijk is om een maatschappelijk gewenste ontwikkeling mogelijk te maken. De als onderhanden werken opgenomen bouwgronden zijn gewaardeerd tegen de vervaardigingsprijs dan wel de lagere marktwaarde. De vervaardigingsprijs omvat de kosten die rechtstreeks aan de

pagina 87 van 168

vervaardiging kunnen worden toegerekend (zoals grondaankopen en kosten van bouw- en woonrijp maken) alsmede een redelijk te achten aandeel in de rentekosten en de administratie- en beheerskosten. Van de bouwgronden in exploitatie zijn actuele grondexploitaties aanwezig. Zodra sprake is van een verwacht verlies dan wordt daarvoor een verliesvoorziening getroffen, die op de voorraden in mindering wordt gebracht. Bij het stelsel van baten en lasten zoals geformuleerd in het Besluit Begroting en Verantwoording (BBV) zijn het toerekeningbeginsel, het voorzichtigheidsbeginsel en het realisatiebeginsel essentiële uitgangspunten. Baten en lasten – en het daaruit vloeiende resultaat – moeten worden toegerekend aan de periode waarin deze zijn gerealiseerd. Bij meerjarige projecten betekent dit dat (de verwachte) winst niet pas aan het eind van het project als gerealiseerd moet worden beschouwd, maar gedurende de looptijd van het project tot stand komt en ook als zodanig moet worden verantwoord. Het verantwoorden van tussentijdse winst is daarmee geen keuze maar een verplichting die voortvloeit uit het realisatiebeginsel. Bij het bepalen van de tussentijdse winst is het wel noodzakelijk de nodige voorzichtigheid te betrachten. Hierdoor wordt de winst genomen naar rato van de voortgang van het complex (POC-methode; percentage of completion methode).

De winsten en verliezen van de grondexploitaties worden via resultaatbestemming verrekend met de algemene reserve.

pagina 88 van 168

Bouwgronden in exploitatie | Financieel totaaloverzicht

Verloopoverzicht grondexploitaties (bedragen x € 1.000) De

Land

Stations-

Maricken

van

locatie

Winkel

Mijdrecht

Totaal

Boekwaarden per 1/1/2022

- 2.232

- 927

4.279

1.120

Nog te maken kosten

1.830

841

468

3.139

- 668

- 668

Nog te realiseren opbrengsten Tussentijdse winstnemingen

402

86

Inzet verliesvoorziening Boekwaarden per 1/1/2023

Geraamd eindresultaat

488 - 4.079

- 4.079

0

0

0

0

6.762

3.866

- 4.079

6.549

6.360

3.780

10.140

402

86

488

6.762

3.866

10.628

Winstnemingen: 2017 - 2021 2022 Totaal winstneming

De Maricken | Stand van zaken •

Alle kavels zijn verkocht

•

De resterende werkzaamheden bestaan vooral uit het woonrijp maken van deelplan 5 (laatste deel) en planvorming en realisatie van het park.

•

De verwachting is dat de grondexploitatie van De Maricken eind 2022 kan worden afgesloten.

pagina 89 van 168

Land van Winkel | Stand van zaken •

Alle kavels (195) zijn verkocht. Het grootste deel is inmiddels bebouwd en bewoond.

•

Verschillende delen in het gebied moeten nog woonrijp worden gemaakt: o.a. straatwerk, groen.

•

De verwachting is dat de grondexploitatie eind 2022 kan worden afgesloten.

Stationslocatie Mijdrecht | Stand van zaken •

De locatie inclusief uitgeefbare grond is verkocht.

•

De project ontwikkelaar draagt zorg voor het bouw- en woonrijpmaken. De gemeente draagt zorg voor de ontsluiting van het gebied en aansluiting op de bestaande infrastructuur.

•

De verwachting is dat de grondexploitatie in 2022 kan worden afgesloten.

Eigendommen niet voor de publieke taak bestemd De gemeente bezit diverse eigendommen (grond en gebouwen), die niet voor een publieke taak zijn bestemd en waarbij het voornemen is om deze te verkopen. Conform de bepalingen van het BBV wordt in de jaarrekening bepaald of er sprake is van duurzame waardevermindering. Hiervan is sprake als de taxatiewaarde lager is dan de boekwaarde. Als de taxatiewaarde hoger is dan de boekwaarde is er sprake van een stille reserve. •

•

De volgende eigendommen hebben nog geen bestemming: o

Glastuinbouw Wickelhof Mijdrecht

o

Marickenzijde 2e fase Wilnis

o

Bedrijventerrein N201 Mijdrecht

o

Stationsgebied Abcoude (Bovenkamp 1 - 3)

o

Baambrugse Zuwe 143b te Vinkeveen

o

Herenweg 196 en 196A te Vinkeveen

o

Centrum Oost, Herenweg 70 Vinkeveen

o

Ontspanningsweg /Wilnisser Dwarsweg Mijdrecht

o

Provincialeweg N201 Mijdrecht (agrarisch perceel)

o

Baambrugse Zuwe achter 116 Vinkeveen

o

Provincialeweg 7a, Mijdrecht

De volgende gebouwen hebben een andere bestemming gekregen: o

Twistvliedschool, Kwikstaart 44 Mijdrecht -> gesloopt in 2021 en levering in 2022

o

De Hoeksteen, Eendracht 6 Mijdrecht -> overgeheveld in 2022 naar onderwijshuisvesting en gedeeltelijk gesloopt

•

Stille reserve De boekwaarde van gronden en verspreide percelen kan lager zijn dan de actuele waarden, waardoor er binnen de gronden niet voor de publieke taak bestemd sprake is van stille reserves. Deze reserves kunnen van substantiële betekenis zijn in relatie tot het balanstotaal dan wel de financiële positie van de gemeente. De omvang van de stille reserves is € 4.288.000 op 1 januari 2022.

pagina 90 van 168

Verstrekte en ontvangen subsidies en bijdragen Inleiding In deze paragraaf wordt een meerjarig financieel beeld van zowel de verstrekte als de ontvangen subsidies en bijdragen weergegeven.

Financieel overzicht van te verstrekken subsidies en bijdragen De Ronde Venen ondersteunt veel initiatieven op het gebied van wonen, werken, welzijn, onderwijs, kunst, cultuur, sport, recreëren, enz. Allemaal activiteiten die ten goede komen aan de Rondeveense samenleving. De gemeente doet dit onder andere door het verstrekken van subsidies en bijdragen. De wettelijke basis voor het verstrekken van subsidies is geregeld in de Algemene wet bestuursrecht (Awb) (titel 4.2), voorts de Algemene subsidieverordening. De subsidieverordening vormt de grondslag voor de verleende subsidies. Daarnaast is een aantal nadere regels opgesteld voor het verstrekken van subsidies. Hierbij kan gedacht worden aan 'Beleidsregels Subsidie Sportstimulering', 'Beleidsregels subsidieaanvragen bewoners en bewonersorganisaties' en 'Nadere regels ten aanzien van het eigen vermogen en de reserves van de subsidieontvangers van de gemeente De Ronde Venen 2013'. Bedragen x €1.000 Exploitatie

Begroting 2022 na

Begroting 2023

Raming 2024

Raming 2025

Raming 2026

wijziging XT-04

0.4 Overhead

163

166

169

169

169

XT-12

1.2 Openbare orde en veiligheid

220

90

90

90

90

XT-25

2.5 Openbaar vervoer

5

5

5

5

5

XT-33

3.3 Bedr.loket en bedr.regelingen

110

110

110

110

110

XT-42

4.2 Onderwijshuisvesting

14

2

2

2

2

XT-43

4.3 Onderwijsbeleid en leerlingzaken

494

512

512

512

512

XT-51

5.1 Sportbeleid en activering

201

205

205

205

205

XT-52

5.2 Sportaccommodaties

640

1.445

1.445

1.445

1.445

XT-53

5.3 Cultuurpresentatie, prod.partic.

358

174

174

174

174

XT-54

5.4 Musea

0

0

0

0

0

XT-56

5.6 Media

695

717

717

717

717

XT-57

5.7 Openbaar groen en recreatie

12

12

12

12

12

XT-61

6.1 Samenkracht en burgerparticip.

1.781

1.970

1.970

1.970

1.890

XT-62

6.2 Toegang en eerstelijnsvoorz.

464

477

477

477

477

XT-63

6.3 Inkomensregelingen

70

148

148

148

148

XT-64

6.4 WSW en beschut werk

290

331

331

331

331

XT-65

6.5 Arbeidsparticipatie

0

0

0

0

0

XT-671

6.71 Maatwerkdienstverlening 18+

155

0

0

0

0

pagina 91 van 168

Exploitatie

Begroting 2022 na

Begroting 2023

Raming 2024

Raming 2025

Raming 2026

wijziging XT-672

6.72 Maatwerkdienstverlening 18-

98

0

0

0

0

XT-672C

6.72c Jeugdhulp dagbesteding

0

115

115

115

115

XT-681A

6.81a Beschermd wonen (WMO)

65

67

67

67

67

XT-682

6.82 Geëscaleerde zorg 18-

0

0

0

0

0

XT-682A

6.82a Jeugdbescherming

0

0

0

0

0

XT-71

7.1 Volksgezondheid

113

0

0

0

0

XT-74

7.4 Milieubeheer

0

65

65

65

65

XT-83

8.3 Wonen en bouwen

23

23

23

23

23

5.972

6.632

6.635

6.635

6.555

Totaal verstrekte subsidies en bijdragen

Toelichting op de te verstrekken subsidies en bijdragen Voor 2022 is een budget beschikkaar voor subsidies en bijdragen van 5.972.000 euro. Dit budget stijgt naar 6.632.000 euro in 2023. Dit wordt veroorzaakt door de volgende ontwikkelingen: •

De lasten op het taakveld 5.2 stijgen met € 805.000. Er zijn wijzigingen in relatie tot de sportvrijstelling. Daartoe zijn de huren naar 'kostprijs' niveau gebracht. Deze stijging wordt met een gelijke exploitatiebijdrage gecompenseerd.

•

Op het taakveld 7.4 is vanaf 2023 budget voor lokale duurzaamheidsinitiatieven en een subsidie voor Energieke Ronde Veners.

•

De rijksoverheid heeft de taakvelden voor de Wmo en Jeugd aangepast en er zijn technische wijzigingen. Dit heeft betrekking op de taakvelden 6.1, 6.3, 6.4. 6.71, 6.72, 6.72c, 6.81 en 7.1.

pagina 92 van 168

Financieel overzicht van te ontvangen subsidies en bijdragen In onderstaande tabel zijn de ontvangen subsidies en bijdragen gepresenteerd. Bedragen x €1.000 Exploitatie

Rekening 2021

XT-03

0.3 Beheer ov. gebouwen en gronden

XT-07

0.7 Algemene uitkering

XT-12

Begroting 2022

Begroting

na wijziging

2023

Raming 2024 Raming 2025 Raming 2026

-7

0

0

0

0

0

-58.866

-60.880

-66.920

-69.760

-72.670

-66.850

1.2 Openbare orde en veiligheid

-95

-131

0

0

0

0

XT-21

2.1 Verkeer en vervoer

-195

-18

-52

-52

-52

-52

XT-25

2.5 Openbaar vervoer

5

0

0

0

0

0

XT-42

4.2 Onderwijshuisvesting

-11

-62

0

0

0

0

XT-43

4.3 Onderwijsbeleid en leerlingzaken

-423

-368

-368

-368

-368

-368

XT-51

5.1 Sportbeleid en activering

-88

0

0

0

0

0

XT-52

5.2 Sportaccommodaties

-308

-46

-37

-37

-37

-37

XT-55

5.5 Cultureel erfgoed

-34

0

0

0

0

0

XT-57

5.7 Openbaar groen en recreatie

-775

0

0

0

0

0

XT-61

6.1 Samenkracht en burgerparticip.

-50

-320

-480

-520

-520

-520

XT-63

6.3 Inkomensregelingen

-10.082

-7.348

-7.391

-7.391

-7.391

-7.391

XT-64

6.4 WSW en beschut werk

-84

-59

-59

-59

-59

-59

XT-65

6.5 Arbeidsparticipatie

0

0

0

0

0

0

XT-66

6.6 Maatwerkvoorzieningen (WMO)

-48

-40

-25

-25

-25

-25

XT-681

6.81 Geëscaleerde zorg 18+

-221

0

0

0

0

0

0

-109

0

0

0

0

XT-681A 6.81a Beschermd wonen (WMO) XT-71

7.1 Volksgezondheid

-10

0

0

0

0

0

XT-73

7.3 Afval

-152

-116

-228

-228

-228

-228

XT-74

7.4 Milieubeheer

-410

0

0

0

0

0

XT-75

7.5 Begraafplaatsen en crematoria

-235

-292

-307

-307

-307

-307

XT-81

8.1 Ruimtelijke en leefomgeving

-43

0

0

0

0

0

-72.133

-69.788

-75.866

-78.746

-81.656

-75.836

Gerealiseerd resultaat

Toelichting op de ontvangen subsidies en bijdragen De belangrijkste bijdrage die we ontvangen betreft de algemene uitkering. Deze bijdrage van het Rijk is opgenomen bij taakveld 0.7 Algemene uitkering. De daarop volgende belangrijke bijdragen betreffen de rijksmiddelen voor het uitvoeren van bijstandsuitkeringen, de wet inburgering en het onderwijsachterstandenbeleid. Deze bijdragen zijn opgenomen bij respectievelijk taakveld 6.3 Inkomensregelingen, 6.1 Samenkracht en burgerparticipatie en taakveld 4.3 Onderwijsbeleid en en leerlingenzaken.

pagina 93 van 168

Financiële begroting

pagina 94 van 168

01 | Financieel totaaloverzicht Financieel totaaloverzicht In de financiële verslagleggingsregels voor gemeenten (BBV) staat vermeld dat de baten, lasten en het saldo van de programma’s meerjarig worden weergegeven. Bedragen x €1.000 Exploitatie

Rekening 2021

Begroting 2022

Begroting 2023 Raming 2024

Raming 2025

Raming 2026

na wijziging Lasten

100.431

102.612

103.829

103.499

103.930

103.553

Baten

104.228

98.448

104.099

108.296

112.050

105.803

Saldo van baten en lasten

-3.797

4.163

-270

-4.797

-8.120

-2.249

Onttrekkingen

5.398

5.048

2.406

1.840

1.530

641

Stortingen

4.580

3.188

1.500

1.500

1.500

1.500

Mutaties reserves

-818

-1.860

-906

-340

-30

859

-4.615

2.303

-1.176

-5.137

-8.150

-1.391

Resultaat (+ = tekort en - = overschot)

pagina 95 van 168

02 | Overzicht algemene dekkingsmiddelen, overhead, vennootschapsbelasting, post onvoorzien en overige stelposten Algemene dekkingsmiddelen | Financieel meerjarenoverzicht In de financiële verslaglegging voor gemeenten is vastgelegd dat in de begroting en verantwoording wordt ingegaan op de algemene dekkingsmiddelen en de kosten van overhead. Onder algemene dekkingsmiddelen wordt verstaan: •

Treasury

•

Onroerendezaakbelasting (OZB) voor woningen en niet-woningen

•

Overige belastingen

•

Algemene uitkering

•

Overige baten en lasten waaronder de post onvoorzien

•

Vennootschapsbelasting.

Bedragen x €1.000 Algemene dekkingsmiddelen

Rekening

Begroting 2022 Begroting 2023 Raming 2024 Raming 2025 Raming 2026

2021

na wijziging

Lasten XT-05

0.5 Treasury

81

2

129

87

-34

-130

XT-061

0.61 OZB woningen

624

604

623

623

623

623

XT-064

0.64 Belastingen overig

1.448

442

455

455

455

455

XT-08

0.8 Overige baten en lasten

71

-4

87

88

90

91

XT-09

0.9 Vennootschapsbelasting (VpB)

13

10

10

10

10

10

2.237

1.054

1.304

1.263

1.144

1.048

236

114

100

136

136

136

Totaal Lasten Baten XT-05

0.5 Treasury

XT-061

0.61 OZB woningen

5.886

6.050

6.272

6.272

6.272

6.272

XT-062

0.62 OZB niet-woningen

2.957

3.450

4.326

4.326

4.326

4.326

XT-063

0.63 Parkeerbelasting

13

6

6

6

35

6

XT-064

0.64 Belastingen overig

2.542

340

162

162

162

162

XT-07

0.7 Algemene uitkering

58.866

60.880

66.920

69.760

72.670

66.850

XT-08

0.8 Overige baten en lasten

0

0

0

0

0

0

Totaal Baten

70.501

70.840

77.786

80.662

83.601

77.752

Totaal algemene dekkingsmiddelen

-68.264

-69.786

-76.482

-79.399

-82.457

-76.704

pagina 96 van 168

Algemene dekkingsmiddelen | Treasury In het onderdeel Treasury zijn opgenomen rentekosten, rentebaten en ontvangen dividend. In de paragraaf Financiering zijn deze toegelicht.

Algemene dekkingsmiddelen | Onroerendezaakbelasting voor woningen en nietwoningen Gemeenten heffen belastingen op onroerende zaken binnen de gemeentegrenzen om een deel van hun taken te bekostigen. De onroerendezaakbelastingen zijn de grootste eigen inkomstenbron van gemeenten en bedragen gemiddeld zo’n 8% van de totale gemeentelijke inkomsten. Voor een toelichting verwijzen wij u naar de paragraaf Lokale heffingen waarvan de genoemde lokale heffingen deel uitmaken.

Algemene dekkingsmiddelen | Overige belastingen Onder de lasten en baten van overige belastingen zijn opgenomen de parkeerbelasting en de roerendezaakbelasting. Meer informatie over deze belastingen is opgenomen in de paragraaf Lokale heffingen.

Algemene dekkingsmiddelen | Algemene uitkering In de ramingen 2023 - 2026 is rekening gehouden met de uitkomsten van de meicirculaire 2022. Hierover is op 13 juli 2022 een raadsinformatiebrief uitgebracht. Er zijn drie kanttekeningen bij deze circulaire en de ramingen van de omvang van de algemene uitkering: 1. Het Rijk heeft het voornemen om vanaf 2026 een andere financieringssystematiek uit te werken inclusief de mogelijkheid voor een groter eigen belastinggebied. Dit voornemen is verwerkt in de meicirculaire 2022 ondanks dat er geen nieuwe afspraken zijn gemaakt over een andere financieringssystematiek. In latere circulaires komt hierover meer informatie. 2. Het kabinet compenseert de kosten van jeugdzorg incidenteel met € 2.285.000 voor 2023. Er is rekening gehouden met een incidentele compensatie van € 1.620.000 in 2024 aflopend naar € 1.030.000 in 2026. De omvang van deze bedragen is afhankelijk van de nadere invulling van de landelijke hervormingsagenda jeugd 2022 – 2028. 3. In latere circulaires volgt meer informatie over de bijdragen die gemeenten gaan ontvangen voor de nieuwe Omgevingswet en de Wet kwaliteitsborging bouwen (Wkb).

Algemene dekkingsmiddelen | Overige baten en lasten waaronder de post onvoorzien Bij het onderdeel overige baten en lasten is rekening gehouden met: •

een structurele post onvoorzien voor 2023 van € 125.000 oplopend naar € 129.000 in 2026.

•

een structurele stelpost van € 100.000 als onderuitputting op de programma’s.

•

loonkosten van bovenformatief personeel dat niet meer aan het werk is.

pagina 97 van 168

Algemene dekkingsmiddelen | Vennootschapsbelasting Het gaat om het (geraamde) bedrag van de aanslag vennootschapsbelasting voor het betreffende begrotingsjaar/verantwoordingsjaar. Dit bedrag is verschuldigd vanwege fiscale winst die per saldo is gerealiseerd op ondernemingsactiviteiten in het betreffende begrotingsjaar na eventuele verrekening van fiscale verliezen uit eerdere begrotingsjaren.

Overhead Onder overhead vallen alle kosten die samenhangen met de sturing en ondersteuning van medewerkers in het primaire proces: •

leidinggevenden primair proces (hiërarchisch), die personele verantwoordelijkheden hebben zoals het voeren van functioneringsgesprekken;

•

financiën, toezicht en controle gericht op de eigen organisatie, waaronder planning & control, verantwoording en auditing;

•

personeel en organisatie (P&O / HRM) en organisatie- en formatieadvies;

•

inkoop (incl. aanbesteding en contractmanagement);

•

interne en externe communicatie inclusief vormgeving, m.u.v. klantcommunicatie;

•

juridische zaken: juridische medewerkers op een bedrijfsvoeringafdeling of belast met een

•

bestuurszaken: ambtelijke ondersteuning en beleidsadvisering van de burgemeester en het

bedrijfsvoeringstaak; college van b&w; •

informatievoorziening en automatisering van PIOFACH-systemen;

•

facilitaire zaken en huisvesting (incl. beveiliging);

•

documentaire informatievoorziening (DIV);

•

managementondersteuning en secretariaten primair proces;

•

leges gemeentearchief.

De kostenontwikkeling van overhead is hieronder vermeld. In de paragraaf bedrijfsvoering is hierop een toelichting opgenomen. Bedragen x €1.000 Exploitatie

Rekening 2021

Begroting 2022 na

Begroting 2023

Raming 2024

Raming 2025

Raming 2026

wijziging Lasten

13.825

15.650

16.729

15.747

15.981

15.963

Baten

345

69

54

54

54

54

13.480

15.581

16.675

15.693

15.927

15.909

Resultaat

pagina 98 van 168

03 | Beleidsontwikkelingen

In dit onderdeel zijn de beleidsontwikkelingen opgenomen voor de jaren 2023 tot en met 2026. Dit is hieronder weergegeven voor alle programma's gezamenlijk. Daarna is een specificatie opgenomen per programma en onderwerp.

Totaaloverzicht Beleidsontwikkelingen (bedragen x € 1.000 en + = nadeel en - =

2023

2024

2025

2026

1 | Wonen

567

1.183

2.115

1.140

2 | Samenleven

103

203

203

123

3 | Veiligheid

68

68

68

68

2.062

1.632

1.632

1.632

-70

-270

-270

-270

2.730

2.816

3.748

2.693

voordeel)

4 | Bestuur en bedrijfsvoering 5 | Financiën Totaal

Specificatie beleidsontwikkelingen - programma 1

Specificatie beleidsontwikkelingen (bedragen x € 1.000 en + = nadeel en - = voordeel) Nr.

Omschrijving

2023

2024

2025

2026

1

Inrichting en verschuiven projectgrens vm. Twistvliedschool

117

0

0

0

2

Inzet op meer onkruidbestrijding

150

150

150

150

3

Sanering verkeersborden en palen

60

0

0

0

4

Gebiedsprogramma Marickenland

-690

63

975

0

5

Kwaliteitbeheer groen verbeteren

250

500

700

700

6

Vervanging groenvakken

125

125

55

55

7

Vervanging bomen

125

125

125

125

pagina 99 van 168

Specificatie beleidsontwikkelingen (bedragen x € 1.000 en + = nadeel en - = voordeel) Nr.

Omschrijving

2023

2024

2025

2026

8

Subsidie energieke Ronde Veners

15

15

15

15

9

Lokale duurzaamheidsinitatieven

50

50

50

50

10

Transitieplan warmte

30

0

0

0

11

Opstellen omgevingsvisie

90

60

0

0

12

Woonbehoefte onderzoek

20

0

0

0

13

Herijken plan gemeentelijke monumenten

30

30

30

30

14

Implementatie eigen VTH-registratiesysteem

145

15

15

15

15

Scenario's uitwerken reconstructie Baambrugse Zuwe

50

50

0

0

567

1.183

2.115

1.140

Totaal programma 1

Specificatie beleidsontwikkelingen - programma 2

Specificatie beleidsontwikkelingen (bedragen x € 1.000 en + = nadeel en - = voordeel) Nr.

Omschrijving

2023

2024

2025

2026

1

Uitvoering inclusieagenda

80

80

80

0

2

Bijdrage aan Tumult

23

23

23

23

3

Uitvoering geven aan het kunst- en cultuurplan 2024-2028

0

50

50

50

4

Uitvoering geven aan het vitaliteitsakkoord

0

50

50

50

103

203

203

123

Totaal programma 2

pagina 100 van 168

De tekst is automatisch uit het bestand gehaald en kan afwijken van het origineel (kolommen, tabellen en koppen lopen door elkaar). Het officiële stuk bij iBabs is leidend. Bron: https://api.notubiz.nl/document/11857745/2