CConstaterende datDe Ronde Venen
Koppel je AI →
Document · PDF

Beantwoording raadsvragen bestemmingsplan VVP versie 8april25

Politieke commissie 10 april 2025, gemeente De Ronde VenenBij agendapunt: Raadsvoorstel vaststellen Bestemmingsplan Vinkeveense Plassen25.467 woorden

Open het PDF bij iBabs ↗Naar de vergadering →

Tekst van het document

Uit het bestand gehaald, zonder opmaak, tabellen en afbeeldingen · deel 1 van 3

Nr.

Partij

DatumVraag

Antwoord

1

CU-SGP

6-Jan

Hoeveel bouwwerken staan er nu in de gebieden Z en X (en moeten dus verwijderd worden)?

De luchtfotoinventarisatie heeft nogmaals plaatsgevonden. In die twee zones is het aantal illegale bouwwerken zeer beperkt en de legakkers zijn hoofdzakelijk in eigendom bij provincie en recreatieschap Stichtse Groenlanden.

2

CU-SGP

6-Jan

Maximale bebouwing is 40m2. Hoeveel bouwwerken staan er nu die groter zijn (en dus aangepast moeten worden)?

Dat precieze aantal is niet te geven en dat is ook niet zo precies geinventariseerd. Insteek is dat het bestemmingsplan de grenzen stelt en dat conform de omgevingsvergunning de bestaande bebouwing de maximale waarde niet mag overschrijden.

3

CU-SGP

Eén van de eisen is 'inheemse beplanting'. Kunt u aangeven wat hieronder 6-Jan verstaan wordt? Mogelijk is ergens in de stukken hiervan een lijst opgenomen, kunt u dan aangeven waar we die kunnen vinden?

In de planregels is het begrip + uitleg opgenomen. 1.47 inheemse beplanting: plantensoorten die van nature al eeuwenlang groeien in het gebied zonder menselijke tussenkomst, waaronder in ieder geval wordt verstaan: Bomen: berk, iep, populier, esdoorn, es, els, eik, wilgen en/of gagel. Planten: riet, kleine lisdodde, harig wilgenroosje, watermunt, koninginnekruid, moerasspirea en kattenstaart. Gazon: kruidenrijke grasmengsels (soorten die passen in het gebied en op de grondsoort).

4

CU-SGP

6-Jan Hoe gaan we de continuering van die inheemse beplanting handhaven?

Het is als voorwaardelijke verplichting opgenomen in het bestemmingsplan en wordt ook zo meegenomen in de omgevingsvergunning. Daarna is het zaak om te controleren/toezicht te houden.

5

CU-SGP

De vuilwaterboot is uit de stukken verdwenen. In de voorlichting van december begrijpen we dat de vuilwaterafvoer aan de eigenaren zelf wordt overgelaten; 6-Jan klopt dat? En hoe gaat u borgen en handhaven dat dit ook daadwerkelijk gebeurt?

De vuilwaterboot is vervangen door een pilot voor het verplichte gebruik van een droogof chemisch toilet. Bij de vergunningsaanvraag moet de keuze gemaakt worden voor een droog- of een chemisch toilet. Op de aanwezigheid van de vuilwatervoorziening wordt gecontroleerd. Het klopt dat het aan de eigenaren/gebruikers zelf is zich te houden aan de regels. Na 3 jaar gaan we het vuilwatervoorzieninggebruik evalueren. Als blijkt dat er te weinig gebruik van gemaakt wordt, dan komt de optie van de vuilwaterboot alsnog in beeld.

6

CU-SGP

6-Jan

7

CU-SGP

6-Jan Mag op de eilanden ook overnacht worden en zo ja onder welke voorwaarden?

8

CU-SGP

6-Jan

De provincie is met dit voorstel akkoord (naar wij begrijpen). Als de raad het bestemmingsplan gewijzigd vaststelt, kan Gedeputeerde Staten of Provinciale Staten dat dan nog blokkeren (is voor de wijziging ook instemming van de provincie nodig)?

De provincie (Gedeputeerde Staten) kan een gewijzigde vaststelling van het bestemmingsplan blokkeren (dat heet een reactieve aanwijzing) . Hiervoor krijgt de provincie 6 weken de tijd na toezending van het besluit van de gemeenteraad op het bestemmingsplan. Voor wijzigingen zijn vooraf geen instemmingen nodig.

9

CU-SGP

6-Jan

Kunt u uitleggen waarom vanaf 2029 de vergunningverlening niet meer kostendekkend is?

Vergunningverlening is overall kostendekkend, omdat daar conform de legesverordening leges voor in rekening wordt gebracht.

10

CU-SGP

6-Jan

In de berekening zijn kennelijk de kosten voor de aankoop van de gronden voor de natuurcompensatie en de exploitatie daarvan niet meegenomen. Als die wel worden meegenomen, wat is daar structureel dan de impact van (structurele kapitaallasten en exploitatielasten)

De structurele lasten van de aankoop van de gronden ’t Meertje in Vinkeveen bedragen op basis van de begroting 2025: Rentelasten van de aankoop van de grond € 17.000 Beheerkosten € 11.000 In totaal € 28.000

11

CU-SGP

Een grote structurele kostenpost is de handhaving (c.a. half miljoen per jaar). Voordat het ontwerpbestemmingsplan VVP ter inzage ging, is de stijging van de OZB6-Jan Daartegenover staan o.a. de OZB-opbrengsten; kunt u aangeven wat die per jaar inkomsten ingeschat op zo'n €80.000 tot €100.000 per jaar. Inmiddels zijn de prijzen naar verwachting zullen zijn? voor kavels behoorlijk gestegen en dat is van invloed op de OZB-inkomsten.

12

CU-SGP

Zijn er aan het doorvoeren van dit bestemmingsplan en de jaarlijkse activiteiten 6-Jan nog andere kostensoorten en/of opbrengsten verbonden en zo ja, welke en wat Er zijn geen andere kosten/opbrengsten. is daarvan de omvang?

We nemen aan dat de gekozen oplossing voor de vuilwaterafvoer door de Dat klopt. Bij de controle op de omgevingsvergunning wordt ook de keuze voor de eigenaar in zijn vergunningsaanvraag vermeld moet zijn, maar wat wordt dan als vuilwatervoorziening meegenomen. Daarnaast wordt in goede samenwerking met acceptabele oplossing gezien en hoe wordt gecontroleerd of die ook wordt Waternet extra gelet op íllegale lozingen. toegepast? Op de legakkers mag, conform het bestemmingsplan, overnacht worden. Voorwaarde is dat je je houdt aan de voorwaarden: je kavel moet beschoeid zijn, je moet je houden aan regeling vuilwatervoorziening, je kavel moet minimaal 25% inheemse beplanting hebben (en worden onderhouden) en je moet je houden aan de maximale bouwregels.

Als het bestemmingsplan niet wordt vastgesteld, dan betekent dat dat er geen zicht is op legalisatie van de bebouwing op de legakkers en dat alle illegale bebouwing verwijderd moet worden. Daarbij zullen eigenaren niet meer gaan investeren in hun kavel(s) wat tot gevolg kan hebben dat kavels afkalven en de legakkers op den duur verdwijnen (incl natuur), kapitaalvernietiging. Qua kosten (capaciteit) voor de gemeente: optuigen handhaving van alle percelen, inclusief alle rechtzaken wordt voor de eerste jaren geschat op zo'n € 5 miljoen. Vergunningverlening op zichzelf is kostendekkend, omdat conform de legesverordening leges in rekening worden gebracht.

13

D66

Wat zijn de gevolgen voor eigenaren van legakkers en de gemeente als dit bestemmingsplan niet wordt goedgekeurd? Kunt u een grove schatting geven 7-Jan van wat de impact is voor de gemeentelijke financiën en de benodigde capaciteit?

14

D66

7-Jan Waarom zijn de leges na 2029 niet meer kostendekkend?

15

D66

7-Jan

Hoe verhoudt dit zich tot het uitgangspunt dat leges altijd kostendekkend moeten zijn?

16

D66

7-Jan

We hebben een realistische inschatting gemaakt van de benodigde uren/ budget voor Is het budget van €500.000 per jaar voldoende om zowel toezicht als handhaving handhaving. In 2026 wordt dit voor de eerste keer geëvalueerd. Als de ingeschatte effectief uit te voeren? Wat gebeurt er als dit budget ontoereikend blijkt? aantallen ontoereikend blijken te zijn, dan wordt de raad hiervan op de hoogte gebracht.

17

D66

Hoe wordt gecontroleerd of eigenaren zich blijven houden aan verplichtingen 7-Jan zoals het onderhoud van beschoeiing, inheemse beplanting en vuilwatervoorziening?

Voor elk kavel wordt een omgevingsvergunning afgegeven en die wordt gecontroleerd door Toezicht&Handhaving.

18

D66

Wat zijn de consequenties als eigenaren (zowel zonder als met een 7-Jan omgevingsvergunning) niet voldoen aan verplichtingen, bijvoorbeeld bij verwaarlozing van legakkers?

Als je geen omgevingsvergunning aanvraagt of je houdt je niet aan de voorwaarden uit je omgevingsvergunning, dan word je hierop aangesproken met een termijn om alsnog hieraan te voldoen. Een volgende stap kan een last onder bestuursdwang/dwangsom zijn.

19

D66

7-Jan

20

D66

7-Jan Wat is de GEO-registratie en hoe ondersteunt dit de handhaving?

Dat ziet op het digitale kaartsysteem waarin alle kavels zijn opgenomen. Alle kavels (met kavelnummer) zijn/worden hierin geregistreerd.

21

D66

7-Jan Wordt er gehandhaafd op basis van luchtbeelden?

Ja en nee, de luchtfoto's (die jaarlijks worden gemaakt) zijn ondersteunend aan de handhaving. Meten aan de hand van een luchtfoto is bijvoorbeeld niet precies genoeg.

22

D66

7-Jan

23

D66

Hoeveel gebouwen worden er maximaal mogelijk gemaakt met dit 7-Jan bestemmingsplan? Met als uitgangspunt dat het aantal kavels blijft zoals het nu is (1400).

Uitgaande van 1400 kavels komen er ook ongeveer 1400 gebouwtjes. (Je hebt wel als eigenaar de keuze om bijvoorbeeld een los wc-gebouwtje voor een droogtoilet te plaatsen. Mits dit past binnen de max m2.)

24

D66

7-Jan Hoeveel gebouwen (illegaal) zijn er op dit moment op de Vinkeveense plassen?

Dat weten we niet precies. De inschatting is dat dat er ongeveer 1700 a 2000 zijn.

25

D66

Er wordt nu gerekend met 1400 kavels. In het parkeeronderzoek staat dat dit er Aantal bestaande kavels op 27 april 2023 was ongeveer 1280. Dat worden er na 7-Jan 120 meer zijn dan voor het meetmoment van 2023. Is dit correct? vaststelling van het bestemmingsplan 1400.

26

D66

7-Jan

27

D66

7-Jan Wat mag er wel en niet t.a.v. verhuur van de huisjes op Vinkeveense plassen?

Zie vorig antwoord. Het is sowieso verboden om permanent te wonen op een legakker.

28

D66

7-Jan Is er verschil tussen kortdurende en langdurende verhuur?

Kortdurende verhuur is de periode van 1 dag tot een maand. Langdurende verhuur is vanaf een maand en langer.

In het VTH-uitvoeringsplan wordt voor sancties verwezen naar het VTH-beleid. Het is niet eenvoudig om daaruit te halen wat de sancties voor het niet naleven van vergunningsvoorwaarden zijn. Kunt u in het algemeen een beeld schetsen van de sancties?

Zo nee, wat is daarvan de reden en zijn er mogelijkheden om dit wel in te zetten?

Welk beleid geldt t.a.v. (particuliere) verhuur van huisjes op de Vinkeveense plassen?

Zie antwoord hiervoor.

De sancties die we kunnen opleggen zijn: 1. een last onder bestuursdwang (wij verwijderen op uw kosten). 2. een last onder dwangsom (als niet voor bepaalde datum overtreding gestopt is, dan betaalt u € x boete).

Constateren kan aan de hand van luchtfoto's, maar er is meer informatie nodig.

De gebouwtjes op de legakkers mogen worden verhuurd. Het college onderzoekt momenteel de mogelijkheid om via de Recreatieverordening hier extra regels over op te stellen.

29

D66

Als er geen beleid of beperkingen zijn en dit zouden we wel willen. Welke Het college onderzoekt momenteel de mogelijkheid om via de Recreatieverordening hier 7-Jan mogelijkheden zijn er dan om de verhuur van huisjes op de Vinkeveense plassen extra regels over op te stellen. te beperken?

30

D66

7-Jan

31

D66

7-Jan Gaat het om 700 m2 extra, dus naast het gebouw dat er al staat?

Dat klopt. De 700m2 is inclusief 250m2 terras.

32

D66

7-Jan Wat is de bouwhoogte die is toegestaan bij deze ontwikkeling?

Maximale bouwhoogte bedraagt 6m, met een maximale goothoogte van 3m.

D66

Wat zijn de geschatte opbrengsten per jaar van het mogelijk maken van deze 7-Jan ontwikkeling voor Stichtse Groenlanden?

De opbrengsten zijn afhankelijk van de keuzes die er worden gemaakt door het schap rondom ontwikkeling van zandeiland 1 en op dit moment moeilijk in te schatten. Zoals in de voorbereidende raad van 18 april 2024 is voorgelegd ziet het schap mogelijkheden om, wanneer het bestemmingsplan wordt vastgesteld, een totaal van circa 35k extra te genereren uit de zandeilanden tezamen, mits er wordt ingezet op recreatieve ontwikkeling en maatschappelijke verbreding. Vooralsnog zetten we in op ‘de basis op orde’.

34

D66

Het mogelijk maken van tenten op de eilanden 9, 10 en 12. Wat zijn de 7-Jan geschatte opbrengsten per jaar van het mogelijk maken van deze ontwikkeling voor Stichtse Groenlanden?

De opbrengsten zijn afhankelijk van de keuzes die er worden gemaakt door het schap rondom ontwikkeling van deze zandeilanden en op dit moment moeilijk in te schatten. Zoals in de voorbereidende raad van 18 april 2024 is voorgelegd ziet het schap mogelijkheden om, wanneer het bestemmingsplan wordt vastgesteld, een totaal van circa 35k extra te genereren uit de zandeilanden tezamen, mits er wordt ingezet op recreatieve ontwikkeling en maatschappelijke verbreding. Vooralsnog zetten we in op ‘de basis op orde’.

35

D66

Op eiland 4 wordt 600 m2 via een afwijking mogelijk gemaakt voor een De huidige oppervlakte van de bestaande gebouwen voor het recreatieschap bedragen 7-Jan multifunctioneel gebouw. Wat is de huidige oppervlakte van de gebouwen die er zo'n 230m2. Deze gebouwen verdwijnen als het nieuwe multifunctionele gebouw er al staan? komt.

36

D66

7-Jan Gaat het om 600m2 extra, dus naast de gebouwen die er al staan?

Nee, in de plaats van de bestaande bebouwing van het recreatieschap op eiland 4.

37

D66

7-Jan Wat is de bouwhoogte die is toegestaan bij deze ontwikkeling?

Maximale bouwhoogte bedraagt 6m, met een maximale goothoogte van 3m.

33

Op eiland 1 wordt 700 m2 vergund voor horeca. Wat is de huidige oppervlakte van het horecagebouw dat daar al staat?

De huidige oppervlakte van de horeca op zandeiland 1 bedraagt ongeveer 250m2 (excl. terras).

38

D66

7-Jan

Wat zijn de geschatte opbrengsten per jaar van het mogelijk maken van deze ontwikkeling voor Stichtse Groenlanden?

De opbrengsten zijn afhankelijk van de keuzes die er worden gemaakt door het schap rondom ontwikkeling van zandeiland 4 en op dit moment moeilijk in te schatten. Zoals in de voorbereidende raad van 18 april 2024 is voorgelegd ziet het schap mogelijkheden om, wanneer het bestemmingsplan wordt vastgesteld, een totaal van circa 35k extra te genereren uit de zandeilanden tezamen, mits er wordt ingezet op recreatieve ontwikkeling en maatschappelijke verbreding. Vooralsnog zetten we in op ‘de basis op orde’. In het multifunctioneel gebouw worden inkomst genererende activiteiten (zoals de duikwinkel) ondergebracht. Het genereren van extra inkomsten is afhankelijk van de ruimte en invulling van het gebouw. Hier heeft het schap nog geen uitspraken over gedaan.

39

D66

7-Jan

Hoe wordt gegarandeerd dat het meertje ecologisch verbonden blijft met het Plassengebied?

De bestemming van de door de gemeente aangekochte gronden in 't Meertje wordt met dit bestemmingsplan omgezet naar de natuurbestemming. Een andere functie is niet meer mogelijk.

40

D66

7-Jan

Hoe wordt de samenhang tussen de gecompenseerde natuurgebieden en het bestaande NNN-gebied versterkt?

De nieuwe natuur in 't Meertje sluit aan op het bestaande NNN-gebied en omliggende natuurgebieden. Door de aanleg van de nieuwe natuur worden de gronden in 't Meertje onderdeel van het NNN-gebied.

41

D66

7-Jan

Hoe wordt bepaald of de voorgestelde 10 hectare compensatiegrond daadwerkelijk voldoende is om de natuurwaarden te behouden of versterken?

De 10ha compensatie is een verplichting uit de (interim) provinciale verordening. Door de aanleg van de nieuwe natuur worden de compensatiegronden enkel gebruikt voor natuurwaarden en daarmee een versterking van de natuurwaarden.

42

D66

7-Jan Worden er eisen gesteld aan duurzaam bouwen? Zo ja, welke?

43

D66

7-Jan

44

D66

Het aanleggen van natuurvriendelijke oevers wordt gestimuleerd. Wat is het 7-Jan verschil in kosten voor inwoners tussen een natuurvriendelijke oever en een standaard beschoeiing?

45

Pvda-GL

Een voorwaarde voor het mogen bouwen van een huisje is o.a. de plicht tot beschoeiing van de legakker. Bevat deze plicht ook de plicht tot het onderhoud De verplichting van beschoeiing ziet ook op onderhoud en vervanging. Dat is als 7-Jan en uiteindelijke vervanging? Ofwel: de langjarige instandhouding van deze voorwaardelijke verplichting meegenomen in het bestemmingsplan. Het doel van het beschoeiing? Zo ja, hoe is dat geborgd? Zo nee, is dat wel technisch mogelijk om bestemmingsplan blijft het behoud van de legakkerstructuur. als voorwaarde op te nemen?

46

Pvda-GL

7-Jan

Welke acties kan de gemeente nemen om het aanleggen van vissenbossen te stimuleren?

Een tweede voorwaarde is de kwalitatieve inrichting van 25% van de legakker met inheems groen. Hierbij wordt aangegeven dat het collectief aanpakken hiervan een aandachtspunt is. Daarover de volgende vragen:

Ja, bouwen met hout is een voorwaarde en er mogen geen uitlogende materialen worden gebruikt. Voor publieke gronden in goed overleg gaan (en dat zijn we) met het recreatieschap en de provincie Utrecht over de aanleg van vissenbossen. Voor particuliere gronden zou een subsidieregeling (of bijvoorbeeld een tegemoetkoming in de legeskosten) een mogelijkheid zijn. Dat hangt van de diepte van het aangrenzende water af. Rustig ondiep aangrenzend water is (relatief goedkoop) prima met bijvoorbeeld wilgentenen te beschoeien (wel onderhoudsgevoelig natuurlijk). Dieper aangrenzend water met veel golfslag zal een sterke houten beschoeiing nodig hebben, waarvan de kosten kunnen oplopen tot vele honderden euro's per meter.

De aanleg en instandhouding van de 25% inheemse beplanting is als voorwaardelijke verplichting meegenomen in het bestemmingsplan.

Wat is hierover geregeld in het bestemmingsplan, zodat niet alleen de aanleg, maar ook het onderhoud geborgd is en de handhaving daarop uitvoerbaar is?

47

Pvda-GL

Wordt hierbij ook gekeken naar de mogelijkheid van een abonnementsvorm die Dat kan in alle vormen en zal concreet worden zodra we in die fase gaan komen. De 7-Jan dit kan borgen en tegelijkertijd legakkereigenaren kan ontzien? De aanleg en het gemeente is sterk voorstander van collectiviteit, in welke vorm dan ook. Dit gaan we ook onderhoud vragen immers enige expertise. communiceren.

48

Pvda-GL

7-Jan

49

Pvda-GL

Dat hangt er een beetje van af. Als je nu al voldoet aan de maximale m2 bebouwing, dan Hoeveel tijd hebben legakkereigenaren met een nu illegaal huisje na vaststelling ben je niet als eerste aan de beurt qua handhaving. Als je nu een kavel hebt met veel te 7-Jan van het bestemmingsplan voor het aanvragen van een vergunning, alvorens er veel m2 bebouwing, dan kun je veel sneller een toezichthouder verwachten. Oftewel: wordt overgegaan tot handhaving? vraag na inwerkingtreding van het bestemmingsplan een vergunning aan (conform bestemmingsplanregels), dan krijg je ook geen problemen met de gemeente.

Pvda-GL

Voor de natuurcompensatie wordt uitgegaan van zowel kwantitatieve als Onderdeel van de meerwaardebenadering is ook de samenhang tussen VVP en de kwalitatieve compensatie. Wat we daarbij echter missen is de verbetering van de omliggende natuurgebieden. Door de aanleg van de compensatienatuur in 't Meertje en natuurverbindingsfunctie van de Vinkeveense Plassen voor flora en fauna tussen de structurele aanleg van inheemse beplanting op de kavels in de plassen wordt die 7-Jan Botshol en overige natuurgebieden in het Natuurnetwerk Nederland. samenhang juist enorm bevorderd. Voorbeelden, de otter komt steeds meer in de buurt van de VVP en zelfs de kolonie lepelaars is van standplek veranderd van natura200 Hoe is de verbetering van die verbindingsfunctie in dit bestemmingsplan gebied Botshol naar zone drie 'Vinkenrust.' geborgd? Welke maatregelen worden daarvoor genomen?

50

Is het collectief uitvoeren van de aanleg en het onderhoud van het groen ook af te dwingen? Zo ja, op welke wijze zou dat kunnen?

We kunnen particulieren niet dwingen om het realiseren van inheemse beplanting collectief uit te voeren.

51

Pvda-GL

Zone III in het bestemmingsplan is het meest kwetsbaar, vanwege de nabijheid tot waardevolle natuurgebieden. Deze zone is ook belangrijk voor de eerdergenoemde verbindingsfunctie. Sommige legakkers krijgen in deze zone op verzoek van de eigenaren een exclusieve natuurbestemming. Op de overige legakkers in deze zone wordt bebouwing wel toegestaan, vanwege de noodzaak Geen bebouwing in zone 3 toestaan zal ertoe leiden dat eigenaren hun kavels niet meer die ook hier aanwezig is om de legakkers te beschoeien. gaan onderhouden en dat de kavels in zone 3 op den duur zullen afkalven en verdwijnen. Dit strookt niet met het hoofddoel van het bestemmingsplan: behoud legakkerstructuur. Kan inzichtelijk gemaakt worden wat de consequenties zouden zijn als besloten Daar komt bij dat de gemeente moet gaan handhaven op de aanwezige bebouwing in 7-Jan zou worden om zone III bebouwingvrij te maken én deze legakkers alsnog te Zone 3 (kostenpost qua geld en qua capaciteit). De mogelijke kosten voor de gemeente beschoeien? voor aanleg beschoeiing (en mogelijke aanschaf legakkers) in die zone zal nader Daarbij rekening houdend met de effecten op en kosten voor: onderzocht moeten worden. a. Handhaving b. Natuurcompensatie c.

Het alsnog realiseren van de (bij voorkeur natuurvriendelijke) beschoeiing? Bijvoorbeeld door de gemeente (met of zonder verwerving legakkers) of via een subsidie voor beschoeiing van akkers met exclusieve natuurbestemming.

52

Pvda-GL

In het verleden is er discussie geweest over de mogelijkheden voor verhuur van 7-Jan de huisjes op de legakkers. Is overnachten in de te vergunnen huisjes Ja, verhuur van kavels (bebouwing) is toegestaan. toegestaan en geldt dat ook voor recreatieve verhuur?

53

Pvda-GL

7-Jan

54

Pvda-GL

Voor de kavelverdeling wordt uitgegaan van de luchtfoto uit april 2023. De 7-Jan gemeenteraad heeft op eerdere momenten oudere luchtfoto’s als ijkpunt vastgesteld. Waarom is dit ijkpunt verlegd?

Het ijkpunt is niet verlegd. Bij de inzagelegging van het ontwerpbestemmingsplan is de luchtfoto van 27 april 2023 als ijkpunt genomen. De gemeenteraad heeft in 2018 aangegeven dat er a priori gehandhaafd wordt op nieuwe bebouwing na 2018, dat is niet als ijkpunt voor het bestemmingsplan bedoeld.

En wat zouden de gevolgen zijn als een oudere luchtfoto als uitgangspunt gekozen was of alsnog gekozen wordt?

Dat zou betekenen dat er veel minder kavels zouden zijn en dat er een behoorlijke wijziging t.o.v. het ontwerpbestemmingsplan zal plaatsvinden. Juridisch moet dan gekeken worden of de inzagelegging opnieuw zal moeten plaatsvinden. Wat lastig is, omdat de wetgeving inmiddels veranderd is (een nieuwe inzagelegging kan alleen onder de Omgevingswet) en het omgevingsplan opnieuw opgesteld moet worden (incl. aanpassing van alle onderzoeken). Daarbij, de consensus voor een plan met minder kavels neemt dan af (en zeker als een oudere luchtfoto het ijkpunt wordt, hoe ga je dan om met de percelen van eigenaren 'die gewacht' hebben met bouwen?)

55

56

Pvda-GL

CDA

7-Jan

Zo ja, welke voorwaarden gelden hiervoor? En is het technisch mogelijk om recreatieve verhuur (een deel van het jaar) te verbieden? Zo nee, wat is er wel mogelijk om verhuur, en de recreatieve druk die dat met zich meebrengt, te beperken?

1. In het raadsvoorstel wordt verwezen naar het door de gemeenteraad in 2018 aangenomen amendement (‘Handhaving illegale legakkers’). Gemeld wordt dat dit amendement expliciet gaat over handhaving met “als eerste prioriteit het handhaven van geconstateerde nieuwe gevallen na luchtfotomoment 2018 en niet als moment van finale verkaveling.” Ook staat in het raadsvoorstel: “Het ijkpunt voor ‘bestaande’ kavels is de luchtfoto van 27 april 2023.” (Dat is het 7-Jan moment vlak voor inzagelegging van het ontwerpbestemmingsplan.) Graag ontvangen wij antwoord op de volgende vragen: Wanneer en door wie is het officiële besluit genomen om het moment van de luchtfoto 2018 te verschuiven naar het genoemde ‘ijkpunt’ van 27 april 2023 dat nu wordt gehanteerd?

Het gebruik van de kavel is gekoppeld aan de te verlenen omgevingsvergunning (en daarmee voldoen aan de bestemmingsplanvoorwaarden). Het college onderzoekt momenteel de mogelijkheid om via de Recreatieverordening extra regels over op te stellen over het aantal dagen van verhuur per jaar.

Het college heeft het ontwerpbestemmingsplan, inclusief ijkpunt 27 april 2023, ter inzage gelegd. Het ijkpunt is niet verschoven. Dit is in lijn met het coalitieakkoord: “Uitgangspunt is dat recreatie, natuur, ondernemen en wonen hand in hand gaan. De inzet is een zo ruim mogelijk bestemmingsplan. We zetten ons in om bestaande bebouwing zoveel mogelijk te laten staan. We willen dat eigenaren van legakkers de mogelijkheid krijgen passende bebouwing op hun legakkers te zetten, mits zij het cultuurlandschap en natuur in stand houden en de beschoeiing onderhouden”.

57

CDA

7-Jan

Is dit besluit gedeeld met en geaccordeerd door het provinciebestuur? Zo ja waaruit blijkt dat, zo niet, waarom niet (nodig)?

Het (ontwerp)bestemmingsplan is in zeer nauw overleg met o.a. de ambtenaren van de provincie tot stand gekomen.

58

CDA

7-Jan

Konden alle betrokkenen/stakeholders/indieners van zienswijzen tijdig op de hoogte zijn van dat (nieuwe) ijkpunt d.d. 27 april 2023?

Dat is gecommuniceerd voorafgaand aan de inzagelegging van het ontwerpbestemmingsplan, en opgenomen in het ontwerpbestemmingsplan (opgenomen verkavelingskaart bij het ontwerpbestemmingsplan). Belangrijke reden daarbij was ook de eis van de provincie om vanaf dit moment een verkavelingsverbod op te nemen.

59

CDA

7-Jan

Waarom? En dan in het bijzonder: op basis van welke schriftelijke communicatie Dat staat in het ontwerpbestemmingsplan en is mondeling gecommuniceerd aan de en de datum/data daarvan? stakeholders (en tijdens de informatiebijeenkomsten).

60

CDA

7-Jan

Zo niet, welke (mogelijke) consequenties n.a.v. ingebrachte zienswijzen kunnen dan van toepassing zijn?

61

CDA

In het raadsvoorstel staat: “Het College heeft gekozen voor deze datum (luchtfoto 27 april 2023) omdat er in het (ontwerp)bestemmingsplan 7-Jan duidelijkheid dient te bestaan over het moment van de bestaande situatie van de verkaveling.” Waarom is bij de daaraan voorafgaande afweging geen koppeling gemaakt, dan wel geen relatie gelegd, met de luchtfoto van 2018?

62

CDA

7-Jan

Op basis van welke constructie is de verschuiving van het gekozen ijkpunt (nu 2023 in plaats van 2018) juridisch sluitend onderbouwd?

Het ijkpunt is niet verschoven. Het ijkpunt is bepaald op 27 april 2023.

63

CDA

7-Jan

Is het juist dat er zienswijzen zijn ingediend na de initiële termijn van terinzagelegging?

Alle zienswijzen zijn tijdig ingediend.

64

CDA

7-Jan

Is het juist dat in het destijds ter inzage gelegen hebbende bestemmingsplan (achteraf) regels zijn aangepast en mogelijkheden zijn verruimd?

Alle aanpassingen t.o.v. het ontwerpbestemmingsplan zijn doorgevoerd n.a.v. de ingediende zienswijzen en gebleken omissies. Alle wijzigingen zijn bijgehouden. Er zijn geen wijzigingen 'achteraf' aangebracht in het ontwerpbestemmingsplan.

65

CDA

Er zijn veel zienswijzen ingediend over de voorgenomen verkaveling (verkavelingskaart, 'ijkpunt' en het verkavelingsverbod). Dat geeft aan dat het bekend was.

Omdat het '2018'-moment van de gemeenteraad ging over de handhaving van nieuwe bebouwing na 2018.

In het rekenkamercommissierapport van 2018 staat o.a. “(door een niet effectief toezicht en handhavingsbeleid) ontstond de situatie dat het loonde om snel illegale bouwwerken te plaatsen. Het aantal illegale bouwwerken is explosief gestegen van ca. 500 in 2010 naar meer dan 1500 in 2017. Hoeveel illegale bouwwerken er op dit moment zijn, is bij de gemeente niet bekend, maar de verwachting is dat dit aantal anno 2018 nog groter is.” Omdat er uitgegaan wordt van het bestemmingsplan en de mogelijkheden (aantal kavels en bebouwing per kavel). De precieze inventarisatie van wat er nu staat is altijd een momentopname en nooit actueel. De inschatting is dat er in totaal 8,3ha aan bebouwing 7-Jan In het voorliggende raadsvoorstel staat (blz. 7 onder 2.8): “Bij het bestemmingsplan zit een finale verkavelingskaart waarop 1400 kavels staan aanwezig is en dat er conform BP VVP25 max 6,8ha gerealiseerd mag worden (dat is waarop bebouwing, onder de genoemde voorwaarden, mogelijk wordt inclusief de coulanceregeling). gemaakt.” Waarom wordt nu niet het aantal illegale bouwwerken genoemd (zoals in 2018), maar wordt het aantal kavels gemeld waarop bebouwing mogelijk wordt gemaakt?

66

CDA

67

CDA

68

CDA

7-Jan

Hoeveel illegale bouwwerken zijn er dan nog, als uitgegaan wordt van de genoemde 1400 kavels waarop bebouwing mogelijk gemaakt wordt en de vermelding van “meer dan 1500 illegale bouwwerken in 2017 (en) de verwachting dat dit aantal anno 2018 nog groter is?”

Hoeveel illegale bouwwerken zijn sinds het verschijnen van het 7-Jan rekenkamercommissierapport in 2018 al daadwerkelijk door of als gevolg van handhavend optreden afgebroken? Hoeveel nu al bestaande bouwwerken en situaties zullen op basis van het nieuwe bestemmingsplan naar verwachting verwijderd worden, als zijnde 7-Jan illegaal, gelet op de mededeling: “de focus komt steeds meer te liggen op handhaving van illegale situaties (…) en het handen en voeten geven aan de manier van toezicht en handhaving.” (blz. 8, punt 3.1)?

Zie vorige antwoord. Die precieze informatie is niet voorhanden. Maar de vergunning wordt afgegeven voor de toegestane bebouwing en de rest moet worden afgebroken.

Nagevraagd bij team handhaving: 36 (exclusief lopende bezwaar-beroepsprocedure) Inzet van het uitvoeringsplan is een actieve communicatie aan eigenaren om hen te bewegen te voldoen aan de regels, vervolgens vergunningprocedures en pas daarna weten we hoeveel er gehandhaafd moet worden. Inschatting is dat zo'n 10% van de bestaande blokhutjes te groot is en dus aangepast zal moeten worden. Op veel kavels zijn momenteel te veel m2 aan steigers en m2 bevlondering aanwezig, wat sowieso aangepast moet worden aan de maximaal toegestane hoeveelheid uit het bestemmingsplan.

Welke (harde) zekerheden zijn van toepassing dat toezicht en handhaving in het voorliggende bestemmingsplan (eindelijk) wel effectief zullen zijn en het beschikbare budget in wezen geen ondermijnende factor zal blijken voor doeltreffend optreden? In onderdeel 2.5 (blz. 6) staat: “Op de zandeilanden 9, 10 en 12 wordt aangesloten bij de huidige situatie en bij recht beperkte plaatsing van tenten 7-Jan toegestaan.” Wat is op elke van deze locaties de “bestaande situatie” en waar en hoe is die duidelijker omschreven? 7-Jan

De uitstralende werking van je houden aan de nieuwe bestemmingsplanregels wordt steeds groter en het effect van strak handhaven (met de nieuwe regels in de hand) leiden tot het gewenste doel.

69

CDA

70

CDA

71

CDA

72

CDA

73

CDA

74

CDA

In het voorliggende raadsvoorstel wordt aangegeven dat o.a. voorzien wordt in beperkte bebouwingsmogelijkheden voor recreatie (blz. 2, beoogd effect). Graag De beperkte bouwmogelijkheden voor recreatie zien op de bouwmogelijkheden op 7-Jan meer een technisch gespecificeerde én eveneens kwantitatieve uitwerking van zandeiland 1 (horeca) en zandeiland 4 (multifunctioneel gebouw). het begrip ‘beperkte bebouwingsmogelijkheden’, zowel uitgewerkt naar het effect op de legakkers en naar de (afzonderlijke) zandeilanden.

75

CDA

7-Jan

De verhuur van tenten op deze eilanden is al jaren aan de gang en dat is nu in het bestemmingsplan "gelegaliseerd". 7-Jan Wat wordt bedoeld met de aanduiding “bij recht”? Dat het als recht is opgenomen in het bestemmingsplan (maximale aantallen per eiland) Wat wordt, kwantitatief gezien, het maximale aantal van “beperkte plaatsing” en Bij recht zijn in totaal 35 tenten (20 tenten op zandeiland 9, 5 tenten op zandeiland 10 7-Jan hoe is of wordt dat zo eenduidig mogelijk geformuleerd? en 10 tenten op zandeiland 12) opgenomen. 7-Jan Wat betekent "aansluiten bij"?

5. Om (nog) niet toegestane bebouwing alsnog te legaliseren (zoals op de legakkers), zal een vergunning moeten worden aangevraagd en verleend. Om welke specifieke vergunning(en) gaat het (nu nog) niet gelegaliseerde bouwwerken (1) op, (2) aan, en (3) rond legakkers? 76

CDA

77

CDA

78

CDA

Zijn de legeskosten van de afzonderlijke noodzakelijke vergunningen al bekend 7-Jan en zo ja, welke leges zijn dan (volgens de meest recente uitgangspunten) van toepassing en hoe hoog zijn de kosten daarvan? Is er sprake van een heldere (digitale) vergunningscheck, zodat initiatiefnemer op heel eenduidige wijze zelf kunnen controleren/vaststellen of ze op een 7-Jan specifieke locatie hun idee mogen uitvoeren (zoals de Vergunningscheck in het Omgevingsloket)? 7-Jan Zo niet, waarom niet?

CDA

Wat betreft de (uitvoerings)organisaties van de overheid die betrokken zijn bij advies, ondersteuning en beoordeling van de noodzakelijk te doorlopen 7-Jan vergunningaanvraag/aanvragen.

79

Op zowel zandeiland 9, 10 en 12 worden al regelmatig tenten geplaatst (verhuur via recreatieschap aan jachthaven Bon). Deze situatie is nu in het bestemmingsplan opgenomen.

Per kavel moet een omgevingsvergunning aangevraagd worden voor alle vergunningsplichtige bebouwing (gebouwen, maar ook bouwwerken zoals vlonders en steigers).

De leges worden bepaald aan de hand van de bouwkosten en de meest actuele versie van de tarieventabel (legesverordening). Het bestemmingsplan geeft aan wat er gebouwd mag worden. Die check kun je ook doen via het omgevingsloket als het bestemmingsplan VVP25 in werking is getreden. Zie vorige antwoord. De gemeente betrekt de volgende uitvoeringsorganisaties bij vergunningsverlening: de VRU, de ODRU en AGV/Waternet.

Welke (uitvoerings)instanties zijn hierbij betrokken? 80

CDA

7-Jan Welke specifieke rol heeft de ODRU?

81

CDA

82

CDA

Is gegarandeerd zeker dat de ODRU voldoende capaciteit heeft voor het tijdig 7-Jan verwerken van het aantal aan te vragen vergunningen binnen gestelde termijnen? 7-Jan Wat is de doorlooptijd van een vergunningaanvraag? Als op alle 1.400 percelen (zie blz. 7, onder 2.8) een vergunning wordt 7-Jan aangevraagd, wat wordt dan de doorlooptijd, gerelateerd aan de beschikbare capaciteit?

De ODRU heeft een beperkte adviserende rol en is betrokken bij de technische beoordeling van de bouwplannen. Binnen de uren die beschikbaar zijn, de capaciteit die we jaarlijks afnemen van de ODRU, is voldoende ruimte. 8 weken, met een verlengingsmogelijkheid van 6 weken. De doorlooptijd van een omgevingsvergunning is 8 weken, met een verlengmogelijkheid van 6 weken. De capaciteit wordt hierop aangepast. In het uitvoeringsplan is hiervoor een realistische inschatting opgenomen.

83

CDA

84

CDA

85

CDA

86

CDA

87

CDA

88

CDA

89

CDA

90

CDA

91

CDA

7-Jan

Is er een mogelijkheid tot samenwerking op het gebied van toezicht en handhaving tussen deze organisaties?

Op 21 januari 2025 heeft een handhavingsoverleg plaatsgevonden (op verzoek van de gemeente) met bovenstaande instanties. Insteek was om goede afspraken te maken over samenwerking op het gebied van toezicht, handhaving en zichtbaarheid op de Vinkeveense Plassen. Een vervolgafspraak wordt ingepland.

92

CDA

In welke mate zal een samenwerking meetbare positieve invloed hebben op (I) 7-Jan de effectiviteit m.b.t. toezicht en handhaving en (II) (een andere) verdeling van de kosten en capaciteit van alle te betrekken organisaties?

Door goede afspraken te maken wordt het toezicht efficienter ingezet en daarmee de zichtbaarheid vergroot. De burger ervaart controle vanuit de 'overheid' dan elke dag op de plassen.

93

CDA

7-Jan

Zijn steigers bouwwerken en zo ja, moet hiervoor (aanleg of uitbreiding) een 7-Jan (omgevings)vergunning worden aangevraagd en om welke specifieke vergunning(en) gaat het dan? 7. In het onderdeel Financiën (blz. 10) is een kostenoverzicht aangegeven. Dat bevat de regel “totale kosten vergunningverlening”, “opbrengst leges omgevingsvergunningen” en “saldo vergunningverlening ten gunste van het begrotingsresultaat”. Betreffende het jaar 2025 (ervan uitgaande dat 2025 het jaar is met de meest realistische, financiële gegevens): 7-Jan

Steigers zijn bouwwerken en zijn omgevingsvergunningsplichtig.

Er wordt uitgegaan van een ruwe inschatting van omgevingsvergunningsaanvragen en vooroverleggen per jaar. De ingeschatte tijd per omgevingsvergunning (kengetal) is kostendekkend. Graag een duidelijke uitleg hoe sprake kan zijn van een opbrengst leges (€746.000), tegenover de inzet capaciteit en overige kosten (€601.000), ervan uitgaande dat leges hooguit kostendekkend mogen zijn volgens artikel 229b van de Gemeentewet? Graag een relevante uitleg hoe vanaf 2029 structureel in de tabel sprake is/kan Er is een doorkijk gemaakt naar 2034 en het saldo over alle jaren (tot 2034) genomen, is 7-Jan zijn van een negatief saldo. positief. Impliceert het structurele negatieve saldo vanaf 2029 dat het benodigde budget 7-Jan zal moeten worden verhoogd en dat die verhoging ten nadele van het Zie vorige antwoord. begrotingsresultaat zal zijn? Kan dat (geëxtrapoleerde) negatieve saldo zodanig doorwerken dat niet kan of In de toekomst kijken is altijd ingewikkeld. Er is een realistische inschatting gemaakt en 7-Jan zal worden voldaan aan eerder gemaakte afspraken over de doeltreffende de eerste evaluatie staat gepland voor eind 2026. uitvoering van toezicht en handhaving? Wij controleren en monitoren.

De geleverde prestaties in het project worden Hoe gaat die doeltreffendheid van het uitgevoerde toezicht en handhaving meegenomen in de reguliere VTH-jaarcyclus, waarbij expliciet aandacht wordt besteed 7-Jan beoordeeld of gemeten worden? aan toezichturen, verleende vergunningen, opgeloste overtredingen, lopende zaken en zaken die uitlopen op handhaving en/of bezwaar en beroep. Uit het gesprek met ambtenaren eind december bleek dat er verschillende (semi)-overheidsorganisaties varen op de Vinkeveense Plassen. Staatsbosbeheer (Recreatieschap SGL), RUD/ODRU (provincie), Waternet en de 7-Jan gemeente zelf. Welke organisaties varen op dit moment op de Vinkeveense Plassen?

Is er reeds contact om tot een dergelijke samenwerking te komen. Zo ja, hoe verloopt dit contact? Zo nee, waarom niet?

Zie beantwoording nr 91.

Op blz. 11, onder Communicatiecampagne, wordt aangegeven dat “een strategisch en effectief communicatieproces” wordt gestart. 94

CDA

7-Jan

95

CDA

7-Jan

Een communicatiecampagne wordt uitgerold na vaststelling van het bestemmingsplan. Daarin wordt voor bewoners, gebruikers en eigenaren duidelijk wat er van hen verwacht Graag een concreet verwoorde verduidelijking (dan wel ‘operationalisering’) van wordt. Met strategisch en effectief wordt bedoeld dat de gemeente de regie houdt. de begrippen ‘strategisch’ en ‘effectief’. Wat wordt daarmee precies bedoeld in acties en de feitelijke gebeurtenissen en procesonderdelen? Welke criteria zijn van toepassing en opgesteld om t.z.t. te kunnen meten in hoeverre de doelmatigheid van het proces wordt of is bereikt?

Gaande het proces wordt er ook geëvalueerd en bijgesteld daar waar nodig.

Wat betekent “het stapsgewijs begeleiden van het publiek bij het begrijpen van Wij nemen de mensen zo goed mogelijk mee in het proces rondom het 7-Jan wat mogelijk is binnen het bestemmingsplan en het belang van tijdige aanvragen omgevingsvergunningsproces en de uitleg van het nieuwe bestemmingsplan. voor omgevingsvergunningen?” De impact van dit plan op het gebied is veel groter dan bij andere bestemmingsplannen. 7-Jan Wat is daarbij anders dan bij andere (nieuwe) bestemmingsplannen? Daarom is er, naast de regluiere communicatie, gekozen voor een separate communicatiecampagne. Er is, blijkens de toelichting op het raadsvoorstel, veel en uitgebreid overleg geweest met de provincie om optimale afstemming te realiseren over het bestemmingsplan Vinkeveense Plassen. De onderstaande vragen hebben daarop De peildatum is niet verschoven. De peildatum is 27 april 2023. Zijnde het moment vlak betrekking. voor de ter inzagelegging van het ontwerpbestemmingsplan. Gedeputeerde Staten heeft 7-Jan In welke schriftelijke correspondentie heeft de provincie expliciet bevestiging op 19 december 2023 schriftelijk de ontheffing verleend voor het afwijken van het van en/of akkoord afgegeven voor de provincie krijgen voor: verstedelijkingsverbod.

96

CDA

97

CDA

98

CDA

99

CDA

100

CDA

101

CDA

7-Jan De gevolgen hiervan, dan wel het ontbreken van de gevolgen daarvoor; Verschuiven peildatum (referentiepunt) van perceelsplitsing. Tot wanneer 7-Jan toegestaan en welke datum (en situatie) geldt nu als gebruikt uitgangspunt?; 7-Jan De gevolgen hiervan, dan wel het ontbreken van gevolgen daardoor;

102

CDA

7-Jan

De omvang van een toereikend budget om op effectieve ‘echte’ uitvoering te geven aan toezicht en handhaving;

103

CDA

7-Jan

In goede afstemming met waterschap AGV (Waternet) en de ambtenaren van de Het niet onmiddellijk introduceren van de ‘poepboot’ nadat het bestemmingsplan provincie is de pilotregeling voor een vuilwatervoorziening (droogtoilet/chemisch toilet) is vastgesteld; afgesproken. Daar hoort een evaluatie na drie jaar bij. Uitkomst daarvan kan zijn dan er alsnog een vuilwaterbootregeling gerealiseerd zal worden.

104

CDA

105

CDA

7-Jan (vooralsnog geen) harde eisen te stellen aan het al dan niet lozen op de plassen; Lozen op het (open) water is verboden. Het besluit dat steigers bij de legakkkers niet bij de oppervlakte van bebouwing De oppervlakte van de steigers is meegenomen in de 6,8ha. Gedeputeerde Staten 7-Jan worden gerekend. hebben hiervoor ontheffing verleend op 19 december 2023.

106

CDA

Verschuiven peildatum (referentiepunt) bebouwing van 2018 naar 2023 op basis van de betreffende foto’s;

7-Jan

Kan worden toegelicht waarom op kaart 1 het woongebied Buitenborgh wel is opgenomen, maar het naastgelegen woongebied Plaswijk niet?

Zie vorige antwoord. Zie vorige antwoord. Een verkavelingsverbod zit in het bestemmingsplan (met aangepaste verkavelingskaart n.a.v. zienswijzen en coulanceregeling). Zie vorige antwoord. Het gemaakte uitvoeringsplan, incl. budget, is een taak van de gemeente. Het uitvoeringsplan is in goed overleg met de ambtenaren van de provincie tot stand gekomen. Goede handhaving is en blijft een belangrijk issue.

Er is bij de start van het project (in 2014) een keuze gemaakt welke deelgebieden logischerwijs bij het nieuwe bestemmingsplan behoren. De andere deelgebieden blijven in het geldende bestemmingsplan '1e herziening Lintbebouwing Vinkeveen 2003'.

107

CDA

108

CDA

109

CDA

110

CDA

111

CDA

112

CDA

113

CDA

114

RVB

115

RVB

116

RVB

Wat is de reden voor het niet intekenen van camping De Tachtig Morgen, en hoe 7-Jan verhoudt deze keuze zich tot een consistent en transparant beleid ten aanzien Camping De Tachtig Morgen is meegenomen in het bestemmingsplan. van de vaststelling van kaartgebieden?" 7-Jan Welke bestemming geldt er op dit moment voor het gebied rond ’t Meertje? In de beheersverordening 'Buitengebied' heeft 't Meertje de bestemming Legakker. Hoe verhoudt deze bestemming zich tot de agrarische bestemming die tijdens de Vanuit de provinciale verordening heeft 't Meertje de aanduiding NNN-agrarisch. Dat 7-Jan aankoop vorig jaar nog van kracht was? staat naast onze regeling in het bestemmingsplan (beheersverordening). Door de kwantitatieve compensatie-eis vanuit de interim provinciale Zijn er sindsdien wijzigingen geweest in de bestemming en, zo ja, wat is daarvan omgevingsverordening is de bestemming van onze aangekochte gronden gewijzigd naar de reden? Natuur. Ook in de provinciale verordening zal dit aangepast worden. De standaardregel voor gebouwen op de legakkers is dat minimaal 1 meter van de kavelgrens moet worden gebouwd. Er zit een afwijkingsmogelijkheid in het Wat is nu de precieze regeling m.b.t.

de minimale afstand tussen bestemmingsplan voor een kortere afstand, maar daaraan kan alleen worden 7-Jan bebouwingsgevels (I) afzonderlijk en (II) de erfgrenzen inzake meegewerkt als de eigenaar van de aangrenzende kavel hier schriftelijk mee instemt. risicominimalisering van brandoverslag? Een vergund bouwwerk moet altijd voldoen aan het Besluit Bouwwerken Leefomgeving (BBL = het voormalige Bouwbesluit) en daarmee aan de eisen van de brandweer (VRU). Van welke actieve betrokkenheid is hierin sprake van brandweer en bouwBij de aanvraag omgevingsvergunning wordt een technische toets uitgevoerd, waarbij 7-Jan en woningtoezicht? ook de eisen van de Veiligheidregio Utrecht (VRU) worden meegenomen. Op zandeiland 4 wordt de bouw van multifunctioneel gebouw mogelijk, dat maximaal 600 vierkante meter groot mag zijn. Komt deze bouwmogelijkheid in De afwijkingsmogelijkheid voor het multifunctionele gebouw op zandeiland 4 komt in de 7-Jan de plaats van de nu al bestaande (diverse) bebouwingen op zandeiland 4 of geldt plaats van de bestaande bebouwing van het Recreatieschap. dat sprake is van een nieuwe toevoeging, kortom extra uitbreiding van 7-Jan

bebouwing? RV punt 4: Gevraagd wordt een budget van €601.000 beschikbaar te stellen m.b.t. het uitvoeringsplan (VTH) m.b.t. de Vinkeveens plassen. Vraag: is dit budget additief aan de in de Kadernota 2025 en programmabegroting 2025 vastgestelde budget van €600.000? RV punt 5: College vraag het de milieueffectrapportage vast te stellen. Vragen: Hoe kan een milieueffectrapport vast worden gesteld zonder dat 7-Jan duidelijk is hoeveel kavels bebouwd en bewoond zullen worden en door hoeveel mensen? 7-Jan

RV punt 6: College stelt voor om geen exploitatieplan vast te stellen. 7-Jan Vraag: waarom zouden wij geen exploitatieplan willen of kunnen vaststellen?

Het gevraagde budget van € 601.000 is inderdaad aanvullend op wat al in de programmabegroting 2025 is verwerkt.

Het bestemmingsplan maakt bebouwing op de legakkers mogelijk voor 1400 kavels, als voldaan wordt aan de voorwaarden. Bewoning is sowieso niet toegestaan. Een exploitatieplan regelt het verhaal van de kosten voor woningbouwlocaties. Daar gaat het in dit bestemmingsplan niet om. Er is geen sprake van een bouwplan zoals genoemd in artikel 6.2.1. van het Besluit ruimtelijke ordening. Het bestemmingsplan is ons initiatief en om (marginaal) te mogen bouwen op de legakkers/kavels moet voldaan worden aan de voorwaarden. Zo moet er beschoeid worden, moet er inheemse beplanting worden aangelegd en moet er van een vuilwatervoorziening gebruik gemaakt worden. De kosten hiervoor liggen al bij de eigenaar van de kavels.

RV: Citaat: “op de legakkers komt in totaal 6,8 hectare aan gebouwen en bebouwing. Dat is inclusief op de legakkers toegestane verhardingen (o.a. vlonders). Op de legakkers wordt 4 hectare aan gebouwen, 2,2 hectare aan Gebouwen zijn de 'blokhutjes'. De bebouwing is alles, dus ook de vlonders, beschoeiing 7-Jan vlonders/verhardingen en zo’n 0,4 hectare aan steigers mogelijk gemaakt. Op de en de steigers. legakkers staat nu zo'n 8,3 hectare. Vragen: Wat is het verschil tussen gebouwen en bebouwing? Graag ontvangen wij een gedetailleerd overzicht van de 4 hectare aan Het bestemmingsplan maakt zo'n 4ha aan gebouwen mogelijk. Daarvoor moeten nog 7-Jan gebouwen. D.w.z. op welke kavels deze aanwezig zijn, hoe groot ze zijn en of het omgevingsvergunningen worden afgegeven. Pas als alle omgevingsvergunningen zijn gebouwen zijn of bebouwing van voor 2018 en van na april 2023. verleend, is een gedetailleerd overzicht mogelijk.

117

RVB

118

RVB

119

RVB

Graag ontvangen wij een gedetailleerd overzicht van de 2,2 hectare aan 7-Jan vlonders c.q. verharding gespecificeerd per kavel van voor april 2018 en van na april 2023?

120

RVB

Citaat: “2.6 Het nieuwe bestemmingsplan biedt een goede basis om handhavend 7-Jan op te treden tegen illegale bebouwing”. Er worden zo'n 1400 aanvragen omgevingsvergunning verwacht. Vraag: hoeveel vergunningsaanvragen worden er verwacht?

121

RVB

BP1: citaat: “1.8 bebouwing = één of meer gebouwen en/of bouwwerken geen 7-Jan gebouwen zijnde;” Hier staat een discrepantie. Vraag: graag nadere uitleg m.b.t. Bouwwerken en Gebouwen?

Zie beantwoording nr 117.

122

RVB

BP1: citaat: “1.41 gebouw elk bouwwerk, dat een voor mensen toegankelijke, 7-Jan overdekte, met twee of meer wanden omsloten ruimte vormt;” Vraag: waarom is hier gekozen voor twee of meer wanden?

Dit is een standaard begrip in onze bestemmingsplannen en gangbaar in Nederland.

123

RVB

7-Jan

124

RVB

B&B 1.10: “zonder verdere aanwezigheid van een eigen keuken ter bereiding Iedere blokhut mag een eigen keuken hebben. De regels voor B&B gaan over woningen. 7-Jan van verdere maaltijden”. Betekent dit dat er een blokhut van bijvoorbeeld 30m2 Dat geldt niet voor legakkers. geen keukenblok kan c.q. mag hebben?

125

RVB

7-Jan

126

RVB

7-Jan Wat houdt permanente bewoning in?

127

RVB

7-Jan

128

RVB

7-Jan Heeft de College inzicht in m.b.t. de huidige illegaal permanente bewoning?

129

RVB

7-Jan

130

RVB

7-Jan Welke maatregelen worden genomen om permanente bewoning tegen te gaan.

BP1: Bed & Breakfast; Hoeveel potentiële B&B’s (hutten) kunnen worden verwacht en is voor de uitvoer van een B&B een aparte vergunning vereist?

BP1 Permanente bewoning wordt als strijdig gebruik aangemerkt. Hoe wordt permanente bewoning gecontroleerd?

Wat gaat de gemeente doen met de reeds illegaal aanwezige permanente bewoning?

Hoeveel van het budget wordt aan deze handhaving (incl. juridische kosten) toebedeeld?

131

RVB

132

RVB

Wat zijn de kosten c.q. sancties du moment permanente bewoning wordt 7-Jan geconstateerd? Op verbeelding 1 pagina 5 zijn bestemmingen van de eilanden thans eigendom van Waternet en gepacht door de firma Bon veranderd van Natuur in Groen 7-Jan Legakkers en visa versa (zie kaarten)

133

RVB

Waarom heeft deze transitie plaatsgevonden? 7-Jan Klopt het dat er een deal is gemaakt met de firma Bon?

134

RVB

7-Jan

135

RVB

Het bestemmingsplan maakt zo'n 2,2ha aan vlonder/verharding mogelijk. Daarvoor moeten nog omgevingsvergunningen worden afgegeven. Pas als alle omgevingsvergunningen zijn verleend, is een gedetailleerd overzicht mogelijk.

Verhuur van de blokhut op de kavel is toegestaan en wordt verder niet geregeld in het bestemmingsplan. Een B&B is een aparte regeling, waarbij een gedeelte van een woning wordt verhuurd (eventueel met ontbijt). Daar is op de kavels/legakkers geen sprake van.

Via de collega's van toezicht en handhaving, die een belangrijke taak hebben bij de controle op de vergunningen. Permanente bewoning houdt in: minimaal 180 dagen per jaar in recreatieverblijf verblijven. Daarbij, een recreatieverblijf mag geen hoofdverblijf zijn. Er moet dus een vast adres elders zijn. Illegale bewoning in het plassengebied is onderdeel van de taak van team handhaving. Voor zover bekend vindt er geen permanente bewoning plaats op de legakkers. Binnen het bestemmingsplan Plassengebied bevinden zich ook de recreatieparken en individuele recreatieverblijven. Daar vindt wel illegale bewoning plaats. Los van de woonarken in het gebied waar wel permanent gewoond mag worden. Het totale budget voor toezicht/handhaving voor het plassengebied is 500K per jaar. Daarin is geen onderscheid te maken voor de verschillende illegale activiteiten. Het bestemmingsplan Vinkeveense Plassen is daar volledig duidelijk in en dit is een taak van team handhaving. Dit zal ook onderdeel worden van de communicatiecampagne. Sancties worden opgelegd conform het VTH-beleidsplan 2023-2027. Sinds 2000 zijn deze gronden al in gebruik voor recreatie. De gemeente heeft ook vergunningen afgegeven voor o.a. aanleg riool/elektriciteit. Dit gebruik is nu gelegaliseerd in het bestemmingsplan. Er is geen deal gemaakt met de firma Bon.

Zo ja, dan ontvangen wij graag de ins en outs m.b.t. deze onderhandse gesloten deal. Graag ontvangen wij een overzicht van alle veranderingen c.q. omzettingen Zie vorige antwoord. m.b.t. de oude en nieuwe verbeeldingen. Dit graag op een waslijst en in een geografisch overzicht. c. tenten ten behoeve van verblijfsrecreatie met dien verstande dat het aantal tenten niet meer mag bedragen dan: 1. 20 tenten ter plaatse van de aanduiding 'specifieke vorm van recreatie eiland 9'; 2. 5 tenten ter plaatse van de aanduiding 'specifieke vorm van recreatie - eiland Zandeiland 11 is conserverend van aard en krijgt geen rechten voor het plaatsen van 10'; tenten. Zandeiland 11 heeft wel de R-DR1 bestemming en dat betekent dat dagrecreatie 7-Jan 3. 10 tenten ter plaatse van de aanduiding 'specifieke vorm van recreatie is toegestaan (conform geldende beheersverordening). eiland 12';” Vragen: Eiland 11 wordt niet genoemd. Vraag: kan hieruit worden afgeleid dat dit eiland conserverend van aard zal blijven, namelijk groen zonder enig bouwwerk en Eiland 10 is thans volledig groen zonder enig bouwwerk en zonder recreatief 7-Jan gebruik; Vraag: waarom is gekozen om deze oase van groen te verruilen voor 5 tenten en recreatie, wat is het effectief nut?

In de huidige situatie wordt zandeiland 10 ook al gebruikt voor tentenverhuur (eigenaar Recreatieschap SGL verhuurt aan firma Bon).

136

RVB

137

RVB

7-Jan Vraag: wat leveren deze 5 tenten per jaar op en wie gaat dat beheren?

Zie beantwoording vraag nr 34.

138

RVB

Eiland 12 is thans volledig groen zonder enig bouwwerk en recreatief gebruik m.u.v. de zeer beperkte aanleg mogelijkheid aan de noord oostkant (waar geen 7-Jan gebruik van wordt gemaakt), Vraag: waarom is gekozen om ook hier van groen te verruilen voor 10 tenten en recreatie, wat is het effectief nut?

Zie beantwoording vraag nr 34, het gaat om het genereren van inkomsten.

139

RVB

140

RVB

7-Jan Vraag: wat leveren deze 10 tenten per jaar op en wie gaat dat beheren? Zou het zo kunnen zijn dat de functiewijzigingen van één of meer van de 7-Jan eilanden een resultante is van een deal met de familie c.q. firma Bon?”

Zie beantwoording vraag nr 34. Er is geen deal met firma Bon. Firma Bon huurt van Recreatieschap (eigenaar).

141

RVB

11.5 Specifieke gebruiksregels (pagina 38). Citaat: “Ten aanzien van het gebruik gelden de volgende specifieke gebruiksregels: a.nachtverblijf is niet toegestaan, met uitzondering van tenten ter plaatse van de aanduiding 'specifieke vorm van recreatie - eiland 9', de aanduiding 'specifieke vorm van recreatie - eiland 10'en de aanduiding 'specifieke vorm van recreatie eiland 12'. b. tenten zijn uitsluitend toegestaan tot maximaal 25 m2 en in de maanden april Dat is in de bestemmingsplansystematiek de manier om gronden aan te duiden voor een 7-Jan tot en met oktober; speciaal doel. In dit geval het toestaan van tenten. c. het gebruiken en/of laten gebruiken van gronden en bouwwerken voor de stalling van boten is niet toegestaan, uitgezonderd de stalling van recreatieboten ter plaatse van de aanduiding 'specifieke vorm van recreatie - stalling'.”

142

RVB

Vragen: wat wordt m.b.t. de eilanden 9 en 12 verstaan onder een “specifieke vorm van recreatie”? 7-Jan Waarom wordt gekozen voor tenten van 25m2?

143

RVB

7-Jan Voor welke doelgroepen wordt op eilanden 9 en 12?

144

RVB

7-Jan

145

RVB

146

RVB

25m2 is een gangbare afmeting. Voor recreanten, geen verdere specificatie. Op het middendeel van zandeiland 9 is een stuk aangeduid voor de scouting, waar een gebouw mag worden gerealiseerd van 50m2. Dat is in de bestemmingsplansystematiek de manier om gronden aan te duiden voor een speciaal doel. In dit geval het toestaan van stalling. Op zandeiland 9, 10 en 12 komt deze functie niet voor.

Wat wordt bedoeld met “'specifieke vorm van recreatie - stalling'”, betekent dit dat op deze eilanden het stallen van boten wordt toegestaan? 12.1 Bestemmingsomschrijving (pagina 39), citaat: “De voor 'Recreatie - Dagrecreatie jachthaven (R - DR2)' aangewezen gronden zijn bestemd voor: a. jachthaven, inclusief daarbij behorende bedrijfsgebouwen, centrale voorzieningen en steigers; alsmede voor: b. bij deze bestemming De gemeente toetst de afmetingen van parkeerplaatsen bij een ruimtelijke ontwikkeling behorende voorzieningen, zoals groen, water, nutsvoorzieningen, in het kader van de omgevingsvergunning aan de richtlijnen van het CROW. Als de 7-Jan parkeervoorzieningen en toegangswegen.” parkeerplaatsen (incl. de wegen) niet voldoen, zijn ze niet (goed) bruikbaar als (volwaardige) parkeerplaats (en wordt niet voldaan aan de parkeernormering). Vraag: mag worden aangenomen dat parkeervoorzieningen moeten voldoen aan de CROW- normen? 13.1 Bestemmingsomschrijving (pagina 41) Citaat: “De voor 'Recreatie - Dagrecreatie jachthaven, tevens horeca, kampeerterrein en recreatie-appartementen (R - DR3) aangewezen gronden zijn bestemd voor: a. jachthaven, inclusief daarbij behorende bestaande steigers, uitsluitend ter plaatse van de aanduiding 'jachthaven'; b. kampeerterrein, met dien verstande dat er een maximum van 10 campers per kampeerterrein geldt; c.

recreatie-appartementen; 7-Jan Er is gekozen voor flexibiliteit en handhaafbaarheid. d. horeca, uitsluitend ter plaatse van de aanduiding 'horeca'; e. bedrijfswoning, uitsluitend ter plaatse van de aanduiding 'bedrijfswoning'; f. bedrijfsgebouwen ten behoeve van de doeleinden genoemd onder a, b, c en d.” Vraag: waarom is gekozen voor een maximum van 10 campers per terrein en niet een camper per Xm2 met een maximum van X?

147

RVB

14.2 Bouwregels DR3 (pagina 44). Citaat: “Op deze gronden mag worden gebouwd met dien verstande dat uitsluitend de volgende bouwwerken zijn toegestaan, waarbij de navolgende regels gelden: a. bebouwing is uitsluitend toegestaan met inachtneming van het volgende: b. de afstand van stacaravans en/of chalets tot de perceelsgrenzen bedraagt ten minste 2,5 m; c. per stacaravan of chalet is een bijgebouw toegestaan met een maximum oppervlakte van 15 m2 en een bouwhoogte van ten hoogste 3 m; d. de gezamenlijke oppervlakte van een stacaravan of chalet en een eventueel bijgebouw bedraagt ten hoogste 35% van de oppervlakte van het bouwperceel; e. de bouwhoogte van terreinverlichting bedraagt ten hoogste 6 m; f. de bouwhoogte van terreinafscheidingen tussen bouwpercelen bedraagt ten hoogste 2 m; Conform de regels uit de geldende beheersverordening is overgenomen dat er 5 meter g. de bouwhoogte van terreinafscheidingen langs paden bedraagt ten hoogste 1 tussen de chalets moet zitten. Dat betekent dat je 2,5 meter op eigen perceel moet 7-Jan m; aanhouden. Als daar nog een voetpad tussen zit, dan is de afstand tussen chalets h. de bouwhoogte van overige bouwwerken, geen gebouwen zijnde en niet zijnde automatisch groter. Het bestemmingsplan biedt geen ruimte om hiervan af te wijken.

een overkapping, bedraagt ten hoogste 3 m.” Vragen: in geval chalets 2.5 mtr uit de perceelgrens moeten staan betekent dat feitelijk dat bij bebouwing van het naastgelegen perceel, waar ook die 2.5 mtr geldt de afstand tussen chalets minimaal 5 mtr moet / zal zijn. In voorkomend geval (en dat is binnen dit bestemmingsplan aan de orde) dat tussen percelen een (voet)pad of weg loopt zijnde geen eigendom van een der perceeleigenaren zal de afstand van 5 mtr met de breedte van het (voet)pad of weg toenemen.

148

149

RVB

RVB

Waarom is hier niet gekozen voor een minimale afstand tussen chalets van bijvoorbeeld 3, 4 of 5 meter met een minimale perceelgrensafstand van 1 mtr? Idem voor artikel 17.2 (pagina 51) en artikel 23.4.3 (pagina 65). Artikel 18 Recreatie - Verblijfsrecreatie landdeel recreatie-arkligplaats (R - VR5). Citaat: “18.2 Bouwregels; Op deze gronden mag worden gebouwd met dien verstande dat uitsluitend de volgende bouwwerken zijn toegestaan, waarbij de navolgende regels gelden: 1. het aantal recreatie-arken niet meer mag bedragen dan 1 per aangeduide ligplaats; 2. de onderlinge afstand tussen recreatie-arken niet minder dan 5 m mag bedragen; 3. de onderlinge afstand tussen recreatie-arken en drijvende woningen niet 7-Jan Dat zijn waarden die zijn overgenomen uit de geldende beheersverordening. minder dan 5 m mag bedragen; 4. de afstand van de recreatie-ark tot de zijdelingse perceelsgrens dient minimaal 2,5 m te bedragen;” Vragen: 5 mtr tussen arken of 2.5 tussen een ark en de perceelgrens komt overeen hetgeen we in de praktijk zien. Waarom is gekozen voor deze maatvoering en niet bijvoorbeeld een minimale afstand tussen arken van 2 mtr met in achtname van minimaal 1 mtr uit de perceelgrens? 22.4.4 Steigers (pagina 61).

Citaat: “Het bevoegd gezag kan bij een omgevingsvergunning afwijken van het bepaalde in lid 22.2 om nieuwe steigers, grenzend aan de bestemmingen Groen - Legakker 1, Groen - Legakker 2, Groen - Legakker 3, Groen - Legakker X en Groen - Legakker Z toe te staan, met dien verstande dat: 1. er per kavel ten hoogste 1 steiger aanwezig mag zijn; 2. de steiger evenwijdig aan de oever is gebouwd; 7-Jan Er is gekozen voor uniformiteit. En die maat bedraagt 6m x 1.2m. 3. de lengte en breedte ten hoogste respectievelijk 6 m en 1,2 m bedragen; 4. de bouwhoogte ten hoogste het peil van de aangrenzende legakker bedraagt. Vraag: waarom is gekozen voor een generieke afmeting en niet voor gedifferentieerde afmetingen, bijvoorbeeld voor GL1 tm 3 een afmeting van 6X1.2m (of 8X1.5) en voor X en Z een afmeting van 4X1.2m?

150

RVB

22.5 Specifieke gebruiksregels (pagina 61). Citaat: “ten aanzien van het gebruik gelden de volgende specifieke gebruiksregels: a. Verblijfsrecreatie is niet toegestaan, behoudens ter plaatse van de aanduidingen 'specifieke vorm van recreatie - recreatie-arkligplaats' en 'specifieke vorm van wonen - drijvende woning' en ter plaatse van aanlegplaatsen en steigerpalen; b. In de bestemming Water mag per openbare aanlegplaats op de zandeilanden ten hoogste één 7-Jan Per openbare aanlegplaats mag 1 schip aanmeren. Dubbele rijen staan we niet toe. varend schip aanmeren en met dien verstande dat de lengte van dit schip maximaal 8 meter bedraagt en met dien verstande dat het schip voor een maximale duur van 3 x 24 uur aaneengesloten aanmeert.” Vraag: waarom maar 1 schip en geen 2 of 3 (stapelen)?

De tekst is automatisch uit het bestand gehaald en kan afwijken van het origineel (kolommen, tabellen en koppen lopen door elkaar). Het officiële stuk bij iBabs is leidend. Bron: https://api.notubiz.nl/document/15395334/2