09.07 - Jaarstukken Promen 2021 gewaarmerkt
Tekst van het document
Voortschrijdend verzuim Wsw 50,0
43
40,0
50,0
35,4
38,9
40,0
30,0 20,0
Voortschrijdend verzuim Wsw
32,9
30,0 17,0 16,4 20,0
10,0 1,47 1,76
10,0
Meldingsfrequentie
0,0
0,0 Verzuim %
Verzuim duur
Promen 2021-Q4
2021 Q2 SBCM
16,8 16,1
1,6 Verzuim %
Verzuim duur
Promen 2020 Q4
1,7
Meldingsfrequentie
Benchmark 2020-Q3
Het verzuim is licht gestegen in de afgelopen jaren en heeft als gevolg van de coronacrisis een zeer wisselend verloop. Daarbij spelen niet alleen fysieke klachten een belangrijke rol maar ook uitval als gevolg van moeilijk voorspelbare psychische effecten van de ingrijpende gebeurtenissen in de afgelopen twee jaar. De uitstroom naar de WIA is hoog en dat wordt met name veroorzaakt door hoge gemiddelde leeftijd bij de SW doelgroep. De nieuwe mogelijkheden om eerder gebruik te maken van de Regeling Vervroegd Uittreden (RVU) geeft de medewerkers thans meer keuzemogelijkheden. In 2022 zal het sociaal maatschappelijk werk van Promen materiaal ontwikkelen om medewerkers voor te lichten over het pensioen.
28
De verzuimcijfers van de niet-doelgroep zijn als volgt:
Voortschrijdend verzuim nietdoelgroep 40,0
34,3
30,0 17,3
20,0 10,0
6,2
6,2
1,16 0,77 0,0 Verzuim %
Verzuim duur
Promen 2021-Q4
Meldingsfrequentie
2021 Q2 SBCM
Bij de niet-doelgroep is zowel het verzuimpercentage als de verzuimduur gedaald ten opzichte van 2020. Het verzuim van de niet-doelgroep was de afgelopen jaren lager dan de benchmark.
Sociaal-maatschappelijk werk Promen heeft twee sociaal-maatschappelijk werkers in dienst. Zij willen de zelfstandigheid, zelfredzaamheid en maatschappelijke participatie van de medewerkers vergroten. In dit kader informeren en adviseren zij over regelingen, procedures en voorzieningen. Ook bieden zij ondersteuning en geven zij trainingen. Zij staan in nauw contact met de sociale teams in de gemeenten en het budget- en bewindvoeringsbureau Finaddienstverlening. In 2021 zijn er 225 verzoeken om ondersteuning gedaan. Dit is ten opzichte van 2020 een toename van 15%. De toename van het aantal hulpvragen heeft vooral te maken met de coronacrisis in de aflopen jaren. 50% van de hulpvragen komt van medewerkers die al eerder een verzoek om hulp hebben gedaan. Vorig jaar was dit 40%.
29
Een van de speerpunten was het meer zichtbaar maken van het sociaal maatschappelijk werk binnen Promen. Vanaf 2021 maakt de kennismaking met nieuwe collega’s onderdeel uit van de introductieprogramma’s, is het contact met de afdelingen geïntensiveerd, vindt er berichtgeving plaats via intranet (plek) en de narrowcasting (infoschermen in o.a. de bedrijfsrestaurants) en wordt ieder kwartaal een bijdrage geleverd aan de Promenade, de nieuwsbrief van Promen.
Sociale veiligheid Promen wil graag dat iedereen kan werken in een veilige en prettige omgeving. Er kunnen zich desondanks situaties voordoen waarin medewerkers zich niet op een correcte manier behandeld voelen en waardoor zij belemmerd worden in hun functioneren. In eerste instantie is de leidinggevende de aangewezen persoon om voor een oplossing te zorgen. Voor de gevallen waarin de direct leidinggevende geen oplossing kan bieden, kan een medewerker zich wenden tot een onafhankelijke vertrouwenspersoon. Het aantal meldingen ligt iets hoger dan in 2020 (32 in 2021 t.o.v. 24 in 2020), maar beduidend (-50%) lager dan in voorgaande jaren. Dit houdt verband met de coronacrisis vanaf maart 2020. Bijeenkomsten die oorspronkelijk waren gepland konden geen doorgang vinden. De meldingen in 2021 zijn opgelost in gesprekken onder begeleiding van de vertrouwenspersonen, HR en/ of sociaal-maatschappelijk werk.
Geschillencommissie Promen heeft een klachtenregeling voor de behandeling van klachten van medewerkers. In deze regeling is bepaald dat een geschil kan worden voorgelegd aan de geschillencommissie, indien men er onderling niet uitkomt. De commissie bestaat uit een vertegenwoordiger van de werkgever, een vertegenwoordiger van de OR en een onafhankelijke voorzitter. In 2021 is er 1 klacht gemeld bij de geschillencommissie. Deze klacht is deels gegrond verklaard. De commissie heeft vastgesteld dat de in de klacht gesignaleerde problemen kunnen worden aangepast door in samenspraak met elkaar tot een oplossing te komen.
Kwaliteit en duurzaamheid Promen beschikt over de volgende certificeringen: VCA (veiligheid) ISO9001 (procesadministratie), Groen & Schoon en Groepsdetacheringen ISO22000 (Fssc, voedselveiligheid), Productie binnen Blik op werk (re-integratiekeurmerk), Talentontwikkelbedrijf Erkend leerwerkbedrijf (SBB) ISO14001 (milieu management systeem).
30
Natureco (inkoop/ verkoop biologisch afbreekbare wegwerpartikelen). Greendish certificaat
Voor deze certificaten vinden periodieke audits plaats. Voor 2021 zijn deze audits met een goed resultaat afgerond. Deze certificeringen geven de focus en aanpak om zo veilig mogelijk te werken en de milieudoelstellingen te realiseren Het certificaat Natureco, inkoop en verkoop van biologisch afbreekbare wegwerpartikelen is nieuw binnen Promen. Dat geldt ook voor het Greendish certificaat. Op onze externe cateringlocatie Capelle aan den IJssel hebben onze medewerkers eind 2021 het Greendish certificaat behaald. Het certificaat houdt in dat zij met succes hebben deelgenomen aan het behalen van milieuwinst, de juiste balans tussen gastvrijheid, margeverbetering, duurzaamheid, gezondheid, bewust inkopen en voedselverspilling.
"Ik ben via de IJsselgemeenten binnen gekomen bij Promen op de afdeling productie met als doel uitstroom naar betaald werk. Op de afdeling lijm ik traplift onderdelen en de dozen hiervan. Ik doe voornamelijk inpakwerk en dingen in elkaar zetten. Soms pak ik ook suikerzakjes in. Ik vind het gezellig bij Promen. Er hangt een goede sfeer, het is fijn dat er een lagere werkdruk is en de collega’s zijn voor mij behulpzaam. Zonder Promen zou ik nog steeds thuis zitten. Ik zat vanaf 2013 thuis en ik heb sindsdien geen betaald werk meer gehad. Binnenkort krijg ik een contract (Beschut) via Promen, hier ben ik ontzettend blij mee!" Arno
31
Hoofdstuk 4 de OR, medezeggenschap bij Promen De ondernemingsraad (OR) De ondernemingsraad (OR) is, namens de in de onderneming werkzame personen, iedere maand met de bestuurder in gesprek over ‘het goed functioneren van de onderneming in al haar doelstellingen’. De huidige OR is op 27 oktober 2020 gekozen en geïnstalleerd. De betrekkelijk nieuwe OR heeft het ORwerk binnen de mogelijkheden van de coronapandemie opgepakt. Met scholing en vergaderingen online en contact met de achterban op afstand, is de medezeggenschap voortgezet.
Een veilige werkomgeving Zorgen voor de veiligheid, gezondheid en welzijn van medewerkers tijdens de uitbraak van het coronavirus bleek een behoorlijke uitdaging. Medewerkers hadden brede ondersteuning nodig op emotioneel, fysiek, sociaal en praktisch gebied. De OR heeft ervaren dat Promen gedurende de gehele coronacrisis alert is geweest op het welzijn van medewerkers en het goed functioneren van de organisatie. Alle lagen van de organisatie hebben hier een bijdrage aan geleverd. De organisatie heeft voortdurend aandacht voor veranderende situaties en het opvolgen van de coronamaatregelen vanuit de overheid met daarbij aanvullende maatregelen passend bij de organisatie. Corona is een vast agendapunt op de overleggen tussen bestuurder en OR.
Aan de onderhandelingstafel Performance- en competentiemanagement Met instemming van de OR is het per 01-01-2022 het performance- en competentie-management voor medewerkers die vallen onder de cao gemeenten ingevoerd. Het betreft de invoering van het ‘goede gesprek’ met daaraan gekoppeld een beoordelingsschaal. Dit ter vervanging van het traditionele functioneringsgesprek. De OR ziet in de wijziging een positieve manier om de ontwikkeling en het functioneren van medewerkers te bespreken. Een succesvolle toepassing van het ‘goede gesprek’ komt de medewerkers en de organisatie ten goede. De OR volgt de uitvoering en evalueert de toepassing eind 2022 met de bestuurder.
32
Het fietsplan Met instemming van de OR geoptimaliseerd. Met de inzet van meer en andere bronnen komt de aanschaf van een fiets eerder binnen het bereik van medewerkers met een laag loon. Outsourcing salarisverwerking Met instemming van de OR is de salarisverwerking uitbesteed aan een gespecialiseerde organisatie. Met de outsourcing wordt de continuïteit en deskundigheid van de salarisverwerking geborgd. Daarbij was er met outsourcing geen sprake van ontslag van personeel of een negatief kostenperspectief. Arbeidsvoorwaarden medewerkers die vallen onder de gemeenschappelijke regeling (GR) De OR kon zich volledig vinden in de wens van Promen om voor de groep medewerkers aangemerkt als PW-regulier, waarvoor de cao Aan de Slag en de cao gemeenten niet van toepassing is, wel arbeidsvoorwaarden te regelen. Om dit goed toe te kunnen passen is juridisch advies ingewonnen. De medewerkers zijn met instemming van de OR gepositioneerd onder de GR, wat het mogelijk maakt dat deze groep volger is van de cao Aan de Slag.
Promen nieuwe stijl Met de komst van de Participatiewet is Promen aan de slag gegaan met het herdefiniëren van de missie en visie. Met als doel een wendbare organisatie te zijn, activiteiten en diensten af te stemmen op de uitvoering van de Participatiewet en de kennis en expertise in de organisatie te behouden en optimaal te benutten. In 2020 is het functiehuis en loongebouw met instemming van de OR op orde gebracht. Er is ingezet op het optimaliseren van de samenwerking tussen afdelingen en het nog vaardiger maken van voorlieden, jobcoaches en leidinggevenden om mensen met een afstand tot de arbeidsmarkt zo effectief mogelijk te kunnen begeleiden en uit te laten stromen naar betaald werk.
Welke kant gaat het op? De huidige OR bouwt met de medezeggenschap verder op het fundament wat is gelegd. Vast staat dat Promen een arbeidsontwikkelbedrijf is. In de ambitie van Promen om zich te ontplooien tot een excellent mensontwikkelbedrijf, ziet de OR een groei naar een toekomstbestendige organisatie. Door het bieden van een compleet pakket van mogelijkheden aan mensen met een afstand tot de arbeidsmarkt. De OR zet zich in door mee te denken en mee te praten over de route naar het zijn van een excellent mensontwikkelbedrijf. De OR vindt daarvoor onder andere van belang: een breder aanbod van werksoorten, een goede balans tussen de ontwikkeling van mensen en productie,
33
onderlinge versterking tussen de verschillende afdelingen, het realiseren van duurzame uitplaatsingen op vacatures of detacheringsplaatsen. Dit zal een bijdrage leveren aan het succes. De OR ziet dat Promen actief aan de slag is en kijkt er naar uit om advies te geven en invloed uit te oefenen.
“Ik ben in 2019 via “Praktijkonderwijs GSG Segment” bij Promen als stagiaire bij de groenvoorziening begonnen. In juni 2020 ben ik door Promen in dienst genomen op een werkplek beschut. Ik wilde graag ergens in een magazijn aan de slag, maar op dat moment was er geen werkplek beschikbaar in een van de magazijnen, dus bleef ik werkzaam in het groen. Dat ging gelukkig ook heel goed. Een poosje geleden kreeg ik een tip van een vriend over het werk bij Dachser in Waddinxveen. Ik ben naar mijn jobcoach gegaan en die ging aan de slag voor mij! Ik was heel blij toen ik op kennismakingsgesprek mocht komen en vervolgens ook op het tweede gesprek. De gesprekken gingen zodanig goed dat ik per de eerste van de maand kon starten als magazijnmedewerker. Mijn droom is om mijn groot rijbewijs te halen en vrachtwagenchauffeur te worden. Door mijn werk bij Dachser is mijn droom al gedeeltelijk uitgekomen. Ik rijd door het gigantische magazijn met mijn EPT – wagen om vrachtwagens te lossen en vrachtwagenchauffeurs te helpen met het vinden van de juiste lading. Ik houd mijn pauze vaak samen met de vrachtwagenchauffeurs, zodat ik meegenieten van hun verhalen. Dachser is heel blij met het werk dat ik doe en ik heel blij met Dachser en de kansen die ik daar krijg. En ik ben ook heel blij met Promen. Het geeft mij toch een gevoel van zekerheid dat ik Promen als vangnet heb.
Promen en Dachser houden tenminste rekening met de aanpassingen die ik nodig heb. Dat was niet zo bij mijn eerdere stage – en werkplekken. Nu kan ik het werk volhouden en me blijven ontwikkelen zodat ik uiteindelijk mijn droom kan waarmaken!” Eric
34
Hoofdstuk 5 Financieel resultaat In deel 2 van de jaarstukken, de jaarrekening, worden de financiële resultaten van Promen verantwoord en toegelicht. Onderstaand worden de belangrijkste financiële resultaten van Promen toegelicht. In het ondernemingsplan (OP) 2021 was een jaarresultaat begroot van nul. Het gerealiseerde resultaat 2021 bedraagt eveneens nul. Ten opzichte van de begroting is in het resultaat 2021 rekening gehouden met een extra toevoeging aan de reserve luchtbehandelingssystemen van € 393k.
Baten
Resultaten 2021 s = structureel; i = incidenteel
t.o.v. begroting 2021
De Bijdragen Wsw arbeidsplaatsen zijn lager dan begroot door het lagere aantal medewerkers. Ten opzichte van het vorige jaar zijn de bijdragen lager door de jaarlijkse uitstroom van medewerkers
- 135k
i
De Omzet Individuele detachering is licht hoger dan begroot. Enerzijds is sprake van een licht lager aantal gedetacheerde medewerkers; anderzijds is sprake van hogere opbrengst per medewerker voor de Wsw detacheringen. De omzet is lager dan vorig jaar door het lagere aantal medewerkers.
21k
De Omzet Groepsdetachering is hoger dan begroot en hoger dan vorig jaar. Bij Groepsdetachering is sprake van een licht hoger aantal medewerkers en er is sprake van omzetstijgingen bij opdrachtgevers zoals PostNL.
t.o.v. 2020 -
2.565k
i
i
- 56k
s
399k
i
236k
s
De omzet Groen en Schoon is hoger dan begroot door hogere omzetten in zowel het Groen als het Schoon bij verschillende gemeentelijke opdrachtgevers. De omzet is licht lager dan vorig jaar door het lagere aantal medewerkers.
431k
i
-93k
s
De omzet Productie Binnen is hoger dan begroot en hoger dan vorig jaar, door een aantal nieuwe opdrachtgevers.
27k
i
161k
s
De Overige opbrengsten zijn nagenoeg conform begroting en voorgaand jaar.
- 16k
i
14k
s
35
Lasten
De loonkosten Wsw zijn lager dan begroot. Er is sprake van een licht lager aantal medewerkers en de loonkosten per medewerker zijn lager dan begroot. De kosten zijn lager dan vorig jaar door de jaarlijkse uitstroom van medewerkers.
- 592k
i
De kosten Begeleid Werken zijn lager dan begroot door het lagere aantal geplaatste medewerkers en de lagere loonkostensubsidie per medewerker. De kosten zijn lager dan vorig jaar door het lagere aantal medewerkers.
- 33k
i
De Kosten niet-doelgroep personeel zijn hoger dan begroot en vorig jaar, met name door de hogere kosten van inhuur.
725k
De huisvestingslasten worden met ingang van 2021 toegerekend aan de programmarekening voor zover deze betrekking hebben op het primaire proces. In het ondernemingsplan 2021 en de jaarcijfers 2020 was nog geen rekening gehouden met deze toerekening.
- 1.060k
9k
s
i
304k
i
829k
i
829k
i
De Overige bedrijfskosten zijn hoger dan begroot door verschillende hogere kostenposten zoals onderhoud, energie en verzekeringen. Tegenover de hogere kosten staat de toerekening van huisvestingslasten aan de programmarekening.
- 621k
i
- 826k
i
De Incidentele baten en lasten zijn hoger dan begroot, met name door de incidentele lasten i.v.m. corona. De incidentele lasten i.v.m. corona waren echter ruim lager dan voorgaand jaar.
32k
i
229k
i
De Financiële baten en lasten zijn nagenoeg conform begroting en vorig jaar.
4k
s
6k
i
- 393k
i
532k
I
De toevoegingen aan de reserves zijn hoger dan begroot door de toevoegingen aan de reserve luchtbehandelingssystemen. Totaal resultaat
0k
-
s
-
- 774k
36
Onderstaand is een totaaloverzicht van de jaarcijfers Promen opgenomen: Resultaten 2021
Realisatie 2021
Begroting 2021
Realisatie 2020
Bijdragen W sw arbeidsplaatsen
25.866
26.001
28.431
-135
-2.565
Omzet Indiv iduele detachering W sw
1.814
1.793
1.870
21
-56
Omzet Groepsdetachering W sw
3.174
2.775
2.938
399
236
Omzet Groen & Schoon W sw
3.873
3.442
3.966
431
-93
Omzet Productie Binnen W sw
853
826
692
27
161
bedragen x €1.000
Ov erige opbrengsten W sw
Verschil
Verschil
OP 2021
v orig jaar
150
166
136
-16
14
Totaal omzet W sw
9.864
9.002
9.603
862
262
Kosten W sw personeel
24.884
25.476
25.944
-592
-1.060
Kosten Begeleid werken
1.039
1.072
1.049
-33
-9
Kosten niet-doelgroep personeel
6.398
5.673
6.094
725
304
829
0
0
829
829
2.024
2.645
2.849
-621
-826
82
50
311
32
-229
Totaal bedrijfslasten W sw
35.255
34.916
36.247
339
-991
Financiële baten en lasten
-121
-125
-127
4
6
Mutaties reserv es
-355
38
-887
-393
532
0
0
774
0
-774
Huisv estingskosten Ov erige bedrijfskosten Incidentele baten en lasten
Resultaat
Voor een verdere toelichting op de bovenstaande jaarcijfers 2021 en de bijbehorende balansposten per ultimo 2021, wordt verwezen naar de hiernavolgende jaarrekening Promen 2021.
37
Financiering Promen beschikt over een rekening-courant kredietfaciliteit bij de BNG. De financieringsstructuur is in 2021 ongewijzigd gebleven. Kasgeldlimiet (x €1.000,=)
Omv ang begroting per 1 januari (=grondslag)
2021 Kw1
2021 Kw2
2021 Kw3
2021 Kw4
38.021
38.021
38.021
38.021
In procenten v an de grondslag
8,20%
8,20%
8,20%
8,20%
In een bedrag
3.118
3.118
3.118
3.118
2. Omv ang v lottende korte schuld
1.631
1.765
1.361
1.080
3. Vlottende middelen
5.848
6.348
6.143
5.270
4. Totaal netto v lottende schuld (2) - (3)
-4.217
-4.583
-4.782
-4.190
Ruimte (+) c.q. ov erschrijding (-) = (1)-(4)
7.335
7.700
7.899
7.308
1. Toegestane kasgeldlimiet
Het gaat bij de kasgeldlimiet om het beperken van renterisico’s op korte schuld. Korte schuld is bedoeld voor het financieren van lopende uitgaven. De kasgeldlimiet is gekoppeld aan het begrotingstotaal en geeft een objectieve grondslag aan het maximumbedrag dat gefinancierd kan worden met kortlopende leningen. Uit het bovenstaande overzicht blijkt dat er in 2021 geen sprake was van overschrijding van de kasgeldlimiet.
38
De renterisiconorm betreft de tegenhanger van de kasgeldlimiet. Het deel dat niet kortlopend kan worden gefinancierd dient langlopend te worden gefinancierd. De renterisiconorm benadrukt het belang van een goede spreiding van de leningenportefeuille en van de renterisico’s. De norm is een benadering hiervoor. De berekening van het renterisico is een benadering van het te lopen c.q. het gelopen renterisico. Uit het bovenstaande overzicht blijkt dat Promen in 2021 ver onder de renterisiconorm is gebleven.
Weerstandsvermogen en risicobeheersing In 2019 is de nieuwe Nota reserves, risicoanalyse en weerstandsvermogen 2019 vastgesteld door het Algemeen Bestuur. Deze nota maakt een vast onderdeel uit van de P&C cyclus van Promen en is bedoeld om de omvang van het weerstandvermogen van de Gemeenschappelijke Regeling te bepalen. Onder weerstandsvermogen wordt verstaan het vermogen van Promen om toekomstige tegenvallers op te vangen, zonder dat een dergelijke tegenvaller directe consequenties heeft voor het huidige beleid en/ of daaraan verbonden activiteiten. Het weerstandsvermogen is van belang voor de mate waarin risico’s, waarvoor geen voorzieningen zijn getroffen of waarvoor geen verzekeringen zijn afgesloten, kunnen worden opgevangen.
39
Het weerstandsvermogen bestaat uit de relatie tussen:
De weerstandscapaciteit, zijnde de middelen en mogelijkheden waarover Promen kan beschikken om niet begrote kosten te dekken en; Alle risico’s waarvoor geen voorzieningen zijn gevormd of die niet tot afwaardering van activa hebben geleid en die van materiele betekenis kunnen zijn in relatie tot het balanstotaal of de financiële positie.
In dit kader is een risico-inventarisatie uitgevoerd. Bij Promen zijn dit de risico’s die voortvloeien uit de activiteiten van de vier bedrijfsonderdelen (Productie Binnen, Groepsdetachering, Groen en Schoon en het Talentontwikkelbedrijf). Deze risico’s worden beïnvloed door enerzijds de klant- en marktrisico’s en anderzijds door risico’s als gevolg van wet- en regelgeving: wettelijke wijzigingen (cao’s, minimumloon, sociale lasten, premies pensioenen, premiekortingen e.d.) zijn niet beïnvloedbaar maar hebben een grote impact op de kosten. De vorengenoemde risico’s zijn vervolgens overeenkomstig een landelijk voor de SW-sector gehanteerde systematiek gewaardeerd en gekwantificeerd. De berekening van de ondergrens van het benodigd weerstandsvermogen is daarbij becijferd op 2,4 mln. Dit bedrag is tot stand gekomen door het optellen van de reëel geachte schades die de voor het weerstandsvermogen relevante risico’s redelijkerwijs kunnen veroorzaken. Financiële kengetallen (x €1.000,=)
2021
Begroting
2020
1a. netto schuldquote
6%
12%
3%
1b. netto schuldquote gecorrigeerd
6%
12%
3%
2. solv abiliteitsratio
32%
18%
33%
3. grondexploitatie;
n.v .t.
n.v .t.
n.v .t.
2%
0%
3%
n.v .t.
n.v .t.
n.v .t.
v oor alle v erstrekte leningen
4. structurele exploitatieruimte 5. belastingcapaciteit
40
Toelichting kengetallen: •
• • •
•
Netto schuldquotes: de netto schuldquote vergelijkt de leningen van Promen (met aftrek van de geldelijke bezittingen) met de totale baten van de begroting. Er is geen wettelijke norm waaraan de schuldquote moet voldoen. De VNG hanteert voor gemeenten een norm van 130%. Solvabiliteitsratio: de solvabiliteit geeft de mate aan waarin de bezittingen van Promen gefinancierd zijn uit eigen middelen (eigen vermogen). Grondexploitatie: dit kengetal is voor Promen niet van toepassing. Structurele exploitatieruimte: dit kengetal geeft aan hoe de structurele vrije ruimte (structurele baten min structurele lasten) zich verhoudt tot de totale begrotingsbaten. Dit laat zien in hoeverre Promen in staat is om structurele tegenvallers op te vangen. Voor het begrotingstoezicht door de Provincie is de structurele begrotingsruimte voldoende wanneer deze groter is dan 0. De Promen voldoet aan deze norm. Belastingcapaciteit: dit kengetal is voor Promen niet van toepassing.
Op basis van de financiële kengetallen kan worden geconcludeerd dat de financiële positie van Promen stabiel is.
Onderhoud kapitaalgoederen Het beleid van Promen voor ‘kapitaalgoederen’ en ‘infrastructuur’ is deze in stand te houden in een vorm die passend is bij de bedrijfsvoering en medewerkers een veilige en passende werkomgeving te bieden. Promen heeft daartoe op twee locaties gebouwen in gebruik. Het gebouw aan de Zuider IJsseldijk te Gouda en het gebouw aan de Hoofdweg te Capelle aan den IJssel. In 2021 is het meerjarenonderhoudsplan door een externe partij geactualiseerd. De cyclische uitgaven van het onderhoud aan de panden zijn tot en met 2030 in kaart gebracht.
Bedrijfsvoering Het Algemeen Bestuur heeft het geactualiseerde controleprotocol, het normenkader alsmede de bijgestelde Financiële Verordening ex artikel 212 van de gemeentewet in december 2015 vastgesteld. Jaarlijks wordt beoordeeld in hoeverre actualisering van deze kaders aanpassing behoeven wegens relevante wijzigingen in de wet- en regelgeving. In 2017 is het normenkader aangepast door het bestuur. Promen beschikt over een sterke verbijzonderde interne controle (VIC) functie. Op basis van een uitgebreid programma worden periodiek audits uitgevoerd op de kwaliteit van de uitgevoerde interne controles, een systematiek waarop ook door de externe accountant wordt
41
gesteund. De VIC bevindingen en de bevindingen van de externe accountant worden teruggelegd in de organisatie, waarna de herstelacties worden gemonitord en het MT en het Bestuur worden geïnformeerd over de voortgang. Na de herstructurering van de organisatie is de focus bij Promen nu in toenemende mate gericht op het werken aan en het inrichten van efficiëntere, snellere en kwalitatief betere processen. In de informatievoorziening worden voor medewerkers in passende ICT-voorzieningen op de werkplek en een technisch juiste infrastructuur voorzien. Promen maakt voor de informatievoorziening gebruik van bedrijfsbrede systemen, waarvoor op de functie afgestemde toegang wordt verleend. Er is sprake van de volgende bedrijfsbrede systemen: - AFAS e-HRM systeem t.b.v. personeelsinformatie en personeelsbeheer (inclusief salarisverwerking) van zowel de doelgroep (medewerkers en trajectdeelnemers) als de niet doelgroep medewerkers; - Exact: financiële en bedrijfsadministratieve gegevens. Per 1-1-2018 heeft outsourcing plaatsgevonden van het serverpark en het systeembeheer. In 2019 is het nieuwe e-HRM pakket van AFAS aangeschaft en geïmplementeerd. In dit kader zijn in 2019 alle ondersteunende processen onder gebruikmaking van de principes van ‘lean management’ opnieuw ingericht.
In 2019 is ter vervanging van het verouderde tijdschrijfpakket Weburen het aan AFAS gekoppeld planningspakket Timetell aangeschaft en geïmplementeerd. Hierdoor worden de bestaande arbeidsintensieve werkzaamheden op het gebied van de planning, werktijden en urenverantwoording sterk vereenvoudigd. Beleidsindicatoren (x €1.000,=)
Taakv eld
Naam indicator
Eenheid
Bron
Promen
1.
0. Bestuur en ondersteuning
Formatie
Fte per 1.000 inwoners
Eigen gegev ens
N.v .t.
2.
0. Bestuur en ondersteuning
Bezetting
Fte per 1.000 inwoners
Eigen gegev ens
N.v .t.
3.
0. Bestuur en ondersteuning
Apparaatskosten
Kosten per inwoner
Eigen begroting
N.v .t.
4.
0. Bestuur en ondersteuning
Externe inhuur
kosten inhuur externen
Eigen begroting
5,7%
5.
0. Bestuur en ondersteuning
Ov erhead
% v an totale lasten
Eigen begroting
26,6%
Kosten als % v an totale loonsom + totale
42
Verbonden partijen Promen is een gemeenschappelijke regeling van deelnemende gemeenten en daarmee een openbaar lichaam. Promen is enig aandeelhouder van Promen Holding BV, die vervolgens enig aandeelhouder is van Sterwork BV (personeels-BV van staf en leiding), ProWork BV en Protalenten BV. ProWork is de naam van de vennootschap die is opgericht om op te treden als formele werkgever van doelgroep personeel (niet zijnde Wsw). Feitelijk werden t/m 2017 deze doelgroep medewerkers tegen betaling van de loonkosten gedetacheerd bij de GR Promen. Met ingang van 2018 is deze BV in gebruik voor de volledig vraaggestuurde PW-dienstverlening aan de deelnemende gemeenten. De aandelen zijn voor 100% in handen van Promen Holding BV. Er bevindt zich geen vreemd vermogen in deze BV. Het eigen vermogen bedraagt € 18k. In Protalenten vinden geen activiteiten plaats.
Fiscale positie GR Promen en de onderliggende ProWork BV Promen heeft een Convenant horizontaal toezicht gesloten met de Belastingdienst. Met organisaties die participeren in horizontaal toezicht worden afspraken gemaakt over wederzijds vertrouwen, begrip en transparantie en vastgelegd in een convenant. Hierdoor krijgt de Belastingdienst actuele informatie over de fiscale strategie, de fiscale beheersing en de transparantie van Promen. Deze kennis stelt de Belastingdienst in staat zijn toezicht aan te passen en alleen die activiteiten uit te voeren die nodig zijn om de horizontalisering te valideren. Deze samenwerking past uitstekend bij het speerpunt van Promen ten aanzien van de continue verbetering van de primaire en de ondersteunende processen. Als gevolg van het Hoofdlijnenbesluit gemeenten 2017 is de PW-dienstverlening aan de deelnemende gemeenten per 1-1-2018 volledig ondergebracht bij de onder de GR Promen ressorterende ProWork BV. Dit is een wijziging ten opzichte van de situatie tot en met 2017 toen alle activiteiten in de GR Promen waren gesitueerd. Tot 2018 gold een vrijstelling voor de VPB. In 2019 is door Promen ook voor de nieuwe structuur per 1-1-2018 een beroep gedaan op vrijstelling van VPB. De Belastingdienst heeft hier in 2020 een eerste reactie op afgegeven en een standpunt ingenomen.
De vrijstelling geldt onverkort voor de onder de GR Promen ressorterende BV’s. Met betrekking tot Promen zijn wij nog in gesprek met de Belastingdienst.
43
Deel 2: Jaarrekening Promen 2021
44
Balans Balans per 31 december 2021 (x € 1.000,=)
31-12-2021
31-12-2020
6.562
6.159
18
18
6.581
6.178
153
138
Activa Vaste activa Materiële vaste activa Inv esteringen met een economisch nut Financiële vaste activa Kapitaal v erstrekkingen aan deelnemingen Totaal v aste activ a Vlottende activa Voorraden Grond- en Hulpstoffen Gereed product en handelsgoederen
41
32
Totaal v oorraden
194
169
-
299
Uitzettingen m et een rente typische looptijd van één jaar of m inder Vorderingen op openbare lichamen Uitzettingen in ’s Rijks schatkist
1.387
783
Ov erige v orderingen
2.742
2.523
Subtotaal
4.129
3.605
390
380
Liquide middelen Overlopende activa Vooruitbetaalde bedragen
73
61
Nog te ontv angen bedragen
177
1.946
Subtotaal
251
2.007
Totaal v lottende activ a
4.963
6.161
Totaal activ a
11.544
12.339
45
Balans per 31 december 2021 (x € 1.000,=)
31-12-2021
31-12-2020
Passiva
31-12-2021
31-12-2020
3.968
4.212
Langlopende schulden met een rente typische looptijd van één jaar of langer
Vaste passiva
Onderhandse leningen v an binnenlandse banken en ov erige financiële instellingen
Eigen vermogen Algemene reserv e
(x € 1.000,=)
2.269
2.269
Vlottende passiva
Huisv estingsreserv e
54
65
Netto vlottende schulden m et een rentetypische looptijd van één jaar of korter
Reserv e resultaat 2015
125
152
Ov erige schulden
2.637
2.294
Subtotaal
2.637
2.294
548
765
-
39
548
804
Totaal v lottende passiv a
3.185
3.098
Totaal passiva
11.544
12.339
Bestem m ingsreserves
Reserv e luchtbehandelingssystemen
1.318
925
Totaal bestemmingsreserv es
1.497
1.142
0
774
Gerealiseerd resultaat Totaal eigen v ermogen
3.766
4.186
die in een v olgend begrotingsjaar tot betaling komen Ov erige v ooruit ontv angen bedragen die ten bate v an Subtotaal
Voorzieningen voor verplichtingen, verliezen en risico’s Voorziening herstructurering
Verplichtingen die in het begrotingsjaar zijn opgebouwd en
v olgende begrotingsjaren komen
Voorzieningen
Voorziening kosten ex werknemers
Overlopende passiva
58
247
-
12
Voorziening VPL premie Sterwork
136
253
Subtotaal
194
511
Voorziening groot onderhoud
430
332
Totaal v oorzieningen
624
843
Voorzieningen ter egalisering van kosten
46
Overzicht van baten en lasten Overzicht van baten en lasten
(x €1.000,=)
Realisatie
Raming
Raming
Realisatie
begrotings-
ondern.plan
begr.jr. 2021
begrotings-
jaar 2021
2021
v óór wijziging
jaar 2020
Baten Bijdragen W sw arbeidsplaatsen
25.866
26.001
27.238
28.431
Omzet door W sw personeel
9.714
8.836
9.522
9.466
Ov erige opbrengsten W sw
150
166
263
136
35.730
35.003
37.022
38.033
Kosten W sw personeel
24.884
25.476
27.491
25.944
Kosten Begeleid W erken
1.039
1.072
1.143
1.049
829
-
Totaal lasten
26.752
26.548
28.633
26.993
Saldo baten en lasten
8.978
8.455
8.389
11.041
Kosten niet-doelgroep personeel
6.398
5.673
5.717
6.094
Ov erige bedrijfskosten
2.024
2.645
2.479
2.849
82
50
90
311
8.503
8.368
8.286
9.254
Subtotaal
475
87
104
1.787
Financiële baten en lasten
- 121
- 125
- 141
- 127
Totaal baten Lasten
Huisv estingslasten
-
Overhead
Incidentele baten en lasten Totaal ov erhead
Toev oegingen aan reserv es
- 393
-
-
- 925
Onttrekkingen aan reserv es
38
38
38
38
- 355
38
38
- 887
0
-
-
774
Saldo reserv es Totaal baten en lasten
47
Grondslagen voor waardering en resultaatbepaling Inleiding De jaarrekening is opgemaakt met inachtneming van de voorschriften die het Besluit begroting en verantwoording provincies en gemeenten daarvoor geeft. Algemene grondslagen voor het opstellen van de jaarrekening De waardering van de activa en passiva en de bepaling van het resultaat vindt plaats op basis van historische kosten. Tenzij bij het desbetreffende balanshoofd anders is vermeld, worden de activa en passiva opgenomen tegen nominale waarden. De baten en lasten worden toegerekend aan het jaar waarop zij betrekking hebben. Baten en winsten worden slechts genomen voor zover zij op balansdatum zijn gerealiseerd. Verliezen en risico's die hun oorsprong vinden voor het einde van het begrotingsjaar, worden in acht genomen indien zij voor het opmaken van de jaarrekening bekend zijn geworden. Dividendopbrengsten van deelnemingen worden als bate genomen op het moment waarop het dividend betaalbaar gesteld wordt. Personeelslasten worden in principe toegerekend aan het boekjaar waarop ze betrekking hebben. Als gevolg van het formele verbod op het opnemen van voorzieningen c.q.
schulden uit hoofde van jaarlijks terugkerende arbeidskosten gerelateerde verplichtingen van vergelijkbaar volume, worden sommige personele lasten echter toegerekend aan de periode waarin uitbetaling plaatsvindt; daarbij moet worden gedacht aan componenten zoals ziektekostenpremie ten behoeve van gepensioneerden, overlopende vakantiegeld- en verlofaanspraken en dergelijke. Voor arbeidskosten gerelateerde verplichtingen van een jaarlijks vergelijkbaar volume wordt geen voorziening getroffen of op andere wijze een verplichting opgenomen. De referentieperiode is dezelfde als die van de meerjarenraming, te weten vier jaar. Indien er sprake is van (eenmalige) schokeffecten (bijvoorbeeld reorganisaties) dient wel een verplichting opgenomen te worden. Balans Vaste activa Immateriële vaste activa De immateriële vaste activa worden gewaardeerd tegen de verkrijging- c.q. vervaardigingprijs verminderd met de afschrijvingen en waardeverminderingen die naar verwachting duurzaam zijn. De kosten van onderzoek en ontwikkeling worden in 5 jaar afgeschreven. De afschrijving van de geactiveerde kosten van onderzoek en ontwikkeling vangt aan bij ingebruikneming van het gerelateerde materiële vaste actief. Afsluitkosten van opgenomen geldleningen worden afgeschreven in de looptijd van de betrokken geldlening.
48
Materiële vaste activa met economisch nut Overige investeringen met economisch nut Deze materiële vaste activa zijn gewaardeerd tegen de verkrijging- of vervaardigingprijs. Slijtende investeringen worden vanaf het moment van ingebruikneming lineair afgeschreven in de verwachte gebruiksduur, waarbij rekening wordt gehouden met een eventuele restwaarde. Op grondbezit met economisch nut wordt niet afgeschreven. Bij de waardering wordt in voorkomende gevallen rekening gehouden met een bijzondere vermindering van de waarde, indien deze naar verwachting duurzaam is. Dergelijke afwaarderingen worden teruggenomen als ze niet langer noodzakelijk blijken. De gehanteerde afschrijvingstermijnen bedragen in jaren: Gronden en terreinen Gebouwen Installaties Vervoermiddelen Machines, apparaten en installaties Inventarissen Automatisering
n.v.t. 40 jaar 15 jaar 7 jaar1 10 jaar 10 jaar 5 jaar
Voor de investeringen in het pand aan de Hoofdweg te Capelle aan den IJssel wordt uitgegaan van een maximum afschrijvingstermijn van 15 jaar conform de huidige contractuele maximum huurtermijn. De verbouwing van het pand aan de Zuider IJsseldijk Gouda met betrekking tot Groen en Schoon wordt afgeschreven in 10 jaar. Investeringen die dateren van vóór de ingangsdatum van de financiële verordening Promen d.d. 1 januari 2015 worden afgeschreven conform de destijds vastgestelde afschrijvingstermijnen. Financiële vaste activa Participaties in het aandelenkapitaal van BV’s (kapitaalverstrekkingen aan deelnemingen in de zin van het BBV) zijn gewaardeerd tegen de verkrijgingprijs van de aandelen. De actuele waarde is gelijk aan de verkrijgingprijs.
1
waarbij voor tweedehands vervoermiddelen: tot een maximum leeftijd van 10 jaar.
49
Vlottende activa Voorraden De grond- en hulpstoffen worden gewaardeerd tegen inkoopprijs. Voor incourante voorraden vindt een afwaardering plaats naar lagere marktwaarde. Voorraad gereed product wordt gewaardeerd tegen de vervaardigingprijs of tegen de marktwaarde indien de marktwaarde lager is dan de kostprijs. Uitzettingen en overlopende activa De uitzettingen worden gewaardeerd tegen nominale waarde. Voor verwachte oninbaarheid is een voorziening in mindering gebracht. De voorziening wordt statisch bepaald op basis van de geschatte inningkansen. Liquide middelen Deze activa worden tegen nominale waarde opgenomen. Eigen vermogen Het eigen vermogen bestaat uit: Algemene reserve De algemene reserve dient als algehele buffer om toekomstige tegenvallers te kunnen opvangen. Bestemmingsreserve Onder een bestemmingsreserve wordt verstaan een reserve waaraan door het Bestuur een bepaalde bestemming is gegeven. Het gehele bedrag van de bestemmingsreserve ultimo het jaar is onderbouwd met bestuursbesluiten. Nog te bestemmen resultaat Een nadelig resultaat komt volledig voor rekening van de gemeenten c.q. kan worden onttrokken aan de algemene reserve. Een voordelig resultaat komt ten gunste van de algemene reserve of bestemmingsreserve tenzij het Algemeen Bestuur het besluit neemt tot een andere resultaatbestemming.
Voorzieningen Voorzieningen worden gewaardeerd op het nominale bedrag van de betrokken verplichting c.q. het voorzienbare verlies. Voorziening kosten ex-werknemers Promen heeft met enkele medewerkers onderhandelingen gevoerd over een beëindiging van het dienstverband. Promen heeft daarover met
50
verschillende medewerkers een akkoord bereikt. Conform de verslaggevingsregels is hiervoor een voorziening getroffen. In deze voorziening, die de naam voorziening kosten ex-werknemers heeft gekregen, zijn de kosten van de te verwachte uitgaven opgenomen. Bij de vaststelling van de kosten is het meest negatieve scenario toegepast. Er is namelijk geen rekening gehouden met het feit, dat de ex-personeelsleden mogelijk (eerder) weer elders een dienstbetrekking gaan vervullen. Jaarlijks zal de hoogte van de voorziening opnieuw bekeken worden. Voorziening herstructurering In 2012 is een voorziening gevormd voor de kosten van de herstructurering van Promen. In de gewijzigde begroting 2012 is hiervan melding gemaakt. De voorziening is bedoeld voor de toekomstige kosten van de herstructurering vanaf 2012. Onder de herstructureringskosten vallen o.a. afvloeiingskosten van personeel en mogelijke frictiekosten. Voorziening groot onderhoud De voorziening groot onderhoud is in 2015 gevormd en heeft betrekking op het planmatig onderhoud van de gebouwen en terreinen aan de Zuider IJsseldijk te Gouda en de Hoofdweg te Capelle aan den IJssel. De voorziening is bedoeld om de lasten voor groot onderhoud te egaliseren. Vanaf 2016 wordt een jaarlijkse toevoeging aan de voorziening worden gedaan gebaseerd op het meerjarenonderhoudsplan van Promen dat een periode beslaat van 10 jaar.
Voorziening VPL premies Sterwork Deze voorziening dient ter dekking van de te betalen VPL premies voor het Sterwork personeel. Sterwork medewerkers kunnen geen aanspraak maken op de VPL-regeling, maar Promen is wel verplicht deze te betalen aan het ABP. Vaste schulden Vaste schulden worden gewaardeerd tegen de nominale waarde, verminderd met gedane aflossingen. De vaste schulden hebben een rentetypische looptijd van één jaar of langer. Vlottende passiva De vlottende passiva worden gewaardeerd tegen de nominale waarde. Programmarekening In de programmarekening zijn de werkelijke bedragen van de jaren 2021 en 2020 opgenomen. Tevens vindt een vergelijking plaats met de door het bestuur van Promen vastgestelde begroting 2021 d.d. 20 mei 2020 (begroting vóór wijziging) en het ondernemingsplan 2021 d.d. 17 december 2020 (begroting na wijziging).
51
Bijdragen Wsw arbeidsplaatsen Dit betreffen de bijdragen van de gemeenten voor de realisatie van Wsw arbeidsplaatsen. Bruto omzet Bruto omzet is de opbrengst van aan derden geleverde goederen en diensten, exclusief de over de omzet geheven belastingen en onder aftrek van kortingen. Grond- en hulpstoffen De kosten van grond- en hulpstoffen worden berekend op basis van standaard verrekenprijzen. Resultaten op deze post worden in het jaar verantwoord. Loonkosten Wsw en niet-doelgroep Hierop worden de loon- en salariskosten van de medewerkers Wsw, evenals de salariskosten niet-doelgroep verantwoord. Onder loon- en salariskosten wordt verstaan het bruto bedrag van de aan het boekjaar toe te rekenen lonen c.q. salarissen, vermeerderd met de uitbetaalde vakantiegelden. Ontvangen ziekengelden Dit betreft de over het kalenderjaar van de bedrijfsvereniging ontvangen uitkeringen m.b.t. ZW en WAO. Lage inkomensvoordeel De met ingang van 2017 geldende tegemoetkoming voor werkgevers op grond van de Wet tegemoetkomingen loondomein (Wtl) voor werknemers met een laag inkomen. Sociale lasten / Pensioenpremie Dit betreffen de werkgeverslasten inzake de werknemersverzekering en de het werkgeversaandeel in de pensioenvoorziening. Huisvestingslasten De huisvestingslasten bestaan onder andere uit de kosten voor huur, afschrijving gebouwen en installaties, onderhoud, energie, verzekering en rente.
De huisvestingslasten worden met ingang van 2021 toegerekend aan de programmarekening voor zover deze betrekking hebben op het primaire proces. De huisvestingslasten met betrekking tot de kantoorruimten zijn onderdeel van de overheadkosten. Afschrijvingen Dit betreffen de afschrijvingskosten van de vaste activa. De afschrijvingstermijn bedraagt maximaal de economische levensduur.
52
Overige bedrijfskosten Dit betreft de kosten voor vervoer, de bedrijfsgeneeskundige zorg en overige kosten, zoals opleidingen, sfeer bevorderende maatregelen, Ondernemingsraad e.d. de overige bedrijfskosten worden berekend op basis van historische kosten. Financiële baten en lasten Dit betreft de rentelast van de langlopende geldleningen en kredieten en de te ontvangen rente van banktegoeden.
53
Toelichting op de balans Activa Vaste activa Materiële vaste activa
Investeringen met een economisch nut (x € 1.000,=)
Boekwaarde per 31 december 2020 Aanschaffingen
Machines, Gronden en terreinen
Gebouwen
Boekwaarde per 31 december 2021
Hard- en
middelen
en installaties
software
Totaal
1.945
456
1.696
55
6.159
3
144
131
276
37
591
16
427
412
Desinv esteringen Afschrijv ingen
apparaten
2.008
Inv esteringen in bewerking Subtotaal
Verv oer-
-6
-6
2.011
2.501
581
1.972
108
-4
- 166
- 163
- 243
- 32
7.171 - 608
2.007
2.334
417
1.729
76
6.562
Op de volgende pagina is een specificatie van de aanschaffingen 2021 opgenomen. De totale investeringen blijven binnen de kaders van het in het OP opgenomen totaalbedrag. In de onderliggende posten is sprake van een aantal verschuivingen. De investeringen in bewerking hebben betrekking op de nog onderhanden zijnde investeringen in de luchtbehandelingssystemen.Deze investeringen zijn als ‘pm’ post opgenomen in het ondernemingsplan en zijn in de AB vergadering d.d. 23 september 2021 door het bestuur goedgekeurd.
54
Investeringen 2021
Begroting
Realisatie
2021
2021
Gronden en terreinen Fietsenstalling Leipzig + ov erkapping, Capelle
10
3
Gebouwen Digitalisering tekeningen gebouw (rev isie) Verbouwing Capelle
10
-
-
144
60
66
-
66
Transportmiddelen Bussen groepsdetachering Schaarhefwagens Groepsdetachering Vrachtwagen magazijn
70
-
Machines, apparaten en installaties Machines Groen en Schoon
60
Machines magazijn, groepsdeta
78
Exo-skelet
60
Machines Productie (tilhulp)
38 18 -
26
60
Databekabeling
-
43
Ov erig
7
-
-
-
Gereedschap G&S en T&T schoonmaakmachines
70
-
Meubilair productie, groepsdetachering, ov erig
87
Innov atie
20
Elektr. installaties t.b.v . locatie Capelle a/d IJssel Luchtbehandelingssysteem Gouda & Capelle
48
70 -
ICT Hardware
5
Software
80
-
Mobile dev ice management
8
-
649
591
Totaal investeringen:
37
55
Kapitaal verstrekkingen aan deelnemingen (x € 1.000,=)
2021
2020
Saldo per 1 januari
18
18
Aanschaffingen
-
-
Subtotaal
18
18
Afschrijv ingen
-
-
Duurzame waarde v erminderingen
-
-
18
18
Totaal
De deelneming betreft het aandelenkapitaal van Promen Holding BV. Voorraden 31-12-2021
31-12-2020
Grond- en Hulpstoffen
164
145
Voorziening incourante v oorraden
- 11
-7
Subtotaal
153
138
39
32
(x € 1.000,=)
Gereed product en handelsgoederen Voorraad gereed product Voorraad kantine
2
-
Subtotaal
41
32
Totaal
194
169
De voorraden zijn per categorie weergegeven per balansdatum.
56
Uitzettingen met een rente typische looptijd van één jaar of minder 31-12-2021
31-12-2020
-
299
1.387
783
Ov erige handelsdebiteuren
1.709
1.851
Rekening Courant Prowork B.V.
943
623
(x € 1.000,=)
Vorderingen op openbare lichamen Uitzettingen in ’s Rijks schatkist Overige vorderingen
Rijks- en gemeentelijke bijdragen
-
33
Voorziening dubieuze v orderingen
-
- 12
2.652
2.495
Fietsenplan en netto lonen
91
28
Totaal ov erige v orderingen
2.742
2.523
Totaal
4.129
3.605
Subtotaal Vorderingen personeel
Uitzettingen in ’s Rijks schatkist Vanaf 2014 zijn decentrale overheden verplicht hun overtollige middelen in 's Rijks schatkist aan te houden. Het drempelbedrag waarboven de middelen in ‘s Rijks schatkist aangehouden moeten worden bedraagt 0,75% van het begrotingstotaal. Rekening Courant ProWork B.V. Vanaf 2018 zijn alle Participatiewet activiteiten ondergebracht bij ProWork B.V. Tussen ProWork B.V. en de GR Promen is sprake van een rekeningcourant overeenkomst.
57
Schatkistbankieren (x €1.000,=)
2021
Begrotingstotaal Promen
37.003
Drempel percentage
0,75%
Drempel bedrag t/m 30 juni 2021
278
Drempel bedrag v anaf 1 juli 2021
1.000
Gemiddelde (op dagbasis) buiten 's Rijks schatkist aangehouden middelen:
Ov erschrijding
Kwartaal 1
210
-
Kwartaal 2
248
-
Kwartaal 3
315
-
Kwartaal 4
322
-
Per 1 juli 2021 is het drempelbedrag verhoogd naar minimaal € 1.000k. Gedurende het jaar is geen sprake geweest van overschrijdingen van het drempelbedrag. In alle kwartalen is ruim aan de verplichtingen rondom schatkistbankieren voldaan.
Liquide middelen (x € 1.000,=)
31-12-2021
31-12-2020
Kas
5
2
Bank
384
378
Totaal
390
380
De liquide middelen betreffen vrij beschikbare middelen.
58
Overlopende activa (x € 1.000,=)
31-12-2021
31-12-2020
73
61
Vooruitbetaalde bedragen Nog te ontvangen bedragen Compensatie transitiev ergoedingen UW V Nog te ontv angen compensatie coronav erliezen
82
-
-
1.525
Ov erige
95
421
Totaal nog te ontv angen bedragen
177
1.946
Totaal
251
2.007
Algemene reserve (x € 1.000,=)
Saldo per 1 januari
2021
2020
2.269
1.561
Toev oegingen
-
708
Onttrekkingen
-
-
2.269
2.269
Totaal
In 2020 is het resultaat 2019 ad. € 706k aan de algemene reserve toegevoegd. In 2021 hebben geen mutaties in de algemene reserve plaatsgevonden.
59
Huisvestingsreserve (x € 1.000,=)
2021
2020
Saldo per 1 januari
65
76
Toev oegingen
0
0
Onttrekkingen
- 11
- 11
Totaal
54
65
Het algemeen bestuur heeft in 2015 besloten om de huisvestingsreserve te bestemmen voor de verhuizing naar de locatie Hoofdweg in Capelle aan den IJssel in 2017. Vanuit deze reserve is de aanschaf van inventaris van het nieuwe pand gefinancierd. Deze inventaris is conform de BBV regels in 2017 geactiveerd. Jaarlijks wordt een bedrag onttrokken uit de reserve (ter grootte van de afschrijvingskosten) ter dekking van de afschrijvingskosten van bovengenoemde investeringen.
Reserve resultaat 2015 (x € 1.000,=)
Saldo per 1 januari
2021
2020
152
179
Toev oegingen
-
-
Onttrekkingen
- 27
- 27
Totaal
125
152
Het algemeen bestuur heeft van het resultaat 2015 € 260k bestemd voor de verbouwing van het pand aan de Zuider IJsseldijk ten behoeve van Groen en Schoon. Deze verbouwing is conform de BBV regels in 2016 geactiveerd. Jaarlijks wordt een bedrag onttrokken uit de reserve (ter grootte van de afschrijvingskosten) ter dekking van de afschrijvingskosten van bovengenoemde investeringen.
60
Reserve luchtbehandelingssystemen (x € 1.000,=)
2021
2020
Saldo per 1 januari
925
-
Toev oegingen
393
-
-
925
1.318
925
Onttrekkingen Totaal
Middels de eerste en tweede begrotingswijziging ‘compensatiemiddelen Rijk coronaverliezen SW-bedrijven’ heeft het algemeen bestuur in 2020 besloten tot het vormen van een bestemmingsreserve luchtbehandelingssystemen. Vanuit deze reserve (en de voorziening groot onderhoud) zullen de noodzakelijke aanpassingen en uitbreiding van de luchtbehandelingssystemen in zowel Gouda als Capelle worden gefinancierd. In 2020 is € 925k toegevoegd aan de reserve vanuit de compensatie coronaverliezen. In 2021 is € 393k toegevoegd vanuit het voordelige resultaat van het lopende boekjaar. Vanaf 2021 zal jaarlijks een bedrag worden onttrokken uit de reserve (ter grootte van de afschrijvingskosten) ter dekking van de afschrijvingskosten van bovengenoemde investeringen.
Gerealiseerd resultaat (x € 1.000,=)
Saldo per 1 januari
2021
2020
774
706
Toev oegingen
0
774
Onttrekkingen
- 774
- 706
0
774
Totaal
Het nog te bestemmen resultaat bedroeg over het jaar 2020 € 774k, dit bedrag is in 2021 uitbetaald aan de deelnemende gemeenten naar rato van het aantal Wsw deelnemers in 2020. Voor 2021 bedraagt het nog te bestemmen resultaat € 0k.
61
Voorzieningen De aard en reden van de voorziening is onderstaand per voorziening toegelicht. Op de regel ‘vrijval’ zijn de bedragen opgenomen welke ten gunste van de rekening van baten en lasten zijn vrijgevallen. Alle aanwendingen van de voorzieningen zijn rechtstreeks ten laste van de voorziening gebracht. Jaarlijks wordt de hoogte van de voorziening opnieuw bekeken.
Voorzieningen voor verplichtingen, verliezen en risico’s Voorziening kosten ex werknemers (x € 1.000,=)
Saldo per 1 januari
2021
2020
247
555
Toev oegingen
-
-
Onttrekkingen
- 134
- 284
Vrijv al
- 55
- 25
Totaal
58
247
Dit betreft een voorziening voor de kosten van afvloeiing van medewerkers in de jaren 2007 tot en met 2019. De onttrekkingen hebben betrekking op de (loon)kosten van de ex-werknemers.
Voorziening herstructurering (x € 1.000,=)
Saldo per 1 januari
2021
2020 12
29
-
-
Onttrekkingen
-1
- 18
Vrijv al
- 11
-
Totaal
-
12
Toev oegingen
Eind 2012 is voor de toekomstige lasten van herstructurering een voorziening gevormd (€ 1,1 mln). Hiervoor zijn de lasten gedragen door de deelnemende gemeenten. Uit deze herstructureringsvoorziening zijn de afvloeiing van niet-doelgroep personeel en overige daarmee samenhangende lasten bekostigd. Eind 2021 is de voorziening vrijgevallen ten gunste van de exploitatie.
62
Voorziening VPL premie Sterwork (x € 1.000,=)
Saldo per 1 januari
2021
2020
252
287
Toev oegingen
-
62
Onttrekkingen
- 116
- 97
Totaal
136
252
De in 2018 gevormde vorming voorziening VPL premie Sterwork houdt verband met de overgang van pensioenfonds PWRI naar ABP. Sterwork medewerkers kunnen geen aanspraak maken op de VPL-regeling, maar Promen is wel verplicht deze te betalen aan het ABP. Op grond van de verslaggevingsregels zijn verwachte te betalen VPL-premies 2019 t/m 2022 in opgenomen in de voorziening. In 2020 en 2021 zijn de VPL premies onttrokken uit de voorziening. Vanwege de stijging van de VPL premie per 01-01-2021 is in 2020 een toevoeging gedaan aan de voorziening. In 2022 zal de laatste termijn onttrokken worden aan de voorziening.
Voorzieningen ter egalisatie van kosten Voorziening groot onderhoud (x € 1.000,=)
2021
2020
Saldo per 1 januari
332
408
Toev oegingen
100
100
Onttrekkingen
-3
- 176
Totaal
430
332
In 2015 is de voorziening groot onderhoud gevormd. De voorziening heeft betrekking op het planmatig onderhoud van de gebouwen en terreinen aan de Zuider IJsseldijk te Gouda en de Hoofdweg te Capelle aan den IJssel. De voorziening is bedoeld om de lasten voor groot onderhoud te egaliseren. De toevoeging zijn gebaseerd op het geactualiseerde 10-jaren onderhoudsplan van Promen. De onttrekkingen hebben betrekking op de verbouwing van het bedrijfsrestaurant, de vervanging van ICT bekabeling en een aantal overige onderhoudsposten. In 2021 zijn nagenoeg geen onttrekkingen geweest uit de voorziening.
63
Onderhandse leningen van binnenlandse banken en overige financiële instellingen
Rentelast
Saldo per
Nieuwe
01-01-2021
leningen
(x € 1.000,=)
Saldo per
begrotings-
Aflossingen
31-12-2021
jaar
BNG 2006 - 4,59% BNG 2017 - 1,25% BNG 2019 - 0,54%
2.246
-
- 88
2.158
103
1.360
-
- 113
1.247
16
607
-
- 43
563
3
Totaal
4.212
-
- 244
3.968
121
Per 1 augustus 2006 is een lening afgesloten bij de BNG van € 3.500k ter financiering van het pand aan de Zuider IJsseldijk in Gouda. De looptijd is 20 jaar, de aflossing € 88k per jaar en het rentepercentage bedraagt 4,59%. De schuldrest zal per 1 augustus 2026 nog € 1.750k bedragen. In 2026 zal een nieuwe lening moeten worden aangetrokken om aan deze aflossingsverplichting te kunnen voldoen. Per 15 augustus 2017 is een tweede lening afgesloten bij de BNG van € 1.700k. De looptijd is 15 jaar, de aflossing € 113k per jaar en het rentepercentage bedraagt 1,25%. De lening dient ter financiering van de aankoop van een stuk grond aan de Provincialeweg West te Gouda, de verbouwingen van het pand aan de Hoofdweg in Capelle aan den IJssel en de zonnepanelen op het dak van pand aan de Zuider IJsseldijk te Gouda. In augustus 2019 is een derde lening afgesloten bij de BNG van € 650k met een rente percentage van 0,54% en een looptijd van 15 jaar. De lening dient ter verbetering van de liquiditeitspositie van Promen.
64
Netto vlottende schulden met een rentetypische looptijd van één jaar of korter (x € 1.000,=)
31-12-2021
31-12-2020
Overige schulden Crediteuren
1.224
902
Nog te betalen loonheffing en sociale lasten
846
876
Af te dragen BTW
567
516
2.637
2.294
Totaal
In de post de ‘nog te betalen loonheffing’ zijn tevens de nog te ontvangen gelden met betrekking tot het Lage-inkomensvoordeel opgenomen. Het Lage-inkomensvoordeel wordt nader toegelicht onder de loonkosten Wsw personeel.
65
Overlopende passiva (x € 1.000,=)
31-12-2021
31-12-2020
Verplichtingen die in het begrotingsjaar zijn opgebouwd en die in een volgend begrotingsjaar tot betaling kom en Rijks- en gemeentelijke bijdragen
-
403
Loonkostensubsdiedies Begeleid W erken
32
133
Rente BNG
10
10
Accountants- en adv ieskosten
24
30
Nog te betalen loonkosten cao gemeenten
179
-
Ov erige nog te betalen bedragen
223
189
Totaal
468
765
Vooruit gefactureerde omzet
80
39
Totaal
548
804
Overige vooruit ontvangen bedragen die ten bate van volgende begrotingsjaren kom en
De nog te betalen loonkosten cao gemeenten hebben betrekking op de verhoging van de cao gemeenten en de éénmalige uitkering per december 2021. Deze bedragen zijn in februari 2022 uitbetaald.
66
Niet in de balans opgenomen rechten en verplichtingen (x € 1.000,=)
Vakantiegeld ov er jun t/m dec W sw Verloftegoeden W sw
31-12-2021
31-12-2020
911
977
1.806
1.972
Verloftegoeden niet-doelgroep
402
439
Huurcontracten
232
228
Bankgaranties
23
33
Per 1 januari 2011 vormen de Gemeenschappelijke regeling Promen, ProWork BV, Sterwork BV en Protalenten BV een fiscale eenheid voor de omzetbelasting.
67
Toelichting op de baten en lasten Bijdragen Wsw arbeidsplaatsen (x €1.000,=)
Bijdragen W sw-budget
Realisatie
Raming
Realisatie
begrotings-
ondern.plan
begrotings-
jaar 2021
2021
jaar 2020
25.762
25.903
26.404
-
-
1.950
Bijdrage Bodegrav en-Reeuwijk
95
98
68
Ov erige bijdragen W sw
9
-
9
Totaal bijdragen W sw arbeidsplaatsen
25.866
26.001
28.431
Aantal SE
859,9
864,6
915,8
Bijdragen coronav erliezen
Het aantal arbeidsplaatsen Wsw is 4,7 SE lager dan begroot door de hogere uitstroom van medewerkers. Het aantal Wsw medewerkers in 2021 afgenomen met 6,1% ten opzicht van 2020. In 2020 was de afname van het personeelsbestand 6,4%. De bijdragen Wsw-budget (vanuit de gemeenten) zijn op basis van de werkelijke aantallen arbeidsplaatsen per gemeente, conform de in het Ondernemingsplan 2021 opgenomen integrale kostprijs per Wsw arbeidsplaats. In 2020 was sprake van een extra bijdrage vanuit de gemeenten ad. € 1.950k ter compensatie van de coronaverliezen. In 2021 heeft Promen geen beroep gedaan op de vanuit het Rijk beschikbaar gestelde compensatie. Gemeente Bodegraven-Reeuwijk is sinds 2012 geen onderdeel meer van de Gemeenschappelijke Regeling Promen. Vanaf 2017 geldt de afspraak dat zij het verschil tussen de loonkosten en de Wsw bijdragen per arbeidsplaats (vanuit het Rijk) zullen vergoeden. Doordat de compensatie coronaverliezen is opgenomen in de bijdrage per arbeidsplaats vanuit het Rijk, is de bijdrage vanuit Bodegraven-Reeuwijk in 2021 lager dan begroot.
68
Bijdragen Wsw-budget per gemeente (x €1.000,=)
Realisatie
Raming
begrotings-
ondern.plan
jaar 2021
2021
Nog te v errekenen
Alphen aan den Rijn
841
833
8
Capelle aan den IJssel
5.967
5.981
- 14
Gouda
9.475
9.510
- 35
Krimpen aan den IJssel
2.237
2.268
- 31
Krimpenerwaard
3.174
3.201
- 27
W addinxv een
2.082
2.091
- 10
Zuidplas
1.987
2.021
- 34
Totaal
25.762
25.903
- 141
Gemiddeld bedrag per SE
29.960
29.960
De bijdragen zijn berekend conform de in 2018 door het bestuur vastgestelde verdeling van buitengemeentelijke Wsw medewerkers. Naast de bijdragen voor arbeidsplaatsen binnen Promen is voor een enkele gemeente sprake van tijdelijke bijdragen voor arbeidsplaatsen buiten Promen. Dit zijn bijdragen vanuit het Rijksbudget voor medewerkers die voorheen in dienst waren van Promen, maar na verhuizing in dienst zijn getreden bij een ander SW-bedrijf. De post ‘overige’ betreft één medewerkers die naadloos in dienst is gekomen bij Promen vanuit een ander SW-bedrijf. Deze bijdragen worden in rekening gebracht bij de desbetreffende SW-bedrijven / gemeenten. In onderstaand tabel zijn de werkelijk door Promen gerealiseerde gemiddelde aantallen arbeidsplaatsen (SE’s) opgenomen. De SE’s zijn berekend op basis van de gemiddelde aantallen arbeidsplaatsen per maand.
69
Realisatie SE's
Realisatie
Raming
Realisatie
begrotings-
ondern.plan
begrotings-
jaar 2021
2021
jaar 2020
Alphen aan den Rijn (0484)
28,0
27,8
28,2
Capelle aan den IJssel (0502)
199,8
199,7
209,3
Gouda (0513)
315,9
317,4
342,9
Krimpen aan den IJssel (0542)
74,6
75,6
80,0
Krimpenerwaard (1931)
105,9
106,8
111,5
W addinxv een (0627)
69,4
69,8
75,8
Zuidplas (1892)
66,2
67,5
68,0
Ov erige
-
-
0,1
859,9
864,6
915,8
Totaal realisatie Promen (SE)
Omzet door Wsw personeel (x €1.000,=)
Realisatie
Raming
Realisatie
begrotings-
ondern.plan
begrotings-
jaar 2021
2021
jaar 2020
Omzet Indiv iduele detachering
1.814
1.793
1.870
Omzet Groepsdetachering
3.174
2.775
2.938
Omzet Groen en Schoon
3.873
3.442
3.966
Omzet Productie Binnen
853
826
692
9.714
8.836
9.466
Totaal omzet door W sw personeel
De omzet door Wsw-personeel betreft de omzet vanuit de 4 bedrijfsonderdelen. Onderstaand worden de omzetten per bedrijfsonderdeel nader toegelicht. De omzet binnen de bedrijfsonderdelen wordt gerealiseerd met zowel Wsw als PW-medewerkers. De door PW-medewerkers gerealiseerde omzet wordt toegerekend aan ProWork BV op basis van het aantal werknemers en de loonwaardemeting van de medewerkers ofwel een gemiddelde opbrengst per medewerker.
70
Omzet Individuele detachering (x €1.000,=)
Realisatie
Raming
Realisatie
begrotings-
ondern.plan
begrotings-
jaar 2021
2021
jaar 2020
Bruto omzet
2.533
1.915
2.453
Inhuur personeel
- 590
-
- 472
Netto omzet
1.943
1.915
1.982
Toerekening omzet Prowork B.V.
- 129
- 122
- 111
Totaal omzet Indiv iduele detachering
1.814
1.793
1.870
De omzet Individuele detachering is hoger dan begroot. Enerzijds is sprake van een licht lager aantal gedetacheerde medewerkers; anderzijds is sprake van hogere opbrengst per medewerker voor de Wsw-detacheringen. Ook is sprake van meer detacheringen vanuit de Rijksaanbesteding Participanten. De hogere kosten van inhuur hebben volledig betrekking op de doordetachering van deze medewerkers aan het Rijk. Begin 2022 loopt het aanbestedingscontract af en zal het aantal doordetacheringen sterk afnemen.
Omzet Groepsdetachering (x €1.000,=)
Bruto omzet
Realisatie
Raming
Realisatie
begrotings-
ondern.plan
begrotings-
jaar 2021
2021
jaar 2020
4.545
4.235
3.723
Grond- en hulpstoffen, uitbesteed werk
- 602
- 1.000
- 389
Netto omzet
3.943
3.235
3.334
Toerekening omzet Prowork B.V.
- 770
- 460
- 396
Totaal omzet Groepsdetachering
3.174
2.775
2.938
De omzet Groepsdetachering is hoger dan begroot. Bij Groepsdetachering is sprake van een licht hoger aantal medewerkers en er is sprake van omzetstijgingen bij opdrachtgevers zoals PostNL.
71
Omzet Groen en Schoon (x €1.000,=)
Realisatie
Raming
Realisatie
begrotings-
ondern.plan
begrotings-
jaar 2021
2021
jaar 2020
Bruto omzet
6.244
5.453
5.692
Grond- en hulpstoffen, uitbesteed werk
- 1.472
- 1.200
- 1.081
Netto omzet
4.772
4.253
4.611
Toerekening omzet Prowork B.V.
- 899
- 811
- 645
Totaal omzet Groen en Schoon
3.873
3.442
3.966
De omzet Groen en Schoon is hoger dan begroot door hogere omzetten in zowel het Groen als het Schoon bij verschillende gemeentelijke opdrachtgevers.
Omzet Productie Binnen (x €1.000,=)
Realisatie
Raming
Realisatie
begrotings-
ondern.plan
begrotings-
jaar 2021
2021
jaar 2020
Bruto omzet
1.978
1.948
1.762
Grond- en hulpstoffen
- 788
- 800
- 860
Netto omzet
1.190
1.148
902
Toerekening omzet Prowork B.V.
- 338
- 322
- 210
Totaal omzet Productie Binnen
853
826
692
De omzet Productie Binnen is hoger dan begroot door een aantal nieuwe opdrachtgevers.
72
Overige opbrengsten Wsw (x €1.000,=)
Realisatie
Raming
Realisatie
begrotings-
ondern.plan
begrotings-
jaar 2021
2021
jaar 2020
Opbrengst v erhuur panden
87
68
80
Omzet trainingen
32
40
24
Opbrengst transportkosten / magazijn
27
43
26
Subsidie praktijkleren
4
15
3
Ov erige opbrengsten
-
-
4
150
166
136
Totaal ov erige opbrengsten
73
Kosten Wsw personeel (x €1.000,=)
Loonkosten W sw personeel Lage-inkomensv oordeel Toev oeging/v rijv al v oorziening v erlofstuwmeren
Realisatie
Raming
Realisatie
begrotings-
ondern.plan
begrotings-
jaar 2021
2021
jaar 2020
24.470
25.097
25.681
- 318
- 393
- 370
-
-
- 74
Overige personeelskosten Kosten v erv oer medewerkers
13
59
18
W oon-werk v ergoeding
190
227
203
Ov erige reis- en v erv oerskosten
20
38
30
Bedrijfsgeneeskundige zorg
254
194
220
Studiekosten
15
41
46
Ov erige
239
213
190
Totaal ov erige personeelskosten
732
772
708
Totaal kosten W sw personeel
24.884
25.476
25.944
Gemiddeld aantal FTE's
752,9
810,4
De loonkosten Wsw zijn lager dan begroot. Er is sprake van een licht lager aantal medewerkers en de loonkosten per medewerker zijn lager dan begroot. In de begroting was rekening gehouden met een stijging van 2,5% van de loonkosten op jaarbasis (ca. 1,5% per 1 januari en 1,5% per 1 juli). Per 1 januari zijn de cao lonen met 1,6% gestegen en is het wettelijk minimumloon gestegen met 0,29%; per 1 juli stijgen de lonen met 0,96%. Daarnaast is per 1 augustus de WW-premie verlaagd met zo’n 2%. De loonkosten per medewerker zijn daarom lager zijn dan begroot. Evenals vorig jaar is sprake van een aantal niet begrote ontvangsten vanuit het UWV voor medewerkers die langdurig ziek zijn en niet meer in staat zijn om te werken (vervroegde IVA).