09.05 - Primitieve Begroting Promen 2023
Tekst van het document
Primitieve begroting
2023 Promen Gouda | Zuider IJsseldijk 46 | 2808 PB | Gouda | 088 – 989 8000 | info@promen.nl Promen Capelle a/d IJssel | Hoofdweg 20 | 2908 LC | Capelle a/d IJssel | 088 – 989 8000 | info@promen.nl
Inhoudsopgave Voorwoord ................................................................................................................................. 3 Programmaplan WSW ............................................................................................................... 4 Financiële begroting en meerjarenraming ............................................................................... 5 Uitgangspunten begroting en meerjarenraming ........................................................................... 5 Overzicht van baten en lasten ...................................................................................................... 6 Personele planning ....................................................................................................................... 7 Toelichting overzicht van baten en lasten .................................................................................... 8 Financiële positie ........................................................................................................................ 13 Investeringen .............................................................................................................................. 13 Reserves.....................................................................................................................................
14 Voorzieningen ............................................................................................................................. 14 Overzicht van de geraamde baten en lasten per taakveld ........................................................ 14 Risicoparagraaf........................................................................................................................... 14
Paragrafen BBV ....................................................................................................................... 15 Weerstandsvermogen ................................................................................................................ 15 Onderhoud kapitaalgoederen ..................................................................................................... 16 Financiering ................................................................................................................................ 17 Rechtmatigheid ........................................................................................................................... 18 Verbonden partijen ..................................................................................................................... 18 Fiscale positie ............................................................................................................................. 19
Primitieve begroting GR Promen 2023
2
Voorwoord Promen is het sociaal-ontwikkelbedrijf van de gemeenten Alphen aan den Rijn, Capelle aan den IJssel, Gouda, Krimpenerwaard, Krimpen aan den IJssel, Waddinxveen en Zuidplas. Het maatschappelijk doel is om zoveel als mogelijk mensen te laten participeren, bij voorkeur in loonvormende arbeid. Voor u ligt de begroting 2023 en de meerjarenraming 2024 tot en met 2026. Deze primitieve begroting is, evenals in de voorgaande jaren, nog volledig gebaseerd op de jaarschijf 2023 van het in december jl. vastgestelde Ondernemingsplan Promen 2022 (OP Promen 2022). Het verschil tussen die jaarschijf en de thans voorliggende primitieve begroting wordt uitsluitend veroorzaakt door de indexering van de baten en lasten. De daarbij gehanteerde percentages sluiten aan bij het door de gemeenten vastgestelde financieel kader gemeenschappelijke regelingen 2023. De begroting is daardoor technisch van karakter. In het najaar 2022 wordt deze begroting verder uitgewerkt in het OP Promen 2023, inclusief een gewijzigde begroting en meerjarenraming. Daarbij zal naast het financieel-economisch inzicht ook een sociaalmaatschappelijk beeld worden gegeven en aandacht worden besteed aan de ontwikkelingen, ambities en te bereiken resultaten op het gebied van de maatschappelijke opdracht van Promen.
Dit document is opgesteld in een periode dat Nederland na 2 jaar uit een mondiale coronacrisis lijkt te komen, maar meteen aansluitend wordt geconfronteerd met de verstrekkende gevolgen van de oorlog in Oekraïne. De effecten van deze ontwikkelingen op de economie en daarmee op de resultaten van Promen zijn op dit moment nog onduidelijk. In het dit najaar op te stellen Ondernemingsplan Promen 2023 (inclusief gewijzigde begroting en meerjarenraming) zullen alle op dat moment bekende effecten en risico’s opnieuw in kaart worden gebracht.
Primitieve begroting GR Promen 2023
3
Programmaplan WSW Het doel van het programma WSW is om zoveel mogelijk mensen met een arbeidshandicap te helpen aan een zo regulier mogelijke arbeidsplaats onder aangepaste omstandigheden. De indicatoren van dit programma kunnen als volgt worden weergegeven:
Indicatoren programma Wsw Aantal arbeidsplaatsen W sw (SE)
Real. 2021 917,8
OP 2021 864,6
OP 2022 807,1
Begr. 2023 784,2
107,0
113,8
124,2
123,8
Aantal niet-doelgroep (FTE)
Programma Wsw bedragen x €1.000
Meerjarenraming Real.
OP
OP
Begr.
Begr.
Begr.
Begr.
2021
2021
2022
2023
2024
2025
2026
Totaal baten
35.729
35.003
33.681
33.975
32.877
31.765
30.663
Totaal lasten
25.922
26.548
24.997
25.162
24.340
23.526
22.707
Saldo baten en lasten
9.807
8.455
8.684
8.813
8.537
8.239
7.957
Totaal ov erhead
9.378
8.368
8.701
8.834
8.563
8.270
7.992
Financiële baten en lasten
-121
-125
-122
-117
-112
-107
-102
Mutaties reserv es
-309
38
138
138
138
138
138
Subtotaal programma Wsw
0
0
0
0
0
0
0
Totaal programma Wsw
0
0
0
0
0
0
0
De kosten voor overhead betreffen de kosten voor niet-doelgroep personeel en de overige bedrijfskosten. Onder deze post is eveneens een bedrag opgenomen voor onvoorziene uitgaven ad. € 50k.
Primitieve begroting GR Promen 2023
4
Financiële begroting en meerjarenraming Uitgangspunten begroting en meerjarenraming Deze begroting gaat uit van de in 2017 door de gezamenlijke gemeenten vastgestelde beleidskaders voor de periode 2018-2025. In die zin wordt, evenals in de voorgaande jaren, de lijn doorgetrokken van het in december jl. vastgestelde OP Promen 2022 (inclusief de financiële meerjarenraming 2023-2025). De onderhavige begroting is ook vrijwel identiek aan de jaarschijf 2023 uit dat ondernemingsplan. De begroting is meerjarig sluitend en voldoet aan het Besluit Begroting en Verantwoording (BBV). Het verschil in de bijdrage per SW-arbeidsplaats houdt verband met de loonkostenstijgingen in 2023. Deze loonkostenstijgingen worden veroorzaakt door de verwachte cao-verhogingen. De exacte hoogte van die verhogingen zijn op dit moment nog onbekend. Evenals in voorgaande jaren is voor de indexering van de kosten en opbrengsten aangesloten bij het door de gemeenten vastgestelde Financieel kader gemeenschappelijke regelingen 2023. Deze percentages zijn hieronder nader toegelicht. In de personeelsplanning SW is rekening gehouden met de aantallen medewerkers zoals opgenomen in het onlangs vastgestelde OP Promen 2022. De SW-doelgroep krimpt jaarlijks als gevolg van pensioneringen en natuurlijke uitstroom. De inschatting van de loonkosten is in 2023 ca.
3,7 % hoger dan in de jaarschijf 2023 van het OP Promen 2022 en sluit aan bij het door de gemeenten vastgestelde Financieel kader gemeenschappelijke regelingen 2023. Bij de materiele kosten is rekening gehouden met een percentage van 2,5 %, conform het financieel kader 2023. De omzet per SW-medewerker stijgt eveneens met een percentage van ca. 3,7 %. PW-medewerkers en –trajectdeelnemers dragen bij aan de omzet die binnen de GR Promen wordt gerealiseerd. De toerekening daarvan aan de onderliggende ProWork BV, waarin met ingang van 1-1-2018 alle PW-activiteiten zijn ondergebracht, gaat uit van gelijke opbrengsten per medewerker voor zowel de SW als de PW. De dienstverlening vanuit Promen aan ProWork op het terrein van de PW-activiteiten geschiedt op basis van de werkelijke kosten.
Primitieve begroting GR Promen 2023
5
Overzicht van baten en lasten Meerjarenraming bedragen x €1.000
Real.
OP
Begr.
Begr.
Begr.
Begr.
2021
2022
2023
2024
2025
2026
Bijdragen W sw arbeidsplaatsen
25.866
24.654
24.852
24.001
23.127
22.270
Omzet door W sw personeel
9.714
8.810
8.909
8.662
8.424
8.180
Ov erige opbrengsten W sw
149
217
214
214
214
214
35.729
33.681
33.975
32.877
31.765
30.663
Kosten W sw personeel
24.883
23.987
24.131
23.332
22.530
21.730
Kosten Begeleid W erken
1.039
1.010
1.031
1.008
996
976
Totaal lasten
25.922
24.997
25.162
24.340
23.526
22.707
Saldo baten en lasten
9.808
8.684
8.813
8.537
8.239
7.957
Kosten niet-doelgroep personeel
6.444
5.874
5.981
5.755
5.505
5.271
Ov erige bedrijfskosten
2.853
2.770
2.802
2.758
2.715
2.671
82
57
50
50
50
50
Totaal ov erhead
9.378
8.701
8.834
8.563
8.270
7.992
Financiële baten en lasten
-121
-122
-117
-112
-107
-102
Mutaties reserv es
-309
138
138
138
138
138
Resultaat Promen
-
-
-
-
-
-
Baten
Totaal baten Lasten
Overhead
Incidentele baten en lasten
Primitieve begroting GR Promen 2023
6
Personele planning Personeel WSW Voor de personeelsplanning WSW wordt uitgegaan van een afbouw van de huidige WSWpopulatie door pensioneringen en natuurlijk verloop. Het aantal pensioneringen verschilt per bedrijfsonderdeel per jaar. Gemiddeld bedraagt de uitstroom over de periode 2023 t/m 2026 3,2%. Wsw-medewerkers per
Real.
OP
Begr.
Begr.
Begr.
Begr.
bedrijfsonderdeel (SE)
2021
2022
2023
2024
2025
2026
Begeleid W erken
81,3
78,8
77,6
75,9
74,9
73,5
Indiv iduele detachering
92,4
87,4
86,3
84,8
82,3
80,5
Groepsdetachering
217,8
203,7
197,6
192,8
187,4
182,5
Groen
122,7
115,3
112,9
109,2
106,3
102,9
Schoon
75,4
70,3
68,6
67,0
66,7
65,5
Productie Binnen
229,8
213,1
204,0
193,5
182,4
171,7
Staf
39,6
38,5
37,2
35,5
33,9
32,2
Totaal Promen
859,2
807,1
784,2
758,7
733,9
708,7
De verwachte aantallen arbeidsplaatsen per gemeente zijn opgenomen in onderstaande tabel. Aantal arbeidsplaatsen Wsw per gemeente (SE) Promen
Real.
OP
Begr.
Begr.
Begr.
Begr.
2021
2022
2023
2024
2025
2026
Alphen aan den Rijn
28,0
25,8
25,2
25,0
23,3
22,6
Capelle aan den IJssel
199,8
186,2
179,0
174,3
170,1
165,6
Gouda
315,9
298,9
293,5
279,8
267,4
254,2
Krimpen aan den IJssel
74,6
68,0
65,1
64,8
64,4
64,1
Krimpenerwaard
105,9
99,3
97,2
95,9
93,5
91,8
W addinxv een
68,1
67,9
66,2
64,1
63,4
61,7
Zuidplas
66,2
61,2
57,9
54,8
51,8
48,8
Totaal Promen
858,6
807,1
784,2
758,7
733,9
708,7
Primitieve begroting GR Promen 2023
7
Toelichting overzicht van baten en lasten Bijdragen Wsw arbeidsplaatsen
Real.
OP
Begr.
(x € 1.000)
2021
2022
2023
Bijdragen deelnemende gemeenten
25.762
24.560
24.760
Bijdrage Bodegrav en-Reeuwijk
95
94
93
Omzet ov erige W sw
9
-
-
24.654
24.852
Bijdragen W sw arbeidsplaatsen
25.866
In onderstaande tabel is de kostprijs per WSW-arbeidsplaats weergegeven. De kostprijs per arbeidsplaats is berekend op basis van de bijdragen van de WSW-arbeidsplaatsen, de gemeentelijke bijdrage, het eventuele exploitatieresultaat en het totaal aantal arbeidsplaatsen binnen Promen. Ten opzichte van de jaarschijf 2023 in het OP Promen 2022 stijgt de kostprijs per WSWarbeidsplaats voor het jaar 2023 met ca. 3,6%. Deze stijging wordt veroorzaakt door de verwachte prijsstijgingen ten aanzien van de lonen met 3,7% en de stijging van de materiële lasten met 2,5%. De kostenstijgingen worden deels gecompenseerd door de stijgingen van de omzet. Kostprijs per WSW arbeidsplaats Realisatie 2021
29.990
Ondernemingsplan 2022 Primitieve begroting 2023
30.430 31.570
De kostprijs per WSW-arbeidsplaats stijgt jaarlijks, met name door de stijging van de loonkosten WSW en de loonkosten van het niet-doelgroep personeel. De stijgingen worden beperkt door de omzetverbeteringen die gerealiseerd worden. Voor de jaren 2023 en verder is nog geen rekening gehouden met verdere loonstijgingen. De stijging van de kostprijs in die jaren houd voornamelijk verband met het afnemende aantal WSW-medewerkers. De krimp van het aantal (niet-doelgroep) medewerkers op stafafdelingen gaat minder hard dan de afname van het aantal WSWmedewerkers, waardoor de kostprijs per WSW-arbeidsplaats stijgt. Vanuit de gemeente Bodegraven-Reeuwijk is sinds 2017 sprake van een bijdrage voor de loonkosten van de medewerkers vanuit deze gemeente. Gemeente Bodegraven-Reeuwijk is sinds 2012 geen onderdeel meer van de Gemeenschappelijke Regeling Promen. Sinds 2017 geldt de afspraak dat zij het verschil tussen de loonkosten en de WSW-bijdrage per arbeidsplaats vanuit het Rijk zullen vergoeden.
Primitieve begroting GR Promen 2023
8
In onderstaande tabel zijn de totalen van de bijdragen WSW-arbeidsplaatsen per gemeente opgenomen. De bijdragen zijn berekend conform de in 2018 door het bestuur vastgestelde systematiek. Daarbij is een nieuwe verdeling gemaakt voor de financiering van buiten gemeentelijke WSW-medewerkers. De totale gemiddelde bijdrage is conform de berekende integrale kostprijs.
Wsw bijdragen deelnemende gemeenten
Real.
OP
Begr.
Begr.
Begr.
Begr.
2021
2022
2023
2024
2025
2026
Alphen aan den Rijn
842
785
797
787
730
705
Capelle aan den IJssel
5.974
5.666
5.651
5.493
5.341
5.185
Gouda
9.489
9.093
9.267
8.820
8.398
7.960
Krimpen aan den IJssel
2.240
2.069
2.056
2.041
2.022
2.006
Krimpenerwaard
3.179
3.022
3.070
3.023
2.933
2.872
W addinxv een
2.048
2.065
2.091
2.020
1.990
1.933
Zuidplas
1.990
1.860
1.829
1.729
1.629
1.529
Totaal Promen
25.762
24.560
24.760
23.913
23.044
22.191
Omzet door Wsw personeel
Real.
OP
Begr.
(x € 1.000)
2021
2022
2023
Omzet Indiv iduele detachering
1.814
1.595
1.632
Omzet Groepsdetachering
3.174
2.857
2.872
Omzet Groen
2.513
2.488
2.526
Omzet Schoon
1.360
1.068
1.081
853
803
797
9.714
8.810
8.909
Omzet Productie Binnen Omzet door W sw personeel
Voor de omzet WSW wordt uitgegaan van een stijging van de opbrengst per medewerker met 3,7% ten opzichte van het OP Promen 2022.
Primitieve begroting GR Promen 2023
9
Kosten Wsw personeel
Real.
OP
Begr.
(x € 1.000)
2021
2022
2023
Loonkosten W sw
24.470
23.560
23.704
-318
-324
-326
24.152
23.236
23.378
Lage-inkomensv oordeel W sw Totaal Overige personeelskosten Kosten v erv oer medewerkers W sw
13
12
12
Reis- en v erv oerskosten
210
225
226
Bedrijfsgeneeskundige zorg
254
277
284
Studiekosten W sw
15
41
42
Ov erige kosten W sw personeel
239
196
189
Totaal
731
751
753
24.883
23.987
24.131
Kosten W sw personeel
De loonkosten WSW zullen per FTE in 2023 ca. 3,7% hoger zijn dan begroot in het OP Promen 2022. De overige personeelskosten zullen voor een belangrijk deel dalen naar rato van de omvang van het WSW-personeelsbestand.
Kosten Begeleid Werken
Real.
OP
Begr.
(x € 1.000)
2021
2022
2023
Kosten Begeleid W erken
1.039
1.010
1.031
De kosten Begeleid Werken zullen per SE in 2023 ca. 3,7% hoger zijn dan begroot in het OP Promen 2022.
Primitieve begroting GR Promen 2023
10
Kosten niet-doelgroep personeel
Real.
OP
Begr.
(x € 1.000)
2021
2022
2023
Loonkosten niet-doelgroep personeel
7.658
7.928
8.280
Overige personeelskosten Reis- en v erv oerskosten niet-doelgroep
84
75
78
Inhuur personeel stafafdelingen
832
342
343
Studiekosten niet-doelgroep
93
120
123
Ov erige kosten niet-doelgroep personeel
23
15
16
Totaal
1.032
552
560
Toerekening kosten Prowork B.V.
-2.246
-2.606
-2.859
Kosten niet-doelgroep personeel
6.444
5.874
5.981
De loonkosten niet-doelgroep zullen per FTE in 2023 ca. 3,7 % hoger zijn dan begroot in het OP Promen 2022.
Overige bedrijfskosten
Real.
OP
Begr.
(x € 1.000)
2021
2022
2023
Afschrijv ingskosten
596
708
726
Huurkosten / lease
535
499
511
Onderhoudskosten
695
726
744
Dotatie v oorziening groot onderhoud
100
100
103
Energiev erbruik
347
322
330
Belastingen en v erzekeringen
322
295
302
Accountants- en adv ieskosten
239
273
280
Indirecte productiekosten
135
61
63
Kantine
68
39
40
Ov erige
315
352
361
Subtotaal
3.351
3.375
3.459
Toerekening kosten Prowork B.V.
-498
-605
-657
Ov erige bedrijfskosten
2.853
2.770
2.802
Voor 2023 wordt rekening gehouden met een stijging van de materiële lasten met 2,5%.
Primitieve begroting GR Promen 2023
11
Incidentele baten en lasten
Real.
OP
Begr.
(x € 1.000)
2021
2022
2023
Incidentele baten
41
-
-
Incidentele lasten
-123
-57
-50
Incidentele baten en lasten
-82
-57
-50
De incidentele lasten 2023 hebben betrekking op € 50k onvoorzien.
Financiele baten en lasten
Real.
OP
Begr.
(x € 1.000)
2021
2022
2023
Financiële baten en lasten
121
122
117
De financiële baten en lasten hebben betrekking op de langlopende leningen bij de BNG.
Mutaties reserves
Real.
OP
Begr.
(x € 1.000)
2021
2022
2023
Mutaties reserv es
-309
138
138
De vrijval uit de reserves zijn ter dekking van de afschrijvingskosten van de verbouwing van het pand aan de Zuider IJsseldijk Gouda en de investeringen in het pand aan de Hoofdweg in Capelle.
Primitieve begroting GR Promen 2023
12
Financiële positie In de programma’s is geen nieuw beleid opgenomen. Op basis van de werkelijke balansstanden per 31 december 2021 en de begrote baten en lasten 2022 tot en met 2026 worden onderstaande balansstanden geprognosticeerd. Balansprognose per ultimo jaar (x € 1.000)
Real.
OP
Begr.
Begr.
Begr.
Begr.
2021
2022
2023
2024
2025
2026
Materiële v aste activ a
6.562
7.125
6.662
7.054
6.993
6.982
Financiële v aste activ a
18
18
18
18
18
18
Voorraden Uitzettigen met een looptijd < 1 jaar Liquide middelen Ov erlopende activ a
194
150
150
150
150
150
4.245
3.000
3.000
2.900
2.800
2.700
390
25
25
25
25
25
251
45
45
45
45
45
Totaal activa
11.659
10.363
9.900
10.192
10.031
9.920
Eigen v ermogen
3.718
3.214
3.442
3.304
3.166
3.039
Voorzieningen
670
8
62
4
0
0
Langlopende schulden
3.968
3.605
3.566
3.725
3.481
3.237
Vlottende passiv a
3.303
3.536
3.536
3.159
3.384
3.644
Totaal passiva
11.659
10.363
10.606
10.192
10.031
9.920
EMU saldo
Real.
OP
Begr.
Begr.
Begr.
Begr.
(x € 1.000)
2021
2022
2023
2024
2025
2026
Berekend EMU saldo
-447
-52
-53
-51
-49
Investeringen Uitgangspunt voor de jaren 2023 t/m 2025 is dat sprake is van investeringen passend binnen de exploitatieruimte van de begrote afschrijvingslasten. Promen zal voor zover nodig passende financiering afsluiten voor de geplande investeringen.
Primitieve begroting GR Promen 2023
13
Reserves In onderstaand overzicht zijn de standen per reserve opgenomen. Reserves
31-12-2021
31-12-2022
31-12-2023
31-12-2024
31-12-2025
31-12-2026
2.267
2.267
2.267
2.267
2.267
2.267
Huisv estingsreserv e
54
43
32
21
10
-
Reserv e resultaat 2015
125
98
71
44
17
-
Reserv e luchtbehandeling
1.272
1.172
1.072
972
872
772
Totaal
3.718
3.580
3.442
3.304
3.166
3.039
31-12-2024
31-12-2025
31-12-2026
bedragen x €1.000
Algemene reserv e
Voorzieningen In onderstaand overzicht zijn de standen per voorziening opgenomen. Voorzieningen
31-12-2021
31-12-2022
31-12-2023
Kosten ex-werknemers
113
62
4
VPL premie Sterwork
127
-
Groot onderhoud
430
Totaal
670
bedragen x €1.000
-
62
4
-
-
-
-
-
-
-
-
-
Overzicht van de geraamde baten en lasten per taakveld Baten en lasten per taakveld bedragen x €1.000
0.1 Bestuur
Real.
OP
Begr.
Begr.
Begr.
Begr.
2021
2022
2023
2024
2025
2026
-46
-50
-50
-50
-50
-8.789
-8.513
-8.220
-7.937
-121
-112
-112
-107
-107
-309
138
138
138
138
0.4 Ov erhead
-9.539
0.5 Treasury 0.10 Mutaties reserv es
-7.820
6.4 Begeleide participatie Baten programma W sw
35.730
33.681
33.975
32.877
31.765
30.663
Lasten programma W sw
-25.716
-25.862
-25.162
-24.340
-23.526
-22.707
0
0
0
0
0
0
Saldo
Risicoparagraaf Promen opereert op de commerciële markten door producten en diensten zowel in te kopen als aan derden te leveren. Hierdoor heeft Promen te maken met het normale ondernemersrisico. Door de eerdergenoemde turbulente economische omstandigheden is dit risico aanzienlijk toegenomen. Op dit moment zijn de gevolgen van de crisis(sen) nog onduidelijk. Aangezien de loonkostenstijgingen nog niet zijn vastgesteld is er ook op dat vlak nog sprake van onzekerheid.
Primitieve begroting GR Promen 2023
14
Paragrafen BBV Weerstandsvermogen In 2019 is de nieuwe Nota reserves, risicoanalyse en weerstandsvermogen vastgesteld door het Algemeen Bestuur. Deze nota maakt een vast onderdeel uit van de P&C cyclus van Promen en is bedoeld om de omvang van het weerstandvermogen van de Gemeenschappelijke Regeling te bepalen. Onder weerstandsvermogen wordt verstaan het vermogen van Promen om toekomstige tegenvallers op te vangen, zonder dat een dergelijke tegenvaller directe consequenties heeft voor het huidige beleid en/ of daaraan verbonden activiteiten. Het weerstandsvermogen is van belang voor de mate waarin risico’s, waarvoor geen voorzieningen zijn getroffen of waarvoor geen verzekeringen zijn afgesloten, kunnen worden opgevangen. Het weerstandsvermogen bestaat uit de relatie tussen:
De weerstandscapaciteit, zijnde de middelen en mogelijkheden waarover Promen kan beschikken om niet begrote kosten te dekken en; Alle risico’s waarvoor geen voorzieningen zijn gevormd of die niet tot afwaardering van activa hebben geleid en die van materiele betekenis kunnen zijn in relatie tot het balanstotaal of de financiële positie.
In dit kader is allereerst een risico-inventarisatie uitgevoerd. Bij Promen zijn dit de risico’s die voortvloeien uit de activiteiten van de vier bedrijven (Productie Binnen, Groepsdetacheringen, Groen en Schoon en het Talentontwikkelbedrijf). Deze risico’s worden beïnvloed door enerzijds de klant- en marktrisico’s en anderzijds door risico’s als gevolg van wet- en regelgeving: wettelijke wijzigingen (cao’s, minimumloon, sociale lasten, premies pensioenen, premiekortingen e.d.) zijn niet beïnvloedbaar maar hebben een grote impact op de kosten. De vorengenoemde risico’s zijn recentelijk overeenkomstig een landelijk voor de SW-sector gehanteerde systematiek opnieuw gewaardeerd en gekwantificeerd. De berekening van de ondergrens van het benodigd weerstandsvermogen is daarbij becijferd op € 2,4 mln. (was € 1,8 mln.). Deze stijging houdt verband met de hogere klant- en marktrisico’s als gevolg van de huidige coronacrisis. Promen beschikt over een bedrag van ca. € 2,3 mln. aan weerstandscapaciteit, beschikbaar voor het opvangen van de bedrijfsrisico’s van € 2,4 mln. De ratio ‘weerstandscapaciteit/ risico’s voor Promen’ is derhalve nagenoeg gelijk aan 1.
Primitieve begroting GR Promen 2023
15
In onderstaand overzicht zijn de financiële kengetallen van Promen opgenomen. Financiële kengetallen
Real.
OP
Begr.
Begr.
Begr.
Begr.
2021
2022
2023
2024
2025
2026
1a. netto schuldquote
6%
11%
11%
11%
12%
13%
1b. netto schuldquote gecorrigeerd
6%
11%
11%
11%
12%
13%
2. solv abiliteitsratio
32%
31%
33%
32%
32%
31%
3. grondexploitatie;
n.v .t.
n.v .t.
n.v .t.
n.v .t.
n.v .t.
n.v .t.
4. structurele exploitatieruimte
1,0%
0,2%
0,2%
0,2%
0,2%
0,2%
5. belastingcapaciteit
n.v .t.
n.v .t.
n.v .t.
n.v .t.
n.v .t.
n.v .t.
v oor alle v erstrekte leningen
Onderhoud kapitaalgoederen Het beleid van Promen voor ‘kapitaalgoederen’ en ‘infrastructuur’ is deze in stand te houden in een vorm die passend is bij de bedrijfsvoering en medewerkers een veilige en passende werkomgeving te bieden. Promen heeft daartoe op twee locaties gebouwen in gebruik: -
Locatie Zuider IJsseldijk, Gouda
-
Locatie Hoofdweg, Capelle aan den IJssel
Voor beide panden is een actueel meerjarenonderhoudsplan (MJOP) opgesteld. Deze plannen zijn volledig gedekt door de onderhoudsvoorziening van Promen.
Primitieve begroting GR Promen 2023
16
Financiering Promen beschikt over een rekening-courant kredietfaciliteit bij de BNG. In 2019 is een nieuwe BNG lening aangetrokken van € 650k, ter verbetering van de liquiditeitspositie van Promen. Kasgeld limiet 1e kw
(x € 1.000,=)
2e kw
3e kw
4e kw
1. Vlottende schuld
3.000
3.000
3.000
3.000
2. Vlottende middelen
3.350
3.350
3.350
3.350
3. Netto v lottend (+) of ov erschot
-350
-350
-350
-350
middelen (–) 4. Gemiddelde v an (3)
-350
5. Kasgeldlimiet
2.948
6a. Ruimte onder de kasgeldlimiet
3.298
6b. Ov erschrijding v an de kasgeldlimiet
-
Berekening kasgeldlimiet 7 Begrotingstotaal 8 Percentageregeling Kasgeldlimiet
35.951 8,20% 2.948
Het gaat bij de kasgeldlimiet om het beperken van renterisico’s op korte schuld. Korte schuld is bedoeld voor het financieren van lopende uitgaven. De kasgeldlimiet is gekoppeld aan het begrotingstotaal en geeft een objectieve grondslag aan het maximumbedrag dat gefinancierd kan worden met kortlopende leningen. Uit het bovenstaande overzicht blijkt dat Promen geen overschrijding van de kasgeldlimiet in 2023 verwacht. Renterisico norm
Real.
OP
Begr.
Begr.
Begr.
Begr.
(x € 1.000,=)
2021
2022
2023
2024
2025
2026
1 Renteherzieningen
-
-
-
-
-
-
2 Aflossingen
244
244
244
244
244
244
3 Renterisico (1+2)
244
244
244
244
244
244
38.021
36.231
35.951
34.854
33.746
32.644
20%
20%
20%
20%
20%
20%
4 Renterisiconorm
7.604
7.246
7.190
6.971
6.749
6.529
5a Ruimte onder risiconorm
7.360
7.002
6.946
6.727
6.505
6.285
5b Ov erschrijding risiconorm
-
-
-
-
-
-
Berekening renterisiconorm 4a Begrotingstotaal 4b Percentageregeling
De renterisiconorm betreft de tegenhanger van de kasgeldlimiet. Het deel dat niet kortlopend kan worden gefinancierd dient langlopend te worden gefinancierd. De renterisiconorm benadrukt het belang van een goede spreiding van de leningenportefeuille en van de renterisico’s. De norm is een benadering hiervoor. De berekening van het renterisico is een benadering van het te lopen c.q. het gelopen renterisico. Uit het bovenstaande overzicht blijkt dat Promen in 2023 ver onder de renterisiconorm blijft.
Primitieve begroting GR Promen 2023
17
Rechtmatigheid Het Algemeen Bestuur heeft het geactualiseerde controleprotocol, het normenkader alsmede de bijgestelde Financiële Verordening ex artikel 212 van de gemeentewet in december 2015 vastgesteld. Jaarlijks wordt beoordeeld in hoeverre actualisering van deze kaders aanpassing behoeven wegens relevante wijzigingen in de wet- en regelgeving. In 2017 is het normenkader aangepast door het bestuur. Promen beschikt over een sterke verbijzonderde interne controle (VIC) functie. Op basis van een uitgebreid programma worden periodiek audits uitgevoerd op de kwaliteit van de uitgevoerde interne controles, een systematiek waarop ook door de externe accountant wordt gesteund.
Verbonden partijen De GR Promen beschikt over een onderliggende private structuur met een aantal BV’s. Hieronder wordt de huidige private structuur beschreven.
GR Promen
Directie
Talentontwikkelbedrijf
Groepsdetachering
Groen en Schoon
Productie Binnen
Centrale staf
Promen Holding BV
Sterwork BV
ProWork BV
Protalenten BV
Promen Holding BV Promen Holding BV is een houdstermaatschappij die zelf geen activiteiten uitvoert, maar wel beleidsinvloed heeft op de dochterwerkmaatschappijen. De aandelen zijn voor 100% in handen van de GR Promen. Er bevindt zich geen vreemd vermogen in deze BV. Het eigen vermogen bedraagt € 54.302. Sterwork BV Sterwork is de naam van de vennootschap die is opgericht om op te treden als formele werkgever van niet doelgroep personeel. Feitelijk worden de niet doelgroep medewerkers tegen betaling van de loonkosten gedetacheerd bij de GR Promen. De aandelen zijn voor 100% in handen van Promen Holding BV. Er bevindt zich geen vreemd vermogen in deze BV. Het eigen vermogen bedraagt € 18.151. ProWork BV ProWork is de naam van de vennootschap die is opgericht om op te treden als formele werkgever van doelgroep personeel (niet WSW). Feitelijk worden de doelgroep medewerkers tot en met 2017 tegen betaling van de loonkosten gedetacheerd bij de GR Promen. Met ingang van 2018 is deze BV in gebruik voor de vraag gestuurde PW dienstverlening aan de individuele gemeenten. De aandelen zijn voor 100% in handen van Promen Holding BV. Er bevindt zich Primitieve begroting GR Promen 2023
18
geen vreemd vermogen in deze BV. Het eigen vermogen bedraagt € 18.151. Protalenten BV Protalenten is een lege BV waarin momenteel geen activiteiten plaatsvinden. De aandelen zijn voor 100% in handen van Promen Holding BV. Er bevindt zich geen vreemd vermogen in deze BV. Het eigen vermogen bedraagt € 18.000.
Fiscale positie Promen heeft een Convenant horizontaal toezicht gesloten met de Belastingdienst. Met organisaties die participeren in horizontaal toezicht worden afspraken gemaakt over wederzijds vertrouwen, begrip en transparantie en vastgelegd in een convenant. Hierdoor krijgt de Belastingdienst actuele informatie over de fiscale strategie, de fiscale beheersing en de transparantie van Promen. Deze kennis stelt de Belastingdienst in staat zijn toezicht aan te passen en alleen die activiteiten uit te voeren die nodig zijn om de horizontalisering te valideren. Deze samenwerking past uitstekend bij het speerpunt van Promen ten aanzien van de continue verbetering van de primaire en de ondersteunende processen. Als gevolg van het Hoofdlijnenbesluit 2017 is de PW-dienstverlening aan de deelnemende gemeenten per 1-1-2018 volledig ondergebracht bij de onder de GR Promen ressorterende ProWork BV. Dit is een wijziging ten opzichte van de situatie tot en met 2017 toen alle activiteiten in de GR Promen waren gesitueerd. Dit heeft gevolgen voor de VPB. Met ingang van 1 januari 2016 is de VPB voor overheidsondernemingen ingevoerd. Promen heeft eerder een succesvol beroep gedaan op de bestaande SW-vrijstelling in de VPB wetgeving. Door de vorengenoemde herstructurering per 1-1-2018 is opnieuw een vrijstelling gevraagd voor zowel Promen als de onderliggende BV’s.
De Belastingdienst heeft hierover in 2020 een standpunt ingenomen: de BV’s zijn volledig vrijgesteld van VPB en dat geldt ook voor de GR Promen, zolang het aandeel van de dienstverlening aan ProWork de grens van 10% van de totale omvang van Promen niet overschrijdt. In overleg met de Belastingdienst wordt op dit moment gezocht naar een oplossing die leidt tot een structurele vrijstelling van de VPB.
Primitieve begroting GR Promen 2023
19