CConstaterende datCapelle Ad Ijssel
Koppel je AI →
Document · PDF

07.01 - Overzicht wijzigingen boekwerk Begroting 2023 na technische vragen en raadscommissie

Gemeenteraad 14 november 2022, gemeente Capelle Ad IjsselBij agendapunt: Begroting 20232.361 woorden

Open het PDF bij iBabs ↗Naar de vergadering →

Tekst van het document

Uit het bestand gehaald, zonder opmaak, tabellen en afbeeldingen

Overzicht wijzigingen boekwerk Begroting 2023 na technische vragen en raadscommissies van 31 oktober en 1 november 2022 De website https://capelleaandenijssel.begrotingsapp.nl is ook conform onderstaande wijzigingen bijgewerkt. Onderdeel 1

Aanbiedingsbrief – 3. Financiële kengetallen en EMU-saldo – Netto schuldquote (blz. 9) en

Was

Netto schuldquote (gecorr.)

2022

2023

2024

NJN 2021

41,4%

52,3%

VJN 2022

34,1%

34,3% 39,0%

Wordt

2025 2026 2027 2028 2029 2030

Netto schuldquote (gecorr.)

2022

2023

2024

61,0% 76,0% 83,1% 87,2% 89,7% 91,4%

NJN 2021

41,4%

52,3%

61,0% 76,0% 83,1% 87,2% 89,7% 91,4%

47,9% 59,3% 71,1% 77,0% 84,7% 86,7% 92,6%

VJN 2022

34,1%

34,3%

47,9% 59,3% 71,1% 77,0% 84,7% 86,7% 92,6%

48,7% 53,3% 66,3% 70,3% 77,0% 81,0% 90,0%

Begroting 2023

39,0%

48,7% 53,3% 66,3% 70,3% 77,0% 81,0% 90,0%

Paragraaf Weerstandsvermogen en risicobeheersing – Weerstandsvermogen en weerstandscapaciteit – financiële kengetallen (blz. 141)

Begroting 2023

Begroting in hoofdlijnen – financiële kengetallen (blz. 17)

Het Besluit Begroting en Verantwoording provincies en gemeenten schrijft voor dat wij door middel van financiële kengetallen inzicht geven in onze financiële positie. In deze Begroting 2023 ontwikkelen de kengetallen zich in grote lijnen positiever dan bij de Voorjaarsnota 2022. De netto schuldquote blijft tot en met 2030 in de categorie "minst risicovol" op basis van de signaleringswaarde van de Provincie. De solvabiliteit verschuift in 2028 van "minst risicovol" naar "neutraal". Dit was in de Voorjaarsnota 2022 vanaf 2026. Daarnaast is zichtbaar dat er sprake is van een negatieve structurele exploitatieruimte vanaf 2029. Een verdere toelichting op de ratio's vindt u bij de paragraaf Weerstandsvermogen en risicobeheersing.

Begroting in hoofdlijnen – financiële kengetallen (blz. 17) en Paragraaf Weerstandsvermogen en risicobeheersing – Weerstandsvermogen en weerstandscapaciteit – financiële kengetallen (blz. 140)

2025

2026

2027

2028 2029 2030

Het Besluit Begroting en Verantwoording provincies en gemeenten schrijft voor dat wij door middel van financiële kengetallen inzicht geven in onze financiële positie. In deze Begroting 2023 ontwikkelen de kengetallen zich in grote lijnen positiever dan bij de Voorjaarsnota 2022. De netto schuldquote blijft tot en met 2029 in de categorie "minst risicovol" op basis van de signaleringswaarde van de Provincie. De solvabiliteit verschuift in 2028 van "minst risicovol" naar "neutraal". Dit was in de Voorjaarsnota 2022 vanaf 2026. Daarnaast is zichtbaar dat er sprake is van een negatieve structurele exploitatieruimte vanaf 2029. Een verdere toelichting op de ratio's vindt u bij de paragraaf Weerstandsvermogen en risicobeheersing.

Was: Financiële ratio's

2023

2024

2025

2026

2027

2028

2029

2030

1a netto schuldquote

Rekening 2021 19,1%

37,8%

39,0%

48,8%

53,4%

66,3%

70,3%

77,0%

81,0%

90,0%

1b netto schuldquote gecorrigeerd voor verstrekte leningen

19,0%

37,7%

39,0%

48,7%

53,3%

66,3%

70,3%

77,0%

81,0%

90,0%

2

solvabiliteit

64,5%

54,9%

54,4%

53,8%

54,3%

51,4%

50,3%

48,8%

47,8%

46,0%

3

grondexploitatie

1,7%

2,8%

-1,7%

0,3%

1,3%

2,6%

1,7%

2,0%

2,2%

2,3%

4

structurele exploitatieruimte

7,0%

3,5%

1,2%

5,2%

6,4%

1,4%

0,9%

0,3%

-0,3%

-0,9%

5

belastingcapaciteit

76,3%

78,0%

71,0%

N.v.t.

N.v.t.

N.v.t.

N.v.t.

N.v.t.

N.v.t.

N.v.t.

6

debt service coverage ratio

2,6

0,4

1,7

3,0

3,1

1,7

1,7

1,5

1,4

1,3

7

afschrijvingsratio

3,0%

3,2%

3,6%

4,8%

5,6%

5,9%

6,7%

6,9%

7,0%

7,4%

1

Begroting 2022

Reden van wijziging Technische vraag 24 en 26 deel 1

Wordt: Financiële ratio's

2

Deelprogramma 6A Sociale infrastructuur – Wijzigingsvoorstellen (blz. 86)

2023

2024

2025

2026

2027

2028

2029

2030

1a netto schuldquote

Rekening 2021 19,1%

Begroting 2022 37,8%

39,0%

48,8%

53,4%

66,3%

70,3%

77,0%

81,0%

90,0%

1b netto schuldquote gecorrigeerd voor verstrekte leningen

19,0%

37,7%

39,0%

48,7%

53,3%

66,3%

70,3%

77,0%

81,0%

90,0%

2

solvabiliteit

64,5%

54,9%

54,4%

53,8%

54,3%

51,4%

50,3%

48,8%

47,8%

46,0%

3

grondexploitatie

1,7%

2,8%

-1,7%

0,3%

1,3%

2,6%

1,7%

2,0%

2,2%

2,3%

4

structurele exploitatieruimte

7,0%

3,5%

1,2%

5,2%

6,4%

1,4%

0,9%

0,3%

-0,3%

-0,9%

5

belastingcapaciteit

76,3%

78,0%

71,0%

N.v.t.

N.v.t.

N.v.t.

N.v.t.

N.v.t.

N.v.t.

N.v.t.

6

debt service coverage ratio

2,6

0,4

1,5

2,8

2,9

1,6

1,6

1,4

1,3

1,2

7

afschrijvingsratio

3,0%

3,2%

3,6%

4,8%

5,6%

5,9%

6,7%

6,9%

7,0%

7,4%

6A.6 Incidentele middelen voor ouderencoaching

6A.6 Incidentele middelen voor ouderencoaching

Incidentele middelen voor ouderencoaching - Beleidskeuze Lasten / Baten: N 85 in 2023 Kasstroom: N 85 in 2023

Incidentele middelen voor ouderencoaching - Beleidskeuze Lasten / Baten: N 85 in 2023 Kasstroom: N 85 in 2023

In het Actieplan Corona zijn voor 2022 extra middelen opgenomen voor het versterken van de capaciteit voor ouderencoaching. De ouderencoach zet in op welzijn en de samenwerking met professionals uit de zorg en medisch domein. Hierdoor worden zwaardere zorg en hulpvragen voorkomen of uitgesteld. Cijfers wijzen uit dat de caseload in 2022 bijna zal verdubbelen ten opzichte van 2021. En ook de samenwerking met huisartsen verloopt goed. Wij stellen u daarom voor de incidentele verhoging van de inzet in 2022 voort te zetten met een incidentele uitbreiding van 1 fte. Dit geeft ruimte om medio 2022 met een evaluatie van de inzet ouderencoaching en plan voor 2024 en verdere jaren te komen. Dit plan is erop gericht een scherpere taakafbakening in het werk van de ouderencoach aan te brengen en de positie in de keten van ondersteuning, hulp en zorg beter te bepalen.

In het Actieplan Corona zijn voor 2022 extra middelen opgenomen voor het versterken van de capaciteit voor ouderencoaching. De ouderencoach zet in op welzijn en de samenwerking met professionals uit de zorg en medisch domein. Hierdoor worden zwaardere zorg en hulpvragen voorkomen of uitgesteld. Cijfers wijzen uit dat de caseload in 2022 bijna zal verdubbelen ten opzichte van 2021. En ook de samenwerking met huisartsen verloopt goed. Wij stellen u daarom voor de incidentele verhoging van de inzet in 2023 voort te zetten met een incidentele uitbreiding van 1 fte. Dit geeft ruimte om medio 2023 met een evaluatie van de inzet ouderencoaching en plan voor 2024 en verdere jaren te komen. Dit plan is erop gericht een scherpere taakafbakening in het werk van de ouderencoach aan te brengen en de positie in de keten van ondersteuning, hulp en zorg beter te bepalen.

Wij stellen u voor de lasten in de begroting te verhogen met N 85 in 2023.

Wij stellen u voor de lasten in de begroting te verhogen met N 85 in 2023

2

Commissie SLE 31-102022

3

Financiële begroting – Kasstroomoverzicht (blz. 254)

Tabel was: Financieringsbehoefte

Rekening

Begroting

Raming

2021

2022

2023

2024

2025

2026

2027

2028

2029

2030

Resultaat

13.114

1.903

3.154

13.317

15.618

3.591

2.053

742

-618

-2.100

Afschrijvingen, afwaarderingen

6.910

8.012

9.572

11.489

12.851

13.830

15.751

16.151

16.783

17.483

- Mutatie voorraden

2.309

-2.820

11.527

-5.385

-2.415

-2.971

2.183

-714

-662

0

- Mutatie uitzettingen, overlopende activa

-3.273

0

0

0

0

0

0

0

0

0

- Mutatie vlottende schuld, overlopende passiva

1.159

0

0

0

0

0

0

0

0

0

Mutatie reserves

-494

-8.140

-323

-384

-384

-733

-416

-426

-437

-437

Mutatie voorzieningen

2.134

1.566

-4.698

-2.343

-61

-429

486

-89

-5.735

-1.558

0

0

0

0

0

0

0

0

0

0

21.859

521

19.232

16.694

25.609

13.288

20.057

15.664

9.331

13.388

Netto investeringen immateriële vaste activa

0

0

0

0

0

0

0

0

0

0

Desinvesteringen immateriële vaste activa

0

0

0

0

0

0

0

0

0

0

Netto investeringen materiële vaste activa

-26.433

-50.247

-29.587

-33.908

-35.088

-38.344

-30.098

-29.374

-23.038

-29.686

Kasstroom uit operationele activiteiten

Mutatie werkkapitaal

Mutatie waarborgsommen, overige vaste schuld Kasstroom uit operationele activiteiten Kasstroom uit investeringsactiviteiten

Desinvesteringen materiële vaste activa

0

0

0

0

0

0

0

0

0

0

-7.276

0

0

0

0

0

0

0

0

0

0

0

0

0

0

0

0

0

0

0

Kasstroom uit investeringsactiviteiten

-33.708

-50.247

-29.587

-33.908

-35.088

-38.344

-30.098

-29.374

-23.038

-29.686

Financieringsbehoefte (-) cq. overschot (+)

-11.849

-49.726

-10.355

-17.214

-9.479

-25.056

-10.041

-13.710

-13.707

-16.298 0

Netto investeringen financiële activa - excl. verstr. leningen Desinvesteringen financiële activa - excl. verstr. leningen

Kasstroom uit financieringsactiviteiten > 1 jaar Toename verstrekte leningen

0

0

0

0

0

0

0

0

0

Aflossing verstrekte leningen

244

83

83

8

8

8

8

8

8

8

Toename opgenomen leningen

0

36.394

14.565

23.717

13.911

29.140

13.431

17.438

16.708

20.247

Aflossing opgenomen leningen

-15.092

-5.092

-5.092

-4.092

-4.092

-4.092

-3.592

-3.592

-3.592

-3.592

Kasstroom uit financieringsactiviteiten > 1 jaar

-14.849

31.385

9.556

19.633

9.827

25.056

9.847

13.854

13.124

16.663

Kasstroom uit financieringsactiviteiten < 1 jaar Mutatie uitzettingen in 's Rijks schatkist

16.485

6.249

0

0

0

0

0

0

0

0

Mutatie opgenomen kasgeldleningen

10.000

11.763

799

-2.419

-348

0

194

-144

583

-365

Kasstroom uit financieringsactiviteiten < 1 jaar

26.485

18.012

799

-2.419

-348

0

194

-144

583

-365

-213

-330

0

0

0

0

0

0

0

0

Liquide middelen / bankschulden ultimo vorig dienstjaar:

542

330

0

0

0

0

0

0

0

0

Liquide middelen / bankschulden ultimo dienstjaar:

330

0

0

0

0

0

0

0

0

0

Mutatie geldmiddelen

-212

-330

0

0

0

0

0

0

0

0

Mutatie geldmiddelen De mutatie in geldmiddelen is als volgt te specificeren

3

Technische vraag 17 deel 1

Tabel wordt: Financieringsbehoefte

Rekening

Begroting

Raming

2021

2022

2023

2024

2025

2026

2027

2028

2029

2030

Resultaat

13.114

1.903

3.154

13.317

15.618

3.591

2.053

742

-618

-2.100

Afschrijvingen, afwaarderingen

6.910

8.012

9.572

11.489

12.851

13.830

15.751

16.151

16.783

17.483

- Mutatie voorraden

2.309

-2.820

11.527

-5.385

-2.415

-2.971

2.183

-714

-662

0

- Mutatie uitzettingen, overlopende activa

-3.273

0

0

0

0

0

0

0

0

0

- Mutatie vlottende schuld, overlopende passiva

1.159

0

0

0

0

0

0

0

0

0

Mutatie reserves

-494

-8.140

-323

-384

-384

-733

-416

-426

-437

-437

Mutatie voorzieningen

2.134

1.566

-4.698

-2.343

-61

-429

486

-89

-5.735

-1.558

0

0

0

0

0

0

0

0

0

0

21.859

521

19.232

16.694

25.609

13.288

20.057

15.664

9.331

13.388

Netto investeringen immateriële vaste activa

0

0

0

0

0

0

0

0

0

0

Desinvesteringen immateriële vaste activa

0

0

0

0

0

0

0

0

0

0

Netto investeringen materiële vaste activa

-26.433

-50.247

-29.587

-33.908

-35.088

-38.344

-30.098

-29.374

-23.038

-29.686

Kasstroom uit operationele activiteiten

Mutatie werkkapitaal

Mutatie waarborgsommen, overige vaste schuld Kasstroom uit operationele activiteiten Kasstroom uit investeringsactiviteiten

Desinvesteringen materiële vaste activa

0

0

0

0

0

0

0

0

0

0

-7.276

0

0

0

0

0

0

0

0

0

0

0

0

0

0

0

0

0

0

0

Kasstroom uit investeringsactiviteiten

-33.708

-50.247

-29.587

-33.908

-35.088

-38.344

-30.098

-29.374

-23.038

-29.686

Financieringsbehoefte (-) cq. overschot (+)

-11.849

-49.726

-10.355

-17.214

-9.479

-25.056

-10.041

-13.710

-13.707

-16.298 0

Netto investeringen financiële activa - excl. verstr. leningen Desinvesteringen financiële activa - excl. verstr. leningen

Kasstroom uit financieringsactiviteiten > 1 jaar Toename verstrekte leningen

0

0

0

0

0

0

0

0

0

Aflossing verstrekte leningen

244

83

83

8

8

8

8

8

8

8

Toename opgenomen leningen

0

36.394

15.165

24.317

14.511

29.740

14.031

18.038

17.308

20.847

Aflossing opgenomen leningen

-15.092

-5.092

-5.692

-4.692

-4.692

-4.692

-4.192

-4.192

-4.192

-4.192

Kasstroom uit financieringsactiviteiten > 1 jaar

-14.849

31.385

9.556

19.633

9.827

25.056

9.847

13.854

13.124

16.663

Kasstroom uit financieringsactiviteiten < 1 jaar Mutatie uitzettingen in 's Rijks schatkist

16.485

6.249

0

0

0

0

0

0

0

0

Mutatie opgenomen kasgeldleningen

10.000

11.763

799

-2.419

-348

0

194

-144

583

-365

Kasstroom uit financieringsactiviteiten < 1 jaar

26.485

18.012

799

-2.419

-348

0

194

-144

583

-365

-213

-330

0

0

0

0

0

0

0

0

Liquide middelen / bankschulden ultimo vorig dienstjaar:

542

330

0

0

0

0

0

0

0

0

Liquide middelen / bankschulden ultimo dienstjaar:

330

0

0

0

0

0

0

0

0

0

Mutatie geldmiddelen

-212

-330

0

0

0

0

0

0

0

0

Mutatie geldmiddelen De mutatie in geldmiddelen is als volgt te specificeren

4

De tekst is automatisch uit het bestand gehaald en kan afwijken van het origineel (kolommen, tabellen en koppen lopen door elkaar). Het officiële stuk bij iBabs is leidend. Bron: https://api.notubiz.nl/document/12011897/1