05.02 - Woningbouwprogramma Najaar 2025
Tekst van het document
Woningbouwprogramma najaar 2025
Woningbouwprogramma Najaar 2025 Inleiding In het Woningbouwprogramma Najaar 2025 presenteren wij het totaaloverzicht van alle geplande woningbouw binnen de gemeente Capelle aan den IJssel. Dit totaaloverzicht is geactualiseerd met gegevens uit september 2025 en laat zien welke woningbouwplannen er in de gemeente zijn en binnen welke termijn ze naar verwachting afgerond worden. In het Programma Wonen wordt het woningbouwprogramma voor de periode 2024-2028 (looptijd van het programma) en 2024-2032 weergegeven. In dit hoofdstuk laten we door middel van grafieken zien hoe het huidige woningbouwprogramma (stand najaar 2025) zich verhoudt tot het woningbouwprogramma zoals opgenomen in het Programma Wonen. Wij geven via deze update van het woningbouwprogramma inzicht in het aantal woningen dat in het afgelopen jaar is opgeleverd en wat in de planning staat om opgeleverd te worden, wanneer de woningen worden opgeleverd, de prijsklassen van de woningen, de grootte en wat voor soort woningen er worden opgeleverd. Ook wordt aangegeven als er woningbouwprojecten zijn waarvan de verwachte oplevering nog onbekend is.
Status van een woningbouwplan We maken onderscheid tussen zogenaamde harde en zachte plannen. Voor de harde plannen is een vastgesteld omgevingsplan van kracht en/of een Omgevingsvergunning afgegeven. De zachte plannen zijn plannen die met de gemeente besproken zijn, maar waarvoor (nog) geen omgevingsplan is vastgesteld of een Omgevingsvergunning voor is afgegeven. De woningaantallen en indeling in prijsklassen zijn daarom indicatief en kunnen aan verandering onderhevig zijn. De verdeling tussen harde en zachte plannen wordt ook weergegeven. Er zijn in het woningbouwprogramma 10.768 woningen opgenomen, waarvan harde plannen voor 1.374 woningen en zachte plannen voor 9.394 woningen. De verhouding tussen harde en zachte plannen is daarmee 13% hard en 87% zacht. In de vorige update was deze verdeling 11% hard en 89% zacht.
Verschillende rollen van de gemeente Binnen een project bepaalt de grondpositie (eigendom) welke rol de gemeente heeft. Er zijn vier verschillende rollen die de gemeente kan hebben bij de ontwikkeling van een project. Het betreft een faciliterende, actieve, passieve of een mix van voorgaande rollen. Bij faciliterend is de grond niet in het bezit van de gemeente en bij actief wel. Bij de passieve rol heeft de ontwikkelaar de gemeente nodig voor de wijziging van een omgevingsplan om zijn bouwplan tot uitvoer te brengen.
Plantypering Er zijn vier verschillende plantypes te onderscheiden. Herstructurering van gebieden of gebouwen, denk hierbij bijvoorbeeld aan De Hoven II. Transformatie is het omzetten van een bedrijfsmatige functie naar wonen. Daarnaast is verdichting ook een plantypering. Ook vindt er sloop plaats. Dit wordt ook als plantype gedefinieerd.
Realisatie van projecten in 2025 In 2025 zijn er tot nu toe 368 woningen gerealiseerd. Dit is minder dan verwacht werd bij de woningbouwplanning die is opgenomen in het Programma Wonen. Dit heeft als reden dat er in het woningbouwprogramma in het Programma Wonen de verwachting was dat de projecten Fascinatio 1k1, 2k4 en NK1 in 2025 zouden worden opgeleverd. Deze projecten worden echter naar verwachting volgend jaar opgeleverd. Gezamenlijk zijn deze projecten goed voor 574 woningen. In Grafiek 1 wordt de voortgang van het Woningbouwprogramma uit het Programma Wonen weergegeven. Hierin is te zien dat tot en met september 2025 ongeveer 7% van het totale woningbouwprogramma is gerealiseerd. In de vorige update was dit percentage 4%. Grafiek 1 voortgang Woningbouwprogramma Programma Wonen
Hieronder staan tabellen die de huidige woningvoorraad in Capelle weergeven met als peildatum 1 januari 2025. Tabel 1 woningvoorraad peildatum 1 januari 2025
Soort woning
Aantal
Koopwoningen
16.544
Huurwoningen
14.936
Onbekend
454
Totaal
31.934
Bron: interne data Tabel 1 Eigendom huurwoningen 1 januari 2025
Eigenaar huurwoningen
Aantal
Woningbouwcorporaties
10.911
Waarvan DAEB
10.177
Overige verhuurders
4.025
Totaal
14.936
Bron: interne data
Wat zijn de prijspeilen voor 2025? Tabel 3 prijssegmenten en -grenzen 2025
Segmenten of categorieën Lage huur kwaliteitskortingsgrens Lage huur, aftoppingsgrens Lage huur, tweede aftoppingsgrens Lagehuurgrens (sociale huur, voormalig liberalisatiegrens) Sociale koop Middeldure huur Middeldure koop Betaalbaar Dure huur Dure koop
Prijsgrens (prijspeil 2025) € 477,20 € 682,96 € 731,93 € 900,07 € 237.000,- deze prijsgrens wordt jaarlijks regionaal vastgesteld € 1.184,82 € 405.000,Alle bovenstaande categorieën Meer dan € 1.184,82 Meer dan € 405.000,-
Wat wordt er de komende jaren opgeleverd? Over welke periode kijken we? De grafieken hieronder laten het woningbouwprogramma van Capelle voor de periode vanaf 2025 zien en niet meer enkel voor de periode 2025-2032. Hiervoor is gekozen omdat de oplevering van de woningen in het Rivium gedeeltelijk later zal zijn en een project van de geheime lijst naar verwachting ook pas later tot realisatie zal komen. Ook zullen woningen in enkele deelprojecten vanuit de gebiedsvisie Centraal Capelle na 2032 worden opgeleverd. In de samenvattende tabel brengen we het woningbouwprogramma tot en met 2035 per jaar in beeld en daarna volgt een kolom “> 2035”. Dit is in lijn met de beoordelingswijze van de provincie. De provincie beoordeelt volgend jaar gemeentelijke woningbouwprogramma’s tot en met 2035. Daarnaast wordt het programma binnen de looptijd van het Programma Wonen apart weergegeven. Zoals in de inleiding vermeld, vergelijken we het huidige woningbouwprogramma met het Programma Wonen. Daarom zijn er van sommige grafieken twee versies: één op basis van het Programma Wonen en één volgens de woningbouwplanning van najaar 2025. Zo laten we zien hoe de woningbouwplanning zich ontwikkelt ten opzichte van het woningbouwprogramma zoals opgenomen in het Programma Wonen.
Door het woningbouwprogramma vanuit het Programma Wonen te vergelijken met het meest recente woningbouwprogramma, wordt inzichtelijk wat de voortgang en aansluiting is bij de ambities die zijn opgenomen in het Programma Wonen. Wat verandert er? In de periode vanaf 2025 worden er naar verwachting 10.768 woningen opgeleverd. Dit is een stijging ten opzichte van het Programma Wonen 2024-2028 toen 9.958 woningen werden verwacht voor deze periode. Ook worden er 96 zorgplekken gerealiseerd in de Florabuurt en bij het project Pastel 94 die niet meetellen als woning. Deze stijging wordt voornamelijk veroorzaakt door 2 zaken: woningen die eerst gepland stonden voor oplevering in 2024, maar in 2025 zijn opgeleverd en door de ambitie om meer woningen te realiseren in het opgavegebied Centraal Capelle. Het aantal woningen voor dit gebied is verhoogd van 955 naar 1600. Daarnaast is het aandeel betaalbare, sociale en woningen met een lage huur een stuk toegenomen. De redenen hiervoor zijn het hoger aantal woningen in het opgavegebied Centraal Capelle en de aanpassingen in het woningbouwprogramma van het Rivium. De belangrijkste programmatische wijzigingen zijn het toevoegen van sociale huurwoningen in het Rivium.
Door het ophogen van het aantal sociale huurwoningen in het Rivium, kunnen opgavegebieden vanuit de Omgevingsagenda waar meer dan 30% sociaal gerealiseerd zou worden in het woningbouwprogramma, teruggebracht worden naar 30% sociale huur. Dit leidt tot 92 sociale huurwoningen minder op deze locaties dan wanneer er wordt vastgehouden aan de hogere percentages sociaal in deze gebieden, maar in het Rivium worden 1150 extra sociale huurwoningen gerealiseerd. Hiermee worden deze projecten uit de Omgevingsagenda financieel haalbaarder, neemt het aantal en aandeel sociale huur in het woningbouwprogramma van de gemeente nog steeds toe en wordt daarmee nog steeds voldaan aan de handreikingen die zijn gedaan aan de provincie. Daarbij wordt het aantal woningen in de Gebiedsvisie Centraal Capelle verhoogd, waardoor het percentage weliswaar daalt maar het aantal sociale huurwoningen wel toeneemt. Dit zijn belangrijke aandachtspunt bij het vergelijken van de verschillende grafieken. Daarnaast is de verdeling tussen koop en huurwoningen in het Rivium losgelaten. Eerder was dit minimaal 30% koopwoningen en 70% huurwoningen. Voor nu is buiten het sociale segment deze verdeling aangehouden in het woningbouwprogramma, omdat het de verwachting is dat dit uiteindelijk de verdeling zal worden.
Deze verdeling kan echter wijzigingen wanneer de omgevingsvergunningen voor het bouwen in het Rivium worden aangevraagd. Wanneer 10.000 woningen? Daarnaast zien we wel dat het doel om 10.000 woningen te bouwen tussen 2024 en 2032 niet wordt gehaald. Nu is de verwachting dat dit aantal in 2036 wordt gehaald in plaats van in 2032. Dit komt voornamelijk doordat een deel van het Rivium in de nieuwe planning na 2035 wordt opgeleverd. Tot en met 2032 worden nu ongeveer 7.000 woningen gerealiseerd. Het komende half jaar zal gekeken worden op welke manier de plancapaciteit van de gemeente tot en met 2032 opgehoogd kan worden door het naar voren halen van planningen of het verhogen van het aantal woningen in bestaande plannen. Dit zorgt ervoor dat plannen die vertragen of uitvallen opgevangen kunnen worden. De uitkomsten hiervan worden meegenomen in de volgende updates van het woningbouwprogramma. Onderstaande tabel geeft samenvattend weer wanneer we de ruim 10.000 woningen volgens het Programma Wonen zouden gaan halen en wanneer we dit aantal volgens deze update gaan halen:
Doel woningbouw (2024-2032) Programma Wonen Stand woningbouw (2024-2032) Update najaar 2025 Woningbouw totaal (vanaf 2025) Update najaar 2025
10.406 6.958 10.768
Prijsklassen van de woningen In onderstaande grafieken is voor de periode vanaf 2025 weergegeven hoeveel woningen er met een bepaalde huurprijs worden opgeleverd. In het woningbouwprogramma zijn dus bijvoorbeeld 2.895 middeldure huurwoningen opgenomen. Deze woningen hebben een huurprijs tussen de grens lage huur (€ 900,07) en de middeldure huurgrens (€ 1184,82). Binnen de woningen die een huurprijs tot de grens lage huur hebben, worden er naar verwachting 2.972 sociale woningen gerealiseerd en 1.230 particuliere woningen die nu nog niet voldoen aan de definitie van een sociale huurwoning. Deze woningen categoriseren we als lage huurwoningen. Als we het hebben over sociale huur, bedoelen we in ieder geval de DAEB-voorraad van de woningcorporaties. DAEB is een afkorting voor Diensten van Algemeen Economisch Belang en staat in dit geval voor de sociale woningen van een woningcorporatie. Particuliere sociale huurwoningen tellen mee als deze voldoen aan de definitie voorgesteld in de Wet Versterking regie volkshuisvesting. Dit houdt in dat er 1) een instandhoudingstermijn vanminimaal 25 jaar geldt en 2) dat de woningen via de huisvestingsverordening worden toegewezen aan woningzoekenden met een inkomen binnen de DAEB-inkomensgrens. De DAEB-inkomensgrens wordt vastgesteld door de Rijksoverheid.
In Capelle worden particuliere sociale huurwoningen niet via de huisvestingsverordening toegewezen. Daarom tellen ze niet mee als sociale huur.
Aandeel betaalbaar In grafiek 2 & 3 wordt weergegeven wat de verdeling betaalbaar en duur is in het gehele woningbouwprogramma. De categorie betaalbaar is uitgesplitst in laag, sociaal en midden. De woningen met een onbekende prijs zijn niet opgenomen in hierop volgende grafieken 4 t/m 7, omdat het voor nu nog niet bekend is of dit koop- of huurwoningen worden. Deze woningen zijn in de grafieken 2 & 3 wel meegenomen. We geven de belangrijkste zaken hieronder puntsgewijs weer. • Ten opzichte van het Programma Wonen is het totaal aandeel betaalbare woningen in de woningbouwplanning gestegen. Het percentage betaalbaar is gestegen naar 64%. • Ongeveer 28% van het woningbouwprogramma van dit najaar bestaat uit woningen met een huurprijs onder de sociale/lage prijsgrens. Dit is een hoger percentage dan in het Woningbouwprogramma in het Programma Wonen. In het Programma Wonen is de doelstelling opgenomen dat projecten die we nieuw opnemen in het openbare gedeelte van deze monitor gemiddeld 30% sociale huur hebben. Op dit moment is dit 32% en daarmee voldoen we aan deze doelstelling. • Het aandeel prijs onbekend is ongeveer gelijk gebleven. Het is wel de verwachting dat het grootste gedeelte van deze woningen in het dure segment zullen vallen.
Grafiek 2 Aandeel Betaalbaar Programma Wonen laag + sociaal
midden
hoog
Grafiek 3 Aandeel Betaalbaar Woningbouwprogramma najaar 2025 laag + sociaal
prijs onbekend
midden
hoog
100%
100%
10%
9%
26%
29%
50%
50%
36%
39%
28%
23% 0%
0%
Heel Capelle
Heel Capelle
prijs onbekend
Huurwoningen In grafieken 4 & 5 is te zien hoeveel huurwoningen er per prijssegment naar verwachting worden opgeleverd in de periode vanaf 2025. •
Ten opzichte van het woningbouwprogramma in het Programma Wonen telt het huidige woningbouwprogramma 623 huurwoningen meer. Deze wijziging komt voornamelijk door het verhogen van het totaal aantal woningen in de gebiedsvisie Centraal Capelle.
•
In de categorie middenhuur gaan er 473 woningen af en in de categorie lage huur komen er 938 woningen bij. De belangrijkste redenen voor deze wijzigingen zijn de wijzigingen in het woningbouwprogramma van het Rivium en binnen de projecten die vallen onder de gebiedsvisie Centraal Capelle.
Samengevat: Het totaal aantal huurwoningen van het woningbouwprogramma neemt toe. Het aantal betaalbare huur neemt ook toe. Grafiek 4 Verdeling huurprijs Programma Wonen Grafiek 5 Verdeling huurprijs woningbouwprogramma najaar 2025 huur laag
huur laag sociaal
huur midden
huur hoog huur laag
7.000
6439
7.000
1.565
6.000
6.000
huur laag sociaal
huur midden
7062 1.723
5.000 5.000 4.000
2.765
4.000
2.292
3.000 3.000 2.000
1.377
2.000
2.702
1.000 1.000
732 0
Heel Capelle
0
345
Heel Capelle
huur hoog
Koopwoningen In grafieken 6 & 7 is te zien hoeveel koopwoningen er per prijssegment naar verwachting worden opgeleverd. De belangrijkste wijzigingen zijn: • Het aantal totaal aantal koopwoningen neemt toe met 23. • Er worden naar verwachting 351 meer betaalbare koopwoningen gerealiseerd. Het aantal dure koopwoningen daalt met 328. De sociale koop verdwijnt uit het woningbouwprogramma. Dit segment woningen blijkt in de praktijk niet financieel haalbaar te zijn in de nieuwbouw. • De stijging van het aantal koopwoningen heeft dezelfde reden als de veranderingen in het aandeel betaalbare huurwoningen. Samengevat: Het aantal betaalbare stijgt. Sociale koop verdwijnt en dure koop neemt af.
Grafiek 6 Verdeling koopwoningen Programma Wonen koop sociaal
Koop midden
Grafiek 7 Verdeling koopwoningen woningbouwprogramma najaar 2025 Koop midden
koop hoog 3.000
3.000
2634
2611 2.500
2.500
1.013 2.000
1.341
1.500
2.000
1.500
1.000
1.000
1.108
1.621
500 500
0
162
Heel Capelle
0
Heel Capelle
koop hoog
Woningbouwplanning per jaar In grafiek 8 wordt de woningbouwplanning per jaar aangegeven. Hierin is ook het woningbouwprogramma voor de looptijd van het Programma Wonen in te zien. De looptijd van het Programma Wonen is 2024-2028. •
Belangrijkste verschillen tussen de twee grafieken is het opschuiven van de realisatiejaren binnen het project Rivium en het verhogen van de woningaantallen vanuit de gebiedsvisie Centraal Capelle. Hierdoor worden de meeste woningen naar verwachting vanaf 2030 gerealiseerd. Daarnaast worden er meer projecten in 2032 naar verwachting opgeleverd in plaats van in 2031 en is de bouwproductie tot 2029 wat gelijkmatiger per jaar geworden. Na 2029 zal het Rivium gefaseerd worden opgeleverd. Voor nu is het de planning dat er vanaf 2029 jaarlijks ongeveer 670 woningen in het Rivium worden opgeleverd. Daarom stijgt vanaf die periode het aantal woningen per jaar flink, omdat er naast het Rivium ook in andere delen van de stad woningen worden opgeleverd.
Grafiek 8 Woningbouwprogramma per jaar laag + sociaal
midden
hoog
prijs onbekend
4.000
189
3.000
Astitel
1.322
2.030 2.000
1.762
58
0
524 874
272
646 414
521 252 41 121
67 107
368
188 246
472
132 118
73 258
46 25 511 205
1224
1469 90
181
447
277 388
723
1.000
393 202
76
1.694
1.581
326
1.420 851
366
632 309
761 640
744
751
73 156
23
754 26
277
277
129 314
304
564
519
520
67
PW Najaar
PW Najaar
PW Najaar
PW Najaar
PW Najaar
PW Najaar
PW Najaar
PW Najaar
2025
2026
2027
2028
2029
2030
2031
2032
102
674 0
427
212
Astitel
274
158 103 130
0
147
571
277
478
390 320
46 54 216 116 42
315
277
288 0
0
123
PW Najaar
PW Najaar
PW Najaar
2033
2034
2035
361 0
PW Najaar >2035
In grafiek 9 wordt weergegeven wat de verdeling per wijk is tussen betaalbare en dure woningen die worden opgeleverd zowel in Programma Wonen als in het huidige woningbouwprogramma. Ook wordt er weergegeven als de prijs nog onbekend is. Rivium blijft uiteraard de wijk met de meeste woningbouw, gevolgd door Middelwatering Oost, Fascinatio en Schollevaar Noord en Zuid. De verschillen met het Programma Wonen zijn dat er in Middelwatering meer woningen worden gerealiseerd door het ophogen van het aantal woningen in de gebiedsvisie Centraal Capelle. Grafiek 9 Woningbouwprogramma per wijk laag + sociaal
midden
hoog
prijs onbekend
6.000
5.476 5.500
2.360
2.165
4.000
2.115 2.000
444 1.540 308 889 90 91 653
0
2.185
15
889 90 164 626
35
244
2.564
279
754
800
462
526
638
155 135
280 135
310 103 116 91
310 103 116 91
1.150 552
403
392
112 185 96
145 160 87
264 296 240
670 221
557
201
370 183 122 221 151 97 153 PW Najaar
248
PW Najaar
PW Najaar
PW Najaar
PW Najaar
PW Najaar
PW Najaar
PW Najaar
PW Najaar
Capelle West
Fascinatio
Middelwatering Oost
Middelwatering West
Oostgaarde Zuid
Rivium
Schenkel
Schollevaar Noord
Schollevaar Zuid
Oppervlakten en type woningen In Capelle worden de komende jaren voornamelijk gestapelde woningen toegevoegd. In grafieken 10 t/m 13 wordt weergegeven hoeveel verschillende soorten woningen er gerealiseerd gaan worden. Deze grafieken geven een gedetailleerd beeld van hoe verschillende woningtypen en hun oppervlaktes zich ontwikkelen. De grafieken 10 en 11 gaan over de soort woningen die worden gerealiseerd en de grafieken 12 en 13 gaan over de oppervlaktes van de woningen uit het woningbouwprogramma. Hieronder enkele belangrijke punten uitgelicht. •
In Capelle is weinig ruimte om grondgebonden woningen toe te voegen. In beide standen worden ruim 6.000 appartementen gebouwd. Het aantal studentenwoningen neemt toe van 392 naar 892. Door het toevoegen van gestapelde woningen gaan we efficiënt om met de schaarse ruimte in de stad. Dit is duidelijk te zien in onderstaande grafieken.
•
Voor grafieken 10 & 11 geldt dat een groot aandeel onbekend is. Dit zijn voornamelijk de woningen waarvan het opleverjaartal wat verder in de toekomst ligt. Voor deze woningen is voor nu nog niet te bepalen wat voor soort woning dit worden.
•
In grafieken 10 & 11 zijn ook de 96 plekken in de Florabuurt en Pastel 94 opgenomen voor cliënten met een ernstige meervoudige beperking en ouderen met een verstandelijke beperking meegenomen om wel inzichtelijk te maken dat deze plekken worden gerealiseerd. In de overige grafieken niet, omdat dit formeel geen woningen zijn.
•
Het aantal studentenwoningen neemt ook flink toe. Dit komt omdat er in het Rivium 500 studentenwoningen gerealiseerd zullen worden.
•
In grafiek 12 en 13 is te zien dat het aantal woningen waarvan de grootte onbekend is, flink is toegenomen. Dit komt door de wijzigingen in het Rivium. De afspraken wat betreft de groottes van de woningen zijn losgelaten, maar hiervoor in de plaats zijn meer sociale- en betaalbare woningen gekomen. Wel is het de verwachting dat er een mix zal ontstaan aan kleine, middelgrote en grote woningen omdat te veel kleine woningen niet verhuurd of verkocht zullen worden als het aanbod hiervan de vraag overstijgt. Daarnaast zorgt de puntentelling in de sociale- en middenhuur ervoor dat woningen een minimale kwaliteit moeten leveren om een bepaalde huur te mogen vragen. De laatste reden is dat de uiteindelijke verhuurders van de woningen de woningen niet zullen overnemen als er te veel kleine woningen in het programma zitten.
Samengevat: Het aantal woningen waar het type en oppervlakte nog onbekend is neemt toe. Het aantal studentenwoningen neemt fors toe, het aantal rijtjeswoningen stijgt licht.
Grafiek 10 Type woning Programma Wonen 2 kapper
appartement
rij
student
vrij
Grafiek 11 Type woning woningbouwprogramma najaar 2025 zorg
nog onbekend 2 kapper
appartement
rij
student
vrij
zorg
nog onbekend
10864
9994 10.000 10.000
2.896
3.483
117 392 127
177 842 149
5.000 5.000
6.451 6.201
6 0
Heel Capelle
0
6
Heel Capelle
Grafiek 12 Oppervlakte van woningen Programma Wonen
<40m2
<50m2
<60m2
<70m2
>70m2
onbekend
Grafiek 13 Oppervlakte van woningen woningbouwprogramma najaar 2025
<40m2
<50m2
<60m2
<70m2 10768
9958 10.000
10.000
3.242
9.018
5.000
2.835
5.000
1.293
1.201 803
736 0
651 Heel Capelle
0
351 211 35 350 Heel Capelle
>70m2
onbekend
Zorgwoningen In de periode vanaf 2025 realiseren we ook woningen voor mensen met een extra zorgvraag. We maken daarbij onderscheid in vier categorieën: beschermd wonen, begeleid wonen, zelfstandig wonen met ambulante begeleiding en zelfstandig wonen. Het betreft de volgende projecten: • • • •
Meeuwensingel: Op deze locatie worden 25 woningen gerealiseerd die worden voor mensen met een verstandelijke beperking of handicap vanuit de WLZ. Vanuit de Wmo worden hier cliënten met een licht verstandelijke beperking of psychiatrische achtergrond. De woningen worden beheerd door Pameijer. Het gaat hier om begeleid wonen. Bermweg 11/Bermeinde 9: Hier worden 28 woningen gerealiseerd voor ouderen met een WLZ-indicatie. Deze woningen zijn geschikt voor mensen die zelfstandig wonen met ambulante begeleiding. Fascinatio NK1: Hier worden 28 woningen gerealiseerd die bestemd zijn voor mensen die van begeleid wonen naar zelfstandig wonen gaan. Deze woningen zijn bestemd voor verschillende doelgroepen die in aanmerking komen voor tussenwonen. Het gaat hier om begeleid wonen. Ook realiseren we 96 zorgplekken. Dit zijn geen woningen. Het gaat om 36 plekken voor Pameijer in de Florabuurt. Deze plekken zijn bestemd voor cliënten met een beperking of ernstige meervoudige beperking. Op de locatie Pastel 94 realiseert ASVZ 60 zorgplekken voor ouderen met een verstandelijke beperking.
Wijzigingen ten opzichte van het vorige Woningbouwprogramma Het Woningbouwprogramma Najaar 2025 toont de laatste stand van zaken in het woningbouwprogramma. Dat gaat gepaard met de presentatie van een grote hoeveelheid getallen. Wijzigingen zijn daardoor niet altijd in één oogopslag zichtbaar. Daarom benoemen wij hieronder de belangrijkste wijzigingen t.o.v. het Woningbouwprogramma Voorjaar 2024. •
Het totale woningbouwprogramma is toegenomen met 810 woningen. Deze groei is grotendeels het gevolg van het toevoegen van 1.600 woningen in de gebiedsvisie Centraal Capelle in plaats van 955. Maar de toename wordt deels ook veroorzaakt door woningen die zijn of worden gerealiseerd in 2025, in plaats van in 2024.
•
Het aandeel betaalbare woningen stijgt naar ongeveer 64%. Binnen het betaalbare segment neemt het aantal betaalbare koop en huurwoningen allebei toe.
•
Het aantal en aandeel sociale woningen neemt toe ten opzichte van het woningbouwprogramma wat is vastgesteld in het Programma Wonen.
•
De realisatie van de woningen in het woningbouwprogramma van het najaar 2025 is gelijkmatiger verdeeld over de jaren heen en de meeste woningen zullen na 2030 worden opgeleverd.
Aanpassingen binnen projecten Ten opzichte van het woningbouwprogramma uit het Programma Wonen 2024-2028 is er een aantal aanpassingen binnen projecten geweest, zoals verschuivingen van huur naar koop en verschuivingen van het ene prijssegment naar het andere prijssegment. Naast de eerder benoemde wijzigingen in het Rivium en de gebiedsvisie Centraal Capelle, zijn er ook in andere projecten een aantal programmatische verschuivingen. In eerdere versies van het Woningbouwprogramma zijn eerdere verschuivingen al benoemd. Nieuwe verschuivingen zijn bijvoorbeeld In het project Florabuurt. Daar worden bijvoorbeeld meer dure koopwoningen gerealiseerd. Ook zijn de realisatiejaren van enkele projecten aangepast. Er zijn meerdere projecten waarbij (een deel van) de woningen later worden opgeleverd, zoals de projecten aan de Bermweg 310, Fascinatio NK1 en 1K1, Kerklaan 450, Poortmolen, een deel van de Blinkert, Goudenregenhofje, de Wingerd, het middengebied Florabuurt, de studentenhuisvesting in Fascinatio en een aantal projecten van de vertrouwelijke lijst. Het middengebied Florabuurt is het project met de meeste verwachte vertraging. Het jaartal van realisatie bij dit project is deels verschoven van 2028 naar 2031. Deze vertragingen bij projecten worden veroorzaakt door knelpunten die een belemmering vormen voor de realisatie van de woningen.
Dit zijn de randvoorwaarden voor de woningbouwopgave, zoals processen en procedures of een tekort aan capaciteit bij externe partijen. Ook is netcongestie een steeds groter wordend knelpunt voor een aantal voorzieningen die een grote stroomaansluiting nodig hebben. Als dit soort voorzieningen nodig zijn voor de realisatie van projecten waar woningbouw deel van uitmaakt, dan kan netcongestie ook een knelpunt worden binnen de realisatie van woningen. Dit is bijvoorbeeld het geval voor het project Middengebied Florabuurt. Tot slotzorgen bezwaarprocedures voor vertraging.
Wijzigingen ten opzichte van het Woningbouwprogramma Voorjaar 2025 In bovenstaande grafieken worden de verschillen tussen het woningbouwprogramma uit het Programma Wonen en het huidige woningbouwprogramma naast elkaar gezet. De belangrijkste verschillen ten opzichte van het Woningbouwprogramma Voorjaar 2025 en het huidige woningbouwprogramma worden daarom hieronder puntsgewijs benoemd, zodat er ook een beeld is wat de wijzigingen ten opzichte van de meest recent vastgestelde stand van het woningbouwprogramma zijn. •
Het aandeel betaalbaar stijgt. Het aandeel sociale huur in het woningbouwprogramma ook.
•
Het aantal betaalbare koop stijgt in het huidige woningbouwprogramma en het aantal betaalbare huur stijgt ook.
•
Ook worden er ruim 600 woningen meer opgeleverd. Deze stijging heeft nagenoeg dezelfde redenen als de stijging van het aantal woningen ten opzichte van het woningbouwprogramma uit het Programma Wonen.
•
Ook is voor een aantal projecten het jaartal van realisatie verlaat. De reden hiervoor zijn in bovenstaande alinea’s verder uitgewerkt.
•
2 projecten uit de geheime bijlage zijn tijdelijk stopgezet. Ditzelfde geldt voor het project Goudenregenhofje. Wanneer de beëindigingsprocedure afgerond is of definitief niet meer doorgaan, worden projecten uit het woningbouwprogramma gehaald.
Tabellen Op de volgende pagina’s worden samenvattende tabellen weergegeven met informatie per projecten wanneer de woningen worden opgeleverd, de koop en huurprijs van de woningen in een project, de soort woning en het oppervlaktes van de woningen. De aantallen in deze tabellen komen opgeteld op andere getallen uit dan bovenstaande grafieken. Dit heeft als reden dat in sommige projecten die nog afgerond moeten worden, al in een eerder jaar woningen zijn opgeleverd. In onderstaande tabellen worden echter alle woningen binnen een project meegenomen, ook als deze woningen al eerder zijn opgeleverd. Een voorbeeld hiervan is het project Amandelhof. 50 woningen vanuit dit project worden naar verwachting dit jaar opgeleverd. De overige woningen uit dit project zijn in 2023 en eerder opgeleverd. Bovenstaande grafieken gaan over de periode vanaf 2025, waardoor er in onderstaande tabellen meer woningen staan opgenomen dan in de grafieken. Bij Tabel B wordt achter de huurwoningen met een lage huurprijs vermeld of het sociale huurwoningen zijn (S) of particuliere huurwoningen die niet voldoen aan de definitie van een sociale huurwoning (P)
Tabel A. Woningbouw: jaartal van oplevering Project
<2024
2024
Xx
Xx
Xx
Middelwatering
Faciliterend Herstructureren Nee
xx
Xx
550
Xx
Xx
Middelwatering
Faciliterend Herstructureren Nee
Niets
Niets
Niets
Niets
Niets
Niets
Capelle-west
Faciliterend Transformatie
Gerealiseerd
Amandelhof Bermweg 11/Bermeinde 9
129
Niets
50
Niets
Niets
Niets
Niets
Niets
Niets
Niets
Middelwatering
Mix
28
Niets Niets
Niets Niets
Niets Niets
Niets Niets
Niets Niets
Schenkel
Faciliterend Herstructureren Nee
Gerealiseerd Omgevingsvergunning vastgesteld
Bermweg 310
16
Schenkel
Faciliterend Herstructureren Nee
In aanbouw
Blinkert Capelseweg/Bermweg B1 t/m5 Capelseweg/Bermweg B6
180 Niets
Niets
Niets
Niets
Niets
Niets
Middelwatering
Actief
Herstructureren Ja
Gerealiseerd
Niets
Niets
Niets
Niets
Niets Schenkel
Mix
Herstructureren Nee
Niets
Niets
Niets
Niets
Niets Schenkel
Mix
Herstructureren Nee
Xx
100
Xx
Xx
Xx
Middelwatering
Faciliterend Herstructureren Nee
Gerealiseerd Omgevingsvergunning verleend Opgenomen in gebiedsvisie Centraal Capelle
Schenkel
Faciliterend Verdichting
Nee
In aanbouw
Fascinatio
Mix
Verdichting
Ja
In aanbouw
Xx
Xx
xx
Xx
7
Xx
Xx
Niets
Niets Niets
Xx
Xx
Xx Xx
38
2032
Xx 20
Niets Niets
2031
Niets Niets
xx 16 Niets Niets 180 Niets Niets 22 16 Niets Niets xx 7 Xx Xx Xx Xx Niets 10 Niets Niets
Centrum Oost Eengezinswoningen Wingerd
250
Fascinatio 1K1 Fascinatio 2k1 (Poortkavel West)
71 Niets
Fascinatio 2K4
342 Niets 161 Niets
Niets
16 Niets Niets 212 Xx 150 179 Niets
Niets
Niets
Niets
Niets
Niets
Niets
Xx
Xx
Xx
Xx
Niets
Niets
Niets
Niets
Niets
Niets
Niets
Niets
74 Niets 150 Xx
Niets
Fascinatio NK1AB Goudenregenhofje Kerklaan 450 'ING-pand' Lijstersingel Meeuwensingel Middengbied Florabuurt - Middenblok Middengebied Florabuurt - Zuidblok Mient-midden Mient-zuid Narcisstraat (nieuwbouw)
Niets
Xx
150
Xx
Niets
Nee
Herstructureren Ja
Xx
Niets
Niets
Niets
Niets
Niets
Niets
Niets
Niets
Niets
Niets
Fascinatio
Actief
Verdichting
Nee
Projectplan vastgesteld
Niets
Niets
Niets
Niets
Niets
Fascinatio
Mix
Verdichting
Ja
Onherroepelijk
Niets
Niets
Niets
Niets
Niets
Fascinatio
Mix
Verdichting
Ja
In aanbouw
16 Niets
Niets
Niets
Niets
Niets
Schenkel
Faciliterend Herstructureren Nee
Niets
Niets
Niets Middelwatering
Faciliterend Herstructureren Nee
Middelwatering
Faciliterend Herstructureren Nee
Gestopt Onherroepelijk omgevingsplan Opgenomen in gebiedsvisie Centraal Capelle
Middelwatering
Mix
In aanbouw
Schenkel
Faciliterend Herstructureren Ja
Bestemmingsplan procedure
Schenkel
Faciliterend Herstructureren Ja
Bestemmingsplan procedure
Middelwatering
Mix
In aanbouw
Middelwatering
Faciliterend Herstructureren nee
Intentieovereenkomst
10 Niets
Type
Grondex ploitatie
Niets
Niets Niets
2030
Rol gemeente
Xx
28
2029
Wijk
20 Niets 79
2028
>2035 xx
550 Xx
Xx Xx
2027
2035 Xx
Aert van Nesstraat 1
Xx
2026
2034 400
747 buurt West
400 Xx
2025
2033 Xx
Besluitvorming Opgenomen in gebiedsvisie Centraal Capelle Opgenomen in gebiedsvisie Centraal Capelle
747 buurt Oost
Totaal
71 Niets
60 60 Niets
Niets
342 Niets 95 Niets
66
212 Xx Xx
Xx
Niets
Niets
150 Niets Niets
Niets
Xx Niets 51 Niets
Niets
Niets
84 Niets
Niets
Niets
Niets
Niets
Niets
74 Niets Xx Xx
Niets
148 Niets
Niets
Niets
25 Niets Niets
Xx
Xx
Xx
Xx
150
Xx
Niets
Niets
Niets
Niets
Niets
Niets
Xx
Xx
60
Xx
Xx
Xx
20
Xx
Xx
Xx
128
Xx
Xx
Xx
xx
84 173
Niets
Xx Niets
Niets
8
Pastel 94
Xx
Plantsoenstraat 13
20 Xx
Xx
Poortmolen
70 Niets
Niets
Xx Xx Xx Xx Niets
Niets
Niets
xxx
Niets
Herstructureren Ja
Xx
xx
Xx
Xx
Schenkel
Faciliterend Herstructureren Nee
Gerealiseerd
Xx
Xx
Xx
Xx
Xx
Schollevaar
Faciliterend Herstructureren Nee
Omgevingstafel
Xx
Xx
Xx
Xx
Xx
Middelwatering
Faciliterend Herstructureren Nee
Omgevingstafel
Schenkel
Faciliterend Herstructureren Nee
Op pauze
8
60 Xx
Herstructureren Ja
Niets
70 Niets Rivium
Niets
Niets
Niets
Niets
Niets
5.500
Roer Barbizon Slotplein Stationsgebied Schollevaar Kanslocaties Omgevingsagenda Overige kanslocaties
600 Niets Xx 80 Niets 557 Niets 655 115 Niets
Niets
Niets
Niets
140
Xx
Xx
Xx
Xx
Niets
Niets
Niets
Niets
Xx xxx
Niets
Niets
Niets
Niets
Niets
Niets
Niets
Niets
Niets
Niets
140
262
674
674
80
120
120
674
674 80
Xx
Xx
Xx
210 318 10 Niets
29 300
674 Xx
674 Xx
1194 Rivium
Faciliterend Herstructureren Nee Nee
Schollevaar
Faciliterend Transformatie
Middelwatering
Faciliterend Herstructureren Nee
Gebiedspaspoort ter inzage Opgenomen in gebiedsvisie Centraal Capelle
Faciliterend Herstructureren Nee Niets Niets Niets
Gebiedspaspoort ter inzage Niets
Niets
Niets
Xx
Xx
Gebiedspaspoort 2.0 vastgesteld.
Schollevaar 275 Niets 70
Niets
100
Niets
15
Niets
Niets
Tabel B. Woningbouw: prijs huur en koop
747 buurt Oost
400 Xx
Lage en sociale huur <477,20 Xx
747 buurt West
550 Xx
Xx
Aert van Nesstraat 1
Lage en sociale huur <682,96 Xx
Lage en sociale huur <731,93
Lage en sociale huur <900,07
Sociale koop <237.000
Xx
120(S)
74
Xx Xx
Xx
Xx
165(S)
102
Xx Xx
Duur 405.000 - 600.000 74 Xx 102 Xx
20 Niets Niets 129 44 Niets
Niets
1(P)
1(P)
5
3 Niets
10 Niets
Niets
Niets
35(P)
14
1
28 Niets 16 Niets
Niets
Niets
Niets
Niets
Niets
27 Niets 28 Niets
Niets
Niets
Niets
Niets
Niets
180 Niets 38 Niets
Niets
Niets
Niets
Niets
Niets
Niets
7 Niets 250 Xx
Niets
Niets
Niets
Xx
Xx
Xx
75(S)
10 Niets 71 Niets
Niets
Niets
Niets
Niets
Niets
Niets
Niets
Niets
10(S) Niets Niets
Niets
Niets
62
60 Xx 342 Niets
Xx
Xx
Xx
60(S) Xx
Xx
Xx
Xx
Niets
Niets
Niets
Niets
Niets
Niets
161 Niets 16 Niets
Niets
Niets
342(P) Niets 69(S) Niets
Niets
Niets
Niets
Niets
Niets
6
10 Niets
Niets
Niets
Niets
63(S)
44
31 Niets
43
Lijstersingel
212 Niets 150 Xx
xxX
Xx
Xx
45(S)
28
28
Meeuwensingel
179 Niets
Niets
Niets
Niets
Niets
Middengbied Florabuurt - Middenblok
36 Niets 173 Niets Niets 74 Niets Niets
Niets
Niets
25(S) Niets 48(S) Niets
xx xx Niets
Niets
Niets
Niets
Niets
Niets
Niets
Niets
Niets
Niets
Niets
25 Niets Niets
150 Xx 8 Niets
xxX
Xx
Xx
Niets
Niets
Niets
60 60 20 Xx
Xx
Cc
Cc
Xx
Xx
Xx
70 Niets 5.500 Niets
Niets
Niets
Niets
Niets
Niets
Niets
600 Niets
Niets
Niets
Niets
Project
Amandelhof Bermweg 11/Bermeinde 9 Bermweg 310 Blinkert Capelseweg/Bermweg B1 t/m5 Capelseweg/Bermweg B6 Centrum oost Eengezinswoningen Wingerd Fascinatio 1K1 Fascinatio 2k1 (Poortkavel West) Fascinatio 2K4 Fascinatio NK1AB Goudenregenhofje Kerklaan 450 'ING-pand
Middengebied Florabuurt - Zuidblok Mient-midden Mient-Zuid Narcisstraat (nieuwbouw) Pastel 94 Plantsoenstraat 13 Poortmolen Rivium Roer Barbizon
Totaal
Zorg
84
Middenhuur <1184,82
Dure huur >1184,82
Middelduur 237.000-405.000
Niets
Niets
Niets
Niets
117 Niets Niets
Niets
Niets
45(S) Niets Niets
Niets
Niets
Niets
Niets
Niets
Niets
92(S)
46
Niets
Xx
123 Niets 45(S)
28
8
Niets
Niets
8 Niets Niets
Niets
8 Niets
Niets
132 181
Niets
18 Niets 20
7 Niets
Niets
7 Niets
47 Xx Niets
Prijs nog onbekend
Xx
Niets 11
Xx
xx
Niets
Duur >600.000 Xx
Xx
Niets
82
Niets
Niets
9 Niets Xx Xx
Niets
Niets
Niets
Niets
Niets
Niets
Niets
Niets
Niets
Niets
Niets
Niets
31 Niets xx xx
Niets
59 Niets Niets
Niets
Niets
25 Niets
Niets
Niets
22
95
xx
Niets
28
xx
49 Niets
52 Niets xx
xx
8(S) Niets Xx Xx
Niets
Niets
Niets
Niets
Niets
Niets
Xx
Xx
Xx
Xx
Xx
Xx
Xx Xx 21(S) Niets
Xx
Xx
20 Xx
Xx
xx
Niets
Niets
12
27
693
683 Niets
10 Niets Niets
1150(S) 180(S)
1.492 111 Niets
1482
xx Niets
111 Niets
Niets
49
198
Stationsgebied Schollevaar Slotplein Kanslocaties Omgevingsagenda Overige kanslocaties
557 Niets 80 Xx
Niets
Niets
Niets
Xx
Xx
Xx
655 Niets 115 Niets
Niets
Niets
Niets
181(S)
Niets
Niets
Niets
110(S) Niets
167(S) 24(S)
103 Niets 15 Xx
Niets
129 Niets Niets
Niets
Xx Niets
Niets
104 Niets 15 Xx
Niets
183
Xx
26
129 Niets Niets
Niets
216
Niets
5
Tabel C. Woningbouw: Soort en gebruikersoppervlakte
Project
Rij
2-kapper
Vrij
Zorg
Student.
Niets Niets
Niets Niets
Niets Niets
Niets Niets
Niets
Niets
Niets
Fascinatio NK1AB
180 Niets Niets 71 Niets 342 Niets 161
Niets
Niets
Fascinatio 2k1 (Poortkavel West)
60
Kerklaan 450 'ING-pand'
212
Meeuwensingel
179
Aert van Nesstraat 1
20
Amandelhof
129
Capelseweg/Bermweg B1 t/m5
38
Capelseweg/Bermweg B6
7
Blinkert Fascinatio 1K1 Fascinatio 2K4
Rivium Roer Barbizon Bermweg 310
Totaal
16
Niets
Niets 34
Niets
Niets
Niets
Niets
Niets
Niets
Niets
Niets
Niets
Niets
Niets
Niets
Niets
Niets
8
Eengezinswoningen Wingerd
10
10
Middengbied Florabuurt - Middenblok
84
Mien-Zuid Plantsoenstraat 13
108 Niets
20
Niets
Niets
Niets
Niets
Niets
Niets
Niets
Niets
Niets
Niets
Niets
Niets
Niets
Niets
Niets
Niets
2
20
17 Niets 500
Niets Niets
35
28
4.968
Niets
Niets
<50 m² Niets
<60 m² Niets 1
342
Niets
Niets
Niets
<70 m²
15 Niets
28
>70 m² 25
155
10
45
Niets
Niets
Niets 64
69
Zorg2 Niets
Grootte nog onbekend Niets
Niets
Niets
Niets
Niets
Niets
Niets
44 28 33
Niets
Niets
Niets
Niets
Niets
Niets
Niets Niets
Niets
Niets
Niets
Niets
75
75
62
21
45
113
2
6
10
Niets
Niets
Niets
Niets
Niets
Niets
Niets
Niets
35
xx Niets
Niets
Niets
xx xx Niets
Niets
Niets
Niets
Niets
Niets
Niets
Niets
Niets
Niets
Niets
Niets
Niets
Niets
Niets
Niets
Niets
Niets
Niets
Niets
Niets
Niets
Niets
Niets
Niets
Niets
Niets
Niets
Niets
Niets
16 46
2 44
Niets
Niets
xx
50 38 7 xx Niets 16 8
144
Niets
4
Niets
Niets
Niets
Niets Niets
Niets
Niets
Niets
Niets
Niets
Niets
xx
xx
xx
xx
xx
xx
Xx
xx
xx
xx
xx
xx
xx
xx
xx
xx
xx
xx
xx
xx
xxx
xxx
xxx
xx
xxx
xxx
xxx
xxx
xx
xx
xx
xx
xxx
xxx
xxx
xx
xx
xxx
36
xxx
48 153
Niets
Niets
Niets 557 150
100
xx
Niets
550 80 150 20
xx
Niets
28 33
37
2
10 74 8
4
Niets
Niets
Niets
Niets
Niets
Niets
Niets
Niets
Niets
Niets
Niets
Niets
Niets
Niets
Niets
Niets
Niets
Niets
Niets
Niets
Niets
Niets
Niets
Niets
Niets
Niets 36
Niets
Niets
Niets
Niets Niets
xx
xx
xx
xx
xx
xx
xx
44
86
40
8
xx
xx
xx
xx
xx
xx
xx
xx
xx
xx
xx
xx
xx
xx
xxx
xxx
xx
xx
xx
xx
xx
xx
xx
xx
5
15
Xx0x00
48 3 557 150
xx
xx
xx
600 Niets
Niets 35
5500
Niets
Niets
8
45
Niets
Niets
150 400
Niets
Niets
Niets
10 Niets
20
Niets
600 16
60
Niets
Niets
Niets
173
150
Niets
Niets
8
80
Niets
Niets
Narcisstraat (nieuwbouw)
Slotplein
5
Niets
28
550
2
Niets
74
747 buurt West
1
Niets
Mient-midden
400
85
Niets
Niets Niets
44
Niets
16
747 buurt Oost
118
Niets
4
212
Niets Niets
Niets
Goudenregenhofje
250
25
Niets
70
Centrum oost
<40 m² Niets
Niets 133
Niets
Niets
Poortmolen
150
Niets
Niets
28
Lijstersingel
Niets
Niets
Niets
8
Bermweg 11/Bermeinde 9
557
2
16
152
Stationsgebied Schollevaar
71 342
28
Niets Niets Niets
Hoven II 'Harmonie'
Middengebied Florabuurt - Zuidblok
180
Soort nog onbekend Niets
60
5.500 600
Appart.
150 400 550 80 150
xx
xx
Pastel 94 Kanslocaties Omgevingsagenda Overige kanslocaties
60 655 115
xx
xx
xx
60
xx
Niets
Niets
Niets
Niets
Niets
Niets
Niets
Niets
Niets
Niets
xx Niets Niets100
xx
xx 655 15
xx
xx
xx
xx
60
Niets
Niets
Niets
Niets
Niets
Niets
Niets
Niets
Niets
Niets
Niets
Niets
xx 655 115