RV 1160530 bijlage Het MPG 2020
Tekst van het document
Meerjaren Prognose Grondexploitatie (MPG) 2020
Inhoudsopgave Samenvatting .................................................................................................................................................................................................................................. 5 1.
Inleiding ................................................................................................................................................................................................................................... 7
2.
Systematiek ............................................................................................................................................................................................................................ 9
3.
Grondexploitaties ................................................................................................................................................................................................................. 13 3.1
Bedrijventerrein Haarbrug-Zuid
Complex 3 ............................................................................................................................................................ 14
3.2
Plan De Kronkels-Zuid
3.3
Plan Zuyderzee
3.4
Plan Rengerswetering; Noordelijke Kampen (eiland 3) Complex 41 ............................................................................................................................ 20
3.5
Plan Rengerswetering; Zuiderland (eiland 4)
3.6
Plan Rengerswetering; Zuidelijke Hoven (eiland 5) Complex 46................................................................................................................................. 24
3.7
Overige complexen in exploitatie ................................................................................................................................................................................... 26
Complex 4 ........................................................................................................................................................................ 16 Complex 33 ............................................................................................................................................................................... 18
Complex 45 ........................................................................................................................................ 22
4.
Totaaloverzicht gronden in exploitatie .............................................................................................................................................................................. 28
5.
Totale cumulatieve kasstroom............................................................................................................................................................................................ 31
6.
Risicoanalyse ....................................................................................................................................................................................................................... 33
3
4
Samenvatting Net als voorgaande jaren, ligt er apart van de programmarekening een opgestelde Meerjaren Prognose Grondexploitatie 2020 voor u. Het jaar 2020 is voor de al lopende grondexploitaties zeker niet negatief geweest. Duidelijk merkbaar is dat we leven in tijden van hoog conjunctuur. Hieronder volgt een samenvatting. Verkopen De verkopen zijn in 2020 ook behoorlijk doorgezet. Zo was er in 2019 nog voor een waarde van € 11,3 miljoen verkocht. In 2020 is er voor € 7,2 miljoen verkocht aan gronden voor woningbouw en bedrijventerreinen. Dit lijkt minder dan vorig jaar, maar er waren niet meer gronden bouwrijp om te verkopen. De gronden op het bedrijventerrein Haarbrug-Zuid zijn volledig verkocht op twee percelen na, één is gereserveerd en één verhuurd, zodoende is in de gemeente dan ook geen grond meer beschikbaar voor bedrijven. In het plan Groeneweg zijn de gronden overgedragen aan een ontwikkelaar en een particulier en die zijn nu bezig met de verdere uitwerking van het plan. In het plan Zuyderzee is één perceel verkocht. In totaal is er 10.027 m² grond verkocht in het plan Noordelijke Kampen. Al deze verkopen hebben invloed op de boekwaarden. De boekwaarden zijn in 2020 afgenomen met bijna € 8,59 miljoen naar een bedrag van € 9,96 miljoen.
Lopende grondexploitaties De lopende grondexploitaties zijn bijgesteld aan de hand van de werkelijke uitgaven en inkomsten in 2020, waar nodig zijn de prognoses bijgesteld. De risico’s zijn opnieuw geïnventariseerd en zijn uiteengezet in hoofdstuk zes; Risicoanalyse. Haarbrug-Zuid Het plan Haarbrug-Zuid is in 2020 afgesloten met een totaal resultaat van € 1.038.494,-. Dit resultaat komt volledig ten gunste van het jaarrekeningresultaat 2020. Er is € 915.396,- vanuit de grondexploitatie Haarbrug-Zuid geboekt naar een balanspost voor de laatste afwikkeling van het plan. Daarnaast zijn de gronden voor de afwikkeling verkocht op papier aan de algemene dienst, voor de toen geldende waarde minus de geraamde kosten van de mogelijke ontsluiting. Nertsenfarm Groeneweg De grondexploitatie Nertsenfarm Groeneweg is ook in 2020 afgesloten, met een negatief resultaat van € 298.956,-. Deze bijdrage was voorzien en is doormiddel van de voorziening verlieslatende complexen gedekt. Alle gronden zijn verkocht en er resten alleen nog wat kosten ten behoeve van voorzieningen en het woonrijp maken. Dit bedrag van € 71.000,- is naar een balanspost geboekt voor de laatste afwikkeling. Zuyderzee De grondexploitatie Zuyderzee verloopt naar verwachting en zal in 2021 worden afgesloten. Tevens hebben de grondexploitatiepartner en de gemeente een bijdrage geleverd aan het tekort in de grondexploitatie.
Deze bijdrage was voorzien en is doormiddel van de voorziening verlieslatende complexen gedekt.
5
Rengerswetering De grondexploitatie Noordelijke Kampen (eiland 3) is in 2020 doorgegaan met het bouw- en woonrijp maken en alle kavels zijn verkocht. De grondexploitatie Rengerswetering Zuiderland (eiland 4) is in 2020 vastgesteld door de raad, daar is verdere uitwerking aan de verkaveling gegeven. Er zijn twee tenders geweest, één voor de vrije sector kavels en één voor de supermarkt en die zullen naar verwachting goed gaan uitpakken voor het resultaat van de grondexploitatie. De grondexploitatie Zuidelijke Hoven (eiland 5) is nog niet actief. Pas na uitwerking van het deelplan kan een gespecificeerde grondexploitatie worden gemaakt, daar wordt in 2021 verder aan gewerkt. De Kronkels-Zuid Door de raad is op 10 december 2020 de grondexploitatie van De Kronkels-Zuid vastgesteld, ook hier wordt verder gegaan met de uitwerking. Voorziening verlieslatende complexen Voor toekomstige risico’s en ontwikkelingen in de lopende en de nog niet actieve grondexploitaties is in de afgelopen jaren een voorziening verlieslatende complexen opgebouwd. De stand van deze voorziening bedraagt op 31 december 2020 € 4,08 miljoen en is afgenomen met € 2,47 miljoen, daarvan is € 1,7 miljoen nodig geweest om het tekort te dekken, van de grondexploitaties Nertsenfarm Groeneweg en Zuyderzee.
6
1. Inleiding Dit is de zesde Meerjaren Prognose Grondexploitatie (MPG). Het MPG 2020 staat net zoals vorig jaar los van de jaarrekening 2020. De raad en het college worden in een apart voorstel geïnformeerd over het MPG 2020. In dit MPG zijn alle mutaties tot en met 2020 verwerkt en is, voor zover mogelijk een herziening gemaakt van de verwachte uitgaven en inkomsten voor de komende jaren. Alle projecten worden op dezelfde manier inzichtelijk gemaakt. Hierdoor wordt er voor meer efficiëntie in de besluitvorming gezorgd. Dit komt tot uiting doordat alle exploitaties op één moment worden geactualiseerd en vastgesteld. Grondexploitatie Een grondexploitatie is een begroting waarin de beleidsuitgangspunten voor een bepaald grondbeleid project zijn opgenomen. De uitgangspunten zijn onder andere het woningbouwprogramma, de verwachte aankoopprijs voor de grond, de gronduitgifteprijs en de planning van de werkzaamheden. Een grondexploitatie moet door de gemeenteraad worden vastgesteld. In de bouwrekening staan de volgende posten aan de kostenkant: aankoop van grond, bouwrijp maken van de grond, inrichten van de openbare ruimte, overhead (maken van het plan en de begeleiding van de uitvoering van het plan) en eventuele tussentijdse winstneming. Aan de opbrengstenkant staat de verkoop van bouwrijpe grond en eventuele subsidies en bijdragen.
Toekomstige grondexploitaties die in dit document niet verder zijn genoemd, maar wel in de aankomende tijd in het MPG een plek gaan krijgen zijn de terreinen van de scholen die door het integraal huisvestingsplan (IHP) vrijkomen voor woningbouw. Daarnaast wordt ook vooruitgekeken, verder dan Rengerswetering eiland 5 die al in bezit is.
7
8
2. Systematiek Aanpak Bij het maken van dit MPG is gebruik gemaakt van actuele cijfers per project per 31 december 2020. Dit betreft voor de lopende projecten de gemaakte kosten en opbrengsten en de fasering van de nog te maken kosten en de te realiseren opbrengsten. De financiële gegevens, aantal woningen en vierkante meters, die zijn opgenomen in het MPG zijn gebaseerd op: Gerealiseerde uitgaven en inkomsten per 31 december 2020 (boekwaarden); Vastgestelde grondexploitaties; Prognose woningaantallen lopende en toekomstige projecten; Er wordt gerekend met de werkelijke rekenrente van 0,81%, voor het meerjarig perspectief is er uitgegaan van een percentage van 1,0%. Dit is een inschatting van de gemiddelde rente over de looptijd van de grondexploitatieprojecten en gebaseerd op de programmabegroting 2021-2024. Alleen bij het complex Zuyderzee wordt gerekend met een rente van 3,5%. Dit is een gezamenlijke grondexploitatie en hier kan niet van het percentage worden afgeweken door gemaakte afspraken. Berekensystematiek Bij de gemeente Bunschoten werd er voornamelijk een actief grondbeleid gevoerd. Dit betekende dat alle fases voor rekening en risico van de gemeente kwamen. De fases zijn: aankoop van gronden, sloop en/of bouwrijp maken en de uitgifte/verkoop van bouwgrond. Daarnaast legde de gemeente ook de publieke voorzieningen aan (de openbare ruimte).
De productiekosten konden doorberekend worden in de gronduitgifteprijzen, mits de marktprijs niet werd overschreden. Sinds 2012 voert de gemeente Bunschoten een faciliterend grondbeleid. De gemeentelijke sturingsrol blijft beperkt tot het publiekrecht. De tabellen met bijbehorende inkomsten en uitgaven over de projecten die in hoofdstuk drie worden vermeld, zijn ook opgebouwd als faciliterend grondbeleid. IFLO-norm Er bestaat geen eenduidige rekenmethode om de risico’s te berekenen, risico’s hangen af van veel factoren. Vanuit het Ministerie van Binnenlandse Zaken is de IFLO-norm opgesteld. Dit betekent: Inspectie Financiën Lagere Overheden. De gemeente Bunschoten gebruikt deze norm alleen als er geen andere risicoanalyse is uitgevoerd. De IFLO-norm zet de hoogte van de benodigde weerstandscapaciteit af tegen de boekwaarden van de complexen in exploitatie en de nog te maken kosten. De norm bestaat daardoor uit twee elementen: x% van de boekwaarden van de exploitaties x% van de nog te maken kosten in deze exploitaties De IFLO-norm is een snelle en eenvoudige manier om het risico te berekenen, maar geeft dan ook slechts een indicatieve en minimale schatting. Er zijn enkele nadelen aan het volgen van de IFLO-norm. De methode levert geen maatwerk ten opzichte van de risico’s die worden gelopen.
Daarnaast houdt de IFLO-norm onvoldoende rekening met jaarlijkse fluctuaties in de twee gebruikte grootheden, het resultaat is slechts een momentopname.
9
Ten derde worden de risico’s van aankomende exploitaties niet meegenomen. De gemeente Bunschoten heeft de IFLO-norm niet toegepast op de grondexploitaties, maar hanteert eigen inventarisaties. Per project wordt een analyse gemaakt van mogelijke risico’s (mix van generieke en projectgebonden risico’s). Generieke risico’s Om de generieke economische risico’s binnen de grondexploitaties te kwantificeren wordt gepleit voor het toepassen van een planmatig en cyclisch risicomodel. Dit risicomodel kenmerkt zich door het financieel vertalen van een situatie waar sprake is van een (geringe) verslechtering van de economische situatie of stagnatie op de vastgoedmarkt. Om tot een kwantificering van deze risico’s te komen, kan dan een zogenaamd ‘slecht weer‘ scenario worden doorgerekend voor alle projecten, waarbij rekening kan worden gehouden met bijvoorbeeld: stagnatie in de gronduitgifte; uitfaseren van de kosten bouw- en woonrijp maken rekening houden de stagnatie in de gronduitgifte; de kostenstijging van bouw- en woonrijp maken; de opbrengstenstijging. Projectgebonden risico‘s Projectgebonden risico’s zijn risico’s die specifiek voor een bepaald project gelden. Bijvoorbeeld verplichtingen in contracten met ontwikkelaars of grondeigenaren, locatiekenmerken, vervuiling, planschade etc. Per project wordt geïnventariseerd of er sprake is van project specifieke risico’s.
Deze risico’s worden zo mogelijk gekwantificeerd. Hierbij wordt, naast de generieke risico’s, meer inzicht verkregen in de project specifieke risico’s per grondexploitatie en de daarbij behorende beheersmaatregelen. Tussentijdse winstneming Er wordt in sommige grondexploitaties tussentijdse winst genomen. Het is volgens het Besluit Begroting en Verantwoording (BBV) sinds 1 januari 2017 verplicht om tussentijds volgens de Percentage Of Completion methode (POC-methode) winst te nemen. Voorziening De voorziening correctie boekwaarde is opgenomen in de voorziening verlieslatend complexen. Deze voorziening is niet apart zichtbaar, zoals een voorziening onderhoud gebouwen, omdat deze direct in mindering gebracht wordt op de boekwaarde van het betreffende complex. De hoogte van de voorziening is opgebouwd uit: Het verschil tussen de boekwaarde de taxatiewaarde/marktwaarde bij nog niet actieve grondexploitaties; Verwachte verliezen bij afsluiting bij lopende grondexploitaties. Mandatering Een grondexploitatiebegroting maakt deel uit van een grondexploitatieplan. Deze begroting bestaat uit een grote verzameling van geplande uitgaven en inkomsten die gezamenlijk de budgetten vormen voor de diverse taken die nodig zijn voor het realiseren van het plan. Dit zijn bijvoorbeeld budgetten voor aankopen, bouw- en woonrijp maken, plankosten en inkomsten door verkoop.
Deze budgetten zijn continu in beweging en ook vindt er uitwisseling plaats tussen het ene budget en het andere. Het is onmogelijk om bij elke wijziging een nieuwe grondexploitatiebegroting aan de raad voor te leggen. Daarom is de afgelopen jaren gewerkt met onderstaande kaders. De adviezen, van de Rekenkamercommissie Vallei en Veluwerand om deze werkwijze weer expliciet te maken en de spelregels over het mandaat van de raad en het college helder te krijgen, zijn overgenomen.
10
Autorisatieniveau raad bij grondexploitaties: de raad stelt bij een nieuw plan ook expliciet de grondexploitatie vast; door het vaststellen van de grondexploitatie mandateert de raad het college om binnen de kaders uitgaven te doen voor dit plan. De raad stelt vast: het (resterende) krediet; de prognose eindstand, de prognose eindstand geeft weer hoe we verwachten dat we het project financieel gaan afsluiten; de einddatum van het project; het bedrag dat gemoeid is met risico’s. Wijzigingen in lopende grondexploitaties die niet leiden tot wijzigingen van één van de bovenstaande variabelen vallen onder de bevoegdheid van het college. Zodra er ontwikkelingen zijn die wel tot wijziging leiden van één van bovenstaande kaders wordt de raad om toestemming gevraagd en een nieuwe grondexploitatie aan haar voorgelegd. Het MPG: In het MPG wordt melding gemaakt van de voortgang van de lopende grondexploitaties. In deze grondexploitaties zijn voor bijna alle lopende complexen (geactualiseerde) bouwrekeningen opgenomen. Door vaststelling van dit document worden deze geactualiseerde grondexploitaties vastgesteld. Daarmee wordt het college gemandateerd om binnen de geplande budgetten (restant kredieten) uitgaven te doen.
11
12
3. Grondexploitaties In de gemeente Bunschoten zijn verschillende grondexploitaties in uitvoering. In de volgende paragrafen worden deze kort genoemd. Er staat een projectomschrijving, hier staat in om hoeveel oppervlakte het gaat. De tekening geeft een beeld hoe het project er uit ziet/gaat zien. Na elke projectomschrijving staat een bouwrekening met daarin onderstaande verdeling. Naast de boekwaarde per 31 december 2020 wordt ook een prognose gegeven van de uitgaven en inkomsten voor de komende jaren. De bouwrekening is als volgt opgebouwd: Uitgaven:
Grondverwerving Bouw- en woonrijp maken Plan kosten Bouwrente Overige kosten Tussentijdse winstneming Reserves en voorzieningen
Inkomsten:
Bijdragen Verkopen Reserves en voorzieningen
Eerst komt de grondverwerving aan bod: dit zijn uitgaven met betrekking tot de grond. Hier vallen ook eventuele kosten voor bodemvervuiling, archeologie en planschade onder. Dan komt het bouw- en woonrijp maken van de grond. Dit zijn bijvoorbeeld sloopkosten, kosten voor het aanbrengen van rioleringen, groenaanleg en het aanleggen van (bouw)straten en voetpaden. Plankosten zijn voornamelijk kosten van externen over planbegeleiding en onderzoek. Onder de bouwrente wordt de omslag en directe rente verstaan. Overige kosten zijn bijvoorbeeld kosten voor onvoorzien en kosten die onder een andere noemer kunnen vallen. Daarnaast wordt in sommige grondexploitaties tussentijdse winst genomen. Nutsvoorzieningen en afdrachten voorzieningen vallen onder de reserves en voorzieningen. Bij de inkomsten zijn bijdragen vaak toevoegingen van andere partijen bijvoorbeeld ten behoeve van de sanering of subsidies. Verkopen zijn de tot dan toe verkochte woningen of verwachte verkopen (gronduitgifte). Reserves en voorzieningen zijn meestal interne boekingen.
13
3.1 Bedrijventerrein Haarbrug-Zuid
Complex 3
Projectomschrijving 2020 was het laatste jaar van deze grondexploitatie. Het plan is bijna volledig gerealiseerd. De laatste hand dient nog gelegd te worden aan het woonrijp maken, hier is een apart bedrag voor gereserveerd. Ondanks deze reservering is de grondexploitatie afgesloten. Mede omdat alle grond volledig is verkocht, gereserveerd of verhuurd. Het resultaat van deze grondexploitatie is € 1.038.494,-. Met de opmerking dat er al ruim € 1,9 miljoen aan winst is genomen de afgelopen jaren. In totaal heeft deze grondexploitatie de gemeente een resultaat van € 2.971.509,opgeleverd. Nu, aan het einde van de looptijd van dit complex, is de verhuurde en gereserveerde grond overgedragen aan de Algemene Dienst tegen de dan geldende waarde minus de geraamde kosten van de mogelijke ontsluiting. De Algemene Dienst kan te zijner tijd de grond opnieuw in exploitatie brengen op het moment dat het huurcontract wordt opgezegd.
Zichtlocatie Amersfoortseweg
Totaal verkoopbaar m² volgens grex 13.958
Verkocht /verhuurd/ gereserveerd tot en met 2020 13.958
Nog te verkopen/ te verhuren -
Zichtlocatie Zuidrand
12.865
12.865
-
Binnenterrein (incl. derde parkeerkoffer) 103.185 165 Overig (achterstrook)
103.185
-
165
-
130.173
130.173
-
Ruimtegebruik
14
Bouwrekening 2020 Concept exploitatie opzet
Mutaties t/m 31-122019
Totaal Mutaties t/m 31mutaties 2020 12-2020
Afwikkeling 2020
Resultaat afsluiting complex
A
B
C
E
D+E
14.250.569 7.579.130 2.081.582 4.824.338 377.773 1.933.015 1.522.045 32.568.452
14.250.569 6.399.335 1.937.832 4.809.908 377.773 1.933.015 522.045 30.230.476
264.399 143.750 14.430 422.579
14.250.569 6.663.734 2.081.582 4.824.338 377.773 1.933.015 522.045 30.653.055
915.396 1.038.494 1.000.000 2.953.890
14.250.569 7.579.130 2.081.582 4.824.338 377.773 2.971.509 1.522.045 33.606.945
Bijdragen Verkopen Reserves en voorzieningen stelpost Totale inkomsten
45.000 29.943.341 3.618.604 33.606.945
45.000 28.403.999 28.448.999
1.539.342 1.539.342
45.000 29.943.341 29.988.341
3.618.604 3.618.604
45.000 29.943.341 3.618.604 33.606.945
Saldo inkomsten -/- uitgaven
1.038.494
-1.781.477
1.116.763
-664.714
664.714
-
-664.714
-
Omschrijving Complex 3 Haarbrug-Zuid Uitgaven Grondverwerving Bouw en woonrijp maken Plankosten Bouwrente Overige kosten Tussentijdse winstneming Reserves en voorzieningen stelpost Totale uitgaven
D
Inkomsten
Boekwaarde einde planjaar
-1.781.477
Rentepercentage
0,81%
Resultaat Eindwaarde per 31 december 2020
Risico's €
1.038.494
(voordelig resultaat)
Eindwaarde is het bedrag aan winst of verlies dat bij de afsluiting van het project wordt behaald.
Looptijd exploitatieplan van 2012 t/m 2020
Boekwaarde per 1 januari 2021
€
Prognose eindresultaat (voordelig)
€ 1.038.494
Risicoanalyse
€
-
15
3.2 Plan De Kronkels-Zuid
Complex 4
Projectomschrijving In 2018 zijn de voorbereidingen begonnen om een nieuw bedrijventerrein te realiseren. In de raad van 10 december 2020 is de grondexploitatie De Kronkels-Zuid vastgesteld. Op basis van de huidige berekeningen wordt een voordelig resultaat verwacht van € 21.386,-. In de risicoparagraaf wordt rekening gehouden met eventuele financiële risico's, mede omdat dit het begin van het traject is.
Dit is een voorlopige stedenbouwkundige tekening
Ruimtegebruik De totale uitgeefbaarheid van het plangebied moet nog verder uitgewerkt worden, hier zal in het MPG 2021 meer duidelijkheid over zijn. De huidige verwachting is dat 54% uitgeefbaar is.
16
Bouwrekening 2020 Concept exploitatie opzet
Mutaties t/m 31-122019
Totaal mutaties 2020
Mutaties t/m 31-122020
Planjaar 2021
Planjaar 2022
Planjaar 2023
Planjaar 2024
Planjaar na 2024
Totaal nog te verwachten mutaties
Verwacht resultaat bij afsluiting complex
A
B
C
D
E
F
G
H
I
E t/m I
D t/m I
Omschrijving Complex 4, De KronkelsZuid) Uitgaven Grondverwerving
11.166.426
-
858.178
858.178
5.420.124
4.084.730
803.394
-
-
10.308.249
11.166.426
Bouw en woonrijp maken
5.995.108
-
-
-
234.826
1.116.329
3.173.969
-195.120
1.665.103
5.995.108
5.995.108
Plankosten
2.259.688
291.057
84.964
376.021
311.733
311.733
636.733
155.867
467.600
1.883.667
2.259.688
Bouwrente
507.855
1.591
2.370
3.961
12.382
72.172
129.400
149.042
140.898
503.894
507.855
Uitgavenstijgingen
715.356
-
-
-
-
137.820
233.589
-3.018
346.966
715.356
715.356
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
20.644.433
292.648
945.512
1.238.160
5.979.065
5.722.785
4.977.086
106.770
2.620.567
19.406.273
20.644.433
Verkopen
19.496.800
-
-
-
-
-
2.924.520
4.874.200
11.698.080
19.496.800
19.496.800
Inkomstenstijgingen
1.169.020
-
88.394
222.646
857.980
1.169.020
1.169.020
-
-
-
-
-
-
-
-
20.665.820
-
-
-
-
-
3.012.914
5.096.846
12.556.060
20.665.820 20.665.820
21.386
-292.648
-945.512
-1.238.160
-5.979.065
-5.722.785
-1.964.172
4.990.075
9.935.494
1.259.546
-7.217.225 1,00%
-12.940.011 1,00%
-14.904.183 1,00%
-9.914.107 1,00%
21.386 1,00%
Reserves en voorzieningen Totale uitgaven Inkomsten
Reserves en voorzieningen Totale inkomsten Saldo inkomsten -/uitgaven Boekwaarde einde planjaar Rentepercentage
-292.648 0,81%
Resultaat Eindwaarde per 31-12-2028
21.386
Risico's €
21.386 (voordelig resultaat)
Eindwaarde is het bedrag aan winst of verlies dat bij de afsluiting van het project wordt behaald.
Looptijd exploitatieplan van 2020 t/m 2028 Boekwaarde per 1 januari 2021 € -1.238.160 Prognose eindresultaat
€
21.386
Risicoanalyse
€
2.500.000
17
3.3 Plan Zuyderzee
Complex 33
Projectomschrijving Tijdens de raadsvergadering van 20 mei 2015 is de tweede actualisatie projectovereenkomst Zuyderzee met bijbehorende grondexploitatie vastgesteld. De watervilla's, de appartementen en de grondgebonden woningen zijn in 2019 allemaal verkocht. In 2020 is het laatste perceel verkocht. Nu rest nog één onderdeel dat verkocht dient te worden. Naar verwachting wordt dit onderdeel in 2021 verkocht en zal de gezamenlijke grondexploitatie worden afgesloten. Het plan Zuyderzee heeft intussen bijna 99% van de geraamde verkoopwaarde gerealiseerd.
Ruimtegebruik
Aantallen woningen/ appartementen en watervilla's
Totaal aantal:
158
Verkocht tot en met 2020
157
Nog te verkopen
1
18
Bouwrekening 2020 Concept exploitatie opzet
Mutaties t/m dienstjaar 3112-2019
Mutaties 2020
Mutaties totaal t/m 31-12-2020
Planjaar 2021
Totaal nog te verwachten mutaties
Verwacht resultaat bij afsluiting complex
A
B
C
D
E
E
D t/m E
Omschrijving Complex 33 Zuyderzee Uitgaven Grondverwerving Bouw en woonrijp maken Plankosten Bouwrente Overige kosten Reserves en voorzieningen Totale uitgaven
9.551.031 3.406.026 398.322 5.512.547 229.030 147.714 19.244.670
9.551.031 3.406.026 398.322 5.377.808 150.159 147.714 19.031.059
123.605 33.518 157.124
9.551.031 3.406.026 398.322 5.501.413 183.677 147.714 19.188.183
11.134 45.353 56.487
11.134 45.353 56.487
9.551.031 3.406.026 398.322 5.512.547 229.030 147.714 19.244.670
Bijdragen
4.130.585
1.483.115
2.830.585
4.313.700
-
-
4.313.700
Verkopen
14.927.482
14.016.366
540.000
14.556.366
188.000
188.000
14.744.366
-
-
-
-
-
-
-
19.058.067
15.499.482
3.370.585
18.870.067
188.000
188.000
19.058.067
186.603
-3.531.578
3.213.461
-318.117
131.513
131.513
-186.604
-3.531.578
-318.117
-186.604
3,50%
3,50%
Inkomsten
Reserves en voorzieningen Totale inkomsten
Saldo inkomsten -/- uitgaven Boekwaarde einde planjaar Rentepercentage
Resultaat
Risico's
Looptijd exploitatieplan van 2011 t/m 2021
Eindwaarde per 31 december 2021
€ - 186.604
(Nadelig saldo)
Boekwaarde per 1 januari 2021
€ - 318.117
Aandeel gemeente 50%
€ - 93.302
(Prognose)
Prognose eindresultaat (aandeel gemeente)
€ - 93.302
Eindwaarde is het bedrag aan winst of verlies dat bij de afsluiting van het project wordt behaald.
Risicoanalyse (aandeel gemeente)
Circa
€
-
19
3.4 Plan Rengerswetering; Noordelijke Kampen (eiland 3)
Complex 41
Projectomschrijving Na een jarenlang proces komt het eind van dit complex in zicht. De laatste kavels zijn in 2020 uitgegeven en er dienen alleen nog gedeeltes op het eiland woonrijp gemaakt te worden. Op basis van de huidige berekening wordt een nagenoeg sluitende grondexploitatie verwacht. Was het nadelig saldo in 2019 nog berekend op € 51.550,-. De huidige grondexploitatie laat een voordelig saldo zien van € 37.273,-. Waarbij gezegd moet worden dat er een tussentijdse winstneming heeft plaats gevonden van € 80.416,- in 2020, wat ten gunste komt van het resultaat van de jaarrekening 2020. De verwachting is wel dat dit positieve resultaat nog positiever kan worden. De voorziening verlieslatend van € 51.550,- is hierdoor in zijn geheel vrijgevallen. Daarnaast zijn er aan de inkomstenkant geen risico’s meer, omdat alle gronden zijn verkocht. Dit punt zal verder uiteengezet worden in de risicoparagraaf.
Ruimtegebruik Uitgeefbaar in m² Uitgeefbaar in kavels:
Circa
33.400
43
Vrij sector woningen
61
(sociale) Huurwoningen
113
Koopwoningen
m²
217 Totaaloppervlakte plangebied
55.133
m²
20
Bouwrekening 2020 Concept exploitatie opzet
Mutaties t/m 31-12-2019
Mutaties 2020
Mutaties t/m 31-12-2020
Planjaar 2021
Totaal nog te verwachten mutaties
Verwacht resultaat bij afsluiting complex
A
B
C
D
E
E
D+E
Omschrijving Complex 41 Noordelijke Kampen, eiland 3 Uitgaven Grondverwerving Bouw en woonrijp maken Plankosten Bouwrente Overige kosten Tussentijdse winstneming Reserves en voorzieningen Totale uitgaven Inkomsten Bijdragen Verkopen Reserves en voorzieningen Totale inkomsten Saldo inkomsten -/- uitgaven
4.172.674 5.585.175 1.229.943 1.093.261 250.000 1.128.918 13.459.970
4.161.345 1.667.348 749.627 1.115.210 101.554 753.767 8.548.852
325.891 145.617 -4.167 30.881 80.416 578.639
4.161.345 1.993.239 895.244 1.111.043 132.436 80.416 753.767 9.127.491
3.500.374 334.699 -43.218 117.564 375.151 4.284.569
3.500.374 334.699 -43.218 117.564 375.151 4.284.569
4.161.345 5.493.613 1.229.943 1.067.825 250.000 80.416 1.128.917 13.412.060
220.000 13.234.563 -
220.000 8.843.273 -
4.386.060 -
220.000 13.229.333 -
-
-
220.000 13.229.333 -
13.454.563
9.063.273
4.386.060
13.449.333
-
-
13.449.333
-5.408
514.421
3.807.421
4.321.842
-4.284.569
-4.284.569
37.273
514.421
4.321.842
37.273
0,81%
1,00%
Boekwaarde einde planjaar Rentepercentage
Resultaat Eindwaarde per 31 december 2021
Risico's € 37.273
(Nadelig saldo)
Eindwaarde is het bedrag aan winst of verlies dat bij de afsluiting van het project wordt behaald.
Looptijd exploitatieplan van 2013 t/m 2021
Boekwaarde per 1 januari 2021
€ 4.321.842
Prognose eindresultaat
€
37.273
€
-
Risicoanalyse
circa
21
3.5 Plan Rengerswetering; Zuiderland (eiland 4)
Complex 45
Projectomschrijving In 2019 zijn voorbereidingen getroffen om het plan verder te realiseren. Waardoor in de raad van 5 maart 2020 de grondexploitatie Zuiderland (eiland 4) is vastgesteld. Verwacht wordt dat in 2021/2022 de eerste kavels worden uitgegeven. Op basis van de berekening wanneer de grondexploitatie is vastgesteld was er een nadelig resultaat verwacht van € 564.082,-. Hoewel er feitelijk nog geen inkomsten zijn geboekt is dit tekort door verschillende tenders en aanbestedingsvoordelen omgeslagen naar een geprognotiseerd positief resultaat van € 2.132.372,-. Waarbij gezegd moet worden dat er een tussentijdse winstneming heeft plaats gevonden van € 147.783,- in 2020, wat ten gunste komt van het resultaat van de jaarrekening 2020. De voorziening verlieslatend van 564.082,- is hierdoor in zijn geheel vrijgevallen.
Ruimtegebruik
m²
Oppervlakte eiland 4
Circa
71.261
Totaaloppervlakte
Circa
71.261
22
Bouwrekening 2020 Planjaar na 2024
Totaal nog te verwachten mutaties
Verwacht resultaat bij afsluiting complex
I
E t/m I
D t/m I
82.899
27.633
6.063.334
4.906.426 6.129.256
Concept exploitatie opzet
Mutaties t/m 31-122019
Totaal mutaties 2020
Mutaties t/m 31-122020
Planjaar 2021
Planjaar 2022
Planjaar 2023
Planjaar 2024
A
B
C
D
E
F
G
H
4.906.426 65.922
2.802.998
1.763.959
1.385.845
Omschrijving Complex 45, Zuiderland (eiland 4) Uitgaven Grondverwerving Bouw en woonrijp maken
4.906.426 6.129.256
Plankosten Bouwrente
4.906.426 -
65.922
1.072.588
412.402
145.900
558.302
284.464
284.464
284.464
189.643
221.250
1.264.286
1.822.588
1.676.296
1.579.849
40.710
1.620.559
54.450
13.562
45.980
30.620
55.217
90.928
1.529.631
41.447
41.447
18.750
60.197
16.250
16.250
16.250
16.250
16.250
81.250
141.447
-
-
147.783
147.783
-
-
-
-
-
-
147.783
738.169
474.550
-
474.550
-
131.810
131.810
-
500.000
763.619
1.238.169
14.564.183
7.414.675
419.066
7.833.741
3.158.162
2.182.921
1.772.389
258.172
709.916
8.081.560
15.915.301
3.409.060 10.591.042
2.388.736 -
-
2.388.736 -
375.151 9.584.206
370.308 5.054.407
236.404 -
23.228 -
15.233 -
1.020.324 14.638.613
3.409.060 14.638.613
-
-
-
-
-
-
-
-
Totale inkomsten
14.000.101
2.388.736
-
2.388.736
9.959.357
5.424.715
236.404
23.228
15.233
15.658.937
18.047.673
Saldo inkomsten -/uitgaven Boekwaarde einde planjaar Rentepercentage
-564.082
-5.025.939
-419.066
-5.445.005
6.801.195
3.241.793
1.535.985
-234.943
-694.683
7.577.377
2.132.372
-5.025.939
1.356.190
4.597.983
3.061.998
2.827.055
2.132.372
0,81%
1,00%
1,00%
1,00%
1,00%
1,00%
Risico's
Looptijd exploitatieplan van 2018 t/m 2026
Overige kosten Tussentijdse winstneming Reserves en voorzieningen Totale uitgaven Inkomsten Bijdragen Verkopen Reserves en voorzieningen
Resultaat Eindwaarde na 2026
€
2.132.372 (Voordelig resultaat)
Eindwaarde is het bedrag aan winst of verlies dat bij de afsluiting van het project wordt behaald.
Boekwaarde per 1 januari 2021
€ - 5.445.005
Prognose eindresultaat
€ 2.132.372
Risicoanalyse
€
-
23
3.6 Plan Rengerswetering; Zuidelijke Hoven (eiland 5)
Complex 46
Projectomschrijving In de raad van 16 april 2015 is het bestemmingsplan en exploitatieplan Rengerswetering Zuid vastgesteld. In de raad van 10 december 2015 is besloten om Zuidelijke Hoven (eiland 5) in exploitatie te nemen. Inmiddels is voor eiland 4 gestart met de uitwerking van het plan, wat geresulteerd heeft tot een vaststelling van de grondexploitatie door de raad op 5 maart 2020. De huidige exploitatieberekening is gebaseerd op een zeer globaal plan. Voor eiland 5 zal de grondexploitatie naar verwachting dan ook worden herzien in 2021/2022 en aan de raad worden aangeboden ter goedkeuring. Na 2023/2024 kunnen dan de eerste kavels worden uitgegeven (eindfase van eiland 4). De voorziening verlieslatende complexen is berekend aan de hand van de boekwaarde van de complexen minus de getaxeerde waarde van de gronden.
Dit is een voorlopig stedenbouwkundige tekening
Ruimtegebruik
m²
Oppervlakte eiland 5
Circa
61.898
Totaal oppervlak
Circa
61.898
24
Bouwrekening 2020 Concept exploitatie opzet
Mutaties t/m 31-122019
Mutaties 2020
Mutaties t/m 3112-2020
Planjaar 2021
Planjaar 2022
Planjaar 2023
Planjaar 2024
Planjaar na 2024
A
B
C
D
E
F
G
H
I
Totaal nog Verwacht te resultaat bij verwachten afsluiting mutaties complex
Omschrijving Complex 46, Zuidelijke Hoven (eiland 5) Uitgaven Grondverwerving
4.055.188
4.055.188
-
4.055.188
-
-
-
E t/m I
-
-
D t/m I
-
4.055.188
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
Plankosten
242.599
252.599
15.000
267.599
65.000
30.000
10.000
10.000
-
115.000
382.599
Bouwrente
2.659.979
2.129.463
58.250
2.187.713
72.669
74.075
75.151
76.038
76.928
374.860
2.562.574
Overige kosten
42.865
44.865
2.250
47.115
3.000
3.500
3.500
3.000
-
13.000
60.115
Reserves en voorzieningen Totale uitgaven Inkomsten Bijdragen
709.246
709.246
-
709.246
-
-
-
-
-
-
709.246
7.709.877
7.191.361
75.500
7.266.861
140.669
107.575
88.651
89.038
76.928
502.860
7.769.722
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
Verkopen
3.750.000
-
-
-
-
-
-
-
3.800.000
3.800.000
3.800.000
Reserves en voorzieningen Totale inkomsten
3.963.712
-
-
-
-
-
-
-
3.963.712
3.963.712
3.963.712
7.713.712
-
-
-
-
-
-
-
7.763.712
7.763.712
7.763.712
3.835
-7.191.361
-75.500
7.266.861
-140.669
-107.575
-88.651
-89.038
7.686.784
7.260.852
-6.010
-7.266.861
-7.407.530
-7.515.105
-7.603.756
-7.692.794
-6.010
0,81%
1,00%
1,00%
1,00%
1,00%
1,00%
Bouw en woonrijp maken
Saldo inkomsten -/uitgaven Boekwaarde einde planjaar Rentepercentage
Resultaat
Risico's Looptijd exploitatieplan van 2015 t/m 2025
Eindwaarde per 31 december 2025 € -6.010 (Negatief resultaat) Na uitwerking van de deelplannen kan een nauwkeurige exploitatieberekening worden opgesteld, eindwaarde in deze bouwrekening is berekend op basis van een looptijd tot en met 2025. Als de grondexploitatie wordt herzien, zal de looptijd zeer waarschijnlijk worden verlengd.
Boekwaarde per 1 januari 2021 Prognose boekwaarde eind 2025
€ - 7.266.861 € - 6.010
Voorziening verlieslatende complexen
€ 3.963.712
25
3.7 Overige complexen in exploitatie Enkele complexen zijn nog niet in uitvoering. De onderstaande locaties zijn in exploitatie. Deze complexen zijn echter niet opgenomen in de bouwrekeningen, omdat deze exploitaties of door projectontwikkelaars worden uitgevoerd of dat dit tot nadeel voor de gemeente kan zorgen als de onderbouwing openbaar wordt, omdat er nog geringe kosten/inkomsten gerealiseerd moeten worden.
Eemlandia
Complex 21
Nertsenfarm Groeneweg
Complex 51
De invulling van het terrein rondom de oude melkfabriek en de restauratie van de fabriek zijn nog niet afgerond. Onderhandelingen met de projectontwikkelaar over de invulling en de kostenverdeling van het terrein zijn in 2019 afgerond. De sanering van het terrein rondom de oude fabriek is afgerond. Het perceel kan bouwrijp worden gemaakt en de bouwontwikkeling kan worden opgepakt.
In 2013 is de nertsenfarm gesloopt. In het voorjaar van 2014 is het perceel afgewerkt en ingezaaid, waarmee het geschikt is geworden voor agrarisch gebruik. Het afgelopen jaar is er weer belangstelling voor de kavels. De kavels zijn inmiddels bouwrijp gemaakt. De gronden zijn in 2020 allemaal verkocht. Er dient alleen nog een kleine afwikkeling plaats te vinden, waardoor het complex in 2020 is afgesloten.
De boekwaarde per 31 december 2020 bedraagt € 10.118,-. Het verwacht resultaat bedraagt € - 24.219 (negatief)
Het resultaat per 31 december 2020 bedraagt € - 298.956,- (negatief).
26
27
4. Totaaloverzicht gronden in exploitatie In het totaaloverzicht grondexploitaties worden de rekeningcijfers van 2020 weergegeven en voor de jaren vanaf 2021 een prognose van de uitgaven en inkomsten. Complexen
B/E
0 3 3 4 4 21 21 33 33 35 41 41 45 45 46 51 51
B B B B E E E E E E E E E E E E
Algemeen beheer Haarbrug-Zuid Afwikkeling (positief) resultaat De Kronkels-Zuid Afwikkeling (positief) resultaat Eemlandia Afwikkeling (negatief) resultaat Zuyderzee Afwikkeling (negatief) resultaat Rengerswetering (masterplan) Noordelijke Kampen (E3) Afwikkeling (positief) resultaat Zuiderland (E4) Afwikkeling (positief) resultaat Zuidelijke Hoven (E5) Nertsenfarm Groeneweg Afwikkeling (negatief) resultaat TOTAAL COMPLEXEN AF: voorziening verlieslatend Balanswaarde: Algemeen beheer Bedrijventerreinen Gronden in exploitatie
B E
Saldo Boekwaarde per 31-12-2019 -1.781.477
Uitgaven rekening 2020
-292.648
2.337.975 1.038.494 945.512
-10.037
Inkomsten rekening 2020
Saldo Boekwaarde per 31-12-2020 5.157.946 -
Prognose Uitgaven 2021
Prognose Inkomsten 2021
Prognose Boekwaarde per 31-12-2021 -
Prognose Uitgaven 2022
Prognose Inkomsten 2022
Prognose Boekwaarde per 31-12-2022
5.722.785
-
-12.940.011
-
-
-1.238.160
5.979.065
-
-7.217.225
81
-
-10.118
89.101
-
-3.531.578
157.124
3.370.585
-318.117
56.487
75.000 24.219 281.302 93.302
514.421
578.639
4.386.060
4.321.842
-
-
-5.025.939
419.066
-
-5.445.005
4.284.569 37.273 3.158.162
9.959.357
1.356.190
2.182.921
5.424.715
4.597.983
-7.191.361 -1.223.347
75.500 106.623
-7.266.861 -
140.669
-
-7.407.530
107.575
-
-7.515.105
-18.541.966 6.553.379 -11.988.587 -2.074.125 -16.467.841 -18.541.966
5.659.014 2.472.146
1.031.013 298.956 14.244.561
-9.956.419 4.081.233 -5.875.186 -1.238.160 -8.718.259 -9.956.419
13.745.326 117.521
10.433.180
8.013.282 -
5.424.715
5.979.065 7.766.261 13.745.326
10.433.180 10.433.180
-13.268.565 3.963.712 -9.304.853 -7.217.225 -6.051.340 -13.268.565
5.722.785 2.290.497 8.013.282
5.424.715 5.424.715
-15.857.133 3.963.712 -11.893.421 -12.940.011 -2.917.122 -15.857.133
4.321.981 1.337.032 5.659.014
5.157.946 9.086.615 14.244.561
-
28
Prognose Boekwaarde B/E per 31-12-2022
Complexen 0 3 3 4 4 21 21 33 33 35 41 41 45 45 46 51 51
Algemeen beheer Haarbrug-Zuid Afwikkeling (positief) resultaat De Kronkels-Zuid Afwikkeling (positief) resultaat Eemlandia Afwikkeling (negatief) resultaat Zuyderzee Afwikkeling (negatief) resultaat Rengerswetering (masterplan) Noordelijke Kampen (E3) Afwikkeling (positief) resultaat Zuiderland (E4) Afwikkeling (positief) resultaat Zuidelijke Hoven (E5) Nertsenfarm Groeneweg Afwikkeling (negatief) resultaat TOTAAL COMPLEXEN
Grijs vlak
=
Prognose Boekwaarde per 31-12-2023
Prognose Inkomsten 2023
B B B B E E E E E E E E E E E E
AF: voorziening verlieslatend Balanswaarde: Algemeen beheer Bedrijventerreinen Gronden in exploitatie
Prognose Uitgaven 2023
Prognose Prognose Boekwaarde Uitgaven na per 2024 31-12-2024
Prognose Inkomsten 2024
-
Prognose Inkomsten na 2024
Prognose Boekwaarde na 31-12-2024
-
-
-12.940.011
4.977.086
3.012.914
-14.904.183
106.770
5.096.846
-9.914.107
2.620.567 21.386
12.556.060
-
4.597.983
1.772.389
236.404
3.061.998
258.172
23.228
2.827.055
15.233
-
-7.515.105
88.651
-
-7.603.756
89.038
-
-7.692.794
709.916 2.132.372 76.928
7.763.712
-6.010
-15.857.133
6.838.125
3.249.317
-19.445.941
453.980
5.120.074
-14.779.846
5.561.169
20.335.006
-6.010
3.963.712 -10.816.134
3.963.712
-9.914.107 -4.865.739 -14.779.846
2.641.953 2.919.216 5.561.169
3.963.712 -11.893.421 B E
Prognose Uitgaven 2024
-12.940.011 -2.917.122 -15.857.133
3.963.712 -15.482.229 4.977.086 1.861.040 6.838.125
3.012.914 236.404 3.249.317
-14.904.183 -4.541.758 -19.445.941
106.770 347.209 453.980
5.096.846 23.228 5.120.074
-6.010 12.556.060 7.778.945 20.335.006
-6.010 -6.010
Exploitatie resultaat
29
30
5. Totale cumulatieve kasstroom Onderstaande tabel geeft de cumulatieve kasstroom voor de komende jaren weer. Hierin staan de geldelijke stromen die nodig zijn voor de grondexploitatie. Daarnaast staan ook de inkomsten. In deze kasstroom zijn alleen de projecten meegenomen die ook in hoofdstuk drie zijn genoemd.
Omschrijving
Tot en met 31-122019
Mutaties 2020
Tot en met 31-12-2020
Planjaar 2021
Planjaar 2022
Planjaar 2023
Planjaar 2024
Planjaren na 2024
Totaal
Uitgaven Grondverwerving Bouw en woonrijp maken Overige kosten Stelpost uitgaven
36.924.559 11.472.710 715.798 -
858.178 656.213 85.400 -
37.782.737 12.128.922 801.198 -
5.420.124 6.538.198 182.167 -
4.084.730 2.880.289 157.570 -
803.394 4.559.814 253.339 -
-112.221 16.232 -
1.692.736 363.216 -
48.090.986 27.687.738 1.773.721 -
Totale uitgaven
49.113.067
1.599.790
50.712.857
12.140.489
7.122.589
5.616.547
-95.989
2.055.951
77.552.444
Bijdragen van derden Verkopen Stelpost verkopen
4.136.851 51.263.638
2.830.585 6.465.402 -
6.967.436 57.729.040 -
375.151 9.772.206 -
370.308 5.054.407 -
236.404 23.228 15.233 3.012.914 5.096.846 16.356.060 -
7.987.760 97.021.473 -
Totale inkomsten
55.400.489
9.295.987
64.696.476
10.147.357
5.424.715
3.249.317 5.120.074 16.371.294 105.009.233
Saldo inkomsten -/- uitgaven
6.287.422
7.696.197
13.983.619
-1.993.133
-1.697.874 -2.367.229 5.216.063 14.315.342
Inkomsten
27.456.788
31
32
6. Risicoanalyse Algemene reserve grondexploitatie De algemene reserve grondexploitatie dient onder andere voor het opvangen van verliezen en risico’s van complexen binnen het grondbedrijf. Wanneer een complex financieel wordt afgewikkeld wordt het voor- of nadelig saldo in principe ten gunste of ten laste van deze reserve geboekt. Ook is het mogelijk éénmalige kosten (opbrengsten) ten laste (ten gunste) van deze reserve te brengen. De algemene reserve grondexploitatie moet voldoende groot zijn om de berekende risico’s op te kunnen vangen. De algemene reserve grondexploitatie is een beklemde reserve, dat betekent dat deze reserve niet vrij te bestemmen is door de raad, anders dan door een herziening van de risicoanalyse. De minimale stand van de reserve is bepaald op één miljoen euro plus de berekende risico’s voor zover deze niet kunnen worden opgevangen binnen het complex zelf. Dit wordt hieronder verder uiteengezet. Risicoanalyse Voor alle complexen in uitvoering is een risicoanalyse gemaakt. Een risicoanalyse heeft tot doel het vergroten van het inzicht in de bandbreedte van het saldo van de grondexploitaties. Daarnaast ook het noemen van maatregelen om negatieve risico’s te beperken en positieve risico’s te benutten. Om dit inzicht te krijgen worden de positieve en negatieve risico’s geïnventariseerd en gekwantificeerd.
De reserve grondexploitatie dient minimaal als buffer voor het totaal van geïnventariseerde risico’s plus één miljoen euro. De stand van de reserve grondexploitatie is per 31-12-2020 € 4.199.512,-. Hieronder worden per grondexploitatie de risico’s op hoofdlijnen uiteengezet, om een totaalbeeld te schetsen. Risicoanalyse per grondexploitatie Complex Risico’s Haarbrug-Zuid Is in 2020 afgesloten, restant uitvoering/afwikkeling vormt een risico. In dit bedrag is echter een post onvoorzien opgenomen, waardoor er geen financieel risico valt te verwachten. De Kronkels-Zuid Het resultaat van dit complex is minimaal en staat aan de start van de uitwerking. Risico op hogere verwervingskosten, lasten ontsluiting en lagere inkomsten qua verkoop. Inschatting van € 2.500.000,-. Zuyderzee
Noordelijke Kampen (eiland 3)
Dit is een gezamenlijke grondexploitatie. Het complex zal in 2021 worden afgesloten. Alle risico’s zijn in beeld en in de grondexploitatie genoemd. Tekort voor de gemeente bedraagt € 93.302,-. In het verleden is als buffer in de reserve grondexploitatie € 1,5 miljoen opgenomen. Doordat alle inkomsten inmiddels binnen zijn en de uitgaven in beeld zijn. Hoeft deze € 1,5 miljoen niet meer als buffer te dienen voor dit complex. Er zijn nagenoeg geen financiële risico’s meer te verwachten.
Gedekt in de grondexploitatie? Niet van toepassing
Dekkingsmiddel Niet van toepassing
Nee, dit is niet mogelijk, want bedragen zijn niet definitief.
Het bedrag van € 2,5 miljoen dient als buffer in de reserve grondexploitatie aanwezig te zijn. Dit tekort van € 93.302,wordt gedekt uit de voorziening verlieslatende complexen. Er dient geen buffer in de reserve grondexploitatie voor dit complex aanwezig te zijn.
Ja, de risico’s zijn afgedekt in de grondexploitatie. Het verwachte tekort is ontstaan door gemaakte keuzes uit het verleden. Ja, de risico’s zijn afgedekt in de grondexploitatie en in beeld.
33
Complex Zuiderland (eiland 4)
Zuidelijke Hoven (eiland 5)
Eemlandia
Nertsenfarm Groeneweg
Risico’s Door de huidige marktontwikkeling is het verwacht resultaat van dit complex ruim € 2,1 miljoen. Hierin is ook een risicobuffer van € 500.000,- opgenomen. Het risico dat zich kan voordoen, is dat potentiële kopers niet of later gaan afnemen. Gezien de status van de planvorming wordt dit risico laag ingeschat en kan zeer waarschijnlijk door de grondexploitatie gedekt worden. Dit is nog geen actieve grondexploitatie. Dit zal in 2021/2022 verder uitgewerkt worden en aan de raad worden voorgelegd. Het huidige verwachte negatieve resultaat bedraagt € 6.010,met hierin als dekking een post van € 3.963.712,- uit de voorziening verlieslatende complexen. Op dit moment is dit voldoende afgedekt qua risico’s, vooral met de huidige hoogconjunctuur. Het verwacht negatief resultaat bedraagt € 24.219,-. Het complex zal in 2021 worden afgesloten. Alle uitgaven zijn in beeld en er zullen naar verwachting geen onverwachte risico’s zich voordoen. Is in 2020 afgesloten, restant uitvoering/afwikkeling vormt een risico. Echter is in dit bedrag een post onvoorzien opgenomen, waardoor er geen financieel risico valt te verwachten.
Gedekt in de grondexploitatie? Ja, de risico’s zijn afgedekt in de grondexploitatie en in beeld.
Dekkingsmiddel Er dient geen buffer in de reserve grondexploitatie voor dit complex aanwezig te zijn.
Ja, de risico’s zijn afgedekt in de grondexploitatie.
Dit tekort van € 3.963.712,- wordt gedekt uit de voorziening verlieslatende complexen.
Ja, de risico’s zijn afgedekt in de grondexploitatie en in beeld.
Dit tekort van € 24.219,wordt gedekt uit de voorziening verlieslatende complexen. Niet van toepassing
Niet van toepassing
De huidige reserve grondexploitatie zal per 31-12-2020 € 4.199.512,- bedragen. Door bovenstaande analyse en de minimale buffer van één miljoen euro. Zal het minimale bedrag van de reserve grondexploitatie € 3,5 miljoen dienen te bedragen. Dit is een verschil van € 700.000,- In het raadsvoorstel zal voorgesteld worden om dit bedrag in drie jaar af te bouwen, voor het eerst in de jaarrekening 2020. Dit bedrag komt dan ten gunste van de algemene reserve. Het zal dan gaan om de jaarrekening 2020, 2021 en 2022 om telkens een bedrag van circa € 200.000,-.
34