CConstaterende datBunschoten
Koppel je AI →
Document · PDF

Bijlage 1c. Kadernota VRU 2027

Gemeenteraad 12 februari 2026, gemeente BunschotenBij agendapunt: Ingekomen stukken lijst A en B11.903 woorden

Open het PDF bij iBabs ↗Naar de vergadering →

Tekst van het document

Uit het bestand gehaald, zonder opmaak, tabellen en afbeeldingen · deel 2 van 2

4.6

Overige onvoorziene exploitatierisico’s

De veiligheidsregio kan worden geconfronteerd met onvoorziene kosten binnen het begrotingsjaar als gevolg van exogene ontwikkelingen (zoals premiestijgingen, claims, kostenfluctuaties die samenhangen met incidenten en crises). In de begroting van de VRU zijn geen posten voor onvoorziene uitgaven opgenomen.

27

Toelichting effect en kans Als dit risico zich voordoet, zal bijsturing plaatsvinden via de begroting. Het geraamde risico gaat ervan uit dat het maximaal een jaar duurt voordat de maatregelen zijn geëffectueerd. Het geraamde risico wordt ingeschat op 0,5% van de totale kosten (exclusief dotatie reserves).

4.7

Milieurisico PFAS

Het Veiligheidsberaad heeft de RCDV gevraagd de landelijke ontwikkelingen rond PFAS inzichtelijk te maken en te coördineren. Voor veiligheidsregio’s liggen de belangrijkste risico’s op twee terreinen: gezondheidsrisico’s voor medewerkers door blootstelling via blusschuim en bluspakken, en mogelijke bodem- en grondwaterverontreiniging op (oefen)locaties door het gebruik van PFAShoudend blusschuim. Een eerste landelijke verkenning laat zien dat dit vraagstuk complex is en zowel arbeidsomstandigheden als milieuschade raakt. Structurele middelen voor eventuele sanering of aanvullende beschermingsmaatregelen zijn nu niet beschikbaar. De huidige regionale situatie is dat de VRU aansprakelijk gesteld is door een grondeigenaar van een voormalige brandweerlocatie. Juridisch onderzoek wordt verricht naar de mogelijke verantwoordelijkheid van de VRU. Tegelijkertijd is de provincie Utrecht gestart met onderzoek naar 13 (voormalige) brandweerlocaties. Bestuurlijke afstemming vindt plaats over de wijze van omgaan met de huidige en de te verwachten toekomstige aansprakelijkheidstelling(en). Toelichting effect en kans Formeel kan de veiligheidsregio aansprakelijk worden gesteld voor sanering of herstel, omdat zij gebruiker is geweest van PFAS-houdend blusschuim. Tegelijkertijd is dit schuim jarenlang in opdracht en conform landelijke normen toegepast.

De omvang van het financiële risico is nog onzeker en afhankelijk van de uitkomsten van het landelijke onderzoek dat onder regie van de RCDV wordt uitgevoerd. De kans dat veiligheidsregio’s met kosten worden geconfronteerd wordt vooralsnog ingeschat op middel (50%). Bij de begroting 2027 wordt dit risico opnieuw beoordeeld en opgenomen in de risicoparagraaf.

4.8

Vitaalverklaring veiligheidsregio’s

Met de aanwijzing als vitale aanbieder (brief JenV 10 juli 2025) is de VRU primair verantwoordelijk voor de continuïteit van drie vitale processen: inzet brandweer, crisiscoördinatie en besluitvorming, en communicatie- en informatievoorziening met en tussen hulpdiensten en crisispartners. Uit een recente audit blijkt dat de VRU onvoldoende scoort op digitale veiligheid, terwijl van vitale aanbieders wordt verwacht dat zij structureel hun weerbaarheid op orde hebben. Het uitvoeren van de impacttoets zelf heeft geen directe financiële consequenties, maar de te treffen versterkingsmaatregelen kunnen leiden tot aanzienlijke structurele kosten waarvoor nu geen middelen beschikbaar zijn. Toelichting effect en kans De kans dat aanvullende investeringen noodzakelijk zijn wordt ingeschat als groot (75%). De omvang van het financiële risico is nog onzeker en wordt zichtbaar bij de uitkomsten van de impacttoets (2026). Dit risico wordt daarom opgenomen in de risicoparagraaf als pm en geactualiseerd bij het opstellen van de begroting 2027.

28

4.9

Indexeringssystematiek

De aanpassing van de indexeringsmethodiek van het gemeentefonds vormde voor een aantal gemeenten aanleiding om samen met de VRU een verkenning te starten naar een werkbare indexeringssystematiek. Deze zou beter moeten aansluiten op de inflatiecorrectie die gemeenten via het gemeentefonds van het Rijk ontvangen. In dit kader is een analyse gemaakt van zowel de indexeringsmethodiek van de VRU als die van het gemeentefonds. Laatstgenoemde methodiek is per 2024 van kracht geworden. Een eventuele aanpassing van de huidige indexeringssystematiek van de VRU — bijvoorbeeld ten aanzien van de gehanteerde indexen of de timing daarvan — brengt financiële risico’s met zich mee. De omvang van deze risico’s is afhankelijk van de mate waarin de aangepaste methodiek afwijkt van de daadwerkelijke loon- en prijsontwikkelingen binnen de VRU. Toelichting effect en kans Eén procent minder loonbijstelling ten opzichte van de werkelijke loonontwikkeling leidt tot een structureel tekort van € 0,9 miljoen. Lagere prijsbijstellingen ten opzichte van de werkelijke prijsontwikkeling zijn nu niet in omvang bepaald maar zullen mogelijk tot een tekort leiden in de exploitatie met het risico dat deze kosten bij de jaarrekening door gemeenten gedragen moeten worden.9

9 In de bijdrageverordening van de VRU staat: “Na afsluiting van het boekjaar vindt de nacalculatie van de werkelijke realisatie van de kosten van

de gezamenlijke basistakenpakket plaats. De nacalculatie, bedoeld in de vorige volzin wordt opgenomen in de jaarrekening, overeenkomstig artikel 4.5 van de GR VRU.”

29

5 Gemeentelijke bijdrage GBTP 2026 en 2027 Tabel 15: Bijstelling gemeentelijke bijdrage 2026 en 2027 ten opzichte van de vastgestelde begroting 2026 Bedragen x € 1.000

Mutaties bijdrage GBTP 2026a en 2027

Bijdrage GBTP vastgestelde begroting 2026

Mutaties 2027 (str.) Structureel 2026a

Incidenteel 2026a

Totaal 2026a

Structureel 2027

Incidenteel 2027

Totaal 2027

109.930

-1.088

108.842

109.930

-

109.930

Fi na nci eel kader

Mutatie 10% korting BDuR

-102

-

-102

-102

-

-102

-102

Invulling 10% korting BDuR kadernota VRU 2027

-699

801

102

-986

-

-986

-986

109.129

-287

108.842

108.842

-

108.842

-1.088

111

-

111

111

111

111

Bijdrage GBTP na verwerking korting BDuR Mutaties financieel kader 2026 Mutaties financieel kader 2027 Subtotaal mutatie financieel kader

5.904

-

5.904

5.904

-

6.015

6.015

Ontwi kke l i ngen

111

-

111

6.015

-94 + pm

1.721 + pm

1.627 + pm

-94 + pm pm

pm

pm

pm

Subtotaal mutatie ontwikkelingen

-94 + pm

1.721 + pm

1.627 + pm

-94 + pm

pm

-94 + pm

-94 + pm

Subtotaal mutaties financieel kader en ontwikkelingen

-17 + pm

1.721 + pm

1.738 + pm

5.921 + pm

pm

5.921 + pm

Totaal bijdrage GBTP (exclusief pm-posten)

109.146

1.434

110.580

114.763

-

114.763

Mutaties ontwikkelingen 2026 Mutaties ontwikkelingen 2027

-94 + pm

-94 + pm

4.927

In de onderstaande tabel is de ontwikkeling van de gemeentelijke bijdrage voor het gezamenlijk basistakenpakket (GBTP) in 2026 en 2027 per gemeente opgenomen op basis van de mutaties in het financiële kader (hoofdstuk 2) en ontwikkelingen (hoofdstuk 3). De ontwikkeling van de gemeentelijke vergoeding voor het maatwerkpakket (IGPP) is opgenomen in bijlage 2.

30

-94

Tabel 16: Ontwikkeling gemeentelijke bijdrage GBTP 2026 → 2026a → 2027 Gemeente

Bijdrage GBTP begroting VRU 2026

Amersfoort

12.420

81

-73

57

29

198

-11

12.701

-198

561

77

41

13.181

Baarn

2.042

-10

-12

9

5

32

-2

2.064

-32

90

12

7

2.141

Bunnik

1.196

-3

-7

5

3

18

-1

1.212

-18

52

7

4

1.257

Bunschoten

1.432

-9

-8

6

3

22

-1

1.445

-22

63

9

5

1.499

De Bilt

3.431

-15

-19

15

8

52

-3

3.468

-52

148

20

11

3.594

De Ronde Venen

3.538

(bedragen x € 1.000)

Bijstelling ijkpuntscores gemeentefonds (§ 2.1.1)

Stelpost loonbijstelling 2026a (§ 2.2.2)

Prijs (pBBP) bijstelling 2026a (§ 2.2.2)

Prijs (iboi) Ontwikkelingen Ontwikkelingen bijstelling inc.overbrugging best. opdrachten 2026a knelpunten 2026 2026a (str.) (§ 2.2.3) (§ 3.2) (§ 3.3.1)

Bijdrage GBTP begroting VRU 2026a

Incidentele bijstelling 2026a (§ 3.2)

Stelpost loonbijstelling 2027 (§ 2.2.1)

Prijs (pBBP) bijstelling 2027 (§ 2.2.2)

Prijs (iboi) bijstelling 2027 (§ 2.2.3)

Bijdrage GBTP begroting VRU 2027

3.383

-22

-19

15

7

51

-3

3.413

-51

146

20

11

Eemnes

735

5

-4

3

2

11

-1

751

-11

32

4

2

779

Houten

3.090

-3

-20

16

8

54

-3

3.142

-54

154

21

11

3.273

IJsselstein

2.198

-4

-14

11

5

37

-2

2.231

-37

104

14

8

2.320

Leusden

2.154

5

-13

10

5

34

-2

2.193

-34

97

13

7

2.276

Lopik

986

-1

-5

4

2

15

-1

999

-15

42

6

3

1.035

Montfoort

992

-6

-5

4

2

15

-1

1.001

-15

42

6

3

1.038

Nieuwegein

4.718

64

-29

22

11

77

-4

4.860

-77

219

30

16

5.048

Oudewater

749

7

-4

3

2

11

-1

768

-11

33

4

2

796

Renswoude

414

1

-2

2

1

6

-0

421

-6

17

2

1

436

Rhenen

1.371

-2

-8

6

3

21

-1

1.391

-21

61

8

4

1.443

Soest

3.474

-3

-20

16

8

54

-3

3.526

-54

154

21

11

3.658

Stichtse Vecht

4.992

-101

-28

21

11

74

-4

4.966

-74

211

29

15

5.146

Utrecht

34.847

47

-205

160

80

552

-30

35.452

-552

1.565

214

114

36.793

Utrechtse Heuvelrug

4.024

-24

-22

17

9

60

-3

4.060

-60

170

23

12

4.206

Veenendaal

4.203

41

-30

23

12

80

-4

4.324

-80

226

31

16

4.518

Vijfheerenlanden

4.269

19

-24

19

9

64

-4

4.353

-64

183

25

13

4.510

Wijk bij Duurstede

1.812

-10

-10

8

4

27

-1

1.830

-27

77

11

6

1.896

Woerden

3.871

-25

-22

17

9

60

-3

3.906

-60

171

23

12

4.052

Woudenberg

940

-1

-5

4

2

14

-1

954

-14

41

6

3

989

Zeist

5.099

-31

-29

23

12

80

-4

5.148

-80

226

31

16

5.341

Totaal

108.842

-

-638

498

251

1.721

-94

110.580

-1.721

4.881

668

354

114.763

31

Bijlage 1 – Financieel effect op GBTP per investering van € 1 miljoen Tabel 17: verdeling gemeentelijke bijdrage GBTP per investering van € 1 miljoen 10 Verdeling (€) per investering van € 1 miljoen Gemeente Kadernota Financieel 2027 effect op GBTP Amersfoort

11,49%

114.857

Baarn

1,84%

18.404

Bunnik

1,07%

10.661

Bunschoten

1,29%

12.867

De Bilt

3,02%

30.242

De Ronde Venen

2,99%

29.856

Eemnes

0,65%

6.547

Houten

3,15%

31.492

IJsselstein

2,13%

21.342

Leusden

1,98%

19.811

Lopik

0,85%

8.512

Montfoort U

0,86%

8.620

Nieuwegein

4,49%

44.949

Oudewater

0,67%

6.667

Renswoude

0,36%

3.576

Rhenen

1,24%

12.412

Soest

3,15%

31.454

Stichtse Vecht

4,31%

43.131

Utrecht

32,06%

320.596

Utrechtse Heuvelrug

3,49%

34.909

Veenendaal

4,63%

46.332

Vijfheerenlanden

3,75%

37.462

Wijk bij Duurstede

1,58%

15.779

Woerden

3,50%

34.973

Woudenberg

0,83%

8.328

Zeist

4,62%

46.223

TOTAAL

100,00%

1.000.000

10 Op basis van de verdeelgrondslag uit de septembercirculaire van het gemeentefonds 2025

32

Bijlage 2 – Gemeentelijke vergoeding IGPP 2026/2027 Tabel 18: Ontwikkeling gemeentelijke vergoeding IGPP 2026 → 2026a → 2027

*De mutatie die in deze kadernota voor 2026 en 2027 is opgenomen komt voort uit de loon- en prijsbijstelling (zie paragraaf 2.2). Met ingang van 2026 worden de tarieven voor de beheerpakketten herijkt met als doel een zuivere en realistische doorbelasting van de materiële en personele kosten. Hiermee willen we waarborgen dat gemeenten die geen gebruik maken van het maatwerk (IGPP) geen financieel voor- of nadeel ondervinden van de kosten die verband houden met het maatwerk. Deze actualisatie is tevens bedoeld om de afwijkingen bij de eindafrekening aan het einde van het boekjaar ten opzichte van de begroting zo zoveel mogelijk te beperken. Indien de nieuwe tarieven significant afwijken van de huidige, zal er rechtstreeks contact worden opgenomen met de betreffende gemeente om dit nader toe te lichten. De herijking van de tarieven wordt verwerkt in de geactualiseerde begroting VRU 2026 en ontwerpbegroting VRU 2027.

33

Bijlage 3 – Meerjarenraming gemeentelijke bijdrage GBTP Tabel 19: Meerjarenraming gemeentelijke bijdrage voor het GBTP 2027-2031 inclusief besluitvorming toekomstscenario’s (11) (bedragen x € 1.000)

Bijdrage GBTP begroting VRU 2027 (kadernota ' 27)

Ontwikkelingen Toekomstscenario's (AB dec '27)

Ontwikkelingen Gemeentelijke Prognose Prognose totale Prognose Prognose totale Prognose Prognose totale Prognose Prognose totale bestuurlijke bijdrage en mutatie toekomstgemeentelijke mutatie toekomstgemeentelijke mutatie toekomstgemeentelijke mutatie toekomstgemeentelijke opdrachten* vergoeding 2027 scenario's (**) bijdrage en scenario's (**) bijdrage en scenario's (**) bijdrage en scenario's (**) bijdrage en (AB dec '27) 2027 → 2028 vergoeding 2028 2028 → 2029 vergoeding 2029 2029 → 2030 vergoeding 2030 2030 → 2031 vergoeding 2031

Verhoging gem. bijdrage toekomstscenario's (**)

(§ 3.3.1)

KN27 (dec.25)

KN27 (dec.25)

KN27 (dec.25)

mrt-26

KN27 (dec.25)

2028

Amersfoort

-11

13.181

514

-4

13.691

90

13.780

Baarn

-2

2.141

82

-1

2.223

14

2.237

Bunnik

-1

1.257

48

-0

1.304

8

Bunschoten

-1

1.499

58

-0

1.556

De Bilt

-3

3.594

135

-1

De Ronde Venen

-3

3.538

134

Eemnes

-1

779

Houten

-3

IJsselstein Leusden

Gemeente besluitvorming

Ontwikkelingen bestuurlijke opdrachten* 2026a (str.)

KN27 (dec.25)

2029

KN27 (dec.25)

2030

KN27 (dec.25)

2031 e.v.

2027 → 2031

-

13.780

74

13.855

493

14.348

1.156

-

2.237

12

2.249

79

2.328

185

1.312

-

1.312

7

1.319

46

1.365

107

10

1.566

-

1.566

8

1.574

55

1.630

129

3.729

24

3.752

-

3.752

20

3.772

130

3.902

304

-1

3.671

23

3.694

-

3.694

19

3.713

128

3.841

300

29

-0

808

5

813

-

813

4

817

28

845

66

3.273

141

-1

3.413

25

3.438

-

3.438

20

3.458

135

3.593

317

-2

2.320

95

-1

2.415

17

2.432

-

2.432

14

2.446

92

2.537

215

-2

2.276

89

-1

2.364

15

2.379

-

2.379

13

2.392

85

2.477

199

Lopik

-1

1.035

38

-0

1.072

7

1.079

-

1.079

6

1.084

37

1.121

86

Montfoort

-1

1.038

39

-0

1.076

7

1.082

-

1.082

6

1.088

37

1.125

87

Nieuwegein

-4

5.048

201

-2

5.248

35

5.283

-

5.283

29

5.312

193

5.505

452

Oudewater

-1

796

30

-0

825

5

831

-

831

4

835

29

864

67

Renswoude

-0

436

16

-0

451

3

454

-

454

2

457

15

472

36

Rhenen

-1

1.443

56

-0

1.498

10

1.508

-

1.508

8

1.516

53

1.569

125

Soest

-3

3.658

141

-1

3.797

25

3.822

-

3.822

20

3.842

135

3.977

317

Stichtse Vecht

-4

5.146

193

-2

5.338

34

5.371

-

5.371

28

5.399

185

5.584

434

Utrecht

-30

36.793

1.434

-12

38.214

250

38.465

-

38.465

207

38.672

1.377

40.049

3.226

Utrechtse Heuvelrug

-3

4.206

156

-1

4.361

27

4.388

-

4.388

23

4.411

150

4.561

351

Veenendaal

-4

4.518

207

-2

4.723

36

4.760

-

4.760

30

4.790

199

4.989

466

Vijfheerenlanden

-4

4.510

168

-1

4.676

29

4.705

-

4.705

24

4.730

161

4.891

377

Wijk bij Duurstede

-1

1.896

71

-1

1.966

12

1.978

-

1.978

10

1.988

68

2.056

159

Woerden

-3

4.052

156

-1

4.208

27

4.235

-

4.235

23

4.258

150

4.408

352

Woudenberg

-1

989

37

-0

1.026

7

1.032

-

1.032

5

1.038

36

1.073

84

Zeist

-4

5.341

207

-2

5.546

36

5.583

-

5.583

30

5.612

199

5.811

465

Totaal

-94

114.763

4.472

-37

119.198

781

119.979

-

119.979

647

120.626

4.295

124.921

10.064

* opbrengsten liftopsluitingen (€ 94K) zijn reeds structureel verwerkt in kadernota vanaf 2026 ** prognose o.b.v. prijspeil 2027, verdeling cf. sept.circ.2025

11 De voorlopige gemeentelijke bijdrage in tabel 19 is exclusief maatwerk (IGPP) en separate besluitvorming door het algemeen bestuur over natuurbrand- en waterongevallenbestrijding (volgt maart 2026).

34

Colofon Dit is een uitgave van Veiligheidsregio Utrecht 9 december 2025

35

De tekst is automatisch uit het bestand gehaald en kan afwijken van het origineel (kolommen, tabellen en koppen lopen door elkaar). Het officiële stuk bij iBabs is leidend. Bron: https://api.notubiz.nl/document/16405906/1