CConstaterende datBunschoten
Koppel je AI →
Document · PDF

A01 publicatie versie jaarverslag 2023 STEV

Commissie Samenleving 12 september 2024, gemeente BunschotenBij agendapunt: Ingekomen stukken gemeenschappelijke regelingen voor zienswijze23.363 woorden

Open het PDF bij iBabs ↗Naar de vergadering →

Tekst van het document

Uit het bestand gehaald, zonder opmaak, tabellen en afbeeldingen · deel 3 van 3

75 76 78 79 80

Overige gegevens Controleverklaring

81 82

53

Balans 31-12-2023 €

€

31-12-2022 €

1

Activa

1.2

Vaste activa Materiële vaste activa Totaal vaste activa

1.572.807 1.572.807

1.550.735 1.550.735

1.5 1.7

Vlottende activa Vorderingen Liquide middelen Totaal vlottende activa

693.966 7.104.626 7.798.592

435.378 5.755.661 6.191.039

Totaal activa

2 2.1 2.2 2.4

Passiva Eigen vermogen Voorzieningen Kortlopende schulden

9.371.399

2.078.810 4.184.430 3.108.159

Totaal passiva

7.741.774

4.041.799 1.662.238 2.037.737 9.371.399

54

€

7.741.774

Staat van baten en lasten 2023 €

Begroot 2023 €

Realisatie 2022 €

3 3.1 3.2 3.5

Baten Rijksbijdragen Overheidsbijdragen en -subsidies overige overheden Overige baten Totaal baten

18.896.906 566.251 460.757 19.923.914

16.217.737 405.414 210.224 16.833.375

16.979.150 400.992 285.615 17.665.757

4 4.1 4.2 4.3 4.4

Lasten Personeelslasten Afschrijvingen Huisvestingslasten Overige lasten Totaal lasten

16.625.003 301.035 1.231.741 1.402.961 19.560.740

13.902.045 322.900 1.226.377 945.893 16.397.215

14.213.158 284.309 1.455.378 1.249.019 17.201.864

Saldo baten en lasten

363.174

436.160

463.893

Financiële baten en lasten Resultaat

57.976 421.150

-9.000 427.160

-18.787 445.106

Totaal resultaat

421.150

427.160

445.106

6

55

Kasstroomoverzicht 2023 €

€

2022 €

€

Kasstroom uit operationele activiteiten Saldo baten en lasten

363.174

463.893

Aanpassing voor: Afschrijvingen Mutaties voorzieningen

301.035 138.053

284.309 718.647

-258.588 1.070.422

498.493 497.285

Verandering in vlottende middelen: Vorderingen (-/-) Schulden Totaal kasstroom uit bedrijfsoperaties Ontvangen interest Betaalde interest (-/-)

1.614.096 62.185 -4.209

Totaal kasstroom uit operationele activiteiten

2.462.628 668 -19.455

1.672.072

2.443.841

Kasstroom uit investeringsactiviteiten Investeringen in MVA (-/-) Desinvesteringen in MVA

-325.326 2.219

-274.022 36.465

Totaal kasstroom uit investeringsactiviteiten

-323.107

-237.557

Mutatie liquide middelen

1.348.965

2.206.284

Beginstand liquide middelen Mutatie liquide middelen gedurende het boekjaar Eindstand liquide middelen

5.755.660 1.348.965 7.104.625

3.549.376 2.206.284 5.755.660

56

Grondslagen voor waardering van activa, passiva en resultaatbepaling Algemene grondslagen voor de opstelling van de jaarrekening De jaarrekening is opgesteld conform de richtlijnen van de Regeling jaarverslaggeving onderwijs en overeenkomstig de verslaggevingsvoorschriften en bepalingen zoals weergegeven in Titel 9 van boek 2 van het Burgerlijk Wetboek. Tevens is de richtlijn 660 van de Raad voor de Jaarverslaggeving gevolgd. In deze richtlijn zijn voor de onderwijssector presentatie-, waarderingsen verslaggevingsvoorschriften geformuleerd. Vergelijkende cijfers Voor zover van toepassing zijn ter vergelijking de realisatiecijfers opgenomen van het voorgaande jaar, alsmede de cijfers van de meest recente, vastgestelde versie van de begroting van het verantwoordingsjaar. Waardering van de activa en passiva De activa en passiva zijn tegen historische kostprijs opgenomen, tenzij anders vermeld. De gebouwen zijn economisch eigendom van de gemeente. Stelselwijziging In 2023 is een stelselwijziging doorgevoerd. Per 1 januari 2023 wordt de componentenmethode via de voorziening groot onderhoud toegepast. Het cumulatieve effect van deze stelselwijziging per 1 januari 2023 bedraagt € 2.384.140 welke als een directe vermogensmutatie ten laste van het eigen vermogen is gebracht. De vergelijkende cijfers zijn hierop niet aangepast.

Materiële vaste activa De materiële vaste activa worden gewaardeerd tegen de verkrijgingsprijs, verminderd met de cumulatieve afschrijvingen en indien van toepassing met bijzondere waardeverminderingen. De afschrijvingen worden gebaseerd op de geschatte economische levensduur en worden berekend op basis van een vast percentage van de verkrijgingsprijs, rekening houdend met een eventuele restwaarde. Er wordt afgeschreven vanaf het moment van ingebruikname. Vorderingen en overlopende activa De vorderingen worden bij eerste verwerking opgenomen tegen de reële waarde en vervolgens gewaardeerd tegen de geamortiseerde kostprijs. De reële waarde en geamortiseerde kostprijs van gelijk aan de nominale waarde. Noodzakelijk geachte voorzieningen voor het risico van oninbaarheid worden in mindering gebracht. Deze voorzieningen worden bepaald op basis van individuele beoordeling van de vorderingen. Liquide middelen De liquide middelen zijn gewaardeerd tegen nominale waarde. Liquide middelen die niet ter directe beschikking staan worden verwerkt onder de vorderingen. Liquide middelen die gedurende langer dan 12 maanden niet ter directe beschikking staan van de stichting worden verwerkt onder de financiële vaste activa.

Eigen vermogen Binnen het eigen vermogen zijn de volgende reserves opgenomen: - Algemene reserve: dit betreft het weerstandsvermogen ter dekking van onvoorziene tegenslagen c.q. risico’s. Jaarlijks zal bij de resultaatsbestemming worden bezien of mutaties noodzakelijk zijn; - Bestemmingsreserves: deze reserves zijn door het bestuur onderscheiden naar specifieke bestemmingen. Voorzieningen Pensioenen

57

De stichting heeft één pensioenregeling. Dit betreft een Nederlandse regeling en wordt gefinancierd door afdrachten aan pensioenuitvoerder, te weten het bedrijfstakpensioenfonds ABP. De pensioenverplichting wordt gewaardeerd volgens de “verplichting aan de pensioenuitvoerder benadering”. In deze benadering wordt de aan de pensioenuitvoerder te betalen premie als last in de staat van baten en lasten verantwoord. De stichting heeft geen verplichting tot het voldoen van aanvullende bijdragen in geval van een tekort bij ABP, anders dan het effect van hogere toekomstige premies. De stichting heeft daarom de pensioenregeling verwerkt als een “verplichting aan de pensioenuitvoerder benadering” en heeft alleen de verschuldigde premies tot en met het einde van het boekjaar in de jaarrekening verantwoord. Voorziening groot onderhoud De voorziening ter gelijkmatige verdeling van lasten voor groot onderhoud van gebouwen wordt bepaald op basis van de te verwachten kosten over een reeks jaren. De voorziening wordt lineair opgebouwd. Het uitgevoerde onderhoud wordt ten laste van deze voorziening gebracht. De indexering naar de toekomst toe is nihil, prijspeil is gebaseerd op 1-1-2024. 40 jaar na de opleverdatum is een stopjaar ingevoerd. In de 10 jaar voor de stopdatum wordt de stopdatum opnieuw beoordeeld.

Als het gebouw inderdaad wordt vernieuwd wordt het onderhoud ook aangepast Bedragen onder de € 2000 (incl BTW) en elk jaar terugkerende bedragen worden niet in de onderhoudsvoorziening meegenomen. Voorziening langdurig zieken De voorziening langdurige zieken is gevormd voor personeelsleden die naar verwachting niet meer in het arbeidsproces terugkomen, en waarvoor geen middelen meer worden ontvangen Voorziening wachtgelden De voorziening wachtgeld is gevormd voor voormalige personeelsleden die nu BWOO ontvangen, en die ten laste van de eigen bijdrage van het schoolbestuur worden gebracht. Spaarverlof De voorziening spaarverlof is gevormd voor personeelsleden die gedurende 4 of meer schooljaren 60 klokuren hebben gespaard en dit in een aaneengesloten periode gaan opnemen. Voorziening Jubilea De voorziening jubilea is gevormd ter dekking van de kosten van jubileumgratificaties die op grond van de cao dienen te worden betaald. Daarbij wordt rekening gehouden met de datum van indiensttreding, leeftijd van betrokkene(n), blijfkanspercentage en een uitkering bij 25- en 40-jarig jubileum conform de cao. De voorziening is gewaardeerd tegen contante waarde, waarbij een disconteringvoet van 2,5% is gehanteerd. Kortlopende schulden Dit betreffen schulden met een op balansdatum resterende looptijd van ten hoogste één jaar. Kortlopende schulden worden gewaardeerd tegen de reële waarde.

Overlopende passiva De overlopende passiva betreffen vooruit ontvangen bedragen die aan opvolgende perioden worden toegerekend en nog te betalen bedragen, voor zover ze niet onder de andere kortlopende schulden zijn te plaatsen. Grondslagen voor bepaling van het resultaat Rijksbijdragen De ontvangen (normatieve) rijksbijdrage en de niet-geoormerkte OCW-subsidies (vrij besteedbare doelsubsidies zonder verrekening clausule) worden in het jaar waarop de toekenningen betrekking hebben volledig verwerkt als bate in de staat van baten en lasten.

58

Geoormerkte OCW-subsidies met een vrij besteedbaar overschot (doelsubsidies waarbij het overschot geen verrekening clausule heeft) worden ten gunste van de staat van baten en lasten verantwoord naar rato van de voortgang van de gesubsidieerde activiteiten. Het deel van de subsidies waar nog geen activiteiten voor zijn verricht per balansdatum worden verantwoord onder de overlopende passiva. Geoormerkte OCW-subsidies (doelsubsidies met verrekening clausule) worden ten gunste van de staat van baten en lasten verantwoord in het jaar ten laste waarvan de gesubsidieerde lasten komen. Niet bestede middelen worden verantwoord onder de overlopende passiva zolang de bestedingstermijn nog niet is verlopen. Niet bestede middelen worden verantwoord onder de kortlopende schulden zodra de bestedingstermijn is verlopen op balansdatum. Overige exploitatiesubsidies Overige exploitatiesubsidies worden ten gunste van de staat van baten en lasten gebracht in het jaar ten laste waarvan de gesubsidieerde lasten zijn gemaakt. Afschrijvingen De afschrijvingen geschieden tijdsevenredig op basis van de verwachte economische levensduur. Op aanschaffingen in het verslagjaar wordt naar tijdsgelang afgeschreven. Door het bestuur van de Stichting Eem-Vallei Educatief zijn de volgende afschrijvingstermijnen vastgesteld: Soort actief

Afschrijvingstermijn

Gebouwen Terreinen ICT-hardware Meubilair Inventaris/apparatuur Leermiddelen

10 tot 20 jaar 5 jaar 10 tot 20 jaar 12 jaar 8 jaar

Afschrijvingspercentage 5% tot 10% 20% 5% tot 10% 8% 13%

Grondslagen voor de opstelling van het kasstroomoverzicht Het kasstroomoverzicht wordt opgesteld volgens de indirecte methode. Winstbelastingen, ontvangen interest en ontvangen dividenden worden opgenomen onder de kasstroom uit operationele activiteiten. Betaalde interest en betaalde dividenden worden opgenomen onder de kasstroom uit financieringsactiviteiten.

59

Vaste activa

1.1.2 1.1.2.1 1.1.2.2 1.1.2.3 1.1.2.4

Materiële vaste activa Gebouwen en terreinen Terreinen Inventaris en apparatuur Overige materiële vaste activa Materiële vaste activa

Aanschaf Afschrijving prijs cumulatief 1-1-2023 1-1-2023 € €

Boekwaarde 1-1-2023 €

Investeringen €

Aanschaf desinvesteringen €

Afschrijv. desinvesteringen €

280.230 9.637 2.415.159 386.894 3.091.920

38.117 0 1.292.717 210.351 1.541.185

242.113 9.637 1.122.442 176.543 1.550.735

0 0 306.601 18.725 325.326

0 3.609 0 3.609

0 1.390 0 1.390

386.894 386.894

210.351 210.351

176.543 176.543

18.725 18.725

0

0

Afschrijvingen

Aanschaf Afschrijving prijs cumulatief 31-12-2023 31-12-2023 € €

Boekwaarde 31-12-2023 €

19.275 0 235.067 46.693 301.035

280.230 9.637 2.718.151 405.619 3.413.637

57.392 0 1.526.394 257.044 1.840.830

222.838 9.637 1.191.757 148.575 1.572.807

46.693 46.693

405.619 405.619

257.044 257.044

148.575 148.575

€

Uitsplitsing: 1.1.2.4

Leermiddelen Overige materiële vaste activa

60

Voorraden & vorderingen

1.2.2 Vorderingen 1.2.2.2 Vorderingen op OCW 1.2.2.10 Overige vorderingen 1.2.2.12 Vooruitbetaalde kosten 1.2.2.15 Overlopende activa overige Vorderingen

61

31-12-2023 €

31-12-2022 €

195.039 13.244 302.416 183.267 693.966

137.371 0 220.908 77.099 435.378

Effecten & liquide middelen

1.2.4 1.2.4.2

Liquide middelen Tegoeden op bankrekeningen Liquide middelen

31-12-2023 €

31-12-2022 €

7.104.626 7.104.626

5.755.661 5.755.661

Er is een bankgarantie afgegeven van € 7,659,53 ten behoeve van de huur van het pand aan de Amsterdamseweg 41 Amersfoort

62

Eigen vermogen

2.1.1 2.1.1.1 2.1.1.2

Groepsvermogen Algemene reserve Bestemmingsreserves publiek Groepsvermogen

Stand per 1-1-2023 €

Mutatie 1-jan-23 €

Resultaat €

Overige mutaties €

Stand per 31-12-2023 €

2.611.053 1.430.746 4.041.799

-2.384.139 0 -2.384.139

473.253 -52.103 421.150

193.772 -193.772 0

893.939 1.184.871 2.078.810

0

-116.839 64.736 -52.103

-193.772 -193.772

1.034.271 150.600 1.184.871

Uitsplitsing: 02120 02120

Bestemmingsreserve NPO Bestemmingsreserve bijzondere bekostiging Bestemmingsreserves publiek

1.151.110 279.636 1.430.746

63

Voorzieningen & langlopende schulden

2.2 2.2.1 2.2.3

Voorzieningen Personele voorzieningen Voorziening groot onderhoud Voorzieningen

Stand per 1-1-2023

Dotaties

Onttrekkingen

Vrijval

Rente mutatie (bij contante waarde) € €

€

€

€

445.730 1.216.508 1.662.238

210.755 2.920.516 3.131.271

232.055 129.281 361.336

0 247.744 247.744

0 115.730 95.000 235.000 445.730

35.000 57.894 -25.139 143.000 210.755

0 7.194 21.861 203.000 232.055

0 0 0 0 0

Stand 31-12-2023

€

Kortlopend deel < 1 jaar €

Langlopend deel > 1 jaar €

0 0 0

424.430 3.760.000 4.184.430

189.825 222.550 412.375

234.605 3.537.450 3.772.055

0 0 0 0 0

35.000 166.430 48.000 175.000 424.430

10.625 19.200 160.000 189.825

35.000 155.805 28.800 15.000 234.605

Uitsplitsing: 2.2.1.2 2.2.1.4 2.2.1.5 2.2.1.6

Verlofsparen en sabbatical leave Jubileumvoorziening Werkeloosheidsbijdragen Langdurig zieken Voorzieningen

64

Kortlopende schulden

2.4 2.4.8 2.4.9 2.4.10 2.4.12 2.4.14 2.4.16 2.4.17 2.4.19

Kortlopende schulden Crediteuren Belastingen en premies sociale verzekeringen Pensioenen Overige kortlopende schulden Vooruit ontvangen subsidies OCW Vooruit ontvangen bedragen Vakantiegeld, vakantiedagen en bindingstoelage Overige overlopende passiva Kortlopende schulden

65

31-12-2023 €

31-12-2022 €

284.168 756.250 186.145 163.156 698.257 232.979 540.955 246.249 3.108.159

222.941 670.005 159.818 162.058 156.636 192.774 473.505 0 2.037.737

G1 Verantwoording van subsidies zonder verrekeningsclausule (Regeling ROS art.13, lid 2 sub a en EZ regelingen betrekking hebbend op de EZ subsidies)

Omschrijving

Doorstroom PO-VO Kruisrak Doorstroom PO-VO Egelantier 19JO0 Impuls en innovatie bewegingonderwijs Tel mee met Taal Zijinstroomsubsidie Studieverlof Studieverlof Doorstroom PO-VO Egelantier 19JO0 Doorstroom PO-VO Lijster 11RU Internationalisering Zijinstroomsubsidie Zijinstroomsubsidie Zijinstroomsubsidie Basisvaardigheid Dorpbeuk Basisvaardigheid Uitkijck Basisvaardigheid Buut Basisvaardigheid Plantijn Basisvaardigheid Lijster Basisvaardigheid Kruisrak Basisvaardigheid Vliegeniers Basisvaardigheid Startbaan

Toewijzing Kenmerk Datum

DPOVO21220 DPOVO21129 IIB210277 TMMTOA220044 1240509-1 ABLTINS-368679 ABLTTOE-1959284 DPOVO23171 DPOVO23119 IFO23110 3/250/39985 3/250/39986 3/250/39994 VBV23-PO-2112 VBV23-PO-2113 VBV23-PO-2118 VBV23-PO-4278 VBV23-PO-4280 VBV23-PO-4282 VBV23-PO-4283 VBV23-PO-4285

29-7-2021 20-7-2021 13-12-2021 31-5-2022 15-4-2022 19-6-2022 20-6-2023 20-7-2023 20-7-2023 18-1-2023 18-9-2023 18-9-2023 15-9-2023 31-5-2023 31-5-2023 31-5-2023 31-5-2023 31-5-2023 31-5-2023 31-5-2023 31-5-2023 Totaal

Bedrag van de toewijzing € 44.000 9.000 84.465 24.790 20.000 7.115 7.329 24.000 20.000 25.000 25.000 25.000 25.000 180.000 111.000 253.000 121.000 105.000 208.000 121.000 125.000

Ontvangen t/m verslagjaar € 44.000 9.000 84.465 24.790 20.000 7.115 7.329 12.000 10.000 25.000 25.000 25.000 25.000 90.000 55.500 126.500 60.500 52.500 104.000 61.500 62.500

1.564.699

931.699

66

Prestatie afgerond? Ja/Nee Onderhanden ja ja Onderhanden Onderhanden ja Onderhanden Onderhanden Onderhanden ja Onderhanden Onderhanden Onderhanden Onderhanden Onderhanden Onderhanden Onderhanden Onderhanden Onderhanden Onderhanden Onderhanden

G2 Verantwoording van subsidies met verrekeningsclausule G2-A Aflopend per ultimo verslagjaar Omschrijving

Bedrag van de toewijzing €

Ontvangen t/m verslagjaar €

Totale kosten €

Te verrekenen ultimo verslagjaar €

Totaal

0

0

0

0

Toewijzing Kenmerk Datum

Bedrag van de toewijzing

Saldo 1-1-2023

Ontvangen t/m verslagjaar

Lasten in verslagjaar

Totale kosten 31-12-2023

€

€

€

€

€

Saldo nog te besteden ultimo verslagjaar €

0

0

0

0

0

0

Toewijzing Kenmerk Datum

G2-B Doorlopend tot in een volgend verslagjaar Omschrijving

Totaal

67

Niet uit de balans blijkende verplichtingen 15.1 Lopende contracten Contract

Looptijd tot

Huur Stafbureau Kopieerapparatuur en printers Schoonmaak

31-12-2026 31-1-2026 30-4-2027

Jaarlijkse verplichting (incl. BTW, in €) 35.000 14.000 310.000

Samen met een aantal andere organisaties huurt Stichting Eem-Vallei een gedeelte van het bedrijfspand aan de Amsterdamseweg 41 te Amersfoort. Het contract betreft een jaarlijkse verplichting van € 35.000 met een looptijd tot 1-12-2026. Per 1-2-2021 is er een nieuw contract afgesloten met Ricoh, hetgeen door Ricoh is ondergebracht bij de financieringsmaatschappij BNP. Het contract heeft een looptijd van 60 maanden en een huurtermijn van € 1.127,18 (excl. Btw) per maand. Voor afdrukken wordt een prijs per afdruk berekend van € 0,0022 per print zwart-wit en kleur € 0,02 (beide excl. Btw). Het schoonmaakcontract is afgesloten met Schoonmaakbedrijf Van de Pol voor een looptijd van 10 jaar, ingegaan op 1-5-2017. De totale kosten in 2017 betroffen € 176.891 en zijn doorgerekend naar een verwachte jaarlijkse verplichting van € 310.000, rekening houdende met schoolvakanties. 15.2 Pensioenrechten De pensioenrechten worden jaarlijks geïndexeerd, indien en voor zover de dekkingsgraad van het pensioenfonds (het vermogen van het pensioenfonds gedeeld door haar financiële verplichtingen) dit toelaat. Naar de stand van ultimo december 2023 is de dekkingsgraad van het pensioenfonds 110,5%. De beleidsdekkingsgraad per eind december 2023 bedroeg 113,9%. De beleidsdekkingsgraad is de gemiddelde dekkingsgraad van de afgelopen 12 maanden.

Stichting Eem-Vallei Educatief heeft geen verplichting tot het voldoen van aanvullende bijdragen in geval van een tekort bij het pensioenfonds, anders dan het effect van hogere toekomstige premies. Stichting Eem-Vallei Educatief heeft daarom alleen de verschuldigde premies tot en met het einde van het boekjaar in de jaarrekening verantwoord. €691.791 15.3 Vordering OCW Bij de overgang van de oude naar de nieuwe bekostiging heeft de minister slecht 93% van de rijksbekostiging over 2022 uitbetaald. STEV heeft nadat het ingestelde bezwaar door de minister ongegrond was verklaard, beroep ingesteld bij de bestuursrechter tegen deze beslissing op bezwaar. In de loop van 2024 verwachten we een uitspraak in deze procedure.

68

Overheidsbijdragen

3.1 3.1.1 3.1.2 3.1.3.3

Rijksbijdragen Rijksbijdragen OCW Overige subsidies OCW Ontvangen doorbetalingen Rijksbijdrage SWV Rijksbijdragen

3.2

Overheidsbijdragen en -subsidies overige overheden Overige overheidsbijdragen en -subsidies overige overheden Overheidsbijdragen en -subsidies overige overheden

3.2.2

Realisatie 2023 €

Begroot 2023 €

Realisatie 2022 €

16.609.539 1.869.073 418.294 18.896.906

15.388.814 470.113 358.810 16.217.737

15.636.104 875.567 467.479 16.979.150

566.251 566.251

405.414 405.414

400.992 400.992

566.251 566.251

405.414 405.414

400.992 400.992

Uitsplitsing: 3.2.2.2

Overige gemeentelijke en GR-bijdragen en -subsidies Overige overheidsbijdragen en -subsidies overige overheden

69

Andere baten

3.5 3.5.1 3.5.2 3.5.10

Overige baten Opbrengst verhuur Detachering personeel Overige Overige baten

70

Realisatie 2023 €

Begroot 2023 €

Realisatie 2022 €

170.131 38.026 252.600 460.757

78.300 28.492 103.432 210.224

59.245 20.826 205.544 285.615

Lasten

4.1 4.1.1 4.1.2 4.1.3

Personeelslasten Lonen, salarissen, sociale lasten en pensioenlasten Overige personele lasten Ontvangen vergoedingen Personeelslasten

Realisatie 2023 €

Begroot 2023 €

Realisatie 2022 €

14.534.957 2.300.539 -210.493 16.625.003

12.964.110 1.012.935 -75.000 13.902.045

12.649.601 1.699.631 -136.074 14.213.158

Uitsplitsing: 4.1.1.1 4.1.1.2 4.1.1.3 4.1.1.5

Lonen en salarissen Sociale lasten Premies Participatiefonds Pensioenlasten Lonen, salarissen, sociale lasten en pensioenlasten

11.088.998 1.638.603 230.994 1.576.362 14.534.957

10.077.865 1.153.268 200.431 1.532.546 12.964.110

9.810.086 1.393.801 116.917 1.328.797 12.649.601

4.1.2.1 4.1.2.2 4.1.2.3

Dotaties personele voorzieningen Lasten personeel niet in loondienst Overig Overige personele lasten

561 1.675.446 624.532 2.300.539

10.000 523.855 479.080 1.012.935

314.616 962.647 422.368 1.699.631

4.1.3.1 4.1.3.2 4.1.3.3

Ontvangen vergoedingen Participatiefonds Ontvangen vergoedingen Vervangingsfonds Overige uitkeringen Ontvangen vergoedingen

-4.840 -50.744 -154.909 -210.493

0 0 -75.000 -75.000

-2.420 -51.878 -81.776 -136.074

Het aantal FTE bedroeg:

173,59

156,60

162,99

Afschrijvingen Afschrijvingen materiële vaste activa Afschrijvingen

301.035 301.035

322.900 322.900

284.309 284.309

19.275 235.067 46.693 301.035

24.525 241.884 56.491 322.900

15.951 209.786 58.572 284.309

4.2 4.2.2

Uitsplitsing: 4.2.2.1 4.2.2.2 4.2.2.3

Afschrijvingen gebouwen en terreinen Afschrijvingen inventaris en apparatuur Afschrijvingen leermiddelen Afschrijvingen materiële vaste activa

4.3 4.3.1 4.3.2 4.3.3 4.3.4 4.3.5 4.3.6 4.3.7 4.3.8

Huisvestingslasten Huurlasten Verzekeringslasten Onderhoudslasten (klein onderhoud) Energie en water Schoonmaakkosten Belastingen en heffingen ter zake van huisvesting Dotatie voorziening onderhoud Overige huisvestingslasten Huisvestingslasten

91.001 14.494 283.484 183.243 359.217 22.972 288.633 -11.303 1.231.741

94.033 12.500 167.022 184.500 329.200 32.022 400.000 7.100 1.226.377

97.317 10.895 298.757 177.555 317.699 26.931 505.097 21.127 1.455.378

4.4 4.4.1 4.4.2 4.4.3 4.4.5

Overige lasten Administratie en beheer Inventaris en apparatuur Leer- en hulpmiddelen Overige Overige lasten

396.429 101.600 805.719 99.213 1.402.961

282.113 69.700 500.535 93.545 945.893

429.768 88.487 554.970 175.794 1.249.019

Specificatie kosten instellingsaccountant

71

44120 Kosten onderzoek jaarrekening

72

Realisatie 2023 €

Begroot 2023 €

Realisatie 2022 €

23.494 23.494

20.000 20.000

15.730 15.730

Financieel en buitengewoon Realisatie 2023 €

Begroot 2023 €

Realisatie 2022 €

6.1 6.1.1

Financiële baten Rentebaten en soortgelijke opbrengsten Financiële baten

62.185 62.185

0 0

668 668

6.2 6.2.1

Financiële lasten Rentelasten en soortgelijke lasten Financiële lasten

-4.209 -4.209

-9.000 -9.000

-19.455 -19.455

Financiële baten en lasten

57.976

-9.000

-18.787

73

Verplichte Toelichting Model E: Verbonden Partijen Naam

Juridische vorm 2023

Statutaire zetel

Code activiteiten

O2602 SWV De Eem PO2510 SWV Rijn&Ijssel PO2509 SWV Zeeluwe

Stichting Vereniging Stichting

Leusden Ede Harderwijk

4 4 4

Eigen vermogen 31-12-2023 €

* Code activiteiten: 1. Contractonderwijs 2. Contractonderzoek 3. Onroerende zaken 4. Overige

74

Resultaat 2023

Art 2:403 BW

Deelname

Consolidatie

€

Ja/Nee

%

Ja/Nee

WNT-verantwoording 2023 Bezoldigingsmaximum Het bezoldigingsmaximum in 2023 is €159.000. Dit bedrag behoort tot de bezoldigingsklasse C en is opgebouwd door middel van 7 complexiteitspunten: - Complexiteitspunten gemiddelde totale baten - Complexiteitspunten gemiddeld aantal leerlingen, deelnemers of studenten - Complexiteitspunten gewogen aantal onderwijssoorten of sectoren Totaal

4 2 1 7

1. Bezoldiging topfunctionarissen 1a. Leidinggevende topfunctionarissen met dienstbetrekking en leidinggevende topfunctionarissen zonder dienstbetrekking vanaf de 13e maand van de functievervulling. Gegevens 2023

Functiegegevens Aanvang en einde functievervulling in 2023 Omvang dienstverband (in fte) 2023 Dienstbetrekking?

A.G. Verhoeven Voorzitter CvB Voorzitter CvB 1/1-15/5 1-9 /31-12 1 1 ja ja

Bezoldiging Beloning plus belastbare onkostenvergoedingen Beloningen betaalbaar op termijn Subtotaal

€ € €

52.765 8.384 61.149

€ € €

34.346 6.073 40.419

Individueel toepasselijke bezoldigingsmaximum

€

58.808

€

53.145

bedragen x € 1

-/- Onverschuldigd betaald en nog niet terugontvangen bedrag Totale bezoldiging

C.M.T. Peters

n.v.t. €

61.149 €

40.419

Reden waarom de overschrijding al dan niet is toegestaan: De overschrijding het gevolg is van het uitbetalen van in eerder jaar opgebouwde rechten. In die eerdere jaren was nog voldoende ruimte beschikbaar en daarom heeft er geen onverschuldigde betaling plaatsgevonden als gevolg van het overschrijden van het maximum.

N.v.t.

Toelichting op de vordering wegens onverschuldigde betaling

N.v.t.

N.v.t.

Gegevens 2022 bedragen x € 1

C.M.T. Peters

Aanvang en einde functievervulling in 2022 Omvang dienstverband 2022 (in fte) Dienstbetrekking?

1/1-31-12 1 ja

Bezoldiging Beloning plus belastbare onkostenvergoedingen Beloningen betaalbaar op termijn Subtotaal

€ € €

119.405 21.037 140.442

Individueel toepasselijke bezoldigingsmaximum

€

154.000

Totale bezoldiging

€

140.442 €

75

A.G. Verhoeven nvt

-

1b. Leidinggevende topfunctionarissen zonder dienstbetrekking in de periode kalendermaand 1 t/m 12. Gegevens 2023 bedragen x € 1

M.A. Remmers

Functiegegevens

Voorzitter CvB 2023 01/04 tm 10/10

Aanvang en einde functievervulling in 2023 Omvang dienstverband in uren in het kalenderjaar

464

Individueel toepasselijke bezoldigingsmaximum Maximum uurtarief in het kalenderjaar Maxima op basis van normbedragen per maand Individueel toepasselijke maximum gehele periode Individueel toepasselijke bezoldigingsmaximum Bezoldiging in de betreffende periode= bezoldiging hele periode -/- Onverschuldigd betaald en nog niet terugontvangen bedrag Totale bezoldiging

€ € €

212 177.000 98.368

€

69.600

n.v.t. €

69.600

Reden waarom de overschrijding al dan niet is toegestaan

N.v.t.

Toelichting op de vordering wegens onverschuldigde betaling

N.v.t.

76

1c. Toezichthoudende topfunctionarissen Bedragen x € 1 Functiegegevens Aanvang/einde functievervulling in 2023 Bezoldiging Totale bezoldiging Individueel toepasselijk bezoldigingsmaximum -/- Onverschuldigd betaald bedrag

M. Rosenberg van Minnen Voorzitter 1/1 - 31/12

Totale bezoldiging Individueel toepasselijk bezoldigingsmaximum

C.H. Fijneman

M. Wesseloo

Lid 1/1 - 31/12

J.J. van der Hoeven Lid 1/1 - 31/12

Lid 1/1 - 31/12

Lid 1/1 - 31/12

4.500 23.250 NVT

3.000 15.500 NVT

3.000 15.500 NVT

3.000 15.500 NVT

3.000 15.500 NVT

NVT NVT

NVT NVT

NVT NVT

NVT NVT

NVT NVT

Lid 1/1 - 31/12

Lid 1/1 - 31/12

Lid 1/1 - 31/12

3.000 15.400

3.000 15.400

3.000 15.400

Reden waarom de overschrijding al dan niet is toegestaan Toelichting op de vordering wegens onverschuldigde betaling Gegevens 2022 Functiegegevens Aanvang/einde functievervulling in 2022

I.M. Visser

Voorzitter 1/1 - 31/12 4.500 23.100

77

Lid 1/1 - 31/12 3.000 15.400

Bestemming van het resultaat 2023 € Het voorstel van de resultaatbestemming is als volgt: Toegevoegd aan de algemene reserve Toegevoegd aan de bestemmingsreserve NPO Toegevoegd aan de bestemmingsreserve bijz bekostiging Resultaat 2023

473.253 -116.839 64.736 421.150

78

Gebeurtenissen na balansdatum Er zijn geen gebeurtenissen na balansdatum geweest die nadere informatie geven over de feitelijke situatie per balansdatum.

79

Ondertekening door bestuurders en toezichthouders College van bestuur A.G Verhoeven

Voorzitter

Raad van Toezicht M. Wesseloo

Voorzitter

I.M. Visser

Lid

C.H. Fijneman

Lid

J.J. van der Hoeven

Lid

M. Rosbergen - Van Minnen

Lid

Datum vaststelling jaarrekening: Amersfoort, 23 mei 2024

80

Overige gegevens

81

Controleverklaring

82

Controleverklaring van de onafhankelijke accountant Aan: de raad van toezicht van Stichting Openbaar Primair Onderwijs Eem-Vallei Educatief A. Verklaring over de in het jaarverslag opgenomen jaarrekening 2023 Ons oordeel Wij hebben de jaarrekening 2023 van Stichting Openbaar Primair Onderwijs Eem-Vallei Educatief te Amersfoort gecontroleerd. Naar ons oordeel: ▪ geeft de in dit jaarverslag opgenomen jaarrekening een getrouw beeld van de grootte en de samenstelling van het vermogen van Stichting Openbaar Primair Onderwijs Eem-Vallei Educatief op 31 december 2023 en van het resultaat over 2023 in overeenstemming met de Regeling jaarverslaggeving onderwijs; ▪ zijn de in deze jaarrekening verantwoorde baten en lasten alsmede de balansmutaties over 2023 in alle van materieel belang zijnde aspecten rechtmatig tot stand gekomen in overeenstemming met de in de relevante weten regelgeving opgenomen bepalingen, zoals opgenomen in paragraaf 2.3.1. ‘Referentiekader’ van het Onderwijsaccountantsprotocol OCW 2023. De jaarrekening bestaat uit: 1. de balans per 31 december 2023; 2. de staat van baten en lasten over 2023; en 3. de toelichting met een overzicht van de gehanteerde grondslagen voor financiële verslaggeving en andere toelichtingen.

De basis voor ons oordeel Wij hebben onze controle uitgevoerd volgens het Nederlands recht, waaronder ook de Nederlandse controlestandaarden en het Onderwijsaccountantsprotocol OCW 2023 vallen. Onze verantwoordelijkheden op grond hiervan zijn beschreven in de sectie ‘Onze verantwoordelijkheden voor de controle van de jaarrekening’. Wij zijn onafhankelijk van Stichting Openbaar Onderwijs Eem-Vallei Educatief zoals vereist in de Verordening inzake de onafhankelijkheid van accountants bij assuranceopdrachten (ViO) en andere voor de opdracht relevante onafhankelijkheidsregels in Nederland. Verder hebben wij voldaan aan de Verordening gedrags- en beroepsregels accountants (VGBA). Wij vinden dat de door ons verkregen controle-informatie voldoende en geschikt is als basis voor ons oordeel. Naleving anticumulatiebepaling WNT niet gecontroleerd In overeenstemming met het Controleprotocol WNT 2023 hebben wij de anticumulatiebepaling, bedoeld in artikel 1.6a WNT en artikel 5, lid 1 sub n en o

Uitvoeringsregeling WNT, niet gecontroleerd. Dit betekent dat wij niet hebben gecontroleerd of er wel of niet sprake is van een normoverschrijding door een leidinggevende topfunctionaris vanwege eventuele dienstbetrekkingen als leidinggevende topfunctionaris bij andere WNT-plichtige instellingen, alsmede of de in dit kader vereiste toelichting juist en volledig is. B. Verklaring over de in het jaarverslag opgenomen andere informatie Het jaarverslag omvat andere informatie, naast de jaarrekening en onze controleverklaring daarbij. Op grond van onderstaande werkzaamheden zijn wij van mening dat de andere informatie: ▪ met de jaarrekening verenigbaar is en geen materiële afwijkingen bevat; ▪ alle informatie bevat die op grond van de Regeling jaarverslaggeving onderwijs en op grond van de in de relevante wet- en regelgeving opgenomen bepalingen, zoals opgenomen in paragraaf 2.2.2 'Bestuursverslag' van het Onderwijsaccountantsprotocol OCW 2023 is vereist. Wij hebben de andere informatie gelezen en hebben op basis van onze kennis en ons begrip, verkregen vanuit de jaarrekeningcontrole of anderszins, overwogen of de andere informatie materiële afwijkingen bevat. Met onze werkzaamheden hebben wij voldaan aan de vereisten in de Regeling jaarverslaggeving onderwijs, paragraaf 2.2.2 ‘Bestuursverslag’ van het Onderwijsaccountantsprotocol OCW 2023 en de Nederlandse Standaard 720.

Deze werkzaamheden hebben niet dezelfde diepgang als onze controlewerkzaamheden bij de jaarrekening. Het bestuur is verantwoordelijk voor het opstellen van de andere informatie, waaronder het bestuursverslag en de overige gegevens in overeenstemming met de Regeling jaarverslaggeving onderwijs en met de in de relevante wet- en regelgeving opgenomen bepalingen, zoals opgenomen in paragraaf 2.2.2 ‘Bestuursverslag’ van het Onderwijsaccountantsprotocol OCW 2023. C. Beschrijving van verantwoordelijkheden met betrekking tot de jaarrekening Verantwoordelijkheden van het bestuur en de raad van toezicht voor de jaarrekening Het bestuur is verantwoordelijk voor het opmaken en getrouw weergeven van de jaarrekening, in overeenstemming met de Regeling jaarverslaggeving onderwijs. Het bestuur is ook verantwoordelijk voor het rechtmatig tot stand komen van de in de jaarrekening verantwoorde baten en lasten alsmede de balansmutaties, in overeenstemming met de in de relevante wet- en regelgeving opgenomen bepalingen, zoals opgenomen in paragraaf 2.3.1 ‘Referentiekader’ van het Onderwijscontroleprotocol OCW 2023. In dit kader is het bestuur tevens verantwoordelijk voor een zodanige interne beheersing die het bestuur noodzakelijk acht om het opmaken van de jaarrekening en de naleving van die relevante wet- en

regelgeving mogelijk te maken zonder afwijkingen van materieel belang als gevolg van fouten of fraude. Bij het opmaken van de jaarrekening moet het bestuur afwegen of de onderwijsinstelling in staat is om haar activiteiten in continuïteit voort te zetten. Op grond van genoemd verslaggevingsstelsel moet het bestuur de jaarrekening opmaken op basis van de continuïteitsveronderstelling, tenzij het bestuur het voornemen heeft om de onderwijsinstelling te liquideren of de activiteiten te beëindigen of als beëindiging het enige realistische alternatief is. Het bestuur moet gebeurtenissen en omstandigheden waardoor gerede twijfel zou kunnen bestaan of de instelling haar activiteiten in continuïteit kan voortzetten toelichten in de jaarrekening. De raad van toezicht is verantwoordelijk voor het uitoefenen van toezicht op het proces van financiële verslaggeving van de onderwijsinstelling. Onze verantwoordelijkheden voor de controle van de jaarrekening Onze verantwoordelijkheid is het zodanig plannen en uitvoeren van een controleopdracht dat wij daarmee voldoende en geschikte controle-informatie verkrijgen voor het door ons af te geven oordeel. Onze controle is uitgevoerd met een hoge mate maar geen absolute mate van zekerheid waardoor het mogelijk is dat wij tijdens onze controle niet alle materiële fouten en fraude ontdekken.

Afwijkingen kunnen ontstaan als gevolg van fraude of fouten en zijn materieel indien redelijkerwijs kan worden verwacht dat deze, afzonderlijk of gezamenlijk, van invloed kunnen zijn op de economische beslissingen die gebruikers op basis van deze jaarrekening nemen. De materialiteit beïnvloedt de aard, timing en omvang van onze controlewerkzaamheden en de evaluatie van het effect van onderkende afwijkingen op ons oordeel. Wij hebben deze accountantscontrole professioneel kritisch uitgevoerd en hebben waar relevant professionele oordeelsvorming toegepast in overeenstemming met de Nederlandse controlestandaarden, het Onderwijsaccountantsprotocol OCW 2023, ethische voorschriften en de onafhankelijkheidseisen. Onze controle bestond onder andere uit: ▪ het identificeren en inschatten van de risico’s ▪ dat de jaarrekening afwijkingen van materieel belang bevat als gevolg van fouten of fraude, ▪ van het niet rechtmatig tot stand komen van baten en lasten alsmede de balansmutaties, die van materieel belang zijn, ▪ het in reactie op deze risico’s bepalen en uitvoeren van controlewerkzaamheden en het verkrijgen van controle-informatie die voldoende en geschikt is als basis voor ons oordeel. Bij fraude is het risico dat een afwijking van materieel belang niet ontdekt wordt groter dan bij fouten. Bij fraude kan sprake zijn van samenspanning, valsheid in geschrifte, het

▪

▪

▪

▪ ▪

opzettelijk nalaten transacties vast te leggen, het opzettelijk verkeerd voorstellen van zaken of het doorbreken van de interne beheersing; het verkrijgen van inzicht in de interne beheersing die relevant is voor de controle met als doel controlewerkzaamheden te selecteren die passend zijn in de omstandigheden. Deze werkzaamheden hebben niet als doel om een oordeel uit te spreken over de effectiviteit van de interne beheersing van de onderwijsinstelling; het evalueren van de geschiktheid van de gebruikte grondslagen voor financiële verslaggeving, de gebruikte financiële rechtmatigheidscriteria en het evalueren van de redelijkheid van schattingen door het bestuur en de toelichtingen die daarover in de jaarrekening staan; het vaststellen dat de door het bestuur gehanteerde continuïteitsveronderstelling aanvaardbaar is. Tevens het op basis van de verkregen controle-informatie vaststellen of er gebeurtenissen en omstandigheden zijn waardoor gerede twijfel zou kunnen bestaan of de onderwijsinstelling haar activiteiten in continuïteit kan voortzetten. Als wij concluderen dat er een onzekerheid van materieel belang bestaat, zijn wij verplicht om aandacht in onze controleverklaring te vestigen op de relevante gerelateerde toelichtingen in de jaarrekening. Als de toelichtingen inadequaat zijn, moeten wij onze verklaring aanpassen.

Onze conclusies zijn gebaseerd op de controle-informatie die verkregen is tot de datum van onze controleverklaring. Toekomstige gebeurtenissen of omstandigheden kunnen er echter toe leiden dat een instelling haar continuïteit niet langer kan handhaven; het evalueren van de presentatie, structuur en inhoud van de jaarrekening en de daarin opgenomen toelichtingen; en het evalueren of de jaarrekening een getrouw beeld geeft van de onderliggende transacties en gebeurtenissen en of de in deze jaarrekening verantwoorde baten en lasten alsmede de balansmutaties in alle van materieel belang zijnde aspecten rechtmatig tot stand zijn gekomen.

Wij communiceren met de raad van toezicht onder andere over de geplande reikwijdte en timing van de controle en over de significante bevindingen die uit onze controle naar voren zijn gekomen, waaronder eventuele significante tekortkomingen in de interne beheersing. Barneveld, 23 mei 2024 Van Ree Accountants Digitaal ondertekend met Hix door M.A. Rozendaal RA op 28-05-2024 14:21 vanaf IP x.x.x.52

M.A. Rozendaal RA

De tekst is automatisch uit het bestand gehaald en kan afwijken van het origineel (kolommen, tabellen en koppen lopen door elkaar). Het officiële stuk bij iBabs is leidend. Bron: https://api.notubiz.nl/document/14458538/2