20220308.01 Gem Bunschoten - CEO WMO 2021 RAPPORT-1.pdf
Tekst van het document
.
CLIËNTERVARINGSONDERZOEK WMO 2021 Gemeente Bunschoten
Colofon Uitgave:
Research 2Evolve Tesselschadelaan 15A 1217 LG Hilversum Tel: (035) 623 27 89 info@research2evolve.nl www.research2evolve.nl
Datum:
Juli-augustus 2022
Onderzoek:
Cliëntervaringsonderzoek Wmo 2021
Projectnummer:
20220308.01
Opdrachtgever:
Gemeente Bunschoten
Het onderzoek is uitgevoerd door Research 2Evolve. Het marktonderzoeksbureau neemt de richtlijnen van de MOA (Markt Onderzoek Associatie) en ESOMAR (European Society for Opinion and Marketing Research) in acht. Deze richtlijnen zijn bij Research 2Evolve op te vragen. Research 2Evolve is ISO 27001 gecertificeerd en werkt volgens de AVG en de gedragscode voor Onderzoek en Statistiek.
Het overnemen uit deze publicatie is toegestaan, mits de bron duidelijk wordt vermeld.
2
Inhoudsopgave
Hoofdstuk 1
Onderzoeksverantwoording
4
1.1
Inleiding
5
1.2
Onderzoeksdoelgroep
6
1.3
Onderzoeksopzet
6
1.4
Responsoverzicht
7
1.5
Betrouwbaarheid en nauwkeurigheid
7
1.6
Rapportage
8
Resultaten – Wmo
9
2.1
Samenvatting
10
2.2
Contact
11
2.3
Kwaliteit van de hulp
14
2.4
Wat levert de hulp op
16
2.5
Hulpmiddelen en hulp
18
2.6
Overige hulp
21
Hoofdstuk 2
3
.
HOOFDSTUK 1 ONDERZOEKSVERANTWOORDING
Onderzoeksverantwoording 1.1
Inleiding
Sinds 2016 zijn gemeenten jaarlijks verplicht de cliëntervaring te onderzoeken van inwoners die vanuit de Wet maatschappelijke ondersteuning (Wmo) hulp krijgen. Het accent binnen dit onderzoek ligt hierbij op de cliëntervaring. Dit is in lijn met de decentralisering in het sociaal domein die erop gericht is de positie van de cliënt te versterken. Voor dit onderzoek is gebruik gemaakt van de landelijke, standaardvragenlijst cliëntervaringsonderzoek Wmo, zoals opgesteld door VNG. Deze vragenlijst gaat in op de volgende thema’s: • Contact met de gemeente • Kwaliteit van de zorg en/of hulp • Wat levert de hulp mij op In overleg met de gemeente zijn er enkele vragen aan de vragenlijst toegevoegd. De extra vragen hebben betrekking op het volgende thema: • Hulp vanuit de gemeente • Overige hulp Doordat het cliëntervaringsonderzoek de ervaring van de cliënt achterhaalt, krijgen gemeenten beter inzicht in de leefwereld van de cliënt. Hiermee ontstaan verbetersignalen voor beleid en uitvoering in de komende jaren. Niet alleen krijgt de gemeente Bunschoten inzicht in welke aspecten van de hulp die cliënten het meest en het minst waarderen, maar wordt ook inzichtelijk hoe cliënten deze aspecten ervaren in de geboden hulp en dienstverlening.
5
Onderzoeksverantwoording 1.2
Onderzoeksdoelgroep
De doelgroep voor dit onderzoek bestaat uit inwoners van de gemeente Bunschoten die in 2021 een beschikking hadden voor een Wmo-maatvoorziening. 1.3
Onderzoeksopzet
Steekproef
Wmo-cliënten
Methode
Online / Schriftelijk
Uitnodiging Veldwerkperiode Herinnering
Per brief Dinsdag 21 juni t/m vrijdag 5 augustus 2022 1 keer
6
Onderzoeksverantwoording 1.4
Responsoverzicht 2021
2020
2019
2018
Bruto steekproef
678
1021
935
895
Complete vragenlijsten
288
412
368
390
Respons (in %)
42%
40%
39%
44%
1.5
Betrouwbaarheid en nauwkeurigheid
Het betrouwbaarheidspercentage geeft de kans aan dat bij herhaling van het onderzoek hetzelfde uit het onderzoek komt. Bij een betrouwbaarheidspercentage van 95% is er 95% kans bij herhaling dat de antwoorden hetzelfde zullen zijn met andere respondenten binnen de doelgroep. De nauwkeurigheid (uitgedrukt in foutmarge) geeft het gebied aan, waarbinnen de werkelijke waarde in de populatie ligt. De foutmarge is het percentage dat het antwoord kan afwijken van de werkelijkheid. Als de foutmarge 4% is, en 47% van steekproef een bepaald antwoord geeft, dan ligt dit percentage in werkelijkheid maximaal 4% boven of 4% onder deze 47%, dus tussen de 43% en 51% (een lagere foutmarge vereist een grotere steekproef). Een betrouwbaarheidsniveau van 95% en een foutmarge van 5% is gangbaar en algemeen geaccepteerd bij (statistisch) kwantitatief onderzoek. Met het aantal respondenten dat heeft deelgenomen (=288) kan met een betrouwbaarheid van 95% en een foutmarge van 4,4% uitspraken gedaan worden op totaalniveau. Deze marge is kleiner dan de 5% die algemeen geaccepteerd wordt bij (statistisch) kwantitatief onderzoek.
7
Onderzoeksverantwoording 1.6
Rapportage
In hoofdstuk 2 worden de resultaten van de vragenlijst in grafieken gerapporteerd. Bij elke grafiek wordt het aantal respondenten weergegeven (N). Waar in de grafieken ongelijke N-en te zien zijn, wordt dit veroorzaakt door het uitsluiten van de antwoordcategorie ‘weet ik niet/geen mening/niet van toepassing’ en de respondenten die de desbetreffende vraag niet hebben beantwoord, ‘geen opgave’. Daar waar de som van de resultaten niet precies op 100% uitkomt, wordt dit veroorzaakt door afrondingsverschillen of was meer dan één antwoord toegestaan. Daar waar in de rapportage wordt gesproken over Wmo gebruikers, betreft het alleen de ondervraagde respondenten. Indien mogelijk zijn de resultaten van het huidige onderzoek vergeleken met de resultaten van de metingen die hebben plaatsgevonden in 2020, 2019 en 2018. Daar waar dit mogelijk was, zijn de resultaten van de vorige drie metingen toegevoegd aan de grafieken. Met ingang van de meting over 2021 wordt gesproken over hulp in plaats van waar in de voorgaande metingen werd gesproken over ondersteuning.
8
.
HOOFDSTUK 2 RESULTATEN - WMO
2.1 Resultaten – Samenvatting
KWALITEIT
CONTACT
RESULTAAT Door de hulp die ik krijg:
87%
2018: +3% 2019: +6% 2020: +2%
Ik vind de kwaliteit van de hulp die ik krijg goed
11%
4%
wist waar zij moest zijn
85%
2018: +5% 2019: +5% 2020: 0%
werd snel geholpen
2021
89%
7%3%
2020
87%
9% 4%
91%
voelde zich serieus genomen
41%
2018: +3% 2019: -3% 2020: +3%
wist van cliëntondersteuner
87%
6% 1%
…kan ik beter de dingen doen die ik wil
9% 3%
De hulp die ik krijg past bij mijn hulpvraag
zocht samen naar oplossing
93%
93%
1% 6%
2018: +7% 2019: +9% 2020: +4%
2018: +1% 2019: +2% 2020: +2%
85%
2019 2018
2018: 0% 2019: -3% 2020: +2%
92%
2021
92%
6%2%
2020
88%
7% 5%
2019
92%
6%2%
2018
92%
(Helemaal) mee eens
2018: -5% 2019: -1% 2020: +5%
…kan ik mij beter redden 4% 10%
4%4%
2018: +4% 2019: -1% 2020: +4%
86%
Neutraal (Helemaal) niet mee eens …heb ik een betere kwaliteit van leven
Let op: het percentage ‘Geen mening’ en ‘Niet van toepassing’ is niet opgenomen in deze grafieken
10
.
HET CONTACT TUSSEN GEMEENTE EN INWONER
2.2 Resultaten – Contact Er is een hoge mate van tevredenheid over het contact met de gemeente. (Ruim) negen op de tien vindt dat zij in 2021 serieus werd genomen door de medewerker (93%) en heeft samen met de medewerker naar een oplossing gezocht (91%). Bijna negen op de tien Wmo gebruikers wist waar zij moesten zijn met een hulpvraag (87%) en werd snel geholpen (85%). Bent u het eens of oneens met de volgende uitspraken? 2021 (N=211)
40%
2020 (N=290)
42%
2019 (N=270)
41%
47%
9%
43%
3% 1%
8%
4% 3%
40%
13%
4%2%
Ik wist waar ik moest zijn met mijn hulpvraag
Ik werd snel geholpen
2018 (N=301)
37%
47%
10%
5% 2%
2021 (N=210)
36%
49%
8%
5% 2%
2020 (N=285)
38%
47%
10%
5%1%
2019 (N=267)
39%
2018 (N=301)
De medewerker nam mij serieus
12%
49%
6% 2%
15%
4%1%
2021 (N=211)
47%
46%
2020 (N=281)
46%
45%
2019 (N=260)
45%
46%
8% 1%
2018 (N=296)
45%
47%
4%2% 2%
2021 (N=194) De medewerker en ik hebben in het gesprek samen naar oplossingen gezocht
31%
41%
2020 (N=270)
41% 43%
6% 1% 5% 4%
50% 44%
2019 (N=249)
40%
42%
2018 (N=276)
39%
45%
7% 1% 1% 9%
15% 11%
3% 1%
2% 1% 3%3%
Let op: het percentage ‘Geen mening’ en ‘Niet van toepassing’ is niet opgenomen in deze grafiek
12
2.2 Resultaten – Contact De bekendheid van de cliëntondersteuner is ten opzichte van 2020 weer iets toegenomen. Vier op de tien (41%) is bekend met de cliëntondersteuner. In 2020 was dit 38%.
Wist u dat u gebruik kon maken van een onafhankelijke cliëntondersteuner?
59%
41%
57% 63%
44%
38%
62%
38%
2021 2020 2019 2018 (N=261) (N=355) (N=329) (N=268)
Ja
Nee
13
.
KWALITEIT VAN DE HULP
2.3 Resultaten – Kwaliteit van de hulp Negen op de tien Wmo gebruikers vindt dat de hulp goed past bij de hulpvraag (92%) en is (heel) tevreden over de kwaliteit van de geboden hulp (89%). Bent u het eens of oneens met de volgende uitspraken? 2021 (N=268)
Ik vind de kwaliteit van de hulp die ik krijg goed
De hulp die ik krijg past bij mijn hulpvraag
2020 (N=358)
45% 40%
2019 (N=324)
45%
2018 (N=348)
44%
2021 (N=263)
44%
44% 47%
7% 9%
3% 1%
48% 43%
2% 1%
6% 1% 9%
48%
2% 1%
6% 2%
2020 (N=359)
41%
2019 (N=322)
40%
52%
6% 2%
2018 (N=347)
42%
50%
4% 3% 1%
47%
7%
3%2%
Let op: het percentage ‘Niet van toepassing’ is niet opgenomen in deze grafiek
15
.
WAT LEVERT DE WMO HULP OP
2.4 Resultaten – Wat levert de hulp op Wmo gebruikers zijn positief over wat de hulp hen oplevert. Zij kunnen zich door de hulp beter redden (92%).
Bent u het eens of oneens met de volgende uitspraken?
Door de hulp die ik krijg, kan ik beter de dingen doen die ik wil
Door de hulp die ik krijg, kan ik mij beter redden
Door de hulp die ik krijg, heb ik een betere kwaliteit van leven
2021 (N=248)
36%
2020 (N=338)
36%
2019 (N=294)
37%
51%
2018 (N=325)
39%
46%
2021 (N=261)
39%
2020 (N=349)
38%
2019 (N=311)
49%
11%
47%
11%
12%
53% 50%
42%
2021 (N=259)
41%
45%
2019 (N=307) 2018 (N=332)
40% 37%
6% 1%
51% 48%
44% 47% 45%
1% 2% 1%
8%
39%
38%
4%1% 11%
2018 (N=337)
2020 (N=335)
3% 1%
3% 1% 6% 1%
10% 10% 14% 12% 15%
1% 1% 2% 1% 3% 2% 1% 2% 1%
Let op: het percentage ‘Geen mening’ en ‘Niet van toepassing’ is niet opgenomen in deze grafiek
17
.
HULPMIDDELEN EN HULP
2.5 Resultaten – Hulpmiddelen en hulp Er is een hoge mate van tevredenheid over de gebruikte hulpmiddelen en hulp. (Bijna) negen op de tien Wmo gebruikers is (heel) tevreden over de hulp bij het huishouden (89%), de scootmobiel (88%), de woonvoorziening/woonaanpassing (87%) en over de rolstoel (85%). Hoe tevreden of ontevreden bent u over…. 2021 (N=46) de rolstoel
35%
50%
39%
48%
2019 (N=77)
38%
51%
2018 (N=94)
39%
de hulp bij het huishouden
42%
2018 (N=85)
40%
3% 6% 2%
32%
9%
42%
3% 1%
10%
41%
4%1%
13%
2%4%
47%
42%
2020 (N=255)
45%
45%
4% 2%3%
2019 (N=208)
46%
45%
4% 2%2%
2018 (N=183)
44%
2021 (N=92) 2020 (N=163) 2019 (N=185)
37%
2018 (N=198)
37%
41%
46%
1% 3%
8% 20% 20%
44%
5% 2%
5%1% 3%
46%
45%
1%
2% 1%
9%
44%
42% 36%
7% 33%
54%
30%
9%
40%
54%
2018 (N=85)
10%
45%
47%
2020 (N=70) 2019 (N=77)
het collectief vervoerspasje
35%
4%2%
2021 (N=207)
2021 (N=58) de woonvoorziening/woningaanpassing
4%
10%
55%
2019 (N=69)
5% 2%
8%
53%
2020 (N=71)
2% 4%
7%
45%
2021 (N=62) de scootmobiel, aangepaste fiets, auto (aanpassing), buggy, enzovoorts
9%
2020 (N=61)
10% 16%
2% 1% 3% 4%2%
4% 3% 5%1%
Let op: het percentage ‘Niet van toepassing’ is niet opgenomen in deze grafiek
19
2.5 Resultaten – Hulpmiddelen en hulp Ruim acht op de tien is (heel) tevreden over de individuele begeleiding (84%) en de dagbesteding (83%).
Hoe tevreden of ontevreden bent u over…. 2021 (N=49) de individuele begeleiding
2020 (N=63)
31%
53%
24%
2019 (N=46)
12%
43% 41%
24% 33%
2% 2% 6%
11%
9%
3%
7%
2018 2021 (N=40) de dagbesteding
2020 (N=64)
55% 38%
2019 (N=69)
42%
2018 (N=87)
41%
2021 (N=9) ik woon in een beschermde woonvorm
28%
2020 (N=63) 2019 (N=58) 2018 (N=57)
22%
15%
36%
19% 38%
45%
40%
5% 3% 17%
45%
44% 40%
3%
11% 37% 33%
42%
1% 1%
9%
1% 3%
22% 18%
2% 5%
16%
3% 3%
14%
2% 2%
Let op: het percentage ‘Niet van toepassing’ is niet opgenomen in deze grafiek
20
.
OVERIGE HULP
2.6 Resultaten – Overige hulp Ruim zes op de tien (64%) ontvangt hulp van hun partner, familie, vrienden of buren. Acht op de tien (83%) heeft het idee dat hun naaste de zorg aankan. Het merendeel (33%) van de mantelzorgers heeft geen vorm van mantelzorgondersteuning.
Overige hulp (% ‘Ja’)
Maakt u gebruik van voorzieningen, zoals de inloop of activiteiten in het buurthuis, klussendienst, boodschappenservice, was- en strijkservice?
Heeft u het idee dat uw naaste die voor u zorgt het aankan?*
6%
83%
5%
82%
Ja
87%
4%
91%
6% 17%
10%
Heeft u een particuliere schoonmaakster die helpt bij het huishouden?
Nee
10% 12%
18% 13% 9%
16% 2021 (N=124)
2020 (N=201)
2019 (N=216)
2018 (N=179)
6%
Krijgt u of uw partner hulp van een individuele vrijwilliger?
Heeft uw naaste/uw mantelzorger een vorm van mantelzorgondersteuning?
7% 9%
9%
Ja 64%
Ontvangt u hulp van uw partner, uw familie, vrienden of buren?
63%
7%
10% 10% 33%
Nee 73%
70%
2021 (N=270/266/265/274) 2020 (N=391/393/390/393)
Weet ik niet
4% 7% 6%
Niet van toepassing
42% 40%
2019 (N=349/344/332/347) 2018 (N=371/367/358/373)
41% 44%
2021 (N=282)
2020 (N=395)
57%
2019 (N=346)
*Let op: het percentage ‘Weet ik niet’ en ‘Niet van toepassing’ is niet opgenomen in deze grafiek
22
.
postadres
Postbus 918
1200 AX Hilversum bezoekadres
Tesselschadelaan 15A 1217 LG Hilversum
telefoon
035 623 27 89
info@research2evolve.nl
website
www.research2evolve.nl