CConstaterende datBrummen
Koppel je AI →
Document · PDF

A77 - Vervoerscentrale Stedendriehoek - PlusOV aanbiedingsbrief en begeleidend schrijven - definitieve begroting 2022 - 2025

Forum Samenleving 2 september 2021, gemeente BrummenBij agendapunt: Lijst ingekomen en te verzenden stukken10.729 woorden

Open het PDF bij iBabs ↗Naar de vergadering →

Tekst van het document

Uit het bestand gehaald, zonder opmaak, tabellen en afbeeldingen · deel 1 van 2

Knip, Janet Van: Verzonden: Aan:

CC:

Onderwerp: Bijlagen:

Opvolgingsvlag: Vlagstatus:

Marie Louise Nijhof <ml.nijhof@plusov.nl> donderdag 8 juli 2021 14:37 n.stukker@apeldoorn.nl; Sjerps, Cathy; Rorink, Frits; cmdewaard@epe.nl; 'Gemeente Hattem/(wethouder) Hospers, M.'; Stephan Nienhuis; e.dehaan@lochem.nl; 'Gemeente Voorst/(wethouder) Vrijhoef, W.'; m.tenbroeke@zutphen.nl Lubbers, A (Astrid); Regterschot, Herma; Kamphuis, Marita; ivo.nienhuis; ruiter; j.vander.beek; Jacqueline Gerritsen; Anne ten Vergert; Brouwer, Talina; Meijer, H.; Kirsten Smid; Maartje Smeets; m.hendrix@apeldoorn.nl; Moor, Ineke; Roetert, Nannette (B&W); Wethouderssecretariaat; Bestuurssecretariaat (Hattem); Bestuurssecretariaat (Heerde); Klein Wentink. J.; Ans Hendriks; Dijkgraaf, Marianne PlusOV aanbiedingsbrief college van B&W Brief gemeenteraden en colleges over zienswijzen Begroting 2022-2025.pdf; PlusOV_Definitieve begroting 2022-2025.pdf Flag for follow up Voltooid

Geachte heer, mevrouw, Bijgevoegd treft u aan de definitieve begroting PlusOV 2022-2025 en een begeleidend schrijven. Wij verzoeken u deze brief met bijlage beschikbaar te stellen aan het college van B&W van uw gemeente. Met vriendelijke groet, Marie-Louise Nijhof |management assistente Postbus 44, 7240 AA Lochem | M 06 - 31 57 89 10 www.plusov.nl

1

Aan het college en de raad van de gemeenten Apeldoorn, Brummen, Deventer, Epe, Hattem, Heerde, Lochem, Voorst en Zutphen

Uw kenmerk Ons kenmerk Behandeld door

H.H. Meijer

Doorkiesnummer Datum Kopie aan

Betreft

8 juli 2021 RAOB

Beantwoording zienswijzen en definitieve meerjarenbegroting 2022-2025

Geacht college, geachte raadsleden, Eind maart ontving u de concept meerjarenbegroting 2022-2025 van Vervoerscentrale Stedendriehoek / PlusOV, waarbij u de gelegenheid kreeg om een zienswijze in te dienen. De gemeenten Epe, Zutphen en Brummen hebben hier gebruik van gemaakt. Deze vragen en opmerkingen helpen PlusOV weer bij het verder verbeteren van de organisatie en resultaten, onze dank hiervoor. In deze brief beantwoord ik de gestelde vragen. De zienswijzen vormen geen aanleiding om de conceptbegroting 2022-2025 aan te passen. De door het bestuur op 8 juli 2021 vastgestelde begroting treft u als bijlage aan.

Zienswijze gemeente Epe Vraag 1. Kostenstijging vraagafhankelijk vervoer Ten aanzien van de gewijzigde begroting 2020 stijgen de vervoerskosten van het vraagafhankelijk vervoer voor de gemeente Epe met 21%. Enerzijds beseffen we ons dat dit het logische gevolg is van de toepassing van de NEA-index en de huidige aanbesteding. Anderzijds, echter, is het onze wens om het vraagafhankelijk vervoer ook op termijn betaalbaar te houden. De verwachting is immers dat deze kosten ook autonoom zullen stijgen omdat er sprake is van een vergrijzende bevolkingsopbouw. We realiseren ons dat er ook voor onze gemeente een taak ligt in het beheersbaar houden van de kosten: wij gaan immers over de toegang tot het vraagafhankelijk vervoer. Maar ook voor uw organisatie ligt er een taak. Wij rekenen erop dat de maatregelen die u heeft genomen en gaat nemen (‘plan van aanpak kostenreductie’) ertoe zal leiden dat u niet alleen binnen de begrotingskaders blijft opereren, maar dat dit ook zorgt voor verdere daling van de organisatieen vervoerskosten. We vernemen graag van u welke aanvullende acties u gaat ondernemen om de vervoerskosten van het vraagafhankelijk vervoer beheersbaar te houden. Ons inziens is het terugdringen van het oneigenlijk gebruik van het vraagafhankelijk vervoer hier een wenselijke aanvulling.

1

Reactie PlusOV: In het Plan van aanpak kostenreductie zijn maatregelen opgenomen die de kosten verlagen. De kosten bij Plus OV bestaan uit organisatiekosten en vervoerskosten. De investering in software voor het Vraagafhankelijk Vervoer, die begin 2022 volledig geïmplementeerd wordt, zorgt voor een reductie in beide kosten, dit zal ik hierna toelichten. De organisatiekosten: - Het telefonisch boeken van een reis wordt efficiënter door de nieuwe software. Het geeft minder kans op fouten en verkort de boekingstijd. Daarnaast wordt het boeken van een reis via internet door de klant zelf gebruiksvriendelijker, dit zal meer klanten uitnodigen om via internet te boeken. PlusOV zal hier in de telefonische klantcontacten op sturen om daarmee uiteindelijk de personeelskosten te verlagen maar ook het serviceniveau te verhogen. Het succes wordt bepaald door de beweging die de klant maakt van het telefonisch boeken naar een boeking via internet. - De nieuwe software is in staat om de ritboekingen automatisch te plannen, dit vraagt minder inzet van medewerkers. Hiermee wordt een besparing op personeelskosten bij de Planners gerealiseerd. - Daarnaast wordt ook in het Routegebonden Vervoer medio 2021 software geïmplementeerd voor automatische planning.

Als resultante zien we in de meerjarenbegroting voor beide vervoerstromen een reductie in het aantal medewerkers en een daling van personeelskosten van € 154.000 per jaar De vervoerskosten in het Vraagafhankelijk Vervoer: - De nieuwe software voor het VAV vervangt niet alleen een gedeelte van het werk van Planners en Frontoffice maar is ook in staat om de reizen efficiënter te plannen waardoor de stiptheid toeneemt, minder taxi’s gereed hoeven te staan en minder ritten voor hetzelfde aantal reizigers nodig zijn door het nog beter combineren van reizen. Een reductie in vervoerskosten van € 80.000 per jaar vanaf 2022 (1,25% van € 6.000.000 VAV-vervoerskosten) achten we realistisch. Het verlagen van het absolute bedrag aan vervoerskosten VAV is echter geen eenvoudige opgave gezien de vergrijzing, de daarmee samenhangende vraag naar vervoer en de jaarlijkse stijging van de kosten met de NEA-index. PlusOV heeft geen invloed op het vervoersvolume maar is zich terdege bewust van haar verantwoordelijkheid en rol in het beheersbaar houden van de organisatiekosten en het zo efficiënt mogelijk plannen van het vervoer. Het terugdringen van het oneigenlijk gebruik van het vraagafhankelijk vervoer: - Ik wil beginnen met de opmerking dat de term ‘oneigenlijk gebruik’ zeker niet gelezen moet worden als ‘misbruik’.

We merken dat de huidige afspraken helaas onvoldoende duidelijk zijn en daardoor verschillend geïnterpreteerd kunnen worden. In het derde kwartaal van 2021 komt er daarom een voorstel in het bestuur waarin duidelijke afspraken worden gemaakt over wat nu onder het Vraagafhankelijk Vervoer en wat onder het Routegebonden Vervoer wordt verstaan. Het is daarna aan de gemeenten om zich als opdrachtgever aan deze afspraken te houden en daarmee is dit punt opgelost.

2

Vraag 2. Continuïteit van het doelgroepenvervoer 2020 was een bijzonder jaar: als gevolg van coronamaatregelen was er sprake van fors lagere vervoersvolumes met financiële consequenties voor de vervoerders als gevolg. Mede met dank aan de compensatie aan vervoerders is de continuïteit van het doelgroepenvervoer gewaarborgd. Dit jaar is echter ook een bijzonder jaar met lagere vervoersvolumes als gevolg van de coronamaatregelen. Hoewel de vooruitzichten goed zijn, is het risico op het omvallen van vervoerders nog niet geweken. We vernemen graag van u hoe u dit jaar omgaat met compensatie richting de vervoerders met als doel de continuïteit van het doelgroepenvervoer te garanderen. Reactie PlusOV: Ook voor 2021 is de oproep van de VNG aan alle betrokken partijen, gemeenten én vervoerders, om verantwoordelijkheid te nemen voor instandhouding van het netwerk voor zorgvervoer. PlusOV is van mening dat de continuïteit van zorg en ondersteuning voor kwetsbare mensen van cruciaal belang is. Doelgroepenvervoer speelt een belangrijke rol in het faciliteren dat zorg en ondersteuning worden gecontinueerd (denk bijvoorbeeld aan vervoer van en naar dagbesteding, bezoek van ouderen aan familieleden of vervoer naar kinderdagcentra).

Het mag duidelijk zijn dat PlusOV de continuïteit van het doelgroepenvervoer (de onderneming van de vervoerder) niet kan garanderen maar daar wel aan kan bijdragen. PlusOV zal daarom het advies van de VNG blijven volgen om op basis van de lokale situatie en in overleg met de gecontracteerde vervoerder, gerichte continuïteitsafspraken te maken op basis van maatwerk en daarmee haar bijdrage leveren aan het in stand houden van het vervoersnetwerk en de beschikbaarheid van de voorziening in de nabije toekomst. Over het jaar 2020 is ruim € 2.000.000 als compensatie aan vervoerders uitgekeerd. Deze compensatie past binnen de begroting en de normen zoals opgesteld door de VNG. Vraag 3. Klantcontact Het klanttevredenheidsonderzoek laat mooie cijfers zien en een goede verbetering ten opzichte van 2018. Dit laat zien dat de kwaliteit van vervoer in het algemeen goed is. Onze complimenten! Het klantcontact scoort echter beneden gemiddeld. We horen graag van u welke acties u gaat ondernemen om het klantcontact dusdanig te verbeteren zodat dit onderdeel minimaal de normscore van 7.4 gaat behalen. Wij vertrouwen erop u hiermee voldoende te hebben geïnformeerd en kijken uit naar uw reactie. Reactie PlusOV: In de Dienstverleningsovereenkomst Basismobiliteit tussen PlusOV en de gemeenten is een normscore van 7,6 voor klanttevredenheid afgesproken.

Het klanttevredenheidsonderzoek Leerlingenvervoer uit 2020 kent een gemiddelde score van 7,7 en is opgebouwd uit 4 onderdelen: 1. Tijdigheid vervoer : 7,6 2. Het voertuig : 8,0 3. De chauffeur : 8,1 4. Het contact met PlusOV : 7,1

3

Met een score van 7,1 voor het onderdeel ‘contact met PlusOV’ zijn wij niet tevreden. De bijsturing, mede als gevolg van het klanttevredenheidsonderzoek, bestond uit het vernieuwen en gebruikersvriendelijker maken van de website van PlusOV, dit is eind 2020 gerealiseerd. De telefooncentrale is eveneens eind 2020 vernieuwd om daarmee de kwaliteit van de technische verbinding te verbeteren en de klantinformatie sneller beschikbaar te hebben bij het klantcontact. Daarnaast zijn en worden de medewerkers beter gecoached door hun supervisor om de klantvraag nog sneller en beter te beantwoorden. We hebben er vertrouwen in dat hierdoor de klanttevredenheid verder zal stijgen.

Zienswijze gemeente Zutphen Vraag 1. Kostenstijging vraagafhankelijk vervoer De gemeenteraad beseft zich terdege dat dit enerzijds het logische gevolg is van de toepassing van de NEA-index en de huidige aanbesteding. Anderzijds is het de wens van de gemeenteraad om het vraagafhankelijk vervoer ook op termijn betaalbaar te houden. De verwachting is immers dat deze kosten ook autonoom zullen stijgen omdat er sprake is van een vergrijzende bevolkingsopbouw. In de meerjarenbegroting 2022-2025 wordt gesproken over een investeringsplan om de efficiency en daarmee kostenreductie van de vervoerscentrale blijvend te realiseren. De raad vraagt blijvend geïnformeerd te worden over de effecten daarvan. Reactie PlusOV: De kosten bij PlusOV bestaan uit organisatiekosten en vervoerskosten. Het Plan van aanpak kostenreductie voorziet in een daling van de kosten. De raad wordt via de Kadernota m.b.t. Begroting, de (concept)begroting en de (concept)jaarrekening adequaat geïnformeerd over de voortgang van de geplande en gerealiseerde kostenreductie. Vraag 2. Continuïteit van het doelgroepenvervoer Het jaar 2020 was een bijzonder jaar: als gevolg van de coronamaatregelen was er sprake van fors lagere vervoersvolumes met financiële consequenties voor de vervoerders als gevolg. Mede met dank aan de compensatie aan vervoerders is de continuïteit van het doelgroepenvervoer gewaarborgd.

Hoewel de vooruitzichten goed zijn, is het risico op het omvallen van vervoerders nog niet geweken. De gemeenteraad en wij vernemen graag van u hoe u dit jaar omgaat met compensatie richting de vervoerders met als doel de continuïteit van het doelgroepenvervoer te garanderen. Reactie PlusOV: Voor de beantwoording verwijs ik u naar dezelfde vraag van de gemeente Epe.

4

Zienswijze gemeente Brummen Vraag 1. Kostenstijging vraagafhankelijk vervoer Ten aanzien van de begroting 2021 stijgen de vervoerskosten van het vraagafhankelijk vervoer voor de gemeente Brummen met 8,7%. Enerzijds beseffen we dat dit het logische gevolg is van de toepassing van de NEA-index, de huidige aanbesteding en de afloop van de subsidie vanuit de provincie. Maar het is ook nodig dat we het vraagafhankelijk vervoer op termijn betaalbaar houden. De verwachting is immers dat deze kosten ook autonoom zullen stijgen omdat er sprake is van een vergrijzing in de regio en in Brummen. In het beheersbaar houden van de kosten ligt een taak voor zowel onze gemeente (wij gaan over de toegang tot het vraagafhankelijk vervoer) als voor PlusOV. Wij rekenen erop dat de maatregelen die u heeft genomen en gaat nemen (‘plan van aanpak kostenreductie’) ertoe leiden dat u niet alleen binnen de begrotingskaders blijft opereren, maar dat dit ook zorgt voor verdere daling van de organisatie- en vervoerskosten. We vernemen graag van u welke aanvullende acties u onderneemt om de vervoerskosten van het vraagafhankelijk vervoer beheersbaar te houden. Reactie PlusOV: Voor de beantwoording verwijs ik u naar dezelfde vraag van de gemeente Epe. Vraag 2.

Continuïteit van het doelgroepenvervoer 2020 was een bijzonder jaar: als gevolg van coronamaatregelen was er sprake van fors lagere vervoersvolumes met financiële consequenties voor de vervoerders als gevolg. Mede met dank aan de compensatie aan vervoerders is de continuïteit van het doelgroepenvervoer gewaarborgd. Dit jaar is echter ook een bijzonder jaar met lagere vervoersvolumes als gevolg van de coronamaatregelen. Hoewel de vooruitzichten goed zijn, is het risico op het omvallen van vervoerders nog niet geweken. We vernemen graag van u hoe u dit jaar omgaat met compensatie richting de vervoerders met als doel de continuïteit van het doelgroepenvervoer te garanderen. Wij vertrouwen erop u hiermee voldoende te hebben geïnformeerd en kijken uit naar uw reactie. Reactie PlusOV: Voor de beantwoording verwijs ik u naar dezelfde vraag van de gemeente Epe.

Tot slot Ik vertrouw erop hiermee uw vragen tot tevredenheid te hebben beantwoord. Met vriendelijke groet,

H.H. Meijer directeur PlusOV

5

Begroting Vervoerscentrale Stedendriehoek 2022-2025

Inhoudsopgave 1. Inleiding ............................................................................................................................................... 3 2. Financiële uitgangspunten ................................................................................................................... 4 2.1 Samenvatting kadernotitie ............................................................................................................ 4 2.2 Effecten jaarrekening 2020 ............................................................................................................ 6 3. Organisatiekosten ................................................................................................................................ 7 3.1 Personeelskosten ........................................................................................................................... 7 3.2 Bedrijfsvoering ............................................................................................................................... 8 3.3 Direct materiële kosten ................................................................................................................. 9 3.4 Facilitaire diensten.......................................................................................................................

10 3.5 Bestuurskosten ............................................................................................................................ 10 3.6 Verdeling organisatiekosten naar vervoerssoorten en programma’s ......................................... 11 4. Programma’s ...................................................................................................................................... 13 4.1 Programma 1: Vraagafhankelijk vervoer (maatwerkdienstverlening 18+) ................................. 14 4.2 Programma 2: Leerlingenvervoer (onderwijsbeleid en leerlingzaken)........................................ 15 4.3 Programma 3: Wmo-dagbesteding (maatwerkdienstverlening 18+) .......................................... 16 4.4 Programma 4: Jeugdwetvervoer (maatwerkdienstverlening 18-)............................................... 17 4.5 VERVALLEN Programma 5: Aanvullend OV (Samenkracht & burgerparticipatie) ....................... 17 4.6 Reserves ....................................................................................................................................... 18 5.Overzicht van baten en lasten ............................................................................................................ 19 6.

Paragrafen.......................................................................................................................................... 21 6.1 Weerstandsvermogen en risicobeheersing ................................................................................. 21 6.2 Financiering.................................................................................................................................. 23 6.3 Bedrijfsvoering ............................................................................................................................. 24 6.4 Verbonden partijen...................................................................................................................... 25 Bijlage 1: Bijdrage per gemeente........................................................................................................... 26 Bijlage 2: Geprognosticeerde balans ..................................................................................................... 27

2

1. Inleiding Inleiding Voor u ligt de meerjarenbegroting 2022-2025 Vervoerscentrale Stedendriehoek 2022-2025. Deze begroting is het financiële richtsnoer voor de komende jaren. Mensen prettig, betaalbaar en efficiënt vervoeren wanneer er geen vervoersalternatief is. Dat is de missie van PlusOV. Deze missie geeft ons twee belangrijke opdrachten; kwalitatief goed vervoer, efficiënt georganiseerd en daarmee betaalbaar voor reiziger en gemeenten. De basis van PlusOV is in de afgelopen vijf jaar gelegd. Nu breekt een nieuwe fase aan. Die van operational excellence. Dat betekent de betrouwbaarheid naar de klant naar een hoger niveau brengen: in één keer goed, op tijd en tegen acceptabele kosten. Om dat te bereiken moet de interne organisatie meer stabiliteit krijgen en minder kwetsbaar worden. We zoeken proactief de samenwerking op bij klanten en partners in de keten. Zo willen we synergie ontwikkelen, elkaar versterken en processen verder verbeteren. Speerpunten om dat te bereiken in deze fase zijn: 1. aanschaf van software die de planning, administratie, managementinformatie en communicatie beter ondersteunen; 2. medewerkers betrekken in de verdere ontwikkeling van PlusOV en hen inspireren hun bijdrage te leveren tot verbeteren en vernieuwen; 3. met de bijsturingscyclus consequent sturen op onze belangrijkste KPI’s.

Dit helpt om onze doelstellingen duidelijk te maken en om tot verbeteren en vernieuwen te komen. In deze taakstellende begroting hebben we de effecten van bovenstaande beweging op de financiële middelen verwerkt. Er wordt geïnvesteerd in software. Daarvoor hebben we een inschatting is gemaakt van de kostenbesparingen, die afhankelijk zijn van kwaliteit en gebruik van de nog te ontwikkelen software. De coronamaatregelen in de komende periode zijn onzeker, maar hebben waarschijnlijk impact op het vervoer en de financiën. Tot slot is ook het kostprijsverhogende effect van de aanbesteding voor het Vraagafhankelijk Vervoer (vanaf 01-08-2021) opgenomen in de begroting.

Henk Meijer directeur

3

2. Financiële uitgangspunten

2.1 Samenvatting kadernotitie Indexering Inflatiepercentage Het inflatiepercentage is gebaseerd op de gegevens uit de gemeentefondscirculaire van september 2020. Het verwachte percentage voor onze exploitatie in 2022 is 1,4%. Dit percentage wordt toegepast op de exploitatiebudgetten. Loonkosten Er is een voorstel voor een cao-wijziging met betrekking tot de percentages voor onregelmatige diensten. De tijdsvakken en percentages wijzigen in dit voorstel ten opzichte van de huidige situatie. Er is nog geen duidelijkheid over de cao-onderhandelingen. Een eventuele cao-verhoging is nog niet verrekend met de personeelsbudget. Het is niet in te schatten waar het op uit gaat komen. De onderhandelingen tussen werkgevers en vakbonden lopen vast. De vakbonden eisen 2,75% structurele loonstijging, de werkgevers houden vast aan maximaal 0,5%. Vervoer De kosten voor het vervoer worden geïndexeerd op basis van de NEA-index. De NEA-index voor 2021 bedraagt 1,00%. Dit percentage wordt toegepast op de vervoersbudgetten in de begroting 2022. Kostenverdeelsystematiek In de kostenverdeling maken we geen onderscheid meer tussen beheer- en regiekosten. Wel maken we onderscheid tussen de vervoersstromen, tussen activiteiten voor het routegebonden vervoer en activiteiten voor het vraagafhankelijk vervoer.

De personele kosten die samenhangen met deze activiteiten rekenen we toe aan de betreffende vervoersstromen en programma’s. Personele kosten die we hieraan direct kunnen toewijzen, dienen tevens als verdeelsleutel voor de overige kosten. Ook de kostenverdeelsystematiek voor de vervoerskosten in het routegebonden is veranderd. Nadat we sinds de aanbesteding in 2019 met nieuwe contracten werken, kunnen we de kosten op reizigersniveau aan de gemeenten doorbelasten. Hierbij hanteren we een aantal spelregels die zijn opgenomen in bijlage 1. De belangrijkste zijn: 1. Het starttarief van een route verdelen we gelijkelijk over alle reizigers in die route. 2. De optimale individuele reizigersafstand (dit is de kortste route van het woonadres van de reiziger naar de bestemming) gebruiken we als basis voor de verdeling van de routekosten onder de reizigers in die route.

4

Plan van aanpak kostenreductie De eerste resultaten van het kostenreductieprogramma zijn conform planning. Het is in 2020 gelukt om door investeringen en aanpassingen van processen en systemen de benodigde formatie te verlagen. De operationele bezetting is in lijn te gebracht met de formatie. In het door het bestuur vastgestelde ‘plan van aanpak kostenreductie 2021’ zijn de inhoudelijke onderwerpen beschreven die moeten bijdragen aan het verder verkleinen van de organisatieomvang. De belangrijkste hiervan zijn: 1. Loosmeldingen vraagafhankelijk vervoer voorkomen: Zodanig dat we geen onnodig werk hebben van loosmeldingen en we niet onnodig chauffeurs hoeven in te plannen. 2. Koppeling tussen Mybility (routegebonden vervoer) en planningspakket of vervanging Mybility door het Portaal: Kwaliteit van de planning verbeteren zodat er geen handmatige invoer (en fouten) in het planningspakket nodig is van mutaties die door de gemeenten worden aangeleverd. 3. Vervanging Cabman-centrale door planautomaat voor routegebonden vervoer: Vereenvoudigen van planningswerkzaamheden en overdracht tussen systemen. 4. Internetboekingen verhogen: Internetboekingsportaal verbeteren en online boekingen stimuleren, zodat het aantal telefonische reserveringen gaat afnemen. 5. Vervanging Cabman-centrale voor vraagafhankelijk vervoer: Het uitvoeren van een Europese aanbesteding.

Doel hiervan is de selectie van een planpakket met een automatische planner, zodat we het aantal planners en de uitvraag van voertuigen kunnen verminderen. Investering: vervanging planpakket In 2020 heeft het bestuur investeringen goedgekeurd voor bij elkaar € 80.000. Ook de komende jaren (2021 tot en met 2023) zijn in de begroting middelen beschikbaar om te investeren en daarmee verdere efficiency te realiseren. We verwachten dat de investeringsruimte voldoende is en de jaren 2021 en 2022 een marginaal hogere investering zal vragen dan het jaar 2020. De investeringen zullen vooral gericht zijn op het planpakket voor het vraagafhankelijke vervoer, omdat het huidige pakket door de leverancier niet verder wordt ontwikkeld. Momenteel vindt er een Europese aanbesteding plaats om een nieuw planpakket te verkrijgen. De huidige verwachting is dat we het nieuwe planpakket met automatische planner aan het einde van 2021 kunnen implementeren. Deze implementatie is een van de belangrijkste investeringen in 2021. Dit dient een belangrijke bijdrage te leveren aan het verlagen van de organisatieomvang en vervoerskosten vanaf 2022. Organisatieomvang Eind 2019 zijn we begonnen met het verkleinen van de organisatie en het passend maken van de organisatie op de nieuwe opdracht.

De nieuwe opdracht houdt in dat we het routegebonden vervoer niet meer uitvoeren voor de gemeenten Apeldoorn, Deventer en Zutphen. Per 1 januari 2021 is de organisatieomvang verlaagd naar een formatie van 28 fte, conform de begroting 2021. De bezetting is tevens per 1 januari 2021 ook conform de begrote formatie. Het verlagen van de organisatieomvang is in 2020 vooral gerealiseerd bij het routegebonden vervoer en deels bij de Frontoffice. Bij de verdere verlaging van de organisatieomvang in 2022 en 2023 zullen we kijken naar de Frontoffice en de plannersfuncties bij het vraagafhankelijke vervoer. Btw In deze begroting hebben we alle kosten opgenomen exclusief btw. De gemeenten moeten er in hun eigen begroting rekening mee houden dat de kosten voor het routegebonden vervoer verhoogd moeten worden met het lage btw-percentage van 9%. 5

2.2 Effecten jaarrekening 2020 De coronacrisis heeft een groot financieel effect gehad op de vervoerskosten van het jaar 2020. Door een groot aantal incidentele financiële afwijkingen van de vervoerskosten, is het niet mogelijk om structurele effecten waar te nemen en te verwerken in de begroting 2022. Vanuit de jaarrekening 2020 hebben we de structurele effecten op de organisatiekosten in de begroting 2022-2025 opgenomen: 1. De bedrijfsvoeringskosten dalen de laatste jaren sterker dan verwacht. Er is minder ondersteuning nodig vanuit de gemeente Lochem op bijna alle functies waarin de gemeente Lochem PlusOV ondersteund. De begrote kosten zijn structureel verlaagd met €70.000. 2. Door verdergaande digitale communicatie is het aantal folders dat wordt gedrukt en verspreid structureel afgenomen. De post communicatiemiddelen is met €10.000 verlaagd. 3. Ook in 2020 zijn de juridische kosten hoger dan geraamd. Gezien de markt waarin PlusOV opereert, is het te verwachten dat er de komende jaren nieuwe geschillen zullen ontstaan waarin juridische ondersteuning gewenst is. De verwachting is wel de dat de kosten lager zullen zijn dan de kosten die inzake de lopende rechtszaak zijn ontstaan. Het budget is verhoogd met €50.000. 4. De verwachting is dat onvoorziene kosten de komende jaren geleidelijk zullen afnemen.

De organisatie kent een stabieler karakter en daarom is het begrote bedrag verlaagd naar €100.000.

6

3. Organisatiekosten In dit hoofdstuk lichten we de totale organisatiekosten toe. Ten opzichte van de begroting 2021 zijn de kosten geïndexeerd. Er hebben enkele technische verschuivingen plaatsgevonden en de kosten van een aantal contracten zijn geactualiseerd. Ook zijn de effecten uit de jaarrekening verwerkt. De opgenomen taakstellingen zijn ongewijzigd. De organisatiekosten verdelen we over de verschillende programma’s en overhead. Bij de toelichting geven we aan hoe de kosten over de programma’s worden verdeeld. In de tabel hieronder vindt u de totale organisatiekosten. Hierna geven we per onderdeel een specificatie en toelichting. Jaarrekening Jaarrekening 2019 2020 Organisatiekosten 1. Personeelskosten 2. Bedrijfsvoering 3. Direct materiële kosten 4. Facilitaire diensten 5. Bestuurskosten Subtotaal organisatiekosten

€ € € € € €

2.137.516 € 206.141 € 260.119 € 99.825 € 117.605 € 2.821.206 €

Begroting 2021

Begroting 2022

Begroting 2023

Begroting 2024

Begroting 2025

1.721.514 € 1.815.436 € 1.664.007 € 1.562.699 € 1.509.858 € 1.509.858 167.013 € 253.542 € 183.781 € 183.781 € 183.781 € 183.781 132.474 € 171.713 € 175.431 € 175.431 € 175.431 € 175.431 101.691 € 99.593 € 88.737 € 87.915 € 87.721 € 87.721 140.923 € 187.411 € 195.932 € 195.932 € 195.932 € 195.932 2.263.615 € 2.527.695 € 2.307.889 € 2.205.759 € 2.152.725 € 2.152.725

3.1 Personeelskosten Jaarrekening Jaarrekening Begroting Begroting Begroting Begroting Begroting 2019 2020 2021 2022 2023 2024 2025 Loonkosten € 1.275.694 € 1.364.272 € 1.722.437 € 1.564.391 € 1.464.580 € 1.412.520 € 1.412.520 Externe inhuur € 764.743 € 315.271 € 43.340 € 52.329 € 52.329 € 52.329 € 52.329 Uiterking uit vroegere dienstbetrekking € 69.378 € 18.000 Opleiding / training € 15.255 € 11.730 € 25.837 € 23.466 € 21.969 € 21.188 € 21.188 Algemene personeelskosten € 12.446 € 12.241 € 23.822 € 23.822 € 23.822 € 23.822 € 23.822 Totaal Perosneelskosten € 2.137.516 € 1.721.514 € 1.815.436 € 1.664.007 € 1.562.699 € 1.509.858 € 1.509.858

Loonkosten (incl. externe inhuur) Het loonkostenbudget daalt in 2022 van 1,765 naar 1,616 miljoen. De formatie is naar beneden bijgesteld om binnen de begroting te kunnen blijven. De reductie in formatie wordt doorgevoerd bij de planners van het routegebonden vervoer en bij de front office. Door de afname van het volume en door verdere automatisering en integratie van systemen is er ook minder werk bij het routegebonden vervoer. In 2021 is de formatie met 2 fte gedaald (ten opzichte van 2020). In 2022 zal de formatie met 3 fte moeten dalen om binnen de begroting te blijven. Dit is voor de organisatie een grote uitdaging, omdat de efficiency ook moet ontstaan door de invoering van een nieuw planpakket bij het vraagafhankelijke vervoer. De implementatie staat eind 2021 gepland. Overige personeelskosten (opleiding/training en alg. personeelskosten) Voor opleiding en training hebben we een budget opgenomen van 1,5% van de loonkosten. Daarnaast is er een budget voor algemene personeelskosten; dit zijn kosten voor secundaire arbeidsvoorwaarden (reiskosten, werving en selectie, individuele beloningen et cetera). Tevens is hier een bedrag opgenomen voor personeelsbijeenkomsten en kerstattenties en dergelijke.

7

Verhouding directe loonkosten vraagafhankelijk en routegebonden vervoer Een groot gedeelte van de personeelskosten is direct toe te rekenen aan het vraagafhankelijk of routegebonden vervoer. De medewerkers front office werken volledig voor het vraagafhankelijk vervoer. De planners werken of voor het vraagafhankelijk, of voor het routegebonden vervoer. We gebruiken de verhouding tussen directe loonkosten vraagafhankelijk vervoer en directe loonkosten routegebonden vervoer, om de organisatiekosten te verdelen die niet direct aan een vervoerssoort toe te rekenen zijn. Deze verhouding is in 2022: - 86,95% vraagafhankelijk vervoer; - 13,05% routegebonden vervoer. Deze verhouding wordt jaarlijks in de begroting opnieuw berekend. Verdeelsleutel De organisatiekosten verdelen we naar de verschillende programma’s. Een deel van de kosten kunnen we rechtstreeks toerekenen aan het vraagafhankelijk of routegebonden vervoer. De overige kosten worden verdeeld op basis van de verhouding directe loonkosten. De loonkosten voor directie en staf worden op basis van deze verhouding verdeeld over het vraagafhankelijk en routegebonden vervoer.

3.2 Bedrijfsvoering Jaarrekening Jaarrekening 2019 2020

HRM € Financiën (incl. inkoop) € Control € ICT € Communicatie € Bankkosten € Verzekeringen € Totaal kosten bedrijfsvoering €

36.647 € 99.176 € 30.550 € 3.753 € 27.555 € 5.012 € 3.449 € 206.141 €

Begroting 2021

24.292 € 79.199 € 10.164 € 8.181 € 37.838 € 3.388 € 3.951 € 167.013 €

Begroting 2022

40.716 € 122.977 € 30.162 € 8.014 € 36.172 € 5.166 € 10.333 € 253.542 €

Begroting 2023

29.609 € 96.817 € 9.613 € 4.791 € 27.236 € 5.239 € 10.477 € 183.781 €

Begroting 2024

29.609 € 96.817 € 9.613 € 4.791 € 27.236 € 5.239 € 10.477 € 183.781 €

Begroting 2025

29.609 € 96.817 € 9.613 € 4.791 € 27.236 € 5.239 € 10.477 € 183.781 €

29.609 96.817 9.613 4.791 27.236 5.239 10.477 183.781

De kosten voor HRM, financiën, control, ICT en communicatie betreffen uren die gemaakt worden voor de organisatieondersteuning van PlusOV. De uren nemen we af van de gemeente Lochem. De overeenkomst over de afname van de diensten is begin 2021 geactualiseerd. Het positieve resultaat uit de jaarrekening is structureel. De begroting is vanaf 2022 met € 70.000 naar beneden bijgesteld. Verdeelsleutel De kosten voor bedrijfsvoering worden op basis van de verhouding directe loonkosten verdeeld over het vraagafhankelijk en routegebonden vervoer.

8

3.3 Direct materiële kosten Jaarrekening Jaarrekening Begroting Begroting Begroting Begroting Begroting 2019 2020 2021 2022 2023 2024 2025

Vervoerspassen VAV Klanttevredenheidsonderzoek VAV Planningspakket/Managementinfo Telefoonkosten ICT-Software VAV ICT-Software RGV ICT-Infra Kapitaallasten planningspakket Communicatie Totaal direct materiële kosten

€ € € € € € € € € €

17.128 € 9.320 € 175.734 € 24.375 € € € € 19.583 € 13.979 € 260.119 €

11.874 € 14.879 € 15.087 € 15.087 € 15.087 € 15.087 € 6.412 € 6.502 € 6.502 € 6.502 € 6.502 103.174 € € € € € 16.101 € 105.942 € 114.426 € 114.426 € 114.426 € 114.426 € 19.380 € 20.965 € 20.965 € 20.965 € 20.965 € 9.600 € 12.734 € 12.734 € 12.734 € 12.734 € € € € € 1.325 € 15.499 € 5.716 € 5.716 € 5.716 € 5.716 132.474 € 171.713 € 175.431 € 175.431 € 175.431 € 175.431

De kosten voor planningspakket/managementinfo en de telefoonkosten zijn vanaf de begroting 2021 verdeeld over software VAV, software RGV en ICT Infra.  ICT-Software VAV: Dit betreft onder andere de kosten voor het planningspakket, het klantregistratiesysteem en de telefooncentrale.  ICT-Software RGV: Dit betreft de hosting van het regieportaal (easy service). We gebruiken dit portaal om reisopdrachten van de gemeenten te ontvangen, de routes te plannen en met taxibedrijven te communiceren.  ICT-Infra: Dit betreft alle hardware-kosten die nodig zijn om de cloud-applicaties te bereiken (firewalls, switches, lijnverbindingen en routers). De druk op de ICT-kosten neemt toe. We hebben het budget voor het VAV-pakket met €7.000 verhoogd. Het budget van ICT-infra wordt met € 3.000 verhoogd. In 2021 is er een nieuw contract afgesloten voor een eigen fallback-lijn voor PlusOV. Verdeelsleutel De kosten voor ICT-infra en communicatie (drukwerk, website en dergelijke) worden op basis van de verhouding directe loonkosten verdeeld over het vraagafhankelijk en routegebonden vervoer. De overige direct materiële kosten zijn rechtstreeks toe te rekenen aan VAV of RGV.

9

3.4 Facilitaire diensten

Huisvestingskosten Kantoormiddelen ICT-werkplek Totaal kosten fac. diensten

Jaarrekening Jaarrekening Begroting Begroting Begroting Begroting Begroting 2019 2020 2021 2022 2023 2024 2025 € 52.500 € 55.552 € 56.313 € 57.102 € 57.102 € 57.102 € 57.102 € 5.595 € 2.565 € 10.333 € 10.477 € 10.477 € 10.477 € 10.477 € 41.730 € 43.574 € 32.947 € 21.158 € 20.336 € 20.142 € 20.142 € 99.825 € 101.691 € 99.593 € 88.737 € 87.915 € 87.721 € 87.721

Het budget voor huisvesting (huur) en kantoormiddelen is alleen geïndexeerd ten opzichte van 2021. De kapitaallasten ICT-werkplek zijn minimaal, door volledige afschrijving telefooncentrale in 2020. De kapitaallasten zijn opgenomen in het budget ICT-werkplek. Het budget ICT-werkplek is met € 6.500 verlaagd door een goedkoper contract voor office 365. Verdeelsleutel De kosten voor facilitaire diensten worden op basis van de verhouding directe loonkosten verdeeld over het vraagafhankelijk en routegebonden vervoer.

3.5 Bestuurskosten Jaarrekening Jaarrekening Begroting Begroting Begroting Begroting Begroting 2019 2020 2021 2022 2023 2024 2025 Representatie/advies € 2.048 € 1.186 € 5.379 € 5.455 € 5.455 € 5.455 € 5.455 Accountantskosten € 20.838 € 25.800 € 21.699 € 30.000 € 30.000 € 30.000 € 30.000 Juridische ondersteuning € 94.718 € 92.637 € 10.333 € 60.477 € 60.477 € 60.477 € 60.477 Onvoorzien € € 21.300 € 150.000 € 100.000 € 100.000 € 100.000 € 100.000 Totaal bestuurskosten € 117.605 € 140.923 € 187.411 € 195.932 € 195.932 € 195.932 € 195.932

De accountantskosten zijn verhoogd naar €30.000 en daarmee in overeenstemming gebracht met het contract. De juridische ondersteuning is verhoogd met €50.000. De ervaring van de afgelopen jaren leert dat er regelmatig een juridisch dispuut ontstaat en dat de organisatie hier middelen voor nodig heeft om zich professioneel te laten bijstaan. Tegelijkertijd is het budget voor onvoorziene situaties verlaagd naar €100.000. De organisatie is inmiddels stabieler geworden. Tevens zijn de grote aanbestedingen de komende jaren niet meer aan de orde. Daarmee lijkt de kans op onvoorziene uitgaven ook gedaald. Per saldo zijn de totale bestuurskosten nauwelijks gewijzigd ten opzichte van de vorige begroting. Verdeelsleutel De bestuurskosten worden op basis van de verhouding directe loonkosten verdeeld over het vraagafhankelijk en routegebonden vervoer.

10

3.6 Verdeling organisatiekosten naar vervoerssoorten en programma’s Alle organisatiekosten worden verdeeld over de vier programma’s die u vindt in het volgende hoofdstuk. De directe kosten kunnen direct naar de programma’s worden verdeeld, andere kosten worden via de overhead verdeeld. Begroting 2022 Organisatiekosten 1. Personeelskosten 2. Bedrijfsvoering 3. Direct materiele kosten 4. Facilitaire diensten 5. Bestuurskosten Totaal lasten Overhead naar programma's

€ € € € € €

Programma 1: VAV

Programma 2: LLV

Programma 3: DB

Programma 4: JW Overhead

1.664.007 € 183.781 175.431 € 88.737 195.932 2.307.889 €

1.155.431 €

117.240 €

44.739 €

50.150 €

11.385 € € 1.377 € € € 12.761 €

335.213 183.781 18.450 88.737 195.932 822.114

136.015 €

14.178 €

5.410 €

1.291.446 €

131.419 €

€

714.855 €

72.536 €

27.680 €

7.043 €

822.114

Personeelskosten Alle personeelskosten van de frontoffice medewerkers en de planners zijn onder te verdelen in RGV en VAV kosten. Alle personeelskosten vraagafhankelijk vervoer worden toegerekend aan programma 1 Vraagafhankelijk vervoer. Alle personeelskosten routegebonden vervoer worden verdeeld over de programma’s 2, 3 en 4 op basis van het aantal unieke reizigers per vervoersoort in 2020. Alle personeelskosten die niet direct zijn toe te rekenen aan de vervoerssoorten (VAV of RGV) worden aan de overhead toegerekend. De overhead wordt vervolgens over de programma’s verdeeld met behulp van de verdeelsleutel directe personele kosten (zie paragraaf 3.1). Bedrijfsvoering Op het gebied van de bedrijfsvoering krijgt PlusOV ondersteuning van de gemeente Lochem. Het gaat hierbij om ondersteuning op de PIOFACH taken: HRM, financiën, control, ICT, communicatie en inkoop. Ook de bankkosten en kosten voor verzekeringen vallen onder bedrijfsvoering. De kosten voor bedrijfsvoering worden aan de overhead toegerekend. De overhead wordt vervolgens over de programma’s verdeeld met behulp van de verdeelsleutel directe personele kosten (zie paragraaf 3.1). Direct materiële kosten De kosten voor ICT infra en communicatie (drukwerk, website en dergelijke) vallen onder overhead. De overige direct materiële kosten worden direct toegerekend aan VAV of RGV.

De directe kosten voor RGV worden verdeeld over de programma’s 2, 3 en 4 op basis van het aantal unieke reizigers in 2020. De overhead wordt vervolgens over de programma’s verdeeld met behulp van de verdeelsleutel directe personele kosten (zie paragraaf 3.1). Facilitaire diensten Onder facilitaire diensten nemen we de jaarlijkse huisvestingskosten mee. Daarnaast worden kantoormiddelen en de ICT-kosten voor de werkplekken van de medewerkers van PlusOV meegenomen. De kosten voor facilitaire diensten worden aan de overhead toegerekend. De overhead wordt vervolgens over de programma’s verdeeld met behulp van de verdeelsleutel directe personele kosten (zie paragraaf 3.1).

11

Bestuurskosten Onder bestuurskosten zijn ramingen opgenomen voor uitgaven van het bestuur, bijvoorbeeld als in incidentele gevallen externe ondersteuning noodzakelijk is en voor accountantskosten. Tevens is er bij bestuurskosten een post onvoorzien opgenomen. De bestuurskosten worden aan de overhead toegerekend. De overhead wordt vervolgens over de programma’s verdeeld met behulp van de verdeelsleutel indirecte personele kosten (zie paragraaf 3.1).

12

4. Programma’s Deze begroting bestaat uit vijf programma’s: 1. Vraagafhankelijk vervoer (maatwerkdienstverlening 18+) 2. Leerlingenvervoer (onderwijsbeleid en leerlingzaken) 3. Dagbestedingsvervoer (maatwerkdienstverlening 18+) 4. Jeugdwetvervoer (maatwerkdienstverlening 18-) 5. VERVALLEN (voorheen Aanvullend OV) De organisatiekosten en vervoerskosten worden over de verschillende programma’s verdeeld. De vervoerkosten kunnen rechtstreeks worden toegerekend aan de verschillende programma’s op basis van de betreffende vervoersstromen. De organisatiekosten worden deels direct toegerekend aan het vraagafhankelijk of routegebonden vervoer. De kosten voor overhead zijn doorbelast aan de programma’s op basis van de verdeelsleutel directe loonkosten vraagafhankelijk vervoer : directe loonkosten routegebonden vervoer. De baten van de programma’s zijn niet gelijk aan de lasten. Er is jaarlijks voor de vier programma’s een totaalbedrag begroot om te onttrekken uit de reserve optimalisatiekosten. In 2022 is dat € 100.000 en in 2023 is dat €50.000. Deze dienen ter dekking van een deel van de lasten, waardoor de bijdrage van de gemeenten lager is dan de begrote lasten. De optimalisatiekosten worden niet toegerekend aan de programma’s, hiervoor vindt een onttrekking uit de reserve plaats. De uittreedsom die de DAZ-gemeenten betalen in 2022 wordt ook niet toegerekend aan de programma’s.

Dit bedrag wordt gestort in de bestemmingsreserve. Totaal Overzicht Programma's Lasten Pr. 1: Vraagafhankelijk vervoer Pr. 2: Leerlingenvervoer Pr. 3: Dagbestedingsvervoer Pr. 4: Jeugdwetvervoer Pr. 5. Aanvullend OV Niet aan programma's toe te rekenen lasten (optimalisatiekosten) Totaal lasten Baten Pr. 1: Vraagafhankelijk vervoer Pr. 2: Leerlingenvervoer Pr. 3: Dagbestedingsvervoer Pr. 4: Jeugdwetvervoer Pr. 5. Aanvullend OV Niet aan programma's toe te rekenen baten (uittreedsom DAZ gemeenten) Totaal baten Saldo

Begroting 2021

Begroting 2022

Begroting 2023

Begroting 2024

Begroting 2025

€ € € € €

8.511.134 € 3.133.691 € 879.046 € 348.888 € 100.427 €

8.744.689 € 3.140.438 € 828.916 € 337.287 € €

8.700.720 € 3.101.106 € 813.907 € 333.468 € €

8.699.493 € 3.066.071 € 800.537 € 330.066 € €

8.699.493 3.066.071 800.537 330.066 -

€ €

100.000 € 13.073.186 €

100.000 € 100.000 € 13.151.331 € 13.049.201 €

€ 12.896.166 €

12.896.166

€ € € € €

8.386.387 € 3.120.134 € 870.933 € 346.818 € 98.914 €

8.657.757 € 3.131.601 € 825.543 € 336.429 € €

8.660.119 € 3.094.750 € 811.481 € 332.851 € €

8.699.493 € 3.066.071 € 800.537 € 330.066 € €

8.699.493 3.066.071 800.537 330.066 -

€ €

€ 12.823.186 €

300.469 € € 13.251.800 € 12.899.201 €

€ 12.896.166 €

12.896.166

€

-250.000 €

13

100.469 €

-150.000 €

-

€

-

4.1 Programma 1: Vraagafhankelijk vervoer (maatwerkdienstverlening 18+) Wat willen we bereiken? We willen mensen die een beperking ervaren in hun mobiliteit in staat stellen naar eigen inzicht en behoefte deel te nemen aan de maatschappij. Wat gaan we daarvoor doen? We bieden taxivervoer aan mensen die op basis van een mobiliteitsbeperking hiervoor door de gemeente zijn of worden geïndiceerd. Op basis van deze indicatie kunnen mensen voor sociaalrecreatief vervoer gebruik maken van het vervoer dat PlusOV regisseert. Wat gaat het kosten? Pr. 1 VAV Lasten Organisatiekosten overhead vervoerskosten Totaal lasten Baten Bijdrage gemeente Bijdrage provincie Totaal baten Resultaat

Jaarrekening 2019

Jaarrekening 2020

€

1.229.587 €

€ €

5.640.848 € 6.870.435 €

€

7.057.956 €

€ €

7.057.956 € 187.521 €

Begroting 2021

Begroting 2022

Begroting 2023

Begroting 2024

Begroting 2025

1.013.436 € € 4.870.561 € 5.883.997 €

1.340.864 € 765.062 € 6.405.208 € 8.511.134 €

1.291.446 € 714.855 € 6.738.388 € 8.744.689 €

1.292.610 € 669.722 € 6.738.388 € 8.700.720 €

1.293.282 € 667.822 € 6.738.388 € 8.699.493 €

1.293.282 667.822 6.738.388 8.699.493

5.833.343 € € 5.833.343 € -50.654 €

7.613.454 € 772.933 € 8.386.387 € -124.747 €

8.129.586 € 528.171 € 8.657.757 € -86.932 €

8.389.432 € 270.687 € 8.660.119 € -40.601 €

8.699.493 € € 8.699.493 € €

8.699.493 8.699.493 -

Organisatiekosten Zie hoofdstuk 3 voor een toelichting op de organisatiekosten. Overhead Zie hoofdstuk 3 voor een toelichting op de overhead. Vervoerskosten De vervoerskosten van het vraagafhankelijk vervoer zijn opnieuw berekend. Bij de berekening zijn we uit gegaan van de gemiddelde prijs van de 4 percelen die begin 2021 zijn aanbesteed en geïndexeerd met de NEA-index (1%). Verder zijn we uit gegaan van het volume van het vervoer in 2019. Het volume in 2020 is door de coronacrisis immers geen goede indicatie voor de vervoersontwikkeling. Hierdoor komen de verwachte kosten 2022, naast de index, ongeveer € 270.000 hoger uit dan in de begroting 2021. Bijdrage gemeenten De baten zijn niet gelijk aan de lasten. Er is jaarlijks voor de vier programma’s een totaalbedrag begroot om te onttrekken uit de reserve optimalisatiekosten. In 2022 is dat € 100.000 en in 2023 is dat €50.000. Deze dienen ter dekking van een deel van de lasten, waardoor de bijdrage van de gemeenten lager is dan de begrote lasten. Bijdrage Provincie De provincie draagt tot en met 2023 nog bij aan dit programma door de subsidie. Deze subsidie wordt vanaf 2021 afgebouwd.

14

4.2 Programma 2: Leerlingenvervoer (onderwijsbeleid en leerlingzaken) Wat willen we bereiken? We willen alle leerlingen dagelijks veilig en op tijd op school en weer thuis brengen. Dit zo veel mogelijk met vaste chauffeurs, vaste routes en nette voertuigen. Wat gaan we daarvoor doen? We verwerken de reizigersgegevens, die we van de gemeenten ontvangen, samen met de vervoerders in vervoersplannen. We zien toe op de correcte en tijdige uitvoering van het vervoer. Wij zijn bereikbaar voor reizigers en hun vertegenwoordigers wanneer ze vragen of opmerkingen hebben en handelen eventuele klachten snel en goed af. We rapporteren periodiek op basis van afgesproken KPI’s aan onze opdrachtgevers. Wat gaat het kosten? Pr. 2 LLV Lasten Organisatiekosten overhead vervoerskosten Totaal lasten Baten Bijdrage gemeente Totaal baten Resultaat

Jaarrekening 2019

Jaarrekening 2020

€

317.270 €

€ € € € €

Begroting 2021

Begroting 2022

Begroting 2023

Begroting 2024

Begroting 2025

6.655.649 € 6.972.919 €

240.731 € € 2.512.494 € 2.753.225 €

143.133 € 83.148 € 2.907.410 € 3.133.691 €

131.419 € 72.536 € 2.936.484 € 3.140.438 €

96.666 € 67.956 € 2.936.484 € 3.101.106 €

61.823 € 67.763 € 2.936.484 € 3.066.071 €

61.823 67.763 2.936.484 3.066.071

6.967.141 € 6.967.141 € -5.778

2.649.084 € 2.649.084 € €

3.120.134 € 3.120.134 € -13.557 €

3.131.601 € 3.131.601 € -8.837 €

3.094.750 € 3.094.750 € -6.356 €

3.066.071 € 3.066.071 € €

3.066.071 3.066.071 -

Organisatiekosten Zie hoofdstuk 3 voor een toelichting op de organisatiekosten. Overhead Zie hoofdstuk 3 voor een toelichting op de overhead. Vervoerskosten De begrote kosten voor het routegebonden vervoer zijn met de NEA-index voor 2021 (1%) geïndexeerd. Het volume voor 2022 is bijzonder moeilijk vast te stellen i.v.m. de coronacrisis. Daarom hebben we het volume niet veranderd. Bijdrage gemeenten De baten zijn niet gelijk aan de lasten. Er is jaarlijks voor de vier programma’s een totaalbedrag begroot om te onttrekken uit de reserve optimalisatiekosten. In 2022 is dat € 100.000 en in 2023 is dat €50.000. Deze dienen ter dekking van een deel van de lasten, waardoor de bijdrage van de gemeenten lager is dan de begrote lasten.

15

4.3 Programma 3: Wmo-dagbesteding (maatwerkdienstverlening 18+) Wat willen we bereiken? We willen alle dagbestedingscliënten veilig en op tijd op hun bestemming en weer thuis brengen. Dit met zo veel mogelijk vaste chauffeurs, vaste routes en nette voertuigen. Wat gaan we daarvoor doen? We verwerken de reizigersgegevens, die we van de gemeenten ontvangen, samen met de vervoerders in vervoersplannen en zien toe op de correcte en tijdige uitvoering van het vervoer. Wij zijn bereikbaar voor reizigers en hun vertegenwoordigers wanneer ze vragen of opmerkingen hebben en handelen eventuele klachten snel en goed af. We rapporteren periodiek op basis van afgesproken KPI’s aan onze opdrachtgevers. Wat gaat het kosten? Pr. 3 DB Lasten Organisatiekosten overhead vervoerskosten Totaal lasten Baten Bijdrage gemeente Totaal baten Resultaat

Jaarrekening 2019

Jaarrekening 2020

€

164.240 €

€ € € € €

Begroting 2021

Begroting 2022

Begroting 2023

Begroting 2024

Begroting 2025

645.408 € 809.648 €

152.851 € € 647.929 € 800.780 €

85.644 € 49.752 € 743.650 € 879.046 €

50.150 € 27.680 € 751.087 € 828.916 €

36.888 € 25.932 € 751.087 € 813.907 €

23.592 € 25.859 € 751.087 € 800.537 €

23.592 25.859 751.087 800.537

806.657 € 806.657 € -2.991 €

734.656 € 734.656 € -66.124 €

870.933 € 870.933 € -8.113 €

825.543 € 825.543 € -3.372 €

811.481 € 811.481 € -2.426 €

800.537 € 800.537 € €

800.537 800.537 -

Organisatiekosten Zie hoofdstuk 3 voor een toelichting op de organisatiekosten. Overhead Zie hoofdstuk 3 voor een toelichting op de overhead. Vervoerskosten De begrote kosten voor het routegebonden vervoer zijn met de NEA-index voor 2021 (1%) geïndexeerd. Het volume voor 2022 is bijzonder moeilijk vast te stellen i.v.m. de coronacrisis. Daarom hebben we het volume niet veranderd. Bijdrage gemeenten De baten zijn niet gelijk aan de lasten. Er is jaarlijks voor de vier programma’s een totaalbedrag begroot om te onttrekken uit de reserve optimalisatiekosten. In 2022 is dat € 100.000 en in 2023 is dat €50.000. Deze dienen ter dekking van een deel van de lasten, waardoor de bijdrage van de gemeenten lager is dan de begrote lasten.

16

4.4 Programma 4: Jeugdwetvervoer (maatwerkdienstverlening 18-) Wat willen we bereiken? We willen alle jeugdigen die een beroep doen op ons vervoer veilig en op tijd op hun bestemming en weer thuis brengen. Dit met zo veel mogelijk vaste chauffeurs, vaste routes en nette voertuigen. Wat gaan we daarvoor doen? We verwerken de reizigersgegevens die we van de gemeenten ontvangen samen met de vervoerders in vervoersplannen en zien toe op de correcte en tijdige uitvoering van het vervoer. Wij zijn bereikbaar voor reizigers en hun vertegenwoordigers wanneer ze vragen of opmerkingen hebben en handelen eventuele klachten snel en goed af. We rapporteren periodiek op basis van afgesproken KPI’s aan onze opdrachtgevers. Wat gaat het kosten? Pr. 4 JW Lasten Organisatiekosten overhead vervoerskosten Totaal lasten Baten Bijdrage gemeente Totaal baten Resultaat

Jaarrekening 2019

Jaarrekening 2020

€

55.709 €

€ € € € €

Begroting 2021

Begroting 2022

Begroting 2023

Begroting 2024

Begroting 2025

598.741 € 654.450 €

49.198 € € 285.129 € 334.327 €

21.854 € 12.695 € 314.339 € 348.888 €

12.761 € 7.043 € 317.482 € 337.287 €

9.387 € 6.599 € 317.482 € 333.468 €

6.003 € 6.580 € 317.482 € 330.066 €

6.003 6.580 317.482 330.066

653.436 € 653.436 € -1.014 €

313.043 € 313.043 € -21.284 €

346.818 € 346.818 € -2.070 €

336.429 € 336.429 € -858 €

332.851 € 332.851 € -617 €

330.066 € 330.066 € €

330.066 330.066 -

Organisatiekosten Zie hoofdstuk 3 voor een toelichting op de organisatiekosten. Overhead Zie hoofdstuk 3 voor een toelichting op de overhead. Vervoerskosten De begrote kosten voor het routegebonden vervoer zijn met de NEA-index voor 2021 (1%) geïndexeerd. Het volume voor 2022 is bijzonder moeilijk vast te stellen i.v.m. de coronacrisis. Daarom hebben we het volume niet veranderd. Bijdrage gemeenten De baten zijn niet gelijk aan de lasten. Er is jaarlijks voor de vier programma’s een totaalbedrag begroot om te onttrekken uit de reserve optimalisatiekosten. In 2022 is dat € 100.000 en in 2023 is dat €50.000. Deze dienen ter dekking van een deel van de lasten, waardoor de bijdrage van de gemeenten lager is dan de begrote lasten.

4.5 VERVALLEN Programma 5: Aanvullend OV (Samenkracht & burgerparticipatie) Dit programma vervalt per 1 januari 2022. De provincie gaat het aanvullend openbaar vervoer zelf verzorgen en laat het niet meer door de regio’s (en dus PlusOV) uitvoeren.

17

4.6 Reserves Algemene reserve In 2020 is het saldo van de algemene reserve overgeboekt naar de bestemmingsreserve optimalisatiekosten. Het saldo van de algemene reserve blijft op nul. Bestemmingsreserve RG6 In januari 2020 heeft het bestuur besloten om naast de optimalisatiereserve een RG6-reserve te vormen. In deze reserve storten de uittredende gemeenten de uittreedsom. Tevens is besloten dat de RG6-gemeenten (Brummen, Epe, Hattem, Heerde, Lochem en Voorst) vanuit deze reserve een dotatie doen aan de optimalisatiereserve. In de tabel bij deze paragraaf is de verwachting van de stortingen en onttrekkingen per jaar weergegeven. Alleen het bestuur kan besluiten over de (hoogte van) stortingen en onttrekkingen uit deze reserve op basis van het jaarlijks te actualiseren plan van aanpak. Bestemmingsreserve optimalisatiekosten De organisatie is nog niet efficiënt genoeg en staat voor een grote verandering. Hiervoor zijn extra middelen nodig. Er is in de herziene begroting 2019 besloten om een bestemmingsreserve optimalisatiekosten te vormen. De middelen uit deze reserve gebruiken we om de organisatie te hervormen in een efficiëntere en kwalitatief goede organisatie. In januari 2020 is door het bestuur besloten om het positieve rekeningresultaat 2019 van de organisatiekosten aan de reserve toe te voegen.

Het positieve rekeningresultaat van 2019 is € 312.185 is daarom in 2020 toegevoegd aan de reserve. Om praktische redenen is besloten om de dotaties in de reserves in 2020 en 2022 te laten plaatsvinden. Hieronder vindt u de specificatie van de begrote stortingen en onttrekkingen in beide bestemmingsreserves. Met de DAZ-gemeenten bedoelen we de gemeenten Deventer, Apeldoorn en Zutphen. De RG6-gemeenten betreffen de overige gemeenten.

Optimalisatiekosten Saldo per 1-1 Toevoegen Bijdrage DAZ-gemeenten Onttrekken Saldo per 31-12 RG6 Saldo per 1-1 Toevoegen Onttrekken Saldo per 31-12

€ € €

2021 319.531 € € € -250.000 € -250.000 € 69.531 €

2022 2023 69.531 € 170.000 € 300.469 € € 300.469 -200.000 € -150.000 € -200.000 € -150.000 € 170.000 € 20.000 €

€

2021 301.389 €

2022 2023 2024 2025 301.389 € 301.389 € 301.389 € 301.389

€

301.389 €

301.389 € 301.389 € 301.389 € 301.389

€ €

18

2024 20.000 € €

2025 20.000 -

€ € 20.000 €

20.000

5.Overzicht van baten en lasten Lasten Jaarrekening Jaarrekening 2019 2020

Begroting 2021

Begroting 2022

Begroting 2023

Begroting 2024

Begroting 2025

1. Personeelskosten

€ 2.137.516

€ 1.815.436

€ 1.664.007

€ 1.562.699

€ 1.509.858

€ 1.509.858

2. Bedrijfsvoering

€

206.141 €

167.013 €

253.542 €

183.781 €

183.781 €

183.781 €

183.781

3. Direct materiële kosten

€

260.119 €

132.474 €

171.713 €

175.431 €

175.431 €

175.431 €

175.431

4. Facilitaire diensten 5. Bestuurskosten

€ €

99.825 € 117.605 €

101.691 € 140.923 €

99.593 € 187.411 €

88.737 € 195.932 €

87.915 € 195.932 €

87.721 € 195.932 €

87.721 195.932

Subtotaal organisatiekosten

€

2.821.206 €

Investering

€

-

€

54.255 €

100.000 €

100.000 €

100.000 €

-

€

-

Subtotaal optimalisatiekosten

€

-

€

54.255 €

100.000 €

100.000 €

100.000 €

-

€

-

Vraagafhankelijk vervoer

€

5.640.848 €

4.870.561

Aanvullend OV

€

65.949 €

67.610

Leerlingenvervoer

€

6.643.011 €

Dagbestedingsvervoer

€

645.408 €

Jeugdwet vervoer

€

598.741 €

Gymvervoer

€

12.638 €

Subtotaal vervoerskosten

€ 13.606.596 €

TOTAAL LASTEN

€ 16.427.803 € 10.701.593 € 13.073.187 € 13.151.331 € 13.049.201 € 12.896.166 € 12.896.166

Organisatiekosten € 1.721.514

2.263.615 € 2.527.695 € 2.307.889 € 2.205.759 € 2.152.725 € 2.152.725

Optimalisatiekosten

Vervoer € 6.405.208 € 6.738.388 € 6.738.388 € 6.738.388 € 74.885 € € € 2.512.494 € 2.907.410 € 2.936.484 € 2.936.484 € 2.936.484 743.650 € 647.929 € 751.087 € 751.087 € 751.087 314.339 € 285.129 € 317.482 € 317.482 € 317.482 -

€

-

€

-

€

-

€

-

€ 6.738.388 €

-

€ 2.936.484 €

751.087

€

317.482

€

-

8.383.723 € 10.445.492 € 10.743.441 € 10.743.441 € 10.743.441 € 10.743.441

19

Baten Baten Organisatie Bijdr. Prov. Gelderland Wmo Bijdragen gemeenten Bijdrage DAZ-gemeenten Bijdr. Prov. Gelderland OV Overige baten Subtotaal organisatie

Jaarrekening Jaarrekening 2019 2020 € €

Begroting 2021

Begroting 2022

Begroting 2023

Begroting 2024

Begroting 2025

126.812 € 2.994.846 € € 11.638 € 96 € 3.133.392 €

130.616 € 100.411 € 68.614 € 35.165 € € 1.883.111 € 2.264.068 € 2.139.275 € 2.120.594 € 2.152.725 € 2.152.725 440.030 € € 300.469 € € € 9.947 € 13.215 € € € € 14.195 € € € € € 2.477.899 € 2.377.694 € 2.508.359 € 2.155.759 € 2.152.725 € 2.152.725

Vervoer Bijdrage provincie Wmo-vervoer € 849.344 € Bijdragen gemeenten Vraagafhankelijk verv. € 4.791.504 € Bijdrage provincie aanvullend OV € 65.949 € Bijdragen gemeenten Leerlingenvervoer € 6.643.011 € Bijdragen gemeenten Dagbestedingsvervoer € 645.408 € Bijdragen gemeenten Jeugdwetvervoer € 598.741 € Bijdrage Apeldoorn gymvervoer € 12.638 €

874.825 € 672.522 € 459.557 € 235.522 € € 3.995.736 € 5.732.686 € 6.278.831 € 6.502.866 € 6.738.388 € 6.738.388 67.610 € 74.885 € € € € 2.512.494 € 2.907.410 € 2.936.484 € 2.936.484 € 2.936.484 € 2.936.484 647.929 € 743.650 € 751.087 € 751.087 € 751.087 € 751.087 285.129 € 314.339 € 317.482 € 317.482 € 317.482 € 317.482 € € € € € -

Subtotaal Vervoer

€ 13.606.596 €

8.383.723 € 10.445.492 € 10.743.441 € 10.743.441 € 10.743.441 € 10.743.441

TOTAAL BATEN Resultaat voor bestemming

€ 16.739.988 € 10.861.622 € 12.823.186 € 13.251.800 € 12.899.201 € 12.896.166 € 12.896.166 € 312.185 € 160.030 € -250.000 € 100.469 € -150.000 € -

Onttrekking reserve optimalisatiekosten Inefficiencybijdrage Investeringsbijdrage Onvoorzien Totaal onttekking reserve

Jaarrekening 2019 € € € € -

Jaarrekening Begroting Begroting Begroting Begroting 2020 2021 2022 2023 2024 € 280.000 € 150.000 € 100.000 € 50.000 € € € 100.000 € 100.000 € 100.000 € € € € € € € 250.000 € 200.000 € 150.000 € -

Begroting 2025 € € € € -

Toevoeging aan bestemmingsreserves Bijdrage DAZ-Gemeenten Totaal onttekking reserve

€ €

-

€

Resultaat na bestemming

€

312.185 €

€ € €

440.000 € €

-

€ €

300.469 € 300.469 €

-

€ €

-

€ €

-

-

-

€

-0 €

-

€

-

€

-

€

20

6. Paragrafen 6.1 Weerstandsvermogen en risicobeheersing Financiële kengetallen Wij zijn verplicht op basis van het BBV (verslaggevingsvoorschriften) om enkele financiële kengetallen op te nemen. Deze kengetallen nemen we zowel in de begroting als in de jaarrekening op. De kengetallen zijn met name bedoeld om de financiële positie inzichtelijker te maken. kengetallen

Werkelijk 2020

Begroot 2021

Begroot 2022

Begroot 2023

Begroot 2024

Begroot 2025

Netto schuldquote

-3%

-5%

-4%

-1%

-2%

0%

Netto schuldquote gecorrigeerd voor alle verstrekte leningen

-3%

-5%

-4%

-1%

-2%

0%

Solvabiliteitsratio

3% 2%

14% 0%

13% 1%

4% -1%

7% 0%

0% 0%

Structurele exploitatieruimte

Netto schuldquote Dit kengetal geeft inzicht in het niveau van de schuldenlast van de gemeenschappelijke regeling ten opzichte van de omzet. Het geeft zodoende een indicatie in welke mate de rentelasten en aflossingen op de exploitatie drukken. Netto schuldquote gecorrigeerd voor alle verstrekte leningen Zie netto schuldquote. De vervoerscentrale verstrekt geen leningen, daardoor wijzigt deze ratio niet. Solvabiliteitsratio Dit kengetal geeft inzicht in de mate waarin de Vervoerscentrale in staat is aan de financiële verplichtingen te voldoen. De solvabiliteitsratio wordt berekend op basis van het eigen vermogen ten opzichte van het balanstotaal. Je ziet dat dit percentage afloopt naarmate het saldo van de reserves ook afloopt. Structurele exploitatieruimte Dit kengetal is van belang om te kunnen beoordelen welke structurele ruimte een organisatie heeft om de eigen lasten te dragen, of welke structurele stijging van de baten of structurele daling van de lasten daarvoor nodig is. Dit kengetal heeft geen toegevoegde waarde voor PlusOV, omdat alle structurele en incidentele lasten gedekt worden door bijdragen van de deelnemende gemeenten en de provincie Gelderland. Hierdoor zal dit kengetal altijd de nul procent benaderen. Risico’s Er zijn diverse risico’s te onderscheiden: 1.

Afrekening groepsvervoer 2018/2019 De kosten voor het groepsvervoer over de periode augustus 2018 tot en met juli 2019 zijn nog niet definitief afgerekend met taxibedrijf Willemsen-de Koning. Op 11 oktober 2019 heeft Willemsen-de Koning Groep B.V. (hierna: WdK) PlusOV en de gemeenten Brummen, Epe, Hattem, Heerde, Lochem, Voorst, Apeldoorn, Zutphen en Deventer gedagvaard. Het geschil gaat over de afrekening van het leerlingenvervoer en dagbestedingsvervoer in het schooljaar 2018-2019. WdK vordert een extra bedrag ter hoogte van € 2.268.781,16, te vermeerderen met rente en kosten. Haar grondslag voor die vordering is gebaseerd op de stelling dat PlusOV te weinig heeft betaald voor het vervoer in het schooljaar 2018-2019.

De tekst is automatisch uit het bestand gehaald en kan afwijken van het origineel (kolommen, tabellen en koppen lopen door elkaar). Het officiële stuk bij iBabs is leidend. Bron: https://api.notubiz.nl/document/10461621/1