A64 - Vervoerscentrale Stedendriehoek - Zienswijze begroting en PlusOV definitieve begroting 2022-2025
Tekst van het document
2. Aanbesteding vraagafhankelijk vervoer: Op 1 augustus 2021 lopen de huidige contracten met de vervoerders voor het vraagafhankelijk vervoer af. De aanbesteding voor het vervoer wordt in 2020 opgestart. De aanbesteding is conform planning gepubliceerd. Momenteel vindt het proces van de gunning plaats. De overgang naar eventuele nieuwe vervoerders is een stevige overgang en brengt uitvoeringsrisico’s met zich mee. 3. Nieuw systeem voor planning van het vraagafhankelijk vervoer Het huidige planningssysteem moet in 2021 worden vervangen omdat het niet voldoet aan de vereiste efficiency. Daarnaast ligt de ontwikkeling van het huidige pakket nagenoeg stil. De aanbesteding is eind 2020 gestart en ligt op planning. De verwachting is dat er voor de zomer van 2021 kan worden gegund. De overgang naar een nieuw planpakket vergt veel van de organisatie en brengt uitvoeringsrisico’s met zich mee.
22
6.2 Financiering Betalingsverkeer Voor het betalingsverkeer maakt PlusOV gebruik van een bankrekening zonder kredietfaciliteit bij de BNG Bank te Den Haag. Vlottende financiering Bij liquiditeitstekorten voorziet de gemeente Lochem de vervoerscentrale van de benodigde liquide middelen. Voor de kortlopende financiering is geen rente begroot. Vaste financiering De vervoerscentrale heeft geen langlopende leningen afgesloten. Schatkistbankieren De decentrale overheden en ook gemeenschappelijke regelingen zijn verplicht om overtollige financiële middelen bij het Rijk of bij andere overheden uit te zetten en ontvangen van het Rijk op de deposito’s een rentevergoeding die gelijk is aan de rentes die de Nederlandse staat betaalt op leningen die ze op de markt aangaat. Alleen de overtollige middelen die het bedrag van € 250.000 (het drempelbedrag voor PlusOV) te boven gaan, moeten bij het Rijk of andere overheden gestald worden. Kasgeldlimiet De kasgeldlimiet voor het jaar 2022 bedraagt € 1.109.182. De kasgeldlimiet wordt berekend door het totaalbedrag van de primitieve jaarbegroting te vermenigvuldigen met 8,5 % en heeft een minimumbedrag van € 300.000. Tot het bedrag van de kasgeldlimiet mogen kortlopende geldleningen worden aangetrokken.
23
6.3 Bedrijfsvoering De bedrijfsvoering wordt uitgevoerd door de directeur binnen het mandaat van de gemeenten. Op 26 november 2020 is het Plan van Aanpak Kostenreductie geactualiseerd en vastgesteld door het Bestuur. Initieel zijn 11 punten opgenomen die geoptimaliseerd worden. Hiervan zijn er eind 2020 4 gerealiseerd. De overige onderstaande punten staan in de tijd gepland en worden uiterlijk in 2022 gerealiseerd. De nog te realiseren 7 punten uit het PvA zijn: 1. Loosmeldingen VAV voorkomen 2. Koppeling tussen Mybility (RGV) en planningspakket of vervanging Mybility door het Portaal 3. Vervanging Cabman-centrale door planautomaat voor RGV 4. Internetboekingen verhogen 5. Vervanging Cabman-centrale voor VAV 6. Route-app RGV 7. Openingstijden PlusOV Formatie Het formatieoverzicht geeft het aantal fte weer dat vanaf 1 januari 2022 is begroot Functie Directie/Staf Planners Frontoffice medewerkers Totaal PlusOV
Fte begroot 3,5 10,89 10,67 26,06
In het jaar 2022 is de formatie met 3 fte (medewerkers frontoffice) verlaagd naar 26,06 fte om de geplande taakstelling in te kunnen vullen. Het aantal fte in de frontoffice is vanaf 2022 verlaagd met 3 fte om binnen het beschikbare budget te kunnen werken. Vooral deze laatste vermindering van de flexibele schil is zeer taakstellend. De vermindering wordt pas haalbaar als het nieuwe VAVpakket gaat renderen en tevens meer reizigers zelfstandig via het internet zullen gaan boeken. Daarnaast is het uitgangspunt de openingstijden te beperken om deze taakstelling in te kunnen vullen. De aanbesteding van het VAV-pakket loopt nu nog. De impact op de efficiëntie is nog niet volledig duidelijk. Daarom is het moeilijk in te schatten of de taakstelling voor 2022 volledig in 2022 realiseerbaar is. Toelichting PvA Kostenreductie bij Routegebonden Vervoer (punten 2,3 en 6) Het optimaliseren van processen in het routegebonden vervoer is gedeeltelijk gerealiseerd. Het monitorproces is bij de opstart van schooljaar 2020 geïmplementeerd. We zijn nu in staat om proactief te monitoren en in actie te komen, als we zien dat dat routes niet of te laat gereden dreigen te worden. Het ontwikkelen van software om de processen voor het verwerken van mutaties en het plannen (met de automatische planner) van routes te optimaliseren is nog niet afgerond.
De planmodule is gedeeltelijk in gebruik genomen, maar de implementatie van de automatische planner is met ongeveer 9 maanden vertraagd. De vertraging komt vooral door de coronacrisis en het buiten de systemen om te organiseren noodvervoer i.v.m. corona. Ook is gebleken dat een extra kwaliteitsslag van de data noodzakelijk is. Dit kost extra tijd. We verwachten de optimalisatie in het eerste halfjaar 2021 af te ronden. Het plan is om de Route-app RGV in 2022 te realiseren. Hiermee kan informatie automatisch op maat verstrekt worden, zodat bijvoorbeeld de ouders/verzorgers (van de reiziger in het RGV) kunnen zien wat de status van de reis van de taxi is. De omvang en mogelijkheden van realisatie
24
van deze investering is op dit moment nog niet in te schatten. Dit traject wordt pas gestart zodra er zicht is op de kosten en effecten op de kwaliteit en vervoerskosten. Toelichting PvA kostenreductie bij het Vraagafhankelijk Vervoer (punten 1,4,5 en 7) Eén van de doelen is de loosmeldingen te verminderen. Een loosmelding is een melding van de chauffeur als hij/zij een reiziger niet aantreft op de afgesproken plaats. Het project om deze meldingen in het vraagafhankelijke vervoer te verminderen is begin 2021 gestart. De resultaten van dit project gaan het aantal loosmeldingen verminderen. Dit leidt tot een betere kwaliteit van de planning en lagere vervoerskosten. Voor 2021 staat het verhogen van het aantal boekingen door klanten via de website gepland. Door de coronamaatregelen mag dit helaas niet, omdat de triagevragen gesteld moeten worden via de telefoon. Door de vertraging zal deze aanpak ook in 2022 doorgaan. In 2021 wordt de Europese aanbesteding afgerond en start de ontwikkeling en implementatie van software voor een nieuwe planpakket. Hiermee komt begin 2022 een automatische planner beschikbaar en zijn minder planners nodig. Daarnaast kan de uitvraag van voertuigen geoptimaliseerd worden. De implementatie van het nieuwe planpakket is een grote verandering voor de organisatie en de manier van werken.
6.4 Verbonden partijen De vervoerscentrale heeft geen bestuurlijke en financiële belangen in privaatrechtelijke of publiekrechtelijke organisaties.
25
Bijlage 1: Bijdrage per gemeente Programma/taakveld 1. Vraagafhankelijk vervoer (Maatwerkdienstverlening 18+) * vervoer * Organisatie
Apeldoorn
Brummen
€ 3.022.605 € € 2.363.931 € € 658.674 €
Deventer
Epe
Hattem
Heerde
Lochem
Voorst
Zutphen
316.292 € 1.800.342 € 232.957 € 1.375.893 € 83.334 € 424.449 €
617.842 € 484.441 € 133.401 €
149.164 € 100.075 € 49.090 €
217.310 € 142.568 € 74.742 €
571.282 € 435.665 € 135.616 €
637.653 € 538.935 € 98.718 €
Provincie
797.097 € 604.366 € 192.731 €
Totaal
528.171 € 459.557 € 68.614 €
8.657.757 6.738.388 1.919.369
2. Leerlingenvervoer (onderwijsbeleid en leerlingzaken) * vervoer * Organisatie
€ € €
509.427 481.144 28.283
€ € €
645.473 € 600.198 € 45.275 €
256.664 € 240.004 € 16.661 €
597.273 € 571.906 € 25.367 €
622.709 € 576.682 € 46.027 €
500.054 466.550 33.504
€ € €
3.131.601 2.936.484 195.117
3. Dagbestedingsvervoer (maatwerkdienstverlening 18+) * Vervoer * Organisatie
€ € €
161.739 150.946 10.793
€ € €
151.107 € 133.830 € 17.277 €
31.366 € 25.009 € 6.358 €
84.703 € 75.023 € 9.680 €
243.591 € 226.027 € 17.564 €
153.038 140.253 12.785
€ € €
825.543 751.087 74.457
4. Jeugdwetvervoer (maatwerkdienstverlening 18-) * Jeugdvervoer * Organisatie
€ € €
59.807 57.061 2.746
€ € €
79.509 € 75.113 € 4.396 €
5.448 € 3.830 € 1.618 €
50.843 € 48.380 € 2.463 €
63.192 € 58.723 € 4.469 €
77.629 74.376 3.253
€ € €
336.429 317.482 18.947
€ 3.022.605 € 1.047.265 € 1.800.342 € 1.493.931 €
442.643 €
528.171 €
12.951.331
Totale bijdrage per gemeente
950.128 € 1.500.774 € 1.368.375 €
797.097 €
In bovenstaand overzicht vindt u de bijdrage per gemeente per taakveld. De gemeenten moeten er rekening mee houden dat de btw (9%) op het routegebonden vervoer een last is voor de gemeente. Dit betreft de reguliere bijdrage, dus exclusief de te betalen bijdragen aan de reserves.
Bijlage 2: Geprognosticeerde balans Omschrijving
ultimo 2021
ultimo 2022
ultimo 2023
ultimo 2024
ultimo 2025
Activa Materiele vaste activa
2.241
205
0
250.000 3.299.531 1.500
250.000 3.600.000 1.500
250.000 3.600.000 1.500
Liquide middelen
197.648
149.684
149.889
149.889
149.889
Overlopende activa
450.000
450.000
450.000
450.000
450.000
Totaal
4.200.920
4.451.389
4.451.389
4.451.389 4.150.000
Omschrijving
ultimo 2021
ultimo 2022
ultimo 2023
ultimo 2024
350.920 -250.000
471.389 100.469
321.389 -150.000
321.389 -
-
Opgenomen langlopende geldleningen
-
-
Vlottende schulden korter dan een jaar *Kasgeldleningen *Banksaldi *Crediteuren
100.000
100.000
100.000
100.000
100.000
Overlopende passiva
4.000.000
3.779.530
4.180.000
4.030.000 4.050.000
Totaal
4.200.920
4.451.389
4.451.389
4.451.389 4.150.000
Uitzettingen korter dan een jaar * Vorderingen op openbare lichamen * Schatkistbankieren * Overige vorderingen
0
0
250.000 250.000 3.600.000 3.298.611 1.500 1.500
ultimo 2025
Passiva Reserves Resultaat
0