CConstaterende datBrummen
Koppel je AI →
Document · PDF

(033) Bijlagenboek Bestuurlijke Toekomst Brummen-Rheden-Zutphen

Besluitvormende raadsvergadering 15 januari 2026, gemeente BrummenBij agendapunt: Besluitvorming fase 2 bestuurlijke toekomst14.317 woorden

Open het PDF bij de gemeente ↗Naar de vergadering →

Tekst van het document

Uit het bestand gehaald, zonder opmaak, tabellen en afbeeldingen · deel 2 van 2

Vestigingen Rheden

Vestigingen Epe Jaartal 2013-2023

Aantal Vestigingen

Aandeel 2013

2013

Jaartal 2013-2023

2023

Aandeel 2023

Ontwikkeling 2013-2023

Aantal Vestigingen

Aandeel 2013

2013

2023

Aandeel 2023

Ontwikkeling 2013-2023

Landbouw

50

1,6%

60

1,4%

16,7%

Landbouw

190

7,7%

190

5,8%

0,0%

Industrie

390

12,5%

620

14,3%

37,1%

Industrie

390

15,7%

520

15,9%

33,3%

Handel Collectieve dienstverlening Zakelijke dienstverlening Overige dienstverlening

560

18%

580

13,4%

3,4%

500

20,2%

550

16,8%

10,0%

760

24,4%

1300

30%

41,5%

420

16,9%

700

21,4%

66,7%

1130

36,3%

1510

34,8%

25,2%

810

32,7%

1080

33,0%

33,3%

220

7,1%

270

6,2%

18,5%

Handel Collectieve dienstverlening Zakelijke dienstverlening Overige dienstverlening

170

6,9%

230

7,0%

35,3%

220

1,4%

330

1,8%

33,3%

Recreatie en toerisme

190

1,6%

230

1,6%

21,1%

Recreatie en toerisme

Bedrijfsvestigingen 2013-2023 Bron: LISA, 2025. Bewerking: Team Moventem

Vestigingen Renkum

Vestigingen Lochem

Jaartal 2013-2023

Jaartal 2013-2023 Aantal Vestigingen

2013

Aandeel 2013

2023

Aandeel 2023

Ontwikkeling 2013-2023

Aantal Vestigingen

Aandeel 2013

2013

2023

Aandeel 2023

Ontwikkeling 2013-2023

Landbouw

460

14,6%

380

9,6%

-17,4%

Landbouw

30

1,1%

30

0,9%

0,0%

Industrie

320

10,2%

410

10,4%

28,1%

Industrie

260

9,9%

330

9,5%

26,9%

390

14,8%

370

10,7%

-5,1%

710

27,0%

1110

32,1%

56,3%

1110

42,2%

1460

42,2%

31,5%

130

4,9%

160

4,6%

23,1%

190

1,7%

270

2,3%

42,1%

Handel Collectieve dienstverlening Zakelijke dienstverlening Overige dienstverlening Recreatie en toerisme

170

5,4%

200

5,1%

17,6%

Handel Collectieve dienstverlening Zakelijke dienstverlening Overige dienstverlening

240

1,8%

300

2,0%

25,0%

Recreatie en toerisme

480

15,3%

530

13,5%

10,4%

620

19,7%

950

24,1%

53,2%

1090

34,7%

1470

37,3%

34,9%

73

Economie

Gemeente Rheden

Bedrijventerreinen

Bedrijventerreinen in gemeente Epe

Bedrijventerreinen in gemeente Rheden

Jaartal 2023

Jaartal 2023 Naam bedrijventerrein

Netto oppervlakte in ha

Naam bedrijventerrein

Netto oppervlakte in ha

Kanaal I/II

25,54

Eekterveld 1

25,4

Dieren Oost

32,87

Kweekweg

26,8

Haveland

29,26

De Pirk (2023)

0,7

Kanaal II - uitbreiding

4,08

Eekterveld 2

6,2

Koens

1,3

Kweekweg VI

10,6

Beemd

21,75

Eekterveld 3 (2023) 23,59ha

23,6

Bedrijventerreinen 2023 Bron: IBIS, 2023. Bewerking: Team Moventem

74

Economie

Gemeente Rheden

Bedrijventerreinen

Bedrijventerreinen in gemeente Renkum

Bedrijventerreinen in gemeente Lochem Jaartal 2023 Naam bedrijventerrein

Jaartal 2023

Netto oppervlakte in ha

Naam bedrijventerrein

Netto oppervlakte in ha

Diekink fase 1

6,6

Veentjesbrug

3,2

Aalsvoort

12,5

Schut

3,4

Kwinkweerd Bedrijventerrein Molengronden Hanzeweg

32,1

Cardanuslaan

2,1

2,7

Klingelbeekseweg

3,8

Parenco

32,5

Harfsen

1,9

Voormalige steenfabriek

8,9

Aalsvoort West I

5,4

Schaapsdrift

8,6

Aalsvoort West II

5,2

De Hes West

5,1

Goorseweg/Havenstraat

7,4

Vogelweg

0,5

Scheggertdijk Werk-woonlocatie Holterweg LTS terrein Larenseweg

8,5

Reijmerweg

0,4

Kantorenterrein Stijgoord

2,6

11,4

2,5 2,9

Bedrijventerreinen 2023 Bron: IBIS, 2023. Bewerking: Team Moventem

75

Economie

Gemeente Rheden

Bedrijventerreinen

Uitgifte grond bedrijventerreinen Jaartal

Rheden

Epe

Lochem

Renkum

2018

0,76

0,27

0,69

1,45

2019

0,3

1,80

0

0

2020

0

0

3,42

0

2021

0

0

0

0

2022

0

0

0,78

0

Uitgifte grond per jaar in hectare 2019-2023 Bron: IBIS, 2023. Bewerking: Team Moventem

76

Economie

Gemeente Rheden

Landbouw en veeteelt

Landbouwbedrijven en veeteelt Landbouw

Rheden

Epe

Lochem

Renkum

40

170

360

20

3.048

30.666

27.348

861

Aantal bedrijven, Graasdieren, totaal

30

140

270

20

Aantal bedrijven, Rundvee, totaal

20

110

220

10

Aantal bedrijven, Hokdieren, totaal

0

20

40

0

Aantal landbouwbedrijven, totaal Aantal dieren Rundvee totaal

Landbouwbedrijven en veeteelt 2024 Bron: CBS, 2025. Bewerking: Team Moventem

In 2024 waren er 40 landbouwbedrijven in de gemeente Rheden. Landbouwbedrijven worden door het CBS gedefinieerd als bedrijven die landbouwproducten voor de markt voortbrengen, met hoofdvestiging in Nederland, en een economische omvang groter dan of gelijk aan 3000 euro SO (Standaard Opbrengst).

77

Landbouw

Gemeente Rheden

Rijksmonumenten

Rijksmonumenten Jaartal 2024 Soort Rijksmonument

Rheden

Epe

Lochem

Renkum

211

83

194

73

Archeologie

0

31

2

24

Bestuurs-, rechts- en overheidsgebouwen

3

0

1

1

Boerderijen, molens en bedrijven

24

31

43

4

Cultuur, gezondheid en wetenschap

6

1

1

0

Handels-, opslag- en transportgebouwen

2

0

0

1

Kastelen, landhuizen en parken

94

8

110

19

Religieuze gebouwen

9

7

7

4

Sport, recreatie, vereniging en horeca

2

2

0

0

Uitvaartcentra en begraafplaatsen

6

2

0

3

Verdedigingswerken en militaire gebouwen

0

0

1

0

Voorwerpen op pleinen en dergelijke

6

1

6

6

Weg- en waterbouwkundige werken

3

0

2

0

Woningen en woningbouwcomplexen

56

0

21

11

Rijksmonumenten totaal

Monumenten 2024 Bron: CBS, 2025. Bewerking: Team Moventem

Uit het cultuurhistorisch erfgoed op de website van de gemeente Rheden blijkt dat er 757 monumenten, waarvan 212 rijksmonumenten (211 volgens het CBS), zijn in Rheden. Er zijn 3 dorpsgezichten met een beschermde status. De tabel toont het aantal monumenten in 2024. 78

Cultuur

Gemeente Rheden

Culturele sector

Bedrijven binnen de creatieve sector Er zijn 418 bedrijfsvestigingen binnen de creatieve sector in de gemeente Rheden, in Epe zijn dit er 197, in Lochem 372 en in Renkum 416. Bibliotheken Er zijn drie vestigingen van openbare bibliotheken in de gemeente Rheden. Er zijn twee bibliotheken in Epe, twee in Lochem en drie in Renkum. Kunst en cultureel erfgoed Er zijn 191 bedrijfsvestigingen in de subsector Kunsten en cultureel erfgoed in de gemeente Rheden. Dit zijn er 85 in Epe, 164 in Lochem en 217 in Renkum.

Bron: Cultuurmonitor Gelderland, 2025

79

Cultuur

Gemeente Rheden

Organisatie en bestuur

Jaartal 2024

Jaartal 2024

Personeel – dienstjaren

Personeel – binding Instroom

Jaartal 2025

11,7%

Doorstroom

Salarisschalen

<1 jaar

Schaal A

1 t/m 5 jaar

Uitstroom

10,8%

6 t/m 10 jaar 11 t/m 20 jaar

Jaartal 2024

21 t/m 30 jaar

Personeel – ziekteverzuim

31 t/m 40 jaar

Ziekteverzuim

7,2%

Meldingsfrequentie

1,01

Nulverzuim

39%

Schaal 1-6

16,78%

Schaal 7-9

47,73%

Schaal 10-12

34,24%

Schaal ≥ 13

1,26%

>41 jaar

Jaartal 2024/2025

Jaartal 2024

Organisatiestructuur Fysieke Leefomgeving (2025)

148,26 fte

Sociaal Domein (2025)

163,82 fte

60,3 fte

Personeel – leeftijdsopbouw

≤ 24 jaar

1%

25-34 jaar

15%

Bedrijfsvoering (2025) Overig (management, directie, griffie, concern control; 2025)

35-44 jaar

20%

22,48 fte

45-54 jaar

27%

Fte per 1000 inwoners (2024)

8,6 fte

55-64 jaar

32%

≥ 65 jaar

4%

Deze gegevens zijn aangeleverd door de gemeente Rheden

80

Organisatie en bestuur

Bureaustudie Bestuurlijke Toekomst

Gemeente Zutphen

81

Bureaustudie Bestuurlijke Toekomst Datum: 22-09-2025 Projectnummer: 21903

Gemeente Zutphen

Auteurs: Nienke Berghuis Jacqueline Arends Rik Swieringa Lotte van Dongen Moventem BV T 0575 84 3738 E info@moventem.nl W www.moventem.nl Moventem werkt conform de Gedragscode voor Onderzoek & Statistiek van het Nederlandse Data & Insights Network (D&IN) en mag het Fair Data Keurmerk voeren, waarmee wordt aangetoond dat op verantwoorde wijze met data en persoonsgegevens wordt omgaan. Tevens is Moventem aangesloten bij de Europese Vereniging voor Marktonderzoek (ESOMAR) en wordt voldaan aan de Internationale Code voor Markt- en sociaalwetenschappelijk onderzoek. Dit rapport is met grote zorg samengesteld. Desondanks kan het voorkomen dat informatie fout en/of onvolledig is. Moventem is niet aansprakelijk voor enige directe of indirecte schade die zou kunnen ontstaan door het gebruik van de aangeboden informatie.

82

2

Resultaten

83

Gemeente Zutphen

Dienstverlening

Tevredenheid dienstverlening In september en oktober 2023 hebben 467 mensen meegedaan aan een onderzoek over de dienstverlening van de gemeente via inwonerpanel Zutphen Spreekt. De algemene dienstverlening van de gemeente werd beoordeeld met een 6,7.

Benchmark Meppel Directe dienstverlening

Den Helder

Tiel

6,1 (2024)

Burgerpeilingen 2018-2024 Bron: Waar Staat Je Gemeente, 2025. Bewerking: Team Moventem

84

Dienstverlening

Gemeente Zutphen

Leefomgeving

Leefomgeving In 2023 is er omgevingsvisie onderzoek geweest onder de leden van Zutphen spreekt. Met name het beschermen van de historische binnenstad en meer ruimte voor groen en wateropvang werden gezien als belangrijk voor de toekomst van gemeente Zutphen. Uit de gezondheidsmonitor 2024 blijkt dat 92,5% van de inwoners (zeer) tevreden is met de eigen woning, 90,9% is (zeer) tevreden met de woonomgeving en 87,3% is (zeer) tevreden met het groen in de buurt.

Tevredenheid leefomgeving Zutphen

Meppel

Den Helder

Tiel

Tevredenheid woning

92,5%

90,3%

88,2%

87,4%

Tevredenheid woonomgeving

90,9%

91,8%

85,8%

84,6%

Tevredenheid groen

87,3%

89,5%

82,8%

81,9%

Tevredenheid leefomgeving 2024 Bron: Gezondheidsmonitor, 2024. Bewerking: Team Moventem

85

Kenmerken/identiteit

Gemeente Zutphen

Bevolkingssamenstelling

Bevolking naar burgerlijke staat, huishouden, geslacht en land van herkomst

Jaartal 2024 Burgerlijke staat

Jaartal 2024

Aantal

Geslacht

Percentage

Aantal

percentage

Mannen

23.995

49,2%

Vrouwen

24.757

50,8%

10%

Totaal

48.752

100%

2.611

5%

48.752

100%

Bevolking naar geslacht 2024, gemeente Zutphen Bron: CBS, 2024. Bewerking: Team Moventem

Ongehuwd

22.491

46%

Gehuwd

18.559

38%

Gescheiden

5.091

Verweduwd Totaal

Bevolking naar burgerlijke staat 2024, gemeente Zutphen Bron: CBS, 2024. Bewerking: Team Moventem Jaartal 2024 Jaartal 2024 Particuliere huishoudens Eenpersoons huishoudens Huishoudens zonder kinderen Huishoudens met kinderen

Aantal

%

9.320

40%

6.846

30%

6.939

30%

Huishoudens totaal

23105

100%

Gemiddelde huishoudensgrootte

2,0

Herkomstland

Meppel

2,1

Bevolking naar huishoudsamenstelling 2024 Bron: CBS, 2024. Bewerking: Team Moventem

Den Helder

2,0

Tiel

2,2

Zutphen

Meppel

Den Helder

Tiel

Nederland Europa (exclusief Nederland) Totaal buiten Europa Indonesië Marokko

80%

84%

77%

70%

6%

6%

6%

9%

14% 3% 1%

10%

16%

21%

Nederlandse Cariben

1%

Suriname Turkije Overig buiten Europa

1% 3% 6%

Bevolking naar land van herkomst 2024 Bron: CBS, 2024. Bewerking: Team Moventem

86

Bevolking

Gemeente Zutphen

Bevolkingssamenstelling

Leeftijdsopbouw bevolking, gemeente Zutphen 90 tof ouder

0%1%

85 tot 90 jaar

1% 1%

80 tot 85 jaar

1%

75 tot 80 jaar

In totaal woonden er op 1 januari 2024 48.752 mensen in de gemeente Zutphen. 25% van de bevolking is 65 jaar of ouder.

2%

3%

Dit was 21% in Meppel, 25% voor Den Helder en 20% voor Tiel.

3%

70 tot 75 jaar

3%

4%

65 tot 70 jaar

3%

4%

60 tot 65 jaar

4%

4%

55 tot 60 jaar

4%

4%

50 tot 55 jaar

4%

4%

45 tot 50 jaar

3%

3%

40 tot 45 jaar

3%

3%

35 tot 40 jaar

3%

3%

30 tot 35 jaar

3%

3%

25 tot 30 jaar

3%

2%

20 tot 25 jaar

3%

3%

15 tot 20 jaar

3%

3%

10 tot 15 jaar

3%

3%

5 tot 10 jaar

2%

2%

0 tot 5 jaar

2%

2%

1%

1%

5%

3%

Mannen

3%

5%

Vrouwen

Bevolking naar leeftijd en geslacht 2024, gemeente Zutphen Bron: CBS, 2024. Bewerking: Team Moventem

87

Bevolking

Gemeente Zutphen

Bevolkingsontwikkeling

Ontwikkeling leeftijdsopbouw van de bevolking, gemeente Zutphen 1% 4% 8%

1% 4% 8%

1% 4%

1% 4%

1% 4%

1% 4%

1% 4%

1% 4%

1% 5%

1% 5%

90%

1% 4% 8%

9%

10%

10%

11%

11%

12%

12%

13%

80%

14%

14%

14%

14%

14%

14%

14%

14%

14%

14%

14%

15%

15%

16%

15%

15%

15%

15%

100%

70%

15%

15%

15%

60% 50% 40% 30% 20%

15%

15%

15%

15%

14%

14%

13%

13%

13%

12%

12%

12%

11%

11%

11%

11%

10%

10%

10%

10%

10%

11%

11%

9%

9%

9%

10%

10%

10%

10%

10%

11%

10%

11%

13%

13%

13%

13%

13%

13%

12%

12%

12%

11%

11%

10%

10%

10%

9%

9%

9%

9%

9%

8%

8%

8%

2015

2016

2017

2018

2019

2020

2021

2022

2023

2024

2025

10% 0% 0-10 jaar

10-20 jaar

20-30 jaar

30-40 jaaar

40-50 jaar

50-60 jaar

60-70 jaar

70-80 jaar

80-90 jaar

90 of ouder

Het percentage ouderen is toegenomen sinds 2015.

Leeftijdsopbouw 2015-2025, gemeente Zutphen Bron: CBS, 2025. Bewerking: Team Moventem

88

Bevolking

Gemeente Zutphen

Bevolkingsontwikkeling

Samenstelling van de bevolkingsontwikkeling, gemeente Zutphen

Het natuurlijke verloop geeft het verschil weer tussen het aantal geboorten en sterfgevallen. Het aantal sterfgevallen in Zutphen ligt de afgelopen jaren hoger dan het aantal geboortes.

500 399

400 300

325

80

79 2960

119 148 96

48

267

287

323

200

100

341

343

197 138

109

133

122 55

72

174 151

177

93

242

219

16

180

133

0 -100 -200 -300

-45

-9 -22 -45 -76 -44

Binnenlands migratiesaldo is het verschil tussen het aantal mensen dat naar de gemeente toe verhuist vanuit elders in Nederland en het aantal mensen dat uit de gemeente vertrekt. Sinds 2015 verhuizen er meer mensen naar Zutphen toe dan dat er vertrekken.

-11 -86

-74

-213

-104

-106

-86

-129

-132 -219

-315

-400 2011 2012 2013 2014 2015 2016 2017 2018 2019 2020 2021 2022 2023

Natuurlijk verloop

Binnenlands migratiesaldo

Buitenlands migratiesaldo

Saldo bevolkingsontwikkeling

Buitenlands migratiesaldo geeft het verschil weer tussen mensen die zich vanuit het buitenland vestigen in Zutphen en mensen die vanuit Zutphen naar het buitenland vertrekken. In bijna alle jaren zijn er meer mensen die naar de gemeente Zutphen komen dan mensen die vertrekken. Saldo bevolkingsontwikkeling verwijst naar de netto verandering in het aantal inwoners van een bepaald gebied over een bepaalde periode. De bevolking neemt sinds 2015 alleen nog toe.

Bevolkingsontwikkeling 2011-2023, gemeente Zutphen Bron: CBS, 2025. Bewerking: Team Moventem

89

Bevolking

Gemeente Zutphen

Bevolkingsontwikkeling

Benchmark

Jaartal 2023 Zutphen

Meppel

De Helder

Tiel

Natuurlijk verloop

-132

-39

-187

-43

Binnenlands migratiesaldo

399

310

-18

141

Buitenlands migratiesaldo

-11

78

108

-330

Saldo bevolkingsontwikkeling

242

346

-107

-234

Bevolkingsontwikkeling 2023 Bron: CBS, 2025. Bewerking: Team Moventem

90

Bevolking

Gemeente Zutphen

Sociale cohesie

Vrijwilligerswerk en mantelzorg

Uit de gezondheidsmonitor 2024 blijkt dat 25,6% van de inwoners van Zutphen vrijwilligerswerk doet. 14,9% is mantelzorger, zij geven gemiddeld 10,6 uur mantelzorg per week.

Gezondheidsmonitor 2024 Zutphen

Meppel

Den Helder

Tiel

Vrijwilligerswerk

25,6%

29,9%

22,7%

24,8%

Mantelzorg

14,9%

12,3%

13,4%

15,9%

Gemiddeld aantal uur mantelzorg per week

10,6 uur

Vrijwilligerswerk en mantelzorg Bron: Gezondheidsmonitor, 2024. Bewerking: Team Moventem

91

Sociaal

Gemeente Zutphen

Gezondheid

Indicatoren gezondheid

Jaartal: 2024

Indicator gezondheid

Zutphen

Meppel

Den Helder

Tiel

Goed ervaren gezondheid

74,5%

77,2%

71,8%

68,6%

Eén of meer langdurige aandoeningen

36,0%

35,4%

39,1%

36,8%

Eén of meer lichamelijke beperkingen

18,5%

24,0%

21,2%

25,5%

Moeite met rondkomen

13,6%

12,5%

12,3%

13,6%

Gezondheid 2024 Bron: Gezondheidsmonitor, 2024. Bewerking: Team Moventem

Uit de gezondheidsmonitor 2024 blijkt dat driekwart van de inwoners van Zutphen de eigen gezondheid als goed ervaart.

92

Sociaal

Gemeente Zutphen

WMO en jeugdzorg

Aantal WMO en Jeugdzorggebruikers Wmo-gebruikers

Zowel het aantal WMO- als het aantal jeugdzorggebruikers is toegenomen sinds 2017. Jaartal 4.500

4.000

3.865

3.785

3.870

3.845

3.940

4.020

2017

Zutphen

Den Helder

Tiel

8,0%

2018 2019

3.500

2020

8,1%

3.000

2021

8,0%

2.500

2022

8,0%

2023

8,1%

2024

8,2%

2.000 1.500

Meppel

1365

1435

1600

1380

1615

1570

1345

1560

7,8%

8,4%

8,1%

Jeugdzorggebruikers

1.000

Jaartal

500 0 2017

2018

2019

2020

Aantal Wmo-gebruikers

2021

2022

2023

2024

Aantal jeugdzorg-gebruikers

WMO en Jeugdzorggebruik 2017-2024, gemeente Zutphen Bron: CBS, 2025. Bewerking: Team Moventem

Zutphen

2017

2,9%

2018

3,0%

2019

2,9%

2020

2,8%

2021

3,3%

2022

3,3%

2023

3,2%

2024

3,2%

Meppel

2,5%

Den Helder

Tiel

3,2%

4,9% 93

Sociaal

Gemeente Zutphen

Armoede en werkloosheid

Armoede en inkomensongelijkheid Jaartal: 2023 Huishoudens in armoede* Kinderen in armoede* Inkomensongelijkheid**

Geregistreerde problematische schulden***

2,9%

Den Helder 2,7%

4,6%

3,4%

3,7%

4,1%

1,09

1,09

1,08

1,09

8,6%

7,2%

9,2%

10,5%

Zutphen 3,3%

Meppel

Tiel 3,6%

Huishoudens en kinderen in armoede 2023 Bron: CBS, 2024. Bewerking: Team Moventem *Armoede is hier gedefinieerd als het percentage huishoudens of kinderen dat voor minstens één jaar onder het sociale minimum leeft **Inkomensongelijkheid is de verhouding van het gestandaardiseerde gemiddelde inkomen ten opzichte van het gestandaardiseerde mediane inkomen. Hoe hoger dit getal is, hoe ongelijker de inkomensverdeling, met een relatief aantal hoge inkomens. ***Percentage huishoudens dat problematische schulden heeft

Werkzame en werkloze beroepsbevolking Jaartal: 2024 Beroepsbevolking

Zutphen 53,3%

Meppel 55,9%

Den Helder 53,2%

Werkzame beroepsbevolking

51,3%

53,1%

51,4%

54,3%

Werkloosheidspercentage

3,8%

3,6%

3,5%

3,6%

Tiel 56,6%

Beroepsbevolking 2024, de percentages zijn gedefinieerd als het percentage van de hele bevolking Bron: CBS, 2025. Bewerking: Team Moventem

94

Sociaal

Gemeente Zutphen

Inkomensondersteuning

Inkomensondersteuning September 2024 Type uitkering Uitkeringsontvangers, totaal

Zutphen 32,3%

Meppel 26,6%

Den Helder 31,7%

Tiel 26,1%

Tot de AOW- leeftijd

9,9%

7,8%

9,7%

8,5%

Vanaf de AOW- leeftijd

22,4%

18,8%

22,0%

17,6%

Werkloosheid

0,9%

1,1%

0,7%

0,9%

Bijstand(gerelateerd) tot AOW-leeftijd

3,1%

2,2%

2,6%

2,7%

Bijstand(gerelateerd) vanaf AOW-leeftijd

0,2%

0,2%

0,3%

0,4%

Bijstand tot de AOW-leeftijd

2,7%

2,0%

2,4%

2,5%

Arbeidsongeschiktheid, totaal

6,0%

4,6%

6,6%

5,1%

WAO-uitkering

1,2%

0,8%

1,2%

0,7%

WIA-uitkering: WGA-regeling

1,6%

1,2%

1,5%

1,7%

Wajong-uitkering

2,2%

1,6%

2,5%

1,6%

AOW

22,4%

18,8%

22,0%

17,6%

Uitkeringen september 2024 Bron: CBS, 2025. Bewerking: Team Moventem

95

Sociaal

Gemeente Zutphen

Inkomensverdeling

Inkomensopbouw Jaartal 2023 Zutphen

Meppel

Gemiddeld gestandaardiseerd inkomen

€ 35.900

Mediaan gestandaardiseerd inkomen

€ 33.000

Gestandaardiseerd inkomen: 1e 10%-groep

8%

Gestandaardiseerd inkomen: 2e 10%-groep

12%

Gestandaardiseerd inkomen: 3e 10%-groep

12%

Gestandaardiseerd inkomen: 4e 10%-groep

11%

Gestandaardiseerd inkomen: 5e 10%-groep

11%

Gestandaardiseerd inkomen: 6e 10%-groep

11%

Gestandaardiseerd inkomen: 7e 10%-groep

10%

Gestandaardiseerd inkomen: 8e 10%-groep

10%

Gestandaardiseerd inkomen: 9e 10%-groep

9%

Gestandaardiseerd inkomen: 10e 10%-groep

7%

€ 36.600

Den Helder € 34.800

Tiel € 35.800

Inkomensopbouw 2023 Bron: CBS, 2025. Bewerking: Team Moventem

Toelichting bij de tabel Het gestandaardiseerd besteedbaar inkomen is het besteedbaar inkomen gecorrigeerd voor verschillen in grootte en samenstelling van het huishouden. Huishoudens zijn landelijk naar hoogte van hun gestandaardiseerd inkomen in tien groepen (decielen) met een gelijk aantal huishoudens verdeeld. De inkomensgrenzen tussen deze tien groepen verschillen van jaar tot jaar. In gemeente Zutphen bestaat de eerste 10%-groep van gestandaardiseerd inkomen uit 8% van de bevolking. Dit betekent dat 8% van de inwoners van Zutphen valt in het landelijk laagste inkomensdeciel. 96

Sociaal

Gemeente Zutphen

Sociaaleconomische status

Sociaaleconomische status Jaartal 2023 Zutphen

Meppel

Den Helder

Tiel

SES-WOA

-0,002

0,049

-0,099

-0,038

Spreiding

0,843

0,800

0,816

0,851

Sociaaleconomische status 2023 Bron: CBS, 2025. Bewerking: Team Moventem

Toelichting bij de tabel

De SES-WOA-score van het CBS is een samengestelde sociaaleconomische status-score per woonomgeving. Deze score wordt berekend op basis van indicatoren zoals inkomen, opleidingsniveau en arbeidsmarktpositie van inwoners in een gebied. De score wordt genormaliseerd: de landelijke gemiddelde score is 0, en scores van buurten, wijken of gemeenten worden uitgedrukt als een afwijking van dat gemiddelde. Een positieve score betekent dat een gebied sociaaleconomisch boven het gemiddelde ligt, een negatieve score betekent eronder. De spreiding (standaarddeviatie) geeft aan hoe sterk de scores variëren rond het gemiddelde. Hoe groter de spreiding, hoe groter de verschillen in sociaaleconomische status tussen gebieden.

97

Sociaal

Gemeente Zutphen

Misdaad

Geregistreerde misdrijven Jaartal 2024 Type misdrijf

Zutphen

Meppel

Den Helder

Tiel

Totaal misdrijven

46,1

32,5

59,2

54,1

Horizontale fraude

5,4

5,0

6,7

6,0

Diefstal van brom-, snor-, fietsen

6,3

2,6

7,1

5,2

Ongevallen (weg)

3,2

4,8

3,7

3,8

Vernieling cq. Zaakbeschadiging

4,6

3,1

7,7

7,6

Overige vermogensdelicten

3,8

2,7

5,0

5,0

Onder invloed (weg)

3,1

2,4

3,2

2,2

Diefstal/inbraak woning

0,8

0,9

1,5

0,9

Diefstal af/uit/van ov. voertuigen

1,1

0,5

1,7

1,8

Mishandeling

2,5

2,3

2,7

2,3

Bedreiging

1,3

1,1

1,6

1,7

Winkeldiefstal

4,9

1,7

5,3

5,6

Diefstal uit/vanaf motorvoertuigen

1,1

0,8

3,1

5,1

Diefstal/inbraak box/garage/schuur

1,4

0,3

1,8

0,6

Aantal geregistreerde misdrijven per 1.000 inwoners 2024 Bron: Politie.nl, 2024. Bewerking: Team Moventem

Het meest gepleegde misdrijf in Zutphen in 2024 was diefstal van brom-, snor-, fietsen.

98

Veiligheid

Gemeente Zutphen

Onveiligheidsbeleving

Onveiligheidsbeleving Jaartal 2023 Zutphen

Meppel

Den Helder

Tiel

Onveiligheidsgevoelens

82

86

89

82

Onveiligheidsperceptie

67

80

88

51

Vermijdingsgedrag

81

113

98

91

Index onveiligheidsbeleving Bron: Veiligheidsmonitor, 2023; Bewerking: Team Moventem Noot: Bij gemeenten met minder dan 70.000 inwoners wordt de score van het basisteam getoond

Onveiligheidsbeleving In navolging van de wetenschappelijke literatuur is onveiligheidsbeleving onderscheiden in onveiligheidsgevoelens, vermijdingsgedrag en onveiligheidsperceptie. Voor het construeren van de ontwikkeling van deze concepten is gebruik gemaakt van gegevens uit de Veiligheidsmonitor. De index voor onveiligheidsgevoelens bestaat uit de vragen of de respondent zich wel eens onveilig voelt, of de respondent zich wel eens onveilig voelt in de buurt, of de respondent zich ’s avonds thuis vaak onveilig voelt en of de respondent zich ’s avonds op straat vaak onveilig voelt. De index voor vermijdingsgedrag bestaat uit de vraag of iemand ’s avonds vaak niet opendoet en de vraag of iemand vaak omloopt of omrijdt in verband met onveiligheid. De index voor onveiligheidsperceptie is gebaseerd op het percentage respondenten dat denkt dat er veel criminaliteit in de buurt is. De perceptie van onveiligheid heeft betrekking op de ervaren omvang van criminaliteit in de buurt. Het eerder genoemde onveiligheidsgevoel daarentegen geeft aan hoe onveilig iemand zich in de buurt voelt. Met deze keuzes wordt aangesloten op de werkwijze in de rapportage van de Veiligheidsmonitor. De drie indices kunnen niet op een methodologisch verantwoorde manier samen worden gevoegd tot één cijfer voor onveiligheidsbeleving. Bron: Veiligheidsmonitor, 2023 99

Veiligheid

Gemeente Zutphen

Woningen

Groei van de woningvoorraad

Huidige woningvoorraad

Groei van de woningvoorraad 20242025203020352030 2030 2035 2040 590 530 1.220 630

Groeiindex (2024=100)

Zutphen

23.590

20242025 60

Meppel

16.610

170

390

220

2.090

1.550

4.030

Den Helder

28.730

80

920

840

540

150

Tiel

18.720

40

770

730

810

830

2024

2024- Woningvoorraad 2040 2040 2.440 26.030

2024-2030

2024-2040

103

110

20.640

102

124

1.610

30.340

103

106

2.410

21.130

104

113

Woningvoorraad 2024-2040 Bron: Primos, 2025. Bewerking: Team Moventem

Jaartal 2024

Zutphen 2,07

Aantal inwoners per woning Meppel Den Helder 2,16 1,96

Tiel

2,26

2025

2,07

2,16

1,97

2,27

2030

1,97

2,12

1,83

2,28

2035

1,92

1,92

1,76

2,22

2040

1,90

1,79

1,71

2,15

Aantal inwoners per woning 2024-2040 Bron: CBS 2025 en Primos 2025. Bewerking: Team Moventem

100

Wonen

De tekst is automatisch uit het bestand gehaald en kan afwijken van het origineel (kolommen, tabellen en koppen lopen door elkaar). Het officiële stuk bij de gemeente is leidend. Bron: https://api.notubiz.nl/document/16417729/2