CConstaterende datBorsele
Koppel je AI →
Document · PDF

VRZ Begroting 2027

Besluitvormende raadsvergadering 18 juni 2026, gemeente BorseleBij agendapunt: Voorstel om in te stemmen met de zienswijzen over de financiële stukken van VRZ, GR De Bevelanden, OLAZ, De Betho, SWVO, GGD, Publiek Vervoer Zeeland, De Zeeuwse Muziekschool en Sabewa (portefeuillehouders)25.181 woorden

Open het PDF bij iBabs ↗Naar de vergadering →

Tekst van het document

Uit het bestand gehaald, zonder opmaak, tabellen en afbeeldingen · deel 3 van 3

Het kapitaallastenniveau in de begroting bedraagt structureel ca. € 4,2 mln. In de begroting 2027 is er naar verwachting voor het eerst sprake van hogere kapitaallasten dan begroot. Dit hangt o.a. samen met de geplande vervanging in 2026 van 16 tankautospuiten (lopend contract Kenbri) en 61 dienstvoertuigen (landelijke aanbesteding NIPV gereed Q1-2026). Kenbri komt naar verwachting in februari met een definitieve productieplanning. De levertijden voor de dienstvoertuigen zijn op dit moment nog ongewis. Vanaf 2027 is er onvoldoende dekking. Door VRZ is in de meerjarenraming 2027 t/m 2029 in de begroting 2026 voorgesteld de gemeentelijke bijdrage stapsgewijs te verhogen om de oplopende kapitaallasten te dekken. In de begroting 2026 was de verwachting dat de gemeentelijke bijdrage hiervoor in 2027 circa € 1,4 mln. verhoogd zou moeten worden. Inmiddels is dit beeld

56

door actualisatie van het investeringsplan bijgesteld naar circa € 0,7 mln. Bijstelling van het investeringsplan op basis van nieuwe informatie is een continu proces binnen de P&C-cyclus. € 9.000.000 € 8.174.178

€ 8.500.000 € 8.000.000

€ 8.531.172

€ 7.897.491 € 8.225.616

€ 8.234.273

€ 8.439.858

€ 7.500.000 € 7.000.000 € 6.500.000

€ 6.701.619

€ 6.000.000 € 5.500.000 € 5.000.000

€ 4.985.719

€ 4.500.000 € 4.000.000

€ 3.500.000 € 3.000.000 € 2.500.000

Kapitaallasten Niveau begroting

€ 2.000.000

Oorzaken Vervangingsachterstand en inflatie (over een groot aantal jaren) VRZ heeft momenteel relatief veel oude voertuigen in gebruik met lage of geen boekwaarden. De huidige afschrijvingen zijn daardoor ook laag. Door vervanging gaan de afschrijvingen dan schoksgewijs omhoog, waarbij de prijs voor bijvoorbeeld een nieuwe tankautospuit nu aanzienlijk hoger is dan de prijs van 20 jaar geleden toen de oude voertuigen zijn geactiveerd. Oplopende rentekosten De gemiddelde rente op de leningenportefeuille bedraagt momenteel 1,26%. Op deze leningen wordt jaarlijks € 1,8 mln. afgelost. Herfinanciering en financiering van nieuwe activa vindt in de begroting plaats tegen een (reken)rente van 3,5%. Afschaffing BTW-compensatiefonds De aanschafkosten van de meeste bestaande activa, waarover nu wordt afgeschreven, zijn tot en met 2013 exclusief BTW opgenomen. Met ingang van 2014 is het BTW-compensatiefonds voor veiligheidsregio’s afgeschaft. Het effect van de afschaffing van het BTW-compensatiefonds op de afschrijvingslasten is destijds berekend op circa € 100.000 per jaar, waarvoor onvoldoende compensatie van het Rijk is ontvangen. De compensatie van het Rijk was alleen voldoende voor het verhogen van de exploitatiebudgetten voor de BTW-component. Als al het (brandweer)materiaal en -materieel inclusief BTW is geactiveerd, zal dit effect niet meer optreden.

Het totale effect op de kapitaallasten is toen berekend op ongeveer € 1,1 mln. Materieel grootschalig brandweeroptreden Vanuit het Rijk is het rijksmaterieel voor rampenbestrijding in 2013 ‘aan het veld’ geschonken, in eerste instantie aan het IFV (nu: NIPV) als landelijke ondersteuningsorganisatie. De veiligheidsregio’s hebben vervolgens het huidig materieel van het IFV gekregen. Dit bestaat bij

57

VRZ onder andere uit zes dompelpompen/watertransportsystemen en twee commandocontainers. Vervanging wordt, afhankelijk van de maximale technische levensduur, verwacht in de periode 2027 t/m 2029. Dit leidt tot een schoksgewijze verhoging van de kapitaallasten. Risico’s Prijsstijgingen In voorgaande investeringsbegrotingen zijn prijzen fors bijgesteld om kostenstijgingen in de markt op te vangen. Echter ook voor vervangingsinvesteringen in komende jaren kunnen we ingehaald worden door de werkelijkheid, waarbij de marktprijzen hoger liggen dan nu geraamde bedragen. Renterisico In de begroting 2026 en 2027 wordt rekening gehouden met een rente voor nieuwe, langlopende financiering van 3,5%. Dit lijkt vooralsnog reëel. Uitval van materieel De ouderdom van het materieel brengt het risico van uitval met zich mee met mogelijk operationele consequenties voor de aanrijtijd bij een incident. Hoge onderhoudskosten Het onderhoudsbudget staat onder druk. Dit hangt onder andere samen met de forse inflatie in de afgelopen jaren en de ouderdom van de activa. Er is de afgelopen jaren steeds sprake geweest van hogere onderhoudskosten dan begroot. In de programmabegroting en rapportages is jaar op jaar het budget met incidentele middelen naar boven bijgesteld. Omdat het onderhoudsbudget onder druk staat is het budget in de 4e begrotingswijziging 2025 structureel verhoogd met € 203.000.

Het investeringsplan voorziet in de vervanging van veel activa, waardoor de onderhoudskosten mogelijk kunnen dalen. De vraag is echter of een daling ook daadwerkelijk gaat plaatsvinden. Naast de ouderdom zijn de complexiteit van materieel (complexe voertuigelektronica) en de prijsontwikkeling van onderdelen/arbeid van invloed op de onderhoudskosten. Planningsoptimisme Investeringsplanningen zijn in het verleden niet altijd gehaald. Een samenhang tussen snel veranderende marktomstandigheden, technische ontwikkelingen, interne processen en geringe capaciteit zijn hiervan de oorzaak. We hebben een aantal interventies gedaan voor wat betreft interne procesoptimalisatie en een aantal interventies zal nog plaatsvinden op grond van de lopende externe en strategische analyse van het inkoopproces. De investeringsagenda zal hierdoor de komende jaren wel beter conform planning en begroting gerealiseerd worden, mits levering door leveranciers kan plaatsvinden. Vertraging in de uitvoering in het jaar t leidt direct tot een incidenteel voordeel in het jaar t+1.

58

Investeringsplanning 2026 t/m 2030 MIP, prijsniveau begroting 2027

AT (jr.)

Bedrijfsvoering Hardware ICT 4 Telefoons 4 Precom-schermen 5 Inventaris kazernes 10 Inventaris nieuwe kazernes 10 Ipads op de voertuigen 5 Ipads ROL Brandweer 3 Energiebesparende maatregelen 10 Verbouwing Segeerssingel 10 25 Studio Vakbekwaamheid CB 4 Conferentiesysteem CB 4 Keuringsbaan PPMO 10 Bijdrage investering brandweerkazernes 25 Inrichting kazernes met compressoren en afzuigsysteem 15 Voorbereiding nieuwbouw kantoor Goes-West 40

2026 na wijz

2027

218.900 89.200 31.300 31.300 167.500 26.600 2.000 164.720 44.042 42.800 18.400 65.000 245.872 1.626.000

268.560 55.400 32.000 32.000 298.600 23.300 6.000 790.700 266.000 267.039 -

315.660 71.100 32.000 32.000 144.200 5.500 30.895 63.900 133.000 109.969 -

330.000 55.400 32.000 32.000 10.275 2.800 78.535 -

268.560 55.400 32.000 32.000 125.400 8.900 24.500 44.700 19.300 133.000

41.300 16.150 1.788.500 26.900 166.200 -

42.300 16.550 53.700 26.900 -

42.300 16.550 53.700 26.900 102.400 -

42.300 16.550 53.700 26.900 51.300

-

-

-

Uitrukkleding Helmen (vervanging en instroom, 30x per jaar) Brandweerlaarzen (instroom en 1400x) Bluskleding (vervanging en instroom, 42x per jaar) Blushandschoenen (ideaalcomplex, 1400x) Droogpakken duikers, incl. vinnen Survivalsuits Helicoptersuits Vuilwerkpakken/chemiepakken Gaspakken (16x) Bluskleding jeugdbrandweer

10 5 10 5 7 10 10 10 10 10

28.100 460.546 111.140 26.300 100.600 112.400 49.100 -

Ademlucht Helmen, integratie met ademlucht Ademluchtoestellen Ademluchtmaskers

10 10 10

-

2028 2029 Programmabegroting 2027

-

2030

-

Brandweermateriaal Ibarc (C2000 + P2000) 7 Midlife vervanging van banden en straalpijpen 8 Duikmaterialen 8 Airbaghoezen 7 Pagers (1150 x Precom en 250 x Galaxy) 5 Gasdetectiemeters 7 Hydraulisch redgereedschap (100x) 10 Testframe redgereedschap 10 AED's (in totaal 75x) 8 Dompelpompen/WTS grootschalig brandweeroptreden 20 Dompelpompunits Terneuzen Koegors 20 HV1-container (4x) 20 Commando Haakarmbakken 4391 en 5391 20 Hefkussens / Bijzonder materiaal HV's/ Specialismen 8 Warmtebeeldcamera's 7 Redvesten (in totaal 1140x, 240x Zeevla vervangen in 2019) 8 Bepakkingsmaterialen en (inbouw)apparatuur 8,5 Haakarmbak Industrie 20 Boot + trailer 15 Werkplaatsinrichting MTL 10 Werkplaatsinrichting MTL Slangenwas- en persmachine 10 Cobra ColdCutter - units (2x) 15

70.000 62.500 1.187.200 225.300 -

71.600 63.900 18.400 705.100 92.000 1.251.000 115.100 -

71.600 63.900 40.300 607.300 2.557.000 63.900 2.557.000 351.600 869.600 515.100 -

71.600 63.900 28.700 368.000 230.067 -

71.600 63.900 36.000 -

Voertuigen (2026 t/m 2036) Tankautospuiten (50x) Natuurbrandbestrijdingsvoertuigen (6x) / bepakking Schuimblusvoertuigen (2x) / bepakking Waterwagens (7x) / bepakking Gaspakkenvoertuigen (2x) / bepakking Waterongevallenvoertuigen (4x) / bepakking RRT-voertuig (1x) / bepakking Logistiek voertuigen (4x) Redvoertuigen (4x) / bepakking (in 2029 2x) Dienst- en piketbussen (47x) Dienstauto's (15x) (groot) Dienstauto's (28x) (klein) Hulpverleningsvoertuigen (4x) / bepakking HV-OTO (3x) / bepakking Haakarmvoertuigen (9x) Haakarmvoertuigen met kraan (4x) Voorlichtingsauto Brandveilig Leven (1x) Strandambulance 4x4 (1x)

9.260.800 2.129.700 450.000 610.400 -

10.057.200 3.358.200 2.450.000 641.300 1.282.600 210.900 1.245.000 -

4.141.200 140.600 153.300 89.100 1.304.400 709.500 364.400 78.400

2.958.000 1.941.800 2.243.600 492.100 51.100 148.500 -

210.900 102.200 70.300 -

17.657.720

25.640.949

15.755.874

9.380.227

1.489.410

Totaal

17 20 17 20 15 15 15 10 15 10 10 10 20 15 20 20 10 10

59

3.3.5 Verdeling gemeentelijke bijdrage 2027 De verdeling van de gemeentelijke bijdrage 2027 is gebaseerd op de Gemeenschappelijke Regeling VRZ 2025, artikel 26, die op 4 juli 2025 in werking is getreden. De gemeentelijke bijdrage VRZ wordt als volgt verdeeld: 1. Regionale bijdrage per gemeente (vaste bedragen), te indexeren vanaf 2019. 2. Lokale bijdrage (brandweerkosten plus overhead) te verdelen op basis van OOV Gemeentefonds 3. Bevolkingszorg, te verdelen op basis van inwoneraantallen 4. Mitigatiebijdrage 2013 blijft gehandhaafd 1) Regionale bijdrage per gemeente (vaste bedragen), te indexeren vanaf 2019 (art. 26a) Dit betreft een historisch bepaalde vaste bijdrage voor de betreffende kosten van het Cebeonrapport 2012. Deze bijdrage kent vanaf 2019 eenzelfde indexering als de bijdrage in artikel 26b. De regionale bijdrage is in de begroting 2027 geïndexeerd met 3,3% t.o.v. 2026 (VZG-richtlijn 2027). De onderlinge verhoudingen blijven altijd hetzelfde. Gemeente Borsele Goes Hulst Kapelle Middelburg Noord-Beveland Reimerswaal Schouwen-Duiveland Sluis Terneuzen Tholen Veere Vlissingen Totaal

Regionale bijdrage oorspronkelijk

In %

337.346 549.265 411.075 184.442 710.634 111.903 322.885 508.057 355.436 814.384 379.953 326.679 662.046 5.674.105

5,95% 9,68% 7,24% 3,25% 12,52% 1,97% 5,69% 8,95% 6,26% 14,35% 6,70% 5,76% 11,67% 100%

2) Lokale bijdrage te verdelen op basis van OOV Gemeentefonds (art. 26b) 1. De bijdrage per gemeente voor de kosten voor brandweerzorg en de daarbij behorende overheadkosten bestaat uit het op 20 december 2012 door het algemeen bestuur vastgestelde budget per gemeente zoals deze voor het begrotingsjaar 2017 zijn geactualiseerd op basis van de herverdeeleffecten groot onderhoud gemeentefonds uit de meicirculaire 2015 (versie 4 juni 2015). 2. Vanaf begrotingsjaar 2019 wordt de bijdrage per gemeente aangepast op basis van de verhoudingen tussen de gemeenten in het cluster OOV voor het betreffende

60

begrotingsjaar “t” geactualiseerd met als uitgangspunt de septembercirculaire GF (kolom begrotingsjaar “t” uit het begrotingsjaar “t-2”). 3. Alle verhogingen in de kosten voor brandweerzorg en de daarbij behorende overheadkosten worden berekend op basis van de verhoudingen tussen de gemeenten in het cluster OOV (taakveld 1.1, onderdeel brandweer en rampenbestrijding) binnen de algemene uitkering. 3) Bevolkingszorg, te verdelen op basis van inwoneraantallen (art. 26c) 1. Vanaf begrotingsjaar 2019 vindt jaarlijks herijking van de inwoneraantallen plaats. De gemeentelijke bijdrage voor dit onderdeel voor de begroting van het jaar “t” wordt berekend op basis van de verhouding in inwoneraantallen van het jaar “t-2” (bron: septembercirculaire GF). 4) Mitigatiebijdrage 2013 blijft gehandhaafd De bedragen voor de mitigatiebijdrage zijn constant. 1. Gemeenten waarbij het budget op basis van artikel 26 onder 1 en artikel 26 onder 2 tezamen per 1 januari 2013 hoger is dan de in hun begroting op 1 januari 2013 opgenomen budgetten voor de uitvoering van taken als bedoeld in artikel 26 worden aangeduid als nadeel gemeenten. 2.

Gemeenten waarbij het budget op basis van artikel 26 onder 1 en artikel 26 onder 2 tezamen per 1 januari 2013 lager is dan de in hun begroting op 1 januari 2013 opgenomen budgetten voor de uitvoering van taken als bedoeld in artikel 26 worden aangeduid als voordeel gemeenten. 3. Nadeelgemeenten worden in hun hogere lasten gecompenseerd door voordeel gemeenten door middel van een mitigatiebijdrage. 4. De mitigatiebijdrage is 30% van de door een voordeel gemeente te betalen lagere bijdrage berekend over het deel van het over te dragen budget als bedoeld in artikel 26b, lid 1. Deze mitigatiebijdrage blijft ook na de ingroeifase van 8 jaar onverminderd van kracht. Gemeente Borsele Goes Hulst Kapelle Middelburg Noord-Beveland Reimerswaal Schouwen-Duiveland Sluis Terneuzen Tholen Veere Vlissingen Totaal

Mitigatiebijdrage 2013 42.024 49.174 31.697 2 -152.314 -8.308 -508 39.384 23.354 128.848 64.559 -39.828 -178.084 0

61

Overzichten verdeling gemeentelijke bijdrage Vergelijking gemeentelijke bijdrage VRZ 2026 en 2027 (inclusief bevolkingszorg) Bijdrage aan Veiligheidsregio Zeeland 2026 2027 Verschil Gemeente B2027

Borsele Goes Hulst Kapelle Middelburg Noord-Beveland Reimerswaal Schouwen-Duiveland Sluis Terneuzen Tholen Veere Vlissingen

2.122.157 3.506.973 2.279.181 1.056.557 4.187.841 1.119.898 1.879.293 3.632.849 3.054.613 4.870.646 2.397.326 2.635.864 3.847.358

2.213.729 3.746.283 2.370.986 1.100.320 4.370.235 1.178.196 1.957.304 3.790.435 3.179.520 5.078.826 2.503.058 2.739.393 4.046.638

91.572 239.310 91.805 43.763 182.394 58.298 78.012 157.586 124.907 208.180 105.732 103.529 199.280

Totaal

36.590.557

38.274.925

1.684.368

Opbouw / componenten gemeentelijke bijdrage VRZ 2027 Bijdrage aan Veiligheidsregio Zeeland Begroting 2027 Gemeente

Regionaal

in %

Lokaal obv OOV

in %

Bevolkings zorg

in %

Mitigatie 2013

Maatwerk

VRZ totaal

in %

Borsele Goes Hulst Kapelle Middelburg Noord-Beveland Reimerswaal Schouwen-Duiveland Sluis Terneuzen Tholen Veere Vlissingen

435.771 709.521 531.012 238.256 917.971 144.552 417.091 656.290 459.139 1.051.992 490.810 421.992 855.207

5,95% 9,68% 7,24% 3,25% 12,52% 1,97% 5,69% 8,95% 6,26% 14,35% 6,70% 5,76% 11,67%

1.720.412 2.960.660 1.789.902 853.330 3.570.916 1.036.551 1.525.059 3.082.664 2.681.526 3.860.632 1.929.605 2.342.500 3.338.804

5,61% 9,65% 5,83% 2,78% 11,63% 3,38% 4,97% 10,04% 8,74% 12,58% 6,29% 7,63% 10,88%

15.522 26.929 18.376 8.733 33.662 5.401 15.662 23.097 15.500 37.354 18.084 14.729 30.711

5,88% 10,21% 6,97% 3,31% 12,76% 2,05% 5,94% 8,76% 5,88% 14,16% 6,86% 5,58% 11,64%

42.024 49.174 31.697 2 -152.314 -8.308 -508 39.384 23.354 128.848 64.559 -39.828 -178.084

0 0 0 0 0 0 0 -11.000 0 0 0 0 0

2.213.729 3.746.283 2.370.986 1.100.320 4.370.235 1.178.196 1.957.304 3.790.435 3.179.520 5.078.826 2.503.058 2.739.393 4.046.638

5,78% 9,79% 6,19% 2,87% 11,42% 3,08% 5,11% 9,90% 8,31% 13,27% 6,54% 7,16% 10,57%

Totaal

7.329.605

100%

30.692.559

100%

263.761

100%

0

-11.000

38.274.925 100%

62

Opbouw / componenten verhoging gemeentelijke bijdrage VRZ 2027 Bijdrage aan Veiligheidsregio Zeeland Verhoging t.o.v. B2026

Gemeente

Regionaal

Lokaal Bevolkingsobv OOV zorg Maatwerk

Totaal

Borsele Goes Hulst Kapelle Middelburg Noord-Beveland Reimerswaal Schouwen-Duiveland Sluis Terneuzen Tholen Veere Vlissingen

4.631 7.540 5.643 2.532 9.756 1.536 4.433 6.975 4.879 11.180 5.216 4.485 9.089

86.575 230.852 85.700 41.025 171.752 56.567 73.205 150.214 142.920 195.783 100.032 121.998 189.232

366 918 462 206 886 194 374 398 327 1.217 484 265 960

0 0 0 0 0 0 0 0 -23.219 0 0 -23.219 0

91.572 239.310 91.805 43.763 182.394 58.298 78.012 157.586 124.907 208.180 105.732 103.529 199.280

Totaal

77.894

1.645.854

7.058

-46.438

1.684.368

Herverdeeleffecten lokale bijdrage, OOV-sleutel 2027 ten opzichte van 2026 Bijdrage aan Veiligheidsregio Zeeland Herverdeeleffecten OOV 2026-2027

Gemeente

Grondslag

OOV-2027

OOV-2026

Verschil OOV

in €

Borsele Goes Hulst Kapelle Middelburg Noord-Beveland Reimerswaal Schouwen-Duiveland Sluis Terneuzen Tholen Veere Vlissingen

1.720.412 2.960.660 1.789.902 853.330 3.570.916 1.036.551 1.525.059 3.082.664 2.681.526 3.860.632 1.929.605 2.342.500 3.338.804

5,61% 9,65% 5,83% 2,78% 11,63% 3,38% 4,97% 10,04% 8,74% 12,58% 6,29% 7,63% 10,88%

5,62% 9,40% 5,87% 2,80% 11,70% 3,37% 5,00% 10,10% 8,74% 12,62% 6,30% 7,64% 10,84%

-0,02% 0,25% -0,04% -0,02% -0,07% 0,00% -0,03% -0,05% 0,00% -0,04% -0,01% -0,01% 0,04%

-6.002 76.174 -10.864 -5.002 -20.852 1.039 -9.060 -15.946 -924 -11.876 -3.636 -3.820 10.769

Totaal

30.692.559

100%

100%

0%

0

63

Specificatie verdeelmaatstaven Gemeentefonds, cluster OOV, per gemeente (excl. UF) 2027

€

84,44 €

7 4 4 2 2 5 5 9 10 9 7 10 1 75.166,66 €

20.063 44.566 27.550 13.135 55.334 7.121 22.664 34.976 23.355 56.889 25.966 16.284 49.473 5,39 €

noo W n te im ru

3.415 6.100 3.258 1.896 6.494 1.416 3.258 5.927 3.842 6.105 3.690 3.869 5.057

gs vin ge en Om ss e r ad eid h ht dic le ka Lo m ru nt ce ctie n fu

Gewicht

> en rn Ke 500

n sse re ad ijfs dr Be en g gin sti ve Borsele Goes Hulst Kapelle Middelburg Noord-Beveland Reimerswaal Schouwen-Duiveland Sluis Terneuzen Tholen Veere Vlissingen

3.504 28.766 7.275 3.948 46.616 1.804 5.039 11.235 9.257 25.587 6.200 5.692 50.592

10.783 € 20.636 € 14.237 € 5.991 € 25.941 € 6.991 € 9.728 € 22.836 € 19.780 € 28.620 € 12.374 € 15.989 € 24.885 €

Gewicht* Maatstaf 1.591.794 2.739.321 1.656.089 789.535 3.303.954 959.058 1.411.045 2.852.204 2.481.055 3.572.011 1.785.348 2.167.374 3.089.195

2027 in % 5,61% 9,65% 5,83% 2,78% 11,63% 3,38% 4,97% 10,04% 8,74% 12,58% 6,29% 7,63% 10,88%

18,26 €

56,12 €

28.397.983

100,00%

2026 in % 5,62% 9,40% 5,87% 2,80% 11,70% 3,37% 5,00% 10,10% 8,74% 12,62% 6,30% 7,64% 10,84%

* Septembercirculaire Gemeentefonds 2025, jaarschijf 2027

2026

€

84,44 €

7 3 4 2 2 5 5 9 10 9 7 10 1 75.166,66 €

20.190 44.019 27.540 13.155 55.181 7.035 22.680 35.256 23.504 56.299 25.903 16.449 49.142 5,39 €

noo W n te im ru

3.463 6.238 3.340 1.949 6.612 1.463 3.340 6.104 3.937 6.255 3.742 3.920 5.121

gs vin ge en Om ss e r ad eid h ht dic le ka Lo m ru nt ce ctie n fu

Gewicht

> en rn Ke 500

n sse re ad ijfs dr Be en g gin sti ve Borsele Goes Hulst Kapelle Middelburg Noord-Beveland Reimerswaal Schouwen-Duiveland Sluis Terneuzen Tholen Veere Vlissingen

3.546 28.789 7.359 3.968 47.140 1.771 5.126 11.280 9.125 25.692 6.213 5.709 50.266

10.912 € 20.771 € 14.400 € 6.049 € 26.218 € 6.999 € 9.838 € 23.021 € 19.880 € 28.900 € 12.501 € 16.128 € 24.996 €

Gewicht* Maatstaf 1.604.538 2.680.855 1.673.640 797.738 3.338.207 962.410 1.425.817 2.879.863 2.493.082 3.599.128 1.796.764 2.180.681 3.093.092

18,26 €

56,12 €

28.525.814

100,00%

Verschil in % -0,02% 0,25% -0,04% -0,02% -0,07% 0,00% -0,03% -0,05% 0,00% -0,04% -0,01% -0,01% 0,04%

* Septembercirculaire Gemeentefonds 2024, jaarschijf 2026

€

84,44 €

0 1 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 75.166,66 €

noo W n te im ru

Gewicht

-48 -138 -82 -53 -118 -47 -82 -177 -95 -150 -52 -51 -64

gs vin ge en Om ss e r ad eid h ht dic le ka Lo m ru nt ce ctie n fu

Borsele Goes Hulst Kapelle Middelburg Noord-Beveland Reimerswaal Schouwen-Duiveland Sluis Terneuzen Tholen Veere Vlissingen

> en rn Ke 500

n sse re ad ijfs dr Be en g gin sti ve

Verschil 2027 t.o.v. 2026

-127 547 10 -20 153 86 -16 -280 -149 590 63 -165 331

-42 -23 -84 -20 -524 33 -87 -45 132 -105 -13 -17 326

-129 € -135 € -163 € -58 € -277 € -8 € -110 € -185 € -100 € -280 € -127 € -139 € -111 €

Gewicht* Maatstaf -12.744 58.466 -17.552 -8.203 -34.253 -3.352 -14.772 -27.659 -12.027 -27.117 -11.416 -13.307 -3.897

5,39 €

18,26 €

56,12 €

-127.831

0%

64

Bevolkingszorg Bevolkingszorg

Inwoners B2026 *)

Inwoners B2027 **)

Verschil

2026 in %

2027 in %

Verschil

Bijdrage 2026

Bijdrage 2027

Verschil

Borsele Goes Hulst Kapelle Middelburg Noord-Beveland Reimerswaal Schouwen-Duiveland Sluis Terneuzen Tholen Veere Vlissingen

23.505 40.341 27.784 13.225 50.834 8.075 23.712 35.206 23.534 56.047 27.297 22.433 46.142

23.492 40.757 27.812 13.218 50.948 8.174 23.705 34.958 23.460 56.536 27.370 22.293 46.481

-13 416 28 -7 114 99 -7 -248 -74 489 73 -140 339

5,90% 10,13% 6,98% 3,32% 12,77% 2,03% 5,96% 8,84% 5,91% 14,08% 6,86% 5,63% 11,59%

5,88% 10,21% 6,97% 3,31% 12,76% 2,05% 5,94% 8,76% 5,88% 14,16% 6,86% 5,58% 11,64%

-0,02% 0,08% -0,01% -0,01% -0,01% 0,02% -0,02% -0,09% -0,03% 0,08% 0,00% -0,05% 0,05%

15.155 26.011 17.914 8.527 32.776 5.206 15.289 22.700 15.174 36.137 17.600 14.464 29.751

15.522 26.929 18.376 8.733 33.662 5.401 15.662 23.097 15.500 37.354 18.084 14.729 30.711

366 918 462 206 886 194 374 398 327 1.217 484 265 960

Totaal

398.135

399.204

1.069

100,00%

0,00%

256.704

263.761

7.058

*) Septemberci rcul a i re Gemeentefonds 2024, ja a rs chi jf 2026 **) Septemberci rcul a i re Gemeentefonds 2025, ja a rs chi jf 2027

Meerjarenraming gemeentelijke bijdrage (inclusief Bevolkingszorg) Bijdrage aan Veiligheidsregio Zeeland 2026 2027 2028 Gemeente

2029

2030

Borsele Goes Hulst Kapelle Middelburg Noord-Beveland Reimerswaal Schouwen-Duiveland Sluis Terneuzen Tholen Veere Vlissingen

2.122.157 3.506.973 2.279.181 1.056.557 4.187.841 1.119.898 1.879.293 3.632.849 3.054.613 4.870.646 2.397.326 2.635.864 3.847.358

2.213.729 3.746.283 2.370.986 1.100.320 4.370.235 1.178.196 1.957.304 3.790.435 3.179.520 5.078.826 2.503.058 2.739.393 4.046.638

2.310.537 3.912.882 2.471.705 1.148.338 4.571.173 1.236.523 2.043.120 3.963.898 3.355.037 5.296.066 2.611.638 2.895.833 4.234.515

2.378.197 4.029.317 2.542.098 1.181.897 4.711.608 1.277.288 2.103.097 4.085.132 3.460.495 5.447.895 2.687.524 2.987.958 4.365.822

2.397.360 4.062.295 2.562.035 1.191.402 4.751.384 1.288.834 2.120.084 4.119.469 3.490.364 5.490.898 2.709.018 3.014.051 4.403.012

Totaal

36.590.557

38.274.925

40.051.267

41.258.329

41.600.204

0

1.684.368

3.460.709

4.667.771

5.009.646

Verschil met 2026

65

Specificatie gemeentelijke bijdrage 2027 t/m 2030 Bijdrage aan Veiligheidsregio Zeeland Gemeente

VRZ

2027 Bevolkingszorg Maatwerk VRZ totaal

VRZ

2028 Bevolkingszorg Maatwerk VRZ totaal

Borsele Goes Hulst Kapelle Middelburg Noord-Beveland Reimerswaal Schouwen-Duiveland Sluis Terneuzen Tholen Veere Vlissingen

2.198.207 3.719.355 2.352.611 1.091.587 4.336.573 1.172.795 1.941.642 3.778.338 3.164.019 5.041.472 2.484.974 2.724.664 4.015.928

15.522 26.929 18.376 8.733 33.662 5.401 15.662 23.097 15.500 37.354 18.084 14.729 30.711

0 0 0 0 0 0 0 -11.000 0 0 0 0 0

2.213.729 3.746.283 2.370.986 1.100.320 4.370.235 1.178.196 1.957.304 3.790.435 3.179.520 5.078.826 2.503.058 2.739.393 4.046.638

2.295.016 3.885.953 2.453.329 1.139.604 4.537.511 1.231.123 2.027.458 3.951.801 3.314.910 5.258.712 2.593.554 2.856.478 4.203.804

15.522 26.929 18.376 8.733 33.662 5.401 15.662 23.097 15.500 37.354 18.084 14.729 30.711

0 0 0 0 0 0 0 -11.000 24.626 0 0 24.626 0

2.310.537 3.912.882 2.471.705 1.148.338 4.571.173 1.236.523 2.043.120 3.963.898 3.355.037 5.296.066 2.611.638 2.895.833 4.234.515

Totaal

38.022.163

263.761

-11.000

38.274.925

39.749.252

263.761

38.253

40.051.267

Bijdrage aan Veiligheidsregio Zeeland Gemeente

VRZ

2029 Bevolkingszorg Maatwerk VRZ totaal

VRZ

2030 Bevolkingszorg Maatwerk VRZ totaal

Borsele Goes Hulst Kapelle Middelburg Noord-Beveland Reimerswaal Schouwen-Duiveland Sluis Terneuzen Tholen Veere Vlissingen

2.362.675 4.002.388 2.523.722 1.173.164 4.677.946 1.271.888 2.087.435 4.073.034 3.420.368 5.410.541 2.669.440 2.948.602 4.335.111

15.522 26.929 18.376 8.733 33.662 5.401 15.662 23.097 15.500 37.354 18.084 14.729 30.711

0 0 0 0 0 0 0 -11.000 24.626 0 0 24.626 0

2.378.197 4.029.317 2.542.098 1.181.897 4.711.608 1.277.288 2.103.097 4.085.132 3.460.495 5.447.895 2.687.524 2.987.958 4.365.822

2.381.838 4.035.366 2.543.659 1.182.669 4.717.721 1.283.433 2.104.422 4.107.371 3.450.237 5.453.543 2.690.934 2.974.695 4.372.301

15.522 26.929 18.376 8.733 33.662 5.401 15.662 23.097 15.500 37.354 18.084 14.729 30.711

0 0 0 0 0 0 0 -11.000 24.626 0 0 24.626 0

2.397.360 4.062.295 2.562.035 1.191.402 4.751.384 1.288.834 2.120.084 4.119.469 3.490.364 5.490.898 2.709.018 3.014.051 4.403.012

Totaal

40.956.314

263.761

38.253

41.258.329

41.298.189

263.761

38.253

41.600.204

66

Deel 3.4: Overzicht van baten en lasten per taakveld Economische categorie2 Taakveld ID Taakveld 0.10 Mutaties reserves 0.10 Mutaties reserves Totaal Baten Totaal 0.10 Mutaties reserves 0.4 Overhead 0.4 Overhead 0.4 Overhead 0.4 Overhead 0.4 Overhead 0.4 Overhead 0.4 Overhead 0.4 Overhead 0.4 Overhead Totaal Lasten 0.4 Overhead 0.4 Overhead Totaal Baten Totaal 0.4 Overhead 0.5 Treasury 0.5 Treasury Totaal Lasten Totaal 0.5 Treasury 0.8 Overige baten en 0.8lasten Overige baten en lasten Totaal Lasten 0.8 Overige baten en lasten 0.8 Overige baten en lasten Totaal Baten Totaal 0.8 Overige baten en lasten 1.1 Crisisbeheersing 1.1en brandweer Crisisbeheersing en brandweer 1.1 Crisisbeheersing en brandweer 1.1 Crisisbeheersing en brandweer 1.1 Crisisbeheersing en brandweer 1.1 Crisisbeheersing en brandweer 1.1 Crisisbeheersing en brandweer 1.1 Crisisbeheersing en brandweer 1.1 Crisisbeheersing en brandweer Totaal Lasten 1.1 Crisisbeheersing en brandweer 1.1 Crisisbeheersing en brandweer 1.1 Crisisbeheersing en brandweer 1.1 Crisisbeheersing en brandweer 1.1 Crisisbeheersing en brandweer 1.1 Crisisbeheersing en brandweer 1.1 Crisisbeheersing en brandweer Totaal Baten Totaal 1.1 Crisisbeheersing en brandweer Eindtotaal

Lasten/Baten Baten

Economische categorie ID 7.1

Economische categorie Mutatie reserves

Lasten Lasten Lasten Lasten Lasten Lasten Lasten Lasten

1.1 2.1 3.5.1 3.8 4.3.3 4.3.6 5.1 7.3

Salarissen en sociale lasten Belastingen Ingeleend personeel Overige goederen en diensten Inkomensoverdrachten – gemeenschappelijke regelingen Inkomensoverdrachten – overige overheden Rente Afschrijvingen

Baten Baten

3.5.2 3.8

Uitgeleend personeel Overige goederen en diensten

Lasten

5.1

Rente

Lasten

3.8

Overige goederen en diensten

Baten Baten

3.8 4.3.1

Overige goederen en diensten Inkomensoverdrachten - Rijk

Lasten Lasten Lasten Lasten Lasten Lasten Lasten Lasten

1.1 2.1 3.5.1 3.8 4.3.3 4.3.6 5.1 7.3

Salarissen en sociale lasten Belastingen Ingeleend personeel Overige goederen en diensten Inkomensoverdrachten – gemeenschappelijke regelingen Inkomensoverdrachten – overige overheden Rente Afschrijvingen

Baten Baten Baten Baten Baten Baten Baten

3.5.2 3.6 3.8 4.3.1 4.3.2 4.3.6 4.3.7

Uitgeleend personeel Huren Overige goederen en diensten Inkomensoverdrachten - Rijk Inkomensoverdrachten – gemeenten Inkomensoverdrachten – overige overheden Inkomensoverdrachten – Europese Unie

Begroting 2027 Begroting 2028 Begroting 2029 Begroting 2030 -11.300 -9.200 -9.200 -9.200 -11.300 -9.200 -9.200 -9.200 -11.300 -9.200 -9.200 -9.200 8.058.403 8.151.903 8.188.500 8.184.000 11.700 11.700 11.700 11.700 16.800 16.800 16.800 16.800 2.699.949 2.693.949 2.609.208 2.676.028 35.800 35.800 35.800 35.800 179.669 179.669 179.669 179.669 52.200 74.300 80.500 82.000 366.148 428.831 434.274 454.992 11.420.669 11.592.952 11.556.451 11.640.989 0 0 0 0 -23.333 -23.333 -23.333 -23.333 -23.333 -23.333 -23.333 -23.333 11.397.336 11.569.619 11.533.118 11.617.656 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 50.000 50.000 50.000 50.000 50.000 50.000 50.000 50.000 -430.000 -430.000 -430.000 -430.000 -250.000 -300.000 -300.000 -300.000 -680.000 -730.000 -730.000 -730.000 -630.000 -680.000 -680.000 -680.000 23.572.874 23.294.622 23.218.516 23.191.816 178.400 178.400 178.400 178.400 34.000 34.000 34.000 34.000 10.849.603 11.133.196 11.247.487 11.250.153 1.063.005 1.060.905 1.060.905 1.060.905 373.262 373.262 373.262 373.262 773.200 1.343.000 1.607.300 1.607.700 3.777.813 4.850.064 5.781.241 6.100.377 40.622.157 42.267.449 43.501.111 43.796.613 -57.100 -57.100 -57.100 -57.100 -500 -500 -500 -500 -296.700 -296.700 -296.700 -296.700 -12.416.568 -12.416.301 -12.406.400 -12.444.565 -38.274.925 -40.051.267 -41.258.329 -41.600.204 -326.000 -326.000 -326.000 -326.000 -6.400 0 0 0 -51.378.193 -53.147.868 -54.345.029

-54.725.069 -10.756.036 -10.880.419 -10.843.918 -10.928.456 0 0 0 0

67

Bijlage 1 Risico tabel Tien belangrijkste financiële risico’s Veiligheidsregio Zeeland Nr. Risico Maatregel/omschrijving

1

Schadeclaims PFAS

2

Toewijzing tot vitale infrastructuur

Risico op juridische procedures en schadeclaims als gevolg van het gebruik van PFAS-houdend blusschuim tijdens trainingen en incidenten in het verleden. VRZ is op twee locaties aansprakelijk gesteld voor hieruit voortvloeiende schade. De in de jaarrekening 2025/ begroting 2026 opgenomen voorziening van 575.000 euro is mogelijk niet toereikend voor dekking van de volledige kosten, maar een schatting van de omvang van de voorziening is nog niet met redelijke mate van zekerheid te maken als gevolg van te veel onduidelijkheden en variabelen. Een tweede locatie is in onderzoek. Daarnaast zal ihkv provinciaal onderzoek ‘aandachtslocaties’ een gering aantal andere locaties onderzocht worden. In de tweede helft 2026 worden de eerste resultaten verwacht en weten we of vervolgonderzoek op die locaties nodig is. VRZ is inmiddels nagenoeg geheel overgestapt om PFAS-vrij blusschuim. Het ministerie van J&V heeft een voorgenomen besluit genomen om de Veiligheidsregio onderdeel te maken van de vitale infrastructuur. In 2026 zal een weerbaarheidsanalyse vanuit Ven J worden uitgevoerd. Op basis daarvan kan pas een inschatting worden gemaakt van de benodigde investeringen en kosten. Het risico bestaat dat hogere kosten gaan voorkomen, onder meer gepaard gaan met aanleg dieselvoorraden, aanvullende kosten tav Business Continuity Management (BCM). We schatten minimale kosten ca 4 ton.

Kans op optrede n

Kans klass e

Impact 2027 (€)

Impac tklasse

Risic oscor e

10%

5

2.000.00 0

5

25

Benodigde Weerstands Capaciteit (€) 200.000

95%

5

400.000

5

25

380.000

Dekking vanuit het rijk, lijkt gezien de huidige en afgelopen landelijke ontwikkelingen onwaarschijnlijk. Maatregel/omschrijving

Nr.

Risico

3

Vergoedingen PTSS

Per 1 februari 2026 is een landelijke regeling Post Traumatische Stress Stoornis (PTSS) voor alle veiligheidsregio's vastgesteld. In de eerste jaren na vaststelling van deze regeling bestaat het risico dat meer casussen worden ingediend.

4

Onderhoudskosten gebouwen

5

6

Kans op optrede n

Impact 2026 (€)

Impac tklasse

95%

Kans klass e 5

5

Risic oscor e 25

Benodigde Weerstands Capaciteit 342.000

360.000

Onze gebouwen zijn verouderd en zorgen voor ons als gebruiker voor veel onderhoudskosten. Door de financiële krapte zijn de onderhoudsbudgetten de laatste jaren niet verhoogd kunnen worden om te voldoen aan de stijgende behoefte aan onderhoudskosten met een lagere staat van onderhoud tot gevolg. Daarnaast voldoen de gebouwen niet aan een veilige en schone werkomgeving conform arbo-eisen. In 2025/ begin 2026 is een onderzoek uitgevoerd naar de staat van onderhoud van de gebouwen. Hierna bepalen we met het bestuur het ambitieniveau van het onderhoud. Daarna wordt duidelijk wat dit betekent voor de onderhoudskosten., maar het risico bestaat op hogere onderhoudskosten/ dotaties.

95%

5

500.000

5

25

475.000

Aanvullende investeringen omtrent informatieveiligheid

De eisen rondom informatieveiligheid nemen steeds toe door Geopolitieke ontwikkelingen. Hierdoor ontstaat het risico op extra kosten als gevolg van noodzakelijke aanvullende maatregelen op gebied informatieveiligheid en incidentrespons.

90%

5

300.000

5

25

270.000

Inflatie

In de begroting 2027 is evenals in begroting 2026 is uitgegaan van een prijsstijging van 2,2% (volgens Macro Economische Verkenning: MEV). Door de huidige prijsstijgingen bv. op

95%

5

240.000

4

20

228.000

69

gebied van ICT is het mogelijk dat de werkelijke prijsstijging in 2027 hiervan kan afwijken. Om deze reden is een nacalculatorisch verschil van 1,5% meegenomen als risico op de materiële begroting van ca 16 miljoen. Nr.

Risico

7

Prijsstijging op investeringen

8

Langdurige GRIP incidenten Rijksbijdrage nucleaire veiligheid

9

10

Hogere inhuurkosten door krapte op de arbeidsmarkt

Kans op optrede n Gezien de geopolitieke ontwikkelingen bestaat het risico op prijsschommelingen in de investeringsbegroting voor investeringsuitgaven. De toekomstige kapitaallasten kunnen hierdoor verder oplopen dan nu berekend. Om deze reden is stijging van de kapitaallasten van € 240.000 meegenomen. Door de huidige geopolitiek ontwikkelingen is het risico groter op langdurige grip situaties met extra kosten tot gevolg. In het kader van nucleaire taken is in 2027 een voorschot van 2,5 ton opgenomen op de mogelijkheid om de kosten hiervan bij het rijk in rekening te brengen. Onze taken hebben een aanzienlijke landelijke uitstraling met name op het gebied van energietransitie, nucleaire industrie en de maritieme veiligheid op de Westerschelde. Om deze taken duurzaam te kunnen financieren is het van belang om op landelijk niveau het gesprek aan te gaan over mogelijke financieringsopties. De bestuurlijke gesprekken over de toekomstige koers hebben reeds geleid tot de eerste stappen in dit proces, specifiek voor thema nucleair. Zolang geen concrete landelijke toezeggingen aanwezig zijn, is het risico dat dit bedrag niet wordt ontvangen en op andere wijze de exploitatie moet worden gedicht. Conform de landelijke ontwikkelingen in de publieke sector is de verwachting dat vacatures de komende jaren moeilijker in te vullen zijn met (tijdelijke) hogere inhuurkosten tot gevolg.

Bij de invulling van vacatures worden de eisen vanuit de wet DBA meegenomen.

Impact 2026 (€)

Impac tklasse

70%

Kans klass e 4

5

Risic oscor e 20

Benodigde Weerstands Capaciteit 168.000

240.000

70%

4

250.000

5

20

175.000

50%

3

250.000

5

15

125.000

50%

3

250.000

5

15

125.000

70

Totaal van top tien risico’s

4.790.00 0

2.488.000

Het bovenstaande overzicht toont risico’s die incidenteel schade op kunnen leveren, met daarbij het maximale financiële gevolg, rekening houdend met de kans van optreden. De impact van de totale risico-inventarisatie komt uit op een bedrag van € 7.911.600 met een benodigde weerstandscapaciteit van € 3.705.520. Onderstaande risico’s zijn specifiek van toepassing op het programma Toekomstbestendige brandweerzorg. Dit zijn risico’s die ten tijde van het opstellen van de begroting 2027 van toepassing zijn op de verder ontwikkelingen in komend jaren van de brandweerzorg en vanaf 2026 geconcretiseerd worden naar concrete beheersmaatregelen en acties. Een en ander is mede afhankelijk van de bestuurlijke keuzes die gemaakt gaan worden de komende jaren. Nr.

Risico

Maatregel/omschrijving

Kans op optrede n

1.

Uitval medewerkers agv hoge werkdruk door stapeling functies

2.

Voldoende vakbekwaamheid onder druk door stijgende kosten als gevolg van landelijke ontwikkelingen onderwijsstelsel/ oefencentra Weinig ruimte in begroting om te investeren in innovaties met risico op

Stapeling functies: veel medewerkers voeren neventaken uit: zoals piket,repressie en instructie. De stapeling van deze functies vraagt veel van mensen, zet de formatie onder druk en maakt de organisatie kwetsbaar. De stijgende kosten als gevolg van landelijke ontwikkelingen in het onderwijsstelsel en het gebruik van oefencentra voor realistische training van personeel leiden tot financiële druk. Om deze kosten te beheersen is de frequentie van trainingen al verlaagd. Dit kan de vakbekwaamheid van personeel negatief beïnvloeden. Samen met externe partners onderzoeken we mogelijkheden om Regionaal onderwijs duurzamer, efficienter in te richten. Door de vele technologische ontwikkelingen zijn er kansen voor de brandweer om veiliger en effectiever op te treden. Echter de huidige begroting is voornamelijk gericht op het in stand houden van het bestaande materieel en biedt weinig

3,

Impact 2026 (€)

Impac tklasse

90%

Kans klass e 5

PM

Risic oscor e PM

Benodigde Weerstands Capaciteit PM

PM

90%

5

PM

PM

PM

PM

PM

PM

PM

PM

PM

PM

71

veiligheidsrisico's en hogere kosten

4.

Onzekerheid over sociaal verzekeringsrecht voor grensarbeiders zorgt voor onrust boetes/ naheffingen bij vrijwillgers met mogelijk uitstroom en stagnering hulpverlening grensstreek

ruimte voor investeringen in nieuwe technologiën en innovaties, zoals blusboten en drones. Dit vergroot de kans op veiligheidsrisico's voor medewerkers en kan leiden tot hogere kosten doordat Zeeland niet kan aansluiten bij landelijke ontwikkelingen 90%

5

PM

PM

PM

PM

Onzekerheid over sociaal verzekeringsrecht voor grensarbeiders in Nederland en Belgie leidt tot zorg voor boetes en/ of naheffingen bij vrijwilligers. Mogelijk risico op uitstroom van vrijwilligers dan wel meerkosten om hen te behouden. Dankzij bestuurlijke interventie lijkt het probleem op korte termijn opgelost. In 2026 en 2027 blijven we in overleg met SVB om tot structurele oplossingen en aanvullende beheersmaatregelen te komen.

72

De tekst is automatisch uit het bestand gehaald en kan afwijken van het origineel (kolommen, tabellen en koppen lopen door elkaar). Het officiële stuk bij iBabs is leidend. Bron: https://api.notubiz.nl/document/17028962/1