12.20 RUD Resultaatbestemming 2023
Tekst van het document
AB voorstel: resultaatbestemming 2023 Agendapunt: Terneuzen, 1 juli 2024 Ibabsnummer: Opsteller: K. Hofsteede Portefeuillehouder MT: hoofd Staf ______________________________________________________________________________ Aan het Algemeen Bestuur van RUD Zeeland, 1. Gevraagde beslissing / besluit Instemmen met de verrekening van het negatieve resultaat 2023 met de deelnemers voor een bedrag van € 752.728. 2. Effect van het besluit Met dit besluit is de reservepositie (na aftrek van het in 2024 te onttrekken bedrag van € 403.000 ter dekking van de kosten van strategisch- en communicatie adviseurs) nagenoeg gelijk aan 5% van de totale baten, hetgeen door de VZG als richtlijn is vastgesteld voor de maximale hoogte van de reserve. De reserve blijft daarmee op niveau zodat, na aftrek van voornoemde bestemde deel, een weerstandsratio van 0,9 resteert. Daarmee voldoet de ratio niet aan de doelstelling die de RUD heeft gesteld, namelijk een ratio tussen 1,0 en 1,4. Wel blijft de ratio boven de minimale norm van 0,8 die door het IBP is gesteld in het kader van de robuustheid van omgevingsdiensten. 3. Argumenten of Overwegingen Het financiële resultaat van 2023 bedraagt negatief € 752.728. De reservepositie bedraagt na aftrek van het reeds bestemde deel (€ 1.120.802- € 403.000=) € 717.802. De maximaal aan te houden reserve is volgens de VZG richtlijn 5% van alle baten.
Dit komt neer op afgerond € 709.000. Aangezien de huidige reservepositie tot een lager dan gewenste weerstandsratio leidt (zie ook bij punt 2) en een verrekening van het negatieve resultaat met het eigen vermogen tot een daling onder de minimale weerstandsratio van 0,8 is het voorstel om het volledig negatieve resultaat van € 752.728 met de deelnemers te verrekenen. Totaal inkomsten € 14.363.012 Totaal uitgaven € 15.115.740 -/Jaarresultaat € 752.728 -/Verrekenen met reserve € 0 In rekening brengen deelnemers € 752.728 -/De verdeling van dit bedrag zal conform de vastgestelde bijdrage verordening verrekend worden op basis van de werkelijke relatieve bijdragen over 2023 (excl. materieel budget). In onderstaande tabellen is weergegeven: - Tabel 1: het verschil is tussen de deelnemersbijdragen volgens begroting na 1e wijziging en de realisatie inclusief verliesaandeel.
-
Tabel 2: Het verschil tussen begroot en werkelijke materiele kosten. Tabel 3: Het verschil tussen het voorschot en de werkelijk te betalen deelnemersbijdragen.
Tabel 1: B
C
D
E
F
G
Begroot Productief Werkelijk Productief Verschil begroot Aandeel verlies Deelnemer (Direct + Generiek) (Direct + Generiek) % tov werkelijk obv % realisatie Borsele 690.570 618.775 5,1% -71.795 38.211 Goes 712.420 648.622 5,3% -63.798 40.054 Hulst 661.060 679.850 5,6% 18.790 41.983 Kapelle 310.560 258.236 2,1% -52.324 15.947 Middelburg 271.660 308.137 2,5% 36.477 19.028 Noord-Beveland 332.760 307.221 2,5% -25.539 18.972 Reimerswaal 574.500 561.845 4,6% -12.655 34.695 Schouwen-Duiveland 809.030 807.167 6,6% -1.863 49.845 Sluis 858.630 831.371 6,8% -27.259 51.339 Terneuzen 1.149.900 1.183.608 9,7% 33.708 73.091 Tholen 417.640 335.688 2,8% -81.952 20.730 Veere 265.270 248.758 2,0% -16.512 15.361 Vlissingen 449.090 385.665 3,2% -63.425 23.816 Waterschap 101.900 30.348 0,2% -71.552 1.874 Zeeland 4.945.740 4.984.095 40,9% 38.355 307.782 Totaal 12.550.730 12.189.386 100,0% -361.344 752.728
H Saldo -33.584 -23.744 60.773 -36.377 55.505 -6.567 22.040 47.982 24.081 106.799 -61.223 -1.151 -39.609 -69.678 346.137 391.384
Kolom B betreffen de deelnemers van RUD Zeeland. Kolom C betreffen de begrote directe en generieke kosten op basis van de begroting 2023 inclusief 1e wijziging excl. materieel budget. Kolom D betreffen de werkelijke productieve (direct + generiek) excl. materieel kosten per deelnemer. Kolom E betreft het aandeel van werkelijk productief per deelnemer op het totaal werkelijk productief. Kolom F betreft werkelijk productief minus begroot productief per deelnemer. Kolom G betreft het % aandeel uit kolom E maal het verlies van RUD Zeeland over 2023 (752.728 EUR) per deelnemer. Kolom H betreft het verschil tussen werkelijk productief en begroot productief plus de verliescompensatie per deelnemer.
Tabel 2: B Deelnemer Borsele Goes Hulst Kapelle Middelburg Noord-Beveland Reimerswaal Schouwen-Duiveland Sluis Terneuzen Tholen Veere Vlissingen Waterschap Zeeland Totaal
C
D
F
Begroot materieel Werkelijk materieel Verschil begroot tov budget budget werkelijk 2.530 1.910 -620 1.680 -1.680 840 899 59 840 470 -370 840 397 -443 840 -840 1.900 1.738 -162 1.470 5.915 4.445 1.470 356 -1.114 2.100 12.415 10.315 1.260 770 -490 630 58 -573 2.310 1.235 -1.075 7.360 1.031.120 1.023.760 26.070 1.057.283 1.031.213
Kolom B betreffen de deelnemers van RUD Zeeland. Kolom C betreffen de begrote materiele kosten voor de deelnemers op basis van de begroting 2023 inclusief 1e wijziging. Kolom D betreffen de werkelijke materiele kosten per deelnemer, bij de Provincie Zeeland is dit inclusief BRIKS. Kolom F betreft werkelijk materieel minus begroot materieel per deelnemer.
Tabel 3: B
C
D
E
F
G H I Verrekening Werkelijke Werkelijk voorschot (negatief Aandeel verlies Saldo (negatief = Betaald materieel productief = te ontvangen door obv % te ontvangen Deelnemer voorschot 2023 budget (Direct + Generiek) % deelnemer) realisatie door deelnemer) Borsele 681.000 1.910 621.627 5,1% -57.463 38.387 -19.076 Goes 724.700 653.808 5,4% -70.892 40.374 -30.518 Hulst 637.100 899 677.093 5,6% 40.892 41.812 82.704 Kapelle 301.500 470 260.151 2,1% -40.879 16.065 -24.814 Middelburg 279.300 397 306.478 2,5% 27.575 18.926 46.501 Noord-Beveland 319.600 308.828 2,5% -10.772 19.071 8.299 Reimerswaal 544.300 1.738 560.945 4,6% 18.383 34.640 53.023 Schouwen-Duiveland 787.100 5.915 808.419 6,6% 27.234 49.922 77.156 Sluis 852.100 356 811.290 6,7% -40.454 50.099 9.645 Terneuzen 1.139.200 12.415 1.162.974 9,5% 36.189 71.817 108.006 Tholen 394.800 770 334.588 2,7% -59.442 20.662 -38.780 Veere 260.800 58 251.288 2,1% -9.454 15.518 6.064 Vlissingen 472.100 1.235 381.581 3,1% -89.284 23.564 -65.720 Waterschap 32.549 0,3% 32.549 2.010 34.559 Zeeland* 5.737.503 1.031.120 5.017.767 41,2% 311.384 309.861 621.245 Totaal 13.131.103 1.057.283 12.189.386 100,0% -941.717 752.728 -188.989 *Voorschot Provincie Zeeland is inclusief materieel budget Kolom B betreffen de deelnemers van RUD Zeeland. Kolom C betreffen de betaalde voorschotten per deelnemer in 2023.
Kolom D betreffen de werkelijke materiele kosten per deelnemer. Bij Provincie Zeeland is dit inclusief BRIKS. Kolom E betreffen de werkelijke productieve (direct + generiek) kosten per deelnemer. Kolom F betreft het aandeel van werkelijk productief (direct + generiek) per deelnemer op het totaal werkelijk productief. Kolom G betreft het verschil tussen werkelijk productief +materieel en het betaalde voorschot. Kolom H betreft het % aandeel uit kolom F maal het verlies van RUD Zeeland over 2023 (752.728 EUR) per deelnemer. Kolom I betreft het verschil tussen werkelijke productief + materieel + verliescompensatie en het betaalde voorschot.
4. Uitvoering en communicatie a. Aanpak Na besluitvorming door het AB (op 1 juli 2024) worden de deelnemers voor hun aandeel gefactureerd. b. Planning c. Communicatie d. Interne communicatie e. Route en planning verdere besluitvorming Zienswijze 10 april 2024 – 10 juni 2024 Dagelijks bestuur 10 juni 2024 Algemeen Bestuur 1 juli 2024 5. Risico’s, kosten, baten en dekking (restant budget) a. Risico’s: Als geen verrekening met de deelnemers plaatsvindt, is de algemene reserve (rekening houdend met reeds geraamde onttrekking in 2024) alleen ontoereikend ter dekking van het negatieve resultaat 2023. Hierdoor resteert er geen weerstandscapaciteit meer en zal alsnog een beperkt deel in rekening worden gebracht bij de deelnemers. Geen weerstandscapaciteit is zeer onwenselijk ook gezien het eigen beleid en de KPI voor robuuste omgevingsdiensten. . b. Organisatorisch c. Juridisch d. Financiën Het voorstel houdt in dat deelnemers een extra bijdrage betalen om het negatieve resultaat over 2023 te dekken.
e. Indicatie urenbesteding f. Overige consequenties