C14a Trendmonitor woonruimteverdeling IJmond Zuid-Kennemerland 2024 2025001004.pdf
Tekst van het document
Trendmonitor Woonruimteverdeling 2024
Regio IJmond/Zuid-Kennemerland
23 april 2025
Voorwoord Woonservice brengt voor de zesde keer sinds de regionale samenwerking haar jaarlijkse monitor uit, met de trends in woonruimteverdeling over de periode 2020-2024. Met deze monitor brengt Woonservice de woonruimteverdeling in beeld namens inmiddels alle acht samenwerkende woningcorporaties. Dit zijn Brederode Wonen, Elan Wonen, Pré Wonen, Velison Wonen, Woningbedrijf Velsen, Woonopmaat, Woonzorg Nederland en Ymere. Samen verhuren en beheren zij ruim 51.500 woningen. Dat doen zij in de gemeenten Beverwijk, Bloemendaal, Haarlem, Heemskerk, Heemstede, Velsen en Zandvoort. Deze monitor is opgebouwd uit drie hoofdstukken. In het eerste hoofdstuk wordt het zoekgedrag van woningzoekenden belicht. In het tweede hoofdstuk rapporteren we over de verhuringen, dat doen we op regionaal en gemeentelijk niveau. Het derde deel van deze trendmonitor gaat in op de verhuisbewegingen in de regio, ook deze op zowel regionaal als gemeentelijk niveau. In de samenvatting kunt u de belangrijkste ontwikkelingen over de periode 2020-2024 terugzien. Deze jaarlijkse monitor geeft inzicht in trends en ontwikkelingen, het is geen verantwoordingsrapportage. De gegevens komen uit het woonruimteverdeelsysteem MijnWoonservice. Dit is een systeem om sociale huurwoningen aan te bieden aan ingeschreven woningzoekenden en deze conform wet- en regelgeving toe te wijzen.
De data in deze rapportage zijn met grootst mogelijke zorgvuldigheid tot stand gekomen, maar kunnen in beperkte mate afwijken van de data uit eerdere jaren. Daarnaast wordt sinds juli 2023 ook vrije sector woningen aangeboden via Woonservice, daarover wordt niet gerapporteerd. We wensen u veel leesplezier.
Marieke Heilbron Voorzitter bestuur Stichting Woonservice
2
Inhoudsopgave Voorwoord ................................................................................................................................................................ 2 Inhoudsopgave......................................................................................................................................................... 3 1
2
3
4
Woningzoekenden .............................................................................................................................................. 4 1.1
Woningzoekenden overzicht ....................................................................................................................... 4
1.2
Inschrijf- en zoektijd .................................................................................................................................... 4
1.3
Kenmerken van actief woningzoekenden.................................................................................................... 6
Verhuringen ........................................................................................................................................................ 7 2.1
Verhuringen per gemeente ......................................................................................................................... 7
2.2
Verhuringen regionaal ................................................................................................................................. 7
2.3
Verhuringen gemeenten 2024 ..................................................................................................................... 8
2.4
Verhuringen huurprijsklassen ...................................................................................................................... 9
2.5
Verhuringen leeftijdsklassen en huishoudtypen ........................................................................................ 10
Verhuisbeweging in de regio ............................................................................................................................ 12 3.1
Verhuringen aan regio en haar inwoners .................................................................................................. 12
3.2
Verschillende perspectieven op verhuringen aan eigen inwoners ............................................................ 13
3.3
Verschillende perspectieven op de regionale verhuisbeweging ................................................................ 14
Bijlagen ............................................................................................................................................................. 16 Bijlage 1: Voorrangsregelingen en urgentie ........................................................................................................ 16 Bijlage 2: Bemiddelingsredenen ......................................................................................................................... 17 Bijlage 3: Aantallen verhuringen per gemeente 2024 ......................................................................................... 19 Bijlage 4: Verhuisbeweging gemiddelden ........................................................................................................... 20
5
Begrippenlijst .................................................................................................................................................... 21
3
1 Woningzoekenden 1.1
Woningzoekenden overzicht
Over de periode 2020-2024 is het aantal ingeschreven woningzoekenden, gemeten op 31 december, toegenomen van 62.250 naar 76.800 (afgerond). Op twee momenten nam het aantal met een sprong toe. In 2020 als reactie op het vele thuisblijven tijdens de Corona lockdowns en in juni 2023, het moment dat woningcorporatie Woonopmaat aansloot bij Woonservice. Daarnaast signaleren we samen met andere woonruimteverdeelregio’s in Nederland dat woningzoekenden zich steeds vaker inschrijven in meerdere regio’s. Dit als gevolg van bewustwording van een krappe woningmarkt en lange wachttijden. Ook het aantal actief woningzoekenden is in deze periode van 5 jaar toegenomen: van ruim 21.000 naar 34.500 (afgerond). Een actief woningzoekende is een woningzoekende die minstens één keer in het lopende jaar gereageerd heeft op een advertentie. Veel woningzoekenden schrijven zich ‘preventief’ in om dit later te kunnen verzilveren. Het aantal verhuringen via MijnWoonservice nam in 2022 en 2023 af, ondanks de aansluiting van Woonopmaat half 2023. In 2024 zien we wel een flinke stijging. Het aantal verhuringen van Woonservice plus Woonopmaat, ligt jaarlijks rond 3.000, behalve in 2023 toen dit ongeveer 2.500 was. Dit effect is ook terug te zien in de slaagkans. Deze daalde 2023, maar nam in 2024 weer toe als gevolg van een groter aanbod. Het aantal reacties per woning blijft stijgen.
Ondanks dat steeg de gemiddelde weigeringsgraad van 4% naar 5% in de periode 2020-2024. Dit is het gemiddeld aantal keer dat een woning moet worden aangeboden voordat het contract wordt gesloten. Ongeveer de helft van de woningzoekenden verschijnt niet op de afspraak, laat de reactietermijn verlopen of levert geen documenten aan. Ondanks de toegenomen druk op de woningmarkt blijven woningzoekenden kritisch. De regio kent vanaf 2020 een gemiddelde inschrijftijd tussen de 7,1 en 7,5 jaar. De gemiddelde zoektijd daalde vanaf 2020 van 4,5 naar 4,1 jaar en steeg in 2024 naar 4,4 jaar.
Tabel 1-1 Woningzoekenden, 2020 – 2024 2020
2021
2022
2023
2024
Ingeschreven woningzoekende (31 dec.)
62.256
61.724
62.758
68.978
76.805
Actief woningzoekenden
21.202
23.231
23.920
28.539
34.666
Verhuringen / toewijzingen Woonservice
2.432
2.454
2.302
2.288
2.972
Verhuringen / toewijzingen Woonservice incl. Woonopmaat
2.932
2.932
3.104
2.531
Advertenties Reacties Gemiddeld weigeringsgraad
1.596
1.768
1.689
1.733
2.227
518.196
643.641
697.349
765.773
1.122.106
4%
4%
5%
5%
5%
Slaagkans
9,1%
8,4%
7,3%
6,1%
7,1%
Inschrijftijd
7,1
7,1
7,4
7,1
7,5
Zoektijd
4,5
4,7
4,1
4,1
4,4
1.2
Inschrijf- en zoektijd
De inschrijf- en zoektijd ligt lager in de IJmond dan in Zuid-Kennemerland. Een aantal uitschieters vallen op. In Heemskerk bood tot juni 2023 alleen Pré Wonen via Woonservice haar woningen aan. Dit waren er gemiddeld 8 per jaar. Hierdoor fluctueerde de inschrijf- en zoektijd sterk. Omdat de woningen in Heemskerk van Woonopmaat vanaf juni 2023 ook meetellen, zullen de inschrijf- en zoektijden hier stabiliseren. De gemiddelde inschrijftijd in Bloemendaal lag in 2024 beduidend lager en in Heemstede beduidend hoger. Wat de oorzaak hiervan is, is niet bekend. De gemiddelde inschrijf- en zoektijd die woningzoekenden per leeftijdsklasse nodig hebben, laten in alle jaren zien dat vooral jongeren onder 23 jaar en 55-plussers relatief snel een woning vinden. Dit is het effect van het labelen van woningen voor deze groepen en de voorrangsregeling ‘ouder worden en prettig wonen’. In 2024 liepen deze tijden op voor 55-64 jarigen.
4
De gemiddelde inschrijf- en zoektijd die woningzoekenden nodig hebben per huishoudtype laten in alle jaren zien dat alleenstaanden ongeveer de regionale gemiddelde inschrijf- en zoektijd kennen. Dit is logisch gezien het grote aandeel verhuringen aan deze groep (60-64%). De sterke schommeling bij drie- of meerpersoonshuishoudens is een logisch gevolg van de kleine aantallen verhuringen. Verder valt op dat 2-persoonshuishoudens meestal de kortste inschrijf- en zoektijd hebben.
Figuur 1-1 Gemiddelde inschrijftijd per gemeente, 2020 - 2024
Figuur 1-2 Gemiddelde zoektijd per gemeente, 2020 - 2024
Figuur 1-3 Gemiddelde inschrijftijd per leeftijdsklasse, 2020 - 2024
Figuur 1-4 Gemiddelde zoektijd per leeftijdsklasse, 2020 - 2024
Figuur 1-5 Gemiddelde inschrijftijd per huishoudtype, 2020 - 2024
5
Figuur 1-6 Gemiddelde zoektijd per huishoudtype, 2020 - 2024
1.3
Kenmerken van actief woningzoekenden
De grootste groep actieve woningzoekenden zijn alleenstaand en zijn veelal tussen de 23-45 jaar. Ongeveer 70% van de actieve woningzoekenden heeft een inschrijftijd van maximaal 5 jaar, 23% een inschrijftijd van 5 tot 10 jaar en 6% langer. De meeste woningzoekenden die zich inschrijven, reageren in het eerste jaar een keer om te kijken hoe het werkt.
Figuur 1-7 Actief woningzoekenden naar huishoudtype, 2020 - 2024
Figuur 1-8 Actief woningzoekenden naar leeftijdsklasse, 2020 – 2024
Figuur 1-9 Actief woningzoekenden naar inschrijftijd, 2020 – 2024
6
2 Verhuringen Dit hoofdstuk rapporteert over de verhuringen in de regio over de periode 2020-2024. Startend met het aantal verhuringen per gemeente per jaar over deze hele periode. Dan wordt per jaar ingezoomd op grond waarvan de toewijzing plaatsvond: via het aanbodmodel of bemiddeld door de corporatie. Daarbinnen worden categorieën onderscheiden. Vervolgens wordt voor 2024 dieper ingezoomd op gemeenteniveau. Ten slotte wordt ingegaan op de huurprijsklassen en verhuringen naar leeftijdsklasse en huishoudtype. Vanaf juni 2023 verhuurt Woonopmaat via Woonservice; in de tabellen en figuren is alleen de data vanaf dat moment meegenomen. Op basis van ‘de Verantwoordingsinformatie’ (dVi) 2021 die corporaties conform de Woningwet verplicht zijn aan te leveren was de omvang van de sociale huurwoningvoorraad van de corporaties binnen Woonservice 51.725 woningen.
2.1
Verhuringen per gemeente
In tabel 2-1 zijn de verhuringen per gemeente weergegeven. In het bovenste deel de verhuringen via Woonservice en daaronder de verhuringen van Woonopmaat tot en met mei 2023. Het totaal laat zien dat in deze vijfjaarsperiode er gemiddeld bijna altijd rond de 3.000 verhuringen plaatsvonden met uitzondering van 2023.
Tabel 2-1 Verhuringen per gemeente, 2020 – 2024 Gemeente
2020
2021
2022
2023
2024
Totaal
Beverwijk*
235
240
186
218
274
1.153
Bloemendaal
97
91
83
83
56
410
1.112
1.209
1.174
998
1.396
5.889 417
Haarlem Heemskerk*
11
9
8
126
263
Heemstede
136
109
111
97
95
548
Velsen
717
671
586
618
729
3.321
Zandvoort Totaal Woonservice
124
125
154
148
159
710
2.432
2.454
2.302
2.288
2.972
12.448
2.972
12.448
Beverwijk/Heemskerk (Woonopmaat)* Totaal Regio
500
478
802
243
2.932
2.932
3.104
2.531
* In Beverwijk en Heemskerk betrof dit in de periode 2020 tot en met mei 2023 alleen de verhuringen door Pré Wonen. De verhuringen door Woonopmaat in deze periode in deze gemeenten is in totalen onderaan weergegeven. Vanaf juni 2023 verhuurt Woonopmaat via Woonservice en zijn deze in het totaal Woonservice meegerekend.
2.2
Verhuringen regionaal
Binnen www.mijndak.mijnwoonservice.nl wordt geadverteerd via het aanbodmodel of er wordt bemiddeld door de corporaties. Via het aanbodmodel kunnen woningzoekenden reageren. Via directe bemiddeling krijgen woningzoekenden een eenmalig aanbod. Vanaf 2020 stijgt het aantal woningen dat wordt geadverteerd van 65% naar 74% in 2024 (tabel 2-2). Het aantal verhuringen aan reguliere woningzoekenden dat op basis van inschrijfduur en wet- en regelgeving op gebied van inkomen en huishoudgrootte wordt toegewezen, stijgt ook: van 57% in 2020 naar 64% in 2024. Het aantal woningzoekenden dat binnen het aanbodmodel met voorrang of urgentie de woning krijgt toegewezen varieert tussen de 7 en 10%, zie tabel 2-2 aanbodmodel. In deze tabel zijn de verschillende voorrangen en urgenties uitgesplitst (voor toelichting zie bijlage 1 en 2). Opvallend is dat sinds 2023 toen de regeling ‘ouder worden en prettig wonen’ niet alleen in de eigen gemeente maar in de hele regio (m.u.v. Zandvoort) mocht worden verzilverend, deze meer wordt gebuikt (van 1% naar 3%). Zandvoort heeft hiervoor de eigen regeling ‘passend wonen Zandvoort’. Als de verhuringen via het aanbodmodel stijgen, daalt uiteraard het aandeel bemiddelingen: van 35% in 2020 naar 26% in 2024. De diverse redenen zijn geclusterd in hoofdcategorieën, zie voor de definities en exacte redenen tabel 4-1 in de bijlagen.
Wat opvalt is dat de categorie ‘klantwensen’ daalt in de periode 2020-2024 van 7 naar 4%, dit komt vooral door een afname van het aantal contractswijzigingen, het zogenaamde achtergebleven inwoning na
7
overlijden waarbij de partner niet geregistreerd stond op het lopende contract. Verder nam de categorie ‘statushouders’ vanaf 2020 toe en daalde weer in 2024: van 3% tot 11% in 2023 naar 7% in 2024 (tabel 2-2 bemiddelingen) In de huisvestingsverordeningen is opgenomen dat maximaal 25% van het aanbod via maatwerk door de corporaties mag worden bemiddeld (artikel 2.2.2 lid 4 Haarlem en artikel 2.2.2 lid 3 in de andere gemeenten). In de hele periode wordt binnen deze 25% gebleven: van 24% in 2020 is dit gedaald naar 15% in 2024. Toelichting over deze regeling is te vinden in bijlage 2. Een deel van de urgenten zoekt zelf via het aanbodmodel, een deel wordt direct bemiddeld. Om dit inzichtelijk te maken zijn alle urgenten in tabel 2-3 bij elkaar gevoegd. Het aantal urgenten dat jaarlijks een woning vindt, schommelt in de periode 2020-2024 afgerond rond de 550. Het procentueel aandeel steeg in 2020 van 21% naar 24% in zowel 2022 als 2023 en daalde in 2024 weer naar 21%.
Tabel 2-2 Verhuringen regionaal in percentages, 2020 – 2024 Toewijzingen
2020
2021
2022
2023
2024
2024
%
%
%
%
%
Aantal
- Regulier via inschrijfduur
57%
62%
62%
59%
63%
1.869
- Regulier met WMO/zorgindicatie/zorgwoning
1%
1%
1%
1%
1%
41
- Regulier met voorrang ouder worden en prettig wonen
1%
1%
1%
3%
3%
104
Aanbodmodel
- Regulier met voorrang binding Bloemendaal
0%
0%
2
0%
0%
1%
16
1%
19
- Urgentie: medisch
3%
4%
4%
4%
2%
69
- Urgentie: sociaal
1%
1%
1%
1%
0%
12
- Urgentie: mantelzorg
0%
0%
0%
0%
4
- Urgentie: uitstroom instelling huiselijk geweld
0%
0%
0%
0%
1%
20
- Urgentie: stadsvernieuwing (zonder hulp)
1%
2%
2%
1%
1%
37
- Regulier met voorrang passend wonen Zandvoort - Regulier met voorrang middeninkomens Mix & Match Velsen
- Urgentie: beroep Subtotaal
0%
4 2.197
65%
71%
71%
69%
74%
- Beheersproblematiek
0%
0%
0%
0%
0%
9
- Klantwensen
7%
6%
5%
5%
4%
120
- Senioren
2%
1%
0%
0%
0%
5
- Zorg/WMO/rolstoel
5%
4%
2%
2%
2%
59
- Tijdelijke huisvesting
2%
1%
2%
1%
0%
5
- Divers
4%
3%
3%
3%
3%
96
- Urgentie: Beverwijk en Heemskerk
1%
1%
1%
1%
0%
14
- Urgentie: stadsvernieuwing (met hulp)
5%
2%
3%
3%
4%
117
- Urgentie: pact voor uitstroom
5%
5%
4%
4%
4%
131
- Urgentie: statushouders
3%
6%
9%
11%
7%
219
35%
29%
29%
31%
26%
775
Totaal %
100%
100%
100%
100%
100%
Totaal aantal
2.432
2.454
2.302
2.288
Bemiddeling
Subtotaal
2.972
In deze tabel zijn de voorrangen, urgenties en bemiddelingen opgenomen die verzilverd zijn dan wel met deze reden zijn geregistreerd.
Tabel 2-3 Verhuringen aan urgenten regionaal, 2020 – 2024 Toewijzingen urgentie
2020
2021
2022
2023
%
%
%
%
2024
2024
% Aantallen
- Urgentie via aanbodmodel
6%
7%
7%
6%
5%
146
- Urgentie via bemiddeling
14% 21%
17% 24%
18% 24%
16% 21%
481
Totaal %
14% 20%
Totaal aantal
494
508
544
550
2.3
627
Verhuringen gemeenten 2024
Voor 2024 zijn de Verhuringen per gemeente uitgewerkt in percentages en kunnen worden vergeleken met het gemiddelde percentage in de regio (tabel 2-4, gemeenten versus totaal). In de bijlage kan dit voor de aantallen
8
(tabel 4-2). Het totale percentage verhuringen aan urgenten per gemeente is uitgewerkt in tabel 2-5 en in de bijlage zijn de aantallen opgenomen (tabel 4-3). De opvallendste zaken uit de vergelijking zijn: -
-
-
In Velsen is het aandeel verhuringen aan reguliere woningzoekenden het hoogst en ligt zelfs aanzienlijk hoger dan het regionale gemiddelde, namelijk 74% versus 63%. Ook in Bloemendaal (66%) en Haarlem (64%) ligt dit hoger. In Beverwijk en Heemskerk lag dit het laagst, namelijk 49% voor beiden. In Beverwijk wordt dit veroorzaakt door het hoge aandeel urgenten in 2024. In alle gemeenten is er geadverteerd met de doorstroomregeling ‘ouder worden en prettig wonen’. Vooral in Beverwijk, Heemstede en Heemskerk is hiervoor belangstelling. Deze regeling geldt niet in Zandvoort, daar kent men de regeling ‘passend wonen Zandvoort’. Deze regeling biedt naast aan senioren ook maatwerk aan gezinnen. In Zandvoort gebeurt 10% van de verhuringen op basis van deze regeling. In Zandvoort wordt daarnaast nog eens 10% toegewezen op grond van klantwensen (deels ook op basis van de regeling ‘passend wonen Zandvoort’). In Velsen is 3% toegewezen op grond van de regeling Mix & Match, dit is een regeling voor verbetering van de leefbaarheid.
Tabel 2-4 Verhuringen per gemeente in percentages, 2024 Beverwijk %
Bloemendaal %
- Regulier via inschrijfduur
49%
66%
- Regulier met WMO/zorgindicatie/zorgwoning
1%
- Regulier met voorrang ouder worden en prettig wonen
7%
Toewijzingen 2024
Haarlem Heemskerk Heemstede
Velsen
Zandvoort
TOTAAL
%
%
%
%
%
%
64%
49%
58%
74%
55%
63%
1%
5%
1%
1%
3%
1%
3%
5%
6%
3%
Aanbodmodel
- Regulier met voorrang binding Bloemendaal
3%
4%
0%
- Regulier met voorrang passend wonen Zandvoort
10%
- Regulier met voorrang middeninkomens Mix & Match Velsen
3%
- Urgentie: medisch
1%
- Urgentie: sociaal
0%
4%
3%
1%
4%
1%
1% 4%
2%
- Urgentie: mantelzorg
0%
- Urgentie: uitstroom instelling huiselijk geweld
1%
1%
- Urgentie: stadsvernieuwing (zonder hulp)
2%
2%
- Urgentie: beroep
1%
2%
0%
1%
1% 2% 0%
1%
0%
1%
1%
2%
1%
0%
0%
Subtotaal %
62%
73%
74%
62%
73%
83%
75%
74%
Subtotaal aantal
169
41
1.029
162
69
608
119
2.197
0%
0%
6%
5%
3%
9%
Bemiddeling - Beheersproblematiek - Klantwensen
1% 4%
3%
- Senioren - Zorg/WMO/rolstoel
1%
2%
- Tijdelijke huisvesting
2%
1%
1%
0%
- Divers
1%
- Urgentie: Beverwijk en Heemskerk
3%
- Urgentie: stadsvernieuwing (met hulp)
6%
- Urgentie: pact voor uitstroom
4%
- Urgentie: statushouders
4%
0% 10%
4%
2%
0%
1%
2%
0%
6%
1%
1%
0% 3%
3%
2%
0%
5%
11%
0%
1%
4%
9%
6%
5%
7%
2%
3%
4%
16%
11%
5%
11%
14%
5%
7%
7%
Subtotaal %
38%
27%
26%
38%
27%
17%
25%
26%
Subtotaal aantal
105
15
367
101
26
121
40
775
274
56
1.396
263
95
729
159
2.972
Haarlem Heemskerk Heemstede
Velsen
Zandvoort
TOTAAL
Totaal aantal
0%
Tabel 2-5 Verhuringen aan urgenten per gemeente in percentages, 2024
Aantal
Bloemendaal Aantal
Aantal
Aantal
Aantal
Aantal
Aantal
%
- Urgentie via aanbodmodel
4%
4%
6%
2%
7%
3%
8%
5%
- Urgentie via bemiddeling Urgentie totaal
29% 92
20% 13
16% 310
28% 80
21% 27
8% 77
10% 28
16% 627
% toewijzingen aan urgenten t.o.v. totaal
34%
23%
22%
30%
28%
11%
18%
21%
Toewijzingen urgentie
2.4
Beverwijk
Verhuringen huurprijsklassen
In de periode 2020-2023 daalt het aantal verhuringen met een huur tot en met de lage aftoppingsgrens, in 2024 stijgt dit weer. In 2024 stijgen alle huurprijsklassen tot de liberalisatiegrens, omdat er meer is verhuurd. Echter als
9
dit procentueel wordt vergeleken, dan daalt het percentage woningen dat wordt aangeboden met een huur tot en met de lage aftoppingsgrens van 69% naar 56% in de periode 2020-2024. Het percentage tot de hoge aftoppingsgrens blijft nagenoeg gelijk, maar vooral het aanbod in de prijsklasse tot de liberalisatiegrens is gestegen van 19% naar 30%. Dit weerspiegelt de trend dat de huren opschuiven naar een hogere prijs. De huurklassen in 2024 zijn: Kwaliteitskortingsgrens: € 0 - € 454,47 Lage aftoppingsgrens: € 454,48- € 650,43 Hoge aftoppingsgrens: € 650,44 - € 697,07 Liberalisatie grens: € 697,08 - € 879,67
Figuur 2-1 Verhuringen naar huurprijsklasse in aantallen en percentages, 2020 – 2024
2.5
Verhuringen leeftijdsklassen en huishoudtypen
In deze paragraaf wordt ingegaan op het aantal vehuringen aan verschillende leeftijdsklassen en huishoudtypen. Deze paragraaf is geen verantwoording voor passend toewijzen of voor de DAEB-toewijzingsregels. In 2024 profiteren alle leeftijdsklassen van het grotere aanbod, vooral jongeren tot en met 27 jaar evenals de doelgroepen 28-44 jaar. Als dit procentueel wordt vergeleken dan is dit voor de jongeren tot en met 27 jaar ook terug te zien, maar de doelgroepen 28-44 jaar gaat er slechts 1% op vooruit en senioren vanaf 65 jaar gaan er procentueel zelfs iets op achteruit. Het aantal verhuringen per huishoudtype blijft stabiel in de periode 2020-2024. Het merendeel van de verhuringen gaat naar alleenstaanden en tweepersoonshuishoudens (59% + 9% = 68%). Het aantal verhuringen aan alle typen huishoudens met kinderen ligt gemiddeld rond de 21%.
Figuur 2-2 Verhuringen naar leeftijdsklasse in aantallen en percentages, 2020 – 2024
10
Figuur 2-3 Verhuringen naar huishoudtype in aantallen en percentages, 2020 – 2024
11
3 Verhuisbeweging in de regio Woningzoekenden in Zuid-Kennemerland en IJmond kunnen sinds 27 november 2018 met één inschrijving corporatiewoningen zoeken in de hele regio. Sinds juni 2023 neemt ook Woonopmaat deel aan Woonservice en daarmee is er meer aanbod gekomen in Beverwijk en Heemskerk. Met het gezamenlijke systeem voor woonruimteverdeling willen provincie, gemeenten en corporaties bereiken dat woningzoekenden makkelijker en sneller een passende woning kunnen vinden. Daarbij kunnen zij zoeken en slagen in een grotere woningmarkt met meer variatie aan woningtypen en woonmilieus. De belangrijkste vraag is natuurlijk of er voor de woningzoekenden is bereikt wat provincie, gemeenten en corporaties voor ogen hadden. In dit hoofdstuk kijken we naar de verhuisbewegingen binnen de regio vanuit zowel het perspectief van de woningzoekenden als vanuit de gemeenten.
3.1
Verhuringen aan regio en haar inwoners
Het aandeel verhuringen in de regio aan inwoners uit de regio ligt ruim boven de 50%. Dit percentage is het genoemde minimum in de huisvestingsverordeningen. Valt dit lager uit dan kan dit reden zijn om voorrang voor regionale inwoners in te zetten. In 2024 ligt dit tussen de 68% en 84% (figuur 3-1). Het resterende aandeel betreft verhuringen aan woningzoekenden van buiten de regio en statushouders. Het aandeel van woningzoekenden van buiten de regio is gemiddeld 13% per jaar voor de gehele regio over de periode 2020-2024, waarbij Heemstede en Bloemendaal boven dit gemiddelde liggen, namelijk 14% en 16%. Bij wet is geregeld dat woningzoekenden zich vrij mogen vestigen in Nederland. Dit betekent dat er woningzoekenden zijn die zich ooit hebben ingeschreven in Woonservice om op termijn te verhuizen naar deze regio. De reden waarom ze naar onze regio verhuizen is bij Woonservice niet bekend. Daarnaast heeft Woonservice geen inzicht in de aantallen inwoners uit onze regio die naar andere regio’s zijn verhuisd om te duiden of dit om een vergelijkbaar aandeel gaat. Het aandeel woningen dat is toegewezen aan statushouders is gemiddeld 8% voor de gehele regio over de periode 2020-2024. In Heemstede was dit gemiddeld 14% en in Bloemendaal 10%.
Met uitzondering van Zandvoort, die precies op het gemiddelde van 8% zat, lag het gemiddelde bij de andere gemeenten lager, namelijk 6 tot 7% (figuur 3-5). Dit laat zien dat gemeenten waar weinig sociale huurwoningen staan en daarmee weinig aanbod vrijkomt, minder veerkrachtig zijn en het effect van belangstelling van buiten de regio en de taakstelling statushouders ingrijpender is dan voor gemeenten waar meer sociale woningen staan en aangeboden worden. Figuur 3-2 laat zien dat Haarlemmers het meest verhuizen in de regio, gevolgd door Velsenaren. Het procentueel aandeel Velsenaren dat in 2024 een woning vond daalde, maar het aantal Velsenaren dat is verhuisd steeg van 417 in 2023 naar 458 in 2024. Dit komt doordat het aantal verhuringen dat in Woonservice is geregistreerd in 2024 harder steeg, namelijk van 2.288 in 2023 naar 2.972 in 2024. Wat de reden is dat Velsenaren in 2024 minder verhuisgeneigd waren is niet bekend. Uit de check of Velsenaren gebruikmaakten van de overgangsregeling blijkt dat dit in 2024 ook minder is gedaan: in 2023 waren dit er 272, in 2024 195. Ook kunnen nog bijna 2.400 Velsenaren gebruikmaken van deze regeling. Het aandeel Heemskerkers neemt sinds de aansluiting van Woonopmaat per 1 juni 2023 toe (figuur 3-2).
Figuur 3-1 Per gemeente het procentueel aandeel verhuringen aan inwoners uit de regio, 2020 – 2024
12
Figuur 3-2 Per herkomstgemeente het procentueel aandeel verhuringen in de regio, 2020 – 2024
3.2
Verschillende perspectieven op verhuringen aan eigen inwoners
In deze paragraaf worden twee perspectieven op het aandeel van inwoners in hun eigen gemeente met elkaar vergeleken. Figuur 3-3 gaat uit van alle verhuringen per gemeente per jaar en berekent het percentage dat daarvan is toegewezen aan de eigen inwoners. Ook wel het gemeentelijke perspectief genoemd. Figuur 3-4 gaat uit van alle inwoners uit een bepaalde gemeente die in een jaar zijn verhuisd en berekent het percentage dat daarvan is verhuisd binnen de eigen gemeente. Dit wordt het woningzoekenden perspectief genoemd. Ter verduidelijking een voorbeeld: in 2024 is 51% van alle verhuringen in de gemeente Beverwijk naar een Beverwijker gegaan (gemeentelijk perspectief in figuur 3-3) en is 58% van alle verhuisde Beverwijkers binnen Beverwijk verhuisd (woningzoekenden perspectief in figuur 3-4). Uit analyse van deze twee figuren vallen de volgende zaken op: -
Het aandeel woningzoekenden dat binnen de eigen gemeente verhuist ligt vanuit het perspectief woningzoekenden hoger dan vanuit het gemeentelijk perspectief. Dit is deels te verklaren uit het feit dat ook inwoners van buiten de regio evenals statushouders binnen het gemeentelijke perspectief vallen en niet binnen het woningzoekenden perspectief.
-
Het aandeel eigen inwoners vanuit het gemeentelijk perspectief staat bij de gemeenten met minder verhuringen onder druk. Dit zijn Bloemendaal en Heemstede. Zowel Haarlemmers als woningzoekenden van buiten de regio verhuizen relatief vaak naar deze twee gemeenten. Andersom geldt dat Bloemendalers en Heemstedenaren de afgelopen jaren vaker naar Haarlem verhuisden dan binnen hun eigen gemeente.
-
Met het aansluiten van Woonopmaat per 1 juni 2023 bij Woonservice stijgt het aandeel eigen inwoners in de eigen gemeente in Heemskerk (gemeentelijk perspectief) en stabiliseert het aandeel Beverwijkers dat verhuist binnen de eigen gemeente en nam het aandeel Heemskerkers een enorme vlucht (woningzoekenden perspectief).
-
In Velsen daalt het aandeel eigen inwoners van 66% in 2020 naar 51% in 2024 (gemeentelijk perspectief). Het aandeel Velsenaren dat verhuist binnen Velsen (woningzoekenden perspectief) neemt minder snel af, namelijk van 87% naar 81%. Dit wijst erop dat Velsenaren minder verhuisgeneigd zijn.
Figuur 3-3 Per gemeente het procentueel aandeel verhuringen aan inwoners uit de eigen gemeente, 2020 – 2024
13
Figuur 3-4 Per herkomstgemeente het procentueel aandeel verhuizingen binnen de eigen gemeente, 2020 – 2024
3.3
Verschillende perspectieven op de regionale verhuisbeweging
In deze paragraaf wordt de verhuisbeweging in de regio over de periode 2020-2024 vanuit dezelfde twee perspectieven inzichtelijk gemaakt: vanuit het gemeentelijke en woningzoekenden perspectief. Voor beide figuren is een gemiddelde over de afgelopen 5 jaar berekend. In deze paragraaf zijn de visualisaties opgenomen, in de bijlage de bijbehorende tabellen (tabel 4-4 en 4-5). Figuur 3-5 gaat daarbij uit van alle verhuringen per gemeente en geeft het gemiddelde aandeel dat daarvan is toegewezen aan de inwoners uit de regio (per herkomstgemeente), aan inwoners van buiten de regio (geclusterd) en aan statushouders. Figuur 3-6 belicht de verhuisbeweging vanuit het perspectief van de woningzoekenden. Uit analyse van deze twee figuren blijkt dat: -
Nogmaals het beeld wordt bevestigd dat het aandeel woningzoekenden dat binnen de eigen gemeente verhuist vanuit het perspectief woningzoekenden hoger ligt dan vanuit het gemeentelijk perspectief.
-
Vanuit het gemeentelijk perspectief Haarlemmers binnen de hele regio verhuizen, maar vooral naar Bloemendaal (32%) en Heemstede (37%). Bloemendalers verhuizen maar voor 2% naar Haarlem en Heemstedenaren voor 4%. Vanuit het woningzoekenden perspectief echter blijkt dat van alle Bloemendalers en Heemstedenaren die zijn verhuisd er meer naar Haarlem verhuizen dan binnen de eigen gemeente, namelijk 36% van de Bloemendalers verhuizen binnen Bloemendaal en voor 38% naar Haarlem en Heemstedenaren verhuizen ook voor 36% binnen de eigen gemeente en voor 45% naar Haarlem. Deze wederkerigheid geldt ook maar in mindere mate voor Haarlem en Zandvoort.
-
Ook de verhuisbeweging tussen Beverwijk en Heemskerk is wederkerig. De figuren zijn gebaseerd op een gemiddelde van vijf jaar, maar wordt de data sinds de aansluiting van Woonopmaat in juni 2023 vergeleken dan is deze wederkerigheid nog duidelijker. Voor details zie de toelichting bij tabel 4-4 en 4-5.
-
Het woningzoekendenperspectief laat zien dat Haarlemmers en Velsenaren vooral in de eigen gemeente verhuizen, namelijk 77% en 84%. Daarnaast echter vooral naar elkaars gemeente: dus Haarlemmers naar Velsen (10%) en Velsenaren naar Haarlem (9%).
-
Zoals in paragraaf 3.1 reeds besproken is het aandeel inwoners van buiten de regio evenals statushouders het hoogst in de gemeenten Bloemendaal en Heemstede. Dit komt doordat er weinig aanbod is (gemeentelijk perspectief). Vanuit woningzoekenden perspectief komen deze twee groepen -niet verrassend- vooral terecht in de gemeenten met het grootste aanbod, te weten Haarlem en Velsen.
Concluderend kan worden gesteld dat regionale inwoners nog vooral verhuizen binnen de eigen gemeenten, maar dat er ook wordt verhuisd naar gemeenten die voorheen tot een andere woningmarktregio behoorde.
14
Figuur 3-5 Gemeentelijk perspectief, gemiddeld percentage over de periode 2020 – 2024
Figuur 3-6 Woningzoekenden perspectief, gemiddeld percentage over de periode 2020 – 2024
15
4 Bijlagen Bijlage 1: Voorrangsregelingen en urgentie Voorrangsregelingen Met een voorrang op grond van een zorgindicatie (CIZ of WMO) kan diegene zelf een passende woning of aangepaste woning vinden, zoals een gelijkvloerse woning of een woning met traplift. Sinds 2022 kan men zelf een woning zoeken, voorheen werd men bemiddeld. Daarnaast zijn sinds de deelname aan Woonservice de wachtlijsten voor enkele zorgcomplexen in de IJmond opgeheven en voor de reeds wachtenden omgezet in een voorrang. Met de verhuisregeling ‘ouder worden en prettig wonen’ kunnen senioren verhuizen naar een gelijkvloerse woning en kunnen eventueel hun huurprijs behouden. Sinds 2023 kan men verhuizen binnen de regio, met uitzondering van Zandvoort. Daar geldt een andere voorrangsregeling, namelijk ‘passend wonen Zandvoort’. De voorwaarden voor de regeling ‘ouder worden en prettig wonen’ zijn: één lid van het huishouden is 65 jaar of ouder, men huurt nu al langer dan 1 jaar een sociale huurwoning van een corporatie uit de regio, deze woning is alleen bereikbaar met een trap of met een trap in de woning en men verhuist met het hele huishouden. De voorrangsregeling ‘passend wonen Zandvoort’ is een regeling waarmee huidige sociale huurders van Pré Wonen in Zandvoort kunnen doorverhuizen naar een andere sociale huurwoning van Pré Wonen in Zandvoort die beter past bij de levensfase of gezinssituatie.
De voorwaarden voor dat er geen huurschuld is en geen overlastdossier. Aanvullende voorwaarde voor senioren is dat één lid van het huishouden is 65 jaar of ouder is. Senioren krijgen hulp van een wooncoach. ‘Binding met Bloemendaal’ is van toepassing als men minimaal 20 uur betaald of vrijwillig werkt in de gemeente Bloemendaal, daar een studie volgt of in de afgelopen 10 jaar minimaal 6 jaar achter elkaar in gemeente Bloemendaal gewoond heeft. Urgenties Een deel van de urgenten zoekt zelf via het aanbodmodel, een deel wordt direct bemiddeld. Sinds 2024 zoeken in de gehele regio urgenten via het aanbodmodel een geschikte woning. Er wordt onderscheid gemaakt in registratie naar uitstroom (opvang huiselijk geweld), sociaal-, medisch- en mantelzorgurgentie. In Beverwijk en Heemkerk (Pré Wonen) werden tot en met 2023 urgenten bemiddeld, waarbij geen onderscheid werd gemaakt in de registratie. Deze urgenties zijn opgenomen onder bemiddeling ‘urgenten Beverwijk en Heemskerk’. Urgenten uit Zuid-Kennemerland mogen een woning zoeken in deze regio, in de IJmond in de eigen gemeente. In iedere gemeenten zoeken stadsvernieuwingsurgenten via het aanbodmodel een geschikte woning. Daarvoor heeft men anderhalf jaar de tijd. Lukt dit niet dan wordt dit via bemiddeling opgelost.
Urgenten die bemiddeld worden zijn vooral ‘Pact van Uitstroom en de voorlopers daarvan’, ‘stadsvernieuwingsurgenten’ die niet op eigen kracht een andere woning hebben gevonden en ‘urgenten Beverwijk en Heemskerk (tot en met 2023)’. Meer informatie over voorrangsregelingen, urgenties en de voorwaarden zijn te vinden op de informatiepagina’s van www.mijndak.mijnwoonservice.nl.
16
Bijlage 2: Bemiddelingsredenen Jaarlijks wordt ongeveer 30% van alle verhuringen direct bemiddeld door de corporaties. De diverse redenen zijn geclusterd in hoofdcategorieën, zie toelichting hieronder. In tabel 4-1 zijn alle redenen opgenomen. Toelichting hoofdcategorieën - Beheerproblematiek: dit zijn verhuizingen gebaseerd op een overlastsituatie in de omgeving van de huurder of van de huurder zelf waarbij een huisuitzetting niet mogelijk was maar een verhuizing van een van de betrokkenen wel het probleem oploste (doorstroming). - Klantwensen: dit zijn verhuizingen van huidige huurders naar een passendere woning, zoals verhuizen naar een grotere, kleinere, duurdere of goedkopere woning of een verhuizing binnen het wooncomplex. Eveneens vallen hier ook verhuizingen naar bijvoorbeeld een woongroep en woningruil onder. Daarnaast worden de contractswijzigingen, omdat er iemand op het adres achterblijft, hier verantwoord (doorstroming). - Senioren: ook dit betreft verhuizingen van huidige huurders naar een passendere seniorenwoning (doorstroming). - Zorg: alle verhuringen gerelateerd aan aangepaste of zorgwoningen zoals een focuswoning, rolstoelwoning/MIVA of woningen die verhuurd worden aan zorgorganisaties. - Pact voor Uitstroom: verhuringen aan uitstromers uit een maatschappelijke instelling of ter voorkoming van opname in een maatschappelijke instelling.
Voorheen heette deze regeling in Zuid-Kennemerland de contigentenregeling en in de IJmond een kanscontract. - Stadsvernieuwing: alle verhuringen aan stadsvernieuwingsurgenten die met de urgentie zelf niet zijn geslaagd om een nieuwe woning te vinden en worden bemiddeld door de corporatie. - Tijdelijke huisvesting: tijdens grote renovaties zijn voor huurders wisselwoningen beschikbaar, daarnaast betreft het woningen die bij leegkomen in een stadsvernieuwingsprojecten tijdelijk worden verhuurd. - Urgentie Beverwijk en Heemskerk: in deze gemeenten zoeken urgenten niet zelf een geschikte woning, maar worden direct bemiddeld door de corporaties. Vanaf 2024 is dit veranderd en zoeken/reageren zij net als in ZuidKennemerland en Velsen al het geval was zelf binnen het aanbodmodel. - COA: alle verhuringen op basis van de taakstelling huisvesting statushouders. - Divers: Dit betreft verhuringen die een algemene reden hebben gekregen en daardoor niet kunnen worden gecategoriseerd. Dit zijn met name de redenen ‘25% beleidsvrije ruimte’, ‘verhuur na publicatie’ en ‘Conversie’. Conversie betreft de woningen die nog geadverteerd waren in het oude systeem in 2018, maar alleen als bemiddeling in het nieuwe systeem (vanaf 2019) verantwoord konden worden.
25% regeling Maximaal 25% van het aanbod wordt via maatwerk door de corporaties bemiddeld (huisvestingsverordening artikel 2.2.2 lid 4 Haarlem en artikel 2.2.2 lid 3 in de andere gemeenten. In tabel 4-1 is de codering conform de huisvestingsverordeningen opgenomen: A. Huurders van een corporatiewoning die doorstromen naar een andere huurwoning B. Huurders van een corporatiewoning die in aanmerking komen voor individueel maatwerk. C. Woningen met specifieke kenmerken.
17
Tabel 4-1 Bemiddelingsredenen gedetailleerd, 2020 – 2024 Bemiddelingsredenen
2020
2021
2022
2023
2024
Totaal
Beheersproblematiek B
Beheersproblematiek
11
10
3
7
9
40
Subtotaal
11
10
3
7
9
40
Klantwensen B
Achtergebleven inwoning
45
12
6
1
4
68
C
Groepswonen
21
25
23
24
16
109
A
Passend Wonen Zandvoort
6
6
A
Bemiddeling Woonopmaat
7
11
18
B
Schuif trappenhuis/complex
5
4
1
27
A
Van duur naar goedkoop
1
1
3
5
A
Van goedkoop naar duur
3
A
Van groot naar klein
14
3
21
A
Van klein naar groot
1
1
A
Voorrang voor gezinnen
3
A
Voorrang voor maximaal 2 personen
1
A
Woningdelen
B
Woningruil Subtotaal
12
5
3 4
3 1 1
1
2
69
99
69
80
74
391
168
145
104
118
120
655 65
Senioren A
Seniorenregeling
36
15
3
7
4
A
Van eengezinswoning naar senioren
16
11
1
1
1
30
Subtotaal
52
26
4
8
5
95
Zorg C
Fokuswoning
1
B
Indicatie
97
55
17
20
36
225
1
C
Rolstoel, MIVA
3
12
7
4
3
29
C
Verhuring rechtspersoon/zorgpartij
1
1
1
1
4
C
Verhuur aan instelling
C
Zorgwoning
23
21
Subtotaal
125
89
Contingentenregeling
89
90
Kanscontract I
20
14
Kanscontract II
3
Omklapcontract
5
4 13
70
74
121
278
117
121
99
91
131
559
130
41
65
74
117
427
41
65
74
117
428
2
3
5
32
31
16
123
57
57
59
387
9
7
4
199
12
10
4
60
Pact voor Uitstroom (en voorlopers)
Pact voor Uitstroom Subtotaal
3
1
7
5
1
15
Stadsvernieuwingsurgentie B
Stadsvernieuwing
B
SV-urgenten (Begindatum voorrangsregeling oplopend) Subtotaal
1 131
1
Tijdelijke huisvesting Wisselwoning
16
3
1
1
21
Tijdelijke huisvesting
36
31
46
21
4
138
Subtotaal
52
34
46
22
5
159
Bemiddeling urgent Beverwijk
6
13
8
4
4
35
Urgentie Beverwijk
15
11
4
4
6
40
1
4
5
Urgentie Beverwijk en Heemskerk
Urgentie Heemskerk Subtotaal
21
24
12
9
14
80
78
151
207
241
218
895
Statushouders COA taakstelling COA taakstelling - correctie Subtotaal
1
1
78
151
207
241
219
896
35
36
62
65
76
274
Divers A
25% beleidsvrije ruimte
A
25% beleidsvrije ruimte - correctie
A
Conversie naar nieuw systeem
A
Gecorrigeerde inschrijfdatum oplopend
2
A
Leeg
8
1
1
A
Verhuur na publicatie
64
28
11
7
19
A
Verkeerde toewijzing
1
3
2
1
1
8
101
77
76
75
96
425
856
718
673
702
775
3.724
Subtotaal Totaal
1
1
1
1 2
18
10 129
Bijlage 3: Aantallen verhuringen per gemeente 2024 Tabel 4-2 Aantallen verhuringen per gemeente in 2024 (behorend bij tabel 2-4) Beverwijk
Toewijzingen 2024
Aantal
Bloemendaal Aantal
135
37
Haarlem Heemskerk Heemstede
Velsen
Zandvoort
TOTAAL
Aantal
Aantal
Aantal
Aantal
Aantal
Aantal 1.869
Aanbodmodel - Regulier via inschrijfduur
888
128
55
539
87
- Regulier met WMO/zorgindicatie/zorgwoning
3
14
14
1
5
4
- Regulier met voorrang ouder worden en prettig wonen
19
40
14
6
25
- Regulier met voorrang binding Bloemendaal
41 104
2
2
- Regulier met voorrang passend wonen Zandvoort
16
- Regulier met voorrang middeninkomens Mix & Match Velsen
19
- Urgentie: medisch
3
- Urgentie: sociaal
1
2
43
3
4
8
19 6
2
- Urgentie: uitstroom instelling huiselijk geweld
3
10
- Urgentie: stadsvernieuwing (zonder hulp)
5
28 4
- Urgentie: beroep
3
2
1
1
69 12
11
- Urgentie: mantelzorg
16
2
4
1
20
3
37 4
Subtotaal %
169
41
1.029
162
69
608
119
2.197
Subtotaal aantal
62%
73%
74%
62%
73%
83%
75%
74%
1
1
17
3
37
24
4
19
16
120
2
3
5
4
1
24
2
1
26
1
59
4
96
1
117
Bemiddeling - Beheersproblematiek - Klantwensen
7
- Senioren - Zorg/WMO/rolstoel - Tijdelijke huisvesting
2
- Divers
4
- Urgentie: Beverwijk en Heemskerk
8
- Urgentie: stadsvernieuwing (met hulp)
17
- Urgentie: pact voor uitstroom
10
- Urgentie: statushouders
45 Subtotaal % Subtotaal aantal
Totaal aantal
9
3
80
1
7
5
5
1
70
28
1
14
5
77
12
7
16
4
131
6
76
29
13
39
11
219
105
15
367
101
26
121
40
775
38%
27%
26%
38%
27%
17%
25%
26%
274
56
1.396
263
95
729
159
2.972
Tabel 4-3 Verhuringen aan urgenten aanbodmodel plus bemiddeling per gemeente in aantallen, 2024 (behorend bij tabel 2-5)
Aantal
Bloemendaal Aantal
Aantal
Aantal
Aantal
Aantal
Aantal
Aantal
- Urgentie via aanbodmodel
12
2
87
6
7
20
12
146
- Urgentie via bemiddeling Urgentie totaal
80 92
11 13
223 310
74 80
20 27
57 77
16 28
481 627
34%
23%
22%
30%
28%
11%
18%
21%
Toewijzingen urgentie
% toewijzingen aan urgenten t.o.v. totaal
Beverwijk
19
Haarlem Heemskerk Heemstede
Velsen
Zandvoort
TOTAAL
Bijlage 4: Verhuisbeweging gemiddelden
In… Beverwijk
Beverwijkers
Bloemendalers
Haarlemmers
Heemskerkers
Heemstedenaren
Velsenaren
Zandvoorters
Buiten regio
Statushouders
Tabel 4-4 Gemeentelijk perspectief, gemiddeld percentage over de periode 2020 – 2024 (behorend bij figuur 3-5)
46%
0%
17%
8%
1%
7%
1%
12%
7%
Totaal 100%
Bloemendaal
0%
25%
32%
0%
6%
6%
5%
16%
10%
100%
Haarlem
1%
2%
70%
0%
3%
4%
2%
12%
7%
100%
Heemskerk
22%
0%
15%
32%
3%
9%
0%
14%
6%
100%
Heemstede
1%
4%
37%
0%
24%
2%
4%
12%
14%
100%
Velsen
3%
1%
16%
1%
1%
60%
1%
12%
6%
100%
Zandvoort
1%
2%
23%
0%
2%
1%
50%
13%
8%
100%
Toelichting op de rood gemarkeerde cellen: Vanaf de aansluiting van Woonopmaat in juni 2023 stijgt dit percentage flink. Wordt niet het gemiddelde over 5 jaar maar over 2023 en 2024 berekend, dan wijzigt: Het aantal Heemskerkers dat naar Beverwijk is verhuisd van 8% in 14%. Het aantal Heemskerkers dat binnen Heemskerk verhuisd van 32% in 44%.
door…. Beverwijkers
Beverwijk
Bloemendaal
Haarlem
Heemskerk
Heemstede
Velsen
Zandvoort
Tabel 4-5 Woningzoekenden perspectief, gemiddeld percentage over de periode 2020 – 2024 (behorend bij fig. 3-6)
70%
0%
6%
9%
1%
14%
1%
Totaal 100%
Bloemendalers
1%
36%
38%
0%
9%
11%
5%
100%
Haarlemmers
4%
3%
77%
0%
4%
10%
3%
100%
Heemskerkers
36%
0%
8%
33%
2%
21%
0%
100%
Heemstedenaren
2%
6%
45%
1%
36%
6%
4%
100%
Velsenaren
3%
1%
9%
1%
1%
84%
0%
100%
Zandvoorters
2%
4%
21%
0%
3%
7%
63%
100%
Buiten regionalen
9%
4%
46%
3%
5%
26%
6%
100%
Statushouders
9%
6%
44%
5%
10%
20%
6%
100%
Toelichting op de rood gemarkeerde cellen: De aansluiting van Woonopmaat heeft ook effect op het gemiddelde in het woningzoekenden perspectief. Wordt niet het gemiddelde over 5 jaar maar over 2023 en 2024 berekend, dan wijzigt: Het aantal Beverwijk dat naar Heemskerk is verhuisd van 9% in 20%. Het aantal Heemskerkers dat binnen Heemskerk verhuisd van 33% in 61%.
20
5 Begrippenlijst Aanbodmodel
Woningen via het aanbodmodel komen dagelijks op internet. De volgordebepaling tijdens de selectie gaat op basis van de inschrijftijd. Men kan maximaal op drie woningen reageren.
Bemiddeling
Een aantal woningen wordt met voorrang verhuurd aan mensen of instanties met een specifieke woon- of zorgvraag. Deze 'bijzondere' woningen worden niet als 'te huur' vermeld op onze website, maar worden direct aangeboden aan de kandidaat of instantie.
Actief woningzoekende
Een actief woningzoekende: iemand die binnen het lopende jaar een reactie heeft geplaatst op het vrijgekomen aanbod, dit wordt afgezet tegen het totaal aantal woningzoekende in dat jaar (waarbij ook geslaagde en uitgeschreven woningzoekenden worden meegerekend).
Direct te huur
Woningen die geadverteerd worden via internet en met loting worden toegewezen.
Huur
De huur is op basis van netto huur
Huurgrenzen 2024
Kwaliteitskortingsgrens: € 0 - € 454,47 Lage aftoppingsgrens: € 454,48- € 650,43 Hoge aftoppingsgrens: € 650,44 - € 697,07 Liberalisatie grens: € 879,67 Huurgrenzen worden per jaar geïndexeerd.
Inkomen
Bruto jaarinkomen.
(Gemiddelde) inschrijftijd
Dit is de periode dat men staat ingeschreven als woningzoekende. De inschrijftijd start vanaf het moment dat de woningzoekende staat ingeschreven. Deze wordt berekend voor verhuringen binnen het aanbodmodel (exclusief bemiddelingen en urgenties). De gemiddelde inschrijftijd van een woningzoekende wordt berekend op basis van de tijd tussen het moment dat hij zich heeft ingeschreven en wanneer hij een woning accepteert. Bij de gemiddelde inschrijftijd wordt alleen gekeken naar de verhuringen van geadverteerde woningen maar exclusief verhuringen aan urgenten en bemiddelingen.
Inschrijvingen
Nieuwe woningzoekenden die zich binnen een bepaalde periode hebben ingeschreven.
Netto huur
De netto huurprijs in euro's die geregistreerd staat bij de eenheid. De netto huur, ook wel kale huur genoemd, is de vergoeding enkel voor het gebruik van de woonruimte. In de netto huur worden de servicekosten niet meegerekend.
Mutatiegraad
Het aandeel verhuringen ten opzichte van de voorraad in de betreffende periode.
Passend toewijzen
Bij ten minste 95% van de woningen die de corporatie toewijst aan huishoudens met een inkomensgrens onder de grens voor passend toewijzen (de huurtoeslaggrens) moet de kale huur onder de zogenoemde aftoppingsgrens liggen. Er is een marge van 5% voor uitzonderingssituaties.
Slaagkans (%)
De slaagkans is het aantal verhuringen in een bepaalde periode gedeeld door het aantal actief woningzoekenden in dezelfde periode. De slaagkans geeft de verhouding weer tussen het aantal verhuringen (de geslaagden) en degenen die reageerden op de aangeboden woningen (de actieven). Het gaat hierbij om woningen die geadverteerd zijn. De slaagkans zegt niets over de kans van een individuele woningzoekende, omdat er geen rekening wordt gehouden met de voorwaarden en regelgeving die de uiteindelijke selectie en toewijzing bepalen zoals inschrijftijd, urgentie, e.d.
Toewijzingsregels
Woningcorporaties moeten vanaf 2022 in principe minimaal 92,5 procent van de vrijkomende sociale huurwoningen toewijzen aan de doelgroep. Maximaal 7,5 procent van de vrijkomende sociale huurwoningen mogen corporaties vrij toewijzen. Dit percentage van 7,5% mag echter worden verhoogd naar maximaal 15%. De corporatie moet dan hierover afspraken maken met de gemeente en huurdersorganisatie en dit vastleggen in de prestatieafspraken. In dat geval moet er dus minimaal 85% van de woningen naar de doelgroep.
Urgenties
Woningzoekenden die beschikken over een toegekende urgentie: wettelijk (mantelzorg, statushouders), sociaal/medisch, stadsvernieuwing of uitstroomregeling. Urgenten hebben als zodanig voorrang op alle overige woningzoekenden. De volgorde tussen urgenten onderling wordt verder bepaald door de datum van urgentieverstrekking. Een deel van de urgenten zoekt zelf via het aanbodmodel, een deel wordt direct bemiddeld.
Verhuringen
Dit zijn alle woningen die in het systeem als verhuurd zijn afgemeld. Zowel geadverteerde woningen via het aanbodmodel als bemiddelde woningen evenals verhuringen o.b.v. urgentie. De berekening vindt plaats op huurcontractdatum. Er wordt alleen gekeken naar de verhuringen van corporaties.
Weigeringen
Na een selectie worden woningen aan kandidaten aangeboden. Een kandidaat kan een woning ook weigeren. Dit zijn weigeringen op geadverteerde verhuurde woningen.
(Gemiddelde) Zoektijd
De zoektijd is het aantal jaren dat een woningzoekende ingeschreven staat berekend vanaf de eerste reactie tot het moment dat hij een woning accepteert. Bij de berekening van de gemiddelde zoektijd wordt uitsluitend gekeken naar verhuringen van geadverteerde woningen exclusief verhuringen aan urgenten en bemiddelingen.
21