20251117 - Beeldvorming IHP gemeenteraad Bloemendaal.pdf
Tekst van het document
Integraal Huisvestingsplan Onderwijs (IHP) 2026 – 2041 Gemeente Bloemendaal
Republiq | Anne-Fleur Oonk & Pim Bressers
Inhoud 1.
IHP & verantwoordelijkheden
2. Ambities & uitgangspunten 3. Prognose & herkomst leerlingen 4. Scenario’s per kern 5. Investeringskosten 6. Na vaststelling IHP & verdere advisering 7. Verdere advisering
2
IHP & verantwoordelijkheden
3
Het IHP – Coproductie tussen Gemeente en Schoolbesturen
– Wederzijdse afhankelijkheid; IHP helpt om gezamenlijk sturing te geven aan de opgave – Niet meer incidenteel maar programmatisch werken – IHP = verplichting vanaf 2027 (aanstaande wetswijziging) – Strategisch document (abstractie niveau) – Gedragen prioritering in vervanging / (volledige) renovaties – Beleidsmatige ambities & uitgangspunten – 4 termijnen; waarbij de 1e termijn ook direct de 1e uitvoeringstermijn is – Stichtingskosten o.b.v. kengetallen (passend bij het abstractie niveau) zien als ‘programma budget’ voor de uitvoering van het gehele IHP – IHP = kaderstellend: Binnen dit budget komt iedere individuele investering nog voor een besluit (op hoofdlijnen) bij de gemeenteraad – Iedere 4 jaar ‘herijken’ en de volgende termijn ‘activeren’ voor uitvoering 4
Verantwoordelijkheden (1) – Veel vastgelegd in wetgeving (WPO, WVO, WEC en verordening)
– Gemeenten zijn verantwoordelijk voor: – “voorzien in goede en adequate onderwijshuisvesting (incl. bewegingsonderwijs)” – Schoolbesturen zijn verantwoordelijk voor: – “Exploitatie, onderhouden en in standhouden van het schoolgebouw; goed huisvaderschap” – Beide ontvangen een niet-geoormerkte vergoeding vanuit het rijk om aan deze verantwoordelijkheid te voldoen.
– Schoolbesturen mogen slechts beperkt investeren in huisvesting. – Primaire verantwoordelijkheid gemeenten – PO enkel: exploitatie verlagende maatregelen (onderbouwen d.m.v. businesscase) of extra kwaliteit (beperkte mogelijkheden) – VO heeft meer mogelijkheden – Wetswijziging (verwacht 2027) geeft PO dezelfde mogelijkheden als VO 5
Verantwoordelijkheden (2) – Gemeenten moeten schoolgebouwen realiseren conform (minimaal) het Besluit bouwwerken leefomgeving (Bbl; voorheen bouwbesluit) – Bbl gaat uit van ‘Bijna Energie Neutrale Gebouwen’ (BENG) – Klimaatwet voorschrijft dat in 2050 het maatschappelijk vastgoed (waaronder schoolgebouwen) nagenoeg emissievrij moet zijn (95% CO2-reductie). Dit vraagt om Energie Neutrale Gebouwen (ENG)
– Op basis van aanvullende EU-wetgeving (EPBD-IV) wordt ENG naar verwachting vóór 2030 opgenomen in het Bbl en vervalt BENG. – Toenemende aandacht voor het belang van gezonde gebouwen (‘Frisse Scholen’)
– Gelet op karakteristieke gebouwvoorraad in Bloemendaal: Renovatie als volwaardig alternatief van nieuwbouw (en verantwoordelijkheid gemeente)
6
Ambities & uitgangspunten IHP Bloemendaal
7
Ambities en uitgangspunten IHP (1) – Uitgangspunten vanuit de raad (februari 2024) aangevuld met input vanuit werksessies: 1.
Gemeenteraad heeft kwaliteitsambitie op Frisse scholen klasse C gezet. – IHP: Ambitie: frisse scholen klasse B (in ieder geval op thema’s geluid en lucht)
2. Thuisnabij onderwijs & evenwichtig en doelmatig scholenlandschap – IHP: Sturen op leerlingaantallen wanneer er voor Bloemendaalse kinderen geen plek is op een (thuisnabije) Bloemendaalse school. Gesprekken continueren met buurgemeenten over leerlingstromen
3. Gemeenteraad heeft geen concrete duurzaamheidsambitie gesteld. – IHP: Ambitie ENG, veel renovaties; dus per project middels (technische) haalbaarheidsstudie onderzoeken wat haalbaar is. – Renovatie is óók een vorm van duurzaamheid (circulair / hergebruik)
8
Ambities en uitgangspunten IHP (2) 4. Bereidheid mee investeren schoolbesturen
– IHP: Schoolbesturen zijn bereid maar niet vastpinnen specifiek percentage; per project middels (uniforme) businesscase onderbouwen wat de financiële mogelijkheden zijn
5. Kindpartners: IHP: Nu geen investering opgenomen voor realisatie aanvullende ruimte kindpartners. Per project mogelijkheden bekijken; investeringen zijn in principe kostenneutraal (kostprijsdekkend of commerciële verhuur) 6. Renovatie: IHP: Gelijkwaardig aan nieuwbouw afschrijving over 40 jaar (verwerkt in nieuwe Nota Activabeleid). Uitgangspunt is het renoveren van het bestaande metrage (zonder toevoegingen)
7. Omvang Gymzalen: (huidige) richtlijnen gemeente: gymzaal PO 252m2, gymzaal VO 308m2. IHP: Realiseren van toekomstbestendige gymzalen conform, zoveel als mogelijk, de KVLO normen. Eventuele aanvullende wensen vanuit Sport (bijv. zaalhockey) per project inventariseren
9
Prognose & herkomst leerlingen
10
Leerlingprognose PO – Gemiddeld een lichte afname tussen 2025 – 2035
– PO en geprognosticeerde afname van 2,9% – Afgelopen jaren sterke daling (12% sinds 2019/2020)
Leerlingenaantallen per school (PO) 2025* & 2035 Julianaschool Vondelschool De Franciscus Antoniusschool
– Wijzigingen in het scholenlandschap hebben invloed op prognoses en leerlingenstromen. – Frequent herijken prognose (advies tijdelijk jaarlijks)
Aloysiusschool Sparrenbosschool De Josephschool 2025
Willinkschool
2035
Tijo van Eeghenschool Koningin Wilhelminaschool Bornwaterschool De Paradijsvogel St. Theresiaschool BSV Bos en Duinschool 0
50
100
150
200
250
300
350
400
450
11
Ruimtebehoefte PO NUANCE
– Ruimtebehoefte berekening o.b.v. normmetrage (huidig leerlingenaantal)
– Oudere gebouwen vaak niet optimaal efficiënt te gebruiken – Gemiddeld 14% ‘overmaat’ (let op! Deels wordt deze ingevuld door kindpartners) – Een overmaat van +/- 10% wordt in de praktijk als ‘passend’ gezien – Scholen met grotere overmaat met name in de kern Bloemendaal School
Plaats
BSV
Bloemendaal
1.658
139
899
759
46% Ja
Bornwaterschool
Bloemendaal
1.465
179
1.100
365
25% Ja
St. Theresiaschool
Bloemendaal
913
146
934
-21
-2% Ja
De Josephschool
Bloemendaal
1.411
206
1.236
175
12%
Bos en Duinschool
Bloemendaal
1.290
122
814
476
37% Ja
Aloysiusschool
Overveen
1.312
190
1.156
156
12% Ja
Vondelschool
Aerdenhout
2.153
345
1.935
218
10% Ja
Julianaschool
Overveen
2.345
386
2.142
203
9% Ja
Koningin Wilhelminaschool
Overveen
1.170
180
1.105
65
6% Ja
Tijo van Eeghenschool
Aerdenhout
1.306
201
1.211
95
13% Ja
Antoniusschool
Aerdenhout
1.357
220
1.307
50
4% Ja
De Franciscus
Bennebroek
1.125
200
1.206
-81
-7% Ja
Sparrenbosschool
Bennebroek
1.161
198
1.196
-35
-3% Ja
Willinkschool
Bennebroek
1.254
172
1.065
189
15%
De Paradijsvogel
Vogelenzang
1.013
104
723
290
29%
20.933
2.988
18.030
2.904
14%
Totaal
BVO in m²
Aantal leerlingen
Ruimtebehoefte
verschil in m²
Overmaat (%)
Kindpartners aanwezig (structureel gebruik)
12
Buitenleerlingen, sturing & thuisnabij – Hoog percentage buitenleerlingen
– Gemiddelde in Nederland: 9% (enkel Rozendaal kent een hoger percentage dan Bloemendaal)
Gemeente
Basisgeneratie
Schoolgaand in gemeente (totaal)
Disbalans (uitgaand vs inkomend)
Percentage buitenlln
Bloemendaal Haarlem
2.198 14.745
3.017 13.471
819 -1.274
39%
Zandvoort Haarlemmermeer
1.197 14.065
974 13.471
-223 -594
3% 6%
Velsen Heemstede
5.735 2.785
5.362 2.529
-373
8% 13%
-256
1%
– Voor een gedeelte van deze kinderen is een Bloemendaalse school wél de meest ‘thuisnabije-keuze’ – Geografie van Bloemendaal zal blijven resulteren in een hoger dan gemiddeld % buitenleerlingen
→ Basis: altijd plek voor Bloemendaalse leerlingen op een (thuisnabije) Bloemendaalse school.
– Voor PO is hier sprake van een ‘split-incentive’, VO niet – Gesprekken continueren met buurgemeenten over leerlingenstromen & schoollocaties
13
Leerlingprognose VO
Leerlingenaantallen per school (VO) 2025
– Stabiele prognose
Kennemer Lyceum
– Regionale afspraken over leerlingenaantallen en omvang
2025
MCA
2035
De Hartenlust 0
200
400
600
800
1.000
1.200
Ruimtebehoefte VO – Normatief ruimtetekort op alle 3 locaties – Hartenlust & MCA op basis van verordening recht op uitbreiding (structureel meer dan 10% ruimtetekort) – Kennemer Lyceum is het functioneel beschikbare vloeroppervlakte eerder teruggebracht naar 6.615m2 (vanwege specifieke gebouwkenmerken; inefficiëntie). Echter geen recht op structurele uitbreiding. → Renovatie gaat inefficiëntie oplossen waardoor het functionele BVO ook toe gaat nemen. School
Plaats
BVO in m²
Aantal leerlingen 2025
Ruimtebehoefte
verschil in m²
Overmaat (%)
Kennemer Lyceum
Overveen
6.615*
1.024
7.180
-565
-8,5%
Hartenlust
Bloemendaal
2.810
423
3.525
-715
-25%
MCA**
Aerdenhout
2.760
423
3.543
-783
-28%
**Aanstaande uitbreiding van MCA is hierin nog niet opgenomen
14
Bewegingsonderwijs – De meeste van de aanwezige gymlocaties zijn aanzienlijk kleiner dan de huidige standaarden
– Hierdoor worden klassen opgesplitst en is er nu meer behoefte aan gymlokalen dan waar eigenlijk recht op is. – Op dit moment zijn er 15 gymzalen bij scholen. Op basis van klokuurberekening zijn er 13 benodigd. – In de gehele gemeente dienen 7 gymlocaties nieuwbouw te krijgen (naar huidige standaarden) – 4 bestaande gymlocaties kunnen gerenoveerd worden; deze voldoen op dit moment al qua omvang. (waaronder 2 bij het Kennemer Lyceum). In de planvorming beoordelen of renovatie of nieuwbouw het beste scenario is – Gymzaal Bos en Duin behoeft geen investering – In Bennebroek onderzoeken of de aanwezige sporthal (deels) gebruikt kan gaan worden voor bewegingsonderwijs
15
Scenario’s per kern
16
1. Vogelenzang School
Gem. lln 10 jaar
Gem. ruimtebehoefte 10 jaar
De Paradijsvogel
121 leerlingen
809m2 BVO
Leerlingprognose Vogelenzang 160 140 120
– Scenario IHP: –
Nieuwbouw/renovatie De Paradijsvogel 809m2 bvo
onderwijs – Mogelijk MFA (bredere dorpsfunctie; multifunctionaliteit)
100 80 60 40 20 0 2025
2026
2027
2028
2029
2030
2031
2032
2033
2034
De Paradijsvogel
– Nieuwbouw gymzaal – Termijn 1 (2026 t/m 2029)
17
2. Bennebroek School
Gem. lln 10 jaar
Gem. ruimtebehoefte 10 jaar
Willinkschool
184 leerlingen
1.126m2 BVO
250
Sparrenbosschool
205 leerlingen
1.231m2 BVO
200
De Franciscus
Geen onderdeel IHP
Leerlingprognose Bennebroek
150 100 50
– Scenario IHP: – Willinkschool:
0 2025
2026
2027
De Franciscus
2028
2029
2030
Willinkschool
2031
2032
2033
2034
Sparrenbosschool
– Renovatie 1.254m2 – Termijn 1 (2026 t/m 2029)
– Sparrenbosschool: – Renovatie 1.161m2 – Renovatie gymzaal – Termijn 3 (2034 t/m 2037) 18
3. Aerdenhout (PO) Leerlingprognose Aerdenhout
School
Gem. lln 10 jaar
Gem. ruimtebehoefte 10 jaar
Vondelschool
330 leerlingen
1.860m2 BVO
350
Antoniusschool
216 leerlingen
1.286m2 BVO
250
Van Eeghenschool
187 leerlingen
1.141m2 BVO
150
– Scenario IHP: – Vondelschool: – Renovatie 2.153m2 (ruimte voor kindpartner(s))
400 300 200 100 50 0 2025
2026
2027
Vondelschool
2028
2029
2030
Antoniusschool
2031
2032
2033
2034
Van Eeghenschool
– Nieuwbouw gymzaal – Termijn 1 (2026 t/m 2029) – Antoniusschool:
– Renovatie 1.357m2 – Termijn 2 (2030 t/m 2033) – Van Eeghenschool – Renovatie 1.306m2 (ruimte voor kindpartner(s)) – Renovatie gymzaal
– Termijn 3 (2034 t/m 2037)
19
3. Aerdenhout (VO) Leerlingprognose Aerdenhout (VO) School
MCA
Gem. lln 10 jaar
Gem. ruimtebehoefte 10 jaar
421 leerlingen
3.505m2 BVO
450 400 350 300 250 200
– Scenario IHP: – MCA:
– Oplossen ruimtetekort (optoppen) reeds in gang; buiten IHP
150 100 50 0 2025
2026
2027
2028
2029
2030
2031
2032
2033
2034
Montessori College Aerdenhout
– Renovatie in termijn 4 (2038 t/m 2041), incl. nieuwbouw gymzaal.
Betreft enkel renovatie van het ‘oude’ gebouw, exclusief de uitbreiding die nu gerealiseerd gaat worden. Daarnaast dient dit gebouw vóór 2050 nog de laatste stap in verduurzaming te zetten (ENG)
20
4. Overveen (PO) School
Gem. lln 10 jaar
Gem. ruimtebehoefte 10 jaar
Julianaschool
359 leerlingen
2.006m2 BVO
Wilhelminaschool
178 leerlingen
1095m2 BVO
Aloysiusschool
Geen onderdeel IHP
– Scenario IHP: – Julianaschool: – Renovatie 2.345m2 (ruimte voor kindpartner(s))
Leerlingprognose Overveen 450 400 350 300 250
200 150 100 50 0 2025
2026
2027
2028
Wilhelminaschool
2029
2030
Julianaschool
2031
2032
2033
2034
Aloysiusschool
– Nieuwbouw gymzaal – Termijn 2 (2030 t/m 2033) – Wilhelminaschool: – Renovatie 1.170m2 – Nieuwbouw gymzaal – Termijn 3 (2034 t/m 2037) – Aloysiusschool – Geen ingreep voorzien in IHP 21
4. Overveen (VO)
Leerlingprognose Overveen (VO) 1100
School
Kennemer Lyceum
Gem. lln 10 jaar
Gem. ruimtebehoefte 10 jaar
1.047 leerlingen
7.146m2 BVO
1050 1000 950 900 850
– Scenario IHP: –
Kennemer Lyceum (totaal 7.223m2 bvo):
800 750 2025
– Continueren gesprekken over (toekomstige) eigendomssituatie
2026
2027
2028
2029
2030
2031
2032
2033
2034
Kennemer Lyceum
– Fase 1: Termijn 1 (2026 t/m 2029) → Aandachtspunt haalbaarheid – Renovatie/nieuwbouw ‘’t Kopje’ (1.051m2 bvo) – Optimalisatie ‘tussengebouw’ (874m2 bvo) [50% investering] – Fase 2: Termijn 3 (2034 t/m 2037) – Renovatie ‘hoofdgebouw’ (4.697m2 BVO) – Optimalisatie/verduurzamen restant tussengebouw (600m2 BVO) [50% investering] – Renovatie 2 gymzalen 22
5. Bloemendaal (VO) Leerlingprognose Bloemendaal (VO) School
Gem. lln 10 jaar
Gem. ruimtebehoefte 10 jaar
Hartenlust
427 leerlingen
3.487m2 BVO
450 400 350 300 250 200
– Scenario IHP: – Hartenlust: – Renovatie + uitbreiding (of inbreiding)
150 100
50 0 2025
2026
2027
2028
2029
2030
2031
2032
2033
2034
Hartenlust
– Termijn 2 (2030 t/m 2033)
23
5. Bloemendaal (PO) Gebouwen voorkeur
Beschikbaar BVO
Max. aantal leerlingen
Gebouw BSV
1.658m2 BVO
+/- 290 lln
Gebouw Bornwaterschool
1.465m2 BVO
+/- 251 lln
Gebouw Bos en Duinschool
1.290m2 BVO
+/- 217 lln
– Scenario IHP:
– Gebouw BSV OF Josephschool (termijn 1 haalbaarheidsstudie) – Renovatie (sloop/nieuwbouw latere uitbreiding)
Leerlingprognose Bloemendaal 250 200 150 100 50 0 2025
2026
2027
2028
2029
2030
BSV
Josephschool
Theresiaschool
Bornwaterschool
2031
2032
2033
2034
Bos en Duinschool
– Nieuwbouw gymzaal – Termijn 2 (2030 t/m 2033) – Gebouw Bornwaterschool – Renovatie – Nieuwbouw gymzaal – Termijn 2 (2030 t/m 2033) – Gebouw Bos en Duinschool; geen ingreep IHP
– Let op! Betreft ingroei-model, mogelijk semipermanente huisvesting benodigd
24
Totaaloverzicht scenario’s IHP Gebouw: MCA uitbreiding: verhelpen ruimtetekort [vanwege tijdsdruk buiten IHP om] Onderzoek locaties tijdelijke huisvesting (Bloemendaal, Overveen &
Termijn 1
Termijn 2
Termijn 3
Termijn 4
2026 t/m 2029
2030 t/m 2033
2034 t/m 2037
2038 t/m 2041
Realiseren uitbreiding Onderzoek
Aerdenhout) Monitoring leerlingprognose (alle kernen, specifiek: Bennebroek & Aerdenhout) Continueren bespreken sturing leerlingspreiding io buurgemeenten Uitwerken afspraken (I)KC vorming & samenwerking met Sport
Monitoren Sturing leerlingen Afspraken vastleggen
De Paradijsvogel (incl. gymzaal & bredere MFA)
Renovatie
Willinkschool
Renovatie
Vondelschool (incl. gymzaal)
Renovatie
Kennemer Lyceum fase 1
Renovatie
Gymzaal Bornwaterschool
Nieuwbouw
Herijken & vaststellen IHP
2028
2029
Gebouw BSV of Josephschool (incl. nieuwbouw gymzaal)
Voorbereiding
Renovatie
Hartenlust
Voorbereiding
Renovatie
Gebouw Bornwaterschool
Voorbereiding
Renovatie
Julianaschool (incl. gymzaal)
Voorbereiding
Renovatie
Antoniusschool
Voorbereiding
Renovatie
Herijken & vaststellen IHP Koningin Wilhelminaschool (incl. gymzaal)
Voorbereiding
Renovatie
Kennemer Lyceum fase 2 (incl. gymzalen)
Voorbereiding
Renovatie
Tijo van Eeghenschool (incl. gymzaal)
Voorbereiding
Renovatie
Sparrenbosschool (incl. gymzaal)
Voorbereiding
Renovatie
Herijken & vaststellen IHP MCA (incl. gymzaal, exclusief aanstaande uitbreiding)
Voorbereiding
Renovatie
25
Investeringskosten & aanvullend advies
26
Investeringskosten | Uitgangspunten – Stichtingskosten / m2 bvo (incl. btw), o.b.v. kengetallen
BENG + f.s. B
Toeslag ENG
Totaal / m2
PO
€ 3.535
€ 150
€ 3.685
VO
€ 3.365
€ 130
€ 3.495
Bouwkostenkompas, juli 2025
– Bijkomende kosten: – + 5% van totaal stichtingskosten – T.b.v.: asbestsanering, infrastructurele aanpassingen, verhuizing, et cetera… – Investeringskosten gymzaal: – € 1.916.200 per gymzaal – Kosten tijdelijke huisvesting (let op: stelpost) – € 750 per m2. 27
Totaaloverzicht IHP
28
Totaaloverzicht IHP – per termijn
– Zwaartepunt investeringen in termijn 2 en 3 – Voorbereidingskrediet voor volgende termijn eerder beschikbaar stellen zodat planvorming voortvarend opgepakt kan worden – Planning termijn 1 is kritisch; lange doorlooptijden. Echter vertraging is géén afstel; budgetten die nog niet benut zijn moeten dan ook niet worden vrijgegeven maar worden toegevoegd aan termijn 2. – Het totale budget moet gezien worden als een ‘programma budget’. Vraagt om programmatische aanpak & projectinrichting
29
Na vaststelling IHP & verdere advisering
30
Na vaststelling IHP 1.
Opstellen uitvoeringsplan (coproductie gemeente en schoolbesturen) - Projectorganisatie - Bouwheerschap - Eenduidige businesscases en financiële werkwijzen - Objectief toetsingskader voor haalbaarheidsonderzoeken - Samenwerkingsafspraken - Etc.
2.
Scholen uit 1e en 2e termijn starten planvorming en uitwerking samenwerkingsvormen (voorbereidingskrediet)
3.
Jaarlijks leerlingenprognoses herijken, voortgang IHP jaarlijks bespreken in het OOGO
4.
Betrokkenheid gemeenteraad: - Budgetrecht: Toekennen investeringskrediet wanneer planvorming doorlopen is (separate investeringsvoorstellen) - Informatie: De gemeenteraad wordt jaarlijks geïnformeerd over de voortgang van het IHP - Herijking: Herijking van het IHP (en ‘activering’ volgende termijn) wordt voor het eerst in 2029 voorgelegd aan de gemeenteraad 31
Aanvullende advisering – Gemeenteraad neemt per individuele investering een investeringsbesluit; Vanuit haar kaderstellende en controlerende rol niet sturen op detailniveau maar toetsen of de investering past binnen het vastgestelde IHPbudget (IHP = kaderstellen).
– Tijdelijke huisvesting is kostbaar; onderzoek slimme oplossingen, invulling en alternatieven
– Vrijkomende gebouwen niet te snel ‘afstoten’ of bestemming herzien; Mogelijk inzetten voor tijdelijke huisvesting of andere maatschappelijke invulling
32
Bedankt voor jullie aandacht! Vragen of opmerkingen?
33