CConstaterende datBloemendaal
Koppel je AI →
Document · PDF

003 Bijlage Sorteeranalyse gemeente Bloemendaal 2025 2026001177.pdf

Commissie Grondgebied 1 september 2026, gemeente BloemendaalBij agendapunt: 7: Raadsvoorstel Vaststellen grondstoffenbeleid2.381 woorden

Open het PDF bij de gemeente ↗Naar de vergadering →

Tekst van het document

Uit het bestand gehaald, zonder opmaak, tabellen en afbeeldingen

Sorteeranalyses gemeente Bloemendaal 2025 in opdracht van Meerlanden N.V. Dossiernummer: 24AA577 Tilburg, 19 juni 2025 2 Inhoudsopgave 1. Inleiding ........................................................................................................ 3 2. Samenstelling fijn restafval ...................................................................... 4 2.1 Resultaten per gebied .......................................................................... 4 2.2 Resultaten vertaald naar gemeenteniveau........................... ............ 7 3. Koppeling met inzamelcijfers .................................................................. 8 3.1 Samenstelling fijn restafval in kilogram per inwoner ..................... 8 3.2 Inzamelrespons ..................................................................................... 9 Bijlage 1 Foto’s sorteeranalyses 2025 ................................................................ 10 Bijlage 2 Vergelijking resultaten verleden ........................................................... 11 Contact ............................................. ........................................... 13

3 1. Inleiding De gemeente Bloemendaal is op zoek naar betrouwbare informatie over de samenstelling van het fijn restafval. Met deze informatie wordt inzicht verkregen in het scheidingsgedrag van burgers en de (on)mogelijkheden om verbetering van de afvalscheiding te realiseren. In opdracht van de Meerlanden N.V. heeft De AfvalSpiegel in 2025 sor- teeranalyses van het fijn huishoudelijk restafval uitgevoerd. De metingen hebben plaatsgevonden in april. Er zijn twee onderzoeksgebieden gedefinieerd: 1. Laagbouw 2. Hoogbouw Opzet en uitvoering • Elk gebied is als ØØn steekproefgebied beschouwd. • Er heeft ØØn meting plaatsgevonden per steekproefgebied. • Per gebied is een steekproefroute gemaakt voor fijn restafval. Het afval uit deze steekproefroute is apart ingezameld en gesorteerd. Dit komt neer op ongeveer 750 kilogram fijn restafval. Indien minder kilo’s zijn ingezameld is het totaal ingezamelde afval gesorteerd. 1 In sommige gemeenten noemt men deze afvalstroom ook wel PBD. Voor de uniformiteit houden wij de term PMD aan. Opbouw rapport Hoofdstuk 2 bevat de resultaten van de sorteeranalyses van het fijn rest- afval. De resultaten zijn weergegeven per gebied en voor de gemeente als totaal. In hoofdstuk 3 zijn de resultaten gekoppeld aan de inzamelcijfers van 2024.

De sorteerresultaten zijn ten eerste gekoppeld aan de hoeveelheid fijn restafval die in 2024 gemiddeld per inwoner is ingezameld. Ten tweede zijn deze gekoppeld aan de ingezamelde hoeveelheden van de belangrijkste fijn huishoudelijke afvalstromen gft-afval, papier en karton, glas, textiel en PMD1. 2. | Samenstelling fijn restafval | Tabel Waardering hoofdcomponenten Dit hoofdstuk bevat de resultaten van de sorteeranalyses van het fijn | Waardering | Sorteerresultaat ten opzichte van het gemiddelde restafval. • | In paragraaf 2.1 tonen we per gebied de resultaten op detailniveau | weinig | meer dan 25% afwijking naar beneden uitgedrukt in gesorteerde kilogrammen en gewichtspercentages. Te- | weinig tot normaal | tussen de 12,5% en 25% afwijking naar beneden vens laten we zien hoe de resultaten op de hoofdcomponenten zijn te beoordelen. | normaal | tussen de 12,5% afwijking naar beneden en 12,5% • | Paragraaf 2.2 toont de resultaten op het niveau van de hoofdcom- | afwijking naar boven ponenten per gebied en voor de gemeente Bloemendaal als totaal.

| normaal tot veel | tussen de 12,5 % en 25 % afwijking naar boven veel | meer dan 25 % afwijking naar boven 2.1 | Resultaten per gebied Op de volgende pagina’s staat per gebied het resultaat van de sorteer- analyses op hoofdcomponenten aangevuld met de analyses op sub- componenten voor zover die bij een hoofdcomponent aan de orde zijn. De gesorteerde percentages van een hoofdcomponent is dan de optel- som van de percentages van de onderliggende sub-componenten. Waardering aandeel in het fijn restafval De resultaten van de verschillende gebieden zijn vergeleken met het ge- middelde uit de database van De AfvalSpiegel (cijfers 2024) per type ge- bied. Dit betekent dat vergeleken is met het gemiddelde voor hoogbouw en laagbouw. Op basis van de vergelijking is het resultaat per component gewaardeerd (zie tabel hiernaast). Voor de herbruikbare componenten is ’weinig’ een positieve waardering en ’veel’ een negatieve waardering. Als er minder herbruikbare compo- nenten in het fijn restafval worden aangetroffen, stijgt het aandeel niet- herbruikbare componenten (zoals hygiºnisch papier en overig afval) en voor deze componenten is ‘veel’ dus niet per definitie negatief.

4 Laagbouw Rolemmers | kg | gewichts% | waardering | toelichting uitgevoerd op 25-04-2025 Groente-, fruit- en tuinafval | 302,5 | 40,3% | normaal tuinafval | 7,2 | 1,0% groente- en fruitafval + etensresten | 295,3 | 39,3% Papier en karton | 75,0 | 10,0% | veel karton en papieren verpakkingen | 54,7 | 7,3% kranten, tijdschriften en drukwerk | 20,3 | 2,7% Sanitair papier | 120,2 | 16,0% | normaal tot veel luiers en incontinentiemateriaal | 50,6 | 6,7% overig sanitair papier (niet recyclebaar) | 69,6 | 9,3% Drankkartons | 10,3 | 1,4% | veel Kunststoffen | 91,7 | 12,2% | veel kunststof verpakkingen (statiegeld) | 0,2 | 0,03% kunststof verpakkingen | 68,9 | 9,2% overige kunststoffen | 22,6 | 3,0% Glas | 13,7 | 1,8% | weinig glas verpakkingen (statiegeld) | 0,3 | 0,04% overig glas | 13,4 | 1,8% Metalen | 27,5 | 3,7% | veel metalen verpakkingen (statiegeld) | 0,3 | 0,04% metalen verpakkingen | 11,3 | 1,5% overige metalen | 15,9 | 2,1% | pannen, prullenbak Textiel | 11,1 | 1,5% | weinig Puin | 6,6 | 0,9% | weinig | vaas, servies Hout | 30,9 | 4,1% | veel Klein chemisch afval | 0,1 | 0,01% | weinig | batterij, puffer, medicatie Elektrische apparaten | 9,1 | 1,2% | normaal | airfryer, lijmpistool, speelgoed, ventilator, speelgoed kassa, koffiezetapparaat Overig afval (niet recyclebaar) | 52,7 | 7,0% | weinig | o.a.

tapijt, mand, kattengrind, stofzuigerzakken, kleed, hockeysticks, schuimrubber | 5 Totaal | 751,4 | 100,0% Hoogbouw Verzamelcontainers | kg | gewichts% | waardering | toelichting uitgevoerd op 29-04-2025 Groente-, fruit- en tuinafval | 102,6 | 38,3% | normaal tuinafval | 12,0 | 4,5% groente- en fruitafval + etensresten | 90,6 | 33,8% Papier en karton | 19,2 | 7,2% | normaal karton en papieren verpakkingen | 6,8 | 2,5% kranten, tijdschriften en drukwerk | 12,4 | 4,6% Sanitair papier | 30,8 | 11,5% | weinig tot normaal luiers en incontinentiemateriaal | 4,4 | 1,6% overig sanitair papier (niet recyclebaar) | 26,4 | 9,8% Drankkartons | 1,1 | 0,4% | weinig Kunststoffen | 26,6 | 9,9% | normaal kunststof verpakkingen (statiegeld) | 0,1 | 0,04% kunststof verpakkingen | 20,4 | 7,6% overige kunststoffen | 6,1 | 2,3% Glas | 11,7 | 4,4% | veel glas verpakkingen (statiegeld) | 3,2 | 1,2% overig glas | 8,5 | 3,2% Metalen | 2,6 | 1,0% | weinig metalen verpakkingen (statiegeld) | 0,0 | 0,0% metalen verpakkingen | 1,5 | 0,6% overige metalen | 1,1 | 0,4% | fietspedaal, kom Textiel | 11,5 | 4,3% | normaal Puin | 1,1 | 0,4% | weinig | decoratie Hout | 14,5 | 5,4% | veel Klein chemisch afval | 0,4 | 0,1% | normaal | cartridge, accu Elektrische apparaten | 1,6 | 0,6% | weinig | speelgoed, luchtpomp, haardroger Overig afval (niet recyclebaar) | 44,5 | 16,6% | normaal tot veel | o.a.

kussen, kattengrind, rugzak, tas, pluche speelgoed Totaal | 268,2 | 100,0% De gehele vracht is gesorteerd 6 2.2 | Resultaten vertaald naar gemeenteniveau In onderstaande figuur staat per gebied en voor de gemeente als geheel | PMD is de optelsom van kunststof verpakkingen, drankkartons en meta- het resultaat van de analyse op de meest relevante afvalstromen in ge- | len verpakkingen. Onder overig herbruikbaar afval vallen elektrische ap- wichtspercentages. Daarnaast is het resultaat van de gemeente als ge- | paraten, klein chemisch afval, de overige kunststoffen, de overige meta- heel ook nog vertaald naar volumepercentages. Om een beeld te krijgen | len, hout en puin. Tot slot valt hygiºnisch papier onder de categorie ove- van de samenstelling van het fijn restafval voor de gehele gemeente | rig afval. Dit betreft het niet recyclebare materiaal. gaan we uit van het aantal aansluitingen per gebied. Laagbouw telt voor 72% mee en hoogbouw voor 28%. Uitgangspunt hierbij is dat bij elke aan- sluiting een zelfde hoeveelheid fijn restafval vrijkomt.

| Figuur Resultaat per gebied en op gemeenteniveau 12% | groente- en fruitafval + etensresten 1% 39% | 34% | 38% | 10% | tuinafval papier en karton 4% | 2% | PMD 1% 10% | 7% | 9% | 48% | glas 9% 12% | 4% | 11% 4% | 2% | textiel 2% | 2% | 3% 1% | 5% | luiers en incontinentiemateriaal 7% | 9% | 1% | 1% 11% | 5% | overig herbruikbaar 11% | 9% 26% | overig afval (niet recyclebaar) 16% | 19% | 14% Laagbouw | Hoogbouw | Gemeente | Gemeente gewichts% | gewichts% | Bloemendaal | Bloemendaal gewichts% | volume % 7 8 3. Koppeling met inzamelcijfers Dit hoofdstuk bevat de resultaten van de sorteeranalyses gekoppeld aan de inzamelcijfers. • In paragraaf 3.1 tonen we het resultaat van de sorteeranalyses 2025 in gewichtspercentages gekoppeld aan de hoeveelheid fijn restafval die in 2024 gemiddeld per inwoner is ingezameld. • In paragraaf 3.2 laten we zien wat het effect is van de gescheiden inzameling van de belangrijkste fijn huishoudelijke afvalstromen gft- afval, papier en karton, glas, textiel en PMD. 3.1 Samenstelling fijn restafval in kilogram per inwoner In totaal is 168 kilogram per inwoner aan fijn restafval ingezamel d. In totaal 81% (136 kilogram per inwoner) is afval dat inwoners gescheiden kunnen aanbieden.

Dit betreft gft-afval, papier en karton, glas, textiel, lui- ers en overig herbruikbaar afval (elektrische apparaten, klein chemisch afval, de overige kunststoffen, de overige metalen, hout en puin). De ove- rige 19% (32 kilogram per inwoner) is afval dat inwoners niet gescheiden kunnen aanbieden. Dit betreft de categorie ‘overig afval’. Figuur Samenstelling fijn restafval in kilogram per inwoner 63 kg groente- en fruitafval + etensresten 3 kg tuinafval 15 kg papier en karton 19 kg PMD 4 kg glas 4 kg textiel 9 kg luiers en incontinentiemateriaal 18 kg overig herbruikbaar 32 kg overig afval (niet recyclebaar) 168 kg per inwoner 3.2 | Inzamelrespons | Figuur Responsscore per afvalstroom Om het effect van de gescheiden inzameling van gft-afval, papier en kar- | 66% | kilogram per inwoner per jaar ton, PMD, glas en textiel te kunnen meten is het noodzakelijk om per af- valstroom te weten wat het potentieel is dat vrijkomt. Het potentieel is de optelling van de hoeveelheid die nog in het fijn restafval aanwezig is en de hoeveelheid die gescheiden wordt ingezameld. Wanneer we de hoeveelheid gescheiden ingezameld delen op het potentieel verkrijgen | gescheiden we de inzamelrespons uitgedrukt in een percentage. | 127 | ingezameld Voorbeeld: Er wordt 127 kilogram gft-afval gescheiden ingezameld en in | 73% het fijn restafval is 67 kilogram aangetroffen.

Het potentieel dat vrijkomt is | 47% | 85% | 56% 194 kilogram per inwoner. 66% hiervan wordt gescheiden ingezameld | 41 (127/ 194 = 66%). | 16 | 24 | 5 15 | 19 | 4 | 4 Waardering responsscores | aanwezig in De respons op de gescheiden inzameling van papier en karton en PMD | 67 | fijn restafval ligt lager dan gemiddeld in vergelijkbare matig stedelijke gemeenten. Voor gft-afval en glas is de respons als normaal te waarderen. In verge- lijking met gemiddeld in matig stedelijke gemeenten realiseert Bloemen- daal een hoge score voor textiel. | gft-afval | papier en karton | PMD | glas | textiel In de berekening van de responsscores is geen rekening gehouden met vervuiling van de gescheiden ingezamelde afvalstromen.

9 10 Bijlage 1 Foto’s sorteeranalyses 2025 Elektrische apparaten in laagbouw Totaal steekproefmonster hoogbouw KCA in laagbouw Hout in hoogbouw Bijlage 2 Vergelijking resultaten verleden Laagbouw Rolemmers 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 Groente-, fruit- en tuinafval | 47,2 | 49,9 | 47,3 | 38,5 | 40,3 tuin- en snoeiafval | 10,0 | 2,6 | 3,3 | 3,0 | 1,0 groente- en fruitafval + etensresten | 37,1 | 47,3 | 44,1 | 35,5 | 39,3 Papier en karton | 7,6 | 7,7 | 6,6 | 6,8 | 10,0 Sanitair papier | 7,3 | 11,3 | 13,6 | 17,9 | 16,0 luiers en incontinentiemateriaal | 2,7 | 6,6 | 7,2 | 10,7 | 6,7 overig sanitair papier (niet recyclebaar) | 4,6 | 4,7 | 6,5 | 7,2 | 9,3 Drankkartons | 1,4 | 2,0 | 1,0 | 1,9 | 1,4 Kunststoffen | 6,2 | 9,7 | 11,0 | 8,5 | 12,2 kunststof verpakkingen (statiegeld) | ga | ga | ga | ga | <0,1 kunststof verpakkingen | 5,0 | 6,5 | 7,8 | 5,8 | 9,2 kunststof niet-verpakkingen | 1,3 | 3,2 | 3,2 | 2,6 | 3,0 Glas | 5,6 | 1,9 | 1,5 | 2,2 | 1,8 glas verpakkingen (statiegeld) | ga | ga | ga | ga | <0,1 overig glas | 5,6 | 1,9 | 1,5 | 2,2 | 1,8 Metalen | 3,5 | 2,2 | 5,0 | 4,2 | 3,7 metalen verpakkingen (statiegeld) | ga | ga | ga | ga | <0,1 metalen verpakkingen | ga | ga | ga | ga | 1,5 overige metalen | ga | ga | ga | ga | 2,1 Textiel | 3,8 | 4,2 | 2,8 | 4,9 | 1,5 Steenachtige materialen/ bouwpuin | 3,7 | 1,8 | 2,3 | 1,2 | 0,9 Hout | 1,7 | 2,2 | 0,3 | 2,0 | 4,1 Klein chemisch

afval | 0,1 | <0,1 | 0,1 | 0,2 | <0,1 Elektrische apparaten | 1,2 | <0,1 | 0,3 | 0,4 | 1,2 Overig afval (niet recyclebaar) | 10,8 | 7,2 | 8,1 | 11,4 | 7,0 Totaal | 100,0 | 100,0 | 100,0 | 100,0 | 100,0 ga = geen analyse 11 Hoogbouw Verzamelcontainers 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 Groente-, fruit- en tuinafval | 24,8 | 41,0 | 40,0 | 37,3 | 38,3 tuin- en snoeiafval | 3,3 | 8,0 | 12,3 | 8,0 | 4,5 groente- en fruitafval + etensresten | 21,5 | 29,3 | 27,7 | 29,3 | 33,8 Papier en karton | 12,0 | 11,3 | 8,4 | 11,3 | 7,2 Sanitair papier | 4,2 | 10,1 | 12,1 | 10,1 | 11,5 luiers en incontinentiemateriaal | 0,5 | 4,7 | 6,1 | 4,7 | 1,6 overig sanitair papier (niet recyclebaar) | 3,7 | 5,4 | 6,0 | 5,4 | 9,8 Drankkartons | 0,8 | 1,2 | 1,0 | 1,2 | 0,4 Kunststoffen | 11,3 | 10,2 | 8,0 | 10,2 | 9,9 kunststof verpakkingen (statiegeld) | ga | ga | ga | ga | <0,1 kunststof verpakkingen | 8,9 | 8,2 | 5,8 | 8,2 | 7,6 kunststof niet-verpakkingen | 2,3 | 2,0 | 2,2 | 2,0 | 2,3 Glas | 4,1 | 2,8 | 2,4 | 2,8 | 4,4 glas verpakkingen (statiegeld) | ga | ga | ga | ga | 1,2 overig glas | 4,1 | 2,8 | 2,4 | 2,8 | 3,2 Metalen | 8,0 | 4,3 | 0,8 | 4,3 | 1,0 metalen verpakkingen (statiegeld) | ga | ga | ga | ga | 0,0 metalen verpakkingen | ga | ga | ga | ga | 0,6 overige metalen | ga | ga | ga | ga | 0,4 Textiel | 1,1 | 3,5 | 2,5 | 3,5 | 4,3 Steenachtige materialen/ bouwpuin | 2,9 | 0,3 | 11,3 | 0,3 | 0,4 Hout

| 12,6 | 5,7 | 1,7 | 5,7 | 5,4 Klein chemisch afval | 0,0 | 0,1 | 0,3 | 0,1 | 0,1 Elektrische apparaten | 1,3 | 1,8 | 0,4 | 1,8 | 0,6 Overig afval (niet recyclebaar) | 17,0 | 11,3 | 11,1 | 11,3 | 16,6 Totaal | 100,0 | 100,0 | 100,0 | 100,0 | 100,0 ga = geen analyse 12 13 Contact De AfvalSpiegel Kraaivenstraat 21-15 5048 AB Tilburg 085 773 19 95 www.deafvalspiegel.nl

De tekst is automatisch uit het bestand gehaald en kan afwijken van het origineel (kolommen, tabellen en koppen lopen door elkaar). Het officiële stuk bij de gemeente is leidend. Bron: https://gemeenteraad.bloemendaal.nl/api/v1/meetings/2668/documents/27868