Jaarverantwoording 2023
Tekst van het document
2.949
818
Overige vooruitontvangen bedragen die ten bate van volgende begrotingsjaren komen
1.573
1.340
TOTAAL VLOTTENDE PASSIVA
15.188
19.640
TOTAAL PASSIVA
55.565
58.984
Jaarverantwoording 2023 VRLN
- 45 -
28 maart 2024
5
Het overzicht van baten en lasten
Het overzicht van baten en lasten in de jaarrekening over het begrotingsjaar 2023 (bedragen in duizenden euro's)
Realisatie 2022
Prim aire begroting 2023
Begroting 2023 na w ijziging
Realisatie 2023
Publieke Gezondheid
46.144
19.159
23.099
29.005
Brandw eerzorg
32.134
33.431
35.854
34.114
Crisisbeheersing
5.347
5.137
7.061
6.441
Overhead
18.292
14.711
15.864
17.378
0
50
50
0
101.916
72.488
81.928
86.938
Publieke Gezondheid
32.354
4.085
7.154
13.115
Brandw eerzorg overig
5.626
5.676
6.124
5.884
818
556
1.933
2.718
2.977
1.140
1.376
1.903
23
350
350
64
41.798
11.807
16.937
23.684
Publieke Gezondheid
14.849
15.061
15.932
15.932
Brandw eerzorg
27.024
27.720
29.731
29.731
Lasten (excl. toevoegingen aan reserves)
Onvoorzien Totaal lasten Baten (excl. onttrekkingen aan reserves)
Crisisbeheersing Overhead Algemene dekkingsmiddelen Totaal baten program m a's Baten gem eentelijke bijdragen
Crisisbeheersing
4.453
4.451
4.834
4.834
Overhead
12.660
13.268
14.221
14.221
Totaal baten gem eentelijke bijdragen
58.986
60.500
64.718
64.718
Totaal baten
100.784
72.307
81.654
88.401
Saldo (excl. m utaties reserves) Publieke Gezondheid
1.058
-13
-13
42
Brandw eerzorg
517
-35
-0
1.501
Crisisbeheersing
-76
-130
-294
1.111
Overhead
-2.655
-303
-267
-1.254
Algemene dekkingsmiddelen
23
350
350
64
Onvoorzien
0
-50
-50
0
Totaal program m a's
-1.132
-181
-274
1.463
Saldo van baten en lasten
-1.132
-181
-274
1.463
Toevoegingen aan reserves
77
444
76
213
Onttrekkingen aan reserves
2.175
625
350
698
Gerealiseerde resultaat
965
0
0
1.948
Jaarverantwoording 2023 VRLN
- 46 -
28 maart 2024
6
Toelichtingen
6.1
Grondslagen voor waardering en resultaatbepaling
De veiligheidsregio dient als gemeenschappelijke regeling te voldoen aan de verslaggevingsvoorschriften zoals deze ook voor gemeenten gelden. Deze voorschriften zijn vastgelegd in het BBV. De waarderingsgrondslagen zijn bepaald aan de hand van het BBV dan wel aan de hand van algemeen in het maatschappelijk verkeer aanvaarde normen. De waardering van de activa en passiva en de bepaling van het resultaat vindt plaats op basis van historische kosten. De activa en passiva worden opgenomen tegen nominale waarde, tenzij anders vermeld.
6.1.1. Baten en lasten De baten en lasten worden toegerekend aan het jaar waarop zij betrekking hebben. Baten en winsten worden slechts genomen voor zover zij op balansdatum zijn gerealiseerd. Verliezen en risico's die hun oorsprong vinden vóór het einde van het begrotingsjaar worden in acht genomen indien zij voor het opmaken van de jaarrekening bekend zijn geworden. Personeelslasten worden in principe toegerekend aan het boekjaar waarop ze betrekking hebben. Als gevolg van het formele verbod op het opnemen van voorzieningen c.q. schulden uit hoofde van jaarlijks terugkerende arbeidskosten-gerelateerde verplichtingen van vergelijkbaar volume worden sommige personele lasten echter toegerekend aan de periode waarin uitbetaling plaatsvindt. Daarbij moet worden gedacht aan componenten zoals ziektekostenpremie ten behoeve van gepensioneerden, overlopende vakantiegeld- en verlofaanspraken en dergelijke. Voor arbeidskosten-gerelateerde verplichtingen van een jaarlijks vergelijkbaar volume wordt geen voorziening getroffen of op andere wijze een verplichting opgenomen. De referentieperiode is dezelfde als die van de meerjarenraming, te weten vier jaar. Indien er sprake is van (eenmalige) schokeffecten (reorganisaties) dient wel een verplichting gevormd te worden.
6.1.2. Vaste activa De materiële vaste activa zijn gewaardeerd tegen de verkrijgings- of vervaardigingsprijs verminderd met eventuele bijdragen van derden, onttrekkingen aan de reserves en/of voorzieningen en de afschrijvingen. De activa met een relatief geringe betekenis worden in het jaar van aanschaf direct ten laste van de rekening van baten en lasten gebracht. Afschrijving van de activa (lineair of annuïtair (annuïtair enkel bij de gebouwen Nijmeegseweg en Drie Decembersingel bij aanschaf in 2003/2004)) vindt plaats met inachtneming van de verwachte gebruiksduur of nuttigheidsduur. In voorkomende gevallen wordt de afschrijving aangepast aan de herziene verwachte gebruiksduur. Bij de waardering wordt in voorkomende gevallen rekening gehouden met een bijzondere vermindering van de waarde, indien deze naar verwachting duurzaam is. Dergelijke afwaarderingen worden teruggenomen als ze niet langer noodzakelijk blijken. Het bestuur heeft in 2016 de afschrijvingstermijnen opnieuw vastgesteld. Deze termijnen worden gehanteerd voor nieuwe investeringen. De investeringen uit eerdere jaren worden afgeschreven op basis van de gebruiksduur die op het moment van de investering werd gehanteerd.
Jaarverantwoording 2023 VRLN
- 47 -
28 maart 2024
6.1.3. Vlottende activa Voorraden Gerede producten worden gewaardeerd tegen de kostprijs of tegen de marktwaarde indien de marktwaarde lager is dan de kostprijs. Dat laatste doet zich vooral voor indien voorraden incourant worden. De kostprijs bestaat uit de betaalde inkoopprijs. Uitzettingen met een rentetypische looptijd korter dan een jaar De vorderingen op openbare lichamen, rekening-courant verhouding met het Rijk en de overige vorderingen worden gewaardeerd tegen nominale waarde. Indien noodzakelijk wordt een voorziening in mindering gebracht voor verwachte oninbaarheid. Liquide middelen en overlopende posten Deze activa worden tegen nominale waarde opgenomen.
6.1.4. Vaste passiva Eigen vermogen Het eigen vermogen bestaat uit een algemene reserve en bestemmingsreserves. Binnen de bestemmingsreserves is een onderscheid gemaakt tussen reserves met een specifiek bestedingsdoel en bestemmingsreserves die zijn gevormd ter dekking van eerder gedane investeringen. Voorzieningen Voorzieningen worden gewaardeerd op het nominale bedrag van de betrokken verplichting c.q. het voorzienbare verlies. De onderhoudsegalisatievoorzieningen stoelen op een meerjarenraming van het uit te voeren groot onderhoud aan (een deel van) de kapitaalgoederen, waarin rekening is gehouden met de kwaliteitseisen die ter zake geformuleerd zijn. In de paragraaf kapitaalgoederen is het beleid nader uiteengezet. Voorzieningen verlofsaldi In de jaren 2020 en 2021 is het verlofsaldo bij de VRLN fors gestegen van 44.000 uren in 2019 naar 64.000 in 2020. In 2022 bedroeg dit saldo 75.000 en per ultimo 2023 is het 80.000 uren. Het verlofsaldo bestaat uit een wettelijk deel, een bovenwettelijk deel, gekochte uren IKB (Individueel keuzebudget) en verlofsparen. Voor het wettelijk deel mag geen voorziening aangehouden worden. Voor het bovenwettelijk deel is de inschatting dat hiervan 50% bovenmatig is, waarvoor een voorziening gevormd is. De voorzieningen IKB en spaarverlof betreffen uren gekocht door medewerkers die in zijn geheel in de voorziening opgenomen zijn.
Vaste schulden met een rentetypische looptijd van een jaar of langer Vaste schulden worden gewaardeerd tegen de nominale waarde, verminderd met gedane aflossingen.
6.1.5. Vlottende passiva De vlottende passiva worden gewaardeerd tegen de nominale waarde.
Jaarverantwoording 2023 VRLN
- 48 -
28 maart 2024
6.1.6. Rechtmatigheidsverantwoording De verantwoording is opgesteld op basis van de kaders zoals besloten in de financiële verordening en op basis van de kadernota rechtmatigheid 2023: −
−
De rechtmatigheidsverantwoording ziet toe op de financiële rechtmatigheid van baten, lasten, balansmutaties, alsmede de baten en lasten inzake de specifieke uitkeringen op grond van art. 17 Financiële-verhoudingswet; De financiële rechtmatigheid waaronder het voorwaardencriterium, het begrotingscriterium en het misbruik & oneigenlijk gebruik criterium omvat: - Voor het voorwaardencriterium bestaat de norm uit het normenkader zoals door het Algemeen Bestuur is vastgesteld; - Voor het begrotingscriterium geldt dat alle overschrijdingen van lasten en investeringskredieten onrechtmatig zijn, waarbij voor een aantal scenario’s in de financiële verordening is beschreven wanneer deze overschrijdingen acceptabel zijn. Voor over- en onderscheidingen van baten, onderschrijdingen van lasten en onderschrijdingen van investeringskredieten geldt dat deze als onrechtmatig zijn aangemerkt indien ze niet tijdig aan het Algemeen Bestuur zijn gemeld. - Ten aanzien van het M&O criterium is het M&O beleid van onze organisatie leidend bij het voorkomen en opsporen van misbruik en oneigenlijk gebruik. Omdat alleen bij misbruik sprake is van een onrechtmatigheid zijn eventuele gevallen van misbruik (mits cumulatief met andere fouten of onduidelijkheden boven de verantwoordingsgrens) opgenomen in de rechtmatigheidsverantwoording.
Jaarverantwoording 2023 VRLN
- 49 -
28 maart 2024
6.2
Toelichting op de balans
6.2.1. Vaste activa Immateriële vaste activa VRLN kent geen immateriële vaste activa. Materiële vaste activa VRLN kent slechts investeringen met een economisch nut. De investeringen met economisch nut worden, inclusief het verloop van de boekwaarde, als volgt onderverdeeld:
Verloopoverzicht materiële vaste activa
(bedragen in duizenden euro's) M H 31-01-2024
Boekwaarde 31-12-2022
Investeringen
Desinves- Afschrijteringen vingen
Bijdragen Afwaar- Boekwaarde van derden deringen 31-12-2023
Gronden en terreinen
1.961
0
0
0
0
0
1.961
Bedrijfsgebouwen
26.155
284
559
1.276
0
0
24.605
28
0
0
2
0
0
26
Vervoermiddelen
10.099
752
0
1.659
0
0
9.192
Machines, apparaten en installaties
1.242
0
0
416
0
0
826
Overige materiële vaste activa
7.428
1.486
0
1.239
0
0
7.676
Totaal
46.913
2.523
559
4.592
0
0
44.285
Grond-, weg- en waterbouwkundige werken
De belangrijkste in het boekjaar gedane investeringen zijn: Investeringsoverizcht (>75k)
(bedragen in duizenden euro's) 30-01-2024 M H
Werkelijk besteed in 2023
Cumulatief besteed t/m 2023
MCU Mobiele Commando Unit
431
794
23.5731 TST Tankautospuit Stevensweert
499
499
23.2632 TST Tankautospuit Panningen
156
156
Mobiele dataterminals (MOI/MDT)
200
710
Overlevingspakken waterongevallen
113
113
Operationele uniformen Brandweer
609
618
Toegangsbeveiligingssysteem
170
170
2.177
3.060
Totaal
Op basis van de verwachte verkoopprijs van een bedrijfsgebouw (zie strategische nota huisvesting AB 15 december 2023) is de boekwaarde met € 560.000 verlaagd.
Financiële vaste activa VRLN heeft geen financiële vaste activa.
Jaarverantwoording 2023 VRLN
- 50 -
28 maart 2024
6.2.2. Vlottende activa Voorraden De in de balans opgenomen voorraden bestaan uit de volgende categorie:
Voorraden
(bedragen in duizenden euro's) 010224
Boekwaarde per 31 december 2023
Boekwaarde per 31 december 2022
Gereed product en handelsgoederen
31
31
Totaal
31
31
Deze voorraden gereed product betreffen vaccins. Uitzettingen kleiner dan 1 jaar De in de balans opgenomen uitzettingen met een rentetypische looptijd van een jaar of minder kunnen als volgt gespecificeerd worden: Uitzettingen met een rentetypische looptijd korter dan een jaar
(bedragen in duizenden euro's) 010224
Boekwaarde per 31 december 2023
Boekwaarde per 31 december 2022
2.167
2.388
Uitzettingen in 's Rijks schatkist met een rentetypische looptijdkorter dan een jaar 5.584
3.552
Vorderingen op openbare lichamen Overige vorderingen Totaal
67
126
7.817
6.066
In 2023 is het niet noodzakelijk gebleken om een voorziening voor oninbare vorderingen in te stellen. De grotere post bij de vordering op openbare lichamen bestaat uit de FLO-declaratie. Voor de rekening-courantverhouding met het Rijk worden hieronder weergegeven het drempelbedrag voor het begrotingsjaar 2023 en voor ieder kwartaal het bedrag aan middelen, bedoeld in artikel 2, vierde lid, van de Wet financiering decentrale overheden, dat in het kader van het drempelbedrag door de veiligheidsregio buiten ’s Rijks schatkist is aangehouden. Wet financiering decentrale overheden
(bedragen in duizenden euro's)
300124
Kwartaal 1
Kwartaal 2
Kwartaal 3
Kwartaal 4
432
488
483
501
Drempelbedrag
1.639
1.639
1.639
1.639
Ruimte onder drempelbedrag
1.207
1.150
1.155
1.138
Overschrijding van het drempelbedrag
n.v.t.
n.v.t.
n.v.t.
n.v.t.
Op dagbasis buiten 's Rijks schatkist gehouden middelen
Jaarverantwoording 2023 VRLN
- 51 -
28 maart 2024
Liquide middelen Het saldo van de liquide middelen bestaat uit de volgende componenten: Liquide middelen
(bedragen in duizenden euro's) 010224
Boekwaarde per 31 december 2023
Boekwaarde per 31 december 2022
Kassaldi
3
6
Banksaldi
488
536
Totaal
491
542
Overlopende activa De post overlopende activa kan als volgt onderscheiden worden:
Overlopende activa
(bedragen in duizenden euro's) 010224
Boekwaarde per 31 december 2023
Boekwaarde per 31 december 2022
De van Europese en Nederlandse overheidslichamen nog te ontvangen voorschotbedragen die ontstaan door voorfinanciering op uitkeringen met een specifiek bestedingsdoel
744
465
Overige nog te ontvangen bedragen en de vooruitbetaalde bedragen die ten laste van volgende begrotingsjaren komen
2.197
4.967
Totaal
2.941
5.432
De grotere posten in het saldo overlopende activa zijn nog te ontvangen baten voor HPV18+, entgelden en subsidie Kansrijke Start en vooruitbetaalde kosten voor licenties en verzekeringen. De van Europese en Nederlandse overheidslichamen nog te ontvangen voorschotbedragen die ontstaan door voorfinanciering op uitkeringen met een specifiek bestedingsdoel
(bedragen in duizenden euro's) 010224
Saldo 31 december 2022
Toevoegingen (uitgaven)
Saldo Ontvangen bedragen 31 december 2023
Europese overheidslichamen ERMWIC Interreg
0
86
0
86
Kansrijke Start
0
445
0
445
Risk Factory
3
32
3
32
Subsidie natuurbrandbestrijding
0
17
0
17
HPV 18+
0
433
305
128
Overige Nederlandse overheidslichamen:
het Rijk Meerkostenregeling COVID 2022
462
0
462
0
Meerkostenregeling COVID 2023
0
3.085
3.049
36
465
4.098
3.819
744
Totaal
Jaarverantwoording 2023 VRLN
- 52 -
28 maart 2024
6.2.3.
Vaste passiva
Eigen vermogen Het in de balans opgenomen eigen vermogen bestaat uit de volgende posten: Eigen vermogen
(bedragen in duizenden euro's) 010224
Boekwaarde per 31 december 2023
Boekwaarde per 31 december 2022
533
533
Bestemmingsreserves
5.533
5.052
Het gerealiseerde resultaat volgend uit het overzicht van baten en lasten in de jaarrekening
1.948
965
Totaal
8.014
6.551
Algemene reserve
Het verloop in 2023 wordt in volgend overzicht per reserve weergegeven: Verloopoverzicht reserves
(bedragen in duizenden euro's) Boekw aarde per 31 decem ber 2022
Toevoeging
Bestem m ing resultaat vorig boekjaar
Onttrekking
Verm indering ter dekking van afschrijvingen
Boekw aarde per 31 decem ber 2023
Algemene reserve
533
0
0
0
0
533
Algem ene reserve
533
0
0
0
0
533
Reserve kapitaallasten huisvesting Nijmeegsew eg, Venlo
223
10
0
0
28
205
Reserve kapitaallasten huisvesting Drie Decembersingel, Venlo
80
4
0
0
13
71
Reserve kapitaallasten huisvesting Oranjelaan, Roermond
42
2
0
0
15
29
Subtotaal reserves t.b.v. dekking kapitaallasten
345
16
0
0
56
304
Bestem m ingsreserves t.b.v. dekking van kapitaallasten
Overige bestem m ingsreserves Reserve transformatie meldkamer
1.027
0
65
0
0
962
Reserve CMA (Centraal Meld- en Actiepunt)
138
0
0
0
0
138
Reserve assurantie eigen risico
660
60
11
0
0
709
Reserve taakherschikking en ouderportaal
372
0
0
0
0
372
Reserve inhalen w erk
350
0
0
0
0
350
Reserve uitgestelde transitie
90
0
0
0
0
90
Reservering Natuurbrandbestrijding
230
0
0
0
0
230
Reservering Informatieveiligheid
179
0
0
100
0
279
0
0
0
300
0
300
Egalisatiereserve Kapitaallasten Brandw eerzorg
1.663
137
0
0
0
1.800
Subtotaal overige bestem m ingsreserves
4.707
197
76
400
0
5.229
Bestem m ingsreserves
5.052
213
76
400
56
5.533
Het gerealiseerde resultaat volgend uit het overzicht van baten en lasten in de jaarrekening
965
1.948
0
-965
0
1.948
Gerealiseerd resultaat
965
1.948
0
-965
0
1.948
6.551
2.161
76
-565
56
8.014
Reserve w aarborgen paraatheid Brandw eer en dienstverlening GGD
Totaal
Onder ‘bestemming resultaat’ staan de toevoegingen of onttrekkingen vermeld uit hoofde van de bestemming van het resultaat van het voorgaande boekjaar. Onder ‘afschrijvingen’ staan de verminderingen vermeld in verband met afschrijvingen op activa waarvoor een specifieke bestemmingsreserve is gevormd. De aard en de reden van iedere reserve wordt hieronder toegelicht evenals de mutaties die dit boekjaar hebben plaatsgevonden.
Jaarverantwoording 2023 VRLN
- 53 -
28 maart 2024
Algemene reserve De omvang van de algemene reserve is in 2023 ongewijzigd. In de vergadering van 17 april 2015 heeft het Algemeen Bestuur de nota risicomanagement vastgesteld. Het niveau van de algemene reserve is later gemaximeerd tot € 1.250.000. Het saldo van de algemene reserve is € 533.000.
Verloopoverzicht vermogenspositie
(bedragen in duizenden euro's) Stand per 31 decem ber 2023
Stand eigen vermogen per 31 december 2023
8.014
af: reserves niet vrij beschikbaar
-3.458
af: kapitaalreserves
-304
Resultaat 2023 + w eerstandsverm ogen
4.251
Overzicht resultaat 2023 + weerstandsvermogen
(bedragen in duizenden euro's) Stand per 31 decem ber 2023
Algemene reserve
533
Reserve transformatie meldkamer
962
Reservering Natuurbrandbestrijding
230
Reservering Informatieveiligheid
279
Reserve w aarborgen paraatheid Brandw eer en dienstverlening GGD
300
Het gerealiseerde resultaat volgend uit het overzicht van baten en lasten in de jaarrekening
1.948
Resultaat 2023 + w eerstandsverm ogen
4.251
Reserve kapitaallasten gebouw Nijmeegseweg te Venlo Deze reserve wordt ingezet om een deel van de kapitaallasten op te vangen samenhangend met de aankoop/inrichting van het gebouw Nijmeegseweg 42 te Venlo. Hiervoor wordt jaarlijks een bedrag onttrokken aan deze reserve en wordt jaarlijks rente toegevoegd. Reserve kapitaallasten gebouw Drie Decembersingel te Venlo Deze reserve wordt ingezet om een deel van de kapitaallasten op te vangen samenhangend met de aankoop/inrichting van het gebouw Drie Decembersingel te Venlo. Hiervoor wordt jaarlijks een bedrag onttrokken aan deze reserve en wordt jaarlijks rente toegevoegd. Reserve kapitaallasten gebouw Oranjelaan Roermond Deze reserve wordt ingezet om een deel van de kapitaallasten op te vangen samenhangend met de aankoop/inrichting van het gebouw Quadrivium aan de Oranjelaan in Roermond. Hiervoor wordt jaarlijks een bedrag onttrokken aan deze reserve en wordt jaarlijks rente toegevoegd. Reserve transformatie meldkamer Op 21 december 2012 heeft het Algemeen Bestuur besloten tot het vormen van een reserve ten behoeve van de schaalvergroting meldkamer brandweer. De meldkamer van Limburg-Noord is samengevoegd met de meldkamer van Zuid-Limburg en in 2016 heeft de verhuizing naar Maastricht plaatsgevonden. De bestemming van de reserve is in de jaarrekening 2021 verruimd. Ook de kosten
Jaarverantwoording 2023 VRLN
- 54 -
28 maart 2024
van de transformatie van de informatievoorziening mogen ten laste van de reserve worden gebracht. Reserve CMA (Centraal Meld- en Actiepunt) De reserve CMA is gevormd in het kader van de vereffening van resultaten op het specifiek ten laste van de centrumgemeente Venlo uitgevoerde CMA. Bij eventuele beëindiging van deze activiteit wordt het bedrag aangewend ter dekking van eventuele frictiekosten. Het Algemeen Bestuur heeft besloten dat de activiteiten voor het CMA ingaande 2018 zijn beëindigd. De eventuele frictiekosten komen ten laste van deze reserve. In 2023 is hier geen beroep op gedaan. Met de gemeente Venlo is afgesproken dat het restant saldo wordt aangewend voor een door de gemeente aan te wijzen bestemming. De gedachten gaan uit naar versterking van de aansluiting met het sociaal domein. Reserve assurantie eigen risico Bij de aanbesteding van de verzekeringen is ervoor gekozen een deel van de verzekeringen met betrekking tot het materieel stop te zetten en dit risico zelf te dragen. In 2015 is voor dit doel de bestemmingsreserve assurantie eigen risico gevormd. De bestemmingsreserve wordt ingezet om het eigen risico van schades op te vangen. Voor risico’s op het gebied van de dienstongevallen zal vanaf 2024 een beroep worden gedaan op het landelijk door de veiligheidsregio’s ingerichte Waarborgfonds.
Reserve taakherschikking en ouderportaal Vanwege de coronapandemie is in 2020 de implementatie van het ouderportaal stopgezet, deze is in 2021 hervat. Ook de taakherschikking binnen de JGZ die vanwege corona stopgezet was in 2020, is weer hervat. De reserve wordt in 2024 ingezet om de incidentele financiële gevolgen van de taakherschikking te dekken. Reserve inhalen werk Door de coronacrisis is sprake van uitgestelde werkzaamheden die ingehaald moeten worden. Bij de jaarrekening 2020 is hiervoor een bedrag gereserveerd van € 694.000. In 2021 is een deel van de inhaalslag uitgevoerd en is hiervoor € 344.000 onttrokken aan deze reserve. Nu de coronapandemie ten einde loopt is er ten aanzien van het inhalen even pas op de plaats gemaakt. Er wordt bekeken welke werkzaamheden er zijn blijven liggen en wat hiervan ingehaald gaat worden. Hiervoor wordt dan de reserve aangewend. Reserve uitgestelde transitie Vanwege de coronacrisis was het niet mogelijk om de in 2020 geplande transitie van de organisatie op te starten. Bij de jaarrekening 2020 is daarom een bedrag gereserveerd van € 442.000. In 2021 is een start gemaakt met de transitie, hiervoor is € 353.000 onttrokken aan de reserve. Er wordt bekeken welke werkzaamheden er zijn blijven liggen en wat hiervan ingehaald gaat worden. Hiervoor wordt dan de reserve aangewend.
Egalisatiereserve kapitaallasten brandweerzorg In 2017 is deze bestemmingsreserve gevormd vanuit de onderuitputting van de kapitaallasten. Deze reserve wordt ingezet om de verwachte stijgende is kapitaallasten als in de lijn van het investeringsprogramma in de komende jaren op te vangen. In 2018, 2019, 2020 en 2021 is respectievelijk € 106.000, € 260.000, € 218.000 en € 433.000 toegevoegd aan deze reserve. In 2022 hebben er geen stortingen en onttrekkingen plaatsgevonden in deze reserve. In 2023 is € 137.000 toegevoegd aan deze reserve. Reservering Natuurbrandbestrijding In lijn met de afspraken met het Rijk zijn de ontvangen subsidie van de meerkosten in de bestrijding van de brand op de Meinweg (€ 230.000) gereserveerd voor natuurbrandbestrijding.
Jaarverantwoording 2023 VRLN
- 55 -
28 maart 2024
Reservering Informatieveiligheid Deze reserve is gevormd komt om de informatieveiligheid van VRLN te versterken door de aanschaf van een SIEM-oplossing (Security Information and Event Management). Dit helpt organisaties bedreigingen te detecteren, te analyseren en erop te reageren voordat ze bedrijfsactiviteiten schade berokkenen. Er is nu een eerste monitorsysteem dat nog verder uitgebreid moet worden. De reserve wordt in 2024 ingezet als start van de noodzakelijke investeringen. Naast technologische maatregelen worden in de organisatie interne procedures aangescherpt. In 2023 is conform de resultaatbestemming 2022 € 100.000 toegevoegd. Waarborgen paraatheid brandweer en dienstverlening GGD De geplande uitstroom is de komende jaren veel hoger dan in de afgelopen tijd. Medewerkers stoppen daarnaast eerder door het inzetten van opgespaarde verlofuren. In roosterfuncties moet vervanging per direct plaatsvinden. Dit maakt het versneld werven en opleiden van personeel noodzakelijk. In 2023 is het volledige bedrag van € 300.000 hiervoor bestemd. Toevoegingen en onttrekkingen reserves, onderverdeeld naar incidenteel en structureel Toevoeging incidenteel
Algem ene reserve
(bedragen in duizenden euro's)
Toevoeging structureel
Bestem m ing resultaat vorig boekjaar (incidenteel)
Onttrekking incidenteel
0
0
0
Onttrekking structureel
0
0
0
16
0
0
56
Overige bestemmingsreserves
197
0
76
400
0
Bestem m ingsreserves
Reserves t.b.v. dekking kapitaallasten
197
16
76
400
56
Het gerealiseerde resultaat volgend uit het overzicht van baten en lasten in de jaarrekening
1.948
0
0
-965
0
Gerealiseerd resultaat
1.948
0
0
-965
0
Totaal
2.145
16
76
-565
56
Voorzieningen Verloopoverzicht voorzieningen
(bedragen in duizenden euro's)
Boekw aarde per 31 decem ber 2022
Voorzieningen voor verplichtingen, verliezen en risico's
Toevoeging
Vrijval
Aanw ending
Boekw aarde per 31 decem ber 2023
0
0
0
0
0
Voorziening groot onderhoud gebouw en VRLN
2.422
393
0
111
2.704
Subtotaal onderhoudsegalisatievoorzieningen m .b.t. gebouw en
2.422
393
0
111
2.704
Voorziening ouderen-, volw assenen- en jongerenmonitor
95
48
0
0
143
Voorziening aan jaarlijks terugkerende arbeidskosten gerelateerde verplichtingen met een niet vergelijkbaar volume
627
47
0
0
674
Voorziening verlofsparen
29
49
0
0
78
Voorziening IKB-uren
573
182
0
0
755
3.747
719
0
111
4.354
0
0
0
0
0
3.747
719
0
111
4.354
Onderhoudsegalisatievoorzieningen m .b.t. gebouw en
Overige egalisatievoorzieningen
Totaal (onderhouds)egalisatievoorzieningen Totaal voorzieningen voor m iddelen van derden Totaal
In de kolom ‘vrijval’ zijn de bedragen opgenomen die ten gunste van de rekening van baten en lasten zijn vrijgevallen. Alle aanwendingen van de voorziening zijn rechtstreeks ten laste van de voorziening gebracht.
Jaarverantwoording 2023 VRLN
- 56 -
28 maart 2024
Voorziening groot onderhoud gebouwen VRLN Op basis van meerjarenonderhoudsplannen (MJOP) is bepaald hoeveel geld er de komende jaren nodig is voor groot onderhoud aan de panden die in eigendom zijn van VRLN. Op basis hiervan is bepaald wat de jaarlijkse noodzakelijke storting in de voorziening is. Door ontwikkelingen rond de huisvesting van VRLN is in de uitvoering afgeweken van het oorspronkelijke onderhoudsplan. Op 8 juli 2022 heeft het algemeen bestuur het strategische huisvestingplan vastgesteld. In december 2023 heeft het AB besloten over de herijking van dit plan. In dit plan wordt uitgegaan van de verkoop van de Nijmeegseweg, het aanpassen van de locatie Drie Decembersingel en de nieuwbouw van een aantal kazernes. Daarnaast geldt dat een herijking heeft plaatsgevonden van de uitgangspunten ten aanzien van de huisvesting van de GGD locaties. Dit is van invloed op het onderhoud van nieuwe en bestaande GGD locaties maar deels ook op het plegen van onderhoud aan brandweerkazernes. Eer liggen concrete plannen om op een aantal locaties panden te combineren voor brandweer en GGD. Dit onderhoud wordt meegenomen tijdens de aanpassing/verbouwingen van de betreffende locaties. In het voorjaar 2024 wordt een eerste haalbaarheidsplan voor een locatie uitgewerkt. In het najaar 2024 wordt het plan voor de verbouwing van de Drie Decembersingel uitgewerkt.
Door al deze ontwikkelingen is waar mogelijk onderhoud uitgesteld. Bij de planvorming is uitgegaan van de opbouw van de voorziening groot onderhoud op basis het oorspronkelijk MJOP. Na de uitvoering van het strategische huisvestingplan wordt het MJOP aangepast. De opbouw van de voorziening groot onderhoud zal hier dan op aangepast worden, hierbij kan dan ook rekening worden gehouden met de forse prijsstijgingen van de afgelopen jaren die nog niet in het MJOP verwerkt zijn. Voorziening ouderen-, volwassenen- en jongerenmonitor In de Wet publieke gezondheid (Wpg) is de gemeenten opgedragen om elke 4 jaar een nota ‘Lokaal gezondheidsbeleid’ op te stellen die is gebaseerd op een analyse van de gezondheidssituatie van de bevolking. Om aan deze wettelijke verplichting te voldoen is deze voorziening opgevoerd waaraan jaarlijks een bedrag gedoteerd wordt en waar eens in de 4 jaar een beroep op gedaan wordt voor de uitvoering van de volwassenen en ouderenmonitor en de jongerenmonitor. In 2023 is er € 48k gedoteerd aan deze voorziening. In 2024 wordt de volgende ouderen en volwassenmonitor uitgevoerd. Voorziening aan jaarlijks terugkerende arbeidskosten gerelateerde verplichtingen met een niet vergelijkbaar volume In 2022 zijn, gezien de gewijzigde regelgeving en de mogelijkheid tot verlofsparen, de bestaande voorziening en balansposten geactualiseerd.
Dit leidt in 2022 tot een aparte voorziening voor verlofsparen (BBV-eis) en een voorziening voor IKB-uren. Voor het wettelijk deel mag geen voorziening aangehouden worden. Voor het bovenwettelijk deel (bovenwettelijke uren met een niet vergelijkbaar volume) is de inschatting dat hiervan 50% bovenmatig is, waarvoor een voorziening gevormd is. Per 31/12/2023 heeft deze een waarde van € 674K. De toename in 2023 hangt samen met een hogere waardering van de uren vanwege de CAOstijging. Voorziening verlofsparen Met ingang van 2022 bestaat de mogelijkheid tot verlofsparen. Dit is een verplichting naar de betreffende medewerkers, die volledig opgenomen is in deze voorziening.
Jaarverantwoording 2023 VRLN
- 57 -
28 maart 2024
Voorziening IKB-uren In de voorziening IKB-uren is de waarde opgenomen van de door medewerkers gekochte IKB-uren. Deze IKB-uren in zijn geheel verwerk in deze voorziening. In 2023 is sprake van een per saldo stijging van het aantal IKB-uren en een prijsstijging vanwege de nieuw afgesloten CAO in 2023.
Vaste schulden met een looptijd langer dan een jaar De onderverdeling van de in de balans opgenomen vaste schulden met een looptijd langer dan een jaar is als volgt: Vaste schulden met een looptijd langer dan één jaar
(bedragen in duizenden euro's) 010224
Boekwaarde per 31 december 2023
Boekwaarde per 31 december 2022
28.009
29.046
0
0
28.009
29.046
Onderhandse leningen van binnenlandse banken en overige financiële instellingen Overige schulden Totaal
In onderstaand overzicht staat het verloop van vaste schulden met een looptijd langer dan een jaar. Verloop vaste schulden met een looptijd langer dan één jaar
(bedragen in duizenden euro's) 010224
Saldo 31 december 2022
Vermeerderingen
29.046
5.000
6.037
28.009
29.046
5.000
6.037
28.009
Onderhandse leningen van binnenlandse banken en overige financiële instellingen
6.2.4.
Aflossingen
Saldo 31 december 2023
Vlottende passiva
Onder de vlottende passiva zijn opgenomen: Vlottende passiva
(bedragen in duizenden euro's) 010224
Boekwaarde per 31 december 2023
Boekwaarde per 31 december 2022
Netto-vlottende schulden met een rentetyptische looptijd korter dan een jaar
3.323
4.412
Overlopende passiva
11.865
15.228
Totaal
15.188
19.640
- Netto vlottende schulden met een rente typische looptijd korter dan een jaar De in de balans opgenomen kortlopende schulden kunnen als volgt gespecificeerd worden:
Jaarverantwoording 2023 VRLN
- 58 -
28 maart 2024
Specificatie netto-vlottende schulden met een rentetyptische looptijd korter dan een jaar
(bedragen in duizenden euro's) 010224
Boekwaarde per 31 december 2023
Boekwaarde per 31 december 2022
Overige kasgeldleningen
0
2.000
Banksaldi
0
0
Overige schulden
3.323
2.412
Totaal
3.323
4.412
De post overige schulden bestaat met name uit het saldo van de crediteuren.
Overlopende passiva De specificatie van de post overlopende passiva is als volgt: Specificatie overlopende passiva
(bedragen in duizenden euro's) 010224
Boekwaarde per 31 december 2023
Boekwaarde per 31 december 2022
Verplichtingen die in het begrotingsjaar zijn opgebouw d en die in een volgend begrotingsjaar tot betaling komen (met uitzondering van jaarlijks terugkerende arbeidskosten gerelateerde verplichtingen van vergelijkbaar volume)
7.343
13.070
De van de Europese en Nederlandse overheidslichamen ontvangen voorschotbedragen voor uitkeringen met een specifiek bestedingsdoel die dienen ter dekking van lasten van volgende begrotingsjaren
2.949
818
Overige vooruitontvangen bedragen die ten bate van volgende begrotingsjaren komen
1.573
1.340
Totaal
11.865
15.228
De verplichtingen die in het begrotingsjaar zijn opgebouwd en die in een volgend begrotingsjaar tot betaling komen (ofwel de nog te betalen bedragen) bestaan voornamelijk uit af te dragen sociale lasten en pensioenpremies, RVU-heffingen, kosten vrijwilligers brandweer die in december gemaakt zijn en in januari betaald worden, afrekening meldkamer 2023 en het voorschot voor coronakosten dat van het Rijk ontvangen is. De in de balans opgenomen van Europese en Nederlandse overheidslichamen ontvangen voorschotbedragen voor uitkeringen met een specifiek bestedingsdoel die dienen ter dekking van lasten van volgende begrotingsjaren kunnen als volgt worden gespecificeerd:
Jaarverantwoording 2023 VRLN
- 59 -
28 maart 2024
De van de Europese en Nederlandse overheidslichamen ontvangen voorschotbedragen voor uitkeringen met een specifiek bestedingsdoel die dienen ter dekking van lasten van volgende begrotingsjaren
(bedragen in duizenden euro's) 010224
Saldo Ontvangen bedragen 31 december 2022
Aflossingen (uitgaven)
Saldo 31 december 2023
Overige Nederlandse overheidslichamen: Scholing brandweerpersoneel /VWS
4
0
0
4
Kansrijke Start
252
0
252
0
Fieldlab
357
252
308
301
0
169
44
125
128
45
128
45
SPUK COVID 2024
0
4.552
2.229
2.323
Versterking Infectieziekte- en Pandemiebestrijding (VIP)
0
734
668
66
Ontheemden Oekraine
77
440
432
86
Versterking Infectieziekte- en Pandemiebestrijding (VIP) Risk Factory het Rijk
0 Totaal
818
6.191
4.060
2.949
Langlopende financiële verplichtingen De veiligheidsregio is voor een aantal jaren verbonden aan, niet uit de balans blijkende, financiële verplichtingen. Hieronder volgen de belangrijkste van deze verplichtingen: - Huurovereenkomsten In het kader van de huur van GGD-panden is voor ongeveer € 715.000 (huur- en servicekosten) aan verplichtingen aangegaan. Voor de brandweerkazernes bedraagt de jaarlijkse huur en servicekosten circa € 1.155.000. - Investeringsverplichtingen Voor balansdatum zijn investeringsverplichtingen aangegaan. Deze hangen samen met investeringen die worden uitgevoerd over een periode die over het boekjaar heen loopt. - Overige langlopende verplichtingen Voor de toelichting op de langlopende verplichtingen wordt verwezen naar de bijlage. - Verlofuren Conform BBV wordt geen voorziening gevormd voor het openstaand verlof met een jaarlijks vergelijkbaar volume. Het jaarlijks vergelijkbaar volume bij VRLN bedraagt 44.000 uur (bovenwettelijk verlof 50% en wettelijk verlof 100%).
Jaarverantwoording 2023 VRLN
- 60 -
28 maart 2024
6.3
Toelichting op het overzicht van baten en lasten
De belangrijkste verschillen tussen de realisatie en de begroting na wijziging worden hieronder toegelicht. De baten en lasten zijn opgenomen per programma en worden nader verklaard.
6.3.1. Programma Publieke Gezondheid Totaal Programma Publieke Gezondheid
(bedragen in duizenden euro's) Verschil begroting realisatie
Begroting 2023 na w ijziging
Realisatie 2023
Publieke gezondheid voor de jeugd
12.631
12.799
-168
Publieke gezondheid algemeen
10.410
10.817
-407
58
5.390
-5.331
23.099
29.005
-5.906
Publieke gezondheid voor de jeugd
2.233
2.212
-21
Publieke gezondheid algemeen
4.917
5.134
217
Lasten (excl. toevoegingen aan reserves)
Publieke gezondheid tijdens crisissituaties Totaal lasten Baten (excl. onttrekkingen aan reserves)
Publieke gezondheid tijdens crisissituaties
4
5.769
5.764
7.154
13.115
5.961
Publieke gezondheid voor de jeugd
10.385
10.385
0
Publieke gezondheid algemeen
Totaal baten program m a Baten (gem eentelijke bijdragen)
5.493
5.493
0
Publieke gezondheid tijdens crisissituaties
54
54
0
Totaal baten gem eentelijke bijdragen
15.932
15.932
0
Totaal baten
23.086
29.047
5.961
Saldo van baten en lasten
-13
42
55 V
Toevoegingen aan reserves
2
2
0
Onttrekkingen aan reserves
15
418
403
Gerealiseerde resultaat
0
458
458 V
Gerealiseerde resultaat excl Corona
0
385
385 V
De vergoeding van VWS voor de kosten van de coronabestrijding zijn verwerkt in het programma Publieke Gezondheid. In het programma Bedrijfsvoering/Overhead worden ook kosten van de coronabestrijding verantwoord. Denk hierbij aan ICT lasten en huisvestingslasten. De kosten van coronabestrijding buiten beschouwing gelaten, is er sprake van een positief saldo van € 385K. Dit is opgebouwd uit hoger dan begrote lasten en hoger dan begrote baten. Exclusief de niet begrote lasten en baten samenhangend met corona is er aan de lastenkant een overschrijding met € 660K en laat de batenkant hogere baten zien dan begroot ad € 1.045K.
Jaarverantwoording 2023 VRLN
- 61 -
28 maart 2024
De lasten zijn hoger dan begroot door: Uitgaven samenhangend met de VIP gelden die door het rijk beschikbaar gesteld zijn. Externe begeleiding inhuur voor het traject OBP (optimalisatie planning en begroting JGZ) Externe capaciteit inhuur voor de strategische huisvesting GGD De baten zijn hoger dan begroot omdat er sprake is van extra middelen van het rijk voor de Versterking Infectieziektebestrijding en Pandemie paraatheid GGD’en (VIP-gelden) en er extra inkomsten zijn in verband met het rijksvaccinatieprogramma. Ook zijn meer inkomsten gerealiseerd door detacheringen en subsidies (GALA-middelen). De directe facturering van lijkschouw en euthanasie bij gemeenten heeft niet plaatsgevonden. De hiermee begrote baten zijn niet gerealiseerd.
6.3.2. Programma Brandweerzorg Totaal Programma Brandweerzorg
(bedragen in duizenden euro's) Begroting 2023 na w ijziging
Realisatie 2023
Incidentbestrijding
23.747
21.679
2.068
Risicobeheersing
253
184
69
Preparatie
11.854
12.251
-397
Totaal lasten
35.854
34.114
1.741
Incidentbestrijding
6.072
5.837
-235
Risicobeheersing
0
6
6
Verschil begroting realisatie
Lasten (excl. toevoegingen aan reserves)
Baten (excl. onttrekkingen aan reserves)
Preparatie
52
41
-11
6.124
5.884
-240
Incidentbestrijding
17.709
17.709
0
Risicobeheersing
253
253
0
Preparatie
11.769
11.769
0
Totaal baten gem eentelijke bijdragen
29.731
29.731
0
Totaal baten
35.854
35.614
-240
Saldo van baten en lasten
-0
1.501
1.501 V
Toevoegingen aan reserves
0
137
-137
Onttrekkingen aan reserves
0
0
0
Gerealiseerde resultaat
-0
1.363
1.363 V
Gerealiseerde resultaat excl. Corona
-0
1.364
1.364 V
Totaal baten program m a Baten (gem eentelijke bijdragen)
Jaarverantwoording 2023 VRLN
- 62 -
28 maart 2024
Het resultaat van het programma brandweerzorg bedraagt per jaareinde € 1,364 miljoen positief. Ten opzichte van de prognose bij de bestuursrapportage 2023 (€ 700.000 voordelig) betekent dit een stijging van € 700.000. Deze stijging van het resultaat wordt onder andere veroorzaakt door een lagere daadwerkelijke rente op investeringen ten opzichte van de rekenrente voor het gehele programma brandweerzorg. Daarnaast valt op dat in tegenstelling tot eerder afgegeven prognoses kosten op onderdelen lager zijn dan verwacht. Verder zorgt een ontvangen subsidie van provincie Limburg voor natuurbrandbestrijding voor een stijging van het resultaat. Naast meerdere kleine posten door het gehele programma heen die ook zorgen voor een verhoging van het resultaat valt op dat in tegenstelling tot de eerder afgegeven prognose een kleiner positief resultaat is gerealiseerd op het budget voor vrijwilligerskosten. Doordat er van drie naar twee dagen realistisch oefenen is gegaan en een verrekening met het trainingscentrum heeft plaatsgevonden, vallen de kosten bij vakbekwaamheid lager uit dan gepland. Daarnaast is een geplande opleiding niet doorgegaan/verschoven. Verder is de overschrijding op het budget voor reparaties en onderhoud hoger geworden dan eerder ingeschat en zorgt daarmee voor een verlaging van het positieve resultaat.
Jaarverantwoording 2023 VRLN
- 63 -
28 maart 2024
6.3.3. Programma Crisisbeheersing Totaal Programma Crisisbeheersing
(bedragen in duizenden euro's) 130219
Begroting 2023 na w ijziging
Realisatie 2023
Verschil begroting realisatie
4.672
3.855
817
Lasten (excl. toevoegingen aan reserves) Crisisbeheersing en multidisciplinaire samenw erking (incl. GHOR) Gemeentelijke processen
827
1.228
-401
Meldkamer
1.561
1.358
203
Totaal lasten
7.061
6.441
620
1.835
2.235
400
Gemeentelijke processen
98
457
359
Meldkamer
0
26
26
1.933
2.718
785
2.837
2.837
0
729
729
0
Meldkamer
1.267
1.267
0
Totaal baten gem eentelijke bijdragen
4.834
4.834
0
Totaal baten
6.767
7.551
785
Saldo van baten en lasten
-294
1.111
1.404 V
Baten (excl. onttrekkingen aan reserves) Crisisbeheersing en multidisciplinaire samenw erking (incl. GHOR)
Totaal baten program m a Baten (gem eentelijke bijdragen) Crisisbeheersing en multidisciplinaire samenw erking (incl. GHOR) Gemeentelijke processen
Toevoegingen aan reserves
0
0
0
Onttrekkingen aan reserves
294
65
-229
Gerealiseerde resultaat
0
1.176
1.176 V
Gerealiseerde resultaat excl. Corona
0
1.176
1.176 V
Op het programma Crisisbeheersing is het gerealiseerde resultaat € 1.176K voordelig. Dit resultaat is de resultante van de resultaten op de drie programmaonderdelen: Crisisbeheersing en multidisciplinaire samenwerking (incl. GHOR) De onderschrijding van de lasten crisisbeheersing en multidisciplinaire samenwerking (incl. GHOR) wordt met name veroorzaakt doordat de realisatie op opleiden, trainen en oefenen is achtergebleven, en er gedurende het jaar invulling is gegeven aan de versterking Crisisbeheersing. Nieuwe medewerkers zijn pas in de loop van het jaar binnengekomen en nog niet alle vacatures zijn ingevuld. Daarnaast is er sprake van een overschrijding van de kosten inhuur extern en kosten operationele informatievoorziening, met name met betrekking tot het Veiligheidsinformatieknooppunt (VIK) fase 2. Daartegenover staat echter een overschrijding van de overige baten (subsidies, bijdragen) van met name VIK fase 2.
Jaarverantwoording 2023 VRLN
- 64 -
28 maart 2024
Verder is er sprake van een overschrijding van de kosten interne piketvergoedingen alsmede een verhoging van de Rijksbijdrage als gevolg vaan de loon- en prijsbijstelling BDuR. Gemeentelijke processen De overschrijding van de lasten gemeentelijke processen is met name veroorzaakt door hogere lasten Oekraïne, waartegenover hogere baten Oekraïne. Ook zijn er hogere lasten interne piketvergoedingen alsmede hogere lasten opleiden, trainen en oefenen gemeentelijke processen. Meldkamer De onderschrijding van de lasten meldkamer wordt veroorzaakt door de lagere bijdrage van de VRLN aan de Meldkamer Limburg, waartegenover een lagere onttrekking aan de reserve meldkamer nodig is geweest. Het voordeel lagere onttrekking reserve meldkamer is € 229K. Daarnaast is er sprake van een overschrijding van de baten als gevolg van hogere overige baten (afrekening 2021 politie).
Jaarverantwoording 2023 VRLN
- 65 -
28 maart 2024
6.3.4 Bedrijfsvoering/Overhead Totaal Overhead
(bedragen in duizenden euro's) 130219
Begroting 2023 na w ijziging
Realisatie 2023
Verschil begroting realisatie
Overhead
15.914
17.378
-1.464
Totaal lasten
15.914
17.378
-1.464
Overhead
1.726
1.968
242
Totaal baten overhead
1.726
1.968
242
Overhead
14.221
14.221
-0
Totaal baten gem eentelijke bijdragen
14.221
14.221
-0
Totaal baten
15.947
16.189
242
Saldo van baten en lasten
33
-1.189
-1.222 N
Toevoegingen aan reserves
74
74
0
Onttrekkingen aan reserves
41
215
174
Gerealiseerde resultaat
0
-1.048
-1.048 N
Gerealiseerde resultaat excl. Corona
0
-976
-976 N
Lasten (excl. toevoegingen aan reserves)
Baten (excl. onttrekkingen aan reserves)
Baten (gem eentelijke bijdragen)
Het nadelige saldo van bedrijfsvoering is (na onttrekking van de reserve) -/- € 976K. Dit nadelig resultaat wordt verklaard door: Hogere kosten ICT/Informatieveiligheid (€ 800K) door hogere licentiekosten en dataverkeer(meer medewerkers) extra inhuur en voorzieningen i.v.m. informatieveiligheid. Boekverlies activa Nijmeegseweg (€ 560K) Nadelig renteresultaat door lagere rekenrente (is voor VR als totaal budgettair neutraal; bij de andere programma’s leidt dit voordeel op de kapitaallasten) Hogere rente opbrengst liquide middelen Lagere kosten voormalig personeel Lagere kosten juridische ondersteuning Lagere kosten kwaliteitsbeleid. Hogere inkomsten UWV Lagere kosten thuiswerkvergoeding en reiskosten woon-werk
6.3.5. Overzicht incidentele baten en lasten In de hierna volgende overzicht staat een samenvatting van de incidentele afwijkingen ten opzichte van de begroting.
Jaarverantwoording 2023 VRLN
- 66 -
28 maart 2024
Incidentele baten
(bedragen in duizenden euro's) ####
Om schrijving
Corona
5.319 V
Publieke Gezondheid: Subsidies/detacheringen
Brandw eerzorg:
Crisisbeheersing:
Overhead:
149 V
Baten projecten o.a VIP
711 V
Forensisch
-147 N
Rijksvaccinaties
256 V
Overige baten (natuurbrandbestrijding)
115 V
Incidentele baten verkoop materieel brandw eer
13 V
Overige baten / bijdragen
140 V
Projectbaten VIK Fase 2
193 V
Projectbaten Fieldlab
308 V
Totaal
7.056 V +'= Voordeel; '-'= Nadeel
Incidentele lasten
(bedragen in duizenden euro's) ####
Om schrijving Corona
-5.319 N
Publieke Gezondheid Inhuur/extra capaciteit i.v.m. projecten
Brandw eerzorg:
-497 N
Overige lasten personeel -overhead ivm VIP
-217 N
Onderzoeken, verbruiksartikelen, licenties, overige kosten
-196 N
Opleidingen
-72 N
Hogere energielasten
-436 N
Hogere kosten reparatie en onderhoud voertuigen
-315 N
Lagere kosten opleiding en oefeningen vakbekw aam
338 V
Lagere kosten vrijw illigers
275 V
Lagere algemene opleidingskosten BRWZ
185 V
Afschrijvingslasten huisvesting BRWZ
-215 N
Mutaties voorzieningen huisvesting BRWZ
-120 N
Hogere kosten diverse piketten
-45 N
Crisisbeheersing:
Projectlasten VIK Fase 2
-193 N
Overhead:
Projectlasten Fieldlab
-308 N
Lagere kosten voormalig personeel
189 V
Afw aardering gebouw Nijmeegsew eg
-559 N
Voordeel renteomslag
65 V
Totaal
-7.440 N +'= Voordeel; '-'= Nadeel
Jaarverantwoording 2023 VRLN
- 67 -
28 maart 2024
Analyse begrotingsafwijkingen en begrotingsrechtmatigheid Zie paragraaf 3.2.2 Rechtmatigheidsverantwoording.
6.3.6. Aan arbeidskosten gerelateerde verplichtingen Op grond van het BBV mogen voor jaarlijks terugkerende arbeidskosten en gerelateerde verplichtingen van vergelijkbaar volume geen voorzieningen gevormd worden. De financiële consequenties bijvoorbeeld van het opnemen en toekennen van verlof vallen onder de aan jaarlijks terugkerende arbeidskosten gerelateerde verplichtingen. Hier wordt dus geen voorziening voor opgenomen. In de coronajaren is het vergelijkbare volume van verlofuren (stand 2019) substantieel gestegen. Hiermee samenhangend is daarom in 2020 een voorziening voor ‘aan jaarlijks terugkerende arbeidskosten gerelateerde verplichtingen met een niet vergelijkbaar volume’ gevormd en is er een balanspost opgenomen. In 2022 zijn, gezien de gewijzigde regelgeving en de mogelijkheid tot verlofsparen, de bestaande voorziening en balansposten geactualiseerd. Er is in 2022 ook een aparte voorziening opgenomen voor verlofsparen (BBV-eis) en voor met Individueel Keuze Budget aangekochte verlofuren. Het beleid en regelgeving is niet aangepast, wel zijn de voorzieningen geactualiseerd naar de stand van zaken in 2023, zie de toelichting bij de tabel voorzieningen (6.2.3.).
6.3.7. Wet normering topinkomens (WNT) Uit hoofde van de Wet normering bezoldiging topfunctionarissen publieke en semipublieke sector moet de bezoldiging van alle topfunctionarissen (WNT) worden verantwoord, ook als de norm niet is overschreden. Dit geldt ook voor externe topfunctionarissen, ongeacht de duur van het dienstverband c.q. de periode van inhuur. Het bezoldigingsmaximum uit hoofde van de WNT 2023 voor de leidinggevende topfunctionarissen bedraagt € 223.000 en wordt niet overschreden.
Jaarverantwoording 2023 VRLN
- 68 -
28 maart 2024
WNT - 1a. Leidinggevende topfunctionarissen met een dienstbetrekking
Jaarverantwoording 2023 VRLN
- 69 -
28 maart 2024
WNT - 2. Uitkeringen wegens beëindiging dienstverband aan topfunctionarissen
Jaarverantwoording 2023 VRLN
- 70 -
28 maart 2024
WNT - 1d. Topfunctionarissen met een bezoldiging van € 1.900 of minder
Naast de hierboven vermelde topfunctionarissen zijn er geen andere functionarissen met een dienstbetrekking die in 2023 een bezoldiging boven het individueel toepasselijke drempelbedrag hebben ontvangen.
Jaarverantwoording 2023 VRLN
- 71 -
28 maart 2024
6.4
Covid-19 bestrijding
De Minister van VWS heeft toegezegd de kosten in het kader van de bestrijding van de coronacrisis volledig te vergoeden. In de onderstaande tabel zijn de meerkosten Covid 2023 opgenomen. De regeling is beëindigd per 1-7-2023, maar kent nog wel een uitloop voor eventuele langer doorlopende verplichtingen. Voor de kosten van de Covid-vaccinaties na 1-7-2023 ontvangt VRLN een specifieke uitkering die via de Sisa wordt verantwoord.
Coronabestrijding 2023 (meerkostenregeling)
(bedragen in euro's)
Declaraties VWS Meerkosten Bron- en contactonderzoek
270.000
Bemonstering
701.000
Vaccineren
1.787.000
Overige meerkosten
290.925
Subtotaal meerkosten
3.048.925
Minder opbrengsten (verrekend met minder uitgaven) Technische Hygiënezorg/Toezicht houden
0
Reizigerszorg
0
Subtotaal minder opbrengsten
0
A.Totaal gedeclareerd
3.048.925
B. Werkelijke lasten Corona uit jaarrekening 2023
3.085.190
C. Nog te declareren bij VWS eindafrekening 2023 (B-A)
36.265
Terug te betalen voorschot 2021
0
Nog te ontvangen van VWS (eindafrekening 2021)
0
Per saldo te verrekenen met VWS 2023
Jaarverantwoording 2023 VRLN
36.265
- 72 -
28 maart 2024
6.5
Sisa-bijlage bij de jaarrekening
Jaarverantwoording 2023 VRLN
- 73 -
28 maart 2024
Specifieke uitkering
A2
Brede Doeluitkering Rampenbestrijding (BDUR)
Ontvanger
Uitkeringscode
JenV
Juridische grondslag
Verstrekker
SiSa bijlage verantwoordingsinformatie 2023 op grond van artikel 3 van de Regeling informatieverstrekking sisa - d.d. 07-02-2024
Indicator Besteding (jaar T)
Indicator
Indicator
Indicator
Indicator
Indicator
Besluit veiligheidsregio's artikelen 8.1, 8.2 en 8.3 Veiligheidsregio's
JenV
A18
Aard controle R Indicator: A2/01 € 8.064.202 Naam Kostensoort Besteding per kostensoort (zelfstandige uitvoering inclusief uitvoering door andere partijen, niet zijnde medeoverheden, jaar T)
Bekostiging eerste opvang ontheemden Oekraïne door Veiligheidsregio’s
Cumulatieve besteding per kostensoort (t/m jaar T inclusief uitvoering door andere medeoverheden vanaf SiSa 2023)
Veiligheidsregio’s Aard controle n.v.t. Aard controle R Aard controle R Indicator: A18/01 Indicator: A18/02 Indicator: A18/03 1 Meerkosten coördinerende €0 €0 gemeente 2 Hotels/centra €0 €0 3 Overige specifieke meerkosten € 354.283 € 603.722 4 Overige Meerkosten € 77.522 € 295.765 Berekening totale besteding Eindverantwoording (Ja/Nee) Eventuele toelichting als bij de Volledig zelfstandige uitvoering (zelfstandige uitvoering inclusief vorige indicator “nee” is ingevuld (Ja/Nee) uitvoering door andere partijen, niet zijnde medeoverheden, jaar T) Som indicator 02 Aard controle n.v.t. Indicator: A18/04 1
Aard controle n.v.t. Indicator: A18/05 Nee
€ 431.805 VWS
VWS
H29
H33
Regeling specifieke uitkering versterking GGD'en
Regeling specifieke uitkering COVID-19-vaccinatie
Naam van de pijler
Besteding (jaar T) ten laste van Rijksmiddelen – zelfstandige uitvoering
Aard controle n.v.t. Aard controle R Aard controle R Aard controle n.v.t. Indicator: H29/01 Indicator: H29/02 Indicator: H29/03 Indicator: H29/04 1 Kwetsbaarheden wegnemen € 556.111 € 556.111 Ja 2 Verstevigen (boven) regionale €0 €0 monitoring en surveillance Ja 3 Versterken wetenschappelijke €0 €0 kennisinfrastructuur Ja 4 Samenwerking bovenregionaal €0 €0 niveau Ja Ja 5 Versneld opleiden € 111.431 € 111.431 Besteding (jaar T) voor het in Besteding (jaar T) voor Heeft u (met toestemming van Besteding (jaar T) ten behoeve stand houden van een opschaling van de de minister van VWS) de van alternatieve doeleinden infrastructuur t.b.v. een basisinfrastructuur voor het infrastructuur voor (verplicht als bij voorgaande basiscapaciteit voor het zetten zetten van COVID-19 basiscapaciteit voor alternatieve indicator ‘Ja’ is geselecteerd) van COVID-19 vaccinaties daarbij vaccinaties in het kader van een doeleinden ingezet? (Ja/Nee) rekening houdend met mogelijke vaccinatiecampagne. opschaling
Aard controle R Indicator: H33/01 € 499.066
Jaarverantwoording 2023 VRLN
Aard controle n.v.t. Aard controle n.v.t. Indicator: A18/06 Indicator: A18/07 Eerste opvang ontheemden is Ja nog niet ten einde gekomen Cumulatieve besteding (t/m jaar Plannen uitgevoerd conform Toelichting - verplicht als bij T) ten laste van Rijksmiddelen – uitvraag? (Ja/Nee) H29/04 "Nee" is ingevuld Inclusief verantwoording tussen medeoverheden
- 74 -
Aard controle R Indicator: H33/02 € 1.730.324
Aard controle D2 Indicator: H33/03 Nee
28 maart 2024
Aard controle D2 Indicator: H33/04
Zelfstandige uitvoering? (Ja/ Nee)
Aard controle n.v.t. Indicator: H29/05
Aard controle n.v.t. Indicator: H29/06 Ja Ja Ja Ja Ja
6.6
Bijlage met gerealiseerde baten en lasten per taakveld
VRLN dient als gemeenschappelijke regeling de baten op het taakveld overhead te verdelen naar de overige taakvelden. Deze verdeling is uitgevoerd op basis van de verhouding van de gemeentelijke bijdragen van de betreffende programma’s. Het taakveld Crisisbeheersing en Brandweer is opgebouwd uit de twee programma’s Veiligheid. Het taakveld Volksgezondheid betreft het programma Publieke Gezondheid, met uitzondering van het programmaonderdeel Toezicht houden. Dit programmaonderdeel valt onder het taakveld Samenkracht en burgerparticipatie. Gerealiseerde baten en lasten per taakveld
(bedragen in duizenden euro's) 020224
Gerealiseerde baten
Taakvelden gem eenten
0.
Bestuur en Ondersteuning
0.4
Overhead
Gerealiseerde lasten
0
17.452
0
17.452
52.807
40.692
52.807
40.692
934
778
934
778
35.358
28.230
Subtotaal Volksgezondheid en Milieu
35.358
28.230
Totaal
89.099
87.151
'+'= Voordeel;
'-'= Nadeel
Subtotaal taakveld Bestuur en Ondersteuning 1.
Veiligheid
1.1
Crisisbeheersing en Brandw eer
Subtotaal Veiligheid 6.
Sociaal Dom ein
6.1
Samenkracht en burgerparticipatie
Subtotaal Sociaal Dom ein 7.
Volksgezondheid en Milieu
7.1
Volksgezondheid
Verdeelprincipe van de programma’s naar de taakvelden: Van de baten van Bestuur en Ondersteuning wordt 58,41% verdeeld naar Veiligheid, 1,12% naar Sociaal Domein en 40,47% naar Volksgezondheid en Milieu. De verdeling is gebaseerd op de verhouding van de lasten van de verschillende taakvelden.
Jaarverantwoording 2023 VRLN
- 75 -
28 maart 2024
6.7
Bijlage met toelichting op langlopende verplichtingen
De veiligheidsregio is voor een aantal jaren verbonden aan, niet uit de balans blijkende, financiële verplichtingen. Hieronder volgt een toelichting op langlopende verplichting met een inkoopwaarde boven € 150.000. -
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
Voor levering van gas en elektra zijn met ingang van 1 januari 2023 overeenkomsten gesloten met een duur van vier jaar, tot en met 31 december 2026. De prijs is afhankelijk van marktomstandigheden en verbruik. De verplichting bedraagt ca. € 950.000 per jaar. Voor het schoonmaakonderhoud is een overeenkomst gesloten met ingang van 1 april 2019 voor de duur van acht jaar inclusief opties tot verlenging tot en met 1 april 2027. De verplichting bedraagt ca. € 550.000 per jaar. Voor de levering van consultants en implementatie van de salarisapplicatie is met ingang van 28 juni 2016 een overeenkomst gesloten. De overeenkomst heeft een looptijd van vier jaar, met een optie tot twee keer verlenging van twaalf maanden. De jaarlijkse verplichting bedraagt ca. € 150.000. Voor de levering van consultants en implementatie van het financieel pakket is een overeenkomst gesloten met ingang van 30 juni 2017 voor een duur van acht jaar inclusief opties tot verlenging tot en met 29 juni 2025. De jaarlijkse verplichting bedraagt ca. € 100.000. Voor het leveren van hardware is een overeenkomst gesloten met ingang van 1 december 2021 voor een duur van vier jaar tot en met 30 november 2025. De verplichting bedraagt ca. € 500.000 per jaar. In 2019 is een overeenkomst gesloten voor levering van het centraal communicatieplatform.
De overeenkomst heeft een looptijd van totale duur van vijf jaren en vier maanden en eindigt op 6 januari 2025. De jaarlijkse verplichting bedraagt ca. € 300.000. In 2021 is een overeenkomst gesloten voor de levering van Microsoft licenties. De overeenkomst heeft een looptijd van twee jaar, met een optie tot drie keer een verlenging van twaalf maanden. De jaarlijkse verplichting bedraagt ca. € 650.000. Voor de implementatie en doorontwikkeling Office 365 is met ingang van 1 januari 2019 een overeenkomst gesloten. De overeenkomst heeft een looptijd van drie jaar. De jaarlijkse verplichting bedraagt ca. € 450.000. Voor de digitale dossiervorming JGZ is met ingang van 1 oktober 2017 een overeenkomst gesloten. De overeenkomst heeft een looptijd van vier jaar, met een optie tot vijf keer een verlenging van twaalf maanden. De jaarlijkse verplichting bedraagt ca. € 300.000. In 2019 is een overeenkomst gesloten voor de levering van vaccins. De overeenkomst is ingegaan op 1 januari 2020 voor een duur van drie jaar tot en met 31 december 2023. Met ingang van 1 januari 2024 is een nieuwe overeenkomst gesloten met een duur van vier jaar, tot en met 31 december 2026. De jaarlijkse verplichting bedraagt ca. € 300.000. Met ingang van 1 oktober 2021 is een huurovereenkomst gesloten voor de levering van Multifunctionals.
De overeenkomst heeft een looptijd van vier jaar met een optie tot twee keer verlenging van twaalf maanden. De verplichting bedraagt ca.€ 150.000 per jaar. In 2018 is een overeenkomst gesloten voor een aansprakelijkheidsverzekering. De verzekering is ingegaan op 1 januari 2019 en loopt tot en met 31 december 2021, met een optie tot drie keer verlenging van twaalf maanden. Er is gebruik gemaakt van de optie om de overeenkomst te verlengen tot 31 december 2024. De verplichting bedraagt ca. € 150.000 per jaar. In 2018 is een overeenkomst gesloten voor de brand- en wagenparkverzekering. De verzekeringen zijn ingegaan op 1 januari 2019 en lopen tot en met 31 december 2021, met een optie tot drie keer verlenging van twaalf maanden. Er is gebruik gemaakt van de optie om de overeenkomst te verlengen tot 31 december 2024. De verplichting bedraagt ca. € 200.000 per jaar.
Jaarverantwoording 2023 VRLN
- 76 -
28 maart 2024
-
-
-
-
-
Voor onderhoud van voertuigen en installaties is een overeenkomst gesloten met ingang van 1 april 2023 tot en met 31 december 2027, met een optie tot vier keer verlenging van twaalf maanden. De verplichting bedraagt ca. € 300.000 per jaar. In 2021 is een overeenkomst gesloten voor keuring en onderhoud van brandweermaterieel. De overeenkomst gaat in op 1 januari 2022 tot en met 31 december 2027, inclusief de verlengopties. De verplichting bedraagt ca. € 300.000 per jaar. Met ingang van 1 januari 2019 is een overeenkomst gesloten voor de brandweer specifieke eendaagse trainingen. De overeenkomst heeft een looptijd van 2 jaar met een optie tot twee keer verlenging van twaalf maanden. Er is gebruik gemaakt van de optie om de overeenkomst te verlengen tot 31 december 2023. Met ingang van 1 januari 2024 is een nieuwe overeenkomst gesloten met een duur van drie jaar, tot en met 31 december 2027. De jaarlijkse verplichting bedraagt ca. € 300.000. Per 1 april 2022 is een overeenkomst gesloten voor inhuur van flexibele arbeid. De overeenkomst heeft een looptijd van drie jaar, met een optie tot vier keer verlenging van twaalf maanden. De ingeschatte kosten per jaar bedragen ca. € 600.000. Voor de vaccinatiedienstverlening inclusief de beveiliging is met ingang van 1 mei 2020 een overeenkomst gesloten.
Deze overeenkomst heeft een totale duur van twee jaar en acht maanden en eindigt op 31 december 2024. De ingeschatte kosten per jaar bedragen ca. € 3.500.000.
Jaarverantwoording 2023 VRLN
- 77 -
28 maart 2024
Rechtmatigheidsverantwoording Verantwoordelijkheid Dagelijks Bestuur van de Veiligheidsregio Limburg-Noord De baten en lasten alsmede de balansmutaties moeten getrouw in de jaarrekening worden opgenomen. Uit het getrouw opnemen van de baten en lasten alsmede de balansmutaties, blijken een drietal rechtmatigheidscriteria niet expliciet. Dit betreffen het begrotings-, voorwaarden-, en misbruiken oneigenlijk gebruik criterium. In deze rechtmatigheidsverantwoording licht het Dagelijks Bestuur toe in hoeverre bij de in de jaarrekening verantwoorde baten en lasten, alsmede de balansmutaties het begrotings-, voorwaarden-, en misbruik- en oneigenlijk gebruik criterium zijn nageleefd. Dit houdt in dat de verantwoorde baten en lasten, alsmede de balansmutaties in overeenstemming zijn met door het Algemeen Bestuur vastgestelde kaders zoals de begroting en interne verordeningen en met bepalingen in de relevante wet- en regelgeving. Bij de waarderingsgrondslagen in de jaarrekening is het door het Algemeen Bestuur op 2 december 2022 vastgestelde normenkader van de relevante weten regelgeving verder toegelicht. Deze verantwoording hanteert een grensbedrag omdat alleen de van belang zijnde aspecten in de verantwoording hoeven te worden betrokken.
Deze grens is door het algemeen bestuur bepaald en bedraagt 1% van de totale lasten inclusief toevoegingen aan de reserves en is daarmee vastgesteld op € 871.510.
Bevinding Het Dagelijks Bestuur is van mening dat de in deze jaarrekening verantwoorde baten en lasten alsmede de balansmutaties rechtmatig tot stand zijn gekomen binnen de daarvoor gestelde grens. De geconstateerde afwijkingen betreffen (indien er geen bedrag is ingevuld, is er geen afwijking): Begrotingscriterium
Bedrag
1A. Overschrijding lasten programma’s (of indien van toepassing een ander door het Algemeen Bestuur vastgesteld autorisatieniveau) -
5.906
Programma Publieke Gezondheid Programma Bedrijfsvoering/Overhead
1.464
1B. Overschrijding investeringsbudgetten (kredieten)
149
2. Ongeautoriseerde reservemutaties 3. Overschrijding van baten en/of onderschrijding van lasten en baten die niet tijdig tot een begrotingswijziging hebben geleid of te laat aan het Algemeen Bestuur zijn gemeld (hangt af van de intern vastgelegde spelregels in bijvoorbeeld de financiële verordening art. 212 Gemeentewet over de planning & control cyclus, budgetafwijkingen, budgetoverheveling etc.). Totaal begrotingsonrechtmatigheden