CConstaterende datBergen
Koppel je AI →
Document · PDF

Begroting 2024

Gemeenteraad 11 juli 2023, gemeente BergenBij agendapunt: Zienswijze begroting 2024 Veiligheidsregio Limburg-Noord;18.533 woorden

Open het PDF bij iBabs ↗Naar de vergadering →

Tekst van het document

Uit het bestand gehaald, zonder opmaak, tabellen en afbeeldingen · deel 2 van 3

Niet gevonden in dit document.

2.3.3 Waar sturen we op? Crisisbeheersing en multidisciplinaire samenwerking en GHOR Crisisbeheersing draagt zorg voor actuele plannen, snelle en adequate opschaling en inzet van vakbekwame medewerkers, belast met GHOR- en multidisciplinaire processen crisisbeheersing. Daarvoor worden onderstaande inspanningen (indicatoren) geleverd.

Begroting 2024 VRLN

26

5 april 2023

Indicatoren Evenementen advisering Risicobeheersing: • Op alle adviesaanvragen in het kader van vergunningverlening voor een B- of C-evenement (ongeveer 325 per jaar) is advies uitgebracht binnen 10 werkdagen, ingaand vanaf het moment dat een adviesverzoek met complete aanvraag is ingediend. Voorbereiding: • Tenminste 90% van multidisciplinaire plannen, werkinstructies en operationele informatie wordt tenminste eenmaal per 3 jaar gecontroleerd op actualiteit waarbij de versiedatum wordt aangepast. • Met alle structurele partners en buurregio’s is jaarlijks contact en zijn afspraken vastgelegd. • Het MOTO-aanbod (multidisciplinair opleiden-trainen-oefenen) voorziet in tenminste 2 oefenmomenten per functionaris per jaar. • (M)OTO-deelname door GHOR-functionarissen en multi-functionarissen (i.c. leiders en informatiemanagers) voldoet aan de norm van minimaal 2 momenten per functionaris per jaar. • De paraatheid en vakbekwaamheid van GHOR-functionarissen en multi-functionarissen is actueel en inzichtelijk. • De GHOR heeft inzicht in de voorbereiding van instellingen, zorgaanbieders, regionale ambulancevoorziening en diensten die een taak hebben in de geneeskundige hulpverlening én continuïteit van zorg moeten garanderen.

Crisisbestrijding: • Individueel niveau: de kernfuncties crisisbeheersing zijn in 80% van de gevallen na alarmering binnen de normtijd uit het Regionaal Crisisplan aangevangen met hun werkzaamheden. • Teamniveau: de teams beginnen in 80% van de gevallen in een naar oordeel van de leider voldoende complete samenstelling binnen de normtijd uit het Regionaal Crisisplan met het eerste overleg. Evalueren en leren: • Alle GRIP-incidenten en aanvullend de multidisciplinaire gebeurtenissen waarvoor dit gevraagd wordt, worden geëvalueerd en verwerkt in een periodieke nieuwbrief. • Jaarlijks wordt op basis van alle evaluaties een trendanalyse met leer- en verbeterpunten gegenereerd en vastgesteld.

Begroting 2024 VRLN

27

5 april 2023

Gemeentelijke processen Indicatoren Operationele voorbereiding: • Van de functionarissen binnen de Oranje Kolom die actief zijn binnen de multidisciplinaire teams neemt iedere functionaris minimaal 1x per jaar deel aan een multidisciplinaire bijscholing of oefening. • Elke functionaris binnen de Oranje Kolom neemt minimaal 1x per jaar deel aan een monodisciplinaire opleiding of oefening. • Alle nieuwe functionarissen die binnen de Oranje Kolom actief zijn, volgen een startbekwaamheidstraject voor de functie die zij gaan uitoefenen. Incidentbestrijding: • In alle gevallen zijn de teams na alarmering binnen de gestelde opkomsttijden operationeel.

2.3.4 Wat mag het kosten? De lasten van het programma Crisisbeheersing bedragen € 6,0 miljoen (exclusief toerekening overhead). Dat is € 11 per inwoner. De gemeenten dekken met hun bijdragen € 5,1 miljoen van de programmalasten. Dat is € 10 per inwoner. Tabel programma Crisisbeheersing

(bedragen in duizenden euro's) Begroting 2024

Lasten

5.956

Baten

5.662

Algemene dekkingsmiddelen

0

Onvoorzien

0

Geraam d saldo van baten en lasten

294

Stortingen in reserves

0

Ontrekkingen van reserves Geraam d resultaat

Begroting 2024 VRLN

294 0

28

5 april 2023

2.4

Programma Bedrijfsvoering/Overhead

2.4.1 Wat willen we bereiken? Het programma bedrijfsvoering is ondersteunend aan de beleidsinhoudelijke programma’s en bestaat uit de activiteiten met betrekking tot personeel & organisatie, financiën, control, informatie & automatisering, facilitaire ondersteuning, inkoop, juridische zaken en communicatie. Uitgangspunten die worden gehanteerd: • Ondersteunend aan de deugdelijke besturing van de organisatie door bestuur, directie en management en het toezicht dat daarop plaatsvindt; • Ondersteunend aan het primair proces, binnen wet- en regelgeving en de inhoudelijke kaders die door het bestuur zijn gesteld; • Functionerend binnen financiële kaders die samenhangen met de bestuurlijk vastgestelde begroting; • Functionerend binnen de door de organisatie gebruikte kwaliteitssystemen; • Werken op basis van informatie delen en toegankelijkheid, waarbij digitalisering − met als randvoorwaarde een goede borging van aspecten van informatieveiligheid en privacy − actief wordt opgepakt; • Duurzame inzetbaarheid van vitale en veerkrachtige medewerkers; • Diversiteit en inclusie: iedereen is welkom om bij ons te komen werken en iedere collega doet er toe; • Duurzame bedrijfsvoering gericht op het tegengaan van verspilling van middelen, menselijk kapitaal en energie.

Het managementteam van de VRLN heeft zichzelf ten doel gesteld de generieke overhead van de VRLN te beperken tot 15% van de totale personele capaciteit. Aan het einde van 2022 is deze doelstelling gerealiseerd. Het streven blijft rondom hoogwaardige specialistische vraagstukken de samenwerking op te zoeken met gemeenten, andere gemeenschappelijke regelingen, veiligheidsregio’s en GGD’en.

2.4.2 Wat gaan we daarvoor doen? Naast de reguliere activiteiten staat een aantal strategische vraagstukken op de rol. Haalbaarheidsstudie samenwerking met ICT NML De VRLN heeft de afgelopen jaren geïnvesteerd in de ICT-infrastructuur. Dat is nodig om de interne, regionale, externe en landelijke data-aansluiting te waarborgen. De ‘werkplek’ van VRLN kenmerkt zich door plaats, tijd en apparaat onafhankelijk werken, waarbij gegevens op een veilige en verantwoorde manier worden gedeeld. Voor de doorontwikkeling van de ICT-omgeving zoekt VRLN actief de samenwerking op. Bij voorkeur met onze deelnemende gemeenten en andere veiligheidsregio’s, GGD’en en in het meldkamerdomein met de ICT organisatie van de politie. In september 2022 heeft het Dagelijks Bestuur ingestemd met een haalbaarheidstudie naar samenwerking met ICT Noord- en Midden-Limburg. Door deel te nemen aan ICT NML kan de VRLN met de gemeenten in de regio gezamenlijk werken aan een optimale ICT-ontwikkeling waarbij kwaliteit, continuïteit, kostenbeheersing en efficiency voorop staan. In 2023 worden de uitgangspunten van het haalbaarheidsonderzoek vertaald naar een toekomstige beleidslijn.

Begroting 2024 VRLN

29

5 april 2023

Informatieveiligheid Met de toenemende digitalisering neemt het belang van informatieveiligheid toe, daar we merken dat de digitale kwetsbaarheden en dreigingen ook toenemen. Het borgen van informatieveiligheid is topprioriteit. VRLN staat voor een grote uitdaging te voldoen aan alle normen en regels die van toepassing zijn. De veiligheidsregio moet voldoen aan de Baseline Informatiebeveiliging Overheid (BIO). De GGD aan de normstelling in het kader NEN5710. Naast organisatorische maatregelen zijn technische maatregelen voorzien. Op de netwerkverbindingen en gebruikersapparatuur vindt monitoring plaats (Security Information and Event Management) en in geval van calamiteiten worden experts ingeschakeld (Security Operations Centre). Strategisch huisvestingsplan In juli 2022 heeft het Algemeen Bestuur het strategisch huisvestingsplan vastgesteld. Het aantal werkplekken wordt teruggebracht en daartoe wordt het pand aan de Nijmeegseweg na verkoop afgestoten. Nieuw- en verbouw van meerdere brandweerlocaties vindt plaats. Het hybride werken wordt verder doorgevoerd (deels thuis, deels op kantoor) en dat betekent dat in meerdere mate multifunctioneel gebruik gemaakt gaat worden van regiovestigingen. Diverse panden worden aangepast aan deze nieuwe manier van werken, met flexibele werkplekken en meer ruimte voor ontmoeten en vergaderen.

Daarnaast worden in de eigendomspanden duurzaamheidsmaatregelen doorgevoerd. Op een termijn van 4 à 5 jaar levert dit een besparing op in de huisvestingslasten. De besparing wordt ingezet voor financiering van hogere onderhoudslasten. Meerjaren onderhoudplannen (MJOP’s) In juli 2022 heeft het Algemeen Bestuur de meerjarige onderhoudsplannen vastgesteld. De onderhoudslasten stijgen. Forse prijsstijgingen in de bouw- en installatiesector spelen hierbij een belangrijke rol. Ter dekking van de lasten van groot onderhoud is een voorziening gevormd. De besparing uit het strategische huisvestingsplan wordt hiervoor ingezet. In samenspraak met gemeenten wordt een concreet jaarplan voor de uit te voeren onderhoudswerkzaamheden opgesteld. Strategisch personeelsplan Tijdens de Bestuursconferentie in september 2022 zijn de contouren van het personeelsbeleid gepresenteerd. In het personeelsplan worden in 2023 zeven strategische denklijnen, met als uitgangspunt gezonde mensen in een gezonde organisatie (‘Vitaal en Veerkrachtig’) uitgewerkt, te weten: • aantrekkelijk werkgeverschap; • vacature reductie en intern potentieel benutten; • voorbereid zijn op uitval; • competentieontwikkeling; • werken vanuit de bedoeling; • opgave gericht werken en • lerende organisatie.

Begroting 2024 VRLN

30

5 april 2023

2.4.3 Waar sturen we op? De kwaliteit van de ondersteuning van het bestuurlijk proces meten we af aan het oordeel dat toezichthouders uitspreken over de kwaliteit van de besturing van de VRLN. Denk hierbij aan: uitkomst collegiale visitatie veiligheidsregio’s, uitkomst certificering kwaliteitsmodel zorg, oordeel Inspectie Gezondheidszorg en Jeugd, oordeel Inspectie Justitie en Veiligheid, oordeel inspectie Overheidsinformatie en Erfgoed, oordeel Arbeidsinspectie, toezicht provincie Limburg, toezicht belastingdienst en goedkeurende verklaring accountant. Voor de ondersteuning aan het primair proces is een kwaliteitsmodel in ontwikkeling. Kritische prestatie-indicatoren ondersteuning aan operationeel proces Communicatie De mate waarin juiste, volledige en tijdige informatie de gewenste aandacht krijgt en op structurele wijze wordt uitgewisseld via efficiënte en effectieve kanalen bij de uitvoering van activiteiten, tussen activiteiten, tussen medewerkers onderling en tussen ondersteunende medewerkers en collega’s in een primair proces. Continue verbetering De mate waarin verbeteringen in het ondersteunende proces permanent operationele activiteiten ondersteunen en nieuwe mogelijkheden scheppen voor een primair proces en het resultaat ervan.

Efficiency/doelmatigheid De mate waarin gestandaardiseerde middelen, hoeveelheid tijd en procedures benut worden om voordelen te behalen bij een resultaat dat waarde toevoegt in het operationeel proces. Voorbeelden zijn behalen van kostenverlaging en verkleinen van cyclustijden. Flexibiliteit De mate waarin standaard methoden en technieken benut worden om met gemak en snelheid van de ondersteunende activiteiten enerzijds aan te passen aan veranderende eisen en wensen van de operatie anderzijds hen te vrijwaren van tekortkomingen. Effectiviteit/doeltreffendheid De mate waarin snel inzicht verschaft kan worden in de verschillende uitvoeringsverplichtingen van de ondersteunende activiteiten en om de mogelijkheden van het proces te overzien die het best voldoen aan de functionele voordelen voor de operatie. Beschikbaarheid De mate waarin een ondersteunend proces in staat is om de afgesproken functionaliteit onder vooraf bepaalde omstandigheden gedurende een zekere tijdsduur op een competente en stabiele wijze aan te bieden. Responsiviteit De mate waarin men als operationele collega’s en ondersteunende collega’s wederzijds bereid, gemotiveerd en in staat is een relatie op te bouwen met als doel het verwachte niveau van dienstverlening af te stemmen.

2.4.4 Wat kost het? De kosten van de bedrijfsvoering worden verdeeld over de inhoudelijke programma’s en op die wijze verrekend in de gemeentelijke bijdrage. De gemeente kan namelijk geen overheadkosten van de veiligheidsregio toevoegen aan haar eigen overheadkosten. Op basis van de omvang van de programma’s gaat een vast percentage van 60% van de generieke overhead naar de veiligheidsprogramma’s Brandweerzorg en Crisisbeheersing en 40% naar Publieke Gezondheid. Binnen de programma’s wordt de overhead toebedeeld aan onderdelen op basis van de omvang van de lasten. Een deel van de overheadkosten worden gedekt uit de overige baten.

Begroting 2024 VRLN

31

5 april 2023

De lasten van het programma Bedrijfsvoering bedragen € 16,2 miljoen. Dat is € 31 per inwoner. De gemeenten dekken met hun bijdragen € 14,6 miljoen van deze lasten. Dat is € 28 per inwoner. Tabel Bedrijfsvoering/Overhead

(bedragen in duizenden euro's) Begroting 2024

Lasten

16.152

Baten

15.885

Algemene dekkingsmiddelen

350

Onvoorzien

50

Geraam d saldo van baten en lasten

-34

Stortingen in reserves

75

Ontrekkingen van reserves Geraam d resultaat

41 0

Onder de lasten van bovenstaande programma is om administratieve redenen de toevoeging voor loon- en prijsstijging opgenomen. Deze verhoging wordt later aan de hand van de feitelijke bezetting verdeeld over de beleidsprogramma’s. De lasten bij Bedrijfsvoering dalen dan weer.

Begroting 2024 VRLN

32

5 april 2023

2.5

Risk Factory

2.5.1 Wat willen we bereiken Vanaf mei 2019 bezoeken doelgroepen het realistisch educatiecentrum Risk Factory, waar beleven van gezondheid en veiligheid centraal staat. Met realistische en interactieve scenario’s ervaren doelgroepen (on)gezondheid en (on)veiligheid én leren ze hoe te handelen. Levensechte ervaringen veranderen de kijk op risico’s. En dat geeft zelfvertrouwen om – als het er echt op aankomt – de juiste beslissingen te nemen.

2.5.2 Wat gaan we daarvoor doen? In 2023 vindt de geplande bestuurlijke evaluatie plaats. We kijken naar de maatschappelijke meerwaarde en ook naar de bedrijfsmatige randvoorwaarden waarbinnen de Risk Factory zich kan doorontwikkelen. De toekomst van de Risk Factory komt op de agenda van de bestuursconferentie in september 2023. Blijvende afstemming met Zuid-Limburg Vanaf het allereerste moment is het streven Zuid-Limburg te betrekken bij de ontwikkeling van de Risk Factory in Limburg-Noord. Er begint zich bestuurlijke interesse af te tekenen. We hopen dat dat leidt tot het gezamenlijk doorontwikkelen van de Risk Factory in Limburg.

2.5.3 Waar sturen we op? Doelstellingen

Realisatie

Bereik doelgroepen

Naast basisschoolleerlingen groep 8 bereikt de Risk Factory inmiddels ook senioren. KBO Limburg is daarbij een belangrijke partner, maar inmiddels weten senioren via diverse organisaties de Risk Factory te vinden voor een bezoek. In de businesscase van 2018 is daarnaast gesproken over de doelgroepen: Voortgezet Onderwijs, statushouders, arbeidsmigranten en mensen met een licht verstandelijke beperking. Over de activiteiten richting deze doelgroepen moeten nog keuzes worden gemaakt.

Kerndoelen onderwijs

De aansluiting met de kerndoelen is een noodzakelijke voorwaarde voor de samenwerking met het onderwijsveld. De Risk Factory in Limburg-Noord bereikt nu bijna alle scholen in het primair onderwijs in de regio.

Beleidsdoelen VRLN

Verbreding zichtbaar: Dus niet alleen zaken als brandveiligheid, veilig verkeer, veilig internetgebruik en positieve gezondheid maar bijvoorbeeld ook eenzaamheid, ondermijning en recent klimaatadaptatie.

Begroting 2024 VRLN

33

5 april 2023

3

Paragrafen

Dit hoofdstuk bevat de in het Besluit Begroting en Verantwoording Provincies en Gemeenten (BBV) voorgeschreven paragrafen die van toepassing zijn op de veiligheidsregio.

3.1

Weerstandsvermogen en risicobeheersing

In 2015 heeft het Algemeen Bestuur bepaald dat een algemene reserve van maximaal 2% van het begrotingstotaal volstaat mits onderbouwd met een inventarisatie van risico’s. Het Algemeen Bestuur heeft in 2019 besloten een algemene reserve van maximaal € 1,250 miljoen aan te houden. Aan het einde van 2022 is de algemene reserve € 533k groot. Ook de reserve transformatie meldkamer (€ 1.027k), de reserve Natuurbrandbestrijding (€ 230k) en de reserve Informatieveiligheid (€ 179k) zijn in deze jaarrekening onder het weerstandvermogen geschaard. Uitgaande van een algemene reserve van € 533.000 en vrij beschikbare reserves van € 1.436.000 is het weerstandsvermogen € 1.969.000. Het weerstandsvermogen is niet hoog genoeg voor het opvangen van alle potentiële risico’s. Concrete risico’s In het kader van risicomanagement vragen wij aandacht voor een aantal concrete risico’s. Coronapandemie De kosten van de bestrijding van de coronapandemie van de GGD en de veiligheidsregio worden vergoed door het Rijk. De afrekening over 2022 is nog niet definitief vastgesteld door VWS. In het kader van de coronabestrijding zijn externe partijen ingehuurd. De kans bestaat dat overeenkomsten na het officiële einde van de pandemie nog enige tijd doorlopen. Het ministerie van VWS heeft toegezegd dat ook deze kosten in beginsel voor vergoeding in aanmerking komen.

Deze afspraak behoeft op landelijk niveau aanscherping. Cyberincident 2022 Op 9 januari 2022 heeft een hack op de systemen van VRLN plaatsgevonden. De gevolgen voor de operatie bleven gelukkig beperkt en er zijn geen privacygevoelige gegevens ontvreemd. Er is wel financiële schade omdat externe expertise is ingezet van het CERT team (Computer Emergency Response Team Zorg), leverancier Insign, advocaat en forensisch onderzoek. Medio 2022 heeft er meerdere keren (juridische) correspondentie plaatsgevonden, waarbij VRLN de leverancier Insign aansprakelijk stelt. Bij het opmaken van de begroting 2024 vinden gesprekken over een schikkingsvoorstel plaats. Datalek Covid-19 Begin 2021 werd bekend dat landelijk GGD-medewerkers hebben gehandeld in privégegevens van mensen die zich hebben laten testen op Covid-19. Stichting ICAM heeft nu 35 overheidsinstanties, waaronder GGD’en en veiligheidsregio’s, gedagvaard vanwege dit datalek. Stichting ICAM eist namens de gedupeerden een schadevergoeding. VRLN wordt, net als de meeste GGD’en, juridisch bijgestaan door een door de verzekeraar ingeschakelde advocaat.

Begroting 2024 VRLN

34

5 april 2023

Voor onze regio is bekend dat er 26 gedupeerden zijn. Hiervan hebben er 22 gebruik gemaakt van het aanbod van GGD GHOR Nederland als tegemoetkoming van de geleden schade. Zij hebben hiermee finale kwijting verleend. Met 1 van de betrokkenen is er na herhaalde pogingen geen contact mogelijk geweest en 3 gedupeerden hadden geen interesse in de tegemoetkoming. Wellicht zetten deze 3 gedupeerden hun claim door via ICAM. Informatieveiligheid Met de toenemende digitalisering neemt het belang van informatieveiligheid toe, daar we merken dat de digitale kwetsbaarheden en dreigingen ook toenemen. VRLN heeft de afgelopen tijd geïnvesteerd in hard- en software om informatiesystemen veiliger te maken. De komende jaren worden er aanvullend diverse maatregelen ondernomen, zoals het implementeren van de BIO. De BIO geldt als basisnormenkader voor de overheid op informatiebeveiliging. VRLN wil de maatregelen binnen twee jaar volledig implementeren. Daarnaast wil VRLN samenwerken met andere veiligheidsregio’s en GGD’en om de kwetsbaarheid van onze organisatie te verminderen. Wij zouden graag zien dat software voor cruciale processen op een landelijke infrastructuur draait in plaats van dat veiligheidsregio’s en GGD’en hier eigenstandig in opereren.

Tot slot is VRLN van mening dat op landelijk niveau een Security Operation Center moet worden ingericht om individuele veiligheidsregio’s en GGD’en bij te staan in het monitoren van dreigingen en de kwalificatie van incidenten. Hoog specialistische kennis moet worden ingezet als cyberincident onverhoopt optreedt. De gevolgschade van een cyberincident is niet te kwantificeren. Deeltijdregeling brandweervrijwilligers In Nederland bestaat een hybride stelsel van beroeps- en vrijwillige brandweermensen. De Europese Deeltijdrichtlijn dreigt de vrijwilligheid onder druk te zetten. De Minister van Justitie en Veiligheid heeft aangegeven dat vrijwilligheid echt vrijwillig moet zijn en dat sluit niet aan bij kazernering van vrijwilligers. Daarnaast moet een onderscheid worden gemaakt in het takenpakket tussen vrijwilligers en beroepsbrandweermensen. VRLN kiest er voor hoog specialistisch taken te beleggen bij beroepsbrandweermensen. Door materiële voorzieningen te verminderen is financiële ruimte gevonden om de beroepscapaciteit uit te breiden. Er zijn met het Rijk nog geen afspraken gemaakt over de vergoeding van meerkosten die voortvloeien uit de stelselwijziging. Een extern bureau heeft uitgerekend dat deze wijziging in onze regio € 1,2 miljoen kosten met zich meebrengt. De bestuurlijke lijn is dat wijzigingen als gevolg Europese wetgeving door het Rijk moeten worden vergoed.

Krappe arbeidsmarkt De krappere arbeidsmarkt maakt het moeilijk medewerkers te vinden. Het risico bestaat dat de bezetting niet op orde is en afgesproken prestaties om die reden niet kunnen worden gerealiseerd. Daarnaast nemen kosten om leemtes in de planning te ondervangen met tijdelijke inhuur van medewerkers toe en is de inspanning die geleverd wordt om verloop van medewerkers op te vangen groot. Uit een inventarisatie blijkt dat met name de arbeidsmarkt voor artsen en verpleegkundigen krap is. Het personeelsplan 2022-2030 is in juli 2022 aan het bestuur voorgelegd en in het voorjaar van 2023 komt een actieplan terug op de bestuurlijke tafel.

Begroting 2024 VRLN

35

5 april 2023

Ondernemersrisico VRLN voert een aantal diensten tegen een kostprijs dekkend tarief uit. Er bestaan onzekerheden ten aanzien van aanvullende inkomsten door (mogelijke) veranderingen in wet- en regelgeving en overige (externe) ontwikkelingen. In 2021 was als gevolg van de coronapandemie sprake van een forse omzetderving bij reizigersvaccinaties, het verlies (omzet minus kosten) is bij VWS gedeclareerd. In 2022 is de omzet weer toegenomen, maar deze activiteit was nog steeds verliesgevend voor een bedrag ter grootte van € 41.000 zonder toerekening van overheadkosten. Verlofstuwmeer De coronabestrijding en de coronamaatregelen hebben bij VRLN geleid tot een forse sprongsgewijze toename van het meer-uren en verlofsaldo. Het wegwerken van deze uren zal een aantal jaren in beslag nemen. Medewerkers waarbij het einde van het arbeidzame leven nabij is, slagen daar niet meer in. Het op grote schaal inzetten van verlof voor de pensioendatum/flo-datum heeft gevolgen voor de continuïteit van de organisatie. Er ontstaan dubbele kosten als de medewerker vertrekt met opname van verlof, maar nog wel op de loonlijst staat. Daarnaast moet in roosterfuncties vervanging van de medewerker plaatsvinden. Pensioen medewerkers Zorggroep Op 1 januari 2012 is de jeugdgezondheidszorg voor 0-4 jarige overgedragen van de Zorggroep naar VRLN.

Met de overgang van de medewerkers van de Zorggroep naar VRLN is het deelnemerschap van de collega’s overgekomen van de Zorggroep bij Pensioenfonds Zorg en Welzijn (PfZW) beëindigd. Op basis van artikel 18 lid 4 van het sociaal plan garandeert VRLN dat het voorwaardelijk pensioen na overdracht van pensioenrechten naar het Algemeen Burgerlijk Pensioenfonds (ABP) bij dat pensioenfonds ten minste gelijk is aan dat bij het PfZW. In 2020 heeft het ABP de voorwaardelijke pensioenrechten opgenomen. Voor de reguliere pensioenrechten moet collectieve waardeoverdracht plaatsvinden. De VRLN heeft het ABP in 2012 verzocht mee te werken aan die overdracht. In 2022 heeft het ABP het traject opgestart omdat het voor die tijd niet mogelijk was. Uit artikel 4 van het sociaal plan blijkt dat geen netto pensioengarantie voor medewerkers is afgesproken en dat betekent dat de VRLN in beginsel niet bij gaat betalen voor de inkoop van het pensioen. Financiële kengetallen Netto schuldquote Het kengetal netto schuldquote, ook wel bekend als de netto-schuld als aandeel van de inkomsten, zegt het meest over de financiële vermogenspositie van de gemeenschappelijke regeling. De netto schuldquote geeft aan of de gemeenschappelijke regeling investeringsruimte heeft of juist op zijn tellen moet passen. Daarnaast geeft het kengetal inzicht in de flexibiliteit van de begroting.

Hoe hoger de schuld, hoe hoger de netto schuldquote. De netto schuldquote weerspiegelt het niveau van de schuldenlast van de gemeenschappelijke regeling ten opzichte van de eigen middelen en geeft een indicatie van de druk van de rentelasten en de aflossingen op de exploitatie. In de uitgave ‘Houdbare Gemeentefinanciën’ van de Vereniging van Nederlandse Gemeenten (VNG) is aangegeven dat wanneer de schuld lager is dan de jaaromzet (100%) dit als voldoende kan worden bestempeld. Voor veiligheidsregio’s wordt 80% als norm aangehouden. VRLN blijft onder de norm.

Begroting 2024 VRLN

36

5 april 2023

Solvabiliteit De solvabiliteitsratio geeft de mate aan waarmee de bezittingen zijn betaald met eigen middelen. Hoe hoger de verhouding eigen vermogen ten opzichte van het totale vermogen, hoe financieel gezonder de gemeenschappelijke regeling. De solvabiliteit van de organisatie wordt door de wetgever in toenemende mate als onderdeel gezien van de sturings- en verantwoordingsinformatie. VRLN is in staat haar kortlopende en langlopende schulden te voldoen. Structurele exploitatieruimte Voor de beoordeling van de financiële positie is het van belang te kijken naar de structurele baten en structurele lasten. Structurele baten zijn voornamelijk de gemeentelijke bijdragen en de rijksbijdrage. Dit kengetal geeft aan hoe groot de structurele exploitatieruimte is, doordat wordt gekeken naar de structurele baten en structurele lasten en deze worden vergeleken met de totale baten. Het percentage voor VRLN ligt ultimo 2024 op 0,0%. Dit verhoudingsgetal is groter en gelijk aan nul (positief), wat betekent dat de structurele lasten gedekt worden door structurele baten. Genoemde kengetallen zijn in volgende tabel weergegeven. Financiële kengetallen

(in percentages) Realisatie 2022

Ram ing 2023

Netto schuldquote

49,2%

65,0%

56,0%

56,9%

55,4%

60,3%

Netto schuldquote gecorrigeerd voor alle verstrekte leningen

49,2%

65,0%

56,0%

56,9%

55,4%

60,3%

Solvabiliteitsratio

10,5%

10,8%

8,4%

8,4%

8,6%

7,7%

Structurele exploitatieruimte

-1,8%

0,6%

0,4%

0,3%

0,1%

0,1%

3.2

Ram ing 2024

Ram ing 2025

Ram ing 2026

Ram ing 2027

Onderhoud kapitaalgoederen

De belangrijkste kapitaalgoederen die VRLN in eigendom heeft betreffen materieel van de brandweer (met name vervoermiddelen) en gebouwen. Voor deze eigendommen gelden de wettelijke voorgeschreven keurings- en onderhoudswerkzaamheden. a. Materieel Ten aanzien van vervanging van materieel zijn soberheid, doelmatigheid en regionale uniformiteit belangrijke uitgangspunten. In het kader van risicogerichtheid en focus wordt de standaardisering op onderdelen minder. Op dit moment worden ingewikkelde branden (denk aan zeer grote brandcompartimenten) bestreden met middelen die geschikt zijn voor reguliere gebouwbranden maar niet voor brandcompartimenten tot wel 25.000 m2. De brandweer moet dan ook investeren in nieuwe technische middelen. Tevens wordt er bij aanschaf van nieuwe voertuigen gekeken naar duurzame initiatieven waarbij de primaire inzetfunctie van het voertuig in kwaliteit gelijk moet blijven aan de gestelde eisen. De fasering van duurzame voertuigen wordt waarschijnlijk het eerste zichtbaar bij de piket voertuigen. Aandacht is hierbij wel nodig voor de gevolgen voor de infrastructuur, zoals laadfaciliteiten op de locaties van de veiligheidsregio en bij piket functionarissen.

Begroting 2024 VRLN

37

5 april 2023

b. Huisvesting VRLN beschikt over 30 brandweerkazernes, hiervan zijn er 8 eigendom van VRLN (inclusief de nog nieuw te bouwen locatie). Naast 8 brandweerkazernes heeft VRLN ook vier kantoorlocaties in eigendom. Locatie

Adres

Plaats

Hoofdvestiging VRLN

Nijmeegsew eg 42

Venlo

Oude brandw eerkazerne Venlo

Nijmeegsew eg 40

Venlo

Hoofdvestiging GGD (Venlo)

Drie Decembersingel

Venlo

Hoofdvestiging GGD (Roermond)

Oranjelaan

Roermond

Brandw eerkazerne Echt

Bandertlaan

Echt

Brandw eerkazerne Gennep

Paesplasw es

Gennep

Brandw eerkazerne Horst

Westsingel

Horst

Brandw eerkazerne Ittervoort

Aziëstraat

Ittervoort

Brandw eerkazerne Nederw eert

Smisserstraat

Nederw eert

Brandw eerkazerne Stramproy

Bergerothw eg

Stramproy

Brandw eerkazerne Venlo

Ariënsstraat

Venlo

Brandw eerkazerne Weert

De Savorin Lohmanstraat

Weert

Duurzaamheid In de komende jaren kijken we voor materieel en huisvesting nadrukkelijk naar de ontwikkeling van duurzaamheid. Het gaat hierbij om de uitstoot op drie niveaus: uitstoot van eigen middelen (met name voertuigen), inkoop en verbruik van energie en uitstoot als gevolg van activiteiten. Om deze ontwikkeling prioriteit te geven, maar meer nog vanuit een maatschappelijk verantwoorde visie wordt het positioneren van een duurzaamheidscoördinator ingezet. Deze medewerker is verantwoordelijk voor het vormgeven van het duurzaamheidsbeleid en de implementatie. Op die manier wordt een basis gelegd en kan er in kaart worden gebracht welke investeringen er de komende jaren noodzakelijk zijn om te voldoen aan de gestelde normen.

3.3

Financiering

De veiligheidsregio heeft het beleid ten aanzien van de financiering vastgelegd in de financiële verordening. De regels ter uitvoering van de beleidspunten zijn vastgelegd in het treasurystatuut (financieringsstatuut). De veiligheidsregio voldoet aan de voorschriften met betrekking tot de renterisiconorm en de kasgeldlimiet. Risicobeheer (kasgeldlimiet en renterisiconorm) De kasgeldlimiet laat zien welk risico er bestaat ten aanzien van vlottende schulden. De renterisiconorm is een maatstaf om te bepalen welke kredietrisico’s de veiligheidsregio loopt op de vaste schulden. Dit zijn de schulden met een looptijd langer dan 1 jaar. De renterisiconorm wordt gemeten in een bedrag ter grootte van 20% van het begrotingstotaal. De veiligheidsregio blijft, volgens de huidige inzichten, in het begrotingsjaar 2024 en meerjarig binnen de kasgeldlimiet en de renterisiconorm.

Begroting 2024 VRLN

38

5 april 2023

Liquiditeitsplanning en financieringspositie Gezien de investeringsplanning en de aflossing op bestaande geldleningen wordt in de kapitaalbehoefte voorzien door het aantrekken van geldleningen in 2024 en de volgende jaren. Hierbij wordt ervan uitgegaan dat de kasgeldlimiet maximaal benut wordt, zonder deze te overschrijden. Renterisiconorm

(bedragen in duizenden euro's)

2024

2025

2026

2027

83.554

82.904

82.895

82.886

0

0

0

0

(2) Aflossingen

6.537

6.037

5.254

6.879

(3) Renterisico (1) + (2)

6.537

6.037

5.254

6.879

(4) Renterisiconorm

14.169

14.169

14.169

14.169

(5a) = (4) > (3) Ruimte onder renterisiconorm

7.632

8.132

8.915

7.290

83.554 20 % 16.711

82.904 20 % 16.581

82.895 20 % 16.579

82.886 20 % 16.577

Omvang begroting (1) Renteherzieningen

(5b) = (3) > (4) Overschrijding van de renterisiconorm Berekening renterisiconorm (4) (4a) Begrotingstotaal jaar t (4b) Percentage regeling (4) = (4a)*(4b)/100 renterisiconorm jaar t

Kasgeldlimiet

(bedragen in duizenden euro's) 000100

1e kwartaal

(Jaar t = 2022)

2e kwartaal

3e 4e kwartaal kwartaal

(1) Vlottende schuld

3.000

0

0

667

(2) Vlottende middelen (3) Netto vlottend schuld (+) of overschot (-) (1) -(2) (4) Gemiddelde van (3) (4) Toegestane kasgeldlimiet In geld In percentage Ruimte (4) groter dan (3) Overschrijding (3) groter dan (4) (5) Berekening kasgeldlimiet (6) Rekeningtotaal 2022 (7) Percentage regeling (5)= (7) * (8) kasgeldlimiet 2022

153 2.847 2.847

381 -381 -381

544 -544 -544

504 162 162

8.357 8,20% 5.510 -

8.357 8,20% 8.738 -

8.357 8,20% 8.901 -

8.357 8,20% 8.195 -

101.916 8,20% 8.357

101.916 8,20% 8.357

101.916 8,20% 8.357

101.916 8,20% 8.357

3.4

Verbonden Partijen

De veiligheidsregio kent geen verbonden partijen.

Begroting 2024 VRLN

39

5 april 2023

3.5

Vennootschapsbelasting

Vanaf 1 januari 2016 zijn overheidsondernemingen van bijvoorbeeld gemeenten, provincies en waterschappen belastingplichtig voor de vennootschapsbelasting. Met deze wetswijziging wil de Nederlandse overheid gelijkheid creëren tussen overheidsondernemingen en private ondernemingen. Voor zover bekend zijn de hiermee samenhangende financiële gevolgen voor VRLN zeer beperkt. Voor de vennootschapsbelasting (VPB) die op de activiteiten drukt die door de belastingdienst als VPB-plichtig worden aangemerkt, is voor 2024 geen bedrag geraamd. Omdat wij activiteiten verrichten tegen kostprijs en zonder winstoogmerk verwachten wij geen heffing voor 2024.

Begroting 2024 VRLN

40

5 april 2023

Deel C

Financiële begroting

4

Overzicht baten en lasten

4.1

Baten en lasten per programma

In de onderstaande tabel is het totaal van de baten en lasten per programma opgenomen. De ontwikkelingen op de baten en lasten zijn bij de financiële kaders nader toegelicht. In het kader van het meerjarenperspectief is een beleidsneutrale lijn gevolgd. De ontwikkelingen in een meerjarenperspectief zijn dermate onzeker dat een nadere concretisering op programmaniveau op dit moment niet opportuun is. De ontwikkelingen van de investeringen worden vanuit een actualisatie van het meerjarig (vervangings-)investeringsplan benaderd. De financiële consequenties in een meerjarenperspectief van de indexatiesystematiek zijn niet meegenomen in de meerjarenraming; een en ander is zoals gebruikelijk opgenomen tegen het prijspeil 2024.

Begroting 2024 VRLN

41

5 april 2023

Baten en lasten per program m a (incl. m eerjarenram ing) (bedragen in duizenden euro's Rekening 2022

Begroting Begroting Begroting Begroting Begroting 2023 2024 2025 2026 2027

Lasten (exclusief toevoegingen aan reserves) Publieke gezondheid

46.123

19.159

23.569

23.397

23.397

23.397

Brandw eerzorg

32.477

33.431

37.980

38.242

38.504

38.504

Crisisbeheersing

5.337

5.137

5.956

5.662

5.662

5.662

Overhead

17.742

14.711

16.152

16.152

16.143

16.139

50

50

50

50

50

50

101.729

72.488

83.706

83.502

83.756

83.752

Publieke gezondheid

32.311

4.085

6.324

6.324

6.324

6.324

Brandw eerzorg

5.539

5.676

6.279

6.279

6.279

6.279

Crisisbeheersing

818

556

596

596

596

596

1.673

1.140

1.281

1.281

1.281

1.281

Algemene dekkingsmiddelen

842

350

350

350

350

350

Totaal baten program m a's

41.183

11.807

14.830

14.830

14.830

14.830

Publieke gezondheid

14.849

15.061

17.060

17.060

17.060

17.060

Brandw eerzorg

27.024

27.720

31.701

31.963

32.225

32.225

Crisisbeheersing

4.453

4.451

5.066

5.066

5.066

5.066

Overhead

12.660

13.268

14.604

14.604

14.604

14.604

Totaal baten gem eentelijke bijdragen

58.986

60.500

68.432

68.694

68.956

68.956

Totaal baten (excl. onttr. aan de reserves)

100.169

72.307

83.261

83.523

83.785

83.785

Onvoorzien Totaal lasten (excl. toev. aan de reserves) Baten (exclusief toevoegingen aan reserves)

Overhead

Baten gem eentelijke bijdragen

Saldo (excl. m utaties reserves) Publieke gezondheid

1.036

-13

-185

-13

-13

-13

Brandw eerzorg

87

-35

0

0

0

0

Crisisbeheersing

-66

-130

-294

0

0

0

-3.409

-303

-266

-266

-258

-254

Algemene dekkingsmiddelen

842

350

350

350

350

350

Onvoorzien

-50

-50

-50

-50

-50

-50

-1.559

-181

-445

21

30

34

Toevoegingen aan reserves (lasten)

77

444

77

77

77

75

Onttrekkingen aan reserves (baten)

2.175

625

522

56

48

41

Geraam d resultaat vóór bestem m ing

538

0

0

0

0

0

Overhead

Totaal saldo van baten en lasten

Uit de staat van Baten en lasten blijkt dat de begroting in meerjarig perspectief sluitend is.

4.2

Overzicht incidenteel en structureel verloop baten en lasten

De ontwikkeling van de incidentele baten en lasten wordt in belangrijke mate veroorzaakt door de genomen a-structurele maatregelen om a-structureel begrotingsevenwicht te bereiken. In onderstaand overzicht zijn de baten en lasten onderverdeeld naar incidenteel en structureel.

Begroting 2024 VRLN

42

5 april 2023

Baten en lasten per programma (incl. meerjarenraming) (bedragen in duizenden euro's) Begroting 2024

Begroting Begroting 2024 2024 incident. struct.

Ram ing 2025

Ram ing 2025 incident.

Ram ing 2025 struct.

Ram ing 2026

Ram ing 2026 incident.

Ram ing 2026 struct.

Ram ing 2027

Ram ing 2027 incident.

Ram ing 2027 struct.

Lasten (excl. toevoegingen aan reserves) Publieke gezondheid

23.569

215

23.354

23.397

108

23.289

23.397

0

23.397

23.397

0

23.397

Brandw eerzorg

37.980

851

37.129

38.242

851

37.391

38.504

851

37.653

38.504

851

37.653

Crisisbeheersing

5.956

294

5.662

5.662

0

5.662

5.662

0

5.662

5.662

0

5.662

Overhead

16.152

60

16.092

16.152

236

15.916

16.143

118

16.025

16.139

0

16.139

Onvoorzien

50

0

50

50

0

50

50

0

50

50

0

50

83.706

1.420

82.286

83.502

1.194

82.308

83.756

969

82.787

83.752

851

82.901

Publieke gezondheid

6.324

146

6.178

6.324

98

6.227

6.324

49

6.275

6.324

0

6.324

Brandw eerzorg

6.279

751

5.528

6.279

751

5.528

6.279

751

5.528

6.279

751

5.528

Totaal lasten (excl. toev. aan de reserves) Baten (excl. onttrekkingen aan reserves)

Crisisbeheersing

596

0

596

596

0

596

596

0

596

596

0

596

1.281

0

1.281

1.281

22

1.259

1.281

0

1.281

1.281

0

1.281

Algemene dekkingsmiddelen

350

218

132

350

88

263

350

55

295

350

0

350

Totaal baten program m a's

14.830

1.116

13.714

14.830

958

13.872

14.830

854

13.975

14.830

751

14.079

Publieke gezondheid

17.060

0

17.060

17.060

0

17.060

17.060

0

17.060

17.060

0

17.060

Brandw eerzorg

31.701

0

31.701

31.963

0

31.963

32.225

0

32.225

32.225

0

32.225

Crisisbeheersing

5.066

0

5.066

5.066

0

5.066

5.066

0

5.066

5.066

0

5.066

Overhead

14.604

0

14.604

14.604

0

14.604

14.604

0

14.604

14.604

0

14.604

Totaal baten gem eentelijke bijdragen

68.432

0

68.432

68.694

0

68.694

68.956

0

68.956

68.956

0

68.956

Totaal baten (excl. onttr. aan de reserves)

83.261

1.116

82.146

83.523

958

82.566

83.785

854

82.931

83.785

751

83.034

Overhead

Baten gem eentelijke bijdragen

Saldo (excl. m utaties reserves) Publieke gezondheid

-185

-69

-116

-13

-10

-3

-13

49

-61

-13

0

-13

Brandw eerzorg

0

-100

100

0

-100

100

0

-100

100

0

-100

100

Crisisbeheersing

-294

-294

0

0

0

0

0

0

0

0

0

0

Overhead

-266

-60

-206

-266

-214

-52

-258

-118

-140

-254

0

-254

Algemene dekkingsmiddelen

350

218

132

350

88

263

350

55

295

350

0

350

Onvoorzien

-50

0

-50

-50

0

-50

-50

0

-50

-50

0

-50

Totaal saldo van baten en lasten

-445

-304

-140

21

-236

257

30

-115

144

34

-100

134

Toevoegingen aan reserves (lasten)

77

294

-217

77

0

77

77

0

77

75

0

75

Onttrekkingen aan reserves (baten)

522

294

228

56

0

56

48

0

48

41

0

41

0

-304

305

0

-236

237

0

-115

115

0

-100

100

Geraam d resultaat voor bestem m ing

*

*

*

*

* = structureel begrotingssaldo

De belangrijkste incidentele effecten kunnen als volgt worden weergegeven: • Binnen het programma Publieke Gezondheid zijn in 2024 incidenteel extra lasten opgenomen voor inhuur. Daarnaast zijn er incidentele baten opgenomen voor de projecten ‘Nu niet Zwanger’ en diverse projecten gezondheidsbevordering en Kennis & Onderzoek. • In het programma Brandweerzorg hebben de incidentele baten en lasten betrekking op het FLOovergangsrecht van de Brandweer Roermond en Brandweer Venlo. Het verloop van de baten en lasten is jaarlijks verschillend, maar voor VRLN budgettair neutraal, omdat FLO kosten worden verrekend. • In het programma Crisisbeheersing zijn er incidenteel lasten aan baten opgenomen met betrekking tot de Meldkamer (incidentele lasten worden gedekt door incidentele onttrekking uit de reserve Meldkamer). • De incidentele lasten binnen de overhead hebben betrekking op het voormalig personeel, welke in de komende jaren worden afgebouwd. Daarnaast incidenteel voordeel op de renteomslag.

Begroting 2024 VRLN

43

5 april 2023

4.3

Verdeling baten

De veiligheidsregio kent als baten de gemeentelijke bijdragen, de BDuR en overige baten van derden. De verhouding van deze inkomstenstromen in relatie tot het totaal van de begroting is als volgt weergegeven.

Verdeling baten 7.171 Gemeentelijke bijdragen 8.180

BDuR uitkering Overige baten

68.432

(bedragen in duizenden euro's)

Brede Doeluitkering Rampenbestrijding (BDuR) De veiligheidsregio ontvangt jaarlijks een rijksbijdrage in de vorm van de BDuR. De hoogte van de BDuR wordt bekendgemaakt in de zogeheten Juni-circulaire. Ten tijde van het opstellen van de begroting zijn deze gegevens nog niet beschikbaar. Daarom wordt in de begroting uitgegaan van een inschatting van deze baten. Voor 2024 is hierbij rekening gehouden met een totaal bedrag van € 8,2 miljoen.

Overige Baten Naast de gemeentelijke bijdragen en de BDuR ontvangt de veiligheidsregio inkomsten uit andere bronnen zoals het rijk, instellingen en burgers. Deze zijn proportioneel met de omvang van de activiteiten. Een deel van de overige baten bestaat uit bijdragen van gemeenten welke niet via de gemeentelijke bijdrage worden verrekend.

4.4

Geprognotiseerde (meerjaren-)balans

Met het oog op een betere raming en beheersing van het EMU-saldo (Economische en Monetaire Unie) wordt in het BBV een geprognotiseerde balans voorgeschreven en het meerjarig opnemen van het EMU-saldo in een begrotingsparagraaf. Met het opnemen van een geprognotiseerde balans krijgt het bestuur meer inzicht in de ontwikkeling van onder meer investeringen, het aanwenden van reserves en voorzieningen en in de financieringsbehoefte.

Begroting 2024 VRLN

44

5 april 2023

Balans per ultimo boekjaar ACTIVA

(bedragen in duizenden euro's) 2021

2022

2023

2024

2025

2026

2027

Vaste activa Immateriële vaste activa

0

0

0

0

0

0

0

Materiële vaste activa

49.711

46.913

45.806

54.448

55.037

53.525

56.912

Financiële vaste activa

0

0

0

0

0

0

0

49.711

46.913

45.806

54.448

55.037

53.525

56.912

Totaal vaste activa

Vlottende activa

Voorraden Uitzettingen met een rentetypische looptijd korter dan een jaar

31

31

31

31

31

31

31

4.973

6.066

6.066

6.066

6.066

6.066

6.066

Liquide middelen

481

542

542

542

542

542

542

Overlopende activa

11.199

5.432

5.432

5.432

5.432

5.432

5.432

Totaal vlottende activa

16.684

12.071

12.071

12.071

12.071

12.071

12.071

Totaal activa

66.395

58.984

57.877

66.519

67.108

65.596

68.983

2021

2022

2023

2024

2025

2026

2027

Balans per ultimo boekjaar PASSIVA Vaste passiva

Eigen vermogen

7.683

6.492

6.047

5.603

5.624

5.653

Voorzieningen

722

3.233

2.847

2.276

1.890

1.504

1.118

Vaste schulden met een rentetypische looptijd van een jaar of langer

36.763

29.046

29.009

33.471

32.434

32.180

31.301

Totaal vaste passiva

45.167

38.770

37.903

41.350

39.948

39.338

37.698

5.278

Vlottende passiva

Netto-vlottende schulden met een rentetypische looptijd korter dan een jaar

1.257

4.412

4.173

9.368

11.359

10.457

15.484

Overlopende passiva

19.972

15.801

15.801

15.801

15.801

15.801

15.801

Totaal vlottende passiva

21.229

20.213

19.974

25.169

27.160

26.258

31.285

Totaal passiva

66.395

58.984

57.877

66.519

67.108

65.596

68.983

Begroting 2024 VRLN

45

5 april 2023

5

Financiële positie

5.1

Aan arbeidskosten gerelateerde verplichtingen

Op grond van het BBV mogen voor jaarlijks terugkerende arbeidskosten en gerelateerde verplichtingen geen voorzieningen gevormd worden. Dit is conform het beleid bij VRLN. De financiële consequenties bijvoorbeeld van het opnemen en toekennen van verlof vallen onder de aan jaarlijks terugkerende arbeidskosten gerelateerde verplichtingen. Hier mag geen voorziening voor worden opgenomen, wel geven we aan bij ‘de niet uit de balans blijkende verplichtingen’ welke de omvang hiervan is. Vanwege de introductie van verlofsparen en de stijging van het aantal verlofuren in de corona-jaren is er voor een deel van de verlofuren geen sprake meer van jaarlijks terugkerende arbeidskosten van een vergelijkbaar volume. Voor deze extra uren is een voorziening gevormd voor ‘aan jaarlijks terugkerende arbeidskosten gerelateerde verplichtingen met een niet vergelijkbaar volume’ en een balanspost voor gekochte IKB-uren (Individueel keuzebudget).

5.2

Financiering

Hiervoor wordt verwezen naar hoofdstuk 3 Paragrafen, onderdeel 3.3 Financiering.

5.3

Investeringen

De veiligheidsregio kent geen investeringen in de openbare ruimte met een maatschappelijk nut, maar kent enkel investeringen met een economisch nut. Op basis van de meerjarige investeringsplanning bedragen de investeringen in 2024 in totaal € 13,4 miljoen. In de bijlage is een verdere specificering van de investeringen opgenomen. (bedragen in duizenden euro's)

ICT middelen RCC Vervanging meubilair Financieel pakket Vaccinatiekoelkasten Tankautospuiten (TS) incl bepakking Snelle interventie voertuigen (SIV) Hulpverleningsvoertuigen (HV) Update TS en HV Haakarmvoertuig Piketvoertuigen Materieelvoertuigen Dienstauto's Waterongevallen Haakarmbakken Brandweerkleding Inventaris ademlucht RCC Communicatie-apparatuur PPMO-baan Overigen Totaal

79 93 91 19 3.150 420 2.400 200 250 994 68 1.642 429 2.626 60 176 20 49 490 34 92 13.381

Begroting 2024 VRLN

46

5 april 2023

5.4

Reserves en voorzieningen

De stand en het gespecificeerde verloop van de reserves kan zijn volgt weergegeven: Verloopoverzicht reserves

(bedragen in duizenden euro's)

Boekw aarde per 1 januar 2024

Toevoeging Onttrekking

Bestem m ing resultaat vorig boekjaar

Verm indering ter dekking van afschrijvingen

Boekw aarde per 31 decem ber 2024

Algemene reserve

533

0

0

0

0

533

Algem ene reserve

533

0

0

0

0

533

Reserve kapitaallasten huisvesting Nijmeegsew eg, Venlo

206

11

0

0

28

189

Reserve kapitaallasten huisvesting Drie Decembersingel, Venlo

71

4

0

0

13

62

Reserve kapitaallasten huisvesting Oranjelaan, Roermond

29

2

0

0

15

17

Subtotaal reserves t.b.v. dekking kapitaallasten

306

17

0

0

56

267

Reserve transformatie meldkamer

733

0

294

0

0

439

Reserve CMA (Centraal Meld- en Actiepunt)

138

0

0

0

0

138

Reserve assurantie eigen risico

720

60

0

0

0

780

Reserve taakherschikking en ouderportaal

200

0

172

0

0

28

Reserve inhalen w erk

350

0

0

0

0

350

Reserve uitgestelde transitie

90

0

0

0

0

90

Reserve onderhoud gebouw en in eigendom

0

0

0

0

0

0

230

0

0

0

0

230

Bestem m ingsreserves t.b.v. dekking van kapitaallasten

Overige bestem m ingsreserves

Reservering Natuurbrandbestrijding Reservering Informatieveiligheid

179

0

0

0

0

179

Egalisatiereserve Kapitaallasten Brandw eerzorg

1.663

0

0

0

0

1.663

Subtotaal overige bestem m ingsreserves

4.302

60

466

0

0

3.896

Bestem m ingsreserves

4.608

77

466

0

56

4.163

906

0

0

0

0

906

Het gerealiseerde resultaat volgend uit het overzicht van baten en lasten in de jaarrekening Gerealiseerd resultaat Totaal

906

0

0

0

0

906

6.047

77

466

0

56

5.603

Meerjarig verloop

(bedragen in duizenden euro's) Boekw aarde per Boekw aarde per Boekw aarde per Boekw aarde per 31 decem ber 31 decem ber 31 decem ber 31 decem ber 2023 2024 2025 2026

Boekw aarde per 31 decem ber 2027

Algemene reserve

533

533

533

533

Bestemmingsreserves t.b.v. dekking kapitaallasten

306

267

229

198

172

Overige bestemmingsreserves Het gerealiseerde resultaat volgend uit het overzicht van baten en lasten in de jaarrekening

4.302

3.896

3.956

4.016

3.667

906

906

906

906

906

Totaal

6.047

5.603

5.624

5.653

5.278

533

De stand en het gespecificeerde verloop van de voorzieningen zijn als volgt:

Begroting 2024 VRLN

47

5 april 2023

Verloopoverzicht voorzieningen

(bedragen in duizenden euro's) Boekw aarde per Toevoeging 1 januari 2024

Voorzieningen voor verplichtingen, verliezen en risico's

Vrijval

Aanw ending

Boekw aarde per 31 decem ber 2024

0

0

0

0

0

Voorziening groot onderhoud gebouw en VRLN

1.991

393

0

824

1.560

Subtotaal onderhoudsegalisatievoorzieningen m .b.t. gebouw en

1.991

393

0

824

1.560

686

Onderhoudsegalisatievoorzieningen m .b.t. gebouw en

Overige egalisatievoorzieningen Voorziening aan jaarlijks terugkerende arbeidskosten gerelateerde verplichtingen met een niet vergelijkbaar volume

686

0

0

0

Voorziening ouderen-, volw assenen- en jongerenmonitor

140

45

0

185

0

Voorziening verlofsparen

30

0

0

0

30

2.847

438

0

1.009

2.276

0

0

0

0

0

2.847

438

0

1.009

2.276

Totaal (onderhouds)egalisatievoorzieningen Totaal voorzieningen voor m iddelen van derden Totaal

De stand en het gespecificeerde verloop van de overheidsuitkeringen met een specifiek bestedingsdoel zijn als volgt weergegeven: Verloopoverzicht overheidsuitkering

(bedragen in duizenden euro's) Boekw aarde per Toevoeging 1 januari 2024

Vrijval

Aanw ending

Boekw aarde per 31 decem ber 2024

Scholing Brandw eer personeel

4

0

0

0

4

Totaal

4

0

0

0

4

Totaaloverzicht

(bedragen in duizenden euro's) Boekw aarde per Specifieke Boekw aarde per Toevoeging Onttrekking 1 januari 2024 onttrekking 31 decem ber 2024

Reserves

6.047

77

466

56

5.603

Voorzieningen

2.847

438

0

1.009

2.276

4

0

0

0

4

8.898

516

466

1.065

7.883

Overheidsuitkeringen met specifiek bestedingsdoel Totaal

5.5

EMU-saldo

Het EMU (Economische en Monetaire Unie)-saldo betreft het vorderingensaldo van de overheid. Uit de meerjarige balansposities van de geprognotiseerde (meerjaren-)balans kan het EMU-saldo meerjarig worden bepaald. Het EMU-saldo is het saldo van de mutaties in de vorderingen en de mutaties in de schulden van het begrotingsjaar (t) ten opzichte van het begrotingsjaar (t-1), ofwel de som van de mutaties van de vaste en vlottende financiële activa minus de som van de mutaties van de vaste en vlottende schuld.

Begroting 2024 VRLN

48

5 april 2023

EMU-saldo

(bedragen in duizenden euro's) 2023

2024

2025

2026

2027

Mutaties financiële vaste activa

0

0

0

0

0

Mutaties vlottende financiële activa

0

0

0

0

0

Mutaties totale financiële activa

0

0

0

0

0

Mutaties vaste schuld

-37

4.463

-1.037

-254

-879

Mutaties vlottende schuld

-239

5.195

1.991

-902

5.028

Mutaties totale schuld

-277

9.658

954

-1.156

4.149

Totaal EMU saldo

277

-9.658

-954

1.156

-4.149

Begroting 2024 VRLN

49

5 april 2023

6

Geraamde baten en lasten per taakveld

Het BBV schrijft voor dat er voor de uitvoeringsinformatie gebruik wordt gemaakt van de bij ministeriële regeling vastgestelde taakvelden conform de gemeenschappelijke regeling, dit om de financiële vergelijkbaarheid te verbeteren in verband met de toegankelijkheid van de uitvoeringsinformatie. De taakvelden hebben betrekking op uiteenlopende taken en daaraan gerelateerde activiteiten waar baten en lasten mee gemoeid zijn.

Begroting 2024 VRLN

50

5 april 2023

Baten en lasten per taakveld

(bedragen in duizenden euro's)

Taakvelden gemeenten

Omschrijving

Lasten

Baten

0. Bestuur en Ondersteuning 0.4 Overhead

Tot dit taakveld behoren de kosten van overhead, d.w.z. alle kosten die samenhangen met de sturing en ondersteuning van medewerkers in het primaire proces.

Subtotaal Bestuur en Ondersteuning

16.277

0

16.277

0

43.935

7.168

1. Veiligheid 1.1 Crisisbeheersing en Brandweer

Tot dit taakveld behoren alle reguliere taken van de brandweer en taken in verband met het beperken en bestrijden van rampen en zware ongevallen. - brandbestrijding - preventieve maatregelen ten behoeve van de fysieke veiligheid - rampenbestrijding Overige bijdragen overhead Gemeentelijke bijdrage overhead Gemeentelijke bijdrage

1.2 Openbare orde en veiligheid

1.452 8.133 36.767

- Lijkschouw

Subtotaal Veiligheid

43.935

53.520

873

1.100

6. Sociaal domein 6.1 Samenkracht en Burgerparticipatie

Tot dit taakveld behoren algemene voorzieningen (waarvoor geen individuele beschikking van de gemeente nodig is) gericht op participatie. Voor de VRLN gaat het om kinderopvang: toezicht op en handhaving van de kwaliteit van de kinderopvang en peuterspeelzalen. Overige bijdragen overhead Gemeentelijke bijdrage overhead Gemeentelijke bijdrage

Subtotaal Sociaal Domein

0 0 -227 873

873

22.699

5.411

7. Volksgezondheid en Milieu 7.1 Volksgezondheid Tot dit taakveld behoren maatregelen ter bescherming van de gezondheid van de bevolking als geheel, van specifieke risicogroepen, van jeugd en van ouderen. - het monitoren van de gezondheidssituatie - uitvoering van preventieprogramma's, het vroegtijdig signaleren van specifieke - stoornissen en gezondheidsbedreigende factoren - bestrijding van infectieziekten en aanbieden van vaccinaties - het geven van voorlichting, advies en begeleiding - het geven van prenatale voorlichting aan aanstaande ouders - het bewaken van gezondheidsaspecten in bestuurlijke beslissingen - het bevorderen van medisch milieukundige zorg - het bevorderen van technische hygiëne zorg - het bevorderen van psychosociale hulp bij rampen - ambulance en ziektevervoer Overige bijdragen overhead Gemeentelijke bijdrage overhead Gemeentelijke bijdrage

220 6.472 17.287

Subtotaal Volksgezondheid en Milieu

22.699

29.390

Totaal

83.783

83.783

Van de generieke overhead wordt 40% toegerekend naar het programma Publieke gezondheid en 60% toegerekend naar de programma’s Brandweerzorg en Crisisbeheersing.

Begroting 2024 VRLN

51

5 april 2023

Bijlagen 1

Investeringen (bedragen in duizenden euro's)

Investeringen Bedrijfsvoering en Publieke Gezondheid ICT divers ICT back-up systeem ICT 2024 Roermond - Oranjelaan - Vervanging meubiliar Roermond 2006-2008 Vervanging meubilair Financieel pakket Financieel pakket GGD Vaccinatiekoelkasten PGA 2010 Vaccinatiekoelkasten Subtotaal Bedrijfsvoering en Publieke Gezonfheid Investeringen Brandweer Update bepakking TS Sevenum (Investering; 2024) Update bepakking TS Baarlo (Investering; 2024) Update bepakking TS Maasbree (Investering; 2024) 23.3131 TST Tankautospuit Lomm (Investering; 2024) Bepakking TS Lomm incl. LD slangen (Investering; 2024) 23.3431 TS Tankautospuit Belfeld (Investering; 2024) Bepakking TS Belfeld incl. LD slangen (Investering; 2024) Update bepakking TS Weert (4431) (Investering; 2024) Update bepakking TS Weert (4432) (Investering; 2024) 23.4531 TST Tankautospuit Stramproy (Investering; 2024) Bepakking TS Stramproy incl. LD slangen (Investering; 2024) 23.5531 TS Tankautospuit Wessem (Investering; 2024) (voorheen 23.5132 TS Roermond) (zonder DLS) Bepakking TS Roermond / Wessem (5132/5531) incl. LD slangen (Investering; 2024) 23.5132 TST Tankautospuit Roermond (Investering; 2024) (zonder DLS) (was 23.5531 TS Wessem) Bepakking TS Wessem / Roermond incl.

LD slangen (Investering; 2024) Vervoermiddelen - Tankautospuiten 23.xxxx SIV Snel Interventie Voertuig Centrumpost (Investering; 2024) 23.xxxx SIV Snel Interventie Voertuig Centrumpost (Investering; 2024) 23.xxxx SIV Snel Interventie Voertuig Centrumpost (Investering; 2024) 23.xxxx SIV Snel Interventie Voertuig Centrumpost (Investering; 2024) Vervoermiddelen - SIV Hulpverleningsvoertuig Echt Hulpverleningsvoertuig Bergen Hulpverleningsvoertuig Nederweert Hulpverleningsvoertuig Panningen Vervoermiddelen - Hulpverleningsvoertuigen Update TS-en voor HV voertuigen Vervoermiddelen - Tankautospuiten 23.5181 HAV Haakarmvoertuig Roermond (Investering; 2022, was 2020) Vervoermiddelen - Haakarmvoertuigen 23.1491 DAT OvD Venray (Investering; 2024) 23.3291 DAT OvD Venlo (Investering; 2024) 23.4491 DAT OvD Weert (Investering; 2024) 23.5191 DAT OvD Roermond (Investering; 2024) 23.6121 DAT AGS (Investering; 2024) 23.61xx DAT AGS (Investering; 2024) 2e voertuig MT besluit juni 2022 23.6191 DAT HOvD-Noord (Investering; 2024) 23.6192 DAT HOvD-Midden (Investering; 2024) 23.6197 DAT HOD VRLN (Investering; 2024) Vervoermiddelen - Piketvoertuigen 23.2401 PM Personeel / Materieelvoertuig Sevenum (Investering 2024; was 2021) Vervoermiddelen - Materieelvoertuigen

Begroting 2024 VRLN

52

57 22 79 93 93 91 91 19 19 282

40 40 40 490 100 490 100 40 40 490 100 490 100 490 100 3.150 105 105 105 105 420 600 600 600 600 2.400 200 200 250 250 130 130 130 130 117 117 80 80 80 994 68 68

5 april 2023

23.1101 DA-DBK Dienst-auto/-bus Mook (Investering; 2024) 23.1201 DA-DBK Dienst-auto/-bus Gennep (Investering; 2024) 23.1301 DA-DBK Dienst-auto/-bus Bergen (Investering; 2024) 23.1401 DAT-DB Dienst-auto/-bus Venray (Investering; 2024, was 2022) 23.2301 DBT Horst (Investering 2024; was 2021) 23.2604 DAT-DB Dienst-auto/-bus Panningen (Investering; 2024) 23.1403 DV Dienstvoertuig Venray (Investering; 2024, was 2022) 23.3204 DA-DB Dienst-auto/-bus Venlo (Investering; 2024, was 2022) 23.3201 DA Dienstauto Venlo (Investering 2024; was 2021) 23.3203 Dienstauto Venlo (Investering; 2024, was 2022) 23.3101 DA-DB Dienst-auto/-bus Lomm (Investering; 2024) 23.3209 Dienstauto Venlo (Investering; 2024, was 2022) 23.4501 DA-DB WvD Dienst-auto/-bus WvD Stramproy (Investering; 2024, was 2022) 23.4701 DA-DB Dienst-auto/-bus Grathem (Kelpen-Oler) (Investering; 2024, was 2022) 23.5501 DA-DB Dienst-auto/-bus Wessem (Investering; 2024) 23.5102 PM Pers. Mat. voertuig Roermond (Investering; 2024) 23.5103 PM Pers. Mat. voertuig Roermond (Investering; 2024) 23.5201 PM Pers. Mat. voertuig Montfort (Investering; 2024) 23.5701 PM Pers. Mat.

voertuig Stevensweert (Investering; 2024) 23.5107 DA Dienstauto Roermond (Investering; 2024, was 2023) 23.5106 DA Dienstauto Roermond (Investering 2024, was 2021) 23.51xx DA SUV (boot) Roermond (Investering; 2024, was 2022) 23.4401 DA SUV (boot) Weert (Investering; 2024, was 2022) 23.32xx DA SUV (boot) Venlo (Investering; 2024, was 2022) 23.5302 DA Dienstauto Echt (Investering; 2024, was 2019) Vervoermiddelen - Dienstauto's 23.5112 WOV-G Waterongevallenvaartuig-groot Roermond (Investering; 2024, was 2021) 23.3211 WOV-G Waterongevallenvaartuig-groot Venlo (Investering; 2024, was 2021) 23.1312 WOV-G Waterongevallenvaartuig-groot Mook (Investering; 2024, was 2021) 23.4412 WOV-G Waterongevallenvaartuig-groot Weert (Investering; 2024, was 2021) Waterongevallenvaartuig schuimblussing (WO-SB) R'mond (23-5111) (Investering; 2024, was 2021) 23.1211 WOV-G Waterongevallenvaartuig-groot Gennep (Investering; 2024, was 2021) Materieel waterongevallen (Investering; 2024, was 2022) Vervoermiddelen - Waterongevallen Schuimblusvoertuig Roermond, doorschuiven 2024, was 2021 Schuimblusvoertuig Venlo, doorschuiven 2024, was 2021 23.5122 Haakarmbak Basis Ontsmettings Eenheid (BOE) Roermond (Investering 2021; was 2020) Haakarmbakken Chemicaliënpakken 2024 (44 pakken, laarzen en 20 oefenpakken) Gaspakken 2024 (12 stuks) Gaspakken oefen 2024 (12 stuks) Uitrusting - Brandweerkleding Meubilair

Brandweerpost Heythuysen (Investering; 2024) Meubilair Brandweerpost Mook (Investering; 2024) Meubilair Brandweerpost Roggel (Investering; 2024, was 2019) Meubilair Brandweerpost Venray (Investering; 2024) Inventaris Compressor t.b.v. ademlucht - Venlo (2024) Ademlucht ICT middelen RCC (Investering; 2024) RCC Pagers (1.000 stuks) (Investering; 2024) Communicatie-apparatuur PPMO baan A (gedeelte 10 jaar; investering 2024) PPMO - baan Valbeveiliging 2024 (vervanging van 2019) Arbeidshygiëne - Hygiëne set voor op de TS en SIV (2021, doorschuiven 2022) Overige materiële vaste activa Subtotaal Brandweer

Begroting 2024 VRLN

53

68 68 68 68 68 68 89 68 68 33 68 33 68 68 68 68 68 68 68 89 46 78 78 78 33 1.642 39 39 39 39 130 39 104 429 1.151 1.151 325 2.626 7 37 17 60 39 19 19 100 176 20 20 49 49 490 490 34 34 19 73 92 13.099

5 april 2023

2

Gemeentelijke bijdragen

De opbouw van de gemeentelijke bijdragen 2024 is weergegeven in onderstaande tabel. Het verloop over de jaren 2023 - 2027 kan als volgt worden weergegeven. Gemeentelijke bijdragen (bijdragen in duizenden euro's)

Gem eente

BegrotingsBegrotingsAantal w ijziging 1: w ijziging 1: Bijdragen inw oners Bijdragen aanvullende aanvullende 2023 na (peildatum 2023 m ateriële loonkosten w ijziging 1-1-2023) kostenstijging 2023 stijging 2023

Loonkostenstijging 2024

Materiële kostenstijging 2024

Verdeling Ingroei2024 Medische effect kapitaalm ilieuverdeellasten kunde sleutel m aterieel JGZ (25%) Brandw eer

Bijdragen 2024

Beesel

13.449

1.475

75

35

1.585

33

34

4

12

-18

1.649

Bergen

13.119

1.625

82

39

1.746

36

38

4

14

-9

1.829

Echt-Susteren

31.975

3.483

177

83

3.743

78

81

9

32

-1

3.942

Gennep

17.763

2.073

105

49

2.227

46

48

5

18

7

2.352

Horst aan de Maas

43.651

5.020

255

119

5.393

112

117

12

44

-10

5.668

Leudal

36.133

4.129

209

98

4.436

92

96

10

37

1

4.672

Maasgouw

24.303

2.621

133

62

2.817

58

61

7

25

9

2.977

Mook en Middelaar

8.045

546

28

13

586

12

13

2

7

0

620

Nederw eert

17.501

1.877

95

45

2.017

42

44

5

16

0

2.124

Peel en Maas

45.283

4.784

243

114

5.141

107

111

13

40

-25

5.386

Roerdalen

20.705

2.250

114

53

2.418

50

52

6

21

12

2.559

Roermond

59.965

7.245

367

172

7.784

161

168

17

59

-7

8.183

Venlo

103.329

12.555

637

298

13.490

280

291

29

104

14

14.208

Venray

44.633

5.078

258

121

5.457

113

118

13

44

3

5.747

Weert

50.915 530.769

5.738 60.500

291 3.068

136 1.436

6.165 65.005

128 1.348

133 1.404

14 150

49 524

25 0

6.515 68.432

Totaal

Gemeentelijke bijdragen per programma en overhead (bedragen in duizenden euro's)

Programma

2023

2024

2025

2026

2027

Publieke Gezondheid Brandweerzorg Crisisbeheersing Overhead Totaal gemeentelijke bijdrage

15.061 27.720 4.451 13.268 60.500

17.060 31.701 5.066 14.604 68.432

17.060 31.963 5.066 14.604 68.694

17.060 32.225 5.066 14.604 68.956

17.060 32.225 5.066 14.604 68.956

Gemeentelijke bijdragen per programma (incl. overhead) (bedragen in duizenden euro's)

Programma

2023

2024

2025

2026

2027

Publieke Gezondheid Brandweerzorg Crisisbeheersing Totaal gemeentelijke bijdrage

20.873 33.958 5.669 60.500

23.532 38.638 6.262 68.432

23.532 38.900 6.262 68.694

23.532 39.162 6.262 68.956

23.532 39.162 6.262 68.956

Begroting 2024 VRLN

54

5 april 2023

Gemeentelijke bijdrage per programma, per gemeente (bijdragen euro's) Program m a

Totaal

Beesel

Bergen

EchtSusteren

Gennep

Horst aan de Maas

Leudal

Maasgouw

Publieke Gezondheid

23.532.172

632.770

574.039

1.333.527

778.637

1.834.700

1.468.701

946.955

Brandw eerzorg

38.637.727

877.937

1.082.982

2.223.344

1.355.671

3.305.408

2.762.297

1.729.524

Crisisbeheersing

6.261.784

138.744

172.033

385.034

217.224

528.270

440.869

300.689

Totaal

68.431.683

1.649.452

1.829.053

3.941.905

2.351.532

5.668.378

4.671.867

2.977.168

(bijdragen euro's) Mook en Nederw eert Middelaar

Program m a

Peel en Maas

Roerdalen Roerm ond

Venlo

Venray

Weert

Publieke Gezondheid

55.874

712.529

1.889.414

853.616

3.018.547

5.156.728

2.038.109

2.238.026

Brandw eerzorg

485.027

1.216.474

3.014.317

1.453.229

4.454.905

7.806.272

3.182.699

3.687.642

Crisisbeheersing

79.302

194.681

482.504

251.775

709.644

1.245.079

526.359

589.578

Totaal

620.203

2.123.684

5.386.235

2.558.619

8.183.095 14.208.079

5.747.167

6.515.245

Gemeentelijke bijdrage per programma, per gemeente meerjarig 2024 Gem eente

(bijdragen euro's) 2025

2026

2027

Publieke CrisisPublieke CrisisPublieke CrisisPublieke CrisisBrandw eerBrandw ee Brandw ee Brandw ee gezondhei beheersin gezondhei beheersin gezondhei beheersin gezondhei beheersin zorg r-zorg r-zorg r-zorg d g d g d g d g

Beesel

632.770

877.937

138.744

614.420

883.891

138.744

De tekst is automatisch uit het bestand gehaald en kan afwijken van het origineel (kolommen, tabellen en koppen lopen door elkaar). Het officiële stuk bij iBabs is leidend. Bron: https://api.notubiz.nl/document/12840631/1