rapportage Hevo normbedragen IHP onderwijs 2021.pdf
Tekst van het document
●●●●●●●●●●●●●●●●●●●●●●●●●
www.hevo.nl
IHP Onderwijshuisvesting Gemeente Purmerend ●●●●●●●●●●●●●●●●●●●●●●●●●●●●●●●●●●●●●●●●●●●●●
●●●●●●●●●●●●●●●●●●●●●●●●●●●●●●●●●●●
Financiële kaders
Opdrachtgever Project Datum Referentie Auteur(s)
Gemeente Purmerend IHP Gemeente Purmerend 15 september 2020 1678001-0006.2.0
●●●●●●●●●●●●●●●●●●●●●●●●●●●●●●●●●●●●●●●●●●●●●●●●●●●●●●●●●●●●●●●●●●●●●●●●●●●●●●●●●●●●●●●●●●●●●●●●●●●●●●●●●●●●●●●●●●●●●●●●●●●●●●●●●●●●●●●●●●●●●●●
Niets uit deze uitgave mag zonder uitdrukkelijke schriftelijke toestemming van HEVO B.V. worden gekopieerd, noch aan derden ter inzage worden gegeven.
●●●●●●●●●●●●●●●●●●●●●●●●●
●●●●●●●●●●●●●●●●●●●●●●●●●
●●●●●●●●●●●●●●●●●●●●●●●●●●
●●●●●●●●●●●●●●●●●●●●●●●●●
Statenlaan 8
Postbus 70501
T +31 (0)73 6 409 409
info@hevo.nl
●●●●●●●●●●●●●●●●●●●●●●●●●
KvK Brabant 16029774
●●●●●●●●●●●●●●●●●●●●●●●●●
●●●●●●●●●●●●●●●●●●●●●●●●●
●●●●●●●●●●●●●●●●●●●●●●●●●●
●●●●●●●●●●●●●●●●●●●●●●●●●
●●●●●●●●●●●●●●●●●●●●●●●●●
5223 LA 's-Hertogenbosch
5201 CB 's-Hertogenbosch
F +31 (0)73 6 410 118
ISO 9001-gecertificeerd
BTW 0011.60.461.B01
●●●●●●●●●●●●●●●●●●●●●●●●●
www.hevo.nl
Inhoudsopgave 1. 1.1. 1.2. 1.3.
Stichtingskosten Stichtingskosten primair onderwijs Stichtingskosten speciaal onderwijs Stichtingskosten voortgezet onderwijs
3 4 4 4
2. 2.1. 2.2. 2.3. 2.4. 2.4.1. 2.4.2. 2.4.3. 2.4.4. 2.4.5. 2.4.6.
Ambitie- en kwaliteitsniveaus Sober en doelmatig (normvergoeding VNG) Bijna energieneutraal (BENG) Energieneutraal (ENG) Kwaliteitsverhoging Ambitieniveau vormgeving Frisse Scholen Exploitatiegericht bouwen Duurzaam bouwen Verhogen kwaliteit Speciaal onderwijs specifiek - alleen bij (V)SO
5 5 5 6 6 6 6 7 7 7 7
3.
Kosten renovatie
8
4. 4.1. 4.2. 4.3. 4.4. 4.5. 4.6. 4.7. 4.8.
Bijkomende kosten Indexering Regiotoeslag Marsh-eisen Wettelijke aanpassingen Stedenbouwkundige randvoorwaarden Tijdelijke huisvesting Fasering Sloopwerkzaamheden
9 9 9 9 9 9 10 10 10
BIJLAGEN
1678001-0006.2.0, d.d. 15 september 2020
11
Pagina 2 van 11
●●●●●●●●●●●●●●●●●●●●●●●●●
www.hevo.nl
1.
Stichtingskosten Met behulp van de nieuwbouwkostenconfiguratoren van HEVO (door PO-raad en VO-raad erkende instrumenten ter bepaling van de bouwkosten) zijn de geldende stichtingskostenniveaus per vierkante meter brutovloeroppervlak (bvo) voor het IHP Purmerend bepaald in aansluiting op het bepaalde kwaliteitsniveau. De uitkomsten van de configuratoren zijn tevens in de bijlagen van dit rapport toegevoegd. De bepaling van de stichtingskosten leidt tot de onderstaande investeringsbedragen per m² bvo, prijspeil januari 2020 en inclusief btw. Daarin wordt onderscheid gemaakt tussen de sectoren primair onderwijs, speciaal onderwijs en voortgezet onderwijs en wordt rekening gehouden met schaaleffecten van de gebouwen. De schaaleffecten in het primair onderwijs vinden plaats op basis van het aantal leerlingen (bandbreedte 100-400 en meer leerlingen), in het speciaal onderwijs op basis van cluster (categorieën A en B) en aantal leerlingen (150 of 250 leerlingen) en in het voortgezet onderwijs op basis van categorie gebouwomvang, respectievelijk 5.000, 8.000 en 13.000 m². De kosten voor speciaal basisonderwijs (sbo) zijn opgenomen onder primair onderwijs. In de overzichten van de stichtingskostenniveaus zijn drie bedragen weergegeven op basis van duurzaamheidsambities en kwaliteitsambities.
Het eerste bedrag betreft de VNGnormering, ‘normatieve kwaliteit’; dit is de kwaliteit die ten minste moet worden gerealiseerd om te komen tot een onderwijsvoorziening die voldoet aan de eisen uit de huidige wet- en regelgeving. De overige twee bedragen zijn gebaseerd op ‘bovennormatieve kwaliteit’ met de aanvullende kwaliteit om te komen tot bijna energieneutraliteit (BENG) of energieneutraliteit (ENG), het voldoen aan Frisse Scholen klasse B en ingrepen op het gebied van exploitatiegericht bouwen en kwaliteitsverhoging ten behoeve van flexibiliteit. De kwaliteitsniveaus worden in hoofdstuk 2 nader toegelicht. De opzet van de configuratoren gaat uit van een kostenniveau met als referentielocatie die van HEVO in ’s-Hertogenbosch. Voor de regio Purmerend wordt gewerkt met een regiotoeslag ten opzichte van ’s-Hertogenbouw conform het bouwkompas. In de investeringskosten zijn honoraria, leges, verzekeringen en schoonmaakkosten opgenomen. Niet opgenomen zijn kosten voor (grond)verwerving, bouwrijp maken, indexering, onvoorzien, rentekosten, startkosten, losse inrichting, tijdelijke huisvesting e.d. In de vaste kosten voor het gebouw zijn geen kosten opgenomen voor specifiek (praktijk)onderwijs, zoals bijvoorbeeld bakkerij, grootkeuken of lassen met verschillende gassen. Procesgebonden installaties zijn ook niet opgenomen in de normkosten.
1678001-0006.2.0, d.d. 15 september 2020
Pagina 3 van 11
●●●●●●●●●●●●●●●●●●●●●●●●●
www.hevo.nl
1.1.
Stichtingskosten primair onderwijs Onderstaand de investeringskostenmatrix van het primair onderwijs en speciaal basisonderwijs met horizontaal de verschillende leerlingenaantallen en verticaal de verschillende kwaliteitsniveaus.
Primair Onderwijs Aantal leerlingen: Aantal leerlingen indien SBO: Uitgangspunt bouwlagen: Norm brutovloeroppervlak (BVO) [m²]: VNG-norm BENG en kwaliteit ENG en kwaliteit
1.2.
100 62
€ € €
200 130
1 703 2.442 € 3.265 € 3.340 €
300 199
1 1.206 2.160 € 2.978 € 3.053 €
400 267
2 1.709 2.043 € 2.688 € 2.763 €
2 2.212 1.980 2.625 2.700
Stichtingskosten speciaal onderwijs Onderstaand de investeringskostenmatrix van het speciaal onderwijs met horizontaal de verschillende leerlingenaantallen en onderwijstypen en verticaal de verschillende kwaliteitsniveaus. Categorie A = SH/ESM, VISG, LZ, ZMOK en categorie B = DO, LG en MG.
Speciaal Onderwijs (cat. A / cat. B) Aantal leerlingen: Uitgangspunt bouwlagen: Norm brutovloeroppervlak (BVO) [m²]: VNG-norm BENG en kwaliteit ENG en kwaliteit
1.3.
SO - A 150
€ € €
1 1.690 2.052 3.165 3.240
SO - B 150
€ € €
1 2.440 1.986 3.079 3.154
VSO - A 250 2 3.420 € 1.989 € 2.826 € 2.901
VSO - B 250 2 4.245 € 1.959 € 2.788 € 2.863
Stichtingskosten voortgezet onderwijs Onderstaand de investeringskostenmatrix van het voortgezet onderwijs met horizontaal de verschillende onderwijstypen en gebouwgrootten en verticaal de verschillende kwaliteitsniveaus.
Voortgezet Onderwijs: Uitgangspunt bouwlagen: Norm brutovloeroppervlak (BVO) [m²]: VNG-norm BENG en kwaliteit ENG en kwaliteit
1678001-0006.2.0, d.d. 15 september 2020
vmbo/ havo/vwo havo/vwo 2 3 3 5.000 8.000 13.000 2.082 € 1.831 € 1.850 2.540 € 2.306 € 2.254 2.615 € 2.381 € 2.329
vmbo
€ € €
Pagina 4 van 11
●●●●●●●●●●●●●●●●●●●●●●●●●
www.hevo.nl
2.
Ambitie- en kwaliteitsniveaus Afhankelijk van de ambitie van de gemeente en de schoolbesturen kan gekozen worden voor een duurzaamheids- en kwaliteitsniveau voor de toekomstige onderwijshuisvesting. Onderstaand zijn de diverse niveaus toegelicht.
2.1.
Sober en doelmatig (normvergoeding VNG) De normvergoedingen zijn gebaseerd op een medio jaren tachtig uitgebracht onderzoek. Dit rapport vormt de basis voor het bepalen van de hoogte van de vergoeding, met als uitgangspunt een sober en doelmatig kwaliteitsniveau. Met deze normvergoedingen wordt men geacht te kunnen voldoen aan de minimale eisen van het destijds geldende Bouwbesluit. Te denken valt hierbij aan: • Een eenvoudige/compacte bouwvorm. • Fundering op staal (heipaalloos). • Constructie op basis van dragende wanden met kanaalplaatvloeren. • Gevelmetselwerk met beperkte isolatie. • Hardhouten gevelkozijnen met dubbelglas. • Linoleum vloerafwerking, spuitwerk op binnenwanden en gedeeltelijk verlaagde systeemplafonds. • Verwarming (hoog temperatuur) met radiatoren. • Ventilatie op basis van natuurlijke toevoer door middel van ventilatieroosters en mechanische afvoerventilatoren. De normvergoedingen en het daaraan onderliggende kwaliteitsniveau zijn op 1 januari 1997 een-op-een, met de decentralisatie van de huisvestingsverantwoordelijkheid van het rijk naar de gemeenten, opgenomen in de modelverordening van de VNG. In 2018 zijn de normbedragen in de Model Verordening Voorzieningen huisvesting onderwijs eenmalig met 40% verhoogd om weer aan te sluiten bij de vigerende wet- en regelgeving, echter nog wel sober en doelmatig: • Een eenvoudige/compacte bouwvorm.
• Constructie op basis van dragende wanden met kanaalplaatvloeren. • Gevelmetselwerk. • Hardhouten gevelkozijnen met dubbelglas. • Linoleum vloerafwerking, spuitwerk op binnenwanden en gedeeltelijk verlaagde systeemplafonds.
2.2.
Bijna energieneutraal (BENG) Per 1 januari 2021 wijzigt het Bouwbesluit in die zin dat alle nieuw te bouwen gebouwen vanaf die datum moeten voldoen aan de BENG-eisen (bijna energieneutraal gebouw). Aangezien dit een wettelijke eis is zal deze wijziging opnieuw leiden tot een verhoging van de kosten voor een sober en doelmatig onderwijsgebouw.
1678001-0006.2.0, d.d. 15 september 2020
Pagina 5 van 11
●●●●●●●●●●●●●●●●●●●●●●●●●
www.hevo.nl
Het voldoen aan de BENG-eisen betekent dat een gebouw niet veel energie mag verbruiken, dat het verbruik van fossiele brandstoffen zoveel mogelijk beperkt moet worden en dat een deel van het energieverbruik duurzaam opgewekt moet worden. De energieprestatie bij BENG wordt bepaald aan de hand van drie individueel te behalen eisen: • De maximale energiebehoefte in kWh per m² gebruiksoppervlak per jaar (kWh/m²/jaar). • Het maximale primair fossiel energiegebruik, eveneens in kWh per m² gebruiksoppervlak per jaar (kWh/m²/jaar). • Het minimale aandeel hernieuwbare energie in procenten (%).
2.3.
Energieneutraal (ENG) Bij hogere duurzaamheidsambities kan ook gekozen worden voor een energieneutraal (ENG) en gasloos gebouw. Dit betekent dat bij een energieneutraal gebouw de som van de in- en uitgaande energiestromen voor de gebouwgebonden installaties per saldo nul is. De gebruikersgebonden installaties (zoals computer, zuurkasten, beamers) verbruiken wel extra elektriciteit, die niet uit de eigen energieopwekking komt, dus van een elektriciteitscentrale. Gelet op de doelstellingen uit het klimaatakkoord is het verstandig om te proberen om in één keer een ENG-gebouw te realiseren. Dat kost nu verhoudingsgewijs weinig geld, terwijl dit over enkele jaren een veelvoud aan extra investering zal vragen.
2.4.
Kwaliteitsverhoging Om de kwaliteit te verhogen van een ‘sober en doelmatig’ gebouw (wettelijk minimum) naar een ‘sober en doelmatig gebouw dat aanpasbaar, prettig en exploitabel’ is kan extra kwaliteit toegevoegd worden. Onderstaand worden de diverse kwaliteitstoevoegingen benoemd. Daarnaast heeft HEVO een kwaliteitskader opgesteld dat bij veel scholen in Nederland wordt toegepast.
2.4.1.
Ambitieniveau vormgeving De normvergoeding is gebaseerd op een sober en doelmatig gebouw. In de kostenopzet voor dit IHP is met een toeslag gerekend voor een gemiddeld ambitieniveau op het gebied van onderwijskundige ambitie en esthetische kwaliteit. Hierbij is rekening gehouden met ruimte voor (iets) meer gevelopeningen, meer geveloppervlakte, een betere Frisse Scholen ventilatieklasse in gangzones zodat deze ook voor onderwijs gebruikt kunnen worden en (beperkt) betere afwerkingsniveaus.
2.4.2.
Frisse Scholen Het Programma van Eisen Frisse Scholen is al sinds de invoering hét document waarmee in onderwijsland ambities worden vormgegeven. Daarmee is het in de markt ook een bekend instrument, waarmee men gewend is te werken. Veelal wordt f B als standaard gehanteerd, aangezien het de middenklasse binnen Frisse Scholen betreft. HEVO is echter van mening dat dit niet altijd de beste afweging tussen prijs en kwaliteit geeft. Daarom hebben we per Frisse Scholen-thema een specifiek advies gegeven, zie bijlage ‘Kwaliteitskader HEVO’.
1678001-0006.2.0, d.d. 15 september 2020
Pagina 6 van 11
●●●●●●●●●●●●●●●●●●●●●●●●●
www.hevo.nl
2.4.3.
Exploitatiegericht bouwen Exploitatie wordt een steeds belangrijker uitgangspunt. De kosten houden immers niet op wanneer een schoolgebouw wordt opgeleverd. Total Cost of Ownership (TCO) staat terecht regelmatig op de agenda. In de kostenconfigurator zijn veelvoorkomende keuzemogelijkheden opgenomen. Zo kunnen aluminium kozijnen worden toegepast in plaats van onderhoudsgevoelig hout met schilderwerk, kan onderhoudsintensief linoleum worden ingeruild voor pvc vloerbedekking en kan spuitwerk op de wanden worden vervangen door robuuster scanbehang voorzien van coating of bijvoorbeeld melamine-beplating bij metalstudwanden.
2.4.4.
Duurzaam bouwen In het kader van duurzaam bouwen kunnen, naast BENG en ENG, elementen worden opgenomen voor verbetering van de gebouwschil (isolatie en kierdicht), maar ook milieuvriendelijke zaken zoals een groen dak voor betere waterberging en een groene gevel ter bevordering van biodiversiteit en opname fijnstof. Dit is vooralsnog niet meegenomen.
2.4.5.
Verhogen kwaliteit Onder het verhogen van de kwaliteit zijn diverse aanvullende zaken opgenomen ten aanzien van het verbeteren van de kwaliteit van het gebouw (en daarmee samenhangend gebruik). Als eerste staat flexibiliteit benoemd. Dit item wordt veelal als standaard gezien, er worden tegenwoordig immers weinig schoolgebouwen met dragende wanden gerealiseerd. De normvergoeding is echter wel op basis van dragende binnenwanden opgesteld. Verder is de optie voor het vergroten van zichtlijnen binnen het gebouw opgenomen voor een verbeterd toezicht, het opnemen van paneelwanden voor het samenvoegen van ruimten en de mogelijkheid tot het elektrisch (centraal) bedienen van de zonwering (is standaard bij ENGgebouwen).
2.4.6.
Speciaal onderwijs specifiek - alleen bij (V)SO Hier worden de specifieke onderdelen weergegeven die bij de verschillende vormen van speciaal onderwijs horen.
1678001-0006.2.0, d.d. 15 september 2020
Pagina 7 van 11
●●●●●●●●●●●●●●●●●●●●●●●●●
www.hevo.nl
3.
Kosten renovatie Renovatie (lees: vernieuwbouw) is wettelijk nog niet geregeld (wetsvoorstel gaat in 2021 naar de Tweede Kamer). Renovatie kan een duurzamere oplossing zijn dan nieuwbouw. Door renovatie op te nemen als voorziening ontstaat de mogelijkheid om bij een gebouw dat aan het einde van zijn levensduur is ook renovatie toe te passen. Daarbij is renovatie een integrale levensduurverlengende ingreep in het gebouw, waarmee de levensduur van het gebouw met minimaal 25 jaar maar bij voorkeur 40 jaar wordt verlengd. Indien door renovatie de levensduur van het gebouw verlengd wordt met 40 jaar, zijn de kosten nagenoeg gelijk aan nieuwbouwkosten. Per projectspecifiek gebouw moet dit onderzocht worden. Per situatie wordt een afweging gemaakt (bijvoorbeeld in een haalbaarheidsonderzoek) of nieuwbouw of renovatie de beste oplossing is voor de betreffende school. Daarbij worden de volgende aspecten meegenomen in de afweging: 1. Er wordt rekening gehouden met een goede bezetting van gebouwen na renovatie. Er wordt niet gerenoveerd voor leegstand. 2. Er wordt bij renovatie rekening gehouden met de onderwijskundige functionaliteit van de gebouwen. 3. Er wordt bij renovatie rekening gehouden met de culturele en maatschappelijke waarde. 4. Er wordt onderzocht of bij renovatie de gestelde duurzaamheidsambities kunnen worden bereikt. 5.
De kosten en mogelijkheden voor tijdelijke huisvesting worden meegenomen in de afweging voor nieuwbouw of renovatie.
1678001-0006.2.0, d.d. 15 september 2020
Pagina 8 van 11
●●●●●●●●●●●●●●●●●●●●●●●●●
www.hevo.nl
4.
Bijkomende kosten Naast de basiskosten zijn er nog bijkomende kosten. Sommige hiervan zijn opgenomen in de stichtingskostenoverzichten, sommige niet. Onderstaand een toelichting hierover.
4.1.
Indexering De in hoofdstuk 1 genoemde bedragen zijn prijspeil 1 januari 2020. Bouwprojecten kennen lange doorlooptijden voor zowel de ontwerpfase als de bouwfase. Al die tijd is er sprake van loon- en prijsstijgingen van materialen, materieel en personeel. Ook is er sprake van conjuncturele effecten in de bouwsector die van invloed zijn op de prijzen. Om de totale kosten van een huisvestingsproject te beheersen is het essentieel om de loon- en prijsstijgingen te monitoren en afhankelijk van de prijsontwikkelingen hier op bij te sturen. Het is zaak om - bij behoud van ambitie - de investeringskostenramingen voortdurend te relateren aan de feitelijke toekomstige ontwikkeling van de bouwkosten. De BDB-index vormt daarvoor een goede basis, waarbij het basisbedrag conform de ‘werkelijke BDB-index’ wordt opgehoogd tot start ontwerpfase. Tijdens de ontwerpfase tot het moment van aanbesteding wordt de ‘prognose BDB-index’ gehanteerd. Om te zorgen dat het budget voor het realiseren van het IHP aansluit op de structurele prijsontwikkeling moeten de kosten prijspeil 2020 geïndexeerd worden met 2% per jaar.
4.2.
Regiotoeslag Voor de provincie Noord-Holland (regio Waterland) geldt een regiotoeslag van 6% op bouwprojecten, zie ook https://www.bouwkostenkompas.nl/index/Region.aspx ten opzichte van de referentielocatie van HEVO in ’s-Hertogenbosch.
4.3.
Marsh-eisen Om een gebouw te verzekeren tegen brand- en inbraakschade worden Marsh-eisen aan een gebouw gesteld. Deze verzekeringseisen zijn kostenverhogend en zijn toegevoegd aan het stichtingskostenoverzicht.
4.4.
Wettelijke aanpassingen Tussentijdse aanpassingen aan het Bouwbesluit zijn niet opgenomen.
4.5.
Stedenbouwkundige randvoorwaarden Voor stedenbouwkundige randvoorwaarden, locatiegebonden kosten en mogelijke infrastructurele ingrepen buiten het beoogde terrein zijn aanvullende budgetten benodigd. Advies is om hier een separaat budget IHP-breed voor op te nemen.
1678001-0006.2.0, d.d. 15 september 2020
Pagina 9 van 11
●●●●●●●●●●●●●●●●●●●●●●●●●
www.hevo.nl
4.6.
Tijdelijke huisvesting Streven is om te voorkomen dat tijdelijke huisvesting nodig is. De mogelijkheden en kosten van de tijdelijke huisvesting zullen per individuele casus of Purmerend-breed bepaald moeten worden. Advies is om hier een separaat budget IHP-breed voor op te nemen.
4.7.
Fasering Uitgangspunt is dat er in één fase gebouwd gaat worden. Indien dit wijzigt, zullen de faseringskosten berekend moeten worden en toegevoegd worden aan het budget.
4.8.
Sloopwerkzaamheden De kosten van de sloopwerkzaamheden vallen buiten de kosten van de nieuwbouw. Hierbij horen ook de kosten van de noodzakelijke onderzoeken (asbest, vleermuizen), de begeleidingskosten en de mogelijke asbestsanering. Advies is om hier een separaat budget IHP-breed voor op te nemen.
1678001-0006.2.0, d.d. 15 september 2020
Pagina 10 van 11
●●●●●●●●●●●●●●●●●●●●●●●●●
www.hevo.nl
BIJLAGEN Nieuwbouwkostenconfigurator primair onderwijs Nieuwbouwkostenconfigurator speciaal onderwijs Nieuwbouwkostenconfigurator voortgezet onderwijs Kwaliteitskader HEVO
1678001-0006.2.0, d.d. 15 september 2020
Pagina 11 van 11
NIEUWBOUW KOSTENCONFIGURATOR PRIMAIR ONDERWIJS Kosten in stichtingskosten incl. BTW / m² BVO Prijspeil 1-1-2020, regio 's-Hertogenbosch UITGANGSPUNTEN Aantal leerlingen: Aantal leerlingen indien SBO: Uitgangspunt bouwlagen: Norm brutovloeroppervlak (BVO) [m²]:
100 62 1 703
<-- invoervelden
RESUMÉ Totaal vaste kosten Kosten overige vaste kosten Kosten Frisse Scholen Kosten exploitatiegericht bouwen Kosten duurzaam bouwen Kosten verhogen kwaliteitsniveau Subtotaal: Prijsindicator, marktwerking en/of regiotoeslag1 TOTAALKOSTEN: € 1.800
€ 2.000
200 130
€ 2.200
6% € 2.400
€ 2.600
€ 2.800
€ 3.000
€ € € € € € € € €
2.787 125 65 174 3.151 189 3.340
€ 3.200
1 1.206
€ € € € € € € € €
400 267
300 199
2.545 125 64 146 2.880 173 3.053
€ 3.400
2 1.709
€ € € € € € € € €
2.282 125 65 135 2.607 156 2.763
2 2.212
€ € € € € € € € €
2.229 125 64 129 2.547 153 2.700
€ 3.600 Totaal vaste kosten
100
€ 2.787
€ 125
€ -€ 65€ -
€ 174
€ 189 Kosten overige vaste kosten
200
€ 2.545
€ 125
€ -€ 64€ -
€ 146
Kosten Frisse Scholen
€ 173
Kosten exploitatiegericht bouwen 300
€ 125
€ 2.282
€ - € 65€ -
€ 135
€ 156
Kosten duurzaam bouwen Kosten verhogen kwaliteitsniveau
400
€ 2.229
€ 125
€ -€ 64€ -
€ 129
€ 153
INVULVELDEN (in grijs) Basis, vaste kosten Kosten Sober & Doelmatig gebouw o.b.v. wettelijk minimum (conform eisen 01-01-2020)2&3 Marsh eisen Aanvullende kosten ENG school4 Aanvullende kosten gasloos (indien geen ENG) Standaard Kwaliteitsadvies HEVO5 van toepassing Kwaliteitskader Huisvesting6 van toepassing (excl. additionele zaken) Totaal vaste kosten Overige vaste kosten Toeslag ambitieniveau voor onderwijskundige visie (leerpleinen) en/of esthetische kwaliteit e.d.: 0 = sober&doelmatig, 1 = laag, 2 = midden, 3 = hoog …7 Kosten overige vaste kosten
j j j j n
€ € € € € € €
2
€
100 2.291 27 325 143 2.787
€ € € € € € €
100
p.m. €
200 2.097 27 296 124 2.545
€ € € € € € €
200 125
€
125
p.m. €
6 20 39 65
€ € € €
300 1.886 27 251 118 2.282
400 € € € € € € €
400
300 125
€
125
p.m. €
6 20 38 64
€ € € €
1.852 27 235 115 2.229
125
€
125
125
p.m. €
125
6 20 39 65
€ € € €
Ga verder met onderstaande invulvelden voor het toevoegen van aanvullende wensen/eisen Exploitatiegericht bouwen Toepassing aluminium kozijnen (i.p.v. hout) Onderhoudsarme vloerafwerking (vinyl i.p.v. marmoleum) Onderhoudsarme wandafwerking (scanbehang met coating i.p.v. spuitwerk) Kosten exploitatiegericht bouwen
j/n j j j
Duurzaam bouwen Vergroten kierdichtheid gevel (qv;10 ≤ 0,25 dm³/s.m²) Vergroten isolatiewaarden gevel (Rc = 6,0 m²K/W) Triple beglazing (i.p.v. HR++ glas) Groen gevel Groen dak Vergroten isolatiewaarden dak (Rc = 8,0 m²K/W) Kosten duurzaam bouwen
j/n n n n n n n
Verhogen kwaliteitsniveau Flexibel gebouw (geen dragende binnenwanden) Vergroten zichtlijnen binnen (meer transparantie binnenwanden/-openingen, van 12% naar 18%) Verplaatsbare paneelwanden (50 m² in totaal) Elektrisch (centraal) bedienbare zonwering Kosten verhogen kwaliteitsniveau
j/n j j j j
100
200
€ € € € 100 € € € € € € €
200 -
€ € € € € € €
100 € € € € €
€ € € € € € €
174
€ € € € €
-
€ € € € € € €
146
€ € € € €
400
300 78 29 39
6 20 38 64 400
300 -
200 78 29 67
400
300
78 29 28 135
€ € € € €
78 29 21 129
1:
Zie onder andere http://bdb.nl/Indexcijfers/Kostenontwikkelingen/default.aspx en http://www.bouwkostenkompas.nl/Index/Region.aspx Opbouw conform normvergoeding VNG modelverordening. Betreft de kosten voor het wettelijk minimum bouwniveau, geldend op het peildatum (in 2019 dus exclusief BENG). 4: ENG betekent EnergieNeutraal Gebouw. Gebaseerd op NEN 7120, vanaf 1-1-2020 wordt deze vervangen door NTA 8800. 5: Standaard kwaliteitsadvies HEVO versie december 2019, te vinden op onze website https://www.hevo.nl/over-ons/bibliotheek/huisvestingstools. 6 : Kwaliteitskader Huisvesting PO d.d. november 2016, zoals uitgegeven door Stichting Ruimte voor Onderwijs en Kinderopvang (Ruimte-OK). 7: Overige locatiegebonden kosten zoals gevelafscherming tegen fijnstof/geluid, hemelwaterberging, verdiept parkeren e.d. zijn niet voorzien en zeer locatieafhankelijk. 8: Het Programma van Eisen Frisse Scholen versie september 2015 is verwerkt. 2: 3:
De HEVO-kostenconfigurator is door ons met zorg samengesteld om een indicatie van stichtingskosten weer te geven, doch voor de juistheid en volledigheid (van het gebruik) daarvan kan niet worden ingestaan. HEVO aanvaardt op geen enkele wijze aansprakelijkheid voor gebruikmaking van de (via de website van HEVO opgevraagde) HEVO-kostenconfigurator. Voor nadere informatie over deze HEVO-kostenconfigurator, kunt u contact opnemen met Martijn van Gemert, martijn.gemert@hevo.nl of 06-10963715.
NIEUWBOUW KOSTENCONFIGURATOR (VOORTGEZET) SPECIAAL ONDERWIJS Kosten in stichtingskosten incl. BTW / m² BVO Prijspeil 1-1-2020, regio 's-Hertogenbosch UITGANGSPUNTEN (cat. A / cat. B)1 Aantal leerlingen: Uitgangspunt bouwlagen: Norm brutovloeroppervlak (BVO) [m²]:
SO - A 150 1 1.690
<-- invoervelden
RESUMÉ Totaal vaste kosten Kosten overige vaste kosten Kosten Frisse Scholen Kosten exploitatiegericht bouwen Kosten duurzaam bouwen Kosten verhogen kwaliteitsniveau Kosten speciaal onderwijs specifiek Subtotaal: Prijsindicator, marktwerking en/of regiotoeslag2 TOTAALKOSTEN: € 1.800
€ 2.000
SO - B 150
6%
€ 2.200
€ 2.400
€ 2.600
€ 2.800
€ € € € € € € € € €
2.638 125 58 132 103 3.057 183 3.240
€ 3.000
VSO - A 250
1 2.440
€ € € € € € € € € €
2.566 125 58 123 103 2.975 179 3.154
€ 3.200
VSO - B 250
2 3.420
€ € € € € € € € € €
2.293 125 58 118 142 2.737 164 2.901
2 4.245
€ € € € € € € € € €
2.268 125 58 115 134 2.700 162 2.863
€ 3.400 Totaal vaste kosten
SO - A
€ 2.638
€ 125
€ -€ 58€ -
€ 132
€ 103
€ 183
Kosten overige vaste kosten Kosten Frisse Scholen
SO - B
€ 125
€ 2.566
€ -€ 58€ -
€ 123
€ 103
€ 179
Kosten exploitatiegericht bouwen Kosten duurzaam bouwen
VSO - A
€ 2.293
VSO - B
€ 2.268
€ 125
€ -€ 58€ -
€ 118
€ 142
€ 164
Kosten verhogen kwaliteitsniveau Kosten speciaal onderwijs specifiek
€ 125
€ -€ 58€ -
€ 115
€ 134
€ 162
Prijsindicator, marktwerking en/of regiotoeslag2
INVULVELDEN (in grijs) Basis, vaste kosten Kosten Sober & Doelmatig gebouw o.b.v. wettelijk minimum (conform eisen 01-01-2020)3&4 Marsh eisen Aanvullende kosten ENG school5 Aanvullende kosten gasloos (indien geen ENG) Standaard Kwaliteitsadvies HEVO6 van toepassing Kwaliteitskader Huisvesting7 van toepassing (excl. additionele zaken) Totaal vaste kosten Overige vaste kosten Toeslag ambitieniveau voor onderwijskundige visie (leerpleinen) en/of esthetische kwaliteit e.d.: 0 = sober&doelmatig, 1 = laag, 2 = midden, 3 = hoog
j j j j n
SO - B 150 € 2.089 € 27 € 341 € € 109 € € 2.566
SO - A 2
…8 Kosten overige vaste kosten Ga verder met onderstaande invulvelden voor het toevoegen van aanvullende wensen/eisen Exploitatiegericht bouwen Toepassing aluminium kozijnen (i.p.v. hout) Onderhoudsarme vloerafwerking (vinyl i.p.v. marmoleum) Onderhoudsarme wandafwerking (scanbehang met coating i.p.v. spuitwerk) Kosten exploitatiegericht bouwen
SO - A 150 € 2.153 € 27 € 343 € € 115 € € 2.638
€ p.m. €
j/n j j j
Duurzaam bouwen Vergroten kierdichtheid gevel (qv;10 ≤ 0,25 dm³/s.m²) Vergroten isolatiewaarden gevel (Rc = 6,0 m²K/W) Triple beglazing (i.p.v. HR++ glas) Groen gevel Groen dak Vergroten isolatiewaarden dak (Rc = 8,0 m²K/W) Kosten duurzaam bouwen
j/n n n n n n n
Verhogen kwaliteitsniveau Flexibel gebouw (geen dragende binnenwanden) Vergroten zichtlijnen binnen (meer transparantie binnenwanden/-openingen, van 12% naar 18%) Verplaatsbare paneelwanden (50 m² in totaal) Elektrisch (centraal) bedienbare zonwering Kosten verhogen kwaliteitsniveau
j/n j j j j
Speciaal onderwijs specifiek Molestbestendig gebouw Toegankelijkheid & bruikbaarheid minder/slecht validen (incl. verminderde zelfredzaamheid)10 Praktijkgerichte schooltuinen / ervaartuinen e.d. Extra parkeerplaatsen en Kiss&Ride zone Kosten speciaal onderwijs specifiek
j/n j j n n
SO - B
125
€
125
p.m. €
SO - A € € € €
€ € € € € € €
SO - A -
€ € € € € € €
125
p.m. €
SO - B -
132
€ € € € €
€ € € €
78 26 19 123
103
€ € € € €
€
125
125
p.m. €
125
81 22 103
5 20 33 58
VSO - B € € € €
5 20 33 58
€ € € € € € €
VSO - A -
€ € € € € € €
VSO - B -
€ € € € €
VSO - A 78 26 14 118
€ € € € €
VSO - B 78 26 11 115
€ € € € €
VSO - A 81 61 142
€ € € € €
VSO - B 81 53 134
SO - B 81 22
VSO - B
125
VSO - A 5 20 33 58
SO - B 78 26 28
SO - A € € € € €
€
€ € € €
VSO - B 250 € 1.802 € 27 € 333 € € 106 € € 2.268
VSO - A
125
SO - B 5 20 33 58
SO - A € € € € €
VSO - A 250 € 1.839 € 27 € 321 € € 106 € € 2.293
1:
Cat. A = SH/ESM, VISG, LZ, ZMOK en PI. | Cat. B = DO, LG en MG. Zie onder andere http://bdb.nl/Indexcijfers/Kostenontwikkelingen/default.aspx en http://www.bouwkostenkompas.nl/Index/Region.aspx Opbouw conform normvergoeding VNG modelverordening. 4: Betreft de kosten voor het wettelijk minimum bouwniveau, geldend op het peildatum (in 2019 dus exclusief BENG). 5: ENG betekent EnergieNeutraal Gebouw. Gebaseerd op NEN 7120, vanaf 1-1-2020 wordt deze vervangen door NTA 8800. 6 : Kwaliteitskader Huisvesting PO d.d. november 2016, zoals uitgegeven door Stichting Ruimte voor Onderwijs en Kinderopvang (Ruimte-OK). 7 : Kwaliteitskader Huisvesting PO d.d. november 2016, zoals uitgegeven door Stichting Ruimte voor Onderwijs en Kinderopvang (Ruimte-OK). 8: Overige locatiegebonden kosten zoals gevelafscherming tegen fijnstof/geluid, hemelwaterberging, verdiept parkeren e.d. zijn niet voorzien en zeer locatieafhankelijk. 9: Het Programma van Eisen Frisse Scholen versie september 2015 is verwerkt. 10: Bij mytyl/tyltyl scholen zijn aanvullende maatregelen nodig die hier niet in zijn opgenomen. 2: 3:
De HEVO-kostenconfigurator is door ons met zorg samengesteld om een indicatie van stichtingskosten weer te geven, doch voor de juistheid en volledigheid (van het gebruik) daarvan kan niet worden ingestaan. HEVO aanvaardt op geen enkele wijze aansprakelijkheid voor gebruikmaking van de (via de website van HEVO opgevraagde) HEVO-kostenconfigurator. Voor nadere informatie over deze HEVO-kostenconfigurator, kunt u contact opnemen met Martijn van Gemert, martijn.gemert@hevo.nl of 06-10963715.
NIEUWBOUW KOSTENCONFIGURATOR VOORTGEZET ONDERWIJS Kosten in stichtingskosten incl. BTW / m² BVO Prijspeil 1-1-2020, regio 's-Hertogenbosch UITGANGSPUNTEN Voortgezet Onderwijs: Uitgangspunt bouwlagen: Uitgangspunt brutovloeroppervlak (BVO) [m²]:
vmbo/ havo/vwo havo/vwo 2 3 3 5.000 8.000 13.000
vmbo
€ 1.600
€ 1.800
<-- invoervelden
RESUMÉ Totaal vaste kosten Kosten overige vaste kosten Kosten Frisse Scholen Kosten exploitatiegericht bouwen Kosten duurzaam bouwen Kosten verhogen kwaliteitsniveau Subtotaal: Prijsindicator, marktwerking en/of regiotoeslag1 TOTAALKOSTEN:
6% € 2.000
€ 2.200
€ 2.400
€ 2.190 € 125 € € 56 € € 97 € 2.467 € 148 € 2.615
€ 2.600
€ 1.972 € 125 € € 56 € € 93 € 2.246 € 135 € 2.381
€ 1.926 € 125 € € 54 € € 91 € 2.197 € 132 € 2.329
€ 2.800 Totaal vaste kosten
VMBO
€ 2.190
€ 125
€ - € 56 € -
€ 97
€ 148
Kosten overige vaste kosten Kosten Frisse Scholen
HAVO/VWO
€ 1.972
€ 125
€ - € 56 € -
€ 93
Kosten exploitatiegericht bouwen
€ 135
Kosten duurzaam bouwen VMBO/ HAVO/VWO
€ 1.926
€ 125
€ - € 54 € -
€ 91
Kosten verhogen kwaliteitsniveau
€ 132
INVULVELDEN (in grijs)
Basis, vaste kosten Kosten Sober & Doelmatig gebouw o.b.v. wettelijk minimum (conform eisen 01-01-2020)2&3 Normbudget VNG 1-1-20202 Aanvullende kosten t.b.v. wettelijk minimum (conform eisen 2020)3 Marsh eisen Aanvullende kosten ENG school4 Aanvullende kosten gasloos (indien geen ENG) Standaard Kwaliteitsadvies HEVO5 van toepassing Kwaliteitskader Huisvesting6 van toepassing (excl. additionele zaken) Totaal vaste kosten
Overige vaste kosten Toeslag ambitieniveau voor onderwijskundige visie (leerpleinen) en/of esthetische kwaliteit e.d.: 0 = sober&doelmatig, 1 = laag, 2 = midden, 3 = hoog …7 Kosten overige vaste kosten
j j j j n
vmbo 2
j/n j j j
Duurzaam bouwen Vergroten kierdichtheid gevel (qv;10 ≤ 0,25 dm³/s.m²) Vergroten isolatiewaarden gevel (Rc > 6,0 m²K/W) Triple beglazing (i.p.v. HR++ glas) Groen gevel Groen dak Vergroten isolatiewaarden dak (Rc > 8,0 m²K/W) Kosten duurzaam bouwen
j/n n n n n n n
Verhogen kwaliteitsniveau Flexibel gebouw (geen dragende binnenwanden) Vergroten zichtlijnen binnen (meer transparantie binnenwanden/-openingen, van 12% naar 18%) Verplaatsbare paneelwanden (50 m² in totaal) Elektrisch (centraal) bedienbare zonwering Kosten verhogen kwaliteitsniveau
j/n j j j j
2:
€
125
p.m. € 125
Exploitatiegericht bouwen Toepassing aluminium kozijnen (i.p.v. hout) Onderhoudsarme vloerafwerking (i.p.v. marmoleum) Onderhoudsarme wandafwerking (scanbehang met coating i.p.v. spuitwerk) Kosten exploitatiegericht bouwen
1:
vmbo/ vmbo havo/vwo havo/vwo € 1.842 € 1.662 € 1.602 € 1.972 € 1.783 € 1.798 € 130- € 121- € 196€ 27 € 24 € 24 € 216 € 185 € 200 € € € € 104 € 102 € 101 € € € € 2.190 € 1.972 € 1.926 vmbo/ havo/vwo havo/vwo €
125
p.m. € 125
€
p.m. € 125
4 20 32 56
vmbo/ havo/vwo havo/vwo € 4 € 3 € 20 € 20 € 32 € 31 € 56 € 54
vmbo € € € € € € € -
vmbo/ havo/vwo havo/vwo € € € € € € € € € € € € € € -
vmbo € € € €
vmbo/ vmbo havo/vwo havo/vwo € 78 € 78 € 78 € 9 € 9 € 9 € 9 € 6 € 4 € € € € 97 € 93 € 91
Zie onder andere http://bdb.nl/Indexcijfers/Kostenontwikkelingen/default.aspx en http://www.bouwkostenkompas.nl/Index/Region.aspx Opbouw conform normvergoeding VNG modelverordening.
3:
Betreft de kosten voor het wettelijk minimum bouwniveau, geldend op het peildatum (in 2019 dus exclusief BENG).
4:
ENG betekent EnergieNeutraal Gebouw. Gebaseerd op NEN 7120, vanaf 1-1-2020 wordt deze vervangen door NTA 8800.
5
: Standaard kwaliteitsadvies HEVO versie december 2019, te vinden op onze website https://www.hevo.nl/over-ons/bibliotheek/huisvestingstools.
6
: Kwaliteitskader Huisvesting VO d.d. april 2016, zoals uitgegeven door Stichting Ruimte voor Onderwijs en Kinderopvang (Ruimte-OK).
7:
Overige locatiegebonden kosten zoals gevelafscherming tegen fijnstof/geluid, hemelwaterberging, verdiept parkeren e.d. zijn niet voorzien en zeer locatieafhankelijk.
8:
In dit overzicht is het Programma van Eisen Frisse Scholen versie september 2015 verwerkt.
125
De HEVO-kostenconfigurator is door ons met zorg samengesteld om een indicatie van stichtingskosten weer te geven, doch voor de juistheid en volledigheid (van het gebruik) daarvan kan niet worden ingestaan. HEVO aanvaardt op geen enkele wijze aansprakelijkheid voor gebruikmaking van de (via de website van HEVO opgevraagde) HEVO-kostenconfigurator. Voor nadere informatie over deze HEVO-kostenconfigurator, kunt u contact opnemen met Martijn van Gemert, martijn.gemert@hevo.nl of 06-10963715.
Advies standaard kwaliteitsniveau bij nieuwbouwschool advies bij de fictieve situatie dat het de school van onze kinderen betreft, waar we zelf de financiën beheren toepassing van deze eisen bij alle ruimtes waar lesgegeven wordt Versie, december 2019 Frisse Scholen - versie september 2015
verklaring keuze
Advies
Energie EPG
ENG
vanuit klimaatdoelstelling / CO2
Duurzame energie
ENG
vanuit klimaatdoelstelling / CO2
Beheer
Klasse A
incl. real-time energieverbruik en -opwekking zichtbaar op schermen
Kwaliteitsborging
Klasse C=B=A
ook aantonen na volledig gebruiksjaar
Lucht Luchtverversing
Klasse B
Spuiventilatie
Bouwbesluit
Ruimtevolume
Klasse B
Kwaliteit van de toevoerlucht
Klasse B
Emissies van materialen
Klasse B=A
De Bouwbesluit-eis voor basisonderwijs voor alle onderwijsfuncties wel minimaal filterklasse conform Klasse A toepassen: F7
Emissies van apparatuur
Klasse A
indien er sprake is van schadelijke uitstoot van de apparatuur
Schoonmaakbaarheid
Klasse C=B=A
zie ook rapport 'Naar een schone school' van VSR&OSB
Tabaksrook
Klasse A
Toiletten
Klasse A
Legionella
Klasse C=B=A
Kwaliteitsborging
Klasse A
Temperatuur Operatieve temperatuur winter
Klasse B
Operatieve temperatuur zomer
Klasse B
Individuele beïnvloeding
Klasse C
Lokaal thermisch discomfort
Klasse C
Kwaliteitsborging
Klasse B=A
zonwering elektrisch bediend
Licht Kunstlicht
Klasse C + 400 lux schakeling obv aanwezigheid & daglichtregeling
Daglicht
Klasse C
Helderheidswering
Klasse B
Individuele beïnvloeding
Klasse C
Kwaliteitsborging
Klasse B
Geluid Geluidwering van de gevel
Klasse C=B
Installatiegeluid
Klasse C
bij grenzend aan spoor of hoofdontsluitingsweg, Klasse A
Ruimteakoestiek
Klasse C
ingericht lokaal benadert veelal Klasse B
Luchtgeluidisolatie
Klasse C
bij lokalen onderling geldt eis Klasse A
Contactgeluidisolatie
Klasse C=B=A
Kwaliteitsborging
Klasse C=B=A
GPR Gebouw - o.b.v. versie 4.3
8,4
Energie
10,0
Energieprestatie
10,0
Energieprestatie, aanvullend
10,0
Milieu
7,6
Milieuprestatie
7,5
Circulair materiaalgebruik
7,5
Water
8,0
Gezondheid
8,2
Geluid
7,5
Luchtkwaliteit
9,0
Thermisch comfort
7,5
Licht en visueel comfort
7,0
Gebruikskwaliteit
8,5
Toegankelijkheid
7,5
Functionaliteit
7,5
Technische kwaliteit
10,0
Sociale veiligheid
9,0
Toekomstwaarde
7,9
Toekomstgerichte voorzieningen
7,5
Flexibiliteit
8,0
Belevingswaarde
8,0