CConstaterende datBeemster
Koppel je AI →
Document · PDF

36a. kwartaalrapportage jeugdzorg Beemster, 4e kwartaal 2020.pdf

Gemeenteraad 30 maart 2021, gemeente BeemsterBij agendapunt: 6: Ingekomen stukken.1.958 woorden

Open het PDF bij iBabs ↗Naar de vergadering →

Tekst van het document

Uit het bestand gehaald, zonder opmaak, tabellen en afbeeldingen

Gemeente Beemster Kwartaalrapportage Jeugdzorg Q4 (t/m 31 december 2020) We geven hieronder kort weer hoe de rapportage is opgebouwd. - Algemeen - Instroom en uitstroom - Verwijzers - Aanbieders Inleiding Om deze managementrapportage goed te kunnen duiden, is het goed om te weten over welke onderdelen deze rapportage gaat. Zoals bekend zijn in 2015 de taken omtrent jeugdhulp, jeugdbescherming en jeugdreclassering naar de gemeenten gekomen. Als gemeente organiseren we deze onderdelen op verschillende wijze vanuit de jeugdwet. Voor de helderheid sommen we ze hier op, op volgorde van schaalniveau. Lokaal - Preventie en Segment A (geen indicatie voor nodig) lichte vormen van hulp. Denk hierbij aan jeugdmaatschappelijk werk, jeugd geestelijke gezondheidszorg (JGGZ), Buurtgezinnen, pilot dyslexie, - Niet gecontracteerde Specialistische jeugdhulp en/ of een Persoonsgebonden budget Regio Zaanstreek - Waterland - Veilig Thuis Zaanstreek-Waterland is het advies- en meldpunt huiselijk geweld en kindermishandeling in de regio Zaansthreek-Waterland. Sinds 1 januari 2015 zijn de advies-, meld- en steunpunten Huiselijk Geweld en Kindermishandeling van de 8 gemeenten in de regio Zaanstreek-Waterland samengevoegd. Bovenregionaal (Zaanstreek- Waterland samen met de regio Amsterdam-Amstelland) - Segment B & C Specialistische jeugdhulp waarbij een indicatie van een verwijzer vereist is.

- Segment D : Ernstige Enkelvoudige Dyslexie (EED) - Jeugdbescherming en Jeugdreclassering uitgevoerd door Gecertificeerde instellingen (GI) zoals bijvoorbeeld Jeugdbescherming Regio Amsterdam (JBRA) Landelijk - Dit zijn landelijk gecontracteerde zeer specialistische jeugdhulpaanbieders, deze contracten lopen via de VNG. Deze managementrapportage gaat over specialistische jeugdhulp dit betreft dus deze onderdelen: niet gecontracteerde jeugdhulp, landelijke specialistische jeugdhulp, PGB en de bovenregionale gecontracteerde specialistische jeugdhulp (Segment B & C).

1

Algemeen Jeugdhulp is er voor jeugdigen tussen de 0 en 18 jaar. Soms is er verlengde jeugdhulp mogelijk, voor jeugdigen tot 23 jaar. Bijvoorbeeld als de jeugdhulp nog niet is afgerond op de 18de verjaardag of voor pleegkinderen of voor kinderen in een gezinshuis. Om een beeld te kunnen vormen van de jeugdigen in jeugdhulp is het goed om te weten dat wij in Beemster 2.0901 jeugdigen hebben in de leeftijd van 0-17 jaar en 532 jeugdigen in de leeftijd van 18-22 jaar. We hebben dus totaal .2622 jeugdigen in Beemster. Dit is 26,2% van onze totale bevolking in Beemster (10.017 inwoners). Het aantal inwoners in Beemster is t.o.v. 2019 toegenomen 38% van die toename betreft jeugdigen.(zie tabel 2)

Leeftijd 0 - 17 jaar 18 - 22 jaar Totaal jeugdigen die vallen onder de jeugdwet Totaal aantal inwoners Beemster

2019 1983 537

% 20.3% 5.5%

2020 2090 532

% 20.9% 5.3%

Verschil 2020 t.o.v. 2019 107 -5

2520 9746

25.9% 100%

2622 10.017

26.2% 100%

102 271

Tabel 1: Opbouw leeftijd van totale bevolking Beemster

Kinderen in specialistische jeugdhulp Met bovenstaande cijfers in ons achterhoofd, kijken we vervolgens naar welk deel van deze ruim 2.600 kinderen van 0-22 jaar uit Beemster die onder de jeugdwet vallen, op 1 januari 2021 specialistische jeugdhulp ontvangen. In Beemster ontvangen er 142 kinderen specialistische jeugdhulp op 1 januari 2021. Dit is 5,3% van het totaal aantal jeugdigen (0-22 jaar). Aantal jeugdigen in Beemster Totaal aantal jeugdigen in Beemster 0-22 jaar

1 januari 2020 2622*

1 januari 2021 2649*

Totaal aantal jeugdigen in de specialistische jeugdhulp in Beemster

122

142

% jeugdigen in specialistische jeugdhulp in Beemster op 1 januari 2020 en 2021

4,6%

5,3%

1 Bron: B&I gem. Beemster cijfers

2

In onze eerdere analyse2 gaven we aan dat er op 1 juli 2020 er 128 jeugdigen specialistische jeugdhulp ontvingen en in een informatiebijeenkomst op 8 december 2020 gaven we aan dat per 1 oktober 2020 er 132 kinderen specialistische jeugdhulp ontvingen. We zien dat het aantal kinderen dat in de specialistische jeugdhulp zit, t.o.v. 1 jan 2019 is gestegen. Deze stijging is gelijk aan het landelijke beeld dat er meer kinderen in de jeugdzorg komen maar ook deels door de bevolkingsgroei in Beemster. Voor nu lijkt het aantal kinderen die specialistische jeugdhulp ontvangen zich te stabiliseren maar daar kunnen we na het eerste kwartaal van 2021 meer over zeggen.

Beemster aantal kinderen 160 140

122

138

120 100 80

102

60 40 20

2021.02

2021.01

2020.12

2020.11

2020.10

2020.09

2020.08

2020.07

2020.06

2020.05

2020.04

2020.03

2020.02

2020.01

2019.12

2019.11

2019.10

2019.09

2019.08

2019.07

2019.06

2019.05

2019.04

2019.03

2019.02

2019.01

0

Tabel 2: Aantal kinderen in de specialistische jeugdhulp afgezet in tijd, Bron B&I gem. Beemster

In onze analyse die u heeft ontvangen in november 2020 zagen we dat de stijging van de kosten met name wordt veroorzaakt door een tweetal ontwikkelingen;

1) Instroom toename en uitblijven van een vergelijkbare uitstroom. De instroom van kinderen in de jeugdzorg is toegenomen, terwijl de uitstroom van kinderen achterblijft. Dit betekent dat het aantal kinderen in zorg toeneemt. Gemiddeld waren er 17 kinderen meer in zorg in 2020 dan in 2019 dat is een stijging van 15%.

2) Toename van de gemiddelde kosten per kind die in de zorgvorm "Verblijf' zitten Dit terwijl het aantal kinderen in de zorgvorm "Verblijf' redelijk stabiel blijft. Zowel in 2019 als 2020 zitten er gemiddeld 10 kinderen in een vorm van verblijf. Echter zien we de kosten hierin toenemen met bijna 10%. Het blijkt dat er meer specifiekere verblijfsvormen nodig zijn die ook meer kosten, denk hierbij aan de gesloten setting of gezinshuis.

2 Raadsbrief met analyse 3 november

2020 (kenmerk 1533522)

3

Instroom en uitstroom jeugdigen in specialistische jeugdhulp Zoals hierboven aangeven hebben we in 2020 gezien dat de uitstroom t.o.v. van de instroom achterblijft. Let wel: we gaan er bij nieuwe instroom vanuit dat een jeugdige 6 maanden voor indicatie geen andere zorg gehad. Vandaar dat de lijn van uitstroom tot augustus loopt. (zie tabel 3).

In en uitstroom Beemster 16 14 12 10 8 6 4 2

2018.07 2018.08 2018.09 2018.10 2018.11 2018.12 2019.01 2019.02 2019.03 2019.04 2019.05 2019.06 2019.07 2019.08 2019.09 2019.10 2019.11 2019.12 2020.01 2020.02 2020.03 2020.04 2020.05 2020.06 2020.07 2020.08 2020.09 2020.10 2020.11 2020.12

0

instroom

uitstroom

Tabel 3 : instroom en uitstroom van jeugdigen in de specialistische jeugdhulp

Niet bovenregionaal gecontracteerde zorg Zoals aan het begin van de rapportage is aangegeven is niet alle specialistische jeugdhulp bovenregionaal contracteert. Dit betreffen de betaalovereenkomsten(BOK) voor niet contracteerde zorg, PGB en Landelijk contracteerde zorg. We hebben gekeken of we hier stijgingen en dalingen zien. Zoals onderstaande grafiek laat zien, zien we als we kijken naar het aantal kinderen die redelijk stabiel blijft. We hebben gekeken naar de daling in de PGB, die wordt voor de helft veroorzaakt doordat jeugdigen 18 jaar worden.

Beemster overige zorg 20

17 18

15

15

10 8 3

5

4

BOK

Landelijk

2020.12

2020.11

2020.10

2020.09

2020.08

2020.07

2020.06

2020.05

2020.04

2020.03

2020.02

2020.01

2019.12

2019.11

2019.10

2019.09

2019.08

2019.07

2019.06

2019.05

2019.04

2019.03

2019.02

2019.01

0

PGB

Tabel 4: specialistische jeugdhulp die niet bovenregionaal is gecontracteerd

4

Bovenregionaal gecontracteerde zorg De eerder aangeven stijging van kinderen zit met name in het bovenregionale gecontracteerde aanbod.

Kinderen in het bovenregionale stelsel Beemster 120 100 80 60 40 20 0 2019.02

2020.02

2021.02

Tabel 5: regionale contract (segment B en C) aantal kinderen Beemster

Leeftijdscategorieën jeugdhulp We zien dat de grootste groep van de jeugdigen die ondersteuning ontvangt in de specialistische jeugdhulp de jeugdigen in de leeftijdsgroep van 4-11 jaar zijn. Hierbij zien we een duidelijk verschil tussen meisjes en jongens in die leeftijdscategorie, namelijk 41 jongens die specialistische jeugdhulp ontvangen t.o.v. 32 meisjes. Een duidelijk aanwijsbare reden hiervoor is er (nog) niet. Wij voeren hier o.a. gesprekken over met het primair onderwijs. Landelijk is dit ook (nog) niet in beeld. De leeftijd groep 0-3 en 18+ laten we niet zien omdat de aantallen hiervan te klein zijn.

Leeftijd kinderen in zorg naar geslacht 1-1-2021 45 40 35 30 25 20 15 10 5 0 4-11

12-17 man

vrouw

Tabel 6: kinderen in jeugdhulp op leeftijd en geslacht

5

Toegang (verwijzers) Als we spreken over specialistische ondersteuning voor jeugd, dan bedoelen we niet vrij toegankelijke hulp. Dit is hulp waarvoor een verwijzing via een wettelijke verwijzer nodig is. Er zijn meerdere toegangen/verwijzers (zie hieronder) die samen met het gezin de afweging maken of er specialistische jeugdhulp nodig is. Toegangen tot specialistische jeugdhulp: - Gecertificeerde instellingen - Gemeentelijke toegang (= loket Jeugd en Veilig Thuis) - Medisch verwijzers: huisarts , jeugdarts, kinderarts, overige medisch specialisten - Overig (rechter of zelfverwijzer) Eerder melden wij u dat het aantal kinderen t.o.v. van vorig jaar in de specialistische jeugd is gestegen met gemiddeld 17 kinderen. Vanuit de rapportages kunnen we ook zien welke wettelijke verwijzer ernaar specialistische jeugdhulp verwijst. Vanuit deze percentages zien we voor nu een trend bij de huisartsen, procentueel is de huisarts meer gaan verwijzen in segment B. Tevens zien we een stijging in de verwijzingen bij de gecertificeerde instellingen in segment C. We zijn aan het onderzoeken of we de route van deze verwijzing kunnen verkorten zodat gemeente sneller betrokken wordt bij de problematiek van het gezin of jeugdigen. Verwijzers besluiten Beemster (%) type verwijzer Gecertificeerde instelling Gemeente Huisarts Jeugdarts Medisch specialist

B 2019 6 22 67 3 2

C 2020 4 16 75 1 4

2019 15 64 18

2020 21 64 14

3

.

6

Jeugdhulpaanbieders De verwijzing van de jeugdigen gaat door de jaren heen eigenlijk nog steeds naar dezelfde jeugdhulpaanbieders. De aantallen veranderen wel jaarlijks maar we kunnen concluderen dat de top 10 jeugdhulpaanbieders voor de laatste drie jaren eigenlijk onveranderd is. Voor segment B zijn de Parnassia Groep (onderdeel Youz) en Inter- Psy (voorheen Psygro) en GGZ NHN (voorheen Triversum) de aanbieders die de meeste kinderen helpen. Zij leveren JGGZ hulp. Parnassia en Inter Psy zijn allebei gevestigd in Purmerend. Voor segment C zijn de grootste twee aanbieders Levvel (Spirit) die biedt jeugd en opvoedhulp en Prinsenstichting biedt hulp voor kinderen met een licht verstandelijke beperking (LVB). Hieronder treft u de aanbieders aan in segment B en C. Aanbieders Segment B (procentueel van het aantal kinderen, over het jaar) AANBIEDER 2019 2020 Parnassia Groep B.V. 44% 43% GGZ NHN 5% 17% Inter- Psy 32% 16% Hersencentrum B.V. 0% 7% Chinski (Children & skills) 3% 6% Praktijk 4You 7% 6% De Bascule 5% 3% Edulife Jeugd 3% 3% Aanbieders Segment C (procentueel van het aantal kinderen, over het jaar) AANBIEDER 2019 2020 Levvel 42% 39% De Bascule 26% 17% Stichting Odion 11% 11% Zorginstelling Jejujo-land 5% 11% Altra 5% 6% Cordaan VG 5% 6% Parnassia Groep B.V. 0% 6% Prinsenstichting 5% 6% Conclusies naar aanleiding van Q4: -

Omdat er meer nieuwe kinderen instromen dan uitstromen loopt het aantal kinderen op en daarmee ook de kosten. De aantallen nemen met name toe in het bovenregionale contract.

-

Het is aannemelijk dat door de Covid-19 kinderen langer in zorg zijn omdat ambulante hulp minder effectief ingezet kan worden door de maatregelen.

-

Aantal kinderen met betalingsovereenkomst is gestegen t.o.v. 2019 en laat voor 2020 een stabiel beeld zien. Reden van deze stijging heeft te maken dat passende zorg niet direct voor handen is en dat er wordt uitgeweken naar een niet gecontracteerd alternatief. Dit loopt altijd via de gemeente?

Disclaimer: getoonde tabellen met de daarin getoonde gegevens zijn een moment opname. Deze standen zouden door de loopt van tijd iets kunnen verschillen omdat aanbieders met terugwerkende kracht nog kunnen declareren of indicaties kunnen doorzetten.

7

De tekst is automatisch uit het bestand gehaald en kan afwijken van het origineel (kolommen, tabellen en koppen lopen door elkaar). Het officiële stuk bij iBabs is leidend. Bron: https://beemsterraadsinformatie.purmerend.nl/api/v1/meetings/1346/documents/17393