CConstaterende datBeemster
Koppel je AI →
Document · PDF

11. Brief 15 september 2021 colleges B-P met bijlage, bestuursrapportage 1e kwartaal 2021 specialistische jeugdhulp.pdf

Gemeenteraad 12 oktober 2021, gemeente BeemsterBij agendapunt: 6: Ingekomen stukken.4.770 woorden

Open het PDF bij iBabs ↗Naar de vergadering →

Tekst van het document

Uit het bestand gehaald, zonder opmaak, tabellen en afbeeldingen

gemeentebestuur Maatschappelijk Domein

uw brief van

uw kenmerk

De gemeenteraad van Purmerend en Beemster

ons kenmerk 1555284

datum 15 september 2021

onderwerp Kwartaalrapportage specialistische jeugdhulp Q1 (t/m 31 maart 2021) Geachte leden van de raad, Elk kwartaal zenden wij u een rapportage over de specialistische jeugdhulp toe. Bijgaand treft u de kwartaalrapportage aan van het 1e kwartaal van 2021. Deze rapportage sturen wij u iets later toe dan dat wij hadden toegezegd (juni 2021). Dit heeft twee redenen. Ten eerste heeft gemeente Purmerend in april 2021 meegewerkt aan een verdiepend onderzoek van AEF over de uitstroom specialistische jeugdhulp. De analyse en bevindingen van AEF, die ook naar de Tweede Kamer zijn gegaan, ontvingen wij half juni 2021. We wilden deze analyse van AEF graag een plek geven in deze rapportage. De tweede reden is dat we in juli/augustus nogmaals hebben gekeken naar de cijfers van 1e kwartaal 2021. M.a.w. we hebben gekeken of er afgelopen maanden nog met terugwerkende kracht declaraties voor het 1e kwartaal 2021 waren binnengekomen. Het antwoord luidde hierop ja, waardoor we de rapportage moesten aanpassen. Dit is een belangrijk punt om te vermelden, omdat dit aangeeft dat de cijfers dynamisch blijven, aangezien er op dit moment ook nog declaraties van Q1 kunnen binnenkomen wat invloed heeft op het beeld dat in de rapportage wordt weergegeven.

Het doel van deze rapportage is om u inzicht te geven in onze opgave om er met elkaar voor te zorgen dat het aantal jeugdigen in onze gemeente die gezond, veilig en kansrijk opgroeien steeds groter wordt. Zodat de groep jeugdigen die specialistische jeugdhulp nodig heeft steeds kleiner wordt. En dat voor deze kleine groep jeugdigen, die specialistische jeugdhulp nodig heeft, deze hulp snel beschikbaar is. Deze kwartaalrapportage is een groeidocument waar onderdelen aan toegevoegd kunnen worden, mocht dit nodig zijn om ons gezamenlijke doel te behalen.

We zullen deze rapportage toelichten tijdens een klankbordgroep Raad van 28 september 2021. Hoogachtend, namens burgemeester en wethouders van Purmerend en Beemster

P.L. van Meekeren Wethouder

J. Dings Wethouder

bijlage(n): 1

bezoekadres stadhuis:

Purmersteenweg 42

telefoon:

0299 – 452 452

KWARTAAL RAPPORTAGE JEUGDZORG BEEMSTER EN PURMEREND

Q1

APRIL 2021

KWARTAAL RAPPORTAGE JEUGDZORG Q1

Inleiding en context rapportage Jeugd Q2 2021 Met de inwerkingtreding van de Jeugdwet per 1 januari 2015 is de gemeente verantwoordelijk voor de specialistische jeugdhulp en de jeugdbescherming en jeugdreclassering. In deze rapportages jeugd Purmerend en Beemster rapporteert het college per kwartaal over de voortgang in het jeugdstelsel aan de gemeenteraad. Voor u ligt de rapportage over het 1e kwartaal 2021, waarin we cijfers weergeven over het 1e kwartaal van 2021. Hierbij maken we (waar mogelijk) de vergelijking met het 1e kwartaal 2020 en het laatste kwartaal 2020 (Q4). Zo ontstaat een beeld van mogelijke ontwikkelingen en trends. Deze kwartaalrapportage is opgezet om een beeld te geven van de cijfers voor gemeente Beemster en Purmerend per kwartaal. Dit betekent dat er in deze rapportage niet wordt ingegaan op de financiën ( dit wordt o.a. in de Turap gepresenteerd en toegelicht). Corona Een belangrijk deel heeft, sinds 2020 tot en met heden, in het teken gestaan van de bijzondere situatie die door de coronamaatregelen werd veroorzaakt. De verschillende onderdelen van het jeugdstelsel hebben zonder uitzondering te maken gekregen met een uitzonderlijk situatie. Het is nog te vroeg om de gevolgen van deze maatregelen duiding te geven en het is überhaupt de vraag of de gevolgen van Corona specifiek zichtbaar gemaakt kunnen worden.

Het vermoeden is wel dat kinderen over het algemeen genomen langer in zorg blijven als gevolg van Corona. Dit resulteert in een lage uitstroom (zie ook verder in de rapportage). Opzet rapportage Q1 2021 Tot nu toe bent u van ons gewend dat we rapporteren over de specialistische jeugdhulp (SJH). Vanaf de volgende rapportage willen we het onderdeel Gecertificeerde Instellingen (GI) gaan toevoegen. De Gecertificeerde Instellingen geven uitvoering aan de jeugdbescherming en jeugdreclassering.

Q1 - APRIL 2021

2

SPECIALISTISCHE JEUGDHULP

KWARTAAL RAPPORTAGE JEUGDZORG Q1

Inleiding Om deze managementrapportage goed te kunnen duiden, is het goed om te weten over welke onderdelen deze rapportage gaat. Zoals bekend zijn in 2015 de taken omtrent jeugdhulp, jeugdbescherming en jeugdreclassering naar de gemeenten gekomen. Als gemeente organiseren we deze onderdelen op verschillende wijze vanuit de jeugdwet. Voor de helderheid sommen we ze hier op, op volgorde van schaalniveau. Lokaal - Preventie en Segment A (geen indicatie voor nodig) lichte vormen van hulp. Denk hierbij aan jeugdmaatschappelijk werk, jeugd geestelijke gezondheidszorg (JGGZ), mediation, buurtgezinnen, praktijkondersteuners bij de huisartsen. - Niet gecontracteerde Specialistische jeugdhulp en/ of een Persoonsgebonden budget Regio Zaanstreek - Waterland - Veilig Thuis Zaanstreek-Waterland is het advies- en meldpunt huiselijk geweld en kindermishandeling in de regio Zaanstreek-Waterland. Sinds 1 januari 2015 zijn de advies-, meld- en steunpunten Huiselijk Geweld en Kindermishandeling van de 8 gemeenten in de regio Zaanstreek-Waterland samengevoegd. - Segment B & C Specialistische jeugdhulp waarbij een indicatie van een verwijzer vereist is.

(Boven)regionaal (Zaanstreek- Waterland samen met de regio Amsterdam-Amstelland) - Segment D : Ernstige Enkelvoudige Dyslexie (EED) - Jeugdbescherming en Jeugdreclassering uitgevoerd door Gecertificeerde instellingen (GI) zoals bijvoorbeeld Jeugdbescherming Regio Amsterdam (JBRA) Landelijk - Dit zijn landelijk gecontracteerde zeer specialistische jeugdhulpaanbieders, deze contracten lopen via de Vereniging Nederlandse Gemeente (VNG). Deze managementrapportage gaat over Specialistische Jeugdhulp (SPJ) dit betreft dus deze onderdelen: - Niet gecontracteerde jeugdhulp, (Betalingsovereenkomsten: BOK) - Landelijke specialistische jeugdhulp, - PGB - Segment B & C en D (ernstige enkelvoudige dyslexie) Opbouw rapportage We geven hieronder kort weer hoe de rapportage is opgebouwd. 1) Algemeen (inwonersaantallen, kinderen onder de jeugdwet) 2) Instroom en uitstroom van kinderen in de specialistische jeugdhulp 3) Niet regionaal gecontracteerde zorg 4) (Boven) regionaal gecontracteerde zorg 5) Leeftijd en geslacht van kinderen in de specialistische jeugdzorg 6) Verwijzers 7) Jeugdhulpaanbieders Q1 - APRIL 2021

3

KWARTAAL RAPPORTAGE

1. ALGEMEEN

JEUGDZORG Q1

Algemeen Jeugdhulp is er voor jeugdigen tussen de 0 en 18 jaar. Soms is er verlengde jeugdhulp mogelijk, voor jeugdigen tot 23 jaar. Bijvoorbeeld als de jeugdhulp nog niet is afgerond op de 18de verjaardag, voor pleegkinderen of voor kinderen in een gezinshuis. Purmerend Om een beeld te kunnen vormen van de jeugdigen in jeugdhulp is het goed om te weten dat wij in Purmerend 14.6521 jeugdigen hebben in de leeftijd van 0-17 jaar en 4.829 jeugdigen in de leeftijd van 18-22 jaar. We hebben dus totaal 19.481 jeugdigen in Purmerend. Dit is 23,8% van onze totale bevolking in Purmerend (81.684 inwoners). Het aantal inwoners in Purmerend is t.o.v. 2020 toegenomen maar slechts een klein deel van die toename betreft jeugdigen.(zie tabel 2)

%

Verschil 2021 t.o.v. 2020

14.652

17,9%

-69

6,1%

4.829

5,9%

-110

19.660

24,2%

19.481

23,8%

-179

81.259

100%

81.684

100%

+425

Leeftijd

2019

%

2020

%

2021

0 - 17 jaar

14.779

18,4%

14.721

18,1%

18 - 22 jaar

4.813

6,0%

4.939

Totaal jeugdigen die vallen onder de jeugdwet

19.592

24,4%

Totaal aantal inwoners Purmerend

80.138

100%

Tabel 1a: Opbouw leeftijd van totale bevolking Purmerend

Kinderen in specialistische jeugdhulp Met bovenstaande cijfers in ons achterhoofd, kijken we vervolgens naar welk deel van deze ruim 19.000 kinderen2 gemiddeld op 1 april 2021 specialistische jeugdhulp ontvingen. In Purmerend ontvangen er gemiddeld 1.165 kinderen specialistische jeugdhulp op 1 april 2021. Dit is 6% van het totaal aantal jeugdigen (0-22 jaar). In vergelijking met de 1e kwartaal van 2020 is het aantal jeugdigen dat deze specialistische jeugdhulp ontvangt toegenomen. Zie tabel hieronder

Aantal jeugdigen in Purmerend

2019

2020

2021

verschil

Totaal aantal jeugdigen in Purmerend 0-22 jaar op 1 januari

19.592

19.660

19.481

-179

Totaal aantal jeugdigen in de specialistische jeugdhulp in Purmerend gemiddeld op 1 april

1.034

1.131

1.165

34

% jeugdigen in specialistische jeugdhulp in Purmerend gemiddeld op 1 april

5,3%

5,8%

6,0%

0,2%

Tabel 2a: Bevolkingscijfers van 2019 en 2020 en 2021

1 2

Bron: B&I gem. Purmerend cijfers Kinderen van 0-22 jaar uit Purmerend die onder de jeugdwet vallen

Q1 - APRIL 2021

4

KWARTAAL RAPPORTAGE JEUGDZORG Q1

Beemster Om een beeld te kunnen vormen van de jeugdigen in jeugdhulp is het goed om te weten dat wij in Beemster 2.0903 jeugdigen hebben in de leeftijd van 0-17 jaar en 559 jeugdigen in de leeftijd van 18-22 jaar. We hebben dus totaal 2.649 jeugdigen in Beemster. Dit is 26,2% van onze totale bevolking in Beemster (10.109 inwoners). Het aantal inwoners in Beemster is t.o.v. 2020 toegenomen waarvan een deel van die toename jeugdigen betreft. (zie tabel 2b) 2021

%

20,9%

2.090

20,7%

0

532

5,3%

559

5,5%

27

25,9%

2.622

26,2%

2.649

26,2%

27

100,0%

10.017

100,0%

10.109

100,0%

92

Leeftijd

2019

%

2020

%

0 - 17 jaar

1.983

20,3%

2.090

18 - 22 jaar

537

5,5%

Totaal jeugdigen die vallen onder de jeugdwet

2.520

Totaal aantal inwoners Beemster

9.746

Verschil 2021 t.o.v. 2020

Tabel 1b: Opbouw leeftijd van totale bevolking Beemster

Kinderen in specialistische jeugdhulp Met bovenstaande cijfers in ons achterhoofd, kijken we vervolgens naar welk deel van deze ruim 2.600 kinderen4, gemiddeld op 1 april 2021 specialistische jeugdhulp ontvangen. In Beemster ontvangen er gemiddeld 143 kinderen specialistische jeugdhulp op 1 april 20215 Dit is 5,4% van het totaal aantal jeugdigen (0-22 jaar) in Beemster. In vergelijking met het 1e kwartaal van 2020 is het aantal jeugdigen dat deze specialistische jeugdhulp ontvangt toegenomen.

verschil 2020 t.o.v. 2021

Aantal jeugdigen in Beemster

2019

2020

2021

Totaal aantal jeugdigen in Beemster 0-22 jaar op 1 januari

2.520

2.622

2.649

27

Totaal aantal jeugdigen in de specialistische jeugdhulp in Beemster op 1 april

115

126

143

-269

% jeugdigen in specialistische jeugdhulp in Beemster op 1 april

4,6%

4,8%

5,4%

0,6%

Tabel 2b: Bevolkingscijfers Beemster van 2019 en 2020 en 2021

Bron: B&I gem. Purmerend cijfers Kinderen van 0-22 jaar uit Beemster die onder de jeugdwet vallen 5  Gemiddeld op 1 april betekent een gemiddelde van 3 meetmomenten namelijk 1 januari, 1 februari en 1 maart gedeeld door 3. 3 4

Q1 - APRIL 2021

5

KWARTAAL RAPPORTAGE JEUGDZORG Q1

Tijdlijn Q1 gemiddeld aantal kinderen in specialistische jeugdhulp Beemster en Purmerend per kwartaal. Om de cijfers goed in perspectief te kunnen plaatsen, geven we hieronder een tijdlijn van het gemiddeld aan kinderen in zorg weer vanaf Q1 in 2020. In tabel 3 is dit schematisch weergegeven

Tabel 3: Aantal kinderen in de specialistische jeugdhulp afgezet in tijd, Bron B&I gemeente Purmerend

Lichte stijging van het aantal kinderen in de Specialistische jeugdhulp In onze eerdere rapportages van september 2020 en maart 20216 en in de klankbordgroep Raad eind 2020 gaven we ook al aan dat er een lichte stijging is van het aantal kinderen dat Specialistische Jeugdhulp ontvangt als je de aantallen kinderen vergelijkt met het jaar daarvoor (in 2020). Purmerend: als je Q1 2021 echter vergelijkt met het vorige kwartaal (Q4 2020) zie je een lichte daling van het aantal kinderen in Purmerend. Beemster: bij de cijfers van Beemster zie je zowel een stijging in kinderen in Q1 2021 t.o.v. Q1 2020 en een stijging t.o.v. van Q4 2020. Hierin moet voor Beemster wel worden meegenomen dat het aantal kinderen die onder de jeugdwet valt ook gestegen is. De belangrijkste reden van de stijging is dat het aantal kinderen dat de specialistische jeugdhulp instroomt nog steeds hoger is dan het aantal kinderen dat de specialistische jeugdhulp uitstroomt. We zullen hier in deze rapportage verder op ingaan.

6

R  aadsbrief met analyse van 22 september 2020 (kenmerk 1529691) en rapportage Q4 2020 van 8 maart 2021 (kenmerk 1541983)

Q1 - APRIL 2021

6

2. INSTROOM EN UITSTROOM

KWARTAAL RAPPORTAGE JEUGDZORG Q1

Instroom en uitstroom jeugdigen in specialistische jeugdhulp De beelden van instroom en uitstroom zijn vaak wat vertekenend doordat we hier te maken hebben met indicaties die stoppen en vervolgens ook weer verlengd worden. Het is daarom goed om meer naar het gemiddelde te kijken per kwartaal en die te vergelijken over een heel jaar (zie tabel 4) .. Dit betekent dat we per kwartaal, drie meetmomenten hebben. Deze 3 meetmomenten tellen we bij elkaar op en tellen door drie om een zo gedetailleerd beeld te geven. De conclusie blijft dat de instroom van kinderen in de specialistische jeugdhulp gemiddeld hoger is dan de uitstroom van kinderen in de specialistische jeugdhulp.

Tabel 4: instroom en uitstroom van jeugdigen in de specialistische jeugdhulp in Purmerend en Beemster

AEF verdiepende analyse uitstroom. In navolging op het onderzoek naar de structurele middelen jeugd werken het Rijk en VNG samen om verdiepende analyses te doen en maatregelen uit te werken om de financiële beheersbaarheid van de Jeugdwet te vergroten. AEF heeft gemeente Purmerend benaderd om mee te werken aan een onderzoek over uitstroom. Dit onderzoek heeft plaatsgevonden in april/mei 2021 en in juni 2021 hebben wij hiervan de resultaten ontvangen. In de bijlage treft u de bevindingen, oorzaken en concrete aanknopingspunten voor het stimuleren van de uitstroom aan. (zie bijlage A : AEF nadere analyse uitstroom)

Q4 - T/M 31 Q1 DECEMBER - APRIL 2021 2020

7

3. N IET (BOVEN)REGIONAAL GECONTRACTEERDE ZORG

KWARTAAL RAPPORTAGE JEUGDZORG Q1

Zoals aan het begin van de rapportage is aangegeven is niet alle specialistische jeugdhulp (boven)regionaal contracteert. Dit betreffen: - De betaalovereenkomsten(BOK) voor niet contracteerde zorg, - Persoonsgebonden Budget (PGB) en - Landelijk contracteerde zorg (via de VNG). We hebben gekeken of we hier opvallende stijgingen en dalingen zien. Zoals onderstaande grafieken laat zien, zien we dat het aantal kinderen redelijk stabiel blijft. Zowel in Purmerend als in Beemster is het aantal gezinnen dat hulp ontvangt middels een persoons­ gebonden budget (PGB) en Betalingsovereenkomsten (BOK) in de eerste kwartaal van 2021 lager dan in 2020. Belangrijk om te vermelden is dat als er 4 maanden niet gedeclareerd is voor de zorg, deze niet meer meegerekend wordt in de cijfers. Als na 4 maanden de declaratie als nog komt, dan telt dit met terugwerkende kracht nog mee, waardoor de cijfers veranderen.

Tabel 5: specialistische jeugdhulp die niet bovenregionaal is gecontracteerd

Q4 - T/M 31 Q1 DECEMBER - APRIL 2021 2020

8

4. ( BOVEN) REGIONAAL GECONTRACTEERDE ZORG

KWARTAAL RAPPORTAGE JEUGDZORG Q1

De eerder aangeven stijging van kinderen in de Specialistische Jeugdhulp zit vooral in Beemster in het (boven)regionale gecontracteerde aanbod. (SPIC). In Purmerend is deze stijging in de tijdlijn ook te zien, maar lijkt er een lichte daling te zijn in Q1 t.o.v. Q4. Echter ook hier geldt dat er nog declaraties kunnen binnenkomen waardoor de aantallen in Q1 alsnog zullen stijgen.

Tabel 6: Bovenregionaal gecontracteerde zorg: aantal kinderen SPIC (incl. verblijf) en dyslexie

Q1 - APRIL 2021

9

5. LEEFTIJDSCATEGORIEËN EN GESLACHT JEUGDHULP BEEMSTER EN PURMEREND

KWARTAAL RAPPORTAGE JEUGDZORG Q1

Al in een eerder stadium hebben we gezien dat de grootste groep van de jeugdigen die ondersteuning ontvangt in de specialistische jeugdhulp de jeugdigen in de leeftijdsgroep van 4-11 jaar (leeftijd primair onderwijs) zijn. Dit benadrukt nog eens extra dat een goede verbinding tussen passend onderwijs en jeugdzorg noodzakelijk is. Hierbij zien we een duidelijk verschil tussen meisjes en jongens in die leeftijdscategorie, namelijk verhoudingsgewijs zijn er meer jongens die specialistische jeugdhulp ontvangen. Een duidelijk aanwijsbare reden hiervoor is er (nog) niet. We zien dat dit geen eenmalige trend is, maar al meerdere kwartalen zo is. We zijn hierover ook het gesprek gestart met het Nederlands Jeugd Instituut (NJI).

Tabel 7a: kinderen in specialistische jeugdhulp naar leeftijd en geslacht in Purmerend

Tabel 7b: kinderen in specialistische jeugdhulp naar leeftijd en geslacht in Beemster

Q1 - APRIL 2021

10

KWARTAAL RAPPORTAGE

6. TOEGANG (VERWIJZERS)

JEUGDZORG Q1

Toegang (verwijzers) Als we spreken over specialistische ondersteuning voor jeugd, dan bedoelen we niet vrij toegankelijke hulp. Dit is hulp waarvoor een verwijzing via een wettelijke verwijzer nodig is. Er zijn meerdere toegangen/verwijzers (zie hieronder) die de afweging maken of er specialistische jeugdhulp nodig is. Toegangen tot specialistische jeugdhulp (SJH): - Gecertificeerde instellingen (GI) - Gemeentelijke toegang (= consulenten Loket Jeugd en medewerkers Veilig Thuis en poortwachter voor Ernstige Enkelvoudige Dyslexie (EED) - Medisch verwijzers: huisarts , jeugdarts, kinderarts, overige medisch specialisten - Overig (rechter of zelfverwijzer) Vanuit de rapportages kunnen we ook zien welke wettelijke verwijzer naar welke specialistische jeugdhulp (SJH) verwijst. Verwijzers besluiten Purmerend verhoudingsgewijs (%) B

C

2018

2019

2020

2021

2018

2019

2020

2021

Gecertificeerde instelling

2

5

7

4

22

23

29

22

Gemeente

28

31

35

45

65

63

55

64

Huisarts

63

54

52

45

7

10

8

5

Jeugdarts

1

1

2

2

2

Medisch specialist

5

8

4

3

5

4

8

6

Onbekend

0

Rechter, officier van Justitie, functionaris Justitiële jeugd Zelfverwijzer/geen verwijzer Totaal

0 1

0

0

1

1

0

0

0

100

100

100

100

100

100

100

100

Tabel 8: verwijzers besluiten Purmerend verhoudingsgewijs (%)

Verwijzers besluiten Beemster verhoudingsgewijs (%) B

C

2018

2019

2020

Gecertificeerde instelling

8

6

4

Gemeente

14

22

16

Huisarts

74

67

75

3

1

5

2

100

100

Jeugdarts Medisch specialist Totaal

2021

2018

2019

2020

2021

21

15

21

33

40

70

64

68

58

58

3

18

11

8

4

2

6

3

100

100

100

100

100

100

Tabel 9: verwijzers besluiten Beemster verhoudingsgewijs (%) Q1 - APRIL 2021

11

KWARTAAL RAPPORTAGE JEUGDZORG Q1

Om hiervoorgaande tabel wat beter te duiden geven we u omtrent de belangrijkste verwijzers onderstaande context en belangrijkste ontwikkelingen mee: Gecertificeerde Instelling Gecertificeerde instellingen (GI) zijn instellingen die van overheidswege gecertificeerd zijn om kinderbeschermingsmaatregelen en maatregelen in het kader van de jeugdreclassering te mogen uitvoeren. Een voorbeeld van een Gecertificeerde instelling waarmee wij in onze regio een contract hebben afgesloten is Jeugdbescherming Regio Amsterdam (JBRA), dit is het voormalige Bureau Jeugdzorg. Naast dat de GI een wettelijke verwijzer is leveren zij zelf jeugdbescherming en jeugdreclassering. - In Q4 2020 zagen we een onwenselijke procentuele stijging van de Gecertificeerde Instelling (o.a. Jeugdbescherming Regio Amsterdam(JBRA)). We zijn gaan kijken of we de route van deze verwijzing konden verkorten zodat gemeente sneller betrokken wordt bij de problematiek van het gezin of jeugdigen. Hierbij zien we dat het team Preventieve jeugdbescherming (onderdeel van Loket jeugd) meer zaken oppakken die we voorheen “Drang” noemden. Het is aannemelijk om er vanuit te gaan dat de daling van het aantal verwijzingen verhoudingsgewijs van de GI en de stijging van het aantal verwijzingen van de gemeente hier de reden van is. In Beemster zie je deze beweging van de GI in segment B.

Gemeente Als we Gemeente al verwijzer noemen dan is dit niet alleen Loket Jeugd maar ook - Veilig Thuis - Poortwachter Ernstige Enkelvoudige Dyslexie (EED) Echter het overgrote deel van de verwijzingen waar “Gemeente” valt onder de verwijzingen van Loket Jeugd. Medisch verwijzers - Huisartsen: In Purmerend en Beemster hebben we ongeveer 54 huisartsen die werkzaam zijn in Purmerend en Beemster. We zien dat de trend van de huisartsen die we al benoemden in de rapportage Q4 (2020) zich heeft doorgezet in 2021. Procentueel is de huisarts zowel in segment B als in segment C minder gaan verwijzen. Het is aannemelijk dat dit komt doordat we werken met de praktijkondersteuners huisartsen (POH) JGGZ die de weg naar ons loket Jeugd steeds beter weten te vinden en daarnaast ook zelf laagdrempelig hulp verlenen waardoor specialistische jeugdhulp voorkomen wordt. wordt. - Jeugdarts Een gesprek met de Jeugdartsen (JA) van de GGD leert ons, dat zij er grotendeels voor kiezen om door te verwijzen naar ons loket Jeugd of het bespreken in het team Vroegtijdige Onderkenning (VTO). Redenen die zij noemen waarom zij niet zelf verwijzen maar dit via het loket Jeugd laten lopen is o.a. de kennis van de consulenten van Loket Jeugd van het aanbod van de gecontracteerde aanbieders en het zicht op eventuele wachttijden bij jeugdhulpaanbieders.

Q1 - APRIL 2021

12

7. REGIONAAL GECONTRACTEERDE JEUGDHULPAANBIEDERS

KWARTAAL RAPPORTAGE JEUGDZORG Q1

Als we kijken naar welke specialistische jeugdhulpaanbieders onze kinderen in de loop van de jaren worden verwezen zien we grotendeels nog steeds dezelfde jeugdhulpzorgaanbieders. De aantallen veranderen wel jaarlijks maar we kunnen concluderen dat de top 10 specialistische jeugdhulpaanbieders van de laatste drie jaren onveranderd is. Voor segment B zijn het: - De Parnassia Groep (onderdeel Youz) en Inter- Psy (voorheen Psygro) en Hersencentrum (voorheen Spel) zijn de top 3 aanbieders die de meeste kinderen in segment B helpen. Zij leveren JGGZ hulp en zijn alle drie gevestigd in Purmerend. Voor Beemster (en ook voor Purmerend als 4e aanbieder) is in segment B ook GGZ NHN (voorheen Triversum) een belangrijke aanbieder. Voor segment C zijn in Beemster en Purmerend is de grootste aanbieder: - Levvel (voorheen Spirit) die biedt met name jeugd en opvoedhulp. Voor Purmerend is daarna de Prinsenstichting (heeft een locatie Purmerend) die biedt hulp voor kinderen met een licht verstandelijke beperking (LVB) de grootste aanbieder voor segment C. Voor Beemster is Levvel de grootste aanbieder en daarna is een groepje van aanbieders die evenveel segment C biedt. Zie op de volgende pagina’s de tabellen.

Q1 - APRIL 2021

13

KWARTAAL RAPPORTAGE JEUGDZORG Q1

BEEMSTER Hieronder treft u de procentuele verhouding van de jeugdhulpaanbieders aan in segment B en C. Aanbieders Segment B Beemster 1-apr-19

1-apr-20

1-apr-21

Top 10 aanbieders segment B

aantal

%

aantal

%

aantal

%

Parnassia Groep B.V.

24

34,8

26

36,1

29

31,5

GGZ NHN

2

2,9

6

8,3

11

12,0

Inter- Psy

21

30,4

17

23,6

8

8,7

Hersencentrum B.V.

2

2,9

7

7,6

Chinski (Children & skills)

2

2,9

De Bascule Edulife Jeugd

1

1,4

1

1,4

5

5,4

3

4,2

4

4,3

2

2,8

2

2,2

2

2,2

Heemz.org Koel & Co Zorgcoöperatie U.A.

1

1,4

2

2,2

Praktijk 4You

4

5,6

2

2,2

72

100

92

100

totaal segment B

69

100

Aanbieders Segment C Beemster Top 10 aanbieders segment C

1-jan-19

1-jan-20

1-jan-21

aantal

%

aantal

%

aantal

%

Spirit

9

42,9

7

29,2

11

47,8

De Bascule

2

9,5

5

20,8

2

8,7

Stichting Odion

2

9,5

2

8,3

2

8,7

Zorginstelling Jejujo-land

2

9,5

3

12,5

2

8,7

0,0

1

4,2

1

4,3

4,8

1

4,2

1

4,3

de Waag

1

4,3

FamilySupporters ANZW

1

4,3

Altra Cordaan VG

Parnassia Groep B.V.

1

2

9,5

Prinsenstichting totaal segment C

21

100

1

4,2

1

4,3

1

4,2

1

4,3

24

100

23

100

Q1 - APRIL 2021

14

KWARTAAL RAPPORTAGE JEUGDZORG Q1

PURMEREND Aanbieders Segment B Purmerend 1-apr-19

1-apr-20

1-apr-21

Top 10 aanbieders segment B

aantal

%

aantal

%

aantal

%

Parnassia Groep B.V.

149

27,5

139

22,2

129

18,9

Inter- Psy

84

15,5

65

10,4

51

7,5

Hersencentrum B.V.

39

7,2

39

6,2

47

6,9

GGZ NHN

35

6,5

41

6,5

37

5,4

Spirit

18

3,3

30

4,8

37

5,4

Prinsenstichting

29

5,4

28

4,5

36

5,3

Chinski (Children & skills)

11

2,0

31

5,0

32

4,7

Praktijk 4You

17

3,1

19

3,0

27

4,0

Jij, ik en wij

8

1,5

17

2,7

23

3,4

De Bascule

20

3,7

23

3,7

21

3,1

totaal segment B

541

100

626

100

682

100

Aanbieders Segment C Purmerend Top 10 aanbieder

1-jan-19

1-jan-20

1-jan-21

aantal

%

aantal

%

aantal

%

Spirit

107

39,6

123

43,0

143

48,8

Prinsenstichting

55

20,4

47

16,4

31

10,6

De Bascule

17

6,3

26

9,1

22

7,5

Parnassia Groep B.V.

22

8,1

22

7,7

17

5,8

Stichting Odion

18

6,7

16

5,6

13

4,4

FamilySupporters ANZW

6

2,2

2

0,7

10

3,4

Altra

3

1,1

4

1,4

8

2,7

3

1,0

8

2,7

Timon GGZ NHN

6

2,2

6

2,1

6

2,0

MOC 't Kabouterhuis

5

1,9

4

1,4

6

2,0

270

100

286

100

293

100

totaal segment C

Disclaimer: getoonde tabellen met de daarin getoonde gegevens zijn een moment opname. Deze standen zouden door de loopt van tijd iets kunnen verschillen omdat aanbieders met terugwerkende kracht nog kunnen declareren of indicaties kunnen doorzetten.

Q1 - APRIL 2021

15

BIJLAGE A

KWARTAAL RAPPORTAGE JEUGDZORG Q1

AEF verdiepende analyse uitstroom onder een drietal gemeenten. In navolging op het onderzoek naar de structurele middelen jeugd werken het Rijk en VNG samen om verdiepende analyses te doen en maatregelen uit te werken om de financiële beheersbaarheid van de Jeugdwet te vergroten. Een van de focuspunten hierbij is de uitstroom uit jeugdzorg. De eerste analyse was een andere analyse van de CBS microdata beleidsinformatie jeugd, op basis van de datasets en bewerkingen daarop zoals die tijdens het eerdere onderzoek zijn gebruikt. De rapportage hiervan is in maart opgeleverd. De onderstaande informatie betreft de uitkomsten van de tweede analyse. In deze analyse heeft AEF een drietal gemeenten waaronder Purmerend gesproken.. Dit onderzoek heeft plaatsgevonden in april/mei 2021 en in juni 2021 hebben wij hiervan de resultaten ontvangen. AEF komt op basis van onderzoek op 3 oorzaken voor achterblijvende uitstroom 1. Wachtlijsten bij lokale teams en jeugdhulpaanbieders nemen toe. Dit is ook in onze gemeente wel voorgekomen dat er wachtlijsten zijn bij de juiste jeugdhulpaanbieder en dat er dan zorg wordt geleverd in de tussentijd als tussenoplossing om de wachttijd te overbruggen. De totale tijd in jeugdhulp neemt hierdoor in alle waarschijnlijkheid toe.

Als de lokale teams te weinig tijd hebben om alle gezinnen met hulpvragen te helpen, kunnen ze zelf te weinig oppakken en kunnen specialistische jeugdhulpaanbieders minder snel zorg afschalen. 2. Toename jeugdigen onder casusregie van het lokale team. Dit betreft een waakvlamondersteuning vanuit het lokale team wat er voor zorgt dat de uitstroom achterblijft. AEF geeft ook aan dat gezien het beperkte aandeel van hulpverlening door wijkteams in het totale jeugdhulpvolume dat het onwaarschijnlijk is dat het een grote invloed heeft op de totale volumegroei. Als we naar onze gemeente kijken zijn wij van mening dat dit niet de hoofdreden is voor het uitblijven van een groter uitstroom uit jeugdhulp. 3. Dubbele uitdaging die ontstaat door verschuivende normen en beperkte maakbaarheid. Deze reden herkennen wij in gemeente Beemster en Purmerend. Hierbij is de belangrijkste vraag “wanneer is het goed genoeg” zeer relevant. Deze vraag is lastig te beantwoorden. Het antwoord wordt beïnvloed door de toenemende maakbaarheid gedachte in de maatschappij. En zoals al eerder aangegeven de afnemende acceptatie voor (lichte) problemen (de hobbels) als “normaal” onderdeel van opgroeien en opvoeden.

Niet alles kan opgelost worden, en als dat niet lukt, wanneer besluit je dan dat langer doorgaan geen zin meer heeft? Hier speelt ook nog mee dat jeugdhulpprofessionals door de SKJ-registratie onder het tuchtrecht vallen, waardoor professionals terughoudend kunnen zijn om af te schalen uit angst voor het tuchtrecht. Drietal concrete aanknopingspunten voor het stimuleren van uitstroom 1. Blijf investeren in activiteiten die de uitstroom kunnen vergroten. Dit is herkenbaar. Onder het investeren in het loket Jeugd in onder andere de regiefunctie. Om te zien of eerder afgeschaald kan worden of uitgestroomd kan worden uit de jeugdzorg. (naast het o.a. het kritisch kijken of iemand moet instromen in de specialistische jeugdhulp). 2. Verbeteren van kwaliteit verwijzingen via huisarts, bijvoorbeeld door inzet van POH Jeugd. Dit is iets waar wij al sinds enige jaren mee werken, we zien ook dat het aantal verwijzingen van de huisarts verhoudingsgewijs afneemt (zie ook verderop de rapportage). Een POH jeugd kan bijdragen aan het verbeteren van de verwijzingen, doordat zij vaak meer tijd hebben en door de specifieke expertise en kennis van de sociale kaart.

Q1 - APRIL 2021

16

KWARTAAL RAPPORTAGE JEUGDZORG Q1

3. Beter inzetten van het netwerk zodat een jeugdhulptraject eerder beëindigd kan worden. De oorzaken en aanknopingspunten die genoemd zijn in deze rapportage zijn gebaseerd op drie casusgemeenten, waaronder Purmerend die alle drie een achterblijvende uitstroom bleken te hebben. De complexe samenkomst van gemeentelijke context, beleid en maatschappelijke ontwikkelingen zorgt ervoor dat het lastig is om de trends in de jeugdzorg met voldoende stevige onderbouwing te verklaren. Desondanks biedt het onderzoek relevante inzichten in potentiële oorzaken voor achterblijvende uitstroom, aanknopingspunten om die te vergroten, en relevante thema’s om in de komende periode nader te onderzoeken.

Q1 - APRIL 2021

17

De tekst is automatisch uit het bestand gehaald en kan afwijken van het origineel (kolommen, tabellen en koppen lopen door elkaar). Het officiële stuk bij iBabs is leidend. Bron: https://beemsterraadsinformatie.purmerend.nl/api/v1/meetings/1277/documents/18982