CConstaterende datBarendrecht
Koppel je AI →
Document · PDF

Bijlage 4 - Financiele business case BVV - Maatschappelijk Financieren

gemeenteraad 4 november 2025, gemeente BarendrechtBij agendapunt: Investeringssubsidie nieuwbouw BVV Barendrecht9.668 woorden

Open het PDF bij de gemeente ↗Naar de vergadering →

Tekst van het document

Uit het bestand gehaald, zonder opmaak, tabellen en afbeeldingen

Financiële Businesscase – Nieuw clubgebouw BVV Barendrecht –

Maatschappelijk Financieren® Papendallaan 60, 6816 VD Arnhem – www.maatschappelijk-financieren.nl IBAN NL41 TRIO 0390397431 – BTW NL 85 4976 917 B01 – KVK 62835556

Inhoudsopgave 1.

Samenvatting ....................................................................................................................... 3

2.

Inleiding en achtergrond ...................................................................................................... 4

3.

Maatschappelijk Financieren® .............................................................................................. 5

4.

Eigendomsverhoudingen ...................................................................................................... 7

5.

Financieringsstructuur .......................................................................................................... 8

6.

Investeringen en Financieringen ........................................................................................... 9

7.

Kenmerken geldlening en garanties ................................................................................... 11

8.

Risicoanalyse ...................................................................................................................... 13

9.

Sluitingsprotocol ................................................................................................................ 14

10.

Collegebesluit ................................................................................................................ 15

11.

Meer Jaren Prognose (MJP) ........................................................................................... 16

11.1. Resultaat en cashflow .......................................................................................................... 16 11.2. Balans ................................................................................................................................... 17 11.3. Resultatenrekening .............................................................................................................. 19 11.4. Kasstroomoverzicht .............................................................................................................. 22 11.5. Meer Jaren Prognose............................................................................................................ 22 12.

Wetgeving Markt en Overheid en Staatsteun ................................................................ 26

12.1. Wet Markt en Overheid ........................................................................................................ 26 12.2. Wet financiering decentrale overheden (Fido) ..................................................................... 27 12.3. Staatsteun ............................................................................................................................ 27

2

1.

Samenvatting

Voetbalvereniging BVV Barendrecht (verder ‘Vereniging’) is gevestigd op Sportpark De Bongerd aan de Dierensteinweg 6 in Barendrecht. De Vereniging huurt de velden van de gemeente en heeft voor de grond onder het clubgebouw, met de gemeente, een opstalrecht gevestigd. De Vereniging is voornemens het clubgebouw te slopen en nieuwbouw te plegen. Hiervoor is nog toestemming nodig van de Algemene Ledenvergadering van De Vereniging. De Vereniging wenst de investeringen deels te financieren door het aantrekken van een lening van €3,75 mln. onder gemeentegarantie (deels Gemeente Barendrecht en deels Stichting Waarborgfonds Sport). Door afgifte van een gemeentegarantie kan de Vereniging een lening afsluiten bij de Bank Nederlandse Gemeenten (BNG) of de Nederlandse Waterschapsbank (NWB). Zonder de afgifte van een gemeentegarantie zal het niet mogelijk zijn een financiering bij een bank af te sluiten. Ook bij de commerciële banken (ABNAMRO, Rabo, ING) is een gemeentegarantie noodzakelijk, maar hier liggen de rentes aanmerkelijk hoger waardoor de exploitatie van de Vereniging over de gehele looptijd zwaar wordt belast met kapitaallasten. De (bruto) investeringen zijn begroot op afgerond €8,5 mln. (incl. BTW).

Na de te ontvangen BOSA subsidie en terug te vorderen BTW (tezamen €1,7 mln.), een subsidie van de gemeente (€2,8 mln.) en reeds ingebrachte eigen middelen (€0,3 mln.), resteert een financieringsbehoefte van €3,75 mln. De rente voor een 40-jarige, annuïtaire lening onder gemeentegarantie met een 40-jarige rentevast periode bedraagt indicatief 4,33%. De Vereniging heeft een risicoanalyse uitgevoerd. Hieruit blijkt dat de risico’s in beeld zijn en waar mogelijk afgedekt. Met het volgen van een sluitingsprotocol wordt de benodigde informatie en officiële stukken verzameld en bij de bank aangeboden. Na verificatie en goedkeuring door de bank kan de lening worden aangetrokken. Hiervoor is een 100% gemeentegarantie (eventueel gedeeld met Stichting Waarborgfonds Sport) noodzakelijk. De banken stellen voorwaarden aan de vorm van het op te stellen collegebesluit. Op basis van het besluit (en garantstelling) door het college wordt de lening gesloten tussen de bank en de Vereniging met opgaaf van het definitieve rentepercentage. Voor de Vereniging is een meer jaren prognose (MJP) van 10 jaar opgesteld. Hieruit kan worden geconcludeerd dat de Vereniging aan haar verplichtingen kan voldoen. De exploitatie is sluitend en er wordt een buffer opgebouwd aan liquiditeiten om eventuele tegenvallers op te vangen.

Als gevolg hiervan is Maatschappelijk Financieren van mening dat de investering en financiering met de gehanteerde uitgangspunten haalbaar zijn. Het verlenen van een gemeentegarantie ten behoeve van de financiering van de activiteiten van de Vereniging voldoet aan de wetgeving Wet Markt en Overheid, wet financiering decentrale overheden (Fido) en Staatsteun.

3

2.

Inleiding en achtergrond

De Vereniging is voornemens het clubgebouw te vernieuwen. De totale investering bedraagt afgerond €8,5 mln. (incl. BTW). Na de BOSA-subsidie, teruggave BTW, subsidie van de gemeente en inbreng van eigen middelen resteert een te financieren bedrag van €3,75 mln. door de Vereniging. De Vereniging wenst dit bedrag als lening aan te trekken. Voor het verkrijgen van een bancaire financiering voor de investeringen is het verkrijgen van een gemeentegarantie noodzakelijk. Ter onderbouwing van de financiering van de investeringen is, in samenwerking met de Vereniging, door Maatschappelijk Financieren® deze financiële business case opgesteld.

4

3.

Maatschappelijk Financieren®

De methode Maatschappelijk Financieren® is niet algemeen bekend, omdat deze methode selectief wordt toegepast voor maatschappelijke voorzieningen, die niet langs economische weg haalbaar zijn, zoals onderwijsvoorzieningen, sportaccommodaties, sociale woningen en zorgvoorzieningen. Het financieringsmodel is in zijn aard ontstaan aan het begin van de 19e eeuw om investeringen in het algemeen belang te kunnen financieren, zoals de aanleg van dijken, spoorlijnen, polders en sociale huisvesting en onderwijs om de armoede te bestrijden. Maatschappelijk Financieren® is gespecialiseerd in het opzetten en begeleiden van financieringsconstructies van instellingen in de maatschappelijke sector (de sectoren sport, onderwijs, zorg, cultuur en huisvesting). De afgelopen jaren is duidelijk gebleken dat maatschappelijke instellingen steeds moeilijker aan financiering kunnen komen. Daarnaast is het voor maatschappelijke instellingen van groot belang dat de rente en aflossingen niet te zwaar drukken op de toch al onder druk staande exploitatie. Het toepassen van Maatschappelijk Financieren® bij maatschappelijke instellingen stelt ze in staat om leningen aan te trekken met lage rente en aflossingsverplichtingen. Maatschappelijk Financieren® structureert zogenaamde solvabiliteitsvrije leningen.

Dit zijn leningen waarbij een hoge mate van zekerheid aan de financier wordt verstrekt waardoor de bank, onder de Europese richtlijnen (Solvency II), slechts een beperkte kapitaalbuffer (voor toekomstige verplichtingen) hoeft aan te houden. Leningen met gemeentegaranties komen, volgens de richtlijnen, in aanmerking voor een nul procent (of zeer lage) risicofactor. Dit is van grote invloed op de rentepercentages die banken dan kunnen bieden. Ten aanzien van de financiering van sportverenigingen werkt Maatschappelijk Financieren® nauw samen met de sportbonden, NOC*NSF en NL-Sportraad. Tot nu toe heeft Maatschappelijk Financieren® 475 aanvragen ontvangen van maatschappelijke instellingen voor de financiering van investeringen in sportaccommodaties en MFA’s voor een totaalbedrag van € 1,5 miljard. Onderstaande grafiek laat het aantal aanvragen per sport zien.

Aantal aanvragen per sector 160 140 120 100 80 60 40 20 0

5

3.1.

Financiële Businesscase

Voor de besluitvorming wordt een Financiële Business Case opgesteld. Deze Financiële Business Case is het gebruikelijke verzameldossier dat voorziet in documenten en onderbouwingen van keuzes over een financieringsaanvraag. Die documenten worden gaandeweg de procesgang in concept opgesteld, waarbij definitieve documenten in de plaats treden van concepten. Een Financiële Business Case vormt een verzamelwerk van genomen beslissingen en is in die optiek het einddocument dat dient als archiefdocument, bestemd voor het huidig en toekomstige besturen. Daarnaast dient het als archiefdocument voor controles door rekenkamer(s) en andere financiële autoriteiten. Aan de hand van deze Financiële Business Case zijn beslissingen later nog herleidbaar tot de onderbouwingen en de achtergronden, die hebben geleid tot de (politieke) besluitvorming. Deze Financiële Business Case is daarmee gedurende het project een levend document, waarvan hier een eerste aanzet wordt voorgelegd.

6

4.

Eigendomsverhoudingen

Onderstaand wordt de eigendomsstructuur van de Vereniging weergegeven.

Toelichting 1

Gemeente

De Vereniging heeft een opstalrecht contract gesloten met de gemeente voor de grond onder het clubgebouw. De gemeente verhuurt de velden aan de Vereniging.

2

Vereniging

De Vereniging is opstalrechtnemer van de grond en is de beoogde kredietnemer voor het aangaan van de financiering.

3

Accommodatie

De Vereniging is huurder van de sportaccommodatie en beheerder van het clubgebouw en is voornemens te investeren in het clubgebouw waaronder verduurzamingsmaatregelingen. De Vereniging verhuurt ruimten aan o.a. een fysio, huisarts en het CBR.

7

5.

Financieringsstructuur

Onderstaand wordt de financieringsstructuur weergegeven.

Toelichting 1

Gemeentegarantie

De gemeente verstrekt samen met Stichting Waarborgfonds Sport (SWS) een 100% garantie aan de bank. SWS kan een bancaire lening tot €100.000 volledig borgen. Voor leningen boven dit bedrag geldt maximaal 50% borgstelling door SWS, waarbij de gemeente voor de overige 50% garant moet staan als mede-borg

2

Geldlening

De Vereniging trekt een geldlening aan bij de bank.

3

Rente/aflossingen

De Vereniging betaalt rente en aflossingen aan de bank.

4

Hypotheek

De Vereniging verstrekt een 1e hypotheekrecht op het verenigingsgebouw aan de gemeente.

5

Investeringen

De lening wordt aangewend voor de investering in het clubgebouw. De Vereniging is verantwoordelijk voor de exploitatie van de sportaccommodatie.

8

6.

Investeringen en Financieringen

Onderstaand een overzicht van de investeringen en financieringen in het verenigingsgebouw.

Toelichting 1

Vastgoed + tijdelijke huisvesting

2

Inventaris/inrichting

3

Reeds betaald

4

Subsidie gemeente

De gemeente verstrekt een subsidie van €2,8 mln. op basis van de 1/3 regeling.

5

BOSA

Er is een BOSA-aanvraag gedaan van €1,6 mln. Op dit moment is er hierover nog geen uitsluitsel.

6

Teruggave BTW

Voor de horeca inrichting wordt een bedrag teruggevorderd van afgerond €52k.

De investering in het vastgoed en de tijdelijke huisvesting gedurende de bouw bedraagt afgerond €8,1 mln. De investeringsbegroting is onderbouwd door afgegeven offertes. Voor aanschaf van inventaris en de inrichting is een bedrag van afgerond €0,5 mln. begroot. De Vereniging heeft inmiddels een bedrag van €0,3mln. betaald uit eigen middelen.

9

7

Nieuwe lening

De Vereniging is voornemens een nieuwe banklening aan te trekken van €3,75 mln.

8

Boekwaarde

De boekwaarde van de investering berekend door de totale investering (incl. BTW) minus de ontvangen subsidies van de gemeente. Deze bedraagt €3,75 mln.

Onderstaand een overzicht van de huidige planning. Planning investering& financiering behandeling in College B&W Commissievergadering Gemeenteraad Behandeling Gemeenteraad collegebesluit start bank procedure sluiten banklening storten banklening start bouw oplevering bouw

datum 25-8-2025 16-9-2025 30-9-2025 1-11-2025 1-5-2026 1-6-2026 1-7-2026 1-7-2026 30-6-2027

10

7.

Kenmerken geldlening en garanties

De Vereniging is voornemens een lening aan te trekken onder gemeentegarantie. Ten aanzien van de vorm heeft de Vereniging de keuze uit 3 vormen:   

Lineaire lening; Annuïtaire lening; Maatwerk lening.

Er is gekozen voor een 40-jarige annuïtaire lening met een hoofdsom van €3,75 mln. Deze lening bestaat uit een aflossingsvrij eerste jaar en vervolgens 39 jaarlijkse annuïteiten. Onderstaand zijn de kenmerken van de geldlening weergegeven van de lening. Het eerste jaar tijdens de bouw wordt enkel rente betaald en geen aflossing. De betaling van de annuïteit start in het seizoen 2027/28. Kenmerken van de geldlening Algemene gegevens Kredietnemer Adres Kamer van Koophandel nr. Gegevens van de lening Aflossingsvorm (naar keuze) Hoofdsom Looptijd jaren (naar keuze) (voorbeeld) Rentevast periode jaren (naar keuze) (voorbeeld) Rente* Betaling rente + aflossing (voorbeeld) Afsluitdatum (nog te bepalen) Stortingsdatum (voorbeeld) 1e betaling rente + aflossing datum (voorbeeld) 1e betaling rente + aflossing bedrag laatste betaling rente + aflossing bedrag gemiddelde betaling rente + aflossing bedrag Zekerheden / Politieke besluitvorming Gemeentegarantie Garantiebesluit college B&W * indicatief, peildatum:

BVV Barendrecht Dierensteinweg 6 Barendrecht volgt

€

€ €

lineair annuïtair 3.752.203 € 3.752.203 40 40 40 40 4,45% 4,33% Jaarlijks Jaarlijks n.t.b. n.t.b. jul-26 jul-26 jul-27 jul-27 263.183 € 200.939 #VERW! € 200.939 181.838 € 200.939 √ √

18-aug-25

Let op: deze offerte is onder voorbehoud goedkeuring bank

11

Bovenstaande kenmerken resulteren in onderstaande jaarlijkse rente- en aflossingen schema.

Betaalschema rente + aflossing seizoen 2026 2027 2027 2028 2028 2029 2029 2030 2030 2031 2031 2032 2032 2033 2033 2034 2034 2035 2035 2036 2036 2037 2037 2038 2038 2039 2039 2040 2040 2041 2041 2042 2042 2043 2043 2044 2044 2045 2045 2046 2046 2047 2047 2048 2048 2049 2049 2050 2050 2051 2051 2052 2052 2053 2053 2054 2054 2055 2055 2056 2056 2057 2057 2058 2058 2059 2059 2060 2060 2061 2061 2062 2062 2063 2063 2064 2064 2065 2065 2066 Totalen over

teller 0 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 39

hoofdsom € 3.752.203 € 3.752.203 € 3.713.735 € 3.673.600 € 3.631.728 € 3.588.043 € 3.542.467 € 3.494.917 € 3.445.308 € 3.393.551 € 3.339.553 € 3.283.217 € 3.224.441 € 3.163.120 € 3.099.145 € 3.032.399 € 2.962.763 € 2.890.112 € 2.814.315 € 2.735.235 € 2.652.732 € 2.566.657 € 2.476.854 € 2.383.163 € 2.285.415 € 2.183.435 € 2.077.039 € 1.966.036 € 1.850.226 € 1.729.402 € 1.603.346 € 1.471.832 € 1.334.624 € 1.191.474 € 1.042.126 € 886.311 € 723.750 € 554.149 € 377.205 € 192.599 € 0 jaar

rente* 4,33% € 162.470 € 162.470 € 160.805 € 159.067 € 157.254 € 155.362 € 153.389 € 151.330 € 149.182 € 146.941 € 144.603 € 142.163 € 139.618 € 136.963 € 134.193 € 131.303 € 128.288 € 125.142 € 121.860 € 118.436 € 114.863 € 111.136 € 107.248 € 103.191 € 98.958 € 94.543 € 89.936 € 85.129 € 80.115 € 74.883 € 69.425 € 63.730 € 57.789 € 51.591 € 45.124 € 38.377 € 31.338 € 23.995 € 16.333 € 8.340 € 4.084.412

aflossing annuïtair

per

/jaar

€ 162.470 € 38.468 € 200.939 € 40.134 € 200.939 € 41.872 € 200.939 € 43.685 € 200.939 € 45.577 € 200.939 € 47.550 € 200.939 € 49.609 € 200.939 € 51.757 € 200.939 € 53.998 € 200.939 € 56.336 € 200.939 € 58.776 € 200.939 € 61.321 € 200.939 € 63.976 € 200.939 € 66.746 € 200.939 € 69.636 € 200.939 € 72.651 € 200.939 € 75.797 € 200.939 € 79.079 € 200.939 € 82.503 € 200.939 € 86.076 € 200.939 € 89.803 € 200.939 € 93.691 € 200.939 € 97.748 € 200.939 € 101.980 € 200.939 € 106.396 € 200.939 € 111.003 € 200.939 € 115.810 € 200.939 € 120.824 € 200.939 € 126.056 € 200.939 € 131.514 € 200.939 € 137.209 € 200.939 € 143.150 € 200.939 € 149.348 € 200.939 € 155.815 € 200.939 € 162.562 € 200.939 € 169.600 € 200.939 € 176.944 € 200.939 € 184.606 € 200.939 € 192.599 € 200.939 € 3.752.203 € 7.836.615

* Rentebedragen zijn indicatief en afhankelijk van het definitieve rentetarief en rentedagen

12

8.

Risicoanalyse

Een risicoanalyse dwingt het bestuur stil te staan bij het besef dat risico’s zich kunnen voordoen. Een risicoanalyse geeft kort en bondig weer welke maatregelingen door het bestuur zijn genomen om risico’s te voorkomen, kortom is het bestuur ‘in control’? Onderstaande risicofactoren zijn algemeen en niet limitatief, voor elke Vereniging kunnen er andere, specifieke risicofactoren gelden. De risicoanalyse wordt uitgevoerd door het bestuur van de Vereniging. Bij de risicoanalyse1 wordt bij elk risico een score door het bestuur toegekend. De score geeft een beeld of het bestuur maatregelen heeft getroffen om het betreffende risico op te vangen. Deze score bestaat uit: Risicoscores 1

Niet

2

Onvoldoende

3

Matig

4

Voldoende

5

Volledig

Niets geregeld Geen beleid of maatregelen, geen invloed van bestuur Ad-hoc, regelen als het gebeurt Geen beleid of maatregelen Niet volledig Enkele maatregelen, niet geformaliseerd Geregeld, maar werkt het ook? Maatregelen genomen, beperkte controle op effectiviteit Goede maatregelen Verantwoordelijkheid, controle en evaluatie

Onderstaand wordt de uitkomsten uit de risicoanalyse door de Vereniging bondig en kort weergegeven. Risicoanalyse Score 4 2 3

Investering Prijsstijging/meerwerk

√ √ √

3 5

Bouwtijd uitloop

√ √

5 4

Huisvesting tijdens bouw Calamiteiten

√ √

4

Technisch Ontwerp

√

Score 3

Financiering Sluitende financiering

√

1 4 5 4 3 1 4 Score

Lening/subsidies/sponsors Opschortende voorwaarden Stijgende rente

Planning Exploitatie

√ √ √ √ √ √ √

Maatregelingen Vaste aannemings-/koop contracten Liquide buffer aanwezig Prijsindexatie van 3% aangehouden en daarmee voorgesorteerd op mogelijke verrassingen Goede planning(afspraken) met leveranciers/bouwers/installateurs Rekening gehouden met start/einde competitie en planning evenementen (toernooien enz.) Indien noodzakelijk, beschikking over tijdelijke huisvesting Calamiteiten vastgoed + installaties wordt zoveel mogelijk voorkomen (bijv. openings-/sluitingsprotocollen) en zijn verzekerd (brand/storm/inbraak) Het ontwerp van de nieuwbouw accommodatie voldoet aan alle technische vereisten en wensen Maatregelingen De financiering (lening/subsidie/sponsoring/eigen inbreng) sluit aan op de investering (Voorwaardelijke) overeenkomsten aanwezig (Geen BOSA, 1/3e regeling, lening) Voorwaarden zijn in te vullen/na te komen Leningsovereenkomst heeft vaste rente gedurende looptijd Actuele rentepeilingen tijdens het proces Voldoende buffer aanwezig om rentestijging op te vangen Geen invloed op rente ontwikkelingen in aanloop naar lening De planning van investering en financiering sluiten aan Maatregelingen

1 Bron: Riskensport.nl 2020

13

Ja Nee Ja Ja Ja Ja Ja Ja

Nee Nee Ja Ja Ja Nee Nee Ja

4 4 5 3 5 2 1 3 3 3 1 Score 2

9.

Inkomsten afhankelijkheid

Kosten flexibiliteit

Calamiteiten (bijv. Covid) Offertes Tijdelijke Accommodatie Inrichting Exploitatie overbrugging Vereniging Project Manager

√ √ √ √ √ √ √ √ √ √ √ √

De inkomsten zijn niet te veel afhankelijk van een beperkt aantal partijen (sponsors, huurders, gemeente, enz.) Langjarige afspraken (sponsors, subsidie, enz.) Kantine inkomsten & contributies zijn en blijven de grootste inkomsten bronnen Bij dalende inkomsten kunnen de kosten mee dalen, De vaste kosten zijn in beeld. Liquide buffer is aanwezig om onvoorziene kostenstijgingen op te vangen De vereniging/stichting is voorbereid (operationeel en financieel) op het plotseling (deels) stilleggen/sluiten van de sportaccommodatie. De offertes zijn up-to-date en weergeven een betrouwbaar beeld van de investering De offertes van de tijdelijke accommodatie zijn accuraat en betrouwbaar De offertes van de inrichting van de accommodatie zijn accuraat en betrouwbaar De exploitatie overbrugging wordt gedekt Maatregelingen Er is een project manager vanuit de club aangesteld om de nieuwbouwaccommodatie te begeleiden

Sluitingsprotocol

De lening zal worden afgesloten bij de Bank Nederlandse Gemeenten (BNG) of de Nederlandse Waterschapsbank (NWB). In de praktijk blijkt dat de “commerciële” banken (RABOBANK – ABNAMRO – ING) niet in staat zijn de gewenste (lage) rentes, looptijden en rentevast periodes te offreren, dit in tegenstelling tot deze publieke sectorbanken. De gunning verloopt volgens een sluitingsprotocol. Onderstaand worden de stappen weergegeven van het sluitingsprotocol van de lening. Voor het aantrekken van het de lening wordt een doorlooptijd van 1 maand aangehouden nr. 8 t/m 10). Sluitingsprotocol financieringsaanvraag Voorbereidingen door Vereniging en MF

Uitvoering door

1

Afstemming inzake afgifte gemeentegarantie

Vereniging

2

Tekenen begeleidingsofferte met MF

Vereniging

3

Rentepeiling bij banken en keuze

MF-Vereniging

4

Opstellen protocol collegebesluit garantstelling

MF-Gemeente

5

Opstellen Financiële Businesscase

MF-Vereniging

6

Kredietproces Financier

MF-Vereniging

6.1 KvK (recent) 6.2 Statuten/oprichtingsakte 6.3 Kopie legitimatiebewijs van de zakelijk vertegenwoordiger(s)/ tekenbevoegde(n) 6.4 Kopie dagafschrift zakelijke rekening 6.5 Rapport SWS (indien van toepassing) 6.6 Businessplan (financierings- en investeringsplan, meerjarenbegroting, doel van de financiering) 6.7 Jaarstukken minimaal laatste 2 jaar 6.8 UBO (eigendomsstructuur) Voorbereidingen door gemeente 7

Ondertekening garantiebesluit door college B&W

Gemeente

7.1 Publicatie collegebesluit (link naar website) Finale voorbereiding voor aantrekken kapitaal 8

Goedkeuringsprocedure bij bank

MF

9

Sluiten van de lening

MF

10

9.1 Accepteren rente-aanbod

Vereniging

9.2 Tekenen geldleningsovereenkomst

Contractpartijen

Storten kapitaal op rekening van vereniging

Bank

14

Ja Ja Ja Ja Ja Nee Nee Ja Nee Nee Nee Nee

10.

Collegebesluit

De procesgang voorziet erin dat het college, na goedkeuring door de raad, een besluit neemt voor de garantstelling tegenover de bank voor de lening die de Vereniging aangaat. Dat collegebesluit wordt beschikbaar gesteld aan de bank, samen met het complete dossier 2 voor financieel juridische controle. Afhankelijk van de bevoegdheden van het college mandateert de gemeenteraad het college tot ondertekening van het garantiebesluit. Op basis van die garantstelling door het college wordt de lening gesloten bij de financier en de Vereniging met opgaaf van het definitieve rentepercentage. Na het sluiten van de lening wordt de definitieve geldleningsovereenkomst opgesteld, ondertekend door de bank en voor ondertekening verzonden aan de Vereniging en de gemeente.

Garantiebesluit BNG Het college van burgemeester en wethouders van de gemeente, gelet op artikel 160 lid 1 sub e van de Gemeentewet VERKLAART: kennis te hebben genomen van het model van de akte van borgtocht (met vermelding van de referentie) van BNG Bank; en BESLUIT: Om onder de in deze akte van borgtocht vermelde voorwaarden onherroepelijk en onvoorwaardelijk borg te staan jegens BNG Bank voor de richtige nakoming van alle verplichtingen van uit hoofde van de [daarin genoemde] lening, overeenkomstig de model akte van borgtocht met referentie E2a01122010, een en ander tot een maximum bedrag van EUR ….,-- (te vermeerderen met de pro rata parte aan dit bedrag toe te rekenen boeten, kosten en wettelijke en overeengekomen renten).

Garantiebesluit NWB “De Gemeente Barendrecht stelt zich ten behoeve van geldgeefster onherroepelijk en onvoorwaardelijk borg voor de juiste nakoming van de verplichting tot betaling van al hetgeen geldgeefster van geldneemster danwel haar rechtsopvolgster onder algemene titel, uit hoofde van de overeenkomst van geldlening te vorderen heeft of zal hebben, zulks onder afstanddoening van alle rechten, bevoegdheden en verweermiddelen bij de wet aan borgen toegekend of nog toe te kennen, in het bijzonder van die welke de borg al dan niet te harer bevrijding zou kunnen ontlenen aan het bepaalde in de artikelen 6:139, 6:154, 7:852, 7:853 en 7:856 lid 1 van het Burgerlijk Wetboek, en voorts van alle rechten, welke de borg te harer bevrijding zou kunnen ontlenen aan door haar met geldneemster gesloten overeenkomst(en) en/of gemaakte afspraken en aan door haar aan geldneemster in verband met de borgtocht gestelde voorwaarden.”

2 De gemeente mailt het getekende collegebesluit aan Maatschappelijk Financieren zodat het complete dossier beschikbaar

komt voor de bank

15

11.

Meer Jaren Prognose (MJP)

Voor de Vereniging is een Meer Jaren Prognose (MJP) opgesteld en als bijlage opgenomen. De basis van de MJP wordt gevormd door de jaarstukken 2023/24, 2024/25 en de begroting 2025/26. Voor een prognose voor de komende 10 jaar zijn uitgangspunten gehanteerd. Deze zullen in dit hoofdstuk worden toegelicht. 11.1. Resultaat en cashflow Onderstaande grafische grafieken laten het verloop zien van: 1.

Resulaat

Door de afschrijvingen op de investering en de rentelasten daalt het resultaat de komende jaren.

2.

Cashflow en liquide middelen

De daling van de cashflow in het seizoen 2026/27 wordt veroorzaakt door een extra eigen inbreng bij de financiering van het nieuwe clubgebouw. De Vereniging zal door middel van een exploitatie overbrugging in de eerste jaren een neutrale cashflow (mutatie geldmiddelen) realiseren, welke vervolgens positief zal oplopen. De stand liquide middelen per einde boekjaar (30 juni) is een momentopname in de zomerstop van het voetbalseizoen. Aangezien de facturatie van contributies en sponsoring vanaf eind augustus geschiedt is jaarlijks een buffer van €100k nodig voor de exploitatie van de maanden juli en augustus. De resterende €30k-35k dient als financiële buffer voor eventuele tegenvallers in opbrengsten of onvoorziene uitgaven in de toekomst.

16

11.2. Balans Onderstaand een overzicht van de balansposities voor de periode 2024/25 t/m 2029/30. Balans - Activa

Vaste activa Grond Gebouwen Installaties Inventaris Activa in uitvoering Vlottende activa Voorraad kantine Voorraad BVV Shop Debiteuren Overige vorderingen Liquide middelen Kas Rabobank ABNAMRO bank

BALANSTOTAAL ACTIVA

Balans - Passiva

Eigen vermogen Kapitaal Resultaat seizoen Langlopende schulden Lening Rabobank 1996 - 2,65% Lening Rabobank 2000 - 5,60% Lening Rabobank 2013 (Tribune) - 6,40% Nieuwe lening BNG - 4,33% Kortlopende schulden Crediteuren Nog te betalen/vooruitontvangen

BALANSTOTAAL PASSIVA

2023-2024 30 juni '24

2024-2025 30 juni '25

2025-2026 30 juni '26

0 552.331 18.971 8.422 165.425 745.150

0 515.794 16.442 4.734 220.075 757.044

0 483.029 14.594 1.347 220.075 719.044

0 4.368.089 12.745 257 0 4.381.090

0 4.244.656 10.897 0 0 4.255.553

0 4.121.224 9.048 0 0 4.130.272

0 3.997.792 7.737 0 0 4.005.529

2.929 4.000 10.212 74.274 91.414

2.929 4.000 29.230 73.367 109.525

2.929 4.000 25.000 75.000 106.929

2.929 4.000 25.000 75.000 106.929

2.929 4.000 25.000 75.000 106.929

2.929 4.000 25.000 75.000 106.929

2.929 4.000 25.000 75.000 106.929

981 138.668 569 140.219

981 141.950 569 143.501

981 149.242 0 150.224

981 134.241 0 135.223

981 134.241 0 135.223

981 134.240 0 135.222

981 134.240 0 135.222

976.783

1.010.070

976.197

4.623.242

4.497.704

4.372.423

4.247.679

2024-2025 30 juni '25

2025-2026 30 juni '26

756.903 -79.637 677.266

677.266 141.062 818.328

818.328 0 818.328

818.328 -65.074 753.254

753.254 -70.402 682.852

682.852 -76.529 606.323

606.323 -82.872 523.451

15.118 40.840 76.375

9.067 24.937 58.622

3.016 20.399 41.954

132.333

92.626

65.369

0 0 25.286 3.752.203 3.777.489

0 0 8.618 3.713.734 3.722.352

0 0 0 3.673.600 3.673.600

0 0 0 3.631.728 3.631.728

92.885 74.299 167.184

65.437 33.680 99.117

50.000 42.500 92.500

50.000 42.500 92.500

50.000 42.500 92.500

50.000 42.500 92.500

50.000 42.500 92.500

976.783

1.010.071

976.197

4.623.243

4.497.704

4.372.423

4.247.680

2023-2024 30 juni '24

2026-2027 2027-2028 2028-2029 2029-2030 30 juni '27 30 juni '28 30 juni '29 30 juni '30

2026-2027 2027-2028 2028-2029 2029-2030 30 juni '27 30 juni '28 30 juni '29 30 juni '30

Toelichting 1

Grond

De grond is eigendom van de gemeente en in erfpacht uitgegeven aan de Vereniging.

2

Gebouwen

Dit betreft: Het huidige clubgebouw en de kleedkamers. Dit wordt naar 0 gebracht in het bouwjaar 2026/27 De tribune. Vooralsnog is rekening gehouden met de bestaande afschrijvingsbedragen. Het nieuwe clubgebouw vanaf 2026/2027. Voorlopig uitgangspunt is dat het nieuwe clubgebouw de in het seizoen 2026/27 wordt gebouwd. De boekwaarde van het nieuwe clubgebouw bedraagt €3,75 mln. (€3,95 mln. incl. de geactiveerde kosten). Het nieuwe clubgebouw wordt in 40 jaar naar nul afgeschreven.

17

3

Installaties

De boekwaarde van de bestaande installaties worden binnen 10 jaar naar nul afgeschreven. De nieuwe installaties zijn meegenomen in de totale investering van het clubgebouw onder ‘Gebouwen’

4

Inventaris

De boekwaarde van de inventaris wordt de komende jaren naar nul afgeschreven. De nieuwe inventaris zijn meegenomen in de totale investering van het clubgebouw onder ‘Gebouwen’

5

Activa uitvoering

6

Vlottende activa

De voorraad is gelijk gehouden en de debiteuren en overige vorderingen zijn naar gemiddelde waarden van afgelopen decennium gebracht en naar toekomstige jaren constant gehouden. Historisch gezien zijn er zeer beperkt oninbare vorderingen die afgeboekt moeten worden.

7

Liquide middelen

De liquide middelen worden berekend op basis van de indirecte methode in het kasstroomoverzicht. Zie ook paragraaf 11.1 en het kasstroomoverzicht onder 11.4 voor aanvullende toelichting.

8

Eigen vermogen

Het eigen vermogen wordt bepaald door het saldo van een vorig boekjaar te vermeerderen met het resultaat van het lopende boekjaar.

11

Langlopende schulden

Dit betreft de bestaande leningen van de Rabobank. Gezien de kleine bedragen is het voorlopig uitgangspunt dat deze niet worden geherfinancierd.

in

De afgelopen jaren zijn investeringen gedaan in de planvorming van het nieuwe clubgebouw. Dit bedrag maakt deel uit van de investeringsbegroting van het clubgebouw. Na oplevering van het nieuwe clubgebouw zal dit bedrag onderdeel zijn van de boekwaarde van het nieuwe clubgebouw onder ‘Gebouwen’.

Voor de financiering van de investering in het nieuwe clubgebouw wordt een nieuwe lening aangetrokken van afgerond €3,75 mln. Deze (annuïtaire) lening wordt in 40 jaar afgelost. Het eerste jaar (bouwjaar) is nog aflossingsvrij, waarna aflossing in 39 annuïteiten zal plaatsvinden. 12

Kortlopende schulden

Deze is in lijn met de vorderingen naar gemiddelde waarden van afgelopen decennium gebracht en naar toekomstige jaren constant gehouden.

18

11.3. Resultatenrekening Onderstaand een overzicht van de resultatenrekening van de periode 2024/25 t/m 2029/30. Resultatenrekening

2024-2025 FY

2025-2026 FY

375.804 169.026 147.350 19.523 29.425 25.740 55.635 0 38.104 60.705 24.070

397.326 199.677 210.925 42.988 20.862 23.965 77.376 31.947 24.267 72.202 12.036

405.000 205.000 165.000 22.500 22.500 23.500 35.000 12.500 32.500 45.000 12.000

945.382

1.113.570

Uitgaven Training / verzorging / opleiding Bijdrage Stichting Amateurvoetbal Representatie Veldhuur Zaalhuur & onkosten zaal Energie Zakelijke lasten Onderhoud Verzekeringen Schoonmaak Materiaal Activiteiten jeugd Advertenties en reclame(borden) KNVB Wedstrijdkosten Administratie, drukwerk en telefoon Reis- en verblijfkosten Diversen Totaal uitgaven

254.235 92.500 20.433 49.311 4.022 73.576 4.492 40.457 27.661 64.948 177.271 -1.768 20.613 57.705 12.241 25.576 41.860 107 965.242

Bedrijfsresultaat voor afschrijvingen (EBITDA)

Ontvangsten Contributies Kantine Sponsoring Businessclub Reclameborden / -uitingen Advertenties Subsidie-activiteiten Entree Verhuur accommodatie BVV Shop Diversen Exploitatie overbrugging Totaal ontvangsten

2023-2024 FY

2026-2027 2027-2028 2028-2029 2029-2030 FY FY FY FY

980.500

455.025 140.000 165.000 22.500 22.500 23.500 35.000 12.500 19.055 30.000 12.360 165.393 1.102.833

468.676 242.905 165.000 22.500 22.500 23.500 35.000 12.500 69.067 47.741 12.731 31.776 1.153.895

482.736 250.193 165.000 22.500 22.500 23.500 35.000 12.500 71.139 49.173 13.113 20.107 1.167.460

497.218 257.698 165.000 22.500 22.500 23.500 35.000 12.500 73.273 50.648 13.506 8.252 1.181.595

233.340 71.500 16.227 50.886 5.200 57.429 6.445 42.190 26.106 66.968 174.253 -834 12.231 57.536 21.810 22.110 52.645 2.241 918.283

275.000 90.000 20.000 52.500 5.500 60.000 7.000 30.000 30.000 67.000 105.000 0 8.000 57.500 22.000 22.000 55.000 27.000 933.500

280.500 83.250 20.600 54.075 5.665 61.800 7.210 20.000 30.900 69.010 108.150 0 8.240 59.225 22.660 22.660 56.650 2.000 912.595

286.110 83.250 21.218 55.697 5.835 63.654 7.426 20.600 31.827 71.080 111.395 0 8.487 61.002 23.340 23.340 58.350 2.060 934.670

291.832 83.250 21.855 57.368 6.010 65.564 7.649 21.218 32.782 73.213 114.736 0 8.742 62.832 24.040 24.040 60.100 2.122 957.352

297.669 83.250 22.510 59.089 6.190 67.531 7.879 21.855 33.765 75.409 118.178 0 9.004 64.717 24.761 24.761 61.903 2.185 980.657

-19.860

195.287

47.000

190.238

219.225

210.108

200.939

Afschrijvingen Bedrijfsresultaat (EBIT)

-46.036 -65.896

-42.756 152.531

-38.000 9.000

-90.156 100.082

-125.538 93.687

-125.281 84.827

-124.743 76.195

Rente leningen TOTAAL RESULTAAT

-13.741 -79.637

-11.470 141.062

-9.000 0

-165.155 -65.074

-164.089 -70.402

-161.356 -76.529

-159.067 -82.872

Toelichting 1

Contributies

De komende jaren worden begroot op basis van een gelijkblijvend ledenaantal en een geleidelijke toename van de contributiehoogte op basis van een indexatie van 3% per jaar. Aanvullend is er in seizoen 2026/27 een eenmalige verhoging van 7,5% ten behoeve van de nieuwbouw begroot en zullen gefaseerd de bedragen voor de selectiebijdrage worden verhoogd.

2

Kantine

In het seizoen 2026/27 is rekening gehouden met lagere opbrengsten in verband met de nieuwbouw en kantine in een tijdelijke accommodatie. In 2027/28 is een eenmalige verhoging van 7,5% ten behoeve van de nieuwbouw begroot. Jaarlijks worden de opbrengsten met 3% geïndexeerd.

3

Sponsoring

In seizoen 2024/25 zat een eenmalige bate welke is gecorrigeerd in de begroting van 2025/26. De komende jaren wordt een gelijk bedrag aan opbrengsten verwacht en er wordt niet geïndexeerd.

19

4

Businessclub

De komende jaren wordt een gelijk bedrag aan opbrengsten verwacht en er wordt niet geïndexeerd.

5

Reclameborden/uitingen

De komende jaren wordt een gelijk bedrag aan opbrengsten verwacht en er wordt niet geïndexeerd.

6

Advertenties

De komende jaren wordt een gelijk bedrag aan opbrengsten verwacht en er wordt niet geïndexeerd.

7

Subsidie-activiteiten

Dit betreft de BOSA en gemeentelijke subsidie. De vereniging verwacht hierin een belangrijke daling verwacht door het wegvallen van de jaarlijkse BOSA. Jaarlijks worden de opbrengsten met 3% geïndexeerd.

8

Entree

In 2024/25 is een hogere opbrengst gerealiseerd door het succes in het KNVBbekertoernooi. In de begroting wordt enkel begroot op de competitiewedstrijden van het eerste elftal in de Tweede Divisie. De opbrengsten worden niet geïndexeerd.

9

Verhuur accommodatie

In 2025/26 wordt een eenmalige verhuur verwacht vanuit het CBR, welke vanaf 2026/27 niet meer in de begroting is meegenomen. Vanaf 2027/28 worden de verhuuropbrengsten vanuit de huisarts en fysio meegenomen (tezamen €48k). De opbrengsten worden jaarlijks met 3% geïndexeerd.

10

BVV shop

De inkomsten vanuit de BVV shop in 2024/2025 waren aanzienlijk hoger door de wisseling van merk clubkleding dat leidde tot een fors hogere uitgifte. Dit is gecorrigeerd voor de volgende jaren, waarbij we een lagere opbrengst in het bouwjaar 2026/27 van €15k hebben begroot. Jaarlijks worden de opbrengsten met 3% geïndexeerd.

11

Diversen

Uit deze inkomsten worden geen grote veranderingen verwacht. Jaarlijks worden de opbrengsten met 3% geïndexeerd.

12

Exploitatie overbrugging

Dit betreft de benodigde exploitatie overbrugging om de eerste jaren na nieuwbouw te kunnen dekken (naar verwachting ongeveer €235k). Tezamen met de voorfinanciering van de 20% van het BOSA-bedrag (€322k) die pas na afronding van het project wordt uitgekeerd, gaat de vereniging op zoek naar overbrugginsmiddelen en bespreekt het de mogelijkheden met de Gemeente.

13

Training/ opleiding

verzorging/

Hier worden geen grote veranderingen verwacht. Jaarlijks worden de kosten met 3% geïndexeerd en wordt er een kostenbesparing doorgevoerd van 1% wat resulteert in een netto indexatie van 2%.

14

Bijdragen Stichting Amateurvoetbal

Als kostenbesparing wordt de bijdrage aan Stichting Amateurvoetbal Barendrecht (ten behoeve van het eerste elftal) met ingang van 2026/27 verlaagd met 7,5% (in lijn met de contributies en kantineprijzen). De kosten worden niet geïndexeerd.

15

Representatie

Hier worden geen grote veranderingen verwacht. Jaarlijks worden de kosten met 3% geïndexeerd.

16

Veldhuur

Hierin worden geen grote veranderingen verwacht. Jaarlijks worden de kosten met 3% geïndexeerd.

17

Zaalhuur & onkosten zaal

Hierin worden geen grote veranderingen verwacht. Jaarlijks worden de kosten met 3% geïndexeerd.

20

18

Energie

Wat de duurzaamheidsinvesteringen gaan besparen moet nog worden onderzocht door een nog uit te voeren energiescan. Daarom enkel een jaarlijkse indexatie van 3% begroot.

19

Zakelijke lasten

Hierin worden geen grote veranderingen verwacht. Jaarlijks worden de kosten met 3% geïndexeerd.

20

Onderhoud

Dit betreft niet alleen onderhoud van het clubgebouw, maar ook van de accommodatie en benodigde abonnementen. Vanaf het bouwjaar is een verlaging van €10k opgenomen met betrekking tot onderhoudswerkzaamheden. De kosten worden jaarlijkse geïndexeerd met 3%.

21

Verzekeringen

Hierin worden geen grote veranderingen verwacht. Jaarlijks worden de kosten met 3% geïndexeerd.

22

Schoonmaak

Hierin worden geen grote veranderingen verwacht. Jaarlijks worden de kosten met 3% geïndexeerd.

23

Materiaal

In 2024/25 waren de kosten fors hoger door aanschaf kleding van het nieuwe kledingmerk. Dit is voor komende jaren genormaliseerd en jaarlijks met 3% geïndexeerd.

24

Advertenties reclameborden

25

KNVB

Hierin worden geen grote veranderingen verwacht. Jaarlijks worden de kosten met 3% geïndexeerd.

26

Wedstrijdkosten

Hierin worden geen grote veranderingen verwacht. Jaarlijks worden de kosten met 3% geïndexeerd.

27

Administratie, drukwerk en telefoon

Hierin worden geen grote veranderingen verwacht. Jaarlijks worden de kosten met 3% geïndexeerd.

28

Reis en verblijfkosten

Hierin worden geen grote veranderingen verwacht. Jaarlijks worden de kosten met 3% geïndexeerd.

29

Diversen

In 2025/26 is een eenmalig bedrag van €25k opgenomen ten behoeve van de activiteiten rondom het 100-jarig bestaan van de vereniging. Dit is voor komende jaren genormaliseerd en jaarlijks met 3% geïndexeerd.

30

Afschrijvingen

De afschrijvingen bestaan uit de afschrijving van de bestaande gebouwen, installaties en inventaris en het nieuwe clubgebouw. De boekwaarde van het clubgebouw wordt in 40 jaar naar nul afgeschreven. Door de nieuwbouw stijgen de afschrijvingen naar een niveau van €125k.

31

Rentelasten

De rentelasten voor de nieuwe annuïtaire lening zijn gebaseerd op een rekenrente van 4,33%. Door aflossingen nemen de rentelasten elk jaar af.

32

Totaal resultaat

Door de forse stijging in afschrijvingskosten en rentelasten is er voor de komende jaren sprake van een negatief resultaat.

en

Hierin worden geen grote veranderingen verwacht. Jaarlijks worden de kosten met 3% geïndexeerd.

21

11.4. Kasstroomoverzicht Onderstaand een overzicht van de kasstromen van de komende 5 jaar. Kasstroomoverzicht

2023-2024 FY

2024-2025 FY

2025-2026 FY

-79.637

141.062

0

-65.074

-70.402

-76.529

-82.872

46.036 0 46.036

42.756 0 42.756

38.000 0 38.000

90.156 0 90.156

125.538 0 125.538

125.281 0 125.281

124.743 0 124.743

Veranderingen werkkapitaal: Voorraden Vorderingen Vlottende activa

-429 60.004 59.575

0 -18.111 -18.111

0 2.597 2.597

0 0 0

0 0 0

0 0 0

0 0 0

Belastingen & sociale lasten Overige kortlopendeschulden Kortlopende schulden

-5.791 93.234 87.443

-5.791 -62.276 -68.067

0 -6.617 -6.617

0 0 0

0 0 0

0 0 0

0 0 0

Kasstroom uit operationele activiteiten:

113.418

97.639

33.980

25.083

55.136

48.752

41.872

Kasstroom uit investeringsactiviteiten

-176.596

-54.650

0

-3.752.203

0

0

0

Kasstroom uit financieringsactiviteiten

-27.257

-39.707

-27.257

3.712.120

-55.136

-48.752

-41.872

Mutatie geldmiddelen

-90.435

3.282

6.723

-15.000

0

0

0

Toelichting op de geldmiddelen Stand per 1 juli (aanvang seizoen) Stand per 30 juni (einde seizoen) Mutatie

230.654 140.219 -90.435

140.219 143.501 3.282

143.501 150.224 6.723

150.224 135.223 -15.000

135.223 135.223 0

135.223 135.222 0

135.222 135.222 0

Kasstroom uit operationele activiteiten Resultaat Aanpassingen voor: Afschrijvingen Mutatie voorzieningen

2026-2027 2027-2028 2028-2029 2029-2030 FY FY FY FY

Toelichting 1

Kasstroom operationele act.

De kasstroom uit de operationele activiteiten zal vanaf 2029/30 structureel oplopen doordat de lening op de huidige tribune dan is afgelost en er geen rente meer over hoeft te worden betaald en de resultaten zullen oplopen door indexatie.

2

Kasstroom uit inv. activiteiten Kasstroom uit fin. activiteiten

In het seizoen 2026/27 is er sprake van de investering in het nieuwe clubgebouw

4

Mutatie geldmiddelen

Met uitzondering van het investeringsjaar is er elk jaar sprake van een neutrale (0) kasstroom positie die zich vanaf 2032/2033 door vertaalt naar een positieve kasstroom

5

Eindstand geldmiddelen

Vanwege de dekking van de exploitatie overbrugging blijft de eindstand van de geld middelen stabiel.

3

In 2026/27 wordt een lening aangetrokken van €3,75 mln. Daarna is er sprake van reguliere, oplopende aflossingen van de lening (op basis van annuïteit).

11.5. Meer Jaren Prognose Hierna is de MeerJarenPrognose (MJP) van de Vereniging voor de komende jaren opgenomen.

22

Balans - Activa

Vaste activa Grond Gebouwen Installaties Inventaris Activa in uitvoering Vlottende activa Voorraad kantine Voorraad BVV Shop Debiteuren Overige vorderingen Liquide middelen Kas Rabobank ABNAMRO bank

BALANSTOTAAL ACTIVA Balans - Passiva

Eigen vermogen Kapitaal Resultaat seizoen Langlopende schulden Lening Rabobank 1996 - 2,65% Lening Rabobank 2000 - 5,60% Lening Rabobank 2013 (Tribune) - 6,40% Nieuwe lening BNG - 4,33% Kortlopende schulden Crediteuren Nog te betalen/vooruitontvangen

BALANSTOTAAL PASSIVA

2023-2024 30 juni '24

2024-2025 30 juni '25

2025-2026 30 juni '26

0 552.331 18.971 8.422 165.425 745.150

0 515.794 16.442 4.734 220.075 757.044

0 483.029 14.594 1.347 220.075 719.044

0 4.368.089 12.745 257 0 4.381.090

0 4.244.656 10.897 0 0 4.255.553

0 4.121.224 9.048 0 0 4.130.272

0 3.997.792 7.737 0 0 4.005.529

0 3.874.359 7.178 0 0 3.881.538

0 3.750.927 6.620 0 0 3.757.547

0 3.627.495 6.061 0 0 3.633.556

0 3.504.062 5.503 0 0 3.509.565

0 3.380.630 4.944 0 0 3.385.574

0 3.257.198 4.386 0 0 3.261.583

2.929 4.000 10.212 74.274 91.414

2.929 4.000 29.230 73.367 109.525

2.929 4.000 25.000 75.000 106.929

2.929 4.000 25.000 75.000 106.929

2.929 4.000 25.000 75.000 106.929

2.929 4.000 25.000 75.000 106.929

2.929 4.000 25.000 75.000 106.929

2.929 4.000 25.000 75.000 106.929

2.929 4.000 25.000 75.000 106.929

2.929 4.000 25.000 75.000 106.929

2.929 4.000 25.000 75.000 106.929

2.929 4.000 25.000 75.000 106.929

2.929 4.000 25.000 75.000 106.929

981 138.668 569 140.219

981 141.950 569 143.501

981 149.242 0 150.224

981 134.241 0 135.223

981 134.241 0 135.223

981 134.240 0 135.222

981 134.240 0 135.222

981 134.240 0 135.222

981 134.239 0 135.221

981 134.900 0 135.882

981 138.835 0 139.816

981 146.205 0 147.187

981 157.179 0 158.161

976.783

1.010.070

976.197

4.623.242

4.497.704

4.372.423

4.247.679

4.123.688

3.999.697

3.876.366

3.756.310

3.639.690

3.526.673

2024-2025 30 juni '25

2025-2026 30 juni '26

756.903 -79.637 677.266

677.266 141.062 818.328

818.328 0 818.328

818.328 -65.074 753.254

753.254 -70.402 682.852

682.852 -76.529 606.323

606.323 -82.872 523.451

523.451 -80.306 443.145

443.145 -78.415 364.730

364.730 -75.780 288.950

288.950 -70.447 218.503

218.503 -64.863 153.639

153.639 -59.019 94.620

15.118 40.840 76.375

9.067 24.937 58.622

3.016 20.399 41.954

132.333

92.626

65.369

0 0 25.286 3.752.203 3.777.489

0 0 8.618 3.713.734 3.722.352

0 0 0 3.673.600 3.673.600

0 0 0 3.631.728 3.631.728

0 0 0 3.588.043 3.588.043

0 0 0 3.542.467 3.542.467

0 0 0 3.494.917 3.494.917

0 0 0 3.445.308 3.445.308

0 0 0 3.393.551 3.393.551

0 0 0 3.339.553 3.339.553

92.885 74.299 167.184

65.437 33.680 99.117

50.000 42.500 92.500

50.000 42.500 92.500

50.000 42.500 92.500

50.000 42.500 92.500

50.000 42.500 92.500

50.000 42.500 92.500

50.000 42.500 92.500

50.000 42.500 92.500

50.000 42.500 92.500

50.000 42.500 92.500

50.000 42.500 92.500

976.783

1.010.071

976.197

4.623.243

4.497.704

4.372.423

4.247.680

4.123.688

3.999.697

3.876.366

3.756.310

3.639.690

3.526.673

2023-2024 30 juni '24

Maatschappelijk Financieren® Papendallaan 60, 6816 VD Arnhem – www.maatschappelijk-financieren.nl IBAN NL41 TRIO 0390397431 – BTW NL 85 4976 917 B01 – KVK 62835556

2026-2027 2027-2028 2028-2029 2029-2030 2030-2031 2031-2032 2032-2033 2033-2034 2034-2035 2035-2036 30 juni '27 30 juni '28 30 juni '29 30 juni '30 30 juni '31 30 juni '32 30 juni '33 30 juni '34 30 juni '35 30 juni '36

2026-2027 2027-2028 2028-2029 2029-2030 2030-2031 2031-2032 2032-2033 2033-2034 2034-2035 2035-2036 30 juni '27 30 juni '28 30 juni '29 30 juni '30 30 juni '31 30 juni '32 30 juni '33 30 juni '34 30 juni '35 30 juni '36

Resultatenrekening

2024-2025 FY

2025-2026 FY

375.804 169.026 147.350 19.523 29.425 25.740 55.635 0 38.104 60.705 24.070

397.326 199.677 210.925 42.988 20.862 23.965 77.376 31.947 24.267 72.202 12.036

405.000 205.000 165.000 22.500 22.500 23.500 35.000 12.500 32.500 45.000 12.000

945.382

1.113.570

Uitgaven Training / verzorging / opleiding Bijdrage Stichting Amateurvoetbal Representatie Veldhuur Zaalhuur & onkosten zaal Energie Zakelijke lasten Onderhoud Verzekeringen Schoonmaak Materiaal Activiteiten jeugd Advertenties en reclame(borden) KNVB Wedstrijdkosten Administratie, drukwerk en telefoon Reis- en verblijfkosten Diversen Totaal uitgaven

254.235 92.500 20.433 49.311 4.022 73.576 4.492 40.457 27.661 64.948 177.271 -1.768 20.613 57.705 12.241 25.576 41.860 107 965.242

Bedrijfsresultaat voor afschrijvingen (EBITDA)

Ontvangsten Contributies Kantine Sponsoring Businessclub Reclameborden / -uitingen Advertenties Subsidie-activiteiten Entree Verhuur accommodatie BVV Shop Diversen Exploitatie overbrugging Totaal ontvangsten

2023-2024 FY

2026-2027 2027-2028 2028-2029 2029-2030 2030-2031 2031-2032 2032-2033 2033-2034 2034-2035 2035-2036 FY FY FY FY FY FY FY FY FY FY

468.676 242.905 165.000 22.500 22.500 23.500 35.000 12.500 69.067 47.741 12.731 31.776 1.153.895

482.736 250.193 165.000 22.500 22.500 23.500 35.000 12.500 71.139 49.173 13.113 20.107 1.167.460

497.218 257.698 165.000 22.500 22.500 23.500 35.000 12.500 73.273 50.648 13.506 8.252 1.181.595

512.135 265.429 165.000 22.500 22.500 23.500 35.000 12.500 75.471 52.167 13.911 5.427 1.205.540

527.499 273.392 165.000 22.500 22.500 23.500 35.000 12.500 77.735 53.732 14.329 2.458 1.230.145

543.324 281.594 165.000 22.500 22.500 23.500 35.000 12.500 80.067 55.344 14.758

559.623 290.042 165.000 22.500 22.500 23.500 35.000 12.500 82.469 57.005 15.201

576.412 298.743 165.000 22.500 22.500 23.500 35.000 12.500 84.943 58.715 15.657

593.704 307.705 165.000 22.500 22.500 23.500 35.000 12.500 87.492 60.476 16.127

980.500

455.025 140.000 165.000 22.500 22.500 23.500 35.000 12.500 19.055 30.000 12.360 165.393 1.102.833

1.256.088

1.285.340

1.315.470

1.346.504

233.340 71.500 16.227 50.886 5.200 57.429 6.445 42.190 26.106 66.968 174.253 -834 12.231 57.536 21.810 22.110 52.645 2.241 918.283

275.000 90.000 20.000 52.500 5.500 60.000 7.000 30.000 30.000 67.000 105.000 0 8.000 57.500 22.000 22.000 55.000 27.000 933.500

280.500 83.250 20.600 54.075 5.665 61.800 7.210 20.000 30.900 69.010 108.150 0 8.240 59.225 22.660 22.660 56.650 2.000 912.595

286.110 83.250 21.218 55.697 5.835 63.654 7.426 20.600 31.827 71.080 111.395 0 8.487 61.002 23.340 23.340 58.350 2.060 934.670

291.832 83.250 21.855 57.368 6.010 65.564 7.649 21.218 32.782 73.213 114.736 0 8.742 62.832 24.040 24.040 60.100 2.122 957.352

297.669 83.250 22.510 59.089 6.190 67.531 7.879 21.855 33.765 75.409 118.178 0 9.004 64.717 24.761 24.761 61.903 2.185 980.657

303.622 83.250 23.185 60.862 6.376 69.556 8.115 22.510 34.778 77.671 121.724 0 9.274 66.658 25.504 25.504 63.760 2.251 1.004.602

309.695 83.250 23.881 62.688 6.567 71.643 8.358 23.185 35.822 80.002 125.375 0 9.552 68.658 26.269 26.269 65.673 2.319 1.029.206

315.889 83.250 24.597 64.568 6.764 73.792 8.609 23.881 36.896 82.402 129.137 0 9.839 70.718 27.057 27.057 67.643 2.388 1.054.488

322.206 83.250 25.335 66.505 6.967 76.006 8.867 24.597 38.003 84.874 133.011 0 10.134 72.839 27.869 27.869 69.672 2.460 1.080.466

328.650 83.250 26.095 68.501 7.176 78.286 9.133 25.335 39.143 87.420 137.001 0 10.438 75.024 28.705 28.705 71.763 2.534 1.107.161

335.223 83.250 26.878 70.556 7.392 80.635 9.407 26.095 40.317 90.042 141.111 0 10.751 77.275 29.566 29.566 73.915 2.610 1.134.592

-19.860

195.287

47.000

190.238

219.225

210.108

200.939

200.938

200.938

201.599

204.874

208.309

211.913

Afschrijvingen Bedrijfsresultaat (EBIT)

-46.036 -65.896

-42.756 152.531

-38.000 9.000

-90.156 100.082

-125.538 93.687

-125.281 84.827

-124.743 76.195

-123.991 76.947

-123.991 76.948

-123.991 77.608

-123.991 80.883

-123.991 84.319

-123.991 87.922

Rente leningen TOTAAL RESULTAAT

-13.741 -79.637

-11.470 141.062

-9.000 0

-165.155 -65.074

-164.089 -70.402

-161.356 -76.529

-159.067 -82.872

-157.254 -80.306

-155.362 -78.415

-153.389 -75.780

-151.330 -70.447

-149.182 -64.863

-146.941 -59.019

24

Kasstroomoverzicht

2024-2025 FY

2025-2026 FY

-79.637

141.062

0

-65.074

-70.402

-76.529

-82.872

-80.306

-78.415

-75.780

-70.447

-64.863

-59.019

46.036 0 46.036

42.756 0 42.756

38.000 0 38.000

90.156 0 90.156

125.538 0 125.538

125.281 0 125.281

124.743 0 124.743

123.991 0 123.991

123.991 0 123.991

123.991 0 123.991

123.991 0 123.991

123.991 0 123.991

123.991 0 123.991

Veranderingen werkkapitaal: Voorraden Vorderingen Vlottende activa

-429 60.004 59.575

0 -18.111 -18.111

0 2.597 2.597

0 0 0

0 0 0

0 0 0

0 0 0

0 0 0

0 0 0

0 0 0

0 0 0

0 0 0

0 0 0

Belastingen & sociale lasten Overige kortlopendeschulden Kortlopende schulden

-5.791 93.234 87.443

-5.791 -62.276 -68.067

0 -6.617 -6.617

0 0 0

0 0 0

0 0 0

0 0 0

0 0 0

0 0 0

0 0 0

0 0 0

0 0 0

0 0 0

Kasstroom uit operationele activiteiten:

113.418

97.639

33.980

25.083

55.136

48.752

41.872

43.685

45.576

48.211

53.544

59.128

64.972

Kasstroom uit investeringsactiviteiten

-176.596

-54.650

0

-3.752.203

0

0

0

0

0

0

0

0

0

Kasstroom uit financieringsactiviteiten

-27.257

-39.707

-27.257

3.712.120

-55.136

-48.752

-41.872

-43.685

-45.577

-47.550

-49.609

-51.757

-53.998

Mutatie geldmiddelen

-90.435

3.282

6.723

-15.000

0

0

0

0

0

660

3.935

7.371

10.974

Toelichting op de geldmiddelen Stand per 1 juli (aanvang seizoen) Stand per 30 juni (einde seizoen) Mutatie

230.654 140.219 -90.435

140.219 143.501 3.282

143.501 150.224 6.723

150.224 135.223 -15.000

135.223 135.223 0

135.223 135.222 0

135.222 135.222 0

135.222 135.222 0

135.222 135.221 0

135.221 135.882 660

135.882 139.816 3.935

139.816 147.187 7.371

147.187 158.161 10.974

Kasstroom uit operationele activiteiten Resultaat Aanpassingen voor: Afschrijvingen Mutatie voorzieningen

2023-2024 FY

2026-2027 2027-2028 2028-2029 2029-2030 2030-2031 2031-2032 2032-2033 2033-2034 2034-2035 2035-2036 FY FY FY FY FY FY FY FY FY FY

25

12.

Wetgeving Markt en Overheid en Staatsteun

12.1. Wet Markt en Overheid Decentrale overheden die economische activiteiten verrichten moeten zich houden aan de gedragsregels Markt en Overheid, die zijn opgenomen in de Mededingingswet. Deze regels vullen de Europese mededingingsregels aan. De Wet Markt en Overheid is op 1 juli 2012 in werking is getreden. Sinds 1 juli 2014 geldt deze wet zowel voor bestaande activiteiten als voor nieuwe activiteiten. De Wet Markt en Overheid bevat vier gedragsregels, die het gelijke speelveld tussen overheden en ondernemingen moeten creëren: Gedragsregels 1

Integrale kosten

Integrale kosten doorberekening: overheden moeten ten minste de integrale kosten van hun goederen of diensten in hun tarieven doorberekenen.

2

Beoordelingsverbod

Bevoordelingsverbod: overheden mogen hun eigen overheidsbedrijven niet bevoordelen ten opzichte van concurrerende bedrijven.

3

Gegevensgebruik

Gegevensgebruik: overheden mogen de gegevens die ze vanuit hun publieke taak verkrijgen, niet gebruiken voor economische activiteiten die niet dienen ter uitvoering van deze taak. Dit verbod geldt niet als andere overheidsorganisaties of bedrijven ook over de gegevens kunnen beschikken.

4

Functiescheiding

Functiescheiding: als een overheid op een bepaald terrein een bestuurlijke (bijvoorbeeld toetsende) rol heeft voor bepaalde economische activiteiten en ook zelf die economische activiteiten uitvoert, mogen niet dezelfde personen betrokken zijn bij de uitoefening van de bestuurlijke bevoegdheid en bij het verrichten van de economische activiteiten van de overheidsorganisatie.

De Vereniging De economische activiteiten die de Vereniging op de accommodatie verricht, worden niet verricht door een decentrale overheid (gemeente). Een garantieverlening is geen economische activiteit. Daarom vallen de activiteiten van de Vereniging niet onder de Wet Markt & Overheid. De gemeente verleent wel steun aan de activiteiten d.m.v. het verstrekken van een gemeentegarantie. Door een gemeentegarantie voor een lening krijgt de Vereniging toegang tot de kapitaalmarkt en kan daardoor aanspraak maken op een lening tegen gunstige leningsvoorwaarden. Er dient vervolgens te worden bepaald of er sprake is van staatssteun.

Maatschappelijk Financieren® Papendallaan 60, 6816 VD Arnhem – www.maatschappelijk-financieren.nl IBAN NL41 TRIO 0390397431 – BTW NL 85 4976 917 B01 – KVK 62835556

12.2. Wet financiering decentrale overheden (Fido) Refererend aan artikel 2 lid 1: Openbare lichamen kunnen uitsluitend ten behoeve van de uitoefening van de publieke taak leningen aangaan, middelen uitzetten of garanties verlenen. Voor het overige houden zij hun liquide middelen in ’s Rijksschatkist aan. Het financieren van (of het verlenen van garanties ten behoeve van) de breedtesport behoort doorgaans tot de uitoefening van een publieke taak van een gemeente waardoor wordt bijgedragen aan de gemeentelijke beleidsdoelstellingen.

12.3. Staatsteun De Europese Unie (EU) wil gelijke concurrentievoorwaarden scheppen voor alle ondernemingen op de interne (Europese) markt. Overheidssteun aan ondernemingen die de concurrentie binnen de EU negatief kan beïnvloeden is daarom in beginsel niet toegestaan. Criteria staatssteun Om te beoordelen of er sprake is van staatssteun, worden de volgende criteria gehanteerd (art. 107 lid 1 VWEU): Gedragsregels 1

Onderneming

2

Staatsmiddelen

3

Economisch voordeel

4

Selectief

5

Mededinging

De steun wordt verleend aan een onderneming die een economische activiteit verricht. De steun wordt door staatsmiddelen bekostigd. Deze staatsmiddelen verschaffen een economisch voordeel dat niet via normale commerciële weg zou zijn verkregen (non-marktconformiteit). De maatregel is selectief: het geldt voor één of enkele ondernemingen, een specifieke sector/regio. De maatregel vervalst de mededinging (in potentie) en (dreigt te) leiden tot een ongunstige beïnvloeding van het handelsverkeer in de EU.

De bovenstaande criteria zijn cumulatief. Dat wil zeggen dat er aan alle voorwaarden moet worden voldaan alvorens er sprake is van staatssteun. Voorlopig kan worden betoogd dat de activiteiten die de Vereniging uitvoert niet voldoen aan criteria 5. De Vereniging biedt haar diensten aan een zeer lokale gemeenschap en het ligt niet in de lijn der verwachtingen dat zij concurreert met instellingen in andere EU-landen (zoals België of Duitsland). Goed beschouwd kan worden gesteld dat de diensten die de Vereniging aanbiedt een puur lokaal en selectief karakter hebben. Hierdoor is er geen sprake van het beïnvloeden van interstatelijk handelsverkeer. Gezien bovenstaande wordt ervan uitgegaan dat het verstrekken van een gemeentegarantie aan de financier voor de financiering van de Vereniging er geen sprake is van staatsteun.

27

De tekst is automatisch uit het bestand gehaald en kan afwijken van het origineel (kolommen, tabellen en koppen lopen door elkaar). Het officiële stuk bij de gemeente is leidend. Bron: https://api.notubiz.nl/document/15991984/1