Bestuursrapportage SD Q1.pdf
Tekst van het document
Bestuursrapportage Sociaal Domein 2021 - Q1 Gemeente Barendrecht
Bestuursrapportage Sociaal Domein over 2021 - Q1 Eind 2017 is gestart met het ontwikkelen van een rapportage Sociaal Domein, die is gekoppeld aan de P&C-cyclus. De ontwikkeling van de bestuursrapportage is een continu proces. Elke nieuwe versie van de bestuursrapportage wordt beter en specifieker. In de rapportage treft u de cijfers aan over januari tot en met maart 2021 van het Sociaal Domein. Deze cijfers gaan over een aantal inhoudelijke onderwerpen: Werk en inkomen, minimavoorzieningen en schulddienstverlening, Jeugdhulp en wijkteams en WMO en doelgroepenvervoer. In hoofdstuk 4 worden enkele succesverhalen uitgelicht en in het laatste hoofdstuk worden de KPI's voor participatie toegelicht. In de onderstaande tabellen zijn de cijfers opgenomen tot en met 31 maart 2021. Na deze datum kunnen deze cijfers nog wijzigen, als gevolg van mutaties die na de peildatum plaats vinden. Dit is een gevolg van het administratieve proces. Inhoud 1. 2. 3. 4. 5.
Werk en inkomen, minimavoorzieningen en schulddienstverlening Jeugdhulp & Wijkteams Wmo & Doelgroepenvervoer Succesverhalen KPI’s Participatie
2
3 15 30 37 38
1. Werk en inkomen, minimavoorzieningen en schulddienstverlening Ontwikkeling van het uitkeringsbestand
43 3 480
40 3 477
38 3 474
38 1 469
38 1 467
38 1 474
Augustus
September
Oktober
November
December
Januari
Februari
38 1 474
38 1 474
April
43 3 486
Maart
42 3 496
Juli
42 3 493
Juni
Januari
42 4 495
Mei
December
43 5 477
43 4 492
April
43 5 473
43 5 485
Maart
43 3 477
Februari
44 10 483
November
Juli
42 10 471
Oktober
Juni
41 10 473
September
43 7 478
43 10 479
Augustus
44 7 474
42 8 484
Mei
500
45 7 478
April
600
Uitkering Algemene Bijstand BBZ IOAW/IOAZ
400
300
200
100
0
2019
2020
2021
Toelichting: Het betreft het aantal uitkeringsdossiers aan het einde van de maand, ongeacht het aantal personen. Een uitkering die aan 1 persoon wordt verstrekt telt dus voor 1 en een uitkering die aan meerdere personen (gezin) wordt verstrekt telt ook voor 1. ‘Ioaw/Ioaz’ zijn regelingen voor oudere werklozen (Ioaw: geboren voor 1965; Ioaz: ex-zelfstandigen van 55 jaar of ouder). De 'Bbz' is een regeling voor inkomensondersteuning voor zelfstandigen. De 'Tozo' is een tijdelijke overbruggingsregeling om zelfstandige ondernemers te ondersteunen tijden de coronacrisis. Nadere toelichting: Vanaf de periode maart 2020 is er een gestage stijging te zien bij de 'Algemene Bijstand'. In de maanden januari, februari en maart 2021 blijft het aantal verstrekte uitkeringen stabiel. Door met name voorliggende voorzieningen zoals de WW, TOZO en TONK blijft instroom in de bijstand beperkt. Toch zorgen de maatregelen die de afgelopen periode genomen zijn ter bestrijding van de corona pandemie (strenge lockdown), er enerzijds voor dat het lastig is om personen met een uitkering naar werk te bemiddelen. In bepaalde sectoren is er aanzienlijk minder werkgelegenheid. Anderzijds betekent dit dat mensen niet meer in hun levensonderhoud kunnen voorzien en een beroep moeten doen op een voorziening.
3
Uitkeringsbestand per wijk aan het einde van eerste kwartaal:
Toelichting: Deze tabel geeft een overzicht weer van het aantal uitkeringsgerechtigden per wijk in de gemeente. Daar waar relatief veel sociale huurwoningen zijn, zullen over het algemeen ook meer bijstandsgerechtigden zijn. Dit komt onder meer doordat er in de bijstand een vermogensgrens is. Een koopwoning is vaak niet mogelijk. Daarnaast speelt de hoogte van de huur ook een rol. Tevens is de groep ‘Buiten Barendrecht’ opgenomen. Het betreft hier personen waarvan de verblijfplaats (nog) niet was geregistreerd. Door de systemen steeds nauwkeuriger te vullen neemt het aantal personen in deze groep de laatste jaren flink af. Nadere toelichting Ten opzichte van voorgaande jaren hebben er in het eerste kwartaal van 2021 geen grote wijzigingen plaatsgevonden
4
Klantgroepen en klantkenmerken
INSTELLING Aantal cliënten
25
17
19
18
23
21
21
21
19
22
20
21
21
17 15
15 12
12
10
16
17
17
17
April
21 20
23
Maart
23
12 9
2019
Februari
Januari
December
November
Oktober
September
Augustus
Juli
Juni
Mei
April
Maart
Februari
Januari
December
November
Oktober
September
Augustus
Juli
Juni
Mei
0
April
5
2020
2021
Geen gegevens beschikbaar
Deels werk / deels uitkering 60
59 55
53
59
57
55
53
53
55
53
59
54
49
50
49
52
51
DOSSIERNR 51
52
52
49 44
43
40
38
30
20
18
2019
2020
Maart
Februari
Januari
December
November
Oktober
September
Augustus
Juli
Juni
Mei
April
Maart
Februari
Januari
December
November
Oktober
September
Augustus
Juli
Juni
Mei
0
April
10
2021
LEEFTIJD 600
87
84
80
November
December
Januari
Februari
Maart
April
Mei
Juni
81
81
81
80
77
285
290
290
169
168
166
165
163
156
158
153
154
88
82
75
74
73
68
68
70
70
69
April
81
85
282
Maart
80
165
277
Februari
80
164
277
Januari
84
163
280
December
84
166
283
November
81
161
281
Oktober
169
162
282
September
168
166
281
Augustus
162
290
Juli
161
286
September
161
282
Augustus
163
281
Juli
283
287
Juni
284
286
Mei
283
282
April
280
Oktober
280
278
279 500
400
300
177
177
171
200
100
0
2019
2020
5
2021
Leeftijdscategorie 0 t/m 27 28 t/tm 45 46 jaar en ouder
Klantgroepen en klantkenmerken
UITKERINGSDUUR
33 352
33 350
36 349
35 341
33 335
40
41
332
330
32 322
31 317
35 315
35 311
46
59
65
75
75
77
307
77
83
81
89
99
100
100
302
297
293
291
288
283
277
276
274
273
273
273
140
140
April
500
33 353
Maart
600
400
Uitkeringsduur 1-3 jaar 3 jaar en langer Tot 1 jaar
186
180
176
173
166
161
160
155
151
143
141
Februari
187
Januari
175
December
173
November
169
Oktober
166
September
Juli
160
Januari
Juni
155
December
Mei
148
November
149
Oktober
145
September
140
Augustus
144
April
200
Augustus
300
2019
Juli
Juni
Mei
April
Maart
0
Februari
100
2020
2021
LEEFVORM 600
86
89
88
89
92
328
333
325
325
326
332
337
336
November
December
Januari
Februari
Maart
April
116
115
91
91
95
97
94
92
88
320
317
317
320
317
317
September
89
114
Augustus
89
113
Juli
113
117
Juni
113
116
Mei
110
117
April
110
Oktober
113
109
119
113
115
116
113
111
110
110
107
109
109
109
94
94
93
92
95
95
95
94
94
94
332
332
322
320
317
310
303
304
310
310
310
September
Oktober
November
December
Januari
Februari
Maart
April
300
93
Augustus
400
Juli
500
Leefvorm Alleenstaande Alleenstaande ouder Gehuwd
200
2019
Juni
0
Mei
100
2020
2021
Toelichting: Het gaat in bovenstaande tabellen om klantgroepen en kenmerken: - Het aantal uitkeringsgerechtigden dat in een instelling verblijft is stabiel gebleven. Zij krijgen begeleiding vanuit de instelling zelf. - Het aantal uitkeringsgerechtigden met een parttime aanstelling en daarnaast een aanvullende uitkering is in het eerste kwartaal van 2021 gedaald. Als er gekeken wordt naar de afgelopen jaren dan is te zien dat er tijdens de eerste lockdown (maart/april/mei 2020) een daling is van parttime inkomsten. Een tweede daling is te zien tijdens de 2e lockdown vanaf oktober 2020. Dat de coronamaatregelen hier een rol spelen is aannemelijk. De cijfers voor maart 2021 zijn nog niet compleet, dit komt omdat veel loonstroken over maart pas in april verstrekt worden. Dit zal achteraf gecorrigeerd worden. - De verhoudingen voor wat betreft leeftijd zijn ongewijzigd. Er zijn relatief weinig jongeren die een beroep doen op een uitkering. Voor de ouderen is het relatief het moeilijkst om werk te vinden, ook als ze direct aan het werk kunnen. - Kenmerk uitkeringsduur. Hoe langer mensen een uitkering hebben hoe groter de afstand tot de arbeidsmarkt. In de afgelopen periode is er een toename in instroom in de bijstand geweest. Hierdoor is de groep personen die kort in de uitkering zitten (korter dan een jaar) toegenomen. Dit komt met name door de gevolgen van de coronacrisis.
Deze trend heeft zich in het eerste kwartaal van 2021 voortgezet. -Kenmerk leefvorm. Onder de leefvorm 'gehuwd' vallen ook gezinnen en samenwonende partners of personen die een gezamenlijke huishouding met elkaar voeren. De verhoudingen voor de leefvormen blijven ongewijzigd. 6
In- en Uitstroom
Categorie Instroom
Uitstroom
25 20
20 16
15
18
12
11
21
20 17
16
14
13
10
14 12
11
12 10
10 7
6
5
6 4
0 -5
-5
-6 -10
-11
-15 -20
-10
-11
-10
-13
-13
-18
-18
-20
-21
-13 -15
-18 -21
-4
-11 -13 -15 -19
-18 -20
-25
2019
2020
Maart
Februari
Januari
December
November
Oktober
September
Augustus
Juli
Juni
Mei
April
Maart
Februari
Januari
December
November
Oktober
September
Augustus
Juli
Juni
Mei
-27 -30
April
Aantal
21 19
17
2021
Toelichting: Het aantal uitkeringsdossiers dat per maand geopend en het aantal dossiers wat per maand afgesloten is. Nadere toelichting/trend/ontwikkeling: Er is een algemene trend te zien van meer instroom en minder uitstroom, die zich doorzet naar het eerste kwartaal van 2021. De instroom is te verklaren door de recente ontwikkelingen omtrent het coronavirus (strenge lockdown). Aan de ene kant betekent dit dat mensen niet meer in hun levensonderhoud kunnen voorzien en een beroep moeten doen op bijstand. Aan de andere kant betekent dit dat het lastiger is om personen met een uitkering naar werk te bemiddelen. De cijfers voor maart 2021 zijn nog niet volledig. Dit komt omdat onderzoeken naar een toekenning dan wel beëindiging enige tijd in beslag kunnen nemen.
7
Reden beëindiging
Beëindigingsreden Andere oorzaak
Geen invloed
Schenden verplichtingen
Studie
Werk
Ander inkomen
Aantal cliënten
30 11 25
2019
1 9
6
9 2 4 2
2 3
1
2020
Aantal cliënten
2019
1 1 2
2
Maart
2
Februari
2
6
Januari
5
December
1
2
5
2 1 4
November
1
2
1 3
Oktober
4 2
3
1 4
September
Januari
8
Augustus
2 1
6
5
Juli
5
1 7
6
Juni
4
6
Mei
7
3
December
Mei
2
1 Augustus
April
7
3 Juli
1
4
Juni
1
5
1 6
April
4 1 4
1 1 2
2 1 6
1 3
4
Maart
2 1 4
1 6
11
4 7
1 6
November
2
September
10
1 4
1 7
4
1 8
1 7
3 5
0
1 2
Oktober
15
5
6
9
13
Februari
2 20
2021 2020
2021
April Mei Juni Juli Augustus September Oktober November December Januari Februari Maart April Mei Juni Juli Augustus September Oktober November December Januari Februari Maart Andere oorzaak
1
1
4
1
3
7
4
1
7
6
1
1
2
3
2
Geen invloed
2
4
4
5
4
7
2
2
8
6
5
5
6
6
6
Schenden verplichtingen
1
1
2
1
1
1
1
Studie
1
4
2
1
4
Werk
13
11
2
3
6
1
1
1
Ander inkomen
5
3
9 1
2
6
1 4
3
2
7 1
7
2
5
2
2
3
1
2
8
2
4
4
9
6
9
2
1
1
2
6
4
2
4
11
7
3
6
4
2
1
1
1 5
1 1
Toelichting: Het aantal uitkeringsdossiers dat afgesloten is naar reden van afsluiting. De redenen van beëindiging zijn gegroepeerd in hoofdcategorieën. Nadere toelichting/trend/ontwikkeling: De afstand tot de arbeidsmarkt voor uitkeringsgerechtigden is gemiddeld groot. Het is lastig deze doelgroep op of naar de arbeidsmarkt te bemiddelen en neemt meer tijd in beslag. Doordat er minder werkgelegenheid is (coronacrisis) is de uitstroom naar werk gestagneerd.
8
19%
51% Doelgroep Re-integratie Sociale activering Werk
800
600
31%
Barendrecht
Geen gegevens beschikbaar Geen gegevens beschikbaar
400
200
0 Barendrecht Aantal
Werk
Re-integratie
Sociale activering
Totaal
Barendrecht
130
347
210
687
Totaal
130
347
210
687
Toelichting: Personen die een bijstandsuitkering ontvangen zijn verdeeld in 3 segmenten. Op deze manier kan de ontwikkeling goed gemonitord worden. Het gaat hierbij om het aantal personen dat wij in begeleiding hebben en niet om het aantal uitkeringsdossiers. De 3 segmenten zijn: - Werk: De verwachting is dat de klant binnen 0 tot 3 maanden beschikbaar is voor en bemiddelbaar is naar werk. Er zijn geen belemmeringen. - Re-integratie: De verwachting is dat de klant binnen 3 tot 18 maanden beschikbaar is voor en bemiddelbaar is naar werk. Er zijn belemmeringen, bijvoorbeeld op het gebied van werknemersvaardigheden, werkervaring of Nederlandse taal. - Sociale activering: De klant is niet beschikbaar voor werk of re-integratie en de verwachting is dat hij dat ook niet binnen 18 maanden zal zijn. Dit komt door in de persoon gelegen factoren zoals fysieke of psychische problematiek die hem langdurig zullen beperken. Begeleiding is gericht op deelname aan de maatschappij. Nadere toelichting In het overzicht is te zien dat het grootste gedeelte van de uitkeringsgerechtigden (51%) enige ondersteuning nodig heeft bij het vinden van werk. Voor 30% is het doen van vrijwilligerswerk het hoogst haalbare en voor 19% is het mogelijk direct aan het werk te gaan. Er is te zien dat het overgrote deel van de uitkeringsgerechtigden een grote afstand tot de arbeidsmarkt heeft.
Een oorzaak hiervoor is dat er meer tijd nodig is om mogelijke belemmeringen weg te nemen of werkgevers te vinden die ruimte hebben voor meer begeleiding op de werkvloer.
9
Hallo werk!
Hallo werk profielen Barendrecht 45 40
39
35 30 25
21 18
20
17 13
15 10 5 0 Helpen
Aanpakken
Vervoeren
Maken
Verkopen
Toelichting Een instrument wat gebruikt wordt om kandidaten in het segment werk direct aan een baan te helpen, is Hallo Werk! Hallo werk is een online platform waar werkgevers en werkzoekenden aan elkaar gekoppeld kunnen worden. Daarbij worden er voor de werkzoekenden workshops georganiseerd waarbij er aan de hand van hun talenten en wensen CV’s gemaakt worden. Werkzoekenden worden ingedeeld in verschillende profielen, die aansluiten bij hun talenten. Door de kandidaten in te delen in profielen, kan er gerichter naar vacatures gezocht worden. Een kandidaat kan in meerdere profielen worden ingedeeld. Nadere toelichting Er is te zien dat het merendeel van de aangemelde deelnemers ingedeeld is in het profiel helpen. Hierbij kan bijvoorbeeld gedacht worden aan functies in de zorg, het onderwijs of (administratief) ondersteunende functies. In het eerste kwartaal van 2021 zijn 9 succesvolle matches gecreëerd.
10
Aantal garantiebanen en nieuw beschut werk
Loonkostensubsidie Categorie Garantiebaan
November
4
44
44
43
40
40
41
4
4
4
4
40
41
42
42
April
Oktober
4
44
Maart
September
4
43
Februari
33
37
4
43
Juni
32
4 36
4
42
Mei
33
4 35
4
4
4
April
4
Februari
4
Januari
4
December
3 32
Augustus
3 31
Juli
1 29
3 31
Juni
30
2 31
Mei
40
5
Maart
5 5
Januari
Beschut werk
50
20
2019
2020
December
November
Oktober
September
Augustus
Juli
0
April
10
2021
Toelichting Mensen die werken in een garantiebaan of in het kader van nieuw beschut werk zijn, vanaf de invoering van de Participatiewet een nieuwe doelgroep van gemeenten. Om ervoor te zorgen dat mensen met een arbeidsbeperking toch kunnen werken regelt de Wet Banenafspraak dat werkgevers arbeidsplaatsen hiervoor beschikbaar te stellen. Gemeenten hebben als opdracht gekregen om ervoor te zorgen dat bedrijven in één arbeidsmarktregio op dezelfde wijze daarbij worden geholpen. Een van de voorzieningen is een loonkostensubsidie die de loonwaarde van de medewerker aanvult tot het wettelijk minimum loon. Deze wordt betaald uit de Wet Bundeling uitkeringen inkomensvoorzieningen gemeenten (Buig). Deze doelgroep viel voor de decentralisatie onder de Wajong en/of de Wsw-regeling. Nadere toelichting/trend/ontwikkeling: In het eerste kwartaal van 2021 is er een lichte afname te zien van het aantal personen dat een garantiebaan heeft gevonden. De voornaamste reden hiervoor is het aflopen van tijdelijke contracten. Ondanks de gevolgen van de coronacrisis en het wegvallen van werkgelegenheid in een aantal sectoren, is het mogelijk geweest om personen met een arbeidsbeperking te kunnen plaatsen en behouden op een betaalde werkplek.
11
Aantal vergunninghouders
Aantal vergunninghouders
TAAKSTELLING_PERIODE
40
30
20
2019
2020
Maart
Februari
Januari
December
November
Oktober
September
Augustus
Juli
Juni
Mei
April
Maart
Februari
Januari
December
November
Oktober
September
Augustus
Juli
Juni
Mei
0
April
10
2021
Toelichting: De rode lijn geeft de halfjaarlijkse taakstelling weer voor de gemeente. Het staafdiagram geeft per half jaar cumulatief het aantal geplaatste vergunninghouders weer dat door de Rijksoverheid wordt gepubliceerd. Doordat er uitgegaan wordt van de cijfers van de Rijksoverheid zit er een vertraging in de gerapporteerde cijfers. De gerealiseerde taakstelling wordt bepaald door het resultaat van de voorafgaande periode en het aantal geplaatste statushouders in de betreffende periode. Als het staafdiagram boven de rode lijn komt, betekent dit dat er iets meer statushouders zijn geplaatst dan voor die specifieke periode zijn gevraagd te huisvesten. Alle gezinsleden tellen mee in het aantal gehuisveste statushouders. Nadere toelichting/trend/ontwikkeling: De huisvestingstaakstelling voor de eerste helft van 2021 is verdubbeld ten opzichte van de taakstelling in 2020. Per 1 januari 2021 is er een voorsprong van 1 persoon op de taakstelling.
12
Minimabeleidvoorzieningen
Minimabeleid
32
11
4
4
-20
-20
14
12
6
8
-11
-15
-23
11
-25
-25
-23
-25
11 3
-14
-14
7 8
4
4 5
22
10
10
-20
-18
13
8 3 1 -8
-17 -29
2019
11
15
15 10 1
-12
26
-24
2020
-15
Maart
13
29
November
13
20
Oktober
15
4
23
September
14
18
Augustus
-13
8
Juli
-15
12
13
17
Juni
-15
2
4
12
23 22
14
Mei
-19
Mei
April
-19
12
Oktober
0
3
15
1 26
17
April
7 5
Juli
6
Juni
8
30
Februari
9
13
20
11
25
Januari
17
1 25
December
17
17
September
21
Augustus
40
18
November
21
Maart
21
-40
Toekenning Studietoeslag
21
60
-20
Toekenning Inkomenstoeslag
34
Februari
80
Toekenning Bijzondere Bijstand
Januari
Toekenning BB Eigen-risico
December
Categorie Afwijzing / Intrekking
2021
Meedoen Categorie Afwijzing / Intrekking
Toekenning Meedoen
Toekenning Schoolkosten
150
1 132
100
-6
-2
-3
-7
2020
-2
-6
-8
5 -1
-3
Maart
-2
5 7
Februari
-3
28
9 10
Januari
Maart
2019
4 11
December
-5
2 6
November
-2
6
Oktober
-3
10
September
-4
1 6
Augustus
-6
11
Juli
-7
April
-4
Februari
8
Juni
2 23
Mei
3 34
Januari
-1
4 26
December
-2
8 8
10 13
November
-3
2 15
Oktober
-1
1 11
September
2 23
Augustus
2 21
Juli
1 14
Juni
-50
5 25
Mei
0
8 54
April
50
2021
Toelichting Bijzondere bijstand, Eigen Risico, Individuele Inkomenstoeslag en Studietoeslag. Het aantal aanvragen Bijzondere bijstand is begin van het kalenderjaar meestal hoog. In deze maanden wordt de periodieke bijstand voor het hele jaar toegekend. Maar in het eerste kwartaal van 2021 is het aantal aanvragen 25% lager dan vorig jaar in het eerste kwartaal. Voor de aanvragen Eigen Risico zorgverzekering zijn er 20% minder aanvragen ingediend in het eerste kwartaal 2021 ten opzichte van vorig jaar eerste kwartaal. Voor de Individuele Inkomenstoeslag zijn er 18% minder aanvragen ingediend. De Studietoeslag is niet aangevraagd in het eerste kwartaal, dit onderdeel is qua bereik altijd al laag. Van alle regelingen is niet bekend waarom het bereik lager is. Meedoen Het aantal aanvragen zegt alleen iets over de ‘overige minima’ die geen uitkering ontvangen bij de gemeente. Uitkeringsgerechtigden krijgen automatisch een toekenning. In februari is er voor het eerste automatisch toegekend aan het gehele bestand dat bij ons bekend is en nog geen Meedoen ontvangt. Dit is te zien in deze rapportage waarbij er 132 toekenningen zijn gedaan in februari. Deze aantallen zijn daarmee niet meer te vergelijken met die van vorig jaar. Het aantal toekenningen Meedoen zegt nog niets over het gebruik van de regeling, er moet eerst een besteding zijn voordat er wordt uitbetaald.
Schoolkosten zijn geen aparte regeling meer binnen Meedoen waardoor deze aanvragen niet meer terugkomen in dit overzicht. Vanaf de start van corona is er een tendens te zien van minder aanvragen in het minimabeleid. 13
^ĐŚƵůĚĚŝĞŶƐƚǀĞƌůĞŶŝŶŐ
Schulddienstverlening 14
150
12
100
8 6 50
4
Lopende dossiers Plangroep
10
Nieuwe aanmeldingen gemeente Schuldbemiddeling Plangroep Nieuwe dossiers Plangroep Crisisinterventie Plangroep Doorverwijzing WSNP(*) Plangroep Lopende dossiers Plangroep
2019
2020
Februari
Januari
December
November
Oktober
September
Augustus
Juli
Juni
Mei
April
Maart
Februari
Januari
December
November
Oktober
September
Augustus
Juli
Juni
Mei
0
April
2 0
2021
Toelichting We zien in vergelijking met het eerste kwartaal 2020, in het eerste kwartaal 2021 een daling van het aantal aanmeldingen voor schuldhulpverlening. Dit betekent dat ook deze periode de verwachte stijging ten gevolge van Corona, uitblijft. Het is en blijft onduidelijk of en wanneer deze inwoners zich gaan melden. Ook zien we dat de daling van het aantal dossiers dat in behandeling is voor een schuldhulpverleningstraject, doorzet. Het aantal dossiers dat gesloten wordt, is hoger dan het aantal opgestarte dossiers. Dit, alsmede minder aanmeldingen verklaart het lagere aantal dossiers dat in behandeling is.
14
2. Jeugdhulp en Wijkteams Leeftijdsverdeling
7,0% % Cliënten in verhouding tot totaal jeugd
6,1%
2,2%
2,6%
2,2%
0,8% 0 tm 3 jr
4,2%
4,1%
3,6%
1,0%
0,6% 4 tm 11 jr
12 tm 17 jr
18 tm 23 jr
0 tm 3 jr
4 tm 11 jr
2018
12 tm 17 jr
0,8%
0,7%
18 tm 23 jr
0 tm 3 jr
4 tm 11 jr
2019
12 tm 17 jr
0,7%
0,7%
18 tm 23 jr
0 tm 3 jr
0,4% 4 tm 11 jr
2020
12 tm 17 jr
18 tm 23 jr
2021
Gemeente Barendrecht 2018
2019
Aantal clienten Barendrecht
Aantal inwoners
2020
Aantal clienten
Aantal inwoners
2021
Aantal clienten
Aantal inwoners
Aantal clienten
Aantal inwoners
0 tm 3 jr
19
1.174
20
1.054
20
1.152
7
538
4 tm 11 jr
566
4.859
574
4.832
566
4.783
371
4.763
12 tm 17 jr
566
4.315
557
4.236
543
4.138
418
4.109
18 tm 23 jr
69
3.074
77
3.334
73
3.513
64
3.513
Toelichting: De verhouding jeugdigen in leeftijd in zorg bij de tweede lijn. Het betreft het aantal unieke cliënten met een beschikking in 2021 in het kader van een arrangement en/of PGB ten opzichte van het totaal aantal jeugdigen in 2020. Nadere toelichting: Het percentage cliënten naar leeftijdscategorie met jeugdhulp is ten opzichte van 2020 afgenomen. We zien een daling over de eerste drie maanden van 2021 in de leeftijdscategorie 4-11 jaar. Dit kan later in het jaar weer wijzigen.
15
Unieke cliënten per contract
800 67
67
68
74
63
63
67
67
65
58
57
64
62
62
63
64
66
64
65
61
60
51
48
43
268
255
253
252
384
389
400
395
40
600 323
326
312
339
348
368
308
312
354
357
316
302
375
393
292
290
279
269
263
255
251
255
261
397
406
411
266
271
274
274
399
400
398
397
244
400
200
406
401
409
418
412
409
377
0 Apr - 19 Mei - 19 Jun - 19 Jul - 19 Aug - 19 Sep - 19 Okt - 19 Nov - 19 Dec - 19 Jan - 20 Feb - 20 Mrt - 20 Apr - 20 Mei - 20 Jun - 20 Jul - 20 Aug - 20 Sep - 20 Okt - 20 Nov - 20 Dec - 20 Jan - 21 Feb - 21 Mrt - 21 Apr - 21 Lokaal
Regionaal
Gecombineerd
Toelichting: De bovenstaande tabel betreft het aantal unieke cliënten met een openstaande beschikking voor Zorg in Natura voor lokale jeugdhulp, regionale jeugdhulp of een combinatie van beide. Dit betreft een voorlopig beeld omdat tot 40% van de toewijzingen met terugwerkende kracht wordt verwerkt. Nadere toelichting: De daling in het aantal unieke cliënten die gebruik maakt van regionale specialistische jeugdhulp zet ook tot begin 2021 door. De verwachting is dat wanneer de corona-maatregelen versoepeld worden een toename zowel lokaal als regionaal vanwege uitgestelde zorg zichtbaar zal zijn. De hierboven beschreven ontwikkelingen voor zowel regionale als lokale jeugdhulp illustreren dat de doelstelling om meer in te zetten op lokale jeugdhulp en minder op regionale jeugdhulp structureel effect heeft.
16
Unieke cliënten
1.000
800
600
682
695
703
697
698
64 47
70
70
46
45
68 39
60 34
400
712
715
69 42
68 47
718
705
696
695
684
668
655
668
678
670
677
683
676
664
649
647
639
613
200
0
75
83
84
91
85
75
70
69
71
76
77
80
83
80
82
71
71
69
47
51
50
49
55
58
55
56
58
61
58
54
56
48
47
55
52
49
Apr - 19 Mei - 19 Jun - 19 Jul - 19 Aug - 19 Sep - 19 Okt - 19 Nov - 19 Dec - 19 Jan - 20 Feb - 20 Mrt - 20 Apr - 20 Mei - 20 Jun - 20 Jul - 20 Aug - 20 Sep - 20 Okt - 20 Nov - 20 Dec - 20 Jan - 21 Feb - 21 Mrt - 21 Apr - 21 Gecombineerd
PGB
ZIN
Toelichting: De bovenstaande tabellen maken het aantal unieke cliënten inzichtelijk. Nadere toelichting: Ten opzichte van het eerste kwartaal 2020 zien we een afname van het aantal ZIN-cliënten over de eerste drie maanden van 2021 die mogelijk het gevolg is van de coronacrisis en later weer kan stijgen. Bij de cliënten die gebruik maken van PGB’s en de gecombineerde ZIN/PGB’s zien we geen opvallende ontwikkeling.
17
Unieke cliënten per perceel Lokaal
Regionaal
Toelichting Unieke Cliënten per perceel lokaal Bovenstaande tabellen maken het aantal unieke cliënten per perceel lokale jeugdhulp inzichtelijk. Nadere toelichting Dyslexie en vervoer laten doorgaans weinig schommelingen zien. Ten aanzien van JMEB en JGGZ zijn geen opvallende ontwikkelingen te zien. De aantallen die zichtbaar zijn in de tabellen betreffen een voorlopig beeld omdat toewijzingen met terugwerkende kracht wordt verwerkt. Toelichting Unieke Cliënten per perceel regionaal Bovenstaande tabellen maken het aantal Unieke cliënten per perceel lokale jeugdhulp inzichtelijk. Nadere toelichting Het aantal unieke cliënten is in vergelijking met het eerste kwartaal van 2020 minder. Mogelijk zien we hier een effect van door corona uitgestelde zorg. Het is echter te vroeg in het jaar om deze conclusie al definitief te maken. De daling op perceel E lijkt samen te hangen met een groter gebruik van Lokale Jeugdhulp. Dit betreft echter een voorlopig beeld omdat tot 40% van de toewijzingen met terugwerkende kracht wordt verwerkt.
18
Verzilveringsgraad
Lokaal
Regionaal
Toelichting Verzilveringsgraad lokaal Bovenstaande tabellen maakt de verzilveringsgraad lokale jeugdhulp inzichtelijk. Nadere toelichting: De verzilveringsgraad zit in het eerste kwartaal van 2021 rond ca 40 %. Dit betreft een voorlopig beeld omdat de toewijzingen met terugwerkende kracht worden verwerkt. Toelichting Verzilveringsgraad regionaal Bovenstaande tabellen maakt de verzilveringsgraad regionale jeugdhulp inzichtelijk. Nadere toelichting: De verzilveringsgraad zit in het eerste kwartaal van 2021 rond ca 20 %. Dit betreft een voorlopig beeld omdat de toewijzingen met terugwerkende kracht wordt verwerkt. 19
Verwijzers Verhouding verwijzers naar lokale jeugdhulp Mrt - 21 3% Feb - 21 1% Jan - 21 2% Dec - 20 1% Nov - 20 7% Okt - 20 5% Sep - 20 1% Aug - 20 6% Jul - 20 2% Jun - 20 2% Mei - 20 Apr - 20 5% Mrt - 20 2% Feb - 20 4% Jan - 20 3% Dec - 19 Nov - 19 1% Okt - 19 1% Sep - 19 4% Aug - 19 3% Jul - 19 Jun - 19 2% Mei - 19 7% Apr - 19 2%
40%
47%
37%
2% 5%
46%
44% 48%
43% 54%
31%
40%
51%
33%
46%
5%
51%
41%
48% 43%
40% 52% 64%
34%
41% 45%
51% 52%
29%
65% 41% 48%
56% 51%
34%
42% 47% 56% 62%
39% 38%
33%
65% 51%
39%
44% 10%
3% 2%
53%
20%
Verwijzer Gecertificeerde instelling Zelfverwijzer/geen verwijzer
1% 3% 1% 1% 4% 1% 3% 1% 2%
61% 51% 45%
0%
8% 5% 1% 6% 2% 1% 6% 3% 3% 1% 5% 15% 1% 1% 3% 6% 1%1% 2% 1%1% 2% 1%1%
51%
30%
Gemeente
40%
50%
Huisarts
60%
70%
Jeugdarts
80%
Medisch specialist
90%
100%
Onbekend
Verhouding verwijzers naar regionale jeugdhulp Mrt - 21 Feb - 21 Jan - 21 Dec - 20 Nov - 20 Okt - 20 Sep - 20 Aug - 20 Jul - 20 Jun - 20 Mei - 20 Apr - 20 Mrt - 20 Feb - 20 Jan - 20 Dec - 19 Nov - 19 Okt - 19 Sep - 19 Aug - 19 Jul - 19 Jun - 19 Mei - 19 Apr - 19
12% 9%
40% 18% 26% 16% 48%
16%
12%
65%
5%
39% 22%
9% 4% 6% 7% 11%
25% 18% 16%
4% 51%
23%
4%
33%
11% 15% 19% 17%
56% 29%
43% 53% 50% 56%
20% 16%
7%
10%
63%
Verwijzer Gecertificeerde instelling Medisch specialist Onbekend
16% 49%
14% 30% 35%
49% 38% 37%
12% 19% 18%
62% 20% 30%
10% 9%
46%
10% 20%
56% 40%
50%
60%
Gemeente Rechter, Raad voor de Kinderbescherming of Officier van Justitie
Aantal verwijzingen naar jeugdhulp
20
5% 3% 5% 4% 4%
2% 3% 4% 5% 5% 1% 2% 2% 2% 2%
50%
8%
4%
2% 1%
16% 10%
51%
29%
11% 8%
3% 1%
22% 47%
36% 12% 17% 21%
2%
25%
20%
11%
18% 20% 23%
4% 12% 4% 12%
51%
27% 12% 9% 11%
0%
47% 46%
24%
11%
6%
40%
33%
10% 70% Huisarts Jeugdarts
80%
90%
100%
05 - Verwijzers Betaalwijze Lokaal Regionaal
110 100 90 80 70 60 103
50 87
83
40
73
71 30 20
55
84
78
49 40
75 66
61 51 43
41
49
92
86
84
77
61
54 39
90
45
71
68 50
45
36
53
58
62
65 64
55 46
43
67
73
88
84
79
68 57
52 43
10 0 Apr - 19 Mei - 19 Jun - 19 Jul - 19 Aug - 19 Sep - 19 Okt - 19 Nov - 19 Dec - 19 Jan - 20 Feb - 20 Mrt - 20 Apr - 20 Mei - 20 Jun - 20 Jul - 20 Aug - 20 Sep - 20 Okt - 20 Nov - 20 Dec - 20 Jan - 21 Feb - 21 Mrt - 21
Toelichting verwijzers Lokaal Bovenstaande tabellen maakt de verwijzers lokale jeugdhulp inzichtelijk Nadere toelichting: In vergelijking met het 1e kwartaal van 2020 is het aandeel van gemeentelijke verwijzingen grotendeels gelijk gebleven. Het aandeel verwijzingen van huisartsen is hoog. Momenteel wordt ingezet op een betere samenwerking met de huisartsen en wordt in de tweede helft van 2021 een pilot opgezet met een POH GGZ. Het beoogd effect van deze inzet is dat het aantal verwijzingen vanuit de wijkteams toeneemt en verwijzingen vanuit de huisartsen afnemen. Toelichting verwijzers Regionaal Bovenstaande tabellen maakt de verwijzers regionale jeugdhulp inzichtelijk Nadere toelichting: In het eerste kwartaal van 2021 zien we een stijging van het aantal verwijzingen vanuit de gecertificeerde instellingen. De huidige coronacrisis leidt tot meer inzet van het crisisinterventieteam en ook vanuit de jeugdbescherming wordt meer inzet gepleegd en verwezen naar jeugdhulp. Het aandeel verwijzingen van huisartsen is hoog. Momenteel wordt ingezet op een betere samenwerking met de huisartsen. Het beoogd effect van deze inzet is dat het aantal verwijzingen vanuit de wijkteams toeneemt en verwijzingen vanuit de huisartsen afnemen.
21
Wachttijd Jeugdhulp Mrt - 21 Feb - 21 Jan - 21 Dec - 20 Nov - 20 Okt - 20 Sep - 20 Aug - 20 Jul - 20 Jun - 20 Mei - 20 Apr - 20 Mrt - 20 Feb - 20 Jan - 20 Dec - 19 Nov - 19 Okt - 19 Sep - 19 Aug - 19 Jul - 19 Jun - 19 Mei - 19 Apr - 19
46% 54%
4%
54% 11% 1% 4% 6%
8%
68% 68%
23% 20%
7% 4%
13%
77%
3% 2%
60% 60%
13% 11% 72% 71% 68% 74% 77% 67% 72% 67% 68% 67% 80% 3%
8% 7%
79% 75% 70% 20%
30%
11 - 20 dagen
40%
50%
21 - 30 dagen
60%
> 30 dagen
15% 12%
5% 2% 2% 1% 9% 4% 2% 3% 10% 9% 1% 9% 11% 11% 2% 6% 5% 12% 5% 7% 5% 18% 2% 5% 20% 6% 6% 7% 10% 8% 1% 4% 5% 1% 9% 8% 12% 12% 33% 6% 5% 11% 8% 7% 3% 11% 1% 2% 5% 12% 6% 1% 8% 15% 4% 70% 80% 90% 100%
71%
10% Wachttijdcategorie 0 - 10 dagen
14% 7% 11% 15%
9%
60% 57%
0%
3% 7% 4% 1% 6% 2%
9% 6% 10%
11%
11%
Onbekend
9% 12%
Start zorg eerder begonnen
Regionaal Mrt - 21 Feb - 21 Jan - 21 Dec - 20 Nov - 20 Okt - 20 Sep - 20 Aug - 20 Jul - 20 Jun - 20 Mei - 20 Apr - 20 Mrt - 20 Feb - 20 Jan - 20 Dec - 19 Nov - 19 Okt - 19 Sep - 19 Aug - 19 Jul - 19 Jun - 19 Mei - 19 Apr - 19
39%
57%
4%
79% 75% 78% 82% 75% 82% 84% 77% 86% 86%
1% 0% 4% 3% 6%
92% 94% 94% 86% 86% 86% 68%
12% 90%
0%
10% Wachttijdcategorie 0 - 10 dagen
20% > 30 dagen
30%
79% 82% 77% 74% 82% 40%
50%
Onbekend
11 - 20 dagen
60%
70% 21 - 30 dagen
21% 23% 21% 12% 18% 12% 16% 14% 7% 10%
6% 4% 3%
5%
3% 2% 3%
8% 3% 3% 3% 3% 3% 7% 3% 3% 10% 1% 4% 4% 4% 4% 15% 3% 3% 4% 6% 6% 15% 4% 6% 4% 4% 16% 6% 9% 9% 5% 2% 4% 14% 80% 90% 100% Start zorg eerder begonnen
Toelichting De bovenstaande tabellen maken de wachttijd voor zorg in natura voor lokale jeugdhulp op basis van de gewenste startdatum versus daadwerkelijke startdatum inzichtelijk. En in de wachttijd voor zorg in natura voor regionale jeugdhulp op basis van de gewenste startdatum versus daadwerkelijke startdatum. Nadere toelichting De wachttijden laten per maand een ander beeld zien, des te langer je terugkijkt des te meer de daadwerkelijke wachttijden inzichtelijk zijn gemaakt. Hier zijn geen bijzondere stijgingen of dalingen in te zien. Dit komt doordat arrangementen vaak later binnekomen bij de backoffice.
22
1% 0% 0%
Aantal unieke clienten lokale jeugdhulp per wijk lokaal
Toelichting: De bovenstaande tabellen maken het aantal unieke clienten lokale jeugdhulp per wijk lokale jeugdhulp inzichtelijk Nadere toelichting In deze bestuursrapportage is voor de eerste keer inzichtelijk gemaakt hoe het zorggebruik per wijk is opgebouwd. Uit de tabellen wordt duidelijk dat in de meeste wijken de lokale jeugdhulp stijgt. Vanuit de wijkteams kan hiervoor op wijkniveau nog geen verklaring gegeven worden en deze stijging zal nader geanalyseerd worden.
23
Aantal unieke clienten lokale jeugdhulp per wijk regionaal
Toelichting: De bovenstaande tabellen maken het aantal unieke clienten regionale jeugdhulp per wijk inzichtelijk. Nadere toelichting In deze bestuursrapportage is voor de eerste keer inzichtelijk gemaakt hoe het zorggebruik per wijk is opgebouwd. Uit de tabellen wordt duidelijk dat in de wijken Buitenoord, Dorpzicht, Lagewei de lokale jeugdhulp stijgt. Vanuit de wijkteams kan hiervoor op wijkniveau nog geen verklaring gegeven worden en deze stijging zal nader geanalyseerd worden.
24
Meervoudige problematiek Lokaal
Toelichting: De bovenstaande tabellen maken het aantal gecombineerde arrangementen inzichtelijk. Het gaat hier om een samenloop van percelen bij cliënten die vanuit meerdere percelen ondersteuning ontvangen. Nadere toelichting: In deze bestuursrapportage is voor de eerste keer inzichtelijk gemaakt op welke percelen een samenloop zichtbaar is. Vergeleken met het eerste kwartaal van 2020 zien we over de eerste drie maanden van 2021 een opvallende stijging in de combinatie van JMEB-JGGZ die waarschijnlijk veroorzaakt wordt door de coronacrisis.
25
Meervoudige problematiek regionaal
Toelichting: De bovenstaande tabellen maken het aantal gecombineerde arrangementen bij regionale jeugdhulp. Het gaat hier om een samenloop van percelen bij cliënten die vanuit meerdere percelen ondersteuning ontvangen. Nadere toelichting: In vergelijking met het eerste kwartaal 2020 zien we een daling in meervoudige problematiek. Dit is een voorlopig beeld en kan lopende het jaar nog wijzigen.
26
Hulpverlening vanuit de wijkteams
Uitstroom van dossiers
Afsluiten
Monitoren
Plan uitvoeren
Plan maken
Intake
Gestarte intakes
Nieuwe dossiers
700
600
500
400
300
200
100
2019
Gestarte intakes
19
April
Maart
Februari
Januari
December
November
Oktober
September
2021
2020
April Mei Juni Juli 7
Augustus
2020
2019 Barendrecht Nieuwe dossiers
Juli
Juni
Mei
April
Maart
Februari
Januari
December
November
Oktober
September
Augustus
Juli
Juni
Mei
-100
April
0
8 14
7 16
12 22
Augustus September Oktober November December Totaal Januari Februari Maart April Mei Juni Juli 6 15
7 23
14 31
10 27
Augustus September Oktober November December
17
88
14
7
11
15
12
13
23
11
11
19
20
26
24
191
27
19
13
18
17
15
25
13
13
21
15
21 31
Intake
46
48
50
50
53
61
46
43
47
444
36
30
30
27
27
36
38
37
40
31
32
Plan maken
70
74
73
67
64
59
55
70
75
607
73
69
68
75
79
70
75
82
83
83
83
86
Plan uitvoeren
229 221 225 203
200
194
197
202
199
1.870
208
207
193
182 187 176 179
169
163
173
165
182
Monitoren
228 214 210 238
245
260
281
275
258
2.209
245
249
260
259 259 272 284
283
277
271
276
262
Afsluiten
32
36
32
36
29
30
33
45
45
318
32
37
35
36
32
29
29
28
33
28
28
28
Uitstroom van dossiers
-24
-34
-23
-29
-28
-22
-39
-42
-44
-285
-51
-27
-35
-35
-17
-29
-36
-29
-40
-52
-40
-50
27
Hulpverlening vanuit de wijkteams
Uitstroom van dossiers
Afsluiten
Monitoren
Plan uitvoeren
Plan maken
Intake
Gestarte intakes
Nieuwe dossiers
700
600
500
400
300
200
100
2019
2020
April
Maart
Februari
Januari
December
November
Oktober
September
Augustus
Juli
Juni
Mei
April
Maart
Februari
Januari
December
November
Oktober
September
Augustus
Juli
Juni
Mei
-100
April
0
2021
2021 Totaal
Januari
Februari
Maart
April
Totaal
Barendrecht Nieuwe dossiers
182
28
28
29
0
85
Gestarte intakes
217
23
22
17
0
62
Intake
395
32
27
27
27
113
Plan maken
926
80
83
76
76
315
Plan uitvoeren
2.184
180
170
163
163
676
Monitoren
3.197
259
252
251
251
1.013
Afsluiten
375
25
24
26
26
101
Uitstroom van dossiers
-441
-36
-45
-42
0
-123
28
Hulpverlening vanuit de wijkteams Nadere toelichting/trend/ontwikkeling: Het aantal nieuwe dossiers fluctueert per maand en is in het eerste kwartaal 2021 lager ten opzichte van het jaar 2020. Als gevolg van Corona is het aantal intakes, gestarte intakes, maar ook de uitvoering van de ondersteuningsplannen is ten opzichte van vorig jaar gedaald. Het aantal gezinnen dat gemonitord wordt, is ten opzichte van vorig jaar gelijk gebleven. Om escalaties bij kwetsbare gezinnen te voorkomen is bij het begin van de Coronacrisis en de periode daarna onderzocht welke kwetsbare gezinnen langer en intensiever gemonitord zouden moeten worden. Hierdoor hebben de wijkteams escalaties in gezinnen weten te voorkomen. Tevens zijn er vanwege de crisis in verhouding meer herindicaties aangevraagd en afgegeven, omdat hulpverlening is vertraagd en/of suboptimaal is uitgevoerd. De uitstroom is hoger dan in 2020. Dit komt o.a. door de toegenomen sturing op de caseload door de gedragsdeskundigen aan de hand van caseloadnormering en te hanteren doorlooptijden van de casuïstiek. Gevolgen Corona De wijkteammedewerkers hebben waar mogelijk binnen de richtlijnen van het RIVM hulpverlening geboden aan gezinnen.
De verwachting is dat het aantal meldingen lopende het jaar weer zal toenemen, onder andere vanwege de gevolgen van de 2e Lock down en de signalerende functie vanuit de scholen, de samenwerkingsverbanden en het centrum voor jeugd en gezin. Vanwege de Corona-maatregelen is minder hulpverlening vanuit specialistische aanbieders geboden. Wijkteamprofessionals hebben ingezet op het organiseren van alternatieve vormen van opvang, hulp en ondersteuning. Op basis van de gezinssituatie is bekeken of toegeleid kon worden naar lokaal gecontracteerde aanbieders. De verwachting is dat als gevolg van de opgelegde maatregelen en de daarbij behorende beperkingen dat hulpverleningstrajecten langer nodig zullen zijn. Daarnaast was/is de verwachting dat door de sluiting van de scholen in de 2e lockdown de druk op de kwetsbare gezinnen door thuislerende kinderen nog verder toeneemt en meer aandacht zal uitgaan naar het organiseren van alternatieve vormen van opvang. De wijkteammedewerkers ondersteunen deze gezinnen met hun kennis van de sociale kaart in het organiseren van een alternatieve oplossing. Hiertoe staan zij in contact met mogelijke aanbieders die kunnen voorzien in een oplossing. Wachttijden Binnen de wijkteams is sprake van wachttijden. De wachttijd daalt licht in Oud Barendrecht maar nog niet in Carnisse.
Sturing vindt plaats op de caseload, de functies en bijbehorende taken op het gebied van hulpverlenen, indiceren en evaluaties. Samenwerking huisartsen De samenwerking tussen de wijkteammedewerkers en de huisartsen is goed. Ze weten elkaar steeds beter te vinden maar we zien nog steeds dat huisartsen vaak direct doorverwijzen naar lokale- of specialistische jeugdhulp. Door te overleggen met de huisartsen en aanbieders van specialistische jeugdhulp, zetten we in op het optimaal afstemmen van de verwijzingen en het op- en afschalen van zorg. In de tweede helft van 2021 zal gestart worden met een pilot praktijkondersteuner huisartsen Jeugd GGZ. Hiermee hopen we een kwalitatieve verbetering in te zetten alsmede een vermindering van verwijzingen naar lokale- en regionale jeugdhulp.
29
3. Wmo en doelgroepenvervoer Inleiding De rapportage voor het onderdeel maatschappelijke ondersteuning (hierna: Wmo) is uitgebreid met een aantal nieuwe rapportages, namelijk de rapportage ‘Wmo cliënten per wijk’ en de rapportage ‘Zorgstapeling Wmo’. Ook is weergave van de rapportage ‘Leeftijdsverdeling Wmo’ aangepast, zodat de ontwikkeling door de tijd zichtbaar gemaakt is. Leeswijzer Achtereenvolgens komen de volgende rapportages aan bod: 1. 2. 3. 4. 5.
Trends en ontwikkelingen Wmo Wmo cliënten per wijk Leeftijdsverdeling Wmo Zorgstapeling Wmo Wmo beschikkingen
Trends en ontwikkelingen Wmo Lokaal en landelijk is het beeld dat meer inwoners, vaker en intensiever een beroep doen op Wmo voorzieningen. Dit is te verklaren uit de volgende drie maatschappelijke trends en ontwikkelingen: 1. Het abonnementstarief Een landelijk bevestigd beeld is dat door de invoering van he abonnementstarief in 2018 de groei van het aantal unieke cliënten met een Wmo voorziening extra toe neemt. Vooral door extra instroom vanuit de hogere inkomensklassen en bij 65-plussers1. De genoemde trenbreuk is vooral waarneembaar bij de voorziening Hulp bij het Huishouden. 2. De (dubbele) vergrijzing Dubbele vergrijzing is het verschijnsel dat niet alleen de groep ouderen een relatief groter aandeel vormt van de bevolking (o.a. als gevolg van de babyboom na de Tweede Wereldoorlog), maar dat ook de gemiddelde leeftijd steeds hoger komt te liggen. Op twee manieren neemt de vergrijzing daardoor toe. De verwachting is dat het percentage 65- en 75-plussers in de jaren 2020 tot 2030 zal groeien van 17.5% naar 24.1% en tot 2040 verder zal toenemen tot 29.5%2. Naast dat er dus meer (oudere) ouderen zullen zijn, blijven deze ouderen bovendien langer thuis wonen. Hierdoor maken zij (langer) gebruik van Wmo voorzieningen voordat zij doorstromen naar de Wlz. 3. De ambulantisering van de zorg Hulp en ondersteuning worden steeds vaker in de eigen wijk geboden (ambulantisering).
Voor inwoners met psychiatrische problematiek is het bijvoorbeeld sinds de invoering van de wet Verplichte GGZ mogelijk om thuis behandeling en begeleiding te krijgen in plaats van een opname in een instelling. Hierdoor wordt de doelgroep voor de Wmo vergroot. Wmo cliënten per wijk
1 TWEEDE RAPPORTAGE 2020
- Monitor abonnementstarief Wmo
2 Nota Integraal Beleid Sociaal Domein gemeente Barendrecht, pag. 65.
30
Toelichting Unieke cliënten per wijk na 1e kwartaal In de grafiek is een weergave te zien van het aantal unieke cliënten in zorg in het eerste kwartaal van de jaren 2018 tot 2021. Over het algemeen is het beeld dat het aantal unieke cliënten in zorg door de jaren heen toe neemt (zie toelichting trends en ontwikkelingen). Ook is logischerwijs te zien dat de wijken met een groter aantal inwoners relatief meer unieke cliënten in zorg heeft. Tevens is de groep ‘Buiten Barendrecht’ opgenomen. Dit zijn de cliënten die het hoofdverblijf in Barendrecht hebben, maar zijn ingeschreven in een andere (naburige) gemeente. Of het betreft cliënten waarvan de verblijfplaats (nog) niet was geregistreerd. Door de systemen steeds nauwkeuriger te vullen neemt het aantal cliënten in deze groep de laatste jaren flink af.
31
Leeftijdsopbouw Wmo
Toelichting Leeftijdsopbouw Wmo cliënten De gestapelde staafdiagram laat de verdeling van het aantal unieke cliënten verdeeld naar leeftijdsgroep zien. Het aantal unieke cliënten in zorg in maart 2021 is exact gelijk aan het aantal van maart 2020. In de periode januari 2021 – maart 2021 is het aantal cliënten in zorg wel toegenomen met 0.8% (+18). In maart 2021 is verreweg de grootste groep de 75-plussers (58%) en daarna de 60-plussers met 19%. De groep 60- en 75-plussers doet over het algemeen een beroep op de Wmo vanuit ouderdom gerelateerde klachten zoals somatische en/of psychogeriatrische klachten. Hierbij passen maatwerkvoorzieningen zoals collectief vervoer, Hulpmiddelen, Hulp bij het Huishouden en (minder vaak voorkomend) dagbesteding. De groepen (jongere) Wmo cliënten zijn minder groot (totaal 23%). Deze groepen cliënten doen vaak een beroep op de Wmo om de volgende redenen: een beperking of handicap, hierbij zijn vaak de maatwerkvoorzieningen hulpmiddelen, dagbesteding en/of individuele begeleiding passend; GGZ gerelateerde hulpvragen, hierbij zijn vaak de maatwerkvoorzieningen beschermd wonen en maatschappelijke opvang, dagbesteding en/of individuele begeleiding passend; hulpvragen naar aanleiding van een ingrijpende levensgebeurtenis (zoals echtscheiding en/of problematische schulden), hierbij is vaak individuele begeleiding een passende oplossing.
32
Zorgstapeling Wmo
Toelichting Zorgstapeling Wmo (HH, BG, en HM) Toelichting Legenda: HM = Hulpmiddelen, bestaande uit Rolstoelvoorzieningen, Vervoersvoorzieningen en Woonvoorzieningen. Cliënten met een enkel een vervoersvoorziening Collectief vervoer zijn niet in deze weergave opgenomen omdat dit geen hulpmiddel betreft. HH = Hulp bij het Huishouden, bestaande uit de algemene- en de maatwerkvoorziening schoonmaakondersteuning en de maatwerkvoorziening persoonlijke dienstverlening. BG = Wmo Begeleiding, bestaande uit: reguliere- en specialistische individuele begeleiding, reguliere- en specialistische dagbesteding, en vervoer naar dagbesteding. Toelichting ontwikkeling zorgstapeling: De gestapelde staafdiagram ‘zorgstapeling Wmo’ laat het aantal unieke cliënten in zorg met één of meer Wmo voorzieningen zien. In de periode maart 2020 – maart 2021 is het aantal cliënten met een voorziening (HH, BG en/of HM) toegenomen met 3.7% (+56). In het eerste kwartaal 2021 (periode jan – mrt) is de toename 1% (+17 cliënten). Wat opvalt is dat in het grootste gedeelte (maart 2021: 82%, 1269 cliënten) bestaat uit cliënten met één enkele voorziening (alléén HH, HM óf BG), slechts 18% (maart 2021: 289 cliënten) heeft twee of alle drie de voorzieningen.
33
Beschikkingen Wmo
Toelichting Beschikkingen Wmo Toelichting Legenda: WV = Woonvoorziening: zoals een deurdranger, traplift of woningaanpassing; VV = Vervoersvoorziening: zoals een scootmobiel, aangepaste fiets of een collectiefvervoerspas; RO = Rolstoelvoorziening: rolstoelen en toebehoren BG = Wmo Begeleiding, bestaande uit: reguliere- en specialistische individuele begeleiding, reguliere- en specialistische dagbesteding, en vervoer naar dagbesteding; HH = Hulp bij het Huishouden: maatwerkvoorziening schoonmaakondersteuning en de maatwerkvoorziening persoonlijke dienstverlening; AVS = Hulp bij het Huishouden: algemene voorziening schoonmaakondersteuning; Toelichting ontwikkeling ‘Beschikkingen Wmo’ De gestapelde staafdiagram ‘beschikkingen Wmo’ laat het aantal nieuwe en openstaande beschikkingen Wmo zien. In de periode maart 2020 – maart 2021 is het aantal openstaande en nieuwe beschikkingen toegenomen met 2.2% (+90 beschikkingen). In het eerste kwartaal 2021 (Q1 ‘21) is de toename 1% (+44 beschikkingen). De grootste toename is te zien bij de AVS (periode mrt ‘20- mrt ‘21: +22.6%, +110 beschikkingen) (Q1 ’21: +3.3% +19) en WV (periode mrt ’20 – mrt ’21: +16.9%, +62 beschikkingen) (Q1 2021: +4.6%, +19 beschikkingen). Het aantal beschikkingen voor RO en VV zijn nagenoeg gelijk gebleven. Deze ontwikkelingen zijn in lijn met de genoemde landelijke en lokale ontwikkelingen.
Het aantal beschikkingen voor BG is in de periode mrt ’20 – mrt ’21 gedaald met 12,7%, -45 beschikkingen. In het eerste kwartaal ’21 is deze daling afgenomen naar 3.4%, -11 beschikkingen). Zoals aangegeven bij de jaarrapportage is deze daling een trendbreuk met voorgaande jaren is deze onder andere wel te verklaren uit een tijdelijke daling in het aantal meldingen Wmo, waarbij de onzekerheid door corona waarschijnlijk een rol speelt. De verwachting was dat de daling zou afnemen. Dat is in het eerste kwartaal ’21 ook gebeurd. We verwachten dat in de komende periode, nadat corona een minder grote rol speelt in ons dagelijks leven, de aantallen BG weer zullen toenemen tot minimaal het niveau van dec 2019 en mogelijk zelfs een autonome groei laten zien.
34
Bijlage Evaluatie doelgroepenvervoer - Resultaten Barendrecht augustus 2020 t/m Gebruikersaantallen per doelgroep Maand Wmo LLV (ritten) (personen) Augustus 1446 78 September 1574 112 Oktober 1182 115 November 1180 116 December 1146 116 Januari 1005 41 Februari Maart April Mei Juni Juli Klachten Wmo vervoer Aantal klachten per maand Maand Gegrond Augustus 1 September 4 Oktober 0 November 3 December 0 Januari 1 Februari Maart April Mei Juni Juli Totaal 9
Ongegrond
Jeugd (personen) 12 23 23 22 21 20
Schakel (personen) 1 1 1 1 1 0
0 0 0
In behandeling 0 0 0 0 0 0
Totaal 2 7 3 3 0 1
0
0
16
1 3 3
Ritduur gemiddeld in min. (max. 90 minuten) Maand LLV Jeugd Augustus September Oktober November December Januari Februari Maart April Mei Juni Juli
28 42,8 41,4 40,6 40,3 23,9
16 21,9 21,8 22,7 20,4 16,4
Klachten Leerlingen- en Jeugdhulpvervoer Aantal klachten per maand Maand Gegrond Ongegrond Augustus 1 0 September 6 2 Oktober 2 1 November 4 0 December 0 1 Januari 1 0 Februari Maart April Mei Juni Juli Totaal 14 4
21 28,6 28,1 28,6 28,4 0
Totaal 1 8 3 4 1 1
0
18
Percentage gegronde klachten t.o.v. het aantal ritten Maand Gegrond Ritten %
Klachtcategorie Categorie klacht Communicatie Gedrag mdw Diversen Niet verreden Prijs Tijdigheid Voertuig Totaal
Klachtcategorie Categorie klacht Communicatie Gedrag mdw Diversen Niet verreden Prijs Tijdigheid Planning Totaal
Aantal 0 0 0 0 0 1 0 1
% 0% 0% 0% 0% 0% 100% 0% 100%
35
1 6 2 4 0 0
236 4112 3196 4140 2231 948
13
14863
Aantal 3 1 1 1 0 6 1 13
% 13% 13% 0% 13% 0% 50% 13% 100%
Augustus September Oktober November December Januari Februari Maart April Mei Juni Juli
In behandeling 0 0 0 0 0 0
Percentage gegronde klachten t.o.v. het aantal ritten Maand Gegrond Ritten % (max 0,3%) Augustus 1 1446 0,07% September 4 1574 0,25% Oktober 0 1182 0,00% November 0 1180 0,00% December 0 1146 0,00% Januari 1 1005 0,10% Februari #DEEL/0! Maart #DEEL/0! April #DEEL/0! Mei #DEEL/0! Juni #DEEL/0! Juli #DEEL/0! Totaal 6 7533 0,08%
Augustus September Oktober November December Januari Februari Maart April Mei Juni Juli Totaal
Stiptheid Wmo Maand
Schakel
(max 0,3%) 0,42% 0,15% 0,06% 0,10% 0,00% 0,00% #DEEL/0! #DEEL/0! #DEEL/0! #DEEL/0! #DEEL/0! #DEEL/0! 0,09%
% 96,13 93,52 96,87 96,02 96,34 97,11
Toelichting
Het volume Doelgroepenvervoer is gedurende het laatste jaar sterk beïnvloed door de gevolgen van de coronamaatregelen. De sluiting van het onderwijs, het verbieden van evenementen en de oproep van ‘social distancy’ heeft gedurende 2020 en 2021 een duidelijke impact gehad op het aantal ritten en het aantal gebruikers van het doelgroepenvervoer. De verwachting is dat dit zeker in 2021 nog van toepassing zal zijn. De Wmo-vervoerders schaalden gedurende 2020 het aantal diensten af en experimenteren momenteel met een flexibele schil om zo de fluctuerende vraag op te kunnen vangen en zich voor te bereiden op het eventuele ‘nieuwe normaal’. Het Wmo-vervoer is na de eerste lock-down niet meer op het oude niveau teruggekomen en blijft tussen de 40-60% fluctueren. De verwachting is dat in juli veel gebruikers gevaccineerd zullen zijn en het aantal ritten zullen toenemen richting 70% tot 80%. Het aantal gebruikers bij het leerlingen- en jeugdvervoer, inclusief schakelklas zijn normaliter gedurende het schooljaar redelijk stabiel, echter zien we bij het Leerlingenvervoer vanaf half december 2020 wederom een enorme daling in de ritten met betrekking tot de coronamaatregelen en sluiting van de scholen. Deze daling is echter anders dan bij het Wmo-vervoer, omdat de leerlingen op een bepaald moment vanaf half maart 2021 weer volledig of deels naar school gaan.
Het anticiperen met betrekking tot op- en afschalen blijft bij het leerlingenvervoer een continuerende uitdaging. Op dit moment is nog steeds niet duidelijk hoe de toekomstige coronamaatregelen eruit gaan zien. We volgen de ontwikkelingen en de richtlijnen van de VNG hierover nauwgezet. De verwachting is dat zonder coronamaatregel het Wmo-vervoer door de vergrijzing een lichte autonome stijging laat zien van het aantal gebruikers. Het jeugd- en leerlingenvervoer zal naar alle waarschijnlijkheid redelijk stabiel blijven. Hieronder een overzicht met het aantal ritten Wmo-vervoer en leerlingen- en jeugdvervoer tot 1 februari 2021. Hierin zijn de fluctuaties per maand duidelijk zichtbaar.
36
4. Succesverhalen In dit hoofdstuk lichten we een paar mooie succesverhalen uit binnen het sociaal domein en maatschappelijke zaken. Alliantie Sociale Samenhang Met Gemeente Barendrecht als regievoerder en onze partners is deze alliantie na de start ontwikkeld tot een mooi samenwerkingsverband. De partners (onder andere KijkopWelzijn, de Bibliotheek AanZet, Patrimonium, Stichting IJsselmonde-Oost, de Barendrechtse Uitdaging, Stichting Kleurrijk, Stichting Present en Samen Ouder Worden) organiseren bijvoorbeeld coronaproof activiteiten. Een mooi voorbeeld op dit moment is ‘Samen kleuren we corona weg’, een schilderactiviteit. Iedereen kan zich aanmelden voor een gratis schilderpakket met daarin een canvas doek, set met kwasten en verschillende kleuren verf. Onder het motto “Samen kleuren we corona weg” worden alle Barendrechters uitgedaagd om een kunstwerk te maken. De uiteindelijke kunstwerken worden op een publieke locatie tentoongesteld. Nadat iedereen de gelegenheid heeft gehad de creaties te bezichtigen, worden deze verkocht. De opbrengst van de schilderijen gaat naar een lokaal doel of initiatief. “Met dit initiatief slaan verschillende maatschappelijke organisaties de handen ineen”, aldus een van de organisaties. “We hopen dat veel mensen zich aanmelden en een mooi kunstwerk maken.
In de huidige tijd is het fijn om thuis lekker creatief bezig te zijn, zeker als anderen kunnen genieten van het fleurige resultaat.” Bron: https://www.kijkopwelzijn.nl/post/schilderactiviteit-voor-alle-barendrechters Best Practice: Jongerenparticipatie De samenwerking rondom jongerenparticipatie in Barendrecht is een ‘best practice’ die deel uitmaakt van het Vlaams-Nederlands Lerend netwerk cultuurparticipatie voor kwetsbare jongeren. Verschillende organisaties slaan de handen in elkaar om aan zoveel mogelijk (kwetsbare) jongeren uit de gemeente zinvolle jongerenparticipatie te bieden. De gemeente, de jongerenwerkorganisatie KijkopWelzijn, Bibliotheek Aanzet en Theater Het Kruispunt, beide ondergebracht in het gebouw Het Kruispunt, gaan daarvoor structurele en projectmatige samenwerkingen aan. Daarnaast zijn er nog tal van andere partners, zoals het onderwijs en het Kenniscentrum Cultuureducatie Rotterdam, die incidenteel aansluiten. Inspelen op de behoefte en noden van jongeren is voor de partners de leidraad om projecten op te zetten. De samenwerking biedt voor de partners de mogelijkheid om elkaars faciliteiten, kennis en netwerk te kunnen benutten. Willen de culturele partners een project met jongeren opstarten? KijkopWelzijn weet hen te vinden. Heeft het jongerenwerk op zijn beurt ruimte nodig? Het Kruispunt weer raad. Men zoekt elkaar op wanneer het kan.
Een van de grootste successen is het Zomerprogramma 2020. Door samen in te zetten op een zinvolle dagbesteding in de zomervakantie, kon een breed scala aan activiteiten aangeboden worden. Een noodzaak die nog groter werd tijdens de coronacrisis. Het aanbod werd uitgebreid met activiteiten van andere culturele organisaties in Barendrecht. KijkopWelzijn was de kartrekker van het project. De partners waren verantwoordelijk voor hun programmering en activiteiten op hun locatie, maar de communicatie liep gezamenlijk. Ze traden samen naar buiten en alle aanmeldingen verliepen via één website. Het Zomerprogramma werkte ook drempelverlagend: Kwetsbare jongeren, die nog nooit in het gebouw waren geweest, volgden op de eerste dag muzieklessen van de muziekpartner ‘CultuurLocaal’ en wilden gelijk de volgende dag weer de muziekles volgen. Het project zal in 2021 herhaald worden met nog meer culturele partijen. Bron: https://www.publiq.be/nl/inzichten-en-praktijk/jongerenparticipatie-en-talentontwikkeling-in-barendrecht
37
.
s ar c a e KPI Inkomen
Toelichting Uitkeringsdossiers In de maanden januari, februari en maart 2021 is een stabilisatie te zien van het aantal uitkeringsdossiers. Wij blijven hiermee nog onder de doelstelling van 533 verstrekte uitkeringen of lager en voldoen op dit moment aan de gestelde KPI. De maatregelen die de afgelopen periode genomen zijn ter bestrijding van de corona pandemie (strenge lockdown), maken het enerzijds lastig om personen met een uitkering naar werk te bemiddelen. In bepaalde sectoren is er aanzienlijk minder werkgelegenheid. Anderzijds betekent dit dat mensen niet meer in hun levensonderhoud kunnen voorzien en een beroep moeten doen op bijstand. De verwachting is dat het uitkeringsbestand nog (licht) zal stijgen. Jongeren Relatief weinig jongeren hebben een uitkering. Ook ten tijde van de coronapandemie zien wij geen sterke stijging van het aantal jongeren in de bijstand. Wij blijven hiermee beter scoren dan de doelstelling die gesteld is voor 2021 (maximaal 15% jongeren met een uitkering).
38
KPI Werk
Toelichting Uitstroom naar werk en opleiding In 2021 willen wij 90 personen naar werk of een opleiding bemiddeld hebben. De afstand tot de arbeidsmarkt voor uitkeringsgerechtigden is gemiddeld groot. Het is lastig deze doelgroep op de korte termijn op of naar de arbeidsmarkt te bemiddelen en neemt meer tijd in beslag. Door de coronamaatregelen is het op dit moment lastig om kandidaten snel te bemiddelen naar werk. Wij hopen dit in de loop van 2021 in te halen. *De cijfers uit de tabel reden beëindiging en de KPI uitstroom naar werk en opleiding komen niet met elkaar overeen. Dit komt omdat de data uit 2 verschillende systemen wordt gehaald. Er wordt aan gewerkt om dit te corrigeren. SRoI In het eerste kwartaal van 2021 is er 1 persoon aan het werk gegaan door een plaatsing via een SRoI verplichting. In 2021 worden er nieuwe aanbestedingen gedaan waarmee wij verwachten aan de doelstelling van 15 plaatsingen via SRoI te kunnen voldoen. Inkomsten uit deeltijd werk Op dit moment heeft ongeveer 7,7% van het aantal uitkeringsgerechtigden parttime inkomsten. De doelstelling is, om dit tenminste 10% te laten zijn. Het aantal uitkeringsgerechtigden met een parttime aanstelling en daarnaast een aanvullende uitkering is in het eerste kwartaal van 2021 licht gedaald. Aannemelijk is dat de coronapandemie hier invloed op heeft gehad.
De cijfers voor maart 2021 zijn nog niet compleet, dit komt omdat veel loonstroken over maart pas in april verstrekt worden. Dit zal achteraf gecorrigeerd worden. Duurzame uitstroom Wij willen onze inwoners graag aan het werk helpen en hierbij ondersteuning bieden. Wat wij hierbij ook belangrijk vinden, is dat de inwoner voor langere tijd aan het werk is. Dit betekent in ieder geval een contract van 6 maanden met een inkomen boven het bijstandsniveau. Dit is zowel voor de inwoners als voor de gemeente een voordeel. Dit noemen we duurzame uitstroom. Voor 2021 hebben we de doelstelling gesteld om ervoor te zorgen dat in ieder geval 55% van de uitstroom naar werk duurzaam is. Op dit moment is de duurzame uitstroom 97%. Dat betekent dat bijna alle kandidaten die aan het werk zijn gegaan in ieder geval 6 maanden aan het werk zijn en blijven. Omdat wij hier iets over een langere periode meten (uitstroom langer dan 6 maanden) wordt voor 2021 het peiljaar juli 2020 t/m juli 2021 aangehouden.
39
KPI Re-integratie
Toelichting In 2021 willen wij voor meer doorstroom tussen de segmenten werk, re-integratie en sociale activering zorgen en meer kandidaten ‘jobready’ maken. Dit betekent dat er over 2021 een doorstroom van in ieder geval 20% moet zijn van de segmenten sociale activering en re-integratie naar werk. Op dit moment is dit percentage ongeveer 13%. Wij willen bovenstaande KPI behalen door onze kandidaten trajecten aan te bieden die bij hen passen en waar zij zich kunnen ontwikkelen. Dit betekent dat wij in ieder geval 42 personen een opleidingstraject hebben kunnen aanbieden, 40 personen een werkervaringsplek en dat in ieder geval 130 personen een traject hebben gevolgd dat bijdraagt aan de ontwikkeling van de persoon, mogelijk richting de arbeidsmarkt. Op dit moment zijn er geen lopende werkervaringstrajecten. Door de coronamaatregelen is het op dit moment lastig een geschikte werkervaringsplek te vinden voor onze werkzoekenden.
40