CConstaterende datBarendrecht
Koppel je AI →
Document · PDF

B25 Onderzoek Luchtkwaliteit De Stationstuinen

Oriënterende commissie Ruimte 4 april 2023, gemeente BarendrechtBij agendapunt: Proces gebiedsontwikkeling De Stationstuinen29.800 woorden

Open het PDF bij de gemeente ↗Naar de vergadering →

Tekst van het document

Uit het bestand gehaald, zonder opmaak, tabellen en afbeeldingen · deel 1 van 3

Onderzoek luchtkwaliteit De Stationstuinen te Barendrecht

projectnummer 0470766.100 definitief revisie 01 10 februari 2023

Onderzoek luchtkwaliteit De Stationstuinen te Barendrecht

projectnummer 0470766.100 definitief revisie 01 10 februari 2023

Auteur T. Sweerts

Opdrachtgever Gemeente Barendrecht Binnenhof 1 2991 AA BARENDRECHT

Gecontroleerd: M.L. Kornet

datum 10 februari 2023

beschrijving definitief

vrijgave M.L. Kornet

Inhoudsopgave

Blz.

1

Inleiding

1

1.1 1.2 1.3

Ontwikkeling De Stationstuinen Onderzoek luchtkwaliteit Leeswijzer

1 2 2

2

Wettelijk Kader

3

2.1 2.2 2.3 2.4

Grenswaarden Regeling beoordeling luchtkwaliteit 2007 Toepasbaarheidsbeginsel en blootstellingscriterium WHO-advieswaarden

3 4 4 5

3

Voornemen en uitgangspunten

6

3.1 3.2 3.2.1 3.2.2 3.3 3.4 3.5 3.6

Planvoornemen Verkeer Intensiteiten Overige gegevens Referentiesituatie Rekenprogramma Overige invoergegevens Wijze van beoordeling

6 7 7 10 10 12 12 13

4

Resultaten en beoordeling (m.e.r.-procedure)

14

4.1 4.1.1 4.1.2 4.1.3 4.2 4.2.1 4.2.2 4.2.3 4.3

Luchtkwaliteit binnen De Stationstuinen Stikstofdioxide (NO2) Fijn stof (PM10) Fijn stof (PM2,5) Luchtkwaliteit buiten De Stationstuinen (bestaande woningen) Stikstofdioxide (NO2) Fijn stof (PM10) Fijn stof (PM2,5) Maatregelen om de luchtkwaliteit te verbeteren

14 14 16 18 20 20 22 23 24

5

Onderzoek bestemmingsplan (fase 1)

25

5.1 5.2 5.3

Stikstofdioxide (NO2) Fijn stof (PM10) Fijn stof (PM2,5)

25 25 26

7

Conclusie

27

7.1 7.2 7.3

Effecten ten gevolge van de ontwikkeling Toets grenswaarden WHO-advieswaarden

27 27 27

Bijlage 1: Bedrijvigheid referentiesituatie Bijlage 2: Invoergegevens rekenmodel Bijlage 3: Rekenpunten Bijlage 4: Resultaten

Onderzoek luchtkwaliteit De Stationstuinen te Barendrecht projectnummer 0470766.100 10 februari 2023 revisie 01 Gemeente Barendrecht

1

Inleiding

1.1

Ontwikkeling De Stationstuinen Gemeente Barendrecht is voornemens het gebied ten oosten van het NS-station, genaamd De Stationstuinen, te herontwikkelen. De Stationstuinen wordt een nieuw gemengd woonwerkgebied met ruimte voor circa 3.500 woningen, maatschappelijke voorzieningen, onderwijs, de mogelijkheid voor start-ups en ruimte voor research en development en experience.

Figuur 1-1 Ligging en begrenzing van het plangebied voor De Stationstuinen.

Om de ontwikkeling mogelijk te maken heeft de gemeente Barendrecht allereerst een gebiedsvisie opgesteld. Deze visie moet nu vertaald worden naar een planologisch-juridisch kader. Dit vindt gefaseerd plaats, de eerste fase betreft de ontwikkeling van ruim 800 woningen. Voor de eerste fase wordt een bestemmingsplan opgesteld. Voor de totale ontwikkeling wordt de plan-m.e.r.procedure doorlopen en een MER opgesteld. Het MER onderzoekt en beoordeelt de effecten op de leefomgeving en de belangrijke keuzes die hiervoor nog te maken zijn. Het MER is procedureel gekoppeld aan het bestemmingsplan.

Blad 1 van 28

Onderzoek luchtkwaliteit De Stationstuinen te Barendrecht projectnummer 0470766.100 10 februari 2023 revisie 01 Gemeente Barendrecht

1.2

Onderzoek luchtkwaliteit Onderzoek ten behoeve van het MER Het MER voor De Stationstuinen beoordeelt het woon- en leefklimaat in het nieuwe woongebied. Daarnaast onderzoekt het MER de effecten van de ontwikkeling op de leefomgeving. Luchtkwaliteit is een van de aspecten die het woon- en leefklimaat beïnvloeden én een aspect dat beïnvloed wordt door de ontwikkeling, door de verkeersaantrekkende werking. In het MER is het volgende beoordelingskader voor luchtkwaliteit opgenomen: Criteria

Beoordeling

Methodiek

Luchtkwaliteit binnen het plangebied

De concentraties luchtverontreinigende stoffen in het plangebied.

Kwantitatief

Effecten op luchtkwaliteit bij bestaande woningen

De effecten van het planvoornemen op de concentraties luchtverontreinigende stoffen ter plaatse van bestaande woningen.

Kwantitatief

Dit rapport onderzoekt de concentraties luchtverontreiniging in het plangebied van De Stationstuinen en de effecten van de ontwikkeling op de concentraties luchtverontreiniging bij bestaande woningen in de omgeving. Onderzoek ten behoeve van het bestemmingsplan Ruimtelijke plannen, zoals een bestemmingsplan, dienen te worden beoordeeld op de uitvoerbaarheid in relatie tot actuele milieuwetgeving. In het kader van de Wet milieubeheer moet beoordeeld worden of het plan leidt tot een overschrijding van de grenswaarden. Hiervoor zijn luchtkwaliteitsberekeningen uitgevoerd met het rekenprogramma Geomilieu. In dit rapport zijn de gehanteerde uitgangspunten voor en de resultaten van deze berekeningen beschreven.

1.3

Leeswijzer In hoofdstuk 2 wordt het wettelijk kader weergegeven. In hoofdstuk 3 wordt ingegaan op het voornemen en de uitgangspunten. Hoofdstuk 4 beschrijft de resultaten en de conclusie.

Blad 2 van 28

Onderzoek luchtkwaliteit De Stationstuinen te Barendrecht projectnummer 0470766.100 10 februari 2023 revisie 01 Gemeente Barendrecht

2

Wettelijk Kader De belangrijkste wet- en regelgeving voor het milieuaspect luchtkwaliteit is vastgelegd in ‘Titel 5.2 Luchtkwaliteitseisen’ van de Wet milieubeheer (Wm). In artikel 5.16, lid 1 van de Wm is bepaald dat bestuursorganen een besluit, dat gevolgen kan hebben voor de luchtkwaliteit, kunnen nemen wanneer aannemelijk is dat aan één of meer van onderstaande grondslagen wordt voldaan: a. b. c. d.

Er wordt voldaan aan de in bijlage 2 van de Wm opgenomen grenswaarden; Het besluit leidt (per saldo) niet tot een verslechtering van de luchtkwaliteit; Het besluit draagt ‘niet in betekenende mate’ bij aan de jaargemiddelde concentraties stikstofdioxide (NO2) en fijn stof (PM10); Het project is opgenomen in het Nationaal Samenwerkingsprogramma Luchtkwaliteit (ook wel NSL genoemd).

Specifieke uitvoeringsregels zijn vastgelegd in besluiten (AMvB’s) en ministeriële regelingen. Het gaat daarbij onder meer om het Besluit en de Regeling niet in betekenende mate bijdragen, de Regeling beoordeling luchtkwaliteit 2007 en het Besluit gevoelige bestemmingen.

2.1

Grenswaarden In samenhang met Titel 5.2 zijn de (Europese) grenswaarden voor de concentraties van luchtverontreinigende stoffen in de buitenlucht vastgelegd in bijlage 2 van de Wet milieubeheer. Deze grenswaarden zijn gericht op de bescherming van de gezondheid van mensen. In onderstaande tabel zijn de grenswaarden weergegeven. Tabel 2-1: Vastgestelde grenswaarden per stof Stof Fijn stof (PM10) Fijn stof (PM2,5)

Concentratie [µg/m3]

Aantal overschrijdingen

jaargemiddelde

40

-

24-uursgemiddelde

50

35

jaargemiddelde

25

-

Soort

jaargemiddelde

40

-

uurgemiddelde*

200

18

Koolmonoxide (CO)

8-uurgemiddelde

10.000

-

Lood (Pb)

jaargemiddelde

0,5

-

24-uursgemiddelde

125

3

uurgemiddelde

350

24

jaargemiddelde

5

-

Stikstofdioxide (NO2)

Zwaveldioxide (SO2) Benzeen (C6H6)

* grenswaarde van toepassing bij wegen waarvan ten minste 40.000 motorvoertuigen per etmaal gebruik maken

Voor de beoordeling van de luchtkwaliteit zijn de concentraties stikstofdioxide (NO2) en fijn stof (PM10) maatgevend. Voor deze stoffen is de kans het grootst dat de bijbehorende grenswaarden worden overschreden. Overschrijding van de grenswaarde voor de uurgemiddelde concentratie NO2 (200 µg/m3) is, in relatie tot wegverkeer, redelijkerwijs uitgesloten. Dergelijke hoge

Blad 3 van 28

Onderzoek luchtkwaliteit De Stationstuinen te Barendrecht projectnummer 0470766.100 10 februari 2023 revisie 01 Gemeente Barendrecht

concentraties doen zich niet voor langs wegen en uit metingen over een periode van 10 jaar blijkt dat overschrijding van de uurnorm voor NO2 niet meer aan de orde is1. Net als voor de jaargemiddelde concentratie PM10 is voor de jaargemiddelde concentratie PM2,5 ook een grenswaarde vastgesteld (25 µg/m3). PM2,5 is een deelverzameling van PM10, en de PM10en PM2,5-concentraties zijn dan ook sterk aan elkaar gerelateerd. Uitgaande van de huidige kennis over emissies en concentraties van PM2,5 en PM10 kan worden gesteld dat, als aan de grenswaarden voor PM10 wordt voldaan, ook aan de grenswaarden voor PM2,5 zal worden voldaan2. Overige luchtverontreinigende stoffen Voor de overige luchtverontreinigende stoffen, waarvoor grens- of richtwaarden zijn opgenomen in de Wm3, zijn de laatste jaren nergens in Nederland overschrijdingen opgetreden van deze waarden en de concentraties vertonen een dalende trend4. Dit beeld wordt bevestigd door metingen van het Landelijk Meetnet Luchtkwaliteit van het RIVM5. Het is dan ook aannemelijk dat een overschrijding van de voor deze (overige) stoffen vastgestelde grens- en richtwaarden, als gevolg van een besluit, redelijkerwijs kan worden uitgesloten.

2.2

Regeling beoordeling luchtkwaliteit 2007 De Regeling beoordeling luchtkwaliteit 2007 bevat voorschriften voor het meten en berekenen van de concentraties luchtverontreinigende stoffen. Er is onder andere voorgeschreven waar en hoe de luchtkwaliteit vastgesteld dient te worden en er zijn enkele standaardrekenmethoden voorgeschreven. Daarnaast is benoemd dat voor berekeningen gebruik gemaakt dient te worden van de generieke invoergegevens die jaarlijks worden vastgesteld door het ministerie van Infrastructuur en Milieu. Tot deze gegevens behoren onder andere de emissiefactoren voor het wegverkeer, de grootschalige achtergrondconcentraties en meteorologische gegevens.

2.3

Toepasbaarheidsbeginsel en blootstellingscriterium In artikel 5.19, lid 2 van de Wm is vastgelegd op welke plaatsen geen beoordeling van de luchtkwaliteit plaats hoeft te vinden. Dit zogenaamde toepasbaarheidsbeginsel beschrijft dat de luchtkwaliteit niet beoordeeld hoeft te worden op onder andere locaties die zich bevinden in gebieden waartoe leden van het publiek geen toegang hebben en waar geen vaste bewoning is. Dit geldt ook voor terreinen waarop één of meer inrichtingen zijn gelegen en de rijbaan van wegen. Op locaties, waar de luchtkwaliteit wel beoordeeld moet worden, wordt deze beoordeeld op plaatsen waar significante blootstelling van mensen plaatsvindt. Hierbij wordt gekeken naar het zogenaamde blootstellingscriterium zoals opgenomen in artikel 22 van de Regeling beoordeling luchtkwaliteit 2007. Het gaat om blootstelling gedurende een periode die, in vergelijking met de middelingstijd van de grenswaarde (jaar, etmaal, uur), significant is. Dit betekent bijvoorbeeld dat op een plaats waar een burger langdurig wordt blootgesteld (onder meer bij woningen) getoetst moet worden aan de jaargemiddelde grenswaarden. 1 2

3

4 5

Ministerie van Infrastructuur en Milieu, Handreiking rekenen aan luchtkwaliteit (actualisatie 2011), juni 2011 Hoogerbrugge, R. et al, Grootschalige concentratie- en depositiekaarten Nederland (rapportage 2020), RIVM-rapport 2020-0091, Bilthoven, Rijksinstituut voor Volksgezondheid en Milieu (RIVM) Grenswaarden voor zwaveldioxide, lood, koolmonoxide en benzeen en richtwaarden voor ozon, arseen, cadmium, nikkel en benzo(a)pyreen CBS, PBL en Wageningen UR, Compendium voor de Leefomgeving (http://www.clo.nl/onderwerpen/luchtkwaliteit) De Smet, P.A.M. et al, Monitoringsrapportage NSL, RIVM-rapport 2020-0164, Bilthoven, RIVM, 2020

Blad 4 van 28

Onderzoek luchtkwaliteit De Stationstuinen te Barendrecht projectnummer 0470766.100 10 februari 2023 revisie 01 Gemeente Barendrecht

2.4

WHO-advieswaarden Naast de wettelijk vastgestelde grenswaarden zijn er ook advieswaarden vanuit de World Health Organisation (WHO). Deze zijn recent geactualiseerd en gepubliceerd op 22 september 2021. In onderstaande tabel zijn deze (nieuwe) WHO-advieswaarden opgenomen. Deze nieuwe concentraties worden op de meeste plekken in Nederland (nog) niet gehaald, hiertoe is wettelijk ook geen verplichting. Tabel 2-2: WHO advieswaarden Stof Fijn stof (PM10) Fijn stof (PM2,5) Stikstofdioxide (NO2)

Soort

Concentratie [µg/m3]

jaargemiddelde

15

24-uursgemiddelde

45

jaargemiddelde

5

24-uursgemiddelde

15

jaargemiddelde

10

uurgemiddelde

25

Blad 5 van 28

Onderzoek luchtkwaliteit De Stationstuinen te Barendrecht projectnummer 0470766.100 10 februari 2023 revisie 01 Gemeente Barendrecht

3

Voornemen en uitgangspunten Er is binnen dit onderzoek ervoor gekozen om alle fasen in beeld te brengen. Hiermee is dit rapport geschikt voor zowel de m.e.r.-procedure (hoofdstuk 4) als de bestemmingsplanprocedure (hoofdstuk 5). Omdat er sprake is van veelal gelijk(soortige) uitgangspunten, worden in dit hoofdstuk de uitgangspunten voor de berekeningen van beide procedures weergegeven. Er is, voor de toets aan de grenswaarden, gerekend met rekenjaar 2023, het eerst mogelijke volledige jaar van besluitvorming en daarmee het eerste jaar waarin de effecten van het plan kunnen optreden. Omdat de volledige planontwikkeling is doorgerekend voor het jaar 2023 en de luchtkwaliteit in Nederland volgens de prognoses steeds beter wordt (schoner worden van het autoverkeer en reductie van bedrijfsemissies door maatregelen bij bedrijven), is er hierdoor sprake van een worstcase beoordeling. De eerste fase van de ontwikkeling zal immers, zoals thans te voorzien is, op z’n vroegst pas in 2023 gerealiseerd kunnen worden in afwachting van besluitvorming/vergunningen, en daarna in de loop der jaren gefaseerd/stapsgewijs plaatsvinden. Hierom is voor de effecten het rekenjaar 2030 gehanteerd.

3.1

Planvoornemen Het planvoornemen is onderverdeeld in woningen, voorzieningen en werkgelegenheid. Onderstaande tabel toont de verdeling voor de referentiesituatie, fase 1 (bestemmingsplan) en fase 2 (MER). Figuur 3-1 toont de ontwikkelvelden binnen De Stationstuinen. Woningen zijn voorzien binnen de bestemming ‘gemengd’. Woningen Voorzieningen Werken (kantoren)

Referentiesituatie 314 woningen 506 m2 horeca +detailh. 772 m2 bvo

Fase 1 – bestemmingsplan 816 woningen 4.325 m2 horeca+detailh. 10.700 m2 bvo

Fase 2 - Gebiedsvisie 3.500 woningen 14.775 m2 52.725 m2

Voor het plan is een verkeersmodel opgesteld. Hierin zijn verschillende scenario’s doorgerekend:  Fase 1 – Dit betreft het (eerste) bestemmingsplangebied met circa 800 woningen;  Fase 2 – Dit betreft de totale ontwikkeling met circa 3.500 woningen;  Fase 2B – Dit betreft wederom de totale ontwikkeling met circa 3.500 woningen waarbij sprake is van betaald parkeren. De Stationstuinen wordt een duurzame gebiedsontwikkeling. De woningen en voorzieningen worden zonder gasaansluiting opgeleverd en verwarmd zonder stikstof-emitterende verwarmingsbronnen. Er zal dus geen sprake zijn van directe emissie naar de atmosfeer als gevolg van het gebruik van de woningen en voorzieningen. In figuur 3.1 is het plangebied weergegeven.

Blad 6 van 28

Onderzoek luchtkwaliteit De Stationstuinen te Barendrecht projectnummer 0470766.100 10 februari 2023 revisie 01 Gemeente Barendrecht

Figuur 3-1: Ontwikkelvelden binnen De Stationstuinen naar functie en woningbouwaantallen

3.2

Verkeer

3.2.1

Intensiteiten Voor het plan zijn de verschillende scenario’s doorgerekend met een verkeersmodel. Uit deze doorrekening volgen de intensiteiten per wegvak, onderverdeeld in licht, middel en zwaar verkeer. Tevens is een onderverdeling in dag-, avond- en nachtperiode gemaakt. In onderstaande tabel zijn voor de hoofdwegen in en rond het plangebied de intensiteiten opgenomen. Hiermee wordt het verschil in intensiteiten tussen de fasen direct duidelijk. Tabel 3-1: Verkeersgeneratie toekomstige ontwikkelingen Wegvak Intensiteit Intensiteit referentie fase 1

Intensiteit fase 2

Intensiteit fase 2B

[mvt/etm]

[mvt/etm]

[mvt/etm]

[mvt/etm]

IJsselmondse Randweg

40.600

41.300

43.000

42.900

Verenambachtsweg

19.300

19.500

22.200

22.200

Donk

6.100

7.500

10.600

10.500

Spoorlaan

2.700

3.100

7.200

7.100

Blad 7 van 28

Onderzoek luchtkwaliteit De Stationstuinen te Barendrecht projectnummer 0470766.100 10 februari 2023 revisie 01 Gemeente Barendrecht

Gebroken Meeldijk

4.100

4.400

6.200

6.100

Toerit A15 IJsselmondse Knoop

19.500

19.800

20.900

20.900

Dierensteinweg

18.800

20.600

22.600

22.600

Voor de modellering van de verschillende fasen zijn die wegvakken meegenomen die een relevante toe- of afname kennen ten opzichte van de referentiesituatie. Dit zijn de wegvakken die geheel de toe- of afname in concentraties bepalen (m.e.r.-procedure). Naast deze wegvakken zijn per fase ook de wegvakken meegenomen die een relevante intensiteit kennen. Deze wegvakken zijn nodig om een correcte toets aan de grenswaarden te kunnen uitvoeren (bestemmingsplanprocedure). Dit betekent dan ook dat voor alle fasen verschillende sets wegvakken (met uiteraard veel overeenkomsten) zijn doorgerekend. Hiermee wordt derhalve een goed beeld gevormd van de extra emissies en navenante concentraties ten gevolge van de ontwikkelingen. In onderstaande figuren zijn de wegvakken weergegeven die zijn gemodelleerd binnen Geomilieu voor de drie fasen.

Figuur 3-2: Wegvakken fase 1 – blauw = normaal en zwart = canyon

Blad 8 van 28

Onderzoek luchtkwaliteit De Stationstuinen te Barendrecht projectnummer 0470766.100 10 februari 2023 revisie 01 Gemeente Barendrecht

Figuur 3-3: Wegvakken fase 2 – rood = snelweg, blauw = normaal en zwart = canyon

Figuur 3-4: Wegvakken fase 2B – rood = snelweg, blauw = normaal en zwart = canyon

Blad 9 van 28

Onderzoek luchtkwaliteit De Stationstuinen te Barendrecht projectnummer 0470766.100 10 februari 2023 revisie 01 Gemeente Barendrecht

Het verkeer, ten gevolge van het plan, is voorbij deze wegvakken dermate verdund, ten opzichte van het autonome verkeer, dat het kan worden beschouwd als zijnde opgenomen in het heersende verkeersbeeld. Hierdoor kan worden gesteld dat het vanaf deze plek het verkeer niet meer terug te herleiden is naar het plan.

3.2.2

Overige gegevens Naast de verkeersgegevens dienen voor de beoordeling van de verkeerseffecten nog enkele andere gegevens te worden ingevoerd. Tot deze gegevens behoren onder meer weg- en omgevingskenmerken zoals snelheid en de mate van bebouwing. In de berekeningen is voor alle wegvakken die vallen binnen het toepassingsbereik van standaardrekenmethode 1 (SRM16) gerekend met het wegtype ‘Canyon’. Voor alle wegen waarvoor uitgegaan is van het wegtype ‘Canyon’ is gerekend met de gemiddelde rijsnelheid op deze weg. Deze gemiddelde rijsnelheid komt overeen met de snelheidstypen (normaal stadsverkeer, doorstromend stadsverkeer, etc.) zoals die jaarlijks door het ministerie van Infrastructuur en Milieu geactualiseerd en vastgesteld worden voor binnenstedelijke wegen (SRM1-wegen). Voor alle in het onderzoek betrokken wegvakken die vallen binnen het toepassingsbereik van SRM2 is gerekend met het wegtype ‘Normaal’ (muv de snelweg). Hiervoor is de daar geldende maximumsnelheid als uitgangspunt genomen. De A15, A16 en A29 zijn gemodelleerd als wegtype ‘Snelweg’ met de ter plaatste geldende maximum snelheid. Voor deze wegen is informatie opgehaald uit de NSL-Monitoringstool (Nationaal Samenwerkingsprogramma Luchtkwaliteit), evenals voor alle overige SRM2 wegen binnen 5 kilometer van de gemodelleerde rekenpunten.

Een tool waarin weggegevens (omgevingskenmerken en intensiteiten) zitten, die jaarlijks een update ondervinden. Binnen dit programma werken overheden samen om de luchtkwaliteit in Nederland te verbeteren. Deze informatie is aan het model toegevoegd om een correcte toets aan de grenswaarden te kunnen uitvoeren. Immers de grotere wegen (SRM2-wegen) die in de buurt van het plangebied liggen hebben ter plaatse van het plangebied nog een bijdrage aan de totale concentraties.

3.3

Referentiesituatie Bij het beschouwen van plannen wordt voor het aspect luchtkwaliteit de huidige planologisch legale situatie als referentiesituatie gehanteerd. In verband met het in beeld brengen van de effecten van het MER is hier dan ook rekening mee gehouden. Referentiesituatie MER Voor de referentiesituatie van het MER is een inventarisatie gemaakt van de huidige gerealiseerde planologisch legale invulling van het plangebied. In onderstaande tabel is deze invulling (deels) weergegeven. Er is geen verschil in plangebied tussen fase 2 en fase 2B en dus ook geen verschil in referentiesituatie van deze twee fasen. De totale gebruikte invulling is terug te vinden in bijlage 1.

In de Regeling beoordeling luchtkwaliteit 2007 worden voor wegen twee standaardrekenmethoden onderscheiden. Voor wegen in een bebouwde omgeving moet gerekend worden conform SRM1, voor wegen in niet bebouwde omgeving en/of wegen die verhoogd liggen wordt gerekend conform SRM2. 6

Blad 10 van 28

Onderzoek luchtkwaliteit De Stationstuinen te Barendrecht projectnummer 0470766.100 10 februari 2023 revisie 01 Gemeente Barendrecht

Referentiesituatie bestemmingsplan Voor de referentiesituatie van enkel het bestemmingsplangebied geldt dat zich hier slechts 1 bedrijf met relevante emissies bevindt. Dit betreft Loods 38 een horecazaak. Ook dit bedrijf is terug te vinden in bijlage 1. Tabel 3-2: Bedrijvigheid referentiesituatie Naam Adres

Milieucategorie

Oppervlakte [ha]

Tumoha BV en Jabaay BV

Gebroken Meeldijk 7 en 68

3.2

0,58

HillFresh International

Transportweg 34

3.1

4,30

Alma Logistics BV

Gebroken Meeldijk 52

3.1

0,69

Barendrechtse Agrarische Groothandel

Donk 13

1

0,67

Olympic Fruit BV

Handelscentrum 40

3.1

2,39

Kivits-Goes Handling BV

Handelscentrum 55

3.1

1,56

J.A. Meeder

Donk 15

3.1

0,67

Verdi Import BV

Koopliedenweg 38

3.1

0,52

Auto Indumij Barendrecht

Tuindersweg 34

2

1,19

Hage International BV

Spoorwegemplacement 1

4.1

0,71

Er is slechts beperkte informatie beschikbaar over relevante emissiekentallen voor industriële en bedrijfsmatige bronnen, zeker als het om onderverdeling naar bedrijf (per SBI-code) of milieucategorie gaat. Dit is verklaarbaar daar geen enkel bedrijf (ook als het een bedrijf uit dezelfde SBIcategorie betreft) dezelfde emissies heeft. Voor de industriële emissies is echter wel informatie beschikbaar in de databank van het CBS . Om voor bedrijfsemissies te komen tot voor het onderzoek bruikbare emissiekentallen per milieucategorie, is uitgegaan van de totale emissie van NOX en NH3 in Nederland zoals opgenomen in de databank van het CBS als gevolg van bedrijfsactiviteiten en mobiele bronnen. Op basis van deze gegevens is vervolgens een emissie-aandeel per milieucategorie bepaald. Bedrijven uit milieucategorieën 4 en hoger emitteren immers meer luchtvervuilende stoffen dan bedrijven uit categorieën 1 en 2. Ook is bekend (op basis van de jaarlijkse inventarisatie van bedrijventerreinen) wat het totale oppervlak aan bedrijventerreinen is in Nederland. Door deze laatste gegevens te combineren met de emissie-aandelen per milieucategorie wordt per stof en per milieucategorie een emissiekental, uitgedrukt in kilogram per hectare per jaar verkregen. Voor de invloed van de bedrijven in de referentiesituatie op de luchtkwaliteit is gekeken naar de emissies van de stoffen NOX en PM10.

Deze stoffen kunnen onder meer vrijkomen bij productieprocessen en zullen veelal naar de buitenlucht worden afgevoerd via schoorstenen of afzuiginstallaties. Ook het in werking hebben van mobiele werktuigen met verbrandingsmotor (o.a. heftrucks) leidt tot een emissie van deze stoffen. Voor de (directe) emissies van de bedrijven is worstcase uitgegaan van de emissiekentallen voor bedrijven van een één stap lagere milieucategorie dan waar zij eigenlijk toe behoren. Op deze manier is ieder geval geen overschatting gemaakt van de emissies die in de referentiesituatie

Blad 11 van 28

Onderzoek luchtkwaliteit De Stationstuinen te Barendrecht projectnummer 0470766.100 10 februari 2023 revisie 01 Gemeente Barendrecht

vrijkomen door de verdwijnende bedrijven. In onderstaande tabel is (wederom deels) de emissiefactor per bedrijf weergegeven. Tabel 3-3: Emissiefactoren bedrijvigheid Naam

Verlaagde milieucategorie

Emissiefactor NOX

PM10

Tumoha BV en Jabaay BV

2

98

10

HillFresh International

2

98

10

Alma Logistics BV

2

98

10

Barendrechtse Agrarische Groothandel

-

-

-

Olympic Fruit BV

2

98

10

Kivits-Goes Handling BV

2

98

10

J.A. Meeder

2

98

10

Verdi Import BV

2

98

10

Auto Indumij Barendrecht

1

98

10

Hage International BV

3

131

19

De emissies zijn in Geomilieu gemodelleerd als puntbronnen, omdat deze ook vaak via schoorstenen de lucht ingaan. Voor de bronkenmerken is deels aangehaakt bij de standaard kenmerken binnen AERIUS voor de sectorgroep “Industrie - Overig”. De uitstoothoogte en de warmte-inhoud zijn echter aangepast (5m en 0,1MW). Deze kenmerken komen meer overeen met de gemodelleerde bedrijven en kunnen worden beschouwd als zijnde maatgevend. Immers hoe hoger de uitstoot of hoe meer warmte-inhoud hoe beter de verspreiding en verdunning en hoe lager de concentraties. Voor fase 1 is enkel rekening gehouden met de referentiebron die binnen het plangebied is gelegen.

3.4

Rekenprogramma De berekeningen van de concentraties luchtverontreinigende stoffen in de lucht zijn uitgevoerd met de module STACKS in het programma Geomilieu (versie 2022). Het rekengedeelte van dit programma is STACKS+, een door het ministerie van Infrastructuur en Waterstaat gevalideerd rekenprogramma. In dit programma kunnen zowel wegen als punt- en oppervlaktebronnen worden doorgerekend in één gecombineerde berekening.

3.5

Overige invoergegevens Naast de eerder in dit hoofdstuk beschreven uitgangspunten dienen voor een correcte berekening een aantal algemene rekenparameters te worden ingevoerd. De in dit onderzoek gehanteerde (algemene) parameters zijn in onderstaande tabel weergegeven. Tabel 3-4: Overige invoergegevens Parameter

Gehanteerde invoer

Rekenjaar

2023 (BP) en 2030 (MER)

GCN-referentiepunt

Mid bronnen

Meteorologische rekenperiode

1995-2004

Blad 12 van 28

Onderzoek luchtkwaliteit De Stationstuinen te Barendrecht projectnummer 0470766.100 10 februari 2023 revisie 01 Gemeente Barendrecht

Parameter

Gehanteerde invoer

Weekendverkeersverdeling

1 (alle weekenddagen)

Zeezoutcorrectie

Nee, 0 µg/m3

Ruwheidslengte

0,44 meter (op basis van bronnen/modelgebied)

Snelwegdubbeltellingscorrectie

Ja

In bijlage 2 is een overzicht opgenomen van de bronnen die in de berekening zijn meegenomen. Bij het vaststellen van de luchtkwaliteit in een lokale situatie, wordt de lokale bijdrage van een bron berekend en opgeteld bij de grootschalige (GCN) concentratie. Grootschalige concentraties worden gebruikt als een benadering van de achtergrondconcentratie. De omliggende grotere wegen (SRM2-wegen) hebben een significante bijdrage in de grootschalige concentratie waardoor er sprake is van dubbeltelling bij het modelleren van deze wegen binnen Geomilieu. Voor deze dubbeltelling is in Geomilieu gecompenseerd door met ‘dubbeltellingcorrectie’ te rekenen.

3.6

Wijze van beoordeling De luchtkwaliteit dient beoordeeld te worden op plaatsen waar significante blootstelling van mensen plaatsvindt (het zogenaamde blootstellingscriterium) en waar burgers normaliter toegang toe hebben (het toepasbaarheidsbeginsel). Op de locaties waar burgers normaliter toegang toe hebben gaat het om blootstelling gedurende een periode, die in vergelijking met de middelingstijd van de grenswaarde (jaar, etmaal en/of uur), significant is. Omdat overschrijdingen van de uurnorm (NO2) niet meer voorkomen in Nederland zijn enkel de jaargemiddelde grenswaarde en de dagnorm hierbij van belang. De concentraties luchtverontreinigende stoffen zijn berekend op locaties in en direct rondom het plangebied waar (langdurige) blootstelling plaats kan vinden. Deze beoordelingspunten liggen, overeenkomstig de Regeling beoordeling luchtkwaliteit 2007, aan weerszijden van de weg op (maximaal) 10 meter uit de wegrand. Op die locaties waar de bebouwing op minder dan 10 meter is gelegen is de afstand tot deze bebouwing aangehouden. Hierbij dient opgemerkt te worden dat gezien het toepasbaarheidsbeginsel en/of blootstellingscriterium vaak niet op 10 meter uit de wegrand getoetst hoeft te worden. De locaties waar daadwerkelijk getoetst dient te worden liggen in die gevallen op grotere afstand van de weg waar sprake is van lagere concentraties luchtverontreinigende stoffen.

Een overzicht van alle gehanteerde beoordelingspunten is opgenomen in bijlage 3 bij dit rapport.

Blad 13 van 28

Onderzoek luchtkwaliteit De Stationstuinen te Barendrecht projectnummer 0470766.100 10 februari 2023 revisie 01 Gemeente Barendrecht

4

Resultaten en beoordeling (m.e.r.-procedure) In dit hoofdstuk zijn de berekende jaargemiddelde concentraties stikstofdioxide (NO2), fijn stof (PM10 en PM2,5) weergegeven en beoordeeld. Alle berekeningsresultaten zijn opgenomen in bijlage 4. Voor een beoordeling van de overige luchtverontreinigende stoffen waarvoor in de Wet milieubeheer grenswaarden zijn opgenomen wordt verwezen naar hoofdstuk 2. Naast het inzicht in de effecten ten opzichte van de referentiesituatie (rekenjaar 2030) wordt voor het MER ook een toets aan de grenswaarden uitgevoerd in verband met de uitvoerbaarheid van het volledige planvoornemen (rekenjaar 2023). Tevens wordt inzicht gegeven in de afstand tot de WHO-advieswaarden (rekenjaar 2030). De jaargemiddelde concentraties zijn berekend op diverse locaties rondom het plangebied, zowel bij woningen als langs de relevante wegen. In de figuren zijn de 5 hoogst berekende jaargemiddelde concentraties opgenomen. Voor de bronbijdrage en de achtergrondconcentraties wordt verwezen naar bijlage 4.

4.1

Luchtkwaliteit binnen De Stationstuinen

4.1.1

Stikstofdioxide (NO2) Toets grenswaarden (rekenjaar 2030) In de figuren zijn de vijf hoogst berekende jaargemiddelde concentraties NO2 weergegeven voor de rekenpunten die binnen het MER gebied liggen. Dit geldt voor zowel fase 2 als fase 2B.

Figuur 4-1 Fase 2 - ligging en hoogte vijf hoogst berekende jaargemiddelde concentraties NO2 [µg/m3]

Blad 14 van 28

Onderzoek luchtkwaliteit De Stationstuinen te Barendrecht projectnummer 0470766.100 10 februari 2023 revisie 01 Gemeente Barendrecht

Figuur 4-2 Fase 2B - ligging en hoogte vijf hoogst berekende jaargemiddelde concentraties NO2 [µg/m3]

Uit de figuren blijkt dat de berekende jaargemiddelde concentraties NO2 (ruim) onder de grenswaarde voor de jaargemiddelde concentratie liggen (40 µg/m3). De berekende uurgemiddelde concentratie NO2 mag niet meer dan 18 keer per jaar groter zijn dan 200 µg/m3. Uit de berekeningen blijkt dat de uurgemiddelde concentratie NO2 op alle beoordelingspunten minder dan 18 keer per jaar groter is dan 200 µg/m3. Effecten ten gevolge van de ontwikkeling (rekenjaar2030) Voor het MER zijn tevens de effecten in beeld gebracht ten gevolge van de ontwikkelingen binnen het plangebied. Hiervoor zijn in onderstaande tabel de 6 locaties met het grootste effect (toe- of afname) op de concentraties NO2 in beeld gebracht. De concentraties in onderstaande tabellen zijn afgerond, hierdoor kan het zijn dat het verschil niet lijkt te kloppen. Op meer cijfers achter de komma klopt de optelling echter wel. Tabel 4-1: Effecten op concentraties fase 2 (rekenjaar 2030) Punt Locatie Achtergrondconcentratie

Jaargemiddelde concentratie REF

Fase 2

Verschil

42

Spoorlaan

15,7

17,6

19,3

1,7

59

Zuidplein

15,7

16,8

18,1

1,3

58

Zuidplein

15,1

16,2

17,4

1,2

44

Spoorlaan

15,7

17,5

17,2

-0,4

47

Gebroken Meeldijk

15,1

17,3

16,6

-0,7

48

Gebroken Meeldijk

15,1

17,6

16,7

-0,9

Blad 15 van 28

Onderzoek luchtkwaliteit De Stationstuinen te Barendrecht projectnummer 0470766.100 10 februari 2023 revisie 01 Gemeente Barendrecht

Tabel 4-2: Effecten op concentraties fase 2B (rekenjaar 2030) Punt Locatie Achtergrondconcentratie

Jaargemiddelde concentratie REF

Fase 2B

Verschil

42

Spoorlaan

15,7

17,6

19,1

1,5

59

Zuidplein

15,7

16,8

17,9

1,1

58

Zuidplein

15,1

16,2

17,2

1,0

44

Spoorlaan

15,7

17,5

16,9

-0,6

47

Gebroken Meeldijk

15,1

17,3

16,3

-1,0

48

Gebroken Meeldijk

15,1

17,6

16,4

-1,1

De effecten voor fase 2 en fase 2B zijn niet beperkt tot de NIBM-grens. Echter slechts enkele rekenpunten liggen boven deze grens (maximaal 1,7 µg/m3 in fase 2 en 1,5 µg/m3 in fase 2B). Uit de rekenresultaten blijkt duidelijk dat betaald parkeren (fase 2B) leidt tot minder toename en meer afname dan fase 2 (zonder betaald parkeren). WHO-advieswaarde (rekenjaar 2030) Uit de resultaten in bijlage 4 blijkt dat nergens wordt voldaan aan de WHO-advieswaarde van 2021 (10 µg/m3). Dit is ook niet vreemd omdat op alle locaties geldt dat de achtergrondconcentratie reeds voor een overschrijding van de WHO-advieswaarde zorgt.

4.1.2

Fijn stof (PM10) Toets grenswaarden (rekenjaar 2023) In de figuren zijn de vijf hoogst berekende jaargemiddelde concentraties PM10 weergegeven voor de rekenpunten die binnen het MER gebied liggen. Dit geldt voor zowel fase 2 als fase 2B.

Figuur 4-3 Fase 2 - ligging en hoogte vijf hoogst berekende jaargemiddelde concentraties PM10 [µg/m3]

Blad 16 van 28

Onderzoek luchtkwaliteit De Stationstuinen te Barendrecht projectnummer 0470766.100 10 februari 2023 revisie 01 Gemeente Barendrecht

Figuur 4-4 Fase 2B - ligging en hoogte vijf hoogst berekende jaargemiddelde concentraties PM10 [µg/m3]

Uit de figuren blijkt dat de berekende jaargemiddelde concentraties PM10 (ruim) onder de grenswaarde voor de jaargemiddelde concentratie liggen (40 µg/m3). De berekende 24-uursgemiddelde concentratie PM10 mag niet meer dan 35 keer per jaar groter zijn dan 50 µg/m3. Uit de berekeningen blijkt dat de 24-uursgemiddelde concentratie PM10 op alle beoordelingspunten minder dan 35 keer per jaar groter is dan 50 µg/m3. Effecten ten gevolge van de ontwikkeling (rekenjaar 2030) Voor het MER zijn tevens de effecten in beeld gebracht ten gevolge van de ontwikkelingen binnen het plangebied. Hiervoor zijn in onderstaande tabel de 6 locaties met de grootste effecten (toe- en afnamen) op de concentraties PM10 in beeld gebracht. De concentraties in onderstaande tabellen zijn afgerond, hierdoor kan het zijn dat het verschil niet lijkt te kloppen. Op meer cijfers achter de komma klopt de optelling echter wel. Tabel 4-3: Effecten op concentraties fase 2 (rekenjaar 2030) Punt Locatie Achtergrondconcentratie

Jaargemiddelde concentratie REF

Fase 2

Verschil

42

Spoorlaan

14,3

14,7

15,2

0,4

38

Zuideinde

14,3

14,6

14,9

0,3

59

Zuidplein

14,3

14,5

14,8

0,2

47

Gebroken Meeldijk

14,4

14,8

14,7

-0,1

48

Gebroken Meeldijk

14,4

14,9

14,8

-0,1

44

Spoorlaan

14,3

14,8

14,6

-0,2

Blad 17 van 28

Onderzoek luchtkwaliteit De Stationstuinen te Barendrecht projectnummer 0470766.100 10 februari 2023 revisie 01 Gemeente Barendrecht

Tabel 4-4: Effecten op concentraties fase 2B (rekenjaar 2030) Punt Locatie Achtergrondconcentratie

Jaargemiddelde concentratie REF

Fase 2B

Verschil

42

Spoorlaan

14,3

14,7

15,1

0,4

38

Zuideinde

14,3

14,6

14,9

0,2

59

Zuidplein

14,3

14,5

14,7

0,2

47

Gebroken Meeldijk

14,4

14,8

14,7

-0,1

48

Gebroken Meeldijk

14,4

14,9

14,7

-0,1

44

Spoorlaan

14,3

14,8

14,5

-0,2

De effecten voor alle fasen blijven beperkt tot onder de NIBM grens. Voor fase 2 en 2B zijn de effecten maximaal 0,4 µg/m3. Uit de rekenresultaten blijkt dat betaald parkeren (fase 2B) leidt tot minder toename en meer afname dan fase 2 (zonder betaald parkeren). Wel zijn deze effecten minder duidelijk dan bij de concentraties NO2. WHO-advieswaarde (rekenjaar 2030) Uit de resultaten in bijlage 4 blijkt dat overal wordt voldaan aan de WHO-advieswaarde van 2021 (15 µg/m3). Voor de toets aan een waarde wordt voor de concentraties luchtverontreinigende stoffen eerst de berekende waarde afgerond en daarna getoetst.

4.1.3

Fijn stof (PM2,5) Toets grenswaarden (rekenjaar 2023) In de figuren zijn de vijf hoogst berekende jaargemiddelde concentraties PM2,5 weergegeven voor de rekenpunten die binnen het plangebied liggen. Dit geldt voor zowel fase 2 als fase 2B.

Figuur 4-5 Fase 2 - ligging en hoogte vijf hoogst berekende jaargemiddelde concentraties PM2,5 [µg/m3]

Blad 18 van 28

Onderzoek luchtkwaliteit De Stationstuinen te Barendrecht projectnummer 0470766.100 10 februari 2023 revisie 01 Gemeente Barendrecht

Figuur 4-6 Fase 2B - ligging en hoogte vijf hoogst berekende jaargemiddelde concentraties PM2,5 [µg/m3]

Uit de figuren blijkt dat de berekende jaargemiddelde concentraties PM2,5 (ruim) onder de grenswaarde voor de jaargemiddelde concentratie PM2,5 (25 µg/m3) liggen. Effecten ten gevolge van de ontwikkeling (rekenjaar 2030) Voor het MER zijn tevens de effecten in beeld gebracht ten gevolge van de ontwikkelingen binnen het plangebied. Hiervoor zijn in onderstaande tabel de 6 locaties met de grootste effecten (toe- en afnamen) op de concentraties PM2,5 in beeld gebracht. De concentraties in onderstaande tabellen zijn afgerond, hierdoor kan het zijn dat het verschil niet lijkt te kloppen. Op meer cijfers achter de komma klopt de optelling echter wel. Tabel 4-5: Effecten op concentraties fase 2 (rekenjaar 2030) Punt

Locatie

Achtergrondconcentratie

Jaargemiddelde concentratie REF

Fase 2

Verschil

42

Spoorlaan

7,5

7,6

7,7

0,1

38

Zuideinde

7,5

7,6

7,7

0,1

59

Zuidplein

7,5

7,6

7,6

0,1

47

Gebroken Meeldijk

7,6

7,8

7,7

0,0

48

Gebroken Meeldijk

7,6

7,8

7,7

0,0

44

Spoorlaan

7,5

7,6

7,6

0,0

Tabel 4-6: Effecten op concentraties fase 2B (rekenjaar 2030) Punt Locatie Achtergrondconcentratie 42

Spoorlaan

7,5

Blad 19 van 28

Jaargemiddelde concentratie REF

Fase 2B

Verschil

7,6

7,7

0,1

Onderzoek luchtkwaliteit De Stationstuinen te Barendrecht projectnummer 0470766.100 10 februari 2023 revisie 01 Gemeente Barendrecht

Punt

Locatie

Achtergrondconcentratie

Jaargemiddelde concentratie REF

Fase 2B

Verschil

38

Zuideinde

7,5

7,6

7,6

0,0

59

Zuidplein

7,5

7,6

7,6

0,0

47

Gebroken Meeldijk

7,6

7,8

7,7

0,0

48

Gebroken Meeldijk

7,6

7,8

7,7

-0,1

44

Spoorlaan

7,5

7,6

7,6

-0,1

De effecten voor beide fasen blijven beperkt tot ver onder de NIBM grens. De effecten beperken zich tot maximaal 0,1 µg/m3. Uit de rekenresultaten blijkt dat betaald parkeren (fase 2B) leidt tot minder toename en meer afname dan fase 2 (zonder betaald parkeren). Wel zijn deze effecten minder duidelijk dan bij de concentraties NO2. WHO-advieswaarde (rekenjaar 2030) Uit de resultaten in bijlage 4 blijkt dat nergens wordt voldaan aan de WHO-advieswaarde (5 µg/m3). Dit is ook niet vreemd omdat op alle locaties geldt dat de achtergrondconcentratie reeds voor een overschrijding van de WHO-advieswaarde zorgt.

4.2

Luchtkwaliteit buiten De Stationstuinen (bestaande woningen) Voor de maatgevende fase (fase 2) is tevens inzicht gegeven in de effecten en concentraties buiten De Stationstuinen.

4.2.1

Stikstofdioxide (NO2) Toets grenswaarden (rekenjaar 2023) In onderstaand figuur zijn de vijf hoogst berekende jaargemiddelde concentraties NO2 weergegeven voor de rekenpunten die buiten het MER gebied liggen.

Blad 20 van 28

Onderzoek luchtkwaliteit De Stationstuinen te Barendrecht projectnummer 0470766.100 10 februari 2023 revisie 01 Gemeente Barendrecht

Figuur 4-7 Fase 2 - ligging en hoogte vijf hoogst berekende jaargemiddelde concentraties NO2 [µg/m3]

Uit de figuur blijkt dat de berekende jaargemiddelde concentraties NO2 (ruim) onder de grenswaarde voor de jaargemiddelde concentratie liggen (40 µg/m3). De berekende uurgemiddelde concentratie NO2 mag niet meer dan 18 keer per jaar groter zijn dan 200 µg/m3. Uit de berekeningen blijkt dat de uurgemiddelde concentratie NO2 op alle beoordelingspunten minder dan 18 keer per jaar groter is dan 200 µg/m3. Effecten ten gevolge van de ontwikkeling (rekenjaar 2030) Voor het MER zijn tevens de effecten in beeld gebracht ten gevolge van de ontwikkelingen binnen het plangebied. Hiervoor zijn in onderstaande tabel de 6 locaties met het grootste effect (toe- of afname) op de concentraties NO2 in beeld gebracht. De concentraties in onderstaande tabel zijn afgerond, hierdoor kan het zijn dat het verschil niet lijkt te kloppen. Op meer cijfers achter de komma klopt de optelling echter wel. Tabel 4-7: Effecten op concentraties fase 2 (rekenjaar 2030) Punt Locatie Achtergrondconcentratie

Jaargemiddelde concentratie REF

Fase 2

Verschil

35

Donk

15,7

18,0

19,2

1,1

28

Veren Ambachtseweg

15,7

20,0

20,4

0,4

11

A15

14,9

20,1

20,4

0,3

36

Zweth

15,7

19,6

19,3

-0,2

55

Koopliedenweg

15,7

18,7

18,5

-0,2

37

Zweth

15,7

21,1

20,8

-0,4

De effecten voor fase 2 zijn beperkt tot de NIBM grens (maximaal 1,1 µg/m3).

Blad 21 van 28

Onderzoek luchtkwaliteit De Stationstuinen te Barendrecht projectnummer 0470766.100 10 februari 2023 revisie 01 Gemeente Barendrecht

WHO-advieswaarde (rekenjaar 2030) Uit de resultaten in bijlage 4 blijkt dat nergens wordt voldaan aan de WHO-advieswaarde (10 µg/m3). Dit is ook niet vreemd omdat op alle locaties geldt dat de achtergrondconcentratie reeds voor een overschrijding van de WHO-advieswaarde zorgt.

4.2.2

Fijn stof (PM10) Toets grenswaarden (rekenjaar 2023) In onderstaand figuur zijn de vijf hoogst berekende jaargemiddelde concentraties PM10 weergegeven voor de rekenpunten die buiten het MER gebied liggen.

Figuur 4-8 Fase 2 - ligging en hoogte vijf hoogst berekende jaargemiddelde concentraties PM10 [µg/m3]

Uit de figuur blijkt dat de berekende jaargemiddelde concentraties PM10 (ruim) onder de grenswaarde voor de jaargemiddelde concentratie liggen (40 µg/m3). De berekende 24uursgemiddelde concentratie PM10 mag niet meer dan 35 keer per jaar groter zijn dan 50 µg/m3. Uit de berekeningen blijkt dat de 24-uursgemiddelde concentratie PM10 op alle beoordelingspunten minder dan 35 keer per jaar groter is dan 50 µg/m3. Effecten ten gevolge van de ontwikkeling (rekenjaar 2030) Voor het MER zijn tevens de effecten in beeld gebracht ten gevolge van de ontwikkelingen binnen het plangebied. Hiervoor zijn in onderstaande tabel de 6 locaties met het grootste effect (toe- of afname) op de concentraties PM10 in beeld gebracht. De concentraties in onderstaande tabel zijn afgerond, hierdoor kan het zijn dat het verschil niet lijkt te kloppen. Op meer cijfers achter de komma klopt de optelling echter wel.

Blad 22 van 28

Onderzoek luchtkwaliteit De Stationstuinen te Barendrecht projectnummer 0470766.100 10 februari 2023 revisie 01 Gemeente Barendrecht

Tabel 4-8: Effecten op concentraties fase 2 (rekenjaar 2030) Punt Locatie Achtergrondconcentratie

Jaargemiddelde concentratie REF

Fase 2

Verschil

35

Donk

14,3

15,2

15,2

0,3

34

Donk

14,3

15,3

15,3

0,2

28

Veren Ambachtseweg

14,3

15,1

15,1

0,1

57

Koopliedenweg

13,9

14,5

14,5

0,0

36

Zweth

14,3

14,9

14,9

0,0

37

Zweth

14,3

15,2

15,1

-0,1

De effecten voor fase 2 zijn beperkt tot de NIBM grens en zijn zeer gering (maximaal 0,3 µg/m3). WHO-advieswaarde (rekenjaar 2030) Uit de resultaten in bijlage 4 blijkt dat overal wordt voldaan aan de WHO-advieswaarde (15 µg/m3). Voor de toets aan een waarde wordt voor de concentraties luchtverontreinigende stoffen eerst de berekende waarde afgerond en daarna getoetst.

4.2.3

Fijn stof (PM2,5) Toets grenswaarden (rekenjaar 2023) In onderstaand figuur zijn de vijf hoogst berekende jaargemiddelde concentraties PM2,5 weergegeven voor de rekenpunten die buiten het MER gebied liggen.

Figuur 4-9 Fase 2 - ligging en hoogte vijf hoogst berekende jaargemiddelde concentraties PM2,5 [µg/m3]

Uit de figuur blijkt dat de berekende jaargemiddelde concentraties PM2,5 (ruim) onder de grenswaarde voor de jaargemiddelde concentratie PM2,5 (25 µg/m3) liggen.

Blad 23 van 28

Onderzoek luchtkwaliteit De Stationstuinen te Barendrecht projectnummer 0470766.100 10 februari 2023 revisie 01 Gemeente Barendrecht

Effecten ten gevolge van de ontwikkeling (rekenjaar 2030) Voor het MER zijn tevens de effecten in beeld gebracht ten gevolge van de ontwikkelingen binnen het plangebied. Hiervoor zijn in onderstaande tabel de 6 locaties met het grootste effect (toe- of afname) op de concentraties PM2,5 in beeld gebracht. De concentraties in onderstaande tabel zijn afgerond, hierdoor kan het zijn dat het verschil niet lijkt te kloppen. Op meer cijfers achter de komma klopt de optelling echter wel. Tabel 4-9: Effecten op concentraties fase 2 (rekenjaar 2030) Punt Locatie Achtergrondconcentratie

Jaargemiddelde concentratie REF

Fase 2

Verschil

35

Donk

7,5

7,6

7,7

0,1

34

Donk

7,5

7,7

7,8

0,0

28

Veren Ambachtseweg

7,5

7,7

7,7

0,0

57

Koopliedenweg

7,3

7,5

7,5

0,0

55

Koopliedenweg

7,5

7,6

7,6

0,0

37

Zweth

7,5

7,8

7,7

0,0

De effecten voor fase 2 zijn beperkt tot de NIBM grens en zijn zeer gering (maximaal 0,1 µg/m3). WHO-advieswaarde (rekenjaar 2030) Uit de resultaten in bijlage 4 blijkt dat nergens wordt voldaan aan de WHO-advieswaarde (5 µg/m3). Dit is ook niet vreemd omdat op alle locaties geldt dat de achtergrondconcentratie reeds voor een overschrijding van de WHO-advieswaarde zorgt.

4.3

Maatregelen om de luchtkwaliteit te verbeteren Uit de berekeningen blijkt dat de effecten van het verkeer op de meeste rekenpunten beperkt zijn (vooral voor fijn stof zijn deze beperkt). Maatregelen hierop zijn dus ook beperkt effectief. Om luchtvervuiling tegen te gaan kan ook gedacht worden aan de volgende maatregelen. Houtstook:  Uitleg en actieve communicatie over de overlast die houtstook kan veroorzaken en de negatieve gevolgen op de gezondheid.  Niet stoken bij windstil of mistig weer.  Alleen droog hout stoken en niet geverfd of geïmpregneerd hout. Brommers:  Tegengaan van het opvoeren van brommers.  Het gebruik van elektrische brommers of 4-takt brommers stimuleren.  Scheiden van brom- en fietsverkeer en verhogen doorstroming op gezamenlijke kruispunten. Wegverkeer:  Milieuzone instellen.  Doorgaand verkeer meiden uit de wijken.

Blad 24 van 28

Onderzoek luchtkwaliteit De Stationstuinen te Barendrecht projectnummer 0470766.100 10 februari 2023 revisie 01 Gemeente Barendrecht

5

Onderzoek bestemmingsplan (fase 1) In dit hoofdstuk zijn de berekende jaargemiddelde concentraties stikstofdioxide (NO2), fijn stof (PM10 en PM2,5) weergegeven en beoordeeld. Alle berekeningsresultaten zijn opgenomen in bijlage 4. Voor een beoordeling van de overige luchtverontreinigende stoffen waarvoor in de Wet milieubeheer grenswaarden zijn opgenomen wordt verwezen naar hoofdstuk 2. De jaargemiddelde concentraties zijn berekend op diverse locaties rondom het plangebied, zowel bij woningen als langs de relevante wegen. In de tabellen zijn de 5 hoogst berekende jaargemiddelde concentraties opgenomen. Voor de overige rekenpunten wordt verwezen naar bijlage 4. De weergegeven bronbijdrage betreft niet alleen de extra emissies ten gevolge van het extra verkeer van het bestemmingsplan, maar ook de emissies van het autonome verkeer wat reeds zonder de planvaststelling op de wegvakken rijdt.

5.1

Stikstofdioxide (NO2) In onderstaande tabel zijn de vijf hoogst berekende jaargemiddelde concentraties NO2 weergegeven voor alle rekenpunten. Tabel 5-1: Jaargemiddelde concentraties NO2 fase 1 in µg/m3 (rekenjaar 2023) Punt Locatie Achtergrond Totaal

Bronbijdrage

37

Zweth

19,0

25,6

6,7

34

Donk

19,0

25,3

6,3

28

Veren Ambachtseweg

19,0

24,1

5,2

12

A15

19,0

24,0

5,0

12

A15

18,7

24,0

5,3

Uit de tabel blijkt dat de berekende jaargemiddelde concentraties NO2 (ruim) onder de grenswaarde voor de jaargemiddelde concentratie liggen (40 µg/m3). De berekende uurgemiddelde concentratie NO2 mag niet meer dan 18 keer per jaar groter zijn dan 200 µg/m3. Uit de berekeningen blijkt dat de uurgemiddelde concentratie NO2 op alle beoordelingspunten minder dan 18 keer per jaar groter is dan 200 µg/m3.

5.2

Fijn stof (PM10) In onderstaande tabel zijn de vijf hoogst berekende jaargemiddelde concentraties PM10 weergegeven voor alle rekenpunten. Tabel 5-2: Jaargemiddelde concentraties PM10 fase 1 in µg/m3 (rekenjaar 2023) Punt Locatie Achtergrond Totaal

Bronbijdrage

34

Donk

16,9

17,8

0,9

14

Dierensteinweg

17,1

17,8

0,6

37

Zweth

16,9

17,8

0,9

49

Gebroken Meeldijk

17,0

17,8

0,7

13

Dierensteinweg

17,1

17,7

0,6

Blad 25 van 28

Onderzoek luchtkwaliteit De Stationstuinen te Barendrecht projectnummer 0470766.100 10 februari 2023 revisie 01 Gemeente Barendrecht

Uit de tabel blijkt dat de berekende jaargemiddelde concentraties PM10 (ruim) onder de grenswaarde voor de jaargemiddelde concentratie liggen (40 µg/m3). De berekende 24uursgemiddelde concentratie PM10 mag niet meer dan 35 keer per jaar groter zijn dan 50 µg/m3. Uit de berekeningen blijkt dat de 24-uursgemiddelde concentratie PM10 op alle beoordelingspunten minder dan 35 keer per jaar groter is dan 50 µg/m3.

5.3

Fijn stof (PM2,5) In onderstaande tabel zijn de vijf hoogst berekende jaargemiddelde concentraties PM2,5 weergegeven voor alle rekenpunten. Tabel 5-3: Jaargemiddelde concentraties PM2,5 fase 1 in µg/m3 (rekenjaar 2023) Punt Locatie Achtergrond Totaal

Bronbijdrage

17

Buitenlandsebaan

10,2

10,2

0,1

13

Dierensteinweg

10,0

10,2

0,2

14

Dierensteinweg

10,0

10,2

0,2

49

Gebroken Meeldijk

9,9

10,2

0,2

11

A15

9,9

10,1

0,3

Uit de tabel blijkt dat de berekende jaargemiddelde concentraties PM2,5 (ruim) onder de grenswaarde voor de jaargemiddelde concentratie liggen (25 µg/m3).

Blad 26 van 28

Onderzoek luchtkwaliteit De Stationstuinen te Barendrecht projectnummer 0470766.100 10 februari 2023 revisie 01 Gemeente Barendrecht

7

Conclusie In het kader van de ruimtelijke planprocedure voor het bestemmingsplan en de m.e.r. ten behoeve van de ontwikkeling van De Stationstuinen te Barendrecht is een luchtkwaliteitonderzoek uitgevoerd. Daarbij zijn de concentraties stikstofdioxide (NO2) en fijn stof (PM10 en PM2,5) uitgerekend op een groot aantal beoordelingspunten in en rondom het plangebied.

7.1

Effecten ten gevolge van de ontwikkeling Luchtkwaliteit binnen De Stationstuinen De effecten voor de luchtkwaliteit zijn het meest voornaam op de concentraties NO2. De maximale toename bedraagt 0,6 µg/m3 voor fase 1, 1,7 µg/m3 voor fase 2 en maximaal 1,5 µg/m3 voor fase 2B. Op slechts enkele rekenpunten na vallen de effecten van de ontwikkelingen ook voor fase 2 (2 stuks) en fase 2B (1 stuks) binnen de NIBM-grens genoemd in het Besluit NIBM. Uit de rekenresultaten blijkt ook duidelijk dat de effecten ten gevolge van het gehele MER-gebied groter zijn dan voor enkel het bestemmingsplangebied (fase 1). Tevens blijkt duidelijk dat de effecten met betaald parkeren (fase 2B) minder groot zijn dan zonder betaald parkeren (fase 2). Effecten van de ontwikkeling op concentraties luchtverontreiniging bij bestaande woningen Ook voor de bestaande woningen geldt dat de effecten voor de luchtkwaliteit het meest voornaam zijn op de concentraties NO2. De maximale toename bedraagt 0,3 µg/m3 voor fase 1, 1,1 µg/m3 voor fase 2 en maximaal 0,8 µg/m3 voor fase 2B. Op alle rekenpunten vallen de effecten van de ontwikkelingen binnen de NIBM-grens genoemd in het Besluit NIBM. Uit de rekenresultaten buiten het plangebied blijkt duidelijk dat de effecten ten gevolge van de gehele ontwikkeling groter zijn dan voor enkel het bestemmingsplangebied (fase 1).

Tevens blijkt dat de effecten met betaald parkeren (fase 2B) minder groot zijn dan zonder betaald parkeren (fase 2).

7.2

Toets grenswaarden Op basis van het uitgevoerde luchtkwaliteitonderzoek kan worden geconcludeerd dat op alle beoordelingspunten en voor alle afsen wordt voldaan aan de op het betreffende punt te toetsen grenswaarden. Titel 5.2 van de Wet milieubeheer vormt dan ook geen belemmering voor verdere besluitvorming (artikel 5.16, lid 1 onder a Wm).

7.3

WHO-advieswaarden Op geen van de onderzochte locaties wordt, voor de stoffen NO2 en PM2,5, voldaan aan de WHOadvieswaarden. Voor deze stoffen blijkt ook dat op deze locaties reeds de achtergrondconcentraties niet aan deze advieswaarden voldoen. Enkel voor de concentraties PM10 geldt dat de WHO-advieswaarde wordt gerespecteerd. Bovenstaande conclusies gelden voor alle drie de fasen.

Blad 27 van 28

Onderzoek luchtkwaliteit De Stationstuinen te Barendrecht projectnummer 0470766.100 10 februari 2023 revisie 01 Gemeente Barendrecht

Doordat de achtergrondconcentraties van de stoffen NO2 en PM10 reeds niet voldoen aan de WHOadvieswaarden kan worden gesteld dat het behalen van de WHO-advieswaarden een regionale/nationale aangelegenheid is. Op rijksniveau zijn hiervoor vergaande maatregelen benodigd. De nu voorgestelde ontwikkelingen op zich doen hier niets aan af.

Blad 28 van 28

Onderzoek luchtkwaliteit De Stationstuinen te Barendrecht projectnummer 0470766.100 10 februari 2023 revisie 01 Gemeente Barendrecht

Bijlagen

Onderzoek luchtkwaliteit De Stationstuinen te Barendrecht projectnummer 0470766.100 10 februari 2023 revisie 01 Gemeente Barendrecht

Bijlage 1: Bedrijvigheid referentiesituatie

Objectnaam Adres SBI omschrijving Tumoba BV en Jabaay BV; rioolgemaal B&W Barendrecht Gebroken Meeldijk 93 Gebroken Meeldijk 68en7 Vervaardiging van machines en werktuigen voor de land- en bosbouw Tumoba BV en Jabaay BV Gebroken Meeldijk 68en7 Vervaardiging van machines en werktuigen voor de land- en bosbouw HillFresh International Transportweg 34 Groothandel in groenten en fruit Bedrijfsverzamelgebouw Koopliedenweg 25 Overige zakelijke dienstverlening: kantoren Renes AGF Services BV Gebroken Meeldijk 64 en 64 B 3822 Behandeling van schadelijk afval Bedrijfsverzamelgebouw Gebroken Meeldijk 66 Overige zakelijke dienstverlening: kantoren werkplaats autos behoort bij Tuindersweg 34 te Barendrecht Koopliedenweg 31 Handel in en reparatie van personenauto's en lichte bedrijfsauto's (geen import van nieuwe) Vorkheftruckbedrijf Vano Bv Gebroken Meeldijk 56 4520.3 Reparatie van specifieke auto-onderdelen Alma Logistics Bv Gebroken Meeldijk 52 4631.1 Groothandel in groenten en fruit Telfort BV Zuideinde 138 Gegevensverwerking, webhosting en aanverwante activiteiten F.M.B. Spuittechnieken B.V. | Containerspray | Painttech Zuideinde 136 Overige gespecialiseerde werkzaamheden in de bouw (rest) Orange Lion Solutions B.V. Zuideinde 45 Groothandel in computers, randapparatuur en software Flier Systems B.V.

Zuideinde 120 Vervaardiging van machines en apparaten voor industriële koeltechniek en klimaatregeling Sophyn Greens B.V. Zuideinde 92 Groothandel in voedings- en genotmiddelen algemeen assortiment Barendrechtse Agrarische Groothandel (BRAG) Donk 13 Handelsbemiddeling gespecialiseerd in overige goederen Van der Heiden -Systems-Holland B.V. Zuideinde 52 Vervaardiging van machines en apparaten voor industriële koeltechniek en klimaatregeling

SBI code 2830 2830 4631.1

Berkman Barendrecht Beheer BV1 Automobielbedrijf Vriesde Flier Systems B.V. Van Der Heiden Systems Holland Bv

Tuindersweg 34 Zuideinde 140 Zuideinde 120 Zuideinde 44

Benzinestations Handel in en reparatie van zwaardere bedrijfsauto's (geen import van nieuwe) Vervaardiging van machines en werktuigen voor de land- en bosbouw Vervaardiging van metalen deuren, vensters en kozijnen

4730 4519.2 2830 2512

Station Barendrecht-Technische Ruimte Overkapping (ProRail)2 Olympic Fruit B.V. Miguel Gonzíëlez Fruit B.V. Kivits-Goes Handling B.V. J.A. Meeder

Zuideinde 82nabi Handelscentrum Zhz 40 Handelscentrum ZHZ 49 Handelscentrum Zhz 55 Donk 15

Goederenvervoer per spoor Groothandel in groenten en fruit Groothandel in consumptieaardappelen Groothandel in groenten en fruit Groothandel in groenten en fruit

Wielrenvereniging Barrhopoort3 Klimmaterialenfabriek J.W. Bogers Kantoorgebouw De Brenckhorst H.J. Duifhuizen Vof Verdi Import BV Van Valen b.v. en Asian Fresh HillFresh International Best Fresh Group B.V. - ERP B Kivits/Goes Maro Service Garagebedrijf M. van Der Jagt Sanitas Inspecties & Analyses B.V. Loods 38 Stoomerette 't Vlak B.V. Van Wijngen Transport B.V. Van Splunder Aannemingsmij Combinatie Inrichtingsplan Barendrecht Auto Indumij Barendrecht Flier Systems B.V. Hage International b.v. Kwakernaat Flier Beheer B.V. Frutolia, Polder Expert, Torres Tropical Novo Coatings BV Tasselli Nederland NEDBAR BV TSS International BV Stedin electravoorziening Stedin electravoorziening Padel Barendrecht

Zweth 40 Zuideinde 130 Zuideinde 80 Koopliedenweg 29 Koopliedenweg 38 Transportweg 20 Transportweg 34 Handelscentrum ZHZ 51 Zuideinde 148 Zuideinde 36 Zuideinde 68 Handelscentrum ZHZ 6 Zuideinde 39 Zuideinde 38 Zuideinde 58 Zuideinde 86acht Tuindersweg 34 Zuideinde 120 Spoorwegemplacement 1 Zuideinde 37 Zuideinde 49 t/m 71 Zuideinde76-79 Zuideinde 18-20 Zuideinde 26 Zuideinde 28 Zuideinde 30 Zuideinde 87 Gebroken Meeldijk 30 Handelscentrum ZHZ 40a

6311.B 4399.9.0 4651.1 2825.1 4639.4618.2825.1

Milieucategorie 3.2 3.2 3.1 1 3.2 1 2 3.1 3.1 2 3.2 3.2 3.2 2 1 3.2

Oppervlakte 0,58 0,40 4,30 0,51 0,34 0,18 0,05 0,21 0,69 0,04 0,04 0,10 0,26 0,38 0,67 0,18

- met LPG > 1000 m3/jr Handel in vrachtauto's (incl. import en reparatie) - p.o. < 2.000 m2 - gesloten gebouw

4730.1 4519.2.-b 2830.1 2512.1

4.1 3.2 3.2 3.2

1,19 0,06 0,26 0,12

4920 4631.1 4631.2 4631.1 4631.1

- stations Grth in ruwe tabak, groenten, fruit en consumptie-aardappelen Grth in ruwe tabak, groenten, fruit en consumptie-aardappelen Grth in ruwe tabak, groenten, fruit en consumptie-aardappelen Grth in ruwe tabak, groenten, fruit en consumptie-aardappelen

4920.1 4631.1.4631.2.4631.1.4631.1.-

3.2 3.1 3.1 3.1 3.1

1,85 2,39 0,48 1,56 0,67

Sporthallen, sportzalen en gymzalen Vervaardiging van overige artikelen van hout en van artikelen van kurk, riet en vlechtwerk (geen meubels) koelinstallaties freon ca. 300 kW Groothandel in groenten en fruit Groothandel in groenten en fruit Groothandel in groenten en fruit Groothandel in groenten en fruit Restaurants Beveiliging via beveiligingssystemen Winkels gespecialiseerd in overige artikelen (rest) Overige dienstverlening (rest)

9311.2 1629 17 4631.1 4631.1 4631.1 4631.1 5610.1 8020 4778.9 9609

Sporthallen Timmerwerkfabrieken, vervaardiging overige artikelen van hout, p.o. < 200 m2 Grth in ruwe tabak, groenten, fruit en consumptie-aardappelen Grth in ruwe tabak, groenten, fruit en consumptie-aardappelen Grth in ruwe tabak, groenten, fruit en consumptie-aardappelen Grth in ruwe tabak, groenten, fruit en consumptie-aardappelen Restaurants, cafetaria's, snackbars, ijssalons met eigen ijsbereiding, viskramen e.d. Overige zakelijke dienstverlening: kantoren Detailhandel voor zover n.e.g. Persoonlijke dienstverlening n.e.g.

9311.2.A 1629.1 17.0 4631.1.4631.1.4631.1.4631.1.5610.1.8020.A 4778.9.A 9609.B

Chemische wasserijen en ververijen Groothandel in textielwaren algemeen assortiment stookinstallaties >900kW thermisch vermogen butaan, propaan, LPG (in tanks) Auto-onderdelenservicebedrijven Vervaardiging van machines en werktuigen voor de land- en bosbouw Overige dienstverlening Financiële holdings Financiële holdings Overige specialistische zakelijke dienstverlening verfspuitinstallaties en moffel- en emailleerovens verfspuitinstallaties en moffel- en emailleerovens Handel in en reparatie van personenauto's en lichte bedrijfsauto's (geen import van nieuwe) Detailhandel in auto-onderdelen en -accessoires Elektriciteitsdistributiebedrijven, met transformatorvermogen: < 10 MVA Elektriciteitsdistributiebedrijven, met transformatorvermogen: < 10 MVA

9601.2 4642.9 31 1 4520.1 2830 8299.1

Chemische wasserijen en ververijen Grth in overige consumentenartikelen - gas, < 2,5 MW - bovengronds, < 2 m3 Handel in auto's en motorfietsen, reparatie- en servicebedrijven - p.o. < 2.000 m2 Veilingen van landbouw-, tuinbouw- en visserijproducten

9601.2.4642.9.31.1 1.1 4520.1.2830.1 8299.1

3.1 3.1 3.1 3.1 3.1 3.1 3.1 1 1 1 1 2 2 2 2 2 2 3.2 4.1 1 1 1 3.1 3.1 2 2 2 2 3.1

0,06 0,07 0,20 0,19 0,52 0,20 0,13 0,48 0,10 0,04 0,10 0,50 0,12 0,07 0,21 0,18 1,19 0,22 0,71 0,07 0,42 0,16 0,11 0,04 0,07 0,12 0,01 0,00 0,12

1

op dezelfde locatie als 'Auto Indumij Barendrecht' worstcase geringste van de twee emissiebronnen meegenomen

2

het station en haar emissies verdwijnen niet

3

de wielervereniging ligt op de rand van het plangebied en is zekerheidshalve niet meegenomen

VNG omschrijving - p.o. < 2.000 m2 - p.o. < 2.000 m2 Grth in ruwe tabak, groenten, fruit en consumptie-aardappelen

VNG code 2830.1 2830.1 4631.1.6399.A 6399.A 4511.2

6420.A Overige zakelijke dienstverlening: kantoren

Handel in auto's en motorfietsen, reparatie- en servicebedrijven Handel in auto's en motorfietsen, reparatie- en servicebedrijven Elektriciteitsdistributiebedrijven, met transformatorvermogen: < 10 MVA Elektriciteitsdistributiebedrijven, met transformatorvermogen: < 10 MVA Veldsportcomplex (met verlichting)

Onderzoek luchtkwaliteit De Stationstuinen te Barendrecht projectnummer 0470766.100 10 februari 2023 revisie 01 Gemeente Barendrecht

Bijlage 2: Invoergegevens rekenmodel

Wegverkeer Model: Groep:

Referentie fase 2 - 2030 (hoofdgroep) Lijst van Wegen, voor rekenmethode Luchtkwaliteit - STACKS

Naam 01 02 03 04 05

Omschr. Dierensteinweg Dierensteinweg Marjoleinlaan Binnenlandse Baan Rozemarijnsingel

Wegtype Normaal Normaal Canyon Canyon Canyon

V 70 70 23 23 23

Can. H(L) --9,00 9,00 9,00

Can. H(R) --9,00 9,00 9,00

Can. br 0,00 0,00 40,00 40,00 40,00

Hweg 0,00 0,00 0,00 0,00 0,00

Fboom 1.00 1.00 1.00 1.00 1.00

Totaal aantal 0,00 0,00 0,00 0,00 0,00

LV(H8) 976,00 973,00 316,00 399,00 91,00

LV(H20) 492,00 491,00 146,00 206,00 42,00

LV(H24) 178,00 178,00 25,00 57,00 7,00

06 07 08 09 10

Rozemarijnsingel Gouwe Binnenlandse Baan Ziedewijdsebaan Ziedewijdsebaan

Canyon Canyon Canyon Canyon Canyon

23 23 23 38 38

9,00 9,00 9,00 9,00 9,00

9,00 9,00 9,00 9,00 9,00

40,00 40,00 40,00 40,00 40,00

0,00 0,00 0,00 0,00 0,00

1.00 1.00 1.00 1.00 1.00

0,00 0,00 0,00 0,00 0,00

54,00 84,00 260,00 349,00 396,00

24,00 38,00 120,00 180,00 205,00

4,00 6,00 21,00 50,00 56,00

11 12 13 14 15

Middeldijk Ziedewijdsebaan Ziedewijdsebaan Ziedewijdsebaan Gebroken Meeldijk

Normaal Canyon Canyon Canyon Canyon

50 38 38 38 38

-9,00 9,00 9,00 8,00

-9,00 9,00 9,00 8,00

0,00 40,00 40,00 40,00 30,00

0,00 0,00 0,00 0,00 0,00

1.00 1.00 1.00 1.00 1.00

0,00 0,00 0,00 0,00 0,00

De tekst is automatisch uit het bestand gehaald en kan afwijken van het origineel (kolommen, tabellen en koppen lopen door elkaar). Het officiële stuk bij de gemeente is leidend. Bron: https://api.notubiz.nl/document/12555884/1