417807 Beantwoording technische vragen tbv Commissie Samenleving dd 2 November.pdf
Tekst van het document
Aan de leden van de gemeenteraad Drs. G. Veldhuijzen burgemeester
Uw brief van: Uw kenmerk: Bijlage(n): Onderwerp:
29 oktober 2021 --Technische vragen inzake het RRP 20222025 VRR
Ons kenmerk: 417807 Contactpersoon: h.tascilar@bar-organisatie.nl Team: Openbare orde en Veiligheid Telefoonnummer: 14 0180 Datum: 2 november 2021
Geachte leden van de raad, Op 29 oktober jl. heeft de fractie SGP-ChristenUnie technische vragen gesteld aangaande het Regionaal Risicoprofiel 2022-2025 van de Veiligheidsregio Rotterdam-Rijnmond. In deze brief ontvangt u de antwoorden op deze vragen. Vraag 1: Voorziet dit plan in afdekking van alle plaatsgebonden risico’s in de omgevingsveiligheid van Barendrecht? Er kan worden geconcludeerd dat het risicoprofiel gedegen is opgesteld. Barendrecht is een gemeente met veel risicobronnen, daarnaast bestaan er risico’s voor de gemeente die zich plotseling kunnen manifesteren. De plaatsgebonden risico’s zijn ingebed in de risico’s zoals deze voor de gehele Regio Rotterdam-Rijnmond zijn benoemd in het RRP 2022-2025 met behulp van de 29 risicocategorieën die kunnen leiden tot een ramp of een crisis. Vraag 2: Is er indicatie van hoeveelheid wegvervoer van gevaarlijke stoffen langs Barendrecht over de rijkswegen A15/A29 ? Hoeveelheid wegvervoer van gevaarlijke stoffen langs Barendrecht betreft in totaal: 72.055. A15: afrit 19 (Rotterdam Charlois) - Knooppunt Vaanplein (wegvak Z73) Vervoershoeveelheid: 31.638 A15: Knooppunt Vaanplein - Knooppunt Ridderkerk Noord (wegvak Z74) Vervoershoeveelheid: 39.917 A29: Knooppunt Vaanplein - afrit 20 (Barendrecht) (wegvak Z182) Vervoershoeveelheid: 500 A29: afrit 20 (Barendrecht) - afrit 21 (Oud Beijerland) (incl.
Heinenoordtunnel) (wegvak Z88) Vervoershoeveelheid: 0
Pagina 2 van 4
Onderwerp: Technische vragen inzake het RRP 2022-2025 VRR
Vraag 3: Is er een indicatie van het aantal treinen met gevaarlijke stoffen dat over het spoor langs Barendrecht komt? ProRail rapporteert de realisatiecijfers over het spoorvervoer over een heel kalenderjaar. In onderstaande tabel is een overzicht gegeven van de vervoerscijfers over 2020 op het traject door Barendrecht. Over het jaar 2020 zijn er 216.156 treinen met gevaarlijke stoffen over het spoor langs Barendrecht gekomen. Vervoer in ketelwagens en containers zijn apart vermeld. Doordat containers een kleinere inhoud hebben dan ketelwagens, mogen ze niet 1-op-1 worden opgeteld bij ketelwagens. Containers zijn daarom omgerekend naar ketelwagenequivalenten. Hierbij tellen containers met brandbare gassen (stofcategorie A) en brandbare vloeistoffen (stofcategorie C3) als een halve ketelwagen. Containers met giftige stoffen (stofcategorieën B en D) tellen als een derde ketelwagen. Cijfers van het jaar 2020
Ketel
Traject 30.1
A2 82
B2 11
C3 630
D3 20
D4
A 7
332
355
376
1
4
51
332
355
376
1
4
51
327
343
279
1
4
13
643
1697
9105
1712
15
973
5
12
97
643
1697
9105
1712
15
973
648
1709
9431
1712
15
1027
1002
2051
10014
1733
19
993
332
355
376
1
4
30.2a1(1) 30.2a2(2)
201.1(1)
201.1(2) 201.2a(1) 201.2a(2) 201.2b
203.2c
440.1
445.1
Totaal
Trajectbeschrijving Barendrecht Aansluiting IJsselmonde Aansluiting Barendrecht Vork Aansluiting Rotterdam Stadion Barendrecht Vork Aansluiting Rotterdam Stadion BD vork aansluiting- BD aansluiting BD Vork- BD aansluiting BD Vork- BD Vork aansluiting BD Vork- BD aansluiting Waalhaven Zuid aansluiting NoordBD vork Kijfhoek aansluiting NoordBD aansluiting BD Vork aansluitingRotterdam Stadion BD VorkIJsselmonde aansluiting
Container
7.055
40.018
B3
C3 208
D3
D4 12
A 86
B2 11
C3 734
D3 20
D4 4
625
3
1
358
355
689
2
4
625
3
1
358
355
689
2
4
264
2
1
334
343
411
2
4
12732
183
1470
1130
1715
15471
1773
505
322
1
24
12
258
55
12732
183
1470
1130
1715
15471
1773
505
55
13226
185
1474
1162
1727
16044
1774
506
56
13200
185
1483
1499
2070
16614
1795
513
51
625
3
1
358
355
689
2
4
16
172
1
4
8
54.731
749
5.917
6447
1
264
55
38
229
4.346
KWE B2 1
6.893
80
4.193
223
264
315
8.658
67.385
1
7.143
Vraag 4: Hoeveel schepen met gevaarlijke stoffen varen door de Oude Maas langs Barendrecht? (aantallen per maand o.i.d.) De Oude Maas betreft een zeevaartroute. Hierbij varen 699 schepen met gevaarlijke stoffen door de Oude Maas langs Barendrecht. De cijfers in de tabel betreffen de resultaten van de toetsing van de realisatiecijfers van het vervoer gevaarlijke stoffen over het water aan de risicoplafonds Basisnet over het jaar 2020. De indeling van de gevaarlijke stoffen in stofcategorieën is gebaseerd op de aggregatietoestand (L = liquid, G = gas), brandbaarheid (F = flammable), toxiciteit (T = toxic) en vluchtigheid van de stof. Een hoger getal (1, 2, etc.) achter de lettercode duidt op een hoger gevaar, dus is een stof in bijvoorbeeld stofcategorie GT3 een toxischer gas dan een stof in stofcategorie GT2.
2.054
216.156
Pagina 3 van 4
Onderwerp: Technische vragen inzake het RRP 2022-2025 VRR Corridor Rotterdam - Moerdijk Oude Maas (tot Botlekbrug)
Oude Maas (tot Dordtsche Kil)
LF1 524
LF2 202
LT1 17
LT2 0
GF2 86
GF3 77
GT3 0
Totaal
Referentievervoershoeveelheden Realisatiecijfers
72
215
3
0
19
5
1
315
Referentievervoershoeveelheden
323
115
7
0
84
77
0
Realisatiecijfers
72
215
3
0
19
74
1
384 699
Vraag 5: Hoeveel buisleidingen van brandbare/explosieve stoffen liggen ondergronds in Barendrecht? Op de EV-signaleringskaart staat weergegeven dat door Barendrecht 8 buisleidingen van brandbare/explosieve stoffen lopen. De bijgevoegde tabel biedt een omschrijving van de betreffende buisleidingen. Omschrijving leiding
Beheerder
Diameter (in inch)
Druk (in bar)
Hoge druk aardgasleiding A-517-KR-113 t/m 121
Gasunie
30
66
Hoge druk aardgasleiding A-559-KR-001 t/m 013
Gasunie
36
66
Hoge druk aardgasleiding A-559-07-KR-001 t/m 003
Gasunie
18
80
NAM 415100 (aardgas)
NAM
12
110
NAM 415101 (aardgascondensaat)
NAM
11
95
NAM 415103-6 (aardgas)
NAM
9
115
Rotterdam-Rijn Pijpleidingmaatschappij (nafta)
RRP
24
62
Waterstof leiding
Air Products
6
40
Vraag 6a: In het al eerder ontvangen DCMR werkplan 2021 staat (pagina 20); “Van 2021 tot 2024 ontvangen gemeenten vanuit het Rijk een gedeelte van de financiën voor externe veiligheid direct in het gemeentefonds”. Hoe groot is dat bedrag? Gemeenten ontvangen jaarlijks in het kader van cluster 4 van de meerjaren agenda omgevingsveiligheid 2021-2024 een bedrag van in totaal € 3,825 miljoen. Voor Barendrecht gaat het om een bedrag van € 14.000 per jaar. Vraag 6b: Aan welke concrete veiligheidsissues wordt dit geld besteed? De middelen zijn bedoeld voor lokale versterking omgevingsveiligheid. Dit geeft gemeenten de ruimte om te komen tot lokale prioriteiten bij de uitvoering van omgevingsveiligheidsbeleid. Op die wijze wordt omgevingsveiligheid goed lokaal ingebed. Hieronder vallen activiteiten zoals, vergunningverlening, toezicht, handhaving en advisering rondom ruimtelijke ordening. Daarnaast worden lokale overheden met de inwerkingtreding van de Omgevingswet verplicht te voldoen aan de wettelijke eisen in het kader van omgevingsveiligheid. Hierbij is versterking van de DCMR nodig bij de volgende activiteiten; - omzetten van inrichtingenbestand naar activiteitenbestand;
Onderwerp: Technische vragen inzake het RRP 2022-2025 VRR -
Pagina 4 van 4
inventarisatie van risicovolle milieubelastende activiteiten; inventarisatie van risicodata ten behoeve van het Register Externe veiligheid , waaronder aandachtsgebieden; inventarisatie zeer kwetsbare gebouwen binnen aandachtsgebieden; opnemen van omgevingsveiligheidsbeleid in de omgevingsvisie; risico-informatie aansluiten op het Register Externe Veiligheid ; aanleveren van data aan het Register Externe Veiligheid; risicocommunicatie binnen aandachtsgebieden.
Hoogachtend,
Drs. G. Veldhuijzen