265935 Jaarstukken 2020, begrotingswijziging 2021 en begroting 2022 RMN bijlage 4 Ontwerpbegroting 2022
Tekst van het document
24
Omschrijving
Geraamd 2022
Geraamd 2021
Werkelijk 2019
76.000 4.000 21.000 6.000 4.000 9.000 86.000 37.000 10.000 253.000
73.000 4.000 20.000 6.000 4.000 9.000 83.000 13.000 26.000 238.000
48.800 5.500 40.600 16.000 1.000 19.300 54.100 16.300 18.200 219.800
ADDITIONELE TAKEN Gemeente Bunnik Algemeen beheer openbare ruimte Onderhoud speeltoestellen Onderhoud verkeersborden en belijning Verplaatsen smiley borden Onderhoud bruggen Onderhoud straatmeubilair Onderhoud openbaar groen Riolering, pompen en gemalen Hand- en spandiensten Overige activiteiten Totaal gemeente Bunnik
De bijdrage van de gemeente Bunnik voor de additionele taken stijgt voornamelijk door indexatie van salarissen en materieel. Het budget voor riolering is omgezet naar een budget voor het inzetten van hand- en spandiensten op afroep. Aan het budget van de hand- en spandiensten zijn ook uren toegevoegd voor het afvoeren van weesfietsen en het oplossen van meldingen.
Omschrijving
Geraamd 2022
Geraamd 2021
Werkelijk 2019
635.000 772.000 471.000 148.000 146.000 117.000 242.000 133.000 27.000 19.000 7.000 189.000 72.000 21.000 82.000 20.000 3.101.000
624.000 760.000 464.000 146.000 144.000 116.000 160.000 131.000 27.000 19.000 7.000 187.000 70.000 21.000 81.000 20.000 2.977.000
1.874.900 109.400 122.900 116.500 210.900 77.000 6.900 8.200 9.100 112.700 84.500 49.000 81.200 2.863.200
Additionele-taken (vervolg) Gemeente IJsselstein Groen openbare ruimte Bomen Beplanting Gras Sportvelden en sportparken Speelvoorzieningen Werf Begraafplaats Bruggen Riolering Verkeersregelinstrumenten Openbaar water Verhardingen Verkeersmeubilair Straatmeubilair Evenementen Overige algemene taken Civiele kunstwerken Totaal gemeente IJsselstein
Het budget van de begraafplaats is in verband met de veiligheid bij het delven van de graven opgehoogd met de uren van een tweede medewerker. Aan de begroting is toegevoegd een nieuwe taak, het onderhoud van brandkranen. Deze post is verdeeld tezamen met de post algemene taken over de budgetten bomen, gras en beplanting.
25
Omschrijving
Geraamd 2022
Geraamd 2021
Werkelijk 2019
190.000 190.000
176.000 176.000
334.500 334.500
Incidentele Baten en Lasten Werken voor deelnemende gemeenten
De begrotingssystematiek van RMN is zodanig dat de lasten geraamd worden op basis van een normale bedrijfseconomisch gezonde voortzetting van het bedrijf. Hierbij wordt uitgegaan van voortzetting van de normale bedrijfsactiviteiten, als going concern en worden geen posten geraamd die incidenteel van aard zijn. In de risicoparagraaf worden onzekerheden genoemd die kunnen leiden tot onverwachte tegenvallers. Als incidentele baten worden gezien boekwinst bij verkoop van activa en aanvullend uitgevoerde opdrachten van de gemeenten.
Omschrijving
Geraamd 2022
Geraamd 2021
Werkelijk 2019
43.000 -5.000 38.000
40.000 -4.000 36.000
42.200 -3.500 38.700
Financiële baten en lasten Betaalde en ontvangen rente Aandeel additionele taken
Over het gemiddeld geïnvesteerd vermogen wordt 1,25% rekenrente berekend. De werkelijk te betalen gemiddelde rente op het geïnvesteerde vermogen ligt lager wat resulteert in een voordelig financieringsresultaat.
26
4. Taakvelden
Baten Taakvelden in euro's 200 Verkeer, vervoer en waterstaat 210 Verkeer en vervoer Verkeersborden VRI Wegen Bruggen Gladheid Straatreinigen Evenementen
BAARN
BUNNIK
IJSSELSTEIN
27.000
101.000
4.000 65.000
383.000
542.000
484.000
638.000
500 Sport, cultuur en recreatie 520 Sportaccommodaties
SOEST
72.000 19.000 189.000 133.000 122.000 896.000 82.000 1.513.000
0
ZEIST
TOTAAL
240.000
240.000
780.000
1.301.000
1.020.000
1.541.000
148.000
570 Openbaar groen en (openlucht) recreatie Openbaar water Speelvoorzieningen Overige algemene taken 0 700 Volksgezondheid en milieu 720 Riolering Kolken Pompen en gemalen
NIEUWEGEIN
77.000
4.000 10.000 14.000
5.196.000 148.000
2.036.000 7.000 146.000 2.189.000
0
0
0
108.000
168.000
2.203.000
103.000
77.000
50.000 0 50.000
103.000
0
108.000
168.000
506.000
561.000 659.000 7.000 101.000 89.000 21.000 921.000 328.000 2.687.000
312.000 536.000 54.000 85.000 76.000 15.000 590.000 105.000 1.773.000
577.000 1.040.000 169.000 191.000 108.000 28.000 1.063.000 725.000 3.901.000
945.000 2.914.000 431.000 192.000 -113.000 44.000 1.138.000 423.000 5.974.000
1.197.000 1.185.000 69.000 153.000 -16.000 141.000 1.250.000 710.000 4.689.000
1.274.000 2.029.000 468.000 280.000 202.000 160.000 1.258.000 658.000 6.329.000
25.353.000
15.000
2.000
20.000
26.000
24.000
87.000
3.263.000
2.477.000
8.116.000
5.843.000
8.062.000
33.735.000
730 Afval GFT inzamelen Restafval inzamelen Grof afval inzamelen Papier inzamelen Overige fracties inzamelen KCA inzamelen Recyclingstation Overige inzamelkosten 740 Milieubeheer Ongediertebestrijding 750 Begraafplaatsen en crematoria Begraafplaatsen en crematoria
242.000
242.000 5.974.000
27
Lasten Taakvelden in euro's 200 Verkeer, vervoer en waterstaat 210 Verkeer en vervoer Verkeersborden VRI Wegen Bruggen Gladheid Straatreinigen Evenementen directe kosten overhead
BAARN
BUNNIK
IJSSELSTEIN
22.000
62.000 16.000 155.000 117.000 108.000
93.000
3.000 58.000
314.000
477.000 407.000 77.000 484.000
SOEST
771.000 66.000 560.000 78.000 638.000
500 Sport, cultuur en recreatie 520 Sportaccommodaties
1.295.000 218.000 1.513.000
0
1.973.000 364.000 2.337.000
ZEIST
220.000
221.000
643.000
1.059.000
TOTAAL
0
863.000 157.000 1.020.000
1.280.000 261.000 1.541.000
0
0
0
0
0
0
5.196.000
129.000
570 Openbaar groen en (openlucht) recreatie Openbaar water Speelvoorzieningen Overige algemene taken directe kosten overhead
1.705.000 6.000 133.000
3.000 8.000 11.000 3.000 14.000
0 700 Volksgezondheid en milieu 720 Riolering Kolken Pompen en gemalen
NIEUWEGEIN
62.000
44.000
97.000
730 Afval GFT inzamelen Restafval inzamelen Grof afval inzamelen Papier inzamelen Overige fracties inzamelen KCA inzamelen Recyclingstation Overige inzamelkosten
498.000 602.000 6.000 69.000 26.000 20.000 801.000 304.000
287.000 495.000 47.000 75.000 42.000 14.000 523.000 97.000
511.000 943.000 144.000 144.000 28.000 27.000 919.000 681.000
740 Milieubeheer Ongediertebestrijding
12.000
2.000
16.000
750 Begraafplaatsen en crematoria
820.000 2.636.000 378.000 127.000 -126.000 42.000 979.000 392.000
87.000
135.000
1.059.000 1.085.000 59.000 104.000 -109.000 119.000 1.129.000 662.000
1.123.000 1.843.000 400.000 208.000 71.000 136.000 1.121.000 621.000
21.000
20.000
2.351.000
204.000
directe kosten overhead
2.400.000 379.000 2.779.000
1.626.000 199.000 1.825.000
3.714.000 552.000 4.266.000
5.248.000 726.000 5.974.000
4.216.000 607.000 4.823.000
5.678.000 843.000 6.521.000 26.188.000
Totaal
3.263.000
2.477.000
8.116.000
5.974.000
5.843.000
8.062.000 33.735.000
De rentelasten bedragen € 166.000,- en zijn aan de taakvelden doorbelast op basis van een rekenrente van 1,25% over het geïnvesteerde vermogen door middel van het uurtarief van de voertuigen of rechtstreeks aan de taak.
28
5. Speerpunten RMN Innovatie Reinigingsbedrijf Midden Nederland (RMN) hecht veel waarde aan duurzaamheid en het milieu en heeft dit vastgelegd in de milieubeleidsverklaring van 23-01-2018. Een van de voorwaarden uit de milieubeleidsverklaring is het streven naar het continue verbeteren van de eigen milieuprestatie. Om die reden is het Energie Efficiency Plan (EEP) opgesteld. In het EEP is vastgelegd welke energiebesparende maatregelen RMN de komende jaren gaat uitvoeren en daarmee wil bijdragen aan een schoner milieu. Het gebruik van fossiele energie is één van de grootste milieuproblemen waar we op dit moment mee te maken hebben en de oplossing voor het verminderen hiervan ligt in het; - gebruik fossiele energie vervangen door duurzame energie. - het reduceren van energieverbruik. - het optimaliseren van bedrijfsprocessen In de praktijk worden bij vervangingsinvesteringen voor verlichting uitsluitend nog overgegaan op LED verlichting en bij apparatuur etc tellen de duurzaamheidscriteria zwaarder mee. Er vinden geen vroegtijdige vervangingen plaats. Milieudoelstelling Als milieudoelstelling is opgenomen dat het wagenpark van RMN in 2025 minimaal voor 50% op alternatieve brandstof zoals groengas, elektra of waterstof, daarnaast zal minimaal 50% van het energieverbruik op de RMN locaties afkomstig zijn van eigen opwekking, de rest wordt groen ingekocht.
In 2021 wordt het gebruik van HVO100 als alternatief voor het dieselverbruik geïntroduceerd. Dit is een nieuwe brandstof voor dieselmotoren, die zonder technische aanpassingen kan worden gebruikt. Het is puur plantaardig en wordt als duurzaam aangemerkt met een CO2-reductie van 89%. Het heeft een hogere verbrandingswaarde dan synthetische diesel, zodat er een betere en schonere verbranding plaatsvindt met onder meer 33 procent minder uitstoot van fijnstof en roet. Regionaal grondstofbeleid Het algemeen bestuur van RMN biedt de gemeenten begin 2021 een nieuwe bestuurlijke visie op regionaal grondstoffeninzameling aan. Aanleiding voor een nieuwe visie Sterk stijgende kosten, doelstellingen op het gebied van afvalscheiding en de uitkomsten van het rekenkameronderzoek noodzaken een nieuwe regionale visie voor grondstoffeninzameling. Door (grotendeels autonome) ontwikkelingen is afvalscheiding een bittere noodzaak geworden. Er zijn gezamenlijke handvatten nodig om duurzamer en effectiever met de regio en RMN op te treden. Met deze aanleidingen heeft men onderzoek gedaan naar voorkomende en passende systemen en maatregelen die afval scheiding, preventie en hergebruik stimuleren. Voor, door en met gemeenten De beleidsadviseurs van de 6 gemeenten zijn samen met RMN aan de slag gegaan met het ontwikkelen van een nieuwe visie.
Samen met een afvaardiging van raadsrapporteurs en de wethouders is de eerste versie van deze voor de zomervakantie besproken. Onder bezielende leiding van een gespreksvoorziter is met elkaar gesproken over de diverse pijlers per gemeente, de benodigde ingrediënten en waar de visie zich op moet richten. Op basis van deze bijeenkomst zijn de beleidsadviseurs verder aan de slag gegaan met een regionale uitwerking.
29
Besluitvorming Het visiedocument dat voor ligt beschrijft de visie en strategie, de toe te passen inzamelsystemen en beleidskeuzes en maakt kosten, schaalvoordelen en milieubijdragen inzichtelijk; individueel en collectief. Het geeft elke gemeente een basis om nu keuzes te maken, of later op een beter passend moment. Wanneer keuzes worden gemaakt, zullen deze verder in detail uitgewerkt worden in een uitvoeringsplan. Het algemeen bestuur van RMN heeft deze visie op 18 december 2020 vastgesteld. Elke gemeente wordt verzocht deze visie door haar gemeenteraad te laten vaststellen of de gemeenteraad met de visie te laten instemmen, uiterlijk in het 2e kwartaal van 2021. Arbeidsparticipatie RMN wil graag een springplank zijn door mensen met een afstand tot de arbeidsmarkt op te leiden, ervaring op te laten doen om vervolgens betaald werk te vinden middels een zgn. werkleertraject. In Zeist is gestart met een traject arbeidsparticipatie, waarbij RMN mensen met een afstand tot de arbeidsmarkt begeleid, in samenwerking met de gemeentelijke sociale dienst, bij het opdoen van werkervaring. Dit betreft, naast langdurig werklozen, ook nieuwe inwoners en mensen met de indicatie baanafspraken. De kosten van begeleiding van dit traject zijn in de begroting verwerkt. De kosten van de werkervaringsplekken zelf komen niet voor rekening van RMN.
Dit heeft al geleid tot een succesvolle plaatsing van 9 mensen in regulier betaald werk. Er zijn inmiddels concrete arbeidsparticipatieplannen bij werkgevers-servicepunten en uitvoeringsorganisaties neergelegd. RMN streeft erna om in eerste aanleg 10 tot 15 mensen per jaar naar betaald werk te krijgen.
30
6. Staat van personeel 2022
Omschrijving
Directie en algemeen beheer (Assistent) teamleiders Medewerkers buitendienst Medewerkers werkplaats Medewerkers additionele taken Totaal RMN Formatie-ontwikkeling Begroting 2022 Begroting 2021
Fte
Personen
Loonkosten
35,3 7,7 103,3 3,6 24,9
44 8 105 4 25
2.598.000 606.000 5.921.000 236.000 1.514.000 10.875.000
174,8 167,6
De toename van het aantal fte is bijna in zijn geheel toe te rekenen aan uitbreiding van de formatie in de buitendienst. Het aantal fte in de buitendienst is met 5,3 fte gestegen van 98 fte in 2021 naar 103,3 fte in 2022. Dit is voor een groot deel het gevolg van aanpassing van de norm van de productie uren per medewerker van 1450 naar 1402 uur. Daarnaast nemen de in te zetten uren toe door uitbreiding van taken, uitbreiding van het areaal en als gevolg van klimaatverandering.
31
7. Staat van investeringen 2022 Aanschafwaarde
Boekwaarde
Omschrijving
31-12-2021 Investering mutatie
Gebouwen Inventaris Tractie Terreininventaris Inzamelmiddelen
4.162.000 2.055.000 21.742.000 2.459.000 6.572.000 36.990.000
50.000 62.000 942.000 133.000 2.954.000 4.141.000
31-12-2022 31-12-2021 Afschr.
-20.000 4.232.000 426.000 1.691.000 3.353.000 19.331.000 698.000 1.894.000 2.239.000 7.287.000 6.696.000 34.435.000
2.475.000 292.000 8.285.000 1.200.000 4.167.000 16.419.000
140.000 90.000 1.825.000 235.000 1.010.000 3.300.000
Mutatie 50.000 62.000 942.000 133.000 2.954.000 4.141.000
31-12-2022 Rente
Totale lasten
2.385.000 264.000 7.402.000 1.098.000 6.111.000 17.260.000
170.000 93.000 1.923.000 249.000 1.074.000 3.509.000
30.000 3.000 98.000 14.000 64.000 209.000
Zie pagina 50 en verder voor een overzicht van het investeringsplan voor de jaren 2022-2025. De mutatie op de investeringen betreffen aanpassingen in verband met te hoog (uitgestelde) of te laag geraamde investeringen uit het verleden.
32
8. Paragrafen Besluit Begroting en Verantwoording Op grond van het Besluit Begroting en Verantwoording provincies en gemeenten dienen overheidsorganen in de begroting en de jaarstukken een aantal verplichte paragrafen op te nemen. Voor RMN betreft dit: 1. Weerstandsvermogen en risicobeheersing 2. Onderhoud kapitaalgoederen 3. Financiering 4. Bedrijfsvoering 5. Verbonden partijen. 8.1. Weerstandsvermogen en risicobeheersing Het weerstandsvermogen is gedefinieerd als het vermogen van de gemeenschappelijke regeling Reinigingsbedrijf Midden Nederland om niet structurele financiële risico’s op te kunnen vangen teneinde haar taken te kunnen voortzetten. Het weerstandsvermogen wordt bepaald door de verhouding tussen weerstandscapaciteit en ongedekte risico’s en is van belang voor het bepalen van de gezondheid van de financiële positie van RMN voor het begrotingsjaar maar ook voor de meerjarenraming. 8.1.1.Weerstandscapaciteit De weerstandscapaciteit wordt berekend uit de posten: algemene reserve, bestemmingsreserve en de stille reserves en bedraagt ultimo 2019 op basis van de werkelijke cijfers over 2019 € 613.300,-. Voor de ontwikkeling van de weerstandscapaciteit verwijzen wij u naar de in een bijlage opgenomen “Overzicht ramingen en voorzieningen”.
Het bestuur van RMN heeft bepaald dat de verrekensystematiek zodanig wordt vormgegeven dat de werkelijke kosten worden afgerekend en er geen bedrijfsresultaat achter blijft. De deelnemende gemeenten hebben naar rato van de ingebrachte omzet exclusief de verwerkingskosten recht op een aandeel in de algemene reserve. Stille reserves zijn de meerwaarde van activa die lager dan tegen verkoopprijs of tegen nul zijn gewaardeerd doch direct verkoopbaar zijn indien men dat zou willen. De stille reserves worden op nihil gewaardeerd. Onderstaande risico’s zijn grotendeels afgedekt door het onderbrengen ervan bij solide verzekeraars en door het voeren van een gericht beleid om de risico’s te beperken. De opstallen aan de Zandbergenlaan zijn in de huidige markt niet meer te verzekeren tegen brandschade. Er zijn geen verzekeraars te vinden die willen tekenen voor dekking tegen brandschade van recyclingstations en aanpalende gebouwen. De weerstandscapaciteit wordt van voldoende omvang geacht om de continuïteit van de onderneming niet in gevaar te laten komen. Door proactief verzuimbeleid te voeren en de medewerkerstevredenheid te bevorderen wordt gestreefd de productiviteit per medewerker te bevorderen. Daarmee kunnen de kosten van het personeel worden verlaagd. In de begroting wordt voorzichtigheidshalve uitgegaan van een productiviteit per medewerker van 1.402 uur.
33
Risico Productieve uren man Het aantal productieve uren van de buitendienst is gesteld op 1.402 uur per fte en is gebaseerd op een verzuimpercentage van 7,2%. Elk procent meer verzuim resulteert in een extra nadeel van circa € 70.000,-.
Kans
Impact
gemiddeld
€
70.000 Actief verzuimbeleid, bevorderen brede inzetbaarheid, interne mobiliteit stimuleren.
€
100.000 Tijdig overgaan tot vervanging van voertuigen, technisch goede afgeschreven voertuigen in reserve houden.
Productieve uren tractie Door het in bedrijf houden van afgeschreven gemiddeld materieel en de verduurzaming van het wagenpark ontstaat een groter risico op uitval en meer kosten van inhuur en onderhoud.
DVO contracten Indien gemeenten taken of delen van taken gemiddeld weghalen kan overcapaciteit aan productiemiddelen en boventalligheid van personeel ontstaan en onderdekking van de algemene kosten.
Europese aanbesteding De complexiteit van europese hoog aanbestedingen zorgt voor een groot tijdbeslag op de inkopers en vergt een hoge mate van deskundigheid van de inkopers. Dit brengt risico mee van te lange doorlooptijden en geen optimale vertaling van de behoefte naar het programma van eisen en onrechtmatige inkopen.
IT Het concept van waste insight waarbij meerdere leveranciers onderdelen van de geautomatiseerde processen leveren zorgt voor een complex IT systeem om te onderhouden waarbij leveranciers efficiënt dienen samen te werken om een goede werking van de systemen te garanderen.
hoog
Beheersmaatregel
niet te kwantificeren
In de desintegratieregeling is opgenomen dat RMN door de veroorzakende gemeente wordt gecompenseerd voor deze effecten.
€
80.000 Inhuur externe begeleiding en verhogen deskundigheid van de budgethouders. Samenwerken met inkoopbureau Midden Nederland en werken met een verplichte inkooptool.
€
60.000 Strategische samenwerking tussen IT partners bevorderen, opleiden key users, best practices toepassen en aan laten sluiten van IT op de business. Marktonderzoek doen en overstappen naar een meer geïntegreerd systeem.
34
Risico Kans VANG De implementatie van de voorgestelde gemiddeld VANG maatregelen zijn gebaseerd op ervaringscijfers uit de lande c.q. proefwijken in de gemeente die bij individuele (gedeeltelijke) invoering kunnen afwijken ten opzichte van de realiteit. Het managen (en de kosten) van een onvangrijke operatie als de invoering van VANG maatregelen wordt daarnaast sterk beïnvloed door goede en tijdige besluitvorming en koershouden (politieke wil) met betrekking tot het bijbehorende ingezette beleid.
Flexibele schil De huidige krapte op de arbeidsmarkt leidt tot moeilijk in te huren gekwalificeerde uitzendkrachten waardoor de planning van de buitendienst onder druk komt te staan.
Beheersmaatregel
€
120.000 Bevorderen adequate besluitvorming. Aanbieden complete scenario's voor de invoering van nieuw beleid. Projectbegeleiding optimaal inzetten. Aanbodgedrag van inwoners beïnvloeden door voorlichting en inzetten recyclingcoaches.
€
25.000 De administratie zodanig inrichten zodat de lasten en baten van de doelgroep goed geregistreerd kunnen worden alsmede afspraken maken over het financieren van de meerkosten.
hoog
€
150.000 Financiële middelen vrij maken voor begeleiding van medewerkers en actief inzetten op loopbaanontwikkeling. Inzetten ontwikkelteam en verbeteracties doorvoeren.
hoog
Een stijging Sturen op verlof, geven van van het werkgarantie aan uitzendkrachten. uurtarief met 1 Verhouding vast en flex personeel euro leidt tot aanpassen aan de een nadeel van marktomstandigheden, binden van circa € 50.000,- gekwalificeerd personeel.
Participatiewet Inzet van deze doelgroep vraagt om gemiddeld bijzondere begeleiding en aandacht. Er is een hoog risico op uitval. Het risico bestaat dat de begeleiding en ondersteuning ten koste gaat van de productiviteit van de medewerkers of een groot beslag legt op de staffuncties.
Herinrichting organisatie De herinrichting van de organisatie vraagt om doorontwikkeling van medewerkers. Hierbij spelen vragen van interne mobiliteit, leerbaarheid en motivatie een rol. Assessment en ontwikkeling van medewerkers zal deels uit de opleidingsbudgetten worden gefinancierd.
Impact
Uitbesteden onderhoud De eigen werkplaats wordt in afgeslankte hoog vorm voortgezet, het reguliere onderhoud wordt aanbesteed. Het succes van de gekozen strategie hangt sterk af van een goede contractuele uitwerking en monitoring van de beheersafpraken met de contractpartijen.
€
100.000 Het genoemde risicobedrag wordt verwerkt in een nader uit te brengen voorstel waarbij dit bedrag na het eerste jaar van aanbesteden zal worden terugverdiend.
35
Risico Kans Verwerkingskosten Na afloop van de contractsduur kunnen door hoog gewijzigde marktomstandigheden de tarieven van de verwerkingsstromen aanzienlijk stijgen. Daarnaast kan overheidsbeleid leiden tot het opleggen van hogere heffingen op bepaalde afvalstromen.
Brandverzekering recyclingstations De risico's van brandschade op de recyclingstations kunnen niet meer ondergebracht worden bij verzekeraars.
laag
Ontwikkelingstraject BOR Onzekerheid over de mate waarin de huidige laag bezetting in staat is de nieuwe werkwijze in de praktijk te brengen en onzekerheid m.b.t. de toepasbaarheid van de normen op de plaatselijke situatie.
Langdurig ziekteverzuim Landurige uitval leidt tot extra kosten van inhuur.
gemiddeld
Projectfinanciering Risico dat projecten gefinancierd worden uit laag de lopende begroting. Wet- en regelgeving Risico dat wet- en regelgeving niet wordt gemiddeld nageleefd. Met name op gebieden van KAM en Europese aanbestedingen.
Klimaatverandering Het veranderen van het klimaat heeft tot gevolg dat onkruid langer groeit gedurende het jaar.
gemiddeld
Impact
Beheersmaatregel
€
240.000 Aanbesteden en contracten met een langere looptijd aangaan. Doorberekenen van de tarieven aan de deelnemers.
€
30.000 Extra aandacht schenken aan preventie en veiligheid op en rondom het recyclingstation.
€
30.000 Ontwikkelen van de medewerkers, trainen, begeleiden en monitoren van de prestaties en kwaliteit. Inzet van instrumenten om efficiënt te plannen en te sturen op resultaat.
€
200.000 Ziekteverzuimbeleid, PMO, reintegratie, passend werk. Seniorenbeleid.
€
70.000 Projectfinanciering opnemen in de opdracht. Monitoren projectkosten.
€
40.000 Certificeren volgens de nieuwe ISO normering. Werken met Management of Change procedures. Optimaal samenwerken met inkoopbureau IBMN.
€
200.000 Aanpassen in de DVO en doorvertalen naar de begroting.
8.2. Onderhoud kapitaalgoederen RMN zet veel kapitaalgoederen in, zoals huisvuilwagens, vrachtwagens, veegmachines en on-gekentekend werkmaterieel. De kwaliteit van de kapitaalgoederen is mede bepalend voor de prestaties in het verzorgingsgebied. De kwaliteit wordt gewaarborgd door tijdig en vakkundig uitgevoerd onderhoud.
36
RMN streeft ernaar het onderhoud van het materieel op een kwalitatief hoog peil te houden. Het onderhoud wordt hoofdzakelijk uitgevoerd door de eigen werkplaats. Investeren in onderhoud is van belang voor de continuïteit van de bedrijfsvoering, het voorkomt onnodige stilstand en de in het verzorgingsgebied behaalde prestaties zijn kwalitatief en kwantitatief van een hoger (constant) niveau. Daarnaast zijn de voertuigen samen met de buitendienstmedewerkers gezichtsbepalend voor RMN. Een goed verzorgd wagenpark draagt bij aan de veiligheid en vermindert de belasting van het milieu. Met het oog hierop wordt door RMN veel geïnvesteerd in het opleiden van het personeel om zuinig, veilig en verantwoord om te gaan met de aan hen toevertrouwde middelen. Het beleid van RMN is er opgericht om een optimale verhouding te vinden tussen enerzijds de hoogte van de kosten van onderhoud en anderzijds de kapitaallasten als gevolg van aanschaf van nieuwe voertuigen. Voor het begrotingsjaar 2022 bedragen de hiermede gemoeide investeringen in nieuwe voertuigen € 1.075.000,-. De in de begroting opgenomen kapitaallasten van de voertuigen bedragen € 1.775.000,-. 8.3. Financiering De treasury-functie ondersteunt de uitvoering van de programma’s. De treasury-functie omvat de financiering van beleid en het uitzetten van geldmiddelen die niet direct nodig zijn.
De uitvoering ervan vereist snelle beslissingen in een complexer geworden geld- en kapitaalmarkt. Er zijn aan de uitvoering van de treasury-functie budgettaire gevolgen verbonden, onder meer afhankelijk van het risicoprofiel. Het beleid van RMN voor de financieringsfunctie is vastgelegd in de financiële verordening welke in 2010 opnieuw is vastgesteld. In de loop van 2021 wordt de financiële verordening geactualiseerd. 8.3.1.Rentebeleid RMN volgt de ontwikkeling van de geld- en kapitaalmarkt op de voet en zal indien de rentetarieven daartoe aanleiding geven haar financieringsbeleid daarop aanpassen. De kaders hiervan zijn opgenomen in een rendementsdocument die door het algemeen bestuur van RMN is vastgesteld. Op grond hiervan is gekozen om in de financieringsbehoefte voor maximaal 30% te voorzien met kort lopende kredieten (krediet in rekening-courant en daggeldleningen) E.e.a. met in acht name van de wettelijke normen van kasgeldlimiet en renterisiconorm. Gelet op de lage rentestand voor langlopende financieringen wordt overwogen om een deel van kort lopend vermogen om te zetten in langlopend vermogen. 8.3.2.Kasgeldlimiet De kasgeldlimiet is het maximum bedrag waarvoor financiële middelen mogen worden aangetrokken op de geldmarkt. De kortlopende middelen worden aangetrokken in de vorm van daggeld, kasgeldleningen en kredietlimiet op de rekening courant.
De financiële middelen worden aangetrokken bij de huisbankier van RMN, de NV Bank Nederlandse Gemeenten (BNG). De grootte van de kasgeldlimiet is afhankelijk van het begrotingstotaal aan het begin van het jaar. Voor 2022 bedraagt de kasgeldlimiet € 2.784.000,-. Op basis van het verloop van de opgestelde liquiditeitsprognose kan worden geconcludeerd dat de liquiditeitspositie gedurende het begrotingsjaar voldoet aan de kasgeldlimiet. 8.3.3.Renterisiconorm De renterisiconorm is een bedrag ter grootte van een percentage van het totaal van de vaste schuld bij aanvang van het jaar. Het doel van deze norm is het beperken van de gevolgen van een stijgende kapitaalmarktrente op de rentelasten van de organisatie. De
37
norm stelt dat per jaar maximaal 20% van de vaste schuld in aanmerking mag komen voor herfinanciering of renteherziening.
Renterisiconorm Renterisico (aflossingen en renteherzieningen) Het bij ministriele regeling vastgestelde percentage Renterisiconorm (begrotingstotaal x 20%)
2022 700 20% 6.793
2021 840 20% 6.363
Ruimte onder renterisiconorm
6.093
5.523
Uit de tabel blijkt dat het renterisico op de vaste schuld in de periode 2021 en 2022 binnen de wettelijke gestelde normen blijft. 8.3.4.Financieringsbehoefte en leningenportefeuille De investeringen van € 4.029.000,- in (ondergrondse) containers en groot materieel worden gefinancierd door het afsluiten van langlopende geldleningen. Daarnaast worden de investeringen gefinancierd uit de afschrijvingen en het eigen vermogen. Tenslotte wordt gebruik gemaakt van het kredietarrangement met de Bank Nederlandse Gemeenten. Daarbij is een kredietlimiet vastgesteld van € 800.000,- met een intra-dag limiet van € 2.200.000,-. De rente is gebaseerd op het 1-maands Euribor tarief vermeerderd met een spread van 15 basispunten. De excedentenrente bedraagt 2 % voor overschrijdingen tussen de kredietlimiet en de intra-dag limiet en 5% voor overschrijdingen boven de intra-dag limiet. In aanvulling op het "krediet in rekeningcourant" wordt in onderling overleg daggeld of kasgeld verstrekt.
99.996 1.200.004 1.300.000 3.000.000 3.000.000 4.200.000
Totaal
14.340.000
13.500.000
12.800.000 12.100.000
jaarlijkse aflossing
stand per 31-12-2023
133.330 1.266.670 1.300.000 3.000.000 3.000.000 4.800.000
Aflossing
stand per 31-12-2022
166.664 1.333.336 140.000 1.300.000 3.000.000 3.000.000 5.400.000
Rente %
stand per 31-12-2021
2011-2026 2011-2041 2012-2022 2015-2023 2018-2028 2019-2029 2020-2030
stand per 31-12-2024
Looptijd
Overzicht langlopende leningen in euro's
66.662 3,290% lineair 33.334 1.133.338 3,970% lineair 66.666 - 1,990% lineair 140.000 1.300.000 0,990% einddatum 3.000.000 1,250% einddatum 3.000.000 0,060% einddatum 3.600.000 -0,039% lineair 600.000 840.000
Door de wijze van bevoorschotting door de deelnemende gemeenten, vooraf per kwartaal, is de financieringsbehoefte het grootst aan het einde van elk kwartaal. De onderstaande tabel geeft de financieringsbehoefte per ultimo van het jaar aan.
38
Tabel financieringsbehoefte (bedragen in miljoenen euro’s). 2022
2021
Investeringen Boekwaarde investeringen
17.260
16.419
Financieringsmiddelen Vaste leningen Interne financiering (reserve en voorzieningen)
13.500 622
14.340 674
Te financieren
3.138
1.405
In de financieringsbehoefte wordt voorzien door het aantrekken van lang vreemd vermogen en door bevoorschotting door de deelnemende gemeenten en door middel van opnemen van krediet in rekening courant en kasgeld bij de huisbankier. 8.3.5.Relatiebeheer In het begrotingsjaar worden geen veranderingen voorzien in de relatie met de huisbankier. 8.3.6.Kasbeheer Jaarlijks wordt een eindafrekening opgesteld van de kosten voor de overeengekomen diensten met de deelnemende gemeenten. Het verschil tussen het totaal van de voorschotnota’s en het totaal af te rekenen bedrag wordt met de betreffende gemeente verrekend. 8.3.7.Organisatie In 2016 is de regeling gewijzigd en zijn het dienstverleningshandvest en kostenallocatie model vastgesteld. In de door het bestuur vastgestelde financiële verordening zijn de uitgangspunten voor het financiële beleid, het financieel beheer en de inrichting van de financiële organisatie van de gemeenschappelijke regeling nader uitgewerkt. Het dienstverleningshandvest is geactualiseerd. Het kostenallocatie model wordt tezamen met de financiële verordening geactualiseerd. Het ontwikkelteam heeft de volgende acties in 2020 ingezet. Een aantal acties wordt in een vervolgtraject de komende jaren doorontwikkeld.
Plan van Aanpak: Basis op Orde Strategisch Structuur Cultuur Mensen Middelen Resultaat
Strategisch Communicatieplan Vertaalslag Functiehandboek Gedragscode Opleidingsplan Medewerkers tevredenheid DVO - KPI's - Monitoring - dashboard Basisbedrijfsprocessen (op orde) Besturingssysteem KPI's
39
8.3.8.Informatievoorziening Er wordt continu gewerkt aan het verbeteren van de geautomatiseerde processen. Met het oog hierop wordt onderzocht welke oplossingen op de markt zijn ter vervanging van het huidige ERP systeem. 8.4. Bedrijfsvoering 8.4.1.Maatschappelijke verantwoordelijkheid De maatschappelijke verantwoordelijkheid van RMN als overheidsbedrijf maakt dat RMN vakkennis aanwendt om beleidsmatige koersen uit te zetten. Nauwgezette communicatie met beleidsverantwoordelijken binnen de gemeenten is noodzakelijk om niet langs elkaar heen te werken. 8.4.2.Samenwerking/regionale gebondenheid Maatschappelijke verantwoordelijkheid komt tot uiting in de samenwerking van RMN met andere partijen, waaronder: − − − −
Partijen die betrokken zijn bij het beheer van de openbare ruimten, zoals groenaannemers, handhaving, openbare werken, waterschap, kringloopcentra in de deelnemende gemeenten en sociale werkvoorzieningen. Partijen die betrokken zijn bij de participatiewetgeving door het aanbieden van participatie werkplaatsen Afvalvrije scholen Buurtverenigingen/wijkbureaus
Met deze partijen wordt samengewerkt of samenwerking gezocht bij het o.a. blad- en zwerfafval opruimen, inzamelen oud papier en participatie bij het verbeteren van de kwaliteit van de openbare ruimte. Door deze samenwerking ontstaat een gebondenheid met de samenleving in de regio. RMN verzorgt voorlichting aan scholieren. Bij gemeentelijke evenementen/activiteiten kan RMN zorg dragen voor een goede afvalvoorziening en na afloop de locatie weer schoon opleveren. 8.4.3.Milieu RMN heeft een gecertificeerd ISO-14001 milieuzorgsysteem. Het wagenpark en materieel voldoen aan de strengste milieueisen. RMN is in het bezit van de vereiste milieuvergunningen voor de door haar beheerde Recyclingstations en zorgt middels interne audit voor waarborging van het naleven van de gestelde eisen. Naast CO2 reductie op de eigen bedrijfsvoering draagt RMN een belangrijke bijdrage aan CO2 reductie als gevolg van het gescheiden inzamelen van afval. Door actieve advisering aan de deelnemende gemeenten geeft RMN invulling aan de medeverantwoordelijkheid van duurzaam afvalbeheer. 8.4.4.Personeel Het werk van RMN is afhankelijk van de factor mens, RMN hecht grote waarde aan goed werkgeverschap. RNM heeft een actieve OR die nauw wordt betrokken bij de bedrijfsvoering en beleidsvorming van RMN. RMN heeft een evenementen commissie die is opgericht door enthousiaste medewerkers.
Regelmatig verzorgen zij afwisselende activiteiten voor het personeel. Twee maal per jaar organiseert RMN een personeelsbijeenkomst. Alle RMN
40
medewerkers van de verschillende vestigingen komen hier bij elkaar om geïnformeerd te worden over de gang van zaken binnen de organisatie. 8.4.5.Duurzaam werken RMN volgt de ontwikkelingen op de markt van afval en reiniging nauwgezet op de voet en past nieuwe technieken of werkmethoden die een verbeterd resultaat opleveren op financieel- en/of milieugebied zo spoedig mogelijk in haar bedrijfsvoering toe. Ook geeft RMN invulling aan veranderd beleid/wetgeving zoals de verplichting voor inzameling van plastic verpakkingsafval. Enkele gekozen richtingen: − Investeren in zonnepanelen − Werken op beeldbestek voor onkruid en zwerfafval − Onkruidbestrijding middels de duurzame “WAVE-methode” (heet water techniek) − Inzamelen in stedelijk gebied met zijladers − Inzamelen afval van hoogbouw met ondergrondse containers − Invoering van het Container Management Systeem (CMS), ook wel containerregistratie genoemd. De beleidsadvisering van RMN aan de gemeenten is gebaseerd op: ‘Een goede service aan de burger voor de best mogelijke prijs’. RMN heeft als doelstelling om de maximaal mogelijke efficiëntie uit haar bedrijfsvoering te benutten. 8.4.6.Duurzaam inkopen Duurzaam inkopen is het rekening houden met milieu- en sociale aspecten in alle fasen van het inkoopproces.
Bij milieuaspecten gaat het om het effect van een product, dienst of werk op het milieu, bijvoorbeeld door energie of materiaalgebruik. Bij sociale aspecten valt te denken aan thema’s als kinderarbeid of mensenrechten. RMN houdt bij het inkopen uitdrukkelijk rekening met duurzaamheid als onderdeel van de inkoopeisen. 8.5.Verbonden Partijen RMN is een strategische samenwerking aangegaan met de stichting Inkoopbureau Midden Nederland ter borging van de inkoopfunctie. Hiermede wordt beoogd inkoopvoordeel te realiseren. Daarnaast is de ondersteuning bedoeld ter borging van het tijdig doen van rechtmatige inkopen met name bij grote contracten die aanbesteed moeten worden. .
41
Meerjarenramingen 2022 - 2025
42
9. Meerjarenraming 2022 – 2025
De meerjarenraming is nader uitgesplitst per gemeente. Aan deze meerjarenraming kunnen geen rechten worden ontleend. De gemeentelijke bijdragen zijn aangepast voor inflatie met een correctie van gemiddeld 2%. De invoering van de VANG maatregelen in IJsselstein en Zeist worden verwacht te zijn afgerond in de loop van 2022. In de prognose is rekening gehouden met de exploitatiekosten die voortvloeien uit het vervangingsplan van de ondergrondse containers. BASISTAKEN
Baarn
Raming 2022
Raming 2023
Raming 2024
Raming 2025
Inzameling GFT Inzameling restafval Inzameling grof afval Inzameling kerstbomen Inzameling papier Inzameling PMD Inzameling overige fracties Inzameling klein chemisch afval Afvalbrengstation Overige kosten afvalinzameling Straatreiniging Onkruidbestrijding Kolkenreiniging Gladheidbestrijding Plaagdierbestrijding
561.000 659.000 1.000 6.000 101.000 99.000 -10.000 21.000 921.000 328.000 235.000 148.000 77.000 101.000 15.000
572.200 672.200 1.000 6.100 103.000 101.000 -10.200 21.400 939.400 334.600 239.700 151.000 78.500 103.000 15.300
583.600 685.600 1.000 6.200 105.100 103.000 -10.400 21.800 958.200 348.300 244.500 154.000 80.100 105.100 15.600
595.300 699.300 1.000 6.300 107.200 105.100 -10.600 22.200 977.400 355.300 249.400 157.100 81.700 107.200 15.900
3.263.000
3.328.200
3.401.700
3.469.800
43
Gemeente Bunnik
Raming 2022
Raming 2023
Raming 2024
Raming 2025
Inzameling GFT Inzameling restafval Inzameling grof afval Inzameling snoeihout Inzameling kerstbomen Inzameling papier Inzameling PMD Inzameling overige fracties Inzameling klein chemisch afval Recyclingstation Overige kosten afvalinzameling Straatreiniging Onkruidbestrijding Kolkenreiniging Gladheidbestrijding Plaagdierbestrijding Huisontruimingen
312.000 536.000 46.000 5.000 3.000 85.000 63.000 13.000 15.000 590.000 103.000 192.000 142.000 50.000 65.000 2.000 2.000
318.200 546.700 46.900 5.100 3.100 86.700 64.300 13.300 15.300 601.800 105.100 195.800 144.800 51.000 66.300 2.000 2.000
324.600 557.600 47.800 5.200 3.200 88.400 65.600 13.600 15.600 613.800 107.200 199.700 147.700 52.000 67.600 2.000 2.000
331.100 568.800 48.800 5.300 3.300 90.200 66.900 13.900 15.900 626.100 114.300 203.700 150.700 53.000 69.000 2.000 2.000
2.224.000
2.268.400
2.313.600
2.365.000
Raming 2022
Raming 2023
Raming 2024
Raming 2025
577.000 1.040.000 158.000 11.000 191.000 108.000 28.000 1.063.000 723.000 555.000 341.000 76.000 122.000 20.000 2.000 5.015.000
588.500 1.060.800 161.200 11.200 194.800 110.200 28.600 1.084.300 748.500 566.100 347.800 77.500 124.400 20.400 2.000 5.126.300
600.300 1.082.000 164.400 11.400 198.700 112.400 29.200 1.106.000 763.500 577.400 354.800 79.100 126.900 20.800 2.000 5.228.900
612.300 1.103.600 167.700 11.600 202.700 114.600 29.800 1.128.100 783.800 588.900 361.900 80.700 129.400 21.200 2.000 5.338.300
IJsselstein Inzameling GFT Inzameling restafval Inzameling grof afval Inzameling kerstbomen Inzameling papier Inzameling overige fracties Inzameling klein chemisch afval Afvalbrengstation Overige kosten afvalinzameling Straatreiniging Onkruidbestrijding Kolkenreinigen Gladheidbestrijding Plaagdieren Huisontruimingen
44
Nieuwegein
Raming
Raming
Raming
Raming
2022
2023
2024
2025
Inzameling GFT Inzameling restafval Inzameling grof afval Inzameling snoeihout Inzameling kerstbomen Inzameling papier Inzameling glas Inzameling PMD Inzameling klein chemisch afval Recyclingstation Overige afvalinzameling
945.000 2.914.000 401.000 17.000 13.000 192.000 1.000 -114.000 44.000 1.138.000 423.000 5.974.000
963.900 2.972.300 409.000 17.300 13.300 195.800 1.000 -116.300 44.900 1.160.800 431.500 6.093.500
983.200 3.031.700 417.200 17.600 13.600 199.700 1.000 -118.600 45.800 1.184.000 451.100 6.226.300
1.002.900 3.092.300 425.500 18.000 13.900 203.700 1.000 -121.000 46.700 1.207.700 467.100 6.357.800
Soest
Raming 2022
Raming 2023
Raming 2024
Raming 2025
1.197.000 1.185.000 52.000 12.000 5.000 -47.000 200.000 -16.000 75.000 141.000 985.000 118.000 147.000 630.000 780.000 108.000 240.000 26.000 5.000 5.843.000
1.220.900 1.208.700 53.000 12.200 5.100 -47.900 204.000 -16.300 76.500 143.800 1.004.700 120.400 149.900 642.600 795.600 110.200 244.800 26.500 5.100 5.959.800
1.245.300 1.232.900 54.100 12.400 5.200 -48.900 208.100 -16.600 78.000 146.700 1.024.800 122.800 152.900 655.500 811.500 112.400 249.700 27.000 5.200 6.079.000
1.270.200 1.257.600 55.200 12.600 5.300 -49.900 212.300 -16.900 79.600 149.600 1.045.300 125.300 156.000 668.600 827.700 114.600 254.700 27.500 5.300 6.200.600
Inzameling GFT Inzameling restafval Inzameling grof afval Inzameling kerstbomen Inzameling snoeihout Inzameling papier Inzameling papier huis-aan-huis Inzameling overige fracties Kringloopcentrum Inzameling klein chemisch afval Afvalbrengstation de Schans Transport afvalstoffen Afvalbrengstation Zandbergenlaan Overige kosten afvalinzameling Straatreinigen Kolkenreiniging Gladheidbestrijding Plaagdierbestrijding Huisontruimingen
45
Zeist Inzameling GFT Inzameling restafval Inzameling grof afval Inzameling kerstbomen Inzameling snoeihout Inzameling papier Inzameling overige fracties Kringloopcentrum Zeist Inzameling klein chemisch afval Afvalbrengstation Overige kosten afvalinzameling Straatreiniging Onkruidbestrijding Hondenuitlaatstroken reinigen Zaterdagvegen Vegen Oranjemarkt Reinigen goten Slotlaan Kolkenreiniging Gladheidbestrijding Plaagdierbestrijding
Raming 2022
Raming 2023
Raming 2024
Raming 2025
1.274.000 2.029.000 442.000 21.000 5.000 280.000 202.000 53.000 160.000 1.258.000 605.000 889.000 326.000 38.000 40.000 8.000 8.000 160.000 240.000 24.000 8.062.000
1.299.500 2.069.600 450.800 21.400 5.100 285.600 206.000 54.100 163.200 1.283.200 679.100 906.800 332.500 38.800 40.800 8.200 8.200 163.200 244.800 24.500 8.285.400
1.325.500 2.111.000 459.800 21.800 5.200 291.300 210.100 55.200 166.500 1.308.900 707.700 924.900 339.200 39.600 41.600 8.400 8.400 166.500 249.700 25.000 8.466.300
1.352.000 2.153.200 469.000 22.200 5.300 297.100 214.300 56.300 169.800 1.335.100 769.900 943.400 346.000 40.400 42.400 8.600 8.600 169.800 254.700 25.500 8.683.600
46
ADDITIONELE TAKEN
Bunnik
Raming
Raming
Raming
Raming
2022
2023
2024
2025
76.000 4.000 21.000 6.000 4.000 9.000 86.000 0 37.000 10.000
77.500 4.100 21.400 6.100 4.100 9.200 87.700 0 37.700 10.200
79.100 4.200 21.800 6.200 4.200 9.400 89.500 0 38.500 10.400
80.700 4.300 22.200 6.300 4.300 9.600 91.300 0 39.300 10.600
253.000
258.000
263.300
268.600
IJsselstein
Raming 2022
Raming 2023
Raming 2024
Raming 2025
Bomen Beplanting Gras Sportvelden en sportparken Speelvoorzieningen Werf Begraafplaats Bruggen Riolering Verkeersregelinstrumenten Openbaar water Verhardingen Straatmeubilair Verkeersmeubilair Evenementen Civiele kunstwerken
635.000 772.000 471.000 148.000 146.000 117.000 242.000 133.000 27.000 19.000 7.000 189.000 21.000 72.000 82.000 20.000
647.700 787.400 480.400 151.000 148.900 119.300 246.800 135.700 27.500 19.400 7.100 192.800 21.400 73.400 83.600 20.400
660.700 803.100 490.000 154.000 151.900 121.700 251.700 138.400 28.100 19.800 7.200 196.700 21.800 74.900 85.300 20.800
673.900 819.200 499.800 157.100 154.900 124.100 256.700 141.200 28.700 20.200 7.300 200.600 22.200 76.400 87.000 21.200
3.101.000
3.162.800
3.226.100
3.290.500
Algemeen beheer openbare ruimte Onderhoud speeltoestellen Onderhoud verkeersborden en belijning Verplaatsen smiley borden Onderhoud bruggen Onderhoud straatmeubilair Onderhoud openbaar groen Riolering, pompen en gemalen Hand- en spandiensten Overige activiteiten
47
BATEN Omschrijving Basis taken Gemeente Baarn Gemeente Bunnik Gemeente IJsselstein Gemeente Nieuwegein Gemeente Soest Gemeente Zeist
Additionele taken Gemeente Bunnik Gemeente IJsselstein
Omzet derden Werken voor derden
Financiële baten en lasten Financiële baten en lasten
Totaal baten
alle bedragen in euro's Raming 2022
Raming 2023
Raming 2024
Raming 2025
3.263.000 2.224.000 5.015.000 5.974.000 5.843.000 8.062.000 30.381.000
3.328.200 2.268.400 5.126.300 6.093.500 5.959.800 8.285.400 31.061.600
3.401.700 2.313.600 5.228.900 6.226.300 6.079.000 8.466.300 31.715.800
3.469.800 2.365.000 5.338.300 6.357.800 6.200.600 8.683.600 32.415.100
253.000 3.101.000 3.354.000
258.000 3.162.800 3.420.800
263.300 3.226.100 3.489.400
268.600 3.290.500 3.559.100
190.000 190.000
194.000 194.000
198.100 198.100
202.000 202.000
38.000
38.800
39.600
40.400
33.963.000
34.715.200
35.442.900
36.216.600
48
LASTEN Omschrijving
alle bedragen in euro's Raming 2022
Raming 2023
Raming 2024
Raming 2025
2.823.000 914.000 3.737.000
2.879.500 932.300 3.811.800
2.937.100 950.900 3.888.000
2.995.800 969.900 3.965.700
612.000 612.000
624.200 624.200
636.700 636.700
649.400 649.400
8.232.000 4.688.000 2.597.000 15.517.000
8.396.500 4.781.800 2.721.900 15.900.200
8.564.900 4.877.400 2.809.300 16.251.600
8.736.100 4.974.900 2.930.500 16.641.500
9.509.000 1.234.000 10.743.000
9.699.200 1.258.700 10.957.900
9.893.200 1.283.900 11.177.100
10.091.100 1.309.600 11.400.700
Additionele kosten
3.354.000
3.421.100
3.489.500
3.559.300
Totaal lasten
33.963.000
34.715.200
35.442.900
36.216.600
Totaal van saldo van baten en lasten
-
-
-
-
Mutaties reserves
-
-
-
-
Gerealiseerde resultaat
-
-
-
-
Directie en algemeen beheer Personeelskosten Administratiekosten
Huisvestingskosten Huisvestingskosten
Buitendienst Personeelskosten Tractiemiddelen Afvalbrengstation en inzamelmiddelen
Directe kosten Verwerkingskosten Overige directe kosten
49
10. Geprognosticeerde balans 2021-2024 ACTIVA Vaste activa Materiële vaste activa (investeringen met economisch nut) Gebouwen Inventaris Materieel Terreininrichting Inzamelmiddelen Vlottende activa Voorraden Gereed product en handelsgoederen Vorderingen Debiteuren Vooruitbetaalde kosten Nog te ontvangen bedragen
Liquide middelen TOTAAL ACTIVA PASSIVA Vaste passiva Eigen vermogen Algemene reserve
Voorzieningen
Geraamd 31-12-2021
Geraamd 31-12-2022
Geraamd 31-12-2023
Geraamd 31-12-2024
2.475.000 2.385.000 2.245.000 2.105.000 292.000 264.000 269.000 274.000 8.285.000 7.402.000 7.550.000 7.701.000 1.200.000 1.098.000 1.120.000 1.142.000 4.167.000 6.111.000 6.233.000 6.358.000 16.419.000 17.260.000 17.417.000 17.580.000
134.000
145.000
20.000
20.000
200.000 49.000 450.000 699.000
204.000 50.000 459.000 713.000
208.000 51.000 468.000 727.000
212.000 52.000 477.000 741.000
37.000
20.000
20.000
20.000
17.289.000 18.138.000 18.184.000 18.361.000
613.300 613.300
613.300 613.300
613.300 613.300
613.300 613.300
59.000
8.400
13.400
14.400
Vaste schulden met een rentetypische looptijd van 1 jaar of langer Vlottende passiva Netto-vlottende schulden met een rentetypische looptijd korter dan 1 jaar Crediteuren Belastingen, premies en sociale lasten Kredietinstellingen
14.340.000 13.500.000 13.500.000 12.800.000
1.210.000 580.000 -883.300 906.700
1.240.000 600.000 996.300 2.836.300
1.350.000 615.000 888.300 2.853.300
1.300.000 610.000 1.795.300 3.705.300
Overlopende passiva
1.370.000
1.180.000
1.204.000
1.228.000
TOTAAL PASSIVA
17.289.000 18.138.000 18.184.000 18.361.000
50
11. Kengetallen Kengetallen
Begroting Begroting Werkelijk 2022 2021 2019
Netto schuldquote
49,42%
49,92%
50,32%
Netto schuldquote gecorrigeerd voor alle verstrekte leningen
49,42%
49,92%
50,32%
Solvabiliteitsratio
3,38%
3,55%
3,34%
Structurele exploitatieruimte
0,00%
0,00%
-0,94%
De kengetallen hebben beperkte informatiewaarde. RMN werkt als non-profit organisatie zonder winstoogmerk en keert eventuele overschotten uit aan de deelnemende gemeenten. De deelnemende gemeenten staan garant voor eventuele tekorten. De gegevens van 2020 zijn nog niet beschikbaar en worden later ingevoegd.
51
12. Beleidsindicatoren Fijn huishoudelijk restafval RMN gemeenten (kg per inwoner) Jaar 2013 2014 2015 2016 2017 2018 2019
Baarn 202 204 205 196 178 166 153
Bunnik 183 182 181 185 172 174 170
IJsselstein Nieuwegein 218 228 213 225 216 220 213 223 199 214 199 209 191 204
Soest 185 189 191 189 178 147 153
Zeist 214 210 206 203 193 188 187
Nederland 210 206 200 189 174 172 163
Fijn huishoudelijk restafval RMN gemeenten 250
200 2013 2014
150
2015 2016
100
2017 2018 2019
50
0 Baarn
Bunnik
IJsselstein
Nieuwegein
Soest
Zeist
52
13. Raming reserves 2022
VERMEERDERINGEN
VERMINDERINGEN Ten gunste van:
Saldo per 31-12-2021
Toevoeging t.l.v. exploitatie of andere reserve
Algemene reserves Algemene reserve
613.300
0
0
0
0
0
613.300
Reserve eigen risico
0
0
0
0
0
0
0
0
0
0
0
0
0
0
0
0
0
0
613.300
Omschrijving
Onverdeeld resultaat Winstbestemming Totaal-generaal
0
Saldo per 31-12Andere reserves Uitkeringen 2022
Exploitatie/ derden
Raming reserves 2022-2024
0
613.300
0
613.300
0
613.300
Reserve eigen risico
0
0
0
0
0
0
0
Onverdeeld resultaat Winstbestemming
0
0
0
0
0
0
0
613.300
0
613.300
0
613.300
0
613.300
Totaal-generaal
mutaties 2025
mutaties 2024
mutaties 2023
saldo per 31-12-2025
613.300
saldo per 31-12-2024
Algemene reserves Algemene reserve
saldo per 31-12-2023
Omschrijving
saldo per 31-12-2022
13.1.
0 613.300
Overige ontvangsten van derden
53
14. Raming voorzieningen 2022 VERMEERDERINGEN
Omschrijving
31-2-2021
Voorziening Groot onderhoud gebouw
60.400
Totaal-generaal
60.400
0
Overige ontvangsten van derden
Exploitatie / derden
Saldo per 31-12Balans / Andere reserves vaste activa 2022
5.000
0
57.000
0
0
8.400
5.000
0
57.000
0
0
8.400
saldo per 31-122025
mutaties 2025
saldo per 31-122024
mutaties 2024
mutaties 2023
Omschrijving
saldo per 31-122023
Raming voorzieningen 2022-2024
saldo per 31-122022
14.1.
Toevoeging t.l.v. exploitatie of andere reserve
VERMINDERINGEN Ten gunste van:
Voorziening Groot onderhoud gebouw
8.400
5.000
13.400
-4.000
9.400
5.000
14.400
Totaal-generaal
8.400
5.000
13.400
-4.000
9.400
5.000
14.400
54
15. EMU saldo
Omschrijving
2022 x € 1000,-
2023 x € 1000,-
2024 x € 1000,-
Volgens begroting 2022
Volgens meerjarenraming in begroting 2022
Volgens meerjarenraming in begroting 2022
0
0
0
1.
Exploitatiesaldo vóór toevoeging aan c.q.
2.
Mutatie (im)materiële vaste activa
841
157
163
3.
Mutatie voorzieningen
-51
5
1
4.
Mutatie voorraden (incl. bouwgronden in exploitatie) Verwachte boekwinst bij verkoop effecten en verwachte boekwinst bij verkoop (im)materiële vaste activa
11
-125
0
50
50
50
-953
-77
-212
5.
Berekend EMU-saldo
Ruimte voor uw toelichting Er is geen exploitatieresultaat, alle kosten worden doorbelast aan de deelnemende gemeenten.
55
16. Investeringsplan materieel 2022-2025 (in euro`s) Jaar
wnr
kenteken
Omschrijving
2015
3036
10-BFS-1
Huisvuilwagen
2018
3092
56-BKT-9
Huisvuilwagen
347.000
2018
3094
93-BKV-9
Huisvuilwagen
347.000
2018
3095
97-BKV-9
Huisvuilwagen
347.000
2018
3096
32-BKV-7
Huisvuilwagen
347.000
2018
3097
94-BKV-9
Huisvuilwagen
347.000
2018
3098
33-BKV-7
Huisvuilwagen
2015
3192
92-BFN-7
Huisvuilwagen
328.000
2015
3193
93-BFN-7
Huisvuilwagen
328.000
2016
3194
72-BGS-9
Huisvuilwagen
335.000
2016
3195
14-BGV-2
Huisvuilwagen
335.000
2017
3196
79- BKG-5
Huisvuilwagen
2014
9192
44-BDP-3
Huisvuilwagen
2016
9193
23-BHN-4
Huisvuilwagen
2017
3203
V-541-FK
Fuso Canter
2004
3214
Sneeuwploeg 1.8 m
2018
3216
Aanhangstrooier ESVE
2015
3227
Strooier Syntos 4m3 (IJ)
2015
3228
2014 1990
3253 3254
2014
3255
Sneeuwploeg 2,4 m
2016
3256
Sneeuwploeg 2,4 m
14.000
2016
3257
Zoutstrooier 4 m3
53.000
2016
3258
Zoutstrooier 4 m3
53.000
2016
3259
Zoutstrooier 4 m3
53.000
2016
3263
Zoutstrooier 4 m3
2015
3265
2016
3269
Sneeuwploeg 2,4 mtr
2012
3374
Sneeuwploeg 2.4 m
2014
3375
Zoutstrooier 4m3
51.000
2014
3376
Zoutstrooier 4m3
51.000
2014
3377
Sneeuwploeg 2,4 m
13.000
2014
3378
Zoutstrooier 1m
33.000
2015
3379
Zoutstrooier 4 m3
2014
3380
Sneeuwploeg 2,4 m
2014
3381
Sneeuwploeg 2,4 m
2012
3394
Sneeuwploeg 2.4 m
2013
3396
Stensballe rolbezem
11.000
2013
3397
Stensballe rolbezem
11.000
2014
3398
Sneeuwploeg 2,4 m
2015
3406
VR-277-L
Mitsibushi Fuso smal
51.000
2015
3407
VS-749-B
Mitsibushi Fuso smal
65.000
2016
3408
9-VPF-42
Mercedes trekker
60.000
2016
3409
OL-04-RS
Oplegger
2016
3410
VX-286-D
Pickup
45.000
2015
3416
Aebi MT720
105.000
2015
3417
2018
3418
2013
3473
2022
2023
2024
VP-646-P
DAF AV65NC Sneeuwploeg 2.4 m
341.000 250.000 260.000 71.000 8.000 51.000 52.000 52.000 175.000 15.000 16.000
53.000
Mitsubishi Fuso 3C15
Aebi MT720 V-279-LP
52.000 14.000 12.000
52.000 13.000 13.000 15.000
13.000
20.000
102.000
VW Transporter Compressor (Nieuwegein) Transport
2026
347.000
Strooier Syntos 4m3 (B) BB-BH-60
2025
255.000
51.000 10.000 460.000 1.288.000 1.303.000
568.000 2.424.000
56
Jaar
wnr
kenteken
Omschrijving Transport
2022
2023
2024
460.000 1.288.000 1.303.000
2025
2018
3491
Veegmachine
2017
3492
Veegmachine
2014
3497
Borstelmachine
80.000
2014
3498
Swingo veegmachine
125.000
2016
3501
Onkruidbestrijding unit
36.000
2016
3502
Werktuigdrager
200.000
2016
3508
Werktuigdrager +unit
236.000
2016
3510
Werktuigdrager+unit
236.000
2017
3511
Werktuigdrager+Onkruidunit
241.000
2017
3512
Hand empas
36.000
2017
3516
Hand empas
2016
3542
Hand empas
34.000
2016
3543
Hand empas
34.000
2018
3556
Borstelmachine/kantensnijder
2015
3576
Nimos borstelmachine
2009
3713
69-JSR-5
Citroen C3
2018
3726
RR-671-S
Renault Zoe
2015
3745
80-WN-GL
Aanhanger Henra KPZ 327
2017
3761
RB-211-B
Toyota Yaris
2014
3769
VK-359-R
VW Transporter
37.000
2014
3803
31-BDR-9
Vrachtwagen
200.000
2014
3805
26-WL-GX
Aanhanger 3 asser
35.000
2015
3812
30-BFS-9
Daf 85 haakarm
250.000
2015
3813
85-BFR-2
Daf CF 410
250.000
2016
3815
46-BHG-7
Daf CF 330 + Kraan
2017
3817
09-BLJ-4
DAF CF 410 kraan-haak
2014
3852
VL-949-L
Mercedes Sprinter
2017
3853
VX-352-V
Fuso Canter
2015
3859
V-824-KD
Mercedes Sprinter
2014
3863
perscontainer (3862)
2017
3892
Gejohaak (3815)
2015
3893
Gejohaak (3812)
2014
3899
Gejohaak (3862)
2015
3717
Roll-over Husmann (S)
39.000
2015
3718
Roll-over Husmann (S)
39.000
2015
3719
Roll-over Husmann (S)
39.000
2015
3720
Roll-over Husmann (S)
39.000
2015
3753
Persinstallatie Husmann (S)
37.000
2015
3770
Persinstallatie Husmann (S)
68.000
2015
3771
Persinstallatie Husmann (S)
2013
3797
Asbest container (S)
12.000
2013
3798
Asbest container (Z)
12.000
2016
3741
Mobiele Roll over (Nieuwegein)
2013
3743
Compressor (N)
10.000
2013
3796
Kartonpers (N)
39.000
2014
3710
Roll-over Husmann (BA)
40.000
2014
3711
Roll-over Husmann (BA)
40.000
2014
3775
Stationaire pers grof (BA)
39.000
2014
3776
Stationaire pers grof (BA)
39.000
2016
3740
Mobiele Roll over (IJsselstein) Transport
2026
568.000 2.424.000 259.000 230.000
36.000
120.000 85.000 23.000 34.000 12.000 21.000
260.000 265.000 42.000 48.000 43.000 42.000 27.000 30.000 29.000
68.000
115.000
115.000 1.015.000 2.066.000 2.497.000 1.824.000 3.067.000
57
Jaar
wnr
kenteken
Omschrijving Transport
2011
3787
2022
2023
2024
2025
2026
1.015.000 2.066.000 2.497.000 1.824.000 3.067.000
Perscontainerinstallatie
Nieuw
Afzetcontainers
60.000
60.000
60.000
60.000
60.000
2016
8003
2018
8012
DFSK elektrisch voertuig
45.000
2020
8030
VFF-01-F
Volkswagen transporter
31.000
2010
8041
2-VHK-58
Toyota Dyna Truck
47.000
2010
8051
45-BV-JN
Toyota Dyna Truck
2017
8062
V-683-JX
Fuso dubbele cabine
2010
8071
1-VHF-64
Toyota Dyna Truck
2009
8081
72-VZV-1
Toyota Dyna Truck
2018
8092
V-675-NL
Fuso open laadbak
2018
8309
VV-798-S
Dacia Dokker
Anssems Aanhangwagen Totaal generaal
28.000
61.000 47.000
61.000 61.000
47.000 56.000 5.000 1.075.000 2.126.000 2.585.000 1.978.000 3.494.000
58
16.1 Investeringsprogramma inzamelmiddelen 2022-2025
Inzamelmiddelen
2022
2023
2024
2025
2026
2022
2023
2024
2025
Type
Gemeente
aantal
aantal
aantal
aantal
aantal
euro
euro
euro
euro
euro
OGC
Baarn
14
8
3
124.000
72.000
0
0
29.000
OGC
Bunnik
OGC
IJsselstein
OGC
Nieuwegein
13
OGC
Soest
109
OGC
Zeist
90
16
75
334
42
94
Totaal
2026
8
6
0
71.000
0
55.000
0
0
100
6
3
3
884.000
0
55.000
28000
29.000
7
21
11
115.000
162.000
64.000
197000
105.000
2
964.000
0
0
0
19.000
30
17
796.000
144.000
690.000
282000
163.000
54
36
2.954.000
378.000
864.000
507.000
345.000
18
59
185 178 157 150 224 221 198 170 178 179 168
147
189
180
Restafval kilo per inwoner
63% 65% 70% 72% 50% 50% 59% 67% 68% 69%
68%
75%
62%
65%
Percentage recycle
32.624 33.034 24.487 25.046 28.362 28.340 16.369 17.651 8.424
8.838
13.240
14.512
123.506
127.421
Algemeen totaal
10.200 1.760 20 11.980 10.100 1.412 22 11.534 6.400 928 15 7.343 6.100 900 20 7.020 12.700 1.526 10 14.236 12.800 1.253 8 14.061 5.604 1.163 8 6.775 5.000 786 20 5.806 2.400 304 8 2.712
2.400 312 4 2.716
3.500 684 10 4.194
3.200 456 8 3.664
40.804 6.365 71 47.240
384 14.126 480 14.279
15 5 6
367 9.594
18 5 12 66 600 800 3.400 328 69 1.170 196 50 75 48 236 1.750 1.000 1.072 150 22 240 11.845
40 420 120 27 120 19 95 935 230 500 75 20 5 96 5.712
20 3 2
62 584 106 30 30 24 118 900 300 794 75 26 5 98 6.122
40 2
360 510 2.000
39.600 5.119 82 44.801
350 10 450
2021
90 5 5 70 1.400 980 6.621 700 100 1.300 700 106 150 15 300 3.405 1.000 1.900 275 60 100 552 20.644
Zeist
38 5 5 50 1.150 820 6.400 350 70 850 500 77 150 26 160 2.700 1.200 1.005 225 35 500 288 17.144
2022 344 18 542 6 98 5 8 82 1.600 778 7.200 626 116 1.800 218 108 150 90 254 3.400 1.400 1.800 275 50 100 432 21.500
250 10 280
2021
234 12 306 1 48 5 8 88 1.300 744 6.700 354 74 1.230 200 77 150 48 166 2.700 1.500 1.084 225 32 500 240 18.026
Soest
16 220 2.680 700 1.030 275 40
180 10 550
2022
54 230 2.700 700 1.078 275 34
220 5
2021
Nieuwegein
2022
1.120 550 4.400 410 100 1.100 240 95
220 4 314
2021
IJsselstein
2022
11 5 8 70 610 800 2.568 230 60 800 150 50 75 16 190 1.740 634 810 150 25
110 5
2021
45 585 1.230 2.500 300 40 620 110 38 75 15 105 1.200 500 740 130 20 250 216 9.046
Restafval Grof afval Asbest Totaal verbranden/storten
Bunnik
104 5
2022 254 6 392 6 24 5 10 90 1.200 390 4.200 412 102 1.330 212 95
170 5 110
2021
Geraamde afval en grondstoffen ( x 1.000 kilo)
1 24 3 5 44 400 484 1.900
144 8 208 1 34 2 8 58 700 1.138 3.300 374 52 880 168 38 75 32 134 1.300 700 950 130 20 250 144 10.848
1.280 45 1.390 214 25 26 235 5.225 4.890 24.489 1.990 410 5.090 1.820 393 570 107 1.070 12.660 4.264 5.985 1.130 200 855 1.903 76.266
2022
1.300 53 1.762 15 246 25 51 428 5.800 4.334 26.700 2.094 475 6.994 1.100 398 480 296 1.138 12.750 5.600 6.778 1.130 184 855 1.634 82.620
2021
Baarn
AEEA Autobanden Bouw en Sloopafval Cartridge Dakbedekking teerhoudend EPS Frituurolie Gipsafval en betongas Glas Groenafval gemengd Groente, Fruit en Tuin Afval Grond ongekeurd herbruikbaar Harde Kunstoffen Hout B Hout C KCA Luiers Matrassen Metalen Papier en Karton Afval PMD Puin Textiel Vlakglas Herbruikbaar huisraad Herbruikbaar grofafval Totaal hergebruik/recycling
Afvalstoffen
2022
RMN
17. Raming afval en grondstofhoeveelheden
60
472 258 916 250 1 1.167
413 735 262 2 999 1.412 80 14 66
193 394 66 1 461 654 78 8 69
210 355 107 0 462 672 76 9 67
320 579 150 1 730 1.050 79 11 68
453 477 159 1 637 1.090 75 12 63
6.734 1.374 8 8.116 10.826 88 10 78
10.894 85 11 74
5.995 1.714 8 7.717
7 -21 -160 27 7 24 -37 -115 0 8
27 13 14 3 3 -9 -56 10 4
Saldo per ton
7 -8 15 603 9 16 88 75 47 16 7 -48 -193 8 10
51 753 1.667 376 2 2.045 2.798 86 9 77
7 -34 15 656 9 16 88 75 47 16 7 -48 -145 0 10
52 821 1.487 472 2 1.961 2.782 84 11 73
5 -15 20 611 5 12 58 54 34 16 11 -26 -166 0 5 -21 75 704 1.074 201 2 1.277 1.981 81 14 67
9 -28 18 640 5 16 84 22 34 16 21 -27 -115 0 6 0 75 808 924 289 2 1.215 2.023 81 15 66
482 2.104 331 1 2.436 2.918 103 7 95
2.017 425 1 2.443 2.915 103 6 97
1.425 87 11 76
-2
9 37 11 14 3 11 -19 -41 0 6
8 -15 23 307 7 13 82 25 19 11 19 -30 -56 0 7 -15 14 411 6 15 70 25 41
23
23
10
12
-8 13 183
56
56
37
39
72
51
-3 9 -26 10 392 6 20 84 23 41
-29
-29
2021
-21
-2 7 -14 20 234 4 1 51 16 28 8 7 -19 -104 30 6
14
12
Zeist
2022
-19
2021
-15
-3 7 -13 20 310 5 13 74 21 28 8 21 -38 -75 0 8
20
37
Soest
2022
-21
2021
5 -9 12 174
5
6
-19
Algemeen totaal
Af: Uitkering afvalfonds
Nieuwegein
2022
7 -13 25 232 5 8 58 16 19 11 9 -23 -71 17 5
2021
6
-9
IJsselstein
2022
3
-9
2021
-16
Restafval Grof afval Asbest Totaal verbranden/storten
Gemiddeld per ton
Bunnik
2022
41 -1 5
2021 -18
2022
Geraamde verwerkingskosten ( x € 1.000)
-18
2021
Baarn
-111 0 185 0 55 0 -4 26 -73 107 2.274 29 52 352 199 183 54 44 -146 -750 92 37 -21 0 126 0 2.710
-112 0 224 -1 64 0 -6 45 -125 98 2.479 32 87 449 177 183 54 103 -199 -547 0 45 0 0 127 0 3.177
AEEA Autobanden Bouw en Sloopafval Cartridge Dakbedekking teerhoudend EPS Frituurolie Gipsafval en betongas Glas Groenafval gemengd Groente, Fruit en Tuin Afval Grond ongekeurd herbruikbaar Harde Kunstoffen Hout B Hout C KCA Luiers Matrassen Metalen Papier en Karton Afval PMD Puin Textiel Vlakglas Herbruikbaar huisraad Herbruikbaar grofafval Totaal hergebruik/recycling
Afvalstoffen
2022
RMN
18. Geraamde verwerkingskosten afval en grondstoffen
61