211006 Uitwerking Toekomstvisie Werklocaties Baarn (327549)
Tekst van het document
Adres Tolweg 2-4-6
Compensatie 3 0,5 hectare
Type locatie Bedrijfslocatie
Bron: Toekomstvisie werklocaties gemeente Baarn, 2020
Let op: er is pas sprake van vervangingsvraag op het moment dat (een deel van) bestaand bedrijventerrein getransformeerd wordt naar een andere functie.
3
De locatie wordt in de huidige situatie extensief gebruikt. Voor compensatie is gerekend met een moderne FSI van 70%.
6
Inventarisatie ruimtevraag ondernemers Baarn 21.215
RUIMTEVRAAG VAN BUITEN BAARN Naast ruimtevraag uit gemeente Baarn kan ook ruimtevraag van buiten Baarn (bijvoorbeeld vanuit een buurgemeente) landen op een bedrijventerrein in Baarn. Baarn is voor deze bedrijven vooral interessant vanwege haar ligging aan de A1. De gemeente geeft daarnaast aan met enige regelmaat benaderd te worden door projectontwikkelaars, logistiek dienstverleners en bouwmarkten. Niet alle functies (zoals grote logistiek en perifere detailhandel) kunnen zomaar een plek vinden op een regulier bedrijventerrein, vanwege provinciaal beleid en de fysieke en planologische ruimte om deze functies te kunnen huisvesten. Daarnaast ligt de keuze voor of het wenselijk is om dergelijke partijen te faciliteren wanneer er in de gemeente krapte is op de bedrijfsruimtemarkt voor lokale bedrijven. De gemeente geeft aan dat een aantal landelijke retailketens zich aan het oriënteren zijn op een vestigingslocatie in het pdv-gebied op bedrijventerrein Noordschil. Bovenstaande geldt ook andersom. Bedrijven uit Baarn zullen een locatie buiten Baarn overwegen op het moment dat geschikt aanbod voor verhuizing of uitbreiding in gemeente Baarn ontbreekt. We verwachten dat de instroom van buiten Baarn per saldo minimaal zal zijn.
NAAST BEDRIJFSRUIMTE OOK VRAAG NAAR ANDERE TYPE VASTGOED Uit de online enquête en aanvullende informatie van de makelaar(s) blijkt dat verschillende ondernemers behoefte hebben aan kantoorruimte, winkel-/showroomruimte of maatschappelijk vastgoed. De ruimtevraag in deze segmenten ziet er als volgt uit: • Kantoorruimte: 8.825 m² bvo (online enquête) + 750 m² bvo (aanvullende informatie) • Winkel-/showroomruimte: 2.420 m² bvo (online enquête) + 760 m² bvo (aanvullende informatie) • Maatschappelijk vastgoed: 550 m² bvo (online enquête) + 1.574 m² bvo (aanvullende informatie) De ruimtevraag naar maatschappelijk vastgoed zoekt bij voorkeur een vestigingslocatie in de kern van Baarn. De vraag naar kantoorruimte kan (deels) landen in de bestaande voorraad op De Drie Eiken, indien aanbod kwalitatief geschikt is. Ook andere kantoorlocaties in Baarn (zoals in het stationsgebied, of aan uitvalswegen zoals de Amsterdamsestraatweg) kunnen de ruimtevraag accommoderen. De vraag naar winkel-/showroomruimte zal indien mogelijk op een bedrijventerrein willen landen.
2.3 Ruimtevraag Baarn Bottom-up inventarisatie periode 2021 t/m 2025 In de onderstaande overzichtstabel tonen we de ruimtevraag naar bedrijventerrein in aantal hectare. Dit kan nog aangevuld worden met de beperkte ruimtevraag naar winkel-showroomruimte in het geval deze ruimtevraag op een bedrijventerrein landt. Tabel 4: Overzichtstabel ruimtevraag Baarn periode 2021 t/m 2025 Vraagcomponent Uitbreidingsvraag* Uitbreidingsvraag faciliteren grote ruimtevrager (incidentieel) Vervangingsvraag
Aantal hectare 2,5 (verwachte realisatie) 2,5 (plan op dit moment niet concreet) 0,5 (afhankelijk van transformatie Tolweg 2-4-6)
* Uitbreidingsvraag staat hier niet gelijk aan de ruimtebehoefte. De daadwerkelijke uitbreidingsvraag komt pas in beeld bij een saldobenadering, waarbij rekening wordt gehouden met het huidige vastgoed van het bedrijf. Indien een locatie achterblijft kan deze een reëel alternatief vormen voor een ander bedrijf met een actuele ruimtevraag.
We willen benadrukken dat het hier enkel gaat om bedrijven die de enquête hebben ingevuld of bekend zijn vanuit informatie van makelaars en overige bronnen, zoals input van BIZON en de gemeente. Niet alle bedrijven uit de gemeente zijn hiermee in beeld. De ruimtevraag onder de bedrijven in Baarn kan dus in de
7
Inventarisatie ruimtevraag ondernemers Baarn 21.215
praktijk hoger liggen. We veronderstellen echter dat bedrijven met een actuele ruimtevraag eerder geneigd zijn zich te melden of een enquête in te vullen. De inventarisatie geeft daarmee een betrouwbare indicatie van de ruimtevraag op korte termijn (2021 t/m 2025). VERPLAATSINGSVRAAG: AFHANKELIJK CONCRETE INITIATIEVEN De uitplaatsing of verplaatsing van bedrijvigheid die nu nog niet gevestigd is op een bedrijventerrein (bijvoorbeeld in kern) kan in de toekomst extra ruimtevraag naar bedrijventerrein betekenen. Wanneer de gemeente inzet op verplaatsing naar een bedrijventerrein en opheffen van de bedrijfsbestemming op de huidige locatie is er sprake van verplaatsingsvraag. Monitoring is nodig om dit vast te stellen. VERVANGINGSVRAAG: AFHANKELIJK VAN TRANSFORMATIE TOLWEG 2-4-6 Bij een (gedeeltelijke) transformatie van bedrijventerrein heeft dit direct effect op de toekomstige ruimtevraag. Wanneer bestaande bedrijfskavels op Tolweg 2-4-6 worden verkleurd naar een andere functie, vraagt dit om vervanging van ruimte elders in de gemeente (uitbreiding van Noordschil). Bottom-up inventarisatie kijkt niet naar periode 2026 t/m 2030 In de online enquête is niet gevraagd naar de ruimtevraag van bedrijven vanaf 2026. Het gros van de ondernemers kijken voor wat betreft de huisvestings- en ruimtebehoefte niet verder dan vijf jaar voorruit.
Om inzicht te krijgen in de verwachte ruimtevraag in de periode 2026 t/m 2030 is de inventarisatie dus geen geschikt instrument. Ondernemers kunnen doorgaans geen goede inschatting geven van hun wensen op de lange termijn. Dit pleit ervoor om regelmatig een bottom-up inventarisatie te doen om zicht te hebben op lokale wensen en behoeften. Ruimtevraag periode 2026 t/m 2030 is indicatief Met behulp van een top-down behoefteraming op basis van macro-economische modellen is het eenvoudiger om over een langere periode betrouwbare voorspellingen te doen. Een prognose kijkt over een langjarige periode naar de verwachte ruimtevraag. Stec Groep heeft in 2019/2020 inzicht gegeven in de verwachte ruimtevraag op basis van een top-down prognose. Tot en met 2030 wordt er voor gemeente Baarn een uitbreidingsvraag geraamd van circa 0,2 hectare per jaar. Opgeteld maakt dit voor een periode van vijf jaar (2026 t/m 2030) een ruimtevraag naar bedrijventerreinen van circa 1 hectare. Het betreft hier echter een globale indicatie. De bedrijfsruimtemarkt beweegt zich met (conjunctuur)golven door de tijd heen. Na een periode van relatief veel ruimtevraag kan ook een periode aanbreken waarin de vraag beperkt is. Het is daarom van belang goed in gesprek te blijven met bedrijven op de bedrijventerreinen, maar ook met ontwikkelaars en andere (vastgoed)marktpartijen.
Tabel 5: Overzichtstabel ruimtevraag Baarn periode 2021 t/m 2030 Vraagcomponent Periode 2021 t/m 2025 (bottom-up) Uitbreidingsvraag*
Aantal hectare
Bron
2,5 (verwachte realisatie)
Uitbreidingsvraag faciliteren grote ruimtevrager (incidentieel) Vervangingsvraag
2,5 (plan op dit moment niet concreet)
Inventerisatie ruimtevraag ondernemers Baarn, 2021 Inventerisatie ruimtevraag ondernemers Baarn, 2021 Toekomstvisie werklocaties Baarn, 2020
0,5 (afhankelijk van transformatie Tolweg 24-6)
Periode 2026 t/m 2030 (top-down) Uitbreidingsvraag
1 (vijf jaar x 0,2 per jaar)
Vervangingsvraag
onbekend
Behoefteraming bedrijventerreinen en kantoren Baarn, 2019
* Uitbreidingsvraag staat hier niet gelijk aan de ruimtebehoefte. De daadwerkelijke uitbreidingsvraag komt pas in beeld bij een saldobenadering, waarbij rekening wordt gehouden met het huidige vastgoed van het bedrijf. Indien een locatie achterblijft kan deze een reëel alternatief vormen voor een ander bedrijf met een actuele ruimtevraag.
Inventarisatie ruimtevraag ondernemers Baarn 21.215
8
2.4 Adviezen In de gemeente Baarn is behoefte aan nieuw bedrijventerreinen tot en met 2030. Uit de inventarisatie destilleren we een ruimtevraag op korte termijn (≤ vijf jaar) van circa 7,7 hectare. De verwachte realisatie becijferen we op circa 2,5 hectare aanzienlijk lager wanneer we rekening houden met de concreetheid van verhuis- of uitbreidingsplannen. Het betreft natuurlijk een momentopname en dit kan wijzigen in de tijd. Uiteraard heeft het wel of niet kunnen en willen faciliteren van een grotere ruimtevrager grote impact op de omvang van de te realiseren ruimtevraag. Aangezien een lokaal gevestigd bedrijf heeft aangegeven behoefte te hebben aan circa 2,5 hectare uitbreidingsruimte is het verstandig om hiervoor ruimte te ‘reserveren’ indien de gemeente dit bedrijf in de toekomst wil kunnen faciliteren in haar ruimtevraag. Op basis van de inventarisatie komen we tot het volgende adviezen: Ontwikkel vraaggericht nieuw bedrijventerrein In Baarn is naar verwachting behoefte aan extra bedrijventerrein. Landelijk schommelt de uitgifte op nieuwe bedrijventerreinen over de tijd. Dit komt onder meer door conjunctuurgolven en veranderingen in het ruimtegebruik van bedrijven. Om te voorkomen dat de ontwikkeling van een nieuw bedrijventerrein samenvalt met een periode van laagconjunctuur adviseren we de gemeente om vraaggericht te ontwikkelen.
Vraaggericht ontwikkelen houdt in dat een bedrijventerrein alleen wordt ontwikkeld bij voldoende concrete ruimtevraag van eindgebruikers. Door vraaggericht te ontwikkelen beperkt de gemeente het risico op kwantitatief of kwalitatief overaanbod. Er zijn verschillende manieren waarop de gemeente vraaggericht kan ontwikkelen. Voor Baarn adviseren we om nieuw bedrijventerreinenaanbod gefaseerd op de markt te brengen. Concreet houdt dit in dat een plan (zoals verdere uitbreiding Noordschil) gefaseerd hard gemaakt wordt bij voldoende concrete ruimtevraag van eindgebruikers, aantoonbare vervangingsvraag of concrete verplaatsingsvraag. Conform de Ladder voor duurzame verstedelijking moet bij het hard maken van een deelgebied ook worden aangetoond dat de ruimtevraag van bedrijven niet binnen bestaand stedelijk gebied kan worden gefaciliteerd. Dit draagt direct bij aan duurzaam en intensiever ruimtegebruik. Start met het opstellen planprocedure We vinden het verstandig om snel te beginnen met de planprocedure. Immers, de ontwikkeling van nieuw bedrijventerrein bedraagt van plan tot realisatie al snel een aantal jaren. Op basis van de bottom-up inventarisatie verwachten we dat verschillende Baarnse bedrijven op korte termijn ‘knel’ (komen te) zitten. Voor een gezonde bedrijfsruimtemarkt is het tevens belangrijk dat er doorstroming op gang komt.
Bij de ontwikkeling van nieuwe bedrijfskavels komt doorstroming op gang in de bestaande vastgoedvoorraad (zowel in de kern – wat kan leiden tot verplaatsingsvraag) als op bedrijventerreinen. Bedrijven kunnen daardoor in de toekomst eenvoudiger een plek vinden. Blijf de ruimtevraag monitoren Omdat de inventarisatie een momentopname betreft vinden we het wenselijk om de ruimtevraag van bedrijven jaarlijks te monitoren. We adviseren om goed in gesprek te blijven met het bedrijfsleven en het lokale/regionale marktbeeld (waaronder ruimtevraag van bedrijven) op jaarlijkse basis te monitoren. Monitoring kan worden ingezet als sturingsinstrument. Zo kunt u tijdig uw ontwikkelplannen bijstellen, mocht dit nodig zijn. Door (sleutel)ondernemers en vastgoedpartijen tijdig te betrekken en te bevragen boort de gemeente veel kennis aan en creëert u ook meer draagvlak voor keuzes in gemeentelijk beleid. Ga daar dus mee door. We raden u aanvullend aan op de volgende onderwerpen structureel te monitoren; courantheid vastgoedvoorraad en leegstand, het economisch presteren van de bedrijventerreinen (in aantal banen/vestigingen, in dynamiek/ transacties en in type vestigers (lokaal, regionaal of bovenregionaal), waardeontwikkeling, investeringen) en waar nu en in de toekomst herontwikkelingsplekken (voor herstructurering of transformatie) zijn of kunnen ontstaan.
9
Inventarisatie ruimtevraag ondernemers Baarn 21.215
3. Uitkomsten enquête De online enquête is door 56 ondernemers ingevuld. Hiervan hebben 52 een onderneming in Baarn. De overige respondenten komen uit Bussum en Bunschoten. De focus in de analyse hieronder ligt op de lokale ruimtevraag en daarmee op de respondenten uit Baarn. Respons van bedrijven gevestigd op een bedrijventerrein en buiten een bedrijventerrein gelijk De verdeling respondenten per vestigingslocatie (gevestigd op of buiten het bedrijventerrein) is gelijk. Uitkomsten vraag 3 & 4: Waar is uw bedrijf gevestigd? Op welk adres? (N=52)
50%
50%
Buiten een bedrijventerrein Op een bedrijventerrein
Figuur 1: Respondenten online-enquête gemeente Baarn (rode stip is huidige vestigingslocatie)
Bron: online enquête ondernemers Baarn; bewerking Stec Groep, 2021
10
Inventarisatie ruimtevraag ondernemers Baarn 21.215
Dwarsdoorsnede bedrijfsleven heeft enquête ingevuld De meeste respondenten hebben een onderneming in de dienstverlening (ICT, zakelijke en financiële dienstverlening) of hebben een groot- en detailhandelsbedrijf. Samen gaat het om 29 respondenten. Een beperkter aandeel (25%) van de respondenten is actief in de ‘traditionele’ bedrijventerreinsectoren, zoals de industrie en bouw. Het gaat om diversiteit aan ondernemingen (in omvang als vestigingslocatie). Uitkomsten vraag 5: Wat is de kernactiviteit van uw bedrijf? (N=52) 16 14
15
ICT, zakelijke en financiële dienstverlening Groot- en detailhandel
14
12
Bouwnijverheid
10
Overheid & non-profit
9
8
Gezondheids- en welzijnszorg
6
Industrie
4
Advisering, onderzoek en overige specialistische zakelijke dienstverlening Media
4
2
3
2
2
2
0
1
Onderwijs
Ruim 1/3 deel van de respondenten is gevestigd in een bedrijfshal met kantoorruimte De meeste respondenten zijn op dit moment gevestigd in een bedrijfshal met kantoorruimte (19 bedrijven). Daarnaast werkt een groot deel van de respondenten vanuit een kantoor (16 bedrijven). 9 respondenten werken vanuit huis. Uitkomsten vraag 6: Hoe omschrijft u uw huidige pand? (N=52) 20 18 16 14
19 16 Bedrijfshal met kantoorruimte
12
Kantoor
10
Bedrijf aan huis
8
Showroom/winkel
9
Gezondheidscentrum/kliniek
6 4 2 0
5 3
11
Inventarisatie ruimtevraag ondernemers Baarn 21.215
Gros bestaat uit midden-en kleinbedrijf (met minder dan 25 werknemers) De respons is redelijk verdeeld over verschillende grootteklassen. Het gros bestaat uit zzp’ers of middenen kleinbedrijf (MKB). Onder de respondenten zijn vier grotere ondernemingen meer dan 100 werknemers. Bijna een kwart van de respondenten bestaat uit een zzp’er of eenmanszaak. Uitkomsten vraag 7: Hoeveel werknemers heeft uw bedrijf?
2%
8%
4%
23%
zzp of eenmanszaak 1-5 werknemers 6-10 werknemers 11-25 werknemers
23%
26-50 werknemers 23%
51-100 werknemers Meer dan 100 werknemers
17%
Meer dan de helft van de respondenten heeft pand(en) in eigen bezit Uit de respons blijkt dat 28 respondenten het pand in eigen bezit heeft, tegenover 20 respondenten die het bedrijfsvastgoed huurt. De cijfers worden deels beïnvloed doordat er een groep respondenten is die de bedrijfsactiviteiten uitvoeren vanuit huis (bedrijfswoning of kantoor aan huis). Daarnaast hebben vier respondenten het bedrijfsvastgoed deels in eigen bezit en deels huren zij vastgoed. Uitkomsten vraag 8: Wat is de huidige eigendomssituatie van uw pand(en)? (N=52)
8%
Deel eigen bezit, deels huur. 54%
38%
Huur In eigen bezit
12
Inventarisatie ruimtevraag ondernemers Baarn 21.215
Ruim 58% van respondenten heeft verhuis- en/of uitbreidingsplannen Ruim de helft van de respondenten geeft aan verhuis- en/of uitbreidingsplannen te hebben (in totaal 30 respondenten). Er zijn ook 15 respondenten zonder verhuis- en/of uitbreidingsplannen, daarnaast hebben zeven respondenten weet niet ingevuld. De meeste plannen zijn gepland op korte termijn (in 2021 en 2022). Tegelijkertijd is er een grote groep bedrijven (1/3 deel) die aangeeft nog niet te weten wanneer zij wensen te verhuizen- of uit te breiden. Deze plannen zijn dus nog weinig concreet. Uitkomsten vraag 9 en 10: Hebt u binnen vijf jaar verhuis- en/of uitbreidingsplannen? (N=52) Bij ja: kunt u aangeven in welk jaar u wilt verhuizen of uitbreiden?
De volgende vragen zijn alleen beantwoord door respondenten die ‘ja’ of ‘weet niet’ invulden. Overgrote deel van de plannen nog niet concreet of in oriënterende fase Er zijn 37 respondenten met een verhuis- of uitbreidingsplan (inclusief de groep ‘weet niet’). Hiervan geeft ongeveer de helft aan (18 respondenten) zich te oriënteren op de mogelijkheden. Slechts een klein aantal bedrijven heeft hiervoor de financiering gereed. Het gaat om vier bedrijven. Uitkomsten vraag 11: Kunt u aangeven hoe ver u bent met uw plannen? (N=37) 100% 90% 80%
41%
70%
Mijn plannen zijn nog niet concreet
60%
Ik ben me aan het oriënteren
50% 40% 30%
49%
Financiering gereed
20% 10% 0%
11%
Meeste bedrijven lijkt voorkeur te hebben voor verhuizing naar een andere locatie De plannen betreffen voornamelijk een verhuizing naar een andere locatie (20 respondenten). Zes respondenten willen het bedrijfsvastgoed op de huidige locatie uitbreiden als dit mogelijk. Daarnaast is er een grote groep die hierin nog geen keuze heeft gemaakt. Het gaat om 12 respondenten.
13
Inventarisatie ruimtevraag ondernemers Baarn 21.215
Uitkomsten vraag 12: De plannen betreffen een? (N=37) 100% 90% 80% 70%
54%
60%
Uitbreiding op de huidige locatie
50% 40%
8%
30% 20%
Verhuizing naar andere locatie
38%
Nog geen keuze gemaakt tussen uitbreiden of verplaatsen
10% 0%
Ondernemers hebben voorkeur voor het kopen van vastgoed In Baarn is vooral behoefte aan koop (pand in eigendom). 20 respondenten willen vastgoed kopen, zodra zij gaan verhuizen en/of uitbreiden. Een klein aantal ondernemers (vijf respondenten) hebben de voorkeur voor huur. Circa 1/3 deel weet het nog niet. Uitkomsten vraag 13: Wilt u kopen of huren? 100% 90% 80%
32%
70% 60%
Weet ik nog niet
50%
Koop
40%
54%
Huur
30% 20% 10% 0%
14%
De helft van de respondenten overweegt meerdere locaties De respondenten konden meerdere antwoorden invullen bij deze vraag. De meeste respondenten hebben hier gebruik van gemaakt. Een beperkt aantal ondernemers met een bedrijfsvestiging buiten de reguliere bedrijventerreinen geven aan zich in de toekomst mogelijk te willen vestigen op een bedrijventerrein. Twee ondernemers op de Noordschil zien mogelijkheden om de uitbreidingsplannen op de huidige kavel te verwezenlijken (bijvoorbeeld door aankoop buurpand). De Drie Eiken en Noordschil lijken de meest interessante vestigingslocaties. Relatief veel respondenten geven aan dat een verhuizing naar de Noordschil tot de mogelijkheden behoort. Bedrijvenpark Koot en het Stationsgebied worden minder vaak genoemd.
14
Inventarisatie ruimtevraag ondernemers Baarn 21.215
Uitkomsten vraag 14: Waar wilt u naartoe verhuizen en/of uitbreiden (meerdere antwoorden zijn mogelijk)? (N=37) De Drie Eiken
20
Noordschil
16
Weet ik nog niet
14
Indien mogelijk uitbreiding op de huidige locatie door aankoop buurpand
6
Een bedrijventerrein buiten de gemeente Baarn
6
Stationsgebied
5
Bedrijvenpark Koot
5
Uitbreiden op huidig perceel
1 0
5
10
15
20
25
Het grootste deel van de respondenten heeft behoefte aan een kantoor als bedrijfsvastgoed Ook bij deze vraag konden de respondenten meerdere antwoorden invullen. De meeste respondenten geven aan behoefte te hebben aan kantoorruimte. Naast kantoorruimte, is er ook relatief veel behoefte aan werkplaatsen (of productieruimte) en opslag- en distributieruimte. Een aantal respondenten hebben behoefte aan een specifieke bedrijfsruimte, zoals een laboratorium (valt in categorie ‘overig’) of een praktijkruimte. Uitkomsten vraag 15: Wat voor type ruimte heeft uw bedrijf vooral nodig? (N=37 Kantoor(verzamelgebouw)
15
Productieruimte / werkplaats
12
Opslag- en distributieruimte
9
Showroom/winkel
6
Bedrijfsverzamelgebouw
4
Praktijkruimte (in gezondheidscentrum)
2
Coaching & trainingsruimte
1
Bedrijfshal met kantoorruimte
1
Overig
1 0
2
4
6
8
10
12
14
16
Voornamelijk vraag naar kleine bedrijfskavels (< 1.000 m2) Veruit de meeste ruimtevraag die de ondernemers (19 respondenten) hebben bedraagt minder dan 1.000 m². Het gros hiervan zoekt een kleinschalige bedrijfsruimte. In sommige gevallen slechts 25/50 m2. Zeven respondenten hebben behoefte aan een kavel van 1.000 tot 3.000 m2. Eén bedrijf geeft aan in de toekomst mogelijk behoefte te hebben aan een kavel groter dan 2 hectare.
15
Inventarisatie ruimtevraag ondernemers Baarn 21.215
In de categorie tot 1.000 meter zit een grote groep zzp’ers. Deze groep heeft doorgaans niet de voorkeur om zich op een bedrijventerrein te vestigen. Uitkomsten vraag 16: Wanneer u een bedrijfskavel zou kunnen kopen in Baarn wat is dan de gewenste kavelomvang in m2 voor uw verplaatsing en/of uitbreiding? (N=37) < 1.000 m²
19
1.000 - 3.000 m²
7
Nog geen inschatting mogelijk
4
5.000 - 10.000 m²
3
3.000 - 5.000 m²
3
> 20.000 m²
1 0
2
4
6
8
10
12
14
16
18
20
Er is behoefte aan een divers aanbod in omvang van het bedrijfsvastgoed Een deel van de respondenten geeft (nog) geen indicatie van het gewenste oppervlakte voor het bedrijfsvastgoed. Ondanks de beperkte respons kunnen we toch constateren dat er behoefte is aan een divers aanbod bedrijfsvastgoed. Een aantal ondernemers hebben niet meer dan 100 m2 nodig. Echter er zijn ook ondernemers die meer ruimte voor hun bedrijfsactiviteiten nodig hebben. Bijvoorbeeld wanneer zij behoefte hebben aan opslag- en distributieruimte. Uitkomsten vraag 17: Wanneer u een bedrijfsruimte of kantoorruimte wilt huren kunt u dan aangeven hoeveel m2 wilt huren? (N=37) 5
4 <50 m² 3
50 -100 m² 100 - 500 m²
2
500 - 1000 m² > 1000 m²
1
0
Groei bedrijfsactiviteiten en gebrek aan beschikbare ruimte voornaamste drijvers De respondenten konden meerdere antwoorden invullen bij deze vraag De groei van bedrijfsactiviteiten is voor veel ondernemers (21 respondenten) de voornaamste reden waarom een uitbreiding of verhuizing gewenst is. Gekoppeld aan de groei van bedrijfsactiviteiten, is logischerwijs ook groei van het aantal medewerkers en het gebrek aan beschikbare ruimte op de huidige locatie. Er is bijvoorbeeld geen ruimte
16
Inventarisatie ruimtevraag ondernemers Baarn 21.215
meer voor een extra productielijn. Van de 21 ondernemers die willen verhuizen vanwege de groei van bedrijfsactiviteiten zijn er 15 gevestigd op een bedrijventerrein. Sporadisch worden andere drijfveren genoemd, zoals slechte bereikbaarheid, krimp aantal medewerkers, conflict met de omgeving en clustering van bedrijven. Dit zijn veelal drijvers om te verhuizen (en niet om op de huidige locatie uit te breiden). Uitkomsten vraag 18: Wat zijn de belangrijkste redenen voor uw verhuis- en/of uitbreidingsplannen? (N=37) Groei bedrijfsactiviteiten
21
Gebrek aan beschikbare ruimte op de huidige locatie
21
Groei aantal medewerkers
11
Anders
9
Woningbouwplannen in de directe omgeving
7
Nieuwe/andere bedrijfsstrategie
4
Ontbreken van voorzieningen (horeca, dienstverlening enz.)
2
Slechte bereikbaarheid en ontsluiting van de huidige locatie
1
Krimp aantal medewerkers
1
Conflict met omgeving (bijvoorbeeld overlast woningen,… 1 Clustering van bedrijven en uitwisseling kennis
1 0
5
10
15
20
25
Aanzienlijk deel van respondenten verwacht niet met ruimtevraag in Baarn terecht te kunnen De uitkomsten van de vorige vraag tonen aan dat verhuis- en/of uitbreidingsplannen doorgaans ontstaan door groei van bedrijfsactiviteiten en/of een gebrek aan beschikbare ruimte op de huidige locatie. Een klein aantal ondernemers (8 respondenten) denkt dat zij in Baarn terecht kunnen met hun ruimtevraag. Een grotere groep (16 respondenten) denkt van niet. Ongeveer 1/3 deel kan dit niet goed beoordelen. Uitkomsten vraag 19: Hebt u het idee dat u met uw ruimtevraag in Baarn terecht kunt? (N=37)
22% 35% Ja Nee Weet niet
43%
17
Inventarisatie ruimtevraag ondernemers Baarn 21.215
Ruime meerderheid tegen woningbouw op bedrijventerreinen Van de 37 respondenten met een eventuele ruimtebehoefte zijn 22 respondenten tegen woningbouw op bedrijventerreinen. Een beperkt aantal ondernemers (4 respondenten) zijn voorstander van woningbouw op bedrijventerreinen. 11 respondenten hebben ‘geen mening’ hebben over dit onderwerp. Uitkomsten vraag 20: Wat is uw mening over woningbouw op specifiek voor bedrijfshuisvesting ingerichte bedrijfsterreinen zoals de Noordschil en de Drie Eiken? (N= 52)
11% 31% Geen mening Tegen Voor
58%
Uitwerking indicatieve ruimtevraag In de tabel hieronder maken we een verdeling van de bedrijven (uit Baarn) met een mogelijke ruimtevraag naar type kernactiviteit en huidige vestigingslocatie. Tabel 6: Verdeling van ondernemers naar kernactiviteit en huidige vestigingslocatie: Kernactiviteit Advisering, onderzoek en overige zakelijke dienstverlening Bouwnijverheid
De Drie Eiken
Noordschil
Niet op Baarns bedrijventerrein 1
1
1
Gezondheids- en welzijnszorg
1
3
1
1
Groot- en detailhandel
6
3
4
ICT, zakelijke en financiële dienstverlening Industrie
4
2
2
1
1
Media
2
Onderwijs
1
Overheid & non-profit (gezondheidszorg) Totaal
2 13 bedrijven
8 bedrijven
16 bedrijven
We brengen de ruimtevraag per vastgoedsegment in beeld. Voor bedrijfsruimte geven we dit weer in aantal hectare (ha). Voor de overige vastgoedsegmenten in m² bruto vloeroppervlak (bvo). We benutten onze bureaukennis om uitspraken te doen over de kans dat de ruimtevraag in de praktijk zal landen op een bedrijventerrein in Baarn. De analyse en conclusies zijn indicatief.
18
Inventarisatie ruimtevraag ondernemers Baarn 21.215
Ruimtevraag bedrijfsruimte: indicatief 1,8 hectare Uit de inventarisatie blijkt dat 18 ondernemers behoefte hebben aan bedrijfsruimte. Hiervan hebben 14 ondernemers hun huidige bedrijfsvestiging op een bedrijventerrein. Negen ondernemers zijn actief in de kernactiviteit groot- en detailhandel. De ruimtevraag vanuit deze sector is het grootst (2,4 hectare). Overigens is ook de ruimtevraag van de industrie in potentie met 2,1 hectare aanzienlijk. Verdeling ruimtevraag naar kernactiviteit: Kernactiviteit
Aantal ondernemers
Totale ruimtevraag (ha)
Bouwnijverheid
4
0,5
Groot- en detailhandel
9
2,4
ICT, zakelijke en financiële dienstverlening
3
0,9
Industrie
2
2,1
Totaal
18
5,8
Analyse ruimtevraag bedrijfsruimte: • De totale geïnventariseerde ruimtevraag naar bedrijfsruimte bedraagt 5,8 ha. • De verwachte realisatie van de ruimtevraag bedraagt circa 1,8 hectare. In het figuur hieronder tonen we de behoefte en de verwachte realisatie van bedrijfsruimte in hectare. Uit ervaring weten we dat zeker niet alle verhuis- of uitbreidingsplannen in de praktijk gerealiseerd zullen worden. Figuur 2: Ruimtevraag versus verwachte realisatie voor periode 2021 t/m 2025 3,5 3 2,5 2 Behoefte in hectare
1,5
Verwachte realisatie in ha
1 0,5 0 Financiering gereed
Ik ben me aan het Mijn plannen zijn oriënteren nog niet concreet
% ruimtevraag die wordt gerealiseerd: • Financiering gereed: 100% • Oriënteren: 40% • Niet concreet: 20%
LET OP: RUIMTEVRAAG STAAT NIET ALTIJD GELIJK AAN RUIMTEBEHOEFTE De online enquête geeft inzicht in de gewenste toekomstige ruimtevraag van een bedrijf. In de enquête is geen vraag gesteld over het huidige ruimtegebruik van het bedrijf. Dit maakt dat er geen zicht is op de bedrijfskavel (of het pand) wat een bedrijf mogelijk achterlaat. Bij een verhuizing zal hier in veel gevallen wel sprake van zijn. De daadwerkelijke uitbreidingsvraag komt pas in beeld bij een saldo-benadering, waarbij rekening wordt gehouden met het huidige vastgoed van het bedrijf. Indien een bedrijfslocatie achterblijft kan die namelijk een reëel alternatief vormen voor een ander bedrijf met een actuele ruimtevraag. In Baarn is overigens de intentie en praktijk om bij verplaatsing vanuit de kern de achterblijvende locatie te transformeren naar woningbouw.
19
Inventarisatie ruimtevraag ondernemers Baarn 21.215
Let op: ruimtevraag staat niet altijd 1 op 1 gelijk aan ruimtebehoefte. De daadwerkelijke uitbreidingsvraag komt namelijk in beeld bij een saldo-benadering. Bij een integrale verhuizing van een bedrijf gevestigd op een bedrijventerrein naar een nieuwe locatie komt namelijk ook ruimte vrij. De locatie die achterblijft kan in dat geval een reëel alternatief vormen voor een ander bedrijf met een actuele ruimtevraag. Ruimtevraag in te delen in drie doelgroepen Er is in Baarn behoefte aan diverse kaveloppervlaktes. We maken onderscheid in grofweg drie kaveltypes: • Kleinschalig < 1.000 m² kaveloppervlakte. Zeven ondernemers hebben behoefte aan kleinschalige kavel. Dit zijn met name de bedrijven tot en met 5 werknemers. • Middelgroot (1.000 m² tot circa 5.000 m² kaveloppervlakte). Zeven ondernemers geven behoefte te hebben aan middelgrote kavel. • Grootschalig (vanaf circa 5.000 m² kaveloppervlakte). Vier ondernemers geven aan behoefte te hebben aan grootschalige kavel. We constateren dat een groot deel van de ruimtevraag een verhuiswens betreft. Negen van de 18 ondernemers met verhuis- en/of uitbreidingsplannen geven aan verhuisplannen te hebben. Zeven respondenten hebben nog geen keuze gemaakt. Twee respondenten zien mogelijkheden om op de huidige locatie een uitbreiding te realiseren.
Een klein deel van de ruimtevraag (0,1 ha) komt van ondernemers die niet op een bedrijventerrein zitten, maar hebben aangeven zich daar mogelijk te willen vestigen. Ruimtevraag maatschappelijk vastgoed: 550 m² bvo Uit inventarisatie blijkt dat twee ondernemers een verhuizing naar een andere locatie overwegen. De twee ondernemers geven aan nog niet te weten waar zij zich willen vestigen. Het huidige vastgoed bevindt zich niet op bedrijventerrein. De bedrijven actief in de gezondheids- en welzijnszorg hebben behoefte aan circa 550 m² bvo. De kernactiviteit en vastgoedsegment passen minder goed op een bedrijventerrein. De vraag naar maatschappelijk vastgoed zal doorgaans niet landen op een regulier bedrijventerrein. Ruimtevraag kantoorruimte: 8.825 m² bvo Uit de dataset blijkt dat 12 ondernemers behoefte hebben aan nieuwe, andere (of extra) kantoorruimte. Hiervan geeft de helft aan een bedrijfsvestiging op een bedrijventerrein te hebben, waarvan vijf op De Drie Eiken. De meeste ondernemers zijn actief in de ICT, zakelijke en financiële dienstverlening. Verdeling ruimtevraag naar kernactiviteit: Kernactiviteit
Aantal ondernemers
Totale ruimtevraag (m2)
Advisering, onderzoek en overige zakelijke dienstverlening
2
350
Bouwnijverheid
1
500
Gezondheids- en welzijnszorg
1
25
ICT, zakelijke en financiële dienstverlening
5
7.100
Media
2
350
Onderwijs
1
500
Totaal
12
8.825
Analyse ruimtevraag kantoorruimte: • Uit de enquête volgt een ruimtevraag naar kantoorruimte van 8.825 m² bvo. • De vraag naar kantoorruimte kan landen op De Drie Eiken, indien voldoende geschikt kantooraanbod beschikbaar is. Ook andere kantoorlocaties in Baarn (zoals in het stationsgebied, of aan uitvalswegen zoals de Amsterdamsestraatweg) kunnen de ruimtevraag accommoderen.
Inventarisatie ruimtevraag ondernemers Baarn 21.215
Ruimtevraag winkel/showroom: 2.420 m² bvo Tot slot geven vijf ondernemers aan behoefte te hebben aan winkel-/showroomruimte. Vier van de vijf bedrijven zijn op dit moment niet op een bedrijventerrein gevestigd. Drie ondernemers willen verhuizen naar een andere locatie. De respondenten zien daarbij ook De Drie Eiken en de Noordschil als mogelijke toekomstige vestigingslocaties. In totaal bedraagt de ruimtevraag 4.550 m² bvo. Echter het is maar de vraag of deze ruimtevraag kan landen op een bedrijventerrein in Baarn. Detailhandelsfuncties zijn niet overal toegestaan. Slechts een deel van de ruimtevraag is concreet. Op basis van de concreetheid van de plannen bedraagt de verwachte realisatie circa 2.420 m² bvo, zo schatten we in.
20
21
Inventarisatie ruimtevraag ondernemers Baarn 21.215
4. Aanvullende info makelaar(s) en BIZON De heer Van Olst (Bos Makelaardij) en BIZON (zzp netwerk uit Baarn) hebben aanvullende informatie aangeleverd aan de gemeente met betrekking tot de ruimtevraag van bedrijven. Deze informatie is door de gemeente verwerkt in een dataset. In de dataset komen ook bedrijven voor die de online enquête hebben ingevuld. Deze informatie is in de analyse buiten beschouwing gelaten om dubbelingen te voorkomen. De dataset heeft beperkingen. Buiten contactgegevens en informatie over de ruimtevraag is niet voor ieder bedrijf compleet in beeld hoe concreet de ruimtevraag is en wat de motieven en locatievoorkeuren zijn, zoals deze wel in beeld zijn voor bedrijven die de online enquête hebben ingevuld. Hierdoor is het niet mogelijk een gedetailleerd beeld te scheten. We zullen een aantal aannames doen om tot een indicatieve ruimtevraag te komen. Deze informatie is vooral een aanvulling op de uitkomsten uit de enquête. Feiten en cijfers input BOS Makelaardij (24 juni 2021) Hieronder zetten we een aantal algemene feiten en cijfers op een rij: • In de dataset zitten 45 ondernemers met verhuis- en /of uitbreidingsplannen. • In totaal hebben 11 ondernemers ook de ruimtebehoefte enquête van de gemeente Baarn ingevuld. Deze bedrijfsinformatie laten we buiten beschouwing.
• Van de bedrijven met een ruimtevraag komen 27 ondernemers uit Baarn, vijf ondernemers zijn niet in Baarn gevestigd en van twee ondernemers is de huidige vestigingslocatie en de ruimtevraag niet bekend. In de analyse laten we deze twee ondernemers buiten beschouwing. Kortom, we maken in onze analyse onderscheid tussen ruimtevraag van lokale ondernemers uit Baarn (27) en (potentiële) ruimtevraag van buiten Baarn (5). • Ongeveer 60% van de Baarnse bedrijven met een ruimtevraag is gevestigd op een bedrijventerrein (Noordschil of De Drie Eiken). Het gaat om 16 bedrijven. De resterende 11 ondernemers hebben hun bedrijfsvestiging op een andere locatie.
Uitwerking indicatieve ruimtevraag In het figuur hieronder maken we een verdeling van de bedrijven uit Baarn met een ruimtevraag naar type kernactiviteit en huidige vestigingslocatie. Verdeling van ondernemers naar kernactiviteit en huidige vestigingslocatie: Kernactiviteit
De Drie Eiken
Advisering, onderzoek en overige zakelijke dienstverlening Bouwnijverheid
3
Gezondheids- en welzijnszorg
1
Groot-en detailhandel
2
ICT, zakelijke en financiële dienstverlening
1
Noordschil
Niet op Baarns bedrijventerrein 1 1
2 4 2
Media
1 1
Onderwijs Totaal
3 2
Logistiek Onbekend
2
1 8 bedrijven
8 bedrijven
11 bedrijven
22
Inventarisatie ruimtevraag ondernemers Baarn 21.215
Kanttekeningen analyse • Van slechts 4 bedrijven is inzichtelijk op welk moment het bedrijf wenst te verhuizen-/of uit te breiden. Voor 85% van de ondernemers is dit op basis van de dataset niet bekend. Hiermee houden we rekening bij het becijferen van de ruimtevraag. • In de analyse houden we rekening met het type vastgoed op basis van de kernactiviteit van het bedrijf. Dit omdat op basis van de dataset niet altijd duidelijk is naar welke type vastgoed bedrijven op zoek zijn. In de dataset is wel een indicatie opgenomen van het aantal benodigde vastgoedmeters. We brengen de ruimtevraag per vastgoedsegment in beeld. Voor bedrijfsruimte geven we dit weer in aantal hectare (ha). Voor de overige vastgoedsegmenten in m² bruto vloeroppervlak (bvo), uitgezonderd winkel/showroom (omdat deze bedrijven een bedrijfskavel wensen). We benutten onze bureaukennis om uitspraken te doen over de kans dat de ruimtevraag zal landen op een bedrijventerrein in Baarn. Ruimtevraag bedrijfsruimte: indicatief 0,7 ha Uit de dataset blijkt dat 13 ondernemers behoefte hebben aan bedrijfsruimte. Hiervan hebben negen ondernemers hun huidige bedrijfsvestiging op een bedrijventerrein. Zes ondernemers zijn werkzaam in de bouwnijverheid. De ruimtevraag vanuit deze sector is grootst (0,9 hectare). Verdeling ruimtevraag naar kernactiviteit: Kernactiviteit
Aantal ondernemers
Totale ruimtevraag (ha)
Bouwnijverheid
6
0,9
Groot-en detailhandel
4
0,4
Logistiek
2
0,35
Media
1
0,2
Totaal
13
1,9
Analyse ruimtevraag bedrijfsruimte: • De totale geïnventariseerde ruimtevraag bedraagt 1,9 ha. • Twee ondernemers geven aan verhuis- en/of uitbreidingsplannen te hebben in 2025. De ruimtevraag van deze ondernemers bedraagt samen circa 0,4 ha. Eén ondernemer heeft plannen voor 2026. Zijn ruimtevraag is relatief beperkt (0,03 ha). Aangezien deze bedrijven een concreet jaartal aangeven waarin zij wensen te verhuizen gaan we ervan uit dat deze ruimtevraag gerealiseerd zal worden. • Het is onduidelijk wat de concreetheid van de verhuis-/uitbreidingsplannen is. Daarom doen we de aanname dat 20% van de ruimtevraag (circa 1,5 ha) daadwerkelijk gerealiseerd wordt. Daarmee berekenen we een verwachte realisatie van circa 0,3 ha. • Opgeteld bedraagt de indicatieve ruimtevraag circa 0,7 hectare. Ruimtevraag kantoorruimte: indicatief 750 m² bvo Uit de dataset blijkt dat één ondernemers behoefte heeft aan nieuwe, andere (of extra) kantoorruimte. Deze ondernemer heeft zijn huidige bedrijfsvestiging op bedrijventerrein De Drie Eiken. Ruimtevraag maatschappelijk vastgoed: indicatief 1.570 m² bvo verplaatsingsvraag Uit de dataset blijft dat vijf ondernemers behoefte hebben aan maatschappelijk vastgoed. Vier van de vijf ondernemers heeft een bedrijfsvestiging op de Malva-locatie (Schoolstraat 53). Voor deze locatie in Baarn zijn woningbouwplannen.
Gezien het maatschappelijk belang van de aan de Schoolstraat gevestigde bedrijven is de gemeente in gesprek om samen de mogelijkheden te onderzoeken van verplaatsing naar een locatie elders in de kern. De vraag naar maatschappelijk vastgoed landt waarschijnlijk niet op een regulier bedrijventerrein. Dit blijkt ook uit eerder onderzoek 4.
Uit eerder onderzoek van Stec Groep (2019) ‘Prognose bedrijventerreinen provincie Utrecht’ blijkt dat circa 11% van de banen in deze sector zich op een bedrijventerrein bevinden. Het gros van de maatschappelijke functies bevinden zich in overig stedelijk gebied.
4
23
Inventarisatie ruimtevraag ondernemers Baarn 21.215
Ruimtevraag winkel/showroom: indicatief 760 m² (< 0,1 ha) Uit de dataset blijkt dat vier ondernemers behoefte hebben aan winkel-/showroomruimte. Drie van de vier ondernemers hebben momenteel een vestiging op bedrijventerrein Noordschil. Alle bedrijven zijn actief binnen de kernactiviteit groot- of detailhandel (specifiek in de automotive). Verdeling ruimtevraag bedrijfsruimte naar kernactiviteit: Kernactiviteit
Aantal ondernemers
Groot-en detailhandel
Ruimtevraag winkel-/showroomruimte (m²)
4
3.800
Analyse ruimtevraag winkel/showroom: • De totale vraag naar winkel-/showroomruimte is circa 3.800 m² (0,4 hectare). • In de dataset ontbreekt data over de concreetheid van de plannen. We doen de aanname dat 20% van de vraag daadwerkelijk concrete plannen worden. Wanneer we dat percentage doorrekenen op de behoefte voor winkel-/showroomruimte komen we tot een behoefte van circa 760 m² (< 0,1 hectare). • We verwachten dat de bedrijven die reeds op Noordschil gevestigd zich ook in de toekomst aan deze locatie willen binden. Potentiële ruimtevraag van ondernemers buiten Baarn Uit de dataset blijkt dat vijf ondernemers hebben aangegeven dat zij zich mogelijkerwijs in de toekomst in Baarn te willen vestigen. De betreffende ondernemers hebben diverse kernactiviteiten. Verdeling ruimtevraag bedrijfsruimte naar kernactiviteit Kernactiviteit
Aantal ondernemers
Ruimtevraag
Gewenst vastgoed
Gezondheids- en welzijnszorg Groot-en detailhandel
1
400 m² bvo
Maatschappelijk
2
7.500 m² bvo
Winkel/showroom
Industrie
1
0,25 ha
Bedrijfsruimte
Onbekend
1
0,04 ha
Bedrijfsruimte
Analyse ruimtevraag van buiten Baarn: • De potentiële ruimtevraag is circa 7.800 m² bvo en 0,25 ha, mits alle bedrijven zich daadwerkelijk in Baarn vestigen. In de dataset ontbreekt data over de concreetheid van de plannen. Het is daarnaast de vraag of gemeente Baarn deze ruimtevraag kan en wil huisvesten. • Uit een gesprek met de gemeente Baarn blijkt dat de gemeente met enige regelmaat benaderd wordt door projectontwikkelaars, logistiek dienstverleners en bouwmarkten. Dergelijke functies (logistiek en perifere detailhandel) kunnen niet zomaar een plek vinden op een bedrijventerrein. De gemeente is afhankelijk van provinciaal beleid en ruimte (fysiek en planologisch) om deze functies te kunnen huisvesten. Conclusies input BIZON (april 2021) Hieronder zetten we een aantal algemene feiten en cijfers op een rij: • In de dataset zitten zeven ondernemers met verhuis- en /of uitbreidingsplannen. Het originele overzicht bevatte meer bedrijven, maar zzp’ers die ook de online enquête hebben ingevuld zijn in deze analyse buiten beschouwing gelaten. • De ondernemers zijn stuk voor stuk op zoek naar een geschikte kantoor-, vergader- of praktijkruimte. Het gaat om kleinschalige ruimtevragers. In totaal bedraagt de ruimtevraag circa 120 – 315 m² bvo.
HERONTWIKKELKAART NOORDSCHIL BAARN Q4 2020 - Q1 2021
Nulmeting 12 maart 2021 definitief
Analyse herontwikkeling & leegstand Noordschil
Op basis van bovenstaande begrenzing hebben we de (her)ontwikkeling en leegstand van de kop van de Noordschil in kaart & beeld gebracht in de periode Q4 2020 en Q1 2021. Het betreft een momentopname en dient als startpunt om de in de Toekomstvisie Werklocaties Baarn genoemde ontwikkelrichtingen te monitoren.
Perceelnummers onderzoeksgebied Noordschil (kop)
Onderzoeksgebied (her)ontwikkeling Op de volgende pagina’s worden alle percelen binnen het onderzoeksgebied beschreven en aan de hand van foto’s die in de periode Q4 2020 en Q1 2021 zijn gemaakt laten we de (her)ontwikkeling zien.
Hermesweg 2 Baarn – Q4 2020 Perceel: Status : Oppervlakte pand: Oppervlakte perceel:
2151 + 2152 leeg, verloederd 1.430 m2 3.780 m2
Notitie : hek is dicht, dus geen toegang tot het terrein. Veel onkruid. Geen activiteiten.
Foto’s:
Hermesweg 2 Baarn – Q1 2021 Perceel: Status : Oppervlakte pand: Oppervlakte perceel: Datum opname:
2724 leeg/niet in gebruik 2.320 m2 Q1 2021
Notitie : voormalig parkeerterrein, onkruid. Opgaaf gemeente: Grondwerkzaamheden Hermesweg. 1e kavel bij entree bedrijventerrein. Plan pdv wordt binnenkort ingediend.
Foto’s:
Hermesweg 2 Baarn – Q1 2021 Perceel: Status : Oppervlakte pand: Oppervlakte perceel:
2151 + 2152 leeg, verloederd inmiddels gesloopt 3.780 m2
Notitie gemeente: verouderd leegstaand kantoor/lab Nijhof is inmiddels gesloopt. Kavel is verkocht aan ontwikkelaar en plan voor 22 bedrijfsunits Hermesweg 2 is ingediend in januari 2021. Verkoopbord van de makelaar is al geplaatst. Kavel grenst aan pick-up point.
Foto’s:
Hermesweg 4 Baarn – Q1 2021 Perceel: Status : Oppervlakte pand: Oppervlakte perceel:
3141 in gebruik 2.291 m2
Notitie : Albert Heijn Pick Up Point. Pick-up point sluit maart 2021.
Foto’s:
Hermesweg 5 Baarn – Q4 2020 Perceel: Status : Oppervlakte pand: Oppervlakte perceel:
3223 deels leeg, verloederd 12.376 m2 16.407 m2
Gebruiksdoel: winkelfunctie/kantoor Notitie (opname Q4 2020): Rommel op het parkeerterrein
Foto’s:
Hermesweg 5 Baarn – Q1 2021 Perceel: Status : Oppervlakte pand: Oppervlakte perceel:
3220 in gebruik bij Boels 7.302 m2
Notitie: kansenkaart Toekomstvisie Werklocaties Baarn geeft aan: herontwikkeling / intensivering: retail, bedrijfsruimte en/of (ondergeschikte) horeca.
Foto’s:
Hermesweg 5 Baarn – Q1 2021 Perceel: Status : Oppervlakte pand: Oppervlakte perceel:
3221+3223 deels leeg, verloederd 9.105 m2
Notitie gemeente: Kansenkaart Toekomstvisie Werklocaties Baarn geeft aan: herontwikkeling / intensivering: retail, bedrijfsruimte en/of (ondergeschikte) horeca.
Foto’s:
Hermesweg 7 Baarn – Q2 2019 - Q1 2021 Perceel: Status : Oppervlakte pand: Oppervlakte perceel:
3191+2220+2221 herontwikkeling 9.560 m2
Notitie gemeente: herontwikkeling (BPG Bouwmarkt Baarn). Perceel/parkeerterrein is enkele jaren geleden gekocht door Coen Hagedoorn Groep en in 2019-2020 is een bouwmarkt voor de zakelijke markt gerealiseerd.
Foto’s mei 2019 en maart 2021:
Hermesweg ong Baarn – Q1 2021 Perceel: Status : Oppervlakte pand: Oppervlakte perceel:
3192 buitenterrein ca. 1.730 m2
Notitie : perceel ligt braak. Perceel is eigendom van Nijhof. Nijhof wil dit perceel verkopen aan de gemeente Baarn ten behoeve van de nieuwe ontsluitingsweg vanaf de Poort van Baarn naar de Hermesweg. Gesprekken over verkoop perceel tussen Nijhof en gemeente worden gevoerd.
Foto’s:
Hermesweg ong Baarn – Q1 2021 Perceel: Status : Oppervlakte pand: Oppervlakte perceel:
3200 buitenterrein ca. 3.500 m2
Notitie : in gebruik als opslagterrein van bouwmaterialen (bouwmarkt/Coen Hagedoorn). Perceel is eigendom van Coen Hagedoorn Groep en zal t.z.t. door Coen Hagedoorn Groep herontwikkeld worden.
Foto’s:
Hermesweg ong Baarn – Q1 2021 Perceel: Status : Oppervlakte pand: Oppervlakte perceel:
3201 buitenterrein ca 3.500 m2
Notitie : volgens opgaaf gemeente zal het Baarnse hoveniersbedrijf Evers zich op dit perceel vestigen. Hoveniersbedrijf Evers heeft dit perceel in 2020 gekocht van de Coen Hagedoorn Groep en zal in 2021 starten met de bouwwerkzaamheden op dit perceel.
Foto’s:
ckok@nvomu.nl www.nvomu.nl