CConstaterende datBaarle Nassau
Koppel je AI →
Document · PDF

Rapportage beeldkwaliteit Baarle-Nassau 2020

Commissie Ruimte en Economie 16 maart 2021, gemeente Baarle NassauBij agendapunt: Memo Rapportage beeldkwaliteit 2020 onderhoud openbare ruimte5.764 woorden

Open het PDF bij iBabs ↗Naar de vergadering →

Tekst van het document

Uit het bestand gehaald, zonder opmaak, tabellen en afbeeldingen

Beeldkwaliteit Onderhoud Openbare Ruimte Baarle-Nassau Jaarrapportage 2020

Beeldkwaliteit Onderhoud Openbare Ruimte Baarle-Nassau

Opdrachtgever: Auteur(s): Onderwerp: Versie: Datum: 2

ABG Gemeenten T. Adam, Beheeraccent Jaarrapportage beeldkwaliteit openbare ruimte, 2020 1.0 18 december 2020

Inhoudsopgave SAMENVATTING ____________________________________________________________ 4 1.

INLEIDING ____________________________________________________________ 5

1.1 1.2 1.3 1.4 1.5

Aanleiding ___________________________________________________________________________ 5 Doel ________________________________________________________________________________ 5 Onderscheid kwaliteitsniveaus __________________________________________________________ 5 Gevolgen maatregelen Coronavirus op meetresultaten 2020__________________________________ 5 Leeswijzer ___________________________________________________________________________ 5

2.

MONITORING BEELDKWALITEIT___________________________________________ 6

2.1 2.2 2.3 2.4

Inleiding _____________________________________________________________________________ 6 Meetlocaties _________________________________________________________________________ 6 Beeldmeetlatten ______________________________________________________________________ 7 Kwaliteitsscore _______________________________________________________________________ 7

3.

RESULTATEN __________________________________________________________ 8

3.1 3.2 3.3

Totaalbeeld van Baarle-Nassau __________________________________________________________ 8 A-gebied ___________________________________________________________________________ 10 B-gebied ____________________________________________________________________________ 12

4.

KWALITEITSVERLOOP __________________________________________________ 14

5.

AANDACHTSPUNTEN EN CONCLUSIE ______________________________________ 15

BIJLAGEN _________________________________________________________________ 19 Bijlage 1: Beeldmeetlatten totaaloverzicht ______________________________________________________ 19 Bijlage 2: Resultaten A-gebieden ______________________________________________________________ 24 Bijlage 3: Resultaten B-gebied ________________________________________________________________ 26

3

Samenvatting Beheeraccent heeft in de periode maart tot en met november metingen uitgevoerd in de openbare ruimte in Baarle-Nassau Deze rapportage geeft een toelichting op de meetresultaten van 2020 en beantwoordt daarmee de onderstaande vragen: Voldoet het behaalde kwaliteitsniveau aan de ambitie? De gemeente Baarle-Nassau is opgedeeld in A- en B-gebieden. De totaalscore van de gemeente Baarle-Nassau is een B-kwaliteitsniveau. De beeldmeetlatten in Baarle-Nassau bestaan uit twee kwaliteitsniveaus en zijn onderverdeeld onder vijf objecten. Onderstaand worden de scores per gebied en per beheerobject weergegeven: A-gebieden: B-gebieden: • Totaalscore - B-kwaliteit - B-kwaliteit Score per beheerobject • • • • •

A-gebieden: Beplanting - B-kwaliteit Boom - A-kwaliteit Gras - A-kwaliteit Kunstwerken + Meubilair - D-kwaliteit Verharding - B-kwaliteit

B-gebieden: - C-kwaliteit - A-kwaliteit - B-kwaliteit - C-kwaliteit - B-kwaliteit

Wat opvalt is dat de A-gebieden hetzelfde kwaliteitsniveau scoren als de B-gebieden. De A-gebieden scoren hiermee in totaliteit onder het ambitieniveau. Dit gaat tegen het beleid van gedifferentieerd beheer in. Wat is het kwaliteitsverloop? De resultaten per kwartaal van 2019 en 2020 zijn inzichtelijk gemaakt per beheerobject. Op deze manier wordt een beeld verkregen van het kwaliteitsverloop. In het kwaliteitsverloop van beplanting zijn duidelijk de seizoensinvloeden zichtbaar. In kwartaal 3 scoort het beplanting onder ambitieniveau waarna deze telkens in kwartaal 4 stijgt maar nog steeds niet aan het ambitieniveau voldoet. In kwartaal 1 voldoet beplanting weer aan het ambitieniveau. Het object boom scoort geen enkel kwartaal onder het ambitieniveau. In begin 2020 liet het object een stijging in kwaliteit zien. Sindsdien daalt de kwaliteit licht. Gras voldoet ieder kwartaal aan het ambitieniveau. In 2020 is dit object hoger gaan scoren in vergelijking met 2019. De kwaliteit van het object kunstwerken + meubilair is ieder kwartaal ondermaats. Wel valt op dat het object vanaf kwartaal 2-2020 hoger is gaan scoren en enkele kwartalen net onder het ambitieniveau scoort. Het verharding voldoet ieder kwartaal aan het ambitieniveau.

Ondanks dat hier een aantal seizoensgebonden beeldmeetlatten met betrekking tot onkruid onder vallen, blijft het verharding stabiel aan het ambitieniveau voldoen. Aanbeveling Om de kwaliteit in de gemeente Baarle-Nassau op peil te houden, is extra inzet in de A-gebieden nodig. Voornamelijk voor de objecten kunstwerken + meubilair, beplanting en verharding. Voor de laatste twee objecten geldt dit ook voor de B-gebieden. Onkruid in beplanting (zaailingen en woekeronkruiden) vragen in het algemeen meer aandacht. Het advies is om personeel beter te instrueren en om versleten plantvakken in beeld te brengen en te renoveren. Voor het meubilair geldt dat een reinigingsronde moet worden ingepland om natuurlijk aanslag te verwijderen. Mogelijk kan dit gezamenlijk met de andere gemeentes binnen de ABGorganisatie. Om de kwaliteit in de A-gebieden te verbeteren moet er meer aandacht zijn voor het beheersen van zwerfafval. Dit kan door gerichter te werk te gaan en door in de zomermaanden extra inzet te plegen. 4

1. Inleiding 1.1 Aanleiding Het beheer en onderhoud in de openbare ruimte van de gemeente Baarle-Nassau wordt voor een groot deel op beeld onderhouden. Bij onderhoud op beeldkwaliteit bepaalt de gemeente aan de hand van de beleidsmatige en bestuurlijke doelstellingen het gewenste resultaat van het beheer en onderhoud. Deze resultaten worden niet meer uitgedrukt in vereiste inspanningen van de opdrachtnemer, maar in het gewenste kwaliteitsbeeld van de openbare ruimte en het effect hiervan op de functie, het gebruik, de veiligheid, de kosten en de tevredenheid van de inwoners van de gemeente. De ABG gemeenten heeft Beheeraccent gevraagd om structureel metingen uit te voeren in de gemeente Gilze en Rijen, Alphen-Chaam en Baarle-Nassau. In Baarle-Nassau zijn de metingen in 2020 uitgevoerd in de periode maart t/m november. Bijgaande rapportage geeft de resultaten weer van bovengenoemde periode in 2020.

1.2 Doel De meetresultaten worden voor verschillende doeleinde gebruikt. Zo worden enkele beeldmeetlatten gebruikt om het onderhoudsbestek te controleren. Hiernaast worden metingen ook voor beleidsdoelstellingen gebruikt. Zo wordt op hoofdlijnen duidelijk: Of het behaalde kwaliteitsniveau voldoet aan de ambitie; Wat het kwaliteitsniveau is van de verschillende gebieden; Wat het kwaliteitsverloop is gedurende een bepaalde periode.

1.3 Onderscheid kwaliteitsniveaus In de onderhoudsbestekken zijn de kwaliteitseisen opgenomen voor het dagelijks onderhoud van de openbare ruimte. Daarbij wordt per onderdeel onderscheid gemaakt in kwaliteitsniveau, afhankelijk van het functioneel gebied (bestaande uit A- en B-gebieden). De exacte begrenzing van deze functionele gebieden is in de monitoringsapplicatie verwerkt, waardoor duidelijk is waar boven, op of onder het ambitieniveau wordt gescoord.

1.4 Gevolgen maatregelen Coronavirus op meetresultaten 2020 In 2019 is een meetronde uitgevoerd, vergelijkbaar met de in meetronde(n) van 2020. Het is daardoor mogelijk om een vergelijk te maken met een jaar eerder. Tijdens het moment van meten is zowel de gebruikersintensiteit als het onderhoud in 2020 drastisch veranderd, gezien de uitbraak van het Coronavirus. Dit heeft vooral effect op het dagelijks onderhoud. Voorbeelden hiervan zijn de veranderde bezoekersaantallen in de toeristische sector, maar ook het ziekteverzuim van de uitvoerende partijen, wat kan leiden tot verandering in zwerfafval. De technische staat heeft wegens de langere onderhoudscyclus hier waarschijnlijk minder directe gevolgen van te ondervinden.

1.5 Leeswijzer De rapportage begint in hoofdstuk 2 met een toelichting op de uitvoering van de ‘Monitoring Beeldkwaliteit’. In dit hoofdstuk is terug te vinden welke onderdelen zijn opgenomen in de monitoring en op welke wijze deze monitoring is uitgevoerd.Hoofdstuk 3 geeft een toelichting op de meetresultaten van 2020. Dit hoofdstuk bestaat uit de meetresultaten voor heel Baarle-Nassau en per gebied (A- of B-gebied). Hoofdstuk 4 laat het kwaliteitsverloop zien over 2020. Hier wordt ingezoomd op de objecten. Per kwartaal worden resultaten weergeven. In het laatste hoofdstuk zijn de aandachtspunten en conclusie weergegeven. De eerste bijlage laat de totaalscores zien per beeldmeetlat binnen de gemeente Baarle-Nassau. In de tweede bijlage worden de scores van de A-gebieden weergegeven. De derde bijlage laat de scores van de B-gebieden zien. 5

2. Monitoring beeldkwaliteit 2.1 Inleiding In 2020 zijn er in Baarle-Nassau schouwrondes uitgevoerd in de periode maart t/m november. Hierbij zijn in totaal 270 meetlocaties beoordeeld op 56 afzonderlijke beeldmeetlatten. Op iedere meetlocatie zijn alle aanwezige beeldmeetlatten beoordeeld op een A+, A, B, C of D-niveau (wat in totaal heeft geleid tot 7.092 meetgegevens). Al deze beeldmeetlatten zijn afkomstig uit de Kwaliteitscatalogus Openbare Ruimte van CROW. CROW is een landelijk kennisplatform voor Infrastructuur, Openbare Ruimte, Verkeer en Vervoer en heeft in samenwerking met het werkveld het ‘beeldgestuurd onderhoud’ ontwikkeld. De basis hiervoor staat omschreven in de Kwaliteitscatalogus Openbare Ruimte 2013. De KOR 2013 is dan ook het uitgangspunt bij zowel de inrichting en de uitvoering van de kwaliteitsmeting, alsook de analyse van de meetresultaten. Dit hoofdstuk geeft een toelichting op de uitvoering van deze onderdelen. De meetgegevens zijn digitaal opgeslagen in het Apptimizeplatform, waarmee diverse rapportages gemaakt kunnen worden. Via een inlogcode zijn deze gegevens ook direct te raadplegen via abggemeenten.apptimizeplatform.nl.

2.2 Meetlocaties Bij de uitvoering van de kwaliteitsmeting worden alleen de objecten die in gemeentelijke bezit zijn beoordeeld. Dit betekent bijvoorbeeld dat de inspecteur particulier grondgebied en/of grondgebied van woningbouwcorporaties buiten beschouwing laat. Alle gebieden zijn voorzien van een raster van 100 x 100 meter, waarbij ieder rastervakje een potentiele meetlocatie is.

Afbeelding 2.1: voorbeeld van een meetlocatie

6

2.3 Beeldmeetlatten In de Kwaliteitscatalogus Openbare Ruimte 2013 zijn meer dan 200 beeldmeetlatten opgenomen voor de verschillende objecten in de openbare ruimte. Iedere beeldmeetlat is een samenstelling van prestatie-eisen geïllustreerd met een omschrijving en een foto. Afbeelding 2.2 is een voorbeeld van een beeldmeetlat. Omschrijving object Kwaliteitsniveaus

Verharding open verharding-elementenverharding-onkruid A+ A B C

D Foto’s

Er is geen onkruid.

Er is weinig onkruid.

Er is in beperkte mate onkruid.

Er is redelijk veel onkruid.

Er is veel onkruid.

aantal stuks onkruid hoger dan 20 cm 0 stuks per 100m²

aantal stuks onkruid hoger dan 20 cm ≤ 10 stuks per 100m²

aantal stuks onkruid hoger dan 20 cm ≤ 20 stuks per 100m²

aantal stuks onkruid hoger dan 20 cm ≤ 30 stuks per 100m²

aantal stuks onkruid hoger dan 20 cm > 30 stuks per 100m²

bedekking bedekking 0% per 100m² ≤ 2% per 100m² Afbeelding 2.2 voorbeeld beeldmeetlat

bedekking ≤ 4% per 100m²

bedekking ≤ 8% per 100m²

bedekking > 8% per 100m²

De beeldmeetlatten bestaan uit 5 verschillende kwaliteitsniveaus, namelijk A+, A, B, C en D-niveau. Aan de hand van deze normen is het geconstateerde beeld bepaald. De kwaliteitsniveaus hebben de volgende betekenis:

Kwaliteitsniveau CROW A+ A B C D

Betekenis Zeer hoog Hoog Basis Laag Zeer laag

2.4 Kwaliteitsscore De meetresultaten zijn vertaald naar een procentuele verdeling tussen de kwaliteitsniveaus A+ tot en met D. Om vervolgens te bepalen wat de behaalde kwaliteitsscore is, is de 90-procentsregel van CROW toegepast. Deze regel bepaalt dat de behaalde kwaliteitsscore bij 90 procent van de metingen ligt. In het voorbeeld in afbeelding 2.3 betekent dit dus dat de behaalde kwaliteitsscore bij 90 procent (zie oranje lijn) een B-kwaliteit is.

Afbeelding 2.3: voorbeeld van het bepalen van de kwaliteitsscore (90-procentsregel)

7

Omschrijving

Prestatieeis(en)

3. Resultaten Dit hoofdstuk omschrijft de meetresultaten van alle metingen in 2020. Als eerste zijn de meetresultaten van de gehele gemeente Baarle-Nassau toegelicht. Vervolgens zijn de meetresultaten verder gedetailleerd naar de Aen B-gebieden.

3.1 Totaalbeeld van Baarle-Nassau De meetresultaten in deze paragraaf geven de kwaliteit weer voor de gehele gemeente Baarle-Nassau. Hiervoor zijn de meetresultaten van alle meetlocaties bij elkaar opgeteld tot een totaalresultaat. Het gewenste niveau voor de beeldkwaliteit van de openbare ruimte is ten tijde van de uitvoering van de meting afhankelijk van het functioneel gebied waarbinnen de meetlocatie gesitueerd is. Bij het bepalen van het behaalde kwaliteitsniveau is de systematiek van CROW gehanteerd. Deze zegt dat de totaalscore (per beeldmeetlat, beheergroep, gebiedstype, beheergebied, etc.) het kwaliteitsniveau is dat bij 90% van de metingen wordt behaald.

49%

60% 40%

34% 10%

20%

2%

5%

C

D

0% A+

A

B

Afbeelding 3.1: meetresultaten totaal 2020

Uit afbeelding 3.1 blijkt dat de totaalscore van de gemeente Baarle-Nassau conform de uitgangspunten van CROW voldoet aan een B-kwaliteitsniveau. Aangezien er in het gebied verschillende ambitieniveaus gelden, zegt dit nog weinig over of er aan het ambitieniveau wordt voldaan.

Afbeelding 3.2: voorbeeld van in een meetlocatie

8

Onderstaande grafiek geeft de kwaliteitsscore weer van het totaal. Hiervoor zijn de meetresultaten van alle beeldmeetlatten bij elkaar opgeteld tot een object-totaal. 0%

10%

20%

30%

40%

50%

60%

70%

80%

90%

100%

Beplanting

Boom

Gras

Kunstwerken + meubilair

A+

A

Verharding

B

C

D

Afbeelding 3.3: Objecttotalen totaal

Van de vijf objecten scoren twee objecten in totaliteit onder het ambitieniveau. Het gaat om het object kunstwerken + meubilair en het object beplanting. Deze scoren een C-kwaliteit. De objecten verharding en gras scoren een B-kwaliteit. Het object boom scoort met een A-kwaliteit het hoogst. De belangrijkste aandachtspunten zijn als volgt: Overgroei van bosplantsoen; Onkruiden in beplantingen en ongebonden verhardingen; Natuurlijk afval in beplantingen; Natuurlijke aanslag op speelvoorzieningen en banken; Dekking coating van de banken. In paragraaf 3.2 worden de objecttotalen ook voor de gebieden met een A-kwaliteit weergegeven, in paragraaf 3.3 voor de B-gebieden. Op deze manier wordt inzichtelijker waar de knelpunten per gebied liggen.

9

3.2 A-gebied De gemeente Baarle-Nassau heeft één centrumgebied met een A-kwaliteitsniveau als ambitieniveau. Het centrumgebied is gelegen in Baarle-Nassau. In 2020 zijn in deze A-gebieden ruim 30 meetlocaties beoordeeld. In afbeelding 3.5 zijn de meetlocaties weergegeven die het afgelopen jaar zijn gemeten.

Afbeelding 3.5: Baarle-Nassau meetlocaties in A-gebieden

In totaliteit scoren de A-gebieden van Baarle-Nassau een B-kwaliteit (zie afbeelding 3.6). Dit is een score van 13,7 procent onder het gestelde ambitieniveau. Om inzichtelijk te maken welke objecten nu onder niveau scoren is in afbeelding 3.7 een object-totaal weergegeven voor de A-gebieden.

54%

60% 50% 40%

32%

30% 20%

6%

4%

4%

B

C

D

10% 0% A+

A

Afbeelding 3.6: Totaalscore A-gebieden Baarle-Nassau

10

0%

10%

20%

30%

40%

50%

60%

70%

80%

90%

100%

Beplanting

Boom

Gras

Kunstwerken + meubilair

Verharding A+

A

B

C

D

Afbeelding 3.7: Object-totalen Baarle-Nassau

In afbeelding 3.7 valt op dat drie van de vijf objecten onder ambitieniveau scoren. •

•

•

11

Beplanting (13,4% onder ambitieniveau): Diverse beeldmeetlatten in het beheerobject beplanting scoren in de A-gebieden onder ambitieniveau. Het gaat om de beeldmeetlatten snoeibeeld hagen, heesters kaal oppervlak, natuurlijk afval, onkruid en zwerfafval fijn. De overgroei van struikrozen en bodembedekkers scoren geen enkele keer onder het ambitieniveau. Het object scoort in totaliteit een B-kwaliteit. Kunstwerken en Meubilair (18% onder ambitieniveau): Het object is met een D-kwaliteit het object wat de meeste aandacht vraagt in de A-gebieden. De volgende beeldmeetlatten vragen om extra aandacht: natuurlijke aanslag op afvalbakken en banken/tafels, besmeuring en beplakking en graffiti op afvalbakken en de dekking van de coating/folie en krassen op tafels en/of banken. Verharding (21% onder ambitieniveau): Het object verharding scoort in de A-gebieden een B-kwaliteit. Grootste aandachtspunt in het A-gebied is de beeldmeetlat verharding-zwerfafval fijn. Deze beeldmeetlat scoort bij 14 van de 18 metingen onder het niveau. Overige aandachtpunten zijn het beheersen van veegbaar zwerfafval fijn, zwerfafval grof, natuurlijk afval en onkruid rondom obstakels.

3.3 B-gebied In de gemeente Baarle-Nassau zijn de meeste metingen verricht in de gebieden met een B-kwaliteit als ambitieniveau. Het gaat hierbij om ruim 300 meetlocaties die het afgelopen jaar zijn beoordeeld. De meetlocaties liggen in de kernen Baarle-Nassau en Ulicoten. In afbeelding 3.8 zijn de meetlocaties weergegeven die het afgelopen jaar zijn gemeten.

Afbeelding 3.8: Meetlocaties B-gebied

49% 50% 40%

34%

30% 20%

11% 2%

10%

5%

0% A+

A

B

C

D

Afbeelding 3.9: Totaalscore B-gebieden

In totaliteit scoren de B-gebieden van Baarle-Nassau een B-kwaliteit (zie afbeelding 3.9). Hiermee voldoen deze gebieden als geheel aan het ambitieniveau. Om inzichtelijk te maken welke objecten juist meer of minder aandacht behoeven, is in afbeelding 3.10 een object-totaal weergegeven

12

0%

10%

20%

30%

40%

50%

60%

70%

80%

90%

100%

Beplanting

Boom

Gras

Kunstwerken + meubilair

Verharding A+

A

B

C

D

Afbeelding 3.10: Object-totalen B-gebieden

In afbeelding 3.10 valt op dat twee objecten onder het ambitieniveau scoren. Onderstaand wordt een korte toelichting gegeven op deze objecten.

•

•

13

Beplanting (11,6 % onder ambitieniveau): De laagste score binnen dit beheerobject is afkomstig van de beeldmeetlat onkruid in beplanting. Meer dan een derde van de meetlocaties scoort bij deze beeldmaatlat onder het ambitieniveau. Andere beeldmeetlatten die binnen het beheerobject beplanting opvallen zijn kaal oppervlak van bodembedekkers, gaten in hagen, natuurlijk afval en overgroei van bosplantsoen. Kunstwerken + meubilair (11,4% onder ambitieniveau): Net als in de A-gebieden is natuurlijke aanslag een aandachtspunt. In de B-gebieden gaat het om banken en/of tafels en speelvoorzieningen. Een groot aandachtpunt is de dekking van de coating/folie en krassen op banken en tafels. Bijna de helft van de meetlocaties scoort hierbij onder het ambitieniveau. Verder scoort de beeldmeetlat deuken en gaten in banken en/of tafels onder ambitieniveau.

4. Kwaliteitsverloop Het verloop van de kwaliteit in de gemeente Baarle-Nassau wordt in beeld gebracht door middel van een trendweergave. Via een trendweergave wordt inzichtelijk welke beheerobjecten (in een bepaalde periode) extra aandacht behoeven. Het kwaliteitsverloop van de beheerobjecten wordt weergegeven in afbeelding 4.1, waarin de score boven de 90-procentsgrens aangeeft dat aan het ambitieniveau wordt voldaan. Per beheerobject volgt een korte toelichting.

Kwaliteitsverloop per object

Percentage ≥ ambitieniveau

100%

90%

80%

70% 2019 Q1 Beplanting

2019 Q2 Boom

2019 Q3

2019 Q4 Gras

2020 Q1

2020 Q2

Kunstwerken + meubilair

2020 Q3

2020 Q4

Verharding

Afbeelding 4.1: Kwaliteitsverloop van de verschillende beheerobjecten

Beplanting: In de trend van het beheerobject beplanting zijn duidelijk de seizoensinvloeden zichtbaar. Het valt op dat in elk jaar Q3 beplanting het laagst scoort. Daarna stijgt de kwaliteit maar desondanks voldoet de de kwaliteit in Q4 nog steeds niet aan het ambitieniveau. In Q1 voldoet de kwaliteit weer aan het ambitieniveau. Boom: Het beheerobject boom scoort in 2019 en 2020 geen enkel kwartaal onder het ambitieniveau. Vanaf Q3 2019 stijgt de kwaliteit van dit object. Sinds Q2-2020 begint de kwaliteit van dit object te dalen. Gras: Gras voldoet ieder kwartaal aan het ambitieniveau. Wat opvalt in de trendweergave is dat het gras in 2020 hoger is gaan scoren ten opzichte van 2019. Kunstwerken + meubilair: Kunstwerken + meubilair scoort ieder kwartaal onder het ambitieniveau. Tot en met Q3-2019 was de kwaliteit van dit object aan het sijgen. In Q4-2019 en Q1-2020 is de kwaliteit van dit object gedaald. Vanaf Q2-2020 is de kwaliteit aan het stijgen en scoort vrij stabiel net onder het ambitieniveau. Verharding: Het beheerobject verharding voldoet in alle kwartalen aan het ambitieniveau. Tussen het eerste en tweede kwartaal van 2019 is wel een daling in de kwaliteit waar te nemen. Sinds Q3-2019 scoort dit object vrij stabiel, ondanks dat het groeiseizoen op enkele beeldmeetlatten met betrekking tot onkruid veel invloed heeft.

14

5. Aandachtspunten en conclusie De totaalscore van de gemeenten Baarle-Nassau is een B-kwaliteit. De A-gebieden scoren met 13,7 procent onder ambitieniveau een B-kwaliteit. De B-gebieden scoren enkel 6,6 procent onder ambitieniveau en voldoen hiermee aan de gestelde ambitieniveau van een B-kwaliteit. De A-gebieden vragen in Baarle-Nassau om meer aandacht. Dit kan door extra inzet of bepaalde werkzaamheden in de B-gebieden te verplaatsen naar de Agebieden. Op beheerobject-niveau scoren in de A-gebieden de beheerobjecten beplanting, kunstwerken + meubilair en verharding onder ambitieniveau. In de B-gebieden betreft dit de objecten beplanting en kunstwerken+meubilair.

A-gebied 100% 90% 80% 70% 60% 50% 40% 30% 20% 10% 0%

B-gebied 100% 90% 80% 70% 60% 50% 40% 30% 20% 10% 0%

Voldoet

Voldoet niet

Voldoet

Voldoet niet

Afbeelding 5.1: Beheerobjecten voldoet wel/niet (boven A-gebieden, onder B-gebieden)

De beeldmeetlatten die onder ambitieniveau scoren verschillen per gebied. Wel zijn er over de gehele gemeente enkele beeldmeetlatten te benoemen die het afgelopen jaar vrij constant boven de gestelde ambitie scoren. Enkele voorbeelden hiervan zijn: ▪ ▪ ▪ ▪ ▪ ▪ ▪ ▪

Maaisel op gras; Gras-overgroei beplanting Opkroonhoogte bomen Uitwerpselen boomspiegels en verharding; Volledigheid meubilair; Beplakking en graffiti op speelvoorzieningen en tafels en banken; Zwerfafval fijn in beplanting, boomspiegels en op gazons; Zwerfafval grof (beplanting, boomspiegels, gras, en verharding).

In afbeelding 5.2 worden de meest opvallende beeldmeetlatten weergegeven. Deze beeldmeetlatten vragen het komend jaar meer aandacht om het kwaliteitsniveau van de beheerobjecten en gebieden te kunnen verbeteren.

15

Natuurlijke aanslag op meubilair Bevuiling wordt bij verschillende beeldmeetlatten gemeten. De afvalbakken (16,7%), Banken en tafels (42%) (zie afbeelding), speelvoorzieningen (35,5%). Een deel van de bovenstaande objecten is zodanig aangetast door groene aanslag dat deze mogelijk niet meer worden gebruikt. Bij bevuiling van meubilair is geen specifiek gebied aan te wijzen. De meetlocaties liggen door de gemeente verspreid.

Aanbevelingen: Net als in de jaarrapportage van 2019 is natuurlijke aanslag op meubilair een aandachtspunt. Om de kwaliteit weer op niveau te krijgen, is het aan te raden om een reinigingsronde voor het meubilair in te plannen voor de banken en/of tafels waar nog toekomstperspectief in zit. Uit de meting blijkt dat diverse tafels en banken onder niveau scoren op basis van de technische staat. Mogelijk is een betere optie om deze banken te vervangen. Om gericht het meubilair te reinigen, kan gebruik worden gemaakt van het Apptimize platform. Bij het bekijken van de metingen van het afgelopen jaar valt op in welke meetlocaties onder ambitieniveau hebben gescoord. Uit de meetresultaten blijkt het vaak te gaan om dezelfde meetlocaties. De bevuiling van het meubilair is een probleem binnen alle 3 de gemeentes binnen de ABG-organisatie. Mogelijk kan deze aandachtspunt gezamenlijk worden opgepakt.

16

Onkruid in beplanting Voor de gemeente Baarle-Nassau is de beeldmeetlat onkruid in beplanting een aandachtspunt. In totaliteit scoort deze beeldmeetlat 35,4% onder ambitieniveau (73 van de 206 meetlocaties). Zowel in de A- als B-gebieden vraagt deze beeldmeetlat om extra aandacht. Het gaat vaak om meetlocaties waarbij het onkruid te hoog is. Opvallend is dat verschillende metingen onder ambitieniveau wordt veroorzaakt door zaailingen of woekeronkruiden. Aanbevelingen: Op korte termijn is een inhaalslag te maken door de verschillende beplantingsvakken terug te brengen naar een hoger kwaliteitsniveau. De winterperiode is hierin een goede periode omdat het vaak wat rustiger is met diverse werkzaamheden die normaal gesproken in het groeiseizoen plaatsvinden. Voor het beheersen van zaailingen is extra aandacht nodig. Dit kan door de medewerkers van de uitvoerende partij beter te instrueren. Inmiddels hebben de zaailingen in plantvakken geleid tot diverse versleten plantvakken, welke door dagelijks onderhoud niet meer te redden zijn. Het advies aan de gemeente Baarle-Nassau is om deze plantvakken in kaart te brengen door middel van een technische kwaliteit inventarisatie. Vervolgens is het advies om deze plantvakken te renoveren. Wellicht dat er meegelift kan worden met andere renovatiewerkzaamheden binnen de gemeente.

17

Zwerfafvalbeheersing Een groot aandachtspunt in de A-gebieden is het beheersen van zwerfafval fijn en grof. De volgende beeldmeetlatten scoren in de A-gebieden onder ambitieniveau: -

Verharding-zwerfafval grof 16,7% onder niveau; Verharding-veegbaar zwerfafval 22,2% onder niveau; Beplanting-zwerfafval fijn 23,5% onder niveau; Boomspiegel-zwerfafval fijn 16,7% onder niveau; Verharding-zwerfafval fijn 77,8% onder niveau.

Aanbevelingen: Om aan het ambitieniveau te voldoen, is extra aandacht nodig voor het ruimen van zwerfafval in de Agebieden. Bij zwerfafval fijn gaat het voornamelijk om sigarettenpeuken. Op de verharding kan specifiek gericht worden op het ruimen van dit zwerfafval onder bankjes en in goten en randstroken. Als er wordt gekeken naar zwerfafval grof op de verharding dan valt op dat er voornamelijk in de zomermaanden meer zwerfafval aanwezig is dan in de overige seizoen. Mogelijk vraagt dit om extra inzet van personeel in de zomermaanden. De opmerking moet hierbij wel gemaakt worden dat de meting grotendeels is uitgevoerd ten tijde van de Coronacrisis. De gebruikersintsiteit en het inzet van personeel is hierdoor anders dan normaal. Mogelijk heeft dit invloed gehad op de behaalde kwaliteit. Afbeelding 5.2: toelichting op de opvallende beeldmeetlatten, Gemeente Baarle-Nassau

18

Bijlagen Bijlage 1: Beeldmeetlatten totaaloverzicht Onderstaand de kwaliteit van alle beeldmeetlatten van alle gebieden bij elkaar opgeteld, per object. Als eerste zijn de beeldmeetlatten te zien, gevolgd door de tabel met de aantallen en percentages onder ambitieniveau, gezien er in Baarle-Nassau verschillende ambitieniveaus gelden. Groen-beplanting: 0%

10% 20% 30% 40% 50% 60% 70% 80% 90% 100%

Groen-beplanting-bodembedekkers-kaal oppervlak Groen-beplanting-bodembedekkers-overgroei randen Groen-beplanting-bosplantsoen-overgroei randen Groen-beplanting-haag-gaten in haag Groen-beplanting-haag-snoeibeeld geschoren hagen Groen-beplanting-gesloten heesters-kaal oppervlak Groen-beplanting-heesters-overgroei randen Groen-beplanting-natuurlijk afval Groen-beplanting-onkruid Groen-beplanting-struikrozen-overgroei randen Groen-beplanting-vaste planten-sluiting Groen-beplanting-zwerfafval fijn C

D

Groen-beplanting-zwerfafval grof

Groen-beplanting-bodembedekkers-kaal oppervlak Groen-beplanting-bodembedekkers-overgroei randen Groen-beplanting-bosplantsoen-overgroei randen Groen-beplanting-haag-gaten in haag Groen-beplanting-haag-snoeibeeld geschoren hagen Groen-beplanting-gesloten heesters-kaal oppervlak Groen-beplanting-heesters-overgroei randen Groen-beplanting-natuurlijk afval Groen-beplanting-onkruid Groen-beplanting-struikrozen-overgroei randen Groen-beplanting-vaste planten-sluiting Groen-beplanting-zwerfafval fijn Groen-beplanting-zwerfafval grof

19

111 111 25 141 141 119 120 208 206 23 14 205 209

4 13 5 14 8 13 6 50 73 0 0 4 2

% < amb.niv.

B

Voldoet niet

A

Metingen

A+

3.6% 11.7% 20.0% 9.9% 5.7% 10.9% 5.0% 24.0% 35.4% 0.0% 0.0% 2.0% 1.0%

Groen-boom: 0%

10% 20% 30% 40% 50% 60% 70% 80% 90% 100%

Groen-boom-boomspiegel-onkruid Groen-boom-boomspiegel-uitwerpselen Groen-boom-boomspiegel-zwerfafval fijn Groen-boom-boomspiegel-zwerfafval grof Groen-boom-opkroonhoogte wegtype 1-5 Groen-boom-opkroonhoogte wegtype 6-7 Groen-boom-staat boompalen en -banden C

D

Groen-boom-stamopschot

Groen-boom-boomspiegel-onkruid Groen-boom-boomspiegel-uitwerpselen Groen-boom-boomspiegel-zwerfafval fijn Groen-boom-boomspiegel-zwerfafval grof Groen-boom-opkroonhoogte wegtype 1-5 Groen-boom-opkroonhoogte wegtype 6-7 Groen-boom-staat boompalen en -banden Groen-boom-stamopschot

20

91 90 89 89 181 168 79 192

12 2 2 0 2 0 6 16

% < amb.niv.

B

Voldoet niet

A

Metingen

A+

13.2% 2.2% 2.2% 0.0% 1.1% 0.0% 7.6% 8.3%

Groen-gras: 0%

10% 20% 30% 40% 50% 60% 70% 80% 90% 100%

Groen-gras-bijmaaien rondom obstakels en bomen Groen-gras-gazon-uitwerpselen Groen-gras-gazon-zwerfafval fijn Groen-gras-kaal oppervlak Groen-gras-maaisel op gras Groen-gras-natuurlijk afval Groen-gras-overgroei randen beplanting Groen-gras-overgroei randen verharding Groen-gras-recreatief grasveld-grashoogte C

D

Groen-gras-zwerfafval grof

Groen-gras-bijmaaien rondom obstakels en bomen Groen-gras-gazon-uitwerpselen Groen-gras-gazon-zwerfafval fijn Groen-gras-kaal oppervlak Groen-gras-maaisel op gras Groen-gras-natuurlijk afval Groen-gras-overgroei randen beplanting Groen-gras-overgroei randen verharding Groen-gras-recreatief grasveld-grashoogte Groen-gras-zwerfafval grof

21

111 132 131 161 161 169 78 164 133 170

% < amb.niv.

B

Voldoet niet

A

Metingen

A+

7 4 1 24 1 14 0 1 9 0

6.3% 3.0% 0.8% 14.9% 0.6% 8.3% 0.0% 0.6% 6.8% 0.0%

Kunstwerken en meubilair: 0%

10% 20% 30% 40% 50% 60% 70% 80% 90% 100%

Kunstwerken-nuts- en schakelkast-graffiti Meubilair-afvalbak-beplakking en graffiti Meubilair-afvalbak-besmeuring Meubilair-afvalbak-natuurlijke aanslag Meubilair-bank(en) en/of tafel-beplakking en graffiti Meubilair-bank(en) en/of tafel-dek. van de coat./folie en kras. Meubilair-bank(en) en/of tafel-deuken en gaten Meubilair-bank(en) en/of tafel-natuurlijke aanslag Meubilair-bank(en) en/of tafel-scheefstand Meubilair-bank(en) en/of tafel-volledig Meubilair-speelvoorziening-beplakking en graffiti Meubilair-speelvoorziening-dek. van de coat./folie en krassen Meubilair-speelvoorziening-deuken en gaten Meubilair-speelvoorziening-natuurlijke aanslag Meubilair-speelvoorziening-scheefstand C

D

Kunstwerken-nuts- en schakelkast-graffiti Meubilair-afvalbak-beplakking en graffiti Meubilair-afvalbak-besmeuring Meubilair-afvalbak-natuurlijke aanslag Meubilair-bank(en) en/of tafel-beplakking en graffiti Meubilair-bank(en) en/of tafel-dekking van de coating/folie en krassen Meubilair-bank(en) en/of tafel-deuken en gaten Meubilair-bank(en) en/of tafel-natuurlijke aanslag Meubilair-bank(en) en/of tafel-scheefstand Meubilair-bank(en) en/of tafel-volledig Meubilair-speelvoorziening-beplakking en graffiti Meubilair-speelvoorziening-dekking van de coating/folie en krassen Meubilair-speelvoorziening-deuken en gaten Meubilair-speelvoorziening-natuurlijke aanslag Meubilair-speelvoorziening-scheefstand

22

108 72 72 72 89 54 88 88 88 88 31 23 31 31 31

10 8 2 12 0 25 10 37 0 4 0 0 0 11 0

% < amb.niv.

B

Voldoet niet

A

Metingen

A+

9.3% 11.1% 2.8% 16.7% 0.0% 46.3% 11.4% 42.0% 0.0% 4.5% 0.0% 0.0% 0.0% 35.5% 0.0%

Verharding: 0%

10% 20% 30% 40% 50% 60% 70% 80% 90% 100%

Verharding-natuurlijk afval Verharding-onkruid rondom obstakels Verharding-open verharding-elementenverharding-onkruid Verharding-open verharding-ongebonden verhardingonkruid Verharding-uitwerpselen Verharding-veegbaar zwerfafval fijn Verharding-veegvuil goten Verharding-zwerfafval fijn C

D

Verharding-zwerfafval grof

Verharding-natuurlijk afval Verharding-onkruid rondom obstakels Verharding-open verharding-elementenverharding-onkruid Verharding-open verharding-ongebonden verharding-onkruid Verharding-uitwerpselen Verharding-veegbaar zwerfafval fijn Verharding-veegvuil goten Verharding-zwerfafval fijn Verharding-zwerfafval grof

23

269 224 265 10 268 269 261 269 269

15 28 18 2 1 4 12 19 3

% < amb.niv.

B

Voldoet niet

A

Metingen

A+

5.6% 12.5% 6.8% 20.0% 0.4% 1.5% 4.6% 7.1% 1.1%

Voldoet niet

%< amb.niv.

Metingen

Bijlage 2: Resultaten A-gebieden

Groen-beplanting-bodembedekkers-kaal oppervlak

4

0

0.0%

Groen-beplanting-bodembedekkers-overgroei randen verharding of gras

4

0

0.0%

Groen-beplanting-bosplantsoen-overgroei randen verharding of gras

1

0

0.0%

Groen-beplanting-haag-gaten in haag

16

1

6.3%

Groen-beplanting-haag-snoeibeeld geschoren hagen

16

2

12.5%

Groen-beplanting-heesters-gesloten heesters-kaal oppervlak

8

2

25.0%

Groen-beplanting-heesters-overgroei randen verharding of gras

8

0

0.0%

Groen-beplanting-natuurlijk afval

17

4

23.5%

Groen-beplanting-onkruid

17

3

17.6%

Groen-beplanting-struikrozen-overgroei randen verharding of gras

2

0

0.0%

Groen-beplanting-zwerfafval fijn

17

4

23.5%

Groen-beplanting-zwerfafval grof

17

1

5.9%

Groen-boom-boomspiegel-onkruid

12

5

41.7%

Groen-boom-boomspiegel-uitwerpselen

12

0

0.0%

Groen-boom-boomspiegel-zwerfafval fijn

12

2

16.7%

Groen-boom-boomspiegel-zwerfafval grof

12

0

0.0%

Groen-boom-opkroonhoogte wegtype 1-5

14

0

0.0%

Groen-boom-opkroonhoogte wegtype 6-7

16

0

0.0%

Groen-boom-staat boompalen en -banden

3

0

0.0%

Groen-boom-stamopschot

16

1

6.3%

Groen-gras-bijmaaien rondom obstakels en bomen

9

0

0.0%

Groen-gras-gazon-uitwerpselen

13

0

0.0%

Groen-gras-gazon-zwerfafval fijn

12

0

0.0%

Groen-gras-kaal oppervlak

13

4

30.8%

Groen-gras-maaisel op gras

13

0

0.0%

Groen-gras-natuurlijk afval

13

1

7.7%

Groen-gras-overgroei randen beplanting

1

0

0.0%

Groen-gras-overgroei randen verharding

13

0

0.0%

Groen-gras-recreatief grasveld-grashoogte

13

0

0.0%

Groen-gras-zwerfafval grof

13

0

0.0%

Kunstwerken-nuts- en schakelkast-graffiti

13

1

7.7%

Meubilair-afvalbak-beplakking en graffiti

14

6

42.9%

Meubilair-afvalbak-besmeuring

14

2

14.3%

Meubilair-afvalbak-natuurlijke aanslag

14

8

57.1%

Meubilair-bank(en) en/of tafel-beplakking en graffiti

14

0

0.0%

Groen-beplanting

Groen-boom

Groen-gras

Meubilair

24

Meubilair-bank(en) en/of tafel-dekking van de coating/folie en krassen

14

4

28.6%

Meubilair-bank(en) en/of tafel-deuken en gaten

14

1

7.1%

Meubilair-bank(en) en/of tafel-natuurlijke aanslag

14

2

14.3%

Meubilair-bank(en) en/of tafel-scheefstand

14

0

0.0%

Meubilair-bank(en) en/of tafel-volledig

14

1

7.1%

Verharding-natuurlijk afval

18

4

22.2%

Verharding-onkruid rondom obstakels

18

2

11.1%

Verharding-open verharding-elementenverharding-onkruid

18

1

5.6%

Verharding-uitwerpselen

18

1

5.6%

25

Voldoet niet

%< amb.niv.

Metingen

Bijlage 3: Resultaten B-gebied

Groen-beplanting-bodembedekkers-kaal oppervlak

107

13

12.1%

Groen-beplanting-bodembedekkers-overgroei randen verharding of gras

107

4

3.7%

Groen-beplanting-bosplantsoen-overgroei randen verharding of gras

24

5

20.8%

Groen-beplanting-haag-gaten in haag

125

13

10.4%

Groen-beplanting-haag-snoeibeeld geschoren hagen

125

6

4.8%

Groen-beplanting-heesters-gesloten heesters-kaal oppervlak

111

11

9.9%

Groen-beplanting-heesters-overgroei randen verharding of gras

112

6

5.4%

Groen-beplanting-natuurlijk afval

191

46

24.1%

Groen-beplanting-onkruid

189

70

37.0%

Groen-beplanting-struikrozen-overgroei randen verharding of gras

21

0

0.0%

Groen-beplanting-vaste planten-sluiting

14

0

0.0%

Groen-beplanting-zwerfafval fijn

188

0

0.0%

Groen-beplanting-zwerfafval grof

192

1

0.5%

Groen-boom-boomspiegel-onkruid

79

7

8.9%

Groen-boom-boomspiegel-uitwerpselen

78

2

2.6%

Groen-boom-boomspiegel-zwerfafval fijn

77

0

0.0%

Groen-boom-boomspiegel-zwerfafval grof

77

0

0.0%

Groen-boom-opkroonhoogte wegtype 1-5

167

2

1.2%

Groen-boom-opkroonhoogte wegtype 6-7

152

0

0.0%

Groen-beplanting

Groen-boom

Groen-boom-staat boompalen en -banden

76

6

7.9%

Groen-boom-stamopschot

176

15

8.5%

Groen-gras-bijmaaien rondom obstakels en bomen

102

7

6.9%

Groen-gras-gazon-uitwerpselen

119

4

3.4%

Groen-gras-gazon-zwerfafval fijn

119

1

0.8%

Groen-gras-kaal oppervlak

148

20

13.5%

Groen-gras-maaisel op gras

148

1

0.7%

Groen-gras-natuurlijk afval

156

13

8.3%

Groen-gras-overgroei randen beplanting

77

0

0.0%

Groen-gras-overgroei randen verharding

151

1

0.7%

Groen-gras-recreatief grasveld-grashoogte

120

9

7.5%

Groen-gras-zwerfafval grof

157

0

0.0%

Kunstwerken-nuts- en schakelkast-graffiti

95

9

9.5%

Meubilair-afvalbak-beplakking en graffiti

58

2

3.4%

Meubilair-afvalbak-besmeuring

58

0

0.0%

Groen-gras

Meubilair

26

Meubilair-afvalbak-natuurlijke aanslag

58

4

6.9%

Meubilair-bank(en) en/of tafel-beplakking en graffiti

75

0

0.0%

Meubilair-bank(en) en/of tafel-dekking van de coating/folie en krassen

40

21

52.5%

Meubilair-bank(en) en/of tafel-deuken en gaten

74

9

12.2%

Meubilair-bank(en) en/of tafel-natuurlijke aanslag

74

35

47.3%

Meubilair-bank(en) en/of tafel-scheefstand

74

0

0.0%

Meubilair-bank(en) en/of tafel-volledig

74

3

4.1%

Meubilair-speelvoorziening-beplakking en graffiti

31

0

0.0%

Meubilair-speelvoorziening-dekking van de coating/folie en krassen

23

0

0.0%

Meubilair-speelvoorziening-deuken en gaten

31

0

0.0%

Meubilair-speelvoorziening-natuurlijke aanslag

31

11

35.5%

Meubilair-speelvoorziening-scheefstand

31

0

0.0%

Verharding-natuurlijk afval

250

11

4.4%

Verharding-onkruid rondom obstakels

206

26

12.6%

Verharding-open verharding-elementenverharding-onkruid

247

17

6.9%

Verharding-open verharding-ongebonden verharding-onkruid

10

2

20.0%

Verharding-uitwerpselen

249

0

0.0%

Verharding-veegbaar zwerfafval fijn

250

0

0.0%

Verharding-veegvuil goten

244

11

4.5%

Verharding-zwerfafval fijn

250

5

2.0%

Verharding-zwerfafval grof

250

0

0.0%

Verharding

27

De tekst is automatisch uit het bestand gehaald en kan afwijken van het origineel (kolommen, tabellen en koppen lopen door elkaar). Het officiële stuk bij iBabs is leidend. Bron: https://api.notubiz.nl/document/9818640/1