3.4 - Bijlage 1 - Evaluatie afvalinzameling Baarle-Nassau
Tekst van het document
Rapport
Evaluatie afvalinzameling in de gemeente Baarle-Nassau
Dossiernummer: 23CC141 Tilburg, 22 februari 2024
5
Inhoudsopgave 1.
Inleiding .............................................................................................................. 3
2.
Milieurendement ............................................................................................... 4
2.1
Inzamelresultaat en hergebruik ................................................................. 4
2.2
Restafval ........................................................................................................ 5
2.3
GFT-afval ....................................................................................................... 5
2.4
Papier ............................................................................................................. 6
2.5
PMD ................................................................................................................ 6
2.6
Glas ................................................................................................................. 7
2.7
Textiel ............................................................................................................. 8
2.8
Luiers .............................................................................................................. 8
2.9
Gescheiden grof afvalstromen .................................................................. 9
3.
Kosten ................................................................................................................. 9
3.1
Tarieven afvalstoffenheffing ...................................................................... 9
3.2
Kosten versus inkomsten ......................................................................... 10
4.
Conclusies, verbeteropties en advies ......................................................... 10
4.1
Milieurendement ........................................................................................ 10
4.2
Kosten .......................................................................................................... 10
4.3
Verbeteropties ............................................................................................ 11
4.4
Advies ........................................................................................................... 11
1. Contact............................................................................................ 13
2
1. Inleiding Met ingang van 2022 is de afvalinzameling in de gemeente Baarle-Nassau gewijzigd. Het betreft de volgende wijzigingen.
Alle containers voor restafval, GFT-afval en papier zijn vervangen. Voor restafval hebben huishoudens de keuze uit een 120 of 240 liter maat. Voor GFT-afval is er één maat (120 liter) met de mogelijkheid om een tweede container aan te vragen. Ook voor papier is er één maat (240 liter). Invoer diftar waarbij huishoudens naast een vastrechtbedrag betalen voor elke kilo restafval. Financiële regeling voor inwoners met veel restafval vanwege medische redenen. Mogelijkheid aanvragen keukenemmer voor etensresten. Gescheiden inzameling luiers via verzamelcontainers. Maatwerk bij appartementencomplexen. Inzet van een afvalcoach. Doorlopende communicatie.
Lezen van tabellen en grafieken Alle tabellen en grafieken zijn afkomstig uit een database. De cijfers zijn veelal weergegeven als afgeronde gehele getallen. Hoewel de cijfers achter de komma in het rapport niet zichtbaar zijn, wordt hier wel mee gerekend. Dit betekent dat bij een handmatige optelling van cijfers uit het rapport het totaal kan afwijken van het gepresenteerde getal.
In voorliggende rapportage bieden we inzicht in het effect van het nieuwe afvalbeleid op de prestatiegebieden milieurendement en kosten. Meer concreet geven we antwoord op de volgende vragen:
Wat is het effect van de wijziging van de afvalinzameling op de hoeveelheid restafval en de hoeveelheid gescheiden afvalstromen? Wat is het effect van de wijziging van de afvalinzameling op de kosten en de tarieven van de afvalstoffenheffing? Welke verbeteropties zijn nog mogelijk?
3
2. Milieurendement De mate waarin inwoners huishoudelijk afval gescheiden aanbieden definieert het milieurendement. In paragraaf 2.1 staat het totaalplaatje voor 2020 en 2021 (laatste twee jaren voor de wijziging van de afvalinzameling) en 2022 en 2023 (eerste twee jaren na de wijziging). In de daarop volgende paragrafen zoomen we in op de verschillende afvalstromen. Op basis van sorteeranalyses is vastgesteld in welke mate GFT-afval (groente-, fruit- en tuinafval), papier, PMD (kunststof verpakkingen, metalen verpakkingen en drankkartons), glas, textiel, KCA (klein chemisch afval) en overige herbruikbare afvalstromen nog in het fijn restafval voorkomen (paragraaf 2.2). In de paragrafen 2.3 tot en met 2.8 is voor achtereenvolgens GFT-afval, papier, PMD, glas en textiel berekend hoeveel procent van elke afvalstroom gescheiden wordt ingezameld.
2.1 Inzamelresultaat en hergebruik We maken onderscheid tussen fijn huishoudelijke afvalstromen (fijn restafval, GFT-afval, papier, PMD, glas, textiel, KCA, luiers) en grof huishoudelijke afvalstromen zoals inwoners die kunnen aanbieden op de milieustraat. In tabel 1 zijn de inzamelresultaten 2020, 2021, 2022 en 2023 met elkaar vergeleken. De hoeveelheden zijn uitgedrukt in kilogram per inwoner, om jaren met verschillende inwoneraantallen op een eerlijke wijze met elkaar te vergelijken. Ten opzichte van 2021, het laatste jaar vóór de wijziging van de afvalinzameling, is in 2023 gemiddeld per inwoner 79 kilogram minder restafval (fijn plus grof restafval samen) ingezameld (153 versus 74 kilogram). Het verminderde aanbod restafval zien we niet terug in de vorm van extra gescheiden inzameling. Ten opzichte van 2021 is in 2023 gemiddeld per inwoner 1 kilogram extra gescheiden ingezameld (347 versus 346 kilogram). 78 kilogram is dus uit het zicht van de gemeente verdwenen.
In vergelijking tot het gemiddelde van vergelijkbare niet stedelijke gemeenten valt op dat de hoeveelheid fijn restafval in Baarle-Nassau beduidend lager ligt. De hoeveelheid grof restafval verschilt nauwelijks in de vier getoonde jaren en ligt in Baarle-Nassau met 18 kilogram per inwoner in 2023 onder het gemiddelde van 22 kilogram in vergelijkbare niet stedelijke gemeenten. De cijfers zijn niet gecorrigeerd voor vervuiling van bepaalde afvalstromen die er tijdens het verwerkingsproces uit worden gehaald. De totale hoeveelheid fijn en grof huishoudelijk afval ligt in 2023 met 421 kilogram per inwoner fors onder het landelijk gemiddelde van niet stedelijke gemeenten (562 kilogram). Het scheidingspercentage ligt met 82% in 2023 hoger dan het gemiddelde van niet stedelijke gemeenten (74%). Hoeveelheden in kg per inwoner fijn restafval GFT papier PMD glas textiel KCA luiers subtotaal fijn huishoudelijk afval grof restafval grof tuinafval puin hout overig gescheiden subtotaal grof huishoudelijk afval totaal restafval (fijn + grof restafval) totaal gescheiden totaal fijn en grof huishoudelijk afval percentage hergebruik
2020 151 143 49 31 18 4,3 2,0 0,0 398 15 29 29 21 18 113 167 344 511 67%
2021 136 142 43 27 25 4,1 nb 1,9 381 17 36 36 22 8 119 153 346 500 69%
2022 50 126 30 26 25 3,9 nb 8,8 270 17 24 32 22 10 105 67 307 374 82%
2023 55 138 42 31 29 3,5 nb 9,7 309 18 36 26 24 8 112 74 347 421 82%
CBS niet stedelijk 2022 124 150 56 22 23 5,0 1,4 0,8 382 22 45 37 34 42 180 146 416 562 74%
nb = niet bekend
Tabel 1
Inzamelresultaat en hergebruik 2020, 2021, 2022 en 2023
4
2.2 Restafval
2.3 GFT-afval
Het inzamelresultaat in 2023 van gemiddeld 74 kilogram per inwoner ligt ruimschoots lager dan in 2020 en 2021 en ruim onder het landelijk gemiddelde van vergelijkbare niet stedelijke gemeenten (146 kilogram).. 167 15
151
2020
153 17
136
2021
In 2023 is met 138 kilogram per inwoner 4 kilogram minder GFT ingezameld dan in 2021 (het laatste jaar vóór de wijziging van de afvalinzameling). Het inzamelresultaat ligt onder het landelijk gemiddelde voor vergelijkbare niet stedelijke gemeenten.
146
22 67 17
74 18
50
55
2022
2023
grof restafval
124
142
2020
2021
126
138
150
2022
2023
CBS niet stedelijk 2022
fijn restafval
CBS niet stedelijk 2022
Figuur 1 Inzamelresultaat restafval in kg per inwoner
Samenstelling fijn restafval Om vast te stellen in welke mate verschillende afvalstromen die inwoners van BaarleNassau gescheiden kunnen aanbieden nog in het fijn restafval voorkomen worden periodiek sorteeranalyses uitgevoerd. In 2021 en 2023 zijn deze analyses niet uitgevoerd, wel in 2020 en 2022. De resultaten 2020 en 2022 zijn voor de verschillende afvalstromen vergelijkbaar. We zien alleen een verschuiving van overig herbruikbaar afval naar echt restafval, het afval dat inwoners niet gescheiden kunnen aanbieden. Dit kan worden gezien als een positief effect van diftar.
143
Hoeveelheden in gewichtsprocenten GFT papier PMD glas textiel kca luiers overig herbruikbaar echt restafval Totaal fijn restafval
Tabel 2 Samenstelling fijn restafval in gewichtsprocenten (bron: De AfvalSpiegel)
Figuur 2 Inzamelresultaat GFT in kg per inwoner
2020 2022 36% 41% 5% 6% 9% 8% 5% 4% 5% 3% 0,1% 0,5% 6% 6% 18% 8% 15% 22% 100% 100%
De gescheiden ingezamelde hoeveelheid GFT plus het GFT dat nog voorkomt in het fijn restafval is het potentieel dat vrijkomt. Met deze informatie kunnen we berekenen hoeveel procent van alle GFT gescheiden wordt ingezameld. Omdat in 2021 en 2023 geen sorteeranalyses zijn uitgevoerd gebruiken we de resultaten van 2020 en 2022, vóór en na de wijziging van de afvalinzameling. Tevens is een waardering gegeven van de inzamelrespons op basis van een vergelijking met resultaten in vergelijkbare niet stedelijke gemeen- Hoeveelheden in kg per inwoner GFT ten. Als referentie is gebruik jaar 2020 gemaakt van de database A. gescheiden ingezameld 143 van De AfvalSpiegel. In 2022 B. aanwezig in fijn restafval 55 is 86% van het potentieel aan C. totaal potentieel (A+B) 197 GFT gescheiden ingezameld. D. inzamelrespons (A/C) 72% Dit is een hoge score. waardering inzamelrespons normaal
2022 126 21 146 86% hoog
Tabel 3 Respons op de gescheiden inzameling van GFT 5
2.4 Papier
2.5 PMD
In 2023 is met 42 kilogram per inwoner 1 kilogram minder papier ingezameld dan in 2021. Het inzamelresultaat ligt onder het niveau van het landelijk gemiddelde voor vergelijkbare niet stedelijke gemeenten.
49
In 2023 is met 31 kilogram per inwoner 4 kilogram meer PMD ingezameld dan in 2021. Het landelijk gemiddelde voor vergelijkbare niet stedelijke gemeenten is geen goede referentie omdat hier gemeenten tussen zitten waar geen gescheiden inzameling van PMD is (halen PMD via nascheiding uit het fijn restafval). Deze gemeenten tellen in het gemiddelde dat het CBS berekent mee als 0 kilogram.
56 43 30
42
31 2020
2021
2022
2023
26
2021
2022
CBS niet stedelijk 2022
Figuur 3 Inzamelresultaat papier in kg per inwoner
27
In 2022 is 91% van het potentieel aan papier gescheiden ingezameld. Dit is iets hoger dan 2020 en vergelijkbaar met het gemiddelde resultaat in vergelijkbare niet stedelijke gemeenten.
Hoeveelheden in kg per inwoner
Papier
jaar A. gescheiden ingezameld B. aanwezig in fijn restafval C. totaal potentieel (A+B) D. inzamelrespons (A/C) waardering inzamelrespons
2020 2022 49 30 8 3 57 33 85% 91% normaal normaal
Tabel 4 Respons op de gescheiden inzameling van papier
2020
31 22
2023
CBS niet stedelijk 2022
Figuur 4 Inzamelresultaat PMD in kg per inwoner
In 2022 is 86% van het potentieel aan PMD gescheiden ingezameld. Dit is iets meer dan in 2020 en een hoge score.
Hoeveelheden in kg per inwoner jaar A. gescheiden ingezameld B. aanwezig in fijn restafval C. totaal potentieel (A+B) D. inzamelrespons (A/C) waardering inzamelrespons
PMD 2020 31 13 44 70% hoog
2022 26 4 30 86% hoog
Tabel 5 Respons op de gescheiden inzameling van PMD
6
De Vereniging Nederlandse Gemeenten (VNG) en het Afvalfonds Verpakkingen (AFV) hebben in 2019 afspraken gemaakt voor de inzameling en recycling van verpakkingsafval. Deze zijn vastgelegd in de ‘Ketenovereenkomst 2020-2029’. In de Ketenovereenkomst is vastgelegd dat brongescheiden PMD voor minimaal 85% uit PMD dient te bestaan en maximaal 15% stoorstoffen (vervuiling) mag bevatten.
2.6 Glas
In 2023 is met 29 kilogram per inwoner 4 kilogram meer glas ingezameld dan in 2021. Het inzamelresultaat van 2023 ligt boven het landelijk gemiddelde voor vergelijkbare niet stedelijke gemeenten (23 kilogram per inwoner).
In 2020 en 2022 is op basis van sorteeranalyses vastgesteld dat respectievelijk 11% en 12% van het gescheiden ingezamelde PMD in BaarleNassau vervuild is (bron: De AfvalSpiegel). Baarle-Nassau zit met dit percentage dus onder de norm die is vastgelegd in de Ketenovereenkomst. Het landelijk gemiddelde vervuilingspercentage van PMD ingezameld met de zak ligt op 20% (database De AfvalSpiegel).
25
25
2021
2022
29
18
2020
2023
23
CBS niet stedelijk 2022
Figuur 5 Inzamelresultaat glas in kg per inwoner
In 2022 is 92% van het potentieel aan glas gescheiden ingezameld. Dit is fors hoger dan in 2020 en een normale score.
Hoeveelheden in kg per inwoner jaar A. gescheiden ingezameld B. aanwezig in fijn restafval C. totaal potentieel (A+B) D. inzamelrespons (A/C) waardering inzamelrespons
Glas 2020 2022 18 25 8 2 26 27 68% 92% laag normaal
Tabel 6 Respons op de gescheiden inzameling van glas
7
2.7 Textiel
2.8 Luiers
Baarle-Nassau is in juli 2021 gestart met de inzameling van luiers. Het inzamelresultaat in 2023 ligt met 9,7 kilogram per inwoner ruim boven het landelijk gemiddelde voor vergelijkbare niet stedelijke gemeenten (0,8 kilogram per inwoner).
Gemeenten zonder luierinzameling worden in het CBS-gemiddelde meegenomen met de waarde 0. Slechts 14 van de 54 niet stedelijke gemeenten zamelt luiers gescheiden in. Berekenen we het gemiddelde enkel op basis van gemeenten met luierinzameling dan komt het gemiddelde resultaat op 4,5 kilogram per inwoner.
In 2023 is 3,5 kilogram per inwoner ingezameld. Dit ligt lager dan in alle voorgaande jaren. Het inzamelresultaat ligt onder het landelijk gemiddelde voor vergelijkbare niet stedelijke gemeenten (5,0 kilogram per inwoner).
5,0
4,3
4,1
3,9
3,5
2020
2021
2022
2023
CBS niet stedelijk 2022
8,8
9,7
Figuur 6 Inzamelresultaat textiel in kg per inwoner
In 2022 is 70% van het potentieel aan textiel gescheiden ingezameld. Dit is een bijna het dubbele van 2020 en een hoge score.
Hoeveelheden in kg per inwoner jaar A. gescheiden ingezameld B. aanwezig in fijn restafval C. totaal potentieel (A+B) D. inzamelrespons (A/C) waardering inzamelrespons
0,0 2020
1,9 2021
0,8 2022
2023
Textiel 2020 4,3 7,8 12,1 36% hoog
2022 3,9 1,7 5,5 70% hoog
Tabel 7 Respons op de gescheiden inzameling van textiel
CBS niet stedelijk 2022
Figuur 7 Inzamelresultaat luiers in kg per inwoner
In 2022 is 75 % van het potentieel aan luiers gescheiden ingezameld. In 2020 werden luiers nog niet apart ingezameld.
Hoeveelheden in kg per inwoner jaar A. gescheiden ingezameld B. aanwezig in fijn restafval C. totaal potentieel (A+B) D. inzamelrespons (A/C) waardering inzamelrespons
Luiers 2020 0,0 9,5 9,5 0% nvt
2022 8,8 3,0 11,8 75% hoog
Tabel 8 Respons op de gescheiden inzameling van luiers
8
2.9 Gescheiden grof afvalstromen
3. Kosten
In alle jaren zien we slechts kleine schommelingen in de verschillende afvalstromen. Alleen de hoeveelheid overig gescheiden afval is sinds 2021 structureel lager. De hoeveelheid van alle afvalstromen ligt in alle jaren onder het landelijk gemiddelde. 45 36 36
32
2929
24
22
21 18
22
2020
2021
grof tuinafval
puin
2624
10
8
2022
hout
42 37 34
36
8
2023
overig gescheiden
CBS niet stedelijk 2022
Figuur 8 Inzamelresultaat grof tuinafval, puin, hout en overig gescheiden in kg per inwoner
De gemeente heeft een zorgplicht als het gaat om het inzamelen van huishoudelijk afval. De kosten voor de inzameling en verwerking van het restafval en alle te scheiden afvalstromen worden gedekt uit de inkomsten van de afvalstoffenheffing. De afvalstoffenheffing is een bestemmingsheffing. Dit houdt in dat de geïnde gelden aangewend moeten worden voor het doel. Uitgangspunt in Baarle-Nassau is een 100% kostendekkende afvalstoffenheffing. De tarieven bewegen mee met de ontwikkeling van de toerekenbare kosten. Voor grote uitgaven in de toekomst, zoals onderhoud en vervanging, of om ongewenste schommelingen van het tarief op te vangen heeft Baarle-Nassau een voorziening afvalstoffenheffing. De voorziening Afvalstoffenheffing is de sluitpost van de exploitatie. Vergelijking van de hoogte van de afvalstoffenheffing in Baarle-Nassau met die in andere gemeenten is niet zinvol. Het kan per gemeente sterk verschillen welke kostenposten wel of niet in de heffing worden meegenomen. Bovendien zijn er gemeenten die de heffing 100 % dekkend maken, maar ook gemeenten die ervoor kiezen dit niet te doen en het overige deel te financieren uit de algemene middelen.
3.1 Tarieven afvalstoffenheffing Vanaf 2022 betaalt elk huishouden in Baarle-Nassau naast een vastrecht tarief afvalstoffenheffing een tarief voor elke kilogram restafval. Eenpersoons huishoudens betalen een lager vastrecht tarief dan meerpersoons huishoudens. Voor 2022, 2023 en 2024 betreft het onderstaande tarieven. Afvalstoffenheffing vastrecht eenpersoons huishouden vastrecht meerpersoons huishouden tarief per kg restafval
2022 2023 2024 € 169,08 € 172,44 € 175,92 € 219,00 € 223,44 € 227,88 € 0,24 € 0,26 € 0,28
Tabel 9 Tarieven afvalstoffenheffing 2022, 2023 en 2024
9
3.2 Kosten versus inkomsten
4. Conclusies, verbeteropties en advies
In 2022 bedroegen de kosten voor inzameling en verwerking van het huishoudelijk afval € 634.067. Dit bedrag is inclusief de bijdrage ABG en btw en de verrekening met inkomsten via de betaalkaarten voor de milieustraat en vergoedingen die de gemeente vanuit de markt ontvangt voor een aantal afvalstromen. Tegenover deze kosten staan inkomsten vanuit de afvalstoffenheffing, in 2022 een bedrag van € 698.614. De inkomsten lagen dus € 64.547 hoger dan de kosten. Dit positieve resultaat is toegevoegd aan de voorziening. Begroting 2022
Realisatie 2022
Begroting 2023
Toe te rekenen kosten Overhead ABG incl. (omslag)rente BTW Totale kosten
€ 27.524 € 27.524 € 26.324 € 26.324 € 122.220 € 111.153 € 68.911 € 57.343 € 699.076 € 634.067 € 706.074 € 684.277
Opbrengst heffingen
€ 676.000 € 698.614 € 690.000 € 704.000 110% € 64.547
98% € -16.074
4.1 Milieurendement 1.
In 2023 is gemiddeld per inwoner 74 kilogram restafval ingezameld.. dit is een halvering ten opzichte van het laatste jaar voor de wijziging van de afvalinzameling. Het resultaat wordt voor 100% gerealiseerd door minder fijn restafval in de minicontainer. Het aanbod grof restafval op de milieustraat is vrijwel gelijk gebleven. De landelijke doelstelling van 100 kilogram restafval per inwoner is gerealiseerd.
2.
De ingezamelde hoeveelheid restafval in 2023 is ruim lager dan het landelijk gemiddelde van vergelijkbare niet stedelijke gemeenten. Het percentage hergebruik is hoger. De respons op de gescheiden inzameling van GFT, PMD, textiel en luiers is hoog. De responsscores voor papier en glas zijn normaal.
3.
Het aanbod van verschillende grof afvalstromen op de milieustraat is vrijwel niet gewijzigd ten opzichte van de situatie voor de wijziging van de afvalinzameling.
Begroting 2024
Kosten taakvelden Begroting gemeente Baarle-Nassau € 707.581 € 711.324 € 804.288 € 794.125 Begroting ABG € 41.285 € 41.285 € 39.485 € 39.485 Inkomsten taakvelden € -199.534 € -257.219 € -232.934 € -233.000 Netto kosten taakveld Afval € 549.332 € 495.390 € 610.839 € 600.610
Dekking 97% Mutatie voorziening € -23.076 (positief = toevoegen, negatief = onttrekken)
In dit hoofdstuk formuleren we conclusies per prestatiegebied (milieurendement en kosten), benoemen verbeteropties en formuleren een advies.
103% € 19.723
Tabel 10 Kosten versus inkomsten
De huidige stand van de egalisatievoorziening afvalstoffenheffing (saldo jaarrekening 2022) ligt met € 198.113 boven het gewenste niveau van € 100.000. In de begroting 2024 is rekening gehouden met een indexering van 2%.
4.2 Kosten 1.
In 2022 lagen de inkomsten vanuit de afvalstoffenheffing hoger dan de kosten voor de inzameling en verwerking van huishoudelijk afval. Dit positieve resultaat is toegevoegd aan de voorziening. In de begroting 2023 is dekking voorzien van 98%. Voor 2024 verwacht de gemeente een dekking van 103%.
10
4.3 Verbeteropties 1.
Het inzamelresultaat voor met name het fijn restafval in Baarle-Nassau is maximaal wat realiseerbaar is met de huidige inzamelsystematiek. In 2022 hadden 23 gemeenten nog minder fijn restafval dan Baarle-Nassau. Het zijn zonder uitzondering gemeenten met een brengvoorziening in combinatie met een tarief per inworp of gemeenten met een tariefzak.
2.
Ook de voorzieningen voor de overige afvalstromen zijn in BaarleNassau qua capaciteit voldoende voor het (potentiele) aanbod.
3.
Een verdere verlaging van de hoeveelheid restafval naar 30 kilogram per inwoner per jaar (landelijke ambitie) is vrijwel niet mogelijk/ realistisch. Ook een verdere verbetering van de gescheiden inzameling van GFT-afval, papier, PMD, glas, textiel en luiers is niet realistisch om te veronderstellen. Alhoewel op dit moment geen afkeur plaatsvindt zal de focus gericht moeten blijven op behoud van de kwaliteit van de gescheiden ingezamelde afvalstromen. Hiermee sluit BaarleNassau ook aan bij het landelijke standpunt. In het Uitvoeringsprogramma Van Afval Naar Grondstof voor de periode 2021-2025 is de focus verbreed van afname van de hoeveelheid restafval naar het scheiden van schone, hoogwaardig te recyclen grondstoffen uit het huishoudelijk afval.
4.
In de huidige inzamelsystematiek is ervoor gekozen om het aanbieden van GFT gratis te houden. Gelet op de positieve verhouding tussen kosten en inkomsten in Baarle-Nassau is er geen aanleiding om voor het aanbieden van GFT-afval een kilotarief in te stellen met als mogelijk gevolg een verminderd aanbod en ontwijkgedrag.
5.
Inwoners die GFT-afval zelf composteren in hun tuin zorgen ervoor dat het afval niet vervoerd en verwerkt hoeft te worden. Het is niet bekend of zelf composteren beter is voor het milieu dan grootschalige compostering van GFT-afval. Duidelijk is wel dat zelf composteren een milieuvriendelijke optie kan zijn. Dit geldt echter alleen als het
composteren goed gebeurt en de compost ook wordt gebruikt. Anders verandert een eventueel milieuvoordeel in een nadeel. De vraag is of de gemeente het zelf composteren moet promoten (financieel of anderszins). De effecten van een promotiecampagne op het aanbod GFT-afval in de minicontainer zullen naar verwachting beperkt zijn. Ervaringen in andere gemeenten laten zien dat inwoners met ‘groene’ vingers en die er de ruimte voor hebben al vaak zelf composteren. Ook niet onbelangrijk in deze om te vermelden is dat de gemeente Baarle-Nassau de garantie heeft dat het GFT-afval dat zij gescheiden inzamelen op een milieuverantwoorde wijze wordt verwerkt tot compost.
4.4 Advies A. Gegeven het feit dat Baarle-Nassau wat betreft de hoeveelheid restafval en scheidingspercentage in de top 25 van Nederland zit en een wijziging van inzamelsystematiek waarmee nog betere resultaten kunnen worden behaald (brengvoorziening of tariefzak) niet aan de orde is, zijn er op dat vlak geen knoppen waar de gemeente nog aan kan draaien. B. Het verminderde aanbod restafval zien we niet terug in de vorm van extra gescheiden inzameling van de verschillende afvalstromen. Er verdwijnt dus afval uit het zicht van de gemeente. Wat doen deze huishoudens met hun restafval? Scheiden ze het afval zo goed dat ze geen restafval overhouden. Dat lijkt in veel gevallen hoogst onwaarschijnlijk. Ze zullen waarschijnlijk ook alternatieve afvoerkanalen gebruiken, zoals bijvoorbeeld meenemen naar het werk. Het is uit oogpunt van zorgplicht van de gemeente wenselijk om deze groep hierover te bevragen. C. Het kunnen vaststellen van het resultaat qua milieurendement en kosten vergt een adequate monitoring. Bekijk of de afspraken met externe partijen over het aanleveren van gegevens aanpassingen behoeven en laat jaarlijks aan de hand van sorteeranalyses vaststellen 11
wat er nog aan herbruikbare afvalstromen in de restafvalcontainer verdwijnt en wat de kwaliteit is van met name GFT en PMD. D. Naast inzicht in het milieurendement en de kosten is het ook wenselijk om inzicht te hebben in de ervaringen van de inwoners. Hoe ervaren zij de service, hoe goed scheiden ze hun afval en wat vinden ze van de tarieven?
12
Contact De AfvalSpiegel Kraaivenstraat 21-15 5048 AB Tilburg www.deafvalspiegel.nl
13