RVR 2021.pdf
Tekst van het document
egionale Veiligheidsrapportage Amsterdam-Amstelland 2021
“Het verder verbeteren van de veiligheid in de regio door het verminderen van criminaliteit en overlast”
1 januari – 31 december 2021
Regionale Veiligheidsrapportage 2021 Voor u ligt de Regionale Veiligheidsrapportage Amsterdam-Amstelland (RVR) over het gehele jaar 2021. De hier gepresenteerde gegevens, zoals de politiecijfers voor de regio AmsterdamAmstelland en handhavingscijfers, zullen voor zover mogelijk worden vergeleken met gegevens over 2020, en waar relevant, met het pre-coronajaar 2019. Een deel van de indicatoren die in de RVR worden gebruikt, zijn gebaseerd op cijfers uit de Veiligheidsmonitor. Dit is een enquête die onder bewoners wordt uitgezet. De vragenlijst en methode zijn recentelijk gewijzigd. Ook zijn de cijfers van Weesp toegevoegd. Weesp wordt nog niet meegenomen in deze RVR, maar de toevoeging heeft wel invloed op het regiogemiddelde. Als gevolg hiervan is het momenteel niet mogelijk om de cijfers één-op-één te vergelijken met de gegevens van het voorgaande jaar. Wel zullen de gegevens op deze wijze gepresenteerd worden om een indicatie te geven van de trend, maar dit moet nadrukkelijk binnen deze kanttekeningen worden geïnterpreteerd. Vanaf midden maart 2020 zijn er maatregelen getroffen om de verspreiding van het coronavirus te beperken. Dit heeft ook gevolgen gehad voor overlast en criminaliteit, bijvoorbeeld omdat mensen veel thuis waren, horeca dicht was en er weinig tot geen toerisme was. In sommige gevallen is dit zichtbaar in de cijfers die in de RVR worden behandeld.
Het aantal meldingen (zowel SIA-meldingen als politiemeldingen) dat wordt gedaan over een bepaald thema is altijd onderhevig aan de meldingsbereidheid van bewoners in een buurt. Ook voor geregistreerde misdaad geldt dat deze aantallen vaak onderhevig zijn aan de invloed van aangiftebereidheid.
1. Regionale Veiligheidsindex De Regionale Veiligheidsindex is niet beschikbaar als gevolg van een wijziging in de dataverzameling. De eerstvolgende veiligheidsindex zal in het voorjaar van 2022 beschikbaar zijn, en wordt meenomen in de tussentijdse rapportage van mei 2022.
2. Politiecijfers Het aantal misdrijven in 2021 in de regio Amsterdam-Amstelland is met 9% afgenomen t.o.v. 2020: van 79.045 naar 71.678 geregistreerde misdrijven. De daling die in 2020 al duidelijk werd t.o.v. 2019 is daarmee doorgezet. De meest opvallende afnames in geregistreerde misdrijven zijn diefstal/inbraak box/garage/schuur/tuinhuis (-34%), woninginbraak (-30%), diefstal/inbraak bedrijven en instellingen (-26%), zakkenrollerij (-26%) en straatroof (-25%). De afname van de bovengenoemde delicten kan voor een groot deel verklaard worden door de effecten van de coronacrisis en –maatregelen, waardoor er bijvoorbeeld minder toeristen in Amsterdam aanwezig waren, en meer mensen thuiszaten waardoor de gelegenheid voor woninginbraak zich minder vaak voordeed. De delicten openlijk geweld (75%) en onder invloed (weg) (19%) zijn toegenomen. Voor het eerste delict geldt dat deze toename voor het overgrote deel te maken heeft met samenkomsten en demonstraties op het Museumplein in Amsterdam in het eerste kwartaal van 2021. De stijging in onder invloed (weg) komt voort uit controles die weer zijn opgepakt. Horizontale fraude liet in 2021 liet weliswaar een lager aantal zien dan 2020, maar bleef
2
ruimschoots boven de aantallen van 2019. Het lijkt alsof dit een criminele vorm is die in de coronaperiode 'geleerd is' maar voorlopig niet zal afnemen. Relatief gezien is het aantal geregistreerde delicten in alle gemeenten in de regio afgenomen. De afname was relatief het grootst in Uithoorn (-13%).
3. Prioriteiten Regionaal Veiligheidsplan (RVP) 3.1 Zorg voor sterke en veilige buurten Veiligheid in de buurt is een voorwaarde voor leefbaarheid in de buurt. De woonomgeving moet een plek zijn waar iemand zich thuis, vrij en veilig voelt. Hoofddoelstelling: Veiligheid sterk verankeren in de buurt. We sluiten aan bij de opgaven in een buurt door informatiegestuurd en gebiedsgericht te werken. Indicator 1: rapportcijfer dat bewoners geven voor veiligheid in de buurt Gemeente Amsterdam Diemen Amstelveen Ouder-Amstel Uithoorn Aalsmeer Regio
2020 6,9 7,1 7,4 7,5 7,1 7,6 7
2021 7,1 7,3 7,6 7,6 7,5 7,7 7,2
(Bron: Veiligheidsmonitor, OIS)
Het rapportcijfer dat buurtbewoners aan hun eigen buurt geven m.b.t. veiligheid is al meerdere jaren stabiel. In sommige buurten bestaat een discrepantie tussen criminaliteitscijfers en het gemeten veiligheidsgevoel: men voelt zich onveilig, terwijl de criminaliteitscijfers niet het beeld geven dat er zich hier relatief meer criminaliteit voordoet. Deze discrepantie kan o.a. worden verklaard door een lage aangifte- of meldingsbereidheid omdat het vertrouwen in de overheid laag is, of doordat er vermoedens bestaan van vormen van criminaliteit die minder snel worden aangegeven (‘hidden impact crime’). Dit kan bijvoorbeeld betrekking hebben op het dealen van drugs of het samenkomen van personen die betrokken zijn bij criminele activiteiten op een locatie in de buurt. In Zuidoost en Nieuw-West voelen bewoners zich onveiliger in hun buurt dan bewoners in andere stadsdelen van Amsterdam.
3.2 Aanpak jeugdoverlast en -criminaliteit Een brede aanpak van jeugdproblematiek krijgt prioriteit, met specifieke aandacht voor risicogroepen. We willen voorkomen dat jongeren met weinig toekomstperspectief, die overlast veroorzaken en / of dreigen af te glijden naar (georganiseerde) criminaliteit, in de problemen komen en zorgen dat ze op het rechte pad blijven. Hoofddoelstelling: het verminderen van jeugdoverlast en –criminaliteit en het tegengaan van doorgroei richting (drugs)criminaliteit. Voorkomen waar het kan, mede door hulp te bieden aan degenen die dat nodig hebben, en handhavend ingrijpen waar het nodig is.
3
Indicator 1: percentage bewoners dat in de Veiligheidsmonitor aangeeft veel jeugdoverlast te ervaren.
% bewoners dat veel jeugdoverlast ervaart 16% 14% 12% 10% 8% 6% 4% 2% 0%
15%
14%
12% 10%
11% 9% 7%
7% 5%
5%
4%
4% 2%
2020
1%
2021
(Bron: Veiligheidsmonitor 2021)
Het percentage bewoners in de regio dat aangeeft veel jeugdoverlast te ervaren lijkt iets te dalen t.o.v. 2020. In Uithoorn lijkt dit percentage sterk af te nemen, van 15% naar 9%. Veel structurele jeugdoverlast in Amsterdam hangt samen met jongeren en jongvolwassenen waarover het vermoeden bestaat dat ze crimineel actief zijn. In toenemende mate lijkt de interactie tussen jongeren online plaats te vinden. Soms leidt dit echter tot overlastgevende of criminele gedragingen in de openbare ruimte. In veel stadsdelen in Amsterdam bestaat daarnaast in toenemende mate de zorg dat veel jongeren (steek)wapens bezitten. De daadwerkelijke omvang van wapenbezit is echter onbekend en moeilijk te onderzoeken. Groepen scholieren zorgen op sommige plekken voor overlast, bijvoorbeeld op pleinen of bij supermarkten. Indicator 2: aantal aanhoudingen van personen die in de Top600 en Top400 aanpak zijn opgenomen. Aantal aanhoudingen Top600 Aanhoudingen per 100 Top600-personen1 Aantal aanhoudingen Top400 Aanhoudingen per 100 Top400-personen2
2020
2021
600
471
10,2
8,1
259
229
9,8
9,1
(Bron: Actiecentrum Veiligheid en Zorg)
1 2
In 2021 waren er per 100 Top600-personen 8,1 aanhoudingen (in totaal waren dit 471 aanhoudingen). In 2020 waren dit 10,2 aanhoudingen. In 2021 zaten er gemiddeld 496 personen in de Top600 aanpak, in 2020 gemiddeld 492 personen. In 2021 zaten er gemiddeld 209 personen in de Top400 aanpak, in 2020 gemiddeld 243 personen.
4
Voor de Top400 geldt dat er per 100 personen in 2021 9,1 aanhoudingen waren (in totaal waren dit 229 aanhoudingen). In 2020 waren dit 9,8 aanhoudingen. De daling van het aantal aanhoudingen in 2021 in vergelijking met 2020 wordt hoogstwaarschijnlijk mede veroorzaakt door de coronacrisis waardoor er over het algemeen minder aanhoudingen hebben plaatsgevonden. Indicator 3: meldingen jeugdoverlast bij politie (GMS) en gemeente Amsterdam (SIA).3 Gemeente Amsterdam Diemen Amstelveen Ouder-Amstel Uithoorn Aalsmeer Regio
2020 4.835 258 282 85 209 178 5.847
2021 3.686 123 330 83 285 161 4.668
Meldingen jeugdoverlast bij politie (GMS) (Bron: Politie)
In 2021 zijn er door politie 4.668 GMS-meldingen onder ‘jongerenoverlast’ gecategoriseerd, in 2020 waren dit 5.847 meldingen (een afname van 20%). Het aantal meldingen is iets toegenomen in Amstelveen en Uithoorn, terwijl in Amsterdam, Aalsmeer en Diemen het aantal meldingen juist is afgenomen. In Ouder-Amstel is het ongeveer gelijk gebleven. Ook deze cijfers zijn onderhevig aan de invloed van de coronacrisis en daarom is het moeilijk op basis van deze verschuivingen conclusies te trekken over de mate van jeugdoverlast. Aan het begin van de crisis werd er veel gemeld door bewoners over mensen die maatregelen vermoedelijk niet zouden naleven, en dit betrof vaak jongeren. In 2021 is deze oorzaak van het hoge aantal meldingen in 2020 (deels) weggevallen, en daalt het aantal meldingen van jongerenoverlast weer. Het aantal meldingen dat bewoners bij de gemeente doet binnen de categorie ‘jongerenoverlast’ is in 2021 afgenomen t.o.v. 2020: van 5693 in 2020 naar 3099 meldingen in 2021. Dit geldt alleen voor gemeente Amsterdam. Dat het aantal meldingen bijna is gehalveerd, is het gevolg van een grote toename in het aantal meldingen in (met name april) 2020. Aan het begin van de coronacrisis maakten bewoners zich zorgen en werd er veel melding gemaakt over personen die zich mogelijk niet aan de coronamaatregelen hielden.
Ter vergelijking: in 2019 werden er aanmerkelijk minder meldingen in de categorie ‘jongerenoverlast’ gemaakt, namelijk 1252. Deze afname in het aantal meldingen betekent dus niet dat jeugdoverlast is afgenomen, maar vooral dat er een grote oorzaak van het hogere aantal meldingen in april 2020 is weggevallen.
3.3 Toenemende drukte en groei De regio Amsterdam-Amstelland wordt steeds meer een knooppunt van mondiaal economisch en cultureel verkeer en oefent aantrekkingskracht uit op mensen over de hele wereld. Door de snelle groei van het aantal bewoners, werkenden en bezoekers, maar ook doordat de bevolkingssamenstelling, economie en leefstijlen veranderen, neemt de druk op de openbare ruimte toe. Hoofddoelstelling: Bewoners staan centraal en bezoekers blijven welkom. We zorgen voor balans tussen wonen, werken en recreëren en gaan overlast en criminaliteit in druktegebieden tegen. Niet alleen in de uitgaansgebieden in – veelal – de binnensteden, maar ook in de gebieden daar buiten. 3 GMS is het gemeenschappelijk meldingsplatform van politie, brandweer en ambulance. SIA is het meldingsplatform van
de gemeente Amsterdam.
5
Indicator 1: registraties Toezicht en Handhaving in de Openbare Ruimte (THOR) en SIAmeldingen in stadsdeel Centrum (gemeente Amsterdam). Gemeente Amsterdam 2020 2021 Aantal registraties THOR Centrum 44.667 78.132 Waarvan bestuurlijke boetes 2.357 5.609 SIA-meldingen totaal Centrum 67.635 71.068 SIA-meldingen overlast van en door personen of groepen Centrum 4.508 3.507 SIA-meldingen overlast bedrijven en horeca 3.171 2.458 (Bron: OOV Dashboard Sigmax en SIA, peildatum 6 januari 2022)
Het aantal registraties van THOR in stadsdeel Centrum is in 2021 sterk toegenomen t.o.v. 2020. De grootste toename is zichtbaar in het aantal waarnemingen en het aantal combibonnen. De toegenomen hoeveelheid THOR-registraties kan mogelijk wijzen op een toename van inzet in Centrum. In februari-maart was er een avondklok, waar THOR meteen officiële waarschuwingen gaf als mensen te laat op straat werden aangetroffen. Verder zijn er binnen THOR ontwikkelingen geweest op het gebied van aansturing en registratie. Waarschijnlijk heeft dat, en niet een toename van de overlast, tot het hoge aantal registraties geleid. De SIA-meldingen in Centrum zijn ongeveer gelijk gebleven. De afname van het aantal meldingen over personenoverlast kan o.a. een gevolg zijn van de afname van het aantal toeristen in Centrum als gevolg van de coronamaatregelen. Dat geldt ook voor het aantal meldingen in de subrubriek ‘Overlast bedrijven en horeca’. Dit is (deels) te verklaren doordat de horeca delen van deze perioden gesloten was i.v.m. het tegengaan van verspreiding van corona.
3.4 Tegengaan van georganiseerde, ondermijnende criminaliteit Kenmerkend voor ondermijning is het ondermijnende en potentieel ontwrichtende karakter ervan op de samenleving door de grote risico’s van verwevenheid van onder- en bovenwereld en de innesting in wijken en buurten. Er kunnen parallelle samenlevingen ontstaan waarin ondermijnende criminaliteit wordt getolereerd of zelfs gestimuleerd. Deze ontwikkelingen zijn zorgelijk. Hoofddoelstelling: Het zoveel mogelijk tegengaan, verstoren en beëindigen van georganiseerde criminaliteit en ondermijnende activiteiten, met een focus op drugs- en mensenhandel. Het tegengaan van de verwevenheid van de onder- en bovenwereld en het voorkomen van innesteling in wijken en buurten. Het aanpakken van intransparantie en criminele geldstromen, fraude en witwassen. Het wegnemen van onderliggende gelegenheidsstructuren en de sociale voedingsbodem die criminele activiteiten bevorderen en de aanpak van moeilijk vervangbare criminele dienstverleners. Indicator: aantal strafrechtelijke criminele samenwerkingsverbanden.
6
Onderstaande aantallen hebben betrekking op criminele samenwerkingsverbanden die via strafrecht worden aangepakt. CSV Doel 2020 2020 Doel 2021 2021
180 133 180 243
(Bron: Openbaar Ministerie)
3.5 Voorkomen en bestrijden van (dreigend) terrorisme en radicalisering Het jihadisme vormt de belangrijkste terroristische dreiging in Nederland, ook in Amsterdam. Naast de jihadistische dreiging is de laatste jaren vaker sprake geweest van politiek extremisme (aan beide kanten van het spectrum), met vernielingen en geweld. Hoofddoelstelling: We zetten onverminderd in op het voorkomen en tegengaan van radicalisering en extremisme. Door preventieve maatregelen te treffen en door kennisdeling met externe partijen/de samenleving streven we ernaar om een aanslag te voorkomen. Het beschermen van kwetsbare groepen individuen, het verkleinen van de tegenstellingen door verbindend op te treden en het inzetten op personen die het grootste risico vormen, zijn hierbij leidend. Als er toch een aanslag is treden we snel en effectief op en herstellen en bewaren we de maatschappelijke vrede. Indicator 1: aantal personen in de integrale persoonsgerichte aanpak – radicalisering (iPGA-R) (gemeente Amsterdam).
Man Vrouw
Jonger dan 18 18 t/m 25 jaar 26 t/m 62 jaar 0 8 23 0 0 6
Aantal personen in iPGA-R naar geslacht en leeftijdscategorie (peildatum 3 januari 2022)
Op 3 januari 2022 zitten 37 personen in de iPGA-R, waarvan zes vrouwen. De gemiddelde leeftijd van personen in de iPGA-R is 34 jaar. Er zijn momenteel geen minderjarigen opgenomen in de aanpak. Vorig jaar (januari 2021) zaten er 50 personen in de iPGA-R. In 2021 zijn vier personen ingestroomd en 17 personen uitgestroomd. Het merendeel van de personen (78%) is in de aanpak opgenomen vanwege signalen van islamitisch extremisme. De overige personen voor verschillende vormen van extremisme, waaronder rechtsextremisme, dierenrechtenextremisme en anti-overheidsextremisme in relatie tot de coronamaatregelen. Een behoorlijk deel (30%) van de personen in de aanpak is gedetineerd. Een klein deel is uitgereisd en (nog) niet teruggekeerd naar Nederland.
7
Indicator 2: mate van polarisatie aan de hand van twee stellingen uit de Veiligheidsmonitor.
% bewoners dat aangeeft dat mensen uit verschillende bevolkingsgroepen in hun buurt op een prettige manier met elkaar omgaan 76%
80% 60%
65% 50%
59%
76%
69% 55%
70%
54% 43%
66%
64% 51%
51%
Aalsmeer
Regio
40% 20% 0% Amsterdam
Diemen
Amstelveen
Ouder-Amstel 2020
Uithoorn
2021
(Bron: Veiligheidsmonitor, OIS)
Het percentage bewoners dat aangeeft dat bewoners uit verschillende bevolkingsgroepen in hun buurt op een prettige manier met elkaar omgaan is voor de regio gestegen t.o.v. een jaar geleden. Dit percentage ligt het laagst in Aalsmeer (64% t.o.v. 66% als regiogemiddelde).
% bewoners dat aangeeft evenveel vertrouwen te hebben in buurtgenoten die hun cultuur delen als buurtgenoten die uit een andere cultuur afkomstig zijn 76%
80% 60%
65% 55%
57%
Amsterdam
Diemen
69%
76%
70%
65%
55%
64%
46%
47%
Uithoorn
Aalsmeer
66% 55%
40% 20% 0% Amstelveen
Ouder-Amstel 2020
Regio
2021
(Bron: Veiigheidsmonitor, OIS)
Het percentage bewoners dat aangeeft evenveel vertrouwen te hebben in buurtgenoten die hun cultuur delen als buurtgenoten die uit een andere cultuur afkomstig zijn, is voor de regio toegenomen naar 66% in 2021 t.o.v. 2020. Dit percentage ligt het laagst in Aalsmeer en Amsterdam (respectievelijk 64% en 65% t.o.v. 66% voor het regiogemiddelde). Ouder-Amstel en Diemen vallen in positieve zin op. Daar is het percentage 76% ten opzichte van het regiogemiddelde van 66%.
8
3.6 Bestrijding discriminatie en tegengaan van intolerantie Individuele vrijheid is een belangrijk goed. Helaas is er dagelijks nog sprake van racisme, discriminatie en intolerantie. Dit bedreigt de verbondenheid: samen vormen we een democratische gemeenschap waarin niemand zich hoeft te schamen of bang hoeft te zijn voor wie zij of hij is. Hoofddoelstelling: Behoud van een tolerante regio waar respect en dialoog voorop staan en waar geen ruimte is voor racisme, discriminatie en intolerantie. Slachtoffers van discriminatie voelen zich gehoord en serieus genomen door de overheid en daders van discriminatie worden aangepakt. Indicator 1: meldingen binnengekomen bij het Meldpunt Discriminatie Regio Amsterdam (MDRA)4 De monitor van het MDRA komt pas in april uit. De cijfers uit deze monitor zullen worden meegenomen in de tussentijdse rapportage van mei 2022. Indicator 2: percentage bewoners dat in de veiligheidsmonitor aangeeft zich gediscrimineerd gevoeld te hebben
% bewoners dat aangeeft zich gediscrimineerd gevoeld te hebben 19%
20% 15%
14%
12% 9%
10%
18%
17% 10%
12%
10% 7%
9%
7% 8%
6%
Uithoorn
Aalsmeer
5% 0% Amsterdam
Diemen
Amstelveen
Ouder-Amstel 2020
Regio
2021
(Bron: Veiligheidsmonitor OIS)
4
In de regio is het aantal respondenten dat aangeeft zich gediscrimineerd gevoeld te hebben in de afgelopen twaalf maanden toegenomen van 12% in 2020 naar 18% in 2021. In alle regiogemeenten behalve Amsterdam ligt dit percentage onder het regiogemiddelde. Ook neemt dit percentage in alle gemeenten, afgezien van Ouder-Amstel, toe. In sommige buurten van Amsterdam leidt – naast de bovengenoemde vormen van discriminatie uit het jaarverslag van de MDRA – een veranderende samenstelling (o.a. verhouding koop/huur, expats en nieuwe Amsterdammers) tot spanning, onbegrip of mindere sociale cohesie. Ook hebben verschillende groepen in de stad te maken met (het gevoel van) kansenongelijkheid.
Deze cijfers worden één keer per jaar beschikbaar gesteld.
9
3.7 Cybercrime en gedigitaliseerde criminaliteit Als gevolg van de digitalisering van de samenleving is er sprake van een sterke toename van cybercrime. Ook gebruiken criminelen steeds vaker digitale middelen om klassieke vormen van criminaliteit te plegen: denk bijvoorbeeld aan oplichting, fraude en drugshandel. Daarnaast worden de overheid en het bedrijfsleven steeds afhankelijker van een goed functionerende ICTinfrastructuur en –dienstverlening. Hoofddoelstelling: Het bestrijden, verstoren en terugdringen van cybercrime en gedigitaliseerde criminaliteit. Politie en OM gaan het aantal strafrechtelijke onderzoeken naar cybercrime en gedigitaliseerde criminaliteit vergroten en richten hiervoor de eigen organisaties toekomstbestendig(er) in. We versterken de digitale awareness en weerbaarheid van burgers en bedrijven in de regio, waarbij specifieke aandacht is voor het vergroten van de aangiftebereidheid. Indicator 1: aantal onderzoeken/verdachten op cybercrime. Cybercrime Doel 2020 2020 Doel 2021 2021 (Bron: Openbaar Ministerie)
36 67 36 78
Indicator 2: enquêtecijfers over slachtofferschap vormen van cybercrime in de afgelopen 12 maanden uit de Veiligheidsmonitor (VM).
Slachtofferschap vormen cybercrime afgelopen 12 maanden 10% 9% 8% 7% 6% 5% 4% 3% 2% 1% 0%
9% 8% 7%
7% 6%
7%
7%
6%
7%
6%
6%
6%
5% 3% 2% 1% Amsterdam
7%
3% 2%
2%2% 1% Diemen
3% 2%
2%2%
1%
1%
Amstelveen
Ouder-Amstel
1%
1%
Uithoorn
Slachtofferschap identiteitsfraude
Slachtofferschap aankoopfraude
Slachtofferschap hacken apparaat
Slachtofferschap hacken account
3% 2%
Aalsmeer
3% 2% 1% Regio
Slachtofferschap verkoopfraude
De vormen van cybercrime waarover slachtofferschap wordt bevraagd in de Veiligheidsmonitor zijn dusdanig gewijzigd, dat het niet mogelijk is een vergelijking te maken met voorgaande jaren. Slachtofferschap aankoopfraude (7%) en slachtofferschap hacken van een account (6%) liggen relatief het hoogst in de regio. In Uithoorn liggen deze aantallen nog iets hoger dan het regiogemiddelde. Slachtofferschap identiteitsfraude (1%) en verkoopfraude (2%) liggen het laagst.
10
In de geregistreerde criminaliteitscijfers is zichtbaar dat horizontale fraude is toegenomen, dat zal deels betrekking hebben op cybercrime/gedigitaliseerde criminaliteit. Vermoedelijk is dit deels het gevolg van afname van gelegenheid tot criminaliteit op straat als gevolg van de coronacrisis, maar ook de toegankelijkheid tot dit soort vormen van criminaliteit.
3.8 Blijven voorkomen en opsporen van High impact Crimes High Impact Crimes(HIC) zijn delicten die een grote maatschappelijke, sociale en individuele impact hebben. Het gaat om woninginbraken, overvallen, straatroven en andere geweldsdelicten, waarbij daders geen geweld schuwen om hun doel te bereiken. Gezien de grote maatschappelijke, sociale en individuele impact van huiselijk geweld en kindermishandeling (HGKM) en seksueel geweld wordt deze problematiek ook als High impact delict opgenomen. Hoofddoelstelling: Duurzame veiligheid bereiken op High impact crimes door het zover mogelijk verder terugdringen van het aantal HIC-delicten en het verhogen van de opsporingspercentages. We proberen de kans dat iemand slachtoffer wordt van HIC-delict te beperken en herhaald slachtofferschap te voorkomen. Daarbij richten we ons op hotspots en kwetsbare groepen. Bij delicten als huiselijk geweld richten we ons ook op het doorbreken van intergenerationele patronen. Indicator: geregistreerde HIC-misdrijven en ophelderingspercentages.
Aantal geregistreerde HIC-misdrijven 3.500 3.000 2.500 2.000 1.500 1.000 500 0
2.865 2.015 1.020
763 170
Aantal misdrijven woninginbraak
Aantal misdrijven straatroven 2020
170
Aantal misdrijven overvallen
2021
(Bron: Politie)
De aantallen registraties van de HIC-delicten woninginbraak en straatroof liggen in 2021 lager dan 2020. De voornaamste verklaring hiervoor is de coronacrisis en de daaraan gerelateerde maatregelen. De gelegenheid voor vormen van criminaliteit deed zich minder voor, omdat bewoners veel thuis aanwezig waren en er weinig tot geen toeristen in Amsterdam waren. Het aantal overvallen is gelijk gebleven. De ophelderingspercentages voor deze HIC-delicten zijn iets toegenomen.
11
Ophelderingspercentages HIC 44,7% 47,6%
50% 40%
27,7% 29,7%
30% 20% 10%
8,9% 11,5%
0% Woninginbraak
Straatroof 2020
Overval
2021
(Bron: Politie)
3.9 Zorg voor slachtoffers en kwetsbare groepen Verschillende groepen mensen lijken niet mee te kunnen in de snelle maatschappelijke ontwikkelingen of dreigen meer dan andere groepen slachtoffer te worden van criminaliteit. Denk hierbij aan (eenzame) ouderen die de versnelde digitalisering niet kunnen bijbenen, personen met verward gedrag, vluchtelingen, daklozen, verslaafden, bedelaars, et cetera. Hoofddoelstelling: Doorontwikkeling en versterking van de integrale (persoonsgerichte) samenwerking en sturing op het veiligheids-, zorg- en sociaal domein. Voorkomen dat iemand tussen wal en schip terecht komt door tijdig, met de juiste partners, de juiste hulp en ondersteuning aan te bieden. Indicator: incidenten overlast door verward/overspannen persoon. Gemeente Amsterdam Diemen Amstelveen Ouder-Amstel Uithoorn Aalsmeer Regio
2020 8.105 208 426 102 138 100 9.079
2021 7.523 257 497 83 186 115 8.661
(Bron: Politie)
Deze gegevens betreffen het aantal incidenten, en geven dus geen inzicht in het aantal personen met verward gedrag dat overlast veroorzaakt. Eenzelfde persoon kan zorgen voor meerdere registraties en bij een registratie kunnen ook meerdere personen betrokken zijn. Personen die in verwarde toestand een strafbaar feit pleegden, suïcide pleegden of een poging deden daartoe, zijn niet in deze (overlast)registratie meegenomen. Het aantal incidenten onder de categorie Overlast door verward/overspannen persoon is in 2021 t.o.v. 2020 ongeveer gelijk gebleven. In Amsterdam en Ouder-Amstel is een kleine afname zichtbaar, in de andere regiogemeenten is het aantal geregistreerde incidenten toegenomen.
12
Bijlage 1: Politiecijfers Politieenheid Amsterdam-Amstelland
2020
2021
Verschil absoluut
Verschil %
Totaal
79.045
71.678
-7.367
-9%
Diefstal/inbraak woning totaal
2.865
2.015
-850
-30%
Diefstal/inbraak woning voltooid
2.023
1.511
-512
-25%
Diefstal/inbraak box/garage/schuur/tuinhuis
1.004
664
-340
-34%
Diefstal uit/vanaf motorvoertuigen
6.635
5.822
-813
-12%
Diefstal van motorvoertuigen
1.699
1.489
-210
-12%
Diefstal van brom-, snor-, fietsen
11.060
8.845
-2.215
-20%
Zakkenrollerij
2.070
1.542
-528
-26%
Diefstal af/uit/van overige voertuigen
2.387
2.328
-59
-2%
601
644
43
7%
Zedenmisdrijf Moord, doodslag (voltooid)
12
17
5
42%
Moord, doodslag (poging)
311
275
-36
-12%
7.363
6.894
-469
-6%
190
332
142
75%
Bedreiging
3.188
2.949
-239
-7%
Mishandeling
3.985
3.613
-372
-9%
Straatroof
1.020
763
-257
-25%
Overval
170
170
0
0%
Overval in woning
52
50
-2
-4%
Overval op ondernemers
118
120
2
2%
Diefstallen (water)
161
111
-50
-31%
Geweldsmisdrijven Openlijk geweld (persoon)
Brand/ontploffing
306
276
-30
-10%
Overige vermogensdelicten
8.085
6.909
-1.176
-15%
Vernieling cq. zaakbeschadiging
5.236
4.805
-431
-8%
242
234
-8
-3%
Diefstal/inbraak bedrijven en instellingen
2.009
1.478
-531
-26%
Winkeldiefstal
4.055
3.558
-497
-12%
Drugshandel
1.042
1.008
-34
-3%
Horizontale fraude
8.494
8.117
-377
-4%
Verticale fraude
39
42
3
8%
Overige fraude
100
64
-36
-36%
1.539
1.836
297
19%
Huisvredebreuk
Onder invloed (weg)
13
Aalsmeer
2020
2021
Totaal
Verschil absoluut
Verschil %
1.108
1.007
-101
-9%
Diefstal/inbraak woning totaal
41
34
-7
-17%
Diefstal/inbraak woning voltooid
32
24
-8
-25%
Diefstal/inbraak box/garage/schuur/tuinhuis
12
10
-2
-17%
Diefstal uit/vanaf motorvoertuigen
42
32
-10
-24%
Diefstal van motorvoertuigen
8
10
2
25%
Diefstal van brom-, snor-, fietsen
58
63
5
9%
Zakkenrollerij
5
4
-1
-20%
Diefstal af/uit/van overige voertuigen
28
9
-19
-68%
Zedenmisdrijf
5
5
0
0%
Moord, doodslag (voltooid)
0
0
0
0%
Moord, doodslag (poging)
8
2
-6
-75%
102
103
1
1%
Geweldsmisdrijven Openlijk geweld (persoon)
0
1
1
/0
Bedreiging
50
39
-11
-22%
Mishandeling
52
63
11
21%
Straatroof
4
4
0
0%
Overval
1
1
0
0%
Overval in woning
0
0
0
/0
Overval op ondernemers
1
1
0
0%
Diefstallen (water)
16
11
-5
-31%
Brand/ontploffing
6
6
0
0%
Overige vermogensdelicten
87
68
-19
-22%
Vernieling cq. zaakbeschadiging
122
92
-30
-25%
Huisvredebreuk
3
6
3
100%
Diefstal/inbraak bedrijven en instellingen
54
25
-29
-54%
Winkeldiefstal
35
32
-3
-9%
Drugshandel
9
16
7
78%
Horizontale fraude
240
227
-13
-5%
Verticale fraude
0
0
0
/0
Overige fraude
2
1
-1
-50%
Onder invloed (weg)
40
30
-10
-25%
14
Amstelveen
2020
2021
Totaal
Verschil absoluut
Verschil %
3.948
3.595
-353
-9%
Diefstal/inbraak woning totaal
270
185
-85
-31%
Diefstal/inbraak woning voltooid
186
145
-41
-22%
Diefstal/inbraak box/garage/schuur/tuinhuis
50
28
-22
-44%
Diefstal uit/vanaf motorvoertuigen
323
376
53
16%
Diefstal van motorvoertuigen
84
72
-12
-14%
Diefstal van brom-, snor-, fietsen
358
344
-14
-4%
Zakkenrollerij
39
21
-18
-46%
Diefstal af/uit/van overige voertuigen
89
96
7
8%
Zedenmisdrijf
30
29
-1
-3%
Moord, doodslag (voltooid)
0
1
1
/0
Moord, doodslag (poging)
9
4
-5
-56%
307
270
-37
-12%
Geweldsmisdrijven Openlijk geweld (persoon)
10
6
-4
-40%
Bedreiging
136
116
-20
-15%
Mishandeling
161
148
-13
-8%
Straatroof
45
20
-25
-56%
Overval
5
5
0
0%
Overval in woning
0
2
2
/0
Overval op ondernemers
5
3
-2
-40%
Diefstallen (water)
2
2
0
0%
Brand/ontploffing
18
5
-13
-72%
Overige vermogensdelicten
399
259
-140
-35%
Vernieling cq. zaakbeschadiging
274
223
-51
-19%
9
7
-2
-22%
Diefstal/inbraak bedrijven en instellingen
103
58
-45
-44%
Winkeldiefstal
155
144
-11
-7%
Drugshandel
27
43
16
59%
Horizontale fraude
615
720
105
17%
Verticale fraude
5
5
0
0%
Huisvredebreuk
Overige fraude Onder invloed (weg)
2
5
3
150%
138
123
-15
-11%
15
Amsterdam
2020
2021
Verschil absoluut
Verschil %
Totaal
70.182
63.685
-6.497
-9%
Diefstal/inbraak woning totaal
2.400
1.700
-700
-29%
Diefstal/inbraak woning voltooid
1.698
1.270
-428
-25%
887
588
-299
-34%
Diefstal uit/vanaf motorvoertuigen
6.040
5.172
-868
-14%
Diefstal van motorvoertuigen
1.535
1.314
-221
-14%
Diefstal van brom-, snor-, fietsen
10.300
8.127
-2.173
-21%
Zakkenrollerij
2.003
1.490
-513
-26%
Diefstal af/uit/van overige voertuigen
-1%
Diefstal/inbraak box/garage/schuur/tuinhuis
2.182
2.170
-12
Zedenmisdrijf
536
585
49
9%
Moord, doodslag (voltooid)
12
14
2
17%
Moord, doodslag (poging) Geweldsmisdrijven Openlijk geweld (persoon)
281
263
-18
-6%
6.534
6.170
-364
-6%
172
310
138
80%
Bedreiging
2.813
2.646
-167
-6%
Mishandeling
3.549
3.214
-335
-9%
Straatroof
923
696
-227
-25%
Overval
152
160
8
5%
Overval in woning
50
46
-4
-8%
Overval op ondernemers
102
114
12
12%
Diefstallen (water)
140
97
-43
-31%
Brand/ontploffing
262
254
-8
-3%
Overige vermogensdelicten
7.236
6.296
-940
-13%
Vernieling cq. zaakbeschadiging
4.451
4.153
-298
-7%
228
209
-19
-8%
Diefstal/inbraak bedrijven en instellingen
1.743
1.321
-422
-24%
Winkeldiefstal
3.735
3.275
-460
-12%
Drugshandel
959
920
-39
-4%
Horizontale fraude
7.052
6.601
-451
-6%
Verticale fraude
33
36
3
9%
Huisvredebreuk
Overige fraude Onder invloed (weg)
93
57
-36
-39%
1.262
1.586
324
26%
16
Diemen
2020
2021
Totaal
Verschil absoluut
Verschil %
1.751
1.583
-168
-10%
Diefstal/inbraak woning totaal
85
41
-44
-52%
Diefstal/inbraak woning voltooid
60
28
-32
-53%
Diefstal/inbraak box/garage/schuur/tuinhuis
36
21
-15
-42%
Diefstal uit/vanaf motorvoertuigen
128
117
-11
-9%
Diefstal van motorvoertuigen
51
63
12
24%
Diefstal van brom-, snor-, fietsen
181
151
-30
-17%
Zakkenrollerij
12
18
6
50%
Diefstal af/uit/van overige voertuigen
48
32
-16
-33%
Zedenmisdrijf
18
16
-2
-11%
Moord, doodslag (voltooid)
0
0
0
/0
Moord, doodslag (poging)
7
5
-2
-29%
179
162
-17
-9%
Geweldsmisdrijven Openlijk geweld (persoon)
2
5
3
150%
Bedreiging
84
68
-16
-19%
Mishandeling
93
89
-4
-4%
Straatroof
15
16
1
7%
Overval
8
3
-5
-63%
Overval in woning
1
2
1
100%
Overval op ondernemers
7
1
-6
-86%
Diefstallen (water)
2
1
-1
-50%
Brand/ontploffing
7
5
-2
-29%
Overige vermogensdelicten
188
157
-31
-16%
Vernieling cq. zaakbeschadiging
145
126
-19
-13%
Huisvredebreuk
1
9
8
800%
Diefstal/inbraak bedrijven en instellingen
32
29
-3
-9%
Winkeldiefstal
60
56
-4
-7%
Drugshandel
23
18
-5
-22%
Horizontale fraude
260
244
-16
-6%
Verticale fraude
1
1
0
0%
Overige fraude
1
0
-1
-100%
Onder invloed (weg)
39
43
4
10%
17
Ouder-Amstel
2020
2021
Verschil absoluut
Verschil %
Totaal
927
830
-97
-10%
Diefstal/inbraak woning totaal
30
18
-12
-40%
Diefstal/inbraak woning voltooid
19
16
-3
-16%
Diefstal/inbraak box/garage/schuur/tuinhuis
12
7
-5
-42%
Diefstal uit/vanaf motorvoertuigen
67
68
1
1%
Diefstal van motorvoertuigen
9
15
6
67%
Diefstal van brom-, snor-, fietsen
104
95
-9
-9%
Zakkenrollerij
8
6
-2
-25%
Diefstal af/uit/van overige voertuigen
20
9
-11
-55%
Zedenmisdrijf
3
5
2
67%
Moord, doodslag (voltooid)
0
1
1
/0
Moord, doodslag (poging)
2
0
-2
-100%
Geweldsmisdrijven
76
59
-17
-22% 33%
Openlijk geweld (persoon)
3
4
1
Bedreiging
26
24
-2
-8%
Mishandeling
47
31
-16
-34%
Straatroof
14
11
-3
-21%
Overval
4
0
-4
-100%
Overval in woning
1
0
-1
-100%
Overval op ondernemers
3
0
-3
-100%
Diefstallen (water)
1
0
-1
-100%
Brand/ontploffing
2
2
0
0%
Overige vermogensdelicten
85
59
-26
-31%
Vernieling cq. zaakbeschadiging
-11%
119
106
-13
Huisvredebreuk
0
2
2
/0
Diefstal/inbraak bedrijven en instellingen
46
30
-16
-35%
Winkeldiefstal
26
22
-4
-15%
Drugshandel
15
5
-10
-67%
Horizontale fraude
100
110
10
10%
Verticale fraude
0
0
0
/0
Overige fraude
0
1
1
/0
Onder invloed (weg)
33
32
-1
-3%
18
Uithoorn
2020
Totaal
2021
Verschil absoluut
Verschil %
1.129
978
-151
-13%
Diefstal/inbraak woning totaal
39
37
-2
-5%
Diefstal/inbraak woning voltooid
28
28
0
0%
Diefstal/inbraak box/garage/schuur/tuinhuis
7
10
3
43%
Diefstal uit/vanaf motorvoertuigen
35
57
22
63%
Diefstal van motorvoertuigen
12
15
3
25%
Diefstal van brom-, snor-, fietsen
59
65
6
10%
Zakkenrollerij
3
3
0
0%
Diefstal af/uit/van overige voertuigen
20
12
-8
-40%
Zedenmisdrijf
9
4
-5
-56%
Moord, doodslag (voltooid)
0
1
1
/0
Moord, doodslag (poging)
4
1
-3
-75%
165
130
-35
-21%
Geweldsmisdrijven Openlijk geweld (persoon)
3
6
3
100%
Bedreiging
79
56
-23
-29%
Mishandeling
83
68
-15
-18%
Straatroof
19
16
-3
-16%
Overval
0
1
1
/0
Overval in woning
0
0
0
/0
Overval op ondernemers
0
1
1
/0
Diefstallen (water)
0
0
0
/0
Brand/ontploffing
11
4
-7
-64%
Overige vermogensdelicten
90
70
-20
-22%
Vernieling cq. zaakbeschadiging
125
105
-20
-16%
Huisvredebreuk
1
1
0
0%
Diefstal/inbraak bedrijven en instellingen
31
15
-16
-52%
Winkeldiefstal
44
29
-15
-34%
Drugshandel
9
6
-3
-33%
Horizontale fraude
227
215
-12
-5%
Verticale fraude
0
0
0
/0
Overige fraude
2
0
-2
-100%
Onder invloed (weg)
27
22
-5
-19%
19
Bijlage 2: Resultaten Veiligheidsmonitor januari t/m december 2021 (gewogen) Uithoorn
Aalsmeer
Weesp
Regio
overlast drugsgebruik (% veel)
Amsterdam 6%
Diemen Amstelveen Ouder-Amstel 3%
2%
1%
1%
1%
1%
6%
overlast drugshandel (% veel)
6%
2%
1%
1%
3%
1%
1%
5%
overlast rondhangende jongeren (% veel)
11%
5%
4%
1%
9%
4%
9%
10%
overlast verwarde personen (% veel)
6%
1%
0%
0%
1%
1%
1%
5%
overlast toeristen (% veel)
6%
1%
0%
2%
0%
1%
1%
5%
onveiligheidsgevoelens eigen buurt (% vaak)
4%
1%
1%
1%
2%
2%
2%
3%
rapportcijfer veiligheid buurt (1-10)
7,1
7,3
7,6
7,6
7,5
7,7
7,5
7,2
slachtofferschap (poging) woninginbraak (% afgelopen 12 mnd)
3%
2%
3%
2%
2%
1%
1%
3%
slachtofferschap diefstal uit auto (% afgelopen 12 mnd)
2%
1%
1%
1%
1%
1%
1%
2%
slachtofferschap diefstal vanaf auto (% afgelopen 12 mnd)
2%
1%
1%
1%
2%
1%
3%
2%
slachtofferschap diefstal auto (% afgelopen 12 mnd)
0%
0%
0%
0%
0%
0%
0%
0%
slachtofferschap diefstal andere motorvoertuigen (% afgelopen 12 mnd)
1%
1%
0%
0%
0%
0%
0%
1%
slachtofferschap fietsendiefstal (% afgelopen 12 mnd)
12%
6%
4%
4%
2%
2%
4%
10%
slachtofferschap zakkenrollerij en beroving (% afgelopen 12 mnd)
2%
2%
1%
2%
1%
1%
1%
2%
slachtofferschap mishandeling (% afgelopen 12 mnd)
1%
1%
1%
0%
2%
0%
1%
1%
slachtofferschap overige diefstal (% afgelopen 12 mnd)
3%
3%
2%
2%
1%
2%
1%
3%
slachtofferschap vernielingen (% afgelopen 12 mnd)
11%
6%
7%
7%
8%
9%
8%
11%
slachtofferschap identiteitsfraude (% afgelopen 12 mnd)
1%
1%
1%
1%
1%
1%
1%
1%
slachtofferschap aankoopfraude (% afgelopen 12 mnd)
7%
7%
7%
5%
9%
8%
6%
7%
slachtofferschap verkoopfraude (% afgelopen 12 mnd)
2%
2%
2%
2%
2%
2%
2%
2%
slachtofferschap hacken apparaat (% afgelopen 12 mnd)
3%
2%
3%
2%
3%
3%
3%
3%
slachtofferschap hacken account (% afgelopen 12 mnd)
6%
6%
7%
6%
7%
6%
5%
6%
slachtofferschap cyberpesten (% afgelopen 12 mnd)
1%
1%
1%
1%
1%
1%
1%
1%
oordeel politiefunctioneren eigen buurt (% (zeer) tevreden)*
52%
61%
58%
46%
52%
49%
43%
53%
oordeel functioneren gemeente aanpak leefbaarheid en veiligheid (% (zeer) tevreden)*
50%
67%
67%
48%
50%
46%
40%
51%
oordeel functioneren handhavers (% (zeer) tevreden)*
37%
40%
44%
34%
28%
32%
38%
38%
In deze buurt gaan mensen uit verschillende bevolkingsgroepen op een prettige manier met elkaar om. (% (helemaal) mee eens)
65%
76%
69%
76%
70%
64%
70%
66%
20
Ik heb evenveel vertrouwen in buurtgenoten die mijn cultuur delen als in buurtgenoten die uit een andere cultuur afkomstig zijn. (% (helemaal) mee eens)
68%
68%
68%
76%
66%
64%
70%
68%
gediscrimineerd gevoeld (% afgelopen 12 mnd)
19%
17%
14%
7%
8%
9%
9%
18%
* van de mensen die hierover een oordeel konden geven.
Veiligheidsmonitor resultaten regio Amsterdam-Amstelland 2021 (Bron: Veiligheidsmonitor, OIS)
21