raadsinformatiebrief voor afdoening toezegging cijfers op gebiedsniveau.pdf
Tekst van het document
Raadsinformatiebrief Afdoening toezegging
Aan: Datum Portefeuille(s) Portefeuillehouder(s): Behandeld door
Onderwerp
De leden van de gemeenteraad van Amsterdam 21 juli 2023 Afval en reiniging Wethouder Zita Pels Afval en Grondstoffen (bestuurszaken.afvalketen@amsterdam.nl) en Stadswerken (bestuurszaken.reiniging@amsterdam.nl) Afdoening toezegging over de CROW waarden van zwerfafval en containers op gebiedsniveau en cijfers beleving van inwoners t.a.v. schoon en rommel op gebiedsniveau (TA2023-000666)
Geachte leden van de gemeenteraad, Bij de behandeling van de raadsinformatiebrief ‘een schonere stad’ in de commissievergadering van 15 juni 2023 heb ik (op een vraag van raadslid Noordzij - PvdA) toegezegd de volgende informatie met de commissie te delen (toezegging: TA2023-000666): de CROW-waarden van zwerfafval en containers op gebiedsniveau; de cijfers over de beleving van inwoners t.a.v. schoon en rommel op gebiedsniveau. In deze brief doe ik u de cijfers per gebied toekomen. Voor de CROW-cijfers zijn hier tevens ook kaartjes toegevoegd naast de tabellen zodat u in één oogopslag de verschillen per gebied kan zien. De CROW-percentages van zwerfafval en vullingsgraad prullenbakken over 2021 wijken in beperkte mate af van de in 2022 gerapporteerde percentages. Dit komt omdat de percentages nu getoond zijn volgens de nieuwe gebiedsindeling. De CROW-percentages van bijplaatsingen zijn alleen voor 2022 weergegeven omdat er vanaf dat jaar een andere meetmethode (rastermetingen) is gebruikt waardoor de cijfers niet met 2021 vergeleken kunnen worden. Voor alle CROW cijfers geldt dat het percentage aangeeft hoeveel van de metingen een score B, A of A+ heeft gekregen (ten opzichte van C of D). Onderaan deze brief zijn de volgende cijfers te vinden: 1. CROW-cijfers zwerfafval grof; 2. CROW-cijfers vullingsgraad; 3. CROW-cijfers bijgeplaatst afval rondom container; 3.
Veiligheidsmonitor – beleving schoon; 4. Veiligheidsmonitor - ervaren overlast door rommel. Het college beschouwt toezegging hiermee als afgehandeld. Met vriendelijke groet, Namens het college van burgemeester en wethouders van de gemeente Amsterdam,
Zita Pels Wethouder Afval
Gemeente Amsterdam, raadsinformatiebrief
Datum 21 juli 2023 Pagina 2 van 10
1. CROW cijfers Zwerfafval grof Het Beleidskader “1Amsterdam Heel & Schoon” (2017) is het kader voor onderhoud, reiniging en assetmanagement. In dit kader hebben we vastgelegd dat we de landelijke CROW-normen gebruiken om de ambities op het gebied van beheer te formuleren. A+ is de hoogste graad en betekent 100% schoon. D is het laagste niveau en betekent vuil. We hebben in de begroting 2022 als doelstelling voor zwerfafval grof en vullingsgraat prullenbakken vastgesteld dat alle gebieden minimaal 80% op niveau B moeten scoren (volgens de CROW-systematiek). Onafhankelijke metingen stellen dit niveau vast. Daarbij wordt gekeken naar hoe vol de prullenbakken zitten (vullingsgraad) en de hoeveelheid zwerfafval grof.
Een routebeschrijving vindt u op amsterdam.nl
Gemeente Amsterdam, raadsinformatiebrief
2021 (zwerfafval grof)
2022 (zwerfafval grof)
Een routebeschrijving vindt u op amsterdam.nl
Datum 21 juli 2023 Pagina 3 van 10
Gemeente Amsterdam, raadsinformatiebrief
2. CROW cijfers vullingsgraad afvalbakken
Een routebeschrijving vindt u op amsterdam.nl
Datum 21 juli 2023 Pagina 4 van 10
Gemeente Amsterdam, raadsinformatiebrief
2021 (vullingsgraad afvalbakken)
2022 (vullingsgraad afvalbakken)
Een routebeschrijving vindt u op amsterdam.nl
Datum 21 juli 2023 Pagina 5 van 10
Gemeente Amsterdam, raadsinformatiebrief
Datum 21 juli 2023 Pagina 6 van 10
3. CROW cijfers bijgeplaatst afval rondom container De grafieken tonen het percentage metingen van 2022 die minimaal een score B hebben behaald op de beeldmeetlat “bijgeplaatst afval rondom containers” op willekeurig gekozen locaties op een bepaald meetmoment. De methodiek is die van ‘rastermetingen’. Dit betekent dat per gebied een aantal rasters van 100 bij 100 meter worden bekeken. Een raster moet tenminste 10% openbare ruimte bevatten. Een raster waar geen containerlocatie staat wordt wel bekeken, maar krijgt geen score. In een raster kunnen meerdere containerlocaties zitten. Het raster krijgt het cijfer van de slechtst scorende containerlocatie in dat raster. Het gebied (zoals in dit geval een stadsdeel) geeft weer hoeveel procent van de gemeten rasters minimaal niveau B scoort.
Een routebeschrijving vindt u op amsterdam.nl
Gemeente Amsterdam, raadsinformatiebrief
Datum 21 juli 2023 Pagina 7 van 10
4. Veiligheidsmonitor – beleving schoon In de veiligheidsmonitor zijn twee vragen opgenomen over de beleving van bewoners ten aanzien van schoon en rommel.
'ik vind het in mijn buurt schoon' (jan 2021 t/m nov 2021)
Bijlmer-Centrum
(zeer) niet schoon, schoon niet vies 24,4% 41,5%
(zeer) vies 31,4%
weet niet, geen antwoord 2,7%
Bijlmer-Oost
34,1%
44,0%
20,3%
1,6%
Bos en Lommer
28,6%
47,7%
22,9%
0,8%
Buitenveldert, Zuidas
60,6%
32,2%
5,5%
1,6%
Centrum-Oost
39,0%
40,7%
19,1%
1,2%
Centrum-West
35,8%
40,4%
23,5%
0,4%
De Aker, Sloten, Nieuw-Sloten
41,6%
47,0%
11,0%
0,3%
De Pijp, Rivierenbuurt
33,0%
43,9%
22,3%
0,8%
Gaasperdam
40,9%
43,4%
13,8%
1,8%
Geuzenveld, Slotermeer
24,7%
41,9%
31,5%
1,9%
IJburg, Zeeburgereiland
43,3%
38,6%
17,1%
1,0%
Indische Buurt, Oostelijk Havengebied
43,0%
40,7%
15,4%
0,9%
Noord-Oost
31,2%
38,5%
28,7%
1,6%
Noord-West
38,0%
40,7%
20,4%
0,8%
Osdorp
21,5%
45,8%
30,6%
2,0%
Oud West, De Baarsjes
30,1%
47,8%
20,6%
1,5%
Oud-Noord
33,5%
43,3%
22,4%
0,7%
Oud-Oost
28,5%
45,4%
25,0%
1,1%
Oud-Zuid
45,0%
39,4%
15,2%
0,4%
Slotervaart
24,5%
43,2%
30,3%
2,0%
Watergraafsmeer
50,1%
37,0%
12,1%
0,8%
Weesp, Driemond
48,1%
43,8%
7,7%
0,5%
Westerpark
36,1%
46,5%
16,7%
0,6%
Een routebeschrijving vindt u op amsterdam.nl
Gemeente Amsterdam, raadsinformatiebrief
Datum 21 juli 2023 Pagina 8 van 10
'ik vind het in mijn buurt schoon' (jan 2022 t/m nov 2022)
Bijlmer-Centrum
(zeer) niet schoon, schoon niet vies 27,0% 46,3%
(zeer) vies 24,7%
weet niet, geen antwoord 2,1%
Bijlmer-Oost
40,4%
36,3%
19,7%
3,7%
Bos en Lommer
27,3%
44,5%
26,9%
1,3%
Buitenveldert, Zuidas
60,4%
32,2%
6,3%
1,1%
Centrum-Oost
36,9%
41,4%
20,5%
1,2%
Centrum-West
29,2%
38,2%
31,3%
1,3%
De Aker, Sloten, Nieuw-Sloten
40,2%
45,2%
14,6%
0,0%
De Pijp, Rivierenbuurt
35,2%
42,9%
20,7%
1,2%
Gaasperdam
42,8%
40,0%
16,0%
1,2%
Geuzenveld, Slotermeer
25,9%
47,4%
24,9%
1,8%
IJburg, Zeeburgereiland
45,9%
37,7%
15,7%
0,8%
Indische Buurt, Oostelijk Havengebied
39,0%
42,4%
17,1%
1,4%
Noord-Oost
29,4%
41,7%
28,0%
0,8%
Noord-West
35,3%
43,3%
18,6%
2,7%
Osdorp
21,0%
41,3%
36,2%
1,6%
Oud West, De Baarsjes
31,8%
45,5%
21,6%
1,1%
Oud-Noord
31,3%
46,0%
21,2%
1,6%
Oud-Oost
27,8%
48,6%
23,1%
0,5%
Oud-Zuid
48,6%
38,8%
11,7%
0,9%
Slotervaart
23,6%
45,0%
29,6%
1,7%
Watergraafsmeer
56,8%
29,8%
12,8%
0,6%
Weesp, Driemond
50,1%
41,7%
6,9%
1,3%
Westerpark
38,5%
38,8%
21,1%
1,6%
Een routebeschrijving vindt u op amsterdam.nl
Gemeente Amsterdam, raadsinformatiebrief
Datum 21 juli 2023 Pagina 9 van 10
5. Veiligheidsmonitor- ervaren overlast door rommel Rommel ervaren overlast van rommel op straat (jan 2021 t/m nov 2021) veel overlast 35,1%
een beetje overlast 38,7%
geen overlast 26,2%
Bijlmer-Oost
22,0%
43,8%
34,2%
Bos en Lommer
28,1%
46,8%
25,1%
Buitenveldert, Zuidas
14,5%
41,8%
43,7%
Centrum-Oost
23,4%
54,0%
22,6%
Centrum-West
25,7%
52,3%
22,0%
De Aker, Sloten, Nieuw-Sloten
17,9%
45,7%
36,5%
De Pijp, Rivierenbuurt
29,7%
48,3%
22,0%
Gaasperdam
17,8%
45,2%
37,1%
Geuzenveld, Slotermeer
35,8%
41,0%
23,3%
IJburg, Zeeburgereiland
24,4%
38,0%
37,7%
Indische Buurt, Oostelijk Havengebied
15,5%
48,1%
36,4%
Noord-Oost
28,2%
43,1%
28,7%
Noord-West
23,9%
43,5%
32,6%
Osdorp
34,4%
41,5%
24,1%
Oud West, De Baarsjes
24,5%
51,8%
23,7%
Oud-Noord
20,5%
51,3%
28,3%
Oud-Oost
28,3%
46,1%
25,6%
Oud-Zuid
21,1%
50,9%
28,0%
Slotervaart
34,0%
37,5%
28,5%
Watergraafsmeer
19,9%
45,6%
34,5%
Weesp, Driemond
9,5%
43,1%
47,4%
Westerpark
18,2%
53,3%
28,5%
Bijlmer-Centrum
Een routebeschrijving vindt u op amsterdam.nl
Gemeente Amsterdam, raadsinformatiebrief
Datum 21 juli 2023 Pagina 10 van 10
Rommel ervaren overlast van rommel op straat (jan 2022 t/m nov 2022)
veel overlast 25,9%
een beetje overlast 48,0%
geen overlast 26,1%
Bijlmer-Oost
19,5%
48,2%
32,3%
Bos en Lommer
26,5%
51,3%
22,2%
Buitenveldert, Zuidas
11,0%
44,8%
44,1%
Centrum-Oost
22,3%
52,8%
24,9%
Centrum-West
32,6%
49,7%
17,7%
De Aker, Sloten, Nieuw-Sloten
19,8%
46,8%
33,5%
De Pijp, Rivierenbuurt
24,7%
47,4%
27,9%
Gaasperdam
15,2%
46,5%
38,3%
Geuzenveld, Slotermeer
27,8%
45,0%
27,3%
IJburg, Zeeburgereiland
24,3%
43,8%
31,9%
Indische Buurt, Oostelijk Havengebied
18,3%
47,4%
34,2%
Noord-Oost
24,6%
45,3%
30,1%
Noord-West
19,9%
47,0%
33,1%
Osdorp
37,1%
41,0%
22,0%
Oud West, De Baarsjes
24,2%
46,2%
29,6%
Oud-Noord
20,2%
49,3%
30,5%
Oud-Oost
22,4%
51,5%
26,1%
Oud-Zuid
19,7%
49,4%
30,9%
Slotervaart
36,5%
42,2%
21,3%
Watergraafsmeer
16,3%
45,4%
38,3%
Weesp, Driemond
7,6%
42,6%
49,7%
Westerpark
20,0%
47,9%
32,2%
Bijlmer-Centrum
Een routebeschrijving vindt u op amsterdam.nl