Raadsbesluit2021-144A Bijlage 1. 20210331 Jaarverslag 2020
Tekst van het document
08-03-201
Jaarverslag en jaarrekening 0 2020 0
Datum:
24-3-2021
Datum:
24-3-2021
Versie:
Concept
Jaarverslag en jaarrekening 2020
Inhoudsopgave 1.
Inleiding...................................................................................................................................................... 4 1.1
Bijzonderheden in 2019 .................................................................................................................... 4
1.2
Gebeurtenissen na balansdatum: COVID-19 ..................................................................................... 4
1.3
Samenvatting financiën ..................................................................................................................... 5
Jaarverslag............................................................................................................................................................... 6 2.
3.
4.
5.
6.
7.
Programma Crisisbeheersing ..................................................................................................................... 8 2.1
Inleiding programma crisisbeheersing .............................................................................................. 8
2.2
Verslag crisisbeheersing .................................................................................................................... 8
Programma Brandweerzorg ..................................................................................................................... 10 3.1
Inleiding programma brandweerzorg ............................................................................................. 10
3.2
Advies en toezicht brandveiligheid ................................................................................................. 10
3.3
Brandveilig wonen ........................................................................................................................... 11
3.4
Repressie basisbrandweerzorg........................................................................................................ 12
3.5
Coördinatie en bijzonder optreden ................................................................................................. 13
3.6
Incidentbestrijding gevaarlijke stoffen ............................................................................................ 14
3.7
Bestrijding waterongevallen ........................................................................................................... 15
3.8
Zware hulpverlening ........................................................................................................................ 15
3.9
Maatwerk brandweerzorg ............................................................................................................... 16
3.10
Brandweer Opleidingscentrum Amsterdam- Schiphol (BOCAS) ..................................................... 18
3.11
Projecten en incidenten posten ...................................................................................................... 19
Programma Alarmering ............................................................................................................................ 20 4.1
Inleiding alarmering ........................................................................................................................ 20
4.2
Verslag alarmering .......................................................................................................................... 20
Programma overhead .............................................................................................................................. 21 5.1
Inhoudelijke rapportage overhead .................................................................................................. 21
5.2
Financiële rapportage overhead ..................................................................................................... 22
Algemene dekkingsmiddelen ................................................................................................................... 24 6.1
Inhoudelijke algemene dekkingsmiddelen en kosten OMS ............................................................ 24
6.2
Rijksbijdragen .................................................................................................................................. 24
6.3
Opbrengsten openbaar meldsysteem (OMS) .................................................................................. 25
6.4
Gemeentelijke bijdragen ................................................................................................................. 25
6.5
Overige baten .................................................................................................................................. 25
Verplichte paragrafen .............................................................................................................................. 26 7.1
Weerstandsvermogen en risicobeheersing ..................................................................................... 26
7.2
Bedrijfsvoering ................................................................................................................................ 29
2
Jaarverslag en jaarrekening 2020
7.3
Financiering ..................................................................................................................................... 30
7.4
Onderhoud kapitaalgoederen ......................................................................................................... 33
7.5
WNT verantwoording ...................................................................................................................... 34
Jaarrekening .......................................................................................................................................................... 36 8.
Geconsolideerde Balans VrAA.................................................................................................................. 37 8.1
Grondslagen voor waardering en resultaatbepaling ....................................................................... 37
8.2
Geconsolideerde balans VrAA ......................................................................................................... 38
8.3
Toelichting op de balans VrAA ........................................................................................................ 39
9.
Geconsolideerde resultatenrekening....................................................................................................... 48 9.1
10.
Structureel begrotingssaldo ............................................................................................................ 49 Resultatenrekening Brandweer ........................................................................................................... 50
10.1
Toelichting resultaat ........................................................................................................................ 50
10.2
Toelichting baten............................................................................................................................. 50
10.3
Toelichting lasten ............................................................................................................................ 57
10.4
Toelichting mutaties reserves ......................................................................................................... 59
11.
Resultatenrekening GHOR ................................................................................................................... 56
11.1
Toelichting resultaat ........................................................................................................................ 61
11.2
Toelichting baten............................................................................................................................. 61
11.3
Toelichting lasten ............................................................................................................................ 61
11.4
Toelichting mutaties reserves ......................................................................................................... 61
12.
Bijlagen ................................................................................................................................................ 58
12.1
Reserves en voorzieningen .............................................................................................................. 58
12.2
Sisa-bijlage ....................................................................................................................................... 59
12.3
Incidentele baten en lasten ............................................................................................................. 60
12.4
Baten en lasten naar taakvelden (functies IV3 2018)...................................................................... 62
12.5
Controleverklaring ........................................................................................................................... 63
3
Jaarverslag en jaarrekening 2020
1. Inleiding Voor u ligt het jaarverslag en de jaarrekening 2020 van de veiligheidsregio Amsterdam-Amstelland (VrAA). De Veiligheidsregio Amsterdam-Amstelland is een samenwerkingsverband van de gemeenten Aalsmeer, Amstelveen, Amsterdam, Diemen, Ouder-Amstel en Uithoorn. Binnen de veiligheidsregio werken brandweer, geneeskundige diensten, politie, Openbaar Ministerie en andere publieke en private (veiligheids-)partners samen aan het beheersen van risico’s, brandweerzorg, hulpverlening en voorbereiding op crises.
Missie De Veiligheidsregio Amsterdam-Amstelland zorgt voor een slagvaardige crisisbeheersing, brandweerzorg en GHOR met als doel het zo goed mogelijk anticiperen op risico’s, het zo goed mogelijk helpen van getroffenen, het beperken van (im-)materiële schade en een zo spoedig mogelijke terugkeer naar een normale situatie.
1.1
Bijzonderheden in 2020
Het vernieuwde Management Team van de Veiligheidsregio Amsterdam en de Brandweer, had grote ambities met acht prioriteiten vastgesteld voor 2020, onder de noemer ‘Buiten Gewoon Veilig’. Door de corona crisis moesten deze ambities plaats maken voor het uitvoeren van de crisistaken die deze crisis in alle hevigheid nog steeds met zich mee brengt. De organisatie heeft zich goed staande gehouden tijdens de crisis. Hoewel ook medewerkers van de brandweer in 2020 positief getest werden op corona was de brandweerzorg in de regio het hele jaar gewaarborgd. De crisistaken die eind 2019 belegd zijn bij de Veiligheidsregio Amsterdam-Amstelland en de samenwerkingen met de partners hebben veel van de organisatie (en alle gemeenten binnen de veiligheidsregio) gevraagd. Het ging immers om nieuwe rollen en verantwoordelijkheden en dat ten tijde van een crisis. Gebleken is dat het afgelopen jaar een goede basis is gelegd voor de nieuwe crisisorganisatie in onze regio. Oefenen en woningbezoeken hebben niet tot nauwelijks kunnen plaats vinden. Het leiderschapstraject voor alle bevelvoerders van de brandweer, in het kader van de modernisering van de organisatie is, met enige vertraging, wel van start gegaan. De planvorming (het regionale risicoprofiel, het beleidsplan en het crisisplan) heeft vertraging opgelopen. Wel zijn andere, bijzondere taken opgepakte.
Zo is de brandweer ingesprongen om transport te verzorgen van testafnames, zijn wasstraten voor ambulances ingericht en bemand om de ambulancediensten te ontzien. Alle (extra) reguliere bestuursvergaderingen van de VrAA zijn doorgegaan, waardoor de reguliere besluitvorming gecontinueerd is.
1.2
Gebeurtenissen na balansdatum:
Er zijn geen gebeurtenissen na balansdatum te melden.
4
Jaarverslag en jaarrekening 2020
1.3
Samenvatting financiën
De Rekeningen van de 2 afzonderlijke ‘werkmaatschappijen’ laten op hoofdlijnen het volgende beeld zien: VrAA/BAA € 1,305 mln.
GHOR €0
Totaal € 1,305 mln.
De toerekening van de kosten van de brandweer aan de programma’s en de producten heeft in de jaarrekening 2020 plaats gevonden op basis van het kostprijsmodel. In de “Wat heeft het gekost” overzichten is geen vergelijking opgenomen met de begroting 2020, maar wel met de realisatie in de jaren 2018 en 2019, omdat de begroting 2020 niet met behulp van het kostprijsmodel is doorgerekend.
5
Jaarverslag en jaarrekening 2020
Jaarverslag
6
Jaarverslag en jaarrekening VrAA 2020
2. Programma Crisisbeheersing 2.1
Inleiding programma crisisbeheersing
2.1.1
Wat wilden we bereiken?
In 2020 richtten we ons concreet op de volgende doelstellingen: 1. Het ontwikkelen van een visie op Crisisbeheersing voor de beleidsperiode 2021 – 2024; 2. Het verbeteren van gezamenlijke sturing en uitvoering op het gebied van Crisisbeheersing; 3. Het verbeteren van de samenwerking tussen gemeenten, brandweer, GHOR, politie en netwerkpartners in de voorbereiding op Crisisbeheersing; 4. Het identificeren van verbeterpunten in de crisisorganisatie.
2.2
Verslag crisisbeheersing
2.2.1
Wat hebben we gerealiseerd?
Prestatie- en volume-indicatoren
Rekening 2019 Actualisatie 2020
Realisatie 2020
Beleid en Planvorming Realisatie acties strategische agenda
75%
vervalt
vervalt
Verplichte planvorming op orde
100%
100%
85%
Operationele gereedheid bevolkingszorg
69%
80%
67%, door uitval (M)OTO activiteiten
Realisatie jaarplan informatiemanagement
80%
70%
-
90%
70%
47%
68/32
70/30
83/17
85%
70%
10%
13
-
7
-
-
-
50%
vervalt
vervalt
-
-
-
Opleiden, Trainen en Oefenen Realisatie multidisciplinaire activiteitenkalender Balans beleidsprioriteiten / actualiteiten MOTO Realisatie jaarplan crisiscommunicatie* Crisis- en incidentbestrijding Aantal GRIP-incidenten Functioneren hoofdstructuur Kwaliteit Innovatie Evalueren van incidenten en oefeningen
*) In verband met corona zijn veel activiteiten komen te vervallen en worden doorgeschoven naar 2021
Toelichting Vanwege de coronacrisis zijn een groot aantal geplande activiteiten stilgelegd. Het ontwikkelen van een toekomstvisie op Crisisbeheersing is ambtelijk, met enige vertraging, opgesteld. Zoals in de inleiding aangegeven is, ook juist door de ontstane crisis een goed fundament gelegd in de samenwerking tussen alle partners. Het identificeren van verbeterpunten zal na bestuurlijke vaststelling van het Crisisplan 2021 – 2024 en als het normale werkproces weer doorgang kan vinden worden opgepakt.
8
Jaarverslag en jaarrekening VrAA 2020
bedragen x € 1.000
Rekening 2018
Rekening 2019
Rekening 2020
Preventie en preparatie Crisis- en incidentbestrijding Kwaliteit en innovatie
3.121 387 -
3.073 419 -
3.518 366 -
Resultaat
3.508
3.492
3.884
Rekening 2018
Rekening 2019
Rekening 2020
65 65
50 50
643 643
Lasten Multidisciplinaire crisisbeheersing GGD Integraal Crisisplan, beheer en OTO Integrale Advisering Crisisbeheersing (IAC) Crisis en risicocommunicatie Planvorming Informatiemanagement Relatie en netwerken Subtotaal lasten
1.468 180 929 152 43 257 9 3.040
1.736 180 768 117 73 249 3.123
1.801 186 2.200 4.187
Saldo van baten en lasten
2.975
3.073
3.544
32 178 146
-
26 26-
3.121
3.073
3.518
Rekening 2018
Rekening 2019
Rekening 2020
Lasten Piketkosten Informatie Coördinator CoPI Piketkosten Brandweer Piketkosten Veiligheidsbureau Piketkosten GHOR Subtotaal lasten
22 17 347 387
46 17 355 419
31 335 366
Resultaat
387
419
366
Overzicht programma Crisisbeheersing
2.2.2
Wat heeft het gekost?
bedragen x € 1.000
Preventie en preparatie
Baten Externe opbr. multidisciplinair opleiden en oefenen Subtotaal baten
Reserves Onttrekkingen Dotaties Mutaties in reserves Resultaat
bedragen x € 1.000
Crisis- en incidentbestrijding
9
Jaarverslag en jaarrekening VrAA 2020
3. Programma Brandweerzorg 3.1
Inleiding programma brandweerzorg
In de zomer van 2020 heeft een bestuurlijke consultatie met de 6 gemeenten plaatsgevonden, waarbij inzicht is gegeven in de regionale brandweerzorg en het huidige niveau van lokale prestaties. Dit gebeurde aan de hand van de landelijk ontwikelde rekenmethodiek ‘Gebiedsgerichte Opkomsttijden’. BAA is deelnemer in de landelijke pilot. Eind 2020 is bestuurlijk akkoord gegeven voor het verder uitwerken en opstellen van een nieuw Dekkingsplan brandweer met de nieuwe rekenmethodiek als basis. In de brandweermonitoren. In de brandweermonitoren/jaaroverzichten 2020 (zie bijlage) is een regionaal overzicht én is per gemeente aangegeven welke activiteiten op het gebied van Brandweerzorg zijn uitgevoerd.
3.2
Advies en toezicht brandveiligheid
3.2.1
Wat wilden we bereiken?
Het verhogen van het brandveiligheid bewustzijn bij bedrijven in de regio en een bijdrage leveren aan de brandveiligheid van risicovolle objecten. Het product brandveiligheid geeft invulling aan de volgende wettelijke taken van de brandweer: • Het voorkomen en beperken van brand en ongevallen met gevaarlijke stoffen; • Het adviseren van andere overheden en organisaties op het gebied van brandpreventie, brandbestrijding en het voorkomen, beperken en bestrijden van ongevallen met gevaarlijke stoffen. 3.2.2
10
Wat hebben we gerealiseerd? Realisatie
Actualisatie
Realisatie
2019
2020
2020
6
6
6
83%
90%
89%
1
4
0
100%
90%
-
92%
90%
100%
Planvorming bij Brzo bedrijven up-to-date
92%
90%
92%
Bedrijfsbrandweer aangewezen indien noodzakelijk
82%
90%
82%
Prestatie- en volume-indicatoren
Advies en toezicht brandveiligheid Aantal gemeenten waarbij BAA optreedt als adviseur bij structuurvisies en bestemmingsplannen Tijdige afhandeling adviezen brandveiligheid Aantal operationele analyseteams Tijdige afhandeling adviesaanvragen externe veiligheid en milieu Realisatie aantal geplande Brzo inspecties
Toelichting In 2020 zijn geen analyseteams meer operationeel, deze zijn overgegaan in “Expertiseteam Brandveiligheid’. De opbrengsten voor controles en toetsing zijn € 130.000 lager dan waarmee in de begroting is rekening gehouden als het gevolg van de inrichting van het centrale ETB bij de gemeente Amsterdam. Er is een impactanalyse uitgevoerd om de effecten van de Omgevingswet inzichtelijk te maken. BAA is bij de 6 gemeenten, in verschillende fases van planvorming, betrokken als adviseur. BAA heeft actief bijgedragen aan de totstandkoming van landelijke, provinciale- en lokale omgevingsvisies. In het afgelopen jaar is BAA betrokken bij grote infrastructurele projecten. De samenwerking met de Hogeschool van Amsterdam is verder
Jaarverslag en jaarrekening VrAA 2020
doorgezet en er is een begin gemaakt dit voort te zetten in een COVID-19 vrije omgeving. Het werkproces ‘advisering brandveiligheid’ is aangepast, waardoor er snellere doorlooptijden zijn behaald. 3.2.3
Wat heeft het gekost?
bedragen x € 1.000
Rekening 2018
Rekening 2019
Rekening 2020
Baten Advisering vergunningen Controle en toezicht vergunningen BRZO advisering Subsidie externe veiligheid Subtotaal baten
675 234 66 440 1.415
567 79 50 817 1.512
566 506 1.072
Lasten Salarislasten Kapitaallasten Materiële kosten Subtotaal lasten
2.099 5 764 2.868
2.145 5 1.284 3.434
2.569 3 1.265 3.837
Resultaat
1.453
1.922
2.766
Advies en toezicht brandveiligheid
3.3
Brandveilig wonen
3.3.1
Wat wilden we bereiken?
11
BAA wil het brandveiligheid bewustzijn van inwoners in de regio verhogen en de eigen verantwoordelijkheid van burgers als het gaat om brandveiligheid vergroten. Winst is te behalen in het voorkomen van brand en het verkorten van de ontdekkingstijd. Onder de noemer Brandveilig Wonen worden activiteiten ontplooid in nauwe samenwerking met gemeenten, woningbouwcorporaties en andere maatschappelijke organisaties. Ook hier wordt het Risicogericht werken toegepast.
3.3.2
Wat hebben we gerealiseerd?
Prestatie- en volume-indicatoren
Realisatie
Actualisatie
Realisatie
2019
2020
2020
11.974
10.000
2.468
15.000
90 à 95%
Brandveilig wonen Aantal door BAA uitgevoerde woninginspecties (alleen Amsterdam) Aantal door externe partners opgehangen rookmelders
Totaal 100.000[1]
Rookmelderdichtheid
82%
76%
82%
Brandveiligheid bewustzijn bewoners (door OI&S)
7,4
7
2 jaarlijks
Toelichting Vanwege de beperkingen rond het corona virus konden nauwelijks tot geen fysieke activiteiten op het gebied van brandveilig wonen worden uitgevoerd. Door de samenwerkingsafspraken met de woningcorporaties zijn
Jaarverslag en jaarrekening VrAA 2020
inmiddels alle woningen in hun bestand van een rookmelder voorzien. Met ingang van 2022 zijn rookmelders verplicht in woningen. 3.3.3
Wat heeft het gekost?
bedragen x € 1.000
Brandveilig wonen
Rekening 2018
Rekening 2019
Rekening 2020
642 2 317 960
524 1 14 539
34 0 7 41
Lasten Salarislasten Kapitaallasten Materiële kosten Subtotaal lasten
3.4
Repressie basisbrandweerzorg
3.4.1
Wat wilden we bereiken?
De repressieve taak is zorgdragen voor een effectieve bestrijding van brand, beperken van brandgevaar en het beperken en bestrijden van gevaar voor mensen en dieren bij ongevallen anders dan brand. De tankautospuit, het redvoertuig en het vakbekwame personeel vormen het product repressieve basisbrandweerzorg. De tankautospuit wordt ingezet op alle typen incidenten waar de brandweer op uitrukt: op brand, hulpverlening, gevaarlijke stoffen en waterongevallen. De komende jaren verandert de brandweer toe naar een meer flexibele organisatie. In het Dekkingsplan 20182021 is opgenomen dat de repressieve brandweerzorg flexibeler wordt ingevuld, door repressieve medewerkers in dagdienstbezetting te positioneren en op meer beroepskazernes te laten ‘springen’ tussen diverse voertuigen. De TS4 is in 2019 structureel als uitrukvorm geïmplementeerd op kazernes Aalsmeer en Uithoorn. Sinds 2 januari 2019 is de Proeftuinkazerne (Victor Nieuwe Stijl) operationeel. Hier wordt gewerkt in een ander rooster (2 x 8 uur) en wordt onderzocht hoe dit kan bijdragen aan een effectieve en moderne brandweerorganisatie. In 2020 wordt een eerste evaluatie naar de werkwijze en effecten opgesteld.
3.4.2
Wat hebben we gerealiseerd?
Prestatie- en volume-indicatoren
Realisatie
Actualisatie
Realisatie
2019
2020
2020
Repressie basisbrandweerzorg PRIO 1: 8.885
Aantal incidenten per type
PRIO 1: 5.252
OMS: 2.212
n.v.t
OMS: 1.055
Paraatheid tankautospuiten (1 tankautospuit)
95%
95%
96%
Realisatie opkomsttijden tankautospuiten
62%
65%
65%
Paraatheid redvoertuigen
98%
95%
98%
Realisatie opkomsttijden redvoertuigen (portiekflats vóór 1945)
47%
50%
52%
e
12
Jaarverslag en jaarrekening VrAA 2020
Toelichting Afgelopen jaar was een daling te zien in het aantal Prio 1 incidenten. Dit zit met name in vermindering van aantal automatische meldingen en assistentie ambulance. Het heeft vermoedelijk te maken met de uitbraak van COVID-19. 3.4.3
Wat heeft het gekost?
bedragen x € 1.000
Rekening 2018
Rekening 2019
Rekening 2020
Baten Dienstverlening Subtotaal baten
71 71
120 120
133 133
Lasten Salarislasten Kapitaallasten Materiële kosten Subtotaal lasten
34.886 3.391 7.982 46.258
35.756 3.501 7.344 46.601
36.943 4.361 4.676 45.980
Resultaat
46.187
46.481
45.847
Repressie basisbrandweerzorg
3.5
Coördinatie en bijzonder optreden
3.5.1
Wat wilden we bereiken?
13
Het doel van dit product is een adequate coördinatie van de bestrijding van complexe en grote(re) incidenten. Bij grote, complexe of incidenten met een grote impact zet de brandweer meerdere voertuigen tegelijkertijd in. Dit kunnen meerdere tankautospuiten en redvoertuigen zijn, maar ook specialistische voertuigen die bij dergelijke incidenten worden ingezet. BAA heeft voldoende voertuigen om realistische scenario’s aan te kunnen en een organisatie om deze complexiteit te coördineren. 3.5.2
Wat hebben we gerealiseerd?
Prestatie- en volume-indicatoren
Realisatie
Actualisatie
Realisatie
2019
2020
2020
94%
80%
94%
Coördinatie en bijzonder optreden Realisatie richtlijn opkomsttijd OVD’s
Jaarverslag en jaarrekening VrAA 2020
3.5.3
Wat heeft het gekost?
bedragen x € 1.000
Rekening 2018
Rekening 2019
Rekening 2020
Lasten Salarislasten Kapitaallasten Materiële kosten
284 268 373
335 262 362
477 79 416
Resultaat
924
959
973
Coördinatie en bijzonder optreden
3.6
Incidentbestrijding gevaarlijke stoffen
3.6.1
Wat wilden we bereiken?
Bij dit product wordt een adequate bestrijding van incidenten met gevaarlijke stoffen beoogd. De brandweer heeft de taak om bij ongevallen met gevaarlijke stoffen te verkennen, de gevaarlijke stoffen te stabiliseren en mens en dier te ontsmetten. 3.6.2
Wat hebben we gerealiseerd? Realisatie
Actualisatie
Realisatie
2019
2020
2020
Aantal incidenten AGS
45
n.v.t
51
Paraatheid AGS
99%
100%
100%
Realisatie richtlijn opkomsttijd AGS
90%
80%
88%
Paraatheid IBGS-voertuig
100%
95%
100%
Realisatie opkomsttijd IBGS-voertuig
80%
80%
84%
Prestatie- en volume-indicatoren
14
Incidentbestrijding gevaarlijke stoffen
3.6.3
Wat heeft het gekost?
bedragen x € 1.000
Rekening 2018
Rekening 2019
Rekening 2020
Lasten Salarislasten Kapitaallasten Materiële kosten Subtotaal lasten
112 64 36 212
85 65 30 180
98 83 7 188
Resultaat
212
180
188
Incidentbestrijding gevaarlijke stoffen
Jaarverslag en jaarrekening VrAA 2020
3.7
Bestrijding waterongevallen
3.7.1
Wat wilden we bereiken?
Het doel van dit product is een adequate bestrijding van waterongevallen. Het redden van mens en dier bij waterongevallen is een afgeleide van de hulpverlening die de brandweer biedt anders dan bij brand. 3.7.2
Wat hebben we gerealiseerd? Realisatie
Actualisatie
Realisatie
2019
2020
2020
Aantal incidenten waterongevallen
232
n.v.t
156
Paraatheid WO-voertuigen
97%
95%
96%
Realisatie richtlijn opkomsttijd WO-voertuigen
88%
80%
94%
Prestatie- en volume-indicatoren Bestrijding waterongevallen
3.7.3
Wat heeft het gekost?
bedragen x € 1.000
Rekening 2018
Rekening 2019
Rekening 2020
Lasten Salarislasten inclusief maatwerk Verrekening meerkosten dedicated duikteam (maatwerk) Salarislasten exclusief maatwerk Kapitaallasten Materiële kosten
1.665 921744 53 621
1.873 6911.182 32 452
1.134
Resultaat
1.418
1.666
1.526
Bestrijding waterongevallen
3.8
Zware hulpverlening
3.8.1
Wat wilden we bereiken?
1.134 58 335
Het bieden van effectieve ‘zware hulpverlening’ is het doel van dit product. De brandweer wordt ook gealarmeerd bij ongevallen anders dan bij brand. De inzet bij zware ongevallen is gericht op het beperken en bestrijden van gevaar voor mensen en dieren en er wordt gebruik gemaakt van extra benodigd materieel en/of voertuigen, met daarvoor opgeleid en geoefende repressieve medewerkers. 3.8.2
Wat hebben we gerealiseerd? Realisatie
Actualisatie
Realisatie
2019
2020
2020
Aantal incidenten zware hulpverlening
190
n.v.t
108
Paraatheid HV voertuigen
88%
90%
88%
Realisatie richtlijn opkomsttijd HV voertuigen
86%
80%
80%
Prestatie- en volume-indicatoren Zware hulpverlening
15
Jaarverslag en jaarrekening VrAA 2020
3.8.3
Wat heeft het gekost?
bedragen x € 1.000
Zware hulpverlening
Rekening 2018
Rekening 2019
Rekening 2020
892 161 287
1.073 111 246
1.035 58 76
1.340
1.430
1.169
Lasten Salarislasten Kapitaallasten Materiële kosten Resultaat
3.9
Maatwerk brandweerzorg
3.9.1
Wat hebben we gerealiseerd?
Functioneel Leeftijd Ontslag (FLO)-overgangsrecht en –loopbaanbeleid In 2015 is een FLO convenant afgesloten tussen de brandweer en de gemeenten Amsterdam en Amstelveen, waarin de afspraken zijn vastgelegd over het beleid en dekking van de kosten met betrekking tot de tweede loopbaan en andere consequenties van het FLO akkoord. Vervolgens is in samenspraak met de gemeenten Amsterdam en Amstelveen een plan van aanpak opgesteld voor de tweede loopbaan, dat vanaf 2016 geleidelijk wordt uitgevoerd. Amsterdam betaalt een maatwerkbijdrage voor de uitvoering van het FLO-akkoord. In 2020 bedroeg deze € 8,5 miljoen om vanuit de reserve FLO aan de plichten te kunnen voldoen die de komende jaren voortvloeien uit de bestaande regeling(en). De Amstelveense FLO-kosten maken geen onderdeel uit van de exploitatie van de brandweer, omdat deze kosten direct worden doorbelast aan de gemeente. Er is sprake van flink hogere loonkosten voor het FLO-overgangsrecht. Door het stopzetten van de levensloopregeling in 2022 worden er in 2020 en in 2021 extra bijdragen betaald aan de levenslooptegoeden FLO-regeling. In 2020 bedroeg deze extra bijdrage € 9 miljoen. Voor de hele veiligheidsregio Amsterdam Amstelland met 289 FLO-ers leidt dit tot een extra storting in 2020 en in 2021. Het is niet zo dat hierdoor de FLO over de hele looptijd tot 2043 duurder wordt.
Wel worden door deze bijstortingen de uitgaven voor de FLO naar voor getrokken, waardoor in latere jaren de uitgaven lager zijn. Door deze bijstortingen worden hoge vervroegde pensioneringsboetes (RPU-boete) over de aanvullende bijdragen van de werkgever (vanaf het moment dat een medewerker met FLO gaat) zo veel mogelijk beperkt en wordt voldaan aan de afspraak uit het FLO-akkoord dat het netto FLO-spaartegoed vanaf 31 december 2021 doorgroeit tot een doeltegoed van 225% netto jaarinkomen FLO-spaartegoed op 55 jaar. Eigenaarslasten kazernes De gemeenten betalen elk een kostendekkende bijdrage voor de eigenaarslasten van de overgedragen kazernes. Duikteam Amsterdam Ter uitvoering van de maatregelen in het kader van het vastgestelde Dekkingsplan 2018-2021 is vanaf de eerste helft van 2019 is gestart met een springbemanning op kazerne Nico en is er geen dedicated duikteam. De maatwerkbijdrage is in overleg met de gemeente in etappes afgebouwd tot nihil in 2020.
16
Jaarverslag en jaarrekening VrAA 2020
Uitvoering gemeentelijke preventietaken De gemeenten Diemen en Uithoorn financieren via een maatwerkbijdrage capaciteit (0,5 fte) voor (gemeentelijke) brandpreventiewerkzaamheden. Jeugdbrandweer Amstelveen De kosten met betrekking tot de Amstelveense jeugdbrandweer worden via een maatwerkbijdrage door Amstelveen voldaan. 3.9.2
Wat heeft het gekost?
bedragen x € 1.000
Rekening 2018
Rekening 2019
Rekening 2020
Lasten FLO Eigenaarslasten kazernes Lasten dedicated duikteam Kapitaallasten en onderhoud blusboot Lasten uitvoering gemeentelijke preventietaken Lasten jeugdbrandweer
9.543 3.390 921 81 57 15
9.500 3.441 691 82 62 18
8.500 3.112 82 66 21
Resultaat
14.007
13.794
11.781
Maatwerk brandweerzorg
bedragen x € 1.000
Rekening 2018
Rekening 2019
Rekening 2020
FLO Gebouwenbeheer Duiken Jeugdbrandweer Preventie Salarislasten
6.429 251 921 3 57 7.661
4.470 257 691 8 62 5.488
12.054
Eigenaarslasten Blusboot Kapitaallasten
1.605 68 1.673
1.617 68 1.685
1.251 51 1.302
Gebouwen Blusboot Jeugdbrandweer FLO Materiële kosten
1.534 13 12 1.559
1.567 14 10 48 1.639
1.862 31 7 59 1.959
FLO Mutaties reserves
3.114 3.114
4.982 4.982
3.6133.613-
Resultaat
14.007
13.794
11.781
Maatwerk brandweerzorg
14 66 12.133
17
Jaarverslag en jaarrekening VrAA 2020
3.10
Brandweer Opleidingscentrum Amsterdam- Schiphol (BOCAS)
3.10.1 Wat heeft het gekost? bedragen x € 1.000
Rekening 2018
Rekening 2019
Rekening 2020
Baten Externe opbrengsten brandweeropleidingen Externe opbrengsten brandweeroefeningen Externe opbrengsten BVH opleidingen
61 213 443
99 38 550
8 57 379
Externe opbrengsten verhuur terrein en overig Subtotaal baten
522 1.240
668 1.355
581 1.025
Lasten Salarislasten Kapitaallasten Inhuur derden Materiële kosten Doorbelasting kosten opleiden en oefenen intern Subtotaal lasten
1.374 451 478 1.510 3.031782
1.497 451 319 1.564 3.075755
1.421 335 242 1.399 2.945452
457-
600-
573-
BOCAS
Resultaat
18
Jaarverslag en jaarrekening VrAA 2020
3.11
Projecten en incidenten posten
3.11.1 Wat heeft het gekost? bedragen x € 1.000
Projecten en incidentele posten Baten Opbrengsten declaratie VWS Opbrengst verkoop vastgoed Overige opbrengsten Subtotaal baten
Rekening 2018
Rekening 2019
-
3.245
-
3.245
1.587 209
980 -
Rekening 2020 1.234 120 1.354
Lasten Projectkosten Manifest - projecten Projectkosten Manifest - inzet FLO'ers voor Brandveilig leven Projectkosten Informatiesturing Projectkosten Manifest Strategische HRM Projectkosten Manifest Innovatie Projectkosten Veiligheidscentrum Haven WW-uitkeringen Toevoeging aan loongerelateerde voorziening Toevoeging aan voorziening egalisatiekapitaallasten Afgeboekte boekwaarde voertuig autoladder Ysbrand Afgeboekte boekw. voorm. kazernes Rudolf en Lodewijk Vrijval voorziening compensatieverlof > 9 maanden Vennootschapsbelasting Subtotaal lasten
45 211 -
133 310 839
31163 1.804
731 1.140 4.132
254 419 327 1.100 143 177 7.446 34 9.900
Saldo van baten en lasten
1.804
887
8.546
1.586 45
1.140 980 133
211
310
814 1.000 500 472
814 1.000 3.245 2.497
5.468 865 3.036 500 419 254 327 143 1.100 1.700 934 7.278-
2.276
3.384
1.268
Reserves Onttrekking bestemmingsreserve Vastgoed Onttrekking Algemene reserve Onttrekking bestemmingsreserve Manifest - projecten Onttrekking bestemmingsreserve Veiligheidscentrum Haven Onttrekking bestemmingsreserve transitie LMO Onttrekking bestemmingsreserve Strategische HRM Onttrekking bestemmingsreserve Informatiesturing Onttrekking bestemmingsreserve Innovatie Onttrekking reserve WW Dotatie bestemmingsreserve strategische HRM Dotatie bestemmingsreserve informatiesturing Dotatie bestemmingsreserve innovatie Dotatie reserve Manifest Dotatie reserve Veiligheidscentrum Haven Dotatie reserve Transitie LMO Dotatie reserve Vastgoed Mutaties in reserves Resultaat
19
Jaarverslag en jaarrekening VrAA 2020
4. Programma Alarmering 4.1
Inleiding alarmering
4.1.1
Wat wilden we bereiken?
De GMK verzorgt een doelmatige en gecoördineerde alarmering. De meldkamer zet de ongestructureerde spoedeisende melding om in een gestructureerde professionele alarmering. Deze alarmering bevat de geobjectiveerde informatie van de melder, eventueel verrijkt met informatie die de effectiviteit van de inzet en de veiligheid van de hulpverleners verhoogt.
4.2
Verslag alarmering
4.2.1
Wat hebben we gerealiseerd? Realisatie
Actualisatie
Realisatie
2019
2020
2020
24/7 operationeel voor gelijktijdige meldingen
100%
100%
100%
Verwerkingstijd brandweermeldingen (90 seconden.)
74 sec
90 sec
74 sec
Prestatie-indicatoren Meldkamerfunctie monodisciplinair brandweer
4.2.2
Wat heeft het gekost? 20
bedragen x € 1.000
Rekening 2018
Rekening 2019
Rekening 2020
Meldkamerfunctie monodisciplinair brandweer GHOR-meldkamertafel
1.405 -
1.412 -
899 -
Resultaat
1.405
1.412
899
Overzicht programma Alarmering
Jaarverslag en jaarrekening VrAA 2020
5. Programma overhead 5.1
Inhoudelijke rapportage overhead
5.1.1
Apart programma overhead
Met ingang van de actualisatie 2017 / begroting 2018 VrAA is er sprake van een apart programma overhead. Het doel van dit overzicht overhead is om het bestuur op eenvoudige en eenduidige wijze meer inzicht te geven in de totale kosten van de overhead voor de gehele organisatie en ook meer zeggenschap over die kosten te geven. In de overige programma’s zijn de kosten opgenomen die betrekking hebben op het primaire proces. 5.1.2
Wat verstaan we onder overhead?
Om te kunnen vaststellen welke kosten verband houden met de sturing en ondersteuning van het primaire proces en zodoende gerekend kunnen worden tot de overhead, is door de commissie BBV een definitie van overhead geïntroduceerd: “Alle kosten die samenhangen met de sturing en ondersteuning van medewerkers in het primaire proces”. Volgens de verdere uitwerking over de toepassing van de definitie in de praktijk bestaat overhead, naast de ondersteunende PIOFACH-functies1 ook uit alle leidinggevende in het primaire proces, bestuursadviseurs en management ondersteuning.
21
1 PIOFACH staat voor Personeel, Informatievoorziening, Organisatie, Financiën, Automatisering, Communicatie en
Huisvesting.
Jaarverslag en jaarrekening VrAA 2020
5.2
Financiële rapportage overhead
In het onderstaand overzicht zijn de lasten voor de overhead per functie weergegeven. De baten bestaan uit opbrengsten die worden gegenereerd door de ondersteunende afdelingen, zoals de verhuur van algemene ruimten en de detachering van een aantal medewerkers. bedragen x € 1.000
Rekening 2018
Rekening 2019
Rekening 2020
393 135 528
352 240 592
231 85 316
Lasten Algemene leiding en ondersteuning Beleidsadvisering Financiën en audit Personeel en organisatie Communicatie Informatisering en automatisering Juridische zaken Facilitaire zaken en beheer Organisatiebrede kosten en huisvesting Subtotaal lasten
4.432 1.501 1.384 2.912 471 3.085 91 2.780 1.752 18.408
4.194 1.264 1.486 4.430 3.678 72 3.302 3.076 21.502
Saldo van baten en lasten
17.880
4.064 1.456 1.559 3.110 619 3.573 95 3.022 2.766 20.264 19.672
-
-
-
17.880
19.672
21.186
Overzicht programma Overhead
Baten Verhuur gebouwen en personeel Overige goederen en diensten Subtotaal baten
Reserves Onttrekkingen Dotaties Mutaties in reserves Resultaat
21.186
22
Jaarverslag en jaarrekening VrAA 2020
6. Algemene dekkingsmiddelen 6.1
Inhoudelijke algemene dekkingsmiddelen en kosten OMS
bedragen x € 1.000
Rekening 2019
Actualisatie 2020
Rekening 2020
Baten Rijksbijdragen OMS opbrengsten Gemeentelijke bijdragen
11.437 1.214 81.700
10.332 1.160 80.948
10.505 1.175 80.606
Overige baten Subtotaal baten
50 94.401
92.440
92.286
25 25
25 25
25 25
94.376-
92.415-
92.261-
Rekening 2019
Actualisatie 2020
Rekening 2020
9.662 175 1.250 350 11.437
8.907
9.080 175 1.250 10.505
Overzicht algemene dekkingsmiddelen
Lasten Kosten beheer OMS Subtotaal lasten Resultaat
6.2
Rijksbijdragen
bedragen x € 1.000
Rijksbijdragen
Baten Rijksbijdrage Uitwerkingskader Meldkamer LMO (incidenteel) Bijzondere bijdrage CBRN-risico's Bijzondere bijdrage interregionale samenwerking Jaarlijkse bijdrage VRZW Totaal baten
175 1.250 10.332
De hogere ontvangen bijdragen van het Rijk van € 173.000 betreffen de loonbijstelling voor de reguliere bijdrage (brief ministerie van J en V d.d. 17 juni 2020).
24
Jaarverslag en jaarrekening VrAA 2020
6.3
Opbrengsten openbaar meldsysteem (OMS)
bedragen x € 1.000
OMS
Baten OMS opbrengsten structureel OMS opbrengsten incidenteel Subtotaal baten Lasten Kosten beheer OMS Subtotaal lasten Resultaat
Rekening 2019
Actualisatie 2020
Rekening 2020
700 514 1.214
700 460 1.160
700 475 1.175
25 25
25 25
25 25
1.189-
1.135-
1.150-
De opbrengsten van de openbare meldsystemen zijn nagenoeg conform begroting.
6.4
Gemeentelijke bijdragen
bedragen x € 1.000
Gemeentelijke bijdragen
Rekening 2019
Actualisatie 2020
Rekening 2020
25
Baten Bijdrage crisisbeheersing Bijdrage brandweerzorg Bijdrage alarmering Bijdrage staf Veiligheidsbureau
1.627 78.368 1.419 285
Subtotaal baten
81.700
1.016 78.172 1.416
80.948
80.606
De inkomensoverdrachten van de gemeenten zijn € 342.000 lager dan begroot. Dit komt doordat de opbrengsten van de sector Crisisbeheersing voor het verrichten van gemeentelijke taken per abuis op dit onderdeel waren gebudgetteerd. Deze horen echter bij het onderdeel overige dienstverlening, alwaar de gerealiseerde baten (conform budget) dan ook zijn geboekt.
6.5
Overige baten
bedragen x € 1.000
Rekening 2019
Actualisatie 2020
Rekening 2020
Baten Rentebaten Overige baten
50
-
-
Subtotaal baten
50
-
-
Overige baten
Jaarverslag en jaarrekening VrAA 2020
7. Verplichte paragrafen 7.1
Weerstandsvermogen en risicobeheersing
7.1.1
Weerstandsvermogen en risico’s
Het weerstandsvermogen wordt gedefinieerd als de weerstandscapaciteit in relatie tot de ongedekte risico’s (niet begrote kosten en kosten waarvoor geen voorziening is gevormd). De weerstandscapaciteit geeft de mogelijkheden van de Veiligheidsregio aan om deze ongedekte risico’s op te vangen. Er is geen wettelijke norm voor het weerstandsvermogen, de relevantie van de resterende risico’s en wat mag worden meegeteld als weerstandscapaciteit. Het beleid en de ratio van het weerstandsvermogen is daarom iets dat door het bestuur van de gemeenschappelijke regeling zelf bepaald moet worden. In de notitie weerstandsvermogen van de VrAA die op 25 september 2017 door het Veiligheidsbestuur is vastgesteld, is dit beleid uitgewerkt. De ratio van het weerstandsvermogen wordt bepaald door de bestaande weerstandscapaciteit te delen op de benodigde weerstandscapaciteit. In de notitie weerstandsvermogen wordt voorgesteld een ratio na te streven met een bandbreedte tussen de 1 en de 1,4. Ultimo 2020 is de ratio weerstandsvermogen 1,2. bedragen x € 1.000
Ratio weerstandsvermogen VrAA
Benodigde capaciteit Beschikbare capaciteit Ratio
Ultimo 2019 Ultimo 2019 Ultimo 2020 Ultimo 2020 actualisatie realisatie actualisatie realisatie *
6.216 8.302 1,3
6.216 8.548 1,4
6.821 7.718 1,1
7.478 8.776 1,2
Ad *) na verwerking van voorgestelde resultaatsbestemming
7.1.2
Financiële kengetallen
In het BBV Wijzigingsbesluit van 15 mei 2015 is in artikel 11 een nieuw onderdeel over (financiële) kengetallen toegevoegd. Het opnemen van kengetallen in de begroting en rekening past in het streven naar meer transparantie en omdat daarmee wordt beoogd provinciale staten, de raad en besturen van openbare lichamen in staat te stellen gemakkelijker inzicht te krijgen in de financiële positie en over de baten en de lasten. De kengetallen vormen een verbinding tussen de verschillende de aspecten die het bestuur en de gemeenteraden in hun beoordeling van de financiële positie moeten betrekken om daar een verantwoord oordeel over te kunnen geven. Voor veiligheidsregio’s zijn de volgende kengetallen relevant: Netto schuldquote Netto schuldquote gecorrigeerd voor alle verstrekte leningen Solvabiliteitsratio Structurele exploitatieruimte In de onderstaande tabellen zijn de kengetallen van de VrAA weergegeven.
26
Jaarverslag en jaarrekening VrAA 2020
Netto schuldquote en netto schuldquote gecorrigeerd voor alle verstrekte leningen Bedragen x € 1.000
Omschrijving kengetal
Rekening Actualisatie 2019 2020
Rekening 2020
Ratio netto schuldquote (A+B+C-D1-E-F-G)/H*100% Ratio netto schuldquote gecorrigeerd voor alle verstrekte leningen (A+B+C-D2-E-F-G)/H*100%
26,1%
33,0%
34,9%
26,1%
33,0%
34,9%
A. Een raming van het totaal van de vaste schulden. B. Een raming van het totaal van de netto vlottende schulden. C. Een raming van het totaal van de overlopende passiva. D1. Het totaal saldo van de financiële vaste activa, genoemd in artikel 36, onderdelen d,e en f, van het BBV provincies en gemeenten. D2. Het totaal saldo van de financiële vaste activa, genoemd 36, onderdelen b,c,d,e en f, van het BBV provincies en gemeenten. E. Een raming van het totaal van de uitzettingen met een rentetypische looptijd korter dan 1 jaar. F. Een raming van het totaal van alle liquide middelen. G. Een raming van het totaal van de overlopende activa. H. Het geraamde totaal saldo van de baten, exclusief de mutaties reserves.
29.900 13.471 4.734
26.867 7.640 2.151
26.867 11.819 15.977
-
-
-
-
-
-
18.628 3.008
3.447 1.620
16.290 70 4.525
101.274
95.824
96.830 27
De twee kengetallen 'netto schuldquote' en de 'netto schuldquote gecorrigeerd voor alle verstrekte leningen' zijn voor VrAA identiek aangezien zij geen leningen aan derden verstrekt. De netto schuldquote weerspiegelt het niveau van de schuldenlast van de veiligheidsregio ten opzichte van de eigen middelen en geeft een indicatie van de druk van de rentelasten en de aflossingen op de exploitatie (Staatsblad van het Koninkrijk der Nederlanden, jaargang 2015, 206). De netto schuldquote (en ook de netto schuldquote gecorrigeerd voor alle verstrekte leningen) van de veiligheidsregio voor de rekening 2019, actualisatie 2020 en rekening 2020 zijn respectievelijk 26,1%, 33,0% en 34,9%. In de VNG-uitgave ‘Houdbare Gemeentefinanciën’ (2013) is aangegeven dat wanneer een schuld lager is dan het begrotingstotaal (de quote is <100%) dit als voldoende kan worden bestempeld en boven de 130% als onvoldoende. De percentages van de veiligheidsregio liggen ruim binnen de normen van de VNG.
Jaarverslag en jaarrekening VrAA 2020
Solvabiliteitsratio De solvabiliteitsratio drukt het eigen vermogen uit als een percentage van het totale vermogen en geeft daarmee inzicht in de mate waarin de veiligheidsregio in staat is aan haar financiële verplichtingen te voldoen (Staatsblad van het Koninkrijk der Nederlanden, jaargang 2015, 206). Hoe hoger de solvabiliteitsratio, hoe groter de weerbaarheid van veiligheidsregio. De solvabiliteitsratio’s van de veiligheidsregio voor de rekening 2019, actualisatie 2020 en rekening 2020 zijn respectievelijk 36,7%, 39,2% en 23,2%. In de VNG-uitgave ‘Houdbare Gemeentefinanciën’ (2013) is aangegeven dat wanneer een solvabiliteitsratio hoger is dan 30% dit als voldoende kan worden bestempeld en lager dan 20% als onvoldoende. Het percentage van de veiligheidsregio in de rekening 2020 is hoger dan 20% en is daarmee volgens de norm van de VNG aan de lage kant, maar nog niet onvoldoende. Bedragen x € 1.000
Omschrijving kengetal
Rekening Actualisatie 2019 2020
Rekening 2020
Solvabiliteitsratio A/B*100%
36,7%
39,2%
23,2%
A. Een raming van het totale eigen vermogen. B. Een raming van het totaal van de passiva.
27.578 75.054
35.320 90.011
23.290 100.427
Rekening Actualisatie 2019 2020
Rekening 2020
Structurele exploitatieruimte Bedragen x € 1.000
Omschrijving kengetal Ratio structurele exploitatieruimte ((B-A)+(D-C))/E*100% A. Structurele lasten = (het totaal van de geraamde lasten minus het geraamde totaal van de incidentele lasten per programma. B. Structurele baten = (het geraamde totaal van de baten minus het geraamde totaal van de incidentele baten per programma C. Het beoogde totaal van de structurele toevoegingen aan de reserves voor het overzicht. D. Het totaal van de structurele onttrekkingen aan de reserves voor het overzicht. E. Het geraamde totaal van de baten, exclusief de mutaties reserves.
1,5%
-2,3%
-6,0%
91.844
93.329
106.441
98.029
95.824
96.830
4.982
5.656
-
310
927
3.756
101.274
95.824
96.830
De structurele exploitatieruimte wordt bepaald door de optelsom van het saldo van de structurele baten en lasten en het saldo van de structurele onttrekkingen en toevoegingen aan reserves te delen door de totale baten, uitgedrukt in een percentage. Een positief percentage betekent dat de structurele baten toereikend zijn om de structurele lasten te dekken (Staatsblad van het Koninkrijk der Nederlanden, jaargang 2015, 206). De ratio’s structurele exploitatieruimte van de veiligheidsregio voor de rekening 2019, actualisatie 2020 en rekening 2020 zijn respectievelijk 1,5%, -/-2,3% en -/- 6,0%. Dit betekent dat de structurele baten in 2020 niet toereikend zijn om de structurele lasten te dekken.
28
Jaarverslag en jaarrekening VrAA 2020
7.2
Bedrijfsvoering
Bedrijfsvoering betreft de bedrijfsprocessen binnen een organisatie om de beleidsdoelstellingen te kunnen realiseren evenals de sturing en beheersing daarvan (Artikel 14 BBV). In de onderstaande tabellen wordt de formatie, bezetting en het verschil per werkmaatschappij weergegeven. In de paragrafen 7.2.1 tot en met 7.2.3 wordt de bedrijfsvoering per werkmaatschappij toegelicht. De bezettingsgegevens in de onderstaande tabel betreffen de bezettingscijfers van december 2020.
Formatie per 31-12-2020
24Dagdienst uursdienst en overig
Vrijwilligers
Totaal
Brandweer GHOR
286,7 19,7
480,0 -
248,0 -
1.014,7 19,7
Totaal
306,4
480,0
248,0
1.034,4
24Dagdienst uursdienst en overig
Vrijwilligers
Totaal
Bezetting per 31-12-2020
Brandweer GHOR
259,0 18,5
466,7
251,0
Totaal
277,5
466,7
251,0
976,7 18,5 995,2
24Dagdienst uursdienst en overig
Vrijwilligers
Totaal
Verschil formatie en bezetting per 31-12-2020
29
Brandweer GHOR
27,7 1,2
13,3 -
3,0-
38,0 1,2
Totaal
28,9
13,3
3,0-
39,2
7.2.1
Brandweer
Het personeel van de brandweer is in dienst van de Veiligheidsregio. De formatie ultimo 2020 van de brandweer bedraagt 1.014,7 fte terwijl de werkelijke bezetting op 31 december 2020 976,7 fte was. Dit houdt in dat er eind 2020 sprake was van een onderbezetting van 38 fte. 7.2.2
GHOR
Het personeel van de GHOR is in een aparte afdeling gepositioneerd bij de GGD Amsterdam van de gemeente Amsterdam en voert van daaruit regionale taken uit ten behoeve van de Veiligheidsregio Amsterdam Amstelland en de Veiligheidsregio Zaanstreek-Waterland (t/m 31 december 2020). De formatie van de GHOR bedraagt 19,7 fte en de werkelijke gemiddelde bezetting over 2020 bedraagt 18,5 fte.
Jaarverslag en jaarrekening VrAA 2020
7.3
Financiering
7.3.1
Treasuryfunctie
Leidend voor de treasuryfunctie is het Treasurystatuut van de Veiligheidsregio, met daarin de volgende uitgangspunten: ‒ het risico wordt laag gehouden door gebruik te maken van een liquiditeitsplanning en niet toestaan van het gebruik van allerlei risicovolle financiële producten; ‒ tijdelijke overschotten worden via Schatkistbankieren ondergebracht bij het Ministerie van Financiën. Afhankelijk van de ontwikkelingen in daadwerkelijke investeringen en de ontwikkelingen van reserves en voorzieningen worden extra financiële middelen aangetrokken. 7.3.2
Renterisiconorm
De Wet Fido begrenst via de renterisiconorm het deel van de totale langlopende schuld dat in een gegeven jaar een renterisico mag hebben. De renterisiconorm bepaalt dat het bedrag van de langlopende schuld dat binnen een gegeven jaar verplicht moet worden afgelost, of waarvan de rente moet worden herzien, maximaal 20% van het begrotingstotaal mag bedragen. Het doel van deze norm is dat de portefeuille van langlopende leningen zodanig over de jaren verdeeld is, dat het renterisico dat voortkomt uit herfinanciering en renteherzieningen gelijkmatig wordt gespreid. Het bedrag aan herfinanciering betreft het laagste bedrag van de volgende twee bedragen: het bedrag aan nieuw aangetrokken nieuwe schuld in 2020 (€ 0 miljoen) en het bedrag van aflossingen in 2020 (€ 3,033 miljoen). Het bedrag aan renteherziening is € 0. Het renterisico van de veiligheidsregio bedraagt in 2020 daarom € 0 miljoen en dit is ruim binnen de renterisiconorm van € 18,666 miljoen. bedragen x € 1.000
Renterisiconorm
2020
A B C
Begrotingstotaal (A) Renterisiconorm (20% van A) Renterisico (renteherzieningen + herfinanciering)
93.329 18.666 -
D
( A-B-C) Ruimte (+)/ overschrijding (-)
18.666
30
Jaarverslag en jaarrekening VrAA 2020
7.3.3
Kasgeldlimiet
De Wet Fido begrenst middels de kasgeldlimiet de maximale kortlopende schuld. Deze limiet bepaalt dat de kortlopende schuld maximaal 8,2% van het begrotingstotaal (het totaal van lasten) mag zijn. De kasgeldlimiet van de veiligheidsregio bedroeg in 2020 € 7,653 miljoen. De gemiddelde liquiditeitspositie van het 1e tot en met het 4e kwartaal in de onderstaande tabel betreft het gemiddelde van de begin- en eindsaldi van het desbetreffende kwartaal. De veiligheidsregio heeft in 2020 ruim binnen de kasgeldlimiet geopereerd. bedragen x € 1.000
Kasgeldlimiet 2020 Begrotingstotaal Kasgeldlimiet (8,2%) van omvang begroting Kortlopende schuld/ liquiditeitspositie
Kwartaal 1 93.329 7.653 6.029-
Kwartaal 2 93.329 7.653 4.581-
Kwartaal 3 93.329 7.653 4.233-
Kwartaal 4 93.329 7.653 1.338
Ruimte (+) / overschrijding (-)
13.682
12.234
11.886
6.315
7.3.4
Renteresultaat
Een hoger renterisico leidt tot een hoger risicoprofiel, aangezien de rente op lange termijn een onzekere factor is. Momenteel is de rente laag, maar het tij kan op enig moment keren. Dit wordt ondervangen middels een financieringsstructuur die hier zo min mogelijk gevoelig voor is. Door binnen de voorziening kapitaallasten te rekenen met een hogere rekenrente (1,25%) dan de daadwerkelijke effectieve rente die wordt betaald (0,9% in 2020) wordt het renterisico verlaagd. Het bedrag aan werkelijk betaalde rente in 2020 bedraagt € 166.000. De veiligheidsregio heeft geen renteresultaat. 31 7.3.5
Financiering vaste activa
In totaal zijn vier vaste geldleningen afgesloten (in 2016 ging het om een aantal van drie en in 2019 om een aantal van één). De specificaties staan in het onderstaande overzicht weergegeven. De bedragen zijn weergeven in duizenden euro’s. leningnr
Leninggever
Datum
Hoofdsom
Totale looptijd
Restschuld Werkelijke 31 december rente 2017
x € 1.000
40.110960 40.110961 40.110962 40.113266
7.3.6
BNG BNG BNG BNG Totaal
22-dec-16 22-dec-16 22-dec-16 2-dec-19
5.000 8.000 10.000 10.000 33.000
10 jr 15 jr 10 jr 5 jr
0,56% 0,98% 0,99% -0,15%
Restschuld Aflossing in 31 december 2018 2018
Restschuld Aflossing in 31 december 2019 2019
Aflossing in 2020
Restschuld 31 december 2020
Restschuld over 5 jaar
x € 1.000
x € 1.000
x € 1.000
x € 1.000
x € 1.000
x € 1.000
x € 1.000
x € 1.000
4.500 7.467 10.000 0 21.967
500 534 0 0 1.034
4.000 6.933 10.000 0 20.933
500 533 0 0 1.033
3.500 6.400 10.000 10.000 29.900
500 533 0 2.000 3.033
3.000 5.867 10.000 8.000 26.867
500 3.202 10.000 0 13.702
Rest looptijd eind 2021
Aflossing in 2021 x € 1.000
5 jr 10 jr 5 jr 3 jr
500 533 0 2.000 3.033
EMU-saldo
Het EMU-saldo2 geeft inzicht in hoe de uitgaven zich verhouden tot de inkomsten in een jaar (en hoe investeringen in een jaar zich verhouden tot de afschrijvingen). Bij een negatief EMU-saldo besteedt de veiligheidsregio meer geld dan dat zij ontvangt (en overstijgen de investeringen de afschrijvingen), bij een positief EMU-saldo is dit andersom. In het onderstaande overzicht worden de EMU-saldi van de jaarrekening 2019, actualisatie 2020 en jaarrekening 2020 weergegeven.
2 Het EMU-saldo is het geraamde onderscheidenlijk gerealiseerde saldo van de ontvangsten en uitgaven van Openbaar
Lichaam, berekend op transactiebasis en overeenkomstig de voorschriften van het Europese systeem van nationale en regionale rekeningen in de Europese Unie (BBV artikel 1. lid 1, sub j).
Jaarverslag en jaarrekening VrAA 2020
Bedragen x € 1.000
EMU-Saldo EMU-Saldo (A+B+C-D+E+F-G+H-I-J-K) A. Exploitatiesaldo vóór toevoeging aan c.q. onttrekking uit reserves. B. Afschrijvingen ten laste van de exploitatie. C. Bruto dotaties aan de post voorzieningen ten laste van de exploitatie minus de vrijval van de voorzieningen ten bate van de exploitatie. D. Investeringen in (im)materiële vaste activa die op de balans worden geactiveerd. E. Baten uit bijdragen van andere overheden, de Europese Unie en overigen, die niet op de exploitatie zijn verantwoord en niet al in mindering zijn gebracht bij post D. F. Desinvesteringen in (im)materiële vaste activa: Baten uit desinvesteringen in (im)materiële vaste activa (tegen verkoopprijs), voor zover niet op exploitatie verantwoord. G. Aankoop van grond en de uitgaven aan bouw-, woonrijp maken e.d. (alleen transacties met derden die niet op de exploitatie staan) H. Baten bouwgrondexploitatie: Baten voorzover transacties niet op exploitatie verantwoord. I. Lasten op balanspost Voorzieningen voorzover deze transacties met derden betreffen. J. Lasten ivm transacties met derden, die niet via de onder post A genoemde exploitatie lopen, maar rechtstreeks ten laste van de reserves (inclusief fondsen en dergelijke) worden gebracht en die nog niet vallen onder één van bovenstaande posten. K. Verwachte boekwinst op exploitatie van verkoop van effecten.
Rekening Actualisatie 2019 2020
Rekening 2020
4.502
-15.574
-8.807
7.524 4.770
2.495 5.443
-9.612 5.152
3.101
1.848
7.816
10.621
25.360
10.637
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
272
1.526
-
-
-
-
-
-
De EMU-saldi voor de rekening 2019, actualisatie 2020 en rekening 2020 zijn respectievelijk € 4,502 miljoen, minus € 15,574 miljoen en minus € 8,807miljoen. Het EMU-saldo gaat niet uit van baten en lasten, maar gaat uit van ontvangsten en uitgaven, berekend op transactiebasis en overeenkomstig de voorschriften van het Europese systeem van nationale en regionale rekeningen in de Europese Unie. Investeringen tellen bijvoorbeeld niet mee in het stelsel van baten en lasten, waarbij wordt uitgegaan van de kapitaallasten van de investeringen. Investeringen in een jaar tellen echter wel volledig mee in het EMU-saldo. Bij een sluitende begroting kan een gemeente daardoor toch een negatief EMU-saldo hebben.
32
Jaarverslag en jaarrekening VrAA 2020
7.4
Onderhoud kapitaalgoederen
Het onderhoud van gebouwen wordt uitgevoerd op basis van een meerjarenplanning. Deze is gebaseerd op een uitgevoerde conditiemeting (NEN 2767) van alle gebouwen, een daaropvolgende controle en advies van een bouwkundig adviesbureau en Archidat bouwkosten. De kosten worden geëgaliseerd via de daarvoor gevormde voorziening. Bij de jaarplanning vindt eventuele bijstelling plaats van de meerjarenplanning (eventueel uitstel als er geen noodzaak is). Ook het onderhoud van de voertuigen en overig materieel (bijvoorbeeld pakken en ademluchtapparatuur) vindt plaats op basis van een planning die is vastgelegd in een geautomatiseerd systeem.
33
Jaarverslag en jaarrekening VrAA 2020
7.5
WNT verantwoording
Het ministerie van Binnenlandse Zaken en Koninkrijksrelaties (BZK) publiceert jaarlijks een verantwoordingsmodel Wet normering topinkomens (hierna: WNT). Instellingen die onder de reikwijdte van de WNT vallen, kunnen het model gebruiken om aan de openbaarmakingsplicht zoals opgenomen in de WNT te voldoen. De onderstaande tabellen zijn van toepassing op de veiligheidsregio. 1. Bezoldiging topfunctionarissen 1a. Leidinggevende topfunctionarissen met dienstbetrekking en leidinggevende topfunctionarissen zonder dienstbetrekking vanaf de 13e maand van de functievervulling alsmede degenen die op grond van hun voormalige functie nog 4 jaar als topfunctionaris worden aangemerkt. Gegevens 2020 bedragen x € 1
M.T.C. van Lieshout
Functiegegevens Aanvang en einde functievervulling in 2020 Omvang dienstverband (als deeltijdfactor in fte) Dienstbetrekking? Bezoldiging Beloning plus belastbare onkostenvergoedingen Beloningen betaalbaar op termijn Subtotaal
Directeur 01/1-31/12 1,11 Ja
Individueel toepasselijke bezoldigingsmaximum
201.000
-/- Onverschuldigd betaald en nog niet terugontvangen bedrag Bezoldiging Reden waarom de overschrijding al dan niet is toegestaan Toelichting op de vordering wegens onverschuldigde betaling
189.263 189.263
n.v.t.
189.263 n.v.t. n.v.t.
34
Jaarverslag en jaarrekening VrAA 2020
Gegevens 2019 bedragen x € 1
L.J. Schaap
M.T.C. van Lieshout
Functiegegevens Aanvang en einde functievervulling in 2019 Omvang dienstverband (als deeltijdfactor in fte) Dienstbetrekking?
Commandant 01/01 -30/09 1,00 Ja, bij de politie
Directeur 01/10-31/12 1,11 Ja
Bezoldiging Beloning plus belastbare onkostenvergoedingen Beloningen betaalbaar op termijn Subtotaal
178.896 178.896
45.841 45.841
Individueel toepasselijke bezoldigingsmaximum
145.101
48.899
-/- Onverschuldigd betaald en nog niet terugontvangen bedrag
33.794
n.v.t.
Bezoldiging
178.896
45.841
Reden waarom de overschrijding al dan niet is toegestaan
Overschrijding van de maximum bezoldiging is niet toegestaan
n.v.t.
Toelichting op de vordering wegens onverschuldigde betaling
Er worden in 2020 facturen verstuurd naar de functionaris om de onverschuldigde betaling in het kader van de WNT terug te vorderen.
n.v.t.
1d. Topfunctionarissen alsmede degenen die op grond van hun voormalige functie nog 4 jaar als topfunctionaris worden aangemerkt met een bezoldiging van € 1.700 of minder. Gegevens 2020 NAAM TOPFUNCTIONARIS FUNCTIE F. Halsema
Voorzitter Veiligheidsbestuur
T. Poppens
Plaatsvervangend voorzitter Veiligheidsbestuur
E. Boog
Lid Veiligheidsbestuur
P. Heiliegers
Lid Veiligheidsbestuur
G. Oude Kotte
Lid Veiligheidsbestuur
J. Langenacker
Lid Veiligheidsbestuur
2. Uitkeringen wegens beëindiging dienstverband aan topfunctionarissen met of zonder dienstbetrekking alsmede degenen die op grond van hun voormalige functie nog 4 jaar als topfunctionaris worden aangemerkt. NVT.
35
Jaarverslag en jaarrekening VrAA 2020
Jaarrekening
36
Jaarverslag en jaarrekening VrAA 2020
8. Geconsolideerde Balans VrAA 8.1
Grondslagen voor waardering en resultaatbepaling
8.1.1
Algemeen
De jaarrekening is opgesteld met inachtneming van het “Besluit begroting en verantwoording provincies en gemeenten” en de financiële verordeningen. 8.1.2
Vaste activa
De vaste activa zijn gewaardeerd op basis van historische aanschafwaarde onder aftrek van de afschrijvingen. Deze afschrijvingen vinden lineair plaats en zijn afhankelijk van de verwachte economische levensduur, waarbij geen rekening wordt gehouden met restwaarden. Op grond wordt niet afgeschreven. 8.1.3
Voorraden
De voorraden zijn gewaardeerd tegen een vaste verrekenprijs (v.v.p.). De investeringen die nog niet opgeleverd zijn in het lopende jaar, worden per ultimo boekjaar als onderhanden werk (activa in uitvoering) in de jaarrekening verantwoord. 8.1.4
Vorderingen
De vorderingen zijn gewaardeerd tegen nominale waarde, onder aftrek van een voorziening voor het risico van oninbaarheid. 37 8.1.5
Liquide middelen
Liquide middelen zijn gewaardeerd tegen nominale waarde. 8.1.6
Eigen vermogen
Onder het eigen vermogen zijn opgenomen de algemene reserves, de bestemmingsreserves en het saldo van de rekening van baten en lasten. 8.1.7
Voorzieningen
Voorzieningen worden gewaardeerd op het nominale bedrag van de voorzienbare verplichting, het verlies en/of risico’s, voor zover de omvang hiervan redelijkerwijs is in te schatten. Voor arbeidskosten gerelateerde verplichtingen van een jaarlijks vergelijkbaar volume wordt geen voorziening getroffen of op andere wijze een verplichting opgenomen. 8.1.8
Vlottende passiva
De kortlopende schulden zijn gewaardeerd tegen de nominale waarde.
Jaarverslag en jaarrekening VrAA 2020
8.2
Geconsolideerde balans VrAA
Bedragen x € 1.000
ACTIVA VrAA
Ultimo 2020
Ultimo 2019
Vaste activa Materiële vaste activa A121 Gronden en terreinen A123 Bedrijfsgebouwen A125 Vervoermiddelen A129 Overig
74.682 4.270 53.114 10.043 7.255
64.045 2.990 41.893 11.908 7.254
Vlottende activa Voorraden A213 Onderhanden werk A214 Gereed product en handelsgoederen Uitzettingen A221 Vorderingen op openbare lichamen A224 Overige vorderingen A225a Uitzettingen in 's Rijks schatkist met een looptijd < 1jaar Liquide middelen A23 Liquide middelen (kas- en banksaldi) Overlopende activa A29b Nog te ontvangen bijdragen van het Rijk A29c Nog te ontvangen bijdragen van overige overheid A29d Overige overlopende activa