CConstaterende datAmsterdam
Koppel je AI →
Document · PDF

PWNR Jaarrapportage woonruimteverdeling 2023 def.pdf

Raadscommissie Woningbouw en Volkshuisvesting 19 maart 2025, gemeente AmsterdamBij agendapunt: Bespreken van de raadsinformatiebrief over de voortgang van de regionale woonruimteverdeling aan de hand van de jaarrapportage woonruimteverdeling 2023 (VN2025-002038)14.350 woorden

Open het PDF bij de gemeente ↗Naar de vergadering →

Tekst van het document

Uit het bestand gehaald, zonder opmaak, tabellen en afbeeldingen · deel 1 van 2

11

Woonruimteverdeling in de regio Amsterdam Jaarrapportage 2023

oktober 2024

Samenvatting

o Aanbod: In 2023 zijn in de regio Amsterdam via WoningNet en Woonmatch in totaal 11.717 sociale huurwoningen verhuurd, 1.262 minder dan in 2022. o Vraag: Na de invoering van het nieuwe puntensysteem (met onder meer zoekpunten) begin 2023, zijn meer woningzoekenden gaan reageren op advertenties. Het aantal actief woningzoekenden steeg met ruim 25.000 naar meer dan 144.000. Daarvan bestond 59% uit woningzoekenden tot 35 jaar. o Toewijzingen: In 2023 zijn meer woningen toegewezen aan jongeren en starters dan in 2022: 48% werd verhuurd aan woningzoekenden tot 35 jaar en 49% aan starters uit de regio, tegenover 46% in beide gevallen in 2022.

11

o Wachttijd en zoektijd: De gemiddelde wachttijd (o.b.v. inschrijftijd) voor een sociale huurwoning is gedaald van 13,4 jaar in 2022 naar 12,1 jaar in 2023. Geslaagde woningzoekenden vonden in 2023 gemiddeld 5,7 jaar na hun eerste reactie een woning. o Punten bij toewijzing: Sinds de invoering van het puntensysteem kunnen woningzoekenden naast wachtpunten ook zoekpunten en situatiepunten opbouwen. In 2023 hadden geslaagde woningzoekenden gemiddeld 16,3 punten, waarvan 12,6 wachtpunten en 3,2 zoekpunten. o Slaagkans: In 2023 vond 4,8% van de actief woningzoekenden een woning, tegenover 6,8% in 2022. Deze daling van de slaagkans is vooral het gevolg van de stijging van het aantal actief woningzoekenden. o Weigeringen: In het nieuwe puntensysteem leidt het weigeren van aanbiedingen door woningzoekenden tot afbouw van hun punten. Na de invoering hiervan is het aantal weigeringen fors gedaald. In 2023 moest een woning gemiddeld 5,1 worden aangeboden, voordat deze werd geaccepteerd. In 2022 was dit nog 8,7 keer.

2

Inleiding

11

o Deze rapportage doet verslag van de resultaten van de woonruimteverdeling door woningcorporaties in de regio Amsterdam in 2023. Daarbij gaat het om de toewijzing van sociale huurwoningen, exclusief studentenwoningen.

Inhoudsopgave 1.

Aanbod

o De regio Amsterdam is hier afgebakend als het voormalige werkgebied van de Stadsregio Amsterdam en bestaat uit 14 gemeenten: Aalsmeer, Amstelveen, Amsterdam, Diemen, Edam-Volendam, Haarlemmermeer, Landsmeer, Oostzaan, Ouder-Amstel, Purmerend, Uithoorn, Waterland, Wormerland en Zaanstad

2.

Vraag

3.

Toewijzingen

4.

Wachttijden

o Voor deze rapportage zijn cijfers verzameld uit de twee grootste verdeelsystemen in de regio: WoningNet Regio Amsterdam en Woonmatch Waterland. In de meeste gemeenten verhuren de corporaties hun sociale huurwoningen via WoningNet. Twee corporaties verhuren hun woningen in Edam-Volendam, Purmerend en Waterland via Woonmatch Waterland. In deze rapportage zijn de cijfers uit deze systemen gecombineerd, zodat de totaalcijfers op het niveau van de regio, gemeenten en deelregio’s kunnen worden getoond.

5.

Punten

6.

Slaagkansen

7.

Weigeringen en intrekkingen

o In Oostzaan en Edam-Volendam ontbreken de toewijzingen van WOV en De Vooruitgang, die hun sociale huurwoningen via een eigen systeem toewijzen. o Als gevolg van administratieve wijzigingen kunnen de hier gepresenteerde cijfers over 2022 licht afwijken van de cijfers uit de jaarrapportage 2022. o In deze jaarrapportage worden voor het eerst cijfers over punten bij toewijzing gepresenteerd, vanwege de introductie van het nieuwe puntensysteem in 2023.

3

Nieuw puntensysteem

o Sinds 16 januari 2023 worden woningen in het aanbodmodel niet meer toegewezen op basis van wachttijd maar op basis van punten. In het puntensysteem gelden vier soorten punten:

11

Aanbod 11

5

Totale aanbod Aantal verhuringen per jaar, per gemeente / (deel)regio, 2022 en 2023 (Bron: WoningNet en Woonmatch*)

11

6

o In 2023 hebben de woningcorporaties in de regio Amsterdam in totaal 11.717 sociale huurwoningen verhuurd via de verdeelsystemen van WoningNet en 17 Woonmatch (incl. bemiddelingen). Dat zijn er 1.262 minder dan in 2022.

2022

2023

+/-

Aalsmeer

184

201

Amstelveen

460

529

Amsterdam

8.578

7.651

Diemen

175

110

Edam-Volendam*

77

71

o In negen van de veertien gemeenten is het aantal verhuringen in 2023 afgenomen ten opzichte van 2022. De absolute aantallen zijn het meest -65 gedaald in Amsterdam, Purmerend en Haarlemmermeer. Naar verhouding was de grootste afname in Diemen (-37%). -6

Haarlemmermeer

818

694

-124

Landsmeer

53

43

Oostzaan*

4

7

3

Ouder-Amstel

64

86

22

Purmerend

894

648

-246

Uithoorn

166

224

58

Waterland

96

68

-28

Wormerland

110

98

-12

Zaanstad

1.300

1.287

-13

Amstelland-Meerlanden

1.867

1.844

-23

Zaanstreek-Waterland

2.534

2.222

-312

Totaal

12.979

11.717

-1.262

69

-927

o In vijf gemeenten is het aantal verhuringen juist toegenomen. Vooral in Uithoorn, Ouder-Amstel en Amstelveen zijn aanzienlijk meer woningen -10 verhuurd.

* Excl. WOV & De Vooruitgang

Modellen Aandeel verhuringen per model, per gemeente, 2023 (Bron: WoningNet en Woonmatch*)

0%

10%

20%

30%

Aalsmeer 49%

Amsterdam

53%

Diemen

11

80%

2%

90% 100% 25%

9%

42%

3%

44%

55%

Landsmeer

67%

1%

34%

2%

Oostzaan*

30%

86% 50%

14% 9%

41%

74%

26%

69%

Waterland

31%

82%

Wormerland

18%

78%

22%

Zaanstad

57%

Amstelland-Meerlanden

61%

4%

35%

Zaanstreek-Waterland

64%

0%

36%

Totaal Aanbodmodel

56% Lotingmodel

1%

3%

42%

41%

Bemiddeling en overig

o De meeste verhuurde woningen (59%) in de regio Amsterdam zijn aangeboden via advertenties en toegewezen via het aanbodmodel (56%) of loting (3%). o In het aanbodmodel worden woningen sinds begin 2023 toegewezen op basis van punten, daarvoor op basis van wachttijd (inschrijftijd).

38%

45%

Purmerend

7

70%

2%

66%

Uithoorn

60%

60%

Haarlemmermeer

Ouder-Amstel

50%

73%

Amstelveen

Edam-Volendam*

40%

o In het lotingmodel worden geadverteerde woningen toegewezen via loting. Slechts 3% van het SRA-aanbod is verloot. In Amstelveen en Ouder-Amstel zijn de meeste woningen verloot: 9%. o 41% van het woningaanbod is niet via advertenties maar op een andere manier toegewezen, bijvoorbeeld via directe bemiddeling aan kandidaten uit opvanginstellingen en statushouders. o In de categorie ‘bemiddeling en overig’ zitten ook woningen die op grond van motivatie (aan jongeren in gemengde complexen) of via woningruil zijn verhuurd.

o In Amsterdam, Zaanstad, Amstelveen en Ouder-Amstel worden relatief veel woningen op een andere manier toegewezen dan via advertenties. In Waterland en Wormerland ligt dit aandeel vrij laag: rond de 20%. * Excl. WOV & De Vooruitgang

Modellen Aantal verhuringen per model, per gemeente / (deel)regio waar zij gereageerd hebben, 2023 (Bron: WoningNet en Woonmatch*)

11

8

Aanbodmodel

Lotingmodel

Directe bemiddeling en overig

Aalsmeer

147

4

50

201

Amstelveen

257

49

223

529

Amsterdam

4.046

249

3.356

7.651

Diemen

66

2

42

110

Edam-Volendam*

32

0

39

71

Haarlemmermeer

455

5

234

694

Landsmeer

29

1

13

43

Oostzaan*

6

0

1

7

Ouder-Amstel

43

8

35

86

Purmerend

477

1

170

648

Uithoorn

154

0

70

224

Waterland

56

0

12

68

Wormerland

76

0

22

98

Zaanstad

737

9

541

1.287

Amstelland-Meerlanden

1.122

68

654

1.844

Zaanstreek-Waterland

1.413

11

798

2.222

Totaal

6.581

328

4.808

11.717

Totaal

* Excl. WOV & De Vooruitgang

Huurklassen Aandeel verhuringen per kale huurklasse bij contract, per gemeente / (deel)regio, 2023 (Bron: WoningNet en Woonmatch*)

0%

10%

Aalsmeer

20%

30%

20%

Amstelveen

12%

Amsterdam

10%

11

Purmerend

11%

Uithoorn

8%

Waterland 1% Wormerland

10%

Zaanstad

8%

Amstelland-Meerlanden

9%

Zaanstreek-Waterland

9%

9

9%

90% 100%

18%

11% 16%

9%

23%

66%

13%

20%

46%

31% 18%

47%

10%

23%

57%

33%

30%

53%

45% 60%

50% 57%

56%

Tot kwaliteitskortingsgrens

Tot 1e aftoppingsgrens

Tot liberalisatiegrens

Vanaf liberalisatiegrens

17%

41%

66%

o In Amstelland-Meerlanden ligt dit aandeel met 59% lager dan in Amsterdam (68%) en Zaanstreek-Waterland (66%).

28%

17%

47%

o 65% van het regionale aanbod heeft een huurprijs tot de eerste aftoppingsgrens. Deze woningen zijn qua huurprijs passend voor huurtoeslagontvangers (met één of twee personen).

o In Ouder-Amstel en Wormerland worden veel woningen tussen de tweede aftoppingsgrens en de liberalisatiegrens verhuurd (ca. 29%), terwijl dit in de hele regio op 21% ligt.

25%

16%

43% 9%

80%

24%

52%

14%

Ouder-Amstel

Totaal

70%

58%

Haarlemmermeer 4%

Oostzaan*

60%

48%

11%

Landsmeer

50%

51%

Diemen 1% Edam-Volendam*

40%

10% 16%

4% 22% 29%

16%

23% 16%

13%

16%

18% 17%

21%

Grens in 2022

Grens in 2023

Kwaliteitskortingsgrens

€ 442,46

€ 452,20

Eerste aftoppingsgrens

€ 633,25

€ 647,19

Tweede aftoppingsgrens

€ 678,66

€ 693,60

Liberalisatiegrens

€ 763,47

€ 808,06

Huurgrens

Tot 2e aftoppingsgrens

* Excl. WOV & De Vooruitgang

Huurklassen Aantal verhuringen per kalehuurklasse bij contract, per gemeente / (deel)regio, 2023 (Bron: WoningNet en Woonmatch*)

11

10

Tot kwaliteitskortingsgrens

Tot 1e aftoppingsgrens

Tot 2e aftoppingsgrens

Tot liberalisatiegrens

Vanaf liberalisatiegrens

Onbekend

Totaal

Aalsmeer

41

102

36

22

0

0

201

Amstelveen

65

253

125

86

0

0

529

Amsterdam

729

4.418

703

1.766

12

23

7.651

Diemen

1

73

14

22

0

0

110

Edam-Volendam*

8

33

22

7

1

0

71

Haarlemmermeer

29

364

126

175

0

0

694

Landsmeer

6

20

7

10

0

0

43

Oostzaan*

0

3

0

4

0

0

7

Ouder-Amstel

8

28

26

24

0

0

86

Purmerend

71

344

108

107

18

0

648

Uithoorn

19

105

92

8

0

0

224

Waterland

1

45

7

15

0

0

68

Wormerland

10

44

16

28

0

0

98

Zaanstad

99

767

199

204

4

14

1.287

Amstelland-Meerlanden

163

925

419

337

0

0

1.844

Zaanstreek-Waterland

195

1.256

359

375

23

14

2.222

1.087

6.599

1.481

2.478

35

37

11.717

Totaal * Excl. WOV & De Vooruitgang

Aantal kamers Aandeel verhuringen naar aantal kamers, per gemeente / (deel)regio, 2023 (Bron: WoningNet en Woonmatch*)

0%

10%

Aalsmeer

20%

18%

Amsterdam Diemen 0%

24%

Uithoorn 4%

23%

6%

11

Wormerland 3%

24%

Zaanstad 2%

26%

1 kamer

21%

24%

6%

15%

8%

10%

11%

44%

41%

32%

32%

26%

36%

35% 3 kamers

32% 4 kamers

1% 7%

35%

38%

o In Landsmeer en Uithoorn worden juist relatief veel grote woningen, met 4 of meer kamers verhuurd.

5%

23%

21%

o In Amsterdam en Aalsmeer worden relatief veel kleine woningen, met 1 of 2 kamers, aangeboden.

2%

29%

25%

o Het grootste deel van het regionale aanbod bestaat uit woningen met twee of drie kamers.

0%

47%

33%

2 kamers

12% 2%

35%

34%

13%

4%

71%

Purmerend 4%

Zaanstreek-Waterland 3%

2%

30%

32%

29%

Amstelland-Meerlanden 5%

22%

45%

23%

90% 100%

31%

31%

29%

Totaal

16%

37%

9%

80%

44%

Ouder-Amstel 2%

Waterland

70%

38%

7%

Oostzaan* 0%

60%

22%

26%

Haarlemmermeer 2%

11

50%

39% 17%

Landsmeer

40% 41%

Amstelveen 5%

Edam-Volendam*

30%

4%

31%

4%

37%

3%

23%

7%

32%

3%

18%

5 en meer kamers

3%

* Excl. WOV & De Vooruitgang

Aantal kamers Aantal verhuringen naar aantal kamers, per gemeente / (deel)regio, 2023 (Bron: WoningNet en Woonmatch*)

11

12

1 kamer

2 kamers

3 kamers

4 kamers

5 en meer kamers

Totaal

Aalsmeer

37

83

32

44

5

201

Amstelveen

29

206

115

158

21

529

Amsterdam

1.328

2.877

2.347

954

145

7.651

Diemen

0

29

48

26

7

110

Edam-Volendam*

5

26

23

11

6

71

Haarlemmermeer

15

218

314

71

76

694

Landsmeer

4

10

9

19

1

43

Oostzaan*

0

2

5

0

0

7

Ouder-Amstel

2

25

30

25

4

86

Purmerend

26

156

306

151

9

648

Uithoorn

8

52

57

92

15

224

Waterland

4

23

14

24

3

68

Wormerland

3

24

37

30

4

98

Zaanstad

25

334

411

481

36

1.287

Amstelland-Meerlanden

91

613

596

416

128

1.844

Zaanstreek-Waterland

67

575

805

716

59

2.222

1.486

4.065

3.748

2.086

332

11.717

Totaal

* Excl. WOV & De Vooruitgang

Woningen voor jongeren en ouderen Aandeel verhuringen naar leeftijdslabel, per gemeente / (deel)regio, 2023 (Bron: WoningNet en Woonmatch*)

0%

10% 20% 30% 40% 50% 60% 70% 80% 90% 100%

Aalsmeer Amstelveen

13%

Amsterdam

17%

Diemen

11

46%

5%

72%

15%

74%

12%

9%

74%

7%

Haarlemmermeer

14%

67%

20%

Landsmeer

14%

70%

16%

Oostzaan*

42%

Ouder-Amstel

9%

Purmerend

13%

Uithoorn

16%

Waterland

9%

Wormerland

12%

Amstelland-Meerlanden

Zaanstreek-Waterland

Totaal

51%

29%

71%

0%

79% 56%

31%

50%

11%

o In Edam-Volendam (51%), Waterland (41%) en Purmerend (31%) zijn relatief de meeste woningen gelabeld voor ouderen. o In de meeste gemeenten worden naast woningen voor jongeren en ouderen ook woningen voor andere doelgroepen gelabeld, bijvoorbeeld gezinnen.

41% 63%

7%

24%

81%

17%

68%

9%

71%

15% Overig

12%

15% 20%

72% Jongeren

12%

73%

o Van het regionale aanbod dat in 2023 verhuurd is, was 15% gelabeld voor jongeren** en 12% voor ouderen. o In Aalsmeer was in 2023 bijna de helft van het aanbod gereserveerd voor jongeren. In maart zijn daar 56 woningen voor deze doelgroep opgeleverd.

15%

Edam-Volendam*

Zaanstad

13

48%

o Een deel van het woningaanbod wordt via labels gereserveerd voor bepaalde doelgroepen, waaronder jongeren en ouderen.

Ouderen

12%

* Excl. WOV & De Vooruitgang ** Woningen die via bemiddeling specifiek worden toegewezen aan jongeren zijn hier niet meegerekend.

Woningen voor jongeren en ouderen Aantal verhuringen naar leeftijdslabel, per gemeente / (deel)regio, 2023 (Bron: WoningNet en Woonmatch*)

11

14

Jongeren

Ouderen

Overig

Totaal

Aalsmeer

97

11

93

201

Amstelveen

71

77

381

529

Amsterdam

1.282

721

5.648

7.651

Diemen

13

16

81

110

Edam-Volendam*

5

36

30

71

Haarlemmermeer

94

136

464

694

Landsmeer

6

7

30

43

Oostzaan*

2

0

5

7

Ouder-Amstel

8

10

68

86

Purmerend

86

199

363

648

Uithoorn

36

25

163

224

Waterland

6

28

34

68

Wormerland

12

24

62

98

Zaanstad

91

153

1.043

1.287

Amstelland-Meerlanden

319

275

1.250

1.844

Zaanstreek-Waterland

208

447

1.567

2.222

1.809

1.443

8.465

11.717

Totaal

* Excl. WOV & De Vooruitgang

Vraag 11

15

Totale vraag Aantal actief woningzoekenden** per gemeente / (deel)regio waar zij gereageerd hebben, 2022 en 2023 (Bron: WoningNet en Woonmatch*)

11

2022

2023

+/-

Aalsmeer

18.573

31.168

12.595

Amstelveen

37.347

53.454

16.107

Amsterdam

92.867

122.558

29.691

Diemen

24.752

33.906

Edam-Volendam*

5.230

5.428

Haarlemmermeer

37.484

50.042

Landsmeer

15.059

14.868

Oostzaan*

3.349

4.367

Ouder-Amstel

12.286

21.754

Purmerend

26.925

34.482

Uithoorn

17.137

27.535

Waterland

5.657

5.833

Wormerland

11.600

21.016

Zaanstad

46.083

68.323

Amstelland-Meerlanden

60.094

81.915

Zaanstreek-Waterland

64.893

86.830

o Voor de omvang van de vraag naar sociale huurwoningen kijken we naar het aantal actief woningzoekenden. o Actief woningzoekenden zijn woningzoekenden die in het betreffende jaar op minimaal één woningadvertentie hebben gereageerd.

o In 2023 hebben in totaal ruim 144.000 woningzoekenden** één of meer keer gereageerd op een sociale huurwoning in de regio Amsterdam, ruim 25.000 198 meer dan in 2022. Deze stijging is een logisch gevolg van de introductie van zoekpunten, waarmee actief zoeken wordt beloond. 12.558 9.154

-191

o In de tabel zijn de actief woningzoekenden weergegeven per gemeente waar de woning waarop zij gereageerd hebben staat. Het gaat hier dus niet om de 1.018 gemeente waar de woningzoekenden vandaan komen: zie pagina 25. 9.468

o In bijna alle gemeenten is het aantal actief woningzoekenden in 2023 toegenomen ten opzichte van 2022. De grootste relatieve toename vond 10.398 plaats in Aalsmeer en Uithoorn: het aantal actief woningzoekenden dat hier 176 zoekt, steeg met meer dan 60%. In absolute zin is de vraag het meest gegroeid in Amsterdam en Zaanstad. Alleen in Landsmeer daalde het aantal 9.416 actieven. 7.557

22.240

o De optelsom van de cijfers per gemeente is niet gelijk aan het totaal van de regio (of deelregio), omdat dezelfde woningzoekende in meerdere 21.821 gemeenten kan hebben gereageerd en dan in meerdere gemeenten meetelt 21.937 als actief woningzoekende. * Excl. WOV & De Vooruitgang

16

Totaal

118.878

144.165

25.287

** Actief woningzoekenden die in meerdere verdeelsystemen reageren, tellen meerdere keren mee in deze cijfers.

Leeftijd Aandeel actief woningzoekenden naar leeftijdklasse, per gemeente / (deel)regio waar zij gereageerd hebben, 2023 (Bron: WoningNet en Woonmatch*) 0%

30%

17%

27%

Amstelveen

18%

24%

Amsterdam

16%

40%

50%

60%

70%

21%

23%

80%

17%

90% 100% 10% 6%2%

20%

17%

10%

8% 3%

21%

16%

11%

8% 5%

20%

12%

8% 3%

Diemen

11%

22%

23%

Edam-Volendam*

11%

22%

27%

18%

10% 7% 4%

21%

19%

11%

8% 4%

21%

11%

9% 3%

26%

12%

7% 3% 1%

Haarlemmermeer

16%

21%

Landsmeer

17%

18%

9%

Ouder-Amstel

21%

42% 23%

25%

19%

17%

10% 5%2%

Purmerend

15%

22%

23%

18%

10% 7% 4%

Uithoorn

16%

20%

22%

21%

11%

7%2%

9%

16%

7%

17%

11% 5%3%

Waterland

17

20%

Aalsmeer

Oostzaan*

11

10%

9%

19%

23%

17%

Wormerland

17%

23%

Zaanstad

15%

22%

23%

18%

Amstelland-Meerlanden

16%

23%

20%

18%

11%

8% 4%

Zaanstreek-Waterland

15%

22%

23%

18%

11%

7% 4%

Totaal

15%

23%

21%

17%

Tot 23 jaar

23 tot 28 jaar

28 tot 35 jaar

45 tot 55 jaar

55 tot 65 jaar

Vanaf 65 jaar

25%

11%

11%

o In 2023 bestond 59% van de actief woningzoekenden in de hele regio uit woningzoekenden tot 35 jaar. o In Oostzaan (excl. WOV) was het aandeel woningzoekenden tot 35 jaar het hoogst: 77%. Dit is onder andere een gevolg van het feit dat hier veel woningen die via WoningNet zijn verhuurd gelabeld waren voor jongeren.

o 6% van het totale aantal actief woningzoekenden in de regio Amsterdam was 65 jaar of ouder. o In Waterland waren relatief veel 65-plussers actief: 7% van alle actief woningzoekenden.

7% 3%

8% 6%

35 tot 45 jaar

* Excl. WOV & De Vooruitgang

Leeftijd Aantal actief woningzoekenden naar leeftijdklasse, per gemeente / (deel)regio waar zij gereageerd hebben, 2023 (Bron: WoningNet en Woonmatch*)

11

18

Tot 23 jaar

23 tot 28 jaar

23 tot 35 jaar

35 tot 45 jaar

45 tot 55 jaar

55 tot 65 jaar

Vanaf 65 jaar Onbekend

Aalsmeer

5.351

8.294

6.537

5.422

3.112

1.782

667

3

31.168

Amstelveen

9.527

12.920

10.470

9.113

5.490

4.165

1.763

6

53.454

Amsterdam

19.538

28.741

25.720

19.916

13.059

9.617

5.951

16

122.558

Diemen

3.850

7.564

7.855

6.854

4.147

2.708

926

2

33.906

Edam-Volendam*

616

1.202

1.457

1.003

556

375

219

4

5.432

Haarlemmermeer

7.974

10.629

10.479

9.324

5.543

4.199

1.890

4

50.042

Landsmeer

2.487

2.654

3.057

3.098

1.698

1.370

503

1

14.868

Oostzaan*

407

1.818

1.156

511

306

115

54

0

4.367

Ouder-Amstel

4.931

5.332

4.166

3.736

2.145

1.061

380

3

21.754

Purmerend

5.332

7.571

7.945

6.225

3.402

2.547

1.458

2

34.482

Uithoorn

4.375

5.531

6.167

5.748

3.147

1.948

616

3

27.535

Waterland

511

1.109

1.333

1.000

542

943

395

0

5.833

Wormerland

3.578

4.746

5.266

3.582

2.213

1.054

574

3

21.016

Zaanstad

10.332

15.345

15.908

12.573

7.579

4.547

2.030

9

68.323

Amstelland-Meerlanden

13.401

18.515

16.679

14.442

8.935

6.552

3.380

11

81.915

Zaanstreek-Waterland

12.663

18.975

19.984

15.810

9.486

6.303

3.599

10

86.830

Totaal

21.576

32.542

30.264

23.969

15.438

11.722

8.636

18

144.165 * Excl. WOV & De Vooruitgang

Totaal

Huishouden Aandeel actief woningzoekenden naar aantal personen, per gemeente / (deel)regio waar zij gereageerd hebben, 2023 (Bron: WoningNet en Woonmatch*)

Aalsmeer

65%

15%

11% 6% 4%

o In 2023 bestond 69% van de actief woningzoekenden in de hele regio uit alleenstaanden.

Amstelveen

65%

13%

11% 6% 4%

o In Oostzaan was het aandeel alleenstaanden zelfs 83%.

0%

10%

20%

30%

Amsterdam

60%

70%

80%

90% 100%

13%

8% 4%3%

Diemen

62%

16%

10% 6% 5%

Edam-Volendam*

61%

22%

11% 4% 1%

Haarlemmermeer

62%

15%

51%

18%

Oostzaan*

11%

7% 5%

16%

9% 6%

83% 66%

11%

12%

6% 4%

Purmerend

62%

16%

12%

6% 4%

53%

Waterland

17%

57%

16% 22%

13%

6%2%

65%

19%

9% 4%2%

Zaanstad

66%

15%

10% 6%4%

Amstelland-Meerlanden

66%

14%

10% 6% 4%

Zaanstreek-Waterland

65%

16%

10% 5%4%

1 persoon

69% 2 personen

3 personen

o In Landsmeer en Uithoorn zochten relatief de meeste huishoudens van vier of meer personen een sociale huurwoning: 15%.

9% 6%

Wormerland

Totaal

o 8% van de actief woningzoekenden in de regio zocht een woning voor vier of meer personen.

12% 4% 1% 1%

Ouder-Amstel

Uithoorn

19

50%

72%

Landsmeer

11

40%

15% 4 personen

8% 4%3%

5 en meer personen

* Excl. WOV & De Vooruitgang

Huishouden Aantal actief woningzoekenden naar aantal personen, per gemeente / (deel)regio waar zij gereageerd hebben, 2023 (Bron: WoningNet en Woonmatch*)

11

20

1 persoon

2 personen

3 personen

4 personen

5 en meer personen

Totaal

Aalsmeer

20.191

4.583

3.332

1.801

1.261

31.168

Amstelveen

34.999

6.916

5.856

3.331

2.352

53.454

Amsterdam

87.668

16.503

9.325

5.271

3.791

122.558

Diemen

21.118

5.464

3.543

2.131

1.650

33.906

Edam-Volendam*

3.329

1.217

599

203

80

5.428

Haarlemmermeer

31.147

7.505

5.282

3.460

2.648

50.042

Landsmeer

7.577

2.664

2.384

1.345

898

14.868

Oostzaan*

3.618

505

156

59

29

4.367

Ouder-Amstel

14.359

2.493

2.556

1.393

953

21.754

Purmerend

21.465

5.416

4.224

2.132

1.245

34.482

Uithoorn

14.509

4.556

4.305

2.486

1.679

27.535

Waterland

3.348

1.271

748

331

135

5.833

Wormerland

13.761

3.925

1.907

918

505

21.016

Zaanstad

44.922

10.447

6.593

3.782

2.579

68.323

Amstelland-Meerlanden

54.180

11.691

8.033

4.655

3.356

81.915

Zaanstreek-Waterland

56.376

14.125

8.609

4.664

3.056

86.830

Totaal

100.165

21.078

12.029

6.471

4.422

144.165

* Excl. WOV & De Vooruitgang

Inkomen Aandeel actief woningzoekenden naar inkomensklasse, per gemeente / (deel)regio waar zij gereageerd hebben, 2023 (Bron: WoningNet en Woonmatch*) 0%

10%

20%

30%

60%

70%

80%

90% 100%

66%

Amstelveen

63%

Amsterdam

67%

17%

12% 3%

Diemen

67%

18%

11% 3% 16%

18%

58%

Purmerend

60%

Uithoorn Waterland

17% 33%

Ouder-Amstel

14% 3%

23%

62% 35%

12% 3%

19%

66%

Landsmeer Oostzaan*

18%

55%

Haarlemmermeer

21

50%

Aalsmeer

Edam-Volendam*

11

40%

28%

18% 25%

4% 4%

17%

21%

66% 50%

12% 3% 16%

20%

3%

4%

19%

13% 3%

Zaanstad

66%

19%

12% 3%

Amstelland-Meerlanden

65%

18%

12% 3%

Zaanstreek-Waterland

64%

19%

13% 3%

Totaal

65%

18%

13% 3%

48.626 of meer

o In Oostzaan en Waterland hadden relatief veel actief woningzoekenden een hoger inkomen dan €34.575.

4%

20%

44.036 t/m 48.625

o 4% van de actief woningzoekenden in de regio had een inkomen boven €44.035: de inkomensgrens voor de doelgroep van corporaties voor alleenstaanden.

12% 3%

64%

25.476 t/m 34.575

o In Amsterdam was het aandeel woningzoekenden met een inkomen tot €25.475 hoger dan in Amstelland-Meerlanden en Zaanstreek-Waterland.

14% 3%

Wormerland

25.475 of minder

o In 2023 had 65% van de actief woningzoekenden in de regio een belastbaar jaarinkomen tot €25.475.

34.576 t/m 44.035

* Excl. WOV & De Vooruitgang

Inkomen Aantal actief woningzoekenden naar inkomensklasse, per gemeente / (deel)regio waar zij gereageerd hebben, 2023 (Bron: WoningNet en Woonmatch*)

11

22

€25.475 of minder

€25.476 t/m €34.575

€34.576 t/m €44.035

€44.036 t/m €48.625

€48.626 of meer

Onbekend

Totaal

Aalsmeer

20.483

5.739

3.686

880

358

22

31.168

Amstelveen

33.570

10.253

7.224

1.702

669

36

53.454

Amsterdam

81.460

21.264

14.973

3.189

1.543

129

122.558

Diemen

22.778

6.071

3.807

898

338

14

33.906

Edam-Volendam*

3.004

1.270

869

174

111

0

5.428

Haarlemmermeer

33.238

8.823

5.877

1.494

566

44

50.042

Landsmeer

9.151

2.564

2.306

649

182

16

14.868

Oostzaan*

1.511

1.426

1.218

155

57

0

4.367

Ouder-Amstel

12.508

4.371

3.696

874

292

13

21.754

Purmerend

20.717

7.308

4.854

1.040

551

12

34.482

Uithoorn

18.210

4.818

3.180

943

365

19

27.535

Waterland

2.941

1.434

1.084

247

126

1

5.833

Wormerland

13.383

4.155

2.646

571

243

18

21.016

Zaanstad

44.819

12.650

8.152

1.839

819

44

68.323

Amstelland-Meerlanden

53.331

14.879

10.154

2.475

1.015

61

81.915

Zaanstreek-Waterland

55.123

16.692

11.198

2.523

1.243

51

86.830

Totaal

93.116

26.153

18.495

4.161

2.101

139

144.165 * Excl. WOV & De Vooruitgang

Starters, doorstromers en vestigers Aandeel actief woningzoekenden naar starters, doorstromers en vestigers, per gemeente / (deel)regio waar zij gereageerd hebben, 2023 (Bron: WoningNet en Woonmatch*) 0%

10%

20%

30%

60%

70%

80%

90% 100%

56%

31%

13%

Amstelveen

55%

32%

13%

Amsterdam

52%

34%

14%

Diemen

53%

36%

11%

66%

18%

15%

Haarlemmermeer

54%

33%

13%

Landsmeer

51%

38%

11%

Oostzaan*

64%

26%

10%

Ouder-Amstel

58%

30%

12%

Purmerend

61%

26%

13%

Uithoorn

23

50%

Aalsmeer

Edam-Volendam*

11

40%

54%

33%

63%

22%

15%

Wormerland

59%

29%

12%

Zaanstad

55%

32%

13%

Amstelland-Meerlanden

53%

33%

13%

Zaanstreek-Waterland

56%

31%

13%

Totaal

53%

33%

14%

Doorstromer

Vestiger

o Meer dan de helft van de actief woningzoekenden (53%) bestaat uit starters uit de regio. Een op drie is een doorstromers. De overige 14% zijn vestigers. o In Edam-Volendam, Waterland en Purmerend zijn relatief veel actief woningzoekenden starters. o In Landsmeer en Diemen is het aandeel doorstromers binnen de vraag juist wat groter dan in de rest van de regio.

13%

Waterland

Starter

o Doorstromers zijn woningzoekenden die na verhuizing binnen de voormalige Stadsregio Amsterdam (zie inleiding) een zelfstandige woning leeg achterlaten. Starters komen ook uit de regio maar laten geen zelfstandige woning achter. Woningzoekenden van buiten de regio noemen we vestigers

* Excl. WOV & De Vooruitgang

Starters, doorstromers en vestigers Aantal actief woningzoekenden naar starters, doorstromers en vestigers, per gemeente / (deel)regio waar zij gereageerd hebben, 2023 (Bron: WoningNet en Woonmatch*)

11

24

Starter

Doorstromer

Vestiger

Onbekend

Totaal

Aalsmeer

16.936

9.327

4.009

896

31.168

Amstelveen

28.388

16.754

6.703

1.609

53.454

Amsterdam

62.024

39.888

16.326

4.320

122.558

Diemen

17.355

11.870

3.794

887

33.906

Edam-Volendam*

3.597

997

834

5.428

10.856

Haarlemmermeer

26.200

16.287

6.174

1.381

50.042

Landsmeer

7.385

5.517

1.618

348

14.868

Oostzaan*

2.756

1.119

427

65

4.367

Ouder-Amstel

12.181

6.350

2.642

581

21.754

Purmerend

20.588

8.653

4.563

12.900

46.704

Uithoorn

14.339

8.899

3.535

762

27.535

Waterland

3.636

1.293

881

5.169

10.979

Wormerland

11.999

5.937

2.439

641

21.016

Zaanstad

36.228

21.418

8.456

2.221

68.323

Amstelland-Meerlanden

42.394

26.546

10.427

2.548

81.915

Zaanstreek-Waterland

47.205

25.993

11.253

2.379

86.830

Totaal

73.636

46.475

19.501

4.553

144.165

* Excl. WOV & De Vooruitgang

Herkomst Aantal actief woningzoekenden per gemeente / (deel)regio van de woningzoekende, 2022 en 2023 (Bron: WoningNet en Woonmatch*)

11

o Van de ruim 144.000 woningzoekenden die in 2023 actief reageerden in de regio Amsterdam, woonden ongeveer 19.500 (14%) buiten de regio.

2022

2023

+/-

Aalsmeer

1.171

1.378

207

Amstelveen

3.449

4.200

751

Amsterdam

70.431

85.433

15.002

Diemen

1.714

2.065

Edam-Volendam*

728

849

Haarlemmermeer

5.271

6.509

Landsmeer

440

568

128

Oostzaan*

213

264

Ouder-Amstel

570

719

o Voor alle woongemeenten geldt dat het aantal actief woningzoekenden in 2023 is gestegen ten opzichte van 2022. 149

Purmerend

7.596

8.413

Uithoorn

1.331

1.698

Waterland

720

891

Wormerland

653

790

Zaanstad

9.174

10.875

1.701

Buiten de regio

15.415

19.501

4.086

Amstelland-Meerlanden

13.506

16.569

3.063

Zaanstreek-Waterland

19.524

22.650

3.126

o Meer dan de helft van de actief woningzoekenden woont in Amsterdam (59%).

o Daarnaast woont 16% van de actief woningzoekenden in ZaanstreekWaterland, waarvan de meesten in Zaanstad (8%) en Purmerend (6%). 351

o Ten slotte woont 11% van de actief woningzoekenden in AmstellandMeerlanden: 5% in Haarlemmermeer en 3% in Amstelveen. 1.238 121

51

o In aantallen was de grootste stijging bij Amsterdammers, met ruim 15.000 extra actief woningzoekenden: een stijging van 21%. 367 817

o De grootste relatieve toename vond juist plaats bij woningzoekenden uit kleinere gemeenten, zoals Landsmeer (+29%), Uithoorn (+28%) en Ouder137 Amstel (+26%). 171

25

o Ook de vraag van buiten de regio is relatief fors gegroeid (+27%).

* Excl. WOV & De Vooruitgang

Totaal

118.878

144.165

25.287

Toewijzingen 11

26

Leeftijd Aandeel verhuringen naar leeftijdklasse, per gemeente / (deel)regio, 2023 (Bron: WoningNet & Woonmatch*)

0%

10%

Aalsmeer

15%

Amstelveen

12%

Amsterdam

10%

Diemen 2% Edam-Volendam*

20%

11%

19% 17%

Landsmeer 5%

19%

14%

Uithoorn

20%

6% 10%

19%

14%

Waterland 1% 13% Wormerland

7%

Amstelland-Meerlanden

8%

Totaal

27

8%

13%

8%

18%

11%

14%

17%

9%

9% 6%

18%

16%

24%

18%

9%

19%

21%

29%

15% 10%

8%

10%

o 16% van de geslaagde woningzoekenden is 65 jaar of ouder. o In Edam-Volendam (excl. De Vooruitgang) is 52% aan 65plussers verhuurd.

13%

5%

13%

13% 3%

32%

19%

12%

18%

16%

Tot 23 jaar

23 tot 28 jaar

28 tot 35 jaar

45 tot 55 jaar

55 tot 65 jaar

Vanaf 65 jaar

10%

11%

12%

o In Aalsmeer en Oostzaan zijn relatief de meeste woningen verhuurd aan woningzoekenden onder de 35 jaar.

13%

22%

9%

10%

10%

o Jongeren tot 23 jaar kwamen naar verhouding het meest aan bod in Aalsmeer (15%) en Amstelveen (12%).

28%

32%

19%

19%

19%

21%

19% 20%

13%

13%

21%

24%

22%

Zaanstreek-Waterland 5% 11%

10%

22%

18%

Zaanstad 4% 11%

14%

23%

o In 2023 is 48% van het regionale aanbod verhuurd aan woningzoekenden tot 35 jaar. Dat is meer dan in 2022 (46%).

52%

25%

13%

6% 6% 6%

14% 0% 14%

7%

90% 100%

10% 6%

15%

43%

7%

80%

19%

6% 8%

19%

9%

70%

12%

19%

19%

6%3% 8%

60%

19%

25%

16%

Purmerend

50%

19%

Haarlemmermeer 5%

Ouder-Amstel

40%

35%

Oostzaan* 0%

11

30%

18% 25%

9%

16%

35 tot 45 jaar

* Excl. WOV & De Vooruitgang

Leeftijd Aantal verhuringen naar leeftijdklasse, per gemeente / (deel)regio, 2023 (Bron: WoningNet & Woonmatch*)

11

28

Tot 23 jaar

23 tot 28 jaar

28 tot 35 jaar

35 tot 45 jaar

45 tot 55 jaar

55 tot 65 jaar

Vanaf 65 jaar Onbekend

Aalsmeer

30

71

24

38

13

12

13

0

201

Amstelveen

62

57

101

99

55

34

120

1

529

Amsterdam

726

1.899

1.416

1.077

768

720

1.021

24

7.651

Diemen

2

21

21

17

14

9

26

0

110

Edam-Volendam*

4

2

6

12

4

6

37

Haarlemmermeer

37

110

132

126

79

88

122

0

694

Landsmeer

2

8

6

6

9

4

8

0

43

Oostzaan*

0

3

1

0

0

1

2

0

7

Ouder-Amstel

8

6

17

19

13

7

16

0

86

Purmerend

38

66

120

112

66

63

183

0

648

Uithoorn

15

31

55

54

29

11

29

0

224

Waterland

1

9

12

6

4

14

22

0

68

Wormerland

7

13

18

13

13

3

31

0

98

Zaanstad

48

143

276

243

158

126

277

16

1.287

Amstelland-Meerlanden

154

296

350

353

203

161

326

1

1.844

Zaanstreek-Waterland

100

244

439

392

254

217

560

16

2.222

Totaal

980

2.439

2.205

1.822

1.225

1.098

1.907

41

11.717 * Excl. WOV & De Vooruitgang

Totaal

71

Huishouden Aandeel verhuringen naar huishoudengrootte, per gemeente / (deel)regio, 2023 (Bron: WoningNet & Woonmatch*)

0%

10%

20%

30%

Aalsmeer

40%

80%

90% 100%

13%

7% 4%2%

o Veruit de meeste corporatiewoningen in de regio Amsterdam worden verhuurd aan alleenstaanden: 71% in 2023.

7% 4%

o In Amsterdam geldt dit voor maar liefst 76% van het aanbod.

15%

11%

76%

Diemen

59%

Edam-Volendam*

17%

11%

7% 3%3%

11%

8% 5%

80%

Haarlemmermeer

8% 4% 7%0%

65%

Landsmeer

18%

53%

21%

Oostzaan*

9% 6%3% 16%

71%

Ouder-Amstel

55%

Purmerend

58%

Uithoorn

26%

65% 52%

Zaanstad

56%

Amstelland-Meerlanden Zaanstreek-Waterland

Totaal

71% 2 personen

23%

11% 4%

19%

12% 3% 1%

3 personen

12%

6%3%

16%

11%

7% 4%

23%

11% 5%3%

14% 4 personen

o Slechts 15% van de huishoudens die in 2023 een woning vonden, bestaan uit 3 of meer personen. o In Uithoorn was dit aandeel met 37% het hoogst, op afstand gevolgd door Ouder-Amstel en Landsmeer.

10%1% 2%

22%

58%

o Ook in Amstelland-Meerlanden (63%) en ZaanstreekWaterland (58%) is de meerderheid van de geslaagde woningzoekenden alleenstaand.

9% 3%4%

35%

63%

0%

10% 6% 10%

13%

Wormerland

7%2%

29% 19%

50%

Waterland

1 persoon

70%

64%

Amsterdam

29

60%

73%

Amstelveen

11

50%

8% 4%3%

5 en meer personen

* Excl. WOV & De Vooruitgang

Huishouden Aantal verhuringen naar huishoudengrootte, per gemeente / (deel)regio, 2023 (Bron: WoningNet & Woonmatch*)

11

1 persoon

2 personen

3 personen

4 personen

5 en meer personen

Onbekend

Totaal

Aalsmeer

147

26

15

9

4

0

201

Amstelveen

340

77

57

36

19

0

529

Amsterdam

5.804

842

503

258

222

22

7.651

Diemen

65

19

12

9

5

0

110

Edam-Volendam*

57

6

3

5

0

0

71

Haarlemmermeer

453

122

59

40

20

0

694

Landsmeer

23

9

7

3

1

0

43

Oostzaan*

5

2

0

0

0

0

7

Ouder-Amstel

47

16

9

5

9

0

86

Purmerend

379

167

57

21

24

0

648

Uithoorn

112

29

51

24

8

0

224

Waterland

44

13

8

2

1

0

68

Wormerland

51

34

10

1

2

0

98

Zaanstad

713

283

158

80

39

14

1.287

Amstelland-Meerlanden

1.164

289

203

123

65

0

1.844

Zaanstreek-Waterland

1.272

514

243

112

67

14

2.222

Totaal

8.240

1.645

949

493

354

36

11.717

* Excl. WOV & De Vooruitgang

Inkomen Aandeel verhuringen naar inkomensklasse, per gemeente / (deel)regio, 2023 (Bron: WoningNet & Woonmatch*)

0%

10%

20%

30%

Aalsmeer

60%

70%

80%

90% 100%

9%

12% 1% 0%

78%

63%

Amsterdam

67%

15%

14% 3% 1%

Diemen

69%

11%

18%

64%

Landsmeer

63%

Purmerend

14%

11%

51%

23%

Uithoorn

79%

Waterland

Zaanstad

Amstelland-Meerlanden

Zaanstreek-Waterland

Totaal

2% 0% 14% 0%

18%

6% 4%

18%

4%4%

13%

53%

18%

35%

4% 1%

26%

14%

22% 60%

28%

67% 55%

65%

25.475 of minder

25.476 t/m 34.575

44.036 t/m 48.625

48.626 of meer

14% 19%

o Slechts 1% van de corporatiewoningen is verhuurd aan woningzoekenden met een inkomen boven €48.625.

o In Aalsmeer en Uithoorn zijn relatief veel woningen aan de laagste inkomens (tot €25.475) verhuurd. o In Zaanstreek-Waterland zijn relatief weinig woningen aan de laagste inkomensgroep verhuurd vergeleken met Amsterdam en Amstelland-Meerlanden.

6% 0% 14% 1%

16%

13% 17%

16%

o In 2023 is 65% van het regionale aanbod verhuurd aan woningzoekenden met een belastbaar jaarinkomen tot €25.475.

5%2% 0%

24%

17%

2% 0%

6% 4% 15%

9%

62%

6%1%

18% 16%

57%

Ouder-Amstel

14%

30%

Haarlemmermeer

Wormerland

16%

42%

Oostzaan*

31

50%

Amstelveen

Edam-Volendam*

11

40%

14%

5%3%

4% 1% 5%3%

3% 1%

34.576 t/m 44.035

* Excl. WOV & De Vooruitgang

Inkomen Aantal verhuringen naar inkomensklasse, per gemeente / (deel)regio, 2023 (Bron: WoningNet & Woonmatch*)

11

32

€25.475 of minder

€25.476 t/m €34.575

€34.576 t/m €44.035

€44.036 t/m €48.625

€48.626 of meer

Onbekend

Totaal

Aalsmeer

156

18

24

3

0

0

201

Amstelveen

334

84

73

34

3

1

529

Amsterdam

5.126

1.156

1.052

195

84

38

7.651

Diemen

76

12

20

2

0

0

110

Edam-Volendam*

30

21

13

4

3

0

71

Haarlemmermeer

441

111

104

28

7

3

694

Landsmeer

27

4

11

1

0

0

43

Oostzaan*

4

1

1

1

0

0

7

Ouder-Amstel

52

9

15

5

3

2

86

Purmerend

329

150

116

29

24

0

648

Uithoorn

176

30

12

5

1

0

224

Waterland

36

12

16

4

0

0

68

Wormerland

34

22

27

14

1

0

98

Zaanstad

756

219

197

63

34

18

1.287

Amstelland-Meerlanden

1.235

264

248

77

14

6

1.844

Zaanstreek-Waterland

1.216

429

381

116

62

18

2.222

Totaal

7.577

1.849

1.681

388

160

62

11.717

* Excl. WOV & De Vooruitgang

Starters, doorstromers en vestigers Aandeel verhuringen naar starters, doorstromers en vestigers, per gemeente / (deel)regio, 2023 (Bron: WoningNet & Woonmatch*)

0%

10%

20%

30%

Aalsmeer Amstelveen

70%

13%

39%

16%

70%

Landsmeer

40%

Oostzaan*

20% 51%

10% 11%

55% 57% 51%

49%

44%

o In Edam-Volendam (70%) en Aalsmeer (60%) zijn de meeste woningen aan starters toegewezen.

7%

o In Landsmeer kregen doorstromers de meeste woningen toebedeeld: 55% ging naar deze groep.

6%

Uithoorn

45%

44%

11%

Waterland

46%

44%

10%

51%

9%

Wormerland

40%

Zaanstad

44%

Amstelland-Meerlanden

43%

Zaanstreek-Waterland

46%

47%

7%

Totaal

49%

42%

10%

Starter

50%

45%

Doorstromer

Vestiger

o In 2023 is bijna de helft van het regionale aanbod (49%) aan starters verhuurd, 3%-punt meer dan in 2022. 42% ging naar doorstromers en 10% naar vestigers.

5% 43%

42%

o Doorstromers zijn woningzoekenden die na verhuizing binnen de regio een zelfstandige woning achterlaten. Starters komen ook uit de regio maar laten geen zelfstandige woning achter. Woningzoekenden van buiten de regio noemen we vestigers.

10%

50%

38%

90% 100% 14%

44%

34%

Purmerend

80%

26%

51%

Haarlemmermeer

Ouder-Amstel

60%

44%

Edam-Volendam*

11

50%

60%

Amsterdam Diemen

40%

6%

12%

* Excl. WOV & De Vooruitgang

Starters en doorstromers Aantal verhuringen naar starters en doorstromers, per gemeente / (deel)regio, 2023 (Bron: WoningNet & Woonmatch*)

11

34

Starter

Doorstromer

Vestiger

Onbekend

Totaal

Aalsmeer

120

52

27

2

201

Amstelveen

225

223

64

17

529

Amsterdam

3.707

2.871

742

331

7.651

Diemen

36

53

17

4

110

Edam-Volendam*

50

14

7

71

71

Haarlemmermeer

259

350

74

11

694

Landsmeer

17

23

2

1

43

Oostzaan*

4

3

0

0

7

Ouder-Amstel

36

43

6

1

86

Purmerend

318

285

40

509

648

Uithoorn

99

97

25

3

224

Waterland

31

30

7

56

68

Wormerland

38

48

8

4

98

Zaanstad

545

624

80

38

1.287

Amstelland-Meerlanden

775

818

213

38

1.844

Zaanstreek-Waterland

1.003

1.027

144

679

2.222

Totaal

5.485

4.716

1.099

1.048

11.717

* Excl. WOV & De Vooruitgang

Herkomst Aantal verhuringen per woongemeente / -(deel)regio van de woningzoekende, 2022 en 2023 (Bron: WoningNet en Woonmatch*)

11

o Van alle sociale huurwoningen die in 2023 verhuurd zijn via WoningNet en Woonmatch is 63% toegewezen aan Amsterdammers.

2022

2023

+/-

Aalsmeer

155

106

-49

Amstelveen

409

368

-41

Amsterdam

8.101

7.341

-760

Diemen

157

96

-61

Edam-Volendam*

60

63

3

Haarlemmermeer

639

514

-125

Landsmeer

43

41

Oostzaan*

15

18

Ouder-Amstel

64

63

Purmerend

723

490

Uithoorn

131

141

o Het aantal toewijzingen aan woningzoekenden uit Diemen is relatief fors gedaald in vergelijking met vorig jaar: -39%. 10

Waterland

85

59

-26

Wormerland

69

67

Zaanstad

1.172

1.251

79

Buiten de regio

1.068

1.021

-47

Amstelland-Meerlanden

1.555

1.288

-267

Zaanstreek-Waterland

2.167

1.989

-178

Totaal (inclusief onbekend)**

12.979

11.717

-1.262

o 17% van de verhuringen ging naar woningzoekenden uit Zaanstreek-Waterland en 11% naar woningzoekenden uit Amstelland-Meerlanden. o Woningzoekenden van buiten de regio kregen 9% van de verhuurde woningen.

o Door het kleinere aanbod in 2023 kregen woningzoekenden uit bijna alle gemeenten minder woningen dan in 2022 (gemiddelde afname: -10%) . -2 o Een opvallende uitzondering op deze regel zijn de woningzoekenden uit Uithoorn en Zaanstad: zij kregen in 2023 juist meer woningen dan in 2022. -1 3

-233

o Ook woningzoekenden uit Aalsmeer, Purmerend en Waterland kregen veel minder woningen (ca. -32%). -2

35 * Excl. WOV & De Vooruitgang ** Bij 1% van de verhuringen is de herkomst onbekend

Herkomst

Bestemming: Aalsmeer Amstelveen Amsterdam Diemen Edam-Volendam* Haarlemmermeer Landsmeer Oostzaan* Ouder-Amstel Purmerend Uithoorn Waterland Wormerland Zaanstad

Aalsmeer

Amstelveen

Amsterdam

Diemen

Edam-Volendam

Haarlemmermeer

Landsmeer

Oostzaan

Ouder-Amstel

Purmerend

Uithoorn

Waterland

Wormerland

Zaanstad

Buiten de regio

Totaal

Aantal verhuringen naar herkomstgemeente, per gemeente / (deel)regio, 2023 (Bron: WoningNet & Woonmatch*)

78 12 9 0 0 4 0 0 0 1 2 0 0 0

16 248 58 1 0 12 0 0 0 2 23 0 2 6

57 160 6.436 58 4 153 14 2 38 114 58 10 15 222

2 4 46 26 0 3 0 0 5 3 2 0 0 5

0 0 4 1 51 0 0 0 0 5 0 1 0 1

8 8 51 1 0 424 0 0 0 8 5 0 1 8

0 0 13 0 0 1 23 0 0 1 0 0 0 3

0 0 6 0 2 0 0 4 0 0 0 0 1 5

1 3 15 4 0 2 0 0 34 0 2 0 0 2

2 3 37 1 5 3 0 0 1 424 3 2 3 6

4 13 13 0 0 5 0 0 0 2 100 0 1 3

0 0 7 0 1 0 1 0 0 4 0 45 0 1

1 0 3 0 0 3 0 0 0 3 0 0 48 9

5 14 211 1 1 10 3 1 2 41 4 3 19 936

27 64 692 17 7 64 2 0 5 40 25 7 8 63

201 529 7.651 110 71 694 43 7 86 648 224 68 98 1.287

Amstelland-Meerlanden

96

300

524

42

1

446

1

0

46

13

122

0

4

36

202

1.844

Zaanstreek-Waterland

1

10

381

8

58

17

27

12

2

440

6

52

60

1.004

127

2.222

106

368

7.341

96

63

514

41

18

63

490

141

59

67

1.251

Herkomst:

11

36

Totaal

* Excl. WOV & De Vooruitgang

1.021 11.717

Wachttijden 11

37

Wachttijd, inschrijftijd en zoektijd Gemiddelde wachttijd, inschrijftijd en zoektijd bij verhuring per jaar, per gemeente / (deel)regio, 2022 en 2023 (Bron: WoningNet & Woonmatch*)

11

38

o Voor de wachttijden van woningzoekenden voor corporatiewoningen hanteren we hier drie indicatoren: 2022 2023

Wachttijd

Inschrijftijd**

Zoektijd

2022 2023

2022 2023

Aalsmeer

17,4

9,2

10,7

7,9

5,7

4,6

o Inschrijftijd is de tijd tussen inschrijving en toewijzing;

Amstelveen

15,1 13,5

10,5

9,8

7,2

5,9

Amsterdam

12,5 11,0

10,2

9,2

6,4

5,7

Diemen

18,1 15,9

12,4 10,6

8,0

6,1

Edam-Volendam*

12,1 13,4

9,2

-

2,3

2,7

o Wachttijd is de inschrijftijd inclusief evt. extra inschrijftijd op basis van overgangsregelingen (woonduur). Deze wachttijd was tot 2023 bepalend voor de toewijzingen in het aanbodmodel en is bij de introductie van het puntensysteem vertaald in wachtpunten;

Haarlemmermeer

14,3 14,6

10,8 10,8

6,8

6,7

Landsmeer

16,0 16,4

12,0 11,5

6,8

6,9

Oostzaan*

10,3 18,1

10,3

9,7

5,9

o Deze indicatoren worden alleen weergegeven voor woningzoekenden die via het aanbodmodel of lotingmodel een woning hebben gevonden. 4,3

Ouder-Amstel

11,2 14,7

5,2 11,1

2,2

8,5

Purmerend

13,8 13,7

10,9 10,0

2,9

Uithoorn

15,9 11,7

11,0

9,8

6,8

Waterland

16,7 20,2

10,3 12,2

2,4

Wormerland

19,7 21,1

11,7 12,1

4,5

6,5

Zaanstad

14,2 13,5

10,8 10,7

6,9

6,8

o De gemiddelde wachttijd van woningzoekenden die in 2023 een woning vonden in de regio Amsterdam bedroeg 12,1 jaar. Geslaagde 3,2 woningzoekenden bij WoningNet stonden gemiddeld 9,6 jaar 6,1 ingeschreven. 2,2

o Gemiddeld vonden woningzoekenden in 2023 bijna zes jaar na hun eerste reactie bij WoningNet of Woonmatch een woning.

o De gemiddelde wachttijd is in 2023 in alle deelregio’s afgenomen ten opzichte van 2022. Alleen in Zaanstreek-Waterland is de gemiddelde 6,2 zoektijd toegenomen.

Amstelland-Meerlanden

15,2 13,3

10,7 10,0

6,7

Zaanstreek-Waterland

14,4 14,3

10,9 10,7

4,9

5,2

Totaal

13,4 12,1

10,4

6,1

5,7

9,6

o Zoektijd is de tijd tussen eerste reactie en toewijzing.

* Excl. WOV & De Vooruitgang ** Inschrijftijd in 2023 exclusief Woonmatch

Wachttijd en zoektijd per leeftijdsklasse Gemiddelde wachttijd en zoektijd bij verhuring naar leeftijdsklasse, regio Amsterdam, 2022 en 2023 (Bron: WoningNet & Woonmatch*)

11

17,9

17,7

13,8

16,4

16,9

16,4

14,1

11,8

11,8

o Woningzoekenden tussen 35 en 45 jaar hebben gemiddeld de langste zoektijd: 10,1 jaar in 2023. In 2022 was dit 10,2 jaar.

6,6

7,2

o De gemiddelde wachttijd is het hoogst bij 65-plussers: 17,7 jaar in 2023. Een deel van deze groep heeft nog recht op extra inschrijftijd op grond van hun woonduur. De gemiddelde inschrijftijd van deze groep is 9,0 jaar. o De groep met de langste gemiddelde inschrijftijd in 2023 zijn de woningzoekenden tussen 45 en 55 jaar: 14,2 jaar.

3,2

3,6

20,0 18,0 16,0 14,0 12,0 10,0 8,0 6,0 4,0 2,0 0,0

14,9

Wachttijd**

Tot 23 jaar 23 tot 28 jaar 28 tot 35 jaar 35 tot 45 jaar 45 tot 55 jaar 55 tot 65 jaarVanaf 65 jaar 2022

2023

Zoektijd

o Jongeren hebben per definitie lage wachttijden. Zij kunnen zich immers pas vanaf 18 jaar inschrijven en beginnen met reageren. o In de leeftijdsklassen tot 28 jaar is de gemiddelde zoektijd licht gestegen.

6,6

7,5

6,6

6,7

6,0

9,4

8,0

9,4

10,2

10,0

10,1

12,0

3,8

3,7

3,6

3,2

1,9

2,0

1,7

4,0

0,0

Tot 23 jaar 23 tot 28 jaar 28 tot 35 jaar 35 tot 45 jaar 45 tot 55 jaar 55 tot 65 jaarVanaf 65 jaar

39

2022

2023

* Excl. WOV & De Vooruitgang

Wachttijd per leeftijdsklasse Gemiddelde wachttijd bij verhuring naar leeftijdsklasse, per gemeente / (deel)regio, 2023 (Bron: WoningNet*)

Tot 23 jaar 23 tot 28 jaar 28 tot 35 jaar 35 tot 45 jaar 45 tot 55 jaar 55 tot 65 jaar Vanaf 65 jaar

11

40

Totaal

Aalsmeer

3,5

6,0

12,1

14,5

-

15,1

34,2

9,2

Amstelveen

2,1

5,3

12,5

15,0

17,5

16,4

21,9

13,5

Amsterdam

3,2

6,6

11,9

14,4

16,4

13,4

14,0

11,0

Diemen

-

8,2

11,5

18,7

24,5

10,5

20,2

15,9

Edam-Volendam*

-

-

9,0

13,4

-

-

21,8

13,4

Haarlemmermeer

3,8

7,4

12,0

14,6

17,8

14,0

23,4

14,6

Landsmeer

-

7,2

-

-

15,7

-

31,8

16,4

Oostzaan*

-

-

-

-

-

-

-

18,1

Ouder-Amstel

1,7

-

13,5

17,5

18,0

-

19,4

14,7

Purmerend

4,0

6,2

12,1

13,0

14,4

11,1

19,8

13,7

Uithoorn

3,7

7,2

11,8

11,4

16,8

-

17,6

11,7

Waterland

-

6,6

12,4

-

-

18,5

30,1

20,2

Wormerland

4,6

8,1

11,8

13,1

15,5

-

36,8

21,1

Zaanstad

3,8

7,6

10,9

13,2

15,5

15,6

21,7

13,5

Amstelland-Meerlanden

2,9

6,7

12,1

14,3

17,9

14,5

22,1

13,3

Zaanstreek-Waterland

3,8

7,1

11,3

13,2

15,1

14,2

22,9

14,3

Totaal

3,2

6,6

11,8

14,1

16,4

13,8

17,7

12,1

* Excl. WOV & De Vooruitgang

Wachttijd en zoektijd naar huishoudengrootte Gemiddelde wachttijd en zoektijd bij verhuring naar huishoudengrootte, regio Amsterdam, 2022 en 2023 (Bron: WoningNet & Woonmatch*)

1 persoon

11

15,0

14,8

12,8

13,6

13,1

14,4

16,7

17,3 10,8

20,0 18,0 16,0 14,0 12,0 10,0 8,0 6,0 4,0 2,0 0,0

12,3

Wachttijd

Wachttijd**

o Op basis van de gemiddelde wachttijd lijken huishoudens met 2 personen het meeste geduld te moeten hebben. Dit zijn echter vaak 65-plussers die gebruikmaken van extra inschrijftijd (zie hiervoor). In 2023 bedroeg de gemiddelde wachttijd van 2-persoonshuishoudens 16,7 jaar en de gemiddelde inschrijftijd 11,5 jaar. o Huishoudens met drie personen hebben gemiddeld de langste inschrijftijd: 11,9 jaar.

2 personen

3 personen 2022

4 personen

5 en meer personen

2023

o De gemiddelde zoektijd is langer naarmate het huishouden uit meer personen bestaat. Huishoudens met 5 of meer personen tekenden in 2023 gemiddeld 9,3 jaar na hun eerste reactie een huurcontract.

Zoektijd 12,0

9,3

10,0

8,6

9,0

8,2

4,8

4,0

6,4

6,0

6,1

8,6

8,0

5,4

Zoektijd

10,0

2,0 0,0 1 persoon

41

2 personen

3 personen 2022

2023

4 personen

5 en meer personen

* Excl. WOV & De Vooruitgang ** 2023 voorlopig exclusief Woonmatch

Wachttijd naar huishoudengrootte Gemiddelde wachttijd bij verhuring naar huishoudengrootte, per gemeente / (deel)regio, 2023 (Bron: WoningNet*)

1 persoon

11

42

2 personen 3 personen

4 personen

5 en meer personen

Totaal

Aalsmeer

6,8

17,0

15,5

9,8

-

9,2

Amstelveen

11,5

19,9

15,2

15,4

16,9

13,5

Amsterdam

9,9

14,6

13,7

13,1

14,1

11,0

Diemen

14,7

20,4

16,0

11,9

-

15,9

Edam-Volendam*

14,4

16,7

-

8,4

-

13,4

Haarlemmermeer

12,3

23,5

13,1

11,4

17,0

14,6

Landsmeer

17,5

17,3

14,4

-

-

16,4

Oostzaan*

13,6

-

-

-

-

18,1

Ouder-Amstel

12,8

16,2

18,1

-

14,4

14,7

Purmerend

13,2

14,8

12,1

11,6

14,2

13,7

Uithoorn

11,2

14,6

10,7

13,1

10,1

11,7

Waterland

19,6

24,9

17,1

-

-

20,2

Wormerland

21,1

25,2

10,7

-

-

21,1

Zaanstad

12,7

16,6

11,3

12,6

15,4

13,5

Amstelland-Meerlanden

11,3

20,5

13,6

13,0

15,8

13,3

Zaanstreek-Waterland

13,7

17,0

11,8

12,2

16,9

14,3

Totaal

10,8

16,7

13,1

12,8

15,0

12,1

* Excl. WOV & De Vooruitgang

Wachttijd en zoektijd naar inkomen Gemiddelde wachttijd en zoektijd bij verhuring naar inkomen, regio Amsterdam, 2022 en 2023 (Bron: WoningNet & Woonmatch*)

o Woningzoekenden met een inkomen tot €25.475 hadden in 2023 een gemiddelde wachttijd van 10,6 jaar, ruim een jaar minder dan in 2022. 16,3

12,0

16,6

14,3

15,9

o Huishoudens met een inkomen vanaf €48.626 hadden in 2023 een relatief korte wachttijd, net als in 2022. 6,6

25.475 of minder

11

13,5

14,8 10,6

18,0 16,0 14,0 12,0 10,0 8,0 6,0 4,0 2,0 0,0

11,9

Wachttijd

Wachttijd**

25.476 t/m 34.575

34.576 t/m 44.035 2022

44.036 t/m 48.625

o Woningzoekenden met een inkomen tussen €44.036 en €48.625 hadden in 2023 zowel de langste gemiddelde wachttijd (16,3 jaar) als zoektijd (7,9 jaar).

48.626 of meer

2023

4,3

7,9

6,9

6,7

7,1

2,8 25.475 of minder

43

5,8

6,5 5,1

9,0 8,0 7,0 6,0 5,0 4,0 3,0 2,0 1,0 0,0

5,7

Zoektijd

Zoektijd

25.476 t/m 34.575

34.576 t/m 44.035 2022

2023

44.036 t/m 48.625

48.626 of meer

* Excl. WOV & De Vooruitgang ** 2023 voorlopig exclusief Woonmatch

Wachttijd naar inkomen Gemiddelde wachttijd bij verhuring naar huishoudengrootte, per gemeente / (deel)regio, 2023 (Bron: WoningNet & Woonmatch*)

11

44

€25.475 of minder

€25.476 t/m €34.575

€34.576 t/m €44.035

€44.036 t/m €48.625

€48.626 of meer

Onbekend

Totaal

Aalsmeer

7,0

12,7

19,5

-

-

-

9,2

Amstelveen

10,9

17,5

17,7

18,3

-

-

13,5

Amsterdam

9,8

11,8

12,7

14,5

4,5

9,9

11,0

Diemen

16,1

18,8

15,1

-

-

-

15,9

Edam-Volendam*

11,4

14,2

13,5

-

-

-

13,4

Haarlemmermeer

12,3

18,5

16,7

14,7

-

-

14,6

Landsmeer

16,5

-

13,2

-

-

-

16,4

Oostzaan*

-

-

-

-

-

-

18,1

Ouder-Amstel

11,8

19,5

18,3

16,4

-

-

14,7

Purmerend

12,3

14,5

15,9

19,1

3,9

-

13,7

Uithoorn

10,9

13,3

-

25,4

-

-

11,7

Waterland

15,7

31,1

21,7

-

-

-

20,2

Wormerland

19,0

15,9

24,1

24,8

-

-

21,1

Zaanstad

11,9

14,2

15,6

17,0

14,0

-

13,5

Amstelland-Meerlanden

11,1

17,3

17,0

16,7

-

-

13,3

Zaanstreek-Waterland

12,5

15,2

16,7

18,4

6,5

-

14,3

Totaal

10,6

13,5

14,3

16,3

6,6

12,2

12,1

* Excl. WOV & De Vooruitgang

Wachttijd en zoektijd van starters, doorstromers en vestigers Gemiddelde wachttijd en zoektijd bij verhuring naar starters, doorstromers en vestigers, regio Amsterdam, 2022 en 2023 (Bron: WoningNet & Woonmatch*) Wachttijd in 2023

Wachttijd en zoektijd 18,0 16,0 14,0 12,0 10,0 8,0 6,0 4,0 2,0 0,0

Vestiger

Totaal

Aalsmeer

6,7

14,1

13,2

9,2

Amstelveen

8,4

20,3

12,1

13,5

Amsterdam

8,6

14,6

9,0

11,0

Diemen

11,0

19,3

13,9

15,9

Edam-Volendam*

11,3

17,0

-

13,4

Haarlemmermeer

10,4

18,6

13,4

14,6

Landsmeer

10,3

20,6

-

16,4

Oostzaan*

8,3

-

-

18,1

o Starters hebben ook in 2023 een veel kortere gemiddelde wachttijd dan doorstromers.

Ouder-Amstel

9,8

18,9

-

14,7

Purmerend

12,2

15,5

11,0

13,7

o Dit verschil wordt deels verklaard door het feit dat sommige doorstromers nog extra inschrijftijd hebben op basis van de overgangsregeling voor de afschaffing van woonduur.

Uithoorn

10,0

14,5

11,3

11,7

Waterland

16,5

24,0

-

20,2

Wormerland

11,1

28,2

-

21,1

Zaanstad

10,5

16,9

11,0

13,5

Amstelland-Meerlanden

9,2

18,3

12,9

13,3

Zaanstreek-Waterland

11,3

17,6

11,4

14,3

Totaal 9,2 * Excl. WOV & De Vooruitgang

16,0

10,2

12,1

Doorstromer

Vestiger

Starter

Wachttijd

Doorstromer

7,2

7,6 5,7

5,8

5,6

6,2

10,2

11,6

9,2

10,3

Starter

11

16,0

Doorstromer

16,7

Starter

Vestiger

Zoektijd 2022

2023

o Daarnaast zijn doorstromers vaak ouder dan starters, waardoor ze meer inschrijftijd hebben opgebouwd. o De verschillen in zoektijd tussen starters en doorstromers zijn veel kleiner. Vestigers hebben gemiddeld genomen de langste zoektijd. 45

Punten 11

46

Punten per soort Gemiddeld aantal punten bij verhuring per jaar (excl. urgenten), per gemeente / (deel)regio, 2023 (Bron: WoningNet & Woonmatch*)

11

47

Zoek- Situatiepunten punten

Startpunten

o Sinds medio januari 2023 worden woningen in het aanbodmodel niet meer toegewezen op basis van wachttijd maar op basis van punten.

Punten totaal

Wachtpunten

Aalsmeer

14,3

10,5

3,7

0,1

0,0

Amstelveen

18,9

15,4

3,4

0,1

0,0

Amsterdam

15,4

11,4

3,3

0,1

o Bij de overgang is de wachttijd van woningzoekenden overgezet in wachtpunten. Na de invoering konden woningzoekenden situatiepunten 0,6 aanvragen en zoekpunten opbouwen.

Diemen

19,1

16,2

2,8

0,2

0,0

Edam-Volendam*

16,1

12,7

2,7

0,6

0,0

Haarlemmermeer

18,0

14,6

3,2

0,3

o De woningzoekenden die in 2023 een woning vonden in de regio Amsterdam hadden gemiddeld 16,3 punten opgebouwd, waarvan 12,6 wachtpunten, 3,2 zoekpunten en 0,2 situatiepunten. 0,0

Landsmeer

19,2

16,1

3,1

0,0

0,0

Oostzaan*

21,4

14,8

6,6

0,0

Ouder-Amstel

19,7

17,3

2,1

0,0

o Door het opbouwen van zoekpunten was het gemiddelde aantal zoekpunten en het totale aantal punten aan het eind van het jaar veel 0,0 hoger dan in de eerste maanden na de invoering. 0,3

Purmerend

16,7

13,4

2,9

0,4

0,0

Uithoorn

15,3

11,8

3,1

0,4

0,0

Waterland

23,4

21,5

1,7

0,2

0,0

Wormerland

23,8

21,4

2,2

0,2

0,0

Zaanstad

17,3

13,6

3,2

0,4

0,1

Amstelland-Meerlanden

17,6

14,2

3,2

0,2

0,0

Zaanstreek-Waterland

17,9

14,4

3,0

0,4

0,1

Totaal

16,3

12,6

3,2

0,2

0,4

o Het gemiddelde aantal punten was het hoogst in Wormerland.

* Excl. WOV & De Vooruitgang

Punten per leeftijdsklasse Gemiddeld aantal punten bij verhuring naar leeftijdsklasse, regio Amsterdam, 2023 (Bron: WoningNet & Woonmatch*)

0,0

2,0

4,0

6,0

Tot 23 jaar

8,0

10,0

12,0

14,0

16,0

18,0

20,0

9,0

o Het gemiddelde aantal punten is het hoogst bij 45- tot 55jarigen: 19,4 punten. Zij hadden gemiddeld minder wachtpunten dan 65-plussers maar meer zoekpunten.

o Jongeren hebben de minste punten, omdat zij weinig wachttijd hebben, maar wel de meeste zoekpunten. 23 tot 28 jaar

12,6

o Startpunten komen alleen voor bij woningzoekenden tussen 23 en 35 jaar, die moeten verhuizen uit een jongerenwoning.

28 tot 35 jaar

17,9

11 35 tot 45 jaar

17,3

45 tot 55 jaar

19,4

55 tot 65 jaar

16,4

Vanaf 65 jaar

48

Wachtpunten

18,9

Zoekpunten

Situatiepunten

Startpunten

Punten totaal

* Excl. WOV & De Vooruitgang

Punten per leeftijdsklasse Gemiddeld aantal punten bij verhuring naar leeftijdsklasse, per gemeente / (deel)regio, 2023 (Bron: WoningNet & Woonmatch*)

Tot 23 jaar 23 tot 28 jaar 28 tot 35 jaar 35 tot 45 jaar 45 tot 55 jaar 55 tot 65 jaar Vanaf 65 jaar

11

49

Totaal

Aalsmeer

9,2

11,4

-

17,5

-

11,9

34,7

14,3

Amstelveen

8,1

14,0

18,7

18,1

20,1

19,9

22,2

18,9

Amsterdam

8,8

12,7

19,1

17,6

19,1

16,1

15,3

15,4

Diemen

-

13,6

18,3

-

25,6

12,5

21,1

19,1

Edam-Volendam*

-

-

16,2

14,8

-

-

24,2

16,1

Haarlemmermeer

12,3

12,5

15,6

18,4

22,1

16,5

24,1

18,0

Landsmeer

-

11,8

-

-

18,7

-

30,1

19,2

Oostzaan*

-

-

-

-

-

-

-

21,4

Ouder-Amstel

-

-

18,3

19,9

20,1

-

21,0

19,7

Purmerend

9,8

12,3

16,9

15,7

16,5

14,4

20,5

16,7

Uithoorn

7,8

12,1

17,1

13,3

20,1

-

19,9

15,3

Waterland

-

12,3

14,5

-

-

19,8

35,1

23,4

Wormerland

7,2

14,1

16,3

15,6

17,9

-

38,3

23,8

Zaanstad

9,5

12,7

16,0

17,1

19,7

18,4

23,0

17,3

Amstelland-Meerlanden

9,4

12,5

17,0

17,4

21,3

16,7

22,9

17,6

Zaanstreek-Waterland*

9,3

12,7

16,2

16,6

18,3

16,8

24,4

17,9

Totaal

9,0

12,6

17,9

17,3

19,4

16,4

18,9

16,3 * Excl. WOV & De Vooruitgang

Punten naar huishoudengrootte Gemiddeld aantal punten bij verhuring naar huishoudengrootte, regio Amsterdam, 2023 (Bron: WoningNet & Woonmatch*)

0,0

5,0

10,0

1 persoon

15,0

20,0

25,0

15,1

2 personen

20,6

3 personen

o Geslaagde woningzoekenden die met 2 personen verhuizen hadden gemiddeld de meeste punten (20,6) en huishoudens met 1 persoon de minste (15,1). o De samenstelling van de punten verschilt weinig naar huishoudengrootte. Bij alleenstaanden komen situatiepunten nauwelijks voor. Alleen jonge alleenstaanden kunnen in aanmerking komen voor situatiepunten.

17,4

11 4 personen

16,5

5 en meer personen

Wachtpunten

50

18,1

Zoekpunten

Situatiepunten

Startpunten

Punten totaal

* Excl. WOV & De Vooruitgang

Punten naar huishoudengrootte Gemiddeld aantal punten bij verhuring naar huishoudengrootte, per gemeente / (deel)regio, 2023 (Bron: WoningNet & Woonmatch*)

1 persoon

11

4 personen

5 en meer personen

Totaal

Aalsmeer

12,0

21,6

17,0

-

-

14,3

Amstelveen

18,4

23,3

17,6

18,6

17,7

18,9

Amsterdam

14,5

19,0

17,7

16,5

18,2

15,4

Diemen

16,8

25,0

22,6

-

-

19,1

Edam-Volendam*

-

-

-

-

-

0,0

Haarlemmermeer

15,3

26,3

17,7

16,8

21,4

18,0

Landsmeer

20,8

20,0

-

-

-

19,2

-

-

-

-

-

21,4

Ouder-Amstel

21,7

20,1

20,1

-

16,4

19,7

Purmerend*

15,0

20,1

17,9

-

-

16,7

Uithoorn

14,5

17,4

15,3

15,7

15,8

15,3

Waterland

26,2

-

-

-

-

24,7

Wormerland

24,2

27,3

14,0

-

-

23,8

Zaanstad

15,9

20,5

17,9

16,6

18,2

17,3

Amstelland-Meerlanden

15,9

23,8

17,2

16,9

18,6

17,6

Zaanstreek-Waterland*

16,8

21,6

17,5

16,7

18,3

18,1

Totaal

15,0

20,8

17,5

16,7

18,3

16,3

Oostzaan

51

2 personen 3 personen

* Excl. WOV & De Vooruitgang

Punten naar inkomen Gemiddeld aantal punten bij verhuring naar inkomen, regio Amsterdam, 2022 en 2023 (Bron: WoningNet & Woonmatch*)

0,0

5,0

10,0

25.475 of minder

15,0

20,0

15,0

25.476 t/m 34.575

17,7

34.576 t/m 44.035

18,3

44.036 t/m 48.625

18,7

11

48.626 of meer

Wachtpunten

52

25,0

o Over het algemeen hadden geslaagde kandidaten met een hoger inkomen meer punten bij toewijzing dan lagere inkomens.

o De groep met een inkomen vanaf €48.626 vormt een uitzondering op die regel, maar dit betreft slechts 10 verhuringen. o De verschillen tussen inkomensgroepen werden in 2023 vooral bepaald door de verschillen in wachttijd. Dit kan de komende jaren veranderen, als de zoekpunten een grotere rol gaan spelen. o Geslaagde kandidaten met een inkomen tot €25.475 hadden in 2023 gemiddeld de meeste zoekpunten (3,3).

6,1

Zoekpunten

Situatiepunten

Startpunten

Punten totaal

* Excl. WOV & De Vooruitgang

Punten naar inkomen Gemiddeld aantal punten bij verhuring naar inkomen, per gemeente / (deel)regio, 2023 (Bron: WoningNet & Woonmatch*)

11

53

€25.475 of minder

€25.476 t/m €34.575

€34.576 t/m €44.035

€44.036 t/m €48.625

€48.626 of meer

Onbekend

Totaal

Aalsmeer

12,4

14,0

27,8

-

-

-

14,3

Amstelveen

17,4

20,6

22,4

16,9

-

-

18,9

Amsterdam

14,3

16,6

16,8

17,0

5,3

17,0

15,4

Diemen

18,9

22,1

17,8

-

-

-

19,1

Edam-Volendam*

12,4

18,4

16,3

-

-

-

16,1

Haarlemmermeer

16,1

21,8

20,1

16,4

-

-

18,0

Landsmeer

20,3

-

13,6

-

-

-

19,2

Oostzaan*

-

-

-

-

-

-

21,4

Ouder-Amstel

17,9

24,5

20,6

19,6

-

-

19,7

Purmerend

16,1

17,3

19,3

19,5

6,0

-

16,7

Uithoorn

14,4

18,0

-

27,8

-

-

15,3

Waterland

18,3

31,7

26,8

-

-

-

23,4

Wormerland

24,1

18,8

25,9

26,8

-

-

23,8

Zaanstad

15,7

18,2

20,2

20,9

-

-

17,3

Amstelland-Meerlanden

15,8

20,7

20,8

18,1

-

-

17,6

Zaanstreek-Waterland

16,2

18,7

20,6

21,3

6,3

-

17,9

Totaal

15,0

17,7

18,3

18,7

6,1

17,9

16,3

* Excl. WOV & De Vooruitgang

Punten van starters, doorstromers en vestigers Gemiddeld aantal punten bij verhuring naar starters, doorstromers en vestigers, regio Amsterdam, 2022 en 2023 (Bron: WoningNet & Woonmatch*) 0,0

5,0

10,0

Starter

15,0

19,6

Vestiger

Wachtpunten

25,0

13,6

Zoekpunten

Situatiepunten

Startpunten

Punten totaal

o Dankzij hun langere wachttijd hebben doorstromers gemiddeld meer punten bij toewijzing dan starters en vestigers. o Starters hebben wel de meeste zoekpunten en situatiepunten en profiteren dus het meest van het nieuwe puntensysteem.

o Starters in Aalsmeer hadden gemiddeld relatief weinig punten bij toewijzing, terwijl doorstromers in Waterland juist relatief veel punten hadden.

54

Punten in 2023

13,9

Doorstromer

11

20,0

Starter

Doorstromer

Vestiger

Totaal

Aalsmeer

11,8

17,2

17,8

14,3

Amstelveen

15,4

22,9

15,5

18,9

Amsterdam

13,2

18,8

12,5

15,4

Diemen

16,3

21,3

-

19,1

Edam-Volendam*

13,8

19,9

-

16,1

Haarlemmermeer

15,0

21,0

16,2

18,0

Landsmeer

15,3

22,2

-

19,2

Oostzaan*

16,5

-

0,0

21,4

Ouder-Amstel

17,0

21,8

-

19,7

Purmerend

15,8

18,1

12,8

16,7

Uithoorn

14,1

17,2

15,4

15,3

Waterland

19,0

29,1

-

23,4

Wormerland

15,3

30,1

-

23,8

Zaanstad

15,1

20,3

14,7

17,3

Amstelland-Meerlanden

14,7

20,8

16,4

17,6

Zaanstreek-Waterland

15,5

20,8

14,3

17,9

Totaal 13,9 * Excl. WOV & De Vooruitgang

19,6

13,6

16,3

Slaagkansen 11

55

Slaagkansen Slaagkansen per jaar, per gemeente / (deel)regio, 2022 en 2023 (Bron: WoningNet & Woonmatch*)

11

56

o Slaagkansen worden berekend door het aantal verhuringen via advertenties te delen door het aantal actief woningzoekenden.

2022

2023

+/-

Aalsmeer

0,6%

0,5%

-0,2%

Amstelveen

0,8%

0,6%

-0,2%

Amsterdam

5,4%

3,5%

-1,9%

Diemen

0,5%

0,2%

-0,3%

Edam-Volendam*

0,9%

0,6%

Haarlemmermeer

1,7%

0,9%

o Voor de hele regio bedroeg de slaagkans in 2023 4,8%. Daarmee was de slaagkans 2,0%-punt lager dan in 2022. Deze daling wordt vooral verklaard -0,3% door de stijging van het aantal actief woningzoekenden. Tegelijkertijd is ook het aantal verhuringen gedaald. -0,8%

Landsmeer

0,3%

0,2%

-0,1%

Oostzaan*

0,1%

0,1%

Ouder-Amstel

0,3%

0,2%

Purmerend

2,5%

1,4%

-1,1%

Uithoorn

0,7%

0,6%

-0,1%

Waterland

1,4%

1,0%

Wormerland

0,7%

0,4%

Zaanstad

1,8%

1,1%

o De slaagkans geeft aan hoeveel procent van de actief woningzoekenden een (geadverteerde) woning heeft gevonden.

o In de tabel staan de slaagkansen per gemeente waar de geadverteerde woning staat. Het gaat om de slaagkansen van alle woningzoekenden die in 0,0% die gemeente hebben gezocht, dus niet alleen van lokale woningzoekenden. -0,1% (Zie p. 63 voor de slaagkansen naar herkomst.) o In Amsterdam is de slaagkans met 3,5% veel hoger dan in de andere gemeenten. Als gevolg van de berekeningswijze is de slaagkans in grote -0,5% gemeenten automatisch hoger dan in kleine gemeenten. Dat betekent niet dat het makkelijker is om in Amsterdam een woning te vinden dan in de rest -0,4% van de regio. -0,7%

o Slaagkansen zijn vooral geschikt om de ontwikkeling in de tijd te volgen. In alle gemeenten is de slaagkans gedaald, omdat in 2023, na de introductie -0,8% van zoekpunten, veel meer woningzoekenden actief zijn gaan zoeken.

Amstelland-Meerlanden

2,2%

1,5%

Zaanstreek-Waterland

2,7%

1,6%

-1,1%

Totaal

6,8%

4,8%

-2,0%

* Excl. WOV & De Vooruitgang

Slaagkansen naar leeftijd en huishouden Slaagkansen naar leeftijdsklasse en aantal personen, regio Amsterdam, 2023 (Bron: WoningNet & Woonmatch*)

25,0%

16,6%

21,2%

20,0% 15,0%

11

5,5%

9,2% 4,2%

6,9%

4,2%

7,2%

3,9%

4,6%

4,6%

5,5%

2,2%

5,0%

3,2%

10,0%

0,0% Tot 23 jaar 23 tot 28 jaar 28 tot 35 jaar 35 tot 45 jaar 45 tot 55 jaar 55 tot 65 jaar Vanaf 65 jaar 2022

2023

o 65-plussers hebben nog altijd veruit de hoogste slaagkans. Dit komt deels door het labelen van woningen voor senioren. Daarnaast hebben veel senioren in het verleden veel wachttijd opgebouwd, die bij de overgang naar het puntensysteem is omgezet in wachtpunten. o Ondanks het labelen van jongerenwoningen hebben jongeren tot 23 jaar de laagste slaagkans. De meeste jongeren hebben weinig wachtpunten. Veel jongeren reageren wel actief op advertenties, waardoor ze in het nieuwe systeem zoekpunten opbouwen. Hierdoor krijgen ze meer woningen toegewezen dan voorheen. Dit vertaalt zich nog niet in een hogere slaagkans, omdat het aantal actieve jongeren nog meer is gestegen**.

8,0%

o De verschillen in slaagkansen tussen verschillende typen huishoudens zijn relatief klein.

3,0%

4,8%

7,0% 5,0%

6,5%

6,7% 5,3%

4,0%

4,7%

5,0%

5,0%

6,5%

6,0%

7,0%

7,0%

o Woningen die geschikt zijn voor grote huishoudens worden vaak gelabeld voor gezinnen, waardoor de slaagkans voor grote huishoudens op peil blijft.

2,0% 1,0% 0,0% 1 persoon

57

o Binnen de alleenstaanden zijn grote verschillen in slaagkansen tussen jongeren en ouderen (zie hierboven), maar die verschillen worden hier uitgemiddeld.

2 personen

3 personen 2022

2023

4 personen

5 en meer personen

* Excl. WOV & De Vooruitgang ** In deze cijfers zijn de toewijzingen aan jongeren op basis van motivatie niet meegerekend, omdat die woningen niet geadverteerd zijn.

Slaagkansen per leeftijd Slaagkansen naar leeftijdsklasse, per gemeente / (deel)regio, 2023 (Bron: WoningNet & Woonmatch*)

tot 23 jaar 23 tot 28 jaar 28 tot 35 jaar 35 tot 45 jaar 45 tot 55 jaar 55 tot 65 jaar

11

65 jaar en ouder

Aalsmeer

0,5%

0,8%

0,2%

0,4%

0,1%

0,5%

1,0%

Amstelveen

0,5%

0,3%

0,4%

0,6%

0,7%

0,4%

4,3%

Amsterdam

1,6%

3,9%

2,7%

2,8%

3,0%

4,1%

14,2%

Diemen

0,0%

0,2%

0,1%

0,1%

0,2%

0,2%

2,7%

Edam-Volendam*

0,5%

0,1%

0,4%

0,8%

0,5%

0,8%

3,7%

Haarlemmermeer

0,2%

0,8%

0,7%

0,7%

0,9%

1,6%

5,3%

Landsmeer

0,1%

0,2%

0,1%

0,1%

0,4%

0,1%

1,4%

Oostzaan*

0,0%

0,2%

0,1%

0,0%

0,0%

0,9%

1,9%

Ouder-Amstel

0,1%

0,1%

0,2%

0,3%

0,4%

0,2%

3,2%

Purmerend

0,6%

0,6%

1,1%

1,1%

1,2%

2,3%

10,4%

Uithoorn

0,3%

0,5%

0,6%

0,6%

0,4%

0,2%

4,1%

Waterland

0,2%

0,6%

0,6%

0,4%

0,4%

1,3%

5,6%

Wormerland

0,1%

0,2%

0,3%

0,2%

0,5%

0,1%

4,9%

Zaanstad

0,2%

0,6%

1,3%

1,2%

1,0%

1,6%

6,4%

Amstelland-Meerlanden

0,8%

1,2%

1,1%

1,3%

1,3%

1,6%

7,2%

Zaanstreek-Waterland

0,5%

0,8%

1,6%

1,6%

1,5%

2,3%

9,6%

Totaal

2,2%

4,6%

3,9%

4,2%

4,2%

5,5%

16,6%

58

* Excl. WOV & De Vooruitgang

Slaagkansen naar huishoudengrootte Slaagkansen naar huishoudengrootte, per gemeente / (deel)regio, 2023 (Bron: WoningNet & Woonmatch*)

11

59

1 persoon

2 personen

3 personen

4 personen

5 en meer personen

Aalsmeer

0,5%

0,4%

0,4%

0,3%

0,3%

Amstelveen

0,5%

0,5%

0,7%

0,7%

0,6%

Amsterdam

3,7%

3,0%

3,2%

2,7%

3,5%

Diemen

0,2%

0,2%

0,3%

0,2%

0,2%

Edam-Volendam*

0,6%

0,4%

0,5%

2,5%

0,0%

Haarlemmermeer

0,9%

1,2%

0,7%

0,9%

0,5%

Landsmeer

0,2%

0,3%

0,2%

0,1%

0,1%

Oostzaan*

0,1%

0,2%

0,0%

0,0%

0,0%

Ouder-Amstel

0,2%

0,4%

0,2%

0,3%

0,8%

Purmerend

1,3%

2,6%

1,1%

0,6%

0,6%

Uithoorn

0,4%

0,5%

1,0%

0,8%

0,4%

Waterland

1,0%

1,0%

1,1%

0,6%

0,7%

Wormerland

0,2%

0,8%

0,5%

0,1%

0,2%

Zaanstad

0,8%

1,8%

1,8%

1,9%

0,8%

Amstelland-Meerlanden

1,3%

1,6%

1,9%

1,9%

1,5%

Zaanstreek-Waterland

1,3%

2,7%

2,2%

2,0%

1,0%

Totaal

4,7%

5,0%

5,3%

5,0%

4,8%

* Excl. WOV & De Vooruitgang

Slaagkansen naar inkomen en woonsituatie Slaagkansen naar inkomensklasse en van starters en doorstromers, regio Amsterdam, 2023 (Bron: WoningNet & Woonmatch*)

o De slaagkansen van alle inkomensgroepen zijn in 2023 gedaald ten opzichte van 2022.

10,0%

7,5%

o De (kleine) groep woningzoekenden met een hoger inkomen dan €48.625 heeft de laagste slaagkans.

2,0% 1,0%

11

0,0% 25.475 of minder 25.476 t/m 34.575 34.576 t/m 44.035 44.036 t/m 48.625 2022

48.626 of meer

2023

o Het verschil in slaagkansen tussen starters en doorstromers is in 2023 kleiner geworden. Starters nog altijd een lagere slaagkans dan doorstromers maar hoger dan vestigers.

12,0%

9,6%

10,0% 8,0%

o De verklaring voor het grote verschil is dat doorstromers gemiddeld genomen veel meer wachtpunten hebben dan starters en vestigers. 3,6%

2,0%

2,2%

6,7% 4,5%

4,0%

6,0%

6,0%

0,0% Starter

60

1,1%

3,0%

3,0%

4,1%

4,0%

o Woningzoekenden met een inkomen tussen €44.036 en €48.625 hadden in 2023 de hoogste slaagkans.

5,2%

5,0%

6,2%

6,0%

6,5%

7,0%

7,2%

8,3%

8,0%

9,4%

9,0%

Doorstromer 2022

2023

o Door het opbouwen van zoekpunten zullen de verschillen tussen starters en doorstromers de komende jaren waarschijnlijk kleiner worden.

Vestiger

* Excl. WOV & De Vooruitgang

Slaagkansen naar inkomen Slaagkansen naar inkomensklasse, per gemeente / (deel)regio, 2023 (Bron: WoningNet & Woonmatch*)

11

61

€25.475 of minder

€25.476 t/m €34.575

€34.576 t/m €44.035

€44.036 t/m €48.625

€48.626 of meer

Aalsmeer

0,6%

0,2%

0,5%

0,3%

0,0%

Amstelveen

0,6%

0,5%

0,7%

1,4%

0,1%

Amsterdam

2,9%

4,1%

5,6%

4,7%

0,7%

Diemen

0,2%

0,1%

0,5%

0,2%

0,0%

Edam-Volendam*

0,4%

0,6%

0,8%

2,3%

0,9%

Haarlemmermeer

0,7%

1,0%

1,6%

1,7%

0,2%

Landsmeer

0,2%

0,1%

0,3%

0,2%

0,0%

Oostzaan*

0,3%

0,1%

0,1%

0,0%

0,0%

Ouder-Amstel

0,2%

0,2%

0,3%

0,6%

0,0%

Purmerend

1,0%

1,7%

2,1%

2,5%

1,1%

Uithoorn

0,7%

0,5%

0,1%

0,5%

0,0%

Waterland

0,9%

0,8%

1,5%

1,6%

0,0%

Wormerland

0,1%

0,5%

1,0%

2,5%

0,0%

Zaanstad

0,9%

1,1%

1,8%

2,8%

0,5%

Amstelland-Meerlanden

1,4%

1,3%

1,9%

2,6%

0,2%

Zaanstreek-Waterland

1,2%

1,8%

2,7%

4,0%

0,9%

Totaal

4,1%

5,2%

7,2%

7,5%

1,1%

* Excl. WOV & De Vooruitgang

Slaagkansen van starters, doorstromers en vestigers Slaagkansen van starters en doorstromers en vestigers, per gemeente / (deel)regio, 2023 (Bron: WoningNet & Woonmatch*)

11

62

Starter

Doorstromer

Vestiger

Aalsmeer

0,6%

0,4%

0,3%

Amstelveen

0,5%

0,8%

0,3%

Amsterdam

3,4%

4,7%

1,6%

Diemen

0,1%

0,3%

0,2%

Edam-Volendam*

0,6%

1,2%

0,0%

Haarlemmermeer

0,7%

1,4%

0,6%

Landsmeer

0,1%

0,3%

0,1%

Oostzaan*

0,1%

0,2%

0,0%

Ouder-Amstel

0,2%

0,4%

0,1%

Purmerend

1,1%

2,7%

0,5%

Uithoorn

0,6%

0,6%

0,5%

Waterland

0,6%

2,3%

0,5%

Wormerland

0,3%

0,7%

0,2%

Zaanstad

0,9%

1,7%

0,5%

Amstelland-Meerlanden

1,3%

2,0%

0,9%

Zaanstreek-Waterland

1,4%

2,7%

0,6%

Totaal

4,5%

6,7%

2,2%

* Excl. WOV & De Voruitgang

Slaagkans naar herkomst Slaagkansen per woongemeente / -(deel)regio van de woningzoekende, 2022 en 2023 (Bron: WoningNet en Woonmatch*)

11

2022

2023

+/-

Aalsmeer

8,3%

6,0%

-2,3%

Amstelveen

6,9%

5,3%

-1,6%

Amsterdam

7,3%

5,3%

Diemen

5,8%

3,2%

-2,5%

Edam-Volendam*

4,1%

3,8%

-0,4%

Haarlemmermeer

8,6%

4,7%

-3,9%

Landsmeer

8,4%

5,5%

-3,0%

Oostzaan*

4,7%

5,7%

1,0%

Ouder-Amstel

6,3%

4,6%

-1,7%

Purmerend

7,5%

4,4%

-3,1%

Uithoorn

6,0%

5,4%

-0,6%

Waterland

9,6%

5,4%

-4,2%

Wormerland

8,0%

6,6%

-1,4%

Zaanstad

7,3%

5,5%

-1,8%

Buiten de regio

3,6%

2,2%

-1,4%

Amstelland-Meerlanden

7,4%

4,9%

-2,6%

Zaanstreek-Waterland

7,3%

5,0%

-2,3%

Totaal

De tekst is automatisch uit het bestand gehaald en kan afwijken van het origineel (kolommen, tabellen en koppen lopen door elkaar). Het officiële stuk bij de gemeente is leidend. Bron: https://api.notubiz.nl/document/15230246/1