Monitor Afval en Reining 2025.pdf
Tekst van het document
Monitor afval en reiniging 2025 Onderzoek en Statistiek Onderzoek en Statistiek
In opdracht van: Projectnummer: Auteur: E-mailadres:
Afval en Grondstoffen, Stadswerken 250051 Merijn Heijnen, Leyla Reches, Anne Huijzer, Joris Klingen, Sjoerdje van Heerden m.heijnen@amsterdam.nl
Bezoekadres: Post: Postbus 658
President Kennedylaan 923
Telefoon: Website:
1000 AR Amsterdam 020 251 0333 onderzoek.amsterdam.nl
Foto voorzijde: Roos Trommelen, 2024 Amsterdam, april 2025
Inhoud
Inhoud
2
Samenvatting
3
Inleiding
5
1
Meningen
6
1.1 1.2 1.3 1.4 1.5 1.6 1.7 1.8
6 7 8 9 10 11 11 12
2
3
Een derde van de Amsterdammers vindt de eigen buurt schoon Tevredenheid over aanbieden huishoudelijk afval stabiel Tevredenheid aanbieden grof aval afhankelijk van ophaalsysteem Amsterdammers in Centrum minst tevreden met mogelijkheden afvalscheiding Meeste Amsterdammers leven afvalregels na Drie op de tien bereid mee te werken aan schoonmaakacties Ervaren overlast van vervuiling beoordeeld met voldoende in 2023 Beoordeling schoonhouden van straten, stoepen en groen in 2023
Metingen
15
2.1 2.2 2.3
15 16 17
Grof zwerfafval (op verharding, bij beplanting en op gras) Vullingsgraad afvalbakken Bijplaatsingen van afval bij containers
Meldingen
19
3.1 3.2 3.3 3.4
19 20 22 23
Meldingen afval Meldingen schoon Snelheid van het afhandelen van de meldingen Tevredenheid over het afhandelen van de meldingen
Samenvatting
De Monitor Afval en Reiniging 2025 beschrijft de meningen, metingen en meldingen rondom het schoonhouden van de openbare ruimte in Amsterdam. De focus ligt daarbij op de meest recente gegevens uit 2024. De cijfers in dit rapport zijn afkomstig uit meerdere onderzoeken en databronnen. Het doel is om op het gebied van afval en reiniging een compleet beeld van de stad en de wijken te geven. Dit rapport geeft een beschrijving van de data, maar bevat geen analyse of verklaring van deze cijfers. Vorig jaar verscheen de eerste editie van de Monitor Afval en Reiniging. Net als toen scoren indicatoren rond tevredenheid over afval en reiniging in deze monitor in stadsdeel Centrum het minst goed, met name bij de Burgwallen. In Centrum zijn ook relatief veel meldingen gemaakt. Dit is een ontwikkeling van de afgelopen jaren die wordt doorgezet. Wanneer het gaat om het meten van grof zwerfvuil dan liggen de wijken met de laagste beoordelingen in Zuidoost. In de meer landelijke gebieden, zoals die er zijn in stadsgebied Weesp en stadsdeel Noord, is andermaal het beeld positiever wanneer het gaat om grof zwerfvuil. Hieronder volgen per thema (meningen, metingen en meldingen) de belangrijkste uitkomsten. Meningen De meningen van Amsterdammers zijn afkomstig uit enquête-onderzoek van Onderzoek & Statistiek, te weten de Veiligheidsmonitor en Wonen in de Metropoolregio Amsterdam.
▪ Een derde van de Amsterdammers vond in 2024 de eigen buurt schoon of zeer schoon. Dit aandeel is iets lager dan in 2023 en 2022. Onveranderd is dat bewoners van Weesp, Zuid en Oost relatief het vaakst hun buurt als schoon beoordelen. Het aandeel Amsterdammers dat de eigen buurt vies of zeer vies vindt is toegenomen van ongeveer een vijfde in 2023 tot ruim een kwart in 2024. Met name in stadsdeel Centrum is een sterke toename te zien; twee op de vijf bewoners vindt daar de buurt vies of zeer vies. ▪ Onveranderd is dat twee op de drie Amsterdammers tevreden zijn met de mogelijkheden tot het aanbieden van huishoudelijk afval in hun buurt. De tevredenheid blijft achter in stadsdeel Centrum, waar minder dan de helft van de bewoners tevreden is met de inzameling van huisvuil. Centrum is het enige stadsdeel waar huisvuil overwegend op vaste momenten op straat wordt ingezameld, in plaats van in ondergrondse afvalcontainers. ▪ Andermaal zijn drie op de vijf Amsterdammers tevreden met de mogelijkheden tot het aanbieden van grof afval in de buurt. Er is minder tevredenheid in gebieden waar grof afval op afspraak wordt aangeboden (stadsdeel Centrum en Watergraafsmeer) dan in de rest van de stad. ▪ De helft van de Amsterdammers is (zeer) tevreden met de mogelijkheden om afval te scheiden in hun eigen buurt. Dit is vergelijkbaar met eerdere jaren.
In het Centrum, waar de inzameling van afval voor slechts een klein deel geregeld is via ondergrondse afvalcontainers voor verschillende typen afval, ligt de tevredenheid het laagst. De tevredenheid neemt daar ook iets af ten opzichte van 2023. ▪ Ruim negen op de tien Amsterdammers zeggen zich (bijna) altijd of meestal te houden aan de regels van het aanbieden van afval. Ongeveer drie op de tien Amsterdammers zijn bereid mee te werken aan een actie om de buurt schoon te houden of op te ruimen.
3
▪ Wanneer het gaat om de algemene overlast van vervuiling of het oordeel over het schoonhouden van straten, stoepen en groen dan zijn er geen nieuwe cijfers voor 2024 voor handen. In deze monitor zijn opnieuw de cijfers over 2023 opgenomen. Toen beoordeelden Amsterdammers de ervaren overlast van vervuiling met een gemiddeld rapportcijfer van 5,7. Voor het schoonhouden van de straten en stoepen in de buurt werd in 2023 gemiddeld een 6,2 gegeven en het schoonhouden van groen in de buurt werd gemiddeld met een 6,6 beoordeeld. Metingen Objectieve metingen rondom afval in de openbare ruimte worden gedaan op basis van de CROWmethodiek. De scores variëren van A+ (heel schoon) tot D (zeer vies). In de monitor wordt per indicator beschreven welk aandeel van de scores minimaal een B was, oftewel een A+, A of B. ▪ Voor grof zwerfafval in de openbare ruimte was in 2024 81 procent van de scores een A+, A of B. Dit is lager dan in 2023 (84%) en 2022 (90%), maar boven de norm van 80 procent. Zuidoost had van alle stadsdelen in 2024 het laagste percentage scores dat minimaal een B was: 63 procent, tegen 77 procent in 2023. In Weesp was het aandeel scores dat minimaal een B was het hoogst in 2024: 91 procent. Ook een jaar eerder had Weesp het hoogste en Zuidoost het laagste percentage.
▪ De vullingsgraad van afvalbakken werd in 2024 in 88 procent van de gevallen met een A+, A of B beoordeeld, tegen 84 procent in 2023 en 90 procent in 2022. Daarmee is opnieuw de norm van 80 procent gehaald. Net als in het voorgaande jaar was in 2024 het percentage metingen met minimaal een B het hoogst in Nieuw-West (91%) en het laagst in Weesp (77%). ▪ Wanneer het gaat om bijplaatsingen bij containers dan bestond 83 procent van de scores in 2024 uit een A+, A of B. Dit was 85 procent in zowel 2022 als 2023. Daarmee werd ook in 2024 de norm van 90 procent niet gehaald. In Nieuw-West en Noord (beide 89%) was het percentage het hoogst, in Centrum en West (beide 75%) het laagst. Meldingen Bewoners en medewerkers van de gemeente kunnen meldingen maken over afval en schoon, bijvoorbeeld om aan te geven dat een container vol is of een afvalbak opengebroken. De meldingen zeggen niet direct of het ergens schoon of vies is, maar geven wel een indicatie. ▪ In 2024 werden in Amsterdam 159.528 meldingen over grof afval en containerlocaties gedaan, oftewel 17 per 100 inwoners. Dit is een toename ten opzichte van 2023 (14 per 100 inwoners), nadat het aantal meldingen eerder nog afnam. In alle stadsdelen was een toename van het aantal meldingen. In stadsdeel Centrum zijn wederom relatief de meeste meldingen gedaan, vooral in de wijken Burgwallen Oude-Zijde en Grachtengordel-West.
▪ In 2024 waren er 69.429 meldingen over ‘schoon’ (zoals zwerfvuil), een toename van ongeveer 10.000 meldingen ten opzichte van 2023. Het aantal meldingen per 100 inwoners ging van 6 naar 7. In stadsdeel Centrum werden andermaal relatief de meeste meldingen gedaan, met name bij de Burgwallen. Ook in 2023 was het aantal meldingen per 100 inwoners het hoogst in deze wijken. ▪ In 2024 werd 80 procent van de meldingen rondom afval binnen de termijn afgehandeld, tegen 77 procent in 2023. Voor de meldingen schoon geldt dat 59 procent in 2024 binnen de termijn werd afgehandeld. In 2023 was dit 48 procent en in 2022, toen het aantal meldingen ongeveer de helft was ten opzichte van 2024, nog 78 procent. De norm ligt voor beide type meldingen op 90 procent. ▪ Voor de meldingen over afval geldt in 2024 dat 69 procent tevreden is over de afhandeling van de melding. Over de afhandeling van meldingen in de categorie schoon was 58 procent tevreden in 2024. De norm voor beide type meldingen is 70 procent. Slechts bij een beperkt deel van de meldingen wordt door de melder de tevredenheid teruggekoppeld.
4
Inleiding
De Gemeente Amsterdam heeft doelen vastgesteld met betrekking tot afvalinzameling en reiniging. Deze komen ook terug in 1 Amsterdam Heel en Schoon, het Uitvoeringsprogramma Afval 2020-2025 en in de doelen van de begroting. Samengevat gaat het om twee onderdelen die de gemeente en Amsterdammers samen kunnen verwezenlijken: • •
Amsterdam is een schone stad. Er is weinig of geen afval in de openbare ruimte. Amsterdam voorkomt (rest)afval. Er wordt steeds minder (rest)afval geproduceerd, en het afval dat er is wordt hoogwaardig verwerkt.
Om deze ambities te monitoren heeft Onderzoek en Statistiek (O&S) in 2024 de Monitor Afval en Reiniging ontwikkeld. Het gaat om een beschrijvend rapport, waar meningen, metingen en meldingen met betrekking tot afval en het schoonhouden van de openbare ruimte zijn opgenomen. De in 2024 opgeleverde rapportage beschreef de uitkomsten tot en met 2023. In deze Monitor Afval en Reiniging 2025 staan de cijfers over 2024 centraal. In de monitor worden achtereenvolgens de onderstaande thema’s beschreven. • Hoofdstuk 1: de meningen van Amsterdammers over het schoonhouden van de openbare ruimte in hun buurt, de mogelijkheden tot het aanbieden van huishoudelijk en grof afval en de participatie van Amsterdammers in het schoon houden van hun buurt. • Hoofdstuk 2: De metingen die de Gemeente Amsterdam continu uitvoert volgens de CROWmethode. Het gaat om metingen op het gebied van grof zwerfvuil, over de vullingsgraad van afvalbakken en om grof afval dat geplaatst wordt bij containerlocaties. • Hoofdstuk 3: De meldingen die in Amsterdam gedaan worden over afval en het schoonhouden van de openbare ruimte. Naast het aantal meldingen wordt ingegaan op de snelheid van de afhandeling van de meldingen en de tevredenheid over de afhandeling van de meldingen. Het gaat in alle hoofdstukken om cijfers over het jaar 2024 en de ontwikkelingen sinds 2022.
Voor de indicator algemene overlast van vervuiling of het oordeel over het schoonhouden van straten, stoepen en groen is deze editie geen update beschikbaar: deze gegevens komen uit het onderzoek Wonen in de Metropoolregio Amsterdam, dat eens in de twee jaar plaatsvindt. Voor deze indicatoren zijn, net als in de vorige monitor, de cijfers uit 2023 opgenomen. In ieder hoofdstuk wordt in de eerste alinea de bron van de gebruikte data beschreven. Aan het begin van het rapport is een samenvatting opgenomen met de belangrijkste resultaten.
5
1 Meningen
In dit hoofdstuk staat de mening van Amsterdammers over de eigen buurt centraal, wanneer het gaat om het schoonhouden van de buurt en de mogelijkheden tot aan het aanbieden van huishoudelijk en grof afval. De gegevens komen uit de Veiligheidsmonitor Amsterdam Amstelland en het onderzoek Wonen in de Metropoolregio Amsterdam. De uitkomsten over 2024 zijn telkens weergegeven op een kaart, in de bijbehorende tekst wordt een vergelijking gemaakt met eerdere jaren en worden specifieke stadsdelen en wijken uitgelicht. In 2024 heeft het tweejaarlijkse onderzoek Wonen in de Metropoolregio Amsterdam niet plaatsgevonden, in de paragrafen 1.7 en 1.8 zijn daarom teksten en cijfers over 2023 opgenomen, die ook al gepubliceerd zijn in de vorige Monitor Afval en Reiniging.
1.1 Een derde van de Amsterdammers vindt de eigen buurt schoon Uit de Veiligheidsmonitor blijkt dat 33 procent van de Amsterdammers in 2024 de eigen buurt als (zeer) schoon beoordeelt. Dit percentage ligt iets lager dan in 2023 (35%) en 2022 (36%). In de stadsdelen Zuid (43%) en Oost (41%) ervaart een groter deel van de bewoners de eigen buurt als (zeer) schoon en in stadsgebied Weesp beoordeelt de helft (51%) van de bewoners de eigen buurt als (zeer) schoon. Vooral in de wijk Bloemendalerpolder wordt de eigen buurt als (zeer) schoon ervaren, namelijk door ruim vier op de vijf (83%) bewoners. Ook in de wijk Waterland vinden bewoners de buurt vaak (zeer) schoon (73%), gevolgd door de Zuidas (71%). In deze wijken vonden bewoners in 2022 en 2023 de buurt ook relatief vaak schoon. Figuur 1.1 Aandeel 15-plussers dat het in de buurt (zeer) schoon vindt, naar wijk, 2024 (%)
bron: O&S/Veiligheidsmonitor
Waar 33 procent van de Amsterdammers de buurt als (zeer) schoon beoordeelt, geeft ruim een kwart (27%) aan de eigen buurt (zeer) vies te vinden. Dit aandeel nam toe ten opzichte van 2023 en 2022, toen 21 procent van de Amsterdammers de eigen buurt (zeer) vies vond. In stadsdeel Centrum geeft 41
6
procent van de bevraagde bewoners aan dat ze hun buurt (zeer) vies vinden, dit is een sterke toename ten opzichte van 2023 (30%) en 2022 (26%). Ook in alle andere stadsdelen nam het aandeel bewoners dat de buurt als (zeer) vies ervaart toe ten opzichte van 2022 en 2023, maar minder sterk dan in Centrum. In stadsgebied Weesp ligt het aandeel bewoners dat de buurt als (zeer) vies ervaart het laagst (10%). Vooral in de Burgwallen is een verslechtering te zien. In de Burgwallen-Oude Zijde vindt 70 procent van de bewoners de buurt (zeer) vies en in de Burgwallen-Nieuwe Zijde 60 procent. In 2023 lag dit aandeel lager, respectievelijk 54 en 53 procent. Ook in de Jordaan steeg de perceptie van een vieze buurt, van 31 procent in 2023 naar 47 procent in 2024. Dit beeld komt ook terug in de jaarlijkse Binnenstadsenquête van O&S, waarin een ruime meerderheid van de ondervraagden aangeeft meestal of altijd overlast te hebben van afval, rommel of vuilnis. Dit geldt voor de binnenstad in het algemeen, maar in het Wallengebied wordt de meeste overlast ervaren. De Punt in Nieuw-West maakte tussen 2023 en 2024 een verslechtering door van 27 procent naar 53 procent. Daarnaast steeg het aandeel dat de buurt vies vindt aanzienlijk in de wijk Bijlmermuseum, namelijk van 21 procent in 2023 naar 41 procent.
Hetzelfde geldt voor de IJselbuurt (van 14% naar 35%), de K-buurt (van 19% naar 39%), de Spaarndammerbuurt/Zeeheldenbuurt (van 12% naar 29%), de Omval/Overamstel (van 7% naar 24%) en Banne Buiksloot (van 21% naar 38%). Naast de hierboven genoemde wijken zijn het in stadsdeel West de Van Galenbuurt (44%) en de Da Costabuurt (35%) waar bovengemiddeld veel bewoners hun eigen buurt vies vinden. In Nieuw-West is het aandeel bewoners dat de eigen buurt vies vindt hoog in Slotermeer-West (41%) en Slotermeer-Noordoost (40%). In Oost zijn het vooral de Dapperbuurt (39%) en de Indische Buurt-West (34%) waarbij bewoners de buurt als vies beoordelen. In stadsdeel Zuid zijn het vooral de bewoners in de Oude Pijp (39%) die aangeven dat de buurt vies is.
1.2 Tevredenheid over aanbieden huishoudelijk afval stabiel Uit de Veiligheidsmonitor 2024 blijkt dat twee op de drie (67%) Amsterdammers tevreden zijn met de mogelijkheden tot het aanbieden van huishoudelijk afval in hun buurt. Dit komt overeen met 2023, toen gaf 66 procent aan tevreden te zijn. De tevredenheid blijft achter in stadsdeel Centrum, waar minder dan de helft (44%) van de bewoners tevreden is met de inzameling van huisvuil. Dit is het enige stadsdeel waar huisvuil overwegend op vaste momenten op straat wordt ingezameld, in plaats van in ondergrondse afvalcontainers. Vooral in de wijk Burgwallen-Oude Zijde ligt de tevredenheid laag (28%), gevolgd door de Weteringschans (29%). In beide wijken is sprake van een sterke afname ten opzichte van 2023, toen lag in beide wijken de tevredenheid nog op 46 procent. Ook in andere wijken in het Centrum zoals de Grachtengordel-West (40%), Jordaan (40%), Nieuwmarkt/Lastage (42%), Grachtengordel-Zuid (42%), Burgwallen-Nieuwe Zijde (45%) en Weesperbuurt/Plantage (45%) zijn relatief weinig bewoners tevreden met de mogelijkheden tot het aanbieden van huisvuil. Andere wijken waar relatief weinig bewoners tevreden zijn met de mogelijkheden tot het aanbieden van huisvuil zijn Slotermeer-West, Slotermeer-Noordoost, Venserpolder en Amsterdamse Poort e.o.
7
In andere buurten zijn tussen 2023 en 2024 aanzienlijke verbeteringen te zien. De grootste sprongen in de tevredenheid met de mogelijkheden tot inzameling van huisvuil zien we in Hoofdweg e.o. (van 54% naar 70%), Slotermeer-Zuidoost (van 58% naar 73%), Helmersbuurt (van 66% naar 81%) en de H-buurt (van 56% naar 71%). Figuur 1.2 Aandeel 15-plussers dat (zeer) tevreden is met de mogelijkheden tot het aanbieden van huisvuil in de buurt, naar wijk, 2024 (procenten)
bron: O&S/Veiligheidsmonitor
1.3 Tevredenheid aanbieden grof aval afhankelijk van ophaalsysteem Drie op de vijf (61%) Amsterdammers zijn tevreden met de mogelijkheden tot het aanbieden van grof afval in de buurt, blijkt uit de Veiligheidsmonitor 2024. Dit komt overeen met 2023, toen gaf 60 procent aan tevreden te zijn. Er is hierbij een sterk contrast tussen de gebieden waar grof afval op afspraak wordt aangeboden (stadsdeel Centrum en Watergraafsmeer) en waar dit op een vast moment gebeurt (rest van de stad). Dit contrast bestond ook in eerdere jaren. Van de bewoners van de wijk Watergraafsmeer is 45 procent tevreden met de inzameling van grof afval. In het Centrum gaat het om 34 procent. In de overige gebieden is de meerderheid van bewoners tevreden. De grootste verbeteringen in tevredenheid met de mogelijkheden tot het aanbieden van grof afval tussen 2023 en 2024 zijn te zien in Nellestein in Zuidoost (van 70% naar 85%) en in de Frederik Hendrikbuurt in West (van 57% naar 71%).
8
Figuur 1.3 Aandeel 15-plussers dat (zeer) tevreden is met de mogelijkheden tot het aanbieden van grof afval in de buurt, naar wijk, 2024 (procenten)
bron: O&S/Veiligheidsmonitor
1.4 Amsterdammers in Centrum minst tevreden met mogelijkheden afvalscheiding Uit de Veiligheidsmonitor 2024 blijkt dat de helft (52%) van de Amsterdammers (zeer) tevreden is met de mogelijkheden om afval te scheiden in hun eigen buurt. Dit is vergelijkbaar met eerdere jaren. In stadsdeel Centrum, waar de inzameling van afval voor slechts een klein deel geregeld is via ondergrondse afvalcontainers ligt de tevredenheid het laagst (29%). Dit aandeel neemt ook af ten opzichte van 2023 (34%). Buiten het Centrum zijn er nog enkele wijken die ver onder het stedelijk gemiddelde scoren als het gaat om de tevredenheid met de mogelijkheden om afval te scheiden in de eigen buurt. De Waterlandpleinbuurt (38%), de Van Galenbuurt (40%) en de Da Costabuurt (34%) scoren relatief laag op tevredenheid. Verbeteringen in de tevredenheid over de mogelijkheid tot afvalscheiding tussen 2023 en 2024 zien we in Burgwallen-Nieuwe Zijde (van 20% naar 38%), Helmersbuurt (van 39% naar 54%) en de K-buurt (van 46% naar 59%). In 2023 ligt de tevredenheid met de mogelijkheden tot het scheiden van afval het hoogst in Bloemendalerpolder (84%), Sloten/Nieuw-Sloten (75%) en Zeeburgereiland/Bovendiep (73%).
9
Figuur 1.4 Aandeel 15-plussers dat (zeer) tevreden is met de mogelijkheden tot het scheiden van afval in de buurt, naar wijk, 2024 (procenten)
bron: O&S/Veiligheidsmonitor
1.5 Meeste Amsterdammers leven afvalregels na Ruim negen op de tien (93%) Amsterdammers zeggen zich (bijna) altijd of meestal te houden aan de regels van het aanbieden van afval, blijkt uit de Veiligheidsmonitor 2024. Hiervan zegt 79% zich (bijna) altijd aan de regels te houden en 14% meestal. Daarnaast zegt 2 procent zich soms aan de regels te houden en 1 procent doet dit nooit. De overige 3 procent weet het niet of heeft geen antwoord gegeven. Er zijn geen grote verschillen tussen stadsdelen. In Zuid en Centrum zeggen relatief de meeste bewoners zich (bijna) altijd of meestal te houden aan de afvalregels (respectievelijk 96% en 95%) in Nieuw-West en Zuidoost ligt dit aandeel met 91% het laagst. In Slotermeer-West worden de afvalregels het minst vaak nageleefd. Van de bewoners hier zegt 84% zich (bijna) altijd of meestal te houden aan de afvalregels. Andere wijken waar dit aandeel relatief laag ligt zijn Burgwallen-Oude Zijde, Betondorp (beide 86%), Reigersbos, Osdorp-Midden en Van Galenbuurt (telkens 87%). In de volgende wijken ligt het aandeel bewoners dat de afvalregels (bijna) altijd of meestal naleeft het hoogst: Helmersbuurt, Rijnbuurt en Willemspark (telkens 99%). Deze percentages zijn niet te vergelijken met eerdere jaren wegens een gewijzigde vraagstelling en andere antwoordcategorieën.
10
1.6 Drie op de tien bereid mee te werken aan schoonmaakacties Uit de Veiligheidsmonitor 2024 blijkt dat ongeveer drie van de tien (29%) Amsterdammers bereid is mee te werken aan een actie om de buurt schoon te houden of op te ruimen. Een groter aandeel (38%) zegt misschien bereid te zijn mee te werken aan zo’n actie en 21 procent is daar niet toe bereid. De overige 12 procent zegt het niet te weten of geeft geen antwoord. Een vergelijking met eerdere jaren is moeilijk aangezien de vraagstelling van 2021 tot en met 2023 anders was dan in 2024. Vanaf 2024 wordt gevraagd: “Soms organiseren buurtbewoners of de gemeente acties om de buurt schoon te houden of op te ruimen. Zou u bereid zijn om mee te werken aan zo’n actie?”. In voorgaande jaren werd gevraagd: “Bent u bereid om mee te werken aan initiatieven om uw buurt beter schoon te houden?”. In 2022 gaf toen 37 procent aan bereid te zijn mee te werken, in 2023 was dit 36 procent. De bereidheid ligt het hoogst in stadsdeel Centrum (33%), gevolgd door stadsdeel Oost (32%) en stadsdeel Zuid (31%), terwijl het aandeel het laagst is in de stadsdelen Nieuw-West (25%) en Zuidoost (27%). In Waterland ligt de bereidheid om mee te werken aan dergelijke acties met 47 procent het hoogst. Ook in de wijken IJburg-West (42%) en Willemspark (41%) ligt dit aandeel relatief hoog.
In De Punt zijn juist relatief de minste bewoners bereid mee te werken aan schoonmaak- of opruimacties: 19 procent. Andere wijken waar dit aandeel relatief laag ligt zijn: Slotervaart-Zuid (20%), Landlust, Spaarndammerbuurt/Zeeheldenbuurt, Aetsveld/Oostelijke Vechtoever en Holendrecht (telkens 21%).
1.7 Ervaren overlast van vervuiling beoordeeld met voldoende in 2023 In 2023 beoordeelden Amsterdammers de ervaren overlast van vervuiling met een gemiddeld rapportcijfer van 5,7. Dit blijkt uit het onderzoek Wonen in de Metropoolregio Amsterdam van dat jaar. In 2021 was het gemiddelde nog onvoldoende, namelijk een 5,4. Van alle gemeenten in de metropoolregio Amsterdam scoort de gemeente Amsterdam op dit aspect het laagst. Het hoogste gemiddelde rapportcijfer op gebiedsniveau is afkomstig uit Weesp, Driemond (6,8). Ook Buitenveldert, Zuidas scoort relatief hoog. In beide gebieden is bovendien een relatief sterke verbetering gemeten tussen 2021 en 2023, namelijk van respectievelijk 0,5 en 0,7 punt. Ook in De Pijp, Rivierenbuurt verbeterde de ervaren overlast van vervuiling, namelijk van een 5,2 in 2021 naar een 6,0 in 2023. De laagste scores, en dus de grootste mate van overlast, komen uit stadsdeel Nieuw-West (5,2 gemiddeld). Met name in Osdorp en Geuzenveld, Slotermeer ervaren bewoners relatief veel overlast van vervuiling. Toch is het laagste rapportcijfer afkomstig uit de wijk Burgwallen-Oude Zijde. Hier geven bewoners gemiddeld een 3,4 voor de mate van overlast van vervuiling. In 2021 ging het om een 5,6.
11
Figuur 1.5 Oordeel over overlast door vervuiling, naar wijk, 2023 (rapportcijfer, 1 = ernstige overlast, 10 = geen overlast)
bron: O&S/Wonen in de Metropoolregio Amsterdam
1.8 Beoordeling schoonhouden van straten, stoepen en groen in 2023 Gemiddeld geven Amsterdammers een 6,2 voor het schoonhouden van de straten en stoepen in hun buurt, blijk uit het onderzoek Wonen in de Metropoolregio Amsterdam 2023. Dit is vergelijkbaar met het cijfer in 2021 (6,3). Ook op deze indicator scoort Amsterdam gemiddeld het laagst van alle regiogemeenten. De beoordeling in Amsterdam Nieuw-West ligt wat lager dan stedelijk gemiddeld (5,7). In Bloemendalerpolder gaat het volgens bewoners relatief goed met het schoonhouden van de straten en stoepen (7,9). Ook in delen van Zuidoost en Zuid, zoals Prinses Irenebuurt, de Zuidas en Nellestein ligt de beoordeling relatief hoog. In de Houthavens en Sloterdijk Nieuw-West werd tussen 2021 en 2023 de grootste vooruitgang gemeten, met een plus van 0,8 op het rapportcijfer. Ook in de Zuid Pijp, Rijnbuurt en IJselbuurt ging het er relatief goed op vooruit. De grootste verslechtering in de beleving van het schoonhouden van straten en stoepen vond plaats in de Burgwallen-Oude Zijde. In 2021 werd dit aspect van de woonomgeving nog beoordeeld met een 7,0, waar dit in 2023 op een 4,9 landde. Ook in andere delen van het Centrum, zoals in Grachtengordel-West, -Zuid en Burgwallen-Nieuwe Zijde, daalde het cijfer. Naast de Burgwallen, scoorde ook IJburg-Oost in 2023 nadelig op de beleving van schone straten en stoepen (4,3).
12
Figuur 1.6 Oordeel over het schoonhouden van straten en stoepen, naar wijk, 2023 (rapportcijfer, 1 = ernstige overlast, 10 = geen overlast)
bron: O&S/Wonen in de Metropoolregio Amsterdam
Amsterdammers geven het schoonhouden van het groen in hun buurt gemiddeld een 6,6 in 2023, zo blijkt uit het onderzoek Wonen in de Metropoolregio Amsterdam. Deze beleving is op stedelijk niveau al sinds 2013 min of meer constant. In vergelijking met de rest van de metropoolregio scoort de gemeente Amsterdam ongeveer gemiddeld. Stadsdeel Centrum scoort met een 6,1 slechter dan stedelijk gemiddeld. Dit verschil bestond in 2021 nog niet. De Burgwallen scoren het laagst op het schoonhouden van groenvoorzieningen, namelijk een 4,6 in Burgwallen-Nieuwe Zijde en een 4,3 in Burgwallen-Oude Zijde. In deze laatste wijk gaat het om een achteruitgang van 1,6 punt ten opzichte van 2021. De hoogste score zien we terug in Noordelijke IJ-oevers-Oost, waar bewoners het schoonhouden van het groen beoordelen met een 8,7. Ook in Sloterdijk-West (7,9), Buitenveldert-West (7,9), Buitenveldert-Oost (7,5) en in Nellestein (7,6) vindt men de groenvoorzieningen relatief schoon. Tussen 2021 en 2023 vond de grootste verbetering plaats in Driemond, van 5,8 in 2021 naar 6,7 twee jaar later.
13
Figuur 1.7 Oordeel over het schoonhouden van groenvoorzieningen, naar wijk, 2023 (rapportcijfer, 1 = ernstige overlast, 10 = geen overlast)
bron: O&S/Wonen in de Metropoolregio Amsterdam
14
2 Metingen
In dit hoofdstuk worden uitkomsten behandeld van de metingen die door de Gemeente Amsterdam worden gedaan via de CROW-methode. Dit zijn metingen binnen vlakken van 100 bij 100 meter, die voor minimaal 10 procent openbare ruimte bevatten. De gehele gemeente Amsterdam is opgedeeld in deze vlakken en de metingen worden gedurende het hele jaar gedaan. Achtereenvolgens worden in deze monitor de volgende drie indicatoren meegenomen, telkens voor 2024 op stadsdeelniveau (per maand) en wijkniveau (per jaar): ▪ Grof zwerfafval (samengevoegde scores van afval op verharding, gras en bij beplanting) ▪ Vullingsgraad van de afvalbakken ▪ Bijgeplaatst afval bij containers (in een aantal wijken in Centrum en Zuid niet van toepassing omdat er weinig of geen containerlocaties zijn en het afval op een andere wijze wordt ingezameld) Bij elke meting wordt per indicator binnen een vlak gezocht naar de plek met het meeste zwerfvuil en op basis daarvan wordt telkens een score toegekend van A+, A, B, C of D, met onderstaande indeling. Daarnaast kan een bepaalde meting niet van toepassing zijn, bijvoorbeeld het meten van grof zwerfafval op gras als er in het 100 bij 100 vlak geen gras aanwezig is.
▪ A+: er is geen afval – de afvalbak is leeg – geen bijplaatsingen ▪ A: er ligt weinig afval – de afvalbak is voor minder dan de helft vol – een bijplaatsing ▪ B: er ligt redelijk veel afval – de afvalbak is niet vol – twee of drie bijplaatsingen ▪ C: er ligt veel afval – de afvalbak is nagenoeg vol – drie tot en met vijf bijplaatsingen ▪ D: er ligt zeer veel afval – de afvalbak is vol – meer dan vijf bijplaatsingen Amsterdam streeft ernaar dat minimaal 80 procent van de scores voor zwerfafval en de vullingsgraad afvalbakken een A+, A of B is. Voor bijgeplaatst afval bij containers is dit minimaal 90 procent. De percentages in dit hoofdstuk zijn dan ook het aandeel van de metingen dat een B of een betere score heeft gekregen. Het is mogelijk dat een vlak van 100 bij 100 meter verdeeld is over meerdere wijken of stadsdelen. In dat geval wordt het vlak gerekend bij de wijk of het stadsdeel dat binnen het vlak de grootste oppervlakte inneemt. De vlakken waarin geteld wordt, worden periodiek aselect gekozen. In dit hoofdstuk worden uitkomsten (per maand op stadsdeelniveau of per jaar op wijkniveau) weergegeven wanneer voldaan is aan onderstaande eisen. Zo kan het zijn dat er voor bepaalde maanden niet genoeg metingen zijn om een uitspraak te doen, maar over een heel jaar gezien wel.
▪ Bij maximaal 250 vlakken in een gebied is in minimaal 25 unieke vlakken gemeten (waarbij ‘niet van toepassing’ ook telt als uitkomst binnen een vlak). Bij 250 tot 1.000 vlakken in een gebied is minimaal 10 procent van de unieke vlakken gemeten. Bij meer dan 1.000 vlakken zijn minimaal 100 unieke vlakken gemeten. ▪ Als er minder dan 25 unieke vlakken gemeten zijn, of als een gebied minder dan 25 vlakken kent, dan is in minimaal de helft van het totale aantal aanwezige vlakken gemeten. ▪ Er zijn binnen een gebied en tijdspanne tenminste 20 daadwerkelijke scores gegeven, dus exclusief ‘niet van toepassing’.
2.1 Grof zwerfafval (op verharding, bij beplanting en op gras)
15
In 2024 was 81 procent van de scores van grof zwerfafval een A+, A of B. Dit is lager dan in 2023 (84%) en 2022 (90%), maar boven de norm van 80 procent. Zuidoost had van alle stadsdelen veruit het laagste aandeel: 63 procent, tegen 77 procent in 2023. In Weesp was het percentage dat minimaal een B kreeg het hoogst: 91 procent. Ook in 2023 werd Weesp het best beoordeeld en Zuidoost het minst goed. In mei was 89 procent een A+, A of B, het hoogste percentage van de maanden in 2024. In december was het aandeel het laagst (70%). Tabel 2.1 Zwerfafval grof, percentage minimaal B (A+, A of B, exclusief niet van toepassing), 2021-2024 stadsdeel Centrum West Nieuw-West Zuid Oost Noord Weesp Zuidoost
2021
2022
2023
jan. 2024
feb. 2024
mrt. 2024
apr. 2024
mei 2024
juni 2024
juli 2024
aug. 2024
sep. 2024
okt. 2024
nov. 2024
dec. 2024
2024
88 82 85 87 89 90 88
84 85 85 92 93 95 95 90
79 80 81 91 85 89 94 77
59 64 72 81 75 85 81 69
88 79 73 87 85 81 83 48
74 83 77 88 87 87 80 50
88 71 78 78 92 84 98 71
82 87 87 88 91 95 97 86
71 83 88 93 93 94 90 78
69 78 89 90 92 91 90 61
55 86 87 86 82 89 98 58
76 72 83 85 86 82 92 72
80 84 85 93 93 93 98 60
68 70 90 88 82 87 94 55
83 51 68 78 82 78 86 49
74 75 81 86 87 87 91 63
Amsterdam
87
90
84
75
75 78 81 89 88 84 81 81 85 80 70 bron (tabel en figuur): CROW-metingen gemeente Amsterdam, bewerking O&S
81
Nieuwendammerdijk/Buiksloterdijk en Waterland (beide 98%) waren in 2024 de wijken met het hoogste aandeel metingen met de score B of beter, gevolgd door Betondorp en Aetsveld/Oostelijke Vechtoever (beide 97%). Laatstgenoemde wijk hoorde ook in 2023 tot de vier wijken met de hoogste percentages. De wijken waar het minst vaak een A+, A, of B wordt gegeven liggen in stadsdeel Zuidoost: Bijlmermuseum (42%), Venserpolder (49%), Ganzenhoef e.o. (51%) en de H-buurt (52%). In 2023 waren het nog wijken in West en Nieuw-West die de laagste beoordelingen kregen. Figuur 2.2 Zwerfafval grof, percentage minimaal B (A+, A of B, exclusief NVT), wijken, 2024
2.2 Vullingsgraad afvalbakken
16
De vullingsgraad van afvalbakken werd in 2024 in 88 procent van de gevallen met een A+, A of B beoordeeld, tegen 84 procent in 2023 en 90 procent in 2022. Daarmee is opnieuw de norm van 80 procent gehaald. Net als in het voorgaande jaar was in 2024 het percentage beoordelingen dat minimaal een B was het hoogst in Nieuw-West (91%) en het laagst in Weesp (77%). In december werd het vaakst een score behaald van B of beter (90%), in januari het minst vaak (84%). Tabel 2.3 Vullingsgraad afvalbakken, percentage minimaal B (A+, A of B, exclusief NVT), 2021-2024 jan. 2024
feb. 2024
mrt. 2024
apr. 2024
mei 2024
juni 2024
juli 2024
aug. 2024
sep. 2024
okt. 2024
nov. 2024
dec. 2024
87 81 89 87 78 86 74 83
86 76 90 92 83 80
94 91 89 95 89 91
94 91 92 90 93 94
98 90 90 89 91 84
90 81 84 88 90 84
86 87 93 87 79 88
74 96 88 91 87 81
94 94 94 90 81 93
92 85 92 91 90 87
89 88 95 95 92 93
95 78 95 88 95 91
80
71
75
82
89
85
91 85 95 86 86 91 76 90
83
83
76
74
89
84
84
87 89 89 87 87 89 86 89 87 89 90 bron (tabel en figuur): CROW-metingen gemeente Amsterdam, bewerking O&S
stadsdeel Centrum West Nieuw-West Zuid Oost Noord Weesp Zuidoost
2021
2022
2023
87 85 91 86 89 85 90
86 88 93 89 89 86 96 92
Amsterdam
88
90
In de wijken Museumkwartier (98%), Nieuwe Pijp, Burgwallen-Oude Zijde en Zeeburgereiland/Bovendiep (telkens 97%) werd in 2024 het vaakst minimaal een B gegeven als beoordeling van de vullingsgraad van de afvalbakken. Er waren afgelopen jaar vier wijken waar het aandeel scores dat minimaal een B was onder de 70 procent uitkwam: Nellestein (62%), Staatsliedenbuurt (64%), Ganzenhoef e.o. (65%) en Weesp Binnenstad/Zuid (69%). Figuur 2.4 Vullingsgraad afvalbakken, percentage minimaal B (A+, A of B, exclusief NVT), wijken, 2024
2.3 Bijplaatsingen van afval bij containers Wanneer het gaat om bijplaatsingen bij containers dan bestond 83 procent van de scores in 2024 uit een A+, A of B. Dit was 85 procent in zowel 2022 als 2023. Ook in 2024 werd daarmee de norm van 90 procent
17
2024
90 87 91 90 88 88 77 81 88
niet gehaald. Net als een jaar eerder was in 2024 Nieuw-West het standsdeel met het hoogste percentage beoordelingen dat minimaal een B was (89%, hetzelfde als in 2023). Ook in Noord bestond 89 procent van de beoordelingen in 2024 uit minimaal een B. Stadsdeel West scoorde andermaal het laagst met 75 procent, hetzelfde percentage dat in 2024 van toepassing is op stadsdeel Centrum. Tabel 2.5 Bijplaatsingen containers, percentage minimaal B (A+, A of B, exclusief NVT), 2022-2024 stadsdeel Centrum West Nieuw-West Zuid Oost Noord Weesp Zuidoost
2022 80 76 89 87 81 85 88 91
2023 81 79 89 86 84 87 88 87
Amsterdam
85
85
jan. 2024
feb. 2024
mrt. 2024
apr. 2024
mei 2024
juni 2024
juli 2024
aug. 2024
sep. 2024
okt. 2024
nov. 2024
dec. 2024
82 88 88 79 94
80 95 84 79 92
81 95 79 77 92
76 87 80 92 81
72 85 87 76 89
80 90 85 77 99
80 95 84 72 86
73 89 75 78 91
70 94 76 85 87
74 83 74 85 84
64 92 82 77 83
68 85 69 84 83
87
74
95
88
98
84
83
83
82
82
82
89
86
86
86 84 85 86 83 81 81 80 81 79 bron (tabel en figuur): CROW-metingen gemeente Amsterdam, bewerking O&S
In de wijken Oostzanerwerf (98%) en Tuindorp Nieuwendam (97%) is het vaakst een A+, A of B gegeven voor bijplaatsingen bij containers. Ook in 2023 was Oostzanerwerf de wijk met de beste beoordeling. Er waren in 2024 vier wijken waar het percentage beoordelingen dat een B of beter was niet minimaal 60 procent was: Jordaan (48%), IJselbuurt (50%), Indische Buurt-Oost (56%) en Frederik Hendrikbuurt (58%). Figuur 2.6 Bijplaatsingen containers, percentage minimaal B (A+, A of B, exclusief NVT), wijken, 2024
18
2024 75 75 89 80 80 89 87 86 83
3 Meldingen
Dit hoofdstuk behandelt de meldingen die bij de gemeente gedaan zijn met betrekking tot het schoonhouden van de openbare ruimte. De meldingen komen zowel van bewoners als van medewerkers van de gemeente (zoals handhavers, toezichthouders en afval- en reinigingspersoneel). Een melding kan bijvoorbeeld gaan over een volle container of een afvalbak die is opengebroken. Meldingen betekenen niet direct dat het ergens vies is, maar geven wel een indicatie (zie bijvoorbeeld het onderzoek ‘Van overlast tot melding’ van O&S uit 2024). De meldingen zijn onderverdeeld in twee categorieën: ‘afval’ (zoals meldingen over containerlocaties en grof afval) en ‘schoon’ (zoals meldingen over zwerfvuil in de openbare ruimte). In dit hoofdstuk wordt voor zowel afval als schoon eerst per wijk het aantal meldingen in 2024 afgezet tegen het aantal inwoners. Ook wordt de ontwikkeling tussen 2023 en 2024 getoond. Wijken met minder dan 1.500 inwoners zijn niet opgenomen. Daarna wordt de snelheid van de afhandeling van de meldingen beschreven en vervolgens de tevredenheid van de melders met de afhandeling van de melding, indien bekend.
3.1 Meldingen afval In 2024 werden in Amsterdam 159.528 meldingen over afval gedaan, oftewel 17 per 100 inwoners. Dit is een toename ten opzichte van 2023 (14 per 100 inwoners). In stadsdeel Centrum zijn andermaal relatief de meeste meldingen gedaan: 40 per 100 inwoners. In de wijken Burgwallen Oude-Zijde (88 per 100 inwoners) en Grachtengordel-West (66) zijn de meeste meldingen gedaan. Net als in 2023 zijn in Weesp relatief weinig meldingen gedaan, met name in Aetsveld/Oostelijke Vechtoever (2 per 100 inwoners) en Bloemendalerpolder (3). Figuur 3.1 Meldingen afval per 100 inwoners per jaar, wijken, 2024
bron: SIG, bewerking O&S
19
Op onderstaande kaart is per wijk de ontwikkeling te zien tussen 2023 en 2024. In de wijken BurgwallenOude Zijde (plus 30 meldingen over afval per 100 inwoners), Grachtengordel-West (plus 25) en Centrale Markt (plus 17) heeft de grootste toename plaatsgevonden. In de wijken Weteringschans (min 6 per 100 inwoners) en Vondelparkbuurt (min 3) is de grootste afname in meldingen te zien. Figuur 3.2 Ontwikkeling meldingen afval per 100 inwoners per jaar, wijken, 2023-2024
bron: SIG, bewerking O&S
3.2 Meldingen schoon Deze paragraaf behandelt de meldingen die gedaan zijn die vallen onder de categorie ‘schoon’. De meest voorkomende meldingen hebben te maken met veegvuil of zwerfvuil. Maar ook meldingen over graffiti, drijfvuil, onkruid en volle afvalbakken vallen bijvoorbeeld in deze categorie. In figuur 3.3 op de volgende pagina is het aantal meldingen in de categorie schoon per 100 inwoners te zien voor 2024. Dat jaar waren er in totaal 69.429 meldingen, een toename van ongeveer 10.000 meldingen ten opzichte van 2023. Het aantal meldingen per 100 inwoners ging daardoor van 6 naar 7. In stadsdeel Centrum werden andermaal de meeste meldingen gedaan: 16 per 100 inwoners in 2024, tegen 12 per 100 inwoners een jaar eerder. In Weesp werden weer naar verhouding de minste meldingen gedaan, net als in 2023 waren dit er 4 per 100 inwoners. In de wijken Burgwallen-Nieuwe Zijde (34 per 100 inwoners) en Burgwallen-Oude Zijde (30) werden naar verhouding de meeste schoonmeldingen gedaan. Ook in 2023 was het aantal meldingen per 100 inwoners het hoogst in deze wijken. In Overtoomse Sluis werden 2 meldingen gedaan per 100 inwoners, waarmee deze wijk wederom naar verhouding de minste meldingen kende.
20
Figuur 3.3 Meldingen schoon per 100 inwoners per jaar, wijken, 2024
bron: SIG, bewerking O&S
In een aantal wijken in stadsdeel Centrum was in 2024 een duidelijke toename te zien van het aantal schoonmeldingen ten opzichte van een jaar eerder. De toename per 100 inwoners was het grootst in Burgwallen-Oude Zijde (plus 10), gevolgd door Grachtengordel-West en Burgwallen-Nieuwe Zijde (beide plus 9). De wijk waar het relatieve aantal meldingen het sterkst afnam is Omval/Overamstel (min 6 meldingen per 100 inwoners ten opzichte van 2023). Figuur 3.4 Ontwikkeling meldingen schoon per 100 inwoners per jaar, wijken, 2022-2023
bron: SIG, bewerking O&S
21
3.3 Snelheid van het afhandelen van de meldingen Bij de registratie van meldingen is ook de snelheid van afhandelen meegenomen. Het streven is om 90 procent van de meldingen binnen de gestelde termijn die bij de melding hoort af te handelen. In deze paragraaf wordt voor de jaren 2022, 2023 en 2024 weergegeven welk aandeel binnen de termijn afgehandeld is, voor de categorieën afval en schoon. In 2024 werd 80 procent van de meldingen rondom afval binnen de termijn afgehandeld, tegen 77 procent in 2023. Verder werd dat jaar 9 procent van de meldingen binnen twee keer de gestelde termijn afgehandeld en 5 procent binnen drie keer. Voor 6 procent van de meldingen geldt dat de afhandeling langer duurde dan drie keer de termijn. In de totaalcijfers in de onderste regel van de tabel is de toename in het aantal meldingen met betrekking tot afval te zien. Tabel 3.5 Snelheid van het afhandelen van de meldingen afval, stadsdelen, 2022-2024 aantal percentage aantal percentage meldingen binnen meldingen binnen stadsdeel afval 2022 termijn 2022 afval 2023 termijn 2023
aantal meldingen afval 2024
percentage binnen termijn 2024
Centrum
30.959
70
31.546
76
36.932
82
Westpoort
270
56
86
58
64
59
West
24.216
75
18.975
82
25.760
83
Nieuw-West
26.491
68
19.158
70
22.890
75
Zuid
19.451
70
14.757
75
20.032
76
Oost
15.343
75
16.773
80
19.928
83
Noord
20.865
72
16.163
75
20.165
82
Weesp
568
84
684
83
1.164
60
Zuidoost
8.640
71
9.650
81
12.461
80
282
57
225
57
132
48
147.085
71
128.017
77
onbekend Amsterdam
159.528 80 bron: SIG, bewerking O&S
Voor de schoonmeldingen geldt dat 59 procent in 2024 binnen de termijn werd afgehandeld. Voor een vijfde (20%) geldt dat het afhandelen langer duurde dan drie keer de termijn. In 2022 werd nog 78 procent van de schoonmeldingen binnen de termijn afgehandeld, in 2023 was dit 48 procent. Tabel 3.6 Snelheid van het afhandelen van de meldingen schoon, stadsdelen, 2022-2024 aantal percentage aantal percentage aantal meldingen binnen meldingen binnen meldingen stadsdeel schoon 2022 termijn 2022 schoon 2023 termijn 2023 schoon 2024
percentage binnen termijn 2024
Centrum
6.444
81
10.727
58
14.617
74
Westpoort
60
73
83
88
155
69
West
3.344
90
7.349
77
7.835
78
Nieuw-West
9.071
68
11.307
45
12.440
56
Zuid
5.234
67
8.377
26
8.347
40
Oost
4.649
79
9.964
28
9.655
50
Noord
4.794
86
5.588
71
7.938
65
Weesp
729
86
998
59
1.134
75
Zuidoost
2.626
93
4.893
36
7.090
41
onbekend
137
28
310
16
218
28
Amsterdam
36.951
78
59.286
48
69.211 59 bron: SIG, bewerking O&S
22
3.4 Tevredenheid over het afhandelen van de meldingen Burgers die een melding doen kunnen hun tevredenheid over de afhandeling van de melding terugkoppelen. Van slechts een deel van de meldingen is de tevredenheid bekend, omdat niet alle meldingen van burgers komen en niet alle burgers een terugkoppeling geven. Het streven is dat 70 procent van de melders tevreden is over de afhandeling. Dit is exclusief de meldingen waarbij de melder ontevreden is maar aangaf dat de gemeente niets kon doen. Doordat de tevredenheid over een afhandeling soms pas op een later moment gemeld wordt kan het percentage tevreden melders per jaar nog licht wijzigen nadat een kalenderjaar afgelopen is. Voor de meldingen over afval geldt in 2024 dat 69 procent tevreden is over de afhandeling van de melding. Van 10 procent van de afvalmeldingen was de tevredenheid bekend. Het gaat daarbij alleen om meldingen waar de gemeente volgens de melder ook echt iets kon doen. Sinds 2022 is de tevredenheid jaarlijks wat toegenomen. Tabel 3.7 Tevredenheid over het afhandelen van de meldingen afval, stadsdelen, 2022-2024 percentage melder percentage melder percentage melder stadsdeel tevreden afval 2022 tevreden afval 2023 tevreden afval 2024 Centrum
62
63
67
Westpoort
50
60
55
West
57
66
66
Nieuw-West
60
69
75
Zuid
67
70
69
Oost
60
70
74
Noord
63
70
71
Weesp
29
49
55
Zuidoost
73
70
68
onbekend
76
69
50
Amsterdam
62
67
69 bron: SIG, bewerking O&S
Over de afhandeling van meldingen in de categorie schoon was 58 procent tevreden in 2024. Van 11 procent van de meldingen was dat jaar de tevredenheid over de afhandeling bekend. In 2022 en 2023 was bijna hetzelfde aandeel tevreden over de afhandeling van de melding. Tabel 3.8 Tevredenheid over het afhandelen van de meldingen schoon, stadsdelen, 2022-2024 percentage melder percentage melder percentage melder stadsdeel tevreden schoon 2022 tevreden schoon 2023 tevreden schoon 2024 Centrum
53
58
53
Westpoort
78
70
100
West
52
54
59
Nieuw-West
59
56
67
Zuid
53
49
49
Oost
59
51
56
Noord
64
66
66
Weesp
44
53
55
Zuidoost
62
55
58
onbekend
40
57
50
Amsterdam
57
55
58 bron: SIG, bewerking O&S
23