Monitor Afval en Reiniging 2026
Tekst van het document
Monitor afval en reiniging 2026 Onderzoek en Statistiek
In opdracht van: Projectnummer: Auteur: E-mailadres:
Afval en Grondstoffen, Stadswerken 260209 Merijn Heijnen, Sjoerdje van Heerden m.heijnen@amsterdam.nl
Bezoekadres: Post:
President Kennedylaan 923 Postbus 658 1000 AR Amsterdam 020 251 0333 onderzoek.amsterdam.nl
Telefoon: Website:
Foto voorzijde: Anne Reinke, 2025 Amsterdam, mei 2026
Inhoud
Inhoud
2
Samenvatting
3
Inleiding
6
1
Metingen
7
1.1 1.2 1.3
8 9 10
2
3
Grof zwerfafval (op verharding, bij beplanting en op gras) Vullingsgraad afvalbakken Bijplaatsingen van afval bij containers
Meningen
11
2.1 2.2 2.3 2.4 2.5 2.6 2.7 2.8
11 13 14 15 16 16 17 18
Aandeel dat de eigen buurt schoon of vies vindt Tevredenheid over aanbieden huishoudelijk afval Tevredenheid over aanbieden grof aval Tevredenheid over mogelijkheden afvalscheiden Naleving afvalregels Bereidheid mee te werken aan schoonmaakacties Ervaren overlast van vervuiling Beoordeling schoonhouden van straten, stoepen en groen
Meldingen
20
3.1 3.2 3.3 3.4
20 21 23 24
Meldingen afval Meldingen schoon Snelheid van het afhandelen van de meldingen Tevredenheid over het afhandelen van de meldingen
Bijlage 1 Enquêtevragen
25
Samenvatting
De Monitor Afval en Reiniging 2026 geeft inzicht in metingen, meningen en meldingen over het schoonhouden van de openbare ruimte in Amsterdam. De focus ligt op gegevens uit 2025, afkomstig uit diverse onderzoeken en databronnen. Het rapport biedt een overzicht van de cijfers, maar bevat geen analyse of verklaring daarvan. Na eerdere publicaties in 2024 en 2025 is dit de derde editie van de Monitor Afval en Reiniging. In 2025 is in stadsdeel Zuidoost het meeste zwerfvuil geteld, terwijl in het aangrenzende stadsgebied Weesp het minste zwerfvuil is aangetroffen. Dit patroon was ook zichtbaar in de vorige editie van de monitor. Gemeentebreed bleef de beoordeling van de hoeveelheid zwerfvuil in 2025 gelijk aan die in 2024. Dit geldt ook voor de vullingsgraad van de afvalbakken. Wel nam het aandeel containerlocaties met veel bijgeplaatst afval iets toe ten opzichte van een jaar eerder. Uit deze monitor blijkt verder dat de cijfers die gaan over de meningen en meldingen het minst positief zijn in en rond de binnenstad van Amsterdam. Dit geldt bijvoorbeeld voor hoe schoon de buurt ervaren wordt, de tevredenheid over de mogelijkheden om afval aan te bieden of te scheiden en het aantal meldingen. De Burgwallen scoren op deze onderwerpen veelal lager dan andere wijken in de stad.
Hoewel over de hele gemeente gezien de tellingen voor zwerfvuil en de vullingsgraad van afvalbakken gelijk bleven, daalde het aandeel bewoners dat de eigen buurt schoon vindt verder in 2025. Tegelijkertijd is het aandeel dat de buurt vies vindt iets toegenomen. Ook het aantal meldingen nam toe. Hieronder volgen per thema (metingen, meningen en meldingen) de belangrijkste uitkomsten. Metingen Objectieve metingen van afval in de openbare ruimte worden uitgevoerd volgens de CROWmethodiek, met scores van A+ (heel schoon) tot D (zeer vies). De monitor beschrijft per indicator het aandeel scores van minimaal een B (een A+, A of B). In 2025 was 81 procent van de scores op grof zwerfafval een A+, A of B. Dit is hetzelfde aandeel als in 2024, maar lager dan in 2023 (84%) en 2022 (90%). De norm van 80 procent werd daarmee telkens gehaald. Zuidoost had met 66 procent het laagste aandeel, terwijl Weesp opnieuw het hoogste scoorde: 94 procent in 2025. De vullingsgraad van afvalbakken werd in 2025 in 88 procent van de gevallen met de score A+, A of B beoordeeld, net als in 2024. Dit is, net als in alle metingen vanaf 2021, een uitkomst boven de norm van 80 procent. Het percentage scores van een B of beter was het hoogst in Nieuw-West, Oost en Weesp (telkens 90%).
Net als vorig jaar is in Zuidoost 81 procent van de scores een B of beter, wat in 2025 het laagste percentage is van de stadsdelen.
3
Bij het beoordelen van bijplaatsingen bij containers bestond 80 procent van de scores uit een A+, A of B, een daling ten opzichte van 2024 (83%). De norm van 90 procent werd opnieuw niet gehaald. Nieuw-West en Centrum scoorden het hoogst (beide 84%), waarbij Centrum een verbetering liet zien ten opzichte van 2024 (75%). West had met 70 procent het laagste aandeel van alle stadsdelen.
Meningen De meningen van Amsterdammers zijn afkomstig uit enquête-onderzoek van Onderzoek & Statistiek, te weten de Veiligheidsmonitor en Wonen in de Metropoolregio Amsterdam. In 2025 vond 31 procent van de Amsterdammers de eigen buurt schoon of zeer schoon. Dit betekent een verdere daling ten opzichte van eerdere jaren. In 2024 vond een derde de eigen buurt (zeer) schoon. Weesp, Zuid en Oost werden opnieuw het best beoordeeld. Het aandeel Amsterdammers dat de eigen buurt vies of zeer vies vindt nam toe van 27 procent naar 29 procent. In stadsdeel Centrum blijft dit aandeel met 41 procent onveranderd, maar in de Burgwallen is de situatie verder verslechterd. Van de Amsterdammers is 64 procent tevreden met de mogelijkheden om huishoudelijk afval aan te bieden, een daling ten opzichte van 2024 (67%). In Centrum is de tevredenheid weer het laagst (46%). Huisvuil wordt daar overwegend op vaste momenten op straat ingezameld, in plaats van in ondergrondse afvalcontainers. Over de mogelijkheden tot het aanbieden van grof afval in de buurt is 58 procent tevreden, een lichte daling in vergelijking met 2024 (61%). Net als in voorgaande jaren is de tevredenheid lager in de gebieden waar grof afval op afspraak wordt aangeboden (Centrum, Watergraafsmeer en Weesp).
Ongeveer de helft van de Amsterdammers is (zeer) tevreden over de mogelijkheden om afval te scheiden in hun buurt: 51 procent, tegen 52 procent in 2024. In stadsdeel Centrum, waar de inzameling van afval maar deels gaat via ondergrondse afvalcontainers, is andermaal de minste tevredenheid. Wel steeg het percentage tevreden bewoners daar licht ten opzichte van 2024. Net als bij eerdere metingen zeggen ruim negen op de tien Amsterdammers zich (bijna) altijd of meestal te houden aan de regels van het aanbieden van afval. Daarnaast is ruim een kwart bereid mee te werken aan een actie om de buurt schoon te houden. In 2025 gaven Amsterdammers de ervaren overlast van vervuiling een gemiddeld rapportcijfer van 5,4. Dit was in 2023 een 5,7. Hoe lager de score, hoe meer overlast er is ervaren. Het cijfer voor het schoonhouden van straten en stoepen daalde van 6,2 naar 5,8. Het schoonhouden van groen kreeg een 6,5. Dat rapportcijfer is de afgelopen jaren betrekkelijk stabiel gebleven, met stedelijke gemiddelden tussen de 6,5 en 6,7. In stadsdeel Centrum zijn alle rapportcijfers het laagst.
4
Meldingen Bewoners en gemeentemedewerkers kunnen meldingen doen over afval en reiniging, zoals bij volle containers of zwerfvuil. Deze meldingen geven geen direct beeld van hoe schoon een plek is, maar bieden wel een indicatie. In 2025 werden in Amsterdam 186.746 afvalmeldingen gedaan, goed voor 20 meldingen per 100 inwoners. Dit betreft meldingen over grof afval en containerlocaties. Het aantal meldingen blijft stijgen: in 2024 waren dit er 17 per 100 inwoners en in 2023 nog 14. Stadsdeel Centrum had, net als voorgaande jaren, de meeste meldingen per 100 inwoners (37), hoewel dit iets lager is dan in 2024 (40). Daarnaast waren er in 2025 78.115 schoonmeldingen, oftewel 8 per 100 inwoners. Dit omvat onder andere meldingen over zwerfvuil. Ook hier blijft het aantal stijgen: in 2024 waren dit er 7 per 100 inwoners en in 2023 nog 6. Centrum had opnieuw de meeste schoonmeldingen per 100 inwoners (16), hetzelfde aantal als in 2024. Het streven is om 90 procent van de meldingen binnen de gestelde termijn af te handelen. De termijn verschilt per type melding. In 2025 werd 75 procent van de afvalmeldingen op tijd afgehandeld, tegenover 80 procent in 2024. Voor schoonmeldingen werd 48 procent binnen de termijn afgehandeld, hetzelfde aandeel als in 2023, maar lager dan in 2024 (59%). Het doel is dat 70 procent van de melders tevreden is over de afhandeling.
In 2025 was 68 procent van de melders tevreden over afvalmeldingen en 48 procent over schoonmeldingen. Slechts bij een beperkt deel van de meldingen wordt de tevredenheid door de melder teruggekoppeld.
5
Inleiding
De Gemeente Amsterdam heeft doelen vastgesteld voor afvalinzameling en reiniging. Deze doelen zijn opgenomen in 1 Amsterdam Heel en Schoon, het Uitvoeringsprogramma Afval 2020-2025 en de begrotingsdoelen. Samengevat richten de doelen zich op twee onderdelen die de gemeente samen met Amsterdammers wil realiseren:
Amsterdam is een schone stad: Er ligt weinig tot geen afval in de openbare ruimte. Amsterdam voorkomt (rest)afval: De hoeveelheid (rest)afval neemt af, en het afval dat wordt geproduceerd, wordt hoogwaardig verwerkt.
Om de voortgang van deze ambities te monitoren, heeft Onderzoek en Statistiek (O&S) in 2024 de Monitor Afval en Reiniging ontwikkeld. Dit rapport bevat beschrijvingen van metingen, meningen en meldingen over afval en het schoonhouden van de openbare ruimte. In de Monitor Afval en Reiniging 2026 staan de cijfers over 2025 centraal. De monitor behandelt de volgende thema’s: Hoofdstuk 1: De metingen die de Gemeente Amsterdam continu uitvoert volgens de CROW-methode. Dit omvat metingen van grof zwerfvuil, de vullingsgraad van afvalbakken en grof afval dat wordt geplaatst bij containerlocaties. Hoofdstuk 2: De meningen van Amsterdammers over het schoonhouden van de openbare ruimte in hun buurt, de mogelijkheden voor het aanbieden van huishoudelijk en grof afval, en de participatie van Amsterdammers in het schoonhouden van hun buurt. Hoofdstuk 3: De meldingen die in Amsterdam worden gedaan over afval en het schoonhouden van de openbare ruimte. Hierbij wordt aandacht besteed aan het aantal meldingen, de snelheid van afhandeling en de tevredenheid over de afhandeling. Alle hoofdstukken bevatten cijfers over het jaar 2025 en beschrijven de recente ontwikkelingen. In de eerste alinea van elk hoofdstuk wordt de bron van de gebruikte data beschreven. Aan het begin van het rapport is een samenvatting opgenomen met de belangrijkste resultaten.
In de bijlage zijn de enquêtevragen opgenomen die verwerkt zijn in het eerste hoofdstuk.
6
1 Metingen
Dit hoofdstuk behandelt de uitkomsten van de metingen die door de Gemeente Amsterdam worden gedaan via de CROW-methode. Dit zijn metingen binnen vlakken van 100 bij 100 meter, die minimaal 10 procent openbare ruimte bevatten. De gehele gemeente is opgedeeld in deze vlakken en de metingen worden gedurende het hele jaar gedaan. Achtereenvolgens zijn in deze monitor de volgende drie indicatoren meegenomen, telkens voor 2025 op stadsdeelniveau (per maand) en wijkniveau (per jaar): Grof zwerfafval (afval op verharding, gras en bij beplanting) Vullingsgraad van de afvalbakken Bijgeplaatst afval bij containers (in een aantal wijken, met name in Centrum, niet van toepassing omdat er weinig of geen containerlocaties zijn) Bij elke meting wordt per indicator binnen een vlak gezocht naar de plek met het meeste vuil en op basis daarvan wordt telkens een score toegekend van A+, A, B, C of D, met onderstaande indeling. Daarnaast kan een bepaalde meting niet van toepassing zijn, bijvoorbeeld het meten van grof zwerfafval op gras als er in het 100 bij 100 vlak geen gras is.
A+: er is geen afval – de afvalbak is leeg – geen bijplaatsingen A: er ligt weinig afval – de afvalbak is voor minder dan de helft vol – een bijplaatsing B: er ligt redelijk veel afval – de afvalbak is niet vol – twee of drie bijplaatsingen C: er ligt veel afval – de afvalbak is nagenoeg vol – drie tot en met vijf bijplaatsingen D: er ligt zeer veel afval – de afvalbak is vol – meer dan vijf bijplaatsingen Amsterdam streeft ernaar dat minimaal 80 procent van de scores voor zwerfafval en de vullingsgraad afvalbakken een A+, A of B is. Voor bijgeplaatst afval bij containers is dit minimaal 90 procent. De percentages in dit hoofdstuk zijn dan ook het aandeel van de metingen dat een B of een betere score is. Het is mogelijk dat een vlak van 100 bij 100 meter verdeeld is over meerdere wijken of stadsdelen. In dat geval wordt vanaf 2025 gekeken naar de buurt die de meeste openbare ruimte inneemt binnen het vlak. De buurt bepaalt vervolgens ook tot welke wijk en welk stadsdeel het vlak wordt gerekend. Tot en met 2024 werd de toekenning van het vlak in deze situaties afzonderlijk op wijk- en stadsdeelniveau bepaald. De gevolgen zijn zeer beperkt, zo wordt in 2025 hierdoor 0,2 procent van alle scores aan een andere wijk toegewezen dan bij de vorige methode. De vlakken waarin geteld wordt, worden periodiek aselect gekozen.
In dit hoofdstuk worden uitkomsten weergegeven wanneer voldaan is aan onderstaande eisen. Zo kan het zijn dat er voor een stadsdeel per maand niet genoeg metingen zijn om een uitspraak te doen, maar over een heel jaar wel. Bij maximaal 250 vlakken in een gebied is in minimaal 25 unieke vlakken gemeten (waarbij ‘niet van toepassing’ ook telt als uitkomst binnen een vlak). Bij 251 tot 1.000 vlakken in een gebied is in minimaal 10 procent van de unieke vlakken gemeten. Bij meer dan 1.000 vlakken is in minimaal 100 unieke vlakken gemeten. Als er minder dan 25 unieke vlakken gemeten zijn, of als een gebied minder dan 25 vlakken kent, dan is in minimaal de helft van alle aanwezige vlakken gemeten. Er zijn binnen een gebied en tijdspanne tenminste 20 daadwerkelijke scores gegeven, dus exclusief ‘niet van toepassing’.
7
1.1 Grof zwerfafval (op verharding, bij beplanting en op gras) Van de scores in 2025 op grof zwerfafval was 81 procent een A+, A of B. Dit is hetzelfde aandeel als in 2024, maar lager dan in 2023 (84%) en 2022 (90%). De norm van 80 procent is daarmee telkens gehaald. In Zuidoost was 66 procent een B of beter, van alle stadsdelen het laagste aandeel. Ook in 2024 had Zuidoost het laagste percentage (toen 63%). In Weesp was het percentage dat een A+, A of B kreeg andermaal het hoogst: 94 procent in 2025 tegen 91 procent in 2024. Ook in 2023 werd Weesp het best beoordeeld en Zuidoost het minst goed. Oktober was in 2025 de maand met het hoogste aandeel scores dat minimaal een B was (88%), in de maanden januari en december was het aandeel het laagst (73%). Tabel 1.1 Zwerfafval grof, percentage minimaal B (A+, A of B, exclusief niet van toepassing), 2021-2025 stadsdeel Centrum West Nieuw-West Zuid Oost Noord Weesp Zuidoost
2021
2022
2023
2024
jan. 2025
feb. 2025
mrt. 2025
apr. 2025
mei 2025
juni 2025
juli 2025
aug. 2025
sep. 2025
okt. 2025
nov. 2025
dec. 2025
2025
88 82 85 87 89 90 88
84 85 85 92 93 95 95 90
79 80 81 91 85 89 94 77
74 75 81 86 87 87 91 63
72 75 75 82 82 74 89 50
69 78 76 84 81 83 98 52
85 77 83 85 78 82 89 48
84 79 88 87 89 93 95 69
73 88 87 90 90 88 97 75
80 79 85 91 89 95 99 75
83 79 83 90 84 88 100 72
79 86 84 88 84 85 86 78
85 75 80 75 85 84 86 67
83 84 91 84 88 88 96 84
86 86 86 88 88 90 97 67
83 64 75 68 82 73 94 64
80 79 83 84 85 85 94 66
Amsterdam
87
90
84
81
73
76
77 85 86 87 84 84 79 88 84 73 81 bron (tabel en figuur): CROW-metingen gemeente Amsterdam, bewerking O&
Aetsveld/Oostelijke Vechtoever (99%), Waterland en Weesp Binnenstad/Zuid (beide 97%) zijn de wijken waar in 2025 het vaakst een A+, A of B gescoord is. Ook in 2023 en 2024 behoorde Aetsveld/Oostelijke Vechtoever tot de wijken met het hoogste aandeel. Net als in 2024 zijn het wijken in Zuidoost waar het percentage het laagst ligt, nu met name in Bijlmermuseum (38%), Kbuurt (50%), Ganzenhoef e.o. (54%), Venserpolder (54%), Reigersbos (56%) en H-buurt (57%). Figuur 1.2 Zwerfafval grof, percentage minimaal B (A+, A of B, exclusief NVT), wijken, 2025
8
1.2 Vullingsgraad afvalbakken De vullingsgraad van afvalbakken werd in 2025 in 88 procent van de gevallen met de score A+, A of B beoordeeld, net als in 2024. Dit is, net als in alle metingen vanaf 2021, een uitkomst boven de norm van 80 procent. Het percentage scores van een B of beter was het hoogst in Nieuw-West, Oost en Weesp (telkens 90%). Ook in 2024 was het aandeel het hoogst in NieuwWest (toen 91%), Weesp had toen nog het laagste percentage (77%). Net als vorig jaar is in Zuidoost 81 procent van de scores een B of beter, wat in 2025 het laagste percentage is van de stadsdelen. In november en december werd het vaakst een A+, A of B gegeven (92%). Tabel 1.3 Vullingsgraad afvalbakken, percentage minimaal B (A+, A of B, exclusief NVT), 2021-2025 jan. 2025
feb. 2025
mrt. 2025
apr. 2025
mei 2025
juni 2025
juli 2025
aug. 2025
sep. 2025
okt. 2025
nov. 2025
dec. 2025
90 87 91 90 88 88 77 81
80 84 92 91 90 87
85 89 93 86 78 88
93 86 89 88 85 91
86 86 88 84 88 85
69 83 96 86 86 84
80 85 92 95 97 85
89 84 92 93 91 91
96 95 88 87 92 83
93 94 87 85 88 92
92 90 86 90 92 93
85 96 88 92 100 93
93 96 96 91 94 81
61
73
76
80
78
87
88
78
88
90
88
94
88
84
84
stadsdeel Centrum West Nieuw-West Zuid Oost Noord Weesp Zuidoost
2021
2022
2023
2024
87 85 91 86 89 85 90
86 88 93 89 89 86 96 92
87 81 89 87 78 86 74 83
Amsterdam
88
90
84
2025
87 89 90 89 90 88 90 81
85 86 84 90 90 88 89 90 92 92 88 bron (tabel en figuur): CROW-metingen gemeente Amsterdam, bewerking O&S
In de wijken Bloemendalerpolder en Betondorp werden in 2025 bij elke telling de vullingsgraad van de afvalbakken beoordeeld met een A+, A of B. Anderzijds waren er in het afgelopen jaar vier wijken waar het aandeel scores van een B of beter lager was dan 75 procent: K-buurt (70%), Reigersbos (72%), Burgwallen-Oude Zijde (73%) en Ganzenhoef e.o. (74%). Figuur 1.4 Vullingsgraad afvalbakken, percentage minimaal B (A+, A of B, exclusief NVT), wijken, 2025
9
1.3 Bijplaatsingen van afval bij containers Bij het beoordelen van bijplaatsingen bij containers werd in 2025 in 80 procent van de gevallen een A+, A of B gegeven. In 2024 was dit aandeel 83 procent. Net als bij de eerdere metingen is de norm van 90 procent niet gehaald. Andermaal is Nieuw-West het standsdeel met het hoogste percentage scores van A+, A of B (84%, tegen 89% in 2024). Ook in Centrum is 84 procent van de beoordelingen een B of beter. In 2024 was Centrum nog het stadsdeel met het laagste percentage, samen met stadsdeel West (beide destijds 75%). In West was 70 procent van de scores in 2025 een A+, A of B, wat het laagste aandeel is van de stadsdelen. Tabel 1.5 Bijplaatsingen containers, percentage minimaal B (A+, A of B, exclusief NVT), 2021-2025 stadsdeel Centrum West Nieuw-West Zuid Oost Noord Weesp Zuidoost
2022
2023
2024
80 76 89 87 81 85 88 91
81 79 89 86 84 87 88 87
75 75 89 80 80 89 87 86
Amsterdam
85
85
83
jan. 2025
feb. 2025
mrt. 2024
apr. 2025
mei 2025
juni 2025
juli 2025
aug. 2025
sep. 2025
okt. 2025
nov. 2025
dec. 2025
78 86 83 85 85
77 81 76 90 97
54 80 71 78 75
84 81 84 80 80
63 77 83 75 84
70 81 89 87 85
68 86 80 87 77
58 83 71 74 87
80 92 73 85 81
75 88 88 78 96
85 87 83 91 80
57 82 76 74 57
85
79
75
92
86
93
74
90
85
82
78
74
84
84
73 83 77 84 80 77 83 85 85 71 80 bron (tabel en figuur): CROW-metingen gemeente Amsterdam, bewerking O&S
In de wijken Houthavens (100%), Sloten/Nieuw-Sloten en Betondorp (beide 98%) is het vaakst een A+, A of B gegeven, gevolgd door Elzenhagen en Middenmeer (beide 96%). In 2025 waren er vier wijken waar het percentage lager was dan 60 procent, dit zijn wijken in West en NieuwWest: Van Lennepbuurt (56%), Bellamybuurt (58%), De Kolenkit (58%) en SlotermeerNoordoost (59%). Figuur 1.6 Bijplaatsingen containers, percentage minimaal B (A+, A of B, exclusief NVT), wijken, 2025
10
2025
84 70 84 80 82 82 82 82
2 Meningen
Dit hoofdstuk gaat over de mening van Amsterdammers over hun buurt, specifiek met betrekking tot het schoonhouden van de buurt en het aanbieden van huishoudelijk en grof afval. De informatie is afkomstig uit de Veiligheidsmonitor Amsterdam-Amstelland en het onderzoek Wonen in de Metropoolregio Amsterdam. De resultaten voor 2025 staan op kaarten. In de tekst zijn deze resultaten vergeleken met eerdere jaren en komen de verschillen tussen de stadsdelen en wijken aan bod.
2.1 Aandeel dat de eigen buurt schoon of vies vindt Uit de Veiligheidsmonitor blijkt dat 31 procent van de Amsterdammers in 2025 de eigen buurt als (zeer) schoon beoordeelt. Dit percentage is gedaald van 36 procent in 2022 naar 35 procent in 2023 en 33 procent in 2024. Net als in 2024 wordt in de stadsdelen Zuid en Oost (beide 37%) door een bovengemiddeld deel van de bewoners de eigen buurt als (zeer) schoon ervaren. In stadsgebied Weesp beoordeelt ruim de helft (54%) van de bewoners de eigen buurt als (zeer) schoon, een kleine toename ten opzichte van 2024 (51%). Net als toen wordt in de wijk Bloemendalerpolder het vaakst de eigen buurt als (zeer) schoon ervaren (78%), andermaal gevolgd door de wijk Waterland (68%). Daarna komen de wijken Middenmeer (59%), Driemond (59%) en Aetsveld/Oostelijke Vechtoever (58%). In een sommige wijken is het aandeel dat de buurt schoon vindt met meer dan 10 procentpunt gestegen ten opzichte van 2024. Dit geldt voor de Spaarndammerbuurt/Zeeheldenbuurt (van 21% naar 37%), Omval/Overamstel (van 37% naar 51%) en Erasmuspark (van 25% naar 37%). Figuur 2.1 Aandeel 15-plussers dat de buurt (zeer) schoon vindt, naar wijk, 2025 (procenten)
bron: O&S/Veiligheidsmonitor
11
Waar 31 procent van de Amsterdammers in 2025 de buurt als (zeer) schoon beoordeelt, geeft 29 procent aan de eigen buurt (zeer) vies te vinden. Dit laatste percentage stijgt: in 2022 en 2023 was dit nog 21 procent, en in 2024 27 procent. In stadsdeel Centrum vindt 41 procent van de bewoners de buurt (zeer) vies, hetzelfde aandeel als in 2024. In eerdere jaren nam dit aandeel sterk toe. Na Centrum hebben Nieuw-West (32%) en West (30%) het hoogste percentage dat de buurt (zeer) vies vindt. In beide stadsdelen betekent dat een toename van enkele procentpunten. In stadsgebied Weesp ligt het aandeel bewoners dat de buurt als (zeer) vies ervaart weer het laagst (12%, tegen 10% in 2024). In de Burgwallen is de situatie verder verslechterd. In de Burgwallen-Oude Zijde vindt 75 procent van de bewoners de buurt (zeer) vies, en in de Burgwallen-Nieuwe Zijde 65 procent. Beide percentages zijn 5 procentpunt hoger dan in 2024. In 2023 vond nog iets meer de helft van de bewoners in deze wijken de eigen buurt (zeer) vies. Na de Burgwallen heeft Nieuwmarkt/Lastage het hoogste percentage in stadsdeel Centrum: 47 procent van de bewoners vindt daar de buurt (zeer) vies. In stadsdeel West is het, net als vorig jaar, de Van Galenbuurt waar de meeste bewoners hun buurt vies vinden (51%).
In Nieuw-West is het aandeel bewoners dat de eigen buurt vies vindt hoog in Westlandgracht (46%) en Overtoomse Veld (40%). In Oost is het de Dapperbuurt (47%) waar bewoners de buurt het vaakst als vies beoordelen, gevolgd door de Oosterparkbuurt (45%). In stadsdeel Zuidoost zijn het bewoners van de K-Buurt en Amsterdamse Poort e.o. die het vaakst aangeven dat de buurt vies is (beide 45%), in Zuid is dit aandeel het hoogst in de Oude Pijp (42%). De grootste toename tussen 2024 en 2025 was in de Museumbuurt, waar het aandeel bewoners dat de buurt vies vindt 18 procentpunt steeg, van 14 procent naar 32 procent. Ook in de Zuidas (van 10% naar 26%), Ganzenhoef e.o. (van 21% naar 37%), Buikslotermeer (van 21% naar 36%) en de H-Buurt (van 22% naar 37%) verslechterde het oordeel aanzienlijk.
12
2.2 Tevredenheid over aanbieden huishoudelijk afval Uit de Veiligheidsmonitor 2025 blijkt dat 64 procent van de Amsterdammers tevreden is over de mogelijkheden om huishoudelijk afval aan te bieden in hun buurt. Dit is wat lager dan in 2024, toen 67 procent tevreden was. In Centrum is de tevredenheid het laagst (46%), het is het enige stadsdeel waar minder dan de helft van de bewoners tevreden is. In stadsdeel Centrum wordt huisvuil overwegend op vaste momenten op straat wordt ingezameld, in plaats van in ondergrondse afvalcontainers. In vier wijken in stadsdeel Centrum is minder dan vier op de tien van de bewoners tevreden: Burgwallen-Oude Zijde (35%), De Weteringschans (36%), Grachtengordel-West (38%) en Jordaan (39%). Ook in 2024 was de tevredenheid het laagst in deze wijken. Toch is de tevredenheid in Burgwallen-Oude Zijde en De Weteringschans iets gestegen (beide met 7 procentpunt). Buiten stadsdeel Centrum is de tevredenheid het laagst in Amsterdamse Poort e.o. (43%), Bijlmermuseum (46%), Buikslotermeer en Osdorp-Midden (beide 51%). Vooral in Buikslotermeer valt het lage aandeel op: in 2024 was daar nog 77 procent tevreden, wat de grootste daling in tevredenheid in heel Amsterdam is. De wijken waar de meeste tevredenheid is over de mogelijkheden om huisvuil aan te bieden zijn Waterland (88%), Tuindorp Nieuwendam (86%), Willemspark (85%) en Geerdinkhof/Kantershof (84%).
In Geerdinkhof/Kantershof is de tevredenheid met 21 procentpunt gestegen ten opzichte van 2024. Ook in Grachtengordel-Zuid is een sterke toename te zien: daar steeg de tevredenheid van 42 procent naar 64 procent. Figuur 2.2 Aandeel 15-plussers dat (zeer) tevreden is met de mogelijkheden tot het aanbieden van huisvuil in de buurt, naar wijk, 2025 (procenten)
bron: O&S/Veiligheidsmonitor
13
2.3 Tevredenheid over aanbieden grof aval Uit de Veiligheidsmonitor 2025 blijkt dat 58 procent van de bewoners van Amsterdam tevreden is met de mogelijkheden tot het aanbieden van grof afval in de buurt. Dit is een iets lager percentage dan in 2024, toen 61 procent tevreden was. Andermaal zijn er grote verschillen te zien tussen gebieden waar grof afval op afspraak wordt aangeboden (Centrum, Watergraafsmeer en Weesp) en de rest van de gemeente, waar dit op een vast moment gebeurt. De laagste tevredenheid is te vinden in stadsdeel Centrum, met name in de wijken BurgwallenOude Zijde (26%), Grachtengordel-West (27%) en Burgwallen-Nieuwe Zijde (28%). Buiten Centrum zijn Omval/Overamstel (37%), Amsterdamse Poort e.o. (41%), Weesp-Noordwest (44%) en Middenmeer (45%) de wijken met de laagste tevredenheid. In Weesp-Noordwest is de tevredenheid sterk gedaald, met 18 procentpunt. De grootste afname was in Reigersbos, waar de tevredenheid daalde van 79 procent in 2024 naar 59 procent in 2025. De meeste tevredenheid is te vinden in Waterland (87%) en Geerdinkhof/Kantershof (86%). De grootste verbeteringen zijn te zien in Willemspark (van 58% in 2024 naar 74% in 2025) en Venserpolder (van 53% naar 66%). Figuur 2.3 Aandeel 15-plussers dat (zeer) tevreden is met de mogelijkheden tot het aanbieden van grof afval in de buurt, naar wijk, 2024 (procenten)
bron: O&S/Veiligheidsmonitor
14
2.4 Tevredenheid over mogelijkheden afvalscheiden Ongeveer de helft (51%) van de bewoners van Amsterdam is (zeer) tevreden met de mogelijkheden tot het scheiden van afval in de eigen buurt. Dit verschilt weinig met eerdere jaren, zo was het aandeel 52 procent in 2024. In stadsdeel Centrum, waar de inzameling van afval maar deels gaat via ondergrondse afvalcontainers, is weer de minste tevredenheid. Wel nam het percentage (zeer) tevreden bewoners in Centrum toe van 29 procent naar 34 procent. Daarmee is het aandeel tevreden bewoners er weer terug op het niveau van 2023. De wijken met de minste tevredenheid zijn Burgwallen-Oude Zijde (20%), Grachtengordel-West (21%) en de Jordaan (27%). In zes wijken buiten stadsdeel Centrum is de tevredenheid lager dan 40 procent: Da Costabuurt (35%), IJplein/Vogelbuurt, Van Galenbuurt (beide 36%), Buikslotermeer (37%), Chassébuurt en Schinkelbuurt (beide 38%). In Bloemendalerpolder, waar in 2024 nog de meeste tevredenheid was, is de grootste afname (van 84% in 2024 naar 64% in 2025). Aetsveld/Oostelijke Vechtoever is in 2025 de wijk met veruit de meeste tevredenheid over de mogelijkheden om afval te scheiden: 80 procent, gevolgd door Westindische Buurt (67%) en Sloten/Nieuw-Sloten (66%).
De grootste toename is tevredenheid is in de wijken Spaarndammerbuurt/Zeeheldenbuurt (van 47% in 2024 naar 61% in 2025) en SlotervaartNoord (van 45% naar 58%). Figuur 2.4 Aandeel 15-plussers dat (zeer) tevreden is met de mogelijkheden tot het scheiden van afval in de buurt, naar wijk, 2025 (procenten)
bron: O&S/Veiligheidsmonitor
15
2.5 Naleving afvalregels Uit de Veiligheidsmonitor 2025 blijkt dat 93 procent van de bewoners van Amsterdam aangeeft zich (bijna) altijd of meestal aan de regels voor het aanbieden van afval te houden: 79 procent zegt dit (bijna) altijd te doen en 14 procent meestal. Daarnaast geeft 2 procent aan zich soms aan de regels te houden en 1 procent (bijna) nooit. Alle percentages zijn onveranderd ten opzichte van 2024, wat wijst op een stabiele naleving van de afvalregels. Net als in 2024 zijn er geen grote verschillen tussen de stadsdelen. Het aandeel bewoners dat zich (bijna) altijd aan de regels houdt, varieert van 76 procent in Zuidoost tot 82 procent in Noord. In de wijken Noordelijke IJ-oevers-West (90%), Hoofddorppleinbuurt (89%) en Apollobuurt (88%) is dit aandeel het hoogst. De laagste percentages zijn in Ganzenhoef e.o. (66%), Indische Buurt-Oost en Amsterdamse Poort e.o. (beide 69%). In Omval/Overamstel daalde het aandeel bewoners dat zich (bijna) altijd aan de afvalregels houdt van 91 procent in 2024 naar 76 procent in 2025, een daling van 15 procentpunt. In Reigersbos steeg dit aandeel juist met 15 procentpunt, van 66 procent naar 81 procent. Amsterdammers die meestal, soms of (bijna) nooit de afvalregels naleven, is gevraagd naar de belangrijkste reden waarom ze zich niet vaker aan de regels houden. Voor 22 procent kost het te veel tijd of moeite.
Bij 19 procent spelen omstandigheden zoals werk of gezondheid een rol, en 15 procent geeft aan de regels niet goed te kennen of te begrijpen. Bijna een kwart (23%) heeft de vraag niet beantwoord.
2.6 Bereidheid mee te werken aan schoonmaakacties Ruim een kwart van de Amsterdammers (27%) is bereid mee te werken aan een actie om de buurt schoon te houden of op te ruimen, blijkt uit de Veiligheidsmonitor 2025. Een groter aandeel (38%) zegt misschien bereid te zijn mee te werken aan zo’n actie en 22 procent is daar niet toe bereid. De overige 13 procent zegt het niet te weten of geeft geen antwoord. Deze percentages verschillen niet veel met 2024, toen 29 procent bereid was mee te werken, 38 procent dit misschien was en 21 procent niet. Net als in 2024 is de bereidheid mee te werken het hoogst in stadsdeel Centrum (31% in 2025). Hierna volgen Zuid (30%) en Oost (28%). Het aandeel is het laagst in Nieuw-West (23%) en Noord (25%). In drie wijken ligt de bereidheid op 40 procent of hoger: Apollobuurt (46%), Waterland (41%) en Buitenveldert-West (40%). In de Apollobuurt is dit een stijging van 12 procentpunt ten opzichte van 2024, de grootste toename van alle wijken. De laagste bereidheid wordt gemeten in stadsdeel Nieuw-West, in de aanliggende wijken Osdorp-Midden (14%), De Aker (16%) en De Punt (17%). Ook in de wijk Amsterdamse Poort e.o. in Zuidoost is de bereidheid 17 procent.
16
2.7 Ervaren overlast van vervuiling In 2025 beoordeelden Amsterdammers de ervaren overlast van vervuiling met een gemiddeld rapportcijfer van 5,4. Dit blijkt uit het tweejaarlijkse onderzoek Wonen in de Metropoolregio Amsterdam. Hoe lager de score, hoe meer overlast er is ervaren. Daarmee is in 2025 het gemiddelde terug op het niveau van 2021. In 2023 was het gemiddelde iets hoger, namelijk een 5,7. In stadsgebied Weesp is, net als in 2023, een 6,8 gegeven, wat weer het hoogste gemiddelde is. In geen van de stadsdelen is het gemiddelde een 6 of hoger en in elk stadsdeel is het gemiddelde gedaald. Nieuw-West en Centrum hebben, net als in 2023, de laagste scores. In Nieuw-West ging het gemiddelde van een 5,2 naar een 4,9 en in Centrum van een 5,5 een naar 4,9. Er zijn vier wijken waar het gemiddelde rapportcijfer minimaal een 7 is: Bloemendalerpolder (7,8), Waterland (7,2), Driemond (7,1) en Aetsveld/Oostelijke Vechtoever (7). Ook in 2023 was Bloemendalerpolder de wijk met het hoogste gemiddelde. In Waterland steeg het gemiddelde met 0,5 punt, wat de grootste toename is. Vijf wijken scoren lager dan een 4,5. Met uitzondering van de H-buurt in Zuidoost (4,4) liggen deze wijken in Nieuw-West of Centrum: Burgwallen-Oude Zijde (3,7), De Punt (4,0), Slotermeer-West en Burgwallen-Nieuwe Zijde (beide 4,1). In Sloterdijk Nieuw-West daalde het gemiddelde van een 6,1 naar een 4,9.
Dit is de sterkste daling van alle wijken. Figuur 2.5 Oordeel over overlast door vervuiling, naar wijk, 2025 (rapportcijfer, 1 = ernstige overlast, 10 = geen overlast)
bron: O&S/Wonen in de Metropoolregio Amsterdam
17
2.8 Beoordeling schoonhouden van straten, stoepen en groen Amsterdammers geven gemiddeld een 5,8 als rapportcijfer voor het schoonhouden van de straten en stoepen in hun buurt, zo blijkt uit het onderzoek Wonen in de Metropoolregio Amsterdam 2025. In 2023 was het gemiddelde nog een 6,2 en in 2021 een 6,3. In stadsgebied Weesp stijgt het gemiddelde van een 6,6 naar een 6,7, waarmee Weesp opnieuw het hoogste cijfer behaalt. In alle stadsdelen daalt het gemiddelde, met de sterkste daling in Centrum: van een 6,1 naar een 5,4. Ook Nieuw-West krijgt een 5,4. Dit zijn de laagste scores van alle stadsdelen. In drie wijken is het gemiddelde rapportcijfer een 7 of hoger: Bloemendalerpolder (7,5), Houthavens (7,3) en Oostelijk Havengebied (7,0). In alle drie de wijken is het gemiddelde echter iets gedaald ten opzichte van 2023. In zes wijken is het gemiddelde juist gestegen, met de grootste toename in Weesp-Noordwest (van 6,2 naar 6,6). In veruit de meeste wijken is het gemiddelde echter afgenomen. De sterkste dalingen zijn te zien in Amstel III/Bullewijk (-1,6), Tuindorp Buiksloot (-1,2), en de Schinkelbuurt en Jordaan (beide -1,0). Wijken met een gemiddelde van 5 of lager liggen vrijwel allemaal in de stadsdelen Nieuw-West of Centrum. De Burgwallen springen hierbij in het oog: Burgwallen-Oude Zijde scoort een 4,2 en Burgwallen-Nieuwe Zijde een 4,4.
Andere wijken met lage scores zijn Slotermeer-West (4,6), De Punt, Slotermeer-Noordoost en Grachtengordel-West (allemaal een 5,0). Ook de Indische BuurtOost in stadsdeel Oost scoort een 5,0. Figuur 2.6 Oordeel over het schoonhouden van straten en stoepen, naar wijk, 2025 (rapportcijfer, 1 = ruim onvoldoende, 10 = ruim voldoende)
bron: O&S/Wonen in de Metropoolregio Amsterdam
18
Amsterdammers geven het schoonhouden van het groen in hun buurt gemiddeld een 6,5 in 2025. Dit blijkt uit het onderzoek Wonen in de Metropoolregio Amsterdam. Het rapportcijfer is de afgelopen veertien jaar betrekkelijk stabiel gebleven, met stedelijke gemiddelden tussen de 6,5 en 6,7. Stadsdeel Zuid heeft, net als in 2023, het hoogste cijfer, hoewel het gemiddelde daar daalt van een 7,0 naar een 6,7. In alle stadsdelen blijft het gemiddelde gelijk aan dat van 2023 of daalt het licht. Centrum gaat van een 6,1 naar een 5,9 en heeft weer de laagste score. De Burgwallen in Centrum vallen ook bij dit rapportcijfer negatief op. De Burgwallen-Oude Zijde (4,3) en Burgwallen-Nieuwe Zijde (4,4) hebben van alle wijken de laagste scores. Ook IJburgOost (5,2), Sloterdijk Nieuw-West (5,4) en Grachtengordel-West (5,5) scoren minimaal een punt onder het Amsterdamse gemiddelde. In Sloterdijk Nieuw-West is het rapportcijfer het sterkst gedaald (-1,0), gevolgd door Tuindorp Buiksloot (-0,9 naar een 6,0). De vijf wijken met de hoogste scores liggen in de stadsdelen Zuid en West, dit zijn Buitenveldert-Oost (7,5), Erasmuspark, Centrale Markt, Buitenveldert-West en Sloterdijk-West (allemaal 7,4). In Erasmuspark is het gemiddelde met 0,5 punt gestegen ten opzichte van 2023, de grootste toename. Ook in Houthavens steeg het gemiddelde met 0,5 punt, van een 6,6 naar een 7,1.
Figuur 2.7 Oordeel over het schoonhouden van groenvoorzieningen, naar wijk, 2025 (rapportcijfer, 1 = ruim onvoldoende, 10 = ruim voldoende)
bron: O&S/Wonen in de Metropoolregio Amsterdam
19
3 Meldingen
Dit hoofdstuk gaat over meldingen bij de gemeente over het schoonhouden van de openbare ruimte. Deze meldingen komen van zowel bewoners als gemeentemedewerkers, zoals handhavers, toezichthouders en afval- en reinigingspersoneel. Ze kunnen bijvoorbeeld gaan over volle containers of opengebroken afvalbakken. Een melding betekent niet altijd dat het ergens vies is, maar geeft wel een indicatie. De meldingen zijn verdeeld in twee categorieën: ‘afval’ (bijvoorbeeld containerlocaties en grof afval) en ‘schoon’ (zoals zwerfvuil in de openbare ruimte). In totaal werden er binnen deze twee categorieën bijna 265.000 meldingen gedaan in 2025, een toename van 16 procent ten opzichte van een jaar eerder. In dit hoofdstuk is voor beide categorieën per wijk het aantal meldingen in 2025 afgezet tegen het aantal inwoners, en de ontwikkeling tussen 2024 en 2025 wordt weergegeven. Wijken met minder dan 1.500 inwoners zijn niet meegenomen. Vervolgens wordt de snelheid van afhandeling besproken, evenals – indien bekend – de tevredenheid van melders over de afhandeling.
3.1 Meldingen afval In 2025 werden in Amsterdam 186.746 afvalmeldingen gedaan, oftewel 20 meldingen per 100 inwoners. Het aantal meldingen blijft stijgen: in 2024 waren dit er 17 per 100 inwoners en in 2023 nog 14. Stadsdeel Centrum heeft, net als in voorgaande jaren, de meeste meldingen per 100 inwoners (37), hoewel dit een lichte daling is ten opzichte van 2024 (40). Binnen Centrum springt Burgwallen Oude-Zijde eruit met 67 meldingen per 100 inwoners. Stadsdeel Oost heeft in 2025 de minste afvalmeldingen: 14 per 100 inwoners. Figuur 3.1 Meldingen afval per 100 inwoners per jaar, wijken, 2025
bron: SIG, bewerking O&S
20
Figuur 3.2 toont per wijk de ontwikkeling in afvalmeldingen tussen 2024 en 2025. De grootste stijgingen zijn in Weesp, waar het aantal meldingen per 100 inwoners in alle wijken rond of boven het stedelijke gemiddelde ligt, terwijl dit in voorgaande jaren relatief laag was. Ook in de Da Costabuurt in West (+17 meldingen per 100 inwoners) en de Schinkelbuurt in Zuid (+14) is een sterke toename zichtbaar. In stadsdeel Noord zijn duidelijke stijgingen te zien in Tuindorp Nieuwendam (+12), Banne Buiksloot en Elzenhagen (beide +10). In stadsdeel Centrum, waar nog steeds relatief veel meldingen worden gedaan, zijn enkele wijken met een forse daling, zoals Burgwallen-Oude Zijde (-21 per 100 inwoners), Grachtengordel-West (-14) en BurgwallenNieuwe Zijde (-11). Figuur 3.2 Ontwikkeling meldingen afval per 100 inwoners per jaar, wijken, 2024-2025
bron: SIG, bewerking O&S
3.2 Meldingen schoon Deze paragraaf gaat over meldingen in de categorie ‘schoon’. De meeste meldingen betreffen veegvuil of zwerfvuil, maar ook graffiti, drijfvuil, onkruid en volle afvalbakken vallen hieronder. In totaal waren er 78.115 meldingen in 2025, wat neerkomt op 8 per 100 inwoners. Het aantal meldingen blijft stijgen: in 2024 waren dit er 7 per 100 inwoners en in 2023 nog 6. In Centrum werden verhoudingsgewijs weer de meeste schoonmeldingen gedaan: 16 per 100 inwoners, hetzelfde aantal als in 2024. In Weesp werden wederom de minste meldingen gedaan, net als in 2023 en in 2024 waren dit er 4 per 100 inwoners. In de wijken Sloterdijk Nieuw-West (58 per 100 inwoners), Burgwallen-Nieuwe Zijde (34) en Grachtengordel-West (30) werden naar verhouding de meeste schoonmeldingen gedaan. In Overtoomse Sluis werden 3 meldingen gedaan per 100 inwoners, waarmee deze wijk net als in voorgaande jaren naar verhouding de minste meldingen kende. Ook in Coenhaven/Minervahaven werden 3 meldingen gedaan per 100 inwoners. Figuur 3.3 op de volgende pagina toont het aantal meldingen per 100 inwoners per wijk.
21
Figuur 3.3 Meldingen schoon per 100 inwoners per jaar, wijken, 2025
bron: SIG, bewerking O&S
In 2025 was de grootste toename in schoonmeldingen te zien in de Vondelparkbuurt (+10 per 100 inwoners) en De Weteringschans (+8). In Burgwallen-Oude Zijde daalde het aantal meldingen van 30 naar 22 per 100 inwoners, de sterkste afname van alle wijken, net als bij de afvalmeldingen. Figuur 3.4 Ontwikkeling meldingen schoon per 100 inwoners per jaar, wijken, 2024-2025
bron: SIG, bewerking O&S
22
3.3 Snelheid van het afhandelen van de meldingen Van de meldingen is ook de afhandelingssnelheid bekend. Het doel is om 90 procent van de meldingen binnen de gestelde termijn af te handelen. De termijn verschilt per type meting. Deze paragraaf toont voor 2023, 2024 en 2025 het aandeel meldingen dat binnen de termijn is afgehandeld, voor de categorieën afval en schoon. In 2025 werd 75 procent van de afvalmeldingen op tijd afgehandeld, tegenover 80 procent in 2024. Daarnaast werd 11 procent binnen twee keer de termijn afgehandeld, 7 procent binnen drie keer, en bij 7 procent duurde de afhandeling langer dan drie keer de termijn. Tabel 3.5 Snelheid van het afhandelen van de afvalmeldingen, stadsdelen, 2023-2025 aantal percentage aantal percentage aantal meldingen binnen meldingen binnen meldingen stadsdeel afval 2023 termijn 2023 afval 2024 termijn 2024 afval 2025 Centrum
percentage binnen termijn 2025
31.546
76
36.932
82
33.894
82
86
58
64
59
69
45
West
18.975
82
25.760
83
31.501
75
Nieuw-West
19.158
70
22.890
75
27.147
75
Zuid
14.757
75
20.032
76
24.515
68
Oost
16.773
80
19.928
83
20.153
77
Noord
16.163
75
20.165
82
26.895
75
Westpoort
Weesp
684
83
1.164
60
6.449
61
Zuidoost
9.650
81
12.461
80
15.959
70
onbekend
225
57
132
48
164
44
Amsterdam
128.017
77
159.528
80
186.746 75 bron: SIG, bewerking O&S
In 2025 werd 48 procent van de schoonmeldingen binnen de termijn afgehandeld, hetzelfde aandeel als in 2023, maar lager dan in 2024 (59%). De norm van 90 procent werd daarmee ook in 2025 niet gehaald. Daarnaast werd afgelopen jaar 19 procent van de meldingen binnen twee keer de termijn afgehandeld, 12 procent binnen drie keer, en bij 21 procent duurde het langer dan drie keer de termijn. Tabel 3.6 Snelheid van het afhandelen van de schoonmeldingen, stadsdelen, 2023-2025 aantal percentage aantal percentage aantal meldingen binnen meldingen binnen meldingen stadsdeel schoon 2023 termijn 2023 schoon 2024 termijn 2024 schoon 2025 Centrum Westpoort
percentage binnen termijn 2025
10.727
58
14.617
74
14.765
59
83
88
155
69
97
87
West
7.349
77
7.835
78
9.668
77
Nieuw-West
11.307
45
12.440
56
14.315
38
Zuid
8.377
26
8.347
40
11.059
25
Oost
9.964
28
9.655
50
10.664
57
Noord
5.588
71
7.938
65
9.496
42
Weesp
998
59
1.134
75
1.143
58
Zuidoost
4.893
36
7.090
41
6.564
31
onbekend
310
16
218
28
344
69
Amsterdam
59.286
48
69.211
59
78.115 48 bron: SIG, bewerking O&S
23
3.4 Tevredenheid over het afhandelen van de meldingen Burgers die een melding doen, kunnen hun tevredenheid over de afhandeling terugkoppelen. Van slechts een deel van de meldingen is de tevredenheid bekend, omdat niet alle meldingen door burgers worden gedaan en niet iedereen een terugkoppeling geeft. Het doel is dat 70 procent van de melders tevreden is over de afhandeling. Meldingen waarbij de melder ontevreden is maar aangeeft dat de gemeente niets kon doen, worden hierbij niet meegerekend. Omdat tevredenheid soms later wordt gemeld, kan het percentage tevreden melders per jaar nog licht wijzigen na afloop van een kalenderjaar. In 2025 was 68 procent van de melders tevreden over de afhandeling van afvalmeldingen. Voor 11 procent van de meldingen was de tevredenheid bekend. De tevredenheid is de afgelopen jaren nauwelijks veranderd. Tabel 3.7 Tevredenheid over het afhandelen van de afvalmeldingen, stadsdelen, 2023-2025 percentage melder percentage melder percentage melder stadsdeel tevreden afval 2023 tevreden afval 2024 tevreden afval 2025 Centrum
63
67
70
Westpoort
60
55
20
West
66
66
61
Nieuw-West
69
75
72
Zuid
70
69
67
Oost
70
74
69
Noord
70
71
68
Weesp
49
55
69
Zuidoost
70
68
67
onbekend
69
50
43
Amsterdam
67
69
68 bron: SIG, bewerking O&S
In 2025 was 48 procent van de melders tevreden over de afhandeling van schoonmeldingen. Voor 14 procent van de meldingen was de tevredenheid dat jaar bekend. De tevredenheid is gedaald ten opzichte van eerdere jaren: in 2024 was 58 procent tevreden en in 2023 55 procent. Tabel 3.8 Tevredenheid over het afhandelen van de schoonmeldingne, stadsdelen, 2023-2025 percentage melder percentage melder percentage melder stadsdeel tevreden schoon 2023 tevreden schoon 2024 tevreden schoon 2025 Centrum
58
53
47
Westpoort
70
100
45
West
54
59
53
Nieuw-West
56
67
52
Zuid
49
49
43
Oost
51
56
47
Noord
66
66
44
Weesp
53
55
49
Zuidoost
55
58
48
onbekend
57
50
41
Amsterdam
55
58
48 bron: SIG, bewerking O&S
24
Bijlage 1 Enquêtevragen
Uit de Veiligheidsmonitor Amsterdam-Amstelland
Ik vind het in mijn buurt: zeer schoon schoon niet schoon, niet vies vies zeer vies weet niet/geen antwoord
Hoe tevreden of ontevreden bent u over:
De mogelijkheden tot het aanbieden van huisvuil in uw buurt. De mogelijkheden tot het aanbieden van grofvuil in uw buurt. De mogelijkheden van het scheiden van afval in uw buurt.
niet tevreden, niet zeer ontevreden ontevreden ontevreden
weet niet/geen mening
zeer tevreden
tevreden
Houdt u zich aan de regels van het aanbieden van afval? (bijna) altijd meestal soms (bijna) nooit weet niet/geen antwoord
Indien vraag hierboven is beantwoord met: meestal, soms of (bijna) nooit. Wat is de belangrijkste reden dat u zich niet (altijd) aan deze regels houdt? ik ben het niet met de regels eens het kost te veel tijd of moeite de regels zijn te streng ik ken of begrijp de regels niet goed dit lukt niet door bepaalde omstandigheden, bijv. werktijden of gezondheid een andere reden weet niet/geen antwoord
Soms organiseren buurtbewoners of de gemeente acties om de buurt schoon te houden of op te ruimen. Zou u bereid zijn om mee te werken aan zo’n actie? ja misschien nee weet niet/geen antwoord
25
Uit Wonen in de Metropoolregio Amsterdam In welk mate ervaart u overlast van de onderstaande categorieën? (LET OP: een laag cijfer betekent dat u veel overlast ervaart en een hoog cijfer dat u weinig overlast ervaart)
vervuiling
ernstige overlast 1
2
3
4
5
6
7
8
9
geen overlast 10
Hoe beoordeelt u het schoonhouden van de onderstaande zaken in uw buurt?
straten en stoepen groenvoorzieningen
ruim onvoldoende 1
2
3
4
5
6
7
8
9
ruim voldoende 10
26
Onderzoek en Statistiek
Postbus 658 1000 AR Amsterdam onderzoek.amsterdam.nl