CConstaterende datAmsterdam
Koppel je AI →
Document · PDF

Klanttevredenheid P+R 2021.pdf

Tijdelijke Algemene Raadscommissie 19 mei 2022, gemeente AmsterdamBij agendapunt: Raadsinformatiebrief over het P+R Klanttevredenheidsonderzoek 2021 (VN2022-009950)6.698 woorden

Open het PDF bij de gemeente ↗Naar de vergadering →

Tekst van het document

Uit het bestand gehaald, zonder opmaak, tabellen en afbeeldingen

Klanttevredenheid P+R 2021 Onderzoek, Informatie en Statistiek

Gemeente Amsterdam Onderzoek, Informatie en Statistiek Klanttevredenheid P+R 2021

In opdracht van: Parkeren Projectnummer: 21190

Merijn Heijnen Willem Bosveld

Bezoekadres: Weesperstraat 113 Postbus 658, 1000 AR Amsterdam

data.amsterdam.nl

m.heijnen@amsterdam.nl

Amsterdam, januari 2022

Foto voorzijde: P+R Noord, 2018

2

Gemeente Amsterdam Onderzoek, Informatie en Statistiek Klanttevredenheid P+R 2021

Inhoud

Inleiding

4

1 Frequentie en doel van P+R-bezoek

6

2 Gebruik OV-chip en reisgedrag

9

2.1 Gebruik OV-Chip 2.2 Alternatief voor P+R 2.3 Gevolgen coronacrisis 2.4 Draagvlak verder reizen per fiets

9 11 12 14

3 Beoordeling P+R-locatie

16

Samenvatting

20

Bijlage 1 Achtergrondkenmerken

21

3

Gemeente Amsterdam Onderzoek, Informatie en Statistiek Klanttevredenheid P+R 2021

Inleiding

Amsterdam heeft tien P+R-locaties, met in totaal ongeveer 5.000 parkeerplekken en een wisselende bezetting. P+R-locaties liggen buiten het centrum van de stad, maar kennen een goede OV-verbinding met de binnenstad. Na de doordeweekse ochtendspits is het mogelijk tegen een gereduceerd tarief van 1 euro per 24 uur hier te parkeren, wanneer vervolgens van en naar het centrumgebied wordt gereisd met het openbaar vervoer. Om de kwaliteit van de dienstverlening te monitoren wordt in opdracht van de directie Parkeren jaarlijks een klanttevredenheidsonderzoek uitgevoerd door OIS (Onderzoek, Informatie en Statistiek). In 2018 is voor het eerst bij P+R Noord geënquêteerd en in datzelfde jaar werd ook voor het eerst de mogelijkheid geboden de vragenlijst volledig in het Engels af te nemen. In september en oktober 2021 is het onderzoek wederom uitgevoerd, ook op de in 2021 geopende P+R-locaties Boven ’t Y en Zeeburg III. In onderstaande tabel is het aantal ondervraagde P+R-gebruikers per jaar opgenomen. Van de 846 ondervraagden in 2021 gaf 18% aan uit het buitenland te komen, dat is iets meer dan in 2020 (14%) maar minder dan de jaren voor de uitbraak van het coronavirus (24% in 2019 en 23% in 2018). Tabel 1 Respons klanttevredenheid P+R, 2017-2021 aantal 2017

aantal 2018

aantal 2019

aantal 2020

aantal 2021

% 2017

% 2018

% 2019

% 2020

% 2021

Sloterdijk

100

100

101

31

78

14

12

12

8

9

Bos en Lommer

97

100

100

39

79

14

12

12

10

9

Olympisch Stadion

102

102

119

70

81

15

13

14

18

10

VUmc (weekend)

100

103

108

36

98

14

13

13

9

12

RAI

100

102

102

44

92

14

13

12

11

11

ArenA

100

102

104

71

94

14

13

12

18

11

Zeeburg I / II

101

103

112

65

79

14

13

13

16

9

Zeeburg III

-

-

-

-

82

-

-

-

-

10

Noord

-

99

101

39

84

-

12

12

10

10

Boven ’t Y

-

-

-

-

79

-

-

-

-

9

700

811

847

395

846

100

100

100

100

100

totaal

4

Gemeente Amsterdam Onderzoek, Informatie en Statistiek Klanttevredenheid P+R 2021

De gehanteerde vragenlijst is grotendeels hetzelfde als in voorgaande jaren. Toch zijn er enkele wijzigingen, zo zijn de vragen over hoe de respondent in contact gekomen is met P+R en hoe gekeken wordt of er op de P+R-locatie voldoende parkeerplek is komen te vervallen. Ook zijn enkele vragen toegevoegd, bijvoorbeeld de vraag wat de respondent had gedaan als de P+R bij aankomst vol was geweest en of de deelnemers aan het onderzoek vooraf een P+R-plek zouden reserveren, als dat mogelijk was. Wanneer in deze rapportage totalen worden weergegeven over alle P+R-locaties dan gebeurt dit, net als in rapportages over voorgaande jaren, ongewogen. Waar mogelijk en relevant zal in deze rapportage een vergelijking worden gemaakt met de eerdere metingen. In het eerste hoofdstuk kijken we naar de frequentie en het doel van het gebruik van de P+R-locatie. Daarna behandelen we het gebruik van de OV-chipkaart en andere vragen over het reisgedrag, waaronder het draagvlak voor het gebruik van een deelfiets in plaats van het openbaar vervoer. In het derde hoofdstuk staat de beoordeling van de specifieke P+R-locatie centraal. Daarna volgt de samenvatting en afsluitend zijn de achtergrondkenmerken van de respondenten opgenomen.

5

Gemeente Amsterdam Onderzoek, Informatie en Statistiek Klanttevredenheid P+R 2021

1 Frequentie en doel van P+R-bezoek

In dit hoofdstuk staat centraal met welk doel de ondervraagde bezoekers gebruik maken van P+R en hoe vaak ze dit doen. De mate waarin ook van andere P+R-voorzieningen gebruik wordt gemaakt dan de locatie waar de respondent ondervraagd is loopt uiteen. Net als bij eerdere metingen is er relatief veel overlap tussen locaties aan dezelfde zijde van de stad, bijvoorbeeld tussen VUmc, Olympisch Stadion en RAI en bij de P+R-locaties in Noord en op het Zeeburgereiland. Bij de twee laatstgenoemde gebieden worden ook RAI en ArenA regelmatig genoemd. Tabel 1.1 Van welke P+R-locaties in Amsterdam heeft u het afgelopen jaar gebruik gemaakt? (procenten, n=846 in 2021) gebruik gemaakt van: Sloterdijk

Sloter- Bos en Olymp. dijk Lommer stadion.

VUmc

RAI

ArenA

Zeeburg Zeeburg I/ II III

Noord

Boven totaal ‘t Y 2021

totaal 2020

totaal 2019

100

15

15

4

1

0

5

2

13

4

15

17

18

Bos en Lommer

6

100

5

2

1

1

0

2

6

0

12

14

17

Olympisch Stadion

3

6

100

12

16

6

4

4

10

3

16

28

23

VUmc

1

3

12

100

1

5

3

1

10

5

15

12

16

RAI

4

14

10

19

100

13

13

18

18

4

22

21

23

ArenA

1

6

1

11

16

100

9

12

14

15

20

24

22

Zeeburg I / II

9

0

1

3

4

3

100

50

2

5

17

23

21

Zeeburg III

9

0

0

0

1

0

20

100

1

0

12

-

-

Noord

6

1

7

1

2

10

11

9

100

15

16

15

15

Boven ‘t Y

0

0

1

1

0

2

3

4

13

100

11

-

-

6

Gemeente Amsterdam Onderzoek, Informatie en Statistiek Klanttevredenheid P+R 2021

Tot en met 2020 was het telkens voor een meerderheid de eerste keer dat gebruik werd gemaakt van P+R of gaf men aan minder vaak dan enkele keren per kwartaal bij een P+R te parkeren. In 2020 gaf 44% één van deze antwoorden, bij de meting in 2021 is dit 39%. Daarnaast maakt 22% enkele keren per maand gebruik van P+R , het hoogste aandeel sinds het begin van de metingen. Verder gebruikt 13% P+R enkele keren per kwartaal. Bij de vorige meting was 30% een vaste gebruiker van P+R (één of meerdere keren per week), nu is dit aandeel 23%. Figuur 1.2 Hoe vaak maakt u over het algemeen gebruik van een P+R-voorziening in Amsterdam? (n=846 in 2021)

Vier van de tien respondenten (40%) die in 2021 ondervraagd zijn maakt over het algemeen doordeweeks gebruik van P+R en 17% doet dit voornamelijk in het weekend. Verder geeft 43% aan op beide momenten gebruik te maken van P+R. Laatstgenoemd percentage is hoger dan bij andere recente metingen. Bij deze cijfers moet worden opgemerkt dat de verhouding tussen respondenten die doordeweeks en in het weekend ondervraagd zijn vermoedelijk verschilt per jaar. Tabel 1.3 Maakt u over het algemeen door de week, in het weekend of op beide momenten gebruik van een P+R-voorziening? Het gaat hierbij om de aankomsttijd (procenten, n=846 in 2021) 2017

2018

2019

2020

2021

door de week (maandag 4.00. tot vrijdag 18.00)

43

51

36

37

40

weekend (vrijdag 18.00 tot maandag 4.00)

25

18

30

23

17

beide

32

31

34

40

43

totaal

100

100

100

100

100

7

Gemeente Amsterdam Onderzoek, Informatie en Statistiek Klanttevredenheid P+R 2021

Aan de respondenten is gevraagd voor welke doelen ze in het algemeen gebruik maken van een P+R-voorziening. Toeristische doeleinden worden, net als in de voorgaande jaren, daarbij het meest genoemd (door 32%), wat meer dan vorig jaar (25%). Na toeristische doeleinden wordt winkelen andermaal het meest genoemd (30%, was 24%). Daarna volgen een recreatief of cultureel bezoek en een bezoek aan vrienden, familie of kennissen (respectievelijk 23% en 20%). Figuur 1.4 Voor welke doelen maakt u in het algemeen gebruik van een P+R-voorziening? Of bij zeer incidenteel gebruik: waarvoor vandaag? (meerdere antwoorden mogelijk, n=846 in 2021)

8

Gemeente Amsterdam Onderzoek, Informatie en Statistiek Klanttevredenheid P+R 2021

2 Gebruik OV-chip en reisgedrag

In dit hoofdstuk kijken we naar het gebruik van de OV-chipkaart en ander reisgedrag van de parkeerders, waaronder het draagvlak voor het gebruik van een deelfiets in plaats van het openbaar vervoer om naar en van het centrum te reizen.

2.1 Gebruik OV-Chip Gebruik van het openbaar vervoer (OV) om naar de eindbestemming te reizen is een voorwaarde van het Amsterdamse P+R-concept. Dit kan met een eigen OV-chipkaart, of met een P+R GVBkaart die ter plekke verkrijgbaar is (met uitzondering van de P+R-locaties Noord, Boven ’t Y en Zeeburg III). Van de respondenten die gebruik maakten van het OV en niet parkeren bij Noord, Boven ’t Y of Zeeburg III gaf een meerderheid van 58% aan met een eigen OV-chipkaart te reizen, terwijl ongeveer een derde (35%) geen eigen OV-chipkaart heeft en een P+R GVB-kaart kocht, zie figuur 2.1. De overige 6% had wel een eigen OV-chipkaart, maar heeft toch een P+R GVB-kaart gekocht, bijvoorbeeld omdat dit financieel voordeliger is. Niet eerder was het aandeel respondenten dat met de eigen OV-chipkaart reist zo hoog, al is er weinig verschil met 2020 (57%). Figuur 2.1 Van welk type OV-kaart heeft u gebruik gemaakt om van en naar de centrumzone te reizen? (exclusief anders/niet van toepassing en exclusief P+R-locaties Noord, Boven ’t Y en Zeeburg III, n=809 in 2021)

9

Gemeente Amsterdam Onderzoek, Informatie en Statistiek Klanttevredenheid P+R 2021

Aan de 38 ondervraagden die wel in het bezit zijn van een eigen OV-chipkaart maar een P+R GVB-kaart gekocht hebben is gevraagd waarom ze geen gebruik gemaakt hebben van de eigen OV-chipkaart, zie figuur 2.2. Van deze groep wist 39% niet dat ook met een eigen OV-chipkaart gebruik kon worden gemaakt van het openbaar vervoer in combinatie met P+R. Daarnaast was het voor 37% goedkoper om gebruik te maken van een P+R GVB-kaart. Enkele respondenten hadden een andere reden om geen gebruik te maken van de eigen OV-chipkaart. Net als voorgaande jaren wordt onder andere genoemd dat ze dachten dat het gebruik van een P+R GVB-kaart makkelijker of handiger zou zijn. Bij vergelijking met voorgaande jaren moet rekening gehouden worden met de afname in absolute getallen: in 2019 waren er bijvoorbeeld nog 149 deelnemers aan het onderzoek die een eigen OV-chipkaart hadden maar deze niet gebruikten, tegen 38 nu. Figuur 2.2 Waarom heeft u geen gebruik gemaakt van uw eigen OV-chipkaart? (n=38 in 2021)

10

Gemeente Amsterdam Onderzoek, Informatie en Statistiek Klanttevredenheid P+R 2021

2.2 Alternatief voor P+R Vervolgens is de vraag gesteld hoe men naar het centrum was gereisd of zou reizen als P+R niet zou bestaan. Iets minder dan de helft (45%) zegt dit volledig met de auto te doen, ongeveer een kwart (24%) zou met het OV gaan en 18% noemt een combinatie tussen auto en OV. Op de in 2021 geopende P+R-locaties Boven ’t Y en Zeeburg III ligt het aandeel dat de reis volledig met de auto gemaakt zou hebben relatief hoog (respectievelijk 70% en 62%). Bij Sloterdijk noemt een meerderheid van 54% een combinatie van auto en OV. Tabel 2.4 Als P+R niet zou bestaan, hoe zou u vandaag dan naar het centrum van Amsterdam gereisd hebben? (procenten, n=846) Sloterdijk

Bos en L. Olymp.

VUmc

RAI

ZeeZeeArenA burg i/II burg III

volledig met de auto

17

47

38

62

60

40

volledig met het OV

26

25

23

22

25

combinatie van auto en OV

54

8

36

8

5

fiets

0

3

0

3

niet

0

3

0

3

brommer, scooter, motor

0

11

0

taxi

1

0

0

anders, namelijk

0

1

weet niet, geen antwoord, n.v.t.

3

3

Noord

Boven ‘t Y

totaal 2021

62

33

21

70

45

27

9

30

31

18

24

14

16

20

21

5

18

1

13

4

2

1

4

3

1

2

5

4

8

0

3

1

1

3

0

2

6

0

2

0

5

1

0

0

2

0

1

2

0

0

0

3

1

7

0

1

0

0

1

0

1

7

1

4

2

Voor het eerst is de vraag gesteld wat de respondenten gedaan zouden hebben wanneer de P+Rlocatie vol was geweest bij aankomst. Ruim de helft (55%) geeft aan dan doorgereden te hebben naar een andere P+R-locatie. Bijna een kwart (23%) zou met de auto doorgereden zijn naar het centrum en 13% had de auto buiten het centrum geparkeerd, maar niet bij een andere P+R. Bij de P+R bij het Olympisch Stadion geven naar verhouding weinig deelnemers aan het onderzoek aan doorgereden te zouden zijn naar een andere P+R-locatie (17%). Tabel 2.4 Als bij aankomst deze P+R locatie vol was geweest, zou u dan gebruik gemaakt hebben van een andere P+R locatie? (procenten, n=846) Sloterdijk

Bos en L. Olymp.

VUmc

ZeeZeeBoven RAI ArenA burg i/II burg III Noord ‘t Y

totaal 2021

ja

67

33

17

65

47

76

65

68

56

56

55

nee, was met auto naar centrum gereden

9

33

42

23

41

7

20

13

7

30

23

nee, had auto buiten centrum geparkeerd

9

23

40

8

4

7

8

12

18

5

13

nee, had mijn reis naar centrum afgebroken

0

3

0

0

2

9

3

2

14

9

4

weet ik niet, geen antwoord

15

9

1

3

5

1

5

4

5

0

5

11

Gemeente Amsterdam Onderzoek, Informatie en Statistiek Klanttevredenheid P+R 2021

Wanneer er vooraf een parkeerplek op een P+R-locatie geserveerd zou kunnen worden, bijvoorbeeld via een app, dan zegt een meerderheid van de deelnemers aan het onderzoek daar zeker (34%) of misschien (26%) gebruik van te gaan maken. Anderzijds geeft telkens één op de vijf respondenten aan dit waarschijnlijk niet (19%) of zeker niet (20%) te zullen doen. Waar bij P+R Sloterdijk 85% zegt zeker gebruik te maken van de mogelijkheid en 1% zeker niet, is het beeld bij P+R Boven ’t Y heel anders: daar geeft een meerderheid van 51% aan zeker geen gebruik te maken van de reserveringsmogelijkheid. Tabel 2.5 Indien er vooraf een P+R parkeerplek gereserveerd zou kunnen worden, zou u hier dan gebruik van maken? (procenten, n=846) Sloterdijk

Bos en L. Olymp.

VUmc

RAI

ZeeZeeArenA burg i/II burg III

Noord

Boven ‘t Y

totaal 2021

ja, zeker

85

32

16

31

37

26

15

56

30

13

34

ja, misschien

9

19

54

20

28

26

32

20

39

16

26

nee, waarschijnlijk niet

4

19

21

20

15

27

27

15

17

20

19

nee, zeker niet

1

29

7

28

20

22

22

10

11

51

20

weet niet, geen antwoord, n.v.t.

1

1

1

1

0

0

5

0

4

0

1

2.3 Gevolgen coronacrisis Net als in 2020 zijn in het onderzoek vragen opgenomen met betrekking tot de coronacrisis en gelijk aan vorig jaar geeft ruim twee derde van de deelnemers aan dat het reisgedrag niet veranderd is door de coronacrisis (70% tegen 68% in 2020). Vorig jaar gaf 23% aan vaker de auto te gebruiken binnen of naar Amsterdam, dit jaar 16%. Bij P+R Noord geven relatief veel deelnemers aan het onderzoek aan vaker de fiets te gebruiken. Tabel 2.6 In hoeverre heeft de situatie met het coronavirus uw reisgedrag (binnen of naar Amsterdam) beïnvloed? (meerdere antwoorden mogelijk, procenten, n=846 in 2021) Sloterdijk

Bos en L. Olymp. VUmc

ZeeZeeBoven RAI ArenA burg i/II burg III Noord ‘t Y

totaal totaal 2021 2020

mijn reisgedrag is onveranderd

77

77

96

52

82

76

42

70

60

71

70

68

gebruik vaker auto binnen of naar A’dam

10

9

2

28

12

16

29

12

18

20

16

23

gebruik vaker fiets binnen of naar A’dam

0

6

0

5

7

5

10

2

23

9

7

5

anders, namelijk

8

4

0

1

1

1

3

12

1

0

3

5

weet niet, geen antwoord

5

4

1

16

0

2

22

4

0

1

6

2

12

Gemeente Amsterdam Onderzoek, Informatie en Statistiek Klanttevredenheid P+R 2021

Ook is weer gevraagd of de situatie rond het coronavirus ervoor zorgt dat men meer of minder gebruik is gaan maken van P+R in Amsterdam. Net als in 2020 heeft voor twee derde (67%) de situatie geen effect op het gebruik van P+R. Daarnaast geeft afgerond 10% aan nu iets of veel meer gebruik te maken van P+R in Amsterdam en afgerond 16% doet dit iets of veel minder. Tabel 2.7 Maakt u door de situatie met het coronavirus meer of minder gebruik van P+R in Amsterdam? (procenten, n=846 in 2021) Sloterdijk veel meer

Bos en L. Olymp. VUmc

ZeeZeeBoven RAI ArenA burg i/II burg III Noord ‘t Y

totaal totaal 2021 2020

3

1

0

6

4

1

6

1

5

0

3

8

iets meer

0

4

5

8

8

12

9

6

13

10

8

9

iets minder

8

8

26

7

7

5

18

13

14

1

11

5

veel minder

6

4

0

5

1

4

10

10

12

6

6

5

situatie heeft geen effect op P+R-gebruik

73

73

67

57

80

77

43

65

55

78

67

68

weet niet, geen antwoord

10

10

2

16

0

1

14

5

1

4

6

5

13

Gemeente Amsterdam Onderzoek, Informatie en Statistiek Klanttevredenheid P+R 2021

2.4 Draagvlak voor verder reizen per fiets Gedurende het onderzoek werd bij P+R Noord een pilot gehouden waarbij met korting een deelfiets gehuurd kon worden, om daarmee de reis van en naar het centrum te maken (in plaats van met het openbaar vervoer). Gevraagd is of de deelnemers aan het onderzoek gebruik zouden maken van deze optie, wanneer het ook mogelijk zou worden om een deelfiets te gebruiken bij de P+R-locatie waar ze parkeerden. Ongeveer een derde van de respondenten zegt zeker (14%) of misschien (20%) met een gehuurde deelfiets willen reizen. Een meerderheid zegt dit waarschijnlijk niet (27%) of zeker niet (36%) te doen. Figuur 2.8 Bij P+R Noord is een pilot met een P+R-fiets; met korting kunt u een deelfiets huren, waarmee u naar en van het centrum reist, in plaats van met het openbaar vervoer. Als deze optie op deze locatie zou komen, zou u daar dan gebruik maken? (n=846)1

Op de volgende pagina is per locatie een overzicht gegeven van de gegeven antwoorden. Bij P+R Sloterdijk is het meeste enthousiasme over de pilot: een meerderheid zegt daar misschien of zeker een deelfiets te gaan gebruiken wanneer de mogelijkheid er zou zijn. Bij P+R Boven ’t Y geeft daarentegen bijna driekwart (71%) aan zeker geen gebruik te maken van de optie.

1 Bij P+R Noord gevraagd als: op deze P+R locatie is een pilot met een P+R-fiets: met korting kunt u een deelfiets huren,

waarmee u naar en van het centrum reist, in plaats van met het openbaar vervoer. Zou u hier gebruik maken?

14

Gemeente Amsterdam Onderzoek, Informatie en Statistiek Klanttevredenheid P+R 2021

Tabel 2.9 Bij P+R Noord is een pilot met een P+R-fiets; met korting kunt u een deelfiets huren, waarmee u naar en van het centrum reist, in plaats van met het openbaar vervoer. Als deze optie op deze locatie zou komen, zou u daar dan gebruik maken? (procenten, n=846)2 Sloterdijk

Bos en L. Olymp.

VUmc

RAI

ZeeZeeArenA burg i/II burg III

Noord

Boven ‘t Y

totaal 2021

ja, zeker

32

25

5

10

20

11

14

17

0

3

13

ja, misschien

21

23

30

22

12

21

25

18

23

8

20

nee, waarschijnlijk niet

14

19

27

30

30

32

35

34

24

19

27

nee, zeker niet

28

33

33

37

38

35

24

28

37

71

36

Ik heb hier al gebruik van gemaakt

-

-

-

-

-

-

-

-

13

-

1

weet niet, geen antwoord, n.v.t.

5

0

5

1

0

1

1

2

4

0

2

Noord

Boven ‘t Y

totaal 2021

Aan de respondenten die zeker of misschien verder zou willen reizen per deelfiets is gevraagd of ze daarbij een voorkeur zouden hebben voor een niet-elektrische fiets (44%), een elektrische fiets (25%) of wellicht een deelscooter (10%). Bij P+R VUmc wordt vaker gekozen voor de deelscooter dan voor de fietsen, maar bijna de helft heeft geen voorkeur. Bij P+R ArenA is de elektrische deelfiets het meest genoemd. Tabel 2.10 Welke soort deelmobiliteit zou uw voorkeur hebben? (procenten, niet gevraagd bij P+R Noord, n=266) Sloterdijk

Bos en L. Olymp.

VUmc

RAI

ZeeZeeArenA burg i/II burg III

een niet-elektrische deelfiets

59

37

18

47

48

30

48

62

-

25

44

een elektrische deelfiets

34

34

11

13

24

40

13

17

-

50

25

een deelscooter

2

16

21

3

14

17

3

3

-

13

10

geen voorkeur

5

13

46

38

14

13

32

17

-

13

21

weet niet, geen antwoord, n.v.t.

0

0

4

0

0

0

3

0

-

0

1

Vervolgens is aan de respondenten die een voorkeur hebben voor een deelfiets en aan de respondenten die geen voorkeur hebben gevraagd wat ze een acceptabel maximumbedrag zouden vinden (per dag) voor het huren van een fiets die in combinatie met P+R gebruikt zou kunnen worden. Voor niet-elektrische deelfietsen is het gemiddelde genoemde bedrag ongeveer 7 euro. Het meest genoemde bedrag voor dit type fiets is 5 euro. Voor een elektrische deelfiets is het gemiddelde maximale huurtarief dat genoemd wordt bijna 11 euro en het meest genoemd wordt een huurtarief van 10 euro per dag. Tabel 2.11 Wat zou u daarbij een acceptabel bedrag vinden als maximaal huurtarief van een (elektrische) deelfiets per dag? (naar voorkeur, alleen ‘elektrische’ genoemd bij voorkeur voor elektrische deelfiets) aantal

gemiddeld

modus

minimum

maximum

een niet-elektrische deelfiets

113

7,04

5

1

25

een elektrische deelfiets

63

10,78

10

3

30

geen voorkeur

50

6,68

5

1

20

2 Bij P+R Noord gevraagd als: op deze P+R locatie is een pilot met een P+R-fiets: met korting kunt u een deelfiets huren,

waarmee u naar en van het centrum reist, in plaats van met het openbaar vervoer. Zou u hier gebruik maken?

15

Gemeente Amsterdam Onderzoek, Informatie en Statistiek Klanttevredenheid P+R 2021

3 Beoordeling P+R-locatie

In dit hoofdstuk kijken we naar de mening van de respondenten over de P+R-locatie waar ze ondervraagd zijn en of ze denken in de toekomst weer gebruik te gaan maken van P+R in Amsterdam. Net als in voorgaande jaren zijn de locatie van de P+R (meest dichtbij bestemming) en de aansluiting op het openbaar vervoer belangrijke redenen om voor een specifieke P+Rvoorziening te kiezen, zie tabel 3.1. De goede aansluiting op het openbaar vervoer wordt, net als vorig jaar, het meest genoemd bij P+R Noord (nu 56%, toen 54%). Ook bij Sloterdijk is dit percentage weer bovengemiddeld (47% nu tegen 48% in 2020). Bij P+R Bos en Lommer wordt de aansluiting op het openbaar vervoer, net als in 2019 en 2020, echter maar door enkele respondenten als belangrijke reden genoemd. Bij deze P+R gaat het vooral om de ligging ten opzichte van de bestemming, net als dit jaar bij Boven ’t Y en RAI. Tabel 3.1 Waarom heeft u juist voor deze P+R-voorziening gekozen? (procenten, meerdere antwoorden mogelijk, n=845 in 2021) Sloterdijk

Bos en L. Olymp. VUmc

ZeeZeeRAI ArenA burg i/II burg III Noord

Boven totaal ‘t Y 2021

totaal 2020

meest dichtbij mijn eindbestemming

46

58

11

55

68

52

43

33

30

73

47

35

OV naar mijn bestemming sluit goed aan

47

5

44

8

29

33

19

28

56

11

28

30

kende deze P+R al

17

22

36

26

10

17

28

10

15

22

20

12

goede aanrijroute

35

5

19

6

7

4

14

21

21

6

13

24

op advies van bekende

1

11

43

9

9

0

23

6

4

0

10

3

hier is meestal plaats

0

9

0

13

2

2

11

30

10

6

8

5

tijdens reis gekeken naar info op website

17

0

2

11

0

3

13

7

0

3

6

1

voor reis gekeken naar info op website

1

4

14

5

7

1

4

4

5

1

4

1

werd heen geleid via borden langs weg

0

1

0

4

0

0

9

4

0

1

2

2

meest veilige

0

0

0

0

2

0

3

0

1

0

1

2

anders, namelijk

17

10

2

0

5

0

0

27

2

1

6

15

16

Gemeente Amsterdam Onderzoek, Informatie en Statistiek Klanttevredenheid P+R 2021

Net als in vorige jaren heeft een meerderheid van de ondervraagden geen verbeterpunten voor de locatie waar ze zijn ondervraagd, dit keer 61%. Dit jaar gaan opmerkingen het vaakst over een verbetering van de apparatuur of voorzieningen (8%), betere informatie (7%) en betere bebording en wegwijzing (7%). Sommige opmerkingen worden op bepaalde P+R-locaties bovengemiddeld vaak gemeld. Het meest opvallend is dat 38% bij het onlangs geopende Zeeburg III een verbetering van de bebording en wegwijzing noemt als suggestie. Bij P+R Olympisch Stadion wordt door één op de vijf (20%) duidelijkere of betere informatie genoemd, bij P+R Zeeburg I/II geeft ongeveer hetzelfde aandeel (19%) een verbetering van de apparatuur of voorzieningen als suggestie. Tabel 3.2 Heeft u suggesties voor verbeterpunten? (procenten, gecodeerde open vraag, n=846 in 2021) Sloterdijk

Bos en L. Olymp. VUmc

ZeeZeeBoven RAI ArenA burg i/II burg III Noord ‘t Y

totaal totaal 2021 2020

betere/meer apparatuur/voorzieningen

5

10

4

17

2

6

19

11

6

1

8

3

duidelijkere/betere informatie

6

4

20

3

11

5

9

11

2

4

7

11

betere bebording/wegwijzing

5

4

0

15

7

1

0

38

0

1

7

5

meer parkeerplaatsen

14

1

7

1

0

0

3

5

6

5

4

-

dienstverlening verbeteren/uitbreiden

1

11

2

0

2

2

3

9

6

1

4

11

prijzen zijn te hoog

3

10

0

6

2

1

0

1

0

3

3

-

niet onderhouden/onveilig

5

13

0

0

0

0

6

0

2

0

2

-

meer info over bezetting van de plekken

3

0

0

3

2

0

4

7

0

1

2

-

'ruimer'/'groter' in het algemeen

4

1

1

2

1

0

1

4

0

0

1

10

ruimere parkeerplaatsen

0

0

0

0

12

0

0

0

0

1

1

-

overdekt maken

1

0

0

0

0

0

1

0

6

0

1

-

meer info over prijzen/tarieven

0

0

0

0

0

0

1

0

0

0

0

1

overig

3

5

1

2

4

5

1

2

0

4

3

12

respondent noemt positieve feedback

0

0

0

0

0

0

0

1

0

0

0

3

weet niet, geen antwoord

60

49

65

50

59

79

54

37

73

78

61

53

De P+R-locaties in Amsterdam krijgen gemiddeld een 7,5 als rapportcijfer, zie tabel 3.3 op de volgende pagina. Dit is lager dan bij drie voorgaande metingen, toen het rapportcijfer telkens iets toenam, tot een 8,1 in 2020. De daling komt niet door de nieuwe P+R locaties Zeeburg III en Boven ’t Y, deze worden ongeveer gemiddeld beoordeeld. P+R Arena heeft net als vorig jaar het hoogste gemiddelde (een 8,0 tegen een 8,3 in 2020). P+R Bos en Lommer en P+R VUmc hebben dit jaar met een 7,2 het laagste gemiddelde. P+R Bos en Lommer heeft daarmee de afgelopen vier jaar telkens het laagste gemiddelde cijfer van alle locaties, hoewel het wel steeds om ruime voldoendes gaat. Op alle locaties was het gemiddelde cijfer lager dan in 2020. De daling in het rapportcijfer lijkt niet veroorzaakt te worden door een verandering in samenstelling van de deelnemers aan het onderzoek. Voor alle categorieën waarin de respondenten in te delen zijn op basis van frequentie van P+R-gebruik, herkomst of leeftijd geldt dat het gemiddelde rapportcijfer onder het algehele gemiddelde van vorig jaar ligt (8,1).

17

Gemeente Amsterdam Onderzoek, Informatie en Statistiek Klanttevredenheid P+R 2021

Tabel 3.3 Kunt u uw ervaringen met deze P+R-locatie uitdrukken in een rapportcijfer van 1 t/m 10? (gemiddelde, n=829 in 2021) 2010 2011-12

2013

2014

2015

2016

2017

2018

2019

2020

2021

Sloterdijk

7,9

7,7

7,3

7,1

7,0

6,6

6,6

7,4

7,8

7,6

7,5

Bos en Lommer

8,0

7,7

7,8

7,4

7,1

7,2

7,7

7,4

7,6

7,6

7,2

Olymp. Stadion

7,7

7,6

7,4

7,6

7,7

8,0

7,7

8,1

7,9

8,2

7,4

VUmc (weekend)

-

-

7,7

7,7

7,6

7,9

7,6

7,8

7,8

8,1

7,2

RAI

-

-

-

7,3

7,6

7,5

7,7

7,7

7,8

8,1

7,8

ArenA

7,8

7,6

7,8

7,6

7,8

7,7

7,1

7,6

7,9

8,3

8,0

Zeeburg I / II

8,0

8,1

7,4

7,6

7,8

7,5

7,5

7,8

8,1

8,2

7,3

Zeeburg III

-

-

-

-

-

-

-

-

-

Noord

-

-

-

-

-

-

-

8,1

8,2

Boven ‘t Y

-

-

-

-

-

gemiddelde

-

-

-

-

7,5

7,4

7,7

7,9

7,8 7,9

7,3 7,3

8,1

7,5

Gevraagd is hoe waarschijnlijk het is dat de respondent de P+R-voorziening aanbeveelt bij vrienden, familie, kennissen of collega’s op basis van hun ervaring, zie tabel 3.4. Op de schaal van 0 (‘buitengewoon onwaarschijnlijk’) tot 10 (‘buitengewoon waarschijnlijk’) wordt dit jaar gemiddeld een 7,9 gegeven. Dit is lager dan in 2020, toen gemiddeld een 8,7 werd gegeven, het hoogste cijfer dat tot nu toe gemeten is. Vorig jaar had P+R Olympisch Stadion met een 9,1 het hoogste gemiddelde, nu is dat P+R RAI met een 8,6. Ook bij dit cijfer ligt het gemiddelde op elke locatie lager dan in 2020. Tabel 3.4 Hoe waarschijnlijk is het dat u op basis van uw ervaring met deze P+R-locatie aanbeveelt bij vrienden, familie, kennissen of collega’s? (0-10, waarbij 0 staat voor ‘buitengewoon onwaarschijnlijk’ en een 10 voor ‘buitengewoon waarschijnlijk’ (gemiddelde, n=794 in 2021) 2016

2017

2018

2019

2020

2021

Sloterdijk

6,7

6,7

7,4

7,9

8,3

8,2

Bos en Lommer

7,5

8,3

7,1

8,0

7,9

7,9

Olympisch Stadion

7,9

8,0

8,6

8,3

9,1

7,7

VUmc (weekend)

7,7

7,8

8,0

8,3

8,7

7,5

RAI

8,0

8,3

8,1

8,8

8,8

8,6

ArenA

8,1

7,0

7,8

8,7

9,0

8,1

Zeeburg I / II

7,7

7,5

7,9

9,0

8,8

8,1

Zeeburg III

-

-

-

-

-

7,9

Noord

-

-

8,6

9,0

8,5

7,0

Boven ‘t Y

-

-

-

-

-

7,6

gemiddelde

7,7

7,7

7,9

8,5

8,7

7,9

18

Gemeente Amsterdam Onderzoek, Informatie en Statistiek Klanttevredenheid P+R 2021

Twee derde (67%) van de deelnemers aan het onderzoek verwacht in de toekomst gebruik te blijven maken van P+R in Amsterdam en een kwart (24%) denkt dit waarschijnlijk te blijven doen. Ook in voorgaande jaren gaven meer dan negen op de tien ondervraagden aan zeker of waarschijnlijk gebruik te blijven maken van P+R, wel ligt het percentage dat dit zeker zegt te doen lager dan vorig jaar (77%). Het aandeel dat aangeeft waarschijnlijk niet of zeker geen gebruik meer te maken van P+R in Amsterdam is afgerond 5%, tegen 3% in 2020. Tabel 3.5 Verwacht u in de toekomst gebruik te blijven maken van P+R in Amsterdam? (procenten, n=846 in 2021) Sloterdijk

Bos en L. Olymp.

VUmc

RAI

ZeeZeeArenA burg i/II burg III

Noord

Boven ‘t Y

totaal 2021

totaal 2020

ja, zeker

79

77

48

50

84

79

43

72

57

86

67

77

waarschijnlijk wel

17

13

35

41

14

18

43

22

30

9

24

19

waarschijnlijk niet

1

1

0

3

1

3

6

5

13

1

4

2

nee, zeker niet

0

0

1

4

1

0

5

0

0

4

2

1

weet niet, geen antwoord

3

9

16

2

0

0

3

1

0

0

3

1

Het aandeel dat verwacht zeker of waarschijnlijk gebruik te blijven maken van P+R in Amsterdam ligt sinds 2017 telkens op minimaal 95% (exclusief respondenten die geen antwoord gaven), zie figuur 3.6. Figuur 3.6 In hoeverre verwacht u in de toekomst gebruik te blijven maken van de P+R in Amsterdam? (exclusief ‘weet niet, geen antwoord’)

19

Gemeente Amsterdam Onderzoek, Informatie en Statistiek Klanttevredenheid P+R 2021

Samenvatting

Van de respondenten is 39% voor het eerst op een Amsterdamse P+R of parkeert hier minder vaak dan enkele keren per kwartaal, een lager aandeel dan bij de metingen in afgelopen jaren. Toeristische bestemmingen worden andermaal het vaakst genoemd als reisdoel (32%, tegen 25% in 2020). Na toeristische doeleinden wordt winkelen andermaal het meest genoemd (30%, was 24%). Ruim twee derde van de deelnemers aan het onderzoek (69%) gebruikt een eigen OV-chipkaart om naar het centrum te reizen, het hoogste aandeel sinds het onderzoek wordt uitgevoerd. De toename is verklaarbaar door de opening van P+R Boven ’t Y en P+R Zeeburg III, waar alleen gebruik gemaakt kan worden van de eigen OV-chipkaart. Van alle deelnemers aan het onderzoek kocht 26% een losse P+R GVB-kaart zonder zelf een OV-chipkaart te hebben en kocht 5% een losse P+R GVB-kaart terwijl men wel zelf een OV-chipkaart heeft. Als P+R niet zou bestaan zou 45% met de auto naar het centrum gereisd hebben, 24% met het OV en 18% met een combinatie van auto en OV. Als de P+R-locatie vol geweest zou zijn, was ruim de helft naar een andere P+R-locatie gereden en zou bijna een kwart met de auto doorgereden zijn naar het centrum. Wanneer er vooraf een parkeerplek op een P+R-locatie geserveerd zou kunnen worden, bijvoorbeeld via een app, dan zegt 60% van de deelnemers aan het onderzoek daar zeker of misschien gebruik van te gaan maken.

Net als vorig geeft ruim twee derde van de deelnemers aan dat de situatie rond het coronavirus geen effect heeft op het gebruik van P+R of op het reisgedrag van en naar Amsterdam. Daarnaast geeft 10% aan nu meer gebruik te maken van P+R in Amsterdam en 16% doet dit minder. Ongeveer een derde van de respondenten zegt zeker (14%) of misschien (20%) met een gehuurde deelfiets naar en van het centrum te willen reizen, als deze mogelijkheid beschikbaar komt op hun P+R-locatie. Een meerderheid zegt dit waarschijnlijk niet (27%) of zeker niet (36%) te doen. Het draagvlak verschilt per locatie, bij P+R Sloterdijk is het meeste animo, bij P+R Boven ’t Y het minste. Gemiddeld krijgen de P+R-voorzieningen in 2021 een 7,5 als rapportcijfer. Dit is een lager gemiddelde dan in de twee voorgaande jaren, toen het gemiddelde van 7,9 naar 8,1 ging. Op alle locaties was het gemiddelde cijfer lager dan in 2020. P+R Arena heeft net als vorig jaar het hoogste gemiddelde (een 8,0 tegen een 8,3 in 2020). P+R Bos en Lommer en P+R VUmc hebben dit jaar met een 7,2 het laagste gemiddelde. P+R Bos en Lommer heeft daarmee de afgelopen vier jaar telkens het laagste gemiddelde cijfer van alle locaties, hoewel het wel steeds om ruime voldoendes gaat. Op een schaal van 0 tot 10 geven de ondervraagde P+R-gebruikers gemiddeld een 7,9 wanneer het gaat om de waarschijnlijkheid dat ze de P+R-locatie aanbevelen.

Dit is lager dan in 2020, toen gemiddeld een 8,7 werd gegeven, het hoogste cijfer dat tot nu toe gemeten is. Vorig jaar had P+R Olympisch Stadion met een 9,1 het hoogste gemiddelde, nu is dat P+R RAI met een 8,6. Ook bij dit cijfer ligt het gemiddelde op elke locatie lager dan in 2020.Net als bij eerdere metingen verwachten bijna alle respondenten waarschijnlijk of zeker in de toekomst gebruik te blijven maken van P+R-voorzieningen in Amsterdam.

20

Gemeente Amsterdam Onderzoek, Informatie en Statistiek Klanttevredenheid P+R 2021

Bijlage 1 Achtergrondkenmerken

Tabel 1 Aantal personen waarmee gereisd is (procenten, n=846 in 2021) Sloterdijk

Bos en L.

Olymp.

VUmc

RAI

ArenA

1 persoon

35

52

36

27

53

40

46

2 personen

50

37

40

30

35

50

30

3 personen

4

5

15

19

7

7

4 personen

9

4

6

14

2

2

5 of meer personen

3

3

4

8

3

onbekend

0

0

0

2

0

100

100

100

100

100

totaal

Zeeburg Zeeburg i/II III

Noord

Boven ‘t Y

totaal 2021

totaal 2020

38

50

57

43

54

49

48

32

40

37

10

7

2

5

8

4

8

5

0

4

5

3

0

6

1

0

1

3

1

0

0

0

0

1

0

1

100

100

100

100

100

100

100

Zeeburg Zeeburg i/II III Noord

Boven totaal ‘t Y 2021

totaal 2020

Tabel 2 Herkomst (procenten, n=846 in 2021) Sloterdijk Amsterdam

Bos en L. Olymp. 7

VUmc

RAI

ArenA

5

15

13

12

33

18

20

44

27

19

21

Rotterdam, Den Haag

1

1

9

2

4

1

1

9

0

1

3

2

westen excl. 3 grote steden

27

9

46

38

23

40

32

26

46

37

33

26

noorden

3

0

1

1

0

0

0

4

2

0

1

1

oosten

6

1

2

11

5

12

14

20

1

4

8

9

zuiden

6

0

0

6

5

6

5

7

0

0

4

9

buitenland

36

11

31

23

14

24

24

13

4

1

18

14

onbekend totaal

9

44

4

13

33

3

6

2

2

30

15

17

100

100

100

100

100

100

100

100

100

100

100

100

Zeeburg Zeeburg i/II III

Tabel 3 Leeftijd (procenten, n=846 in 2021) Sloterdijk

Bos en L.

Olymp.

VUmc

RAI

ArenA

tot 30 jaar

23

27

31

33

25

14

23

30-39 jaar

26

25

23

30

24

14

37

40-49 jaar

21

25

25

12

22

15

50-59 jaar

17

13

14

18

20

17

60-69 jaar

8

8

4

6

9

70 en ouder

6

3

4

1

onbekend

0

0

0

0

100

100

100

100

totaal

Noord

Boven ‘t Y

totaal 2021

totaal 2020

27

21

13

24

33

27

23

18

24

21

14

10

25

28

19

14

16

20

19

15

17

16

31

8

12

8

13

11

8

0

9

3

5

4

14

5

3

1

1

0

0

0

0

0

5

100

100

100

100

100

100

100

100

21

De tekst is automatisch uit het bestand gehaald en kan afwijken van het origineel (kolommen, tabellen en koppen lopen door elkaar). Het officiële stuk bij de gemeente is leidend. Bron: https://api.notubiz.nl/document/11467193/2