Financiele monitor continuiteit openbaar onderwijs 2020.pdf
Tekst van het document
FINANCIËLE MONITOR CONTINUÏTEIT OPENBAAR PRIMAIR EN SPECIAAL ONDERWIJS 2020 Oktober 2021
Inhoudsopgave 1. Toezichthoudende rol gemeente in openbaar onderwijs
Inleiding
4
Taken en verantwoordelijkheden van de gemeente
5
Opzet van de financiële monitor 2020
6
2. Openbaar primair en speciaal onderwijs in Amsterdam
7
Het aandeel van openbaar onderwijs in Amsterdam
8
Het aandeel per schoolbestuur voor openbaar onderwijs
9
3. Financiële inzichten totaal openbaar onderwijs
10
De belangrijkste kengetallen
11
Kengetallen voor de 8 schoolbesturen
12
4. Gedetailleerde inzichten per schoolbestuur
17
Bijlage: Links naar websites en jaarverslagen schoolbesturen
26
1. Toezichthoudende rol gemeente in openbaar onderwijs
Inleiding Dit rapport geeft inzicht in de financiële continuïteit van de 8 Amsterdamse schoolbesturen voor openbaar primair en speciaal onderwijs. Het rapport is gebaseerd op de jaarverslagen 2020 en de (meerjaren) begrotingen 2021 van de schoolbesturen. Om de continuïteit en het voortbestaan van het openbaar primair onderwijs te waarborgen, monitort de gemeente de ontwikkelingen van de financiële positie en resultaten van de schoolbesturen binnen het openbaar primair onderwijs.
De gemeente ontvangt jaarlijks de goedgekeurde jaarverslagen en meerjarenbegrotingen van de schoolbesturen om hier inzicht in te krijgen. Daarnaast vinden jaarlijks toezichthoudende gesprekken op ambtelijk en bestuurlijk niveau tussen de schoolbesturen en de gemeente plaats. De financiële positie van de schoolbesturen over de periode 2019-2022 geeft op dit moment geen aanleiding tot zorgen over de financiële continuïteit van de schoolbesturen. Meer informatie over de schoolbesturen is te vinden via de links naar de websites en de jaarverslagen.
Primair Onderwijs Amsterdam (Totaal 63.987 leerlingen)
AANTAL LEERLINGEN PO AMSTERDAM
aandeel overige onderwijs; 49%
aandeel openbaar onderwijs; 51%
Taken en verantwoordelijkheden van de gemeente Amsterdam telt zes besturen voor openbaar primair onderwijs en twee besturen voor openbaar speciaal onderwijs. Alle besturen voor openbaar primair onderwijs en openbaar speciaal onderwijs in Amsterdam werken met een Raad van toezichtmodel. Dat betekent dat het College van Bestuur de bestuurlijke taken en bevoegdheden uitvoert en de Raad van Toezicht de werkgever van het College van Bestuur is en toezicht houdt op de uitvoering van haar bestuurlijke taken. De verantwoordelijkheid van de lokale overheid ten aanzien van het openbaar onderwijs komt voort uit art. 23 Grondwet. Hierin is bepaald dat in elke gemeente van overheidswege voldoende algemeen vormend lager onderwijs wordt gegeven in een genoegzaam aantal openbare scholen.
De wettelijke taken en verantwoordelijkheden die bij de gemeenteraad als extern toezichthouder blijven zijn de volgende: 1. Toezicht uitoefenen op het in standhouden van de wezenskenmerken* van het openbaar onderwijs op instellings- en op schoolniveau 2. Waarborgen van continuïteit van het openbaar onderwijs binnen Amsterdam
* Wezenskenmerken = Karakter openbaar onderwijs. Het openbaar onderwijs draagt bij aan de ontwikkeling van de leerlingen met aandacht voor de godsdienstige, levensbeschouwelijke en maatschappelijke waarden zoals die leven in de Nederlandse samenleving en met onderkenning van de betekenis van de verscheidenheid van die waarden.
Opzet van de financiële monitor 2020 Jaarlijks wordt de raad middels een rapportage op de hoogte gesteld van de financiële continuïteit van de schoolbesturen voor openbaar onderwijs. Deze monitor biedt u een analyse van het Amsterdamse openbaar primair en speciaal onderwijs op basis van de financiële kengetallen en signaleringswaarden van de Onderwijsinspectie voor continuïteitstoezicht op onderwijsinstellingen. Hierbij worden de schoolbesturen met elkaar vergeleken, waarna ook per schoolbestuur een analyse gemaakt wordt over de afgelopen drie jaar. Deze rapportage geeft een analyse van de jaarverslagen 2020 en de (meerjaren) begrotingen 2021. Op bestuurlijk en ambtelijk niveau worden jaarlijks toezichthoudende gesprekken gevoerd met de schoolbesturen voor openbaar primair en openbaar speciaal onderwijs naar aanleiding van de begrotingen en de jaarverslagen. De gesprekken worden gevoerd met de Raden van Toezicht en Colleges van Bestuur van de schoolbesturen. Behalve op de financiën en continuïteit van de schoolbesturen is in de gesprekken ook ruimte om in te gaan op de risicoprofielen van de schoolbesturen, de kwaliteit van het onderwijs, kansengelijkheid, het lerarentekort, scholen onder de opheffingsnorm en diversiteit binnen de Raden van Toezicht.
2. Openbaar primair en speciaal onderwijs in Amsterdam
Het aandeel van openbaar onderwijs in Amsterdam
32.682
8
116
schoolbesturen
scholen
leerlingen
(betreft 20% van totaal aantal schoolbesturen PO in Amsterdam)
(betref 47% van totaal aantal basisscholen in Amsterdam)
(betreft 51% van totaal aantal leerlingen PO in Amsterdam)
Het aandeel per schoolbestuur voor openbaar onderwijs (overzicht gegevens 2020) # Schoolbestuur
Naam
Aantal scholen* Aantal leerlingen
Omzet (x1000)
Resultaat (x1000)
1 Stichting Amsterdam West Binnen de Ring AWBR
18
4966
€ 38.980
€ -268
2 Stichting Innoord
Innoord
17
4.142
€ 34.535
€ 598
3 Openbaar Onderwijs aan de Amstel
OOadA
22
7.636
€ 52.921
€ 924
4 Stichting Samen tussen Amstel en IJ
STAIJ
18
5775
€ 44.875
€ -773
5 Stichting Westelijke Tuinsteden
STWT
15
5019
€ 45.463
€ -715
6 Stichting Zonova Stichting Orion openbaar speciaal 7 onderwijs Amsterdam
Zonova
19
5056
€ 43.468
€ -11
Orion
5(SO)+5(VSO)
6348(SO)+634 (VSO)
€ 35.328
€ 419
8 Stichting VierTaal
VierTaal
2(SO)+1(VSO)
364(SO)+266(VSO)
€ 40.536
€ -2.946
116(PO)
32.682(PO)
Totaal
* Inclusief nevenvestigingen
3. Financiële inzichten totaal openbaar onderwijs
De belangrijkste kengetallen Kengetallen
Om de financiële continuïteit (de vraag of een schoolbestuur/instelling financieel gezond is om op korte en langere termijn aan haar financiële verplichtingen kan voldoen) van de schoolbesturen te monitoren wordt gebruik gemaakt van de kengetallen en signaleringswaarden van de Onderwijsinspectie voor continuïteitstoezicht op onderwijsinstellingen. Voor dit rapport is gebruik gemaakt van de jaarrekeningen 2020 en de (meerjaren)begroting 2021.
Financiële definitie
Belang
Signaleringswaarden
Solvabiliteit 2
(Eigen vermogen + voorzieningen)/ totale passiva
Liquiditeit
Vlottende activa/ kort vreemd vermogen
Mogelijkheid om te voldoen aan verplichtingen op de korte termijn
Funderend onderwijs < 0,75 Mbo + ho < 0,5
Huisvestingsratio
(Huisvestingslasten + afschrijvingen gebouwen en terreinen) / totale lasten
Verhouding van de huisvestingslasten ten opzichte van de totale lasten van de organisatie
Funderend onderwijs < 10% Mbo + ho < 15%
Weerstandsvermogen
Eigen vermogen/ totale baten
Mogelijkheid om de nadelige gevolgen van risico’s op te vangen
< 5% Mbo nvt
Resultaat/ totale baten
Verhouding tussen het financiële resultaat van de organisatie en het geïnvesteerde vermogen
3- jarig < 0% 2- jarig < -0,05% 1- jarig < -0,10 %
Rentabiliteit
Kredietwaardigheid op de lange termijn
>30%
Solvabiliteit 2 (2020) Uitleg Solvabiliteit 2 (Eigen vermogen + voorzieningen)/ totale passiva )
Kredietwaardigheid op de lange termijn
De solvabiliteit is een graadmeter voor de financiële onafhankelijkheid (van externe partijen) van de stichting en geeft aan of er op de lange termijn aan de financiële verplichtingen kan worden voldaan Signaleringswaarde: minimaal 30% 69%
63%
Conclusie: Uit het overzicht blijkt dat alle schoolbesturen boven de signaleringswaarde zitten. De schoolbesturen hebben voldoende middelen om op de lange termijn aan de financiële verplichtingen te voldoen.
62% 55% 48%
30%
35%
59%
66%
Liquiditeit (2020) Uitleg Liquiditeit
Mogelijkheid om te voldoen aan verplichtingen op de korte termijn
Vlottende activa/ kort vreemd vermogen) De liquiditeit geeft aan of een organisatie voldoende geld beschikbaar heeft om aan de direct opeisbare betalingsverplichtingen te kunnen voldoen. Signaleringswaarde: minimaal 0,75 Conclusie: Uit het overzicht blijkt dat alle schoolbesturen boven de signaleringswaarde zitten. De schoolbesturen hebben voldoende middelen om op de korte termijn aan de financiële verplichtingen te voldoen.
2,15 1,96
1,81
1,76
1,66
1,48
1,47 1,24 0,75
Huisvestingsratio (2020) Uitleg huisvestingsratio
Verhouding van de huisvestingslasten ten opzichte van de totale lasten van de organisatie
Huisvestingslasten + afschrijvingen gebouwen en terreinen) / totale lasten) De huisvestingsratio laat zien in welke mate er sprake is van te hoge huisvestingslasten in relatie tot de totale instellingslasten. Risico’s zoals leegstand van schoolgebouwen als gevolg van leerlingenkrimp kunnen in beginsel leiden tot hoge huisvestingslasten. Dit kan ten koste gaat van het primaire onderwijsproces als bezuinigd moet worden op de inzet van personeel Signaleringswaarde: maximaal 10% Conclusie: Alle schoolbesturen zitten onder de signaleringswaarde. De schoolbesturen hebben geen te hoge huisvestingslasten.
10,00%
9,31% 6,61%
7,45%
7,55%
7,20%
6,93% 5,31%
3,74%
Weerstandsvermogen (2020) Uitleg Weerstandsvermogen
Mogelijkheid om de nadelige gevolgen van risico’s op te vangen
(Eigen vermogen/ totale baten) Het weerstandsvermogen geeft een indicatie van de omvang van middelen waarmee de negatieve financiële gevolgen van (onverwachte) risico’s kunnen worden opgevangen. Signaleringswaarde: minimaal 5% Conclusie: Uit het overzicht blijkt dat alle schoolbesturen boven de signaleringswaarde zitten. De schoolbesturen hebben voldoende eigen vermogen om financiële risico’s voldoende op te vangen.
27,6% 23,9% 21,0% 15,9%
16,0%
15,1% 10,5%
5%
16,5%
Rentabiliteit (2020) Uitleg Rentabiliteit
Verhouding tussen het financiële resultaat van de organisatie en de totale baten (eenjarig)
(Resultaat/ totale baten) De rentabiliteit geeft de verhouding tussen het exploitatieresultaat en de totale baten weer. Signaleringswaarden: voor een eenjarige rentabiliteit minimaal - 0,1% (opgenomen in tabel)
1,19% 1,73%
1,75% -0,03%
-0,10% -0,69% -1,72%
-1,57%
voor een tweejarig voortschrijdend gemiddelde minimaal - 0,05% voor een driejarig voortschrijdend gemiddelde minimaal 0,0% Conclusie: Uit het overzicht blijkt dat nagenoeg alle schoolbesturen boven de signaleringswaarde zitten. Alleen Viertaal is negatief, maar daar is de meerjarige rentabiliteit positief
-7,27%
4. Gedetailleerde inzichten per schoolbestuur
Schoolbestuur: AWBR Aantal scholen: 18 Aantal leerlingen: 4.966 Toelichting:
De financiële positie over de periode 2019-2022 geeft, afgezet tegen de minimale signaleringsgrenzen, geen aanleiding tot noemenswaardige opmerkingen met betrekking tot de financiële continuïteit. De financiële positie laat toe dat de geprognosticeerde negatieve resultaten in 2020 en 2021 kunnen worden opgevangen. Vanaf 2022 wordt uitgegaan van een (nagenoeg) sluitende begroting.
Ontwikkeling financiële indicatoren, 2019-2022
55%
19,9 % 15,9 16,6 16,2 % % %
10%
63% 62% 62% 1,64 1,81 1,76
30%
6,8% 6,6% 7,0% 7,0% 1,4
3,3% 0,6%
-0,1%
0,75
0,0% Rentabiliteit -0,7%
5%
Solvabiliteit 2
Liquiditeit Signaleringswaarde
Ontwikkeling aantal leerlingen
Huisvestingsratio 2019
2020
2021
Weerstandsvermogen
2022
Ontwikkeling omzet (x1000)
Ontwikkeling resultaat (x1000) 195 0
5027
38.980
4966 4881 4831
2019
2020
2021
2022
2019
38.161
37.620
36.706
2019
2020
2021
2022
2020
2021
-230 -268
2022
Schoolbestuur: INNOORD Aantal scholen: 16 Aantal leerlingen: 4.142 Toelichting: De financiële positie over de periode 2019-2022 geeft, afgezet tegen de minimale signaleringsgrenzen, geen aanleiding tot noemenswaardige opmerkingen met betrekking tot de financiële continuïteit. Het schoolbestuur is bezig met het koers-plan 2019-2023 om de kwaliteit van het onderwijs te bevorderen. Hierdoor wordt bewust ingeteerd op het aanwezige vermogen. De financiële positie laat toe dat de geprognosticeerde negatieve resultaten in 2021 en 2022 kunnen worden opgevangen. Vanaf 2023 wordt een (nagenoeg) sluitende begroting verwacht.
Ontwikkeling financiële indicatoren, 2019-2022 20,0 21,0 20,3 % % %
10%
45% 48% 48% 44%
7,4% 7,5% 7,2% 7,2%
1,7% 16,7%
-0,1%
1,39 1,47 1,45 1,3
30%
-1,1%
0,75
5%
Solvabiliteit 2
Liquiditeit Signaleringswaarde
Ontwikkeling aantal leerlingen
Huisvestingsratio 2019
2020
2021
-6,9%
Weerstandsvermogen
2022
Ontwikkeling omzet (x1000)
Ontwikkeling resultaat (x1000)
598
34.535
4185
2019
4142 2020
32.606
4149 2021
2019 -116
33.788
33.315 4149
Rentabiliteit
2022
2019
2020
2021
2022
2020
2021
2022
-375 -1423
4,4%
Schoolbestuur: OOadA Aantal scholen: 22 Aantal leerlingen: 7.636 Toelichting: De financiële positie over de periode 2019-2022 geeft, afgezet tegen de minimale signaleringsgrenzen, geen aanleiding tot noemenswaardige opmerkingen met betrekking tot de financiële continuïteit. Voor 2020 is er sprake van een hoger resultaat dan begroot doordat lagere kosten zijn gerealiseerd voor inhuur/expertise en nascholing. De oorzaak hiervan ligt in gewijzigde omstandigheden wegens COVID-19. Naar verwachting wordt komende jaren (nagenoeg) niet ingeteerd op het aanwezige vermogen en worden stabiele resultaten begroot .
Ontwikkeling financiële indicatoren, 2019-2022
10%
50% 55% 52% 55%
8,0%
9,3%
14,4 16,0 % %
7,8% 7,7%
1,50 1,66 1,41 1,5
30%
1,6% 1,8%
16,7 17,2 % %
-0,1%
0,75
Rentabiliteit0,0%
5%
Solvabiliteit 2
Liquiditeit Signaleringswaarde
Ontwikkeling aantal leerlingen
Huisvestingsratio 2019
2020
2021
Weerstandsvermogen
2022
Ontwikkeling omzet (x1000)
Ontwikkeling resultaat (x1000)
816 923 7636
7637
7636
52.347
52.921 51.317 96
49.551
7626
2019 2019
2020
2021
2022
2019
2020
2021
2022
2020
2021
0,2%
-13 2022
Schoolbestuur: STAIJ Aantal scholen: 20 Aantal leerlingen: 5.775 Toelichting: De financiële positie over de periode 2019-2022 geeft, afgezet tegen de minimale signaleringsgrenzen, geen aanleiding tot noemenswaardige opmerkingen met betrekking tot de financiële continuïteit. Het negatieve resultaat in 2020 wordt grotendeels veroorzaakt door de eenmalige uitkering en de salarisverhoging waarvoor de middelen in 2019 ontvangen zijn. Hierdoor vallen de resultaten over 2019 en 2020 deels tegen elkaar weg.
Ontwikkeling financiële indicatoren, 2019-2022
51% 35%
-0,6%
10%
41% 41% 1,46 1,24
30%
1,04
7,7% 7,6% 7,0% 7,2%
12,6 10,5 11,3 11,5 % % % %
1,3
0,75
0,8%
-0,1%
Rentabiliteit
5%
Solvabiliteit 2
Liquiditeit Signaleringswaarde
Ontwikkeling aantal leerlingen
Huisvestingsratio 2019
2020
2021
-1,7%
Weerstandsvermogen
2022
Ontwikkeling omzet (x1000)
Ontwikkeling resultaat (x1000)
790 5840
5838 5775
2019
44.875
2020
44.127
2022
2019
2019
2020
-773
43.282
5785
2021
354 44.731
2020
2021
2022
2021
0,1%
24 2022
Schoolbestuur: STWT Aantal scholen: 15 Aantal leerlingen: 5.019 Toelichting: De financiële positie over de periode 2019-2022 geeft, afgezet tegen de minimale signaleringsgrenzen, geen aanleiding tot noemenswaardige opmerkingen met betrekking tot de financiële continuïteit. Het negatieve resultaat in 2020 wordt grotendeels veroorzaakt door de extra loonkosten n.a.v. de nieuwe cao po waarvoor de baten in 2019 zijn verantwoord. Hierdoor vallen de resultaten over 2019 en 2020 deels tegen elkaar weg. In 2021 worden, naast de middelen vanuit het Rijk, extra financiële middelen ingezet om onderwijsachterstanden (door COVID-19) weg te nemen. Als gevolg hiervan wordt voor 2021 eenmalig een exploitatietekort begroot. De financiële situatie is ruim voldoende om dit op verantwoorde wijze te doen. Vanaf 2022 wordt uitgegaan van een (nagenoeg) sluitende begroting.
Ontwikkeling financiële indicatoren, 2019-2022 1,8%
66% 62% 60% 61%
10%
6,6% 6,9% 7,4%
1,86 1,76 1,62 1,6
17,3 15,1 14,1 14,4 % % % %
7,7%
0,1%
-0,1%
Rentabiliteit -1,6% -1,7%
30% 0,75
5%
Solvabiliteit 2
Liquiditeit Signaleringswaarde
Ontwikkeling aantal leerlingen
Huisvestingsratio 2019
2020
2021
Weerstandsvermogen
2022
Ontwikkeling omzet (x1000)
Ontwikkeling resultaat (x1000)
793
2019
5019 4827
2019
24
45.463
5228
2020
2021
43.798
43.432
4726
2022
2019
2020
2021
42.771
2022
2020 -715
2021
-732
2022
Schoolbestuur: Zonova Aantal scholen: 20 Aantal leerlingen: 5.056 Toelichting: De financiële positie over de periode 2019-2022 geeft, afgezet tegen de minimale signaleringsgrenzen, geen aanleiding tot noemenswaardige opmerkingen met betrekking tot de financiële continuïteit. De fusie tussen Sirius en Bijzonderwijs levert geen problemen op voor de financiële positie van Zonova. Vanaf 2021 worden middelen uit de algemene reserve beschikbaar gesteld om tijdelijk in te zetten op goed onderwijs, aanpak lerarentekort, werkdruk en kansenongelijkheid en het binnenklimaat van de bestaande onderwijshuisvesting. De financiële situatie is ruim voldoende om dit op verantwoorde wijze te doen. Vanaf 2022 wordt uitgegaan van een (nagenoeg) sluitende begroting.
Ontwikkeling financiële indicatoren, 2019-2022 71% 59%
28,0 27,6 25,2 23,8 % % % %
66% 64%
3,6%
10% 1,91
30%
5,8% 5,3%
1,48 1,39 1,3
4,9% 4,6%
0,75
-0,1%
0,0% Rentabiliteit
5%
Solvabiliteit 2
Liquiditeit Signaleringswaarde
Ontwikkeling aantal leerlingen
Huisvestingsratio 2019
2020
2021
-2,2%
Weerstandsvermogen
2022
Ontwikkeling omzet (x1000)
Ontwikkeling resultaat (x1000)
1.542
5153 5029
2019
5202
5056
2020
43.468
43.654 43.316
42.891
2021
2022
2019
2020
2021
2022
2019
2020 -11
2021 -980
2022 -705
-1,6%
Schoolbestuur: Orion Aantal scholen: 5 Aantal leerlingen: 634 (PO) Toelichting:
Ontwikkeling financiële indicatoren, 2019-2022
Orion heeft in Amsterdam naast de 5 scholen voor speciaal onderwijs ook 5 vso scholen. De financiële positie over de periode 2019-2022 geeft, afgezet tegen de minimale signaleringsgrenzen, geen aanleiding tot noemenswaardige opmerkingen met betrekking tot de financiële continuïteit. In 2021 wordt extra geïnvesteerd in de kwaliteit van het geboden onderwijs, het behoud en het aantrekken van goede medewerkers en huisvesting.
69% 69% 66% 67%
25,1 23,9 22,1 22,1 % % % %
10% 2,02 1,96
30%
6,5% 7,2% 6,4%
1,60 1,68
1,2% 2,5%
6,1%
-0,1%
0,75
0,1%
Rentabiliteit
5%
Solvabiliteit 2
Liquiditeit Signaleringswaarde
Ontwikkeling aantal leerlingen SO
Huisvestingsratio 2019
2020
2021
-1,7%
Weerstandsvermogen
2022
Ontwikkeling omzet (x1000)
De financiële situatie is ruim voldoende om dit op verantwoorde wijze te doen.
Ontwikkeling resultaat (x1000) 785 419 37
634
650
650 35.327
583
2019
35.551
35.748
2021
2022
2019
2020
2021 -594
31.959 2020
2019
2020
2021
2022
2022
Schoolbestuur: VierTaal Aantal scholen: 2 Aantal leerlingen: 364 Toelichting: VierTaal heeft naast de Amsterdamse scholen ook scholen in Den Haag, Schagen, Alkmaar, Zwaag, Purmerend en Almere. De financiële kentallen over de periode 2019-2022 blijven binnen de minimale signaleringsgrenzen. Echter laten de resultaten in de jaarrekening 2020 en meerjarenbegroting wel duidelijk zien dat sprake is van grote financiële uitdagingen. Dit vraagt gedegen financieel inzicht en strakke sturing binnen Viertaal. VierTaal erkent deze urgentie en gaat derhalve fors bijsturen en zorgen voor professionalisering met betrekking tot de planning & control. De financiële situatie is voldoende om de negatieve resultaten op te vangen. Vanaf 2024 wordt een sluitende begroting verwacht.
Ontwikkeling financiële indicatoren, 2019-2022 74%
66%
25,4 % 59% 56%
16,5 %
10%
2,88 2,15 1,57 1,4
30% 0,75 Solvabiliteit 2
9,2%
3,6% 3,7% 3,4% 3,5%
6,0%
5% Liquiditeit
Signaleringswaarde
Ontwikkeling aantal leerlingen Amsterdam SO
Huisvestingsratio 2019
2020
2021
-0,1% Weerstandsvermogen
2022
Ontwikkeling omzet (x1000)
Ontwikkeling resultaat (x1000) 2019
2020
2021
40.536 364
2019
2020
365
365
2021
2021
-2.946 40.074
39.852
2021
2022
37.932
2019
2020
2022 -1.303
-1.528 369
- Rentabiliteit-3,3% 4,0%
-3.002
Bijlage: Links naar websites en jaarverslagen schoolbesturen Toelichting Schoolbestuur
Link naar website
Link naar jaarverslag
AWBR
Klik hier
Jaarverslag 2020
INNOORD
Klik hier
Jaarverslag 2020
OOadA
Klik hier
Jaarverslag 2020
STAIJ
Klik hier
Jaarverslag 2020
STWT
Klik hier
Jaarverslag 2020
ZONOVA
Klik hier
Jaarverslag 2020
ORION
Klik hier
VIERTAAL
Klik hier
Jaarverslag 2020 Jaarverslag 2020