CConstaterende datAmsterdam
Koppel je AI →
Document · PDF

DEF_WPI voortgangsrapportage 2024-Q1.pptx

Raadscommissie Sociaal, Economische zaken en Democratisering 10 juli 2024, gemeente AmsterdamBij agendapunt: Bespreken van de WPI-voortgangsrapportage Raad Q1 2024 (VN2024-009430)2.689 woorden

Open het PDF bij de gemeente ↗Naar de vergadering →

Tekst van het document

Uit het bestand gehaald, zonder opmaak, tabellen en afbeeldingen

WPI VOORTGANGSRAPPORTAGE Q1-2024 KERNCIJFERS WERK, PARTICIPATIE EN INKOMEN T/M MAART 2024

April 2024

Maandcijfers bijstand (1)

De ontwikkelingen van het totale bestand werkzoekenden Bestand eind maart 2024: 35.040

Werkvoorraad eind maart 2024: 690

Bijstand Eind maart 2024 omvatte het klantenbestand 35.040 uitkeringen. In het eerste kwartaal van 2024 is het bestand ten opzichte van december 2023 met 179 uitkeringen gestegen (+0,5%). De cumulatieve instroom Q1-2024 bedraagt 1.767 uitkeringen. Dit is een stijging van 10% ten opzichte van dezelfde periode vorig jaar (cumulatief Q1-2023: 1.606). De cumulatieve uitstroom Q1-2024 bedraagt 1.587 uitkeringen. Ten opzichte van dezelfde periode vorig jaar is dit een daling van 3,6% (cumulatief Q1-2023: 1.648). In het eerste kwartaal van 2024 is de uitstroom dus achtergebleven bij de instroom. Hierdoor groeide per saldo het klantenbestand. In dezelfde periode vorig jaar was er nog sprake van een lichte afname (Q1-2023: -42).

2

Maandcijfers bijstand (2)

De ontwikkelingen van het totale bestand werkzoekenden Cumulatief 2024: < 3 weken = 74,0% ; < 8 weken = 96,4%

Cumulatief 2024: % uitstroom naar Werk 47,0%

Cumulatief 2024: Werk = 30,7% ; MaxWW = 9,4%

Redenen van instroom In Q1-2024 nam de instroomreden “werk” verhoudingsgewijs toe. Het cumulatieve aandeel bedraagt 30,7%, terwijl in dezelfde periode vorig jaar dit aandeel 27,1% bedroeg. Het aandeel van de instroomreden “maxWW” is vrijwel gelijk gebleven en bedraagt 9,4% in dit eerste kwartaal (Q1-2023:9,8%). Instroom vanwege deze beide werkgerelateerde redenen heeft een grotere kans om snel weer uit te stromen ten opzichte van overige instroomredenen. Redenen van uitstroom Van alle uitstroom in Q1-2024 is 47,0% bemiddeld naar werk en 2,1% naar school. Met reden “handhaven” is 12,3% van de uitkeringen beëindigd. In vergelijking met dezelfde periode in 2023 zijn de aandelen “werk” (50,1%) en “handhaven” (15,0%) gedaald.

Voetnoot

Omdat de AOW-leeftijd per 2024 is verhoogd van 66 jaar en 10 maanden naar 67 jaar, was er in januari en februari geen uitstroom vanwege het bereiken van de AOW-leeftijd. In de maand maart vertegenwoordigde de uitstroom vanwege de AOW-leeftijd 18%. 3

Maandcijfers bijstand (3)

De ontwikkelingen van het totale bestand werkzoekenden % Bestand met parttime werk (maart 2024): 6,8% Parttime werk De ontwikkeling binnen het parttime-bestand kent haar eigen dynamiek. Enerzijds worden Amsterdammers begeleid naar parttime werk en anderzijds wordt de Amsterdammer vanuit de parttime werksituatie begeleid naar duurzame bijstandsonafhankelijkheid. Eind maart 2024 had 6,8% van de Amsterdamse huishoudens met een uitkering inkomsten uit parttime werk. Vorig jaar maart was dit 7,1%. In Q1-2024 begonnen 229 huishoudens voor het eerst met betaalde parttime werkzaamheden. In dezelfde periode vorig jaar waren dit 340 huishoudens. Van het totaal aantal in Q1-2024 beëindigde uitkeringen met uitstroomreden “werk” had 16,9% parttime inkomsten. In het eerste kwartaal van vorig jaar was dit aandeel 18,6%.

4

IKOW - Iedereen Kans Op Werk (1) Sociaal werk

Iedereen Kans Op Werk (IKOW), Sociaal Werk Enkele initiatieven die reeds gestart zijn, zijn opgenomen in deze voortgangsrapportage. Op 1 april 2024 zijn 4.296 Amsterdammers werkzaam via Sociaal Werk (prognose 4.629), waarvan 2.232 (prognose 2.332) in de Wsw, met name via Pantar. En 2.064 Amsterdammers zijn werkzaam onder de nieuwe regelingen van de Participatiewet. Het aantal Amsterdammers in de wsw is met bijna 8% gedaald afgelopen jaar. Het aantal Amsterdammers dat met loonkostensubsidie en jobcoaching aan het werk zijn is gestegen met bijna 12%. Dit resulteert in een lichte groei van de totale groep Amsterdammers werkzaam via Sociaal Werk. Daarnaast zijn er Amsterdammers aan het werk via Beschut Werk. Afgelopen jaar is het aantal Amsterdammers dat met deze regeling aan het werk is gestegen met bijna 6%.

5

IKOW - Iedereen Kans Op Werk (2) Programma Intensivering Uitstroom (PIU)

Intensivering uitstroom houdt zich bezig met de arbeidstoeleiding van bijstandsgerechtigden aan de hand van data. Werkconsulenten matchen op basis van het klantbeeld en reiken vacatures aan en bemiddelen parttimers. In 2023 is bij 1.040 Amsterdammers de uitkering als gevolg van Intensivering Uitstroom aangepast, in plaats van de ten doel gestelde 800 mensen. Van deze 1.040 Amsterdammers zijn 752 mensen in 2023 uitgestroomd naar werk. Daarnaast zijn 153 Amsterdammers gestart met parttime-werk met behoud van uitkering of is er sprake van urenuitbreiding. Het projectteam werkt nauw samen met het werkgeverservicepunt (WSP) voor onder andere matching op vacatures. Sinds mei 2023 is er ook een samenwerking met Fraudepreventie & Controle: de balans tussen de "regel- en wetgeving" en de "menselijke maat" wordt in overleg met elkaar zo telkens gezocht, beide kanten op.

6

IKOW - Iedereen Kans Op Werk (3) Focusaanpak

Resultaten Focusaanpak Met deze aanpak bieden we gericht extra ondersteuning aan specifieke groepen bijstandsgerechtigden. Klantbegeleiders Werk en Participatie werken intensief samen met handhaving-, inkomens- en instrumententeams. Dit resulteert ook in een aanscherping van het klantbeeld en een scherper beeld van de bestaanszekerheid van deze Amsterdammer. Het initiatief is op 1 september 2023 gestart. T/m Q4 2023 is ongeveer 46 % (1314 Amsterdammers) van de totale focusgroep van (2.868) bijstandsgerechtigden die tussen de 3 en 5 jaar een uitkering ontvangen gesproken. Van de 1314 gesproken Amsterdammers heeft ongeveer 21% in 2023 een stap richting werk gezet: van uitstroom naar werk tot aanmelding bij de WP instrumenten. Daarmee is de doelstelling van 20% behaald. 6,5% van de gesproken Amsterdammers (86 mensen) zijn daadwerkelijk uitgestroomd naar werk, vergeleken met de doelstelling van 10%. Daarnaast is bij 1,3% de uitkering gewijzigd na advies van Handhaving. Resultaten klantbeeld 2023 Voor aanvang van de Focusaanpak september 2023 was de vulgraad van het klantbeeld van de gehele focusgroep 90%. Dit is per peildatum 1 januari 2024 gestegen naar 99%. Daarnaast was de kwaliteit van het klantbeeld 54,2%, dit percentage is gestegen naar 75%. Toelichting inzet Inkomensvoorziening In 2023 is ook de samenwerking met Inkomensvoorziening opgestart voor de screening m.b.t.

de financiële bestaanszekerheid van de Amsterdammers die worden gesproken en de acties die hieruit volgen. Deze resultaten zullen vanaf 2024 gemonitord worden.

7

Regionaal Werkcentrum Aantal trajecten voor werkzoekenden dat is ingekocht door het Regionaal Werkcentrum in Q1 2024

Het Regionaal Werkcentrum Het Regionaal Werkcentrum weet steeds meer werkzoekenden te bereiken met loopbaanadvies, scholingsadvies en begeleiding naar werk. Het gaat om werkzoekenden met een baan, met een uitkering of zonder werk en zonder uitkering. Daarnaast heeft het Regionaal Werkcentrum de beschikking over een budget om trajecten in te kopen voor deze werkzoekenden. Het merendeel van deze trajecten heeft een scholingscomponent.

Aantal trajecten per eind maart ‘24: 1.317

Aantal unieke kandidaten per eind maart‘24: 599

8

Jongeren De ontwikkelingen van het aantal jongere in de bijstand (=aantal personen) Aantal jongeren in de bijstand per eind maart 2024: 2.279 Jongeren in de bijstand Het aantal jongeren in de bijstand neemt in 2024 verder toe. Eind maart betrof het 2.279 personen. Dit zijn er 59 meer dan in december 2023 (+2,7%). In maart 2024 maakten jongeren 5,9% uit van het totale klantenbestand op persoonsniveau. In maart vorig jaar was dit 5,1%.

9

Besluit bijstandverlening zelfstandigen (Bbz) Bbz aanvragen

Meldingen schuldhulpverlening ondernemers (totaal 1032)

(totaal 1.752 aanvragen waarvan 929 toegekend) 200

120

180 100

160 140

80

120 100

60

80 40

60 40

20

20 0

apr 2023

mei 2023

jun 2023

jul 2023

aug 2023

Toegekend Bbz bedrijfskapitaal

sep 2023

okt 2023

nov 2023

dec 2023

Toegekend Bbz/IOAZ Uitkering

jan 2024

feb 2024

mrt 2024

0

apr 2023

mei 2023

jun 2023

jul 2023

aug 2023

sep 2023

okt 2023

nov 2023

dec 2023

jan 2024

feb 2024

mrt 2024

Aanvragen

In de afgelopen 12 maanden is het aantal Bbz-aanvragen gestabiliseerd, hoewel er maandelijks nog steeds redelijke fluctuaties zijn. Het aantal toekenningen blijft stabiel en de afgelopen twaalf maanden hebben 929 zelfstandigen een Bbz ontvangen. Daarmee is de groep Amsterdammers die een beroep doet op het Bbz ongeveer twee keer groter dan voor de coronaperiode. Schuldhulpverlening ondernemers: Het aantal zelfstandigen dat zich aanmeldt voor schuldhulpverlening blijft stabiel. In totaal hebben de afgelopen 12 maanden 1032 zelfstandigen een beroep gedaan op schuldhulpverlening bij de gemeente.

10

Taal & Inburgering (1) Taaloffensief

Aantal deelnemers aan een (digi)taalcursus (stand eind maart 2024) Aantal Amsterdammers dat is gestart met een (digi)taalcursus binnen het professionele aanbod. Inburgeringscursussen en cursussen binnen het informele aanbod vallen hier niet onder.

#deelnemers Taaloffensief 4500 4000

4100

Taaloffensief In het eerste kwartaal van 2024 zijn 336 deelnemers gestart met een taalcursus of een cursus digitale vaardigheden. Dit zijn zowel Amsterdammers met een bijstandsuitkering als mensen zonder uitkering. Met het aantal van 336 trajecten liggen we achter op de streefwaarde van 4.100 trajecten eind 2024. Dit komt omdat op 1 februari 2024 nieuwe contracten zijn ingegaan met de taalscholen die het Taaloffensief de komende vier jaar uitvoeren voor de gemeente. Deze omschakeling zorgt altijd voor vertraging bij de start. Ook zijn nog niet alle startende deelnemers geregistreerd. In werkelijkheid zijn daarom meer Amsterdammers gestart. In 2024 zijn ruim 1500 deelnemers aangemeld voor een cursus. Zij kunnen in het tweede kwartaal van 2024 starten.

3500 3000 2500 2000 1500 1000 500 336 0 Gerealiseerd t/m maart 2024

Streefwaarde 2024

11

Taal & Inburgering (2) Inburgering en Participatie

Voor inburgeraars is het leren van de taal een belangrijk onderdeel van hun route naar de Nederlandse arbeidsmarkt. Sinds de ingang van de nieuwe wet inburgering (wi2021) op 1 januari 2022, heeft de gemeente nieuwe wettelijke taken voor de inburgering van statushouders en gezinsmigranten. De taken van WPI verschillen echter per doelgroep. Zo zijn gemeenten voor statushouders onder andere verantwoordelijk voor het inburgeringsaanbod, maatschappelijke begeleiding, financieel ontzorgen en begeleiding richting inburgering, werk, opleiding en participatie. In tegenstelling tot statushouders, moeten gezinsmigranten zelf hun voorbereiding op de inburgeringsexamens organiseren en hun taalcursus zelf financieren. Ook is er geen maatschappelijke begeleiding of financieel ontzorgen voor gezinsmigranten.

Totaal aantal #Inburgeringstrajecten / PIP-advies: 2554

Totaal #inburgeraars wi2021: 5512 3500

3128

3000

1500 1033 1017

991

1000 334

500 0

421

statushouders cohort 2022

cohort 2023

percentage tot behalen ambitie

2000

1777

2000 1500

uitstroom bijstand

3000 2500

2384

2500

Uitstroom bijstand statushouders 2024

360

gezinsmigranten cohort 2024 (tm maart)

totaal

188

1000

233

500

781

0

112 statushouders cohort 2022

1626

28% = 220

845 395

507

gezinsmigranten

totaal

cohort 2023

72% = 580

cohort 2024 (tm maart)

Instroom inburgeraars

Aanmeldingen op inburgeringstrajecten

Uitstroom bijstand (voor statushouders)

De instroom van inburgeraars loopt op. Specifiek bij gezinsmigranten zagen we in 2023 een significante stijging ten opzichte van het voorgaande jaar. Ook voor 2024 verwachten we een toename van het aantal inburgeraars.

De aanmeldingen op inburgeringstrajecten en de aantallen Persoonlijk Plan Inburgering (PIP) lopen op, zowel voor statushouders als voor gezinsmigranten. Toch zien we dat een aanzienlijk aantal statushouders en gezinsmigranten nog niet is aangemeld op een inburgeringstraject. Dit komt o.a. doordat de meerderheid van statushouders nog in het azc zit en wacht op huisvesting. Inburgering of werk vanuit het azc is niet verplicht (maar wel gewenst). Ook drukt de hogere en grillige instroom van inburgeraars op de uitvoering.

De ambitie voor 2024 is om 800 statushouders uit de bijstand te laten stromen. We liggen op koers om deze ambitie te halen (% tot doelstelling : 72%). 12

KTO - klanttevredenheidsonderzoek Klantbeleving WPI bij aanvraag bijstand (1)

Tevredenheidsscore

Aanvraag toegekend

7.5

8.1

7.6

7.9

7.9

8.2

8

8.2

8.1 4.8

4.6

4.8

4.4

4.4

4.7

2022 2022 2022 2022 Q1 Q2 Q3 Q4

2023 Q1

2023 Q2

2023 Q3

2023 Q4

2024 Q1

4.6

2022 2022 2022 2022 2023 2023 2023 2023 2024 Q1 Q2 Q3 Q4 Q1 Q2 Q3 Q4 Q1

Aanvraag toegekend

Score 1-5

3.9

Verdeling 2023 71%

12%

Aanvraag afgewezen

Aanvraag afgewezen 62%

17%

Score 6-7

Score 8-10

4.2

Score 1-5

18%

20%

Score 6-7

Score 8-10 13

KTO - klanttevredenheidsonderzoek Klantbeleving WPI bij aanvraag bijstand (2)

Respect en vertrouwen 2023 Aanvraag toegekend

Aanvraag afgewezen

59%

54% 31%

29%

3%

2%

7%

Respect

3%

3%

9%

Mijn vertrouwen in de gemeente

25% 23%

23% 11%

Respect

27% 20%

18%

24%

18%

11%

Mijn vertrouwen in de gemeente

KTO aanvraag bijstand toegekend en afgewezen (sheet 1 en 2) In beide onderzoeken worden de respondenten gevraagd om een algehele tevredenheidsscore te geven in de vorm van een rapportcijfer. Bij ‘aanvraag toegekend’ is de gemiddelde score 2023 een 8. Dit is een verbetering ten opzichte van de voorgaande periode 2022 (7,8). Bij ‘aanvraag afgewezen’ zien we ook een verbetering (4,6) ten opzichte van 2022 (4,4). Bij toegekende aanvragen geeft een aanzienlijke meerderheid (88%) aan tevreden te zijn met hun ervaring, waarbij ze deze als (ruim) voldoende beoordelen. Bij afgewezen aanvragen is de ervaring minder positief, hier geeft slechts 38% een voldoende voor hun ervaring. De uitkomst van de aanvraag is voor een deel van invloed op hoe zij de ervaring en tevredenheid beoordelen. Als het gaat om respect en vertrouwen, blijkt ook in 2023 dat de reacties op de algemene vragen over respectvolle bejegening en vertrouwen in de gemeente duidelijk verschillen afhankelijk van toekenning of afwijzing van de aanvraag bijstand. Dit verschil werd in 2022 ook gesignaleerd. Van de respondenten die een toekenning kregen geven bijna 9 op de 10 voor beide punten een (ruime) voldoende (88% en 85%), terwijl slechts zo’n 4 op de 10 respondenten die een afwijzing ontvingen dit met een (ruime) voldoende beoordelen (41% en 42%).

14

KTO - klanttevredenheidsonderzoek

Klantbeleving WPI bij eerste keer inkomstenverrekening Tevredenheidsscore

6.9

6.3

2022 Q1

2022 Q2

6.4

2022 Q3

6.5

5.7

2022 Q4

2023 Q1

Eerste keer inkomstenverrekening

7.2

6.9

6.2

5.6

2023 Q2

2023 Q3

2023 Q4

2024 Q1

Verdeling score, respect en vertrouwen Verdeling score 2023

Respect en vertrouwen 2023 42%

46%

46%

33% 25%

26%

24% 17%

16% 8%

Score 1-5

Score 6-7

Score 8-10

4% Respect

8%

5%

Vertrouwen in de gemeente

De algehele tevredenheidsscore in 2023 is gemiddeld een 6,4 op een schaal van 1-10. Dit jaargemiddelde is gelijk aan het gemiddelde van 2022 (6,4). In 2023 geeft ongeveer tweederde (67%) een voldoende voor hun ervaring. De respondenten zijn het minst tevreden over de uitkeringsspecificatie die niet altijd duidelijk of begrijpelijk wordt gevonden. Ook zouden respondenten liever meer contact willen hebben met de inkomensconsulent. De aspecten respectvolle bejegening gedurende het hele proces van inkomstenverrekening en het hebben van vertrouwen in de gemeente scoren redelijk. De meeste respondenten (72%) voelen zich met respect behandeld en geven aan vertrouwen in de gemeente te hebben (70%). 13% van de respondenten geeft aan geen vertrouwen in de gemeente te hebben. 15

KTO - klanttevredenheidsonderzoek Klantbeleving WPI bij uitstroom naar werk

Tevredenheidsscore

7.7

6.6

2023 Q1

Uitstroom naar werk

7.5

2023 Q2

7.4

2023 Q3

2023 Q4

Aan Amsterdammers die uitgestroomd zijn naar werk is gevraagd: ‘Hoe tevreden bent u over de ondersteuning van de gemeente Amsterdam bij het vinden van werk?’. Deze algehele tevredenheidsscore was in 2023 gemiddeld een 7,3 op een schaal van 1-10.

6.7

2024 Q1

Verdeling score, respect en vertrouwen Verdeling score 2023

Respect en vertrouwen 2023 60%

61%

Notabene inzake KTO:

47% 22%

18% 5% 2%

Score 1-5

Score 6-8

29%

23%

Score 9-10

9%

Respect

Ongeveer een kwart van de ondervraagde Amsterdammers (22%) geeft een onvoldoende voor de ondersteuning die is ontvangen bij het vinden van werk. Ruim 8 op de 10 van degenen die uitgestroomd zijn uit de bijstand naar werk voelde zich met respect behandeld (84%) gedurende de begeleiding naar werk. Driekwart van de ondervraagden (76%) heeft vertrouwen in de gemeente Amsterdam. Ruim 1 op de 10 ondervraagden (11%) geeft aan geen vertrouwen te hebben in de gemeente.

6% 5%

14%

Vertrouwen in de gemeente

Schommelingen in uitkomsten tussen kwartalen zijn niet altijd vergelijkbaar. Het aantal reacties van Amsterdammers per kwartaalonderzoek kunnen verschillen. Als bijvoorbeeld meer mensen een negatieve ervaring delen binnen een kleinere onderzoeksgroep die reageert, zal dat naar verhouding meer (in dit geval negatief) effect hebben op de uitkomst.

16

De tekst is automatisch uit het bestand gehaald en kan afwijken van het origineel (kolommen, tabellen en koppen lopen door elkaar). Het officiële stuk bij de gemeente is leidend. Bron: https://api.notubiz.nl/document/14346056/1