CConstaterende datAmsterdam
Koppel je AI →
Document · PDF

Bijlage 4 RVR 2020

Raadscommissie Algemene Zaken 3 juni 2021, gemeente AmsterdamBij agendapunt: Driehoek tegen Drugscriminaliteit Nr. VN2021-0131367.455 woorden

Open het PDF bij de gemeente ↗Naar de vergadering →

Tekst van het document

Uit het bestand gehaald, zonder opmaak, tabellen en afbeeldingen

R

egionale Veiligheidsrapportage Amsterdam-Amstelland 2020

“Het verder verbeteren van de veiligheid in de regio door het verminderen van criminaliteit en overlast”

1 januari – 31 december 2020

Regionale Veiligheidsrapportage 2020 Voor u ligt de Regionale Veiligheidsrapportage Amsterdam-Amstelland (RVR) over 2020. De hier gepresenteerde gegevens, zoals de politiecijfers voor de regio Amsterdam-Amstelland en handhavingscijfers, zullen voor zover mogelijk worden vergeleken met gegevens over 2019. Vanaf midden maart 2020 zijn er maatregelen getroffen om de verspreiding van het coronavirus te beperken. Dit heeft ook gevolgen gehad voor overlast en criminaliteit, bijvoorbeeld omdat mensen veel thuis waren, horeca dicht was en er weinig tot geen toerisme was. In sommige gevallen is dit zichtbaar in de cijfers die in de RVR worden behandeld. Het aantal meldingen (zowel SIA meldingen als politiemeldingen) dat wordt gedaan over een bepaald thema is altijd onderhevig aan de meldingsbereidheid van bewoners in een buurt. Ook voor geregistreerde misdaad geldt dat deze aantallen vaak onderhevig zijn aan de invloed van aangiftebereidheid. Ten slotte, het bevoegd gezag heeft in oktober 2020 ingestemd met de voorgestelde wijziging van de formatie van de 17 basisteams in de eenheid Amsterdam. Bij alle basisteams is een structurele versterking van uitvoerende functies in de gebiedsgebonden politiezorg, voor het 24/7 werk in de wijken, te zien. Nadrukkelijk wordt hier vermeld dat deze versterking een formatieve ophoging betreft. Voor een overzicht, zie bijlage 3 (p.25).

1. Regionale Veiligheidsindex De regionale veiligheidsindex Amsterdam-Amstelland heeft als basisjaar 2014 waarbij het regionaal gemiddelde is gesteld op 100. Iedere buurt wordt vergeleken met dit gemiddelde. Hierdoor is het eenvoudig om vast te stellen wat de ontwikkelingen per buurt door de tijd heen zijn én welke buurten hoger of lager scoren dan het gemiddelde. Hoe lager de score, hoe minder deze problematiek speelt. De veiligheidsindex is opgebouwd uit drie deelindexen: criminaliteit, overlast en onveiligheidsbeleving en gaat altijd over een periode van 12 maanden. De criminaliteitsindex bestaat uit politiegegevens over geregistreerde misdaad en enquêtegegevens over slachtofferschap, de overlastindex uit politiegegevens en enquêtegegevens over overlast en de belevingsindex uit enquêtegegevens over onveiligheidsgevoelens. Veiligheidsindex Centrum

Criminaliteitsindex

2016 2017 2018 2019 2020_1 2020_2

2020

134

121

134

134

128

128

123

2016 2017 2018 2019 2020_1 2020_2 Centrum

112

113

106

96

89

80

2020 80

West

94

93

89

88

89

90

93

West

85

83

73

77

76

73

75

Nieuw-West

111

104

104

102

104

107

111

Nieuw-West

103

91

93

89

88

85

85

Zuid

78

75

72

79

80

80

83

Zuid

67

66

65

74

69

65

62 78

Oost

93

88

87

85

87

90

94

Oost

86

81

80

76

73

75

Noord

107

99

94

96

99

98

101

Noord

97

81

81

80

79

74

75

Zuidoost

110

110

103

109

106

109

109

Zuidoost

105

114

92

94

87

89

82

Amsterdam

105

101

99

99

100

100

102

Amsterdam

93

90

85

84

80

77

76

Diemen

83

81

75

86

83

84

82

Diemen

64

74

55

78

77

76

63

Amstelveen

60

61

57

58

59

60

62

Amstelveen

44

41

39

42

40

41

39

Ouderamstel

62

57

59

58

64

78

80 Ouderamstel

39

46

45

43

50

67

68

Uithoorn

60

58

56

57

63

69

73

Uithoorn

31

30

22

28

32

35

38

Aalsmeer

63

60

56

57

56

59

60

Aalsmeer

42

49

35

33

30

32

30

Regio

95

93

90

90

92

93

95

Regio

91

89

84

84

81

80

79

2

Overlast

Onveiligheidsbeleving 2016 2017 2018 2019 2020_1 2020_2

2020

Centrum

207

203

207

201

205

196

190 Centrum

84

85

88

87

90

92

West

107

107

106

103

108

110

114 West

92

89

89

83

83

85

90

Nieuw-West

105

101

97

100

108

115

120 Nieuw-West

127

119

121

116

117

122

127

Zuid

92

88

83

89

96

98

104 Zuid

76

73

70

75

76

76

83

Oost

100

95

93

94

102

108

110 Oost

93

88

88

85

85

88

95

Noord

110

109

97

101

110

114

117 Noord

114

107

105

106

109

104

110

Zuidoost

108

103

100

110

116

117

118 Zuidoost

117

114

116

122

116

120

125

Amsterdam

124

120

117

119

125

126

128 Amsterdam

97

94

94

94

94

96

101

Diemen

79

68

72

76

76

84

84 Diemen

106

103

98

102

96

94

99

Amstelveen

57

58

53

55

60

60

61 Amstelveen

79

84

80

78

76

79

86

Ouderamstel

61

55

55

56

66

92

94 Ouderamstel

86

70

76

76

77

76

76

Uithoorn

71

67

62

68

78

87

87 Uithoorn

76

79

83

76

80

83

92

Aalsmeer

68

60

60

63

68

74

75 Aalsmeer

79

70

73

75

71

71

73

Regio

98

95

92

94

101

105

108 Regio

95

93

93

92

92

93

98

 

2016 2017 2018 2019 2020_1 2020_2 2020 92

Voor de regio als geheel valt op dat de overlastindex hoger ligt dan de andere twee deelindexen, en ook iets lijkt toe te nemen. De criminaliteitsindex is door de jaren heen afgenomen, en de belevingsindex is stabiel. Voor de overlastindex geldt dat deze in Amsterdam erg hoog ligt ten opzichte van de andere gemeenten: o Dit wordt voornamelijk verklaard door stadsdeel Centrum als outlier. Het hoge indexcijfer hier kan – behalve door de hoeveelheid overlast - ook verklaard worden door dat bewoners hier meer meldingsbereid zijn dan in sommige andere stadsdelen en er meer capaciteit in Centrum beschikbaar is om op incidenten en overlast te handelen. Het overlastindexcijfer over Centrum is in 2020 wel afgenomen t.o.v. 2019, een mogelijk gevolg van het afgenomen aantal bezoekers in de binnenstad door de coronacrisis. o In de andere zes stadsdelen is de overlastindex in 2020 juist toegenomen t.o.v. 2019. Hier speelt in veel gevallen personenoverlast in de vorm van personen in de omgeving van opvanglocaties, verslaafden, en groepen die in de openbare ruimte samenkomen, maar deze toename kan ook te maken hebben met een toename van het ervaren van overlast (zowel door personen als bijvoorbeeld door afval) als gevolg van het meer thuis zijn door de coronacrisis.

o Toenames zoals in Ouder-Amstel, Diemen en Uithoorn zijn mogelijk tot stand gekomen door een toename in meldingsbereidheid tijdens de coronacrisis: mogelijk houdt deze toename in 2021 dan ook niet aan. De criminaliteitsindex voor de regio is door de jaren heen wat afgenomen: dit lijkt voornamelijk door een afname van het indexcijfer in Amsterdam te komen. o Opvallend is dat het indexcijfer voor de High Volume delicten in 2020 t.o.v. 2019 in Centrum is afgenomen, vermoedelijk als gevolg van de sterke afname van het aantal aanwezige toeristen. Het indexcijfer ligt nu ongeveer op het Amsterdams gemiddelde. o In Zuidoost ligt de HIC index hoog t.o.v. de andere stadsdelen en gemeenten. Vooral delicten als overval, (poging tot) moord/doodslag en straatroof vallen in negatieve zin op. Dit geldt met name voor Bijlmer-Centrum en Bijlmer-Oost. Ook Geuzenveld/Slotermeer, Bos en Lommer en Osdorp vallen op qua hogere HIC indexscore.

3

o

In zowel Ouder-Amstel als Uithoorn is de criminaliteitsindex in 2020 toegenomen t.o.v. 2019. Voor Ouder-Amstel geldt dat de toename voornamelijk te zien was in de HVC delicten, voor Uithoorn betrof het juist voornamelijk de HIC delicten. De belevingsindex is al langere tijd stabiel, alhoewel het indexcijfer in 2020 wat hoger ligt dan voorgaande jaren. Amsterdam en Diemen scoren iets boven het regiogemiddelde, de andere gemeenten eronder. In Amsterdam, Amstelveen en Uithoorn is er een toename te zien. o In Amsterdam is dit indexcijfer in alle stadsdelen toegenomen. Met name in Zuidoost en Nieuw-West voelen bewoners zich relatief onveilig, en in mindere mate in Noord. Voor Zuidoost geldt dat dit in alle drie de gebieden het geval is, in NieuwWest geldt dit voor Geuzenveld/Slotermeer en Osdorp – in dit laatste gebied ligt dit indexcijfer het hoogste van Amsterdam (153). o Deze onveiligheidsgevoelens kunnen vaak niet (alleen) verklaard worden door hogere geregistreerde criminaliteit (zie de criminaliteitsindex). Vermoedelijk spelen hier dan ook nog andere factoren een rol in, zoals een lagere aangifte- en meldingsbereidheid, een lager vertrouwen in de overheid en hidden impact crime/ondermijnende criminaliteit.

2. Politiecijfers Het aantal misdrijven in 2020 in de regio Amsterdam-Amstelland is met 11% afgenomen t.o.v. 2019: van 88.598 naar 78.921 geregistreerde misdrijven. Dit is deels te verklaren door een afname in misdrijven na het invoeren van maatregelen om de verspreiding van het coronavirus te beperken. De meest opvallende afnames in geregistreerde misdrijven zijn zakkenrollerij (54%), diefstal/inbraak bedrijven en instellingen (-33%), drugshandel (-30%), overval (-29%), winkeldiefstal (-28%), en woninginbraak (-27%). Ook het high impact delict straatroof is afgenomen (-23%). Het delict horizontale fraude (30%) is toegenomen. De afname van deze delicten kan voor een groot deel verklaart worden door de effecten van de coronacrisis en – maatregelen, waardoor er bijvoorbeeld minder toeristen in Amsterdam aanwezig waren, en meer mensen thuiszaten waardoor de gelegenheid voor woninginbraak zich minder vaak voordeed. Daarentegen is horizontale fraude juist toegenomen, omdat hiervoor vaak geen direct contact hoeft te zijn tussen dader en slachtoffer. Relatief gezien is het aantal geregistreerde delicten alleen in Amsterdam afgenomen (-13%, ongeveer 10.000 delicten), maar voor de andere regiogemeenten geldt dat het in absolute aantallen om relatief kleine toenamen gaat (<200 delicten).

Ter illustratie, in Ouder-Amstel betreft het een toename van 9% - dit betreft een toename van 78 geregistreerde delicten.

3. Prioriteiten Regionaal Veiligheidsplan (RVP) 3.1 Zorg voor sterke en veilige buurten Veiligheid in de buurt is een voorwaarde voor leefbaarheid in de buurt. De woonomgeving moet een plek zijn waar iemand zich thuis, vrij en veilig voelt. Hoofddoelstelling: Veiligheid sterk verankeren in de buurt. We sluiten aan bij de opgaven in een buurt door informatiegestuurd en gebiedsgericht te werken.

4

Indicator 1: rapportcijfer dat bewoners geven voor veiligheid in de buurt Gemeente Amsterdam Diemen Amstelveen Ouder-Amstel Uithoorn Aalsmeer Regio

2019 7 7,1 7,5 7,5 7,4 7,5 7,1

2020 6,9 7,1 7,4 7,5 7,1 7,6 7

(Bron: Veiligheidsmonitor, OIS)

 

Het rapportcijfer dat buurtbewoners aan hun eigen buurt geven m.b.t. veiligheid is stabiel gebleven tussen 2019 en 2020. In sommige buurten bestaat een discrepantie tussen criminaliteitscijfers en het gemeten veiligheidsgevoel: men voelt zich onveilig, terwijl de criminaliteitscijfers niet het beeld geven dat er zich hier relatief meer criminaliteit voordoet. Deze discrepantie kan o.a. worden verklaard door een lage aangifte- of meldingsbereidheid omdat het vertrouwen in de overheid laag is, of doordat er vermoedens bestaan van vormen van criminaliteit die minder snel worden aangegeven (‘hidden impact crime’). Dit kan bijvoorbeeld betrekking hebben op het dealen van drugs of het samenkomen van personen die betrokken zijn bij criminele activiteiten op een locatie in de buurt. In Zuidoost en Nieuw-West voelen bewoners zich onveiliger in hun buurt dan bewoners in andere stadsdelen van Amsterdam.

3.2 Aanpak jeugdoverlast en -criminaliteit Een brede aanpak van jeugdproblematiek krijgt prioriteit, met specifieke aandacht voor risicogroepen. We willen voorkomen dat jongeren met weinig toekomstperspectief, die overlast veroorzaken en / of dreigen af te glijden naar (georganiseerde) criminaliteit, in de problemen komen en zorgen dat ze op het rechte pad blijven. Hoofddoelstelling: het verminderen van jeugdoverlast en –criminaliteit en het tegengaan van doorgroei richting (drugs)criminaliteit. Voorkomen waar het kan, mede door hulp te bieden aan degenen die dat nodig hebben, en handhavend ingrijpen waar het nodig is. Indicator 1: percentage bewoners dat in de Veiligheidsmonitor aangeeft veel jeugdoverlast te ervaren.

5

% bewoners dat veel jeugdoverlast ervaart 16% 14% 12% 10% 8% 6% 4% 2% 0%

15%

14%

12% 10% 8%

9% 7%

7% 5%

5%

3%

4%

2% 2%

2019

2020

(Bron: Veiligheidsmonitor 2019-2020)

   

Het percentage bewoners in de regio dat aangeeft veel jeugdoverlast te ervaren is in 2020 toegenomen naar 12% t.o.v. 9% in 2019. Deze toename is vooral zichtbaar in Uithoorn (15% t.o.v. 5%) en Amsterdam (14% t.o.v. 10%). Vraag is hierbij in hoeverre het gedrag van de jongeren daadwerkelijk is veranderd, of dat bewoners meer overlast ervaarden doordat zij meer thuis waren als gevolg van de coronamaatregelen. Veel structurele jeugdoverlast in Amsterdam hangt samen met jongeren en jongvolwassenen waarover het vermoeden bestaat dat ze crimineel actief zijn. In toenemende mate lijkt de interactie tussen jongeren online plaats te vinden. Soms leidt dit echter tot overlastgevende of criminele gedragingen in de openbare ruimte. In veel stadsdelen in Amsterdam bestaat daarnaast in toenemende mate de zorg dat veel jongeren (steek)wapens bezitten. De daadwerkelijke omvang van wapenbezit is echter onbekend en moeilijk te onderzoeken. Daarnaast vormen groepen scholieren op sommige plekken overlastgevende groepen, bijvoorbeeld op pleinen of bij supermarkten. Indicator 2: Aantal aanhoudingen van personen die in de Top600 en Top400 aanpak zijn opgenomen. Aantal aanhoudingen Top600 Aanhoudingen per 100 Top600-personen1 Aantal aanhoudingen Top400 Aanhoudingen per 100 Top400-personen2

2019

2020

691

600

12,7

10,2

358

259

12,2

9,8

(Bron: ACVZ)

1 2

In 2020 zaten er gemiddeld 492 personen in de Top600 aanpak, in 2019 gemiddeld 454 personen. In 2020 zaten er gemiddeld 243 personen in de Top400 aanpak, in 2019 gemiddeld 221 personen.

6

  

In 2020 waren er per 100 Top600-personen 10,2 aanhoudingen (in totaal waren dit 691 aanhoudingen). In 2019 waren dit 12,7 aanhoudingen. Voor de Top400 geldt dat er per 100 personen in 2020 9,8 aanhoudingen waren (in totaal waren dit 259 aanhoudingen). In 2019 waren dit 12,2 aanhoudingen. De daling van het aantal aanhoudingen in 2020 in vergelijking met 2019 wordt hoogstwaarschijnlijk mede veroorzaakt door de coronacrisis waardoor er over het algemeen minder aanhoudingen hebben plaatsgevonden. Indicator 3: Meldingen jeugdoverlast bij politie (GMS) en gemeente Amsterdam (SIA).3 Gemeente Amsterdam Diemen Amstelveen Ouder-Amstel Uithoorn Aalsmeer Regio

2019 3.056 132 134 33 134 87 3.576

2020 4.831 258 282 85 208 178 5.842

Meldingen jeugdoverlast bij politie (GMS) (Bron: Politie)

In 2020 zijn er door politie 5.842 GMS-meldingen onder ‘jongerenoverlast’ gecategoriseerd, in 2019 waren dit 3.576 meldingen (een toename van 63%). In alle regiogemeenten is het aantal meldingen binnen deze categorie toegenomen. Deze toename is een gevolg van de coronacrisis: er werd veel gemeld door bewoners over mensen die maatregelen vermoedelijk niet zouden naleven, en dit betrof vaak jongeren. Deze toename in meldingen betekent dan ook geen toename van overlast – immers is het overlastgevende gedrag van jongeren weinig veranderd – maar laat vooral een toename in meldingsbereidheid zien die waarschijnlijk samenhangt met dat mensen thuis zaten en zich zorgen maakten over de verspreiding van het coronavirus. In 2020 is het aantal meldingen dat bewoners bij de gemeente doet binnen de categorie ‘jongerenoverlast’ sterk toegenomen: van 1.252 meldingen in 2019 n aar 5.693 SIA-meldingen in 2020. Dit geldt alleen voor gemeente Amsterdam. Ook deze toename is een gevolg van de coronamaatregelen en de algemene toename in meldingen die dit teweeg heeft gebracht. Daarnaast is er in de zomer vaak een toename van meldingen te zien over recreatieoverlast, die in veel gevallen ook onder jongerenoverlast worden geschaard: afgelopen zomer werd drukte door de coronacrisis in een ander licht gezien, en er wellicht dus ook sneller tot melden overgegaan.

Ook is de bekendheid van het meldingsplatform van de gemeente vermoedelijk toegenomen.

3.3 Toenemende drukte en groei De regio Amsterdam Amstelland wordt steeds meer een knooppunt van mondiaal economisch en cultureel verkeer en oefent aantrekkingskracht uit op mensen over de hele wereld. Door de snelle groei van het aantal bewoners, werkenden en bezoekers, maar ook doordat de bevolkingssamenstelling, economie en leefstijlen veranderen, neemt de druk op de openbare ruimte toe. Hoofddoelstelling: Bewoners staan centraal en bezoekers blijven welkom. We zorgen voor balans tussen wonen, werken en recreëren en gaan overlast en criminaliteit in druktegebieden tegen. Niet alleen in de uitgaansgebieden in – veelal – de binnensteden, maar ook in de gebieden daar buiten. 3 GMS is het gemeenschappelijk meldingsplatform van politie, brandweer en ambulance. SIA is het meldingsplatform van

de gemeente Amsterdam.

7

Indicator 1: Registraties Toezicht en Handhaving in de Openbare Ruimte (THOR) en SIAmeldingen in stadsdeel Centrum (gemeente Amsterdam). Gemeente Amsterdam 2019 2020 Aantal registraties THOR Centrum 49.947 44.510 Waarvan bestuurlijke boetes 3.903 2.241 SIA-meldingen totaal Centrum 60.889 67.636 SIA-meldingen overlast van en door personen of groepen Centrum 2.536 4.508 SIA-meldingen overlast bedrijven en horeca 4.238 3.171 (Bron: OOV Dashboard Sigmax en SIA, peildatum 18 januari 2020)

Het aantal registraties van THOR in Centrum is in 2020 met ongeveer 11% afgenomen ten opzichte van 2019. Er werden minder bestuurlijke boetes en Combibon sancties geschreven. Er werden ongeveer evenveel aanhoudingen gedaan en waarnemingen vastgelegd. Er werden afgelopen jaar meer officiële waarschuwingen afgegeven dan in 2019. De afgenomen hoeveelheid THOR registraties kan mogelijk wijzen op een afname van inzet in Centrum, of op een afname van het registreren van zaken die de handhavers constateren. Dit kan bijvoorbeeld komen door een verschuiving van de inzet van handhaving naar andere stadsdelen: sinds het treffen van coronamaatregelen werd het in het normaal drukke Centrum rustiger, en deden zich juist overtredingen en drukte voor in de andere zes stadsdelen. Dit heeft ook tot een verschuiving van inzet geleid. Waarschijnlijk speelt ook mee dat de inzet op naleven van de coronamaatregelen heeft geleid tot een afname van aandacht voor thema’s waar normaal veel sancties voor worden geschreven, zoals parkeeroverlast. De SIA-meldingen in Centrum zijn ten opzichte van 2019 met ongeveer 11% toegenomen. SIAmeldingen nemen over het algemeen jaarlijks toe, dit heeft waarschijnlijk te maken met het bekender worden van het meldingsplatform van de gemeente.

Daarnaast is er sinds het afkondigen van coronamaatregelen een toename in meldingsbereidheid merkbaar, waarbij vooral is gemeld over groepen personen die in de openbare ruimte zouden samenkomen en de regels hierbij volgens de melder niet naleefden. Dit bleek niet altijd het geval, in sommige gevallen werd er gemeld over zaken die wel waren toegestaan, zoals het buitenspelen van kinderen. Het aantal meldingen in de subrubriek ‘Overlast bedrijven en horeca’ is juist met ongeveer 25% afgenomen. Dit is (deels) te verklaren doordat de horeca in delen van 2020 gesloten was i.v.m. het tegengaan van verspreiding van corona.

3.4 Tegengaan van georganiseerde, ondermijnende criminaliteit Kenmerkend voor ondermijning is het ondermijnende en potentieel ontwrichtende karakter ervan op de samenleving door de grote risico’s van verwevenheid van onder- en bovenwereld en de innesting in wijken en buurten. Er kunnen parallelle samenlevingen ontstaan waarin ondermijnende criminaliteit wordt getolereerd of zelfs gestimuleerd. Deze ontwikkelingen zijn zorgelijk. Hoofddoelstelling: Het zoveel mogelijk tegengaan, verstoren en beëindigen van georganiseerde criminaliteit en ondermijnende activiteiten, met een focus op drugs- en mensenhandel. Het tegengaan van de verwevenheid van de onder- en bovenwereld en het voorkomen van innesteling in wijken en buurten. Het aanpakken van intransparantie en criminele geldstromen, fraude en witwassen. Het wegnemen van onderliggende

8

gelegenheidsstructuren en de sociale voedingsbodem die criminele activiteiten bevorderen en de aanpak van moeilijk vervangbare criminele dienstverleners. Indicator: aantal strafrechtelijke criminele samenwerkingsverbanden. Onderstaande aantallen hebben betrekking op criminele samenwerkingsverbanden die via strafrecht worden aangepakt. CSV Doel 2019 2019 Doel 2020 2020

180 207 180 133

(Bron: Openbaar Ministerie)

Het totaal aantal criminele samenwerkingsverbanden dat strafrechtelijk is aangepakt ligt voor 2020 lager dan het aantal dat in de RVR-2 (januari t/m augustus 2020) werd aangegeven (151). Dit is het gevolg van een administratieve handeling waardoor enkele onderzoeken voor 2019 en 2018 meetellen.

3.5 Voorkomen en bestrijden van (dreigend) terrorisme en radicalisering Het jihadisme vormt de belangrijkste terroristische dreiging in Nederland, ook in Amsterdam. Naast de jihadistische dreiging is de laatste jaren vaker sprake geweest van politiek extremisme (aan beide kanten van het spectrum), met vernielingen en geweld. Hoofddoelstelling: We zetten onverminderd in op het voorkomen en tegengaan van radicalisering en extremisme. Door preventieve maatregelen te treffen en door kennisdeling met externe partijen/de samenleving streven we ernaar om een aanslag te voorkomen. Het beschermen van kwetsbare groepen individuen, het verkleinen van de tegenstellingen door verbindend op te treden en het inzetten op personen die het grootste risico vormen, zijn hierbij leidend. Als er toch een aanslag is treden we snel en effectief op en herstellen en bewaren we de maatschappelijke vrede. Indicator 1: aantal personen in de integrale persoonsgerichte aanpak – radicalisering (iPGA-R) (Gemeente Amsterdam). Jonger dan 18 18 t/m 25 jaar 26 t/m 62 jaar Man 2 12 30 Vrouw 0 0 6 Aantal personen in iPGA-R naar geslacht en leeftijdscategorie, peildatum 4 januari 2021 (Bron: iPGA-R)   

Op 4 januari 2021 zaten er 50 personen in de iPGA-R. Daarvan zijn er twee minderjarig en is 12% vrouw. Het merendeel van de personen is in de aanpak opgenomen vanwege signalen van islamitisch extremisme. Een klein deel (10%) vanwege signalen van rechts-extremisme of andere vormen van radicalisering. De afgelopen jaren is in- en uitstroom in evenwicht: het aantal personen in de iPGA-R is ongeveer stabiel.

9

  

Kijkend naar het laatst bekende verblijfadres van de personen, kennen Oost en Nieuw-West de grootste aantallen. Een behoorlijk deel (28%) van de personen in de aanpak is gedetineerd. Een klein deel is uitgereisd en verblijft momenteel in strijdgebied of een Koerdisch kamp in Syrië. Indicator 2: mate van polarisatie aan de hand van twee stellingen uit de Veiligheidsmonitor.

% bewoners dat aangeeft dat mensen uit verschillende bevolkingsgroepen in hun buurt op een prettige manier met elkaar omgaan 70%

59%

52% 50%

54%

Amsterdam

Diemen

56% 55%

60%

54%

50%

46% 43%

51%

52% 51%

43%

Uithoorn

Aalsmeer

Regio

30% 10% -10%

Amstelveen

Ouder-Amstel 2019

2020

(Bron: Veiligheidsmonitor, OIS)

Het percentage bewoners dat aangeeft dat bewoners uit verschillende bevolkingsgroepen in hun buurt op een prettige manier met elkaar omgaan is voor de regio gelijk gebleven t.o.v. 2019. Dit percentage ligt het laagst in Uithoorn (43% t.o.v. 51% als regiogemiddelde).

% bewoners dat aangeeft evenveel vertrouwen te hebben in buurtgenoten die hun cultuur delen als buurtgenoten die uit een andere cultuur afkomstig zijn 65%

70% 60%

54% 55%

54% 57%

54% 55%

54% 55%

54% 46% 46%

50%

41%

47%

40% 30% 20% 10% 0% Amsterdam

Diemen

Amstelveen

Ouder-Amstel 2019

Uithoorn

Aalsmeer

Regio

2020

Bron: Veiligheidsmonitor (Bron: OIS)

Het percentage bewoners dat aangeeft evenveel vertrouwen te hebben in buurtgenoten die hun cultuur delen als buurtgenoten die uit een andere cultuur afkomstig zijn, is voor de regio ongeveer gelijk gebleven t.o.v. 2019. Dit percentage ligt het laagst in Aalsmeer en Uithoorn

10

(respectievelijk 47% en 46% t.o.v. 55% voor het regiogemiddelde). Ouder-Amstel valt in positieve zin op: daar is dit percentage t.o.v. vorig jaar met ongeveer 10% toegenomen. 3.6 Bestrijding discriminatie en tegengaan van intolerantie Individuele vrijheid is een belangrijk goed. Helaas is er dagelijks nog sprake van racisme, discriminatie en intolerantie. Dit bedreigt de verbondenheid: samen vormen we een democratische gemeenschap waarin niemand zich hoeft te schamen of bang hoeft te zijn voor wie zij of hij is. Hoofddoelstelling: Behoud van een tolerante regio waar respect en dialoog voorop staan en waar geen ruimte is voor racisme, discriminatie en intolerantie. Slachtoffers van discriminatie voelen zich gehoord en serieus genomen door de overheid en daders van discriminatie worden aangepakt.

Indicator 1: Meldingen binnengekomen bij het Meldpunt Discriminatie Regio Amsterdam (MDRA)4 2018 2019 MDRA meldingen per discriminatiegrond Antisemitisme 13 19 Arbeidscontract 2 2 Arbeidsduur 0 0 Burgerlijke staat 1 5 Geslacht 72 62 Waarvan tegen transgender personen 15 8 Godsdienst 31 45 Waarvan islam 26 36 Beperking/chronische ziekte 45 47 Herkomst/huidskleur 316 318 Waarvan anti-zwart racisme 122 123 Leeftijd 19 30 Levensovertuiging 2 1 Nationaliteit 8 11 Politieke gezindheid 2 3 Seksuele geaardheid 45 51 Overige (niet-wettelijke gronden) 32 34 Onbekend 16 15 Totaal aantal meldingen (Let op: één melding kan meerdere discriminatiegronden bevatten) 604 643 (Bron: Jaarverslag 2019 MDRA, https://mdra.nl/wp-content/uploads/2020/04/Jaarverslag-2019Meldpunt-Discriminatie-Regio-Amsterdam.pdf)  

4

Het MDRA maakt een jaarlijkse monitor, deze is nog niet beschikbaar voor 2020. Daarom worden hier de meldingen per discriminatiegrond in 2018 en 2019 weergegeven. De monitor geeft een beeld van de gemelde gevallen van discriminatie naar discriminatiegrond, maar moet niet worden gelezen als een weergave van de omvang van discriminatie in de regio en vormt ook niet noodzakelijk de verdeling van discriminatiegrond, omdat het meldingen betreft en o.a. meldingsbereidheid hierop van invloed is. De eenheid Amsterdam kent veruit het hoogste aantal meldingen naar rato per duizend inwoners (0,56) in vergelijking met het landelijk gemiddelde (0,25). De gemeenten Amsterdam (0,63) en Diemen (o,65) kennen het hoogste aantal meldingen per inwoner. Amstelveen zag het Deze cijfers worden één keer per jaar beschikbaar gesteld.

11

aantal meldingen in één jaar tijd bijna verdubbelen. Net als in 2018 ging meer dan de helft van de meldingen over discriminatie op basis van herkomst/huidskleur. Een kwart van de meldingen betrof arbeidsdiscriminatie.5 Indicator 2

% bewoners dat aangeeft zich gediscrimineerd gevoeld te hebben in de afgelopen 12 maanden 15%

12% 12% 10%

9% 9%

10%

6%

11%

10% 7% 5%

5%

7%

12%

6%

5% 0% Amsterdam

Diemen

Amstelveen

Ouder-Amstel 2019

Uithoorn

Aalsmeer

Regio

2020

(Bron: Veiligheidsmonitor OIS)

 

In de regio is het aantal respondenten dat aangeeft zich gediscrimineerd gevoeld te hebben in de afgelopen twaalf maanden ongeveer gelijk gebleven. In alle regiogemeente behalve Amsterdam ligt dit percentage onder het regiogemiddelde (12%). In sommige buurten van Amsterdam leidt een veranderende samenstelling (o.a. verhouding koop/huur, expats en nieuwe Amsterdammers) tot spanning, onbegrip of mindere sociale cohesie. Ook hebben verschillende groepen in de stad te maken met (het gevoel van) kansenongelijkheid. Daarnaast hebben er zich in de stad enkele anti-LHBTIQ+ incidenten voorgedaan, waarbij o.a. vuurwerkbommen bij bewoners zijn binnen gegooid.

3.7 Cybercrime en gedigitaliseerde criminaliteit Als gevolg van de digitalisering van de samenleving is er sprake van een sterke toename van cybercrime. Ook gebruiken criminelen steeds vaker digitale middelen om klassieke vormen van criminaliteit te plegen: denk bijvoorbeeld aan oplichting, fraude en drugshandel. Daarnaast worden de overheid en het bedrijfsleven steeds afhankelijker van een goed functionerende ICTinfrastructuur en –dienstverlening. Hoofddoelstelling: Het bestrijden, verstoren en terugdringen van cybercrime en gedigitaliseerde criminaliteit. Politie en OM gaan het aantal strafrechtelijke onderzoeken naar cybercrime en gedigitaliseerde criminaliteit vergroten en richten hiervoor de eigen organisaties toekomstbestendig(er) in. We versterken de digitale awareness en weerbaarheid van burgers en bedrijven in de regio, waarbij specifieke aandacht is voor het vergroten van de aangiftebereidheid.

5

https://mdra.nl/jaarverslag-monitor-discriminatie-2019/

12

Indicator 1: Aantal onderzoeken/verdachten op cybercrime. Cybercrime Doel 2019 2019 Doel 2020 2020 (Bron: Openbaar Ministerie) 

36 67 36 66

Het doel wat betreft aantal onderzoeken/verdachten op cybercrime is voor 2020 gelijk aan 2019. Het behaalde aantal onderzoeken/verdachten in 2020 is ook ongeveer gelijk aan 2019. Indicator 2: Enquêtecijfers over slachtofferschap vormen van cybercrime in de afgelopen 12 maanden uit de Veiligheidsmonitor (VM). 2019

Identiteitsfraude

2020

10% 7%

8% 6%

4% 4%

4%

3%

4%

6%

5% 3%

3% 3%

4% 4%

3%

3%

Uithoorn

Aalsmeer

11%

11%

2% 0% Amsterdam

Diemen

Amstelveen Ouder-Amstel

Regio

Koop- en verkoopfraude 12%

11%11%

10%

11%

9%

9%

9%

8% 8%

7%

8%

8%

8%

Uithoorn

Aalsmeer

Regio

7%

6% 4% 2% 0% Amsterdam

Diemen

Amstelveen Ouder-Amstel

13

Hacken 15%

16% 14% 11%

12% 10%

8% 8%

9%

9%

8%

7%

8%

5%

6%

9%

10% 8% 8%

6%

4% 2% 0% Amsterdam

 

Diemen

Amstelveen Ouder-Amstel

Uithoorn

Aalsmeer

Regio

Bij elk van de drie stellingen die betrekking hebben op een aspect van cybercrime, is het percentage respondenten in de regio dat aangeeft slachtoffer te zijn geweest in 2020 (ongeveer) gelijk gebleven aan het percentage in 2019. Opvallend is de toename van al deze vormen van slachtofferschap cybercrime in Amstelveen, Uithoorn en Aalsmeer. In Ouder-Amstel is een sterke toename zichtbaar van het slachtofferschap koop- en verkoopfraude en hacken. Van de respondenten in de regio geeft 8% aan slachtoffer te zijn geweest van hacken, en 9% zegt slachtoffer te zijn geweest van koop- en verkoopfraude. Dit is beduidend meer dan het aantal respondenten dat aangeeft slachtoffer te zijn geweest van identiteitsfraude (4%). In de geregistreerde criminaliteitscijfers is zichtbaar dat horizontale fraude is toegenomen, dat zal deels betrekking hebben op cybercrime/gedigitaliseerde criminaliteit. Vermoedelijk is dit deels het gevolg van afname van gelegenheid tot criminaliteit op straat als gevolg van de coronacrisis, maar ook de toegankelijkheid tot dit soort vormen van criminaliteit.

3.8 Blijven voorkomen en opsporen van High impact Crimes High Impact Crimes zijn delicten die een grote maatschappelijke, sociale en individuele impact hebben. Het gaat om woninginbraken, overvallen, straatroven en andere geweldsdelicten, waarbij daders geen geweld schuwen om hun doel te bereiken. Gezien de grote maatschappelijke, sociale en individuele impact van huiselijk geweld en kindermishandeling (HGKM) en seksueel geweld wordt deze problematiek ook als High impact delict opgenomen. Hoofddoelstelling: Duurzame veiligheid bereiken op High impact crimes door het zover mogelijk verder terugdringen van het aantal HIC-delicten en het verhogen van de opsporingspercentages. We proberen de kans dat iemand slachtoffer wordt van HIC-delict te beperken en herhaald slachtofferschap te voorkomen. Daarbij richten we ons op hotspots en kwetsbare groepen. Bij delicten als huiselijk geweld richten we ons ook op het doorbreken van intergenerationele patronen.

14

Indicator: Geregistreerde HIC-misdrijven en ophelderingspercentages.

Aantal geregistreerde HIC misdrijven 5.000 4.000

3.911 2.848

3.000 2.000

1.325

1.021

1.000

241

170

0 Aantal misdrijven woninginbraak

Aantal misdrijven straatroven 2019

Aantal misdrijven overvallen

2020

(Bron: Politie)

De aantallen registraties van de HIC-delicten woninginbraak, straatroof en overval liggen voor 2020 lager dan 2019. De voornaamste verklaring hiervoor is de coronacrisis en de daaraan gerelateerde maatregelen. De gelegenheid voor vormen van criminaliteit deed zich minder voor, omdat bewoners veel thuis aanwezig waren en er weinig tot geen toeristen in Amsterdam waren. Daarentegen zijn de ophelderingspercentages voor deze HIC delicten toegenomen, met name voor overvallen.

Ophelderingspercentages HIC 44,7%

50% 35,3%

40% 30% 20% 10%

22,9%

27,7%

7,6% 8,9%

0% Woninginbraak

Straatroof 2019

Overval

2020

(Bron: Politie)

3.9 Zorg voor slachtoffers en kwetsbare groepen Verschillende groepen mensen lijken niet mee te kunnen in de snelle maatschappelijke ontwikkelingen of dreigen meer dan andere groepen slachtoffer te worden van criminaliteit. Denk hierbij aan (eenzame) ouderen die de versnelde digitalisering niet kunnen bijbenen, personen met verward gedrag, vluchtelingen, daklozen, verslaafden, bedelaars, et cetera. Hoofddoelstelling: Doorontwikkeling en versterking van de integrale (persoonsgerichte) samenwerking en sturing op het veiligheids-, zorg- en sociaal domein. Voorkomen dat iemand tussen wal en schip terecht komt door tijdig, met de juiste partners, de juiste hulp en ondersteuning aan te bieden.

15

Indicator: Incidenten overlast door verward/overspannen persoon. Gemeente Amsterdam Diemen Amstelveen Ouder-Amstel Uithoorn Aalsmeer Regio

2019 7.522 161 437 60 96 96 8.372

2020 8.102 208 425 102 138 100 9.075

(Bron: Politie) 

Deze gegevens betreffen het aantal incidenten, en geven dus geen inzicht in het aantal personen met verward gedrag dat overlast veroorzaakt. Eenzelfde persoon kan zorgen voor meerdere registraties en bij een registratie kunnen ook meerdere personen betrokken zijn. Personen die in verwarde toestand een strafbaar feit pleegden, suïcide pleegden of een poging deden daartoe, zijn niet in deze (overlast)registratie meegenomen. Het aantal incidenten onder de categorie Overlast door verward/overspannen persoon is met ongeveer 700 incidenten toegenomen t.o.v. 2019. Deze kleine toename is zichtbaar in alle regiogemeenten.

16

1. Bijlage – Politiecijfers Politie eenheid Amsterdam-Amstelland

2019

2020

Verschil absoluut

Verschil %

Totaal

88.598

78.921

-9.677

-11%

Diefstal/inbraak woning totaal

3.911

2.848

-1.062

-27%

Diefstal/inbraak woning voltooid

2.775

2.014

-761

-27%

921

1.003

82

9%

Diefstal uit/vanaf motorvoertuigen

7.076

6.633

-443

-6%

Diefstal van motorvoertuigen

1.979

1.700

-279

-14%

Diefstal van brom-, snor-, fietsen

12.086

11.073

-1.013

-8%

Zakkenrollerij

4.518

2.071

-2.447

-54%

Diefstal af/uit/van overige voertuigen

16%

Diefstal/inbraak box/garage/schuur/tuinhuis

2.056

2.389

333

Zedenmisdrijf

619

598

-21

-3%

Moord, doodslag (voltooid)

20

12

-8

-40%

Moord, doodslag (poging) Geweldsmisdrijven Openlijk geweld (persoon)

288

308

20

7%

7.642

7.358

-284

-4%

276

186

-90

-33%

Bedreiging

3.054

3.185

131

4%

Mishandeling

4.312

3.987

-325

-8%

Straatroof

1.325

1.021

-304

-23%

Overval

241

170

-71

-29%

Overval in woning

55

52

-3

-5%

Overval op ondernemers

186

118

-68

-37%

Diefstallen (water)

155

162

7

5%

Brand/ontploffing

277

307

30

11%

Overige vermogensdelicten

10.645

8.072

-2.573

-24%

Vernieling cq. zaakbeschadiging

5.162

5.224

62

1%

Huisvredebreuk

272

246

-26

-10%

Diefstal/inbraak bedrijven en instellingen

2.985

2.005

-980

-33%

Winkeldiefstal

5.617

4.060

-1.557

-28%

Drugshandel

1.481

1.031

-450

-30%

Horizontale fraude

6.540

8.524

1.984

30%

Verticale fraude

54

40

-14

-26%

Overige fraude

128

102

-26

-20%

1.767

1.541

-226

-13%

Onder invloed (weg)

17

Aalsmeer

2019

2020

Totaal

1.069

1.102

Verschil absoluut 33

Verschil % 3%

Diefstal/inbraak woning totaal

47

41

-6

-13%

Diefstal/inbraak woning voltooid

36

32

-4

-11%

Diefstal/inbraak box/garage/schuur/tuinhuis

19

12

-7

-37%

Diefstal uit/vanaf motorvoertuigen

68

42

-26

-38%

Diefstal van motorvoertuigen

12

8

-4

-33%

Diefstal van brom-, snor-, fietsen

80

58

-22

-28%

Zakkenrollerij

6

5

-1

-17%

Diefstal af/uit/van overige voertuigen

28

28

0

0%

Zedenmisdrijf

8

5

-3

-38%

Moord, doodslag (voltooid)

0

0

0

/0

Moord, doodslag (poging)

5

7

2

40%

Geweldsmisdrijven

98

102

4

4%

Openlijk geweld (persoon)

4

0

-4

-100%

Bedreiging

38

50

12

32%

Mishandeling

56

52

-4

-7%

Straatroof

5

4

-1

-20%

Overval

0

1

1

/0

Overval in woning

0

0

0

/0

Overval op ondernemers

0

1

1

/0

Diefstallen (water)

12

16

4

33%

Brand/ontploffing

4

6

2

50%

Overige vermogensdelicten

80

87

7

9%

Vernieling cq. zaakbeschadiging

101

122

21

21%

Huisvredebreuk

2

3

1

50%

Diefstal/inbraak bedrijven en instellingen

68

54

-14

-21%

Winkeldiefstal

24

35

11

46%

Drugshandel

11

8

-3

-27%

Horizontale fraude

155

238

83

54%

Verticale fraude

2

0

-2

-100%

Overige fraude

1

2

1

100%

Onder invloed (weg)

48

40

-8

-17%

18

Amstelveen

2019

2020

Totaal

3.791

3.935

144

4%

Diefstal/inbraak woning totaal

266

266

0

0%

Diefstal/inbraak woning voltooid

186

184

-2

-1%

Diefstal/inbraak box/garage/schuur/tuinhuis

46

50

4

9%

Diefstal uit/vanaf motorvoertuigen

420

322

-98

-23%

Diefstal van motorvoertuigen

51

84

33

65%

Diefstal van brom-, snor-, fietsen

394

358

-36

-9%

Zakkenrollerij

70

39

-31

-44%

Diefstal af/uit/van overige voertuigen

67

89

22

33%

Zedenmisdrijf

28

30

2

7%

Moord, doodslag (voltooid)

0

0

0

/0

Moord, doodslag (poging) Geweldsmisdrijven Openlijk geweld (persoon)

Verschil absoluut

Verschil %

7

9

2

29%

282

307

25

9%

5

10

5

100%

Bedreiging

120

136

16

13%

Mishandeling

157

161

4

3%

Straatroof

31

45

14

45%

Overval

9

5

-4

-44%

Overval in woning

4

0

-4

-100%

Overval op ondernemers

5

5

0

0%

Diefstallen (water)

3

2

-1

-33%

Brand/ontploffing

12

18

6

50%

Overige vermogensdelicten

442

401

-41

-9%

Vernieling cq. zaakbeschadiging

257

274

17

7%

Huisvredebreuk

11

9

-2

-18%

Diefstal/inbraak bedrijven en instellingen

126

103

-23

-18%

Winkeldiefstal

164

155

-9

-5%

Drugshandel

40

26

-14

-35%

Horizontale fraude

416

615

199

48%

Verticale fraude

3

6

3

100%

Overige fraude

13

2

-11

-85%

Onder invloed (weg)

97

139

42

43%

19

Amsterdam

2019

2020

Verschil absoluut

Verschil %

Totaal

80.336

70.081

-10.255

-13%

Diefstal/inbraak woning totaal

3.383

2.387

-995

-29%

Diefstal/inbraak woning voltooid

2.403

1.691

-712

-30%

792

887

95

12%

Diefstal uit/vanaf motorvoertuigen

6.376

6.039

-337

-5%

Diefstal van motorvoertuigen

1.838

1.536

-302

-16%

Diefstal van brom-, snor-, fietsen

11.245

10.311

-934

-8%

Zakkenrollerij

4.409

2.004

-2.405

-55%

Diefstal af/uit/van overige voertuigen

1.866

2.184

318

17%

Zedenmisdrijf

562

533

-29

-5%

Moord, doodslag (voltooid)

18

12

-6

-33%

Diefstal/inbraak box/garage/schuur/tuinhuis

Moord, doodslag (poging)

268

279

11

4%

6.968

6.530

-438

-6%

263

168

-95

-36%

Bedreiging

2.772

2.811

39

1%

Mishandeling

3.933

3.551

-382

-10%

Straatroof

1.240

924

-316

-25%

Overval

215

152

-63

-29%

Overval in woning

49

50

1

2%

Overval op ondernemers

166

102

-64

-39%

Diefstallen (water)

136

141

5

4%

Geweldsmisdrijven Openlijk geweld (persoon)

Brand/ontploffing

245

263

18

7%

Overige vermogensdelicten

9.797

7.222

-2.575

-26%

Vernieling cq. zaakbeschadiging

4.429

4.439

10

0%

Huisvredebreuk

254

231

-23

-9%

Diefstal/inbraak bedrijven en instellingen

2.675

1.739

-936

-35%

Winkeldiefstal

5.352

3.740

-1.612

-30%

Drugshandel

1.405

950

-455

-32%

Horizontale fraude

5.584

7.083

1.499

27%

Verticale fraude

45

33

-12

-27%

Overige fraude

110

95

-15

-14%

1.534

1.263

-271

-18%

Onder invloed (weg)

20

Diemen

2019

2020

Totaal

1.558

1.750

192

12%

Diefstal/inbraak woning totaal

109

85

-24

-22%

Diefstal/inbraak woning voltooid

77

60

-17

-22%

Diefstal/inbraak box/garage/schuur/tuinhuis

45

36

-9

-20%

Diefstal uit/vanaf motorvoertuigen

84

128

44

52%

Diefstal van motorvoertuigen

57

51

-6

-11%

Diefstal van brom-, snor-, fietsen

176

182

6

3%

Zakkenrollerij

17

12

-5

-29%

Diefstal af/uit/van overige voertuigen

47

48

1

2%

Zedenmisdrijf

10

18

8

80%

Moord, doodslag (voltooid)

1

0

-1

-100%

Moord, doodslag (poging) Geweldsmisdrijven

Verschil absoluut

Verschil %

5

7

2

40%

127

179

52

41%

Openlijk geweld (persoon)

1

2

1

100%

Bedreiging

45

84

39

87%

Mishandeling

81

93

12

15%

Straatroof

28

15

-13

-46%

Overval

10

8

-2

-20%

Overval in woning

1

1

0

0%

Overval op ondernemers

9

7

-2

-22%

Diefstallen (water)

1

2

1

100%

Brand/ontploffing

7

7

0

0%

Overige vermogensdelicten

169

187

18

11%

Vernieling cq. zaakbeschadiging

149

145

-4

-3%

Huisvredebreuk

4

1

-3

-75%

Diefstal/inbraak bedrijven en instellingen

41

32

-9

-22%

Winkeldiefstal

38

60

22

58%

Drugshandel

12

23

11

92%

Horizontale fraude

174

258

84

48%

Verticale fraude

1

1

0

0%

Overige fraude

2

1

-1

-50%

Onder invloed (weg)

36

40

4

11%

21

Ouder-Amstel

2019

2020

Verschil absoluut

Verschil %

Totaal

847

925

78

9%

Diefstal/inbraak woning totaal

49

30

-19

-39%

Diefstal/inbraak woning voltooid

35

19

-16

-46%

Diefstal/inbraak box/garage/schuur/tuinhuis

10

11

1

10%

Diefstal uit/vanaf motorvoertuigen

73

67

-6

-8%

Diefstal van motorvoertuigen

12

9

-3

-25%

Diefstal van brom-, snor-, fietsen

101

105

4

4%

Zakkenrollerij

10

8

-2

-20%

Diefstal af/uit/van overige voertuigen

19

20

1

5%

Zedenmisdrijf

3

3

0

0%

Moord, doodslag (voltooid)

1

0

-1

-1

Moord, doodslag (poging)

0

2

2

/0

Geweldsmisdrijven

59

76

17

29%

Openlijk geweld (persoon)

2

3

1

50%

Bedreiging

30

26

-4

-13%

Mishandeling

27

47

20

74%

Straatroof

11

14

3

27%

Overval

5

4

-1

-20%

Overval in woning

1

1

0

0%

Overval op ondernemers

4

3

-1

-25%

Diefstallen (water)

3

1

-2

-67%

Brand/ontploffing

3

2

-1

-33%

Overige vermogensdelicten

78

85

7

9%

Vernieling cq. zaakbeschadiging

99

119

20

20%

Huisvredebreuk

1

1

0

0%

Diefstal/inbraak bedrijven en instellingen

32

46

14

44%

Winkeldiefstal

19

26

7

37%

Drugshandel

4

15

11

275%

Horizontale fraude

68

101

33

49%

Verticale fraude

0

0

0

/0

Overige fraude

0

0

0

/0

Onder invloed (weg)

37

32

-5

-14%

22

Uithoorn

2019

2020

Verschil absoluut

Verschil %

Totaal

997

1.128

131

13%

Diefstal/inbraak woning totaal

57

39

-18

-32%

Diefstal/inbraak woning voltooid

38

28

-10

-26%

Diefstal/inbraak box/garage/schuur/tuinhuis

9

7

-2

-22%

Diefstal uit/vanaf motorvoertuigen

55

35

-20

-36%

Diefstal van motorvoertuigen

9

12

3

33%

Diefstal van brom-, snor-, fietsen

90

59

-31

-34%

Zakkenrollerij

6

3

-3

-50%

Diefstal af/uit/van overige voertuigen

29

20

-9

-31%

Zedenmisdrijf

8

9

1

13%

Moord, doodslag (voltooid)

0

0

0

/0

Moord, doodslag (poging) Geweldsmisdrijven

3

4

1

33%

108

164

56

52%

Openlijk geweld (persoon)

1

3

2

200%

Bedreiging

49

78

29

59%

Mishandeling

58

83

25

43%

Straatroof

10

19

9

90%

Overval

2

0

-2

-100%

Overval in woning

0

0

0

/0

Overval op ondernemers

2

0

-2

-100%

Diefstallen (water)

0

0

0

/0

Brand/ontploffing

6

11

5

83%

Overige vermogensdelicten

79

90

11

14%

Vernieling cq. zaakbeschadiging

127

125

-2

-2%

Huisvredebreuk

0

1

1

/0

Diefstal/inbraak bedrijven en instellingen

43

31

-12

-28%

Winkeldiefstal

20

44

24

120%

Drugshandel

9

9

0

0%

Horizontale fraude

143

229

86

60%

Verticale fraude

3

0

-3

-100%

Overige fraude

2

2

0

0%

Onder invloed (weg)

15

27

12

80%

23

Bijlage 2: Resultaten Veiligheidsmonitor overlast drugsgebruik of -handel (% veel) overlast rondhangende jongeren (% veel) overlast verwarde personen (% veel) overlast toeristen (% veel) onveiligheidsgevoelens eigen buurt (% vaak) rapportcijfer veiligheid buurt (1-10) slachtofferschap woninginbraak (% afgelopen 12 mnd) slachtofferschap diefstal van/uit auto (% afgelopen 12 mnd) slachtofferschap diefstal auto (% afgelopen 12 mnd) slachtofferschap diefstal andere motorvoertuigen (% afgelopen 12 mnd) slachtofferschap fietsendiefstal (% afgelopen 12 mnd) slachtofferschap zakkenrollerij en beroving (% afgelopen 12 mnd) slachtofferschap geweld (% afgelopen 12 mnd) slachtofferschap overige diefstal (% afgelopen 12 mnd) slachtofferschap vernielingen (% afgelopen 12 mnd) slachtofferschap identiteitsfraude (% afgelopen 12 mnd) slachtofferschap koop- en verkoopfraude (% afgelopen 12 mnd) slachtofferschap hacken (% afgelopen 12 mnd) slachtofferschap cyberpesten (% afgelopen 12 mnd) oordeel politiefunctioneren eigen buurt (% tevreden)* oordeel functioneren gemeente (% tevreden)* oordeel functioneren handhavers (% tevreden)* In deze buurt gaan mensen uit verschillende bevolkingsgroepen op een prettige manier met elkaar om. (% mee eens) Ik heb evenveel vertrouwen in buurtgenoten die mijn cultuur delen als in buurtgenoten die uit een andere cultuur afkomstig zijn.

(% mee eens) gediscrimineerd gevoeld (% afgelopen 12 mnd)

Amsterdam 2019 2020 7% 9% 10% 14% 6% 7% 10% 8% 3% 5% 7,0 6,9 4% 4% 6% 6% 1% 1% 3% 2% 18% 16% 4% 3% 4% 5% 5% 5% 15% 13% 4% 4% 8% 9% 8% 8% 5% 5% 54% 52% 51% 50% 39% 41%

Diemen 2019 2020 4% 3% 8% 7% 4% 2% 3% 1% 5% 4% 7,1 7,1 5% 4% 6% 2% 1% 1% 3% 3% 10% 7% 4% 1% 5% 3% 7% 3% 10% 8% 3% 4% 11% 11% 11% 9% 7% 4% 61% 58% 60% 64% 36% 43%

Amstelveen 2019 2020 1% 2% 3% 5% 2% 1% 2% 2% 2% 2% 7,5 7,4 3% 3% 5% 3% 1% 0% 2% 1% 8% 6% 3% 2% 2% 3% 4% 3% 11% 9% 3% 5% 7% 9% 7% 9% 5% 4% 63% 63% 68% 66% 43% 48%

Ouder-Amstel 2019 2020 0% 1% 2% 2% 0% 2% 0% 2% 1% 1% 7,5 7,5 4% 3% 3% 5% 0% 0% 0% 2% 6% 7% 1% 1% 1% 4% 5% 2% 9% 9% 3% 3% 7% 11% 5% 15% 4% 5% 42% 29% 50% 46% 23% 23%

Uithoorn 2019 2020 2% 3% 5% 15% 1% 3% 0% 1% 1% 3% 7,4 7,1 1% 1% 1% 4% 0% 1% 0% 1% 5% 4% 1% 1% 2% 5% 2% 4% 8% 10% 3% 7% 8% 11% 6% 8% 3% 4% 50% 43% 53% 43% 40% 33%

Aalsmeer 2019 2020 1% 3% 4% 7% 0% 1% 1% 1% 1% 3% 7,5 7,6 4% 1% 2% 2% 0% 1% 1% 1% 4% 5% 2% 1% 2% 2% 4% 4% 8% 8% 3% 6% 8% 11% 9% 10% 3% 5% 60% 44% 50% 49% 35% 38%

Regio 2019 2020 6% 8% 9% 12% 5% 6% 8% 7% 3% 4% 7,1 7,0 4% 4% 6% 5% 1% 1% 3% 2% 16% 14% 3% 3% 4% 5% 5% 5% 14% 12% 4% 4% 8% 9% 8% 8% 5% 4% 55% 52% 53% 52% 39% 41%

52%

50%

54%

59%

56%

55%

60%

54%

46%

43%

43%

51%

52%

51%

54%

55%

54%

57%

54%

55%

54%

65%

46%

46%

41%

47%

54%

55%

12%

12%

9%

9%

6%

10%

5%

10%

5%

7%

7%

6%

11%

12%

* van de mensen die hierover een oordeel konden geven.

Veiligheidsmonitor resultaten regio Amsterdam-Amstelland 2019-2020 (Bron: Veiligheidsmonitor, OIS)

24

Bijlage 3: Formatie basisteams

Tabel formatie basisteams

25

De tekst is automatisch uit het bestand gehaald en kan afwijken van het origineel (kolommen, tabellen en koppen lopen door elkaar). Het officiële stuk bij de gemeente is leidend. Bron: https://api.notubiz.nl/document/10165231/1