CConstaterende datAmsterdam
Koppel je AI →
Document · PDF

Bijlage 3 _ bijlage bij RIB: gebiedsprofielen.pdf

Raadscommissie Woningbouw en Volkshuisvesting 16 april 2025, gemeente AmsterdamBij agendapunt: Bespreken van de Raadsinformatiebrief en het bijbehorende document: de Jaarrapportage Woningbouw 2024 (VN2025-004126)22.363 woorden

Open het PDF bij de gemeente ↗Naar de vergadering →

Tekst van het document

Uit het bestand gehaald, zonder opmaak, tabellen en afbeeldingen · deel 3 van 3

Het bepalen van, en de besluitvorming over, woningbouwprogrammering vindt plaats op basis van het Plaberum onder verantwoordelijkheid van de betreffende ambtelijk opdrachtgever. - Het gebiedsprofiel biedt geen informatie/handvatten voor woningbouwopgaven voor specifieke doelgroepen die vooral een toewijzingsvraagstuk zijn zoals: maatschappelijke beroepen (waaronder leraren), kwetsbare groepen en lokale toewijzing. Door het bouwen van met name sociale- en 5

-

middeldure huur (op basis van het uitgangspunt 40-40-20) worden woningen toegevoegd, ook voor deze groepen. Onder andere in de Samenwerkingsafspraken (corporaties, huurdersbelangenverenigingen, gemeente) zijn hier afspraken over gemaakt. In de Huisvestingsverordening staan de uitgangspunten voor woonruimte verdeling. Het gebiedsprofiel is beperkt tot informatie woningbouw. De aanwezigheid van voorzieningen (maatschappelijk, groen, sport commerciële functies etc.) en de eventueel benodigde toevoeging van deze functies speelt uiteraard ook een rol bij de woningbouwprogrammering maar deze zijn niet in het overzicht opgenomen.

Overige informatiebronnen De gebiedsprofielen geven informatie over de bestaande en geplande woningvoorraad. Informatie over woningbouwbeleid en bouwplannen is te vinden in het Woningbouwplan 2022-2028 en de monitor woningbouwplannen. Het is van belang deze informatie in samenhang te zien met de overige opgaves, doelstellingen en ambities in de gebieden. Deze zijn te vinden op de website Gebiedsopgaven 2023-2026 stadsdeel Oost. Deze worden elke bestuursperiode vernieuwd. De aanwezigheid van voorzieningen (maatschappelijk, groen, sport etc.) en bereikbaarheid speelt uiteraard ook een rol maar zijn niet in het overzicht opgenomen. Deze informatie is onder andere beschikbaar via dashboard kerncijfers (BBGA) en locaties/aanbod Maatschappelijke voorzieningen Ook ruimtelijke stedelijke kaders en doelen die gelden bij gebiedsontwikkeling zijn van belang bij de woningprogrammering, bijvoorbeeld wat voor stedelijk milieu er wordt gemaakt. Gaat het om een luwe buurt of hoogstedelijk milieu? Hierbij kan onder meer worden gedacht aan optimale mix afgestemd op de ambities die voor het gebiedsontwikkelingsproject zijn vastgesteld.

1.2 Opbouw gebiedsprofiel Het gebiedsprofiel bestaat uit vier inhoudelijke delen. Het eerste deel (hoofdstuk 2) bevat puntsgewijs de belangrijkste observaties voor de kansen voor de goede mix, doelgroepen en doorstroming, waaronder conclusies per gebied zijn. Daarna volgen drie delen met data-analyses. In het eerste deel (hoofdstuk 3) wordt de bestaande voorraad in beeld gebracht, in het tweede deel (hoofdstuk 4) wordt de plancapaciteit in kaart gebracht en in het derde deel (hoofdstuk 5) worden de bestaande voorraad en de plancapaciteit vergeleken. In het laatste deel wordt ook een beeld gegeven van de ‘toekomstige woningvoorraad’. De resultaten van de analyses zijn samengevat in grafieken. Voor de analyses is Oost opgedeeld in de volgende (gebiedsgericht werken) gebieden: 1. Oud Oost 2. Indische buurt,Oostelijk Havengebied 3. Watergraafsmeer 4. IJburg, Zeeburgereiland

7

2 Kansen voor een mix, doelgroepen en doorstroming

De schaarste aan woningen voor vrijwel alle doelgroepen in Amsterdam vraagt om zowel het bijbouwen van zoveel mogelijk woningen en tegelijkertijd het zorgen voor een gerichte programmering van nieuwbouw en het zo goed als mogelijk verdelen van woningen in de bestaande voorraad. In dit hoofdstuk worden de belangrijkste observaties voor drie thema’s besproken die van belang zijn bij de programmering van nieuwbouw in de gemeente Amsterdam. Deze drie thema’s komen voort uit het Woningbouwplan 2022-2028 (WBP) en de Amsterdamse Aanpak Volkshuisvesting (AAV): -

-

-

Een goede mix aan woningen: hierbij gaat het zowel om een mix aan woninggroottes, geschikt voor verschillende type huishoudens, als om een mix aan prijsniveaus: sociale huur (SH), middeldure huur inclusief betaalbare koop (MD) en vrije sector huur en koop (VS). Wat een goede mix is kan vervolgens per project/gebied bepaald worden. Dit hangt van meer factoren af dan alleen een mix aan woninggroottes en prijssegmenten. In dit hoofdstuk worden geen uitspraken gedaan over wat goed is, maar wordt beschreven wat de kenmerken van de bestaande voorraad en plancapaciteit op hoofdlijnen zijn. Op basis van een bredere afweging kan vervolgens bepaald worden wat een goede mix voor de betreffende locatie/project is (zie ook 1.1 gebruiksaanwijzing). Zo goed mogelijk benutten van de planvoorraad voor doelgroepen. Bij het bouwen voor doelgroepen gaat het over woningen die een specifieke vorm of ontwikkelmodel hebben. In de nieuwbouw wordt op de volgende doelgroepen en specifieke ontwikkelmodellen ingezet: Zelfbouw en wooncoöperaties, Geclusterde ouderenwoningen, Jongeren en Studenten en rolstoelwoningen. Gezinnen zijn geen aparte doelgroep waarvoor apart geprogrammeerd wordt. Het bouwen van woningen voor gezinnen maakt deel uit van het bouwen van een gedifferentieerd aanbod in m² en het zo goed mogelijk benutten van de bestaande voorraad.

Voor gezinnen en overige doelgroepen, zoals bijvoorbeeld mensen met maatschappelijke beroepen of kwetsbare groepen, geldt dat dit een toewijzingsvraagstuk is. Toewijzing gebeurt op basis van de Huisvestingsverordening. De mogelijkheden die de planvoorraad biedt voor doorstroming. Dit is in dit gebiedsprofiel maar beperkt uitgewerkt. Voor meer informatie over doorstroming wordt verwezen naar het onderzoek ‘Doorstroming op de woningmarkt: Passendheid in perspectief’ van O&S dat in september 2024 opgeleverd is.

Deze analyses zijn niet compleet en zijn gebaseerd op de data uit de overzichten in hoofdstukken 3 t/m 5 in dit profiel en daarmee op het schaalniveau van de 25 gebieden. Dit betekent ook dat het gemiddelde voor een gebied in een aantal gevallen geen recht doet aan de verschillen tussen buurten en wijken binnen een gebied. Waar mogelijk is dit in dit hoofdstuk per gebied op basis van gegevens uit het dashboard kerncijfers (BBGA) op hoofdlijnen geanalyseerd op buurtniveau. Dit is niet volledig, voor meer inzichten wordt verwezen naar het hierboven genoemde dashboard. De analyses en observaties in dit hoofdstuk moeten gezien worden als een overzicht op hoofdlijnen. Het kan helpen bij het in samenhang beoordelen van verschillende gebieden en de daar geplande woningen. Het kan bijvoorbeeld helpen bij het prioriteren van doelgroepen in het ene gebied en het prioriteren van

andere groepen in een ander gebied. Het gebiedsprofiel biedt bouwstenen voor een doorvertaling naar een gedetailleerder schaalniveau. Bij uitwerking van woningbouwprogramma's in projecten zijn in veel gevallen uitgebreidere analyses en afwegingen nodig. Algemeen geldt dat bij het plannen van woningbouw: - Marktcondities van grote invloed zijn op de woningbouw. Bijvoorbeeld de grootte van de woning in relatie tot huur- of verkoopopbrengsten, financierings- en stichtingskosten. - Het type ontwikkeling, transformatie (bijvoorbeeld voormalig bedrijfsterrein), een ontwikkeling op een locatie met bestaand corporatiebezit of een nieuwe gemeentelijke gronduitgifte is van grote invloed op het type woonprogramma dat leidt tot een financieel haalbaar plan. - Woningen groter dan 70 m² GO zijn in de huidige marktomstandigheden met name haalbaar in de vrije sector.

2.1 Opvallende punten plancapaciteit Stadsdeel Oost -

-

Totale plancapaciteit: 15.526, waarvan 380 tijdelijke woningen (start bouw 2024 t/m 2030, Basisbestand Woningbouw, peildatum 01-01-2024). In totaal zijn er 15.146 permanente woningen gepland in de verdeling 35-31-34 (SH-MD-VS). Het grootste deel van de woningen (bijna 10.000 woningen, 66% van de plancapaciteit) is gepland op gemeentelijke locaties. De grootste daarvan zijn IJburg (Strandeiland) en Zeeburgereiland (Sluisbuurt, Baaibuurt) en Amstelkwartier 3e fase. Voor IJburg (Strandeiland, Buiteneiland) en Zeeburgereiland (met name Baaibuurt) geldt tevens dat ook na 2030 (start bouw) nog bijna 8.000 woningen gepland zijn. Bijna een derde van de geplande woningbouw (start bouw 2024 t/m 2030) ligt in transformatielocaties (circa 4.500 woningen): De grootste locaties zijn: Kop Weespertrekvaart Oost, Amsteloever en Bajeskwartier. Voor het grootste deel van de woningen, namelijk 83% ,is een Investeringsbesluit genomen (fase 4-5). De overige 17% betreft onder andere Zeeburgereiland- baaibuurt, en delen van de Muidenbuurt Strandeiland.

2.2 Oud-Oost -

Huidige voorraad: 19.600 woningen (WIA 2023) In aanbouw 29 woningen (Basisbestand woningbouw, peildatum 01-01-2024). Plancapaciteit 9 woningen (startbouw 2024 t/m 2030, Basisbestand woningbouw, peildatum 01-01-2024) Plancapaciteit: particuliere transformatie Planfase: 100% in fase 4-5 plaberum

Per thema zijn er de volgende punten opgevallen: - Een mix aan woninggroottes en prijssegmenten

9

o

-

-

Woninggrootte: Redelijk rond het stedelijk gemiddelde en een mix aan groottes. Het grootste deel van de woningen zit in de categorie 40 – 80 m², namelijk ruim 63% - het stedelijk gemiddelde bedraagt ruim 53 %. Het aandeel 100+ m2 is met bijna 12% lager dan het stedelijk gemiddeld van 19% o Prijsniveaus: bestaande voorraad 54-8-38 (SH-MD-VS), waarvan 7 % sociale huur particuliere sector, plancapaciteit: 9 woningen in particuliere ontwikkeling. Doelgroepen o In Oud Oost wonen relatief veel jongeren in de leeftijd 25-34, namelijk 26% ten opzichte van 22% stedelijk. o 57% van de huishoudens is een eenpersoonshuishouden, dit is iets meer dan het stedelijk gemiddelde van 53% o Jongeren en studenten: De locatie is qua ligging in de stad geschikt voor jongeren- en studenten. o Ouderen: Het aandeel ouderen (55+) is met 25% gelijk aan het stedelijk gemiddelde – in absolute aantallen gaat het om circa 8.850 55+-ers. Het aandeel 65-74 jaar is vergeleken met de stedelijke leeftijdsverdeling iets hoger en het aandeel 75+ iets lager. Volgens de woonzorganalyse 2023 woont 75% van de ouderen (65+) in een niet volledig toegankelijke woning. Doorstroming o Krap wonen: In Oud Oost-wonen ruim 1.6oo huishoudens in een woning met minder dan 20 m² per persoon in het huishouden – zie ook Krap wonen) waarvan bijna 1.200 gezinnen (73%).

o Nader onderzoek moet uitwijzen welk aandeel van de ouderen in een grote woning niet volledig toegankelijke woning wonen en in hoeverre deze groep bereid is te verhuizen.

2.3 Indische buurt, Oostelijk Havengebied -

Huidige voorraad: 21.700 woningen (WIA 2023). In aanbouw 12 woningen (Basisbestand woningbouw, peildatum 01-01-2024) Plancapaciteit circa 800 woningen (startbouw 2024 t/m 2030, Basisbestand woningbouw, peildatum 01-01-2024). Plancapaciteit: 78% transformatie en 23% stedelijke vernieuwing 100% van de geplande woningen in fase 4-5 van het Plaberum – grootste locatie: Cruquius.

Per thema zijn er de volgende punten opgevallen: -

Een mix aan woninggroottes en prijssegmenten o Woninggrootte: verdeling woninggroottes in bestaande voorraad ongeveer rond het stedelijk gemiddelde. Alleen de woningen van 0 –40 m2 zijn er relatief weinig, ruim 4% t.o.v. ruim 10% stedelijk. En er zijn relatief veel woningen van 80-100 m² (26% t.o.v. 18% stedelijk), met name in het Oostelijk Havengebied (bijna 34%) (bron BBGA). o Prijsniveaus: bestaande voorraad 42-10-48 (SH-MD-VS), waarvan 5% sociale huur particuliere sector, plancapaciteit: 25-16-57, en 2% onbekend (13 woningen aan de Zeeburgerdijk). Van de plancapaciteit is 8% particuliere sociale huur.

-

Doelgroepen o Jongeren en studenten: Het aandeel 20-34 jarigen ligt met 29% iets onder het stedelijk gemiddelde van 30%. Het aandeel 18-26 jarigen ligt in alle wijken rond het stedelijk gemiddelde van 15% alleen in het Oostenlijk Havengebied is het aandeel met 10% lager. o Ouderen: Ook het aandeel 55+ ligt met 27% rond het stedelijk gemiddelde. Daarbinnen zijn er relatief weinig 75+ ers ten opzichte van het stedelijk gemiddelde. Ook in de categorie 65-74 jaar is het aandeel in de wijken vergelijkbaar met het stedelijk gemiddelde van 8%. Alleen in de Indische buurt Oost is dit met 10% iets hoger.

-

Doorstroming o Krap wonen: In de Indische Buurt, Oostelijk Havengebied -wonen bijna 1.500 huishoudens, 7% van de huishoudens, in een woning met minder dan 20 m² per persoon in het huishouden (zie ook Krap wonen) waarvan circa 1.150 gezinnen (79%). o 57% van de ouderen woont in een niet volledig toegankelijke woning (bron: directie Wonen, WIA2023, zie ook paragraaf 3.9 Passend wonen ouderen). Nader onderzoek moet uitwijzen welk aandeel van de ouderen in een grote woning niet volledig toegankelijke woning wonen en in hoeverre deze groep bereid is te verhuizen. Kansrijk gebied is mogelijk het Oostelijk Havengebied met een hoog aandeel woningen van 80 m² of groter (46%) en circa 8.500 65+-ers.

2.4 Watergraafsmeer -

Huidige voorraad: 19.900 woningen (WIA 2023) In aanbouw circa 850 woningen (Basisbestand woningbouw, peildatum 01-01-2024) Plancapaciteit circa 5.500 woningen (startbouw 2024 t/m 2030, Basisbestand woningbouw, peildatum 01-01-2024). Plancapaciteit: 71% transformatielocatie, 22% gemeentelijke locatie en 8% stedelijke vernieuwing Voor het grootste deel van de woningen, namelijk 84% ,is een Investeringsbesluit genomen (fase 4-5). De overige 16% betreft Weespertrekvaart Oost.

Per thema zijn de volgende punten opgevallen: -

11

Een mix aan woninggroottes en prijssegmenten o Woninggrootte: relatief veel woningen tussen 0 en 40 m², namelijk bijna 24% ten opzichte van stedelijk 10%. In de wijk Omval/Overamstel heeft het grootste aandeel, namelijk 40%. Ook in de wijken Middenmeer en Frankendael ligt het aandeel met ruim 20% boven het stedelijk gemiddelde. In het gebied is een relatief beperkt aantal woningen van 40-60 m² (bijna 18%, het stedelijk gemiddelde bedraagt bijna 27%). De Wijken Omval/Overamstel en Middenmeer hebben vooral een relatief laar aandeel woningen in deze categorie. Vanaf 60 m² volgt de verdeling

o

van woning groottes op gebiedsniveau ongeveer het stedelijk gemiddelde. Daarbij verschilt dit per wijk. In Betondorp zijn er relatief meer woningen van 80-100 m² en in Middenmeer relatief meer groter dan 100 m² (Bron BBGA) Prijsniveaus: bestaande voorraad 48-11-40 (SH-MD-VS), waarvan 12% sociale huur particuliere sector, plancapaciteit: 34-35-30 (SH-MD-VS), waarvan 3% corporatie, 4% particuliere sociale huur en 27% sociale huur nog niet bekend.

-

Doelgroepen o Jongeren en studenten: Het aandeel jongvolwassenen (20-34 jarigen) ligt met 35% iets boven het stedelijk gemiddelde van 30%. Dit komt met name door een hoger aandeel 20-29 jarigen. Het aandeel 18-26 jarigen ligt in Watergraafsmeer met 19% hoger dan het stedelijk gemiddelde van 15%. Met name in Omval/Overamstel wonen met 26% veel meer 18-26 jarigen dan gemiddeld. De goede ligging ten opzicht van onderwijsinstellingen, OV en het centrum maken het een geschikte gebied voor studenten. o Ouderen: Het aandeel 55+ ligt met 23% rond het stedelijk gemiddelde van 25%. Ook het aandeel 65-74 jarigen is in de Watergraafsmeer vergelijkbaar met het stedelijk gemiddelde van bijna 8%. Op wijkniveau zijn er grotere verschillen. Middenmeer en Frankendael zijn vergelijkbaar met het stedelijk gemiddelde. Betondorp heeft een relatief hoog aandeel (11,5%) en Overamstel een laag aandeel (3,6%).

-

Doorstroming o Krap wonen: In de Watergraafsmeer -wonen circa 1.750 huishoudens, 9% van de huishoudens, in een woning met minder dan 20 m² per persoon in het huishouden (zie ook Krap wonen) waarvan bijna 800 gezinnen (45% van de krap wonende huishoudens). o 62% van de ouderen woont in een niet volledig toegankelijke woning (bron: directie Wonen, WIA2023, zie ook paragraaf 3.9 Passend wonen ouderen). Nader onderzoek moet uitwijzen welk aandeel van de ouderen in een grote woning niet volledig toegankelijke woning wonen en in hoeverre deze groep bereid is te verhuizen.

2.5 IJburg, Zeeburgereiland -

Huidige voorraad: 13.500 woningen (WIA 2023). In aanbouw bijna 1.000 woningen (Basisbestand woningbouw, peildatum 01-01-2024). Plancapaciteit bijna 8.800 woningen (startbouw 2024 t/m 2030, Basisbestand woningbouw, peildatum 01-01-2024). Plancapaciteit: 100% gemeentelijke locaties Voor het grootste deel van de geplande woningen, 81% is al een investeringsbesluit genomen (fase 4-5 plaberum). Voor 19% nog niet. Dit betreft de Baaibuurt op het Zeeburgereiland en een deel van de Muidenbuurt, Strandeiland.

Per thema zijn er de volgende punten opgevallen:

13

-

Een mix aan woninggroottes en prijssegmenten. o Woninggrootte: Hoog aandeel grote woningen (66% is groter dan 80 m²), deze liggen voornamelijk op IJburg. Met 21% is er vergeleken met het stedelijk gemiddelde van 53% juist een klein aandeel woningen tussen 40 en 80 m². Het aandeel 0-40 m² ligt met 12% iets boven het stedelijk gemiddelde. Deze woningen liggen met name op het Zeeburgereiland (35%). Het aandeel op IJburg ligt onder het stedelijk gemiddelde. o Prijsniveaus: bestaande voorraad 32-12-56 (SH-MD-VS), waarvan 3% sociale huur particuliere sector. In de plancapaciteit is de verdeling: 37-3033. Het aandeel particuliere sociale huur bedraagt 4% en voor 31% van de woningen is de eigenaar van de sociale huurwoningen nog niet bekend. Voor deze laatste categorie geldt dat deze conform beleid aan woningcorporaties aangeboden worden.

-

Doelgroepen o Jongeren en studenten: Het aandeel 20-34 jarigen ligt met 26% onder het stedelijk gemiddelde van 30%. Dit komt met name door een hoger aandeel 20-29 jarigen. Het aandeel 18-26 jarigen ligt in IJburg, Zeeburgereiland op het stedelijk gemiddelde van 15%. Per wijk verschilt het aandeel sterk. Met name op Zeeburgereiland wonen met 28% veel meer 18-26 jarigen dan gemiddeld. Dit is ook te verklaren door een aantal studentencomplexen, waarvan een deel tijdelijk. De goede ligging ten opzicht van onderwijsinstellingen, OV en het centrum maken het een geschikt gebied voor studenten. o Ouderen: Ook het aandeel 55+ ligt in IJburg, Zeeburgereiland met 15% een stuk onder het stedelijk gemiddelde van 25%. Ook het aandeel 6574 jarigen is in IJburg, Zeeburgereiland met 3,5% een stuk lager dan het stedelijk gemiddelde van bijna 8%. Op wijkniveau zijn er qua aandeel geen grote onderlinge verschillen. In absolute aantallen wonen er op IJburg West de meeste 65-74 jarigen: ruim 650. Van de huishoudens met minimaal een 65-plusser woont 34% in een niet volledig toegankelijke woning (bron: directie Wonen, WIA2023, zie ook paragraaf 3.9 Passend wonen ouderen)

-

Doorstroming o Krap wonen: In IJburg, Zeeburgereiland -wonen ruim 600 huishoudens, in een woning met minder dan 20 m² per persoon in het huishouden (zie ook paragraaf 3.8). Dit is iets minder dan 5 % van de huishoudens. Ruim 400 huishoudens zijn huishoudens met kinderen. o Ouderen en doorstroming: Veel grote woningen op IJburg. Daarnaast woont 34% van de huishoudens met minimaal een 65-plusser in een niet volledig toegankelijke woning (bron: directie Wonen, WIA2023, zie ook paragraaf 3.9 Passend wonen ouderen). Biedt kansen voor de inzet op ouderenwoningen en tegelijkertijd het stimuleren van doorstroming op de locaties binnen IJburg. Hiervoor is nader onderzoek nodig naar het aandeel ouderen in vrije sector- of sociale huurwoningen en in hoeverre deze groep bereid is te verhuizen.

3 Beeld bestaande voorraad (w0ningen en demografie) 3.1 Totaal aantal woningen bestaande voorraad De totale woningvoorraad in het stadsdeel bedraagt: 74.700 woningen. Hiervan ligt het grootste deel, 29%, in de Indische Buurt en het Oostelijk Havengebied (OHG). Hierna volgen Oud-Oost en Watergraafsmeer. IJburg/Zeeburgereiland is vooralsnog het gebied met het kleinste aantal woningen.

Bestaande voorraad aantal woningen per gebied 25.000 21.700

20.000

19.900

19.600 15.000

13.500 10.000 5.000 -

Oud-Oost

Indische Buurt, Oostelijk Havengebied

Figuur 2 Omvang van de bestaande voorraad per gebied (bron: WIA 2023)

Watergraafsmeer

IJburg, Zeeburgereiland

3.2 Segmenten bestaande voorraad Het aandeel sociale huur ligt in het stadsdeel en ook de deelgebieden tussen de 29% en 46%. Het aandeel middelduur (huur en koop) bedraagt 7% tot 11%. Het aandeel vrije sector (huur en koop) ligt tussen de 38% en 56%. Op het niveau van het stadsdeel ligt het aandeel vrije sector woningen met 45% hoger dan het stedelijk gemiddelde van 41%. Hetzelfde geldt voor de middeldure huur, het aandeel in Oost bedraagt 9 %, terwijl dit stedelijk 8% is. Het aandeel particuliere sociale huur is op het niveau van het stadsdeel juist 2% lager dan het stedelijk gemiddelde.

Bestaande voorraad naar segmenten in aantal woningen 400 100 400 1.000

IJburg, Zeeburg

3.800

Watergraafsmeer

7.200

2.400

Indische Buurt,

7.900

1.000

7.400 2.000 200

7.900

100 2.100

9.100

Oud-Oost -

…

5.000 Soc cor

100 1.400

7.400

10.000 Soc part

Figuur 3 Bestaande voorraad naar segmenten in aantal woningen (bron: WIA 2023)

15

10.300

Soc onb

15.000 Mdh

Bk Mdk

20.000 Vsk/Vsh

25.000

Bestaande voorraad naar segmenten in percentages Stedelijk

36%

10%

Stadsdeel

38%

7%

IJburg, Zeeburg

29%

Watergraafsmeer

37%

Indische Buurt,

37%

Oud-Oost

47% 0%

3%

11%

8%

9%

5%

20%

30%

Soc cor

Figuur 4 Bestaande voorraad naar segmenten in percentages (bron: WIA 2023)

1%

45%

56%

10%

1%

40%

10%

40%

Soc part

41%

1%

12%

10%

3%

Mdh

48%

7%

7% 1%

50%

60%

Bk Mdk

Vsk/Vsh

38%

70%

80%

90%

100%

3.3 Woninggrootte bestaande voorraad In de onderstaande grafiek is de bestaande voorraad ingedeeld in verschillende categorieën van woninggroottes ingedeeld, zowel in absolute aantallen als in percentages (zie horizontale as). Op stadsdeelniveau komt de verdeling van de woninggroottes op hoofdlijnen overeen met het stedelijk gemiddelde. De gebieden verschillen onderling. IJburg, Zeeburgereiland heeft een relatief hoog aandeel grote woningen, ruim 66% is groter dan 80 m², en een klein aandeel van 6,5% woningen tussen 40 en 60 m². In Oud-Oost is juist het aandeel woningen tussen 40 en 80 m² relatief hoog (ruim 63%)

Woninggrootte bestaande voorraad in aantallen en percentages Stedelijk

48.104

126.939

Stadsdeel

9.259

15.994

IJburg, Zeeburgereiland

1.664

Watergraafsmeer

4.695

Indische Buurt, Oostelijk Havengebied

877

2.004

0%

0-40 m2

20%

40-60 m2

15.845 5.451

3.111

5.545

30%

60-80 m2

40%

3.802

5.687

5.985 50%

80-100 m2

Figuur 5 Woninggrootte bestaande voorraad in aantallen en percentages (bron: BBGA, O&S 01-01-2023)

17

15.263

4.782

6.442 10%

87.301

3.505

5.137

1.964

86.731

18.316

3.538

936

Oud-Oost

124.751

60%

100 m2+

4.375

2.960 70%

80%

2.217 90%

100%

3.4 Omvang bevolking In totaal wonen er in stadsdeel Oost: 147.712 mensen. Het gaat om in totaal 79.120 huishoudens. Het grootste deel daarvan woont in de Indische buurt en het Oostelijk Havengebied. Dit is ook het gebied met de grootste bestaande voorraad en een wat hoger aandeel gezinnen dan het stedelijk gemiddelde.

Totale bevolking 42.611

45.000 40.000

37.827

35.556

35.000

31.718

30.000 25.000 20.000 15.000 10.000 5.000

Oud-Oost

Indische Buurt, Oostelijk Havengebied

Figuur 6 totale bevolking per gebied (bron: brp/bbga, 01-01-2024)

Watergraafsmeer

IJburg, Zeeburgereiland

3.5 Samenstelling huishoudens Op het niveau van het stadsdeel is benadert de huishoudensamenstelling het stedelijk gemiddelde. Op gebiedsniveau zijn juist wel verschillen te zien. In OudOost en Watergraafsmeer wonen relatief veel eenpersoonshuishoudens, 4 tot 5 % boven het stedelijk gemiddelde en 16% boven het aandeel eenpersoonshuishoudens in IJburg, Zeeburgereiland. In IJburg, Zeeburgereiland wonen relatief veel gezinnen. Zowel eenoudergezinnen als stellen met kind(eren), stedelijk gezien is dit het gebied met het hoogste aandeel gezinnen (39,9%)

Samenstelling huishoudens per gebied in procenten 100% 90%

1,2 12,1

1

0,9

15,9

14,1

0,7

1,0

1,1

16,6

15,2

21,6

21,6

52,7

53,2

8,1

8,1

Stadsdeel Oost

STEDELIJK

28,1 80%

22,1

20,4 24,3

70%

18,2

60% 50% 40% 57,2

50,3

58,4

41,3

30% 20% 10% 7,3

8,4

6,1

Oud-Oost

Indische Buurt, Oostelijk Havengebied

Watergraafsmeer

0%

Eenoudergezin (%hh)

Een persoon (%hh)

IJburg, Zeeburgereiland

Stel zonder kinderen (%hh)

Figuur 7 Samenstelling huishoudens per gebied in procenten (bron: brp/bbga, 01-01-2024)

19

11,8

Stel met kinderen (%hh)

Huishoudens overig (%hh)

De tekst is automatisch uit het bestand gehaald en kan afwijken van het origineel (kolommen, tabellen en koppen lopen door elkaar). Het officiële stuk bij de gemeente is leidend. Bron: https://api.notubiz.nl/document/15370443/1