CConstaterende datAmsterdam
Koppel je AI →
Document · PDF

Bijlage 1 - Voortgangsrapportage GSA 2024.docx

Raadscommissie Onderwijs, Zorg en Armoedebestrijding 22 januari 2025, gemeente AmsterdamBij agendapunt: Voortgangsrapportage Gezonde Schoolgebouwen Amsterdam (GSA) 2024 en kredietbesluit laatste uitbreiding programma GSA met een derde fase (VN2024-016828)3.385 woorden

Open het PDF bij de gemeente ↗Naar de vergadering →

Tekst van het document

Uit het bestand gehaald, zonder opmaak, tabellen en afbeeldingen

Gezonde Schoolgebouwen Amsterdam

Resultaten 2024 Vervolgprogramma 2025 - 2026

Gemeente Amsterdam Projectmanagementbureau (PMB) Opdrachtgever: Directie Maatschappelijke Voorzieningen

Projectteam Gezonde Schoolgebouwen Amsterdam Uitvoerend opdrachtgever: Projectmanager: Bouwmanager:

Ron Karssing Anneke Loeve Edwin Dijkhuis Wiro Boomstra Taco Jurrema Junior bouwmanager: Wesley Doest Khalid Rahou Contact: info@gezondescholen.amsterdam.nl

Inhoud Samenvatting ...............................................................................4 1.

Inleiding .............................................................................5 1.1 Ambitie en uitgangspunten ..........................................................5 1.2 Uitbreiding naar heel Amsterdam.................................................6 1.3 GSA 3e fase ...................................................................................6 1.4 Verwachte resultaten ...................................................................6

2.

Resultaten 2024..................................................................7 2.1 Resultaten uitvoering GSA 2e en 3e fase 2024 ................................7

3.

Vervolgprogramma Gezonde Schoolgebouwen Amsterdam 7 3.1 Uitvoeringsprogramma GSA 2e fase ..............................................7 3.2 Uitvoeringsprogramma GSA 3e fase ..............................................7 3.3 Uitgangspunten ............................................................................7 3.4 Tijdelijke huisvesting/ strategische voorraad ................................8 3.5 Verwachte resultaten ...................................................................8

4.

Financiën............................................................................9 4.1 Overzicht budget Gezonde Schoolgebouwen Amsterdam .............9 4.2 Investeringsraming GSA 2e fase...................................................10 4.3 Investeringsraming GSA 3e fase..................................................10

5.

3

Conclusie ..........................................................................11

Samenvatting Voor u ligt de voortgangsrapportage Gezonde Schoolgebouwen Amsterdam, met daarin een overzicht van de behaalde resultaten van 2015 – 2024 en de verwachtingen voor 2025.

Doel programma Wetenschappelijk onderzoek toont aan dat een gezond binnenklimaat bijdraagt aan de prestaties van zowel leerlingen als leerkrachten en bovendien leidt tot minder gezondheidsklachten. Sinds 2015 investeert de gemeente Amsterdam samen met de schoolbesturen in goede ventilatiesystemen in klaslokalen van het primair onderwijs (PO), speciaal onderwijs (SO) en voortgezet onderwijs (VO). Het doel is om ervoor te zorgen dat alle kinderen in de gemeente Amsterdam les krijgen in een gezonde leeromgeving met voldoende frisse en gezonde lucht (= laag CO2-gehalte en bescherming tegen fijnstof). Ontwikkeling ambities GSA De oorspronkelijke ambitie van het programma GSA was om tussen 2015 en 2018 (met uitloop naar 2019) het binnenklimaat gezond te maken op 111 schoolgebouwen voor PO/SO/VO, met als prioriteit het PO en SO in een fijnstofzone (GSA 1e fase). In het coalitieakkoord 2018 – 2022 heeft de gemeente aangegeven belang te hechten aan een gezonde leeromgeving voor alle leerlingen en leerkrachten. Begin 2020 heeft het college besloten tot voortzetting van het programma GSA in 2020-2022, met uitloop naar 2023 (GSA 2e fase). De primaire focus lag hierbij op het verbeteren van de luchtkwaliteit in gebouwen in het VO en daarnaast het verbeteren van luchtkwaliteit in die gebouwen in het PO/SO,

4

ook buiten fijnstofzones, die eerder niet deel hadden genomen aan het programma. Sinds COVID-19 ontstond vernieuwde belangstelling voor ventilatie in schoolgebouwen. Omdat de gemeente Amsterdam van mening is dat kinderen in de stad les moeten krijgen in een gezonde leeromgeving heeft de directie onderwijs nogmaals bij alle schoolbesturen geïnventariseerd of hun schoolgebouwen voldoende luchtkwaliteit bieden. In november 2023 heeft het college besloten tot nog verdere voortzetting van het programma in 2024 – 2026 (GSA 3e fase) met als doel waar mogelijk alle schoolgebouwen in Amsterdam te voorzien van een gezonde luchtkwaliteit.

Resultaten uitvoering 2024 In 2024 is vanuit GSA 2e fase het binnenklimaat in 2 PO/ SO en 1 VO school verbeterd. Vanuit GSA 3e fase zijn 6 PO/SO en 2 VO schoolgebouwen aangepakt. In totaal is daarmee in de periode 2015-2024 het binnenklimaat in 122 PO/SO en 25 VO-schoolgebouwen verbeterd. Vervolgprogramma In 2025 en 2026 nemen nog 16 PO/SO en 7 VO schoolgebouwen deel aan het programma (waarvan 1 VO uit GSA 2e fase). De voorbereidingen voor deelnemers in 2025 zijn in 2024 al gestart. De uitvoering van het programma loopt door tot in 2026 met een mogelijke nazorg/ uitloop tot in 2027. Begin 2020 was de inschatting dat bij afronding van het programma GSA ongeveer 82 % van de PO/SO-schoolgebouwen en circa 71 % van de VOschoolgebouwen, die aan het begin van het programma in aanmerking kwamen voor deelname, zouden zijn voorzien van een gezond binnenklimaat. De verwachting is nu dat bij afronding van het programma GSA (1e, 2e en 3e fase) 170 schoolgebouwen in het PO/SO en VO-onderwijs via het

programma GSA zijn voorzien van een gezond binnenklimaat. Daarmee heeft circa 98% van de schoolgebouwen in Amsterdam een goed functionerend ventilatiesysteem.

de focus echter verschoven en zijn de ambities bijgesteld. Het streven van de gemeente is om, waar mogelijk, de luchtkwaliteit in alle schoolgebouwen in Amsterdam te verbeteren.

Financiering Het programma GSA is gebaseerd op cofinanciering: 80% van de investeringskosten zijn voor de gemeente, 20% voor de deelnemende schoolbesturen.

1.1 Ambitie en uitgangspunten

Het totaal investeringsbudget voor GSA 1e en 2e fase bedroeg € 44,3 miljoen (€ 35,3 miljoen uit 1e fase + € 9 miljoen uit 2e fase). Bij afronding van de schoolgebouwen uit deze fases is hiervan nog circa € 2,8 miljoen beschikbaar. Voor GSA 3e fase is een budget van € 14 miljoen beschikbaar gesteld. Vanuit het OHP24 is er nog dekking van € 0,4 miljoen. De globaal geraamde investeringskosten voor het vervolgprogramma GSA 3e fase bedragen echter € 16,9 miljoen (€17,9 miljoen minus € 1 miljoen eigen bijdrage schoolbesturen). Hier is een potentieel tekort van circa € 2,5 miljoen. Met deze voortgangsrapportage wordt het college gevraagd in te stemmen met het overhevelen van € 2,5 miljoen uit het overschot van GSA 1e en 2e fase naar GSA 3e fase. Hiermee kan ervoor worden gezorgd dat alle benodigde maatregelen in de laatste deelnemende schoolgebouwen binnen budget worden uitgevoerd.

Het programma Gezonde Schoolgebouwen Amsterdam is in 2015 opgezet om ervoor te zorgen dat alle kinderen in de gemeente Amsterdam les krijgen in een gezonde leeromgeving met voldoende frisse lucht (= laag CO2gehalte). Uit wetenschappelijk onderzoek is gebleken dat een gezond binnenklimaat bijdraagt bij aan de prestaties van zowel kinderen als leerkrachten en leidt tot minder gezondheidsklachten. De gemeente investeert samen met de schoolbesturen in goede ventilatiesystemen in klaslokalen van het primair onderwijs (PO), speciaal onderwijs (SO) en voortgezet onderwijs (VO). Het uitgangspunt is om waar mogelijk alle schoolgebouwen in Amsterdam te laten voldoen aan de normen voor gezonde schoolgebouwen zoals beschreven in het Programma van Eisen Frisse Scholen. Daarbij wordt de landelijke norm voor Frisse Scholen klasse B gehanteerd (bij nieuwe installatie en klasse C bij bestaande installatie)1. Het Plan Gezonde Schoolgebouwen is in 2015 door het college van B&W vastgesteld. In dit plan was opgenomen om verbeterde luchtkwaliteit in 1112 Het Programma van Eisen Frisse Scholen (2015) is een publicatie van de Rijksdienst van Ondernemend Nederland in opdracht van het Min. van Buitenlandse Zaken. Voor ieder thema zijn 3 ambitieniveaus opgesteld waaraan (prestatie)eisen gekoppeld zijn. Klasse A = zeer goed, klasse B = goed en klasse C =acceptabel.

Klasse C is het basisniveau, gebaseerd op wet- en regelgeving zoals deze in het Bouwbesluit 2012 van kracht waren. 1

1.

Inleiding

In 2015 is de gemeente Amsterdam begonnen met het programma Gezonde Schoolgebouwen Amsterdam met in eerste instantie het doel om gebouwen in fijnstofzones te voorzien van goede luchtkwaliteit. Door de jaren heen is 5

2

20 PO-scholen in 2015, 30 in 2016, 2017 en 2018 en 1 pilot VO

schoolgebouwen PO/SO/VO waarvan 2 pilot VO te realiseren in de periode 2015 – 2018. De prioriteit van het programma lag bij PO en SO en schoolgebouwen in de fijnstofzone.

1.2 Uitbreiding naar heel Amsterdam Eind 2018 stemde de gemeenteraad in met de inzet van het restantbudget van € 6,4 miljoen om ook de schoolgebouwen die niet in een fijnstofzone liggen te voorzien van gezonde lucht. Het doel werd hiermee dat alle schoolgebouwen in de stad waar nodig, redelijkerwijs voorzien worden van een goed werken luchtkwaliteit systeem. De huidige coalitie heeft in haar coalitieakkoord aangegeven belang te hechten aan een gezonde leeromgeving voor alle leerlingen en leerkrachten: “We blijven investeren in schoolgebouwen met een goede luchtkwaliteit”. Om hieraan te kunnen voldoen werd voor het vervolgprogramma GSA 2020 – 2022 (GSA 2e fase) een investeringskrediet van € 9 miljoen gereserveerd binnen de Onderwijsbegroting.

1.3 GSA 3e fase Door de Coronapandemie ontstond vernieuwde aandacht voor luchtkwaliteit in schoolgebouwen. De bezorgdheid van scholen in zowel PO als VOonderwijs, samen met het aanbod van subsidies vanuit het Rijk, zorgden voor nog meer interesse in deelname aan het programma GSA, ook vanuit scholen die eerder om uiteenlopende redenen niet aan het programma hadden meegedaan. Omdat het toegekende budget tot 2022 niet toereikend was om al deze nieuwe aanmeldingen te honoreren, heeft op 14 november 2023 het college van B&W ingestemd met het toekennen van een krediet van € 14 miljoen uit het investeringsportfolio MV.

6

1.4 Verwachte resultaten Met het totaalprogramma GSA (1e, 2e en 3e fase samen) wordt beoogd om waar nodig alle schoolgebouwen in het P(S)O en VO in Amsterdam, te voorzien van gezonde luchtkwaliteit. Bij een deel van de schoolgebouwen geldt dat deze op zeer korte termijn renovatie of nieuwbouw krijgen, dat de maatregelen worden uitgevoerd door de schoolbesturen zelf, of dat de gemeente op andere manieren voorziet in een gezond binnenklimaat. Door deze aanpassingen, danwel door bouwjaar van na 2012 voldoen ook deze gebouwen aan de Klasse B-eis uit het PvE Frisse Scholen. Bij afronding van het programma GSA hebben naar verwachting 170 schoolgebouwen in het PO/SO en VO-onderwijs meegedaan. Hiermee heeft, circa 98% van alle schoolgebouwen in Amsterdam een gezond binnenklimaat. Voor nog 5 gebouwen onderzoekt de gemeente momenteel in hoeverre deze beschikken over een gezond binnenklimaat of dat aanpassingen aan ventilatie noodzakelijk is. In 2025 wordt duidelijk in hoeverre binnen het huidige budget nog ruimte is om deze gebouwen als nodig, mee te nemen in het programma. In de huidige voortgangsrapportage wordt een overzicht gegeven van:  Behaalde resultaten in 2024  Uitvoering 2025 – 2026

2.

Resultaten 2024

2.1 Resultaten uitvoering GSA 2e en 3e fase 2024 De doorlooptijd van deelname aan programma GSA, van analyse van een gebouw tot en met oplevering is gemiddeld 9 maanden. De uitvoering vindt, afhankelijk van de te nemen maatregelen, in een vakantieperiode plaats waarbij de voorkeur uitgaat naar de zomervakantie. In sommige gevallen kan ervoor worden gekozen, in samenspraak met het schoolbestuur, om na opname de uitvoering uit te stellen tot een volgend uitvoeringsjaar. Bij sommige schoolgebouwen is de voorbereiding zeer complex vanwege de monumentale status van het gebouw. Hierbij is het veelal nodig eerst een vergunningprocedure te doorlopen. Tot slot is er momenteel sprake van een materialentekort wat kan leiden tot vertraging in het bouwproces. In 2024 is vanuit GSA 2e fase het binnenklimaat in 2 PO/ SO en 1 VO school verbeterd. Vanuit GSA 3e fase zijn 6 PO/SO en 2 VO schoolgebouwen aangepakt. Sinds de start van het programma GSA in 2015 zijn hiermee 122 PO/SO-schoolgebouwen van 35 verschillende schoolbesturen voorzien van een nieuw of verbeterd luchtventilatiesysteem. Daarnaast hebben 25 VOschoolgebouwen van 15 verschillende schoolbesturen meegedaan aan het Programma GSA.

3. Vervolgprogramma Gezonde Schoolgebouwen Amsterdam De huidige coalitie heeft in haar coalitieakkoord aangegeven belang te hechten aan een gezonde leeromgeving voor alle leerlingen en leerkrachten: “We blijven investeren in schoolgebouwen met een goede luchtkwaliteit “. Het huidige programma Gezonde Schoolgebouwen Amsterdam (GSA 2e fase) wordt in 2025 afgerond. Het vervolgprogramma GSA 3e fase wordt voortgezet in 2025 en 2026 met een uitloop naar 2027.

3.1 Uitvoeringsprogramma GSA 2e fase In 2025 wordt nog 1 VO schoolgebouw de luchtkwaliteit verbeterd met het programma GSA 2e fase. Hiervoor zijn de voorbereidingen al gestart in 2024.

3.2 Uitvoeringsprogramma GSA 3e fase Met het programma GSA 3e fase wordt in2025-2026 in 16 PO/SO schoolgebouwen en 6 VO schoolgebouwen de luchtkwaliteit verbeterd. De voorbereidingen hiervoor zijn al gestart in 2024. Voor de uitvoering is het werk verdeeld over een aantal aannemers met een raamcontract. Afhankelijk van de impact en omvang van de ingreep wordt bepaald in welke (school)vakanties de uitvoering wordt ingepland.

Resultaten 2024 Gezonde Schoolgebouwen Amsterdam Uitgevoerd uitvoeringsjaar

schoolgebouwen

GSA 1 fase

e

2015 - 2019

91 PO/SO + 8 VO

e

2020 - 2023

23 PO/SO + 14 VO

e

2024

2 PO/SO + 1 VO

2024

6 PO/SO + 2 VO 122 PO/ SO + 25 VO

GSA 2 fase) GSA 2 fase e GSA 3 fase Totaal uitgevoerd t/m 2024

7

3.3 Uitgangspunten De uitgangspunten voor de uitvoering van het laatste schoolgebouw uit GSA 2e fase zijn onveranderd met vorige jaren. Voor het vervolgprogramma GSA 3e fase zijn de voorwaarden en uitgangspunten als gebruikt in GSA 1e fase en

GSA 2e fase bijgesteld naar prijspeil 2024. Dit betekent onder meer dat er nog steeds sprake is van cofinanciering (80% gemeente - 20% schoolbestuur), maar dat de maximale bijdrage van €50.000 per schoolgebouw voor PO/SO is verhoogd naar € 75.ooo, - en van € 4.400 naar € 5.500, - per lokaal voor VOschoolgebouwen

3.4 Tijdelijke huisvesting/ strategische voorraad Voor alle schoolgebouwen die deelnemen aan GSA wordt een goede afweging gemaakt of investering gerechtvaardigd is. Voor scholen die naar verwachting binnen 8 jaar uit een schoolgebouw vertrekken dat na deze tijd deel uit blijft maken van de onderwijsvoorraad wordt een specifieke regeling getroffen. Het betreft een kostenverdeling met terugloopregeling, waarbij wanneer de school eerder uit het gebouw gaat dan bij het begin van de investering gedacht, de school een evenredig deel van de investering terugkrijgt. Wanneer een school minder dan 8 jaar in een gebouw blijft en het gebouw daarna bovendien niet meer gebruikt wordt als onderwijshuisvesting geldt een andere afspraak. Samen met de school wordt gekeken welke minimale investeringen gedaan kunnen worden om in de tijd dat de school nog in het gebouw gehuisvest is de luchtkwaliteit toch te kunnen verbeteren.

3.5 Verwachte resultaten Na afronding van het totaalprogramma GSA, 1e, 2e en 3e fase zijn 170 schoolgebouwen middels het programma voorzien van een gezond binnenklimaat. Daarnaast geldt dat bij een deel van de schoolgebouwen geldt dat de maatregelen worden uitgevoerd door de schoolbesturen zelf, dat de schoolbesturen op zeer korte termijn renovatie of nieuwbouw krijgen of dat de gemeente op andere manieren voorziet in een gezond binnenklimaat. Gebouwen van na 2012 moeten voldoen aan het Bouwbesluit 2012, wat

8

betekent dat deze altijd voldoen aan de Klasse B-eis uit het PvE Frisse scholen. Dit betekent na uitvoering van deze maatregelen, bij afronding van het totaalprogram ma GSA, circa 98 % van de schoolgebouwen in Amsterdam een gezond binnenklimaat heeft. Voor de overige 2 % onderzoekt de gemeente momenteel in hoeverre deze gebouwen beschikken over een gezond binnenklimaat of dat aanpassingen aan ventilatie noodzakelijk is. In de loop van 2025 wordt duidelijk in hoeverre bij deze gebouwen maatregelen noodzakelijk zijn en in hoeverre deze uitgewerkt kunnen worden binnen de huidige programma’s. De verwachting is dat er met het overhevelen van het budget GSA 2e fase, naar GSA 3e fase, voldoende budget is om eventuele maatregelen binnen het programma uit te voeren. Mocht blijken dat dit niet het geval is, zal bij het college een aanvraag worden gedaan voor een aanvullend budget. Verdeling schoolgebouwen verschillende GSA fases

4.

Financiën

4.1 Overzicht budget Gezonde Schoolgebouwen Amsterdam Het totale investeringsbudget voor Gezonde Schoolgebouwen Amsterdam 2015 -2026 dat door de gemeenteraad ter beschikking is gesteld bedraagt € 58,3 miljoen (exclusief exploitatie, toets Gezonde Schoolgebouwen en Pilot VO). Hiervan was in totaal € 44,3 miljoen beschikbaar voor GSA 1e en 2e fase (€ 35,3 + €9) en € 14 miljoen voor GSA 3e fase. Overzicht budgetten Gezonde Schoolgebouwen Amsterdam

9

Investeringkrediet GSA 2015 - 2019 (1e fase) krediet (1e fase) uitgaven 2015 - 2019 Restant GSA 2015 - 2019

€ € €

35,3 28,9 6,4

Investeringskrediet GSA 2020 - 2023 (2e fase) Restant GSA 2015 - 2019 aanvullend krediet (2e fase)

€ €

6,4 9,0

Investeringskrediet GSA 2024 - 2026 (3e fase) aanvullend krediet (3e fase)

€

14,0

totaal investeringskrediet GSA

€

58,3

4.2 Investeringsraming GSA 2e fase De globaal geraamde investeringskosten voor het programma GSA 2e fase bedroegen € 26,9 miljoen, waar vanuit cofinanciering € 2,6 miljoen door schoolbesturen werd bijgedragen. Om het budget van € 15,4 miljoen aan te vullen is SUVIS/ DUS-I aangevraagd en beschikt gekregen voor alle deelnemende schoolgebouwen. Daarnaast zijn aanvullende middelen aangevraagd bij de Voorjaarsnota 2023. De dekking is als volgt: - € 15,4 wordt gedekt uit het resterende budget GSA 2020 – 2023 - € 6,7 miljoen uit verwachte middelen subsidie (SUVIS/DUS-I) van het rijk - € 1,0 miljoen uit aanvullende middelen die opgenomen zijn bij de Voorjaarsnota 2023 in het investeringsportfolio Maatschappelijke Voorzieningen - € 1,2 miljoen uit GSA 1e fase, ‘veegbudget’ als extra middelen GSA 2e fase en uit programma GSW (Weesp) - € 2,6 miljoen eigen bijdrage schoolbesturen Investeringskrediet GSA 2e fase Verwachte middelen subsidie Aanvullend budget investeringsportfolio MV Aanvullend budget (GSA 1e fase, veegbudget MV, Gezonde Schoolgebouwen Weesp) Verwachte bijdrage schoolbesturen TOTAAL Verwachte uitgaven Overschot

10

€ 15,4 miljoen € 6,7 miljoen € 1 miljoen € 1,2 miljoen € 2,6 miljoen € 26,9 miljoen € 24,1 miljoen € 2,8 miljoen

In 2024 is echter gebleken dat de verwachte uitgaven lager zijn uitgevallen dan eerder gedacht (€ 24,1 miljoen). De belangrijkste reden van dit overschot is vooral dat een drietal schoolgebouwen met hoge urgentiescore extra subsidie kreeg. Naar verwachting is er na uitvoering van de schoolgebouwen die in de 2e fase GSA vallen een overschot van circa € 2,8 miljoen.

4.3 Investeringsraming GSA 3e fase Bij de aanvraag van het krediet voor GSA 3e fase werd uitgegaan van deelname van ongeveer 24 schoolgebouwen. Op basis hiervan is een investeringskrediet van € 14 miljoen aangevraagd en toegekend. Nader onderzoek in 2024 wees echter uit dat 30 schoolgebouwen nog in aanmerking kwamen voor deelname. Na toevoeging van de extra 6 gebouwen bedragen de totaal globaal geraamde investeringskosten voor het programma GSA 3e fase, waarin al deze 30 gebouwen worden uitgevoerd, circa € 17,9 miljoen, waar vanuit cofinanciering circa € 1 miljoen door schoolbesturen wordt bijgedragen. Dit brengt het benodigd gemeentelijk budget op € 16,9 miljoen. De gedeeltelijke dekking is als volgt: - € 14 wordt gedekt uit het budget GSA 2024 – 2026 - € 0,4 programma OHP24 - € 1,0 miljoen eigen bijdrage schoolbesturen Investeringskrediet GSA 3e fase Programma OHP24 Verwachte bijdrage schoolbesturen TOTAAL

€ 14.000.000 € 429.910 € 1.052.825 € 15.482.735

Verwachte uitgaven

€ 17.902.735

Tekort

€ -2.420.000

De middelen uit het investeringskrediet GSA 3e fase zijn niet toereikend om de benodigde maatregelen te treffen in de 30 schoolgebouwen die hiervoor in aanmerking komen. Met het overschot uit GSA 2e fase kan het tekort uit GSA 3e fase worden gedekt. Het college wordt dan ook verzocht om in te stemmen met het overhevelen van € 2,5 miljoen uit het overschot van het krediet voor GSA 2e naar GSA 3e fase. Hiermee komt het krediet voor GSA 3e fase op € 16,9 miljoen en blijft binnen het krediet voor GSA 2e fase nog € 300.000 reserve voor onvoorziene kosten. Een overheveling van het budget betekent dat het mogelijk wordt om het totaalprogramma GSA 1e, 2e en 3e fase in 2026 (met uitloop naar 2027) af te ronden en waarmee bijna alle schoolgebouwen in Amsterdam die in aanmerking kwamen voor deelname aan het programma GSA, middels het programma zijn voorzien van goed werkende ventilatiesystemen. De verwachting is dat alle 30 schoolgebouwen die momenteel in beeld zijn voor deelname binnen het budget van €16,9 miljoen uitgevoerd kunnen worden. Voor een vijftal gebouwen loopt momenteel onderzoek of deelname noodzakelijk is. Dit betreft voornamelijk een aanvulling op eerdere deelname aan het programma GSA. De verwachting is dat de kosten hiervoor binnen het budget passen. Mocht een tekort toch blijken, zal in het voorjaar van 2025 een aanvullend budgetaanvraag worden gedaan.

11

5.

Conclusie

Sinds 2015 zijn met behulp van het programma Gezonde Schoolgebouwen Amsterdam al 147 schoolgebouwen voorzien van een goed werkend balansventilatie systeem. Met de uitvoering van de schoolgebouwen die nu in voorbereiding zijn, zijn aan het eind van het totaalprogramma GSA 170 schoolgebouwen voorzien van een gezond binnenklimaat. Dit zijn circa 60 extra gebouwen ten opzichte van de oorspronkelijke ambitie. Bij afronding van de laatste fase GSA in 2026 (uitloop 2027), heeft circa 98% van de oude schoolgebouwen in de stad een goed werkend balansventilatiesysteem. Een gedeelte hiervan voldoet vanwege bouwjaar of renovatie aan de Frisse scholen aan de Klasse B-eis uit het PvE Frisse Scholen. Voor de circa 2% van de schoolgebouwen waarbij door de schoolbesturen is aangegeven dat de luchtkwaliteit niet op orde is, heeft de gemeente daar waar mogelijk en passend aanvullende maatregelen gepland, of geldt dat deze binnen korte termijn worden gesloopt, of niet vallen binnen de portefeuille onderwijshuisvesting. Aan het eind van het totaalprogramma GSA heeft ongeveer de helft van de schoolgebouwen in de stad deelgenomen aan het programma GSA en is hiermee door de gemeente Amsterdam van een gezonder binnenklimaat voorzien.

De tekst is automatisch uit het bestand gehaald en kan afwijken van het origineel (kolommen, tabellen en koppen lopen door elkaar). Het officiële stuk bij de gemeente is leidend. Bron: https://api.notubiz.nl/document/14977398/1