Bijlage 1 - Voortgangsrapportage GSA 2022-2023.pdf
Tekst van het document
Gezonde Schoolgebouwen Amsterdam
Resultaten 2022 en 2023 Gezonde Schoolgebouwen Amsterdam 3e fase kredietbesluit
Gemeente Amsterdam Projectmanagementbureau (PMB) Opdrachtgever: Onderwijs, Jeugd en Zorg (OJZ)
Projectteam Gezonde Schoolgebouwen Amsterdam Uitvoerend opdrachtgever: Projectmanager: Bouwmanager: Junior bouwmanager:
Ron Karssing Anneke Loeve Edwin Dijkhuis Wesley Doest Wiro Boomstra Contact: info@gezondescholen.amsterdam.nl
Inhoud Samenvatting .............................................................................. 3 1. Inleiding................................................................................ 5 1.1 Ambitie en uitgangspunten ......................................................... 5 1.2 Vernieuwde aandacht voor ventilatie .......................................... 6
2. Resultaten 2022 - 2023.......................................................... 6 3. Vervolgprogramma 2024 Gezonde Schoolgebouwen Amsterdam ................................................................................. 8 3.1 Uitvoeringsprogramma GSA 2e fase ............................................. 8 3.2 Uitgangspunten .......................................................................... 8 3.3 Tijdelijke huisvesting/ strategische voorraad ............................... 8 3.4 Verwachte resultaten.................................................................. 8
4. Financiën .............................................................................. 9 4.1 Overzicht budget Gezonde Schoolgebouwen Amsterdam............. 9 4.2 Investeringsraming vervolgprogramma GSA 2e fase ..................... 9
5. Laatste uitbreiding GSA (3e fase) ......................................... 10 6. Conclusie ............................................................................ 11
2
Samenvatting Voor u ligt de voortgangsrapportage Gezonde Schoolgebouwen Amsterdam, met daarin een overzicht van de behaalde resultaten van 2015 – 2023, de verwachtingen voor 2024 en de voorbereidingen voor een laatste uitbreiding van het programma GSA (GSA 3e fase).
Doel programma Wetenschappelijk onderzoek toont aan dat een gezond binnenklimaat bijdraagt aan de prestaties van zowel leerlingen als leerkrachten en bovendien leidt tot minder gezondheidsklachten. Sinds 2015 investeert de gemeente Amsterdam samen met de schoolbesturen in goede ventilatiesystemen in klaslokalen van het primair onderwijs (PO), speciaal onderwijs (SO) en voortgezet onderwijs (VO). Het doel is om ervoor te zorgen dat zoveel mogelijk kinderen in de gemeente Amsterdam les krijgen in een gezonde leeromgeving met voldoende frisse en gezonde lucht (= laag CO2gehalte en bescherming tegen fijnstof). Ontwikkeling ambities GSA De oorspronkelijke ambitie van het programma GSA was om tussen 2015 en 2018 het binnenklimaat gezond te maken op 111 schoolgebouwen voor PO/SO/VO, met als prioriteit het PO en SO in een fijnstofzone (GSA 1e fase). In de loop der jaren is deze ambitie bijgesteld en zijn ook scholen met een slechte luchtkwaliteit buiten fijnstofzones aan het programma toegevoegd. In het coalitieakkoord 2018 – 2022 heeft de gemeente aangegeven belang te hechten aan een gezonde leeromgeving voor alle leerlingen en leerkrachten.
Begin 2020 heeft het college besloten tot voortzetting van het programma GSA in 2020-2022 (GSA 2e fase), met als primaire focus het verbeteren van de luchtkwaliteit in het VO en daarnaast het verbeteren van luchtkwaliteit in die gebouwen in het PO/SO, ook buiten fijnstofzones, die eerder niet deel 3
hebben genomen aan het programma. Ook in het coalitieakkoord 2022 – 2026 wordt belang gehecht aan het blijven investeren in gezonde schoolgebouwen. De huidige ambitie is om zoveel mogelijk schoolgebouwen in Amsterdam te voorzien van een gezonde luchtkwaliteit. Sinds COVID-19 ontstond vernieuwde belangstelling voor ventilatie in schoolgebouwen. In 2020 werden scholen landelijk verzocht een inventarisatie te doen of hun gebouwen voldeden aan de eisen voor Frisse Scholen. Vanaf 2021 stelde het Rijk de Specifieke Uitkering Ventilatie In Scholen (SUVIS) beschikbaar voor maatregelen betreffende ventilatie. In 2022 is deze opgevolgd door een vangnetsubsidie van DUS/I. Omdat de gemeente Amsterdam van mening is dat kinderen in de stad les moeten krijgen in een gezonde leeromgeving heeft OJZD nogmaals bij alle schoolbesturen geïnventariseerd of hun schoolgebouwen voldoende luchtkwaliteit bieden. Hiermee is een nieuwe impuls gegeven aan deelname aan het programma GSA. Voor de uitvoering van het programma GSA zijn 5 aannemers gecontracteerd. Afhankelijk van de impact en omvang van de ingreep wordt bepaald in welke (school)vakanties de uitvoering wordt ingepland.
Financiering Het programma GSA is gebaseerd op cofinanciering: 80% van de investeringskosten zijn voor de gemeente, 20% voor de deelnemende schoolbesturen. Het totale investeringsbudget GSA, beschikbaar gesteld door de gemeenteraad, bedraagt € 44,3 miljoen. Bij de start van het vervolgprogramma GSA 2020-2022 (GSA 2e fase) is hiervan nog € 15,4 miljoen beschikbaar. De globaal geraamde investeringskosten voor het
vervolgprogramma GSA 2e fase bedragen € 23,3 miljoen, wat een potentieel tekort geeft van € 7,9 miljoen.
binnenklimaat. Daarmee heeft circa 90% van alle schoolgebouwen in Amsterdam een goed functionerend ventilatiesysteem.
Voor scholen die meedoen aan het programma GSA is SUVIS of DUS/I subsidie aangevraagd. Met deze subsidie wordt per schoolgebouw maximaal 30 % van de kosten voor ventilatie- en samenhangende maatregelen gedekt. Wanneer subsidie wordt toegekend, wordt per schoolgebouw de investering verminderd met het subsidiebedrag. Het overgebleven bedrag wordt volgens de standaard 80/20% GSA-regeling verrekend. Naar verwachting levert dit een bedrag op van totaal €6,9 miljoen. Het resterende tekort van € 1 miljoen wordt gedekt uit aanvullende middelen die opgenomen zijn bij de Voorjaarsnota 2023 in het investeringsportfolio van de maatschappelijke voorzieningen.
Laatste uitbreiding Gezonde Schoolgebouwen Amsterdam (GSA 3e fase) De laatste 10% van schoolgebouwen heeft om uiteenlopende redenen nog niet eerder meegedaan het programma GSA. Redenen hiervoor variëren van schoolbesturen die eerder niet deel wilden nemen (het programma is immers gebaseerd op vrijwillige deelname) tot een geplande renovatie of verhuizing waardoor eerder van deelname geen sprake was die niet is doorgegaan. Om de mogelijkheid te kunnen bieden om de laatste 10% van de schoolgebouwen ook te voorzien van een goed werkend ventilatiesysteem wordt nog een laatste uitbreiding van het programma GSA voorbereid (GSA 3e fase). Binnen het investeringsportfolio maatschappelijke voorzieningen is nog ruimte om deze uitbreiding GSA 3e fase te dekken.
Resultaten uitvoering 2015- 2019 (GSA 1e fase) en 2020 – 2023 (GSA 2e fase) In de periode 2015-2023 is het binnenklimaat in 114 PO/SO en 22 VOschoolgebouwen verbeterd. In 2024 wordt nog bij 3 PO/SO en 3 VO schoolgebouwen de luchtkwaliteit verbeterd. De uitvoering hiervan is al gestart in 2023. De uitvoering van het programma (2e fase) loopt door tot in 2024 met een mogelijke nazorg/ uitloop tot in 2025. Begin 2020 was de inschatting dat bij afronding van het programma ongeveer 82 % van de PO/SO-schoolgebouwen en circa 71 % van de VOschoolgebouwen, die aan het begin van het programma in aanmerking kwamen voor deelname, zouden zijn voorzien van een gezond binnenklimaat. De verwachting is nu dat bij afronding van het huidige programma GSA (2e fase) zo’n 142 schoolgebouwen in het PO/SO en VOonderwijs via het programma GSA zijn voorzien van een gezond
4
1.
Inleiding
1.1 Ambitie en uitgangspunten Het programma Gezonde Schoolgebouwen Amsterdam is in 2015 opgezet om ervoor te zorgen dat zoveel mogelijk kinderen in de gemeente Amsterdam les krijgen in een gezonde leeromgeving met voldoende frisse lucht (= laag CO2-gehalte). Uit wetenschappelijk onderzoek is gebleken dat een gezond binnenklimaat bijdraagt bij aan de prestaties van zowel kinderen als leerkrachten en leidt tot minder gezondheidsklachten. De gemeente investeert samen met de schoolbesturen in goede ventilatiesystemen in klaslokalen van het primair onderwijs (PO), speciaal onderwijs (SO) en voortgezet onderwijs (VO). Het uitgangspunt is om waar mogelijk alle schoolgebouwen in Amsterdam te laten voldoen aan de normen voor gezonde schoolgebouwen zoals beschreven in het Programma van Eisen Frisse Scholen. Daarbij wordt de landelijke norm voor Frisse Scholen klasse B gehanteerd (bij nieuwe installatie en klasse C bij bestaande installatie)1. Het Plan Gezonde Schoolgebouwen is in 2015 door het college van B&W vastgesteld. In dit plan was opgenomen om verbeterde luchtkwaliteit in 1112 schoolgebouwen PO/SO/VO waarvan 2 pilot VO te realiseren in de periode 2015 – 2018.
De prioriteit lag vanaf het begin van het programma bij PO en SO en schoolgebouwen in de fijnstofzone (schoolgebouwen in een straal van 300 meter van de snelweg of 50 meter vanaf een drukke verkeersstraat waar meer dan 10.000 gemotoriseerde voertuigen per etmaal passeren) waar fijnstofmaatregelen (filters) werden uitgevoerd. Het Programma van Eisen Frisse Scholen (2015) is een publicatie van de Rijksdienst van Ondernemend Nederland in opdracht van het Min. van Buitenlandse Zaken. Voor ieder thema zijn 3 ambitieniveaus opgesteld waaraan (prestatie)eisen gekoppeld zijn. Klasse A = zeer goed, klasse B = goed en klasse C =acceptabel. Klasse C is het basisniveau, gebaseerd op wet- en regelgeving zoals deze in het 1
5
Eind 2018 stemde de gemeenteraad in met de inzet van het restantbudget van € 6,4 miljoen om ook de schoolgebouwen die niet in een fijnstofzone liggen te voorzien van gezonde lucht. Bovendien werd voor het vervolgprogramma GSA 2020 – 2022 (GSA 2e fase) een investeringskrediet van € 9 miljoen gereserveerd binnen de Onderwijsbegroting. Hiermee is het mogelijk geworden om met het programma GSA het merendeel van de schoolgebouwen in het P(S)O en VO in Amsterdam te voorzien van gezonde luchtkwaliteit. Het streven is om de werkzaamheden aan de schoolgebouwen die onder het huidige programma GSA 2e fase vallen eind 2024 af te ronden. 142 schoolgebouwen zijn dan voorzien van een gezond binnenklimaat via het programma. Vier van deze schoolgebouwen heeft tweemaal meegedaan om aanvullende maatregelen uit te laten voeren, bijvoorbeeld vanwege een transitie van PO- naar VO-schoolgebouw. Bij afronding van het huidige programma heeft circa 90 % van alle schoolgebouwen in Amsterdam een gezond binnenklimaat. In de huidige voortgangsrapportage wordt een overzicht gegeven van:
Behaalde resultaten in 2022 en 2023 Uitvoering 2024
Bouwbesluit 2012 van kracht waren.
2
20 PO-scholen in 2015, 30 in 2016, 2017 en 2018 en 1 pilot VO
1.2 Vernieuwde aandacht voor ventilatie Sinds de Coronapandemie is er vernieuwde aandacht voor ventilatie in schoolgebouwen. Scholen hebben metingen laten uitvoeren om te zien of ze voldoen de landelijke norm voor Frisse Scholen. Het Rijk stelde tussen januari 2021 en april 2022 de Specifieke Uitkering Ventilatie In Schoolgebouwen (SUVIS) als subsidie beschikbaar waarmee maximaal 30 % van de kosten van ventilatie- en compenserende maatregelen worden vergoed. Voorwaarde bij deze subsidie is dat de bouwactiviteiten uiterlijk 31 augustus 2025 zijn afgerond. SUVIS is voor enkele scholen opgevolgd door een vangnetsubsidie DUS/I met verruimde uiterste opleverdatum van 31 augustus 2026 De bezorgdheid van scholen in zowel PO als VO-onderwijs, samen met het aanbod van subsidie vanuit het Rijk, zorgden voor nog meer interesse in deelname aan het programma GSA, ook vanuit scholen die eerder om uiteenlopende redenen niet aan het programma hadden meegedaan. Om zo volledig mogelijk te kunnen zijn heeft OHV eind 2022 bij alle schoolbesturen (nogmaals) geïnventariseerd of de ventilatiesystemen in alle gebouwen die zij in gebruik hebben in hun beleving voldoen aan de Frisse Scholeneis. Na uitvoering van een quick-scan op naar aanleiding van deze oproep aangemelde scholen, komen naar verwachting nog ongeveer 24 schoolgebouwen in aanmerking voor deelname aan GSA.
Het huidige budget voor GSA 2e fase is echter niet toereikend om werkzaamheden aan deze schoolgebouwen uit te voeren. Een laatste uitbreiding van het programma wordt eind 2023 voorbereid, waarvoor een krediet van € 14 miljoen wordt toegekend vanuit het investeringsplafond maatschappelijke voorzieningen.
6
2.
Resultaten 2022 - 2023
Sinds de start van het programma GSA in 2015 -zijn er 114 PO/SOschoolgebouwen van 31 verschillende schoolbesturen voorzien van een nieuw of verbeterd luchtventilatiesysteem. Daarnaast hebben 22 VOschoolgebouwen van 10 verschillende schoolbesturen meegedaan aan het Programma GSA.
Gezonde Schoolgebouwen Amsterdam GSA 2015 - 2019 (1e fase) uitgevoerd GSA 2020 - 2021 (2e fase) uitgevoerd GSA 2022 (2e fase) uitgevoerd GSA 2023 (2e fase) uitgevoerd Totaal uitgevoerd
aantal schoolgebouwen 91 PO/ SO + 8 VO 6 PO/ SO + 8 VO 7 PO/ SO + 2 VO 10 PO/SO + 4 VO 114 PO/SO + 22 VO
De doorlooptijd van deelname aan programma GSA, van analyse van een gebouw tot en met oplevering is gemiddeld 9 maanden. De uitvoering vindt, afhankelijk van de te nemen maatregelen, in een vakantieperiode plaats waarbij de voorkeur uitgaat naar de zomervakantie. In sommige gevallen kan ervoor worden gekozen, in samenspraak met het schoolbestuur, om na opname de uitvoering uit te stellen tot een volgend uitvoeringsjaar. Bij sommige schoolgebouwen is de voorbereiding zeer complex vanwege de monumentale status van het gebouw. Hierbij is het veelal nodig eerst een vergunningprocedure te doorlopen. Tot slot is er momenteel sprake van een materialentekort wat kan leiden tot vertraging in het bouwproces.
GSA 1e fase 20 15 - 2019 PO/SO 91 schoolgebouwen VO 8 schoolgebouwen
GSA 2e fase 2020 / 2021 PO/SO 1. De Kleine Boe 2. Boomgaard (dep) 3. Professor Waterink Noord 4.Amsterdamse Montessori 5. Willemsparkschool 6. Geert Groote II VO 1. KIEMM 2. Damstede 3. Geert Groote College 4. Ijburg College 5. Huygens College 6. Amsterdams Lyceum, AVIO 7. Zuiderlicht College (Karel Dujardin) 8. Zuiderlicht College (Rustenburger)
2022
Aanvullend op eerdere deelname GSA 7. 8e Montessori Zeeburg
PO/SO 1. Batavia 2. Theo Thijssen 3. IBS Elif 4. De Ster 5. Amsterdamse Montessori Dependance 6. Alexander Roozendaalschool 7. 2e Dalton 8. Boven ’t IJ 9. Westerparkschool
VO 1. St. Nicolaas Lyceum
Aanvullend op eerdere deelname GSA 10. Buikslotermeer
Aanvullend op eerdere deelname GSA 2. Gouden Ei, tijdelijke MLA locatie
VO 1. Gerrit van der Veen College 2. Sweelinck College 3. De Amsterdamse MAVO 4. Praktijkcollege Atlant
PO/SO 1. Prof. Waterink West 2. Piramide 3. Samenspel 2 Kantershof 4. Geert Groote I 5. Hildebrand van Loon 6. Nautilus/ Notekraker*
* uitvoering door GV vanuit GSA budget
7
2023
Uitvoering 2024 PO/SO 1. Burght 2. De Vijgenboom* Aanvullend op eerdere deelname GSA 3. Kraal VO 1. Hervormd Lyceum Zuid 2. Montessori Lyceum Oostpoort 3. Altra College
3. Vervolgprogramma 2024 Gezonde Schoolgebouwen Amsterdam De huidige coalitie heeft in haar coalitieakkoord aangegeven belang te hechten aan een gezonde leeromgeving voor alle leerlingen en leerkrachten: “We blijven investeren in schoolgebouwen met een goede luchtkwaliteit “. Het huidige programma Gezonde Schoolgebouwen Amsterdam (GSA 2e fase) wordt voortgezet in 2023 met een uitloop naar 2024.
3.1 Uitvoeringsprogramma GSA 2e fase In 2024 wordt bij 3 PO/ SO en 3 VO schoolgebouwen de luchtkwaliteit verbeterd. Hiervoor zijn de voorbereidingen al gestart in 2023. Voor de uitvoering is het werk verdeeld over de een aantal aannemers met een raamcontract. Afhankelijk van de impact en omvang van de ingreep wordt bepaald in welke (school)vakanties de uitvoering wordt ingepland.
3.2 Uitgangspunten Het vervolgprogramma GSA 2024 wordt uitgevoerd onder dezelfde voorwaarden en uitgangspunten als GSA 2015 – 2019, zoals benoemd in de bijlage. Dit betekent onder meer dat er sprake is van cofinanciering (80% gemeente - 20% schoolbestuur), met een maximale bijdrage van €50.000 per schoolgebouw voor PO/SO en € 4.400 per lokaal voor VO-schoolgebouwen. De cofinanciering is van toepassing na aftrek van toegekende SUVIS-subsidie.
3.3 Tijdelijke huisvesting/ strategische voorraad Voor alle schoolgebouwen die deelnemen aan GSA wordt een goede afweging gemaakt of investering gerechtvaardigd is. Voor scholen die naar verwachting binnen 8 jaar uit een schoolgebouw vertrekken dat na deze tijd deel uit blijft maken van de onderwijsvoorraad wordt een specifieke regeling getroffen. Het betreft een kostenverdeling met terugloopregeling, waarbij wanneer de school eerder uit het gebouw gaat dan bij het begin van de investering gedacht, de school een evenredig deel van de investering terugkrijgt. Wanneer een school minder dan 8 jaar in een gebouw blijft en het gebouw daarna bovendien niet meer gebruikt wordt als onderwijshuisvesting geldt een andere afspraak. Samen met de school wordt gekeken welke minimale investeringen gedaan kunnen worden om in de tijd dat de school nog in het gebouw gehuisvest is de luchtkwaliteit toch te kunnen verbeteren.
3.4 Verwachte resultaten Na afronding van het huidige programma GSA (2e fase) zijn 142 schoolgebouwen middels het programma voorzien van een gezond binnenklimaat. Bij een deel van de schoolgebouwen geldt dat de maatregelen worden uitgevoerd door de schoolbesturen zelf, dat de schoolbesturen op zeer korte termijn renovatie of nieuwbouw krijgen of dat de gemeente op andere manieren voorziet in een gezond binnenklimaat. Dit betekent na uitvoering van deze maatregelen circa 90 % van de schoolgebouwen in Amsterdam een gezond binnenklimaat heeft. Voor de overige 10 % onderzoekt de gemeente momenteel in hoeverre deze gebouwen beschikken over een gezond binnenklimaat of dat aanpassingen aan ventilatie noodzakelijk is. Omdat het huidige beschikbare investeringsbudget niet toereikend is voor eventuele maatregelen in deze schoolgebouwen, wordt een derde fase GSA voorbereid (zie hoofdstuk 5).
4.
Financiën
4.1 Overzicht budget Gezonde Schoolgebouwen Amsterdam Het totale investeringsbudget voor Gezonde Schoolgebouwen Amsterdam 2015 -2022 dat door de gemeenteraad ter beschikking is gesteld bedraagt € 44,3 miljoen (exclusief exploitatie, toets Gezonde Schoolgebouwen en Pilot VO). Hiervan is € 15,4 miljoen beschikbaar voor het programma GSA 20202022 (GSA 2e fase).
4.2 Investeringsraming vervolgprogramma GSA 2e fase De globaal geraamde investeringskosten voor het huidige programma GSA 2e fase bedragen € 26,1 miljoen, waar vanuit cofinanciering € 2,8 miljoen door schoolbesturen wordt bijgedragen. Om het budget van € 15,4 miljoen aan te vullen is SUVIS/ DUS-I aangevraagd en beschikt gekregen voor alle deelnemende schoolgebouwen. Daarnaast zijn aanvullende middelen aangevraagd bij de Voorjaarsnota 2023. De dekking voor € 23,3 miljoen (€26,1 – €2,8) is als volgt: - € 15,4 wordt gedekt uit het resterende budget GSA 2020 – 2023 - € 6,9 miljoen uit verwachte middelen subsidie (SUVIS/DUS-I) van het rijk - € 1,0 miljoen uit aanvullende middelen die opgenomen zijn bij de Voorjaarsnota 2023 in het investeringsportfolio Maatschappelijke Voorzieningen.
9
5.
Overzicht budget Gezonde Schoolgebouwen Amsterdam
Investeringskrediet GSA 2015 - 2019 2015 - 2019 (1e fase) Uitgaven 2015 - 2019 Restant GSA 2015 - 2019
€ 35,3 € 28,9 € 6,4
Investeringskrediet GSA 2020 - 2023 (2e fase) Restant GSA 2015 - 2019 Aanvullend krediet Totaal investeringskrediet 2020 - 2022 (2e fase)
€ 15,4
Totaal investeringskrediet GSA
€ 44,3
€ 6,4 € 9,0
Laatste uitbreiding GSA (3e fase)
Omdat de gemeente het belangrijk vindt dat alle schoolgebouwen in Amsterdam een goede luchtkwaliteit hebben heeft OJZD in 2022 bij alle schoolbesturen (nogmaals) geïnventariseerd of de ventilatiesystemen in alle gebouwen die zij in gebruik hebben voldoen aan het advies van het RIVM. Na uitvoering van een quick-scan naar aanleiding van deze oproep aangemelde scholen, is gebleken dat potentieel nog 18 schoolgebouwen in aanmerking komen voor deelname aan GSA. Deze schoolgebouwen zijn verspreid over de hele stad, met een kleine meerderheid in het Centrum en betreft voornamelijk gebouwen die in eerdere fasen van GSA niet mee wilden doen maar vanwege o.a. Corona dit besluit heroverwogen hebben. De verwachte kosten voor aanpak van deze 18 schoolgebouwen bedragen ca. € 11 miljoen. Daarnaast is een eerste inventarisatie gedaan bij nog 12 schoolgebouwen die in eerdere fasen niet mee hebben gedaan aan het programma, overwegend omdat zij op korte termijn vervangende nieuwbouw verwachten. Ook deze gebouwen zijn verspreid over de hele stad, met een kleine meerderheid in Nieuw-West. Deze onderzochte panden zijn naar verwachting minder dan 4 jaar in gebruik door het huidige schoolbestuur, waarna het pand danwel in de strategische voorraad komt, danwel wordt afgebroken. De verwachting is dat ca. de helft van deze gebouwen mee zal doen aan het programma GSA, waarvoor nog ca.
€3 miljoen nodig zal zijn. Dit brengt het totaal verwachte investering voor 18 + 6 schoolgebouwen op ca. € 14 miljoen. Naar verwachting vindt uitvoering verdeeld over ongeveer 4 jaar plaats. Uitvoering 2024 € 5 miljoen
10
Uitvoering 2025 € 4 miljoen
Uitvoering 2026 € 3 miljoen
Uitvoering 2027 € 2 miljoen
Voor minimaal 18 schoolgebouwen is al vastgesteld dat zij in aanmerking komen voor deelname aan het programma GSA. De gemiddelde doorlooptijd van deelname is 9 maanden, waarbij de uitvoering van maatregelen over het algemeen in de zomervakantie plaatsvindt. Daarom is, onder voorbehoud van beschikbaarheid van het budget, al gestart met de voorbereidingen voor uitvoering van deze gebouwen. Bij toekenning van het budget kan door deze tijdige voorbereiding de uitvoering vanaf de zomer van 2024 al plaatsvinden. De definitieve deelname van de overige 6 tot 12 schoolgebouwen aan de derde fase GSA en bijbehorende kosten zullen 2e kwartaal 2024 duidelijk zijn. Het huidige budget voor GSA is niet toereikend om werkzaamheden aan deze minimaal 18, maximaal 30 schoolgebouwen uit te voeren. Op 14 november 2023 heeft het college ingestemd met het beschikbaar stellen van € 14 miljoen uit het investeringsplafond Maatschappelijke Voorzieningen.
6.
Voor het programma GSA 3e fase zullen de in de bijlage bijgevoegde uitgangspunten betreffende cofinanciering, opbouw investeringsbudget en raamcontracten worden geactualiseerd naar prijspeil 2023. In voorbereiding op GSA 3e fase is gestart met de verkennende gesprekken met de schoolbesturen.
Met de overige circa 10 % van de schoolgebouwen waarbij door de schoolbesturen is aangegeven dat de luchtkwaliteit niet op orde is, is de gemeente in gesprek. Met het voortzetten van het programma GSA middels een derde fase GSA wordt beoogd de laatste ca. 10% van de schoolgebouwen ook te voorzien van een gezond binnenklimaat.
11
Conclusie
Sinds 2015 zijn met behulp van het programma Gezonde Schoolgebouwen Amsterdam 136 schoolgebouwen voorzien van een goed werkend balansventilatie systeem. Met de uitvoering van de schoolgebouwen die nu in voorbereiding zijn, zijn aan het eind van het huidige programma GSA (2e fase) 142 schoolgebouwen voorzien van een gezond binnenklimaat. Dit zijn 31 extra gebouwen ten opzichte van de oorspronkelijke ambitie. Aan het eind van de 2e fase GSA heeft circa 90% van de schoolgebouwen in de stad een goed werkend balansventilatiesysteem. Circa 35% van de schoolgebouwen in Amsterdam heeft dan deelgenomen aan het programma GSA en is hiermee door de gemeente Amsterdam van een gezonder binnenklimaat voorzien.