CConstaterende datAmsterdam
Koppel je AI →
Document · PDF

Bijlage 1 Najaarsnota 2024.pdf

Raadscommissie Sociaal, Economische zaken en Democratisering 4 december 2024, gemeente AmsterdamBij agendapunt: Vaststellen van de Najaarsnota 2024 (VN2024-016585)21.378 woorden

Open het PDF bij de gemeente ↗Naar de vergadering →

Tekst van het document

Uit het bestand gehaald, zonder opmaak, tabellen en afbeeldingen · deel 2 van 3

Najaarsnota 2024

42

H 2.7.2

2.7.2 Werk, participatie en inburgering Financiële afwijkingen

Reserves

(bedragen x € 1 miljoen)

Onttrekkingen reserves Begroting 2024

Begrotings­ wijziging Najaarsnota 2024

Najaarsnota 2024

Baten

42,2

0,0

42,2

Lasten

281,0

-2,2

278,9

Saldo van baten en lasten

-238,9

2,2

-236,7

Onttrekking

11,7

-0,3

11,5

Toevoeging

20,0

2,7

22,7

Saldo onttrekkingen en toevoegingen reserves

-8,3

-3,0

-11,2

-247,1

-0,8

-247,9

Totaal Programmaonderdeel 7.2 Werk, participatie en inburger

De onttrekkingen in dit programmaonderdeel dalen met € 0,3 miljoen naar € 11,5 miljoen. Dit komt door een lagere onttrekking aan de reserve coalitiemiddelen omdat voor communicatie minder projectleiding is aangetrokken ten behoeve van de doorontwikkeling masterplan Zuidoost ambitie 4 werk en economie.

Toevoegingen reserves De toevoegingen in dit programmaonderdeel stijgen met € 2,7 miljoen naar € 22,7 miljoen. Dit komt door hogere toevoeging aan de reserve Sociaal Werk om de dienstverlening op het gebied van Sociaal Werk de komende jaren op peil te kunnen houden.

De budgetafwijkingen in dit programmaonderdeel hebben een negatief effect van € 0,8 miljoen op de begroting. Het programmaonderdeel komt uit op een saldo van € 247,9 miljoen negatief.

Lasten De lasten in dit programmaonderdeel dalen met € 2,2 miljoen naar € 278,9 miljoen. Dit komt door: • Lagere lasten door ontvangen middelen vanuit het Rijk welke worden toegevoegd aan de reserve Sociaal Werk om de dienstverlening van Sociaal Werk op peil te kunnen houden in de komende jaren (€ 2,7 miljoen). • Overige afwijkingen lichten we niet verder toe, omdat de afzonderlijke afwijkingen kleiner zijn dan € 1,0 miljoen.

Najaarsnota 2024

43

H 2.7.3

2.7.3 Armoede en schuldhulp Financiële afwijkingen

Baten

(bedragen x € 1 miljoen)

De baten in dit programmaonderdeel stijgen met € 11,0 miljoen naar € 50,6 miljoen. Dit komt door hogere baten vanuit het Rijk voor de uitvoering en afhandeling van de toeslagenaffaire, daar staan hetzelfde bedrag als lasten tegenover en is daarmee saldo neutraal.

Begroting 2024

Begrotings­ wijziging Najaarsnota 2024

Najaarsnota 2024

Baten

39,6

11,0

50,6

Lasten

Lasten

174,4

13,4

187,8

Saldo van baten en lasten

-134,8

-2,4

-137,2

Onttrekking

8,7

0,0

8,7

Toevoeging

8,2

0,0

8,2

Saldo onttrekkingen en toevoegingen reserves

0,5

0,0

0,5

-134,3

-2,4

-136,7

De lasten in dit programmaonderdeel stijgen met € 13,4 miljoen naar € 187,8 miljoen. Dit komt door: • Hogere lasten voor de uitvoering en afhandeling van de toeslagenaffaire, daar staat hetzelfde bedrag als baten vanuit het Rijk tegenover en is daarmee saldo neutraal (€ 11,0 miljoen). • Hogere lasten door vanuit het Rijk ontvangen middelen voor alleenverdieners problematiek (€ 2,1 miljoen). • Overige afwijkingen lichten we niet verder toe, omdat de afzonderlijke afwijkingen kleiner zijn dan € 1,0 miljoen.

Totaal Programmaonderdeel 7.3 Armoede en schuldhulp

De budgetafwijkingen in dit programmaonderdeel hebben een negatief effect van € 2,4 miljoen op de begroting. Het programmaonderdeel komt uit op een saldo van € 136,7 miljoen negatief.

Najaarsnota 2024

44

H 2.7.4

2.7.4 Migratie, asiel en ongedocumenteerden Financiële afwijkingen

Baten

(bedragen x € 1 miljoen)

De baten in dit programmaonderdeel dalen met € 2,0 miljoen naar € 83,1 miljoen. Dit komt door lagere baten vanuit het Rijk omdat de oplevering van de nieuwe gemengde woonlocaties niet in 2024 maar in 2025 zal worden gerealiseerd.

Begroting 2024

Begrotings­ wijziging Najaarsnota 2024

Najaarsnota 2024

Baten

85,1

-2,0

83,1

Lasten

84,9

-1,8

83,1

Saldo van baten en lasten

0,2

-0,2

0,0

Onttrekking

0,0

0,0

0,0

Toevoeging

8,2

0,0

8,2

Saldo onttrekkingen en toevoegingen reserves

-8,2

0,0

-8,2

Totaal Programmaonderdeel 7.4 Migratie, asiel en ongedocumenteerden

-8,0

-0,2

-8,2

Lasten De lasten in dit programmaonderdeel dalen met € 1,8 miljoen naar € 83,1 miljoen. Dit komt door: • Lagere lasten omdat de oplevering van de nieuwe gemengde woonlocaties niet in 2024, maar in 2025 zal worden gerealiseerd (€ 2,0 miljoen). • Overige afwijkingen lichten we niet verder toe, omdat de afzonderlijke afwijkingen kleiner zijn dan € 1,0 miljoen.

De budgetafwijkingen in dit programmaonderdeel hebben een negatief effect van € 0,2 miljoen op de begroting. Het programmaonderdeel komt uit op een saldo van € 8,2 miljoen negatief.

Najaarsnota 2024

45

H 2.8

2.8

Veiligheid

(bedragen x € 1 miljoen) Begroting 2024

Begrotings­ wijziging Najaarsnota 2024

Najaarsnota 2024

Baten

37,4

-3,5

33,9

Lasten

300,2

-4,7

295,5

Saldo Baten en Lasten

-262,8

1,2

-261,6

Onttrekking

11,9

-0,9

11,0

Toevoeging

11,0

0,0

11,0

Saldo onttrekkingen en toevoegingen reserves

0,9

-0,9

0,0

-261,8

0,3

-261,5

Totaal Programma 8 Veiligheid

Financiële toelichting De budgetafwijkingen in dit programma hebben een positief effect van € 0,3 miljoen op de begroting. Het programma komt uit op een saldo van € 261,5 miljoen negatief. Per programmaonderdeel lichten we de afwijkingen toe.

Najaarsnota 2024

46

H 2.8.1

2.8.1 Brandweer en crisisbeheersing Financiële afwijkingen (bedragen x € 1 miljoen) Begroting 2024

Begrotings­ wijziging Najaarsnota 2024

Najaarsnota 2024

Baten

3,4

0,0

3,4

Lasten

97,5

0,0

97,5

Saldo van baten en lasten

-94,1

0,0

-94,1

Onttrekking

0,0

0,0

0,0

Toevoeging

0,0

0,0

0,0

Saldo onttrekkingen en toevoegingen reserves

0,0

0,0

0,0

-94,1

0,0

-94,1

Totaal Programmaonderdeel 8.1 Brandweer en crisisbeheersing

Er zijn geen budgetafwijkingen in dit programmaonderdeel.

Najaarsnota 2024

47

H 2.8.2

2.8.2 Openbare orde en veiligheid Financiële afwijkingen

Lasten

(bedragen x € 1 miljoen) Begroting 2024

Begrotings­ wijziging Najaarsnota 2024

Najaarsnota 2024

Baten

34,0

-3,5

30,5

Lasten

202,7

-4,7

198,0

Saldo van baten en lasten

-168,7

1,2

-167,5

Onttrekking

11,9

-0,9

11,0

Toevoeging

11,0

0,0

11,0

Saldo onttrekkingen en toevoegingen reserves

0,9

-0,9

0,0

-167,7

0,3

-167,5

Totaal Programmaonderdeel 8.2 Openbare orde en veiligheid

De budgetafwijkingen in dit programmaonderdeel hebben een positief effect van € 0,3 miljoen op de begroting. Het programmaonderdeel komt uit op een saldo van € 167,5 miljoen negatief.

Baten De baten in dit programmaonderdeel dalen met € 3,5 miljoen naar € 30,5 miljoen. Dit komt vooral door: • Lagere legesopbrengsten uit horeca en evenementen. De legesopbrengsten lopen sinds 2020 achter op de begroting. Uit onderzoek blijkt dat de begrote baten € 3,0 miljoen te hoog zijn geraamd. De begroting gaat uit van hogere aantallen dan in de afgelopen jaren daadwerkelijk zijn gerealiseerd. De verwachting is dat deze lijn zich zal voortzetten (€ 3,0 miljoen). • Overige afwijkingen worden niet verder toegelicht omdat deze lager zijn dan € 1,0 miljoen (€ 0,5 miljoen).

Najaarsnota 2024

De lasten in dit programmaonderdeel dalen met € 4,7 miljoen naar € 198,0 miljoen. Dit komt vooral door: • Lagere lasten doordat vacatures bij Toezicht en Handhaving niet zijn in te vullen (€ 1,8 miljoen). • Lagere lasten doordat € 1,0 miljoen wordt overgeheveld naar programmaonderdeel 6.3 ten behoeve van de inzet van regisseurs voor de Top600 en Veilig Alternatief door de gecertificeerde instellingen. Deze inzet is conform het ingediend bestedings­ plan coalitieakkoordmiddelen (€ 1,0 miljoen). • Lagere lasten doordat € 0,9 miljoen wordt overgeheveld naar andere programma­ onderdelen als gevolg van het door verdelen van de van het Rijk ontvangen middelen Preventie met Gezag. De lasten in programmaonderdeel 7.2 nemen toe met € 0,2 miljoen en de lasten in het programmaonderdeel 6.3 nemen met € 0,7 miljoen toe (€ 0,9 miljoen). • Lagere lasten voor de afbouw en huur van het Handhavingssteunpunt. Voor de verbouwing van het steunpunt heeft de eigenaar een omgevingsvergunning aangevraagd. De omgevingsvergunning wordt begin vierde kwartaal verwacht. De gemeente gaat het pand huren. De huur gaat in op het moment dat er een omgevingsvergunning is. Na de verlening van de omgevingsvergunning kan de gemeente starten met de afbouw en inrichting en zullen er kosten worden gemaakt. Tegenover deze lagere lasten staat een lagere bijdrage uit de reserve Verevening Onroerend Goed (€ 0,9 miljoen).

Reserves Onttrekkingen reserves De onttrekkingen in dit programmaonderdeel dalen met € 0,9 miljoen naar € 11,0 miljoen. Dit komt door een lagere onttrekking aan de reserve Verevening Onroerend Goed door de latere afbouw en oplevering van het Handhavingssteunpunt.

48

H 2.A

2.A Algemene dekkingsmiddelen

2024

Financiële toelichting (bedragen x € 1 miljoen) Begroting 2024

Begrotings­ wijziging Najaarsnota 2024

Najaarsnota 2024

Baten

4.047,6

78,2

4.125,8

Lasten

73,8

7,5

81,3

3.973,8

70,7

4.044,5

Onttrekking

140,6

-4,0

136,6

Toevoeging

129,1

-4,0

125,1

Saldo van onttrekkingen en toevoegingen

11,5

0,0

11,5

3.985,3

70,7

4.056,0

Saldo van baten en lasten

Totaal Programma A Algemene dekkingsmiddelen

De budgetafwijkingen in dit programma hebben een positief effect van € 70,7 miljoen op de begroting. Het programma komt uit op een saldo van € 4.056,0 miljoen positief. Per programmaonderdeel lichten we de afwijkingen toe.

Najaarsnota 2024

49

H 2.A.1

2.A.1 Lokale heffingen Financiële afwijkingen (bedragen x € 1 miljoen) Begroting 2024

Begrotings­ wijziging Najaarsnota 2024

Najaarsnota 2024

Baten

930,5

23,0

953,4

Lasten

35,2

1,5

36,7

Saldo van baten en lasten

895,3

21,5

916,7

Onttrekking

0,0

0,0

0,0

Toevoeging

0,0

0,0

0,0

Saldo onttrekkingen en toevoegingen reserves

0,0

0,0

0,0

895,3

21,5

916,7

Totaal Programmaonderdeel A.1 Lokale heffingen

De budgetafwijkingen in dit programmaonderdeel hebben een positief effect van € 21,5 miljoen op de begroting. Het programmaonderdeel komt uit op een saldo van € 916,7 miljoen positief.

Baten De baten in dit programmaonderdeel stijgen met € 23,0 miljoen naar € 953,4 miljoen. Dit komt door: • Hogere incidentele baten toeristenbelasting belastingjaar 2023 (€ 12,0 miljoen). De voor 2023 gehanteerde gecombineerde heffingsgrondslag, waarbij zowel een percentage van de overnachtingsprijs als een vast bedrag per persoon per overnachting werd gerekend, maakte het ramen van de baten complex, ook omdat er door corona geen ‘regulier’ belastingjaar is geweest met dezelfde heffings­ systematiek waar cijfermatig op kon worden voortgebouwd. Op basis van de verwerking en controle van de definitieve aangiften over 2023 wordt een incidenteel afwikkelresultaat van € 12,0 miljoen gemeld. Vanaf 2024 wordt de toeristenbelasting weer geheven op basis van de systematiek die Amsterdam tot 2020 heeft gehanteerd en die uitgaat van een percentage van de overnachtingsprijs. Deze vereenvoudiging verkleint het risico op grote afwijkingen ten opzichte van de ramingen. Najaarsnota 2024

• Hogere baten toeristenbelasting belastingjaar 2024 (€ 9,7 miljoen). Voor belastingjaar 2024 worden de geraamde opbrengsten geactualiseerd, mede op basis van de bijgestelde bezoekersprognose van Onderzoek en Statistiek, de uitbreiding van het areaal (oplevering van nieuwe hotels) en groei van particuliere vakantieverhuur. Het is op dit moment onzeker of het om structurele effecten gaat. Daar komt bij dat er forse verhoging van de btw op logies vanaf 2026 boven de markt hangt en het nog onduidelijk is hoe de branche hier mee om zal gaan. • Hogere baten invorderingsrente door een stijging van het wettelijke invorderings­ rentepercentage van 3% naar 4%. • Hogere baten vervolgingskosten door een hoger aantal aanmaningen en dwang­ bevelen, voortkomende uit doorgevoerde belastingverhogingen en uitbreiding van betaald-parkeergebieden en daarmee de uitbreiding van het handhavingsgebied (€ 1,5 miljoen). • Hogere baten parkeren (€ 1,1 miljoen). Er is sprake van hogere baten vanuit parkeerbelastingen en bezoekersparkeren dan op basis van historische gegevens is ingeschat, waarbij er ook sprake is van lager dan verwachte opbrengsten door naheffingsaanslagen. Dit komt omdat de nieuwe dienstverlener meer opstarttijd nodig had dan werd verwacht. • Lagere baten reclamebelasting (€ 0,7 miljoen).

Voor de reclamebelasting geldt een neerwaartse bijstelling die voortkomt uit een afwijking op oude belastingjaren (2022 en 2023). Een onderdeel van deze bijstelling betreft een risico van € 0,2 miljoen als gevolg van het niet op kunnen leggen van heffingen door niet goed werkende software. Het is nog onzeker of dit nog in 2024 kan worden hersteld of dat het in 2025 wordt opgelost. Het belastingjaar 2024 wordt begin 2025 opgelegd waarvoor eveneens een risico wordt gemeld van € 0,5 miljoen. Richting de jaarrekening zal duidelijk worden wat de omvang van de neerwaartse bijstelling zal zijn en in welke mate die structureel van aard is. • Lagere overige baten die afzonderlijk kleiner zijn dan € 1,0 miljoen lichten we verder niet toe (€ 0,6 miljoen).

50

H 2.A.1

Lasten De lasten in dit programmaonderdeel stijgen met € 1,5 miljoen naar € 36,7 miljoen. Dit komt door hogere lasten inhuur personeel. Intensivering van invorderingsproducten brengt hogere kosten met zich mee. Verder is er sprake van uitbreiding van handhavings­ gebieden (€ 1,5 miljoen).

Najaarsnota 2024

51

H 2.A.2

2.A.2 Gemeentefonds Financiële afwijkingen (bedragen x € 1 miljoen) Begroting 2024

Begrotings­ wijziging Najaarsnota 2024

Najaarsnota 2024

Baten

3.009,1

53,7

3.062,8

Lasten

0,0

0,0

0,0

3.009,1

53,7

3.062,8

Onttrekking

0,0

0,0

0,0

Toevoeging

0,0

0,0

0,0

Saldo onttrekkingen en toevoegingen reserves

0,0

0,0

0,0

3.009,1

53,7

3.062,8

Saldo van baten en lasten

Totaal Programmaonderdeel A.2 Gemeentefonds

De budgetafwijkingen in dit programmaonderdeel hebben een positief effect van € 53,7 miljoen op de begroting. Het programmaonderdeel komt uit op een saldo van € 3.062,8 miljoen positief.

Baten De baten in dit programmaonderdeel stijgen met € 53,7 miljoen naar € 3.062,8 miljoen. Dit komt door: • Hogere baten door een afrekening van de geraamde ruimte onder het Btwcompensatiefonds plafond 2024 (€ 31,3 miljoen). Als het Btw-compensatiefonds plafond wordt overschreden, komt het verschil ten laste van het gemeentefonds, bij een realisatie lager dan het plafond komt het verschil ten gunste van het gemeentefonds. In de geactualiseerde raming bij de Septembercirculaire 2024 wordt er ruimte onder het plafond geraamd.

Najaarsnota 2024

• Hogere baten door een actualisatie van de eigen verdiencapaciteit, gebaseerd op de WOZ-waardering van het onroerend goed in Amsterdam. In de meicirculaire werd een positief effect van € 10,6 miljoen geraamd. Vanwege eerdere jaren, waarin dit effect doorgaans werd verrekend met een negatief effect in de Septembercirculaire, hebben wij dit bedrag gereserveerd tot de publicatie van de Septembercirculaire. Deze circulaire toont echter geen tegenvaller, maar juist een meevaller van € 0,7 miljoen voor 2024. Dit resulteert in een totaal positief effect op het resultaat van € 11,3 miljoen. • Hogere baten door de actualisatie van de maatstaven van het gemeentefonds. De Septembercirculaire resulteert dit jaar in een positieve bijstelling voor Amsterdam voor het jaar 2024. Amsterdam presteert relatief beter dan andere gemeenten op het totaal van de zestig gemeentefondsmaatstaven. Deze herverdeling op basis van de actualisatie leidt tot een positief effect van € 5,1 miljoen. • Hogere baten vanuit het ingroeipad decentralisatieuitkering Maatschappelijke opvang (€ 3,2 miljoen). Deze baten volgen uit compensatie-afspraken rondom de negatieve effecten vanuit de aanpassing van het verdeelmodel (september 2023) voor de gemeente Amsterdam. Deze compensatie volgt een ingroeipad over de periode 2023-2025. • Hogere baten door alleenverdienersproblematiek 2023-2024 (€ 2,1 miljoen).

Gemeenten kunnen financiële ondersteuning bieden aan huishoudens die als gevolg van de alleenverdienersproblematiek in 2023 en 2024 onder het bestaansminimum uitkomen. Via deze decentralisatie-uitkering ontvangen gemeenten budget om aan de betreffendehuishoudens bijzondere bijstand te verstrekken. • Hogere baten door overige wijzigingen in de integratie- en decentralisatieuitkeringen en in de taakmutaties (€ 0,6 miljoen).

52

H 2.A.3

2.A.3 Treasury en deelnemingen Financiële afwijkingen (bedragen x € 1 miljoen) Begroting 2024

Begrotings­ wijziging Najaarsnota 2024

Najaarsnota 2024

Baten

98,5

0,0

98,5

Lasten

24,3

0,0

24,3

Saldo van baten en lasten

74,2

0,0

74,2

Onttrekking

0,0

0,0

0,0

Toevoeging

0,0

0,0

0,0

Saldo onttrekkingen en toevoegingen reserves

0,0

0,0

0,0

Totaal Programmaonderdeel A.3 Treasury en deelnemingen

74,2

0,0

74,2

Er zijn geen budgetafwijkingen in dit programmaonderdeel.

Najaarsnota 2024

53

H 2.A.4

2.A.4 Overige eigen middelen en onvoorzien Financiële afwijkingen

Reserves

(bedragen x € 1 miljoen)

Onttrekkingen reserves Begroting 2024

Begrotings­ wijziging Najaarsnota 2024

Najaarsnota 2024

Baten

9,5

1,6

11,1

Lasten

14,3

6,0

20,3

Saldo van baten en lasten

-4,8

-4,4

-9,2

Onttrekking

140,6

-4,0

136,6

Toevoeging

129,1

-4,0

125,1

Saldo onttrekkingen en toevoegingen reserves

11,5

0,0

11,5

Totaal Programmaonderdeel A.4 Overige eigen middelen en onvoorzien

6,7

-4,4

2,3

De onttrekkingen in dit programmaonderdeel dalen met € 4,0 miljoen naar € 136,6 miljoen. Dit komt door lagere onttrekkingen aan de algemene reserve. De toevoegingen aan de algemene reserve verlagen wij met hetzelfde bedrag, om per saldo een neutraal effect op de algemene reserve te bereiken.

Toevoegingen reserves De toevoegingen in dit programmaonderdeel dalen met € 4,0 miljoen naar € 125,1 miljoen. Dit komt door lagere toevoegingen aan de algemene reserve. De onttrekkingen aan de algemene reserve verlagen wij met hetzelfde bedrag, om per saldo een neutraal effect op de algemene reserve te bereiken.

De budgetafwijkingen in dit programmaonderdeel hebben een negatief effect van € 4,4 miljoen op de begroting. Het programmaonderdeel komt uit op een saldo van € 2,3 miljoen positief.

Baten De baten in dit programmaonderdeel stijgen met € 1,6 miljoen naar € 11,1 miljoen. Dit komt door een vrijval van de voorziening juridische risico's. Vanwege het vertrouwelijke karakter van deze voorziening lichten we dit verder niet toe.

Lasten De lasten in dit programmaonderdeel stijgen met € 6,0 miljoen naar € 20,3 miljoen. Dit komt door een toevoeging aan de voorziening verlofsparen vanuit financieel technische afwikkelingen voorvloeiende uit Cao-bepalingen.

Najaarsnota 2024

54

H 2.B

2.B

Bestuur en organisatie

(bedragen x € 1 miljoen) Begroting 2024

Begrotings­ wijziging Najaarsnota 2024

Najaarsnota 2024

Baten

61,8

1,6

63,4

Lasten

895,8

26,1

922,0

Saldo van baten en lasten

-834,0

-24,5

-858,5

Onttrekking

74,5

-1,4

73,0

Toevoeging

13,5

0,0

13,5

Saldo van onttrekkingen en toevoegingen

61,0

-1,4

59,6

Totaal Programma B Bestuur en organisatie

-773,0

-26,0

-799,0

Financiële toelichting De budgetafwijkingen in dit programma hebben een negatief effect van € 26,0 miljoen op de begroting. Het programma komt uit op een saldo van € 799,0 miljoen negatief. Per programmaonderdeel lichten we de afwijkingen toe.

Najaarsnota 2024

55

H 2.B.1

2.B.1 Dienstverlening Financiële afwijkingen

Baten

(bedragen x € 1 miljoen)

De baten in dit programmaonderdeel stijgen met € 1,6 miljoen naar € 49,2 miljoen. Dit komt door hogere legesbaten bij burgerzaken doordat het aantal reisdocumenten hoger is dan begroot.

Begroting 2024

Begrotings­ wijziging Najaarsnota 2024

Najaarsnota 2024

Baten

47,6

1,6

49,2

Lasten

93,5

2,7

96,2

Saldo van baten en lasten

-45,9

-1,1

-46,9

Onttrekking

4,2

0,8

5,0

Toevoeging

1,5

0,0

1,5

Saldo onttrekkingen en toevoegingen reserves

2,7

0,8

3,5

Totaal Programmaonderdeel B.1 Dienstverlening

-43,2

-0,2

-43,4

Lasten

De budgetafwijkingen in dit programmaonderdeel hebben een negatief effect van € 0,2 miljoen op de begroting. Het programmaonderdeel komt uit op een saldo van € 43,4 miljoen negatief.

Najaarsnota 2024

De totale lasten in dit programmaonderdeel stijgen met € 2,7 miljoen naar € 96,2 miljoen. Dit komt door: • Hogere Rijksafdrachten door hogere leges burgerzaken (€ 1,3 miljoen). • Hogere lasten door ICT-projectuitgaven voor de doorontwikkeling van het subsidie­ beheersysteem (€ 0,8 miljoen). • Overige afwijkingen lichten we niet verder toe, omdat de afzonderlijke afwijkingen kleiner zijn dan € 1,0 miljoen.

Onttrekking reserves De onttrekkingen aan de egalisatiereserve XaaS nemen toe met € 0,8 miljoen voor de projectuitgaven voor de doorontwikkeling van het subsidiesysteem.

56

H 2.B.2

2.B.2 Horizontaal thema Digitale stad en overheid Financiële afwijkingen (bedragen x € 1 miljoen) Begroting 2024

Begrotings­ wijziging Najaarsnota 2024

Najaarsnota 2024

Baten

0,5

0,0

0,5

Lasten

40,5

4,5

45,0

Saldo van baten en lasten

-40,0

-4,5

-44,5

Onttrekking

0,2

0,0

0,2

Toevoeging

2,3

0,0

2,3

Saldo onttrekkingen en toevoegingen reserves

-2,2

0,0

-2,2

Totaal Programmaonderdeel B.2 Horizontaal thema Digitale stad en overheid

-42,2

-4,5

-46,7

De budgetafwijkingen in dit programmaonderdeel hebben een negatief effect van € 4,5 miljoen op de begroting. Het programmaonderdeel komt uit op een saldo van € 46,7 miljoen negatief.

Lasten De lasten in dit programmaonderdeel stijgen met € 4,5 miljoen naar € 45,0 miljoen. Dit komt door: • Hogere lasten vooral door extra inhuur vanwege langdurig zieken (€ 1,2 miljoen). • Hogere lasten door extra personele capaciteit die noodzakelijk is om de benodigde voortgang te bereiken op de digitale opgaven van met name Stedelijke Ontwikkeling en Beheer Openbare Ruimte (€ 3,3 miljoen).

Najaarsnota 2024

57

H 2.B.3

2.B.3 Horizontaal thema Democratisering Financiële afwijkingen (bedragen x € 1 miljoen) Begroting 2024

Begrotings­ wijziging Najaarsnota 2024

Najaarsnota 2024

Baten

0,0

0,0

0,0

Lasten

19,4

0,0

19,4

Saldo van baten en lasten

-19,4

0,0

-19,4

Onttrekking

7,3

0,0

7,3

Toevoeging

0,0

0,0

0,0

Saldo onttrekkingen en toevoegingen reserves

7,3

0,0

7,3

-12,0

0,0

-12,0

Totaal Programmaonderdeel B.3 Horizontaal thema Democratisering

Er zijn geen budgetafwijkingen in dit programmaonderdeel.

Najaarsnota 2024

58

H 2.B.4

2.B.4 Bestuur Financiële afwijkingen (bedragen x € 1 miljoen) Begroting 2024

Begrotings­ wijziging Najaarsnota 2024

Najaarsnota 2024

Baten

0,6

0,0

0,6

Lasten

34,4

4,8

39,2

Saldo van baten en lasten

-33,8

-4,8

-38,6

Onttrekking

0,1

0,0

0,1

Toevoeging

0,0

0,0

0,0

Saldo onttrekkingen en toevoegingen reserves

0,1

0,0

0,1

-33,7

-4,8

-38,5

Totaal Programmaonderdeel B.4 Bestuur

De budgetafwijkingen in dit programmaonderdeel hebben een negatief effect van € 4,8 miljoen op de begroting. Het programmaonderdeel komt uit op een saldo van € 38,5 miljoen negatief.

Lasten De lasten in dit programmaonderdeel stijgen met € 4,8 miljoen naar € 39,2 miljoen. Dit komt door hogere lasten door een toevoeging aan de pensioenvoorziening voormalig bestuurders op basis van de meest recente berekening.

Najaarsnota 2024

59

H 2.B.5

2.B.5 Overhead Financiële afwijkingen (bedragen x € 1 miljoen) Begroting 2024

Begrotings­ wijziging Najaarsnota 2024

Najaarsnota 2024

Baten

12,6

0,0

12,6

Lasten

710,7

5,5

716,2

Saldo van baten en lasten

-698,1

-5,5

-703,6

Onttrekking

62,7

-2,3

60,4

Toevoeging

9,6

0,0

9,6

Saldo onttrekkingen en toevoegingen reserves

53,1

-2,3

50,8

-645,0

-7,8

-652,8

Totaal Programmaonderdeel B.5 Overhead

• Lagere lasten door vertraging in de uitvoering van de migratie van de projecten Digitale verbinding en Netwerkknooppunt. Deze uitgaven schuiven door naar 2025 (€ 2,3 miljoen). • De overige lasten zijn afzonderlijk kleiner dan € 1,0 miljoen en lichten we niet verder toe (€ 0,5 miljoen).

Reserves Onttrekkingen reserves De onttrekkingen in dit programmaonderdeel dalen met € 2,3 miljoen naar € 60,4 miljoen. Dit komt door een lagere onttrekking uit de egalisatiereserve XaaS door vertraging in de uitvoering van de migratie van de projecten Digitale verbinding en Netwerkknooppunt.

De budgetafwijkingen in dit programmaonderdeel hebben een negatief effect van € 7,8 miljoen op de begroting. Het programmaonderdeel komt uit op een saldo van € 652,8 miljoen negatief.

Lasten De lasten in dit programmaonderdeel stijgen met € 5,5 miljoen naar € 716,2 miljoen. Dit komt door: • Hogere lasten door stijgende ICT-kosten voor ondersteuning van onze medewerkers (€ 3,3 miljoen). • Hogere lasten door een toename van werkzaamheden door de veranderde maatschappelijke dynamiek op het gebied van inclusie en diversiteit en inzet op belangrijke thema’s als ongelijk investeren, masterplannen en duurzaamheid. Hierdoor is er een (tijdelijke) noodzaak om extra personele capaciteit in te zetten (€ 2,0 miljoen). • Hogere lasten door de krapte op de arbeidsmarkt. Om de continuïteit van de dienstverlening te kunnen blijven waarborgen is hiervoor extern personeel ingehuurd. Deze zijn duurder dan vast personeel (€ 1,0 miljoen). • Hogere lasten voor de ondersteuning van Jeugd, Zorg en Diversiteit. Dit betreft een verschuiving vanuit programma 6 en is voor de gemeente dus neutraal (€ 1,0 miljoen). Najaarsnota 2024

60

H 2.B.6

2.B.6 Facilitair werken in de fysieke leefomgeving Financiële afwijkingen (bedragen x € 1 miljoen) Begroting 2024

Begrotings­ wijziging Najaarsnota 2024

Najaarsnota 2024

Baten

0,5

0,0

0,5

Lasten

-2,6

8,7

6,1

Saldo van baten en lasten

3,1

-8,7

-5,6

Onttrekking

0,0

0,0

0,0

Toevoeging

0,0

0,0

0,0

Saldo onttrekkingen en toevoegingen reserves

0,0

0,0

0,0

Totaal Programmaonderdeel B.6 Facilitair werken in de fysieke leefomgeving

3,1

-8,7

-5,6

De budgetafwijkingen in dit programmaonderdeel hebben een negatief effect van € 8,7 miljoen op de begroting. Het programmaonderdeel komt uit op een saldo van € 5,6 miljoen negatief.

Lasten De lasten in dit programmaonderdeel stijgen met € 8,7 miljoen naar € 6,1 miljoen. Dit komt door: • Hogere lasten door het niet kunnen realiseren van taakstellingen bij facilitaire werkzaamheden (het Ingenieursbureau). Vanaf 2025 zijn deze taakstellingen verwerkt bij de opdrachtgevers in programma’s 1 en 2 (€ 4,5 miljoen). • Hogere lasten door het realiseren van een lagere omzet als gevolg van de afspraak om de kosten van applicaties in het fysieke domein op andere wijze te dekken dan via het binnengemeentelijke uurtarief (€ 4,2 miljoen).

Najaarsnota 2024

61

3

H3

3

Personeel en organisatie

Salarissen De salarisbegroting bedraagt tijdens het opstellen van de Najaarsnota 2024 € 1.677 miljoen. De prognose bedraagt € 1.696 miljoen. Dit betekent een verwachte overschrijding van € 19 miljoen die wordt veroorzaakt door zowel verwachte onderschrijdingen als verwachte overschrijdingen binnen de organisatieonderdelen. De verwachte overschrijding wordt volledig gedekt vanuit interne doorbelastingen. Er is dus voldoende budget beschikbaar. In 2025 wordt een nieuwe financieel systeem in gebruik genomen. Na de ingebruikname wordt onderzocht of er een beter beeld van de interne doorbelastingen gecreëerd kan worden voor een transparanter beeld over de salarissen.

omdat de inzet van externen deels bepaald wordt door onvoorziene factoren zoals ziekte, piekbelasting en nieuwe urgente inhoudelijke opgaven. Bij de jaarrekening van 2024 wordt definitief gerapporteerd op hoe het verschil verder is ontwikkeld in 2024. Er wordt gewerkt aan een plan, waarin concrete acties, rollen en verantwoordelijkheden ten aanzien van realistisch ramen zijn opgenomen. De uitvoering hiervan wordt in 2025 meegenomen in het traject voor het opstellen van de Begroting 2026, waarbij specifieke aandacht wordt besteed om deze beter in lijn te brengen met het Jaarverslag 2026.

Binnen de organisatie blijft krapte op arbeidsmarkt een rol spelen in het moeilijk vervullen van vacatureruimte. Om de dienstverlening aan de stad geborgd te houden worden deze vacatures waar nodig ingevuld vanuit externe inzet.

Inhuur De verantwoording van externe inzet volgens het Protocol Externe Inzet geldt zowel voor externe inhuur zoals uitzendkrachten alsook voor een deel van de inhuur op opdrachten, de zzp’ers. Bij de Najaarsnota 2024 bedraagt de verwachte realisatie 2024 voor externe inzet € 156 miljoen, waarvan € 89 miljoen externe inhuur en € 67 miljoen inhuur op opdrachten (zzp’ers). De inhuurbegroting inclusief de najaarsnotamutaties bedraagt voor 2024 € 157 miljoen. Ondanks dat hier lijkt dat de verwachte realisatie en begroting nagenoeg op elkaar aan zullen sluiten is de verwachting dat de uiteindelijke realisatie hoger zal uitvallen dan de vastgestelde inhuurbegroting. De afgelopen jaren zagen we vaker een afwijking tussen de begrote externe inzet en de gerealiseerde externe inzet. Dit heeft uiteenlopende redenen, waarover de raad op 18 oktober 2023 geïnformeerd is. Het is bijvoorbeeld lastig om aan het begin van een jaar te begroten hoeveel externe inzet er gedurende een jaar precies nodig is, Najaarsnota 2024

63

4

H4

4

Investeringen

We geven in deze najaarsnota een prognose van onze investeringsuitgaven in 2024. De prognose wijkt beperkt af van de begroting en komt in totaliteit iets hoger uit. De prognose voor de domeinen Openbare ruimte en mobiliteit en Bestuur en organisatie is dat de uitgaven wat lager uitkomen dan geraamd. Voor domein Maatschappelijke voorzieningen is de prognose juist hoger. De definitieve afwijkingen blijken bij de jaarrekening en worden in de investeringsruimte van de komende jaren verdisconteerd.

Toelichting op de prognose voor Openbare ruimte en mobiliteit De prognose komt naar verwachting uit op € 388 miljoen. Dit is naar verwachting € 18 miljoen lager dan begroot. Dat betekent een realisatiegraad van 96%. De begroting inclusief overprogrammering is € 514 miljoen, wat betekent dat de overprogrammering 26,6% bedraagt. Dat is iets lager dan de 30% die normaliter wordt gehanteerd omdat een aantal bestedingen, waaronder de Oostbrug, zonder overprogrammering aan het portfolio zijn toegevoegd.

Investeringsuitgaven volgens de begroting De investeringsuitgaven in 2024 komen volgens de Begroting 2025 uit op € 662 miljoen. De prognose bij deze najaarsnota komt uit op € 674 miljoen. Onderstaande tabel maakt de onderverdeling van de begrote uitgaven over de domeinen inzichtelijk en laat daarnaast de prognose op dit moment zien.

Het grootste deel van de clusters van investeringen loopt in de pas met de begroting met een bestedingsvolume dat in de meeste gevallen tussen de netto en de bruto begroting (inclusief overprogrammering) van dat cluster ligt. Hieronder een overzicht van de grootste componenten.

(bedragen x € 1 miljoen)

(bedragen x € 1 miljoen) Stand Begroting1

Stand Najaarsnota (prognose)

Openbare ruimte en mobiliteit

406

388

Maatschappelijke voorzieningen

155

195

Bestuur en Organisatie

81

75

Overig

20

16

Totaal

662

674

Overprogrammering

178

Portfolio’s

840

De investeringsportfolio’s bij de begroting zijn geraamd op € 840 miljoen, inclusief € 178 miljoen overprogrammering. We passen overprogrammering toe, omdat de praktijk leert dat er altijd in zekere mate sprake zal zijn van vertraging in of uitstel van de uitvoering. Met overprogrammering voorkomen we dat we het gewenste uitgaven­ niveau niet waarmaken. We verwachten ongeveer rond de begroting uit te komen. 1

Begroting

Prognose 2024

Programma Bruggen en Kades

65,6

116%

Oranje Loper

13,5

119%

Programma’s Verhardingen

21,1

126%

Programma Civiel

8,2

110%

Programma VRI/VIS

10,0

131%

Metro- en Tramprojecten

9,2

126%

Afval en Grondstoffen

54,7

106%

Waternet

78,6

104%

Bij deze prognose geldt de kanttekening dat dit de meest waarschijnlijke uitkomst is. Langdurig onwerkbaar weer, onvoorziene uitloop aanbestedingsprocedures, claims en bijdragen van derden die net de jaargrens van de financiële administratie van Amsterdam overschrijden zijn het komende kwartaal van invloed op de daadwerkelijke uitkomst.

De uitgaven in 2024 voor investeringen zijn bij de Begroting 2025 bijgesteld

Najaarsnota 2024

65

H4

Een aantal clusters van investeringen blijft achter bij de netto begroting. Hieronder een overzicht. Uit de toelichting blijkt dat de oorzaak vooral door onvoorziene vertraging komt en dat de bestedingen voor het grootste deel doorschuiven naar het volgende jaar.

Bij gemeentelijk Vastgoed stagneert het grootste project (gebouw Jan van Bremenstraat) door opgestarte planontwikkeling in de nabije omgeving. Daarnaast zijn de uitgangs­ punten voor het Afvalpunt aan de Toetsenbordweg gewijzigd.

(bedragen x € 1 miljoen)

De investeringen van Stadswerken hebben voor het grootste deel betrekking op de vervanging van het wagenpark. Nog niet voor al het materieel blijkt duurzame vervanging beschikbaar. Daarnaast zijn een aantal voertuigen vervangen door goedkopere alternatieven. Tenslotte zit de aanschaf van een elektrische boot voor het onderhoud aan civiele constructies nog in de aanbestedingsfase.

Begroting

Prognose 2024

IJveren

9,2

3%

Openbare Verlichting

23,6

65%

Tunnels

31,7

69%

Gemeentelijk Vastgoed

6,3

17%

Stadswerken

6,9

46%

Programma groen incl SHP

11,8

38%

Het cluster met percentueel de grootste onderbesteding zijn de IJveren. Er wordt volgens prognose 3% besteed van het begrote kasritme 2024 van netto € 9,2 miljoen. De aanbesteding is eind 2022 mislukt. Het opnieuw aanbestedingsgereed maken is opgedragen aan het GVB, waarbij de aanbestedingsstrategie wordt aangepast op basis van de lessen uit de eerdere aanbesteding. Deze voorbereiding is relatief complex en neemt daardoor meer tijd in beslag dan verwacht. Bovendien worden de kosten in 2024 voor het grootste deel gedekt vanuit een ontvangen subsidie. Aanbestedingsperikelen doen zich ook voor in het cluster Openbare Verlichting. Bij de aanbesteding van het project overspanningen heeft tot twee keer toe de verliezende gegadigde een bezwaar ingediend. Bovendien bleek in de opstartfase van de uitvoering het bestek niet volledig. Dat moest eerst gerepareerd. Daarnaast is er, na start van het project, erg veel last van AIP-storingen. Dit is software die zowel de aannemer als de werkvoorbereiding gebruikt om de uitvoering te faciliteren. Bij de tunnels heeft de IJ-tunnel in de zomer enige tijd stilgelegen door een discussie over de aanpak en financiering. Daarnaast wordt naar verwachting de risicoreservering van de overige tunnelprojecten, met name bestemd voor de nieuwe verkeerscentrale, slechts beperkt aangesproken.

De uiteindelijke uitputting van de reservering is afhankelijk van mee- en tegenvallers over de hele looptijd van het project.

Najaarsnota 2024

Het programma Groen bestaat voor het grootste deel uit projecten uit het Stedelijk Huisvestingsprogramma Groen. De planning van een groot deel van deze projecten is niet volledig up to date en er wordt evenals voorgaande jaren een onderbesteding verwacht. De planning wordt in de volgende investeringsronde bijgewerkt en vertaald naar een realistischer kasritme.

Toelichting op de prognose voor Maatschappelijke voorzieningen De prognose komt naar verwachting uit op € 195,0 miljoen. Dit is naar verwachting € 6,1 miljoen lager dan begroot ten opzichte van het opgegeven portfolio inclusief overprogrammering en € 40 miljoen hoger dan de investeringsruimte exclusief overprogrammering. In de prognose zitten nog een aantal onzekerheden met betrekking tot de realisatie van de uitgaven voor projecten. Dit betreft onder andere de voortgang van projecten in de gebiedsontwikkeling, lopende juridische procedures en mogelijke verwerving van bestaande panden om in te zetten voor Maatschappelijke Voorzieningen. Het reguliere deel van het portfolio bevat investeringen in onderwijshuisvesting, jeugd, zorg en basisvoorzieningen, sportvoorzieningen en cultuurvoorzieningen in de wijk. De verwachte uitgaven in het reguliere portfolio komen € 3,4 miljoen lager uit dan de begrote uitgaven voor 2024. Dit wordt met name veroorzaakt doordat de investerings­ uitgaven in de reguliere uitgaven voor Sport die iets achter blijven bij de begroting door vertraging in de uitvoering van projecten Sport.

Dit betreft onder andere: • de optimalisatie de bouw van de nieuwe sporthal Meidoornweg in Noord • de renovatie en verduurzaming van het botenhuis van de Bosbaan en de werkzaamheden aan de Bosbaan zelf • de uitbreiding van sportpark Kadoelen • de herinrichting van het Bijlmer Sportpark • de herontwikkeling van sportpark Ookmeer • de herontwikkeling van sportpark Spieringhorn 66

H4

De specials betreffen grote investeringen in sport- en cultuurvoorzieningen met een grootstedelijk en soms nationaal of internationaal bereik. De verwachte uitgaven voor de specials komen naar verwachting € 4,2 miljoen lager uit dan de begroting. Dit wordt veroorzaakt door lagere verwachte uitgaven in 2024 voor het de renovatie en verduurzaming van het De Mirandabad en de Jaap Edenbaan door vertraging in de uitvoering van deze projecten. Verder zijn er minder uitgaven voor de renovatie van het Amsterdam Museum door vertraging van dit project door een rechtszaak. In het portfolio Maatschappelijke Voorzieningen is rekening gehouden met een over­ programmering van 30%. De prognose van de uitgaven voor portfolio Maatschappelijke Voorzieningen komt naar verwachting uit op 97% van de begrote uitgaven inclusief overprogrammering en is daarmee 27% hoger dan de investerings­ruimte voor 2024. Verwacht wordt dat deze afwijking kan worden ingepast in de beschikbare meerjarige investeringsruimte. De investeringsruimte wordt meerjarig vastgesteld. Deze bedraagt voor het deelportfolio Maatschappelijke Voorzieningen gemiddeld rond € 269 miljoen. Bij de jaarrekening 2024 zal de uiteindelijke realisatie van de investeringsuitgaven worden bepaald. Op basis hiervan zullen de investeringsuitgaven meerjarig worden ingepast in de beschikbare ruimte.

Dan zal ook de verdeling van de investeringsruimte over de jaren en de toe te passen overprogrammering tegen het licht gehouden worden.

Toelichting op de prognose voor Bestuur en organisatie De investeringsuitgaven komen naar verwachting uit op circa € 75 miljoen. Dit is € 29 miljoen lager dan begroot ten opzichte van het opgegeven portfolio inclusief overprogrammering. Het verschil is € 6 miljoen ten opzichte van de investeringsruimte exclusief overprogrammering. Dit wordt voor een groot deel veroorzaakt door vertraging in de uitgaven voor de ambtelijke huisvesting onder andere omdat bouwplannen aangepast moesten worden door stijgende bouwkosten. Ook zien we dat investeringsprojecten in onze digitale voorzieningen en verbindingen een langere doorlooptijd hebben. Deze blijken vaak complexer dan vooraf wordt voorzien. De hogere/lagere uitgaven doen zich voor bij de volgende investeringen: • € 18 miljoen lagere uitgaven voor huisvesting zoals de transitie werven en plint stadhuis • € 6 miljoen lagere uitgaven voor de vervanging van kantoorinrichting en -inventaris • € 5 miljoen lagere uitgaven voor digitale voorzieningen en verbindingen • € 2 miljoen hogere uitgaven voor specifieke hardware voor het ruimtelijk domein

Najaarsnota 2024

Boven op de begrote investeringsruimte van € 81 miljoen houden we rekening met een overprogrammering van € 23 miljoen, ofwel 29%. Op basis van het huidige uitgavenniveau wordt met dit percentage het verwachte uitgavenniveau gehaald.

Toelichting op de prognose voor Overige investeringen Investeringen programma 7 De investeringsuitgaven in programma 7 komen naar verwachting uit op € 7,6 miljoen. Dit is € 6,0 miljoen lager dan begroot. Deze lagere investeringsuitgaven in 2024 worden met name veroorzaakt door: • Verhuizing Stadsbank van Lening naar Anton de Komplein. Medio 2024 zijn middelen gealloceerd voor de verhuizing naar Anton de Komplein. Momenteel bevindt het project zich in de voorbereidende fase. De verwachting is dan ook dat voor 2024 beperkt tot geen kosten worden gemaakt (€ 3 miljoen lager). • Systeemvernieuwing Werk/Participatie en Inkomen (SVWI). We investeren in een nieuw registratiesysteem voor de begeleiding van bijstandsgerechtigden waarbij het eindbeeld is dat de burger zelf 24/7 online toegang heeft tot het eigen dossier. In september is met de technische oplevering van Basis een belangrijke mijlpaal gerealiseerd. Momenteel wordt de planning voor het vervolg uitgewerkt (€ 2,5 miljoen lager). Investeringen programma 8 De investeringsuitgaven komen naar verwachting uit op circa € 8,0 miljoen. Dit is € 1,4 miljoen hoger dan begroot. De hogere/lagere uitgaven doen zich voor bij de volgende investeringen: • Inrijbeperkende maatregelen verwachte uitgaven € 6,7 miljoen. Begroot was € 5,0 miljoen. Vorig jaar bleven de uitgaven achter. Hierop is een inhaalslag gedaan.

De totale uitgaven blijven binnen het krediet van € 12 miljoen. • Patrouilleboot verwachte uitgaven € 0,3 miljoen. Begroot was € 1,1 miljoen. Lagere uitgaven in verband met uitlopen aanbesteding, het verschil € 800K schuift door naar 2025. • Wagenpark verwachte uitgaven ruim € 1 miljoen. Begroot was € 0,5 miljoen. Er wordt nagegaan of schuif in de bedragen van de jaarschijven mogelijk is.

67

5

H5

5

Financiële overzichten 5.1

Verloopstaat reserves

70

5.2

Verloopstaat voorzieningen

77

69

H 5.1

5.1

Verloopstaat reserves

(bedragen x € 1 miljoen) Programmaonderdeel, naam en doel reserve

ID-nr

Instel­ lingsjaar

Soort reserve

Maximaal toegestane omvang

Reke­ ning 2023

Toe­ voe­ ging

Ont­ trek­ king

Vrijval

Verwachte stand ultimo 2024

1.1 Ruimtelijke ontwikkeling

70052

2020

Overige bestemmingsreserve

4,9

2,3

0,0

-1,2

0,0

1,2

74002

2004

Egalisatiereserve

n.v.t.

638,6

63,8

-71,1

-30,2

601,1

Reserve IJ-oeververbinding Overkoepelend programmamanagement Sprong over het IJ. 1.2 Grond

Reserve Vereveningsfonds Een deel van de reserve is benodigd als weerstandsvermogen en ter dekking van vastgestelde (voor)investeringen. Het resterende deel is de vereveningsruimte en is beschikbaar voor nieuwe investeringen in het kader van de gebiedsontwikkeling. 1.2 Grond

77002

2004

Egalisatiereserve

n.v.t.

185,2

8,7

-25,2

0,0

168,7

n.v.t. 4.705,4

82,5

-98,0

0,0

4.690,0

Reserve Zuidas bijdrage dok en grondexploitaties Dekking van de gebiedsontwikkeling op de Zuidas en de bijdrage van de gemeente Amsterdam aan de ontwikkeling van Zuidas Dok. 1.3 Erfpacht

74001

2004

Financieringsreserve

2019

Financieringsreserve

De maximale omvang is de omvang van de grondwaarde van in erfpacht uitgegeven grond waarvan de erfpachtcanonbetaling niet is afgekocht

800,5

263,7

-3,3

0,0

1.060,8

74041

2015

Overige bestemmingsreserve

n.v.t.

7,9

0,0

-0,2

-0,4

7,4

76006

2004

Overige bestemmingsreserve

n.v.t.

22,2

0,0

-8,1

0,0

14,1

Reserve afkoopsommen erfpacht Deze reserve dient voor de financiering van de waarde van de in erfpacht uitgegeven gronden. 1.3 Erfpacht

74050

Reserve financiering erfpachtgrond Het doel is zoveel mogelijk in erfpacht uitgegeven grond te financieren met eigen vermogen. 1.4 Bouwen en wonen Reserve Actieplan bouwstimulering Alloceren van middelen voor het stimuleren van woningbouw in Amsterdam. 1.4 Bouwen en wonen

Reserve Corporatiebudget Het Corporatiebudget wordt primair ingezet t.b.v. onrendabele vastgoedinvesteringen in de stedelijke vernieuwingsgebieden in Nieuw-West, in de Kolenkitbuurt in West, De Banne en Nieuwendam-Noord in Noord. Corporaties kunnen op projectbasis subsidies aanvragen.

Najaarsnota 2024

70

H 5.1

Programmaonderdeel, naam en doel reserve

ID-nr

Instel­ lingsjaar

Soort reserve

Maximaal toegestane omvang

Reke­ ning 2023

Toe­ voe­ ging

Ont­ trek­ king

Vrijval

Verwachte stand ultimo 2024

1.4 Bouwen en wonen

76007

2021

Overige bestemmingsreserve

n.v.t.

1,4

0,6

-0,9

0,0

1,1

Reserve Wooncoöperatieven Het beschikbaar stellen van middelen voor de voorziening die gevormd wordt tegenover verstrekte leningen aan wooncoöperatieven en het dekken van beheerkosten SvN. 1.4 Bouwen en wonen

76050

2016

Overige bestemmingsreserve

n.v.t.

0,1

0,0

-0,1

0,0

0,0

71005

2015

Financieringsreserve

n.v.t.

48,5

2,7

-1,0

0,0

50,1

2015

Financieringsreserve

n.v.t.

10,4

0,4

-4,0

0,0

6,7

n.v.t.

118,3

0,0

-9,6

0,0

108,7

Stedelijke reserve Wonen boven winkels en bedrijven Stimuleren van het creëren van woonruimte boven winkels en bedrijven. 1.5 Vastgoed

Financiering gemeentelijk vastgoed Dekking van een deel van de afschrijvingslasten van het vastgoed in eigendom van de gemeente. 1.6 Duurzaamheid en milieubeheer

67018

Reserve duurzaamheidsfonds Alloceren van middelen en het verstrekken van leningen ter bevordering van hernieuwbare energie en energiebesparing. 1.6 Duurzaamheid en milieubeheer

67060

2019

Overige bestemmingsreserve

Reserve Klimaatfonds Het in het kader van, en passend bij, de gemeentelijke rolopvatting ondersteunen van investeringen in de stad die bijdragen aan een rechtvaardige transitie naar een klimaatneutraal en aardgasvrij Amsterdam. 1.6 Duurzaamheid en milieubeheer

74040

2016

Egalisatiereserve

n.v.t.

67,6

1,4

-3,4

0,0

65,6

Stedelijke Bodemsanering en Nazorg Het reserveren van middelen voor de meerjarige stedelijke bodemsaneringsprogramma's en nazorgactiviteiten die conform gemaakte afspraken met het Rijk grotendeels vanuit Rijksmiddelen worden gefinancierd. 1.6 Duurzaamheid en milieubeheer

67811

2022

Overige bestemmingsreserve

7

10,0

1,2

0,0

0,0

11,2

70090

2023

Overige bestemmingsreserve

n.v.t.

176,0

12,0

-1,1

0,0

187,0

70025

2019

Egalisatiereserve

n.v.t.

16,9

89,6

-102,7

0,0

3,7

Reserve Laadinfra Het bestemmen van de door Total te ontvangen bijdragen voor de ontwikkeling van de laadinfrastructuur. 2.1 Verkeer, vervoer en parkeren Incidentele bijdragen Schaalsprong Het reserveren van middelen voor de meerjarige lasten van Schaalsprong investeringen. 2.1 Verkeer, vervoer en parkeren

Reserve Programma Stadsbehoud Deze reserve ondersteunt een programmatische aanpak voor het in stand houden van de openbare ruimte en infrastructuur, waaronder de arealen civiele constructies, verhardingen, verkeersystemen, groen, straatmeubilair, speelvoorzieningen en op termijn wegtunnels. 2.1 Verkeer, vervoer en parkeren

70027

2019

Overige bestemmingsreserve

n.v.t.

6,0

0,0

-0,7

0,0

5,3

Zuidelijke IJ-oevers (POR) De reserve is bestemd voor de voorbereiding en uitvoering van het Plan Openbare Ruimte Zuidelijke IJoever (Oosterdok en Stationsplein).

Najaarsnota 2024

71

H 5.1

Programmaonderdeel, naam en doel reserve

ID-nr

Instel­ lingsjaar

Soort reserve

Maximaal toegestane omvang

Reke­ ning 2023

Toe­ voe­ ging

Ont­ trek­ king

Vrijval

Verwachte stand ultimo 2024

2.1 Verkeer, vervoer en parkeren

70048

2007

Overige bestemmingsreserve

n.v.t.

7,3

0,0

-4,5

0,0

2,8

Leidseplein De gecoördineerde uitvoering van de herinrichting van het Leidseplein en omgeving binnen het samenwerkingsproject Leidseplein. Het uiteindelijke doel is om het gebied beter te laten functioneren als ontmoetingsplek en als cultureel centrum van Amsterdam. 2.1 Verkeer, vervoer en parkeren

70080

2019

Egalisatiereserve

n.v.t.

6,9

26,0

-29,4

0,0

3,5

Reserve achterstallig onderhoud, infrastructuur, openbare ruimte en groen Deze reserve ondersteunt een programmatische aanpak voor het wegwerken van grootschalig achterstallig onderhoud in de openbare ruimte en van de infrastructuur. De reserve is gevormd ter dekking van de aan bovengenoemde aanpak verbonden ingrepen en activiteiten, zoals onderzoek, handhaving, monitoring, brandweerorganisatie en innovatie. 2.1 Verkeer, vervoer en parkeren

70170

2017

Financieringsreserve

n.v.t.

182,9

10,3

-5,2

0,0

188,1

Financieringsreserve activa met maatschappelijk nut Inzet van de eigen bijdrage van de gemeente voor de dekking van investeringen in de openbare ruimte met een maatschapelijk nut. 2.1 Verkeer, vervoer en parkeren

70091

2023

Overige bestemmingsreserve

100

99,7

0,0

-3,3

0,0

96,4

70075

2017

Overige bestemmingsreserve

n.v.t.

2,4

0,0

0,0

0,0

2,4

83030

2015

Egalisatiereserve

n.v.t.

29,0

0,0

0,0

-29,0

0,0

83105

2017

Financieringsreserve

n.v.t.

11,6

0,0

0,0

-11,6

0,0

67042

2016

Egalisatiereserve

n.v.t.

0,3

0,0

-0,3

0,0

0,0

n.v.t.

9,4

0,0

-4,7

0,0

4,8

Reserve Sprong over het IJ (brug) Het reserveren van middelen voor de meerjarige lasten van investering Sprong over het IJ (brug). 2.2 Openbaar vervoer Reguliere vervanging IJveren Voor incidentele vervangingsinvesteringen in de veerverbindingen over het IJ. 2.3 Afval en reinigen openbare ruimte

Egalisatiereserve afval Reguleren van de over- en onderschrijding in het gesloten systeem van de afvalstoffenheffing. 2.3 Afval en reinigen openbare ruimte Financieringsreserve OAT Sluisbuurt Financieren afschrijvingslasten Ondergronds Afval Transport (OAT). 2.6 Groen en Dierenwelzijn

Reserve Herplantfonds De middelen worden ingezet voor compensatie van gekapte bomen, conform het vastgestelde beleid ten aanzien van compensatie en herplanting van bomen. 2.6 Groen en Dierenwelzijn

67050

2019

Overige bestemmingsreserve

Kwaliteitsimpuls Groen De reserve wordt gebruikt om te investeren in parken (groen). Doelstelling 11.3.1 Amsterdam is een stad voor mens, plant en dier met groene plekken in alle buurten en goed onderhouden parken en bos. 2.7 Riool en Drinkwater

96001

2006

Egalisatiereserve

n.v.t.

17,2

16,2

0,0

0,0

33,5

Reserve egalisatie drinkwatertarieven Waternet Het verevenen van bij het jaarverslag blijkende overschotten of tekorten met betrekking tot de drinkwatervoorziening voor burgers en bedrijven. Het streven is de overschotten of tekorten in volgende jaren te verevenen via tarieven. Daarnaast dient de reserve voor het afdekken van het risico van afwijkingen in het resultaat.

Najaarsnota 2024

72

H 5.1

Programmaonderdeel, naam en doel reserve

ID-nr

Instel­ lingsjaar

Soort reserve

Maximaal toegestane omvang

Reke­ ning 2023

Toe­ voe­ ging

Ont­ trek­ king

Vrijval

Verwachte stand ultimo 2024

3.1 Economie en innovatie

73015

2009

Egalisatiereserve

n.v.t.

0,2

0,2

-0,2

0,0

0,2

n.v.t.

5,4

0,0

-5,1

0,0

0,3

Amsterdams Promotiefonds voor cultuur en stadsinitiatieven Het realiseren van projecten waarvan de opzet is zowel de doelen van Holland Casino als van de gemeente te verwezenlijken. 3.1 Economie en innovatie

73031

2014

Overige bestemmingsreserve

Reserve Amsterdam Metropolitan Solutions Realiseren van een nieuw op te richten wetenschappelijk opleidings- en onderzoeksinstituut door kennisinstellingen en bedrijven op gebied van toegepaste technologie met als werknaam Amsterdam Metropolitan Solutions. 3.1 Economie en innovatie

73035

2015

Overige bestemmingsreserve

n.v.t.

13,3

0,0

-4,5

-4,6

4,1

12,0

9,0

3,0

0,0

0,0

12,0

n.v.t.

1,0

0,0

0,0

0,0

1,0

0,0

7,6

Reserve Economische Structuur- en Arbeidsmarktversterking (ESA) Het stimuleren van economische structuur- en arbeidsmarktversterking conform het door de gemeenteraad vastgestelde bestedingskader 3.1 Economie en innovatie

73036

2021

Financieringsreserve

Financieringsreserve ROM InWest Deze reserve dient als financiering met eigen vermogen ten behoeve deelname aan de Regionale Ontwikkelingsmaatschappij Metropoolregio InWest. 3.1 Economie en innovatie

73037

2022

Overige bestemmingsreserve

Reserve Metropoolregio Amsterdam Middelen reserveren die door de gemeente Amsterdam beschikbaar zijn gesteld voor de activiteiten van het samenwerkingsverband Metropoolregio Amsterdam en nog niet extern verplicht. 3.2 Kunst en cultuur

73059

2014

Egalisatiereserve

n.v.t.

5,6

2,0

0,0

Egalisatiereserve Kunstenplan Om de vier jaar worden in de Hoofdlijnen Kunst en Cultuur de nieuwe beleidsdoelstellingen voor de komende vier jaar bepaald. De doelstelling van deze systeemreserve volgt de doelstellingen van elk nieuw Kunstenplan. 4.1 Sport

56027

2015

Financieringsreserve

n.v.t.

6,1

0,0

-0,8

0,0

5,3

56080

2014

Overige bestemmingsreserve

n.v.t.

3,5

0,0

-0,4

0,0

3,1

57054

2021

Overige bestemmingsreserve

4,5

3,5

0,0

-0,5

0,0

3,0

Financieringsreserve sportaccommodaties De reserve is de dekking voor de afschrijvingslasten van de kredieten voor het Sportaccommodatiefonds. 4.1 Sport Reserve sportevenementen Middelen bestemmen voor toekomstige topsportevenementen, zoals het EK 2020. 6.1 Basisvoorzieningen

Reserve Streeklaboratoria Het uitvoeren van vervolgonderzoek naar de effecten van de Corona pandemie en voorbereiden van het Streeklaboratorium en de andere laboratoria in Amsterdam op een eventuele volgende gezondheidscrisis. 6.1 Basisvoorzieningen

90089

2021

Overige bestemmingsreserve

Niet bepaald

0,7

0,0

0,0

-0,7

0,0

Reserve vastgoed Weesp Dekking van toekomstige exploitatietekorten van maatschappelijke organisaties voor gemeentelijk vastgoed in Weesp middels subsidieverstrekking.

Najaarsnota 2024

73

H 5.1

Maximaal toegestane omvang

Reke­ ning 2023

Toe­ voe­ ging

Ont­ trek­ king

Vrijval

Verwachte stand ultimo 2024

2006

Egalisatiereserve 10% van het budget voor de WMO openeinde regelingen in het betreffende boekjaar

34,5

9,0

-10,7

0,0

32,8

2022

Egalisatiereserve

15,4

11,3

-8,6

0,0

18,1

Programmaonderdeel, naam en doel reserve

ID-nr

Instel­ lingsjaar

6.3 Individuele voorzieningen

55044

55805

Soort reserve

Reserve egalisatie WMO Opvangen fluctuaties WMO openeinde regelingen. 6.3 Individuele voorzieningen

20,0

Egalisatiereserve Parlementaire Ondervragingscommissie Kinderopvangtoeslag Het egaliseren van de door het rijk te ontvangen POK-middelen en uitgaven hiervan voor extra ondersteuning van mensen in kwetsbare posities en voorkomen dat mensen in zo’n positie terecht komen. 6.3 Individuele voorzieningen

55804

2022

Egalisatiereserve

17,5

10,6

0,0

-6,2

0,0

4,5

n.v.t.

119,3

28,5

-4,1

-41,3

102,3

-2,3

0,0

10,9

Egalisatiereserve Jeugd Het opvangen van fluctuaties in de begroting van de uitvoering van de Jeugdwet om tot een stabieler meerjarenbeeld te komen. 7.1 Inkomensregelingen

52050

2004

Egalisatiereserve

Reserve egalisatie inkomensdeel en conjunctuur Egaliseren van overschotten en tekorten voortvloeiend uit de uitvoering van de Participatiewet voor het inkomensdeel (bijstandsuitkeringen), uitvoering Iedereen Kans op Werk en doorlopende uitvoeringskosten Tozo. 7.2 Werk, participatie en inburger

53064

2018

Egalisatiereserve

De maximale omvang van de reserve is het maximale bedrag van 5% van de lasten van de Directie Werk op programmaonderdeel 7.2.

10,5

2,7

Reserve Sociaal Werk Egaliseren van overschotten en tekorten voortvloeiend uit de uitvoering van de Wet Sociaal Werk en de Participatiewet met als doel werk te bieden aan Amsterdammers met een arbeidsbeperking en indien nodig aanvullend te investeren in Sociaal Werk. Het gaat om Amsterdammers met een arbeidsbeperking ofwel in dienst bij de sociale werkvoorziening (Stichting Pantar), ofwel via de gemeente direct gedetacheerd bij sociale firma’s of bij reguliere werkgevers. 7.2 Werk, participatie en inburger

53099

2024

Overige bestemmingsreserve

n.v.t.

0,0

20,0

-8,3

0,0

11,7

2024

Overige bestemmingsreserve

0

0,0

8,2

0,0

0,0

8,2

2019

Overige bestemmingsreserve

n.v.t.

8,5

3,0

0,0

0,0

11,5

1999

Egalisatiereserve

n.v.t.

5,2

8,4

-10,2

0,0

3,5

Reserve Iedereen Kans op Werk De reserve wordt gebruikt voor de dekking van de lasten van de uitvoering Iedereen Kans op Werk. 7.4 Migratie, Asiel en Ongedocumenteerden

52700

Reserve realisatie duurzame opvanglocaties De reserve wordt gebruikt voor de dekking van de lasten van de uitvoering Iedereen Kans op Werk 8.2 Openbare orde en veiligheid

26014

Reserve Amsterdam 750 De financiering van activiteiten rondom de viering van het 750-jarig bestaan van Amsterdam in 2025. 8.2 Openbare orde en veiligheid

87061

Verevening onroerend goed Dekken van de onrendabele top van panden die met een beleidsmatig doel worden aangeschaft (strategische aankopen) en egaliseren van exploitatieresultaten in de vastgoedportefeuille van stadsdeel Centrum. Dekken van fundamentele ingrepen in het kader van de aanpak binnenstad om toenemende drukte en daarmee gepaarde overlast te verminderen/reguleren.

Najaarsnota 2024

74

H 5.1

Programmaonderdeel, naam en doel reserve

ID-nr

Instel­ lingsjaar

Soort reserve

Maximaal toegestane omvang

Reke­ ning 2023

Toe­ voe­ ging

Ont­ trek­ king

Vrijval

Verwachte stand ultimo 2024

A.4 Overige eigen middelen en onvoorzien

12001

1995

Algemene reserve

Afhankelijk van de geinventariseerde risico's

312,8

0,0

126,1

-150,0

288,9

12003

nvt

Algemene reserve

n.v.t.

122,1

0,0

-122,1

0,0

0,0

Financieringsreserve

6,5

6,5

1,8

0,0

0,0

8,3

Financieringsreserve

Als het WRK een solvabiliteit van 25% heeft bereikt.

2,9

1,8

0,0

0,0

4,6

Algemene Reserve Een buffer voor het kunnen opvangen van niet structurele financiële tegenvallers. A.4 Overige eigen middelen en onvoorzien

Jaarrekeningresultaat Resultaatafwikkeling t-1 en resultaat t zijn onderdeel van de algemene reserve en op deze manier apart zichtbaar gemaakt. A.4 Overige eigen middelen en onvoorzien

12006

2000

Reserve financiering NV Zeedijk Het met eigen middelen financieren van de uitbreiding van de gemeentelijke deelneming in de NV Zeedijk. A.4 Overige eigen middelen en onvoorzien

12014

2021

Financieringsreserve WRK Investeren in het eigen vermogen van deelneming WRK uit de inkomsten van de garantiepremie zonder dat dit begrotingsruimte kost of gefinancierd wordt. A.4 Overige eigen middelen en onvoorzien

12015

2021

Financieringsreserve

n.v.t.

0,0

0,0

0,0

0,0

0,0

Egalisatiereserve

Geen maximale omvang omdat de omvang van de jaarlijks te ontvangen baten altijd onzeker is.

14,2

0,0

-14,2

0,0

0,0

Reserve verbeteren schuldpositie Schuldpositie van de gemeente verbeteren door een deel van het bezit te financieren met eigen vermogen. A.4 Overige eigen middelen en onvoorzien

12075

2019

Reserve overheveling gemeentefondsmiddelen september- en decembercirculaire Het reserveren van middelen afkomstig uit het gemeentefonds, die bij de september- en decembercirculaire worden toegekend, voor zover het niet gaat om de algemene uitkering. A.4 Overige eigen middelen en onvoorzien

12096

2007

Financieringsreserve

78,8

78,8

0,0

0,0

0,0

78,8

2008

Egalisatiereserve

n.v.t.

20,9

6,0

0,0

0,0

26,9

Reserve financiering deelneming GVB Het met eigen middelen financieren van de uitbreiding van de gemeentelijke deelneming in de NV GVB. A.4 Overige eigen middelen en onvoorzien

12100

Reserve frictiekosten 1 Stad 1 Opgave In 2013 is voor de dekking van verwachte frictiekosten voor diverse organisatieonderdelen in het kader van de operatie 1 Stad 1 Opgave een reserve ingesteld. Het betreft diverse maatregelen (21) die gepaard kunnen gaan met frictiekosten. A.4 Overige eigen middelen en onvoorzien

12158

2011

Financieringsreserve

11,3

11,3

0,0

0,0

0,0

11,3

12560

2014

Financieringsreserve

n.v.t.

19,0

0,0

0,0

-0,5

18,5

Reserve financiering lening NEMO Deze reserve dekt de gemeentelijke lening aan NEMO. A.4 Overige eigen middelen en onvoorzien

Amsterdams Investeringsfonds financieel Het fonds is opgezet om ontwikkelingen gericht op structuurversterking in de stad met een grote waarde voor Amsterdam te bevorderen. Het gaat daarbij om ontwikkelingen die zonder het fonds niet van de grond komen. Investeringen uit AIF dienen de stedelijke infrastructuur voor de toekomst te versterken en zich maatschappelijk en/of economisch terug te verdienen. Met het AIF financieel deel worden leningen gefinancierd die in het kader van de doelstelling zijn toegekend.

Najaarsnota 2024

75

H 5.1

Programmaonderdeel, naam en doel reserve

ID-nr

Instel­ lingsjaar

Soort reserve

Maximaal toegestane omvang

Reke­ ning 2023

Toe­ voe­ ging

Ont­ trek­ king

Vrijval

Verwachte stand ultimo 2024

A.4 Overige eigen middelen en onvoorzien

12561

2014

Egalisatiereserve

n.v.t.

0,6

0,0

-0,3

0,0

0,4

Amsterdams Investeringsfonds maatschappelijk Het fonds is opgezet om ontwikkelingen gericht op structuurversterking in de stad met een grote waarde voor Amsterdam te bevorderen. Het gaat daarbij om ontwikkelingen die zonder het fonds niet van de grond komen. Investeringen uit AIF dienen de stedelijke infrastructuur voor de toekomst te versterken en zich maatschappelijk en/of economisch terug te verdienen. Uit het AIF maatschappelijk deel worden subsidies verstrekt die in het kader van de doelstelling zijn toegekend. A.4 Overige eigen middelen en onvoorzien

12564

2022

Egalisatiereserve

De omvang wordt bepaald door specifiek besloten toevoegingen.

60,2

101,2

-102,3

-0,3

58,9

n.v.t.

12,6

32,0

-40,2

0,0

4,4

Financieringsreserve

n.v.t.

2,0

0,0

0,0

0,0

2,0

Reserve Coalitiemiddelen 22-26 De reserve coalitiemiddelen is bedoeld om de specifieke incidenteel aangewezen middelen in lijn met het coalitieakkoord 2022-2026 beschikbaar te houden. A.4 Overige eigen middelen en onvoorzien

12563

2021

Egalisatiereserve

Egalisatiereserve XaaS Omzetten kapitaallasten van XaaS-investeringen in exploitatielasten, om vertraging in de uitvoering van de investering te voorkomen. A.4 Overige eigen middelen en onvoorzien

12565

2021

Financieringsreserve Carré Het met eigen middelen financieren van de uitbreiding van de gemeentelijke deelneming in de Theater Carré. A.4 Overige eigen middelen en onvoorzien

12566

2024

Reserve vermogensopbouw

0

0,0

0,0

0,0

0,0

0,0

17204

2007

Egalisatiereserve

1,5

1,5

0,0

0,0

0,0

1,5

71004

2015

Financieringsreserve

n.v.t.

0,6

0,1

-0,1

0,0

0,6

2014

Egalisatiereserve

n.v.t.

4,6

0,0

-0,3

0,0

4,3

0,0

0,0

Reserve Vermogensopbouw De reserve heeft ten doel vermogen op te bouwen. B.4 Bestuur Raadsonderzoeken Dekking van de kosten als de gemeenteraad besluit tot een onderzoek. B.5 Overhead

Financiering huisvesting gemeentelijk apparaat Dekking van een deel van de afschrijvingslasten voor de huisvesting van de gemeentelijke organisatie. B.5 Overhead

71268

Reserve gemeentelijke huisvestingsprojecten Dekking van tijdelijke exploitatietekorten van de Businesscase III (verbouwing Stadhuis) en Businesscase IV (optimalisatie ambtenarenhuisvesting) en Transitieplan werven en overslagpunten. B.6 Facilitair werken in de fysieke omgeving

69003

2023

Egalisatiereserve

n.v.t.

0,0

0,0

0,0

Reserve facilitaire Dienstverlening Het reserveren van eventueel positief resultaat van IB/PMB in 2023 – 2025 en dat te gebruiken om opdrachtgevers te compenseren voor een mogelijk lager kwaliteitsniveau van dienstverlening van IB/PMB tijdens het ontwerpen, implementeren en monitoren van een normeringssystematiek. Totaal

Najaarsnota 2024

8.107,1

818,0

-593,1

-268,6

8.063,4

76

H 5.2

5.2

Verloopstaat voorzieningen

(bedragen x € 1 miljoen) Programmaonderdeel, naam en doel voorziening

ID-nr

1.1 Ruimtelijke ontwikkeling

67050

Instel­ Categorie voorziening Beginstand lingsjaar a, b, c, d of e1) 2024 2018

De tekst is automatisch uit het bestand gehaald en kan afwijken van het origineel (kolommen, tabellen en koppen lopen door elkaar). Het officiële stuk bij de gemeente is leidend. Bron: https://api.notubiz.nl/document/14847184/1