CConstaterende datAmsterdam
Koppel je AI →
Document · PDF

Beschrijvende analyse matching en loting voortgezet onderwijs Amsterdam 2021 voorlopig

Raadscommissie Werk Inkomen en Onderwijs 23 juni 2021, gemeente AmsterdamBij agendapunt: Uitslag Centrale Loting & Matching 2021 (ZD2021-005128)7.271 woorden

Open het PDF bij de gemeente ↗Naar de vergadering →

Tekst van het document

Uit het bestand gehaald, zonder opmaak, tabellen en afbeeldingen

Beschrijvende analyse matching en loting voortgezet onderwijs Amsterdam 2021∗

Bas van der Klaauw

Hessel Oosterbeek

∗

Deze versie: Mei 2021. Van der Klaauw is verbonden aan de VU Amsterdam, Oosterbeek aan de Universiteit van Amsterdam.

1

1

Inleiding

Op 6 april 2021 is de loting verricht voor de plaatsing van basisschoolleerlingen uit groep 8 die in Amsterdam naar een school in het voorgezet onderwijs willen. Sinds 2015 wordt daarbij gebruik gemaakt van het zogenoemde student-proposing Deferred Acceptance (DA) systeem. Evenals de voorgaande drie jaar was er dit jaar een plaatsingsgarantie voor leerlingen die een voorkeurslijst hebben ingeleverd waar minstens vier (vmbo-b, vmbo-b/k en vmbo-k), zes (vmbo-t en vmbo-t/havo) of 12 (havo, havo/vwo en vwo) scholen staan. Hiervoor stellen scholen 4% extra capaciteit beschikbaar. Een nieuw element in de procedure dit jaar is de zogenoemde staartverbetering. Hierbij wordt de ongebruikte extra capaciteit van de plaatsingsgarantie aangewend om leerlingen die aanvankelijk geplaatst zijn op een school die laag (posities 9 t/m 12 voor havo en vwo, 5 & 6 voor vmbo-t en 3 & 4 voor vmbo-b en vmbo-k) op hun voorkeurslijst staat, op een school te plaatsen die hoger op hun voorkeurslijst staat. Daarbij is eerst geprobeerd de plaatsing van leerlingen die op positie 12 geplaatst zijn te verbeteren, daarna de leerlingen die op positie 11 geplaatst zijn, en zo verder. Voor het maken van de reservelijsten is dezelfde procedure gevolgd als in 2020.

De reservelijsten worden pas aangesproken wanneer bij een school meer leerlingen geen gebruik maken van de aangeboden plek dan er extra zijn geplaatst vanwege de plaatsingsgarantie en de staartverbetering. In dit rapport bespreken we eerst het aantal leerlingen per advies, de capaciteit van de scholen en de opbouw van de voorkeurslijsten (sectie 2). Vervolgens bespreken we de allocatie van 2021 en vergelijken deze met de allocaties van voorgaande jaren (sectie 3). We eindigen met afsluitende opmerkingen (sectie 4).

2

Scholen en leerlingen

2.1

Aantal leerlingen per advies

Tabel 1 geeft een overzicht van de aantallen leerlingen die dit jaar en de voorgaande jaren meegedaan hebben aan de matching voor VO scholen in

2

Amsterdam, uitgesplitst naar basisschooladvies. In 2021 hebben 7978 leerlingen meegedaan aan de matching. Dat zijn er 306 meer dan in 2020. De toename heeft vooral plaatsgevonden in het vwo en havo/vwo. Het aantal leerlingen met een vwo-advies is toegenomen met 214 en het aantal leerlingen met een havo/vwo-advies is toegenomen met 180. Ondanks het grotere aantal leerlingen waren er dit jaar minder leerlingen voor elk van de vmbo adviezen dan vorig jaar (bij vmbo-t/havo was er wel een stijging). Dit kan ermee te maken hebben dat vanuit het Ministerie aan de basisscholen is gevraagd om kansrijk te adviseren.

2.2

Capaciteit per school

Elke school bepaalt voorafgaand aan de plaatsing van leerlingen de maximale capaciteit per onderwijssoort of profielklas die door de school wordt aangeboden. De eerste vijf kolommen van Tabel 2 laten voor elke onderwijssoort in elke school de maximale capaciteiten zien voor de jaren 2017 tot en met 2021. De scholen zijn alfabetisch gerangschikt. Ten opzichte van voorgaande jaren zijn er geen grote veranderingen in de capaciteit. Cygnus en de havo afdeling van Fons Vitae hebben de capaciteit op hetzelfde niveau gehouden als het jaar ervoor en daarmee de verlaging ten opzichte van 2019 gehandhaafd. De uitgebreide capaciteit van Vossius tot 162 leerlingen is op één leerling na gevuld.

2.3

Voorkeuren van leerlingen

Kolommen 6 tot en met 9 in Tabel 2 geven aan door hoeveel leerlingen elke school (onderwijssoort) op de eerste, tweede, derde en lager dan derde plaats van hun voorkeurslijst is gezet. Zo laat de eerste regel in de tabel zien dat 114 leerlingen de havo afdeling van Alasca (voorheen Cartesius 2) op hun eerste voorkeur hebben gezet, 94 op de tweede, 81 op de derde en 816 leerlingen op de vierde plaats of lager (maar wel op de lijst). Vergelijking van de kolommen "capaciteit in 2021" en "eerste voorkeuren 2021" maakt duidelijk dat er in totaal 1536 plekken te weinig zijn om alle leerlingen een plek te geven op hun school van de eerste voorkeur. Het tekort 3

4

Noot: Cijfers afkomstig uit MEPS en ELK(K).

Tabel 1: Leerlingen in matching in Amsterdam naar basisschooladvies vóór/zonder heroverweging, 2016-2021 Basisschooladvies 2016 2017 2018 2019 2020 2021 aantal % aantal % aantal % aantal % aantal % aantal % vwo 2002 26,9 2138 28,0 2083 28,1 2160 28,5 2076 27,1 2290 28,7 havo/vwo 1005 13,5 1059 13,9 977 13,2 1015 13,4 1059 13,8 1239 15,5 havo 1074 14,4 1140 14,9 1199 16,2 1117 14,7 1208 15,8 1206 15,2 vmbo-t/havo 618 8,3 679 8,9 626 8,4 739 9,8 729 9,5 797 10,0 vmbo-t 1057 14,2 1084 14,2 1036 14,0 1050 13,9 1156 15,1 1126 14,1 vmbo-k 829 11,1 716 9,4 705 9,5 710 9,4 703 9,2 618 7,8 vmbo-b/k 294 3,9 314 4,1 313 4,2 315 4,2 336 4,4 312 3,9 vmbo-b 574 7,7 508 6,7 481 6,5 474 6,3 405 5,3 390 4,9 Totaal 7453 100 7638 100 7420 100 7580 100 7672 100 7978 100

5

vmbo-t

v.a. vmbo-t

v.a. vmbo-t

havo

vwo

v.a. vmbo-t

v.a. vmbo-t/havo

v.a. havo

v.a. havo/vwo

vwo

v.a. vmbo-b

v.a. havo

vwo

v.a. vmbo-b

v.a. vmbo-t

Calandlyceum - LOOT

Calandlyceum - technasium

Calandlyceum - technasium

Calandlyceum

Calandlyceum

Calandlyceum

Calandlyceum

Calandlyceum

Calvijn College

Cartesius Lyceum

Cartesius Lyceum

Cburg College

Christelijke Sgm B’veldert

v.a. vmbo-b

Bredero Beroepscollege

Bredero Mavo

v.a. vmbo-b

Bredero Mavo - tto

v.a. vmbo-t

Bindelmeer College

v.a. vmbo-t

Berlage Lyceum - tto

Bernard Nieuwentijt College

v.a. havo

Berlage Lyceum - tto

vwo

vwo

Barlaeus Gymnasium

v.a. havo

v.a. vmbo-b

AB Noorderlicht

Bernard Nieuwentijt College

vwo

Alasca (v/h Cartesius 2)

Berlage Lyceum - tto

v.a. havo

Alasca (v/h Cartesius 2)

196

100

70

70

200

28

140

133

56

25

96

96

120

180

50

25

56

72

120

145

148

56

56

2017

196

100

84

56

90

28

85

132

56

30

35

120

48

100

200

50

50

40

72

128

140

180

56

56

2018

196

100

56

84

140

28

56

148

56

28

40

125

48

120

160

50

50

56

72

112

140

140

56

56

2019

capaciteit

196

100

84

84

155

28

92

147

36

56

40

125

48

60

160

50

50

56

72

112

135

140

56

56

2020

196

100

56

112

154

22

40

65

91

100

23

18

40

120

48

60

188

50

50

56

72

112

140

182

56

56

2021

70

57

22

30

88

13

17

39

49

58

16

9

36

61

21

47

53

3

0

36

77

59

235

69

109

114

1

93

73

25

45

76

18

32

43

43

80

16

3

0

57

21

59

59

13

6

37

134

123

184

67

76

94

2

113

73

34

74

89

19

44

40

50

63

10

5

0

35

19

70

61

11

3

66

133

143

196

56

33

81

3

voorkeur 2021

1240

79

648

1079

152

165

285

240

157

148

108

54

0

136

62

65

76

44

89

1024

469

1449

1087

64

518

816

4+

159

63

70

70

58

19

128

133

50

21

45

31

48

50

12

2

56

72

120

145

124

56

56

2017

130

72

65

56

84

16

60

116

24

27

24

85

30

40

102

9

2

40

66

115

140

123

56

56

2018

Tabel 2: Uitkomsten van de matching per school 2017-2021

115

87

38

87

140

11

42

120

32

25

30

70

23

25

120

16

6

58

72

116

146

103

36

53

2019

geplaatst

138

70

48

84

148

7

49

117

15

29

21

68

19

25

91

30

4

56

72

112

139

98

56

56

2020

158

69

45

112

89

16

26

62

65

70

16

13

36

64

29

57

64

5

1

58

75

116

146

74

58

58

2021

0

0

18

112

0

0

0

46

0

0

0

0

0

0

0

0

9

9

12

110

0

45

47

2017

0

0

0

48

0

0

0

0

0

0

0

0

0

0

0

0

0

6

0

0

170

0

22

17

2018

0

0

0

40

35

0

0

0

0

0

0

0

0

0

0

0

0

6

66

51

187

0

0

0

2019

reservelijst

0

0

0

32

0

0

0

0

0

0

0

0

0

0

0

0

0

8

56

58

178

0

8

52

2020

0

0

0

0

0

0

0

0

0

0

0

0

0

0

0

0

0

0

0

27

44

109

170

0

96

139

2021

6

vwo

vwo

vwo

HLZ

Het 4E Gymnasium

Het Amsterdams Lyceum

v.a. havo

HLZ

v.a. havo

HLW

v.a. vmbo-t

v.a. havo

HLW - tto

vwo

v.a. havo

Havo de Hof

HLZ - Universalis

vwo

HLW

v.a. havo

Fons Vitae Lyceum

Gerrit van der Veen

v.a. havo

De nieuwe Havo

Gerrit van der Veen

v.a. havo

De Amsterdamse Mavo

v.a. havo

v.a. vmbo-t

Damstede Lyceum

Gerrit van der Veen - DAMU

vwo

Damstede Lyceum

vwo

v.a. havo

DENISE

v.a. vmbo-t

v.a. vmbo-t

Cygnus Gymnasium

Geert Groote College

vwo

Cornelius Haga lyceum

Geert Groote College

v.a. vmbo-t

Comenius Lyceum Amsterdam

vwo

vwo

Comenius Lyceum Amsterdam

v.a. havo

v.a vmbo-t

Comenius Lyceum Amsterdam

Geert Groote College

v.a havo

College de Meer

Fons Vitae Lyceum

v.a. vmbo-b

v.a. vmbo-t

College de Meer

v.a. vmbo-b

Clusius College Amsterdam

172

168

28

112

29

147

77

78

87

30

87

30

46

50

66

84

116

140

75

50

118

17

150

52

104

24

126

110

2017

172

141

28

112

28

119

86

28

102

30

87

30

51

52

61

80

120

135

48

56

112

25

140

180

52

104

24

126

110

2018

172

142

28

112

28

126

79

28

90

30

87

30

50

50

62

80

120

140

72

62

120

40

168

300

78

80

24

126

110

2019

capaciteit

172

140

28

112

28

126

79

28

90

29

87

30

41

46

71

84

84

100

71

64

128

20

140

300

26

100

80

24

126

100

2020

171

140

28

112

28

125

78

30

81

29

58

58

56

46

56

84

84

100

71

32

136

20

140

200

22

102

86

22

100

100

2021

205

121

3

24

8

79

57

15

41

33

79

57

51

68

65

208

269

29

64

13

84

36

99

83

20

94

66

10

50

121

1

189

105

12

43

17

91

60

6

33

48

108

0

26

102

67

245

237

52

31

15

33

42

97

17

27

119

84

17

51

81

2

202

98

23

72

24

90

79

24

32

44

88

0

32

99

68

244

208

37

40

23

34

44

100

37

13

109

62

19

65

63

3

voorkeur 2021

1203

957

589

1226

344

225

383

152

457

858

1108

0

489

329

1121

1218

1126

521

166

212

418

558

978

387

156

185

352

89

69

103

4+

172

168

28

112

29

147

34

35

63

30

87

25

46

50

66

84

116

41

57

44

115

16

150

14

64

5

103

71

2017

172

141

19

112

28

112

56

16

54

30

87

28

51

52

61

81

120

58

43

28

77

21

140

84

20

45

7

95

83

2018

179

143

29

116

29

114

20

43

47

31

90

27

49

50

64

83

120

55

72

32

56

40

175

129

8

45

104

95

2019

geplaatst

175

141

28

112

28

88

25

16

77

29

88

27

28

46

71

84

87

35

71

26

96

20

140

136

22

100

65

5

95

100

2020

178

146

29

116

29

100

65

18

79

30

60

57

58

48

58

87

87

52

72

21

103

22

146

88

20

104

81

10

59

104

2021

249

218

7

16

35

15

0

0

0

26

88

0

10

2

33

48

138

0

0

0

0

0

170

0

0

0

0

0

2017

157

183

0

1

12

0

0

0

0

6

39

0

2

9

22

0

96

0

0

0

0

0

90

0

0

0

0

0

0

2018

121

118

7

39

11

0

0

0

0

19

68

0

0

23

30

52

167

0

6

0

0

8

32

0

0

0

1

0

0

2019

reservelijst

119

120

2

70

9

0

0

0

0

27

152

0

0

66

45

148

360

0

14

0

0

15

50

0

0

18

0

0

0

1

2020

160

40

5

50

6

0

0

0

0

31

157

0

16

64

103

272

385

0

2

0

0

30

28

0

0

3

0

0

0

24

2021

7

v.a. vmbo-k

v.a. vmbo-t

v.a. havo

vwo

Mediacollege Amsterdam

Metis Montessori - Technasium

Metis Montessori - Technasium

v.a. vmbo-t

Marcanti College

Mediacollege Amsterdam

v.a. vmbo-k

Marcanti College

vwo

v.a. vmbo-b

Marcanti College

v.a. vmbo-b

v.a. havo

Marcanti College

Mediacollege Amsterdam

vwo

Lumion

Marcanti College

v.a. vmbo-t

Lumion

v.a. vmbo-t

Ir. Lely TTO/Technasium

v.a. havo

vwo

Ignatiusgymnasium

vmbo-t

v.a. vmbo-t

IVKO

Lumion

v.a. havo

IVKO

Kiem montessori

v.a. vmbo-t

IVKO DAMU

v.a. vmbo-t

vwo

IJburg College

v.a. vmbo-t

v.a. vmbo-t

IJburg College

Joodse SG Maimonides

v.a. vmbo-b

IJburg College

Ir. Lely

vwo

v.a. vmbo-b

Huygens College

v.a. havo

vmbo-k

Hubertus & Berkhoff TTO

IJburg College

v.a. vmbo-t

Hubertus & Berkhoff

Hyperion Lyceum

v.a. vmbo-b

Hubertus & Berkhoff

25

25

16

33

26

20

50

120

20

20

28

132

84

56

40

145

65

43

20

185

5

125

140

180

140

2017

53

60

10

34

31

12

60

100

30

30

31

129

112

32

25

145

84

63

22

170

34

141

140

180

140

2018

58

56

20

34

21

15

78

72

20

52

33

158

89

75

25

175

125

145

73

39

46

112

35

106

140

130

150

2019

capaciteit

27

27

8

26

41

15

78

48

40

52

43

110

155

75

26

250

125

145

56

56

50

83

34

83

140

160

32

118

2020

28

28

14

34

29

15

56

78

32

26

56

140

112

75

26

250

125

145

53

50

10

216

34

140

134

20

40

100

2021

105

125

12

32

36

0

39

0

23

0

38

198

151

59

25

196

63

95

97

58

2

3

77

58

9

153

87

19

22

67

1

102

101

9

38

45

0

38

2

43

5

34

159

106

43

2

110

33

125

18

16

0

4

83

118

15

148

110

10

7

51

2

79

70

12

41

36

0

35

12

38

3

24

133

75

28

2

48

16

127

6

3

0

8

135

95

24

121

118

4

10

36

3

voorkeur 2021

434

466

63

44

32

41

40

133

25

204

260

249

604

112

32

243

128

937

6

19

0

83

847

98

302

922

126

9

28

41

4+

22

16

14

29

26

0

27

96

17

3

14

119

68

39

17

145

62

39

4

165

5

93

140

114

109

2017

53

56

8

34

31

0

10

86

15

1

13

99

69

32

20

145

84

62

8

118

34

90

140

104

119

2018

60

56

11

32

21

0

11

52

13

1

34

158

93

53

20

88

67

151

73

39

8

78

35

39

146

127

143

2019

geplaatst

27

27

5

26

40

8

37

12

2

43

111

155

59

15

166

51

148

57

56

4

58

34

17

141

82

31

114

2020

29

29

13

34

30

0

40

0

24

0

52

146

116

65

27

204

70

149

55

52

2

109

35

146

91

19

27

69

2021

0

0

0

0

0

1

0

0

0

0

0

0

0

0

0

133

0

0

0

0

11

17

226

0

0

2017

1

0

0

0

0

0

0

0

0

0

0

0

0

0

0

55

3

0

0

0

18

0

216

0

0

2018

38

56

0

0

0

0

0

0

0

0

0

23

14

1

0

0

0

68

1

1

0

2

29

0

148

0

0

2019

reservelijst

29

87

0

0

0

0

0

0

0

0

1

87

36

0

0

0

0

103

56

6

0

0

26

0

107

0

0

0

2020

125

153

0

0

7

0

0

0

0

0

0

75

74

0

0

0

0

27

29

14

0

0

31

98

0

0

0

0

2021

8 vwo vwo

Pieter Nieuwland

Pieter Nieuwland - art/science/plus

v.a. havo

Over-Y College v.a. vmbo-b

v.a. vmbo-t

Over-Y College

v.a. havo

v.a. vmbo-t

Over-Y College - PRof-klas

Pieter Nieuwland

v.wo

Panta Rhei

v.a. vmbo-t

OS Bijlmer

v.a. vmbo-b

Mundus College

OS Bijlmer

v.a. vmbo-b

Montessori Lyceum Oostpoort

v.a. vmbo-k

v.a. havo

Montessori Lyceum Oostpoort

v.a. vmbo-b

vwo

MLA Sluisbuurt

OS Bijlmer

v.a. vmbo-t

MLA Sluisbuurt

OS Bijlmer

v.a. havo

MLA Sluisbuurt

v.a. havo

vwo

MLA

OS Bijlmer

v.a. vmbo-t

MLA

v.a. vmbo-t

v.a. havo

MLA

v.a. vmbo-k

vwo

MLA -gym

Mundus College

vwo

Metis Montessori Lyceum

Mundus College

v.a. havo

Metis Montessori Lyceum

28

28

140

125

175

48

144

70

30

120

48

44

76

308

84

140

168

25

50

2017

29

58

112

200

181

24

164

70

30

100

48

44

76

180

112

112

168

11

44

2018

28

28

112

120

181

24

140

70

30

124

48

44

76

150

56

84

168

56

26

28

2019

capaciteit

29

29

145

120

120

85

20

134

71

34

77

48

44

76

130

65

52

78

104

52

54

54

2020

29

33

141

127

81

100

20

71

134

34

77

24

44

76

150

50

2

4

7

50

74

97

52

56

56

2021

1

7

9

62

57

2

58

20

6

70

101

65

34

0

20

25

114

13

2

4

7

63

68

131

31

101

135

12

20

62

48

10

59

11

17

27

76

32

31

3

25

24

124

13

3

14

11

56

93

97

34

95

141

2

13

25

99

68

11

45

5

9

9

46

25

23

2

29

27

148

20

9

13

18

67

119

126

16

66

97

3

voorkeur 2021 4+

171

335

955

112

61

94

23

94

16

87

22

227

25

37

38

251

349

55

43

138

808

360

1215

459

536

699

28

28

140

30

86

17

129

70

30

86

1

16

32

73

84

84

168

9

35

2017

21

32

112

53

73

11

137

57

28

82

4

29

54

60

113

77

168

11

44

2018

19

29

116

62

76

18

106

70

30

60

2

29

37

57

58

84

175

58

23

29

2019

geplaatst

19

29

145

49

79

21

9

71

106

32

50

3

35

34

130

14

52

79

104

52

54

54

2020

22

27

141

62

3

60

8

71

106

35

45

0

20

25

134

26

2

5

8

52

77

101

53

58

58

2021

12

9

24

0

0

0

0

16

8

0

0

0

0

0

27

0

27

0

0

2017

0

0

33

0

0

0

0

0

0

0

0

0

0

0

2

0

14

7

7

2018

0

1

33

0

0

0

0

31

24

0

0

0

0

0

52

52

78

0

0

42

2019

reservelijst

0

4

28

0

0

0

0

7

0

0

0

0

0

0

8

0

42

89

199

7

29

137

2020

0

0

7

0

0

0

0

0

0

30

0

0

0

0

0

0

5

3

18

54

36

183

4

98

187

2021

9

v.a. vmbo-b

Zuiderlicht

v.a. vmbo-b

Wellantcollege Sloten

v.a. vmbo-b

v.a. vmbo-b

Wellantcollege Linnaeus

Zuiderlicht - DAMU

vwo

Vox-klassen

v.a. vmbo-t

v.a. vmbo-t

Vox-klassen

v.a. havo

v.a. vmbo-b

Vox-klassen

Xplore (v/h Damstede 2 Agora)

v.a. havo

Vox-klassen

Wellantcollege Sloten

vwo

SvPO

v.a. vmbo-t

v.a. havo

St. Nicolaaslyceum

Vossius Gymnasium

vwo

St. Nicolaaslyceum

Vinse School

v.a. havo

St. Nicolaaslyceum - tto

v.a. vmbo-t

vwo

St. Nicolaaslyceum - tto

vwo

v.a. havo

Spring High

Sweelinck College

v.a. vmbo-t

Spinoza20first

SvPO

vwo

v.a. vmbo-t

Spinoza

v.a. havo

v.a. vmbo-t

Spinoza (kunstklas)

v.a. havo

Spinoza - muziekplus

Spinoza

vwo

Spinoza gymnasium

122

22

22

100

56

140

20

140

64

28

84

56

20

56

58

29

43

2017

128

22

20

100

36

14

24

12

25

168

40

140

64

56

84

56

28

75

150

29

56

65

22

58

2018

128

22

20

100

36

20

22

10

23

140

44

140

16

44

56

84

56

28

100

150

29

56

60

27

58

2019

capaciteit

122

22

47

24

100

45

17

27

8

23

135

66

140

18

44

84

84

28

28

75

180

29

56

60

27

58

2020

100

22

60

24

100

38

7

30

16

22

162

66

180

16

46

56

84

56

28

75

210

29

56

67

20

58

2021

1

69

18

63

4

87

13

2

26

29

18

66

74

43

11

30

94

160

69

64

32

123

38

138

127

11

35

85

0

32

2

48

18

3

35

47

19

97

99

43

8

40

146

217

65

92

28

146

70

128

160

9

32

2

86

0

41

2

55

34

6

53

61

26

121

113

64

14

31

143

203

50

90

23

200

75

151

191

7

44

3

voorkeur 2021 4+

130

0

292

30

66

65

113

185

64

316

1073

1041

482

133

324

1106

1037

447

372

457

1750

901

444

1566

95

676

80

16

11

85

14

140

18

81

64

28

84

56

20

56

58

29

43

2017

49

18

3

69

15

2

20

12

15

168

37

55

64

56

84

56

28

42

113

29

56

65

22

58

2018

85

20

2

46

8

6

22

10

18

146

44

62

16

46

58

84

58

28

41

156

30

56

60

27

60

2019

geplaatst

105

17

34

40

17

3

26

8

14

135

68

74

18

42

85

86

28

28

57

182

30

58

62

28

58

2020

75

8

62

4

89

14

8

31

17

23

161

69

72

16

46

58

87

58

29

52

218

30

58

70

21

59

2021

0

0

0

0

0

96

0

0

32

97

247

34

57

51

189

31

51

2017

0

0

0

0

0

0

0

25

0

49

0

0

63

76

210

29

102

0

0

21

52

121

10

21

2018

0

0

0

0

0

0

3

42

0

70

42

0

25

46

122

286

39

150

0

19

60

126

175

15

8

2019

reservelijst

0

0

0

0

0

0

0

0

14

0

74

76

0

3

0

113

357

37

116

0

47

58

170

272

17

23

2020

0

0

15

0

0

0

0

1

16

9

0

90

0

3

1

139

301

64

122

0

84

67

116

278

7

11

2021

Tabel 3: Gemiddeld aantal scholen op voorkeurslijsten, per advies Basisschooladvies 2015 2016 2017 2018 2019 2020 2021 Alle 5,3 7,7 8,2 8,3 8,4 7,7 9,2 vwo 6,7 11,2 11,5 11,3 11,4 11,5 12,0 havo/vwo 5,8 9,3 9,8 10,9 10,9 11,2 12,0 havo 5,3 9,0 9,1 10,4 10,7 10,8 11,9 vmbo-t/havo 4,6 6,4 6,7 5,5 5,7 5,6 6,0 vmbo-t 4,6 5,5 5,9 5,5 5,5 5,4 6,0 vmbo-k 3,8 3,8 4,4 3,7 3,8 3,8 4,0 vmbo-b/k 3,7 3,9 4,3 3,7 3,8 3,9 4,0 vmbo-b 3,7 3,8 3,7 3,8 4,0 3,8 3,9 vmbo-t+lwoo 3,6 4,1 4,7 5,2 4,5 3,8 vmbo-k+lwoo 4,1 3,8 4,3 3,9 3,9 3,7 vmbo-b/k+lwoo 3,7 4,2 3,8 3,8 3,9 3,8 vmbo-b+lwoo 3,7 3,8 3,9 3,8 3,8 3,8 is groter dan in de voorgaande jaren: 2020 (1178) 2019 (1042), 2018 (845), 2017 (907), 2016 (966) en 2015 (998). Door de verruiming van de capaciteit vanwege de plaatsingsgarantie en de staartverbetering is het uiteindelijke tekort teruggebracht tot 1443 plaatsen. Het betekent dat ruim 18% van de leerlingen niet op de school van de eerste voorkeur kan worden geplaatst, zelfs niet als de echte voorkeuren bekend zijn en het aantal plaatsingen op de school van eerste voorkeur wordt gemaximaliseerd. In de voorgaande jaren lag dat percentage tussen de 11% en 15%. Afdelingen die dit jaar het meest zijn overschreven, zijn Fons Vitae havo (182) en vwo (121), de technasium afdelingen van Metis Montessori (96 havo en 76 vwo), Barlaeus (89) en de vmbo-t afdeling van Spinoza (80).

Tabel 3 geeft informatie over het aantal scholen dat leerlingen op hun voorkeurslijst hebben gezet, uitgesplitst naar basisschooladvies. Bij elk advies is het gemiddelde vrijwel gelijk aan het aantal scholen dat nodig is om voor de plaatsingsgaranties in aanmerking te komen. Van de 7978 leerlingen hebben maar 52 leerlingen een lijst ingeleverd die daar niet aan voldeed. Aan de loting deden 6917 leerlingen mee die woonachtig zijn in Amsterdam, dit waren er 6721 in 2020.1 Van 169 leerlingen is de woonplaats 1

Amsterdam is hier gedefinieerd als postcode 1000-1109, dus dat is Amsterdam inclusief Driemond.

10

onbekend ten opzichte van 34 in 2020. De overige 892 leerlingen wonen (zeker) buiten Amsterdam, in 2020 was dit aantal 917. Het grootste deel van de groei van het aantal leerlingen dat heeft meegedaan aan de loting en matching komt door leerlingen die in Amsterdam wonen. Doordat van meer leerlingen de postcode onbekend is, kunnen we niet met zekerheid zeggen of er ook meer leerlingen van buiten Amsterdam mee hebben gedaan al is het aannemelijker dat van een leerling van buiten Amsterdam de postcode onbekend is. Van de leerlingen die in Amsterdam wonen hebben 18 leerlingen een voorkeurslijst ingeleverd die niet voldoet aan de plaatsingsgarantie, terwijl dat voor 27 leerlingen van buiten Amsterdam het geval is. Om vroege selectie tegen te gaan heeft het college van B&W van de gemeente Amsterdam de Brede Brugklas Bonus ingevoerd. Scholen die al brede brugklassen hebben worden hierdoor ondersteund. Scholen die nog geen brede brugklas hebben, kunnen de bonus gebruiken voor het invoeren van een gemengde brugklas. Alleen scholen die al minimaal drie niveaus (vmbo, havo en vwo) aanbieden, komen voor de bonus in aanmerking (Beleidskader PIEK-aanpak 2019-2023).

Momenteel hebben tien scholen in Amsterdam die aan de Loting en Matching meedoen, brede brugklassen, dit zijn: DENISE, Maimonides, IJburg College, Lumion, OS Bijlmer, Spinoza 20First, Spring High, Vinse School, VOX College en Xplore Agora. Tabel 4 laat per basisschooladvies zien hoeveel leerlingen één van deze scholen bovenaan hun voorkeurslijst hebben gezet en hoeveel leerlingen op deze scholen zijn geplaatst. Tussen haakjes wordt in elke cel aangegeven welk percentage van de leerlingen van elk advies het betreft. De tabel laat zien dat ruim de helft (58%) van de 979 leerlingen met een voorkeur voor een school met een brede brugklas een vmbo-t/havo of vmbo-t advies hebben. Ook laat de tabel zien dat slechts 2,8% van de leerlingen met een vwo-advies en 6,5% van de leerlingen met een havo-vwo advies één van de genoemde scholen als eerste voorkeur opgeven. Het aantal leerlingen dat in de Loting en Matching op een school met brede brugklas wordt geplaatst is 1049. Opvallend is dat er meer leerlingen met een vwo, havo/vwo of havo advies op een school met brede brugklas worden geplaatst dan er leerlingen met deze adviezen zijn die deze scholen als eerste voorkeur opgeven, terwijl er juist minder leerlingen met de overige adviezen worden geplaatst dan er 11

Tabel 4: Aantal leerlingen met eerste voorkeur en plaatsingen op scholen met brede brugklas naar advies (tussen haakjes als percentage van het aantal leerlingen per advies) eerste voorkeur geplaatst vwo 64 (2,8%) 88 (3,8%) havo/vwo 81 (6,5%) 155 (12,5%) havo 105 (8,7%) 150 (12,4%) vmbo-t/havo 255 (32,0%) 245 (30,7%) vmbo-t 310 (27,5%) 288 (25,6%) vmbo-k 91 (14,7%) 85 (13,8%) vmbo-b/k 47 (15,1%) 25 (8,0%) vmbo-b 26 (6,7%) 13 (3,3%) totaal 979 (12,3%) 1049 (13,2%) leerlingen met deze adviezen zijn die deze scholen als eerste voorkeur opgeven.

3

De allocatie

Kolommen 10 tot en met 14 van Tabel 2 laten per school/type het aantal leerlingen zien dat in 2017-2021 is geplaatst. Vanwege de plaatsingsgarantie en de staartverbetering hebben veel afdelingen meer leerlingen geplaatst dan er capaciteit is. Door de plaatsingsgarantie zijn 69 leerlingen die eerder niet geplaatst waren alsnog geplaatst. Van deze leerlingen werden 56 op eerste voorkeur geplaatst, 6 op tweede voorkeur, 6 op hun derde voorkeur, 1 op de vierde voorkeur. Daarna werden door de staartverbetering 94 leerlingen hoger op hun voorkeurslijst geplaatst. Hiervan waren 21 leerlingen oorspronkelijk op hun 12e voorkeur geplaatst, 25 op hun 11e voorkeur, 14 op hun 10e voorkeur, 11 op hun negende voorkeur, 2 op hun zesde voorkeur, 2 op hun vijfde voorkeur, 3 op hun vierde voorkeur en 7 op hun derde voorkeur. Door de plaatsingsgarantie kwamen 33 leerlingen alsnog op hun eerste voorkeur terecht en 27 leerlingen op hun tweede voorkeur. De leerlingen die door de staartverbetering op een andere school zijn geplaatst lieten weer lege plekken op andere scholen achter. Hierdoor konden 17 leerlingen die op reservelijsten stonden alsnog hoger op hun voorkeurslijst geplaaatst worden. Dit zorgde ervoor dat nog eens 3 leerlingen op hun eerste voorkeur terecht kwamen en 12

1 op haar tweede voorkeur. In totaal zijn door de plaatsingsgarantie en de staartverbetering op 60 afdelingen 147 extra plaatsen gecreëerd. Vorig jaar, toen alleen extra plekken werden gecreëerd vanwege de plaatsingsgarantie, was dat aantal 28. De laatste vijf kolommen in de tabel laten het aantal leerlingen zien dat bij elke school in 2017-2021 op de reservelijst staat. Op de reservelijst staan alle leerlingen die deze school hoger op hun voorkeurslijst hadden staan dan de school waar ze geplaatst zijn. Een leerling die op de school van zijn derde voorkeur is geplaatst staat dan bij twee scholen op de reservelijst. Een school heeft alleen een reservelijst als op deze school leerlingen uitgeloot zijn. Dit jaar zijn er 70 (afdelingen van) scholen met een reservelijst, vorig jaar waren dat er 58. Tabel 5 laat per basisschooladvies zien welk deel van de leerlingen met dat advies op welke positie op hun voorkeurslijst terecht is gekomen. (Hierbij is geen onderscheid gemaakt tussen verschillende profielklassen van dezelfde afdeling in dezelfde school.) Voor alle schoolniveaus gezamenlijk is 76,8% van de leerlingen op de school van de eerste voorkeur geplaatst, 91,6% in de top-3 en 96,8% in de top-5. De laagste percentages geplaatsten op de school van eerste voorkeur zien we bij havo/vwo (63,2%), havo (69,9%) en vwo (71,3%).

Bij vwo is dit percentage ruim 10 procentpunt lager dan in 2020. Bij vmbo-t/havo en vmbo-t zijn de percentages geplaatsten op school van eerste voorkeur respectievelijk 82% en 88%. Het staartverbetering is onjuist uitgevoerd tijdens het runnen van het plaatingsalgoritme bij de notaris. Het idee van de staartverbetering is dat eerst wordt gekeken naar de leerlingen die op de school van 12e keuze zouden komen en binnen deze groep zou eerst worden gekeken naar de leerling met het hoogste lotnummer. Daarna zou hetzelfde worden gedaan met de 11e keuze, etc. Bij het uitvoeren van het algoritme werd binnen een keuze echter steeds eerst gekeken naar de leerling met het laagste lotnummer in plaats van het hoogste lotnummer. Hierdoor zijn 21 leerlingen geplaatst op een school die lager op hun voorkeurslijst stond dan waar ze eigenlijk recht op hadden. Deze leerlingen hebben een nieuwe aanbieding gehad voor de school waarop ze eigenlijk recht hadden. Van deze 21 leerlingen gaan uiteindelijk 16 leerlingen naar de school waarvoor ze een nieuwe aanbieding hebben gehad. Hierdoor 13

Tabel 5: Plaatsing naar voorkeur naar initieel advies, procenten Basisschooladvies

vwo

havo/vwo

havo

vmbo-t/havo

vmbo-t

vmbo-k

vmbo-b/k

vmbo-b

jaar

1

2

3

4

5

6

7

8

9

10

>10

niet

totaal

geplaatst

aantal

2021

71,27

12,01

6,11

4,50

2,58

1,35

1,35

0,66

0,13

0,04

0,00

0,00

2290

2020

81,55

6,50

3,03

1,83

1,59

1,25

1,30

0,63

1,25

0,39

0,67

0,00

2076

2019

78,94

9,35

4,77

1,94

1,81

0,79

0,69

0,42

0,32

0,19

0,56

0,23

2160

2018

77,20

9,89

5,38

3,12

1,63

0,72

0,77

0,38

0,14

0,38

0,24

0,14

2083

2021

63,20

12,19

7,34

5,08

3,71

2,58

1,69

2,18

0,81

0,97

0,24

0,00

1239

2020

65,53

11,61

6,89

4,53

4,15

1,61

1,61

1,04

1,13

0,47

1,14

0,28

1059

2019

73,30

9,06

6,60

2,96

2,07

1,97

0,69

0,89

0,89

0,79

0,59

0,20

1015

2018

80,45

9,93

5,32

1,74

1,54

0,41

0,31

0,00

0,10

0,10

0,00

0,10

977

2021

69,90

11,77

5,14

4,48

3,23

1,33

1,00

1,24

0,00

0,00

0,00

0,13

1206

2020

72,68

10,60

5,22

3,39

2,65

1,41

1,66

0,83

0,33

0,33

0,83

0,08

1208

2019

80,75

8,68

5,01

2,33

1,16

0,45

0,54

0,63

0,09

0,09

0,09

0,18

1117

2018

82,74

8,76

4,59

2,00

1,00

0,50

0,25

0,00

0,08

0,00

0,00

0,08

1199

2021

82,18

9,91

4,27

2,01

1,38

0,13

0,00

0,00

0,00

0,00

0,00

0,00

797

2020

81,34

10,84

3,16

2,19

1,10

1,37

0,00

0,00

0,00

0,00

0,00

0,00

729

2019

85,79

9,07

3,52

0,81

0,54

0,27

0,00

0,00

0,00

0,00

0,00

0,00

739

2018

94,57

4,79

0,64

0,00

0,00

0,00

0,00

0,00

0,00

0,00

0,00

0,00

626

2021

87,92

7,37

2,75

1,24

0,62

0,09

0,00

0,00

0,00

0,00

0,00

0,00

1126

2020

82,79

10,12

2,34

1,73

2,16

0,43

0,00

0,00

0,00

0,00

0,00

0,43

1156

2019

90,38

5,81

2,29

0,76

0,48

0,10

0,00

0,00

0,00

0,00

0,00

0,19

1050

2018

97,78

1,93

0,29

0,00

0,00

0,00

0,00

0,00

0,00

0,00

0,00

0,00

1036

2021

94,34

5,02

0,65

0,00

0,00

0,00

0,00

0,00

0,00

0,00

0,00

0,00

618

2020

94,31

5,12

0,57

0,00

0,00

0,00

0,00

0,00

0,00

0,00

0,00

0,00

703

2019

90,28

7,61

1,83

0,14

0,00

0,00

0,00

0,00

0,00

0,00

0,00

0,14

710

2018

97,02

2,70

0,28

0,00

0,00

0,00

0,00

0,00

0,00

0,00

0,00

0,00

705

2021

89,10

9,29

1,60

0,00

0,00

0,00

0,00

0,00

0,00

0,00

0,00

0,00

312

2020

96,73

3,27

0,00

0,00

0,00

0,00

0,00

0,00

0,00

0,00

0,00

0,00

336

2019

90,48

8,25

0,95

0,32

0,00

0,00

0,00

0,00

0,00

0,00

0,00

0,00

315

2018

96,81

2,88

0,32

0,00

0,00

0,00

0,00

0,00

0,00

0,00

0,00

0,00

313

2021

93,33

5,90

0,51

0,00

0,00

0,00

0,00

0,00

0,00

0,00

0,00

0,00

390

2020

100,00

0,00

0,00

0,00

0,00

0,00

0,00

0,00

0,00

0,00

0,00

0,26

405

2019

91,98

7,59

0,21

0,21

0,00

0,00

0,00

0,00

0,00

0,00

0,00

0,00

474

2018

98,13

1,66

0,00

0,00

0,00

0,00

0,00

0,00

0,00

0,00

0,00

0,21

481

Totaal Aantal

procenten

2021

6128

813

369

250

162

81

64

57

27

20

5

2

7978

2020

6208

629

253

163

142

75

64

34

42

17

36

9

7672

2019

6296

635

293

115

82

45

28

25

17

13

19

12

7580

2018

6450

494

229

106

61

25

22

8

5

9

5

6

7420

2021

76,81

10,19

4,63

3,13

2,03

1,02

0,80

0,71

0,34

0,25

0,06

0,03

100

2020

80,92

8,20

3,30

142,12

1,85

0,98

0,83

0,44

0,55

0,22

0,47

0,12

100

2019

83,06

8,38

3,87

1,52

1,08

0,59

0,37

0,33

0,22

0,17

0,25

0,16

100

2018

86,93

6,66

3,09

1,43

0,82

0,34

0,30

0,11

0,07

0,12

0,07

0,08

100

kwamen er 9 leerlingen extra op hun 1e voorkeur, 2 op hun 2e voorkeur, 1 op haar 3e voorkeur, 2 op hun 4e voorkeur, 1 op haar 7e voorkeur en 1 op haar 9e voorkeur. De rapportages van vorige jaren bevatten een tabel met de hoogste lotingsnummers van de leerlingen die op elke school geplaatst zijn. Dit was informatief over de individuele plaatsingskans bij een school. Vanwege de plaatsingsgarantie en de staartverbetering is dit niet langer het geval, vandaar dat deze tabel ontbreekt. Door de (her)plaatsing vanwege de plaatsingsgarantie en staartverbetering, krijgt een aantal leerlingen die aanvankelijk een ongunstig lotingsnummer hadden als het ware een nieuw gunstig lotingsnummer voor een school die hoger op hun voorkeurslijst staat. Hierdoor kan het gebeuren dat (zonder dat er voorrangsregels gelden) leerlingen geplaatst worden op scholen die hoger op elkaars voorkeurslijst staan. Deze leerlingen zouden er beiden op vooruit gaan door met elkaar van school te ruilen. Dit komt overeen met de situatie die in 2015 ontstond toen, in het eerste jaar van de Loting en Matching, leerlingen per school een lotingsnummer kregen. Het systeem dat toen werd toegepast (DA-MTB), leidt er – net als de plaatsingsgarantie en de staartverbetering – toe dat minder leerlingen laag op hun voorkeurslijst worden geplaatst, maar levert ook ruilmogelijkheden op.

Het toestaan daarvan schaadt de belangen van leerlingen die hoger op de reservelijsten staan van de scholen waar geruild zou worden, en zorgt ervoor dat strategisch invullen van de voorkeurslijst (meer) zin heeft.

4

Afsluitende opmerkingen

De matching van 2021 laat een minder goed resultaat zien dan in voorgaande jaren. Een lager percentage van de leerlingen is op de eerste voorkeur geplaatst of op een school in de top-3 van de voorkeurslijst. Doordat de onbenutte 4% extra capaciteit voor de plaatsingsgarantie dit jaar is gebruikt voor verbetering van de staart, zijn er dit jaar minder leerlingen erg laag op hun voorkeurslijst geplaatst. Waar vorig jaar nog 95 leerlingen buiten hun top 8 werden geplaatst, zijn dat er dit jaar 52. Na de correctie vanwege de initiële fout in de staartverbetering waren dat 10 leerlingen minder. Het percentage leerlingen dat op de school van eerste voorkeur wordt 15

geplaatst, wordt soms tussen steden vergeleken. Evenals vorig jaar, wijzen we erop dat zulke vergelijkingen misleidend zijn. Dit percentage hangt af van het aantal scholen in verhouding tot het aantal leerlingen en van de mate waarin voorkeuren van leerlingen op elkaar lijken. Bovendien maken andere steden dan Amsterdam gebruik van plaatsingsmechanismen waarbij strategisch aanmelden voordelig kan zijn. In deze steden is daardoor niet bekend hoeveel leerlingen op hun echte eerste voorkeur worden geplaatst. Er is alleen bekend hoeveel leerlingen worden geplaatst op de school van eerste aanmelding. Verder speelt mee dat sommige gemeenten voorrang geven aan leerlingen uit de gemeente en dat soms meerdere "tweede" keuzes moeten worden opgegeven. Zonder deze factoren in de beschouwing te betrekken, zeggen vergelijkingen tussen steden niets.

16

De tekst is automatisch uit het bestand gehaald en kan afwijken van het origineel (kolommen, tabellen en koppen lopen door elkaar). Het officiële stuk bij de gemeente is leidend. Bron: https://api.notubiz.nl/document/10282073/1