A - 07 Openbare Ruimte en Groen (24) 01 Voorjaarsrapportage Stadsbehoud 2022
Tekst van het document
Knelpunten voor duurzaam beheer
Foto Sven Cairo
Voorjaarsrapportage Stadsbehoud 2022
Inleiding3 1. De opgave
5
Inhoud
De actuele uitdagingen 6 Achterstallig onderhoud 6 Klimaatadaptatie7 Veranderend gebruik 7 Areaaluitbreiding8 De normkosten 8 Omgaan met de schaarste 9
2. De realisatie
10
Uitvoeringsorganisatie op stoom, maar blijft aandachtspunt Realistisch ingroeiritme naar de norm Overzicht – De realistisch uitvoerbare opgave (Programma) Groot onderhoud (Reserve Stadsbehoud) Achterstallig onderhoud (Reserve Achterstallig Onderhoud) Instandhoudingsmanagement (Reserve Stadsbehoud) Vervanging (Investeringskredieten) Dagelijks onderhoud en exploitatie (Algemene middelen)
11 11 13 13 13 13 14 14
3. Begroting en knelpunten
15
Overzicht – Huidige begroting Knelpunten 1. Structurele middelen op de exploitatie 2. Reguliere vervangingsinvesteringen 3. Achterstallig Onderhoud
17 21 21 24 25
Conclusie26 Bijlagen28 B1. Overzicht – Normkosten B2. Overzicht – Realisatie B3. Bestedingsvoorstel Achterstallig onderhoud B4. Bestedingsvoorstel Randvoorwaardelijke instandhouding huidige areaal
29 31 33 35
Voor u ligt de Voorjaarsrapportage 2022 van Programma Stadsbehoud. Met deze rapportage wordt u geïnformeerd over het beheer en onderhoud van de openbare ruimte. Deze informatie kunt u gebruiken bij vormgeven van toekomstige begrotingen.
Wat is Programma Stadsbehoud? Sinds 2019 stuurt de gemeente Amsterdam met Programma Stadsbehoud op het beheer en onderhoud van de openbare ruimte. Onderhoud van groot tot klein en van weg, boom of brug zijn in het Programma Stadsbehoud bijeengebracht. Zo houden we de openbare ruimte van Amsterdam in stand en behouden we haar functionaliteit voor toekomstige generaties.
Foto Sven Cairo
Inleiding
In deze rapportage wordt kort stilgestaan bij de realisatie 2021 voor de verschillende onderdelen van de opgave. Daarnaast gaat de rapportage in op de knelpunten, die een succesvolle realisatie van de programmadoelen onder druk zetten.
Wat is onze opgave? De opgave voor programma Stadsbehoud is in enkele woorden te vatten: we willen groeien naar een openbare ruimte die op orde is nu, straks en later. Dit realiseren we door: • het programmeren en uitvoeren van onderhoud; • het inlopen van achterstalligheid; • te sturen op het gebruik van de openbare ruimte voor de stad van morgen Voorjaarsrapportage Stadsbehoud 2022
3
Begroting en knelpunten In alle voorgaande edities van deze rapportage is melding gemaakt van het belang van structurele financiering van het werk dat noodzakelijk is om de openbare ruimte van Amsterdam veilig, toegankelijk en schoon te houden voor bewoners, ondernemers en bezoekers.
Het programma biedt steeds beter zicht op de omvang van de financiële inspanningen die noodzakelijk zijn om deze ambities te realiseren. Met de uitkomsten van recent uitgevoerd extern onderzoek komt het reële bedrag in beeld dat gemiddeld jaarlijks noodzakelijk is om de openbare ruimte te onderhouden op een sober niveau. Dit noemen we de ‘normkosten’.
Als het onderhoud en beheer onvoldoende gefinan cierd blijft om de openbare ruimte op het minimale acceptabele niveau te houden, zijn zeer grote uitgaven nodig bovenop de begroting om bestaand en toekomstig achterstallig onderhoud te corrigeren zoals we nu ervaren met het programma Bruggen en Kademuren. Als de grote structurele tekorten voor beheer en onderhoud blijven bestaan, zal de Amsterdammer al in deze bestuursperiode last hebben van een forse achteruitgang van de kwaliteit en beschikbaarheid van de openbare ruimte.
Foto Sven Cairo
Uitdagingen bij het realiseren van onze opgave? De uitkomsten van het normkosten-onderzoek laten zien dat de huidige begroting ontoereikend is om de openbare ruimte in stand te houden. Zelfs als de gemeenteraad de benodigde middelen wel beschik¬baar stelt, is een beheersbare groei noodzakelijk. Een versnelling van onze inspanningen wordt beperkt door personeelstekorten, veroorzaakt door krapte op de arbeidsmarkt en de ontoereikende beschikbaarheid van materialen. Ondanks deze belemmeringen is het programma in 2020 en 2021 in staat geweest om grote volumes onderhoud te laten uitvoeren. Nog steeds ontoereikend, maar veel meer dan voor de start van Programma Stadsbehoud. Daar zijn we trots op. Helaas ontbreken de middelen om deze groei door te zetten, of om zelfs de huidige productie in stand te houden.
Voorjaarsrapportage Stadsbehoud 2022
4
Foto Sven Cairo
De opgave
1
Voorjaarsrapportage Stadsbehoud 2022
5
De openbare ruimte brengt de onder nemers, bewoners en bezoekers van Amsterdam van A naar B, geeft ruimte voor sport en recreatie, en is met zijn groen en water de longen en het hart- en vaatsysteem van onze stad. De openbare ruimte is op die manier cruciaal voor het functioneren van de stad en is de drager voor de fysieke, sociale en economische ontwikkeling van Amsterdam.
(gebiedsinput). Uit de huidige programmering komt de voorliggende werkvoorraad voor 2022-2026 duidelijk naar voren. Achterstallig onderhoud Zoals in de Najaarsrapportage Stadsbehoud 2021 is uitgelegd, blijkt uit de inspectieresultaten dat we achterstalligheid hebben ingelopen via ons werk aan groen, verhardingen en programma Bruggen en Kademuren. Tegelijkertijd krijgen we het areaal met betere inspectiedata steeds beter in beeld en krijgen we er ook elk jaar nieuw areaal bij, met vaak nieuwe achterstalligheid (zoals Water en Weesp). Ook krijgen we te maken met het steeds intensievere gebruik van onze assets (snellere slijtage). Door onderbesteding op beheer en onderhoud, loopt hierdoor de achterstalligheid weer op.
Een functionele, aantrekkelijke, duurzame en partici patieve leefomgeving bieden voor alle Amsterdam mers: Dat zijn de ambities voor de openbare ruimte in het vastgestelde beleidskader 1Amsterdam Heel en Schoon. Toch is de praktijk anders. Door de groeiende stad, het verouderde areaal, en nieuwe uitdagingen zoals klimaatverandering, staan de functionaliteit, aantrekkelijkheid, duurzaamheid en de mogelijkheid om in te spelen op de behoeften van de gebruikers van de openbare ruimte, sterk onder druk.
Op dit moment is er nog substantiële achterstallig heid bij onder andere civiele constructies, verhar dingen, water, en groen, waaronder grote delen van het Amsterdamse Bos. Zoals eerder gerappor teerd is er een meerjarige aanpak nodig om deze achterstalligheid weg te werken. In de Najaars rapportage Stadsbehoud 2021 is uitleg gegeven over de nu bekende achterstalligheid. Ondertussen is een groot deel hiervan vertaald naar concrete onderhoudsprojecten of beheertaken (zie Bijlage 3).
De actuele uitdagingen Jaarlijks wordt de benodigde beheerinspanning voor de komende jaren in beeld gebracht. De onderhouds programmering wordt opgesteld op basis van de huidige kwaliteit op straat (inspectiegegevens) en de vraag die aan de openbare ruimte wordt gesteld
Gereinigd monument op de Dam.
Het vergt een substantiële extra inspanning om deze achterstalligheid aanvullend op de regulier benodigde beheerinspanning aan te pakken de komende jaren. Als we de achterstalligheid nu inlopen en nu investeren, zijn we op de lange termijn goedkoper
Voorjaarsrapportage Stadsbehoud 2022
6
uit. Als we de achterstalligheid laten bestaan, lopen de kosten op. Door geen tijdig groot onderhoud of vervanging uit te voeren, moeten we pleisters plakken. Hierdoor stijgen de kosten van dagelijks onderhoud en correctieve maatregelen. Dit is een gevaarlijke en risicovolle strategie, met hogere kosten en een mogelijk ook incidenten tot gevolg. Aan de IJtunnel moet in 2022 €2,7 miljoen extra aan onderhoud worden uitgevoerd, omdat het benodigde budget voor vervanging bij de Begroting 2022 niet is toegekend. Het probleem wordt op deze manier niet structureel opgelost.
Cementarm beton op de Rode Kruislaan.
Klimaatadaptatie Naast achterstalligheid, heeft klimaatverandering zichtbaar grote impact op de stad en op de assets. De enige manier om te zorgen dat het areaal beter bestand is tegen extreme neerslag, droogte, en hitte en dat we rekening houden met waterveiligheid, is om klimaatadaptatie vast onderdeel te maken van onze beheerinspanning. Dit is één van de belangrijke uitdagingen waar we in deze tijd als beheerorganisatie voor staan. De maatregelen voor aanpassing aan de veranderende omstandigheden leveren hoe dan ook voordelen op. De kosten wegen niet op tegen de overlast en gevolgkosten als we deze maatregelen niet treffen. Indien het programma klimaatadaptatie niet wordt voortgezet en geïntensiveerd, stopt een deel van het onderzoek naar de ontwikkeling en implementatie van schaalbare klimaat adaptieve oplossingen in beheer en onderhoud van de openbare ruimte. Hierdoor vertraagt de structurele inbedding van klimaatadaptatie in de opgave van de hele stad, en worden minder klimaat adaptieve oplossingen
geïmplementeerd, in zowel de openbare ruimte als in privaat domein. Dit zijn gemiste kansen (het groot onderhoud van een weg komt bijvoorbeeld pas ca. 50 jaar later weer aan de beurt), en lopen we grote risico’s op hoge maatschappelijke en financiële gevolgkosten door schade en ongelukken als gevolg van o.a. wateroverlast, droogte, hittestress, en stormen in de toekomst. Veranderend gebruik Tegelijkertijd verandert ons areaal en de behoefte van de stad. Klimaatverandering, technologische ontwikkelingen en veranderingen in gebruikerswensen en daarmee de eisen die aan de assets worden gesteld, stellen ons voor nieuwe beheertaken. Crowdcontrol, handhaving van milieuzones en het in andere banen leiden van het verkeer voor een bereikbaardere, veilige en toegankelijke stad (Agenda Autoluw), stellen bijvoorbeeld andere eisen aan de assets verkeers regelinstallaties en verkeersinformatiesystemen. Ook parken worden steeds intensiever gebruikt, waarbij de aard van het gebruik verandert, met nieuwe normen en eisen tot gevolg. Onderzoek bij programma Bruggen en Kademuren toont aan dat eisen aan de uitvoering, op bijvoorbeeld het gebied van BLVC, vervoer over water, en monumentaal bouwen, zorgen voor grote kosten opdrijvende effecten. Die zijn nu nog niet in de normkosten meegenomen.
Als we bij deze behoeften willen aansluiten, moeten we ook onze assets of beheermethodes uitbreiden of veranderen. De groei van de stad, maar ook het veranderende gebruik van de openbare ruimte, leggen steeds meer druk op de openbare ruimte en
Voorjaarsrapportage Stadsbehoud 2022
7
het beheer daarvan. Als we hier niet bij aansluiten, moeten we accepteren dat we een lager niveau van functionaliteit bereiken en de kwaliteit en tevredenheid van de openbare ruimte voor en van de gebruiker zakt. Door wel toekomstbestendig onderhoud uit te voeren, kan programma Stadsbehoud daarentegen een grote bijdrage leveren aan de sociale, economische en maatschappelijke ontwikkeling en de andere opgaven in de stad. Areaaluitbreiding Tenslotte groeit de opgave op gebied van beheer en onderhoud door uitbreiding van ons areaal. De stad groeit, niet alleen in omvang (Volgermeerpolder, de Sloterdijken, Gaasperdammertunnelpark), maar ook in soorten assets, bijvoorbeeld beregeningsinstallaties, wadisystemen, openbare toiletten, laadpalen voor boten, etc. De normkosten zijn gebaseerd op het areaal zoals het nu is en houden geen rekening met toekomstige areaaluitbreidingen. Toch moeten we deze arealen opnemen in het beheerregime, zodat ook deze assets worden geïnspecteerd, gemonitord en in stand gehouden. Daarnaast verwachten we de komende jaren opnieuw uitbreiding van het areaal, waarvan de beheerkosten gaandeweg tot uitdrukking komen in de programmering.
niet gelijk aan wat elk specifieke jaar nodig is voor het uitvoeren van beheer en onderhoud. Daarvoor kijken we, naast de normkosten, ook naar de programmering (de daadwerkelijk geïdentificeerde werkvoorraad) en de realisatie (wat we kunnen uitvoeren), volgens de Stadsbehoud-methodiek (zie Rapportage Programma Stadsbehoud, 2019). De normkosten vormen wel een ijkpunt voor het gemiddelde hiervan op de lange termijn. Jaarlijks worden de normkosten opnieuw doorgerekend op basis van een indexatie van de daadwerkelijke bouwkosten en de uitbreiding van het areaal, zodat we dit ijkpunt actueel kunnen houden. Volgens de normkosten voor niveau Sober (weergegeven in Bijlage 1) is jaarlijks gemiddeld 28% meer onderhoud nodig dan we op dit moment realiseren. Dit terwijl we de afgelopen drie jaar meer onderhoud hebben uitgevoerd dan we in het verleden
hebben gedaan (zie Najaarsrapportage Stadsbehoud 2020 en 2021). Het benodigde onderhoud van tunnels en vervanging van civiele constructies is hier nog niet in meegenomen. Daar is nog een veel grotere beheerinspanning voor nodig, maar hier zijn nog geen normkosten voor beschikbaar. De normkosten Sober tonen aan dat we op dit moment te weinig onderhoud uitvoeren om de stad in stand te houden. Om de openbare ruimte wel op niveau Sober te krijgen zijn veel meer financiële middelen vereist (gemiddeld € 96 miljoen per jaar meer dan afgelopen jaar was begroot, exclusief de benodigde inspanning voor civiele constructies en tunnels), en moeten we veel meer onderhoudsprojecten inpassen in de stad.
De normkosten
Dit zou een ingrijpende impact hebben op de gemeentebegroting. Daarom is in 2021 uitvoering gegeven aan de bestuursopdracht Normkosten. Het college heeft laten onderzoeken wat het minimale kwaliteitsniveau is waarbij geen achterstallig onderhoud ontstaat en welke middelen tenminste nodig zijn om dit kwaliteitsniveau van de openbare ruimte te behouden. Hierdoor kunnen we in deze Voorjaarsrapportage Stadsbehoud een helder overzicht geven van de financiële knelpunten voor het Programma Stadsbehoud om de openbare ruimte in stand te houden.
Om inzicht te geven in de structureel benodigde begroting om ons areaal in stand te houden, zijn de normkosten ontwikkeld. De normkosten zijn de kosten die jaarlijks gemiddeld nodig zijn voor beheer en onderhoud, op basis van de huidige areaalomvang en het gewenste kwaliteitsniveau. De normkosten zijn dus
De resultaten van dit externe onderzoek zijn in het begin van dit jaar gedeeld met gemeenteraad en bestuur. De uitkomsten van het onderzoek naar de normkosten van Stadsbehoud geven aan dat de eenheidsprijzen en frequenties die in Amsterdam
Brugdek vervangen Prins Hendirkkade.
Voorjaarsrapportage Stadsbehoud 2022
8
worden gehanteerd overeenkomen met wat gangbaar is in Nederland. Uit de second opinion door de Gemeente Rotterdam komt naar voren dat we in Amsterdam een goede werkmethode hanteren om de normkosten te berekenen en dat Amsterdam hierin voorop loopt. Een ander inzicht uit de second opinion van Rotterdam is dat Amsterdam, met het hanteren van het verzorgingsniveau C (Sober), balanceert op de kritische grens van het functioneel en veilig houden van de openbare ruimte en het groen. Het externe onderzoek bevestigt dat de huidige normkosten voor niveau Sober structureel nodig zijn voor minimale kostenefficiënte instandhouding van het huidige areaal. Maar de normkosten zijn gebaseerd op een ideaalcomplex. Dat betekent dat ze gebaseerd zijn op een areaal dat al op basisniveau is en waarvan de leeftijd gelijkmatig gespreid is. Ze houden geen rekening met de echte leeftijd van het areaal, achterstalligheid of andere bijzondere opgaven. De realiteit is dat de huidige leeftijd en staat van het areaal op dit moment ver onder het niveau ligt waar het ideaalcomplex van de normkosten van uit gaat. De opgaven die in de vorige paragraaf zijn beschreven zijn niet in de normkosten opgenomen. Dat maakt dat de daadwerkelijke opgave op dit moment veel groter is dan de normkosten Sober omschrijven.
Omgaan met de schaarste Door schaarste in de beschikbare middelen voor beheer en onderhoud zijn we gedwongen om binnen de onderhoudsprogrammering streng te prioriteren. Hoewel er flink is geïnvesteerd om de slechtste plekken in de openbare ruimte aan te pakken,
zien we dat op andere plekken in ons areaal de achterstalligheid weer oploopt, omdat we te weinig besteden aan beheer en onderhoud. Dat betekent dat we mitigerende maatregelen moeten nemen. Diverse bruggen zijn al afgesloten en ook de Arenatunnel moest afgelopen jaar sluiten. Dit veroorzaakt niet alleen veel overlast voor de Amsterdammer, maar kost ons ook veel geld. Als deze financiële situatie zich voortzet, zal de achterstalligheid de komende jaren sterk oplopen. Er zullen in dat geval assets moeten worden afgesloten omdat er onvoldoende middelen zijn om de veiligheid te kunnen garanderen. Met assetmanagement proberen we op al deze ont wikkelingen in te spelen. Dit alles stelt ook nieuwe eisen aan onze beheerorganisatie. Om te weten hoe veel onderhoud nodig is, risico’s te beheersen en preventief onderhoud te kunnen uitvoeren, moeten we het areaal in beeld hebben en inspecties laten uitvoeren. De datastroom van al die inspectiegegevens wordt steeds groter. Maar nog steeds hebben we de benodigde data en inspecties niet compleet. We moeten processen verder digitaliseren en automatiseren om qua informatievoorziening aan te sluiten op de keten, qua processen en organisatie aan te sluiten op de nieuwe, data gedreven manier van werken. Goed assetmanagement betekent ook vooruitkijken en zo nodig meebewegen met de toekomst.
Als vervolgonderzoek op de bestuursopdracht normkosten formuleren we verschillende scenario’s voor beheer en onderhoud, afgeleid van een analyse van de trends en toekomstige ontwikkelingen op het vlak van de openbare ruimte. Er zijn alternatieve
Voegwerk herstellen aan kade Erasmusgracht.
manieren om op de toekomst in te spelen. Als de begroting voor beheer en onderhoud niet wordt opgehoogd, zullen assets uit functie moeten worden genomen (worden verwijderd): bijvoorbeeld straat meubilair, speelvoorzieningen, bruggen, sluizen, verkeersinformatiesystemen, wegen, groen of tunnels. Het is aan de Coalitie 2022-2026 om aan de knoppen van de begroting en de opgave te draaien om een balans tussen de kosten, prestaties en risico’s te zoeken waardoor instandhouding van de openbare ruimte nu en in de toekomst verzekerd is.
Voorjaarsrapportage Stadsbehoud 2022
9
Foto Sven Cairo
De realisatie
2
Voorjaarsrapportage Stadsbehoud 2022
10
De benodigde jaarlijkse beheerinspanning om niveau Sober te bereiken is volgens de normkosten hoog, en de daadwerkelijke opgave op basis van de geïdentificeerde werkvoorraad nog hoger. Maar voor wat we jaarlijks kunnen uitvoeren in de stad, zijn we gebonden aan de capaciteit van de uitvoeringsorganisatie van de stad zelf en van de markt om deze hoeveelheid onderhoudswerkzaamheden tegelijkertijd in uitvoering te kunnen brengen. Uitvoeringsorganisatie op stoom, maar blijft aandachtspunt De afgelopen jaren is de uitvoeringsorganisatie voor regulier beheer en onderhoud sterk gegroeid. We zijn in staat om grote volumes onderhoud weg te zetten. Sinds 2019 hebben we ieder jaar substantieel meer groot onderhoud en vervanging gerealiseerd dan het voorgaande jaar. Voor het reguliere beheer en het Programma Bruggen en Kademuren is in de afgelopen jaren een organisatie opgebouwd die past bij de aanpak om het onderhoud te intensiveren. Desalniettemin blijft de uitvoering een aandachtspunt. Tijdens de Coronacrisis hebben we de periodes van rust op straat aangegrepen om versneld of vervroegd onderhoud uit te voeren. Als de stad volop
wordt gebruikt zijn er echter grenzen aan hoeveel straten en bruggen tegelijkertijd onder handen kunnen worden genomen, vanuit het perspectief van leefbaarheid en bereikbaarheid van de stad. Daarnaast staat de beschikbare capaciteit voor onder houdswerkzaamheden wederom onder druk. Er moet niet alleen beheerd worden, maar ook gebouwd (stadsvernieuwing) en heringericht (stadsverbetering). Al deze opgaven strijden om een plek in dezelfde stad, bij dezelfde uitvoeringsorganisatie en bij dezelfde marktpartijen. Hierdoor kon de afgelopen jaren niet de volledige onderhoudsprogrammering worden uitgevoerd. Hoe minder capaciteit er beschikbaar is door personeelstekorten bij onze eigen organisatie of bij de markt, hoe meer dit onder druk komt te staan. Als we hierdoor niet op tijd onderhoud uit kunnen voeren aan bepaalde assets om ze veilig te houden, zullen we deze assets noodgedwongen moeten afsluiten. Realistisch ingroeiritme naar de norm Op dit moment realiseert programma Stadsbehoud minder onderhoud dan nodig is om de stad in stand te houden volgens de normkosten Sober. Toch moeten we om achterstalligheid in de toekomst te voorkomen ingroeien naar een structurele beheerinspanning op minimaal het niveau van de Normkosten Sober.
In verband met beperkingen aan de uitvoeringsorganisatie en de bereikbaarheid en leefbaarheid van de stad, is een realistisch ingroeiritme uitgestippeld waarmee programma Stadsbehoud via een gedoseerde jaarlijkse vergroting van de beheerinspanning, geleidelijk dit productieniveau zouden kunnen bereiken. In Bijlage 2 is het overzicht
Asfalteringswerkzaamheden Stadhouderskade met elektrische wals.
weergegeven van de huidige realisatie van programma Stadsbehoud (2021). De snelst haalbare groei van de omzet van groot onderhoud wordt ingeschat op een groei van maximaal €15 miljoen per jaar ten opzichte van wat we nu produceren. Dat betekent dat de begrotingsaanvraag voor de beheerinspanning in 2022-2026 gemaximeerd wordt op een groei van dit volume, ook al ligt er veel meer werk op de plank. In 2021-2023 wordt de maximale groei ingeschat op + €10 miljoen ten opzichte van het voorgaande jaar.1 Voor vervangingsonderhoud wordt de realiseerbare werkvoorraad ingeschat op basis van de concrete geprogrammeerde onderhoudsprojecten. Dit is zo omdat de benodigde investeringskredieten hiervoor niet structureel worden toegekend, maar slechts een jaar van tevoren worden aangevraagd en besloten.
Voorjaarsrapportage Stadsbehoud 2022
11
Voor 2023 wordt een verhoging van de productie van + € 8 miljoen verwacht ten opzichte van 2022 (excl. Programma Bruggen en Kademuren). Ook binnen het programma Bruggen en Kademuren wordt secuur gekeken naar een realistisch uitvoerbaar volume van vervangingen per jaar. Om nieuwe achterstanden te voorkomen wordt toegewerkt naar het vernieuwen van gemiddeld 8 bruggen en 2 kilometer kademuur per jaar. Dat is het minimum, waar huidige achterstanden nog niet mee worden ingelopen. Daartoe is een langjarige, gebiedsgerichte programmering opgesteld met een doorkijk tot 2040 en zijn diverse langjarige samenwerkingsovereenkomsten met marktpartijen afgesloten. Ook voor dagelijks onderhoud van groen, water, civiele constructies, straatmeubilair en speelvoorzieningen en verhardingen houden we rekening met een realistisch ingroeiritme naar de normkosten om de uitvoerings organisatie de gelegenheid te geven om mee te groeien. Hier wordt de realistische ingroei in 20222026 gemaximeerd op €1 tot €2 miljoen per jaar.
Bij dagelijks onderhoud en exploitatie van de assets Openbare verlichting, Verkeersinformatiesystemen, Verkeersregelinstallaties en Tunnels hangen de realiseerbare kosten samen met lopende contracten die gebaseerd zijn op de omvang van het areaal en het verbruik, en is een ingroeiritme niet van 1 In 2022 wordt deze ingroei op groot onderhoud echter – hoewel mogelijk – niet uitgevoerd vanwege beperkingen aan de Begroting 2022. Daarom wordt de productie voor dat jaar gemaximeerd op €69 miljoen (exclusief de aanvullende noodzakelijke werkzaamheden aan de IJtunnel en de
Piet Heintunnel voor aanvang groot onderhoud.
toepassing. Het Amsterdamse Bos is hierbij bijzonder. Omdat het Amsterdamse Bos een eigen uitvoerings organisatie heeft die verantwoordelijk voor het uitvoeren van beheer en onderhoud in het Bos, moet ook die organisatie groeien om de grotere nodige hoeveelheden onderhoud aan het bos te kunnen wegzetten. In de periode 2022-2026 is een gestage groei tot €4 miljoen per jaar ten opzichte
van de huidige beheerinspanning realistisch. In de periode daarna wordt de beheerinspanning in het bos nog verder vergroot tot €7 miljoen per jaar meer ten opzichte van het huidige productieniveau. Dit is nodig om het regulier beheer en onderhoud (dagelijks-, groot- en vervangingsonderhoud) van het Amsterdamse Bos duurzaam op orde te brengen en het achterstallig onderhoud weg te werken.
Arenatunnel). Voorjaarsrapportage Stadsbehoud 2022
12
Overzicht De realistisch uitvoerbare opgave (Programma) Achterstallig onderhoud (Reserve Achterstallig Onderhoud) Som 2022-2026
Normkosten
Begroting
Civiele constructies
€ 49,3
Groen
€ 38,9
Straatmeubilair en Speelvoorzieningen
€ 7,7
Tunnels
€ 5,5
Verhardingen
€ 16,3
Verkeersinformatiesystemen
€ 0,5
Water
€ 27,3
Amsterdamse Bos
€ 3,8
Eindtotaal
€ 149,4
x miljoenen
Programma
Realisatie
Programmakosten Programma
2022
2023
2024
2025
2026
Som 2022-’26
€ 66,0
€ 43,9
€ 49,5
€ 44,4
€ 44,4
€ 248,2
€ 2,7
€ 2,7
€ 2,7
€ 2,7
€ 2,7
€ 13,5
€ 68,7
€ 46,6
€ 52,2
€ 47,1
€ 47,1
€ 261,7
Bruggen en Kademuren Verbetering informatievoorziening programma B&K in samenhang met programma doorontwikkeling assetmanagement Eindtotaal
Groot onderhoud (Reserve Stadsbehoud)
x miljoenen 2022
2023
2024
2025
2026
Civiele constructies
€ 20,0
€ 26,0
€ 30,0
€ 34,7
€ 34,7
Groen
€ 20,6
€ 12,5
€ 29,3
€ 31,3
€ 33,3
2022
2023
2024
2025
2026
Stedelijke busstations
€ 1,2
€ 1,2
€ 0,7
€ 0,7
€ 0,7
Monitoring en inspectie-budgetten assets
€ 10,9
€ 11,0
€ 11,5
€ 11,1
€ 12,1
Straatmeubilair en Speelvoorzieningen
€ 2,1
€ 3,0
€ 4,4
€ 4,7
€ 4,7
Uitvoeren processen Assetmanagement
€ 1,3
€ 1,1
€ 1,0
€ 1,0
€ 1,0
Instandhoudingsmanagement (Reserve Stadsbehoud)
Tunnels
€ 0,4
€ 0,4
€ 0,4
€ 0,4
€ 0,4
Doorontwikkeling Assetmanagement
€ 3,0
€ 3,8
€ 3,8
€ 3,8
€ 3,8
Verhardingen
€ 19,2
€ 27,9
€ 20,4
€ 27,9
€ 32,7
Onderzoek en implementatie Klimaatadaptatie
€ 0,8
€ 0,9
€ 1,0
€ 1,0
€ 1,0
Water
€ 1,6
€ 3,3
€ 5,0
€ 7,2
€ 7,2
Overige lasten
€ 0,0
€ 0,4
€ 0,5
€ 0,6
€ 1,0
€ 16,0
€ 17,2
€ 17,8
€ 17,6
€ 19,0
Amsterdamse Bos Eindtotaal
€ 0,0
€ 0,1
€ 0,2
€ 0,2
€ 1,1
Eindtotaal
€ 65,1
€ 74,3
€ 90,3
€ 107,1
€ 114,8
x miljoenen
x miljoenen *Inclusief vervanging Groen en Straatmeubilair en Speelvoorzieningen
Voorjaarsrapportage Stadsbehoud 2022
13
Vervanging (Investeringskredieten)
Dagelijks onderhoud en exploitatie (Algemene middelen) 2022
2023
2024
2025
2026
Civiele constructies
€ 10,0
€ 10,0
€ 12,0
€ 16,0
€ 20,0
Groen
€ 1,6
€ 1,3
€ 0,8
€ 0,5
Openbare verlichting en Stadsilluminatie
€ 16,4
€ 11,4
€ 9,0
€ 7,1
Tunnels
€ 3,0
€ 23,0
2022
2023
2024
2025
2026
Dagelijks onderhoud
€ 78,9
€ 81,4
€ 82,7
€ 84,8
€ 86,4
Civiele constructies
€ 23,0
€ 23,0
€ 23,0
€ 23,0
€ 23,0
Groen
€ 29,3
€ 29,3
€ 29,3
€ 29,3
€ 29,3
€ 40,0
Openbare verlichting en Stadsilluminatie
€ 4,7
€ 4,7
€ 4,5
€ 4,3
€ 4,3
€ 4,8
€ 6,5
€ 7,0
€ 8,0
€ 8,7
€ 1,7
Verhardingen
€ 19,5
€ 24,5
€ 25,0
€ 25,0
€ 25,0
Straatmeubilair en Speelvoorzieningen
Verkeersregelinstallaties en
€ 12,7
€ 5,7
€ 8,7
€ 6,6
€ 3,7
Tunnels
€ 2,5
€ 2,5
€ 2,5
€ 2,6
€ 2,6
Verkeersinformatiesystemen
Verhardingen
€ 5,8
€ 5,8
€ 5,8
€ 5,8
€ 5,8
Amsterdamse Bos
Verkeersinformatiesystemen
€ 3,9
€ 4,1
€ 4,3
€ 4,7
€ 4,8
€ 0,0
€ 0,3
€ 0,3
€ 0,3
€ 0,5
Programma Bruggen en Kademuren
€ 142,3
€ 193,9
€ 150,4
€ 194,7
€ 150,0
Verkeersregelinstallaties
€ 2,1
€ 2,2
€ 2,2
€ 2,2
€ 2,2
Eindtotaal
€ 202,5
€ 250,1
€ 229,3
€ 290,1
€ 200,9
Water
€ 2,8
€ 3,3
€ 3,9
€ 4,5
€ 5,1
Amsterdamse Bos
€ 0,0
€ 0,0
€ 0,2
€ 0,4
€ 0,6
Exploitatie
€ 6,6
€ 6,6
€ 6,3
€ 6,3
€ 6,3
Openbare verlichting en Stadsilluminatie
€ 3,5
€ 3,3
€ 3,2
€ 3,2
€ 3,2
Tunnels
€ 0,8
€ 0,8
€ 0,8
€ 0,8
€ 0,8
Verkeersinformatiesystemen
€ 1,0
€ 1,1
€ 1,0
€ 1,0
€ 1,0
Verkeersregelinstallaties
€ 1,4
€ 1,5
€ 1,3
€ 1,3
€ 1,3
€ 85,6
€ 88,0
€ 89,0
€ 91,1
€ 92,7
x miljoenen
Eindtotaal x miljoenen
Voorjaarsrapportage Stadsbehoud 2022
14
Begroting en knelpunten Werkzaamheden aan Cramergrachtsluis.
3
Voorjaarsrapportage Stadsbehoud 2022
15
Toen in 2019 de eerste stappen naar structurele fondsen voor beheer en onderhoud van de openbare ruimte zijn gezet, was de boodschap dat hier een vervolg aan zou moeten worden gegeven. Bij de Voorjaarsnota 2020 kon dit niet vanwege de coronacrisis. Bij de Voorjaarsnota 2021 is vanwege het effect van de aanhoudende coronacrisis op de gemeentelijke begroting opnieuw besloten om geen structurele middelen toe te voegen aan de begroting Stadsbehoud. Daarna is bij de Begroting 2022 het besluit genomen om alsnog structurele middelen toe te kennen voor groot onderhoud en dagelijks onderhoud Stadsbehoud, met een ingroeiritme van ca. € 10 miljoen in 2022 tot € 36 miljoen vanaf 2025. De tekorten zijn echter nog steeds zeer groot. De middelen voor vervanging worden niet structureel toegekend, maar via jaarlijkse investeringsaanvragen. Ook deze aanvragen van Stadsbehoud voor vervangingsbudget zijn in 2021 niet volledig toegekend. Dit heeft geleid tot de huidige begroting Stadsbehoud (zie volgende pagina), die in dit hoofdstuk af wordt gezet tegen de eerder gerapporteerde programme ring (wat er nodig is), realisatie (wat er mogelijk is), en normkosten (het ijkpunt). Werkzaamheden aan Piet Heintunnel.
Voorjaarsrapportage Stadsbehoud 2022
16
Overzicht Huidige begroting Reserve Stadsbehoud
160
Normkosten
x miljoen euro
140
Begroting
120 100 80 60
Programma
40
Realisatie
20 0 Reserve Stadsbehoud Regulier groot onderhoud (inclusief vervanging Groen en Straatmeubilair en speelvoorzieningen) en Instandhoudingsmanagement 2021 Huidige begroting Realisatie*
2021
2022
Realisatie*
Programma
2023
2024
Huidige begroting
2025
2026
Benodigde begroting
Normkosten* + Instandhoudingsmanagement
2022
2023
2024
2025
2026
Som 2022-’26
€ 57
€ 65
€ 82
€ 85
€ 90
€ 380
€ 138
€ 138
€ 138
€ 138
€ 138
€ 688
€ 82
€ 92
€ 108
€ 125
€ 134
€ 540
€ 60
* Aanvullend is op de reserve achterstallig onderhoud €21,6 miljoen gerealiseerd
Normkosten* + Instandhoudingsmanagement * Niveau Sober, excl. tunnels
Programma (excl. overprogrammering)
x miljoenen
Voorjaarsrapportage Stadsbehoud 2022
17
Reserve Achterstallig Onderhoud Achterstallig groot onderhoud (alle assets) en programmakosten Programma Bruggen en Kademuren 2021 Huidige begroting Realisatie
2022
2023
€ 85
€ 20
Investeringskredieten Reguliere en achterstallige vervanging alle assets exclusief groen en straatmeubilair en speelvoorzieningen 2024
2025
2026
Som 2022-’26 € 104
2021
Huidige begroting
€ 85
Programma
Investeringskredieten Programma Bruggen en Kademuren
€ 123
€ 87
€ 75
€ 65
€ 61
(incl. overprogrammering)
€ 406
Realisatie
2022
2023
2024
2025
€ 142
€ 126
€75
€ 64
€ 142
€ 194
€ 150
€ 195
2026
Som 2022-’26 € 407
€ 62
Programma
€ 228
€ 969
(excl. overprogrammering)
x miljoenen
x miljoenen
Reserve Achterstallig Onderhoud 140
Investeringskredieten (Programma Bruggen en Kademuren)
x miljoen euro
300
120
x miljoen euro
100 250
80 60
200
40 20 0
150 2021
2022
Realisatie
Programma
2023
2024
Huidige begroting
2025
2026
Benodigde begroting
100 50 0
2021
2022
Realisatie
Programma
2023
2024
Huidige begroting
2025
2026
Benodigde begroting
Voorjaarsrapportage Stadsbehoud 2022
18
Investeringskredieten assets excl. programma Bruggen en Kademuren
2021
Huidige begroting
2022
2023
2024
2025
2026
Som 2022-’26
€ 57
€ 38
€ 19
€8
€8
€ 129
Wijzigingen mogelijk n.a.v. actualisatie kasritmes investe ringen bij definitieve afhande ling jaarresultaten 2021 en 4-maandsrapportage
Realisatie
€ 38
Normkosten*
Algemene middelen Dagelijks onderhoud (alle assets) en exploitatie (van openbare verlichting, verkeersinformatiesystemen, en verkeersinstallaties) Algemene middelen Dagelijks onderhoud
2021
2022
2023
2024
2025
2026
Som 2022-’26
Huidige begroting
€ 83
€ 76
€ 76
€ 76
€ 76
€ 76
€ 380
Realisatie
€ 86 € 83
€ 83
€ 83
€ 83
€ 83
€ 413
€ 79
€ 81
€ 83
€ 85
€ 86
€ 414
Normkosten* € 55
€ 55
€ 55
€ 55
€ 55
€ 274
*Niveau Sober, excl. tunnels, exclusief vervanging civiele constructies
Excl. tunnels
Programma x miljoenen
Programma
€ 60
€ 56
€ 79
€ 96
€ 51
€ 343
x miljoenen
Algemene middelen (Dagelijks onderhoud)
Investeringskredieten (assets excl. programma Bruggen en Kademuren)
100
100
x miljoen euro
90
x miljoen euro
80 70
80
60 50
60
40 30
40
20 10
20 0
0
2021 Realisatie
2022 Programma
2023
2024
Huidige begroting
2025
2026
Benodigde begroting
2021 Realisatie
2022 Programma
2023
2024
Huidige begroting
2025
2026
Benodigde begroting
Normkosten*
Normkosten*
Voorjaarsrapportage Stadsbehoud 2022
19
Algemene middelen Exploitatie
2021
2022
2023
2024
2025
2026
Som 2022-’26
Huidige begroting
€ 6,7
€ 6,7
€ 6,7
€ 6,4
€ 6,5
€ 6,5
€ 32,9
Realisatie
€ 6,6
Programma
€ 6,6
€ 6,6
€ 6,6
€ 6,3
€ 6,3
€ 6,3
€ 32,2
x miljoenen
Algemene middelen (Exploitatie)
8
x miljoen euro
7 6 5 4 3 2 1 0
2021 Realisatie
2022 Programma
2023
2024
Huidige begroting
2025
2026
Benodigde begroting
Voorjaarsrapportage Stadsbehoud 2022
20
Knelpunten In de huidige begroting Stadsbehoud bestaan knelpunten op drie vlakken: 1. Structurele middelen op de exploitatie (reserve Stadsbehoud en Algemene Middelen); 2. Reguliere vervangingsinvesteringen; 3. Achterstallig onderhoud.
welke concrete bestedingsdoelen de structureel benodigde middelen voor randvoorwaardelijke instandhouding van het huidige areaal uit bestaan. Met dit bedrag lopen we nog geen achterstallig onderhoud in (voor het bedrag dat daarvoor nodig is, zie ‘Knelpunten – 3. Achterstallig onderhoud’). 2 De knelpunten op gebied van beheer en onderhoud vanwege de areaaluitbreiding van Weesp is niet in dit overzicht opgenomen. Bij de Voorjaarsnota 2022 wordt Weesp financieel overgedragen aan de gemeente Amsterdam. Vanaf de Voorjaarsnota 2023 zullen de onderhoudsbudgetten voor het
1. Structurele middelen op de exploitatie Op gebied van de structurele middelen die nodig voor structureel en onder houd op basis van de benodigde maatregelen en omvang van ons areaal, zien we – ondanks de toegekende ingroei van structurele middelen bij de Begroting 2022 – knelpunten. Hoewel in het verleden veel geld voor onderhoud is vrijgemaakt, betrof dit grotendeels incidentele inhaalslagen, door DORA, en grote dotatie aan de reserve Achterstallig onderhoud en het Programma Bruggen en Kademuren bij de Voorjaarsnota 2019, toegekend vanwege achterstalligheid. Voor veel maatregelen is nooit structureel budget toegekend, zoals voor regulier groot onderhoud van straatmeubilair en speelvoorzieningen, water en diverse onderdelen van de asset groen. Randvoorwaardelijk De lasten van Stadsbehoud betreffen echter onvermijdelijke kosten. De gemeente heeft als beheerder op grond van onder andere de Wegenwet en het Burgerlijk Wetboek een wettelijk zorgplicht om de openbare ruimte gedurende langere termijn ‘schoon, heel en veilig’ te houden. Daarnaast hebben we te maken met eigen regelgeving, zoals de Algemene plaatselijke verordening (APV; wildplakken, graffiti) en de Afvalstoffenverordening (zwerfafval, bijplaatsingen).
Er is structureel budget voor de exploitatie nodig voor vier onderhoudsactiviteiten: Groot onderhoud (reserve Stadsbehoud, instandhoudingsmanagement (reserve Stadsbehoud), dagelijks onderhoud (algemene middelen), en exploitatie (Algemene middelen). De hierna gepresenteerde budgetbehoefte is randvoorwaardelijk voor het veilig en beschikbaar houden van het huidige areaal.2 In Bijlage 4 ziet u uit
areaal Weesp integraal meegenomen worden in de besluitvorming van programma Stadsbehoud. Structureel benodigde middelen voor randvoor waardelijke instandhouding van het huidige areaal
2022
2023
2024
2025
2026
Instandhoudingsmanagement
€ 15,2
€ 16,3
€ 16,8
€ 16,6
€ 18,0
Groot onderhoud
€ 63,7
€ 72,8
€ 85,5
€ 100,6
€ 108,3
Totaal benodigd (reserve Stadsbehoud)
€ 78,9
€ 89,1
€ 102,3
€ 117,1
€ 126,3
Huidige begroting reserve Stadsbehoud
€ 56,7
€ 65,3
€ 82,5
€ 84,8
€ 90,2
Knelpunt (Reserve Stadsbehoud)
–€ 22,3
–€ 23,7
–€ 19,8
–€ 32,3
–€ 36,0
x miljoenen
Ook voor dagelijks onderhoud en exploitatie is meer geld nodig om het areaal randvoorwaardelijk in stand te houden dan de structurele middelen die in de huidige begroting aanwezig zijn. Structureel benodigde middelen voor randvoorwaardelijke instandhouding van het huidige areaal
2022
2023
2024
2025
2026
Dagelijks onderhoud
€ 78,9
€ 81,4
€ 82,7
€ 84,8
€ 86,4
Exploitatie
€ 6,6
€ 6,6
€ 6,3
€ 6,3
€ 6,3
Totaal benodigd (Algemene middelen)
€ 85,6
€ 88,0
€ 89,0
€ 91,1
€ 92,7
Huidige begroting
€ 83,2
€ 83,1
€ 82,1
€ 82,5
€ 82,5
Knelpunt (Algemene middelen)
–€ 2,4
–€ 5,0
–€ 6,9
–€ 8,6
–€ 10,3
x miljoenen
Voorjaarsrapportage Stadsbehoud 2022
21
Aanvullende opgaven Om het huidige areaal in stand te houden, is ook budget nodig voor de opgave van klimaatadaptatie, bovenop het bedrag dat volgens de normkosten nodig is. Hier is geen budget voor gereserveerd in de begroting. Het gaat om de volgende budgetbehoefte:
Aanvullende opgaven
2022
2023
Aanpassing speelbadjes aan de nieuwe Wet Hygiëne en Veiligheid (incidenteel) Onderhoud Water op niveau Sober (t.o.v. onder-
€ 0,6
€ 0,8
2024
2025
2026
€ 1,4
€ 2,1
€ 2,1
€ 1,0
€ 2,7
€ 2,7
€ 2,8
€ 2,8
€ 2,8
houd op louter wettelijke taken) (structureel) Revitalisatie bomenbestand door aanvullen nooit gevulde boomspiegels (incidenteel)
Klimaatadaptatie
2022
2023
2024
2025
2026
Verhoogde inzet op groot onderhoud en vervanging
Totaal benodigd programma klimaatadaptatie
€ 1,3
€ 1,4
€ 2,0
€ 2,0
€ 2,0
Groen om structurele oplossing te bieden aan
Knelpunt (reserve Stadsbehoud, Groengelden en investeringskrediet)
€ 1,3
€ 1,4
€ 2,0
€ 2,0
€ 2,0
wensen en klachten van bewoners en Stadsdelen
x miljoenen
€ 0,7
€ 0,8
€ 1,0
€ 1,0
€ 1,0
€ 1,3
€ 1,6
€ 6,2
€ 8,6
€ 8,6
(boven randvoorwaardelijk niveau) (structureel) Knelpunt (reserve Stadsbehoud) x miljoenen
Daarnaast zijn om aan te sluiten bij aanvullende ambities en veranderende behoeftes aanvullende middelen voor groot onderhoud nodig. Deze zijn vermeld in de tabel hierna. De in de tabel genoemde beheertaken zijn niet strikt noodzakelijk voor instandhouding op randvoorwaardelijk niveau. Maar ze zijn echter wel expliciet uitgesproken als eis of verwachting aan het programma Stadsbehoud. Een voorbeeld daarvan is het aanpassen van de speelbadjes aan de nieuwe wet Hygiëne en veiligheid, waarbij nieuwe eisen ons dwingen tot aanpassingen van de waterzuiveringsinstallaties. Het valt te betwisten of de oude installaties echt niet goed genoeg waren. Het dwingt ons in elk geval tot een aanvullende investering van €5,6 miljoen die niet is gedekt. Ook voor de andere genoemde taken is nooit budget aan de begroting Stadsbehoud toegevoegd. Indien hiervoor geen budget wordt toegekend, kunnen deze taken niet worden uitgevoerd.
Voorjaarsrapportage Stadsbehoud 2022
22
Een hoger kwaliteitsniveau Bij de vaststelling van het kwaliteitsniveau van de openbare ruimte in 2016 (beleidskader 1AH&S), is de ambitie uitgesproken om de hele openbare ruimte op niveau Verzorgd (B) te beheren. Deze ambitie staat nog steeds, maar gezien de grote tekorten op de begroting is de uitvoering ervan tijdelijk uitgesteld. Als we inzetten op Niveau Verzorgd, is de openbare ruimte functioneel en veilig en oogt hij netjes. De straten en het groen worden met regelmaat schoongehouden, de openbare ruimte is prettig om te verblijven. Binnen het beheer is ruimte voor differentiatie in de aanpak, bijvoorbeeld in het kader van klimaatadaptatie en biodiversiteit. Er is slechtst beperkt ruimte voor beheerintensieve inrichtingselementen, zoals waterpartijen en onderhoudsintensief groen. Om toe te groeien naar niveau Verzorgd, zou de volgende begroting nodig zijn:
Kosten per prestatieniveau
2022
2023
2024
2025
2026
Som 2022-’26
Normkosten Groot Onderhoud niveau Verzorgd (excl. tunnels, incl. water)
€ 110
€ 110
€ 110
€ 110
€ 110
€ 549
Normkosten Vervanging niveau
€ 92
€ 92
€ 92
€ 92
€ 92
€ 461
€ 93
€ 93
€ 93
€ 93
€ 93
€ 464
–€ 97
–€ 90
–€ 73
–€ 71
–€ 67
–€ 397
–€ 5
–€ 28
–€ 44
–€ 54
–€ 55
–€ 187
–€ 10
–€ 10
–€ 11
–€ 10
–€ 10
–€ 51
Verzorgd (excl. tunnels en civiele constructies, incl. water) Normkosten Dagelijks onderhoud niveau Verzorgd (excl. tunnels, incl. water) Totaal knelpunt Niveau Verzorgd t.o.v. huidige begroting (Reserves) (excl. tunnels): Totaal knelpunt Niveau Verzorgd t.o.v. huidige begroting (Investeringen) (excl. civiele constructies en tunnels): Totaal knelpunt Niveau Verzorgd t.o.v. huidige begroting (Algemene middelen) (excl. tunnels): x miljoenen
Werkzaamheden aan VIS bij ArenAtunnel.
Voorjaarsrapportage Stadsbehoud 2022
23
Zoals gezegd worden de normkosten jaarlijks geactualiseerd op basis van indexatie van de bouwkosten en het areaal. In de hier weergegeven normkosten groot onderhoud en dagelijks onderhoud voor niveau Verzorgd zijn de areaaluitbreidingen en prijsindexaties sinds 2019 nog niet verwerkt. De normkosten Verzorgd voor groot onderhoud en dagelijks onderhoud zullen dus op basis van het huidige areaal, nog hoger uitvallen. In de volgende Voorjaarsrapportage Stadsbehoud (2023) zal een geactualiseerde versie van de normkosten Verzorgd worden gepresenteerd op basis van de areaaluitbreidingen en prijsstijgingen van 2019, 2020, en 2021.
Structureel benodigde middelen voor minimale kostenefficiënte instandhouding van het huidige areaal 2022-2026
2022
2023
2024
2025
2026
Som 2022-’26
Civiele Constructies
€ 10,0
€ 10,0
€ 12,0
€ 16,0
€ 20,0
€ 68,0
Openbare verlichting
€ 16,4
€ 11,4
€ 9,0
€ 7,1
€ 1,7
€ 45,5
Verhardingen
€ 19,5
€ 24,5
€ 25,0
€ 25,0
€ 25,0
€ 119,0
Verkeersinformatie-systemen
€ 12,7
€ 5,7
€ 8,7
€ 6,6
€ 3,7
€ 12,7
€ 3,0
€ 23,0
€ 40,0
€ 0,3
€ 0,3
€ 0,3
€ 0,5
€ 0,5
€ 0,5
€ 0,5
€ 1,5
en verkeersregelinstallaties Tunnels Assets Amsterdamse Bos
2. Reguliere vervangingsinvesteringen Naast structureel budget op de exploitatie is budget nodig voor regulier vervangingsonderhoud. De middelen voor vervanging worden tot nu toe niet structureel toegekend, maar via jaarlijkse investeringsaanvragen. De investeringsbehoefte per jaar is gemiddeld € 123 miljoen, exclusief tunnels en civiele constructies (op basis van de normkosten). Dat is € 615 miljoen in de komende periode (2022-2026). Daarnaast zijn de komende jaren ook twee tunnels aan onderhoud toe, met een budgetbehoefte van €66 miljoen, en is budget nodig voor de reguliere vervanging van civiele constructies (€68 miljoen). Daarmee ontbreekt in de komende periode (2022-2026) nog € 620 miljoen aan investeringsruimte voor regulier vervangingsonderhoud (exclusief de benodigde investeringen in het kader van het programma Bruggen en Kademuren) (€ 969 miljoen in 2022-2026)). Echter, zoals uitgelegd in hoofdstuk 2 wordt niet zuiver op de volledige bedragen van de normkosten ingezet als benodigde budget. Volgens de huidige programmering is de budgetbehoefte op de investeringen voor reguliere vervanging (excl. achterstallig onderhoud) in de komende vijf jaar als volgt:
€ 0,0
Klimaatadaptatie Totaal benodigd
€ 66,0 € 1,36
€ 60,2
€ 56,2
€ 79,4
€ 95,9
€ 51,4
€ 343,0
€ 56,6
€ 37,7
€ 18,7
€ 8,4
€ 7,7
€ 129,1
–€ 3,6
–€ 18,4
–€ 60,7
–€ 87,6
–€ 43,7
–€ 213,9
(investeringskredieten reguliere vervanging) Huidige begroting (investerings kredieten reguliere vervanging) Knelpunt (investeringskredieten reguliere vervanging) x miljoenen
De programmering in de latere jaren is nog niet volledig, omdat die met de tijd wordt aangevuld en definitief wordt gemaakt. Deze aanvullingen zullen in volgende jaren worden aangevraagd via nieuwe tranches van investeringskredieten. Zoals u ziet is ook in het lopende boekjaar sprake van een tekort op de investeringskredieten voor reguliere vervanging. Het betreft een tekort voor vervanging van verkeersinstallaties en verkeersinformatiesystemen door het niet toekennen van het aangevraagde vervangingskrediet bij de Begroting 2022. Hoewel er zo veel mogelijk anticyclisch is geïnvesteerd binnen de reeds eerder beschikbaar gestelde middelen, is er vanaf september 2022 geen budget meer om vervangingsonderhoud te plegen aan een aantal verkeersregelinstallaties die dan hun technische einde levensduur hebben bereikt. Deze werkzaamheden worden noodgedwongen doorgeschoven naar volgend jaar.
Voorjaarsrapportage Stadsbehoud 2022
24
3. Achterstallig Onderhoud Naast de benodigde beheerinspanning voor structurele instandhouding van het huidige areaal op minimum niveau, is budget nodig om de bestaande achter stalligheid in te lopen. Bij de start van programma Stadsbehoud is in 2019 incidenteel budget toegekend voor achterstalligheid bij groen, verhardingen, civiele constructies, straatmeubilair en speelvoorzieningen, verkeersinformatievoorzieningen en het programma Bruggen en Kademuren. Toch zijn er nog meer middelen nodig om de achterstalligheid in te lopen. Zoals de Najaarsrapportage Stadsbehoud 2021 reeds laat zien, is de achterstalligheid bij onder andere civiele constructies en water zeer groot. Het Besluit Begroting en Verantwoording provincies en gemeenten (BBV) verplicht ons tot een meerjarige reserve met de benodigde middelen voor beheer en onderhoud van de stad wanneer er sprake is van achterstallig onderhoud. In 2019 is in het kader van programma Stadsbehoud reeds de reserve Achterstallig Onderhoud opgericht. Het nog resterende bedrag van de toegekende middelen voor achterstallig onderhoud vanuit de investeringskredieten en aan de in 2019 opgerichte reserve achterstallig onderhoud, zijn echter ruimschoots ontoe reikend om de bestaande achterstalligheid te dekken.
De tekorten kunnen onderverdeeld worden in twee categorieën: Tekorten voor het programma Bruggen en Kademuren, en tekorten voor achterstalligheid in het overige areaal (excl. Programma Bruggen en Kademuren). In Bijlage 3 ziet u uit welke concrete onderdelen de huidige achterstalligheid buiten het programma Bruggen en Kademuren bestaat.
Reserve Achterstallig onderhoud
2022
2023
2024
2025
2026
Som 2022-’26
Programmakosten Programma Bruggen en Kademuren
€ 66,0
€ 43,9
€ 49,5
€ 44,4
€ 44,4
€ 248,2
Huidige begroting
€ 66,0
Knelpunten
€ 0,0
€ 43,9
€ 49,5
€ 44,4
€ 44,4
€ 182,2
Reserve Achterstallig onderhoud
2022
2023
2024
2025
2026
Som 2022-’26
Achterstallig onderhoud overige assets (excl. programma Bruggen en Kademuren)
€ 51,9
€ 42,8
€ 25,8
€ 21,0
€ 16,5
€ 157,9
Huidige begroting
€ 12,4
€ 9,9
Knelpunten
€ 39,5
€ 32,9
€ 25,8
€ 21,0
€ 16,5
€ 135,6
2022
2023
2024
2025
2026
Som 2022-’26
Programma Bruggen en Kademuren
€ 142,3
€ 193,9
€ 150,4
€ 194,7
€ 288,0
€ 969,3
Huidige begroting
€ 142,3
€ 125,8
€ 74,9
€ 64,2
–€ 68,1
–€ 75,5
–€ 130,5
–€ 288,0
–€ 562,1
€ 66
x miljoenen
€ 22,3
x miljoenen
Investeringskredieten
Knelpunten
€ 407,2
x miljoenen
Investeringskredieten
2022
2023
2024
2025
2026
Som 2022-’26
Achterstallig onderhoud overige assets (excl. programma Bruggen en Kademuren)
€ 7,8
€ 11,5
€ 8,6
€ 12,5
€ 7,8
€ 11,5
Huidige begroting
€ 1,6
€ 1,3
€ 0,8
€ 0,5
€ 0,0
Knelpunt (Dit achterstallig onderhoud wordt uitgevoerd via de investeringskredieten voor reguliere vervanging en via de exploitatie (reserve Achterstallig onderhoud))
€ 6,2
€ 10,2
€ 7,8
€ 12,0
€ 4,2 € 36,2
Voorjaarsrapportage Stadsbehoud 2022
25
Conclusie Werkzaamheden Piet Heintunnel.
C
Voorjaarsrapportage Stadsbehoud 2022
26
Uit de rapportage komt naar voren dat met de huidige financiële situatie het achterstallig onderhoud van de openbare ruimte toeneemt en de functionaliteit van openbare ruimte wordt verminderd. Het niet aanpakken van deze problemen in deze bestuurs periode, zal zorgen voor een exponentieel stijgende druk op de begroting in de toekomst. Daar bovenop worden de opgaven in de toekomst nog groter en omvangrijker. Uit de huidige programmering komt de daadwerkelijke werkvoorraad met de daarbij horende uitdagingen naar voren: achterstallig onderhoud, klimaatadaptatie, veranderend gebruik en areaaluitbreiding. Dat leidt tot nog grotere tekorten. Als de begroting voor beheer en onderhoud niet wordt versterkt, zullen we steeds vaker assets moeten afsluiten. Als op deze uitdagingen geen actie wordt onder nomen, brengt dit risico’s met zich mee. Niet alleen maatschappelijke en financiële kosten, maar ook de functionaliteit en veiligheid van de stad komt in het geding. Omdat er grenzen zijn aan de financiële middelen zullen er ook keuzes gemaakt moeten worden. In het document ‘Scenario’s Stadsbehoud’ zijn middels een extern onderzoek de mogelijke handelingsperspectieven verkend.
Deze perspectieven zijn een eerste handvat voor de nieuwe coalitie om te sturen op een begroting die balans brengt tussen de kosten, prestaties en risico’s, waardoor instandhouding van de openbare ruimte nu en in de toekomst verzekerd is.
Brandweer test nieuwe pollerinstallatie aan de Amstel met lange afstandlezers.
Voorjaarsrapportage Stadsbehoud 2022
27
Foto Sven Cairo
Bijlagen
B
Voorjaarsrapportage Stadsbehoud 2022
28
B1. Overzicht Normkosten Groot onderhoud
Normkosten
Programma
Begroting
Realisatie
Normkosten (niveau Sober)
Dekkingsbron
Normkosten
Civiele constructies
Reserve Stadsbehoud
€ 35,1
Groen
Reserve Stadsbehoud
€ 5,4
Openbare verlichting en Stadsilluminatie
n.v.t.
n.v.t.
Straatmeubilair en Speelvoorzieningen
Reserve Stadsbehoud
€ 5,2
Tunnels
Reserve Stadsbehoud
Nader te bepalen
Verhardingen
Reserve Stadsbehoud
€ 32,3
Verkeersinformatiesystemen
n.v.t.
n.v.t.
Verkeersregelinstallaties
n.v.t.
n.v.t.
Water
Reserve Stadsbehoud
€ 7,5
Eindtotaal (excl. tunnels)
€ 85,5
x miljoenen
Instandhoudingsmanagement
Geen normkosten beschikbaar. De normkosten zijn de kosten die jaarlijks gemiddeld nodig zijn voor beheer en onderhoud, op basis van de huidige areaalomvang en het gewenste kwaliteits niveau. Jaarlijks worden de normkosten geactualiseerd op basis van een indexatie van de daadwerkelijke bouwkosten en uitbreiding van het areaal. De hier gebruikte normkosten bevatten de laatste meest recente gegevens, d.d. november 2021. Het betreft hierbij een doorontwikkelde versie van de normkosten getoetst door Witteveen en Bos+ in het kader van de bestuursopdracht Normkosten. Diverse nieuwe assets (zoals geluidsschermen, brandkranen, laadinfrastructuur) zijn nog niet in deze bedragen opgenomen. Hiervan moeten nog normkosten berekend worden.
Exploitatie
Geen normkosten beschikbaar.
Voorjaarsrapportage Stadsbehoud 2022
29
Vervanging
Dagelijks onderhoud
Normkosten (niveau Sober)
Dekkingsbron
Civiele constructies
Investeringskredieten
Normkosten Nader te bepalen
Normkosten
Dekkingsbron
Civiele constructies (niveau Sober)
Algemene middelen (Stadswerken)
Groen
Reserve Stadsbehoud
Openbare verlichting en Stadsilluminatie
Investeringskredieten
Straatmeubilair en Speelvoorzieningen
Reserve Stadsbehoud
€ 5,1
Verhardingen
Investeringskredieten
€ 31,4
Verkeersinformatiesystemen
Investeringskredieten
€ 2,5
Verkeersregelinstallaties
Investeringskredieten
€ 7,7
Water
Reserve Stadsbehoud
n.v.t.
Tunnels
Investeringskredieten
Nader te bepalen
€ 23,0
€ 29,1
Groen (niveau Sober)
Algemene middelen (Stadswerken)
€ 29,3
€ 13,2
Openbare verlichting en Stadsilluminatie (niveau Sober)
Algemene middelen (Stedelijk Beheer)
€ 4,7
Straatmeubilair en Speelvoorzieningen (niveau Verzorgd)
Algemene middelen (Stadswerken)
€ 8,7
Verhardingen (niveau Sober)
Algemene middelen (Stadswerken)
€ 5,8
Verkeersinformatiesystemen (niveau Sober)
Algemene middelen (Stedelijk Beheer)
€ 3,5
Verkeersregelinstallaties (niveau Sober)
Algemene middelen (Stedelijk Beheer)
€ 2,4
Water (niveau Sober)
Algemene middelen (Stadswerken)
Tunnels (niveau Sober)
Algemene middelen (Stedelijk Beheer)
Eindtotaal (excl. tunnels en civiele constructies):
€ 157,6
Waarvan op Reserve Stadsbehoud
€ 34,2
Waarvan op Investeringskredieten (excl. tunnels)
€ 123,4
x miljoenen
Normkosten
€ 5,2 Nader te bepalen
Eindtotaal (excl. Tunnels)
€ 82,6
Waarvan op Algemene middelen (Stadswerken)
€ 72,0
Waarvan op Algemene middelen (Stedelijk Beheer) (excl. Tunnels)
€ 10,6
x miljoenen
* Diverse nieuwe assets (zoals geluidsschermen, brandkranen, laadinfrastructuur) zijn nog niet in deze bedragen opgenomen, ook al hebben we die wel al in beheer. Hiervan moeten nog normkosten berekend worden.
Voorjaarsrapportage Stadsbehoud 2022
30
B2. Overzicht Realisatie Dagelijks onderhoud en exploitatie (Algemene middelen) 2021
Normkosten
Programma
Begroting
Realisatie
Groot onderhoud (Reserve Achterstallig Onderhoud + Reserve Stadsbehoud)
Vervanging (Investeringskredieten)
2021
€ 77,4
Civiele constructies
€ 23,0
Verhardingen
€ 5,8
Straatmeubilair en Speelvoorzieningen
€ 4,8
Groen
€ 29,3
Water
€ 2,0
Openbare verlichting en Stadsilluminatie
€ 3,9
Tunnels
€ 3,3
Verkeersinformatiesystemen
€ 2,6
Verkeersregelinstallaties
€ 2,7
Exploitatie
€ 5,4
Openbare verlichting en Stadsilluminatie
€ 3,3
Tunnels
€ 0,9
Verkeersinformatiesystemen
€ 0,4
Verkeersregelinstallaties Eindtotaal 2021
Civiele constructies
€ 20,9
Openbare verlichting en Stadsilluminatie
€ 16,3
Groen
€ 16,4
Verhardingen
€ 12,3
Straatmeubilair en Speelvoorzieningen
€ 1,5
Verkeersinformatiesystemen
€ 1,2
Tunnels
€ 0,6
Verkeersregelinstallaties
€ 7,8
Verhardingen
€ 26,6
Programma Bruggen en Kademuren
€ 62,2
Water
€ 0,5
Eindtotaal
€ 99,8
€ 66,5
x miljoenen
Eindtotaal
Dagelijks onderhoud
€ 0,7 € 82,8
x miljoenen
x miljoenen
Voorjaarsrapportage Stadsbehoud 2022
31
Instandhoudingsmanagement (Reserve Stadsbehoud) 2021 Civiele constructies
€ 2,4
Groen
€ 2,7
Openbare verlichting en Stadsilluminatie
€ 2,2
Straatmeubilair en Speelvoorzieningen
€ 0,1
Tunnels
€ 1,8
Verhardingen
€ 0,8
Verkeersinformatiesystemen
€ 0,2
Verkeersregelinstallaties
€ 1,0
Water
€ 0,6
Stadsbehoud overkoepelend
€ 3,6
Eindtotaal
€ 15,5
x miljoenen
(Reserve Achterstallig Onderhoud) 2021 Programmakosten programma Bruggen en Kademuren
€ 63,6
Eindtotaal
€ 63,6
x miljoenen
Voorjaarsrapportage Stadsbehoud 2022
32
B3. Overzicht Bestedingsvoorstel Achterstallig onderhoud Reserve Achterstallig onderhoud Reserve Achterstallig Onderhoud
2022
2023
2024
Achterstallig onderhoud Reeds financiering toegekend in 2019 (restant)
€ 85,3
€ 14,0
€ 0,0
Achterstallig dagelijks onderhoud Verkeersinformatie systemen (bewegwijzering)
2025
2026
€ 0,5
Reserve Achterstallig Onderhoud
2022
2023
2024
Aanvullend instandhoudingsmanagement vanwege achterstallig onderhoud Water (inhuur personeel bij gebrek aan structurele formatie)
€ 1,0
€ 1,0
€ 1,0
Achterstallig onderhoud beregeningsinstallaties
€ 0,0
€ 0,1
€ 0,1
Achterstallig onderhoud bomen (aanvullend op besluit 2019)
€ 1,7
2025
2026
€ 0,4
Achterstallig onderhoud bestrijding Japanse Duizendknoop (besloten in 2019)
€ 2,0
Achterstallig onderhoud Civiele Constructies (excl. PBK) (besloten in 2019)
€ 7,5
Achterstallig onderhoud herplant bomen (besloten in 2019)
€ 0,8
€ 1,3
Achterstallig onderhoud parken
Achterstallig onderhoud straatmeubilair en speeltoestellen (besloten in 2019)
€ 0,7
€ 0,7
Achterstallig onderhoud plantvakken en gazons
Achterstallig onderhoud stroomkasten (besloten in 2019)
€ 0,4
€ 0,4
Achterstallig onderhoud Verhardingen en Groen (aanpak wortelopdruk) (aandeel Groen)
€ 2,0
€ 2,0
€ 2,0
Achterstallig onderhoud veiligheidskap bomen (besloten in 2019)
€ 3,0
€ 7,7
Achterstallig onderhoud Verhardingen en Groen (aanpak wortelopdruk) (aandeel Verhardingen)
€ 2,0
€ 2,0
€ 2,0
Achterstallig onderhoud Verhardingen (besloten in 2019)
€ 4,3
€ 1,0
Achterstallige monitoring en inspectie Groen (besloten in 2019)
€ 0,7
€ 0,6
Programmakosten Programma Bruggen en Kademuren (besloten in 2019)
€ 66,0
Achterstallig onderhoud – Reeds financiering toegekend in 2021 (restant)
€ 3,8
Achterstallig onderhoud water en beschoeiingen Amsterdamse Bos (besloten 2021)
€ 3,8
Achterstallig onderhoud – Aanvullend o.b.v. herijking d.d. 10 december 2021
€ 32,1
Achterstallig onderhoud Verhardingen
€ 5,0
Aanvullend groot onderhoud Arenatunnel vanwege uitstel vervanging
€ 1,0
Aanvullend groot onderhoud IJtunnel vanwege uitstel vervanging
€ 2,7
€ 69,4
€ 0,5
€ 0,0
€ 68,9
€ 0,5
Achterstallig onderhoud Civiele Constructies (excl. PBK) (aanvullend)
€ 18,2
€ 14,6
€ 4,5
Achterstallig onderhoud monumentale bomen
€ 0,3
€ 0,3
€ 0,3
€ 2,3
€ 2,6
€ 3,8
€ 3,8
€ 1,2
Programmakosten Programma Bruggen en Kademuren v.a. 2023
€ 56,1
€ 0,5
€ 51,6
€ 0,5
€ 4,5
€ 43,9
€ 49,5
€ 44,4
€ 44,4
Verbetering informatievoorziening programma Bruggen en Kademuren in samenhang met programma doorontwikkeling assetmanagement
€ 2,7
€ 2,7
€ 2,7
€ 2,7
€ 2,7
Achterstallig onderhoud – Aanvullend o.b.v. herijking d.d. 10 december 2021 – ook opgenomen in knelpunt Structurele middelen op de exploitatie > Aanvullende opgaven
€ 0,6
€ 0,8
€ 1,0
€ 2,7
€ 2,7
Achterstallig onderhoud Water tov niveau Sober
€ 0,6
€ 0,8
€ 1,0
€ 2,7
€ 2,7
Achterstallig onderhoud – Aanvullend o.b.v. herijking d.d. 10 december 2021 - ook opgenomen in knelpunt Structurele middelen op de exploitatie > Randvoorwaardelijke instandhouding
€ 1,0
€ 2,5
€ 4,0
€ 4,5
€ 4,5
Achterstallig onderhoud Water tov wettelijke taken
€ 1,0
€ 2,5
€ 4,0
€ 4,5
€ 4,5
€ 122,9
€ 86,7
€ 73,9
€ 63,3
€ 58,8
Totaal (Reserve Achterstallig Onderhoud) x miljoenen
Voorjaarsrapportage Stadsbehoud 2022
33
Investeringskredieten Investeringskredieten
2026
Daarnaast bestaat aanvullend achterstallig onderhoud op gebied van vervanging van het areaal van civiele constructies buiten het programma Bruggen en Kademuren.
2022
2023
2024
2025
Achterstallig onderhoud - Reeds financiering toe gekend in investeringstranches 2019-2021 (restant)
€ 142,3
€ 125,8
€ 74,9
€ 64,2
Vervanging achterstallige bruggen en kademuren
€ 142,3
€ 125,8
€ 74,9
€ 64,2
€ 1,6
€ 1,3
€ 0,8
€ 0,5
Achterstallig onderhoud vervanging Civiele constructies (excl. programma Bruggen en Kademuren)
Oplossen wateroverlast in parken
€ 0,5
€ 0,4
€ 0,3
€ 0,3
x miljoenen
Renovatie evenemententerreinen parken
€ 1,1
Investeringskredieten (geen aanvraag)
vanuit programma Bruggen en Kademuren Achterstallig onderhoud - Reeds financiering toegekend in 2021 (restant)
Achterstallig onderhoud - Aanvullende o.b.v.
€ 1,0
€ 0,6
€ 0,2
€ 68,1
€ 75,5
€ 130,5
€ 288,0
€ 68,1
€ 75,5
€ 130,5
€ 288,0
€ 195,2
€ 151,2
€ 195,2
€ 288,0
herijking d.d. 10 december 2021 Vervanging achterstallige bruggen en kademuren
2022
2023
2024
2025
2026
Som 2022-’26
€ 7,8
€ 11,5
€ 8,6
€ 12,5
€ 7,8
€ 11,5
Hier wordt geen aparte investeringsaanvraag voor ingediend. Dit achterstallig onderhoud wordt uitgevoerd via de investeringskredieten voor reguliere vervanging van civiele constructies.
vanuit programma Bruggen en Kademuren (nog niet toegekend) Totaal (investeringskredieten)
€ 143,9
x miljoenen
Voorjaarsrapportage Stadsbehoud 2022
34
B4. Overzicht Bestedingsvoorstel Randvoorwaardelijke instandhouding huidige areaal Reserve Stadsbehoud
2022
2023
2024
2025
2026
in dit overzicht opgenomen. Bij de Voorjaarsnota 2022 wordt Weesp financieel overgedragen aan de
Groot onderhoud
€ 63,7
€ 72,8
€ 85,5
€ 100,6
€ 108,3
gemeente Amsterdam. De besluitvorming hierover verloopt separaat via de Kadernota Weesp.
Groot onderhoud assets Amsterdamse Bos
€ 0,0
€ 0,1
€ 0,2
€ 0,2
€ 1,1
Groot onderhoud busstations
€ 1,2
€ 1,2
€ 0,7
€ 0,7
€ 0,7
Groot onderhoud Civiele Constructies
€ 20,0
€ 26,0
€ 30,0
€ 34,7
€ 34,7
Groot onderhoud en vervanging Groen
€ 18,6
€ 9,9
€ 22,5
€ 24,5
€ 26,5
€ 2,1
€ 3,0
€ 4,4
€ 4,7
€ 4,7 € 2,5
* De knelpunten op gebied van beheer en onderhoud vanwege de areaaluitbreiding van Weesp is niet
Reserve Stadsbehoud Reserve Stadsbehoud
2022
2023
2024
2025
2026
Structureel benodigde middelen voor randvoorwaardelijke instandhouding van het huidige areaal
Groot onderhoud en vervanging Straatmeubilair en Speelvoorzieningen
€ 78,9
€ 89,0
€ 104,9
€ 119,7
€ 128,0
Groot onderhoud Groen: bestrijden ziekten en plagen
€ 1,3
€ 2,5
€ 2,5
€ 17,9
Groot onderhoud Tunnels
€ 0,4
€ 0,4
€ 0,4
€ 0,4
€ 0,4
€ 18,9
€ 27,5
€ 20,0
€ 27,5
€ 32,3
Instandhoudingsmanagement
€ 15,2
€ 16,3
€ 16,8
€ 16,5
Instandhoudingsmanagement Civiele constructies
€ 2,2
€ 1,7
€ 1,8
€ 1,9
€ 2,1
Groot onderhoud Verhardingen
Instandhoudingsmanagement Groen
€ 1,9
€ 2,0
€ 2,6
€ 2,6
€ 2,6
Groot onderhoud Water op wettelijke taken
€ 1,0
€ 2,5
€ 4,0
€ 4,5
€ 4,5
€ 2,2
Middelen voor nazorg nieuwe bomen areaaluitbreiding Gaasperdammertunnelpark
€ 0,3
€ 0,3
€ 0,3
€ 0,3
€ 0,3
€ 0,2
€ 0,2
€ 0,2
€ 0,2
€ 0,4
€ 0,4
€ 0,4
€ 0,4
€ 0,0
€ 0,0
€ 0,0
€ 0,0
€ 89,1
€ 102,3
€ 117,1
€ 126,3
Instandhoudingsmanagement Openbare verlichting en Stadsilluminatie
€ 2,2
€ 2,2
€ 2,2
€ 2,2
Structurele middelen voor beheer areaaluitbreiding Gaasperdammertunnelpark
Instandhoudingsmanagement Stedelijke busstations Instandhoudingsmanagement Straatmeubilair en Speelvoorzieningen
€ 0,4
€ 0,4
€ 0,4
€ 0,5
€ 0,5
Instandhoudingsmanagement Tunnels
€ 1,2
€ 1,2
€ 1,2
€ 1,2
€ 1,2
Instandhoudingsmanagement Verhardingen
€ 0,7
€ 0,7
€ 0,7
€ 0,7
€ 0,7
Instandhoudingsmanagement Verkeersinformatiesystemen
€ 0,2
€ 0,7
€ 0,4
€ 0,4
€ 0,9
Instandhoudingsmanagement Verkeersregelinstallaties
€ 0,9
€ 0,9
€ 0,9
€ 0,9
€ 1,2
250 nieuwe bomen (besloten en budget voor toegekend in herstelplan Samen Sterker uit de Crisis)
Instandhoudingsmanagement Water (eerste inschatting)
€ 1,3
€ 1,3
€ 1,3
€ 0,8
€ 0,8
Totaal (Reserve Stadsbehoud):
Middelen voor doorontwikkeling Assetmanagement
€ 3,0
€ 3,8
€ 3,8
€ 3,8
€ 3,8
x miljoenen
Structurele middelen voor coördinatie assetmanagement
€ 1,3
€ 1,1
€ 1,0
€ 1,0
€ 1,0
Verplichte dekking kapitaallasten BSI
€ 0,0
€ 0,4
€ 0,5
€ 0,6
€ 1,0
Structurele middelen voor beheer areaaluitbreiding Project Entree
€ 0,4
Structurele middelen voor beheer areaaluitbreiding Volgermeerpolder € 1,0 € 78,9
Voorjaarsrapportage Stadsbehoud 2022
35
Algemene middelen
Investeringskredieten
Algemene middelen
2022
2023
2024
2025
2026
Dagelijks onderhoud
€ 78,9
€ 81,4
€ 82,7
€ 84,8
€ 86,4
Vervangingskredieten Civiele constructies
Civiele constructies
€ 23,0
€ 23,0
€ 23,0
€ 23,0
€ 23,0
Groen
€ 29,3
€ 29,3
€ 29,3
€ 29,3
€ 29,3
Normkosten Sober (Vervanging civiele constructies (excl. areaal PBK)
Openbare verlichting en Stadsilluminatie
€ 4,7
€ 4,7
€ 4,5
€ 4,3
€ 4,3
Straatmeubilair en Speelvoorzieningen
€ 4,8
€ 6,5
€ 7,0
€ 8,0
2022
2023
2024
2025
2025
Som 2022-’26
Nader te bepalen
€ 8,7
Benodigde middelen voor minimale kostenefficiënte instandhouding van het huidige areaal 2022-2026
€ 10,0
€ 10,0
€ 12,0
€ 16,0
€ 20,0
€ 68,0
€ 10,0
€ 2,2
€ 0,0
€ 0,0
€ 0,0
€ 12,2
€ 0,0
-€ 7,8
-€ 12,0
-€ 16,0
-€ 20,0
-€ 55,8
Tunnels
€ 2,5
€ 2,5
€ 2,5
€ 2,6
€ 2,6
Huidige begroting*
Verhardingen
€ 5,8
€ 5,8
€ 5,8
€ 5,8
€ 5,8
Verkeersinformatiesystemen
€ 3,9
€ 4,1
€ 4,3
€ 4,7
€ 4,8