CConstaterende datAmsterdam
Koppel je AI →
Document · PDF

6. Aanpak Binnenstad_Wallencijfers_2026

Tijdelijke Algemene Raadscommissie 15 april 2026, gemeente AmsterdamBij agendapunt: Kennisnemen van het Uitvoeringsprogramma Aanpak Binnenstad 2026 en het Uitvoeringsprogramma Bezoekerseconomie 2026 en de folder Vastgoed als middel voor een leefbare binnenstad (VN2026-000347)7.078 woorden

Open het PDF bij de gemeente ↗Naar de vergadering →

Tekst van het document

Uit het bestand gehaald, zonder opmaak, tabellen en afbeeldingen

WallenCijfers Aanpak Binnenstad stadsdeel Centrum januari 2026

Leeswijzer De WallenCijfers geeft een periodiek cijfermatig overzicht van de inzet en ontwikkelingen in het Wallengebied aan de hand van drie onderdelen: • relevante cijfers over leefbaarheid en overlast op de Wallen, zowel statistische als registratie gegevens (SIG meldingen, THOR gegevens, druktebeelden etc); • de merkbaarheid van de ingezette maatregelen aan de hand van de enquêtegegevens uit de LeefbaarheidsEnquête Wallen; • gegevens over inzet van o.a. politie, THOR, Afval en Grondstoffen, hosts. Het product is bedoeld om inzicht te geven aan bewoners en ondernemers in het gebied en partners zoals o.a. politie, THOR, SAOA/ISA.

De WallenCijfers wordt 1x per jaar gemaakt en is een groeidocument. We streven daarbij steeds naar het weergeven van de meest actuele cijfers. Voor statistische gegevens is dat jaarlijks of tweejaarlijks, bij registratie gegevens gaan we uit van vier peildata per jaar. De WallenCijfers kan het komende jaar worden uitgebreid met andere relevante data. We zijn daarbij afhankelijk van de beschikbaarheid van data over specifieke onderwerpen én de beschikbaarheid specifiek voor het Wallengebied. In de meeste gevallen gaan de cijfers over het Wallengebied in dit document over de hele wijk Burgwallen-Oude Zijde. Let op! In dit document worden alleen cijfers weergegeven en geen directe conclusies getrokken, omdat een stijging of daling van een cijfer meerdere oorzaken kan hebben. Doordat de context niet staat beschreven in dit document, is zorgvuldigheid gewenst bij het interpreteren van de gegevens. Achtergrondkleuren in de tabellen De tinten blauw zijn er om opvallende waarden te benadrukken. Hoe donkerder blauw hoe opvallender de waarde. De oranje tinten zijn er alleen voor de leesbaarheid.

Extra toelichting bronnen 1. Wonen in Amsterdam Cijfers uit deze enquête worden eens in de 2 jaar geleverd. Laatste versie is 2023. Data van Wonen in Amsterdam van 2025 mag nog niet gedeeld worden en is niet gepubliceerd in dit document. 2. Buiten in Beeld Bestaat uit een jaarcijfer, waarbij één keer per jaar het cijfer voor grof afval uitkomt en twee keer per jaar voor fijn afval. Laatste jaar is 2020. 3. Veiligheidsmonitor Bestaat uit een 4 maanden cijfer en jaarcijfers. In dit stuk zijn alleen jaarcijfers gebruikt. Dit jaarcijfer komt één keer per jaar uit. Meest recente jaar is 2024. 4. Gebied in Beeld Laatste jaar voor de groep ‘verblijvers’ is 2020. 5. Data.amsterdam.nl Hieruit zijn de passantentellingen opgehaald van o.a. t/m februari 2024. 6. Registratiedata Er wordt bij Toezicht Handhaving Openbare Ruimte (THOR), Signalen Informatievoorziening (SIG), Vergunningen Toezicht en Handhaving (VTH), en Politie veel gebruik gemaakt van registraties. Bij deze data betekent veel niet altijd slecht en kunnen er uitschieters zijn doordat er bepaalde accenten worden gelegd door professionals.

Inhoudsopgave Algemene informatie over de wijk Burgwallen-Oude Zijde 1. Cijfers naar thema’s 1.1 Schoon 1.2 Bezoekers 1.3 Wonen 1.4 Veiligheid

1.5 Sociaal 2. Merkbaarheid maatregelen: Factsheet LeefbaarheidsEnquête Wallen 3.

Inzetcijfers

Algemene informatie over de wijk Burgwallen-Oude Zijde Naar schatting is 88% van de mensen in de openbare ruimte een bezoeker

De oppervlakte van dit gebied is 40,47 hectare Het aantal inwoners is 4.755

34% van de vestigingen is een kantoor, 18% horeca, 10% winkel

50% van de inwoners is tussen de 23 en 39 jaar oud

Er zijn 2.497 vestigingen

66% van de huishoudens bestaat uit 1 persoon

Er werken 12.710 personen

63% van de woningen zijn particuliere huurwoningen De gemiddelde woonduur is 6,1 jaar

Meest recente cijfers van kerncijfers, geraadpleegd op 16 februari 2026

1. Cijfers naar thema’s

Datajaar

Ce nt ru

rapportcijfer rapportcijfer

2023 2023

5,7 6,2

5,5 6,1

3,4 4,9

4,3 4,9

5,1 5,7

5,4 6,1

5,6 6,0

5,8 6,4

5,6 6,2

5,9 6,1

5,8 6,4

6,1 6,5

Bron: Buiten in beeld Zwerfvuil grof (% weinig/geen) Zwerfafval fijn (% weinig/geen)

percentage percentage

2024 2020

81 79

74 56

62 37

71 31

69 41

71 50

60 47

89 58

62 44

75 61

73 69

88 73

Bron: Veiligheidsmonitor Verloederingscore

score 1-100

2020

30

31

40

40

32

29

29

31

33

28

29

27

De W

Type

Bron: Wonen in Amsterdam Overlast vervuiling Schoon straten en stoepen

m

Vergelijking gebieden

Am ste rd am

Tabel 1. Vergelijking indicatoren schoon voor Amsterdam, Centrum en de verschillende wijken van Centrum.

Bu rg wa lle nOu de Bu Zi rg jde wa lle nNi eu Gr we ac Zi ht jd en e go rd elGr W ac es ht t en go rd elNi Zu eu id wm ar kt /L as Ha ta ar ge lem m er bu ur Jo t rd aa n

Vergelijking A’dam, Centrum en de wijken van Centrum

et er in gs ch W an ee s sp er bu ur t/P Oo lan ste ta lijk ge eE ila nd en /K ad ijk en

1.1 Schoon

1.1 Schoon Ingezoomd op ontwikkeling Burgwallen-Oude Zijde Tabel 2. Ontwikkeling indicatoren schoon voor Burgwallen-Oude Zijde Bron: Wonen in Amsterdam Overlast vervuiling Schoon straten en stoepen

rapportcijfer rapportcijfer

Bron: Buiten in beeld Zwerfvuil grof (% weinig/geen) Zwerfafval fijn (% weinig/geen)

percentage percentage

Bron: Veiligheidsmonitor Verloederingscore

score 1-100

2009 5,5 6,5

2011 5,3 6,6

2013 5,1 6,3

2015 4,8 6,3

2017 4,2 6,3

2019 4,2 5,6

2021 5,6 7

2023 3,4 4,9

2014

2015

2016

2017 83 45

2018 78 25

2019 72 17

2020 81 37

2021 92

2014 35

2015 33

2016 35

2017 31

2018 37

2019 41

2020 40

2022 79

2023 73

2024 62

Figuur 1. Aantal signalen (SIG) Burgwallen-Oude Zijde en buurten Nieuwmarkt, Lastage en Zuiderkerkbuurt van veelvoorkomende subrubrieken (15 of meer) van Afval en Schoon. Afval Grofvuil Huisafval Bruin-en witgoed Handhaving op afval Kerstbomen Container papier vol Container bijplaatsing Overig afval Schoon Veeg-/ zwerfvuil Grafitti/ wildplak Prullenbak is vol Put/ riolering verstopt Uitwerpselen

dec'23 tm feb'24 541 347 103 130 46 <15 65 18 dec'23 tm feb'24 186 40 59 38 24

maa'24 tm mei'24 508 564 68 119 <15 9 24 80 maa'24 tm mei'24 230 43 83 19 22

jun'24 tm aug'24 731 968 89 177 <15 12 46 162 jun'24 tm aug'24 622 46 181 21 48

sep'24 tm nov'24 662 469 108 167 <15 7 24 210 sep'24 tm nov'24 277 48 128 17 49

dec'24 tm feb 25 655 242 115 121 107 13 18 252 dec'24 tm feb 25 311 21 95 22 52

maa'25 tm mei'25 637 283 124 110 <15 <15 21 76 maa'25 tm mei'25 276 30 74 <12 58

jun'25 tm aug'25 745 314 93 131 <15 <15 42 18 jun'25 tm aug'25 312 48 137 26 43

sep'25 tm nov'25 801 207 73 138 <15 21 17 42 sep'25 tm nov'25 220 39 86 19 <15

Bu rg wa lle nOu de Bu Zi rg jde wa lle nNi eu Gr we ac Zi ht jd en e go rd elGr W ac es ht t en go rd elNi Zu eu id wm ar kt /L as Ha ta ar ge lem m er bu ur Jo t rd aa n

De W

2023 2023 2023

4% 7,7 6,9

11% 6,9 6,6

18% 4,9 4,3

12% 6,0 5,7

15% 6,4 6,3

11% 6,5 6,8

13% 6,7 6,3

9% 7,5 7,1

14% 6,7 6,7

10% 6,8 6,6

7% 7,5 7,1

3% 8,2 7,3

Bron: Veiligheidsmonitor Overlast toerisme

2024

6%

24%

65%

48%

28%

29%

28%

12%

21%

30%

12%

11%

Vergelijking gebieden

Type

percentage

Datajaar

et er in g

Ce nt ru

Bron: Wonen in Amsterdam Overlast vakantie- en toeristenverhuur percentage Overlast horeca rapportcijfer Overlast andere personen rapportcijfer

Tabel 3. Vergelijking indicatoren bezoekers voor Amsterdam, Centrum en de verschillende wijken van Centrum.

m

Am ste rd am

Vergelijking A’dam, Centrum en wijken van Centrum

sch W an ee s sp er bu ur t/P Oo lan ste ta lijk ge eE ila nd en /K ad ijk en

1.2 Bezoekers

1.2 Bezoekers Ingezoomd op ontwikkeling Burgwallen-Oude Zijde Tabel 4. Ontwikkeling indicatoren bezoekers voor Burgwallen-Oude Zijde. Bron: Wonen in Amsterdam Overlast vakantie- en toeristenverhuur percentage Overlast horeca rapportcijfer Overlast andere personen rapportcijfer

2009

2011

2013

2015

2017

5,6 4,7

5,2 4,2

5,1 4

5 4,1

4,7 3,8

2019 20% 5,2 4,8

2021 22% 5,5 5,8

2023 18% 4,9 4,3

Figuur 2. Aantal signalen (SIG) Burgwallen-Oude Zijde en buurten Nieuwmarkt, Lastage en Zuiderkerkbuurt van veelvoorkomende subrubrieken (15 of meer) van overlast van en door personen of groepen en overlast bedrijven en horeca. Overlast van en door personen of groepen Overige overlast door personen Drank-/ drugsoverlast Daklozen/ bedelen Overlast Bedrijven en Horeca Geluidsoverlast muziek Overig bedrijven/ horeca Overlast terrassen Stankoverlast

dec'23 tm feb'24 239 <15 54 dec'23 tm feb'24 84 76 <15 <15

maa'24 tm mei'24 355 36 72 maa'24 tm mei'24 52 90 18 <15

jun'24 tm aug'24 327 53 109 jun'24 tm aug'24 61 67 24 <15

sep'24 tm nov'24 284 24 60 sep'24 tm nov'24 94 82 <15 <15

dec'24 tm feb 25 87 30 98 dec'24 tm feb 25 75 34 <15 <15

maa'25 tm mei'25 85 42 105 maa'25 tm mei'25 93 44 24 <15

jun'25 tm aug'25 136 62 79 jun'25 tm aug'25 104 43 22 <15

Figuur 3. Samenstelling verblijvers (bestaande uit bewoners, werkende, bezoekers en studenten) van Burgwallen-Oude Zijde in 2020 (Gebied in beeld)

sep'25 tm nov'25 108 40 80 sep'25 tm nov'25 114 31 44 <15

1.2 Bezoekers Druktebeelden niet geüpdatet doordat bron niet beschikbaar is In het Wallengebied zijn er verschillende sensorencamera’s geplaatst om de drukte te monitoren. Deze sensoren tellen personen op bepaalde locaties. Deze personen worden bij elkaar opgeteld per tijdslot. Figuur 5. Gemiddeld aantal passanten per uur op de vrijdag en zaterdagavond in het Wallengebied in de maanden januari en februari voor verschillende jaren.

Figuur 4. Druktebeelden van sensoren op verschillende locaties op de Wallen (som van drie maanden) 600.000

Aantal passanten

500.000 400.000

300.000 Dec'22 tm feb'23 200.000 100.000 0

Maa'23 tm mei'23 Jun'23 tm aug'23 Sep'23 tm nov'23 Dec'23 tm feb'24

Datajaar 2023 2023 2023 2023

7,5 7,0 7,7

Dagelijkse boodschappen

rapportcijfer rapportcijfer rapportcijfer rapportcijfer

Bron: Veiligheidsmonitor Prettig Wonen

rapportcijfer

2024

Bron: Wonen in Amsterdam Buurttevredenheid Buurtontwikkeling Thuisvoelen

De W

Type

Bu rg wa lle nOu de Bu Zi rg jde wa lle nNi eu Gr we ac Zi ht jd en e go rd elGr W ac es ht t en go rd elNi Zu eu id wm ar kt /L as Ha ta ar ge lem m er bu ur Jo t rd aa n

Vergelijking gebieden

Ce nt ru m

Tabel 5. Vergelijking indicatoren wonen voor Amsterdam, Centrum en de verschillende wijken van Centrum.

Am ste rd am

Vergelijking A’dam, Centrum en wijken van Centrum

et er in gs ch W an ee s sp er bu ur t/P Oo lan ste ta lijk ge eE ila nd en /K ad ijk en

1.3 Wonen

7,5

7,8 6,7 8,0 7,7

6,1 5,2 7,1 6,8

6,7 6,0 7,1 7,5

7,8 6,2 8,4 8,1

8,0 6,7 8,1 7,9

7,6 6,4 8,0 7,4

8,0 6,9 8,3 7,8

7,9 6,6 8,2 8,2

8,0 6,8 8,2 8,3

8,3 7,1 8,2 7,2

7,9 7,6 7,4 7,3

7,4

7,7

6,6

7

7,9

7,8

7,6

8,2

7,8

7,7

8,1

7,7

1.3 Wonen Ingezoomd op ontwikkeling Burgwallen-Oude Zijde Tabel 6. Ontwikkeling indicatoren wonen voor Burgwallen-Oude Zijde. Bron: Wonen in Amsterdam Buurttevredenheid Buurtontwikkeling Thuisvoelen Dagelijkse boodschappen

rapportcijfer rapportcijfer rapportcijfer rapportcijfer

2009 7,2 6,6 8,1 8,1

2011 7,3 7,1 8,2 7,7

2013 7,6 7 8,2 8,1

2015 6,8 6 7,8 7,7

2017 6,7 5,1 7,8 6,9

2019 6,5 4,9 7,6 6,9

2021 7,3 7,3 7,8 7,5

2023 6,1 5,2 7,1 6,8

Bron: Veiligheidsmonitor prettig wonen

rapportcijfer

2015 7,6

2016 6,8

2017 6,7

2018 6,5

2019 6,3

2020 6,7

2021 7,1

2022 6,8

2023 6,6

2024 6,6

Figuur 6. Aantal signalen (SIG) Burgwallen-Oude Zijde en buurten Nieuwmarkt, Lastage en Zuiderkerkbuurt van veelvoorkomende subrubrieken (15 of meer) van overlast in de openbare ruimte en wegen, verkeer en straatmeubilair. Overlast in de openbare ruimte Weegsleep Parkeeroverlast Fietswrak Hinderlijk geplaatst object Bouw-/ sloopoverlast Wegen, verkeer en straatmeubulair Straatverlichting Onderhoud stoep, rijweg en parkeerplaats Overig Wegen, verkeer, straatmeubilair Verkeersbord Straatmeubilair Wegwerkzaamheden Prullenbak is kapot

dec'23 tm feb'24 195 134 83 41 23 dec'23 tm feb'24 230 115 85 39 27 21 35

maa'24 tm mei'24 158 218 140 57 17 maa'24 tm mei'24 130 75 120 37 17 17 37

jun'24 tm aug'24 117 210 141 74 19 jun'24 tm aug'24 108 148 99 54 39 <15 40

sep'24 tm nov'24 102 186 114 72 22 sep'24 tm nov'24 354 102 101 53 51 <15 18

dec'24 tm feb 25 96 151 70 41 21 dec'24 tm feb 25 240 86 54 38 37 21 <15

maa'25 tm mei'25 98 190 107 75 16 maa'25 tm mei'25 86 96 29 29 31 28 <15

jun'25 tm aug'25 74 206 88 85 <15 jun'25 tm aug'25 47 109 33 42 20 30 <15

sep'25 tm nov'25 103 201 61 54 <15 sep'25 tm nov'25 157 112 38 23 39 24 <15

1.4 Veiligheid Vergelijking A’dam, Centrum en wijken van Centrum Tabel 7. Vergelijking indicatoren bezoekers voor Amsterdam, Centrum en de verschillende wijken van Centrum.

m tru n Ce

e e ijd t Z jd i id es ge e Z t w ta W Zu e s u ur l l a e e u ud ie L d d / b r r O N kt er nngo go ar m n n la le la le e e m n m w ht ht aa rle c c gw gw u a d r r a a r ie a Bu Bu Gr Gr N H Jo

en k j i d ge ta Ka / s n n la an de t/P n ch r s u ila g bu rin eE r e k e lij et sp te e W s e o De W O

Vergelijking gebieden

Type

Datajaar

am rd e st Am

Bron: Wonen in Amsterdam Overlast criminaliteit veiligheidsgevoel overdag veiligheidsgevoel s'avonds

rapportcijfer rapportcijfer rapportcijfer

2023 2023 2023

6,7 8,4 7,2

6,9 8,7 7,5

4,5 8 5,7

6,6 8,4 7

7,1 8,6 7,7

6,8 8,6 7,7

6,9 8,5 7,3

7,2 8,5 7,7

7,2 8,6 7,9

7,2 8,8 7,7

7,2 8,8 7,8

6,7 8,4 7,3

Bron: Veiligheidsmonitor Onveilig voelen in eigen buurt(vaak) Vermijden onveilige plekken (vaak) Overlast dronken mensen Overlast drugshandel Overlast drugsgebruik

percentage percentage percentage percentage percentage

2024 2024 2024 2024 2024

4% 6%

3% 4%

11% 12%

3% 4%

1%

7% 2%

6% 5%

3% 1%

1% 2%

1% 5%

3% 1%

2% 8%

7% 6% 7%

17% 10% 13%

52% 52% 43%

37% 15% 31%

12% 2% 10%

25% 8% 16%

16% 16% 15%

11% 12% 12%

12% 4% 8%

19% 8% 11%

14% 8% 12%

8% 5% 6%

Ingezoomd op ontwikkeling Burgwallen-Oude Zijde Tabel 8. Ontwikkeling indicatoren veiligheid voor Burgwallen-Oude Zijde.

1.4 Veiligheid

Cijfers van Burgwallen-Oude Zijde

De sociale veiligheid van een wijk wordt sinds 2021 gemeten door middel van vier veiligheidsindexen: criminaliteit, slachtofferschap, ervaren overlast en onveiligheidsbeleving. De indexcijfers worden gemaakt door vergelijking met het basisjaar 2020. De cijfers zijn weergegeven in onderstaande kaarten, waarbij groen staat voor meer en rood staat voor minder veiligheid per thema.

Top 5 meest voorkomende high impact crimes van de geregistreerde criminaliteitsindex (8-2025)

Kaart 1. Geregistreerde criminaliteit index 2025.

1. Geweld/mishandeling 2. Straatroof 3. Dreiging/chantage 4. Zedendelicten 5. Moord

Deze index bestaat uit politiecijfers (misdrijven) over high impactcriminaliteit (zoals overvallen, straatroof en bedreiging) en veelvoorkomende criminaliteit (zoals zakkenrollerij, fietsendiefstal en drugshandel).

2021

Geregistreerde criminaliteitindex

Geregistreerde criminaliteitindex

2021 2022 138 138 315

2022 2023 315

311

2023 2024 311

282

Top 5 meest voorkomende high volume crimes van de geregistreerde criminaliteitsindex (8-2025)

2024 2025 282

258

In deze index worden overlastmeldingen van bewoners bij de politie en/of de gemeente en antwoorden op vragen uit de Veiligheidsmonitor over overlast gecombineerd.

Overlastindex

2022 339

2023 343

2024 337

1. Zakkenrollerij excl. OV 2. Vermogensdelict overig 3. Fietsdiefstal 4. Winkeldiefstal 5. Vernielen/vandalisme

482 461 271 129 113

Top 5 hoogst scorende variabelen van de Ervaren Overlast index. Een score van nul is geen overlast en 100 veel overlast (8-2025)

Kaart 2. Ervaren Overlast index 2025

2021 279

193 94 56 31 17

1. Rommel eigen buurt 2. Oordeel hoe schoon het is in eigen buurt 3. Tevredenheid onderhoud straat eigen buurt 4. Vernieling in eigen buurt 5. Tevredenheid onderhoud groen in eigen buurt

2025

318

78,4 77,3 59,6 48,9 48,1

1.4 Veiligheid Cijfers van Burgwallen-Oude Zijde

Top 5 meest voorkomende high impact crimes van ervaren slachtofferschap (8-2025)

Kaart 3. Ervaren Slachtofferschap index 2025 . Deze index bestaat uit

1. Discriminatie 2. Fysieke bedreiging 3. Woninginbraak 4. Zedendelict 5. Mishandeling

antwoorden op vragen uit de Veiligheidsmonitor over ervaren slachtofferschap van criminaliteit. Ook slachtofferschap van digitale criminaliteit is meegenomen, zoals hacken, identiteitsfraude en phishing.

Top 5 meest voorkomende high volume crimes van ervaren slachtofferschap (8-2025) 1. Fietsdiefstal 2. Vernielingen 3. Diefstal andere voertuigen 4. Zakkenrollerij 5. Diefstal vanaf auto

Kaart 4. Onveiligheidsbeleving index 2025 Deze index is volledig gebaseerd op enquêtegegevens uit de Veiligheidsmonitor met vragen over onveiligheidsgevoelens, risicoperceptie en vermijdingsgedrag.

Onveiligheidsbelevingindex

2021 124

2022 143

2023 139

2024 151

34,1% 22,2% 18,4% 10,6% 8,3% 52,9% 48,4% 7,0% 4,2% 4,1%

Top 5 hoogst scorende variabelen van Onveiligheidsbeleving in eigen buurt. Een score van nul is geen last en 100 is veel last (8-2025) 1. Onveiligvoelen op straat 2. Bang voor slachtofferschap 3. Onveiligheidsgevoelens buurt 4. Onvoeligheidsgevoelens algemeen 5. Onveiligheidsgevoelens s’avonds alleen thuis

2025 158

41,1 35,4 34,4 28,5 13,6

Datajaar

Ce nt ru

Bron: Wonen in Amsterdam Mensen helpen elkaar Contact in de buurt Overlast buren

rapportcijfer rapportcijfer rapportcijfer

2023 2023 2023

6,5 6,1 7,3

6,6 6,3 7,5

5,8 6 7,5

5,7 5,6 7,4

6,7 6,6 7,7

6,4 6,2 7,6

6,9 6,5 7,2

6,9 6,7 7,7

6,7 6,5 7,3

6,7 6,3 7,4

6,4 6 7,7

6,9 6,2 7,6

Bron: Veiligheidsmonitor Sociale cohesie

rapportcijfer

2024

5,9

6,0

5,2

4,9

6,5

6

5,9

6,5

6,1

5,9

5,8

6,3

Ingezoomd op ontwikkeling Burgwallen-Oude Zijde Tabel 10. Ontwikkeling indicatoren sociaal voor Burgwallen-Oude Zijde.

De W

Type

m

Vergelijking gebieden

Am ste rd am

Tabel 9. Vergelijking indicatoren bezoekers voor Amsterdam, Centrum en de verschillende wijken van Centrum.

Bu rg wa lle nOu de Bu Zi rg jde wa lle nNi eu Gr we ac Zi ht jd en e go rd elGr W ac es ht t en go rd elNi Zu eu id wm ar kt /L as Ha ta ar ge lem m er bu ur Jo t rd aa n

Vergelijking A’dam, Centrum en wijken van Centrum

et er in gs ch W an ee s sp er bu ur t/P Oo lan ste ta lijk ge eE ila nd en /K ad ijk en

1.5 Sociaal

2. Merkbaarheid maatregelen

LeefbaarheidsEnquête Wallen Onderzoek en Statistiek

LeefbaarheidsEnquête

Wallen

◼

Enquête verstuurd aan alle adressen in (de directe omgeving van) het Wallengebied. Zowel bewoners als ondernemers doen aan de enquête mee.

◼

Vanaf 2026 wordt de enquête 1 keer in de 2 jaar uitgevoerd in plaats van jaarlijks.

◼

Vragen over (projecten in) de buurt, maatregelen om de leefbaarheid te verbeteren en thema’s uit het LeefbaarheidsPanel Wallen: - Rapportcijfers voor de buurt; - Ontwikkeling overlast; - Maatregelen; - Overige leefbaarheidsthema’s.

◼

Oktober 2025: 704 respondenten, waarvan 591 bewoners en 113 ondernemers (waarvan 73 ook in het Wallengebied wonen). In de eerste meting waren er 909 en in de tweede 845 deelnemers.

Sterke toename overlast zwerfafval Bijna acht op de tien respondenten (79%) vinden dat de overlast van zwerfafval zeer is toegenomen de afgelopen 6 maanden. Bij andere vormen van afval of smerigheid ziet ongeveer de helft een toename en ook dat is meer dan in 2024. Tabel 11. Hoe beoordeelt u uw eigen buurt op schoon? Schoon Noordelijke Burgw. Zuidelijke Burgw. Nieuwmarkt e.o. totaal bewoner bewoner/ondern. ondernemer

2023 4,7 4,4 5,4 5 5 5 5,2

Rood: lager dan gemiddeld, groen: beter dan gemiddeld

2024 4,2 4 5 4,5 4,5 4,4 4,5

2025 3,4 3,4 3,9 3,7 3,6 3,5 4,1

Figuur 6. Aandeel dat in de binnenstad meestal of altijd ernstige overlast ervaart uit de enquête van september 2024.

Overlast horeca redelijk stabiel ten opzichte van 2023 Het oordeel over de overlast door gasten of muziek van horecagelegenheden is vergelijkbaar met 2023. De lichte verbetering die in 2024 zichtbaar was, is daarmee teniet gedaan. Tabel 12. Hoe beoordeelt u uw eigen buurt op Horeca aanbod? Horeca-aanbod Noordelijke Burgw. Zuidelijke Burgw. Nieuwmarkt e.o. totaal bewoner bewoner/ondern. ondernemer

2025 6,7 7,1 7,3 7,1 7,2 6,4 7,1

Rood: lager dan gemiddeld, groen: beter dan gemiddeld

Figuur 7. Aandeel dat in de binnenstad meestal of altijd ernstige overlast ervaart uit de enquête van oktober 2025.

Meer daklozen en personen met verward gedrag Een belangrijke bron van overlast in het Wallengebied is het gedrag van de mensen op straat. In 2024 was men wat positiever over de ontwikkeling van de overlast door drinken en blowen op straat en lawaai na 02.00 uur, maar in 2025 ligt het oordeel weer rond het niveau van 2023. De overlast die men het meest ziet toenemen is die van daklozen en/of personen met verward gedrag. Figuur 8. Aandeel dat in de binnenstad meestal of altijd ernstige overlast ervaart uit de enquête van oktober 2025.

Verkeer: meer wegopbrekingen en elektrische fietsen Bijna zes op de tien (59%) vinden dat de overlast van wegopbrekingen is toegenomen. De overlast van verkeer is volgens de grootste groep respondenten (45%) niet veranderd in de laatste zes maanden, terwijl 29% een toename ziet. Tabel 13. Hoe beoordeelt u uw eigen buurt op bereikbaarheid Bereikbaarheid Noordelijke Burgw. Zuidelijke Burgw. Nieuwmarkt e.o. totaal bewoner bewoner/ondern. ondernemer

2025 6,3 7,5 7,1 6,8 7 6 6

Rood: lager dan gemiddeld, groen: beter dan gemiddeld

Figuur 9. Aandeel dat in de binnenstad meestal of altijd ernstige overlast ervaart uit de enquête van oktober 2025.

Straatdealers: 45% ziet een toename van de overlast Het aandeel respondenten dat de overlast van straatdealers in hun buurt vindt toenemen, is gestegen van 27% in 2024 naar 45% in 2025. Figuur 10. Aandeel dat in de binnenstad meestal of altijd ernstige overlast ervaart uit de enquête van oktober 2025.

Zes op de tien vinden de maatregelen (te) weinig ingrijpend De meeste respondenten (59%) vinden de maatregelen van de gemeente voor het verbeteren van de leefbaarheid (te) weinig ingrijpend. Dit percentage is hoger dan in 2024 (49%). De maatregelen worden vaker té weinig ingrijpend gevonden in de Zuidelijke Burgwallen (45%), door 35 tot 50-jarigen (43%), door respondenten die de vragenlijst in het Engels hebben ingevuld (49%) en door ondernemers die ook bewoner zijn (44%). Figuur 11. Wat vindt u in het algemeen van de maatregelen in het Wallengebied uit de enquête van oktober 2025.

Maatregelen Wallen: Voor alle maatregelen geldt dat men vaker denkt dat deze (een beetje) positief zijn voor de leefbaarheid Van het verbeteren van de straatverlichting wordt het vaakst een positief effect verwacht (44%). De maatregelen die het vaakst opvallen, namelijk door circa 78%, zijn de vervroegde sluitingstijden voor de horeca en de zomerterrassen, de hosts in rode jassen en het alcoholverkoopverbod. Van de hosts en het alcoholverkoopverbod wordt daarnaast relatief vaak gevonden (20%) dat het geen effect heeft op de leefbaarheid. Twee andere maatregelen waarvan men relatief vaak geen effect verwacht (21%), zijn het blowverbod en de bezoekerscampagne om straatdealers te negeren.

Figuur 11. Aandeel dat in de binnenstad meestal of altijd ernstige overlast ervaart uit de enquête van oktober 2025.

Overlast bezoekers onverminderd Tabel 14. Hoe beoordeelt u uw eigen buurt op Balans rust/reuring? Balans rust/reuring Noordelijke Burgw. Zuidelijke Burgw. Nieuwmarkt e.o. totaal bewoner bewoner/ondern. ondernemer

2023 4,8 4,2 5,6 5,1 5 5,1 7

2024 4,7 4,5 6,1 5,3 5,2 5,2 6,7

2025 4,5 4,5 5,7 5,2 5,2 4,8 5,3

Rood: lager dan gemiddeld, groen: beter dan gemiddeld

Tabel 15. Is het Wallengebied volgens u in 2025 minder druk of drukker dan in 2024? N=704 Noordelijke Burgw. Zuidelijke Burgw. Nieuwmarkt e.o. totaal bewoner bewoner/ondernemer ondernemer

veel minder druk

minder druk

hetzelfde

drukker

veel drukker

weet niet

2

8

34

28

20

7

6

26

35

23

9

1

5

26

33

21

14

2

6

29

31

21

11

1

5

28

32

22

12

6

10

25

30

22

8

13

10

43

20

8

8

Rapportcijfers voor de eigen buurt (oktober 2025) In Nieuwmarkt en omgeving zijn de cijfers voor veilig en balans beter dan in de andere deelgebieden, maar deze zijn sterk gedaald ten opzichte van 2024. Ook het cijfer voor schoon is hier sterker gedaald dan in de overige deelgebieden.

In de Noordelijke Burgwallen wordt op alle leefbaarheidsaspecten het laagst gescoord. Mooi: 6,9 Eigen woning: 8,0 Horeca -aanbod 6,7 Contact Buurtbewoners 6,2 Groen 4,1 Overlast 4,2 Veilig 5,4 Balans rust/ reuring : 4,5 Schoon: 3,4

In de Zuidelijke Burgwallen wordt op veel punten goed gescoord, maar men is hier ontevreden over de balans tussen reuring en de overlast. Ook Schoon blijft een aandachtspunt

Mooi: 8,2 Eigen woning: 8,1 Horeca -aanbod 7,3 Contact Buurtbewoners 6,9 Groen 5,5 Overlast 5,1 Veilig 6,3 Balans rust/ reuring : 5,7 Schoon: 3,9 Mooi: 7,9 Eigen woning: 8,2 Horeca -aanbod 7,1 Contact Buurtbewoners 6,8 Groen 4,6 Overlast 4,0 Veilig 5,8 Balans rust/ reuring : 4,5 Schoon: 3,4

Negen op de tien respondenten bezoeken horeca Wallengebied Van de respondenten bezoekt 86% wel eens horeca in het Wallengebied. De meesten van hen (71%) gaan minstens een keer per maand. Tabel 16. Hoe beoordeelt u uw eigen buurt op Horeca aanbod? (meerdere keren ) per… week

% 38

maand jaar noo it

33 15 13

g een antwoord totaal

1 100

relatief vaak Noordelijke Burgwallen (47%) <35 jaar (48%) 35 -50 jaar (43%) Engelstalig (47%) Nieuwmarkt e.o. ( 36%) 51+ (19%) Zuidelijke Burgwallen (29%) Engelstalig (20%) Zuidelijke Burgwallen (3%)

Figuur 12. Van welke type horeca in het Wallengebied maakt u zelf wel eens gebruik? meerdere antwoorden mogelijk

De respondenten uit het Wallengebied maken vooral gebruik van de restaurants en (eet)cafés (47% tot 63%). Daarnaast bezoekt 15% tot 27% de ijssalons, lunchrooms of fastfoodrestaurants. Het aandeel dat gebruik maakt van het aanbod aan coffeeshops, juice bars, erotische bars of crêpes en donuts ligt onder de 10%.

Bijna helft respondenten wil minder horeca in de Wallen De meningen over hoeveel horeca er in het Wallengebied zou moeten zijn, zijn verdeeld tussen (veel) minder (46%) en evenveel als nu (41%). Daarnaast vindt 6% dat er (veel) meer horeca zou moeten komen.

Tabel 17. Hoeveel horeca zou er volgens u aanwezig moeten zijn in het Wallengebied? N=704 Noordelijke Burgwallen Zuidelijke Burgwallen Nieuwmarkt e.o. 18 -34 35 -50 51 -64 65+ bewoner ondernemer bewoner en ondernemer >= wekelijks naar horeca >= maandelijks >= jaarlijks nooit totaal

De groep die (veel) minder horeca in het Wallengebied wil zien, is relatief vaak afkomstig uit Zuidelijke Burgwallen (63%), 65-plusser (56%) en/of maakt weinig (57%) tot niet (73%) gebruik van de horeca. De groep die de aanwezigheid van horeca hetzelfde wil houden, is relatief vaak jonger dan 35 jaar (46%), ondernemer (55%) en/of maakt wekelijks gebruik maken van de horeca (55%). Deze laatste groep zegt ook relatief vaak dat ze meer horeca in het gebied zouden willen zien (9%).

restaurants

cafés

coffeeshop s

Noordelijke Burgwallen Zuidelijke Burgwallen Nieuwmarkt e.o. Noordelijke Burgwallen Zuidelijke Burgwallen Nieuwmarkt e.o. Noordelijke Burgwallen Zuidelijke Burgwallen Nieuwmarkt e.o.

helem aal niet

veel minde r

minde r

evenv eel als nu

meer

veel meer

weet niet

1 1 1 1 1 1 3

18 28 20 10 19 22 28 21 5

22 35 25 28 24 21 28 26 20

44 22 42 46 41 39 38 41 55

7 5 4 7 7 6 1 5 8

1 1 2 1 1 -

7 11 7 7 6 11 5 7 10

-

27

21

37

4

-

11

1 3 1

9 17 27 51 20

21 29 30 22 25

55 41 32 12 41

9 4 1 3 5

2 1

5 9 9 10 7

helema al niet

veel minde r

minde r

evenve el als nu

meer

veel meer

weet niet

0 0 1

7 4 3

12 12 11

52 46 49

21 24 28

6 11 5

2 4 4

1 1 0

7 4 6

12 10 9

54 64 65

18 16 14

5 3 3

2 3 3

14 12 14

31 32 23

21 27 30

27 24 27

3 3 1

2 1 1

2 1 3

Wens: authentieke kwaliteitshoreca, gericht op Amsterdammers Zes op de tien respondenten zetten horecazaken die gericht zijn op buurtbewoners en Amsterdammers in hun top 3 van het type horeca dat zij meer zouden willen zien in het Wallengebied. Op afstand volgen kwaliteitshoreca (35%) en authentieke lokale horeca (32%). Ook is er behoefte aan meer gezonde opties (29%).

Figuur 13. Wat zijn uw wensen voor de horeca in het Wallengebied? maximaal 3 antwoorden. Ik wil graag meer….

Verschillen tussen groepen Op welke manier zet u zich in of zou u zich willen inzetten voor de leefbaarheid in het Wallengebied? Leeftijdsgroepen

Ondernemers Onder ondernemers is de tevredenheid met mooi, veilig, balans rust en reuring en schoon achteruit gegaan in het Wallengebied.

De groep die de aanwezigheid van horeca hetzelfde wil houden, is relatief vaak jonger dan 35 jaar (46%) Daarnaast ervaren personen onder de 35 jaar vaker dan gemiddeld overlast van taxi’s (20%).

De maatregelen worden vaker té ingrijpend gevonden door ondernemers (15%).

Ondernemers vinden relatief vaak dat er (zeer) weinig parkeerplekken voor auto’s zijn (63%). Ondernemers kiezen relatief weinig voor buurtgerichte horeca (43%) en juist vaker dan gemiddeld voor horeca gericht op bezoekers (10%).

Bewoners Ook bij bewoners zijn de tevredenheid met mooi, veilig, balans rust en reuring en schoon achteruit gegaan in het Wallengebied.

3. Inzetcijfers

3. Inzetcijfers Burgwallen-Oude Zijde Hosts van SAOA (Rode jassen) Donderdag 8 koppels Vrijdag 14/15 koppels Zaterdag 14/15 koppels

ISA hosts (Grijze jassen) worden niet meer ingezet T

Handhaving THOR 6 handhavers in het Wallengebied in de weekendavonden en nacht. Los van de standaardbezetting worden er nog acties verricht.

Politie In de weekenden 2 agenten in de ochtenddienst, 4 agenten in de middagdienst, nachtdienst wordt toezicht gedaan vanuit het OOT (gezamenlijke inzet vanuit district).

VTH De acties van VTH zijn niet specifiek gelabeld voor Centrum en de Wallen. Op de Wallen vindt wel vaak met 2 koppels een Integrale controle plaats. Afval/ Schoon/ Reiniging -Reiniging komt 2x per dag op de Wallen voor de vuilreiniging op straat, daarnaast rijdt een reiniger rond die de bakken meerdere keren per dag leegt. -Afval en Grondstoffen haalt 2 dagen per week huisvuilzakken op die bewoners mogen aanbieden.

Inzet Toezicht & Handhaving Openbare Ruimte (THOR) 6 handhavers in het Wallengebied in de weekendavonden en nacht. Los van de standaardbezetting worden er nog acties verricht.

Er zijn drie dienstverbanden bij THOR, nl 06.30-16.00 uur, 14.30-00.00 uur en 17.30-03.00 uur). Maandag: Ochtenddienst: 2 / avonddienst: 2 Dinsdag: Ochtenddienst: 4 / avonddienst: 4 Woensdag: Ochtenddienst: 4 / avonddienst:6 Donderdag: Ochtenddienst: 4 / avonddienst: 6 Vrijdag: Ochtenddienst: 4 / avonddienst: 6 / nachtdienst: 6 Zaterdag: Ochtenddienst: 4 / avonddienst: 6 / nachtdienst: 6 Zondag: Ochtenddienst: 2 / avonddienst: 2

Inzet Toezicht & Handhaving Openbare Ruimte (THOR) In de cijfers laten we het totaal van alle interventies zien. Onder de interventies van THOR vallen waarnemingen, waarschuwingen, bestuurlijke boete, combibon (verkort proces-verbaal waarna via het Centraal Justitieel Incassobureau rechtstreeks een acceptgiro naar de overtreder wordt gestuurd), sanctie en aanhouding. De data wordt sterk beïnvloed door de focus van THOR. Stel de focus wordt gelegd op afvalproblematiek, dan zal het cijfer interventies toenemen, terwijl het in werkelijkheid niet per se erger is geworden. Tevens kan er in de boeteafhandeling enige vertraging zitten. Dit komt door het tijdstip van afhandelen door de handhaver. Ook afvalmeldingen kunnen later geregistreerd worden, doordat er nog een hoormoment plaatsvindt voordat sommige interventies worden doorgevoerd.

Tabel 18. Aantallen interventies THOR op de Burgwallen-Oude Zijde per 3 maanden, uitgesplitst per hoofdsituatie. Niet veelvoorkomende hoofdfuncties niet opgenomen in de tabel. Interventies THOR Totaal Afval Openbaar vervoer (OV) Overlast scooters en fietsers (f) Personen: dak- & thuisloos Personen: drukte, samenkomst & recreatie Personen: jeugd & jongvolwassenen Personen: regulier Taxiproblematiek (f) Verkeer Personen overlast (alle) Diensten/verkoop/werven

dec'23 tm feb'24 2.672 166 26 2 x x 39 x 466 954 666 23

maa'24 tm mei'24 4.346 505 36 466 x x 63 x 1 1.078 860 61

jun'24 tm aug'24 4.177 426 25 559 x x 64 x 458 856 1.019 59

sep'24 tm nov'24 5.347 1.556 13 411 x x 67 x 424 867 1.427 132

dec'24 tm feb'25 3.940 273 36 391 908 15 65 387 633 1.012 1.375 89

maa'25 tm mei'25 4.040 217 36 643 567 8 69 422 615 1.055 1.066 210

jun'25 tm aug'25 4.082 410 40 593 480 24 60 410 519 1.038 974 287

sep'25 tm nov'25 4.262 534 30 601 405 19 24 312 558 1.446 760 139

Inzet Toezicht & Handhaving Openbare Ruimte (THOR) Tabel 19. Aantal interventies op sub situaties van hoofdsituatie Afval op de Burgwallen-Oude Zijde per 3 maanden. Interventies THOR Afval Bedrijfsafval Bouw- en sloopafval Chemisch afval (incl. vloeistoffen) Drugsafval Groenafval Grofafval Huisafval Overig/anders Straat- & zwerfafval Verblijfsporen dak- & thuisloze(n) Glas Voertuig wrak

dec'23 tm feb'24 33 7 2 2 x 20 68 8 13 6 2 5

maa'24 tm mei'24 78 3 5 3 1 18 344 12 14 13 1 13

jun'24 tm aug'24 56 x 1 4 1 22 275 19 24 13 x 10

sep'24 tm nov'24 32 13 3 2 2 53 473 437 515 21 x 2

dec'24 tm feb'25 64 4 6 1 3 28 100 23 23 15 1 5

maa'25 tm mei'25 42 4 2 4 2 30 82 12 17 17 2 2

jun'25 tm aug'25 149 8 6 2 x 38 136 12 35 19 3 x

Tabel 20. Aantal interventies op sub situaties van hoofdsituatie Personen: jeugd & jongvolwassenen op de Burgwallen-Oude Zijde per 3 maanden

sep'25 tm nov'25 297 1 4 1 2 48 118 26 25 10 2 x

Inzet Toezicht & Handhaving Openbare Ruimte (THOR) Tabel 21. Aantal interventies op sub situaties van hoofdsituatie Personen: regulier op de Burgwallen-Oude Zijde per 3 maanden.

Inzet Politie

In een aantal gevallen kunnen we de middagdiensten opplussen met extra mensen. In die gevallen gaat vaak de inzet naar de Wallen. Maandag 2 agenten in de middag en 2 in de nacht

Dinsdag en woensdag 2 agenten in de ochtend, 2 in de middag en 2 in de nacht Donderdag 2 agenten in de ochtend, 4 in de middag en 4 in de nacht Vrijdag en zaterdag 2 agenten in de ochtend, 4 in de middag en 8 OOT in de nacht Zondag 2 agenten in de ochtend, 4 in de middag en 2 in de nacht Daarbij van woensdag tot en met zaterdag in wisselende diensten 7 agenten gespecialiseerd wijkgericht werken (focus op hotspots). Overige acties • Maandelijks actie Bert (3-daagse inzet gericht op straatdealers en nepdope verkopers in Wallengebied) • Dagelijks inzet van noodhulpeenheid in iedere dienst (d/m/n) en inzet wijkagenten. • Meerdere acties Flexteam t.b.v. drugs, zakkenrollerij etc.

Inzetcijfers Politie Tabel 22. Geregistreerde soort misdrijven met een frequentie hoger dan vijf in Burgwallen-Oude Zijde uit de politiecijfers. Soort misdrijf Totaal misdrijven Diefstal/inbraak woning Diefstal uit/vanaf motorvoertuigen Diefstal van brom-, snor-, fietsen Zakkenrollerij Diefstal af/uit/van ov. voertuigen ongevallen (weg) Openlijk geweld (persoon) Bedreiging Mishandeling Straatroof Overige vermogensdelicten Vernieling cq. zaakbeschadiging Diefstal/inbraak bedrijven enz. Winkeldiefstal Drugshandel Aantasting openbare orde Discriminatie Cybercrime Horizontale fraude Bron: Politie

dec'23 tm feb'24 708 6 11 39 193 15 26 <5 8 30 13 148 17 16 48 <5 43 <5 <5 31

maa'23 tm mei'24 678 <5 21 57 130 5 19 29 13 41 9 133 23 13 36 15 69 <5 <5 14

jun'24 tm aug'24 785 <5 38 73 145 13 26 8 16 46 259 139 25 15 32 8 32 <5 <5 16

sep'24 tm nov'24 793 <5 46 83 162 11 21 10 11 25 25 122 41 14 41 21 99 <5 x 15

dec'24 tm feb'25 744 <5 22 73 151 10 15 18 7 41 24 129 27 15 23 15 91 <5 <5 20

maa'25 tm mei'25 647 <5 18 63 90 13 12 <2 16 48 16 80 26 14 32 12 108 <5 <5 29

jun'25 tm aug'25 750 <5 15 67 94 11 14 <4 17 44 29 136 32 27 32 31 106 <5 <5 19

sep'25 tm nov'25 650 <5 34 63 96 16 14 8 18 47 22 121 23 14 24 16 60 x x 18

jun'25 tm aug'25 180 51 65 37 6 10

sep'25 tm nov'25 157 69 37 26 7 12

Tabel 23. Geregistreerde soort misdrijven met een frequentie hoger dan vijf in Burgwallen-Oude Zijde uit de politiecijfers. Soort overlast Totaal registraties overlast Overlast door verward persoon Overlast ivm alcohol/ drugs Overlast zwervers Openbare dronkenschap Geluidshinder overig Bron: Politie

dec'23 tm feb'24 152 38 45 48 6 11

maa'23 tm mei'24 211 60 71 57 10 11

jun'24 tm aug'24 238 41 79 81 7 25

sep'24 tm nov'24 196 63 39 57 14 19

dec'24 tm feb'25 237 66 64 75 10 14

maa'25 tm mei'25 224 67 59 52 9 27

Inzetcijfers Afval, Schoon en Reiniging

In het Wallengebied worden diverse maatregelen genomen om de stad schoon te houden. Stadswerken zorgt voor de reiniging van straten en afvalbakken, Afval en Grondstoffen is verantwoordelijk voor het inzamelen van huisvuil, en THOR houdt toezicht en handhaaft de regels. Om hier meer inzicht in te geven wordt hieronder een gedeelte van de inzet beschreven. Naast de inzet van de gemeente is er nog een derde afvalstroom: ondernemers die meer dan 9 zakken afval hebben zijn verplicht een contract met een bedrijfsafvalophaaldienst af te sluiten. Hier hebben wij geen gegevens over beschikbaar.

- Dagelijks de straten reinigen - Toezichthouders controleren probleemlocaties - Het opruimen van probleemlocaties - 5 a 6x per dag de prullenbakken legen - 2x per week huisafval ophalen - Dagelijks grofvuil ophalen In 2025 is gestart met het afschaffen van de afvalzakkeninzameling in Centrum, onder de noemer Centrum zonder Zak. Dit programma bestaat uit: - Maximale inzet op ondergrondse containers - Deze maximale inzet in combinatie met verlengen van loopafstanden van 150 meter naar maximaal 250 meter - Aangevuld met brengpunten op het water waar ondergrondse containers met verlenging loopafstand niet mogelijk is - Waar containers en afvalboten niet mogelijk zijn, zal Afval op afspraak worden ingezet - Indien nodig zetten we de ratelaar om mobiele brengpunten te creëren - Totdat de definitieve inzamelvoorzieningen gereed zijn in de ondergrond, worden er tijdelijk circa 90 bovengrondse afvalcontainers ingezet op probleemlocaties. De uitrol hiervan is al gestart en moet begin 2026 gereed zijn. - Tenslotte komen in het tweede kwartaal van 2026 de eerste twee afvalboten operationeel in het Wallengebied. Deze afvalboten worden in 2026 getest en daarnaast wordt er gezocht naar extra locaties voor toekomstige afvalboten - 2030 – ambitie om klaar te zijn

De tekst is automatisch uit het bestand gehaald en kan afwijken van het origineel (kolommen, tabellen en koppen lopen door elkaar). Het officiële stuk bij de gemeente is leidend. Bron: https://api.notubiz.nl/document/16788675/1