4__Rapportage_BinnenstadsCijfers_2023.pdf
Tekst van het document
Aanpak Binnenstad BinnenstadsCijfers 2023
Voorwoord De rapportage BinnenstadsCijfers is onderdeel van de monitoring van het Uitvoeringsprogramma Aanpak Binnenstad, vastgesteld in december 2020 door de Gemeenteraad. Met de Aanpak Binnenstad werken we aan het verbeteren van de leefbaarheid voor bewoners, ondernemers en bezoekers. De BinnenstadsCijfers presenteert de ontwikkelingen aan de hand van zes prioriteiten en ambities voor de tien wijken in de binnenstad, de binnenstad in geheel (stadsdeel Centrum) én voor heel Amsterdam. Het is een bundeling van beschikbare en relevante gegevens die gebruik maakt van de meest actuele gegevens*. Deze rapportage geeft als het ware de objectieve context, bedding en achtergrond voor de overige twee monitorproducten: • De BinnenstadsEnquête waarin de beleving en ervaring van binnenstadsbewoners, –ondernemers en Amsterdammers centraal staat. • De Voortgangsrapportage waarin inzicht wordt gegeven in de voortgang van de circa 80 maatregelen zoals in het Uitvoeringsprogramma geformuleerd zijn.
Colofon Dit is een uitgave van Gemeente Amsterdam, stadsdeel Centrum, Informatiepunt Centrum in opdracht van de Aanpak Binnenstad. auteurs: Tristan Langereis & Janine van Rooijen Met speciale dank aan Onderzoek en Statistiek (O&S) voor het leveren van extra gegevens. December 2023 InformatiepuntCentrum@amsterdam.nl *de leefbaarheidsindicatoren uit Wonen in Amsterdam 2023 (WIA) zijn nog niet openbaar en daardoor niet in deze versie opgenomen. In deze versie staan de WIAcijfers uit 2021. Er kunnen daardoor geen nieuwe ontwikkelingen voor deze indicatoren worden weergegeven.
Leeswijzer In de BinnenstadsCijfers worden verschillende prioriteiten uitgewerkt. De bronvermelding, definities en toelichting bij de cijfers worden aan het einde van de rapportage vermeld. • De overzichtstabel geeft inzicht in de zes prioriteiten en onderliggende indicatoren naar wijk, stadsdeel Centrum en Amsterdam. Ook wordt de ontwikkeling van stadsdeel Centrum gevolgd met voorgaande jaren. De kleuren van de cijfers in deze tabel bestaan uit 3 blauwgradiënten. Afhankelijk van de grootte van de afwijking van een cijfer ten opzichte van het gemiddelde in Centrum, kleuren de waarden ofwel licht- of donkerblauw. Het jaar 2019 is als referentiepunt gekozen voor de vergelijking met de pre-Corona situatie en vanwege het begin van de vorige bestuursperiode. • Op de prioriteiten wordt vervolgens ingezoomd met relevante cijfers. Per prioriteit wordt een kaart en verdiepende pagina getoond. De kaart met infographic laat in zijn volledigheid de oververtegenwoordiging van functies in de Binnenstad zien. Op de verdiepende pagina worden de bijbehorende indicatoren uit de overzichtstabel uitgelicht en aangevuld met verdiepende figuren, grafieken en/of kaarten. • Ten slotte worden voor een aantal basisindicatoren de lange lijnen van ontwikkeling in Centrum en Amsterdam weergegeven.
Het structureel jaarlijks bijhouden van deze BinnenstadsCijfers geeft in combinatie met de jaarlijkse BinnenstadsEnquête de ‘stand van zaken in de Binnenstad’ op hoofdlijnen weer, zowel qua beleving als feitelijke ontwikkeling. Samen met de Voortgangsrapportage waarin de uitvoering van de circa 80 maatregelen gemeten wordt, geeft het inzicht in wat goed gaat en daarmee ook input om bij te sturen.
Overzichtstabel Kernindicatoren per prioriteit
Centrum datajaar t.o.v. 2019
7,6% 7,3
3.7%
3,7%
1,7%
1,7%
7,0
7,0
0,5%
19,1%
15,1%
20,7%
19,0%
0,5% 2,7%
16,2%
11,3%
8,0%
17,3%
6,9%
0,3%
-0,7%
5,5%
7,4%
10,0%
14,5%
13,4%
6,8%
2,4%
3,5%
5,1%
5,0%
7,8%
8,8%
5,9%
1,8%
7,2 14%
7,1 13%
7,8 8%
8,2 4%
7,2 14%
7,8 5%
0,5
0,5
-1%
-1%
6,0
5,7
5,9
5,9
6,0
5,7
5,4
-0,2
-0,2
6,2
6,2
6
6,3
6,2
6,1
6,0
-0,1
0,4
21
7
13
19
17
5
149
349
369
94
37
305
263
51
31
23
24
35
29
11
354 28
100 11
-2 21
5 21
6.528
2.816
892
1.861
4.286
1.275
747
31.257
74.512
-690
-2.555
Centrum
De Weteringschans
Jordaan
Haarlemmerbuurt
Amsterdam
Centrum datajaar t.o.v laatst
Oostelijke Eilanden/Kadijken
-5,0%
Weesperbuurt/Plantage
-1,0%
Nieuwmarkt/Lastage
17% 5,3%
Grachtengordel-Zuid
Grachtengordel-West
Burgwallen-Nieuwe Zijde
Burgwallen-Oude Zijde
10% 4,8%
Indicatoren Beheer en handhaving
Type
Datajaar
Buurt vooruit
percentage percentage
2023 2023
10,8%
19,0%
5,9%
10,2%
9,1%
7,0%
7,8%
7,9%
9,9%
16,1%
Omlopen of omrijden om onveilige plekken te vermijden
7,6%
12,6%
3,0%
4,9%
4,8%
1,9%
3,3%
2,5%
2,6%
8,7%
Onveilig voelen in eigen buurt
percentage
2023
Overlast andere personen
rapportcijfer
2021
9,1% 5,8
8,1% 6,1
1,7% 7,1
1,3% 6,9
4,9% 6,9
3,3% 7,2
1,3% 7,0
1,8% 6,9
0,7% 7,3
Overlast door te hard rijden
percentage
2023
20,8%
21,2%
18,6%
22,8%
27,9%
18,4%
23,2%
19,6%
Overlast dronken mensen
percentage
2023
55,2%
35,8%
12,7%
33,9%
16,7%
15,5%
10,2%
Overlast drugsgebruik
percentage
2023
40,1%
18,3%
10,5%
21,0%
18,8%
10,6%
Overlast drugshandel
percentage
2023
38,4%
10,7%
8,3%
11,0%
14,4%
4,1%
Overlast horeca
rapportcijfer
Overlast vakantie- en toeristenverhuur
percentage
2021 2021
5,5 22%
5,8 25%
7,2 18%
6,3 19%
7,1 19%
7,6 11%
Overlast vervuiling
rapportcijfer
2021
5,6
4,7
5,9
5,4
5,5
Sociale cohesie
rapportcijfer
2023
5,6
5,1
6
5,8
6,3
Aantal attracties
absoluut
2022
29
19
8
11
Aantal hotelbedden per 1.000 inwoners
per 1.000
2022
1.480
2.021
322
665
Airbnb listings per 1.000 inwoners
per 1.000
2022
47
48
34
41
Werkzame personen toerisme
absoluut
2022
4.758
5.879
2.215
0,7%
Een waardevolle bezoekerseconomie
Versterken van de culturele verscheidenheid en buurtidentiteiten Vestigingen creatieve industrie
absoluut
Vestigingen cultuur
absoluut
2022 2022
Werkzame personen cultuur
absoluut
Buurtontwikkeling Buurttevredenheid
595
420
918
702
921
935
1.757
702
626
1.091
8.667
43.492
322
591
117 257
250 332
178 335
331 1.196
326 142
672 433
224 646
398 307
210 228
2922 4.113
14679 13.790
62
185
2022
216 237
43
62
rapportcijfer
2021
6,6
6,6
7,0
7,5
7,1
7,2
7,0
7,4
7,6
7,5
7,2
7,2
0,7
0,7
rapportcijfer
2021
7,3
7,2
8,4
8,4
8,1
8,2
8,2
8,3
8,4
7,9
8,1
7,6
0,3
0,3
Eigendomsverhouding corporatiewoningen
percentage
2023
19%
9,5%
10,7%
5,3%
39,6%
41,1%
36,2%
11,0%
27,0%
55,7%
30,5%
39,5%
-0,9%
-0,5%
Eigendomsverhouding koopwoningen
percentage
2023
17,4%
17,4%
38,5%
34,7%
27,7%
27,7%
24,6%
35,1%
30,6%
29,0%
28,2%
29,0%
-0,1%
-0,3%
Eigendomsverhouding particuliere huurwoningen
percentage
2023
63,6%
73,1%
50,8%
60,0%
32,8%
31,2%
39,2%
53,9%
42,4%
15,3%
41,3%
31,5%
0,6%
Gemiddelde WOZ-waarde
gemiddelde gemiddelde
580.695 € 832
552.377 € 1.074
1.004.385 € 1.202
995.759
Gemiddelde huurprijs
2023 2021
615.854 € 990
635.608 € 834
577.082 € 815
736.041 € 1.063
676.514 € 889
533.868 € 686
660.555 € 901
523.265 € 784
Thuisvoelen in eigen buurt
rapportcijfer
2021
7,8
7,7
8,4
8,5
8,3
8,3
8,3
8,5
8,4
8,0
8,2
7,7
Aanbod fietsparkeervoorzieningen
rapportcijfer
2021
5,9
5,6
5,4
5,8
5,7
5,7
5,1
5,4
6,0
6,0
5,6
5,7
0,3
0,3
Aanbod groen
rapportcijfer
2021
4,8
4,6
5,8
6,1
5,5
6,5
5,9
6,6
6,9
7,0
6,1
6,9
-0,3
-0,3
Aanbod speelvoorzieningen
rapportcijfer
2021
4,8
4,3
6,0
5,9
6,1
6,9
6,2
6,7
6,3
7,2
6,3
6,7
0,2
0,2
Onderhoud groen
rapportcijfer
2021
6,0
5,5
6,7
7,0
6,2
6,9
6,5
6,9
6,9
7,1
6,6
6,8
0,0
0,0
Opervlakte publiek groen
percentage
2021
0,1%
0,2%
0,0%
0,2%
0,8%
1,6%
0,8%
5,0%
6,2%
10,8%
3,3%
30,4%
Oppervlakte water
percentage
2021
13,9%
23,6%
20,7%
18,3%
34,5%
34,6%
12,1%
14,2%
16,5%
24,6%
22,3%
26,7%
Schoon groen
rapportcijfer
2021
5,9
5,4
6,4
6,6
6,1
6,7
6,3
6,7
6,8
7,0
6,5
6,6
0,2
0,2
Schoon straten en stoepen
rapportcijfer
2021
7,0
6,0
6,8
6,9
6,6
6,7
6,4
6,7
6,7
6,7
6,6
6,3
0,1
0,1
Aanbod dagelijkse voorzieningen bewoners
rapportcijfer
2021
7,5
7,9
8,3
8,3
7,9
8,1
8,5
8,5
7,3
7,6
8,0
7,7
0,3
0,3
Aanbod horeca
rapportcijfer
2021
8,6
8,6
8,4
8,6
8,3
8,1
8,6
8,6
7,8
7,2
8,2
6,9
0,0
0,0
Aantal vestigingen per 1.000 inwoners
per 1.000
2022
448,2
520,1
486,6
556,4
232,2
253,3
215,6
289,4
223,5
173,7
289,8
159,1
13,9
15,6
Aantal werkzame personen per 1.000 inwoners
per 1.000
3.366 30,7
1.771 5,3
2.847 10,1
1.197 3,7
868 5,2
466 4,0
1.446 3,3
1.778 0,9
556 1,1
1.278 5,6
708 1,9
10
per 1.000
2.273 14,6
22
Winkelruimtes food per 1.000 inwoners
2022 2020
0,2
0,2
Winkelruimtes totaal per 1.000 inwoners
per 1.000
2020
45,5
122,9
32,1
47,3
11,5
15,8
13,3
14,4
2,4
2,7
21,2
6,0
-0,3
-0,3
Bevorderen van meer en divers woningaanbod
1,2%
€
94.739
€
€
119
€
148.355 119
0,1
0,1
Meer verblijfsruimte en groen in de openbare ruimte
Functiemenging en diversiteit
*Afhankelijk van de grootte van de afwijking van een cijfer ten opzichte van het gemiddelde in Centrum, kleuren de waarden ofwel licht- of donkerblauw. Voor de lege cellen ontbreken de cijfers en voor witte cellen met cijfers is geen berekening gemaakt.
Verdieping Inzoomen op prioriteiten
Beheer en handhaving
1) 2) 3) 4) 5)
Centrum datajaar t.o.v. 2019
17% 5,3% 3,7% 7,0 19,0% 6,9% 6,8% 5,9%
-1,0%
-5,0%
1,7%
1,7% 0,5% 0,7% -0,7%
7,2 14% 5,7 6,1
7,8 5% 5,4 6,0
0,5 -1% -0,2 -0,1
Amsterdam
10% 4,8% 3.7% 7,0 20,7% 17,3% 13,4% 8,8%
Centrum
Oostelijke Eilanden/Kadijken
5,9% 3,0% 1,7% 7,1
10,2% 4,9% 1,3% 6,9
9,1% 4,8% 4,9% 6,9
7,0% 1,9% 3,3% 7,2
7,8% 3,3% 1,3% 7,0
7,9% 2,5% 1,8% 6,9
9,9% 2,6% 0,7% 7,3
16,1% 8,7% 7,6% 7,3
20,8% 55,2% 40,1% 38,4% 5,5 22% 5,6
21,2% 35,8% 18,3% 10,7% 5,8 25% 4,7
18,6% 12,7% 10,5% 8,3% 7,2 18% 5,9
22,8% 33,9% 21,0% 11,0% 6,3 19% 5,4
27,9% 16,7% 18,8% 14,4% 7,1 19% 5,5
18,4% 15,5% 10,6% 4,1% 7,6 11% 6,0
23,2% 10,2% 5,5% 3,5% 7,2 14% 5,7
19,6% 16,2% 7,4% 5,1% 7,1 13% 5,9
19,1% 11,3% 10,0% 5,0% 7,8 8% 5,9
15,1% 8,0% 14,5% 7,8% 8,2 4% 6,0
5,6
5,1
6
5,8
6,3
6,2
6,2
6
6,3
6,2
Overige vermogensdelicten – 3.677 registraties Zakkenrollerij – 2.786 registraties Diefstal van brom-, snor-, fietsen – 2.425 registraties Winkeldiefstal – 1.552 registraties Diefstal uit/vanaf motorvoertuigen- 1.339 registraties
Grofvuil – 17.763 meldingen Huisafval - 7.208 meldingen Handhaving op afval – 4.990 meldingen Veeg-/ zwerfvuil– 4.443 meldingen Wegsleep – 3.951 meldingen
Weesperbuurt/Plantage
19,0% 12,6% 8,1% 6,1
Top 5. Aantal Signalen Informatievoorziening Amsterdam (SIG)meldingen in stadsdeel Centrum (2022). 1) 2) 3) 4) 5)
De Weteringschans
10,8% 7,6% 9,1% 5,8
Top 5. Aantal geregistreerde misdrijven in stadsdeel Centrum (2022).
Centrum datajaar t.o.v laatste jaar
2021 2021 2021 2023
Jordaan
2023 2023 2023 2021 2023 2023 2023 2023
Haarlemmerbuurt
percentage percentage percentage rapportcijfer percentage percentage percentage percentage rapportcijfer percentage rapportcijfer rapportcijfer
Nieuwmarkt/Lastage
Buurt vooruit Omlopen of omrijden om onveilige plekken te vermijden Onveilig voelen in eigen buurt Overlast andere personen Overlast door te hard rijden Overlast dronken mensen Overlast drugsgebruik Overlast drugshandel Overlast horeca Overlast vakantie- en toeristenverhuur Overlast vervuiling Sociale cohesie
Grachtengordel-Zuid
Datajaar
Grachtengordel-West
Type
Burgwallen-Oude Zijde
Indicatoren Beheer en handhaving
Burgwallen-Nieuwe Zijde
Beheer en handhaving
0,5% 2,7% 0,3% 2,4% 1,8%
0,5 -1% -0,2 0,4
Figuur 1. Percentage bewoners dat zegt overlast te ervaren door toeristen per wijk, stadsdeel Centrum en Amsterdam (2023). Burgwallen-Oude Zijde Burgwallen-Nieuwe Zijde Grachtengordel-West Grachtengordel-Zuid Nieuwmarkt/Lastage Haarlemmerbuurt Jordaan De Weteringschans Weesperbuurt/Plantage Oostelijke Eilanden/Kadijken Centrum Amsterdam
57,8% 46,3% 40,3% 36,4% 39,8% 15,5% 21,8% 24,8% 13,1% 7,0% 26,1% 5,9%
Beheer en handhaving De sociale veiligheid van een wijk wordt sinds 2021 gemeten door middel van vier veiligheidsindexen: criminaliteit, slachtofferschap, ervaren overlast en onveiligheidsbeleving. De indexcijfers worden gemaakt door vergelijking met het basisjaar 2020. De cijfers zijn weergegeven in onderstaande kaarten, waarbij groen staat voor meer en rood staat voor minder veiligheid per thema. Kaart 1.Geregistreerde criminaliteit index 2022 Deze index bestaat uit politiecijfers (misdrijven) over high impactcriminaliteit (zoals overvallen, straatroof en bedreiging) en veelvoorkomende criminaliteit (zoals zakkenrollerij, fietsendiefstal en drugshandel).
Kaart 2.Ervaren Slachtofferschap index 2022 Deze index bestaat uit antwoorden op vragen uit de Veiligheidsmonitor over ervaren slachtofferschap van criminaliteit. Ook slachtofferschap van digitale criminaliteit is meegenomen, zoals hacken, identiteitsfraude en phishing.
De index voor Centrum 2021 = 112, index 2022 = 181
De index voor Centrum 2021 = 110, index 2022 = 104
Kaart 3.Ervaren Overlast index 2022
Kaart 4.Onveiligheidsbeleving index 2022 In deze index worden overlastmeldingen van bewoners bij de politie en/of de gemeente en antwoorden op vragen uit de Veiligheidsmonitor over overlast gecombineerd.
De index voor Centrum 2021 = 133, index 2022 = 145
Deze index is volledig gebaseerd op enquêtegegevens uit de Veiligheidsmonitor met vragen over onveiligheidsgevoelens, risicoperceptie en vermijdingsgedrag.
De index voor Centrum 2021 = 88, index 2022 = 91
Een waardevolle bezoekerseconomie
8 322 34 2.215
11 665 41 6.528
21 369 31 2.816
7 94 23 892
Figuur 2. Toeristische intensiteit in stadsdeel Centrum en Amsterdam - aantal hotelgasten per 100 inwoners per dag (2021).
Figuur 3. Toeristische dichtheid in stadsdeel Centrum en Amsterdam - hotelgasten per km² per dag (2021).
25
3.500
20
19,7
18,3
21,4
20,9
2.913
2.822
3.000
19 305 35 4.286
17 263 29 1.275
5 51 11 747
149 354 28 31.257
Amsterdam
Centrum
Oostelijke Eilanden/Kadijken
Weesperbuurt/Plantage
De Weteringschans 13 37 24 1.861
349 100 11 74.512
Figuur 4. Ontwikkeling percentage kamerbezetting in stadsdeel Centrum en Amsterdam (2023, voorlopige cijfers).
2.979
2.523 2.500
15
2.000 1.500
10
5
4,6
5,1
5,3
5,8
6,8
6,1 1,8
1,8
0
500
953
846
1.000 233
280
309
2018
2019
266
97
97
2020
2021
0 2016
2017
2018 Centrum
2019 Amsterdam
2020
2021
2016
2017
Centrum
Amsterdam
Centrum
* 2023 is nog een onvolledig jaar
Amsterdam
Centrum datajaar t.o.v. 2019
19 2.021 48 5.879
Centrum datajaar t.o.v laatste jaar
29 1.480 47 4.758
Jordaan
2022 2022 2022 2022
Haarlemmerbuurt
absoluut per 1.000 per 1.000 absoluut
Nieuwmarkt/Lastage
Aantal attracties Aantal hotelbedden per 1.000 inwoners Airbnb listings per 1.000 inwoners Werkzame personen toerisme
Grachtengordel-Zuid
Datajaar
Grachtengordel-West
Type
Burgwallen-Oude Zijde
Indicatoren Een waardevolle bezoekerseconomie
Burgwallen-Nieuwe Zijde
Een waardevolle bezoekerseconomie
-2 21 -690
5 21 -2.555
Versterken van culturele verscheidenheid en buurtidentiteiten
Figuur 5. Aantal culturele instellingen (theater, muziekinstellingen en musea) in stadsdeel Centrum en buiten stadsdeel Centrum (2022). 86
0%
20%
Centrum
60%
80%
Buiten Centrum
2.837.199
100%
935 326 142
0%
20%
7.112.256
40% Centrum
60% Buiten Centrum
80%
100%
1.757 672 433
702 224 646
626 398 307
Centrum
Oostelijke Eilanden/Kadijken
Weesperbuurt/Plantage
De Weteringschans
Jordaan
Haarlemmerbuurt 921 331 1.196
1.091 210 228
8.667 2922 4.113
Centrum datajaar t.o.v. 2019
702 178 335
Centrum datajaar t.o.v laatste jaar
918 250 332
Figuur 6. Bezoekers aan culturele instellingen (theater, muziekinstellingen en musea) in stadsdeel Centrum en buiten stadsdeel Centrum (2022).
66
40%
420 117 257
Amsterdam
595 216 237
Nieuwmarkt/Lastage
2022 2022 2022
absoluut absoluut absoluut
Grachtengordel-Zuid
Vestigingen creatieve industrie Vestigingen cultuur Werkzame personen cultuur
Grachtengordel-West
Datajaar
Burgwallen-Oude Zijde
Indicatoren Type Versterken van de culturele verscheidenheid en buurtidentiteiten
Burgwallen-Nieuwe Zijde
Versterken van culturele verscheidenheid en buurtidentiteiten
43.492 14679 13.790
322 62 43
591 185 62
Top 15. Aantal bezoekers aan culturele instellingen die zich in stadsdeel Centrum bevinden (2022). Naam Paradiso NEMO Science Museum Melkweg Hortus Botanicus Koninklijk Paleis Amsterdam Internationaal Theater Amsterdam (voor 2018 Stadsschouwburg) DeLaMar Theater Museum het Rembrandthuis Joods Historisch Museum Nieuwe Kerk De Kleine Komedie Hermitage Amsterdam Oude Kerk Stadsarchief Amsterdam Allard Pierson Museum Amsterdam
2022 633.398 566.363 505.577 212.465 200.750 195.019 180.000 153.614 141.907 140.522 96.722 85.582 80.880 77.899 50.551
*Absolute aantallen zijn weergegeven in de staaf en de horizontale as geeft de percentages/verdeling weer.
Bevorderen meer en divers woningaanbod
Figuur 7. Verhuisgeneigdheid in % per wijk, stadsdeel Centrum en Amsterdam (2021). Burgwallen-Oude Zijde
Grachtengordel-Zuid Nieuwmarkt/Lastage
Haarlemmerbuurt Jordaan De Weteringschans
Weesperbuurt/Plantage
Burgwallen-Oude Zijde
28% 36%
Burgwallen-Nieuwe Zijde Grachtengordel-West
21%
Grachtengordel-Zuid
19%
Centrum
Amsterdam
7,0 8,2 36,2% 24,6% 39,2% 577.082 € 815 8,3
7,4 8,3 11,0% 35,1% 53,9% 736.041 € 1.063 8,5
7,6 8,4 27,0% 30,6% 42,4% 676.514 € 889 8,4
7,5 7,9 55,7% 29,0% 15,3% 533.868 € 686 8,0
7,2 8,1 30,5% 28,2% 41,3% 660.555 € 901 8,2
7,2 7,6 39,5% 29,0% 31,5% 523.265 € 784 7,7
8,5
6,1
5,2 7,6 6,9
32%
9,3
Haarlemmerbuurt
9,9
28%
Jordaan
29%
De Weteringschans
7,8
Weesperbuurt/Plantage
8,1
33% 30%
Centrum
29%
9,7
Oostelijke Eilanden/Kadijken 35%
9,8
Centrum
8,7
Amsterdam
8,9
Centrum datajaar t.o.v. 2019
Oostelijke Eilanden/Kadijken
7,2 8,2 41,1% 27,7% 31,2% 635.608 € 834 8,3
Centrum datajaar t.o.v laatste jaar
Weesperbuurt/Plantage
7,1 8,1 39,6% 27,7% 32,8% 615.854 € 990 8,3
Nieuwmarkt/Lastage
28%
Oostelijke Eilanden/Kadijken Amsterdam
7,5 8,4 5,3% 34,7% 60,0% 995.759
Figuur 8. Gemiddelde woonduur in jaren per wijk, stadsdeel Centrum en Amsterdam (2023).
Burgwallen-Nieuwe Zijde Grachtengordel-West
7,0 8,4 10,7% 38,5% 50,8% 1.004.385 € 1.202 8,4
De Weteringschans
6,6 7,2 9,5% 17,4% 73,1% 552.377 € 1.074 7,7
Jordaan
6,6 7,3 19% 17,4% 63,6% 580.695 € 832 7,8
Haarlemmerbuurt
2021 2021 2023 2023 2023 2023 2021 2021
Nieuwmarkt/Lastage
rapportcijfer rapportcijfer percentage percentage percentage gemiddelde gemiddelde rapportcijfer
Grachtengordel-Zuid
Datajaar
Grachtengordel-West
Type
Burgwallen-Nieuwe Zijde
Indicatoren Bevorderen van meer en divers woningaanbod Buurtontwikkeling Buurttevredenheid Eigendomsverhouding corporatiewoningen Eigendomsverhouding koopwoningen Eigendomsverhouding particuliere huurwoningen Gemiddelde WOZ-waarde Gemiddelde huurprijs Thuisvoelen in eigen buurt
Burgwallen-Oude Zijde
Bevorderen meer en divers woningaanbod
0,7 0,3 -0,9% -0,1% 0,6% € 94.739 € 119 0,1
0,7 0,3 -0,5% -0,3% 1,2% € 148.355 € 119 0,1
Figuur 9. Gemiddelde WOZ waarde in 2023 per wijk, stadsdeel Centrum en Amsterdam (2023). Burgwallen-Oude Zijde Burgwallen-Nieuwe Zijde Grachtengordel-West Grachtengordel-Zuid Nieuwmarkt/Lastage Haarlemmerbuurt Jordaan De Weteringschans Weesperbuurt/Plantage Oostelijke Eilanden/Kadijken Centrum Amsterdam
€580.695 €552.377 €1.004.385 €995.759 €615.854 €635.608 €577.082 €736.041 €676.514 €533.868 €660.555 €523.265
Bevorderen meer en divers woningaanbod Figuur 10. Verdeling woningmarkt naar huursegmenten in % per wijk, stadsdeel Centrum en Amsterdam (WiA 2021).
Figuur 11. Verdeling woningmarkt naar eigendom in % per wijk, stadsdeel Centrum en Amsterdam (O&S Basisinformatie 2023). Koop
Burgwallen-Oude Zijde
Burgwallen-Oude Zijde
Hoge huur Middelhoge huur
BurgwallenNieuwe Zijde
Particuliere huur
Burgwallen-Nieuwe Zijde
Corporatie huur
Sociale huur
GrachtengordelWest
Grachtengordel-West
GrachtengordelZuid
Grachtengordel-Zuid Nieuwmarkt/Lastage
Nieuwmarkt/Last… Haarlemmerbuurt
Haarlemmerbuurt
Jordaan
Jordaan
De Weteringschans
De Weteringschans Weesperbuurt/Plantage
Weesperbuurt/Pla…
Oostelijke Eilanden/Kadijken
Oostelijke Eilanden/Kadijken
Centrum
Centrum
Amsterdam
Amsterdam 0%
20%
40%
60%
0%
20%
40%
60%
80%
Meer verblijfsruimte en groen in de openbare ruimte
Kaart 5. Landinrichting groen stadsdeel Centrum (2023)
Jordaan
De Weteringschans
Weesperbuurt/Plantage
Oostelijke Eilanden/Kadijken
Centrum
Amsterdam
5,6 4,6 4,3 5,5 0,2% 23,6% 5,4 6,0
5,4 5,8 6,0 6,7 0,0% 20,7% 6,4 6,8
5,8 6,1 5,9 7,0 0,2% 18,3% 6,6 6,9
5,7 5,5 6,1 6,2 0,8% 34,5% 6,1 6,6
5,7 6,5 6,9 6,9 1,6% 34,6% 6,7 6,7
5,1 5,9 6,2 6,5 0,8% 12,1% 6,3 6,4
5,4 6,6 6,7 6,9 5,0% 14,2% 6,7 6,7
6,0 6,9 6,3 6,9 6,2% 16,5% 6,8 6,7
6,0 7,0 7,2 7,1 10,8% 24,6% 7,0 6,7
5,6 6,1 6,3 6,6 3,3% 22,3% 6,5 6,6
5,7 6,9 6,7 6,8 30,4% 26,7% 6,6 6,3
Kaart 6. Loopafstand tot parkachtig groen in meters (2023).
Centrum 2019 t.o.v. 2017
Haarlemmerbuurt
5,9 4,8 4,8 6,0 0,1% 13,9% 5,9 7,0
Centrum datajaar t.o.v 2017
Nieuwmarkt/Lastage
rapportcijfer 2021 rapportcijfer 2021 rapportcijfer 2021 rapportcijfer 2021 percentage 2021 percentage 2021 rapportcijfer 2021 rapportcijfer 2021
Grachtengordel-Zuid
Datajaar
Grachtengordel-West
Type
Burgwallen-Nieuwe Zijde
Indicatoren Meer verblijfsruimte en groen in de openbare ruimte Aanbod fietsparkeervoorzieningen Aanbod groen Aanbod speelvoorzieningen Onderhoud groen Opervlakte publiek groen Oppervlakte water Schoon groen Schoon straten en stoepen
Burgwallen-Oude Zijde
Meer verblijfsruimte en groen in de openbare ruimte
0,5
0,1
0,0 -0,1
-0,2 -0,2
0,0 0,0
-0,2 -0,1
Functiemenging en diversiteit
Datajaar
rapportcijfer rapportcijfer per 1.000 per 1.000 per 1.000 per 1.000
2021 2021 2022
7,5 8,6 448,2
7,9 8,6 520,1
8,3 8,4 486,6
8,3 8,6 556,4
7,9 8,3 232,2
8,1 8,1 253,3
8,5 8,6 215,6
8,5 8,6 289,4
7,3 7,8 223,5
7,6 7,2 173,7
8,0 8,2 289,8
7,7 6,9 159,1
2022 2020 2020
2.273 14,6 45,5
3.366 30,7 122,9
1.771 5,3 32,1
2.847 10,1 47,3
1.197 3,7 11,5
868 5,2 15,8
466 4,0 13,3
1.446 3,3 14,4
1.778 0,9 2,4
556 1,1 2,7
1.278 5,6 21,2
708 1,9 6,0
Centrum datajaar t.o.v. 2019
Type
Centrum datajaar t.o.v laatste jaar
Amsterdam
Centrum
Oostelijke Eilanden/Kadijken
Weesperbuurt/Plantage
De Weteringschans
Jordaan
Haarlemmerbuurt
Nieuwmarkt/Lastage
Grachtengordel-Zuid
Grachtengordel-West
Burgwallen-Oude Zijde
Indicatoren
Burgwallen-Nieuwe Zijde
Functiemenging en diversiteit
0,3 0,0 13,9 22 0,2 -0,3
0,3 0,0 15,6 10 0,2 -0,3
Functiemenging en diversiteit Aanbod dagelijkse voorzieningen bewoners Aanbod horeca Aantal vestigingen per 1.000 inwoners Aantal werkzame personen per 1.000 inwoners Winkelruimtes food per 1.000 inwoners Winkelruimtes totaal per 1.000 inwoners
Figuur 12. Aantal en percentage vestigingen per hoofdfunctie binnen en buiten stadsdeel Centrum (2022). Bedrijven
3.832
Kantoren
28.901
11.687
Horeca
Kaas
10%
53
Erotica
33
Souvenir
29.754
735 0%
Grow & smart
2 0
5.917
5.434
Overig
26
4.941
2.101
Voorzieningen
39
47.811
2.293
Winkels
Figuur 13. Aantal en percentage toeristisch winkelaanbod binnen en buiten stadsdeel Centrum op basis van schouw Locatus (2023).
Ijssalon
2.626 20%
30% Centrum
40%
50%
60%
Buiten Centrum
159
70%
80%
90%
100%
14
20 0%
10%
45 20%
30%
40%
Centrum
50%
60%
70%
80%
90%
100%
Buiten Centrum
*Absolute aantallen zijn weergegeven in de staaf en de horizontale as geeft de percentages/verdeling weer.
Functiemenging en diversiteit Figuur 14. Procentuele verdeling naar vestigingen van de vijf economische hoofdfuncties in de binnenstad en Amsterdam (2022), met 26.089 vestigingen in Centrum en 146.058 in Amsterdam
Figuur 16. Aandeel werkzame personen per deelfunctie in stadsdeel Centrum ten opzichte van Amsterdam, waarin de blauwe lijn het gemiddelde percentage, 18%, personen werkzaam in het Centrum is (2022). Overige bedrijven
50,0% Amsterdam
30,0%
2.942
Personen handel
3.553
Industrie / bouw
Kantoor
10,0%
1.437
Vervoer, opslag, telecommunicatie
Onderhoud / reparatie
20,0%
0,0%
1.321
Media / filmproductie
Bedrijven
40,0%
Centrum
336 2.135
Overige kantoren
18.785
Zakelijke diensten
29.950
Verzekeringen 22
50%
30% 20% 10%
Centrum
Amsterdam
Voorzieningen
40%
511
Café
3.570
Restaurant
7.870
Hotel
Winkel
Figuur 15. Procentuele verdeling naar werkzame personen van de vijf economische hoofdfuncties in de binnenstad en Amsterdam (2022), met 112.406 werkzame personen in Centrum en 624.378 in Amsterdam
Horeca
Overige horeca
4.749
Niet-dagelijkse goederen
7.745
Dagelijkse goederen
2.225
Sport en recreatie
1.456
Cultuur
5.949
Welzijnszorg
2.371
Gezondheidszorg
4.438
Onderwijs
5.352
Overig
Politie/brandweer 0%
1.621
Overig
979
Landbouw/visserij/delfstof
49 0%
*
10%
20%
30%
40%
50%
60%
Functiemenging en diversiteit Figuur 17. Verhouding van inwoners, werken en voorzieningen per wijk, stadsdeel Centrum en Amsterdam (2022).* Oostelijke Eilanden/Kadijken
60%
Weesperbuurt/Plantage
31%
29%
De Weteringschans
49% 37%
Grachtengordel-Zuid
40%
21% 40%
28%
20%
33%
21%
Grachtengordel-West
23%
54%
Nieuwmarkt/Lastage
Burgwallen-Nieuwe Zijde
23% 41%
25%
Burgwallen-Oude Zijde
39%
33%
46%
34%
51%
Jordaan
15%
62%
Haarlemmerbuurt
22%
49%
Centrum
Amsterdam 20%
14%
38% 53%
10%
16%
37%
40%
0%
9%
22% 33%
30%
40% wonen
50% Werken
60%
70%
14% 80%
90%
100%
Voorzieningen *Werken en voorzieningen bevatten de 5 hoofdfuncties: werken (productief) bestaat uit kantoren en bedrijven en voorzieningen (consumptief) bestaat uit detailhandel, horeca en voorzieningen. Het betreft hier percentages werkzame personen
Functiemenging en diversiteit Kaart 7 en 8. Mix van functies in stadsdeel Centrum in de plint: wonen, werken en voorzieningen (2022).*
*De Functiemix is gebaseerd op de functies (gebruiksdoel en WOZ-gebruik) en de gebruiksoppervlaktes in de dataset van de BAG-verblijfsobjecten (november 2019). Als meer dan 70% van de gebruiksoppervlakte in een blokstraat bestaat uit Wonen, dan is dit op de kaart aangegeven in de Wonen-kleur. Hetzelfde geldt voor 70% Voorzieningen en 70% Werken. Voor een mix van twee functies geldt dat er minder dan 15% van de derde functie aanwezig is een blokstraat. Bijvoorbeeld: Wonen-Voorzieningen geldt als er voor geen van beide functies meer dan 70% is en er minder dan 15% Werken is. Het restant is dan de mix van de 3 functies Wonen-Voorzieningen-Werken: geen van deze heeft meer dan 70% en ook niet minder dan 15%. Zie ook: maps.amsterdam.nl.
Lange lijnen Kerncijfers Centrum door de tijd heen
Wonen en Bevolking Figuur 24. Ontwikkeling aantal inwoners en woningvoorraad in stadsdeel Centrum en Amsterdam (indexcijfer 1989=100). 160,0
Trendbreuk woningvoorraad Per 2015 is er een nieuwe definitie van de woningvoorraad. Gegevens zijn t/m 2011 teruggerekend op basis van deze nieuwe definitie. Vanaf 2011 worden ook onzelfstandige eenheden (bijvoorbeeld voor studenten, bejaarden) meegeteld.
150,0
140,0 Inwonersaantallen- Centrum 130,0
Inwonersaantallen - Amsterdam Woningvoorraad - Centrum Woningvoorrraad Amsterdam
120,0
110,0
100,0
Wonen en Bevolking Figuur 19. Leeftijdsverdeling en bevolkingsprognose 2023 in Centrum, in aantallen bewoners 14.000 12.000 10.000 8.000 6.000 4.000 2.000 0
Figuur 21. Huishoudsamenstelling stadsdeel Centrum (2023). Huishoudens: % eenpersoons
23,3%
Huishoudens: % overig
8,1% 4,7%
62,7%
Huishoudens: % eenoudergezin Huishoudens: % stel met kinderen
1,2%
Huishoudens: % stel zonder kinderen
Figuur 22. Leeftijdsverdeling stadsdeel Centrum (2023). 8,9% 2023 Centrum
2035 Centrum
0-17 jaar (%)
15,3%
Figuur 20. Leeftijdsverdeling en bevolkingsprognose 2023 in Amsterdam, in aantallen bewoners
16,8%
18-26 jaar (%) 27-65 jaar (%) 66+ (%)
120.000
60,0%
100.000 80.000
Figuur 23. Inkomensquintielen stadsdeel Centrum – gemiddeld besteedbaar inkomen €50.500 (2019).
60.000 40.000
20%
20.000
29%
Inkomen tot € 21.854 Inkomen € 21.854 tot € 31.546
0
Inkomen € 31.546 tot € 44.556
14% 17% 2023 Amsterdam
2035 Amsterdam
Inkomen € 44.556 tot € 62.356
20%
Inkomen € 62.356 of meer
Werken Figuur 24. Ontwikkeling aantal vestigingen en werkzame personen in stadsdeel Centrum en Amsterdam (indexcijfer 1989=100). 430
380
330
280
Trendbreuk werken Sinds 1 juli 2008 zijn ook vrije beroepen verplicht zich in te schrijven in het Handelregister per 1 januari 2010.
Werkzame personen - Amsterdam Werkzame personen - Centrum Vestigingen - Amsterdam
230 Vestigingen - Centrum 180
130
80
Bezoekers Figuur 25. Ontwikkeling van hotelgasten in stadsdeel Centrum en Amsterdam. Trendbreuk hotelgasten en -overnachtingen Aantallen gasten en overnachtingen zijn vanaf 2012 berekend volgens de nieuwe methode van het CBS.
16.000.000
Figuur 26. Ontwikkeling van hotelovernachtingen in stadsdeel Centrum en Amsterdam. Dezelfde trendbreuk als figuur 25. 16.000.000
11.000.000
11.000.000
6.000.000
6.000.000
1.000.000
1.000.000
Centrum
Amsterdam
Figuur 27. Ontwikkeling aantal dag- en verblijfbezoekers aan Amsterdam.* Jaar 2016 2017 2018 2019 2020
Totaal dag- en verblijfsbezoekers
20.859.000 21.525.000 8.223.000
Unieke dagbezoekers
Totaal verblijfsbezoekers 8.146.000 9.302.000 11.172.000 9.687.000 11.297.000 10.228.000 4.995.000 3.228.000
*Er zijn geen specifieke cijfers voor de binnenstad beschikbaar. Omdat een groot deel van de culturele voorzieningen en hotels in Amsterdam in de binnenstad zit, mag aangenomen worden dat circa 80% van de bezoekers ook de binnenstad bezoekt.
Centrum
Amsterdam
Figuur 28. Ontwikkeling bezoekersaantallen aan culturele instellingen in heel Amsterdam en stadsdeel Centrum.* 25.000.000 20.000.000 15.000.000 10.000.000 5.000.000 0
Centrum
Amsterdam
*Niet voor alle culturele instellingen in Amsterdam zijn bezoekersaantallen bekend.
Figuur 29. Ontwikkeling Verblijversdichtheidsindex* in de 10 wijken in stadsdeel Centrum 2020, 2018, 2016 en 2014* en ontwikkeling stadsdelen 2018 en 2020 (2014 voor Amsterdam is 100). Burgwallen-Oude Zijde Burgwallen-Nieuwe Zijde Grachtengordel-West
Stadsdelen index 2018 index 2020 verschil Centrum 448 316 -131,5 Westpoort 3 2 -1,0 West 131 110 -21,0 Nieuw-West 38 31 -7,5 Zuid 104 79 -24,1 Oost 37 30 -6,8 Noord 24 20 -4,1 Zuidoost 54 44 -10,6
Grachtengordel-Zuid Nieuwmarkt/Lastage Haarlemmerbuurt Jordaan De Weteringschans Weesperbuurt/Plantage
indexcijfer 2014
Oostelijke Eilanden/Kadijken 0
100
200
300
400
500
600
indexcijfer 2016 700
800
indexcijfer 2018 900
indexcijfer 2020 1000
*De Verblijversdichtheidsindex beschrijft per wijk het aantal verblijvers per hectare openbare ruimte op een gemiddelde dag. De indexwaarde 100 staat voor het stedelijk gemiddelde in 2014. Een indexcijfer boven de 100 betekent dat er op een gemiddelde dag per hectare meer mensen verblijven dan gemiddeld in een Amsterdamse wijk in 2014. Verblijvers zijn bewoners, werkzame personen, studenten en bezoekers.
1100
Functiemenging Figuur 30. Ontwikkeling functiemenging: verhouding wonen en werken, waarin de rode lijn de verhouding 50%/50% is (2022). In 2008 telde Centrum 81.317 inwoners en 87.033 werkzame personen, en in 2022 87.979 inwoners en 112.406 werkzame personen’. 2022
43,9
56,1
2021
44,3
55,7
2020
44,8
55,2
2019
44,1
55,9
2018
44,8
55,2
2017
45,0
55,0
2016
45,3
54,7
2015
46,6
53,4
2014
46,9
53,1
2013
47,0
53,0
2012
47,6
52,4
2011
47,9
52,1
2010
47,7
52,3
2009
47,4
52,6
2008
48,3
51,7
0%
10%
20%
30%
40%
50%
Wonen
60%
Werken
70%
80%
90%
100%
Leefbaarheid Figuur 31. Ontwikkeling rapportcijfer buurttevredenheid in stadsdeel Centrum en Amsterdam (2021).
Figuur 32. Ontwikkeling rapportcijfer verwachte buurtontwikkeling in stadsdeel Centrum en Amsterdam (2021).
8,5
8,5
8
8
7,5
7,5
7
7
6,5
6,5
6
6
Centrum
Amsterdam
Centrum
Amsterdam
Bronvermelding en definities Per prioriteit
Beheer en handhaving Indicatoren Beheer en handhaving
Bron
Datajaar
Definities
Buurt vooruit Omlopen of omrijden om onveilige plekken te vermijden Onveilig voelen in eigen buurt Overlast andere personen
Veiligheidsmonitor/BBGA Veiligheidsmonitor
2023 2023
Veiligheidsmonitor/BBGA WIA/BBGA
2023 2021
% Bewoners dat vindt dat de buurt waar men in woont de afgelopen 12 maanden vooruit is gegaan. Antwoord op de vraag: Komt het wel eens voor dat u in uw eigen buurt omloopt of omrijdt om onveilige plekken te vermijden? Antwoord op de vraag: Voelt u zich vaak onveilig in uw eigen buurt? Kunt u met een rapportcijfer 1 t/m 10 aangeven in welke mate u overlast ondervindt van andere personen (dan buren)? (1= ernstige overlast, 10 =geen overlast).
Overlast door te hard rijden Overlast dronken mensen Overlast drugsgebruik Overlast drugshandel Overlast horeca
Veiligheidsmonitor/BBGA Veiligheidsmonitor/BBGA Veiligheidsmonitor/BBGA Veiligheidsmonitor/BBGA WiA/BBGA
2023 2023 2023 2023 2021
Overlast vakantie- en toeristenverhuur
WiA/BBGA
2021
Overlast vervuiling
WiA/BBGA
2021
Sociale cohesie
Veiligheidsmonitor/BBGA
2023
Overlast toeristen
Veiligheidsmonitor/BBGA
2023
Tot en met 2017 werd gevraagd naar overlast van andere groepen mensen (dan buren). Antwoord op de vraag: In welke mate ervaart uzelf overlast door te hard rijden? % Bewoners dat zegt zelf veel overlast te ervaren van dronken mensen op straat. % dat zegt veel overlast te ervaren door drugsgebruik % dat zegt veel overlast te ervaren door drugshandel Kunt u met een rapportcijfer van 1 t/m 10 aangeven in welke mate u overlast ondervindt van horeca? (1 = ernstige overlast, 10 = geen overlast). % Bewoners dat veel overlast ervaart van verhuur van woningen aan toeristen in de directe woonomgeving (pand / galerij / complex). Gemiddeld rapportcijfer dat bewoners geven als antwoord op de vraag: In welke mate ondervindt u overlast van vervuiling? (1= ernstige overlast, 10 =geen overlast). Sociale cohesie is berekend op basis van de volgende stellingen: - De mensen kennen elkaar in deze buurt nauwelijks - De mensen gaan in deze buurt op een prettige manier met elkaar om - Ik woon in een gezellige buurt, waar veel saamhorigheid is - Ik voel me thuis bij de mensen die in deze buurt wonen. Antwoord op de vraag: In welke mate ervaart uzelf overlast door toeristen?
Top 5 SIA-meldingen
SIA Dashboard
2022
Aantal meldingen in het systeem Signalen Informatievoorziening Amsterdam (SIA).
Top 5 vormen criminaliteit
Politieregistratie Basis 2022 Voorziening Informatie (BVI)
Totaal van de geregistreerde misdrijven. Een geregistreerd misdrijf is een misdrijf, door de politie vastgelegd in een proces-verbaal van aangifte of in een ambtshalve opgemaakt proces-verbaal.
Toeristische draagkracht wijken
Toeristische Draagkracht wijken
De toeristische druk die een wijk kan dragen zonder dat het (significant) ten koste gaat van de leefbaarheid. Toeristische draagkracht wordt gemeten met twee parameters: ‘toeristische druk’ en ‘bezoekers gerelateerde leefbaarheid’. Beide parameters zijn samengesteld uit meerdere indicatoren.
2021
* Bij vergelijking van cijfers uit de veiligheidsmonitor 2022 met voorgaande jaren is voorzichtigheid geboden i.v.m. een deels andere methode van dataverzameling.
Een waardevolle bezoekerseconomie Indicatoren Een waardevolle bezoekerseconomie
Bron
Datajaar
Definities
Aantal attracties
Attractiebestand MRA
2022
Aantal hotelbedden per 1.000 inwoners
O&S
2022
Publiekstrekkers op het gebied van Kunst en Cultuur, entertainment en (natuur)recreatie (met of zonder fysieke vestiging, met of zonder kaartenverkoop). Het gaat daarbij om de volgende categorieën9 : - Entertainment attracties (escaperooms, bioscopen/ filmtheaters en sport/ spel/ experience); - Musea; - Theaters; Muziekattracties; - Parken; - Bezienswaardigheden. Deze gegevens zijn verkregen uit diverse bronnen: het Handelsregister, Tripadvisor en het attracties bestand van amsterdam&partners. Aantal hotelbedden op de peildatum 1 juli per 1.000 inwoners op 1 januari van dat jaar.
Airbnb listings per 1.000 inwoners
2022
Werkzame personen toerisme
Wonen handhaving en toezicht / bewerking O&S ARRA/BBGA
2022
Aantal accommodaties (woning of kamer) dat minstens een keer in het peiljaar aangeboden is op het platform Airbnb per 1.000 woningen. Aantal werkzame personen (minstens 12 uur per week) in de sector toerisme.
Kamerbezetting
Hotelenquête O&S
2023
Het percentage verhuurde kamers.
Toeristische dichtheid
CBS/berekening O&S
2021
Hotelgasten per km² per dag.
Toeristische intensiteit
CBS/berekening O&S
2021
Aantal hotelgasten per 100 inwoners per dag.
Ontwikkeling bezoekersaantallen dag- en verblijfbezoek
Bezoekersprognose 20222024
2022
Ontwikkeling hotelovernachtingen en gasten
O&S
2022
Verblijversdichtheidsindex
O&S
2020
Verblijfsbezoekers verblijven minimaal één nacht in de hoofdstad in een hotel, hostel, pension, camping, B&B, appartementenhotel of in een woning via vakantieverhuur en dagbezoekers brengen minimaal 2 uur op één dag door in Amsterdam met een toeristisch motief. Het CBS registreert bezoekers die één of meer nachten achtereen verblijven in een logiesaccommodatie. Een gast die meer dan twee maanden aaneengesloten verblijft in een logiesaccommodatie, wordt als vaste gast aangemerkt en telt niet mee voor de statistiek. Er wordt gekeken naar het aantal gasten en het aantal overnachtingen in hotels en vergelijkbare accommodaties. De Verblijversdichtheidsindex beschrijft per wijk het aantal verblijvers per hectare openbare ruimte op een gemiddelde dag. De indexwaarde 100 staat voor het stedelijk gemiddelde in 2014. Een indexcijfer boven de 100 betekent dat er op een gemiddelde dag per hectare meer mensen verblijven dan gemiddeld in een Amsterdamse wijk in 2014. Verblijvers zijn bewoners, werkzame personen, studenten en bezoekers.
Versterken van culturele verscheidenheid en buurtidentiteiten Indicatoren Bron Versterken van de culturele verscheidenheid en buurtidentiteiten
Datajaar
Definities
Vestigingen creatieve industrie
LISA/BBGA
2022
Vestigingen cultuur
LISA/BBGA
2022
Werkzame personen cultuur
LISA/BBGA
2022
Vestingen met de activiteitencodes: kunsten, media en entertainment en creatieve zakelijke dienstverlening. Inclusief activiteiten van minder dan 12 uur per week. De deelfunctie 'cultuur' wordt aan een vestiging toegekend op basis van de activiteitencode (SBI) waarmee deze vestiging is geregistreerd bij de Kamer van Koophandel. Personen die voor 12 uur of meer per week werkzaam zijn bij vestigingen met de deelfunctie 'cultuur'.
Aantal culturele instellingen
O&S
2022
Aantal culturele instellingen (musea, theater- en muziekpodia).
Monumenten
O&S
2020
Aantal gemeentelijke en Rijksmonumenten.
Bezoekers culturele instellingen
O&S
2022
Aantal bezoekers van culturele instellingen (musea, theater- en muziekpodia).
Ontwikkeling bezoekersaantallen culturele instellingen Culturele instellingen / attracties tov Amsterdam
Monitor Attracties O&S
2020
Aantal bezoekers van culturele instellingen (musea, theater- en muziekpodia) door de jaren heen.
Monitor Attracties O&S
2022
Aantal bezoekers van culturele instellingen (musea, theater- en muziekpodia) door de jaren heen.
Bevorderen meer en divers woningaanbod Indicatoren Bron Bevorderen van meer en divers woningaanbod
Datajaar
Definities
Eigendomsverhouding: corporatiewoningen
Basisinformatie/OIS/BBGA
2023
Aandeel van de woningvoorraad dat in het bezit is van een woningcorporatie.
Eigendomsverhouding: koopwoningen
Basisinformatie/OIS/BBGA
2023
Eigendomsverhouding: particuliere huurwoningen
Basisinformatie/OIS/BBGA
2023
Gemiddelde huurprijs
WiA/BBGA
2021
Gemiddelde WOZ-waarde
Belastingen Amsterdam/O&S/BBGA
2023
Thuisvoelen in eigen buurt
WiA/BBGA
2021
Buurtontwikkeling
WiA/BBGA
2021
Buurttevredenheid
WiA/BBGA
2021
Hoge huur
WiA/BBGA
2021
Middelhoge huur
Wia/BBGA
2021
Aandeel van de woningvoorraad dat geregistreerd is als koopwoning. Koopwoningen zijn woningen met een eigendomsverhouding 'eigenaar-bewoner'. Aandeel van de woningvoorraad dat geregistreerd is als particuliere huurwoning. Particuliere huurwoningen zijn woningen met een eigendomsverhouding anders dan 'eigenaar-bewoner' of 'flatexplotatieeigenaar woningcorporatie'. Gemiddelde huur per maand. De cijfers op wijkniveau zijn gebaseerd op de WIA-buurtindeling. Er wordt alleen gerapporteerd over gebieden met minstens 50 respondenten. Door de gemeente periodiek getaxeerde waarde van onroerende zaken in het kader van de Wet waardering onroerende zaken (WOZ). De WOZ-waarde wordt vastgesteld op basis van het peiljaar voorafgaand aan de peildatum. Gemiddeld rapportcijfer dat bewoners geven als antwoord op de vraag: Voelt u zich thuis in uw buurt? (1 = helemaal niet thuis, 10 = zeer thuis). Gemiddeld rapportcijfer dat bewoners geven als antwoord op de vraag: Hoe denkt u dat de buurt waar u woont zich de komende jaren zal ontwikkelen? (1 = zeer negatief, 10 = zeer positief). Gemiddeld rapportcijfer dat bewoners geven als antwoord op de vraag: Hoe tevreden bent u met uw buurt? (totaaloordeel) (1 = zeer ontevreden, 10 = zeer tevreden). Aandeel woningen met een hoge huur op de totale woningvoorraad. 2019: > 1.009 euro, 2017: > 971 euro, 2015: > 971 euro.
In 2015 is de definitie van de woningvoorraad verruimd met voornamelijk relatief kleine huurwoningen die voorheen buiten de definitie vielen. De cijfers tot 2015 zijn gebaseerd op de oude definitie van de woningvoorraad. De cijfers op wijkniveau zijn gebaseerd op de WIA-buurtindeling. Er wordt alleen gerapporteerd over gebieden met minstens 50 respondenten. Aandeel woningen met een middeldure huur op de totale woningvoorraad. 2019: 720 euro - 1.009 euro, 2017: 711 euro - 971 euro, 2015: 711 euro - 971 euro. In 2015 is de definitie van de woningvoorraad aangepast en verruimd met voornamelijk relatief kleine huurwoningen die voorheen buiten de definitie vielen. De cijfers tot en met 2013 zijn gebaseerd op de oude definitie van de woningvoorraad. De cijfers op wijkniveau zijn gebaseerd op de WIA-buurtindeling. Er wordt alleen gerapporteerd over gebieden met minstens 50 respondenten.
Sociale huur
Wia/BBGA
2021
Aandeel sociale huurwoningen op de totale woningvoorraad. Sociale huur wil zeggen dat de huur niet boven de huurtoeslaggrens uitkomt. 2019: 720 euro, 2017: 711 euro, 2015: 711 euro. In 2015 is de definitie van de woningvoorraad verruimd met voornamelijk relatief kleine huurwoningen. De cijfers tot en met 2013 zijn gebaseerd op de oude definitie van de woningvoorraad. De cijfers op wijkniveau zijn gebaseerd op de WIAbuurtindeling. Er wordt alleen gerapporteerd over gebieden met minstens 50 respondenten.
Indicatoren Bron Bevorderen van meer en divers woningaanbod
Datajaar
Definities
Verhuisgeneigdheid
WiA/BBGA
2021
Aandeel bewoners dat de komende twee jaar wil verhuizen.
Woonduur
Basisinformatie/O&S/BBGA 2023
Bevolkingskenmerken: huishoudsamenstelling
Basisinformatie/O&S/BBGA 2023
Bevolkingskenmerken: inkomen
Basisinformatie/O&S/BBGA 2013
Bevolkingskenmerken: leeftijd
Basisinformatie/O&S/BBGA 2023
Leeftijdsverdeling en prognose
Basisinformatie/O&S/BBGA 2023
Ontwikkeling index inwonersaantallen
Basisinformatie/O&S/BBGA 2023
Ontwikkeling index woningvoorraad
Basisinformatie/O&S/BBGA 2023
Woonduur op het adres is het aantal jaren vanaf het moment van de registratie op het adres tot de peildatum en wordt berekend als het gemiddelde verschil tussen het peiljaar en het vestigingsjaar van alle bewoners. - Eenpersoons huishoudens: Aandeel huishoudens dat bestaat uit een persoon die alleen een huishouden voert, behalve alleenwonenden vallen hier ook kamerbewoners onder. - Eenoudergezin huishoudens: Aandeel huishoudens dat gevormd wordt door een meerderjarige bewoner en een of meerdere ongehuwde wettige kind(eren). - Stel zonder kinderen: Aandeel huishoudens dat bestaat uit gehuwd of ongehuwd samenwonenden zonder kinderen. - Stel met kinderen: Aandeel G52huishoudens dat bestaat uit gehuwd of ongehuwd samenwonenden met thuiswonende ongehuwde kinderen. - Overige huishoudens: Het huishoudentype 'overig' wordt bepaald op basis van de relatiecodes tussen bewoners die op de peildatum in de Basisregistraties Adressen en Gebouwen (BAG) zijn geregistreerd binnen een adres. Voorbeelden van het type 'overig' zijn drie meerderjarige bewoners op een adres, die geen wettige relatie met elkaar hebben of bewoners van een woongroep.
Aandeel huishoudens met een besteedbaar huishoudinkomen in het eerste (tot € 21.854), tweede (€ 21.854 tot € 31.546), derde (€ 31.546 tot € 44.556), vierde (€ 44.556 tot € 62.356) en vijfde (€ 62.356 of meer) quintiel op basis van de landelijke verdeling van inkomens. Personen in een leeftijdscategorie vallen die op de peildatum zijn geregistreerd in de gemeente Amsterdam. De leeftijd is het aantal gehele jaren dat op de dag voorafgaand aan de peildatum is verstreken sinds de geboortedatum van de persoon. Prognose voor de omvang van de bevolking op 1 januari. Het inwonertal in toekomstige jaren wordt berekend aan de hand van verwachte demografische trends, in combinatie met de verwachte omvang van de woningvoorraad. Personen die op 1 januari zijn opgenomen in het bevolkingsregister van de gemeente Amsterdam (inclusief briefadreshoudenden). Personen die niet legaal in Nederland verblijven worden buiten beschouwing gelaten. Adressen die op de peildatum zijn geregistreerd in de Basisregistraties Adressen en Gebouwen (BAG) met het gebruiksdoel wonen, exclusief ligplaatsen en standplaatsen.
Meer verblijfsruimte en groen in de openbare ruimte Indicatoren Bron Meer verblijfsruimte en groen in de openbare ruimte
Datajaar
Definities
Aanbod fietsparkeervoorzieningen
WiA/BBGA
2021
Aanbod groen
WiA/BBGA
2021
Aanbod speelvoorzieningen
WiA/BBGA
2021
Onderhoud groen
WiA/BBGA
2021
Oppervlakte publiek groen
BGT/BBGA
2021
Antwoord op de vraag: Wat vindt u van het aanbod aan fietsparkeervoorzieningen in uw buurt? (1 = ruim onvoldoende, 10 = ruim voldoende). Antwoord op de vraag: Wat vindt u van het aanbod van groenvoorzieningen in uw buurt? (1 = ruim onvoldoende, 10 = ruim voldoende). Antwoord op de vraag: Wat vindt u van het aanbod van speelvoorzieningen in uw buurt? (1 = ruim onvoldoende, 10 = ruim voldoende). Antwoord op de vraag: Hoe beoordeelt u de staat van onderhoud van de groenvoorzieningen in uw buurt? (1= ruim onvoldoende, 10 = ruim voldoende). Aandeel groen op het landoppervlak.
Oppervlakte water
BGT/BBGA
2021
Aandeel binnenwater op de totale oppervlakte.
Schoon groen
WIA/BBGA
2021
Schoon straten en stoepen
WIA/BBGA
2021
Centrum spreiding groen
O&S/Datapunt
2021
Gemiddeld rapportcijfer dat bewoners geven als antwoord op de vraag: Hoe beoordeelt u het schoonhouden van de groenvoorzieningen in uw buurt? (1= ruim onvoldoende, 10 = ruim voldoende). Er wordt alleen gerapporteerd over gebieden met minstens 20 respondenten. Gemiddeld rapportcijfer dat bewoners geven als antwoord op de vraag: Hoe beoordeelt u het schoonhouden van de straten en stoepen in uw buurt? (1= ruim onvoldoende, 10 = ruim voldoende). Er wordt alleen gerapporteerd over gebieden met minstens 20 respondenten. Spreiding groenobjecten volgens de Basisregistratie Grootschalige Topografie.
Loopafstanden tot parken
O&S/Datapunt
2021
Loopafstand van woningen tot ingangen dichtstbijzijnde parken in meters.
Walkability
O&S/Datapunt
2021
Loopafstand van woning tot parken in meters.
Functiemenging en diversiteit Indicatoren Functiemenging en diversiteit
Bron
Datajaar
Definities
Aanbod dagelijkse voorzieningen bewoners
WiA/BBGA
2021
Aanbod horeca
WiA/BBGA
2021
Vestigingen
LISA/BBGA
2022
Werkzame personen
LISA/BBGA
2022
Aantal vestigingen per 1.000 inwoners Aantal werkzame personen per 1.000 inwoners Winkelruimtes food per 1.000 inwoners Winkelruimtes totaal per 1.000 inwoners Hoofd- en deelfuncties
BBGA, eigen berekening LISA/BBGA LISA/BBGA LISA/BBGA LISA/BBGA
2022 2022 2021 2021 2022
Verhouding van inwoners en werkzame personen (productief en consumptief)
LISA/BBGA, maatwerk
2022
Aantal coffeeshops Aantal cafés
OOV/BBGA LISA/BBGA
2019 2022
Anwoord op de vraag: Wat vindt u van het aanbod van winkels voor dagelijkse boodschappen in uw buurt? (1=ruim onvoldoende, 10= ruim voldoende). Antwoord op de vraag: Wat vindt u van het aanbod van horeca in uw buurt? (1=ruim onvoldoende, 10= ruim voldoende). Een locatie van een door de Kamer van Koophandel geregistreerde onderneming, instelling of zelfstandige beroepsbeoefenaar, waarin of van waaruit een economische activiteit, andere (niet-economische) activiteit, of zelfstandig (vrij) beroep wordt uitgeoefend voor minimaal 12 uur per week door minimaal 1 werkzaam Personen die voor 12 uur of meer per week werkzaam zijn bij een bij de Kamer van Koophandel geregistreerde vestiging. Hieronder vallen directeuren van NV’s en BV’s, eigenaars, meewerkende gezinsleden, personeel in loondienst, krachten geleend van uitzendbureaus en personen werkzaam via regelingen voor gesubsidieerde arbeid. Tot de werkenden worden ook buitendienstmedewerkers gerekend zoals vertegenwoordigers, service/onderhoudsmedewerkers, varend/rijdend personeel en thuiswerkers die op de loonlijst staan. Ook personen afwezig wegens ziekte en vakantie worden meegeteld. Aantal vestigingen in het gebied per 1.000 inwoners. Aantal werkzame personen (minstens 12 uur per week) in het gebied per 1.000 inwoners. Aantal winkelruimtes voor food (dagelijkse goederen) per 1.000 inwoners.
Aantal winkelruimtes per 1.000 inwoners. De geregistreerde vestigingen in het ARRA zijn ingedeeld in de hoofd- en deelfuncties op basis van hun standaard bedrijfsindelingscode (SBI). Hoofdfuncties: kantoren, bedrijven, horeca, detailhandel, voorzieningen, overig). Zie figuur 12 voor de deelfuncties. De verhouding inwoners/werkzame personen is een indicator voor de mate van functiemenging. In de verhouding is binnen werken een onderscheid gemaakt tussen consumptieve (horeca, detailhandel, voorzieningen) en productieve functies (kantoren, bedrijven). Aantal coffeeshops. Aantal vestigingen met de activiteitencodes voor cafés.